Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 ақпандағы N 59 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6106 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 шілдедегі № 320 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.02 № 320(2012.09.23 бастап күшіне енеді) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының «Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 2-тармағына cәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитеті (М.С. Өтебаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы вице-министрі Р.Е. Дәленовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 9 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр                                    Б. Жәмішев
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Әділет министрі                     Индустрия және сауда
Р. Түсіпбеков                       Министрі Ә. Исекешев
________________                    ________________
2010 жыл                            2010 жылғы 2 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және                  Туризм және спорт
қаржы ұйымдарын реттеу              министрінің м.а.
мен қадағалау агенттігінің          Қ. Өскенбаев ____________
төрайымы Е. Бахмутова               2010 жылғы 26 ақпан
2010 жылғы 1 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы            Әділет министрінің м.а.
Г. Марченко                         Д. Құсдәулетов
_______________________             ______________________
2010 жылғы 2 наурыз                 2010 жылғы 5 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Об утверждении Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2010 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6106. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2012 года № 320
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2012 № 320 (вступает в силу с 23.09.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Утебаев М.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра финансов Республики Казахстан Даленова Р.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 9 марта 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Б. Жамишев
"СОГЛАСОВАНО"                      "СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции                    Министр индустрии и
Республики Казахстан               торговли Республики Казахстан
___________ Р. Тусупбеков          ___________ А. Исекешев
"___"______ 2010 года              2 марта 2010 года
"СОГЛАСОВАНО"                      "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства             И.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан               Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
___________ Е. Бахмутова           ___________ К. Ускенбаев
1 марта 2010 года                  26 февраля 2010 года
"СОГЛАСОВАНО"                      "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Национального Банка   И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан               Республики Казахстан
___________ Г. Марченко            __________ Д. Куставлетов
2 марта 2010 года                  5 марта 2010 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан

2010 жылғы 16 ақпандағы № 59
бұйрығымен бекітілген
Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беру ережесі
1. Осы Ереже Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі субъектілерінің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитетіне (бұдан әрі – Комитет) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беруінің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша қаржы мониторингі субъектілері Комитетке қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды (бұдан әрі – Ақпарат) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысанда құжаттық тіркейді және береді.
3. Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар (қызмет түрі тек қана шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), биржалар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлерi, жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары, орталық депозитарий ақпаратты электронды тасығышта ұсынады.
Қаржы мониторингінің басқа субъектілері, сондай-ақ қызмет түрі тек қана шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалар ақпаратты электронды немесе қағаз тасығышта ұсынады.
4. Электронды тасығышта жасалған ақпаратты Комитетке:
банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар (қызмет түрі тек қана шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), биржалар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлерi, жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары, орталық депозитарий Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің немесе Комитеттің ресми веб-порталы бөлінген байланыс арналары арқылы жібереді;
қаржы мониторингінің басқа субъектілері Комитеттің ресми веб-порталы бөлінген байланыс арналары арқылы жібереді.

от 16 февраля 2010 года № 59
Правила
предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и
информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
1. Настоящие Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон) и устанавливают единый порядок предоставления субъектами финансового мониторинга в Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) сведений и информации по операциям, подлежащим финансовому мониторингу.
2. По операциям, подлежащим финансовому мониторингу, субъекты финансового мониторинга документально фиксируют и предоставляют в Комитет сведения и информацию об операции, подлежащей финансовому мониторингу по форме согласно Приложению 1 настоящих Правил (далее - информация).
3. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой), биржи, страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, накопительные пенсионные фонды, профессиональные участники рынка ценных бумаг, центральный депозитарий представляют информацию электронным способом.
Другие субъекты финансового мониторинга, а также юридические лица, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, представляют информацию электронным способом или на бумажном носителе.
4. Информация, предоставляемая электронным способом, направляется в Комитет:
банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой), биржами, страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами, накопительными пенсионными фондами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг, центральным депозитарием посредством использования электронных каналов связи Республиканского предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала Комитета;
другими субъектами финансового мониторинга, а также юридическими лицами, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, посредством электронных каналов связи веб-портала Комитета.

5. Қағаз тасығышта жасалған ақпаратты қаржы мониторингі субъектілері Комитетке жеткізу кезінде құжаттарға бақылаусыз қол жетімділікті болдырмайтын шараларын сақтай отырып, тапсырылғаны туралы хабарлама бере отырып, почта арқылы немесе қолма-қол тәсілмен жібереді. Бұл ретте, құжаттар конверттерге, олардың бүлінуін немесе орамның тұтастығын бұзбастан ақпаратты алу мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен қапталады.
6. Электронды тасығышта жасалған ақпарат қаржы мониторингі субъектісінің электронды сандық қолтаңбасымен расталады.
Қағаз тасығышта жасалған ақпаратқа қаржы мониторингі субъектісі немесе жауапты лауазымды тұлғасы (қаржы мониторингі субъектісінің бірінші басшысы тағайындаған, оның алмастыратын тұлға) қол қояды және қаржы мониторингі субъектісінің мөрімен расталады.
7. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпараттар Заңның 4-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес Қаржы мониторингі комитетіне операциялар жүргізілгеннен кейін 24 сағаттың ішінде тапсырылады.
Қаржы мониторингі субъектілері күдікті операциялар бойынша ақпаратты Комитетке дереу, ол жасалғанға дейін береді. Егер күдікті операцияны тоқтату мүмкін болмаған жағдайда мұндай операциялар туралы ақпарат ол жасалғаннан кейін 3 сағаттан кешіктірмей, не болмаса күдікті операция айқындалған сәттен бастап 24 сағат iшiнде ұсынылады.
8. Комитет ақпаратты қаржы мониторингі субъектілері мынадай:
қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттар нысанынан басқаша;
осы Ереженің 6-тармағында жазылған талаптарды ескермей жасап ұсынған жағдайда қабылдамайды.
9. Қаржы мониторингі субъектілері ақпаратты электронды тасығышта ұсынған жағдайда, алған сәттен бастап 4 сағат ішінде Комитет осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпаратты қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы байланыстың электрондық арналарын пайдалану арқылы хабарлама (бұдан әрі – Хабарлама) жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері ақпаратты қағаз тасығышта ұсынған жағдайда Комитет алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде пошталық жөнелтіліммен жібереді.
10. Ақпараттың қабылданбағаны туралы Хабарлама алған жағдайда қаржы мониторингі субъектісі 1 жұмыс күні ішінде ақпараттың қабылдаудан бас тартудың Хабарламада көрсетілген себептерін жою бойынша шаралар қабылдайды және түзетілген ақпаратты Комитетке жолдайды.
11. Комитетке бұрын ұсынылған және қабылданған ақпаратқа қаржы мониторингі субъектілері өзгерістер немесе толықтырулар енгізген жағдайда қаржы мониторингі субъектісі бұрын ұсынған ақпараттың орнына Комитетке жаңа ақпаратты 24 сағаттан кешіктірмей жібереді.
Жаңа ақпаратты Комитеттің қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы хабарламаны қаржы мониторингі субъектілері осы Ереженің 9-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес жібереді.

5. Информация, предоставляемая на бумажном носителе, направляется субъектами финансового мониторинга в Комитет почтовым отправлением с уведомлением о вручении либо нарочно, с соблюдением мер, исключающих бесконтрольный доступ к документам во время доставки. При этом документы упаковываются в конверты способом исключающим возможность их повреждения или извлечения информации из них без нарушения целостности упаковки.
6. Информация, предоставляемая электронным способом, заверяется электронной цифровой подписью субъекта финансового мониторинга.
Информация, предоставляемая на бумажном носителе, подписывается субъектом финансового мониторинга или ответственным должностным лицом (лицом, его замещающим, назначенным первым руководителем субъекта финансового мониторинга) и заверяется печатью субъекта финансового мониторинга.
7. Информация по операциям, подлежащим финансовому мониторингу в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 4 Закона, предоставляется в Комитет не позднее 24-х часов с момента совершения операции.
Информация по подозрительным операциям предоставляется субъектами финансового мониторинга в Комитет незамедлительно до ее совершения. В случае если подозрительная операция не может быть приостановлена, информация по такой операции предоставляется не позднее 3-х часов после ее совершения, либо в течение 24-х часов с момента выявления подозрительной операции.
8. Комитет не принимает в обработку информацию в случае предоставления субъектами финансового мониторинга информации:
отличной от формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу;
составленной без учета требований, изложенных в пункте 6 настоящих Правил.
9. В случае представления субъектами финансового мониторинга информации электронным способом Комитет в течение 4-х часов с момента получения направляет извещение о принятии (непринятии) информации (далее - Извещение) по форме, установленной Приложением 2 настоящих Правил, посредством использования электронных каналов связи.
В случае представления субъектами финансового мониторинга информации на бумажном носителе Комитет направляет Извещение почтовым отправлением в течение 3-х рабочих дней с момента получения.
10. В случае получения Извещения о непринятии информации субъект финансового мониторинга в течение 1-го рабочего дня принимает меры по устранению причин отказа в принятии информации, указанных в Извещении, и направляет в Комитет исправленную информацию.
11. В случае внесения субъектами финансового мониторинга изменений или дополнений в ранее представленную и принятую Комитетом информацию, субъект финансового мониторинга направляет в Комитет новую информацию взамен ранее представленной информации не позднее 24-х часов.
Извещение о принятии (непринятии) Комитетом новой информации направляется субъектами финансового мониторинга в соответствии с порядком, определенным пунктом 9 настоящих Правил.

