Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандару (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп тарату ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы № 77 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 180 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 1 ақпандағы № 6763 тіркелді
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңын іске асыру және Қазақстан Республикасында мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының қызметiнреттейтін нормативтік құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатындаҚазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп тарату ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 наурыздағы № 77 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4257 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп тарату туралы Ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, 1995 жылғы 30 наурыздағы «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы», 2000 жылғы 18 желтоқсандағы «Сақтандыру қызметi туралы» (бұдан әрі – Сақтандыру қызметi туралы Заң), 2003 жылғы 4 шілдедегі «Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы», 2003 жылғы 13 мамырдағы «Акционерлiк қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрленген.
2. Осы Ережені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) барынша төмен баға – бұдан төмен болғанда лот сатыла алмайтын баға;
2) бастапқы баға – әрбір лот бойынша сауда-саттық басталатын және лоттың бағалау бағасынан төмен бола алмайтын баға;
3) болжанбаған шығыстар – тарату комиссиясы жоспарламаған, мөлшері жүз айлық есептік көрсеткіштен аспауы тиіс, шұғыл қажеттіліктерге арналған шығын;
4) кредиторлар комитеті – кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлары қатарынан құрылатын орган;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 77 "Об утверждении Правил принудительной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 180. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2011 года № 6763
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования" и совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года № 77 "Об утверждении Правил принудительной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4257) следующие изменения и дополнения:
в Правилах принудительной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. В целях применения настоящих Правил используются следующие понятия:
1) минимальная цена - цена, ниже которой лот не может быть продан;
2) стартовая цена - цена, с которой начинаются торги по каждому лоту и которая не может быть ниже оценочной цены лота;
3) непредвиденные расходы - незапланированные ликвидационной комиссией затраты на неотложные нужды, размер которых не должен превышать сто месячных расчетных показателей;
4) комитет кредиторов - орган, создаваемый из числа кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием;

5) кредиторлар санаты – талаптары біртектес сипатта болатын және Сақтандыру туралы Заңның 72-бабында көзделген белгілі бір кезек шегінде қанағаттандырылатын кредиторлар тобы;
6) кредиторлар талаптарының тiзiлiмі – уәкiлеттi орган бекіткен, кредиторлардың белгіленген мерзімде жарияланған және тарату комиссиясы таныған талаптарын көрсететін құжат;
7) құндылықтар – Қазақстан Республикасының валюталық құндылықтары, банкноттары мен монеталары, бағалы қағаздар және қатаң есепті бланктер, қымбат металлдар, олардан жасалған бұйымдар, сондай-ақ айналыстан шыққан, қымбат металлдардан жасалған монеталар және бағалы заттар;
8) лот - сату үшiн бөлiнбейтiн бiрлiктерге бөлінген, аукционға шығарылатын мүлiк;
9) мерзiмдi баспасөз басылымы - тұрақты атауы, ағымдағы нөмiрi бар және кемінде үш айда бір рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшалары;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторы – таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына азаматтық-құқықтық және өзге де міндеттемелерден туындайтын мүліктік талаптары бар тұлға;
11) сату бағасы – сауда-саттық нәтижесінде белгіленген лоттың ақырғы бағасы, ал мүлік сауда-саттықты өткізусіз сатылатын жағдайда – кредиторлар комитеті не осы Ережеге сәйкес тарату комиссиясының төрағасы белгілеген, мүліктің ақырғы бағасы;
12) сату объектiсi – таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сауда-саттыққа жеке (дербес) бiрлiк ретінде шығарылатын мүлкі немесе бірнеше бiрлiктерден бір лотқа шоғырландырылған өзге мүлкі;
13) сатушы – таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы;
14) сатып алушы - сатушымен сатып алу-сату шартын жасасқан сауда-саттық жеңімпазы;
15) сауда-саттық жеңімпазы – сауда-саттықта лот үшiн мейлінше жоғары баға ұсынған қатысушы;
16) сауда-саттыққа қатысушы - сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы белгілеген тәртіппен сауда-саттыққа қатысу туралы өтiнiш берген және сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы оны қатысушы ретінде тіркеген жеке немесе заңды тұлға;
17) сауда-саттықты жүргiзудi ұйымдастырушы – таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы немесе тарату комиссиясымен сауда-саттықты өткізу бойынша қызмет көрсету туралы шарт жасасқан және оның қорытындысының қандай болатынына мүдделі емес жеке не заңды тұлға;
18) сауда-саттықтың ағылшын әдiсi – лоттың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадам бойынша лот үшiн барынша жоғары баға ұсынған қатысушылардың бiрi қалған сәтке дейін көтеріле беретін сауда-саттық әдiсi;

5) категория кредиторов – группа кредиторов, требования которых носят однородный характер и удовлетворяются в рамках определенной очереди, предусмотренной статьей 72 Закона о страховой деятельности;
6) реестр требований кредиторов - документ, утвержденный уполномоченным органом, отражающий требования кредиторов, заявленные в установленный срок и признанные ликвидационной комиссией;
7) ценности - валютные ценности, банкноты и монеты Республики Казахстан, ценные бумаги и бланки строгой отчетности, драгоценные металлы, изделия из них, а также монеты, изготовленные из драгоценных металлов, вышедшие из обращения, и ценные предметы;
8) лот - выставляемое на аукцион имущество, разделенное на неделимые для реализации единицы;
9) периодическое печатное издание - газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер и выпускаемые не реже одного раза в три месяца;
10) кредитор страховой (перестраховочной) организации - лицо, имеющее к ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации имущественные требования, возникающие из гражданско-правовых и иных обязательств;
11) цена реализации - окончательная цена лота, установленная в результате торгов, а в случае реализации имущества без проведения торгов – окончательная цена имущества, установленная комитетом кредиторов либо председателем ликвидационной комиссии в соответствии с настоящими Правилами;
12) объект реализации - имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, выставляемое на торги в качестве отдельной (самостоятельной) единицы или консолидированное из нескольких единиц в один лот, иное имущество;
13) продавец - ликвидационная комиссия ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
14) покупатель - победитель торгов, заключивший с продавцом договор купли-продажи;
15) победитель торгов - участник, предложивший наиболее высокую цену за лот на торгах;
16) участник торгов - физическое или юридическое лицо, подавшее в установленном организатором проведения торгов порядке заявление об участии в торгах и зарегистрированное организатором проведения торгов в качестве их участника;
17) организатор проведения торгов - ликвидационная комиссия ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации или физическое либо юридическое лицо, заключившее с ликвидационной комиссией
договор об оказании услуг по проведению торгов и не заинтересованное в их результатах;
18) английский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена лота повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один из участников, предложивший за лот максимальную цену;

19) сауда-саттықтың голланд әдiсi – лоттың бастапқы бағасы алдын-ала жарияланған қадам бойынша қатысушылардың бiрi лотты жарияланған бағамен сатып алуға келіскен сәтке дейін төмендетіле беретін сауда-саттық әдiсi;
20) тарату комиссиясы – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданған жағдайда уәкiлеттi орган тағайындайтын (босататын), тарату рәсiмдерiн жүргізу барысында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iстерiн аяқтау және оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз ету мақсатында тарату комиссиясы төрағасының тікелей басшылығымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкін және iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктi жүзеге асыратын орган;
21) тарату комиссиясының шығыстары – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәжбүрлеп таратылу барысындағы тауарлардың, жұмыстың және қызметтің тұтынылуына байланысты шығындар (бұдан әрi – тарату шығыстары);
22) тарату, конкурстық масса – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iстерiн аяқтауға және оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз етуге арналған таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері;
23) тарату массасын мақсатсыз жұмсау – уәкiлеттi органмен келiсiлген немесе кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстарының сметасында көзделмеген шығындарды жүзеге асыру;
24) тарату шығыстарының бекiтiлген сметасы – тарату комиссиясының төрағасы уәкiлеттi органмен немесе кредиторлар комитетімен келісе отырып бекіткен, тиiстi уақыт кезеңіне арналған смета;
25) тарату шығыстарының сметасы - тарату комиссиясы белгiлi бір уақыт кезеңіне болжап отырған шығындарды көрсететін құжат;
26) тарату өндiрiсi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iстерiн аяқтау және оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын, заңды тұлға ретiндегi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметiн тоқтату рәсiмi;
27) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы - сот шешiмiнің заңды күшіне енуіне байланысты мәжбүрлеп тарату барысында болып отырған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы;
28) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкі – құндық бағасы бар және тарату, конкурстық массаға енгiзiлген мүлiктiк қажеттiлiк пен құқықтар жиынтығы;
29) уақытша әкiмшiлiк (уақытша әкімші) – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мүлкiнiң сақталуын қамтамасыз ету үшін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын басқаруды қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жүзеге асыру үшін уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім күшіне енген күннен бастап және уәкiлеттi орган тарату комиссиясын тағайындағанға дейiнгi кезеңге тағайындайтын орган;

