Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталық және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2010 жылғы 10 желтоқсандағы № 348 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 30 желтоқсанда N 6716 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.06.2015 № 727 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электрондық құжат және электрондық цифрлы қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңының 5-бабы 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы қызметінің қағидасы;
2) бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы қызметінің қағидасы;
3) бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы қызметінің қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің Ақпараттық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (Қ.Б. Елеусізова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі Төрағасының м.а.
_________ Д.Т. Ғалиева
2010 жылғы 24 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрінің
2010 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 348 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасының
Негізгі куәландырушы орталығы
қызметінің қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығы қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан и национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 10 декабря 2010 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2010 года № 6716. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2015 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Утрачивает силу приказом Министра транспорта и коммуникации РК от 29.09.2012 № 650 (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан согласно приложению 1 к Приказу;
2) Правила деятельности удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан согласно приложению 2 к Приказу;
3) Правила деятельности национального удостоверяющего центра Республики Казахстан согласно приложению 3 к Приказу.
2. Департаменту государственной политики в области информационных технологий Министерства связи и информации Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе Министерства связи и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра связи и информации Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Согласован:
И.о. Председателя
Национального банка
Республики Казахстан
____________ Д.Т. Галиева
24 декабря 2010 года
Приложение 1
к Приказу Министра связи и
информации Республики Казахстан
от 10 декабря 2010 года № 348
Правила деятельности
корневого удостоверяющего центра
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее - Закон).

2. Қағидалар Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін тіркеу, беру, сақтау және кері қайтару, сондай-ақ тіркеу куәліктерінің тіркелімін жүргізу жөнінде қызметінің тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығы (бұдан әрі - ҚР НКО) – куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігін және шынайылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталығы;
2) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы;
3) тіркеу куәлігін тіркеу – тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркеу куәлігін енгізу;
4) тіркеу куәлігі – тіркеу куәлігі куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталығы беретін қағаз жеткіштегі немесе электрондық құжат;
5) тіркеу куәліктерінің тіркелімі – берілген және кері қайтарып алынған (жойылған) тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді қамтитын, ҚР НКО ақпараттық жүйесінің ажырамас бөлігі;
6) тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) – ҚР НКО-да жарамсыз (жойылған) тіркеу куәлігін мойындау рәсімі;
7) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – КТКТ) – олардың қолданысы тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі.
2. Куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін
берудің тәртібі
4. Куәландырушы орталығының тіркеу куәлігі (бұдан әрі – тіркеу куәлігі) тіркеу куәлігін беруге куәландырушы орталығы өтінішінің негізінде ҚР НКО-мен беріледі.
5. Тіркеу куәлігін беруге өтініш осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес форма бойынша рәсімделеді.
6. Өтінішке "Куәландырушы орталықтарының аккредиттелуін жүргізу қағидалары туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2010 жылғы 19 қарашадағы № 1222 қаулысымен бекітілген, куәландырушы орталығының аккредиттелуі туралы нотариалды тіркелген куәлігінің көшірмесі қоса беріледі.
7. Тіркеу куәлігін беруге өтініш түскеннен кейін, ҚР НКО оны он бес жұмыс күнінен аса емес мерзімде қарайды, осыдан кейін осы егер Қағидалардағы 10 тармақта көрсетілген бас тарту үшін себептері болмаса, тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркеу куәліктерін тіркеуді жүргізеді.

2. Правила определяют порядок деятельности Корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан по выдаче, отзыву и хранению регистрационного свидетельства, а также по ведению регистра регистрационных свидетельств.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – КУЦ РК) – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров;
2) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
3) регистрация регистрационного свидетельства – внесение регистрационного свидетельства в регистр регистрационных свидетельств;
4) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
5) регистр регистрационных свидетельств – неотъемлемый раздел информационной системы КУЦ РК, содержащий сведения о выданных и отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельствах;
6) отзыв (аннулированное) регистрационного свидетельства – процедура признания регистрационного свидетельства недействительным (анулированным) в КУЦ РК;
7) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено.
2. Порядок выдачи регистрационного свидетельства
удостоверяющего центра
4. Регистрационное свидетельство удостоверяющего центра (далее - регистрационное свидетельство) выдается КУЦ РК на основании заявления удостоверяющего центра на выдачу регистрационного свидетельства.
5. Заявление на выдачу регистрационного свидетельства оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. К заявлению прилагается нотариально засвидетельствованная копия свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2010 года № 1222 "Правила проведения аккредитации удостоверяющих центров".
7. После поступления заявления на выдачу регистрационного свидетельства КУЦ РК рассматривает его в срок не более пятнадцати рабочих дней, после чего если нет причин для отказа, указанных в пункте 10 настоящих Правил производит регистрацию регистрационного свидетельства в регистр регистрационных свидетельств.