12. Комитет қосымша ақпарат алу мақсатында қаржы мониторингі субъектісіне қосымша ақпаратты және қаржы мониторингіне жататын операциялар жөніндегі құжаттарды (немесе құжаттардың белгіленген тәртіппен расталған көшірмелерін) электронды немесе қағаз тасығышта осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес көрсетілген нысан бойынша ұсынуға сұрату жібереді.
13. Қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша қосымша ақпараттар мен құжаттарды (немесе белгіленген тәртіппен куәландырылған құжаттардың көшірмесі) Заңның 4-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес тиісті сұрау алған сәттен бастап, Комитетке 3 жұмыс күні ішінде тапсырылады.
Операция жүргізілген жағдайда заңды айналымға заңсыз жолмен алынған кірістер түседі деуге не осы операцияны жүргізу терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталады деуге негіз бар операциялар бойынша қосымша ақпараттар мен құжаттарды (немесе белгіленген тәртіппен куәландырылған құжаттардың көшірмесі) тиісті сұрау алған сәттен бастап, Комитетке 24 сағаттың ішінде тапсырылады.
14. Қаржы мониторингіне жататын операциялар жөнінде сұралған қосымша ақпарат осы Ереженің 4–6-тармақтарында анықталған тәртіпке сәйкес Комитетке жіберіледі.
15. Осы Ереженің 48-қосымшаларына сәйкес анықтамалық мәліметтер ақпараттарды толтыру барысында қолданылады.
16. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы Комитетке жіберген мәліметтері мен ақпаратты растайтын құжаттарды қаржы мониторингі субъектілері клиентпен қарым-қатынасы тоқтаған күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл сақтаулары тиіс.
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
1–қосымша
Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттардың нысаны (бұдан әрі – ҚМ - 1 нысаны)
Атауы
Мазмұны
1
ҚМ - 1 нысаны туралы мәліметтер
1.1
ҚМ - 1 нысанының нөмірі*
1.2
ҚМ - 1 нысанының күні*
1.3
Құжаттың түрі (керегінің асты сызылсын)*
1. Жаңа хабар
2. (түзетілетін хабардың № көрсете отырып) қабылданбаған хабарды түзету
3. (хабардың № көрсете отырып) хабарды ауыстыруды сұрату
1.4
Операцияның жай-күйі (керегінің асты сызылсын)*
1. Жасалған (операцияның аяқталған уақыты)
2. Жалғасып жатыр (операцияның басталған уақыты)
3. Тоқтатылған (қаржы мониторингі субъектісінің операцияны тоқтата тұрған уақыты)

12. В целях получения дополнительной информации Комитет направляет субъекту финансового мониторинга запрос на предоставление дополнительной информации и документов (или заверенных в установленном порядке копий документов) по операциям, подлежащим финансовому мониторингу по форме, указанной в Приложении 3 настоящих Правил, на электронном или бумажном носителях.
13. Дополнительная информация и документы (или заверенные в установленном порядке копии документов) по операциям, подлежащим финансовому мониторингу в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 4 Закона, предоставляются в Комитет в течение 3-х рабочих дней со дня получения соответствующего запроса.
Дополнительная информация и документы (или заверенные в установленном порядке копии документов) по операции, по которым имеются основания полагать, что в результате ее совершения в законный оборот вовлекаются доходы, полученные незаконным путем либо осуществление данной операции направлено на финансирование терроризма и (или) экстремизма, предоставляются в Комитет в течение 24-х часов с момента получения соответствующего запроса.
14. Запрашиваемая дополнительная информация по операции, подлежащей финансовому мониторингу, направляется в Комитет в соответствии с порядком определенным пунктами 46 настоящих Правил.
15. При заполнении информации используются справочные сведения согласно Приложениям 48 настоящих Правил.
16. Документы, подтверждающие сведения и информацию об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, направленные субъектами финансового мониторинга в Комитет подлежат хранению субъектами финансового мониторинга не менее 5 (пяти) лет со дня прекращения отношений с клиентом.
Приложение 1 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма сведений и информации об операции, подлежащей
финансовому мониторингу (далее - форма ФМ-1)
№ п/п
Наименование
Содержание
1 Сведения о форме ФМ-1
1.1
Номер формы ФМ-1*
1.2
Дата формы ФМ-1*
1.3
Вид документа (нужное
подчеркнуть)*
1. Новое сообщение
2. Корректировка непринятого сообщения
(с указанием № корректируемого
сообщения)
3. Запрос замены сообщения (с
указанием № сообщения)
1.4
Состояние операции
(нужное подчеркнуть)*
1. Совершено (время завершения
операции)
2. Продолжается (время начала
операции)
3. Приостановлено (время приостановки
операции субъектом финансового
мониторинга)

4. Жасалмаған (уақыты)
1.5
Хабар беру үшін негіздеме (керегінің асты сызылсын)*
1. Шектелген сомаға тең немесе одан асады
2. Күдікті операция:
а. айқын экономикалық мәні жоқ мәміле жасаcу;
ә. қаржы мониторингі рәсімдерінен жалтаруға бағытталған іс-қимыл жасау;
б. терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыру
2.
ҚМ - 1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектіcі туралы мәлімет
2.1
Қаржы мониторингі субъектісінің коды*
2.2
Қаржы мониторингі субъектісінің атауы*
2.3
СТН*
2.4
ЖСН/БСН
2.5
Орналасқан жерінің мекен-жайы*
1. Облысы:
2. Ауданы:
3. Елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/ш-ауданның атауы:

4. Не совершено
1.5
Основание для подачи
сообщения (нужное
подчеркнуть)*
1. Равна или превышает пороговую сумму
Подозрительная операция:
а. совершение сделки, не имеющей
очевидного экономического смысла;
б. совершение действий,
направленных на уклонение от процедур
финансового мониторинга;
в. финансирование терроризма
и/или экстремизма
2. Сведения о субъекте финансового мониторинга,
направившем форму ФМ-1
2.1
Код субъекта
финансового
мониторинга*
2.2
Наименование субъекта
финансового
мониторинга*
2.3
РНН*
2.4
ИИН/БИН
2.5
Адрес места
нахождения*
1. Область:
2. Район:
3. Населенный пункт
(город/поселок/село):
4. Наименование улицы/проспекта/мр-на:

1. Заңды тұлға
2. Жеке тұлға
3. Жеке кәсіпкер
4.6
Шетелдік жария лауазымды адам (керегінің асты сызылсын)*
1. Болып табылмайды
2. Болып табылады
3. Шетелдік жария лауазымды тұлғамен аффилиирленген
4.7
Операция қатысушысының банкі*
1. Қатысушының шот нөмірі:
2. Банктің/филиалдың атауы:
3. Банктің/филиалдың коды:
4. Банктің/филиалдың орналасқан елі:
5. Операцияда қатысушы корреспонденттік шоттар туралы мәліметтер:
а. Шот нөмірі:
ә. Банктің атауы:
б. Банк коды:
в. Банктің орналасқан елі:
4.8
Операцияда қатысушының атауы (заңды тұлғалар үшін)*

1. Юридическое лицо
2. Физическое лицо
3. Индивидуальный предприниматель
4.6
Иностранное публичное
должностное лицо
(нужное подчеркнуть)*
1. Не является
2. Является
3. Аффилиированный (-ая) с иностранным
публичным должностным лицом
4.7
Банк участника
операции*
1. Номер счета участника:
2. Наименование банка/филиала:
3. Код банка/филиала:
4. Страна местонахождения
банка/филиала:
5. Сведения о корреспондентских счетах
участвующих в операции:
а. Номер счета:
б. Наименование банка:
в. Код банка:
г. Страна местонахождения банка:
4.8
Наименование
участника операции
(для юридических
лиц)*

1. Атауы:
2. Белгілеу мүмкін емес
4.9
Қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар үшін)
1. Атауы:
2. Барлық құрылтайшылардың тіркеу деректері:
4.10
Бірінші басшының аты-жөні (заңды тұлғалар үшін)*
4.11
СТН
4.12
ЭҚЖЖ
4.13
ЖСН/БСН
4.14
Аты-жөні (жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін)*
1. А.Т.Ә.:
2. Белгілеу мүмкін емес
4.15
Адамның жеке басын куәландыратын құжат
4.16
Адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы
1. Нөмірі:
2. Сериясы (бар болса):
4.17
Адамның жеке басын куәландыратын құжатты кім берген

1. Наименование:
2. Невозможно установить
4.9
Учредители участника
(для юридических лиц)
1. Наименование/Ф.И.О.:
2. Резидентство:
4.10
Ф.И.О. первого
руководителя (для
юридических лиц)
4.11
РНН
4.12
ОКЭД
4.13
ИИН/БИН
4.14
Ф.И.О. (для
физических лиц и
индивидуальных
предпринимателей)*
1. Ф.И.О.:
2. Невозможно установить
4.15
Документ,
удостоверяющий
личность
4.16
Номер и серия
документа,
удостоверяющего
личность
1. Номер:
2. Серия (при наличии):
4.17
Кем выдан документ,
удостоверяющий
личность

4.18
Адамның жеке басын куәландыратын құжат қашан берілген*
4.19
Туылған күні (жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін)*
4.20
Туған жері (жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін)
4.21
Заңды мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін - заңды мекен-жайы, жеке тұлғалар үшін – тіркелген жерінің мекен-жайы)
1. Облысы:
2. Ауданы:
3. Елді мекен (қала/поселок/село):
4. Көшенің/даңғылдың/ш-ауданның атауы:
5. Үйдің №:
6. Пәтердің/кеңсенің № (бар болса):
4.22
Байланыс телефонының нөмірі