19) голландский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена лота понижается с заранее объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить лот по объявленной цене;
20) ликвидационная комиссия - орган, назначаемый (освобождаемый) уполномоченным органом в случае принятия решения о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, осуществляющий под непосредственным руководством председателя ликвидационной комиссии полномочия по управлению имуществом и делами страховой (перестраховочной) организации в ходе процедуры ликвидации в целях завершения дел страховой (перестраховочной) организации и обеспечения расчетов с ее кредиторами;
21) расходы ликвидационной комиссии - затраты, связанные с потреблением товаров, работ и услуг в процессе принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации (далее - ликвидационные расходы);
22) ликвидационная, конкурсная масса - активы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, предназначенные для завершения дел страховой (перестраховочной) организации и обеспечения расчетов с ее кредиторами;
23) нецелевое расходование ликвидационной массы - осуществление затрат, не предусмотренных сметой ликвидационных расходов, согласованной с уполномоченным органом или утвержденной комитетом кредиторов;
24) утвержденная смета ликвидационных расходов - смета на соответствующий период времени, утвержденная председателем ликвидационной комиссии по согласованию с уполномоченным органом или комитетом кредиторов;
25) смета ликвидационных расходов - документ, отражающий прогнозируемые затраты ликвидационной комиссии на определенный период времени;
26) ликвидационное производство - процедура прекращения деятельности страховой (перестраховочной) организации как юридического лица, осуществляемая в целях завершения дел страховой (перестраховочной) организации и обеспечения расчетов с ее кредиторами;
27) ликвидируемая страховая (перестраховочная) организация - страховая (перестраховочная) организация, находящаяся в процессе принудительной ликвидации в связи с вступившим в законную силу решением суда;
28) имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации - совокупность имущественных благ и прав, имеющих стоимостную оценку и включенных в ликвидационную, конкурсную массу;
29) временная администрация (временный администратор) - орган, назначаемый уполномоченным органом на период с даты вступления в силу решения о лишении страховой (перестраховочной) организации лицензии и до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии, для обеспечения сохранности имущества страховой (перестраховочной) организации и осуществления мероприятий по обеспечению управления страховой (перестраховочной) организацией;

30) уәкiлеттi орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.»;
5-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Сақтандыру қызметі туралы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық борыштық мiндеттемелерiнiң мерзiмдерi біткен болып есептеледі;»;
8) тармақшада ««Сақтандыру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында» деген сөздер «Сақтандыру қызметі туралы Заңда» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры (бұдан әрі – Қор) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес өзіне міндеттемелер қабылдайды.»;
8-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тарату комиссиясы уақытша әкiмшiлiктен (уақытша әкімшіден) бір айдан аспайтын мерзімде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құжаттарын және мүлкін қабылдау-өткiзу актiсi бойынша қабылдап алады.»;
үшінші бөлігінде «сәттен» деген сөз «күннен» деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан іс-әрекет жасайды және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде дербес әрекет етеді.
Тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату рәсімін тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады. Жұмыс жоспары жарты жылдықтарға бөлініп, бір жылға жасалады және тарату комиссиясы тағайындалған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде және одан кейін жоспарланатын кезеңнің алдындағы айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкiлеттi органға мәлімет үшін ұсынылады.»;
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның мiндеттерiн төрағаның тарату комиссиясы мүшелерінің қатарынан тағайындайтын орынбасары орындайды.»;
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Еңбекке ақы төлеу талаптарын қоса алғанда, тарату комиссиясы мүшесiнiң, тарату комиссиясы бөлімшесі басшысының құқықтары мен мiндеттерi тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын еңбек шартында айқындалады. Тартылған қызметкердің құқықтары мен мiндеттерi еңбек шартында немесе өтем төленетін қызмет көрсету шартында айқындалады.
16. Тарату комиссиясының төрағасы оның қызметін жедел басқаруды жүзеге асырады, бөлімшелерінің және олардың басшыларының қызметіне бақылау жасайды.
Тарату комиссиясының төрағасы осы Ереженің 107-тармағына сәйкес таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлар комитетінің өкілеттігіне кіретін мәселелерді қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату өндірісі мәселелері бойынша дербес шешім қабылдайды, сондай-ақ шарттарға, сенімхаттарға, бұйрықтарға, өкімдерге және тарату өндірісі барысында туындайтын мәселелерді шешуге байланысты басқа да құжаттарға қол қояды.»;
18-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап он жұмыс күні iшiнде шағымдар (арыздар) беру тәртiбiн, мерзiмiн және кредиторлар өз талаптарын қоя алатын мекен-жайды мiндеттi түрде көрсете отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы ақпаратты орталық әділет органының ресми баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тiлдерiнде жариялайды;»;

30) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сроки всех долговых обязательств ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации считаются истекшими, за исключением случаев, предусмотренных Законом о страховой деятельности;";
в подпункте 8) слова "Республики Казахстан "О страховой деятельности"" заменить словами "о страховой деятельности";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации - участника системы гарантирования страховых выплат Фонд гарантирования страховых выплат (далее - Фонд) принимает на себя обязательства в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат".";
в пункте 8:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Ликвидационная комиссия в срок не более одного месяца принимает по акту приема-передачи от временной администрации (временного администратора) документы и имущество страховой (перестраховочной) организации.";
в части третьей слово "момента" заменить словом "даты";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
Ликвидационная комиссия осуществляет процедуру ликвидации страховой (перестраховочной) организации в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии. План работы составляется на год, с разбивкой на полугодия и представляется для сведения в уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии и не позднее десятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду в последующем.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения ликвидационной комиссии, включая условия оплаты труда, определяются в трудовом договоре, заключаемом с председателем ликвидационной комиссии. Права и обязанности привлеченного работника определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг.
16. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство ее деятельностью, контролирует деятельность подразделений и их руководителей.
Председатель ликвидационной комиссии самостоятельно принимает решения по вопросам ликвидационного производства страховой (перестраховочной) организации, за исключением вопросов, входящих в полномочия комитета кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в соответствии с пунктом 107 настоящих Правил, а также подписывает договоры, доверенности, приказы, распоряжения и другие документы, связанные с решением вопросов, возникающих в процессе ликвидационного производства.";
в пункте 18:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в течение десяти рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации публикует информацию о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции на казахском и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков предъявления претензий (заявлений) и адреса, по которому кредиторы могут предъявлять свои требования;";

мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде салық органдарын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәжбүрлеп таратылатыны туралы хабардар етеді;
2-2) тағайындалған сәттен бастап бір жұмыс күнінен кеш емес мерзімде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банк шоттары бар екінші деңгейдегі банктерге бірінші және екінші қол қоюдың және мөр бедерінің үлгілері бар жаңа құжаттарды ұсынады;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Ереженің 53-тармағында көзделген, кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимитін қоспағанда, дереу сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кассасына түгендеу жүргiзедi, ақша қалдығын таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шоттарына есепке жазады;»;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) Сақтандыру қызметі туралы Заңның 69-1-бабының 5 тармағында белгіленген тәртіпте таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелі табыс етілетіні туралы хабарландыруды жариялайды;»;
9) тармақша «ұйымының» деген сөзден кейін «басшы, ал қажет болған кезде өзге де» деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш ай ішінде Сақтандыру қызметі туралы Заңның 69-1-бабында көзделген тәртіпте сақтандыру портфелін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына табыс ету бойынша шаралар қабылдайды;»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде Қордың атына мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру шарттарының тізілімін жiбередi;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) өз функциялары мен мiндеттерiн орындауды қамтамасыз ету үшiн адамдарды еңбек шарттары, сондай-ақ өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша жұмысқа қабылдайды;»;
26) тармақшадағы «жарты жылда бір рет» деген сөздер «жыл қорытындысы бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шоттары тарату комиссиясының және оның бөлімшелерінің тұрған жері бойынша екінші деңгейдегі банктің филиалдарында теңгемен және қажет болған кезде шетел валютасында ашылады.
Осы Ережеде көзделген касса лимитін қоспағанда, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, оның ішінде филиалдарының не өкілдіктерінің барлық ақшасы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шотына есепке жазылады.
Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының алдында берешегі жоқ заңды немесе жеке тұлғалардың жазбаша талап етуі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банк шоттарына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиядан айырылғаннан кейін келіп түскен, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін келіп түсетін ақшаны дереу (талапты алған күннен бастап үш жұмыс күні iшiнде) қайтаруды жүзеге асырады.»;
21-тармақтың бірінші бөлігіндегі «, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату туралы сот шешiмi заңды күшіне енгенге дейін пайда болған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға арналған» деген сөздер алып тасталсын;

дополнить подпунктами 2-1)2-2) следующего содержания:
"2-1) информирует налоговые органы о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан;
2-2) в срок не позднее одного рабочего дня с даты назначения ликвидационной комиссии представляет в банки второго уровня, в которых имеются банковские счета страховой (перестраховочной) организации, новые документы с образцами первой и второй подписей и оттиска печати;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) незамедлительно проводит инвентаризацию кассы страховой (перестраховочной) организации, остаток денег зачисляет на текущие счета ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного в пункте 53 настоящих Правил;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) публикует объявление о передаче страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, установленном пунктом 5 статьи 69-1 Закона о страховой деятельности;";
подпункт 9) после слова "увольняет" дополнить словами "руководящих, а при необходимости и иных";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в течение трех месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации принимает меры по передаче страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию в порядке, предусмотренном статьей 69-1 Закона о страховой деятельности;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в течение пяти рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии направляет в адрес Фонда реестр договоров страхования принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации по гарантируемым видам страхования;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей принимает на работу лиц по трудовым договорам, а также договорам возмездного оказания услуг;";
в подпункте 26) слова "раз в полугодие" заменить словами "по итогам года";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Текущие счета ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации открываются в тенге и при необходимости в иностранной валюте в филиалах банка второго уровня по месту нахождения ликвидационной комиссии и ее подразделений.
Все деньги ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, за исключением предусмотренного настоящими Правилами лимита кассы, в том числе филиалов либо представительств, зачисляются на текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
По письменному требованию юридических или физических лиц, не имеющих задолженности перед ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, ликвидационной комиссией осуществляется незамедлительный (в течение трех рабочих дней со дня получения требования) возврат денег, поступивших на банковские счета страховой (перестраховочной) организации после лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии на право осуществления страховой деятельности, а также поступающих после вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации.";
в части первой пункта 21 слова "а также расходы на осуществление страховых выплат по страховым случаям, наступившим до вступления в законную силу решения суда о ликвидации страховой (перестраховочной) организации," исключить;

23-тармақ «кезеңінде» деген сөзден кейін «осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақтың бесінші бөлігі «жасалған» деген сөзден кейін «(жоспарланатын)» деген сөзбен толықтырылсын;
26-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу шығыстары;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) болжанбаған шығыстар.»;
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
«26-1. Тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасына әрбір бап бөлігінде шығыстар сметасын қалыптастыру кезінде осы Ереженің24-тармағында көзделген принциптердің сақталуын көрсететін түсіндірме жазбаны қоса береді.»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары мынадай шығындарды көздейді: тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерiнiң еңбегіне ақы төлеу, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бар филиалдары мен өкілдіктері ескеріле отырып, еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін, тарату комиссиясына тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу.
Еңбекке ақы төлеу шығыстарында:
1) лауазымдық еңбекақының;
2) мемлекеттік бюджетке аударылатын табыс салығының;
3) мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары көрсетiледi.»;
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
«27-1. Өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу шығыстарына өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша қызмет көрсететін тартылған қызметкерлердің қызметтеріне ақы төлеу шығындары кіреді.
Тарату шығыстарының сметасына өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу кіргізілген жағдайда тарату комиссиялары есептеулерді қызметтер күн сайынғы негізде көрсетілетін және ақы төлеу ай сайын жүзеге асырылатын, жасалған өтем төленетін қызмет көрсету шарттарының негізінде жүргізеді.»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Еңбекке ақы төлеу бөлiгiнде тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде есептеулер жасалған еңбек шарттарына, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтарға негiзделедi.
Қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу шығыстарының бабы тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптастырылады.»;
31-тармақта:
30) тармақшада «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырылсын:
«31) банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашусыз жүзеге асырылған ақшаны аударым жасау мен төлем жасау жөніндегі қызметтер.»;
34-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34-1. «Болжанбаған шығыстар» деген шығындар бабы бойынша шығыстардың басқа бабы бойынша артық шығысқа байланысты шығыстарды,сондай-ақ келісілуі не бекітілуі осы Ережеде белгіленген тәртіпте мүмкін болатын қажеттіліктерге арналған шығыстарды жүзеге асыруға жол берілмейді.»;
36-тармақта:
бірінші бөлігінде «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Филиалдық желiсi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясы бөлiмшелерiнiң тарату шығыстары сметасын жасау жөніндегі қызметiн үйлестіреді және тарату комиссиясының бөлiмшелерi бойынша шығыстар бөлiгiнде тарату шығыстарының жинақталған сметасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.»;

пункт 23 дополнить словами "по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам";
часть пятую пункта 24 после слова "произведенных" дополнить словом "(планируемых)";
в пункте 26:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) расходы по оплате по договорам возмездного оказания услуг;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) непредвиденные расходы.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. К смете ликвидационных расходов ликвидационная комиссия прилагает пояснительную записку, отражающую соблюдение принципов, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил при формировании сметы расходов в разрезе каждой статьи.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Расходы по оплате труда персонала предусматривают следующие затраты: оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, с учетом имеющихся филиалов и представительств ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
В расходах по оплате труда отражаются суммы:
1) должностного оклада;
2) подоходного налога, перечисляемого в государственный бюджет;
3) обязательных пенсионных взносов.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Расходы на оплату по договорам возмездного оказания услуг включают затраты на оплату услуг привлеченных работников, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг.
При включении в смету ликвидационных расходов оплаты по договорам возмездного оказания услуг, ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании заключенных договоров возмездного оказания услуг, по которым услуги оказываются на ежедневной основе и оплата осуществляется ежемесячно.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При формировании сметы ликвидационных расходов в части оплаты труда расчеты основываются на заключенных трудовых договорах, приказах о приеме на работу.
Статья расходов на оплату труда персонала формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии.";
в пункте 31:
в подпункте 30) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 31) следующего содержания:
"31) услуги по обслуживанию банковского счета, переводам и платежам денег, осуществленным без открытия банковского счета.";
пункт 34-1 изложить в следующей редакции:
"34-1. По статье затрат "Непредвиденные расходы" не допускается осуществление расходов в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходов на нужды, согласование либо утверждение которых возможно в порядке, установленном настоящими Правилами.";
в пункте 36:
в части первой слово "пяти" заменить словом "десяти";
в части второй слова "в разрезе подразделения ликвидационной комиссии для включения их в консолидированную смету ликвидационных расходов" заменить словами "и обеспечивает формирование консолидированной сметы ликвидационных расходов в разрезе расходов по подразделениям ликвидационной комиссии";

мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
«42-1. Уәкiлеттi органмен келісілген немесе кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстары алдыңғы кезеңде жүзеге асырылмаған және оларды жоспарланған кезеңде жүзеге асыру қажет болған жағдайда, көрсетілген шығыстар жоспарланатын кезеңдегі тарату шығыстарының сметасына кіргізілуі тиіс.»;
45-тармақта:
«Тарату» деген сөз «Осы Ереженің 45-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тарату» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 45-145-245-3-тармақтармен толықтырылсын:
«45-1. Тарату шығыстарының сметасын уәкiлеттi органмен келісілгенге дейін тарату комиссиясының шығындардың мынандай баптары бойынша шығыстарды жүзеге асыруына жол берiледi:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы хабарландыруды жариялау жөніндегі қызметтер;
2) байланыс қызметтері (телекоммуникация шығыстары, телефонды, телеграфты пайдалану үшін абоненттік төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесу, почта және анықтама беру қызметтері бойынша шығыстар);
3) коммуналдық қызметтер;
4) бірінші және екінші қол қоюдың (қол қоюлардың) және мөр бедерінің үлгілері бар құжаттарды нотариаттық куәландыру жөніндегі қызметтер.
45-2. Мыналардың:
1) тарату комиссиясының осы Ереженің 24-тармағында көзделген тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру принциптерін сақтауын көрсететін түсіндірме жазбаның;
2) жоспарланатын (жасалған) шығыстарды растайтын құжаттардың ұсынылмауы уәкiлеттi органның тарату шығыстарының сметасын келісуден (кредиторлар комитетінің бекітуден) бас тартуына негіздеме болып табылады.
45-3. Уәкiлеттi орган тарату шығыстары сметасының келісілгені (бекітілгені) туралы немесе оны келісуден (бекітуден) бас тартылғаны туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясына жазбаша нысанда хабарлайды.
Кредиторлар комитетiнің тарату шығыстарының сметасын бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешімі хаттамамен ресімделеді.»;
51-тармақ «төрағасында» деген сөзден кейін «(бөлімшенің басшысында)» деген сөздермен толықтырылсын;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мынадай шектерде анықталады:
1) тарату комиссиясының бас офисінде – 100 000 (жүз мың) теңге;
2) тарату комиссиясының бөлімшесінде – 50 000 (елу мың) теңге.»;
54-тармақта:
«банктерден» деген сөзден кейін «, мүлікті сатудан, дебиторлық берешекті өндіріп алудан» деген сөздермен толықтырылсын;
«қызмет көрсетушi банктен» деген сөздер алып тасталсын;
56-тармақта «Кассаға» деген сөз «Осы Ереженің 53-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимитін қоспағанда, кассаға» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. В случае если согласованные уполномоченным органом или утвержденные комитетом кредиторов ликвидационные расходы не были осуществлены в предыдущем периоде и существует необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы подлежат включению в смету ликвидационных расходов к планируемому периоду.";
пункт 45 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 45-1 настоящих Правил.";
дополнить пунктами 45-145-245-3 следующего содержания:
"45-1. До согласования сметы ликвидационных расходов с уполномоченным органом допускается осуществление ликвидационной комиссией расходов, связанных с проведением ею первоочередных мероприятий, по следующим статьям затрат:
1) услуги по публикации объявления о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб);
3) коммунальные услуги;
4) услуги по нотариальному удостоверению документов с образцами первой и второй подписи (подписей) и оттиска печати.
45-2. Основаниями отказа в согласовании уполномоченным органом (утверждении комитетом кредиторов) сметы ликвидационных расходов являются непредставление:
1) пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил;
2) документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
45-3. О согласовании (утверждении) сметы ликвидационных расходов или об отказе в ее согласовании (утверждении) уполномоченный орган (комитет кредиторов) сообщает ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации в письменной форме.
Решение комитета кредиторов об утверждении или об отказе в утверждении сметы ликвидационных расходов оформляется протоколом.";
в пункте 51 после слова "председателя" дополнить словами "(руководителя подразделения)";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе определяется в следующих пределах:
1) в головном офисе ликвидационной комиссии – 100 000 (сто тысяч) тенге;
2) в подразделении ликвидационной комиссии – 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге.";
в пункте 54:
после слова "кредиторами," дополнить словами "от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности,";
слова "в обслуживающем банке" исключить;
пункт 56 дополнить словами ", за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного пунктом 53 настоящих Правил";

65-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ведомосте нақты төленген соманы көрсетедi.»;
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«67. Есеп берушi тұлғалар есептi түрде берiлген сомалар бойынша  оларды алған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кеш емес мерзiмде, iссапарлық шығыстар бойынша iссапар мерзiмi аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кеш емес мерзiмде алынған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кеш емес мерзiмде алынған сомалардың мақсатты жұмсалғанын растайтын құжаттарды бередi (барлық растаушы құжаттар қоса берiлген аванстық есептер, тауарлардың төлемi немесе көрсетiлген қызмет туралы чектер).
Есептi түрде берiлген ақша мынадай:
1) мақсатты жұмсалмаған;
2) мақсатты жұмсалғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайларда қайтарылуы тиіс.
Есептi түрде берiлген ақша алынған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешіктірілмей, ал iссапарлық шығыстар кезінде - iссапар аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешіктірілмей қайтарылуы тиіс.»;
71-тармақтың екінші сөйлемі «төрағаның» деген сөзден кейін «(бөлімше басшысының)» деген сөздермен толықтырылсын;
73-тармақтағы «төрағаның, бас бухгалтердiң және кассирдiң» деген сөздер «тарату комиссиясы төрағасының (бөлімше басшысының), бас бухгалтерінiң және кассирінiң» деген сөздермен ауыстырылсын;
74-тармақтың бірінші сөйлемі «төрағасына» деген сөзден кейін «және бөлімше басшысына» деген сөздермен толықтырылсын;
82-тармақтың екінші сөйлеміндегі «көрсетiлуi тиiс» деген сөздер «көрсетiледi» деген сөзбен ауыстырылсын;
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«83. Тарату комиссиясы мүлiктi (зияткерлік меншік объектiлерiн, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөнiндегi бағалау қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны(ларды)тарта отырып, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн бағалауды жүргізеді.
Баланстық құнына қарамастан жылжымайтын мүлікті, баланстық құны бірлігі үшін бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын жылжымалы мүлікті бағалау үшін бағалаушыны таңдау тендер (конкурс) өткiзу жолымен жүзеге асырылады, оның нәтижесi бойынша мейлінше тиiмдi талаптарды (көрсетiлетін қызметтер үшiн ақы төлеу мөлшерiн, бағалауды өткiзу мерзiмдерiн, бағалаушыда филиалдық желiнің болуын және өзге де талаптарды) ұсынған бағалаушыға артықшылық беріледі. Тарату комиссиясының төрағасы конкурсты (тендерді) өткізу талаптарын анықтайды және Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын немесе бағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкi орналасқан орны бойынша облыстың, республикалық мәні бар қаланың, Қазақстан Республикасы астанасының мерзiмдi баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Тарату комиссиясы баланстық құны елуден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мүліктің бір бірлігін бағалау үшін бағалаушыны таңдауды баға ұсыныстарын сұрату жолымен жүзеге асырады.
Баланстық құны елу айлық есептік көрсеткіштен кем жылжымалы мүлікке бағалау жүргізілмейді.»;
84-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;