8. Куәландырушы орталыққа осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген форма бойынша қағаз жеткізгіште, сондай-ақ электрондық құжат түрінде тіркеу куәлігінің көшірмесі беріледі.
9. Электрондық құжат формасындағы тіркеу куәлігіне ҚР НКО электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
10. ҚР НКО келесі жағдайларда тіркеу куәліктерін беруден бас тартады:
1) осы Қағидадағы 5, 6 тармақтарында көрсетілген құжаттар өтініш берушімен ұсынылмаса;
2) дәйексіз ақпарат өтініш берушімен ұсынылса.
3. Куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін
кері қайтарып алу (жою) тәртібі
11. ҚР НКО келесі жағдайларда куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес форма бойынша куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға (жоюға) куәландырушы органның өтінішінің негізінде;
2) өзінің жойылғандығы туралы куәландырушы орталығы хабарлаған кезде;
Куәландырушы орталық өзінің жойылғандығы туралы ҚР НКО-на хабарлайды.
3) куәландырушы орталығы аккредиттеу куәлігінің қолданыс мерзімінің аяқталған жағдайында;
4) сот шешімінің заңдық күшіне енген негізінде кері қайтарып алады.
12. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) екі жұмыс күнінен кеш емес уақытта ҚР НКО-мен жүзеге асырылады.
13. КО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) фактісі туралы ресми хабарламасы, осы фактінің ҚР НКО КТКТ жариялау болып табылады.
4. ҚР ҰКО-мен берілген тіркеу куәліктерін сақтау
14. ҚР НКО тіркеу куәліктерін олардың барлық қолданыстағы уақыты бойы электрондық құжаттардың формасында қағаз жеткізгіштерде сақтайды.
15. Бұл ретте ҚР НКО олардың физикалық сақталуын қамтамасыз ететін тиісті жағдайлар жасауда.
16. Кері қайтарып алынған (жойылған) тіркеу куәліктерін сақтаудың мерзімі тіркеу куәлігінің қолданысы тоқтатылған күнінен бастап бес жылды құрайды.
17. КТКТ сақтау мерзімінің өтуі бойынша ҚР НКО мұрағаттық сақтауға түседі.
Қазақстан Республикасы
Негізгі куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
1-қосымша
_____________________________________________________________________
(сұраныстың және тіркеу куәлігінің сұлбасы)
өңдеуді және өтініште көрсетілген мәліметтермен сәйкес КО бағынышты
тіркеу куәлігін шығаруды өтінемін:
Сәйкестендіру деректері:
елдің атауы: ________________________________________________________
облыстың атауы: _______________, қала _______________________________
ұйымның атауы:_______________________________________________________
Куәландырушы орталықтың атауы: ______________________________________
электрондық поштаның адресі: ________________________________________
Тіркеу куәліктерін пайдаланудың саласы:

8. Удостоверяющему центру выдается копия регистрационного свидетельства на бумажном носителе по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также в виде электронного документа.
9. Регистрационное свидетельство в форме электронного документа подписывается электронной цифровой подписью КУЦ РК.
10. КУЦ РК отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:
1) заявителем не представлены документы указанные в пунктах 5, 6 настоящих Правил;
2) заявителем представлена недостоверная информация.
3. Порядок отзыва (аннулирования) регистрационного
свидетельства удостоверяющего центра
11. КУЦ РК отзывает регистрационное свидетельство удостоверяющего центра в следующих случаях:
1) на основании заявления удостоверяющего центра на отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства удостоверяющего центра по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) при объявлении удостоверяющего центра о своей ликвидации.
Удостоверяющий центр ставит в известность КУЦ РК о своей ликвидации;
3) в случае истечения срока действия свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра;
4) на основании вступившего в законную силу решения суда.
12. Отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства осуществляется КУЦ РК не позднее двух рабочих дней.
13. Официальным уведомлением УЦ об отзыве (аннулировании) регистрационного свидетельства является опубликование данного факта в СОРС КУЦ РК.
4. Хранение регистрационных свидетельств, выданных КУЦ РК
14. КУЦ РК хранит регистрационные свидетельства в форме электронных документов и на бумажных носителях на протяжении всего времени их действия.
15. При этом КУЦ РК создает надлежащие условия, обеспечивающие их физическую сохранность.
16. Срок хранения отозванного (аннулированного) регистрационного свидетельства составляет пять лет со дня прекращения действия регистрационного свидетельства.
17. По истечении срока хранения СОРС поступают на архивное хранение в КУЦ РК.
Приложение 1
к Правилам деятельности
корневого удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на выдачу регистрационного свидетельства
Настоящим я, __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, дата рождения)
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон)
прошу обработать запрос (PKCS#10) или регистрационное свидетельство
УЦ (P7B) в формате Base64:
_____________________________________________________________________
(тело запроса или регистрационного свидетельства)
и изготовить регистрационное свидетельство подчиненного УЦ в
соответствии с указанными в заявлении сведениями.
Идентификационные данные:
наименование страны: ________________________________________________
наименование области: _______________, город ________________________
наименование организации: ___________________________________________
Наименование удостоверяющего центра: ________________________________
адрес электронной почты: ____________________________________________
Область использования регистрационных свидетельств:

1. __________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолданыстағы мерзімі: _____________________________
Күні 20 ж. "___"____________
Басшы      _________  _________________________
(қолы)           (аты, тегі)
М.О
Қазақстан Республикасы
Негізгі куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тіркеу Куәлігі № _______
Болжам: _____________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі: __________________________________
_____________________________________________________________________
ЭЦҚ алгоритмінің идентификаторы: ____________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының аты: ____________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының криптографиялық қайта жасаудың
алгоритмі: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолданыстағы мерзімі:
_________ бастап _____________ дейін жарамды
Тіркеу куәлігі иесінің аты:__________________________________________
Тіркеу куәлігі иесінің жабық кілті:
Кілттің өлшемі: ___________ бит
Тіркеу куәлігі иесінің ашық кілті:
Кілттің өлшемі: ___________ бит
Мәні:________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кілттің мағынасы: ___________________________________________________
Кілттің қолдану саласы:
Туы
Кілттің қолдануы
ЭЦҚ құралы: МЕМСТ 34.310-2004
Тіркеу куәлігі _________ қалпында: қосымшаны қараңыз
Осы тіркеу куәлігі шығарушының ЭЦҚ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20___ж. "___"____________
М.О.
№ _______ Тіркеу
куәлігіне қосымша
Тіркеу куәлігі _________ форматында
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О. 20____ ж. "____"_______________________
Қазақстан Республикасы
Негізгі куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін (жеке тұлғалардан) кері қайтарып алуға
(жоюға) өтініш
Осы хатпен мен,
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны)
_____________________________________________________________________
байланысты бұрын берілген КО тіркеу куәлігін қайтарып алуды өтінемін,
тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі:___________________________________
_____________________________________________________________________
елдің атауы:_________________________________________________________
облыстың атауы: ______________, қала ________________________________
ұйымның атауы:_______________________________________________________
Куәландырушы орталықтың атауы:_______________________________________
электрондық поштаның адресі:_________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолданыстағы мерзімі:______________________________
Күні 20 жыл "___"_______________
Басшы     _________  ________________________
МО            (қолы)          (аты, тегі)
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрінің
2010 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 348 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығы
қызметінің қағидалары