4.18
Когда выдан документ,
удостоверяющий
личность
4.19
Дата рождения (для
физических лиц и
индивидуальных
предпринимателей)
4.20
Место рождения (для
физических лиц и
индивидуальных
предпринимателей)
4.21
Юридический адрес
(для юридических лиц
– юридический адрес,
для физических лиц –
адрес места
регистрации)
1. Страна:
2. Область:
3. Район:
4. Населенный пункт
(город/поселок/село):
5. Наименование улицы/проспекта/мр-на:
6. № дома:
7. № квартиры/офиса (при наличии):
4.22
Номер контактного
телефона

4.23
Электрондық поштасы
4.24
Нақты мекен-жайы (заңды тұлғалар үшін – орналасқан мекен-жайы, жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты мекен-жайы
1. Облысы:
2. Ауданы:
3. Елді мекен (қала/поселок/село):
4. Көшенің/даңғылдың/ш-ауданның атауы:
5. Үйдің №:
6. Пәтердің/кеңсенің № (бар болса):
4.25
Операция қатысушысы туралы қосымша ақпарат
* - міндетті түрде толтырылатын деректеме
ҚМ-1 нысанын толтыру жөнінде түсіндірме
ҚМ-1 нысаны мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
Қағаз тасығышта жасалған кезде ҚМ-1 нысаны шарикті қаламсаппен, қара немесе көк сиямен, бас баспа рәміздерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
Баспа құрылғысын пайдалану кезінде ҚМ-1 нысаны кемінде № 10 мөлшердегі «Times New Roman» әріптерімен толтырылады.
Тазартылған, түзетілген жері және түзетулері бар ҚМ-1 нысаны өңдеуге қабылданбайды.
1-бөлім «ҚМ-1 нысаны туралы мәліметтер».
1.1 «ҚМ-1 нысанының нөмірі» деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операция туралы хабарламаның реттік санды нөмірі көрсетіледі, ол туралы ақпарат Комитетке ұсынылады. Қаржы мониторингіне жататын операцияның реттік санды нөмірін қаржы мониторингі субъектісінің ішкі бақылау рәсімдерін жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі өсу тәртібімен, «1» нөмірден бастап сандық пішімде, хабарлар ұсынылатын бір күнтізбелік жылдың ішінде қалыптастырады.
1.2 «ҚМ-1 нысанының күні» деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция туралы хабарды беру (жіберу) күні көрсетіледі. Хабар беру күні сандық пішінде жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі.
«ҚМ-1 нысанының нөмірі» мен «ҚМ-1 нысанының күні» деректемелері қаржы мониторингі субъектілерінің Комитетке ұсынатын хабарларының әрбірі үшін бірегей болып табылады және қаржы мониторингі субъектісі қателер тапқан және ақпарат ұсыну туралы Комитет сұратулар жіберген жағдайда хабарды сәйкестендіру үшін пайдалынады. Хабардың нөмірі мен күні операция туралы хабар Комитетке алғаш рет жіберілу кезінде аңықталады.
1.3 «Құжат түрі» деген деректеме мынадай мәндерге ие:
«1. Жаңа хабар» – комитетке жіберілетін әрбір жаңа хабарға «Құжат түрі» деректемесінің «1 - Жаңа хабар» деген мәні беріледі;
«2. Қабылданбаған хабарды түзету» – ҚМ-1 нысанының қабылданбауы себебінен Комитеттен ақпарат ұсыну туралы сұрату алған жағдайда қаржы мониторингі субъектісі хабарды қабылдамаудың хабарда көрсетілген себептерін жою бойынша шараларды қабылдайды, сұратуда көрсетілген ескертулерді түзетеді және сұрату алынған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде нысанды түзетілген түрде қайта жібереді. Бұл ретте хабардың нөмірі мен күні деректемелерінің алғашқы жұп мәндері көрсетіледі, ал «Құжат түрі» деректемесінің «2 - қабылданбаған хабарды түзету» деген мәні болады;

4.23
Электронная почта
4.24
Фактический адрес
(для юридических лиц
– адрес
местонахождения, для
физических лиц –
адрес места
проживания)
1. Страна:
2. Область:
3. Район:
4. Населенный пункт
(город/поселок/село):
5. Наименование улицы/проспекта/мр-на:
6. № дома:
7. № квартиры/офиса (при наличии):
4.25
Дополнительная
информация об
участнике операции
________________________
* реквезит обязателен для заполнения
Пояснение по заполнению формы ФМ-1.
Форма ФМ-1 заполняется на государственном или русском языках.
При составлении на бумажном носителе форма ФМ-1 заполняется шариковой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При использовании печатающего устройства форма ФМ-1 заполняется шрифтом "Times New Roman" размером не менее № 10.
Форма ФМ-1 имеющая подчистки, помарки и исправления в обработку не принимается.
Раздел 1 "Сведения о форме ФМ-1".
В реквизите 1.1 "Номер формы ФМ-1" указывается порядковый числовой номер сообщения об операции, подлежащей финансовому мониторингу, информация о которой представляется в Комитет. Порядковый номер операции, подлежащей финансовому мониторингу, формируется структурным подразделением субъекта финансового мониторинга, осуществляющим процедуру внутреннего контроля, в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате в течение одного календарного года представления сообщений.
В реквизите 1.2 "Дата формы ФМ-1" указывается дата передачи (отправки) сообщения об операции с деньгами и (или) иным имуществом. Дата сообщения указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
Реквизиты 1.1 и 1.2 являются уникальными для каждого сообщения, представляемого субъектом финансового мониторинга в Комитет, и используются для идентификации сообщения субъектом финансового мониторинга в случаях обнаружения ошибок и направления запросов Комитета о представлении информации. Номер и дата сообщения определяются при первичном направлении сообщения об операции в Комитет.
В реквизите 1.3 "Вид документа" имеются следующие значения:
"1. Новое сообщение" - указывается в случае направления каждого нового сообщения в Комитет;
"2. Корректировка непринятого сообщения" - указывается в случае получения от Комитета запроса о представлении информации в связи с непринятием формы ФМ-1, субъектом финансового мониторинга принимаются меры по устранению указанных в запросе причин непринятия сообщения, исправляется указанные в запросе замечания, и в течение 1 рабочего дня со дня получения запроса, направляется форма повторно в исправленном виде. При этом указывается первичная пара значений реквизитов номера и даты сообщения;

«3. Хабарды ауыстыруды сұрату» – қаржы мониторингі субъектісі бастамашылық тәртіппен бұрын ұсынылған және Комитет қабылдаған ҚМ-1 нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жағдайында (мысалы, хабарда операцияның сомасы немесе валюта коды әлде операцияны жасау негіздемесі немесе қатысушылардың мекен-жайлары хабарда дұрыс көрсетілмеген) қаржы мониторингі субъектісі алғашқы хабардың нөмірін және оның күнін бере отырып, хабардың барлық деректемелерін толтырып, Комитетке ауыстырылатын хабарды жібереді. Бұл ретте ауыстырылатын құжатта «Құжат түрі» деректемесінің «3 - хабарды ауыстыруды сұрату» мәні болады, ал 3.14 «Операция жөнінде қосымша ақпарат» деген деректемеде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар көрсетіледі.
1.4 «Операцияның жай-күйі» деген деректеме мынадай мәндерге ие:
«1. Жасалған» – деген мән егер жүргізіліп жатқан операцияның жай-күйі аяқталған болып табылған жағдайда көрсетіледі;
«2. Жалғасып жатыр» – деген мән егер операцияның жай-күйі оны жүргізу басталғаннан кейін хабар қалыптастырылған сәтте аяқталмаған болып табылса көрсетіледі;
«3. Тоқтатылған» – деген мән, егер қаржы мониторингі субъектісінде операция күдікті операцияларды анықтау критерийлеріне сәйкес деп ұйғаруға негіз туындап, қаржы мониторингі субъектісі жүргізіліп жатқан операцияны тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетіледі;
«4. Жасалмаған» – деген мән егер операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылданған болса көрсетіледі. Бұл мән көрсетілген кезде 4.25 деректемеде операцияны өткізуден бас тарту себептерін көрсету қажет.
Комитетке жіберілетін әрбір жаңа хабарда күдіктілік белгісі бар операцияның жай-күйін көрсету қажет.
1.5 «Хабарлама беру үшін негіздеме» деген деректемеде:
«1. Шектелген сомаға тең немесе одан асады» – деген мән егер Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Заңының (бұдан әрі – Заң) 4–бабы 1–тармағына сәйкес операцияның сомасы шектелген сомаға тең немесе одан асатын болса көрсетіледі;
«2. Күдікті операция» – деген мән «а. Айқын экономикалық мәні жоқ мәмілені жасасу» және «ә. Қаржы мониторингі рәсімдерінен жылыстауға бағытталған іс-қимылдар жасау» деген Заңның 4–бабы 4–тармағының 1) – 3) тармақшаларына сәйкес көрсетіледі. Егер бұл операция терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталған деп ұйғаруға негіз болған жағдайда «б. Терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыру» деген мәнді көрсету қажет.
2-бөлім. «ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер».