в подпункте 4) пункта 65 слова "и номер расходного кассового ордера" исключить;
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. По суммам, выданным в подотчет, в срок не позднее трех рабочих дней со дня их получения, по командировочным расходам в срок не позднее трех рабочих со дня окончания срока командировки, подотчетные лица представляют документы, подтверждающие использование полученных сумм по целевому назначению (авансовые отчеты с приложением всех подтверждающих документов, чеки об оплате товаров или оказании услуг).
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату в следующих случаях:
1) неиспользования по целевому назначению;
2) отсутствия документов, подтверждающих целевое использование.
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату не позднее трех рабочих дней со дня их получения, а при командировочных расходах – не позднее трех рабочих дней со дня окончания командировки.";
второе предложение пункта 71 после слова "председателя" дополнить словами "(руководителя подразделения)";
пункт 73 дополнить словами "(руководителя подразделения) ликвидационной комиссии";
первое предложение пункта 74 после слова "председателя" дополнить словами "и руководителя подразделения";
в предложении втором пункта 82 слова "должны быть отражены" заменить словом "отражаются";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации с привлечением оценщика (ков), имеющего (щих) лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
Выбор оценщика для оценки недвижимого имущества независимо от его балансовой стоимости, движимого имущества балансовой стоимостью свыше одной тысячи месячных расчетных показателей за единицу осуществляется путем проведения конкурса (тендера), по результатам которого предпочтение отдается оценщику, предложившему наиболее выгодные условия (размер оплаты за оказываемые услуги, сроки проведения оценки, наличие у оценщика филиальной сети и иные условия). Условия проведения конкурса (тендера) определяются председателем ликвидационной комиссии и публикуются на казахском и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан или области, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан по месту нахождения имущества страховой (перестраховочной) организации, подлежащего оценке.
Выбор оценщика для оценки одной единицы имущества балансовой стоимостью от пятидесяти до одной тысячи месячных расчетных показателей осуществляется ликвидационной комиссией путем запроса ценовых предложений.
Оценка движимого имущества балансовой стоимостью менее пятидесяти месячных расчетных показателей не проводится.";
в пункте 84 слова "должна осуществляться" заменить словом "осуществляется";

мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
«87-1. Сақтандыру шарттарының тізілімінде және (немесе) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының деректер базасында сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне енгізілген, кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру шарты болмаған жағдайда, сақтанушы мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымымен жасалған, қолданылу мерзімі өтпеген сақтандыру шарты (түпнұсқасы, көшірмесі, дубликаты) болған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясына сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін осы шарт қолданылуы тиіс болған уақыттың қалған кезеңіне пропорционал түрде талап ету құқығымен өтініш жасайды.
Бұл ретте мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған сақтандыру шартының қолданылуы сақтанушының мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясына берген сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін қайтару туралы өтінішінің негізінде тоқтатылады.»;
мынадай мазмұндағы 88-1-тармақпен толықтырылсын:
«88-1. Кредитор Қорға кепілдік берілген төлемді алу туралы арызбен өтініш жасаған жағдайда, тарату комиссиясының атына жасалған арызда (шағымда) құжаттардың көшірмелері қоса беріліп, Қордың кепілдік берілген төлемді алу туралы арызды қарау нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.»;
90-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
91-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасының екінші сөйлеміндегі «мiндеттi сақтандыру түрi бойынша» деген сөздер «кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«92. Шағым (арыз) толығымен немесе ішінара қабылданбаған жағдайда, өтініш берушіге шағыммен (арызбен) бірге алынған құжаттар қайтарылады, сондай-ақ егер өтініш берушіде болмаса, шағымның (арыздың) қабылданбағанын негіздейтін құжаттар жіберіледі.
Кредитордың растайтын құжаттарды ұсынбағанына байланысты тарату комиссиясының шағымды (арызды) қабылдамауы кредитордың шағымдарды (арыздарды) қабылдау үшін белгіленген мерзім шегінде шағыммен (арызбен) және талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, тарату комиссиясына қайталап өтініш жасауына кедергі болмайды.»;
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«99. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүддесiн қамтамасыз ету мақсатында кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн жасайды және ол Сақтандыру қызметі туралы Заңның 72-бабында белгiленген кезектiлiкке сәйкес болуы тиiс.
Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiнде әрбір кредитор, оның ақшалай мiндеттемелер және (немесе) мiндеттi төлемдер бойынша талаптарының мөлшері туралы, әрбiр талапты қанағаттандыру кезектiлiгi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне кредиторлардың даусыз болып табылатын, белгiленген мерзiмде мәлiмделген және тарату комиссиясы таныған талаптары енгiзіледi.
Заңды күшiне енген сот шешiмдерi бойынша таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шотына берiлген орындау құжаттары кредиторлардың талаптарын есепке алу үшiн тарату комиссиясының төрағасына тапсырылады.
Орындау құжаттары танылған талаптар болып табылады және орындалмаған сома мөлшерiнде тиiстi кезектілік бойынша кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне есепке алынады.
Тарату комиссиясы мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру шарттары бойынша басталған сақтандыру жағдайлары бойынша мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан Қор кепілдік беретін сақтандыру төлемдерінің сомасын өндіріп алу туралы орындау құжаттарын кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне есепке алады.
Тарату комиссиясы Қормен оның жүзеге асырған кепілдік берілген төлемдерінің сомасы бойынша салыстырып тексеру актісіне қол қойғаннан кейін кредиторлардың мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру шарттары бойынша басталған сақтандыру жағдайлары бойынша өзі таныған талаптарын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Тарату комиссиясы кредиторлардың, оның ішінде Қор кепілдік берілген төлемдерді жүзеге асырған орындау құжаттары бойынша талаптарын таныған жағдайда, тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне тиісті өзгерістер енгізеді.»;
100-тармақта ««Сақтандыру қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының» деген сөздер «Сақтандыру қызметi туралы Заңның» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. В случае отсутствия договора страхования в реестре договоров страхования и (или) базе данных принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации страхователь при наличии договора страхования (оригинала, копии, дубликата), заключенного с принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, срок действия которого не истек, обращается в ликвидационную комиссию принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации с правом требования части страховой премии пропорционально оставшемуся периоду времени, в течение которого должен был действовать данный договор.
При этом договор страхования, заключенный с принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, досрочно прекращает действие на основании заявления о возврате части страховой премии, представленного страхователем в ликвидационную комиссию принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.";
дополнить пунктом 88-1 следующего содержания:
"88-1. В случае обращения кредитора в Фонд с заявлением о получении гарантийной выплаты, в заявлении (претензии), адресованном (адресованной) ликвидационной комиссии, указывается информация о результатах рассмотрения заявления о получении гарантийной выплаты Фондом с приложением копий документов.";
часть вторую пункта 90 исключить;
в предложении втором подпункта 2) части второй пункта 91 слово "обязательным" заменить словом "гарантируемым";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. В случае, когда претензия (заявление) отклонена полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с претензией (заявлением), а также направляются документы, обосновывающие отклонение претензии (заявления), если их нет у заявителя.
Отклонение ликвидационной комиссией претензии (заявления) в связи с непредставлением кредитором подтверждающих документов не препятствует повторному обращению кредитора в ликвидационную комиссию с претензией (заявлением) и приложением требуемых документов в пределах срока, установленного для приема претензий (заявлений).";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией страховой (перестраховочной) организации в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и формируется в соответствии с очередностью, установленной статьей 72 Закона о страховой деятельности.
В реестре требований кредиторов указываются сведения о каждом кредиторе, размере его требований по денежным обязательствам и (или) обязательным платежам, об очередности удовлетворения каждого требования.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов, которые являются бесспорными, заявлены в установленный срок и признаны ликвидационной комиссией.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
Исполнительные документы являются признанными требованиями и учитываются в реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
Исполнительные документы о взыскании сумм страховых выплат с принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации по наступившим страховым случаям по договорам страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, гарантируемых Фондом, учитываются ликвидационной комиссией в реестре требований кредиторов.
Ликвидационная комиссия после подписания с Фондом акта сверки по суммам осуществленных им гарантийных выплат осуществляет сверку признанных ею требований кредиторов по наступившим страховым случаям по договорам страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, гарантируемых Фондом.
В случае признания ликвидационной комиссией требований кредиторов, в том числе по исполнительным документам, по которым Фондом были осуществлены гарантийные выплаты, ликвидационная комиссия вносит соответствующие изменения в реестр требований кредиторов.";
в пункте 100 слова "Республики Казахстан "О страховой деятельности"" заменить словами "о страховой деятельности";