1. __________________________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: _______________________
Дата "__" ________________ 20__ г.
Руководитель _________ ______________
(подпись) (имя, фамилия)
МП
Приложение 2
к Правилам деятельности
корневого удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Регистрационное Свидетельство № _______
Версия: _____________________________________________________________
Серийный номер регистрационного свидетельства: ______________________
_____________________________________________________________________
Идентификатор алгоритма ЭЦП: ________________________________________
Имя Издателя регистрационного свидетельства: ________________________
Алгоритм криптографического преобразования издателя регистрационного
свидетельства: ______________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства:
Действителен с _____________ по ______________
Имя Владельца регистрационного свидетельства: _______________________
Закрытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ________ бит
Открытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ___________ бит
значение: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Назначение ключа: ___________________________________________________
Область применения ключа:
Флаг
Применение ключа
Средство ЭЦП: ГОСТ 34.310-2004
Регистрационное свидетельство в формате ____________ : см. приложение
ЭЦП издателя под настоящим регистрационным свидетельством: __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.П. "___" ____________ 20___г.
Приложение к регистрационному
свидетельству № _______
Регистрационное свидетельство в формате ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.П. "___" ____________ 20___г.
Приложение 3
к Правилам деятельности
корневого удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства
(от физического лица)
Настоящим я, ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, дата рождения)
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон)
прошу отозвать ранее выданное регистрационное свидетельство УЦ в
связи с: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
серийный номер регистрационного свидетельства: ______________________
_____________________________________________________________________
наименование страны: ________________________________________________
наименование области: _______________, город ________________________
наименование организации: ___________________________________________
Наименование удостоверяющего центра: ________________________________
адрес электронной почты: ____________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: _______________________
Дата "__" _______________ 20__ г.
Руководитель _________ ______________
(подпись) (имя, фамилия)
МП
Приложение 2
к Приказу Министра связи и
информации Республики Казахстан
от 10 декабря 2010 года № 348
Правила деятельности
удостоверяющего центра государственных органов
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығы қызметiнiң қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
Қағидалар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау және кері қайтарып алу, сондай-ақ тіркеу куәліктерінің тіркелімін жүргізу жөніндегі қызмет тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығы (бұдан әрі – МО КО) – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық құжат айналымы бірыңғай жүйесінің қатысушыларына қызмет көрсететін куәландырушы орталығы;
2) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны;
3) тіркеу куәлігі – тіркеу куәлігі куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталығы беретін қағаз жеткіштегі немесе электрондық құжат;
4) тіркеу куәліктерінің тіркелімі – берілген және кері қайтарып алынған (жойылған) тіркеу куәліктер туралы мәліметтерді қамтитын МО КО ақпараттық жүйесінің ажырамас бөлігі;
5) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – КТКТ) – әрекет етуі тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
6) кілтті ақпаратты тасымалдағыш – ЭЦҚ-ның сертификатталған жабық кілттерінің қорғалған қоймасы;
7) өтініш беруші – тіркеу куәлігін беруге немесе кері қайтарып алуға (жоюға) ресми түрде өтініш жолдаған мемлекеттік орган (орталық/жергілікті атқарушы орган);
8) тiркеу куәлiгінің иесі – МО КО ЭЦҚ-ның иелену, пайдалану құқықтарын толық көлемде іске асыратын, оның атына МО КО тіркеу куәлігі берілген мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінің қатысушы.
2. МО КО өтініш берушіге тіркеу куәлігін беру тәртібі
3. Тіркеу куәлігі өтініш берушіге тіркеу куәлігін шығаруға өтініші негізінде осы Қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша МО КО-мен беріледі.
4. Өтінішке қол қойған тұлғаны куәландыратын жеке куәлігінің, құжатының көшірмесі қоса беріледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее - Закон).
Правила определяют порядок деятельности Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан по выдаче, отзыву и хранению регистрационного свидетельства, а также по ведению регистра регистрационных свидетельств.
2. В Настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан (далее – УЦ ГО) – удостоверяющий центр, обслуживающий участников единой системы электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан;
2) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
3) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
4) регистр регистрационных свидетельств – неотъемлемый раздел информационной системы УЦ ГО, содержащий сведения о выданных и отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельствах;
5) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах действие которых прекращено;
6) носитель ключевой информации – сертифицированное защищенное хранилище закрытых ключей ЭЦП;
7) заявитель – государственный орган (центральный/местный исполнительный орган) направивший официально заявление на выдачу или на отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства;
8) владелец регистрационного свидетельства – участник единой системы электронного документооборота государственных органов, на имя которого УЦ ГО выдано регистрационное свидетельство, в полном объеме реализующий права владения и пользования ЭЦП.
2. Порядок выдачи регистрационного
свидетельства заявителю УЦ ГО
3. Регистрационное свидетельство заявителю выдается УЦ ГО на основании заявления на выдачу регистрационного свидетельства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. К заявлению прилагаются копии документа, удостоверяющего личность лица, подписавшего заявление на выдачу регистрационного свидетельства.