"3. Запрос замены сообщения" - указывается в случае инициативного внесения субъектом финансового мониторинга изменений или дополнений в ранее представленную и принятую Комитетом форму ФМ-1, например, в сообщении была неверно указана сумма операции, или код валюты, или основание совершения операции, адреса участников. При этом субъект финансового мониторинга направляет в Комитет заменяющее сообщение с заполнением всех реквизитов, которое имеет тот же номер и дату сообщения, что и первичное сообщение, где указывается первичная пара значений реквизитов номера и даты сообщения и в реквизите 3.14 указываются внесенные изменения и дополнения.
В реквизите 1.4 "Состояние операции" имеются следующие значения:
"1. Совершено" - указывается в случае если состояние проводимой операции, является завершенное;
"2. Продолжается" - указывается в случае если состояние операции после начала ее проведения на момент формирования сообщения является не завершенное;
"3. Приостановлено" - указывается в случае если субъект финансового мониторинга принял решение приостановить проводимую операцию при возникновении у субъекта финансового мониторинга основания полагать, что операция соответствует критериям определения подозрительных операций;
"4. Не совершено" - указывается в случае если было принято решение об отказе в проведении операции. При этом в реквизите 4.25 указывается причина отказа в проведении операции;
Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.5 "Основание для подачи сообщения" имеются следующие значения:
"1. Равна или превышает пороговую сумму" - указывается в случае если сумма операции равна или превышает пороговое значение в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма" от 28 августа 2009 года (далее - Закон);
"2. Подозрительная операция" - указывается в соответствии с подпунктами 1)3) пункта 4 статьи 4 Закона, где "а. совершение сделки, не имеющей очевидного экономического смысла" и "б. совершение действий, направленных на уклонение от процедур финансового мониторинга". В случае наличия оснований полагать, что данная операция направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма необходимо указать значение "в. финансирование терроризма и (или) экстремизма".
Раздел 2 "Сведения о субъекте финансового мониторинга,
направившем форму ФМ-1".

2.1 «Қаржы мониторингі субъектісінің коды» деген деректемеде Қаржы мониторингі субъектілері түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес Комитетке ҚМ-1 нысанын ұсынған қаржы мониторингі субъектісінің коды көрсетіледі.
2.2 «Қаржы мониторингі субъектісінің атауы» деген деректемеде құрылтайшы құжаттарға сәйкес қаржы мониторингі субъектісінің толық атауы көрсетіледі.
2.3 «СТН» деген деректемеде ҚМ-1 нысанын беретін қаржы мониторингі субъектісінің салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
2.4 «ЖСН/БСН» деген деректемеде ҚМ-1 нысанын беретін қаржы мониторингі субъектісінің «ЖСН/БСН» нөмірлері көрсетіледі.
2.5 «Орналасқан жерінің мекен-жайы» деген деректемеде қаржы мониторингі субъектісінің заңды мекен-жайы (облысы, қаласы, ауданы) пішімінде көрсетіледі.
2.6 «Адамның жеке басын куәландыратын құжат» деген деректемеде Адамның жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес адамның жеке басын куәландыратын құжат түрінің сандық коды көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.1 «Адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы» деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.2 «Адамның жеке басын куәландыратын құжатты кім берген» деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжатты берген мекеменің атауы қойылады.
2.6.3 «Адамның жеке басын куәландыратын құжат қашан берілген» деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні көрсетіледі. Хабар беру күні сандық пішінде жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі.
2.7 «Жауапты лауазымды тұлғасы аты-жөні» деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
2.7.1 «Жауапты лауазымды тұлғаның лауазымы» деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның атқаратын қызметі көрсетіледі.
2.8 «Байланыс телефоны» деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының телефон нөмірі + мемлекеттің коды/қаланың коды/телефонның коды/ішкі телефон нөмірі (бар болса) пішінде көрсетіледі.
2.9 «Электрондық почта» деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының электрондық поштасы көрсетіледі.

В реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга" указывается код субъекта финансового мониторинга, представляющего форму ФМ-1 в Комитет, в соответствии со справочником кодов видов субъектов финансового мониторинга.
В реквизите 2.2 "Наименование субъекта финансового мониторинга" указывается полное наименование или Ф.И.О. (фамилия, имя, отчество (при наличии)) субъекта финансового мониторинга.
В реквизите 2.3 "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика субъекта финансового мониторинга, подающего форму ФМ-1.
В реквизите 2.4 "ИИН/БИН" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер субъекта финансового мониторинга, подающего форму ФМ-1.
В реквизите 2.5 "Адрес местонахождения" указывается юридический адрес субъекта финансового мониторинга в формате область, район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/мр-на, № дома, № квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.
В реквизите 2.6. "Документ удостоверяющий личность" указывается цифровой код вида документа удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов, удостоверяющих личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.1 "Номер и серия документа удостоверяющего личность" указывается номер и серия (при наличии) документа, удостоверяющего личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.2. "Кем выдан документ, удостоверяющий личность" указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.3. "Когда выдан документ, удостоверяющий личность" указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака). Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.7 "Ф.И.О. ответственного должностного лица" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) контактного лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.7.1. "Должность ответственного должностного лица" указывается занимаемая должность лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.8. "Контактный телефон" указывается номер телефона лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля, в формате + код страны/код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии).
В реквизите 2.9 "Электронная почта" указывается адрес электронной почты лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.

3-бөлім. «Операциялар туралы ақпарат».
3.1 «Операцияның нөмірі» деген деректемеде операцияның ҚМ-1 нысанын беретін қаржы мониторингі субъектісінің ішкі тізілімінде тіркелген нөмірін көрсету қажет. Операцияның бірнеше нөмірлері болса, осы деректемеде барлығын үтір арқылы көрсету қажет.
3.2 «Операция түрінің коды» деген деректемеде Қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлерінің сандық кодтары анықтамалығына сәйкес операция түрінің сандық коды көрсетіледі. 1.5 деректемеде «1» мәні таңдалған кезде толтыру үшін міндетті түрдегі деректеме.
3.3 «ТББЖ коды» деген деректеме Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 «Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін – төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы» қаулысының (нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 1011 сәйкес тіркелеген) сәйкес толтырылады:
«1. Коды» – қаржы мониторингіне жататын операцияның ТББЖ коды көрсетіледі;
«2. Белгілеу мүмкін емес» – ТББЖ коды белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
3.4 «Операцияға қатысушылар саны» деген деректемеде операцияға қатысушылардың саны қаржы мониторингі субьектісін қоспастан көрсетіледі. Осы деректемеде көрсетілген қатысушылардың саны қанша болуына қарай 4 «Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер» бөлімі сонша рет жеке әрбір қатысушыға толтырылады.
3.5 «Операция валютасының коды» деген деректемеде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережелеріне «Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі» 10-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының резидеттілігі (нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 2355 сәйкес тіркелеген) көрсетіледі.
3.6 «Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы» деген деректемеде Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы көрсетіледі. Сома жақшаның ішінде таратып жазылсын.
3.7 «Операцияның теңгедегі сомасы» деген деректемеде операцияның сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің операция жасалған күнге нарықтық бағамы бойынша теңгелік баламада көрсетіледі. Деректеме операция шетел валютасында жүргізілген жағдайда ғана толтырылады. Сома жақшаның ішінде таратып жазылсын.
3.8 «Операцияны жасаудың негіздемесі» деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен, мысалы, автомобильді лизингке беру келісімшарты, операцияны жасаудың негіздемелері туралы деректер көрсетіледі.
3.9 «Операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың күні мен нөмірі» деген деректеме сол құжат болған кезде толтырылады, операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Хабар беру күні сандық пішінде жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі.
3.10 «Операцияның күдіктілік белгісінің 1-коды» деген деректемеде Қаржылық операцияның күдіктілік белгілері кодтарының анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның 1-күдіктілік белгісінің сандық коды көрсетіледі. Деректеме 1.5 деректемесінің 2 және 3-тармағы көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті.
3.11 «Операцияның күдіктілік белгісінің 2-коды» деген деректемеде Қаржылық операцияның күдіктілік белгілері кодтарының анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның 2-күдіктілік белгісінің сандық коды көрсетіледі. Жол, ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесінде қаржылық операцияның екінші күдіктілік белгісі айқындалған жағдайда толтырылады. Деректеме операция күдіктілігінің қосымша белгісін көрсету қажет болған кезде толтырылады.
3.12 «Операцияның күдіктілігі белгісінің 3-ші коды» деген деректемеде Қаржылық операцияның күдіктілік белгілері кодтарының анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның 3-күдіктілік белгісінің сандық коды көрсетіледі. Жол, ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесінде қаржылық операцияның үшінші күдіктілік белгісі айқындалған жағдайда толтырылады. Деректеме операция күдіктілігінің қосымша белгісін көрсету қажет болған кезде толтырылады.