102 және 103-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«102. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетi құрамының тiзiмiн аралық тарату балансы және кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қалыптастырады, оған тарату комиссиясының төрағасы қол қояды және дереу бекiтуге уәкiлеттi органға жiберiледi. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетi құрамының тiзiмiн осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жасайды.
103. Кредиторлар комитетiнiң құрамы Сақтандыру қызметi туралы Заңның 72-бабында көзделген кредиторлар санатының әрқайсысынан бiр өкiлден, кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне енгiзiлген, мейлiнше көп талап ету сомасы бар кредиторлардан қалыптастырылады.
Тарату комиссиясы мұндай кредиторларға осы кредиторларды тарату өндiрiсiне қатысу үшiн кредиторлар комитетiнiң құрамына енгiзу туралы ұсыныстар жiбередi.
Кредитордың жазбаша келiсiмi болған жағдайда ол кредиторлар комитетiнiң құрамына енгiзiледi.
Кредиторлар комитетiнiң құрамына таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрынғы басшы қызметкерлері, сондай-ақ оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу, тарату рәсімдерін жүзеге асыру кезінде жүктелген міндеттерін орындамау немесе тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқаларға артықшылық беретін іс-әрекет жасау фактісінің (лерінің) болуы белгіленген, бұдан бұрын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған кредиторлар өкілдері енгiзiлмейдi.»;
104-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«104. Кредиторлар комитетiне енгізілген кредиторлардың саны үш адамнан кем емес болады.»;
107-тармақта:
3) тармақша «мiндеттемелерiн» деген сөзден кейін «орындамағаны және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын ескере отырып, тарату комиссиясының төрағасына және (немесе) мүшелерiне, сондай-ақ жұмысқа тартылған қызметкерлерге төленетiн қосымша төлемдердiң мөлшерiн қоса, тарату шығыстарының сметасын бекiту;»;
110-тармақта ««Сақтандыру қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының» деген сөздер «Сақтандыру қызметi туралы Заңның» деген сөздермен ауыстырылсын;
112-тармақ «табиғи нысанда» деген сөздерден кейін «оның бағалау құны, сондай-ақ баланстық және баланстан тыс шоттарда есепте тұрған дебиторлық берешегі бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
113-тармақ алып тасталсын;
119-тармақта «аукциондар өткiзу жолымен» деген сөздер алып тасталсын;
120-тармақта:
бірінші бөлігінде:
«Тарату комиссиясы төрағасының мүлiктi сату туралы шешiмiн, сондай-ақ таратылатын» деген сөздер «Таратылатын» деген сөзбен ауыстырылсын;
сөйлемнің екінші бөлігінің мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тарату комиссиясы кредиторлар комитетi бекiткенге дейін осы Ережеде көзделген тәртіпте уәкілетті органмен келісу бойынша мүлікті сата алады.»;
үшінші бөлігінде:
«мүлiктi сату жөнiндегi шешiм, сондай-ақ» деген сөздер алып тасталсын;
сөйлемнің екінші бөлігінің мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 102 и 103 изложить в следующей редакции:
"102. Список состава комитета кредиторов формируется ликвидационной комиссией в течение десяти рабочих дней с даты утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и незамедлительно направляется на утверждение в уполномоченный орган. Список состава комитета кредиторов составляется ликвидационной комиссией по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
103. Состав комитета кредиторов формируется из кредиторов с наибольшей суммой требований, включенных в реестр требований кредиторов, по одному представителю от каждой категории кредиторов, предусмотренной статьей 72 Закона о страховой деятельности.
Ликвидационная комиссия направляет таким кредиторам предложения о включении данных кредиторов в состав комитета кредиторов для участия в ликвидационном производстве.
При наличии письменного согласия кредитора он включается в состав комитета кредиторов.
В состав комитета кредиторов не включаются бывшие руководящие работники ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, а также представители кредиторов, ранее являвшиеся председателем или членом ликвидационной комиссии банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, в отношении которых установлено наличие факта (ов) нарушения законодательства Республики Казахстан, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим.";
часть первую пункта 104 изложить в следующей редакции:
"104. Количество кредиторов, включенных в комитет кредиторов, составляет не менее трех человек.";
в пункте 107:
подпункт 3) после слов "в том числе о" дополнить словами "неисполнении и (или)";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) утверждение сметы ликвидационных расходов, включая размер дополнительных выплат председателю и (или) членам ликвидационной комиссии, а также привлеченным работникам с учетом финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;";
в пункте 110 слова "Республики Казахстан "О страховой деятельности"" заменить словами "о страховой деятельности";
пункт 112 после слов "в натуральной форме" дополнить словами "по его оценочной стоимости, а также дебиторской задолженности, числящейся на балансовых и внебалансовых счетах,";
пункт 113 исключить;
в пункте 119 слова "путем проведения аукционов" исключить;
в пункте 120:
в части первой:
слова "Решение председателя ликвидационной комиссии о реализации имущества, а также" исключить;
слово "утверждаются" заменить словом "утверждается";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"До утверждения состава комитета кредиторов ликвидационная комиссия может реализовывать имущество по согласованию с уполномоченным органом в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
в части третьей:
слова ", решение о реализации имущества, а также" исключить;
слово "утверждаются" заменить словом "утверждается";
пункт 122 изложить в следующей редакции:

«122. Олардың құнына қарамастан таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үйлерi мен ғимараттары, өзге де жылжымайтын мүлiк объектiлерi, көлiк құралдары, сондай-ақ таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлiктің бiр бiрлiгi үшiн жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын бағалау құны бар өзге де жылжымалы мүлкi тек қана жария сауда-саттық (аукцион) арқылы сатылуы тиiс.
Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлiктің бiр бiрлiгi үшiн жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар жылжымалы мүлкiн жария сауда-саттықты өткізусіз, бiрақ бағалау құнынан төмен емес бағамен сатады.
Тарату комиссиясы жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар жылжымалы мүлiкті сату кезінде сату бағасын (бағалау құнынан асатын) дербес белгілейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар жылжымалы мүлкi осы мүлiкті бағалау құнынан төмен емес бағамен сатып алғысы келетін тұлғалар болмаған жағдайда және кредиторлар комитетi мүлiкті сату бағасын бекiткен кезде ғана бағалау құнынан төмен бағамен сатылуы мүмкін.
Тарату комиссиясы елу айлық есептік көрсеткіштен кем баланстық құны бар жылжымалы мүлікті жария сауда-саттықты өткізусіз, тарату комиссиясы дербес белгілеген, бірақ баланстық құнының елу пайызынан төмен емес бағамен сатады.»;
124126 және 132-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«124. Сату жоспарында сатылатын объект туралы ұсыныстар және олардың жан-жақты сипаттамасы, бағалау құны, бастапқы (және сауда-саттықтың голланд әдiсi кезiнде - барынша төмен) сату бағасы, сауда-саттықты жүргiзу кезеңі және әдiсi туралы мәлiметтер болады.
Сату жоспарына елу айлық есептік көрсеткіштен кем баланстық құны бар, сондай-ақ жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар мүлiк кіргізілмейді. Жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем бағалау құны бар мүлiк тарату комиссиясы оны бағалау құнынан төмен емес бағамен сата алмаған жағдайда сату жоспарына кіргізіледі.»;
126. Сауда-саттықты ұйымдастырушы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн сату туралы хабарландыруды аукцион өткізілетін күнге дейін кем дегенде он күнтізбелік күн бұрын Қазақстан Республикасының барлық аумағында, аумағында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатылатын мүлкi орналасқан облыста немесе республикалық мәні бар қалада таралатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Аукцион ол туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей өткізіледі. Әрбiр жеке аукционға жеке хабарландыру берiледi.»;