5. Өтініш қарастырылғаннан кейін МО КО тіркеу куәлігінің тіркелуін тіркеу куәлігінің мазмұнын құрайтын жазуды (мәліметтерді) тіркеу куәліктерінің тіркелімінде қалыптастыру жолымен жасайды.
6. Тіркелуден кейін осы Қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беру электрондық құжат нысаны мен оның қағаз жүзіндегі көшірмесі түрінде МО КО-мен беріледі.
7. Электрондық құжат түріндегі тіркеу куәлігіне МО КО ЭЦҚ-мен қол қойылады.
8. Тіркеу куәлігін берген кезде МО КО-ның уәкілетті қызметкері ЭЦҚ-ның ашық және жабық кілттерін құруды жүргізеді, және тіркеу куәлігі иесінің кілтті ақпарат тасымалдағыш ЭЦҚ-ның жабық кілтінің жазуын жүргізеді.
9. Қағаз тасығышта тіркеу куәлігінің көшірмесі және кілтті ақпаратты тасымалдағышты өтініш берушіге берілген тіркеу куәліктерінің есебін жүргізудің осы Қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша арнайы журналында тіркей отырып арнайы байланыс қызметі тапсырады.
10. Қолма қол, тіркеу куәлігі және кілттік ақпаратты тасығышы тек қана мемлекеттік органның ішкі бұйрығымен тағайындалған мемлекеттік органның қызметкеріне беріледі.
11. Тіркеу куәлігінің бір иесіне ЭЦҚ-ның тек қана бір жабық кілті беріледі.
3. МО КО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) тәртібі
12. МО КО тіркеу куәліктерін мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тiркеу куәлiгін кері қайтарып алуға (жоюға) ресми өтініші негізінде;
2) сот шешімінің заңды күшіне енген негізінде тіркеу куәліктерін кері қайтарып алады.
13. МО КО тіркеу куәлігі иесі жұмыстан кеткен немесе басқа орынға ауысқан жағдайда тіркеу куәлігі иесінің жұмыстан кеткен немесе ауысқан күнінен бастап үш күннің ішінде хабарланады.
14. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) кері қайтарып алу туралы өтініш келген күннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады. Өтінішке кілттік ақпаратты тасығышы қоса беріледі.
Тіркеу куәлігін кері қайтарып алуы осы Қағидаларының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін кері қайтарып алудың арнайы журналында тіркеледі.
15. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу (жою) кезде МО КО тіркеу куәлігінің иесін хабарландырады және кері қайтарып алынғаннан кейін 1 күннен аспайтын мерзім ішінде тіркеу куәліктерінің тіркеліміне жазуды енгізеді.
4. МО КО тіркеу куәлігін сақтау тәртібі
16. МО КО тіркеу куәліктерінің тіркелімінде тіркеу куәліктерін электрондық құжаттардың нысанында барлық қолдану мерзімі бойында сақтайды.
Сонымен бірге МО КО олардың физикалық сақталуына тиiстi шарттарды қамтамасыз етеді.

5. После рассмотрения заявления, УЦ ГО производит регистрацию регистрационного свидетельства путем формирования в регистре регистрационных свидетельств записей (сведений), составляющих содержание регистрационного свидетельства.
6. После регистрации УЦ ГО регистрационное свидетельство выдается в форме электронного документа и его копии на бумажном носителе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Регистрационное свидетельство в форме электронного документа подписывается ЭЦП УЦ ГО.
8. При выдаче регистрационного свидетельства, уполномоченный работник УЦ ГО производит генерацию открытого и закрытого ключа ЭЦП, и производит запись закрытого ключа ЭЦП на носитель ключевой информации владельца регистрационного свидетельства.
9. Копия регистрационного свидетельства на бумажном носителе и носитель ключевой информации передается заявителю службой специальной связи с регистрацией в специальном журнале учета выданных регистрационных свидетельств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. Нарочно, регистрационное свидетельство и носитель ключевой информации передаются только сотруднику государственного органа, назначенного внутренним приказом государственного органа.
11. На одного владельца регистрационного свидетельства выдается только один закрытый ключ ЭЦП.
3. Порядок отзыва (аннулирования) регистрационного
свидетельства УЦ ГО
12. УЦ ГО отзывает регистрационные свидетельства в следующих случаях:
1) на основании официального заявления на отзыв регистрационного свидетельства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) на основании вступившего в законную силу решения суда.
13. В случае увольнения или перевода на другое место работы владельца регистрационного свидетельства, УЦ ГО оповещается об этом в трехдневный срок со дня увольнения или перевода владельца.
14. Отзыв регистрационного свидетельства осуществляется не позднее двух рабочих дней, следующих за рабочим днем в течении которого поступило заявление на отзыв. К заявлению на отзыв прилагается носитель ключевой информации.
Отзыв регистрационного свидетельства регистрируется в специальном журнале отзыва регистрационных свидетельств по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. При отзыве регистрационного свидетельства УЦ ГО уведомляет владельца регистрационного свидетельства и вносит изменения в регистр регистрационных свидетельств в срок не позднее одного дня с момента отзыва.
4. Порядок хранения регистрационного свидетельства УЦ ГО
16. УЦ ГО хранит в регистре регистрационных свидетельств регистрационные свидетельства в форме электронных документов на протяжении всего времени их действия.
При этом УЦ ГО создает надлежащие условия, обеспечивающие их физическую сохранность.

17. Тіркеу куәлігінің тіркеу куәліктерінің тіркелімінде сақталу мерзімі тіркеу куәлігінің қолданысы тоқтатылған күнінен бастап он жылды құрайды.
18. КТКТ тіркеу куәліктерінің иелеріне электрондық нысанда беріледі.
19. Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін КТКТ МО КО-ға архивті сақтауға түседі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының
куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін шығаруға өтініш
Осы хатпен келесі тұлғаларға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығына тiркеу куәлiгін жасау тапсырысын жолдаймыз.
Тегі, аты, әкесінің аты
Ұйым
Лауазымы
Ел
Облыс, аудан
1
2
3
4
5
6
Күні 20      жылғы "      " ___________________
Басшы  _________  ____________________________
(қолы)             (аты, тегі)
МО
Тіркеу куәлігін шығаруға
өтінішке қосымша
Нысан
Мен, __________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты )
_____________________________________________________________________
(төлқұжаттың/жеке куәлігінің нөмірі мен сериясы, кіммен және
қашан берілген)
1. Электрондық цифрлық қолтаңбаның кілті мен электрондық цифрлық қолтаңбаның тіркеу куәлігін менің атыма жасауыңызды;
2. осы өтініште көрсетілген мәліметке сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығымен Куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерінің тіркелімінде жасалған электрондық цифрлық қолтаңбаның келесі ашық кілтін және менің тіркеу куәлігімді тіркеуіңізді;
сұраймын.
Сәйкестендіру деректері:
Елінің атауы ________________________________________________________
Облысының, ауданының, қаланың атауы _________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
Тіркеу куәлігін пайдалану салалары:
1. Мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай
жүйесі
2.___________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі: 1 жыл.
Күні 20      жылғы "      " ___________________
Қолы _____________ Т.А.Ә ______________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының
куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
№ _______ Тіркеу куәлігі
Болжам: _________
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі: __________________________________
_____________________________________________________________________
ЭЦҚ алгоритмінің идентификаторы: ____________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының аты: ____________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының криптографиялық өрнектеудің алгоритмі:

17. Срок хранения регистрационного свидетельства в регистре регистрационных свидетельств составляет десять лет со дня прекращения действия регистрационного свидетельства.
18. СОРС предоставляется владельцам регистрационных свидетельств в электронной форме.
19. По истечении срока хранения СОРС поступает на архивное хранение в УЦ ГО.
Приложение 1
к Правилам деятельности
удостоверяющего центра
государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Заявление на выпуск регистрационного свидетельства
Настоящим направляем заявление на выпуск регистрационного
свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов
Республики Казахстан следующим лицам:
п/п
Фамилия имя
отчество
Организация
Должность
Страна
Область,
район
1
2
3
4
5
6
Дата "___" _________ 20__ г.
Руководитель _________ ______________
(подпись) (имя, фамилия)
МП
Приложение к заявлению на
выпуск регистрационного
свидетельства
Форма
Настоящим я, _______________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(серия и номер паспорта/удостоверения, кем и когда выдан)
Прошу:
1. изготовить на мое имя ключи электронной цифровой подписи и
регистрационное свидетельство электронной цифровой подписи;
2. зарегистрировать следующий открытый ключ электронной цифровой
подписи и мое регистрационное свидетельство, созданное Удостоверяющим
центром государственных органов Республики Казахстан в регистре
регистрационных свидетельств Удостоверяющего центра в соответствии с
указанными в настоящем заявлении сведениями.
Идентификационные данные:
________________________________ наименование страны
________________________________ наименование области, города, района
________________________________ наименование организации
________________________________ должность
Области использования регистрационного свидетельства:
1. Единая система электронного документооборота государственных
органов
2. __________________________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства составляет 1 год.
Подпись ___________ Ф.И.О. __________________
Дата "___" _________ 20 г.
Приложение 2
к Правилам деятельности
удостоверяющего центра
государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Регистрационное Свидетельство № _______
Версия: _________
Серийный номер регистрационного свидетельства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Идентификатор алгоритма ЭЦП: ________________________________________
Имя Издателя регистрационного свидетельства: ________________________
Алгоритм криптографического преобразования издателя регистрационного
свидетельства:

ГОСТ 34.310-2004, ГОСТ 34.311-95, ГОСТ 28.147-89
Тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі:
_________ бастап _____________ дейін жарамды
Тіркеу куәлігі иесінің аты:
_____________________________________________________________________
Тіркеу куәлігі иесінің жабық кілті:
Кілттің өлшемі: ________ бит
Тіркеу куәлігі иесінің ашық кілті:
Кілттің өлшемі: ___________ бит
Мәні: _______________________________________________________________
Кілтті тағайындау:
_____________________________________________________________________
Кілттің қолдану саласы:
Туы
Кілттің қолдануы
ЭЦҚ құралы: _________________________________________________________
Тіркеу куәлігі _________ нысанында: қосымшаны қараңыз
Осы тіркеу куәлігі шығарушының ЭЦҚ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___"____________20___ж.
№ _______ Тіркеу
куәлігіне қосымша
Тіркеу куәлігі _________ нысанында:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___"____________20___ж.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының
куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін шығару журналы
МО атауы
Хаттың нөмірі мен күні
ЭЦҚ шығарылған пайдаланушының Т.А.Э
Шығару күні
Тасымалдағыштың сериялық нөмірі
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Бланктардың нөмірлері
ЭЦҚ қолдану мерзімі
Әкімгердің Т.А.Ә.
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының
куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға (жоюға) өтініш
Осы хат арқылы тізімге сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк органдарының куәландырушы орталығымен берілген тiркеу куәлiктерін кері қайтарып алуға (жоюға) өтінім жолдаймыз.
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Ұйым
Лауазымы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
1
2
3
4
5
Күні 20      жылғы "      " ___________________
Басшы  _________  ____________________________
(қолы)             (аты, тегі)
МО
Тіркеу куәлігін кері қайтарып
алуға (жоюға) өтінішке қосымша
Нысан
Мен  __________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(төлқұжаттың/жеке куәліктің нөмірі мен сериясы,
кіммен және қашан берілген)
_____________________________________________________________________
__________________________________________ мекен жайы бойынша тұратын
_____________________________________________________________________
(тіркеу куәлігін кері қайтарып алудың (жоюдың) себебі: жабық кілттің
жабылу себебіне байланысты, жұмыстың тоқтатылуы, кілтті ақпаратты
тасымалдағыштың бұзылуы және т.б.)
байланысты __________________________________________________________
(тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі және берілген күні)
сериялық нөмірімен тіркеу куәлігін кері қайтаруды сұраймын.
Күні 20      жылғы "      " _________________
Қолы _____________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк органдарының
куәландырушы орталығы
қызметiнiң Қағидаларына
5-қосымша
Нысан
МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін
кері қайтарып алу журналы
ЭЦҚ кері қайтарып алуға мемлекеттік орган пайдаланушысының Т.А.Ә.
МО атауы
Кері қайтарып алудың негізі хаттың нөмірі мен күні
ЭЦҚ қолдану мерзімі
Кері қайтарып алу күні
Сериялық нөмірі
Әкімгердің Т.А.Ә.
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрінің
2010 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 348 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландырушы орталығы
қызметінің қағидалары