Раздел 3 "Информация об операции, подлежащей финансовому
мониторингу".
В реквизите 3.1 "Номер операции" указывается номер операции, который зарегистрирован во внутреннем реестре субъекта финансового мониторинга, подающего форму ФМ-1. При наличии нескольких номеров операций, указываются через запятую.
В реквизите 3.2 "Код вида операции" указывается цифровой код вида операции, в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу.
В реквизите 3.3 "Код ЕКНП" указывается в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1011):
"1. Код" - указывается код ЕКНП операции, подлежащей финансовому мониторингу;
"2. Невозможно установить" - указывается в случае если код ЕКНП невозможно установить.
В реквизите 3.4 "Количество участников операции" указывается количество участников операции, не включая субъект финансового мониторинга. В зависимости от количества участников, указанных в данном реквизите, заполняется такое же количество разделов 4 на каждого участника.
В реквизите 3.5 "Код валюты операции" указывается код валюты совершения операции в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355).
В реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения" указывается сумма операции в валюте ее проведения. При заполнении на бумажном носителе указывается сумма прописью в скобках.
В реквизите 3.7 "Сумма операции в тенге" указывается сумма операции в тенговом эквиваленте по рыночному курсу обмена валют на дату совершения операции. При заполнении на бумажном носителе указывается сумма прописью в скобках. При указании в реквизите 3.5 код валюты "Казахстанский тенге" реквизит 3.7 не заполняется.
В реквизите 3.8 "Основание совершения операции" указываются данные об основании совершения операции с деньгами и (или) иным имуществом, например, договор на передачу в лизинг автомобиля.
В реквизите 3.9 "Дата и номер документа на основании которого осуществляется операция" указываются дата и номер документа на основании которого осуществляется операция. Дата сообщения указывается в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 3.10 "1-й код признака подозрительности операции" указывается цифровой код первого признака подозрительности финансовой операции в соответствии со справочником кодов признаков подозрительных операций. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 1.5.
В реквизите 3.11 "2-й код признака подозрительности операции" цифровой код второго признака подозрительности финансовой операции в соответствии со справочником кодов признаков подозрительных операций. Реквизит заполняется в случае выявления второго признака подозрительности финансовой операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.12 "3-й код признака подозрительности операции" цифровой код третьего признака подозрительности финансовой операции в соответствии со справочником кодов признаков подозрительных операций. Реквизит заполняется в случае выявления третьего признака подозрительности финансовой операции в результате реализации мер внутреннего контроля.

3.13 «Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиыншылықтарды сипаттау» деген деректемеде қиындық тудырған операцияларды күдікті деп сипаттау қажет.
3.14. «Операция жөнінде қосымша ақпарат» деген деректемеде ішкі бақылауды іске асыру кезінде оған қатысты, оның заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) немесе терроризмді қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылғаны туралы күдік туындаған операциялар жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
Орнын ауыстыратын хабар ұсынылған жағдайда бұл деректемеде түзетілген деректемелер, мысалы, операцияның сомасы өзгертілген немесе төлемді тағайындау көрсетіледі.
4-бөлім «Қаржы мониторингіне жататын операцияларда қатысушылар туралы мәліметтер».
4.1 «Қатысушы» деген деректемеде ұсынылған алты адамнан: операция бойынша төлеуші, операция бойынша алушы, төлеушінің өкілі, алушының өкілі, атынан және тапсырмасы бойынша және пайда табушы операцияда қатысушы көрсетіледі.
4.2 «Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті» деректемесінің келесі мағыналары бар:
«1. Болып табылмайды» – клиент ҚМ-1 нысанын жолдаған қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылмаған жағдайда көрсетіледі;
«2. Болып табылады» – клиент ҚМ-1 нысанын жолдаған қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылған жағдайда көрсетіледі.
4.3 «Қатысушының түрі» деген деректемеде Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар қатысушылары түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес операция қатысушысының түрі көрсетіледі. Егер операция қатысушының түрі «Делдал–банк» болса, онда 4.7 деректемесінде делдал–банк әрқашанда корреспондент - банк бола бермейтініне көңіл аудару қажеттігін атап айту қажет.
Сондай-ақ «Алушы–банк» операциясына қатысушының түрі егер түпкілікті алушы (бенефициар) мәлім болмаған жағдайда көрсетіледі.
4.4 «Резиденттік» деген деректемеде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережелеріне «Әлем елдерінің жіктемесінің» 6-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының резидеттілігі (нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 2355 сәйкес тіркелеген) көрсетіледі.
4.5 «Операция қатысушысының түрі» қаржы мониторингіне жататын деректеменің тиісті операция қатысушысының түрі көрсетіледі.
4.6 «Шетелдік жария лауазымды тұлға» деген деректеменің келесідей мағынасы бар:
«1. Болып табылмайды»;
«2. Болып табылады» – 4.25 деректемесіне қосымша толық сипаттамасы көрсетіледі;
«3. Шетелдік жария лауазымды тұлғамен аффилиирленген тұлға» – 4.25 деректемесіне қосымша толық сипаттамасы көрсетіледі.

В реквизите 3.13 "Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной" указывается описание затруднений в квалификации подозрительной операции.
В реквизите 3.14 "Дополнительная информация по операции" указываются информация по операции, в отношении которой при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о ее осуществлении с целью легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, или финансирования терроризма.
В случае представления заменяющего сообщения в данном реквизите указываются скорректированные реквизиты, например, изменена сумма операции или назначение платежа.
Раздел 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей
финансовому мониторингу".
В реквизите 4.1 "Участник" указывается соответствующее значение участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга" имеются следующие значения:
"1. Не является" - указывается в случае если участник операции не является клиентом субъекта финансового мониторинга, направившем форму ФМ-1;
"2. Является" - указывается в случае если участник является клиентом субъекта финансового мониторинга, направившем форму ФМ-1.
В реквизите 4.3 "Вид участника" указывается вид участника операции в соответствии со справочником кодов видов участников операций с деньгами и (или) иным имуществом. В случае если вид участника операции является "Банк-посредник", то в реквизите 4.7 необходимо обратить внимание, что банк-посредник не всегда является банком-корреспондентом. В случае если конечный получатель (бенефициар) не известен, указывается вид участника операции "Банк-получатель".
В реквизите 4.4 "Резидентство" указывается резидентство участника операции в соответствии с "Классификатором стран мира" согласно приложению 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355).
В реквизите 4.5 "Тип участника операции" указывается соответствующее значение типа участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо" имеются следующие значения:
"1. Не является";
"2. Является" - указывается подробное описание дополнительно в реквизите 4.25;
"3. Лицо аффилиированное с иностранным публичными должностным лицом" - указывается подробное описание дополнительно в реквизите 4.25.

4.7 «Операция қатысушысының банкі» деген деректеменің келесідей мағынасы бар:
«1. Қатысушы шотының нөмірі» – мысалы IBAN көрсетіледі;
«2. Банктің/филиалдың атауы» – банктің немесе филиалдың толық атауы көрсетіледі;
«3. Банктің/филиалдың коды» – мысалы резиденттер үшін БИК және резиденттер емес үшін SWIFT BIC (немесе non-SWIFT BIC) көрсетіледі.
«4. Банктің/филиалдың орналасқан елі» – 4.4 деректемесінде көрсетілген анықтамалығына сәйкес көрсетіледі;
«5. Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер» – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы № 428 «Банктердің арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттiк қатынастар орнату ережесiн бекiту туралы» қаулысына (нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 1351 сәйкес тіркелеген) сәйкес көрсетіледі.
4.8 «Операция қатысушысының атауы» деген деректеменің келесі мағынасы бар:
«1. Атауы» – құрылтайшы құжаттарға сәйкес операцияға қатысушының толық атауы көрсетіледі;
«2. Белгілеу мүмкін емес» – операцияға қатысушының атауын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
4.5 деректемесінде 1-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.9 «Қатысушының құрылтайшылары» деген деректемеде 4.5 деректемесінде 1-тармақты көрсеткен жағдайда операцияға қатысушының 10 пайыздан кем емес бөлігі бар барлық құрылтайшылары жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
«1. Атауы/А.Ә.Т.» – операция қатысушы құрылтайшыларының атау немесе аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі;
«2. Резиденттілігі» – 4.4 деректемесінде көрсетілген анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
4.5 деректемесінде 1-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.10 «Бірінші басшының А.Ә.Т.» деген деректемеде операцияда қатысушы заңды тұлғаның бірінші басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі 4.5 деректемесінде 1-тармақты көрсеткен жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты толтырған жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.11 «СТН» деген деректемеде операцияда қатысушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі 4.2 деректемесінде 2-тармақты толтырған жағдайда көрсетіледі.
4.12 «ЭҚЖЖ» деген деректемеде Қазақстан Республикасы Сауда және индустрия министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од «Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші» бұйрығына сәйкес операцияға қатысушының ЭҚЖЖ коды 4.5 деректемесінде 1-тармақты толтырған жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты толтырған жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.

В реквизите 4.7 "Банк участника операции" указываются следующие значения:
"1. Номер счета участника" - указывается, например, IBAN;
"2. Наименование банка/филиала" - указывается полное наименование банка или филиала;
"3. Код банка/филиала" - указывается, например, БИК для резидентов и SWIFT BIC (или non-SWIFT BIC) для нерезидентов;
"4. Страна местонахождения банка/филиала" - указывается в соответствии со справочником, указанном в реквизите 4.4;
"5. Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции" - указываются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 428 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1351).
В реквизите 4.8 "Наименование участника операции" имеются следующие значения:
"1. Наименование" - указывается полное наименование участника операции в соответствии с учредительными документами;
"2. Невозможно установить" - указывается в случае если наименование участника операции невозможно установить.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 1 в реквизите 4.5.
В реквизите 4.9 "Учредители участника" указываются данные по всем учредителям участника операции с долей участия не менее 10-ти процентов в случае указания пункта 1 в реквизите 4.5:
"1. Наименование/Ф.И.О." - указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) учредителя участника операции;
"2. Резидентство" - указывается страна учредителя участника операции в соответствии со справочником, указанном в реквизите 4.4.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 1.5 и пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.10 "Ф.И.О. первого руководителя" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя юридического лица участника операции в случае заполнения пункта 1 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.11 "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика участника операции. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.12 "ОКЭД" указывается код ОКЭД участника операции в соответствии с Приказом Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 638-од "Общий классификатор видов экономической деятельности" в случае заполнения пункта 1 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.

