Фильмнің индексі туралы ақпарат беру стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрі міндетін атқарушының 2010 жылғы 26 қазандағы № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 24 қарашада № 6650 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 22 сәуірдегі № 47 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 2012.04.22 № 47 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-3-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған фильмнің индексі туралы ақпарат беру стандарттары:
1) Фильмдердің индексі туралы ақпаратты аналогтық және цифрлық жеткізгіштерде беру стандарты;
2) Кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындарда демонстрацияланатын және телевизия эфирінен берілетін фильмдердің индексі туралы ақпарат беру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет вице-министрі А. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                        Ж. Құрманғалиева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 26 қазандағы
№ 119 бұйрығымен
бекітілген
Фильмдердің индексі туралы ақпаратты аналогтық және цифрлық жеткізгіштерде беру стандарты
1. Осы Фильмнің индексі туралы ақпаратты беру стандарты (бұдан әрі -Стандарт) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-3-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында шығарылған және Қазақстан Республикасының аумағына прокаттау және көпшілікке демонстрациялау үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдер индексі туралы ақпарат беру стандарттарын айқындайды.
2. Осы Стандарттың ережелері фильмге прокаттау куәлігін алған жеке және заңды тұлғаларға арналған.
3. Осы Стандарттың мақсаты балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына, сезімі мен рухани дамуына зиян келтіруі мүмкін дыбыстау-бейнелеу туындыларынан оларды қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ ересек аудиторияға фильмді көруде таңдау еркіндігін беру болып табылады.

Об утверждении стандартов предоставления информации об индексе фильма
Приказ и.о. Министра культуры Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2010 года № 6650. Утратил силу приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 26 апреля 2012 года № 47
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 26.04.2012 № 47.
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 01.01.2011.
В целях реализации пункта 4 статьи 28-3 Закона Республики Казахстан "О культуре" от 15 декабря 2006 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые стандарты предоставления информации об индексе фильма:
1) Стандарт предоставления информации об индексе фильмов на аналоговых и цифровых носителях;
2) Стандарт предоставления информации об индексе фильмов, демонстрируемых в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей и транслируемых в эфире телевидения.
2. Комитету по культуре Министерства культуры Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры Республики Казахстан А. Бурибаева.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Исполняющий обязанности
Министра культуры
Республики Казахстан                       Ж. Курмангалиев
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра культуры
Республики Казахстан
от 26 октября 2010 года № 119
Стандарт предоставления информации об индексе фильмов на
аналоговых и цифровых носителях
1. Настоящий Стандарт предоставления информации об индексе фильма (далее - Стандарт) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 28-3 Закона Республики Казахстан "О культуре" 15 декабря 2006 года и определяет стандарты предоставления информации об индексе фильмов, произведенных в Республике Казахстан и ввозимых (доставленных) на территорию Республики Казахстан с целью проката и публичной демонстрации.
2.  Положения настоящего Стандарта предназначены для физических и юридических лиц, получивших прокатное удостоверение на фильм.
3. Целью настоящего Стандарта является обеспечение защиты детей и подростков от аудиовизуальных произведений, которые могут нанести вред их здоровью, эмоциональному и интеллектуальному развитию, а также предоставление свободы выбора в просмотре фильма взрослой аудиторией.

4. Фильмнің индексі фильмнің аналогтық және цифрлық жеткізгіштерде көрсетілген цифрлық және мәтіндік белгілеулерінен тұрады:
bох-қаптамада;
фильмді көрсетер алдында.
5. Фильм индексінің мәтіндік белгілеуі мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді.
6. Фильмнің индексі туралы ақпарат bох-қаптамада жеке тікбүрышты бейнеде ерекше белгіленеді және мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан жері - bох-қаптаманың сырт жағындағы сол жақтағы төменгі бұрышы;
2) ауданы - bох-қаптаманың сырт жағындағы жалпы ауданның екі процентінен кем емес;
3) цифрлық және мәтіндік белгілеудің түсі - қызыл түсті фонда ақ;
4) қаріп - цифрлық белгілеу үшін - Impact, мәтіндік белгілеу үшін - Аrial.
7. Фильмді тікелей көрсетер алдында фильм индексі туралы ақпараты бар көрнеу мынадай параметрлерде демонстрацияланады:
1) орналасқан жері - қандай да бір жанама ақпаратсыз экранның ортасы;
2) қарпі - фильмнің негізгі титрларының қарпі;
3) ұзақтығы - үш секундтан кем емес;
4) дыбыстау тілі - фильмді демонстрациялау тілі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 26 қазандағы
№ 119 бұйрығымен
бекітілген
Кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындарда демонстрацияланатын және телевизия эфирінен берілетін фильмдердің индексі туралы ақпарат беру стандарты
1. Осы Кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындарда демонстрацияланатын және телевизия эфирінен берілетін фильмдердің индексі туралы ақпарат беру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-3-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында шығарылған және Қазақстан Республикасының аумағына прокаттау және көпшілікке демонстрациялау үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдер индексі туралы ақпарат беру стандарттарын айқындайды.
2. Осы Стандарттың ережелері фильмге прокаттау куәлігін алған жеке және заңды тұлғаларға арналған.
3. Осы Стандарттың мақсаты балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына, сезімі мен рухани дамуына зиян келтіруі мүмкін дыбыстау- бейнелеу туындыларынан оларды қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ ересек аудиторияға фильмді көруде таңдау еркіндігін беру болып табылады.
4. Фильмнің индексі цифрлық және мәтіндік белгілеуден тұрады.
5. Фильм индексінің мәтіндік белгілеуі мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді.
6. Кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындарда демонстрацияланатын және телевизия эфирінен берілетін фильмдердің индексі:
«Жарнама туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жарнама және өзге де баспа өнімдерінде;
фильмді демонстрациялау алдында көрсетіледі.