ГОСТ 34.310-2004, ГОСТ 34.311-95, ГОСТ 28.147-89
Срок действия регистрационного свидетельства:
Действителен с _____________ по ______________
Имя Владельца регистрационного свидетельства: _______________________
Закрытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ___________ бит
Открытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ___________ бит
значение: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Назначение ключа: ___________________________________________________
Область применения ключа:
Флаг
Применение ключа
Средство ЭЦП: _______________________________________________________
Регистрационное свидетельство в формате _________: см. приложение
ЭЦП издателя под настоящим регистрационным свидетельством: __________
_____________________________________________________________________
"___" _________ 20__ г.
Приложение к регистрационному
свидетельству № _______
Регистрационное свидетельство в формате ______:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___" _________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам деятельности
удостоверяющего центра
государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выпуска регистрационных
свидетельств пользователей УЦ ГО
Наиме-
нова-
ние ГО
Номер
и
дата
пись-
ма
ФИО
пользо-
вателя
на
которого
выпущена
ЭЦП
Дата
вы-
пус-
ка
ЭЦП
Се-
рий-
ный
номер
носи-
теля
Номер
ре-
гис-
тра-
цион-
ного
сви-
де-
тель-
ства
Но-
мера
блан-
ков
Срок
дейс-
твия
ФИО
адми-
ни-
стра-
тора
Под-
пись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 4
к Правилам деятельности
удостоверяющего центра
государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства
Настоящим направляем заявление на отзыв (аннулирование) регистрационных свидетельств, выданных в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан согласно списку:
п/п
Фамилия имя
отчество
Организация
Должность
Серийный номер
регистрационного
свидетельства
1
2
3
4
5
Дата "___" _________ 20__ г.
Руководитель _________ ______________
(подпись) (имя, фамилия)
МП
Приложение к заявлению на
отзыв регистрационного
свидетельства
Форма
Настоящим я, _______________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество)
проживающий (-ая) по адресу _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(серия и номер паспорта/удостоверения, кем выдан и когда выдан)
в связи с ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(причина отзыва (аннулирования) регистрационного свидетельства:
компрометация закрытого ключа, прекращение работы, поломка носителя
ключевой информации и т.д.)
прошу отозвать регистрационное свидетельство с серийным номером
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(серийный номер и дата выдачи регистрационного свидетельства)
Дата "___" _________ 20__ г.
Подпись _____________
Приложение 5
к Правилам деятельности
удостоверяющего центра
государственных органов
Республики Казахстан
Форма
Журнал отзыва регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО
Ф.И.О.
пользо-
вателя
государ-
ственного
органа на
отзыв ЭЦП
Наиме-
нование
ГО
Осно-
вание
отзыва
номер и
дата
письма
Срок
дейс-
твия
ЭЦП
Дата
отзыва
Серийный
номер
ФИО
адми-
нистра-
тора
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Приказу Министра связи и
информации Республики Казахстан
от 10 декабря 2010 года № 348
Правила
деятельности национального удостоверяющего центра
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Кағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
Қағидалар Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, кері қайтарып алу және тіркеу куәлігін сақтау, сонымен қатар ҚР ҰКО тіркеу куәліктерінің тіркелімін жүргізу қызметін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҚР ҰКО) – "электрондық үкіметтің" мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің қатысушыларына қызмет көрсететін куәландырушы орталығы;
2) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі –ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электронды құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жыйыны;
3) тіркеу куәлігі – куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталығы беретін қағаз жеткіштегі құжат немесе электрондық құжат;
4) тіркеу куәліктерінің тіркелімі – берілген және кері қайтарып алынған (жойылған) тіркеу куәліктер туралы мәліметтерді қамтитын Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы ақпараттық жүйесінің ажырамас бөлігі;
5) кері қайтарып алынған (жойылған) тіркеу куәлігі – осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте оның әрекет етуі тоқтатылған ҚР ҰКО берген тіркеу куәлігі;
6) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – КТКТ) – әрекет етуі тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
7) ЭЦҚ құралдары (криптопровайдер) – ЭЦҚ жасау және оның түпнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдар жиынтығы;
8) өтініш беруші – тіркеу куәлігін тіркеуге немесе тіркеу куәлігі жарамсыз деп (жойылған) танылған кезеңіне дейін тіркеу куәлігін беруге (шығаруға, қайта шығаруға) немесе кері қайтарып алуға (жоюға) құжаттарды берген жеке немесе заңды тұлға (филиал/өкілдік) болып табылады;
9) тіркеу куәлігінің иесі - өз атына ҚР ҰКО тіркеу куәлігі берілген тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға (филиал/өкілдік).
2. ҚР ҰКО өтініш берушіге тіркеу куәліктерін беру тәртібі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее - Закон).
Правила определяют деятельность Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан по выдаче, отзыву и хранению регистрационных свидетельств, а также по ведению регистра регистрационных свидетельств.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ РК) – удостоверяющий центр, обслуживающий участников "электронного правительства", государственных и негосударственных информационных систем;
2) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
3) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый НУЦ РК для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
4) регистр регистрационных свидетельств – неотъемлемый раздел информационной системы НУЦ РК, содержащий сведения о выданных и отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельствах;
5) отозванное (аннулированное) регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, выданное НУЦ РК, действие которого прекращено в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено;
7) средства ЭЦП (криптопровайдер) – совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности ЭЦП;
8) заявитель - физическое или юридическое лицо (филиал/представительство) подавшее документы на выдачу или на отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства до момента регистрации регистрационного свидетельства или признания регистрационного свидетельства недействительным (аннулированным);
9) владелец регистрационного свидетельства - физическое или юридическое лицо (филиал/представительство), на имя которого НУЦ РК выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве.
2. Порядок выдачи регистрационного
свидетельства заявителю НУЦ РК

3. ҚР ҰКО тіркеу куәлігін өтініш берушіге:
1) жеке тұлғаға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беруге өтініш негізінде;
2) заңды тұлғаға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беруге өтініш негізінде беріледі.
4. Өтінішке қоса:
1) жеке тұлғаға тіркеу куәлігін беруге өтінішке қол қойған тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды тұлғаға тіркеу куәлігін беруге өтінішке қол қойған тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, мемлекеттік тіркеу куәлігінің көшірмесі, заңды тұлғадан сенім хат тапсырылады.
5. Тіркеу куәлігін беруге өтініштің түскенінен кейін ҚР ҰКО:
1) тіркеу куәлігін беруге өтініштегі өтініш берушінің мәліметтерін дұрыс толтырылғанын растауын;
2) пайдалануға берілетін өтініштің және өтініш берушінің мәліметтерінің сәйкестігін растауын;
3) тіркеу куәлігін тіркеуін жасайды.
6. Тіркеу куәлігін тіркеу, тіркеу куәлігінің мазмұнын құрайтын тіркеу куәліктері жазбаларының (мәліметтер) тіркелімінде қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады.
7. Тіркеу куәлігін иесіне беру тиісті тіркеу куәлігін өтініште көрсетілген өтініш берушінің электрондық поштасына объекттің электрондық адресіне жөнелту жолымен немесе Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта беру арқылы жүргізіледі.
3. ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтару тәртібі
9. Тіркеу куәлігі ҚР ҰКО:
1) тіркеу куәлігі иесінің (немесе оның уәкілінің) өтінішінің негізінде:
жеке тұлғадан осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
заңды тұлғадан осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
2) заңдық күшіне енген сот шешімінің негізінде;
3) ҚР ҰКО қызметі тоқтатылған жағдайда қайтарып алынады.
Осы Қағидалардың 8 пунктіне сәйкес, өтініштегі өзінің мәліметтерінің өтініш берушілердің дұрыс толтырылғанын растап, ҚР ҰКО тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркеу куәлігінің кері қайтарылуы (жойылуы) күні мен уақытын көрсетіп, тіркеу куәлігінің әрекеті аяқталғаны жөнінде жазуды енгізеді.
9. ҚР ҰКО тіркеу куәлігін өтінішті алғанан кейін екі жұмыс күннен кеш емес уақытта кері қайтарады (жояды).
10. Өтініш берушіде қолданыстағы тіркеу куәлігі болған кезде тіркеу куәлігін кері шақыруға (жоюға) өтініш электрондық құжат нысанында берілуі мүмкін.
Сонымен өтініштегі мәліметтер өтініш берушінің әрекетті ЭЦҚ расталады.