4.13 «ЖСН/БСН» деген деректемеде операцияда қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4.14 «А.Ә.Т.» деген деректеменің келесідей мағынасы бар:
1 – А.Ә.Т: - жеке тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі;
2 – Белгілеу мүмкін емес – егер операцияда қатысушының тұлғасын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
4.15 «Адамның жеке басын куәландыратын құжат» деген деректемеде Адамның жеке басын куәландыратын құжаттар түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес, операцияда қатысушының жеке басын куәландыратын құжат түрінің сандық коды 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.16 «Адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы» деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.17 «Адамның жеке басын куәландыратын құжатты кім берген» деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.18 «Адамның жеке басын куәландыратын құжат қашан берілген» деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні сандық пішінде жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі) пішінінде 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын көрсеткен жағдайда көрсетіледі.
4.19 «Туылған күні» деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған күні жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі пішінінде 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын көрсеткен жағдайда көрсетіледі.
4.20 «Туылған жері» деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған жері 4.5 деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын көрсеткен жағдайда көрсетіледі. 4.2 деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.21 «Заңды мекен-жайы» деген деректемеде заңды тұлғалар үшін заңды мекен-жайы, жеке тұлғалар үшін тіркелген мекен-жайы облыс, район, елді мекен (қала, кент және т.б.), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің №, пәтердің/кеңсенің № (бар болса) пішімінде көрсетіледі.
4.22 «Телефон нөмірі» деген деректемеде операцияға қатысушының телефон нөмірі + елдің коды/қаланың коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) пішімінде көрсетіледі.

В реквизите 4.13 "ИИН/БИН" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.14 "Ф.И.О." имеются следующие значения:
"1. Ф.И.О." - указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или индивидуального предпринимателя;
"2. Невозможно установить" - указывается в случае если личность участника операции невозможно установить.
В реквизите 4.15 "Документ, удостоверяющий личность" указывается цифровой код вида документа удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.16 "Номер и серия документа удостоверяющего личность" указываются серия и номер документа, удостоверяющего личность участника операции в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.17 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность" указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность участника операции в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.18 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность" указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность участника операции, в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.19 "Дата рождения" указывается дата рождения участника операции в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.20 "Место рождения" указывается место рождения участника операции в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.21 "Юридический адрес" указывается юридический адрес для юридических лиц или адрес места регистрации участника операции для физических лиц в формате область, район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/мр-на, № дома, № квартиры/офиса (при наличии).
В реквизите 4.22 "Номер телефона" указывается номер телефона участника операции в формате + код страны/код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии).

4.23 «Электрондық почта» деген деректемеде операцияға қатысушының Интернетте тіркелген электрондық поштасының мекен-жайы көрсетіледі.
4.24 «Нақты мекен-жайы» деген деректемеде заңды тұлғалар үшін орналасқан жері, жеке тұлғалар үшін тіркелген мекен-жайы облыс, район, елді мекен (қала, кент және т.б.), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің №, пәтердің/кеңсенің № (бар болса) пішімінде көрсетіледі.
4.25 «Операция қатысушысы туралы қосымша ақпарат» бөлімі: деген деректемеде ішкі бақылау бағдарламаларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді қаржыландыруға қатысы туралы күдік туындаған операция қатысушыларына қатысты түсіндірмелер көрсетіледі.
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпараттарды беру ережесіне
2–қосымша
Нысан
ҚМ-1 нысанын қабылдау (қабылдамау) туралы хабарлама
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитеті
____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
«___» ______________ ҚМ-1 нысанын ______________ туралы хабарлайды.
Қабылдамау себебі (тек ҚМ-1 нысанын қабылдамаған жағдайда ғана көрсетіледі)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Осыған байланысты ___________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетіне ұсынылған ақпараттың бұрмаланған түрде немесе көлемі толық емес жіберілу себептерін жоюы.
Қаржы мониторингі субъектісі осы Хабарламаны алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитеті қабылдамаған қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы хабарды түзетіп, Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің _________________ бұйрығымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттарды беру ережесіне сәйкес қайта ұсынуы тиіс.
____________________________   ______________   __________________
(лауазымды тұлғаның атауы)        (қолы)      (қолды таратып жазу)
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
3–қосымша
Нысан
Қаржы мониторингіне жататын операциялар жөнінде қосымша ақпаратты ұсынуға сұрату
«Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының 17-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті ____ жұмыс күні ішінде қаржы мониторингіне жататын операциялар жөнінде мынадай ақпаратты беруді сұрайды:

В реквизите 4.23 "Электронная почта" указывается адрес электронной почты, зарегистрированный в Интернете, участника операции.
В реквизите 4.24 "Фактический адрес" указывается адрес местонахождения для юридических лиц или адрес места жительства участника операции для физических лиц в формате область, район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/мр-на, № дома, № квартиры/офиса (при наличии).
В реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" указываются комментарии к участникам операции, в отношении которых при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о причастности к легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и (или) финансированию терроризма.
Приложение 2 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Извещение о принятии (непринятии) Формы ФМ-1
Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов
Республики Казахстан извещает
_____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
о __________________ Формы ФМ-1 N _____ от __________.
(принятии/непринятии)
Причина непринятия (указывается только в случае непринятия
Формы ФМ-1) _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В связи с этим ____________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
необходимо:
1. Устранить причины направления в Комитет по финансовому
мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан информации,
представленной в искаженном виде или неполном объеме.
2. В течение 1 рабочего дня со дня получения субъектом финансового
мониторинга настоящего Извещения исправить непринятое Комитетом по
финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
сообщение об операции, подлежащей финансовому мониторингу, представить
его повторно в соответствии с положениями Правил предоставления
субъектами финансового мониторинга сведений и информации по операциям,
подлежащим финансовому мониторингу утвержденных приказом Министерства
финансов Республики Казахстан от ___________.
____________________________________    _________   ______________
(Ф.И.О. ответственного за         (подпись)    (расшифровка
внутренний контроль)                              подписи)
Приложение 3 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Запрос
на предоставление дополнительной информации по операции,
подлежащей финансовому мониторингу
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 17 Закона Республики
Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию
терроризма" Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов
Республики Казахстан просит представить в течение ____ рабочих дней
следующую информацию по операции, подлежащей финансовому мониторингу:

1. _______________________;
2. _______________________.
____________________________ _______________    __________________
(лауазымды тұлғаның атауы)      (қолы)        (қолды таратып жазу)
Байланыс телефоны:
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
4–қосымша
Қаржы мониторингі субъект түрлерінің кодтарының анықтамалығы
Коды
Атауы
01
Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар
02
Биржалар
03
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлерi
04
Жинақтаушы зейнетақы қорлары
05
Бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары, орталық депозитарий
06
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен нотариаттық іс-қимылды жүзеге асыратын нотариустар
07
Адвокаттар, заң мәселелері бойынша басқа да тәуелсіз мамандар - мынадай қызметтерге:
- Жылжымайтын мүлікті сатып алуға және сатуға;
- Клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқаруға;
- Банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқаруға;
- Компанияларды құру, олардың жұмыс істеуін немесе оларды басқаруды қамтамасыз ету үшін қаражат жинақтауға;
- Заңды тұлғаларды не құралымдарды құруға, олардың жұмыс істеуіне немесе оларды басқаруға және кәсіпорындарды сатып алуға-сатуға қатысты клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысқан кездегі жағдайларда
08
Аудиторлық ұйымдар
09
Ойын бизнесі мен лотереяларды ұйымдастырушылар
10
Ақша аударымы қызметін көрсететін почта операторлары жатады
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
5–қосымша
Тұлғаны куәландыратын құжаттар түрінің коды анықтамалығына сәйкес
Коды
Атауы
Жеке тұлғаны куәландыратын құжаттар
01
Жеке куәлік
02
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
03
Шетел мемлекетті азаматының паспорты
04
Қазақстан Республикасында шетелдік азаматына мекендеп тұруға қатысты рұқсат
05
Азаматтығы жоқ тұлғаның жеке куәлігі
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
6–қосымша
Қаржы мониторингіне жататын операцияларының кодтар анықтамасы
Коды
Атауы
01
бәс тігу, ойын мекемелеріндегі құмар ойындар, сондай-ақ лотерея өткізу нәтижелері бойынша ұтысты, оның ішінде электронды нысанда алу
02
қолма-қол шетел валютасын айырбастау пункттері арқылы сатып алу, сату және айырбастау
03
бiржолғы операция ретiнде чек немесе вексель бойынша ақша алу, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
04
бiржолғы операция ретiнде құны бiр банкнотты құны басқа банкнотқа айырбастау, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
05
бiржолғы операция ретiнде ақшаны клиенттiң банктік есепшотынан алу немесе банктік есепшотына салу, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
06
бiржолғы операция ретiнде оффшорлық аймақта тиісiнше тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сондай-ақ оффшорлық аймақта тiркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттiң банктiк есепшотына есептеуді немесе аударуды жүзеге асыруы не көрсетiлген санаттағы тұлғалардың пайдасына клиенттiң ақшаны аударуы, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
07
бiржолғы операция ретiнде жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттарға (салымдарға) ақшаны аудару; жасырын иеленушiге арнап ашылған шетелдегi есепшоттан (салымнан) ақшаның түсуi, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
08
бiржолғы операция ретiнде үшiншi тұлғаның пайдасына жинақ есепшотын (салымын) ашу және (немесе) мұндай есепшотқа ақшаны енгiзу, сонымен бірге қатарынан күнтізбелік жеті күн iшiнде жүзеге асырылатын операция
09
өтеусiз негiзде басқа тұлғаның пайдасына клиент жүзеге асыратын төлемдер мен ақша аударымдары
10
мәдени құндылықтарды сатып алу (сату), Қазақстан Республикасына әкелу не Қазақстан Республикасынан әкету
11
мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап үш айдан аз уақыт өткен заңды тұлғалардың жасаған операциялары
12
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен Ұлттық почта операторы жүзеге асыратын әкелуді немесе әкетуді қоспағанда, қолма-қол валютаны Қазақстан Республикасына әкелу не Қазақстан Республикасынан әкету
13
сақтандыру төлемiн жүзеге асыру немесе сақтандыру сыйақысын алу
14
жинақтаушы зейнетақы қорларына еріктi зейнетақы жарналарын енгізу, аудару, сондай-ақ еріктi зейнетақы жарналарының есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
15
қаржы лизингiнiң шарты бойынша мүлiктi алу немесе ұсыну
16
қызмет көрсету, оның ішiнде мердiгерлiк, тасымалдау, көлiк экспедициясы, сақтау, комиссиялар, мүлiктi сенiмгерлiк басқару жөніндегі мәмілелер
17
қымбат металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды сатып алу-сату және олармен өзге де операцияларды жүргізу
18
мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жататын жылжымайтын және өзге де мүлiкпен жасалатын мәмiлелер
19
бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелер жатады
20