4. Индекс фильма состоит из цифрового и текстового обозначений, указываемых на аналоговых и цифровых носителях фильма:
на box-упаковке;
перед началом воспроизведения фильма.
5. Текстовое обозначение индекса фильма оформляется на государственном и русском языках.
6. На box-упаковке информация об индексе фильма выделяется отдельным прямоугольным изображением и указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - левый нижний угол оборотной стороны box-упаковки;
2) площадь - не менее двух процентов от общей площади оборотной стороны box-упаковки;
3) цвет цифрового и текстового обозначения - белый на красном фоне;
4) шрифт - для цифрового обозначения - Impact, для текстового
обозначения - Arial.
7. Перед началом непосредственного воспроизведения фильма заставка с информацией об индексе фильма демонстрируется в следующих параметрах:
1) место расположения - середина экрана без какой-либо посторонней информации;
2) шрифт - шрифт основных титров фильма;
3) длительность - не менее трех секунд;
4) язык озвучивания - язык демонстрации фильма.
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра культуры
Республики Казахстан
от 26 октября 2010 года № 119
Стандарт
предоставления информации об индексе фильмов, демонстрируемых в
кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей и
транслируемых в эфире телевидения
1. Настоящий Стандарт предоставления информации об индексе фильмов, демонстрируемых в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей и транслируемых в эфире телевидения (далее - Стандарт), разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 28-3 Закона Республики Казахстан "О культуре" от 15 декабря 2006 года и определяет стандарты предоставления информации об индексе фильмов, произведенных в Республике Казахстан и ввозимых (доставленных) на территорию Республики Казахстан с целью проката и публичной демонстрации.
2. Положения настоящего Стандарта предназначены для физических и юридических лиц, получивших прокатное удостоверение на фильм.
3. Целью настоящего Стандарта является обеспечение защиты детей й подростков от аудиовизуальных произведений, которые могут нанести вред их здоровью, эмоциональному и интеллектуальному развитию, а также предоставление свободы выбора в просмотре фильма взрослой аудиторией.
4. Индекс фильма состоит из цифрового и текстового обозначений.
5. Текстовое обозначение индекса фильма оформляется на государственном и русском языках.
6. Индекс фильма, демонстрируемого в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей и транслируемых в эфире телевидения, указывается:
в рекламе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рекламе" и иной печатной продукции;
перед началом демонстрации фильма.

7. Фильмнің барлық жарнамалық баспа өнімдерінде фильмнің индексі жеке тікбұрышты бейнеде ерекше белгіленеді және мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан жері - баспа өнімінің ең бетіндегі сол жақтағы төменгі бұрышы (бұқаралық баспа құралдарында жарнамалау кезінде - жарнамалық модульдың сол жақтағы төменгі бұрышы);
2) ауданы - баспа өнімінің ең бетіндегі барлық ауданының жеті процентінен кем емес (бұқаралық баспа құралдарында жарнамалау кезінде - жарнамалық модуль ауданының жеті процентінен кем емес);
3) түсі - инверсия (қара фонда - ашық қаріппен, ашық фонда - қара қаріппен);
4) қарпі - негізгі мәтіннің қарпі.
8. Барлық бейнероликтердің соңында фильмнің индексі мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан жері - қандай да бір жанама ақпаратсыз экранның ортасына;
2) қарпі - негізгі мәтіннің қарпі;
3) ұзақтығы - үш секундтан кем емес;
4) дыбыстау тілі - бейнероликті демонстрациялау тілі.
Жарық беретін табло арқылы жарнамалау кезінде осы тармақтың 1)-3) тармақшаларының талаптары қолданылады.
9. Фильмді тікелей көрсетер алдында фильмнің индексі мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан жері - қандай да бір жанама ақпаратсыз экранның ортасы;
2) қарпі - фильмнің негізгі титрларының қарпі;
3) ұзақтығы - үш секундтан кем емес;
4) дыбыстау тілі - фильмді демонстрациялау тілі.
10. Жарнаманы қосарластыру түрінде, соның ішінде жүгіртпе жол тәсілімен пайдалану кезінде фильмнің индексі туралы ақпарат негізгі мәтіннен кейін сондай қаріппен орналастырылады.
11. Кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындардың фойелері мен кассаның маңында міндетті түрде демонстрацияланатын фильмнің индексі туралы ақпарат орналастырылады.

7. На всей рекламной печатной продукции фильма индекс фильма выделяется отдельным прямоугольным изображением и указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - левый нижний угол лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - левый нижний угол рекламного модуля);
2) площадь - не менее семи процентов от всей площади лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - не менее семи процентов от площади рекламного модуля);
3) цвет инверсия (на темном фоне - светлый шрифт, на светлом фоне - темный шрифт);
4) шрифт - шрифт основного текста.
8. В конце всех видеороликов индекс фильма указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - середина экрана без какой-либо посторонней информации;
2) шрифт - шрифт основного текста;
3) длительность - не менее трех секунд;
4) язык озвучивания - язык демонстрации видеоролика.
При рекламе посредством светового табло применяются требования подпунктов 1)-3) настоящего пункта.
9. Перед началом непосредственного воспроизведения фильма индекс фильма указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - середина экрана без какой-либо посторонней информации;
2) шрифт - шрифт основных титров;
3) длительность - не менее трех секунд;
4) язык озвучивания - язык демонстрации фильма.
10. При использовании рекламы в виде наложений, в том числе способом бегущей строки информация об индексе фильма размещается после основного текста таким же шрифтом.
11. В фойе и прикассовой зоне кинозалов и иных мест, предназначенных для этих целей в обязательном порядке размещается информация об индексе демонстрируемого фильма.