3. Регистрационное свидетельство выдается НУЦ РК заявителю:
1) физическому лицу на основании заявления на выдачу регистрационного свидетельства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) юридическому лицу на основании заявления на выдачу регистрационного свидетельства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. К заявлению прилагаются:
1) для физического лица копия документа, удостоверяющего личность лица, подписавшего заявление на выдачу регистрационного свидетельства;
2) для юридического лица копия документа, удостоверяющего личность лица, подписавшего заявление на выдачу регистрационного свидетельства, копия свидетельства государственной регистрации, доверенность от юридического лица.
5. После поступления заявления на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ РК производит:
1) подтверждение правильности заполнения данных заявителя в заявлении на выдачу регистрационного свидетельства;
2) подтверждение соответствия заявки и данных заявителя, предлагаемых к использованию;
3) регистрацию регистрационного свидетельства.
6. Регистрация регистрационного свидетельства осуществляется путем формирования в регистре регистрационных свидетельств записей (сведений), составляющих содержание регистрационного свидетельства.
7. Выдача регистрационного свидетельства владельцу производится путем отправки электронного адреса объекта, указывающего на соответствующее регистрационное свидетельство на указанный в заявлении адрес электронной почты заявителя или на бумажном носителе согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
3. Порядок отзыва регистрационного свидетельства НУЦ РК
8. Регистрационное свидетельство отзывается НУЦ РК:
1) на основании заявления владельца регистрационного свидетельства (либо его представителя):
от физического лица по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
от юридического лица по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) на основании вступившего в законную силу решения суда;
3) прекращения деятельности НУЦ РК.
Подтвердив правильность заполнения заявителями, указанных в пункте 7 настоящих Правил своих данных в заявлении, НУЦ РК вносит записи в регистр регистрационного свидетельства о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты и времени отзыва (аннулирования) регистрационного свидетельства.
9. НУЦ РК отзывает (аннулирует) регистрационное свидетельство после получения заявления не позднее двух рабочих дней.
10. При наличии у заявителя действующего регистрационного свидетельства, заявление на отзыв (аннулирование) регистрационного свидетельства, может быть подано в форме электронного документа.
При этом сведения, содержащиеся в заявлении, подтверждаются действующей ЭЦП заявителя.

11. Тіркеу куәлігін кері шақыру (жою) фактісі туралы ресми хабарлама осы фактіні КТКТ-ға жариялау болып табылады.
4. ҚР ҰКО берілген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
12. ҚР ҰКО тіркеу куәліктерінің тіркелімінде тіркеу куәліктерін электрондық құжаттардың нысанында барлық қолдану мерзімі бойында сақтайды.
Сонымен бірге ҚР ҰКО олардың физикалық сақталуына тиiстi шарттарды қамтамасыз етеді.
13. Тіркеу куәлігінің тіркеу куәліктерінің тіркелімінде сақталу мерзімі тіркеу куәлігінің қолданысы тоқтатылған күнінен бастап бес жылды құрайды.
14. КТКТ тіркеу куәліктерінің иелеріне электрондық нысанында Интернет желісі арқылы беріледі.
15. Сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін КТКТ ҚР ҰКО-ға архивті сақтауға түседі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландыру орталығы
қызметінің Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тіркеу куәліктерін беруге
өтініш
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғадан)
_____
www.pki.gov.kz интернет - ресурсында берілген өтініштің нөмірі|_____|
Өтініш берушінің сәйкестендіру деректерi:
ЖСН: ________________________________________________________________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты: _______________________________________________________
Облыстың атауы: _____________________________________________________
Қала: _______________________________________________________________
Электрондық поштаның адресі: ________________________________________
Телефоны: ___________________________________________________________
Тiркеу куәлiгін пайдалану саласы:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі: 1 жыл.
Электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті жабық кілтін құру үшін
пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы
деректер және электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының
мағынасы: ___________________________________________________________
Күні 20___жылғы. "___" _______________________
Өтініш берушінің қолы ________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландыру орталығы
қызметінің Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тіркеу куәліктерін беруге
өтініш
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғадан)
_____
www.pki.gov.kz интернет - ресурсында берілген өтініштің нөмірі|_____|
Өтініш берушінің сәйкестендіру деректерi:
БСН:_________________________________________________________________
Мекеме аты: _________________________________________________________
Мекеменің қысқартылған аты (64 символдан артық емес)_________________
_____________________________________________________________________
ЖСН: ________________________________________________________________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты: _______________________________________________________
Облыстың атауы: _____________________________________________________
Қала:________________________________________________________________
Электрондық поштаның адресі: ________________________________________
Телефоны: ___________________________________________________________
Тiркеу куәлiгін пайдалану саласы:

11. Официальным уведомлением о факте отзыва (аннулирования) регистрационного свидетельства является опубликование данного факта в СОРС.
4. Порядок хранения регистрационных
свидетельств, выданных НУЦ РК
12. НУЦ РК хранит в регистре регистрационных свидетельств регистрационные свидетельства в форме электронных документов на протяжении всего времени их действия.
При этом НУЦ РК создаются надлежащие условия, обеспечивающие их физическую сохранность.
13. Срок хранения регистрационного свидетельства в регистре регистрационных свидетельств составляет пять лет со дня прекращения действия регистрационного свидетельства.
14. СОРС представляется владельцам регистрационных свидетельств в электронной форме через сеть Интернет.
15. По истечении срока хранения СОРС поступает на архивное хранение.
Приложение 1
к Правилам деятельности
национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на выдачу регистрационного свидетельства
(от физического лица)
_____
Номер заявления поданного в интернет-ресурсе www.pki.gov.kz |_____|
Идентификационные данные заявителя:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество: ___________________________________________________________
Наименование области: _______________________________________________
Город: ______________________________________________________________
Адрес электронной почты: ____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Области использования регистрационного свидетельства:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: ___ год.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для
создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой
подписи и обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой
подписи: ____________________________________________________________
Дата "___" _________ 20__ г.
Подпись заявителя (представителя заявителя) _____________
Приложение 2
к Правилам деятельности
национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на выдачу регистрационного свидетельства
(от юридического лица)
_____
Номер заявления поданного в интернет-ресурсе www.pki.gov.kz |_____|
Идентификационные данные заявителя:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации: ___________________________________________
Сокращенное наименование организации (не более 64 символов): ________
_____________________________________________________________________
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество: ___________________________________________________________
Наименование области: _______________________________________________
Город: ______________________________________________________________
Адрес электронной почты: ____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Области использования регистрационного свидетельства:

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі: 1 жыл.
Электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті жабық кілтін құру үшін
пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдары туралы
деректер және электрондық цифрлық қолтаңба алгоритмі стандартының
мағынасы: ___________________________________________________________
Күні 20      жылғы. "      " _______________________
Өтініш берушінің қолы ______________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландыру орталығы
қызметінің Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігі
Болжам: _____________
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі:___________________________________
ЭЦҚ алгоритм көрсеткіші:_____________________________________________
Тіркеу куәлігі баспагерінің аты:
C=KZ
O=___________________________________________________________________
CN=__________________________________________________________________
Тіркеу куәлігі баспагері ашық кілтінің алгоритмі:
Тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі: _______ ден ________ дейін жарамды
Тіркеу куәлігі иесінің аты:
E=___________________________________________________________________
SN=IIN_______________________________________________________________
CN=__________________________________________________________________
OU=BIN_______________________________________________________________
O=___________________________________________________________________
L=___________________________________________________________________
ST=__________________________________________________________________
C=KZ
Тіркеу куәлігі иесінің жабық кілті:
кілттің ұзындығы: _____________ бит
Тіркеу куәлігі иесінің ашық кілті:
кілттің ұзындығы: _____________ бит
мағынасы:____________________________________________________________
Кілтті пайдалану:____________________________________________________
Кілтті қолдану саласы:_______________________________________________
Туы
Кілтті қолдану
ЭЦҚ құралы:__________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
ұлттық куәландыру орталығы
қызметінің Қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін кері қайтаруға (жоюға)
өтініш
(жеке тұлғадан)
Өтініш берушінің сәйкестендіру деректерi:
ЖСН: ________________________________________________________________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты: _______________________________________________________
Электрондық поштаның адресі: ________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірі: ____________________________________________________
Берілген күні: ____________________________
Күні 20__ жылғы. "___"_____________________
Өтініш берушінің қолы _____________________
Қазақстан Республикасының
ұлттық куәландыру орталығы
қызметінің Қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін кері қайтаруға (жоюға)
өтініш
(заңды тұлғадан)
Өтініш берушінің сәйкестендіру деректерi:
БСН: ________________________________________________________________
Ұйымның атауы: ______________________________________________________
Ұйымның қысқартылған атауы (64 символдан аспауы тиіс): ______________
_____________________________________________________________________
Облыстың атауы: _____________________________________________________
Қала: _______________________________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірі: ____________________________________________________
Берілген күні: ______________________________________________________
Күні 20___ жылғы. "___" ______________________
Жетекші  _________ _________________________
(қолы)           (аты, тегі)
МО

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: ___ год.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для
создания соответствующего закрытого ключа электронной цифровой
подписи и обозначение стандарта алгоритма электронной цифровой
подписи: ____________________________________________________________
Дата "___" _________ 20__ г.
Подпись заявителя (представителя заявителя) _____________
Приложение 3
к Правилам деятельности
национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Регистрационное свидетельство
Версия: ______________
Серийный номер регистрационного свидетельства: ______________________
_____________________________________________________________________
Идентификатор алгоритма ЭЦП: ________________________________________
Имя Издателя регистрационного свидетельства:
C=KZ
O= __________________________________________________________________
CN= _________________________________________________________________
Алгоритм криптографического преобразования издателя регистрационного
свидетельства: ______________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства:
Действителен с ___________________ по ________________
Имя Владельца регистрационного свидетельства:
E= __________________________________________________________________
SN= _________________________________________________________________
CN= _________________________________________________________________
OU= _________________________________________________________________
O= __________________________________________________________________
L= __________________________________________________________________
ST= _________________________________________________________________
C=KZ
Закрытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ________ бит
Открытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ________ бит
значение: ___________________________________________________________
Назначение ключа: ___________________________________________________
Область применения ключа:
Флаг
Применение ключа
Средство ЭЦП: _____________________________________________________
Приложение 4
к Правилам деятельности
национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на отзыв (аннулирование) регистрационного
свидетельства (от физического лица)
Идентификационные данные заявителя:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество: ___________________________________________________________
Адрес электронной почты: ____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационного свидетельства:
Серийный номер: _____________________________________________________
Дата выдачи: ________________________
Дата "___" _________ 20__ г.
Подпись заявителя _____________
Приложение 5
к Правилам деятельности
национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на отзыв (аннулирование) регистрационного
свидетельства (от юридического лица)
Идентификационные данные заявителя:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации: ___________________________________________
Сокращенное наименование организации (не более 64 символов): ________
_____________________________________________________________________
Наименование области: _______________________________________________
Город: ______________________________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационного свидетельства:
Серийный номер: _____________________________________________________
Дата выдачи: ________________________________________________________
Дата "___" _________ 20__ г.
Руководитель ___________ ________________
(подпись)   (имя, фамилия)
МП