1. ________________;
2. ________________.
___________________________________  _________  _____________
(Ф.И.О. ответственного за            (подпись)   (расшифровка
внутренний контроль)                          подписи)
Контактный телефон:
Приложение 4 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов субъектов финансового мониторинга
Код
Наименование
01
Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских
операций
02
Биржи
03
Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры
04
Накопительные пенсионные фонды
05
Профессиональные участники рынка ценных бумаг, центральный
депозитарий
06
Нотариусы, осуществляющие нотариальные действия с деньгами и
(или) иным имуществом
07
Адвокаты, другие независимые специалисты по юридическим
вопросам – в случаях, когда они от имени или по поручению
клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным
имуществом в отношении следующей деятельности:
покупки и продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным
имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения,
функционирования или управления компанией;
создания, функционирования или управления юридическими
лицами либо образованиями и купли-продажи предприятий
08
Аудиторские организации
09
Организаторы игорного бизнеса и лотерей
10
Операторы почты, оказывающие услуги по переводу денег
Приложение 5 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов документов, удостоверяющих личность
Код
Наименование
Документы, удостоверяющие личность
01
Удостоверение личности
02
Паспорт гражданина Республики Казахстан
03
Паспорт гражданина иностранного государства
04
Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан
05
Удостоверение лица без гражданства
Приложение 6 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу
Код
Наименование
01
получение выигрыша, в том числе в электронной форме, по
результатам проведения пари, азартной игры в игорных
заведениях, а также лотереи
02
покупка, продажа и обмен наличной иностранной валюты через
обменные пункты
03
получение денег по чеку или векселю как разовая операция, так и
операция, осуществляемая в течение семи последовательных
календарных дней
04
обмен банкнот одного достоинства на банкноты другого
достоинства как разовая операция, так и операция,
осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
05
снятие с банковского счета или зачисление на банковский счет
клиента денег как разовая операция, так и операция,
осуществляемая в течение семи последовательных календарных дней
06
зачисление или перевод на банковский счет клиента денег,
осуществляемые физическим или юридическим лицом, имеющим
соответственно регистрацию, место жительства или
местонахождение в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в
банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, либо перевод денег
клиентом в пользу указанной категории лиц как разовая операция,
так и операция, осуществляемая в течение семи последовательных
календарных дней
07
переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на
анонимного владельца, поступление денег из-за границы со счета
(вклада), открытого на анонимного владельца, совершенные как
разовая операция, так и операция, осуществляемая в течение семи
последовательных календарных дней
08
открытие сберегательного счета (вклада) в пользу третьего лица
и (или) внесение денег на такой счет как разовая операция, так
и операция, осуществляемая в течение семи последовательных
календарных дней
09
платежи и переводы денег, осуществляемые клиентом в пользу
другого лица на безвозмездной основе
10
приобретение (продажа), ввоз в Республику Казахстан либо вывоз
из Республики Казахстан культурных ценностей
11
операции, совершаемые юридическими лицами, с момента
государственной регистрации которых прошло менее трех месяцев
12
ввоз в Республику Казахстан либо вывоз из Республики Казахстан
наличной валюты, за исключением ввоза или вывоза,
осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан,
банками и Национальным оператором почты
13
осуществление страховой выплаты или получение страховой премии
14
внесение, перечисление добровольных пенсионных взносов в
накопительные пенсионные фонды, а также осуществление
пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов за счет
добровольных пенсионных взносов
15
получение или предоставление имущества по договору финансового
лизинга
16
сделки по оказанию услуг, в том числе подряда, перевозки,
транспортной экспедиции, хранения, комиссии, доверительного
управления имуществом
17
купля–продажа и иные операции с драгоценными металлами,
драгоценными камнями и изделиями из них
18
сделки с недвижимым и иным имуществом, подлежащим обязательной
государственной регистрации
19
сделки с ценными бумагами
20
операция, подлежащая финансовому мониторингу, за исключением

қаржы мониторингіне жататын операция, Заңның 4-бабының 2-тармағында көрсетілген операцияларды қоспағанда
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттарды беру ережесіне
7–қосымша
Күдікті операциялардың белгілері кодтарының анықтамалығы
Операцияның күдіктілік белгілері
1. Айқын экономикалық мәні жоқ мәміле жасасу
1.1
Нарықтың осы сегментінде жалпыға бірдей белгіленген мөлшерден айтарлықтай жоғары мәміледен қаржы және өзге де қызметтер үшін төлемдер, комиссиялар
1.2
Оның шаруашылық қызметінің сипатымен шартталмаған жағдайларда ақшалай қаражатты қолма қол нысанда заңды тұлғаның шотынан алу немесе есепшотына салу
1.3
Айқын экономикалық мәні жоқ үшінші тұлғаның пайдасына депозитке төлемдер, аударымдар немесе ақшалай қаражат есептеуді жүзеге асыру
1.4
Бағалы қағаздар нарығында қор биржаларының немесе өзге сауда ұйымдастырушылардың сауда-саттығында бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу, олардың нәтижесінде бұл бағалы қағаздардың иеленушілері өзгермейді
1.5
Осындай мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға және сатуға тапсырмаларды бір мезгілде қою
1.6
Осындай мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша бағалы қағаздарды сатып алу (сату) туралы екі немесе бірнеше сауда-саттыққа қатысушылардың немесе олардың өкілдерінің келісімі
1.7
Инвесторларды жариялы орналастырылатын және (немесе) жария айналымдағы бағалы қағаздарды сатуға немесе сатып алуға түрткі болуға мақсатында жалған немесе дұрыс емес ақпарат тарату
1.8
Клиент бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушысы болмайтын, және (немесе) бағалы қағаздар клиент алдында контрагенттің қарызын өтеуге клиентке берілген жағдайда бағасы нарықтағыдан тым өзгеше бағалы қағаздар тәртіпті нарығында айналыспайтын және қаржылық қызмет бойынша клиенттің бағалы қағаздардың көлемді санын бір реттік сату (сатып алу)
1.9
Бағалы қағаздардың табысы тәртіпті бағалы қағаздар нарығында айналысатын өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алуға бағытталған (тәртіпті бағалы қағаздар нарығында айналысатын бағалы қағаздарды сатып алуға мәлімдемені қанағаттандырған мерзімде анықталады) тәртіпті бағалы қағаздар нарығында айналыспайтын және баға белгілеуі жоқ бағалы қағаздарды сатып, кейін сатып жіберу бойынша үнемі қаржы операциялар
1.10
Айқын экономикалық мәні жоқ үшінші тұлғаның пайдасына мүлік немесе өзге материалдық құндылықтар сатып алу
1.11
Оның қызметінің негізгі бейініне және оның нақты қажеттіліктеріне сәйкес келмейтін тұлғаларға тауарлар мен қызметтер үшін ақшалай қаражат төлемдері немесе түсімдері

операций, указанных в пункте 2 статьи 4 Закона
Приложение 7 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов признаков подозрительных операций
п/п
Признаки подозрительности операции
1. Совершение операции (сделки), не имеющей очевидного
экономического смысла
1.1
Платежи за финансовые и иные услуги, комиссии от сделки
в которых значительно превышают общеустановленные размеры в
данном сегменте рынка
1.2
Снятие или зачисление на счет юридического лица
наличных денег в случаях, когда это не обусловлено характером
его хозяйственной деятельности
1.3
Осуществление платежей, переводов или зачисление денег
на депозит в пользу третьего лица, не имеющего очевидного
экономического смысла
1.4
Совершение сделок с ценными бумагами на торгах фондовых
бирж и иных организаторов торговли на рынке ценных бумаг, в
результате которых не меняется владелец этих ценных бумаг
1.5
Одновременное выставление поручений на покупку и
продажу ценных бумаг по ценам, имеющим существенное
отклонение от текущих рыночных цен по аналогичным сделкам
1.6
Соглашение двух или нескольких участников торгов или их
представителей о покупке (продаже) ценных бумаг по ценам,
имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен по
аналогичным сделкам
1.7
Распространение ложной или недостоверной информации с
целью побудить инвесторов продавать или приобретать публично
размещаемые и (или) публично обращаемые ценные бумаги
1.8
Разовая продажа (покупка) клиентом большого количества
ценных бумаг, не обращающихся на организованном рынке ценных
бумаг и финансовых услуг, по ценам, существенно отличающимся
от рыночных, при условии, что клиент не является
профессиональным участником рынка ценных бумаг, и (или) ценные бумаги не передаются клиенту в погашение задолженности
контрагента перед клиентом
1.9
Регулярные финансовые операции по покупке с последующей
продажей ценных бумаг, не имеющих котировок и не обращающихся
на организованном рынке ценных бумаг, при условии, что доход
от реализации ценных бумаг направляется на приобретение
высоколиквидных ценных бумаг, обращающихся на организованном
рынке ценных бумаг (определяется в момент удовлетворения
заявки на приобретение ценных бумаг, обращающихся на
организованном рынке ценных бумаг)
1.10
Приобретение имущества и иных материальных ценностей
в пользу третьего лица, не имеющего очевидного
экономического смысла
1.11
Платежи или поступления денег за товары и услуги лицам,
не соответствующие основному характеру его хозяйственной
деятельности и его действительным потребностям