"122. Здания и сооружения, иные объекты недвижимости, транспортные средства ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации независимо от их стоимости, а также иное движимое имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации оценочной стоимостью свыше ста месячных расчетных показателей за одну единицу имущества подлежат реализации только через публичные торги (аукцион).
Движимое имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей за одну единицу имущества, ликвидационная комиссия реализует без проведения публичных торгов, но по цене не ниже оценочной стоимости.
При реализации движимого имущества оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей цена реализации (свыше оценочной стоимости) устанавливается ликвидационной комиссией самостоятельно.
Движимое имущество страховой (перестраховочной) организации оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей может быть продано по цене ниже оценочной стоимости только в случае отсутствия лиц, желающих приобрести данное имущество по цене не ниже оценочной стоимости, и при утверждении комитетом кредиторов цены реализации имущества.
Движимое имущество балансовой стоимостью менее пятидесяти месячных расчетных показателей ликвидационная комиссия реализует без проведения публичных торгов по цене, определенной ликвидационной комиссией самостоятельно, но не ниже пятидесяти процентов от балансовой стоимости.";
пункты 124126 и 132 изложить в следующей редакции:
"124. План реализации содержит предложения об объектах реализации и их подробную характеристику, сведения об оценочной стоимости, стартовой (и минимальной - при голландском методе торгов) цене реализации, периоде и методе проведения торгов.
В план реализации не включается имущество балансовой стоимостью менее пятидесяти месячных расчетных показателей, а также оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей. Имущество оценочной стоимостью менее ста месячных расчетных показателей включается в план реализации в случае, когда ликвидационная комиссия не может его реализовать по цене не ниже оценочной стоимости.";
"126. Организатор проведения торгов публикует объявление о реализации имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации не менее чем за десять календарных дней до даты проведения аукциона в периодических печатных изданиях на казахском и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, области или города республиканского значения, на территории которых находится реализуемое имущество страховой (перестраховочной) организации.
Аукцион проводится не позднее тридцати календарных дней со дня опубликования объявления о нем. На каждый отдельный аукцион дается отдельное объявление.";

132. Аукционға қатысуға таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрынғы басшы қызметкерлерi, сауда-саттықты өткiзудi ұйымдастырушы, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлары болып табылатын тұлғалар, тарату комиссиясының төрағасы және мүшелері, сондай-ақ аталған тұлғалардың туыстары және жегжаттары жіберiлмейдi.»;
133-тармақта «дейiнгi бес күннен» деген сөздер «дейiн бір сағат бұрыннан» деген сөздермен ауыстырылсын;
139-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аукционға қатысудан бас тартса;»;
152-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның бірінші абзацының бесінші сөйлемі «ұйымдастырушы арқылы» деген сөздер «өткізуді ұйымдастырушымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сауда-саттықтың голланд әдiсi бойынша сауда-саттықты өткiзуді ұйымдастырушы лоттың бастапқы және барынша төмен бағасынжариялайды және жаңа бағаны жариялай отырып, жарияланған қадам бойынша оны төмендетедi. Сауда-саттықты өткiзуді ұйымдастырушы баға жарияланған кезде аукциондық нөмiрiн бiрiншi болып көтергенқатысушының нөмiрiн атайды, лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды,және басқа көтерiлмеген нөмiрлер болмаған жағдайда балғаны ұру арқылы сауда-саттықтың жеңiмпазын атайды және осы лоттың сатылғаны туралы жариялайды. Осы баға сауда-саттыққа қойылған лоттың барынша төмен бағасынан төмен бола алмайды. Голланд әдiсi бойынша сауда-саттыққаалғаш рет қойылған лоттың барынша төмен бағасы тарату комиссиясы мүлiктi (зияткерлік меншік объектiлерiн, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөнiндегi бағалау қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны тарта отырып белгілейтін соңғы бағалау құнының сексен пайызынан кем емес болады. Голланд әдiсi бойынша сауда-саттыққа екінші және одан көп рет қойылған лоттың барынша төмен бағасы тарату комиссиясы мүлiктi (зияткерлік меншікобъектiлерiн, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөнiндегi бағалау қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушынытарта отырып белгілейтін соңғы бағалау құнының елу пайызынан кем емес болады.»;
1-қосымша осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
«Кіріс» деген кестеде
«
Төрағаның қолы
»
деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«
Төрағаның (бөлімше басшысының) қойған қолы
»;
«Шығыс» деген кестеде
«
Төрағаның қолы
»
деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«
Төрағаның (бөлімше басшысының) қойған қолы
»;
«Төраға ________________ (фамилиясы, аты-жөні)
қолы» деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
«Төраға
(бөлімше басшысы) ______________ (тегі, аты-жөні)
қойған қолы»;

"132. К участию в аукционе не допускаются бывшие руководящие работники ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, организатор проведения торгов, лица, являющиеся кредиторами ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, председатель, члены и работники ликвидационной комиссии.";
в пункте 133 слова "пяти дней" заменить словами "чем за час";
подпункт 1) пункта 139 изложить в следующей редакции:
"1) отказа от участия в аукционе;";
в части первой пункта 152:
предложение пятое абзаца первого подпункта 1) после слова "организатором" дополнить словом "проведения";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) голландский метод торгов, при котором организатор проведения торгов объявляет стартовую и минимальную цену лота и понижает ее с объявленным шагом, объявляя новую цену. Организатор проведения торгов называет номер участника, который первым поднял аукционный номер при объявленной цене, трижды повторяет последнюю цену лота, и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка, называет победителя торгов и объявляет о реализации данного лота. Данная цена не может быть ниже минимальной цены выставляемого на торги лота. Минимальная цена лота, выставляемого на торги по голландскому методу впервые, составляет не менее восьмидесяти процентов его последней оценочной стоимости, устанавливаемой ликвидационной комиссией с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов). Минимальная цена лота, выставляемого на торги по голландскому методу во второй и более раз, составляет не менее пятидесяти процентов его последней оценочной стоимости, устанавливаемой ликвидационной комиссией с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 2:
в таблице "Приход" наименование графы
"
Подпись
председателя
"
изложить в следующей редакции:
"
Подпись
председателя
(руководителя
подразделения)
"
в таблице "Расход" наименование графы
"
Подпись
председателя
"
изложить в следующей редакции:
"
Подпись
председателя
(руководителя
подразделения)
"
слова "Председатель _________ (фамилия, инициалы)"
подпись
изложить в следующей редакции:
"Председатель
(руководитель подразделения) _________ (фамилия, инициалы)";
подпись";

осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес редакциядағы 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Қаржы ұйымдарын тарату департаменті (З.С. Жұмабаева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» және «Атамекен» Одағы» Қазақстан ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестігіне, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларына, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                   Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы
27 желтоқсан № 180 қаулысының
1-қосымшасы
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарын мәжбүрлеп тарату
ережесінің 1-қосымшасы
____________ жылғы _____ тоқсандағы
тарату шығыстарының сметасы
_____________________________________________________________________
таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
Шығыстар баптарының атауы
Жоспарланатын шығыстардың сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
Айы
1
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар
лауазымдық еңбек ақы сомасы
жеке табыс салығының сомасы
міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
2
Өтем төленетін қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу шығыстары
3
Бюджетке аударымдар бойынша шығыстар
әлеуметтік салық
әлеуметтік аударымдар
мүлік салығы
көлік құралы салығы
жер салығы
қосылған құн салығы
жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемақы қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы
4
Әкімшілік шығыстар
қызметтік және шаруашылық қажеттіліктер үшін көлікті жалдау жөніндегі қызметтер
байланыс қызметтері
үйлер мен ғимараттар күзеті және сигнализациясы жөніндегі қызметтер
көлік күзеті жөніндегі қызметтер
көлікке көлік тұрағын ұсыну жөніндегі қызметтер
көлікті тіркеу жөніндегі қызметтер
көлікті техникалық тексеру жөніндегі қызметтер
көлікті сақтандыру жөніндегі қызметтер
коммуналдық қызметтер
мердігерлік әдіспен жүзеге асырылатын, негізгі құрал-жабдықтарды ағымдағы жөндеу, оларға техникалық, сервистік қызмет көрсету (тексеру) жөніндегі жұмыстар
үй-жайды жалдау
жылжымайтын мүлікті және тиісті құжаттаманы тіркеуші органдарда тіркеу жөніндегі қызметтер
мүлікті бағалау жөніндегі қызметтер
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жөніндегі қызметтер
жылыту жүйесін iске қосуға дайындау жөніндегі қызметтер
сантехникалық жұмыстар
мүлікті сақтау жөніндегі қызметтер
мемлекеттік бажды төлеу
нотариаттық куәландыру жөніндегі қызметтер
мүлікті тасымалдау, тиеу, түсiру жөніндегі қызметтер
терезеге торларды, есіктерді жасау және орнату жөніндегі жұмыстар
аукциондар өткізу жөніндегі қызметтер
инкассация қызметтері
сараптама жүргізу жөніндегі қызметтер
аудит жүргізу жөніндегі қызметтер
құжаттарды аудару жөніндегі қызметтер
телефон нөмірлерін орнату, ауыстыру немесе көшіру
акционерлер тізілімін актуалды жағдайда ұстап тұру үшін тіркеуші қызметтері
банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашусыз жүзеге асырылған ақшаны аударым жасау мен төлем жасау жөніндегі қызметтер
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу және оларды мұрағатқа тапсыру жөніндегі қызметтер
таратуды тіркеу үшін алым төлеу
инкассация қызметтері
банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашусыз жүзеге асырылған ақшаны аударым жасау мен төлем жасау жөніндегі қызметтер
5
Тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алуға арналған шығыстар
офистік жабдықтарды жұмыс істейтін жағдайда ұстау
көлік құралдарын ұстау
үй-жайларды ұстау
қағаз және бланк өнімдерін сатып алу
кеңсе тауарларын сатып алу
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
6
Іс-сапар шығыстары
7
Болжанбаған шығыстар
Жиынтығында ай үшін
Жиынтығында ай үшін
Жиынтығында ай үшін
Барлығы тоқсан үшін
Тарату комиссиясының
төрағасы _________________________________   _____________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)   (қойған қолы)
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты) (қойған қолы)
Орындаушы ____________________________________ ____________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты) (қойған қолы)
Телефон»;
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы
27 желтоқсан № 180 қаулысының
2-қосымшасы
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарын мәжбүрлеп тарату
ережесінің 3-қосымшасы
Бекітемін
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Төрайымының орынбасары
_____________________________
___ жылғы «____» ____________
Кредиторлар комитетi құрамының тiзiмi
_____________________________________________________________________
(таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
р/р
Кезектіліктің (санаттың) нөмірі және атауы
Кредиторлар комитетiнің құрамына енгізілетін, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторының атауы
Кредиторлық берешек сомасы
1
2
3
4
Тарату комиссиясының
төрағасы ______________________________________ ____________
(Тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты) (қойған қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ ___________
(Тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты) (қойған қолы)
Орындаушы ____________________________________ ______________
(Тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты) (қойған қолы)
Телефон».

дополнить приложением 3 в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен", ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций, Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 декабря 2010 года № 180
"Приложение 1
к Правилам принудительной
ликвидации страховых
(перестраховочных) организаций
Смета ликвидационных расходов
за _____ квартал ____________ года
__________________________________________________________
наименование ликвидируемой страховой (перестраховочной)
организации
Наименование статей расходов
Сумма планируемых
расходов
(в тысячах тенге)
1
2
3
Месяц
1
Расходы на оплату труда
сумма должностного оклада
сумма индивидуального подоходного налога
сумма обязательных пенсионных взносов
2
Расходы на оплату по договорам
возмездного оказания услуг
3
Расходы по отчислениям в бюджет
социальный налог
социальные отчисления
налог на имущество
налог на транспортные средства
земельный налог
налог на добавленную стоимость
плата за пользование земельными участками
плата за эмиссии в окружающую среду
4
Административные расходы
услуги по найму транспорта для служебных
и хозяйственных нужд
услуги связи
услуги по охране и сигнализации зданий и
сооружений
услуги по охране транспорта
услуги по предоставлению стоянки для
транспорта
услуги по регистрации транспорта
услуги по техническому осмотру транспорта
услуги по страхованию транспорта
коммунальные услуги
работы по текущему ремонту, техническому,
сервисному обслуживанию (осмотру)
основных средств, осуществляемых
подрядным способом
аренда помещения
услуги по регистрации недвижимости и
соответствующей документации в
регистрирующих органах
услуги по оценке имущества
услуги по публикации в средствах массовой
информации
услуги по подготовке отопительной системы
к запуску
сантехнические работы
услуги по хранению имущества
оплата государственной пошлины
услуги по нотариальному удостоверению
услуги по транспортировке, погрузке,
разгрузке имущества
работы по изготовлению и установке
решеток на окна, дверей
услуги по проведению аукционов
услуги инкассации
услуги по проведению экспертизы
услуги по проведению аудита
услуги по переводу документов
установка, смена или перенос телефонных
номеров
услуги регистратора для поддержания
реестра акционеров в актуальном состоянии
услуги по обслуживанию банковского счета,
переводам и платежам денег,
осуществленным без открытия банковского
счета
услуги по научно-технической обработке
документов и сдаче их в архив
оплата сбора за регистрацию ликвидации
услуги по инкассации
услуги по обслуживанию банковского счета,
переводам и платежам денег,
осуществленным без открытия банковского
счета
5
Расходы на приобретение
товарно-материальных ценностей
содержание офисного оборудования в
рабочем состоянии
содержание транспортных средств
содержание помещений
приобретение бумажной и бланочной
продукции
приобретение канцелярских товаров
приобретение горюче-смазочных материалов
6
Командировочные расходы
7
Непредвиденные расходы
Итого за месяц
Итого за месяц
Итого за месяц
Всего за квартал
Председатель
ликвидационной комиссии ________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________ ___________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ____________________________________ ____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Телефон".
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 декабря 2010 года № 180
"Приложение 3
к Правилам принудительной
ликвидации страховых
(перестраховочных) организаций
Утверждаю
Заместитель Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
____________________________
"____" _______________ года
Список состава комитета кредиторов
___________________________________________
(наименование ликвидируемой страховой (перестраховочной)
организации)
п/п
Номер и
наименование
очередности
(категории)
Наименование кредитора
ликвидируемой страховой
(перестраховочной)
организации, включаемого в
состав комитета кредиторов
Сумма
кредиторской
задолженности
1
2
3
4
Председатель
ликвидационной комиссии ____________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ____________________________________ ____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Телефон".