1.12
Клиенттің, импорт бойынша тауарларды және (немесе) қызметтерді бермеген жағдайда тауарлардың экспортынан валюталық пайданы және (немесе) аванстық төлемдерді қайтару үшін шарттың талаптары мен Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарында көзделген шараларды уақтылы қабылдамауы
1.13
Қызмет көрсетудің неғұрлым тиімді шарттарын елемеу, сондай-ақ әдеттегідей емес, өте жоғары комиссия ұсыну және (немесе) іс тәжірибесінде қалыптасқан әдеттегіден өзгеше комиссия ұсыну
1.14
Мәміленің осы ұйымның жарғылық құжатында белгіленген, ұйымның қызметіне сәйкес келмеуі
1.15
Тұлғаның басқа жеке және (немесе) заңды тұлғаға пайызсыз қарыз беруі, сондай-ақ дәл осындай қарызды алуы
1.16
Қаржылық жалға беру (лизинг) шарты бойынша шарттың тиімсіз, экономикалық орынсыз талаптары бойынша мүлік алу және (немесе) беру
1.17
Мынадай объективті: білікті қызметшілердің; машиналар мен жабдықтардың; айналым қаражатының; материалдық қорлардың болмауы және т.б. себептерге байланысты қаражат төлеуші немесе алушы көрсете алмайтын қызметтер үшін түсімдер немесе төлемдер.
1.18
Әдеттегі іс тәжірибесінен өзгеше есеп айырысуларды жүргізу тәртібі бойынша стандарттық емес немесе әдеттегідей емес күрделі нұсқаулықтардың болуы
1.19
Клиенттің жоғары тәуекелді қаржылық операциялардың жүйелі жүргізуі, олардың нәтижесінде клиенттің үздіксіз табысы не шығыны
1.20
Оның қызметінің негізгі бейініне әдеттегі есеп айырысу нысаны қолма-қолсыз болғанда, клиенттің шотына түсіп отыратын қолма-қол ақша қаражаты бөлігінің едәуір ұлғаюы
1.21
Тауарлардың не ақша қаражатының қабылдап алушысы (жұмыс, қызмет, парасат әрекетінің нәтижесі) келісім бойынша резидентпен тауарларды (жұмыс, қызмет, қорғалатын ақпарат, парасат әрекеті нәтижесіне айырықша құқығы, мүлікті жалға) импортау (экспортау) көздейтін жағы болмайтын резидент емес болып табылады
1.22
Осы операцияның (мәміленің) айқын экономикалық мәні жоқ деуге негіз туындаған ақшамен және (немесе) мүлікпен операция (мәміле)
2. Заңмен көрсетілген қаржы мониторингі рәсімдерінен жалтаруға бағытталған іс-қимыл жасау
2.1
Клиенттің жоғалған не ұрланған жеке басын куәландыратын құжаттары бойынша операция жүргізу әрекеті
2.2
Клиенттің тексеруге мүмкін емес немесе сондай тексеру тым қымбат болып табылатын күдіктілікті туғызатын ақпаратты ұсынылуы, сонымен қатар операцияға қатысушымен клиенттің белгіленген мекен-жайы мен телефондары бойынша хабарласудың мүмкін емес жағдайда.
2.3
Осы қызмет оның кәсіби қызметінің аясына енетін жағдайларды қоспағанда, қымбат металдар мен асыл тастарды, зергерлік бұйымдарды, қымбат металдар сынығын жаппай сатып алу-сату
2.4
Клиенттің қосымша мәліметтерді беруден себепсіз бас тартуы (нормативтік құқықтық құжаттарда белгіленгендерден басқа), бірақ қалыптасқан тәжірибеге сәйкес сұралған, оның ішінде өзінің сенім білдірушісі туралы (клиент заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның өкілі ретінде білдірілген жағдайда), сондай-ақ жүргізіліп жатқан операцияға қатысты клиенттің құпиялылық мәселесіне шектен тыс қамқорлығы
2.5
Клиенттің тек жойылған терминалдан өз бетімен жұмыс істеуге деген айнымас талап-тілегі
2.6
Клиенттің жүргізілетін операция жөнінде жасырындылығы мәселесі бойынша тым қам істеушілігі
2.7
Ақша аударымы немесе ақша аударымын алуға құжаттарды операция кезінде қатысып отырған үшінші тұлғаның және (немесе) тұлғалардың айтып жаздыруымен (жалпы жетекшілігімен) толтыру
2.8
Клиенттің айнымас талап-тілегі бойынша операцияны жүргізуде негізсіз асығушылық
2.9
Қысқа мерзім аралығында бір емес рет клиенттің ұқсас қаржылық операцияларды жүргізу сомасы асатын қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлiкпен операциялар, бірақ қосу нәтижесінде белгілеген соманы асатын болады (клиенттің қызметі міндетті немесе өз еркімен төленетін төлемдер, тұрғындарға қызмет көрсетумен байланыссыз болған жағдайда)

1.12
Не принятие клиентом своевременных мер, предусмотренных
условиями договора и требованиями законодательства Республики
Казахстан для возврата валютной выручки от экспорта товаров и
(или) авансовых платежей, в случае непоставки товаров по
импорту и (или) услуг
1.13
Пренебрежение более выгодными условиями оказания услуг,
а также предложение необычно высокой комиссии и (или)
комиссии отличающейся от обычной, сложившейся в деловой
практике
1.14
Несоответствие сделки характеру деятельности
организации согласно учредительным документам этой
организации
1.15
Предоставление лицом, беспроцентных займов другим
физическим и (или) юридическим лицам, а равно получение
такого займа
1.16
Получение и (или) предоставление имущества по договору
финансовой аренды (лизинга), по невыгодным, экономически
нецелесообразным условиям договора
1.17
Поступления и (или) платежи за услуги, которые не могут
быть оказаны плательщиком и (или) получателем, в силу
объективных причин, например, отсутствие квалифицированного
персонала, оборудования, оборотных средств и материальных
запасов
1.18
Наличие нестандартных или необычно сложных инструкций
по порядку проведения расчетов, отличающихся от сложившейся
деловой практики
1.19
Систематическое проведение клиентом высокорисковых
финансовых операций, результатом которых является постоянный
доход или постоянный убыток клиента
1.20
Существенное увеличение доли наличных денежных средств,
поступающих на счет клиента, если обычными для его основной
деятельности являются расчеты в безналичной форме
1.21
Получателем денежных средств либо товаров (работ,
услуг, результатов интеллектуальной деятельности) является
нерезидент, не являющийся стороной по договору,
предусматривающему импорт (экспорт) резидентом товаров
(работ, услуг, охраняемой информации, исключительных прав на
результаты интеллектуальной деятельности, имущества в аренду)
1.22
Операция (сделка) с деньгами и (или) иным имуществом по
которой возникает основание полагать, что данная операция
(сделка) не имеет очевидного экономического смысла
Совершение действий, направленных на уклонение от
процедур финансового мониторинга, предусмотренных
Законом
2.1
Попытка проведения операций по утерянным либо
похищенным документам, удостоверяющим личность
2.2
Представление клиентом вызывающей подозрение
информации, которую невозможно проверить или данная проверка
является слишком дорогостоящей, а также невозможность
осуществить связь с участником операции по указанным клиентом
адресам и телефонам
2.3
Купля–продажа драгоценных металлов и драгоценных
камней, ювелирных изделий, лома драгоценных металлов, за
исключением случаев, когда данная деятельность входит в круг
его профессиональной деятельности
2.4
Немотивированный отказ в предоставлении клиентом
дополнительных сведений (кроме установленных нормативными
правовыми актами), но запрашиваемых в соответствии со
сложившейся практикой, в том числе о лице, представляющем
интересы клиента (в случае, когда клиент выступает в качестве
представителя юридического или физического лица)
2.5
Излишняя озабоченность клиента вопросами
конфиденциальности в отношении проводимой операции
2.6
Настоятельное желание клиента работать самостоятельно
только с удаленного терминала
2.7
Заполнение документов на перевод или на получение
денежного перевода под руководством третьего лица и (или)
лиц, присутствующих при операции
2.8
Необоснованная поспешность в проведении операции, на
которой настаивает клиент
2.9
Неоднократное в течение небольшого периода времени
проведение клиентом аналогичных финансовых операций, сумма
которых в отдельности не превышает сумму операции с деньгами
и (или) иным имуществом, подлежащим финансовому мониторингу,
но в результате сложения превышает указанную сумму (при
условии, что деятельность клиента не связана с обслуживанием
населения, сбором обязательных или добровольных платежей)