"Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 шілдедегі № 273 бұйрығына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы N 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6149 болып енгізілді
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
«Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткізу ережесін бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4354 болып тіркелген, 2006 жылғы 15 қыркүйектегі № 166 (1146) «Заң газеті» газетінде жарияланған)» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 26 шілдедегі № 273 бұйрығына мынадай толықтыру мен өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ «(бұдан әрі - Ереже)» деген сөздермен толықтырылсын;
аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткізу Ережесінде:
4-тармақта «әр 3 (үш) айда, жылына 4 (төрт) рет» деген сөздер «жылына кемінде 2 (екі) рет» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым берген кәсіби бухгалтердің сертификаты бар аудиторлыққа кандидаттар мынадай:
бухгалтерлік есеп;
салықтар және салық төлеушілер;
азаматтық құқық пәндері бойынша емтихан тапсырудан босатылады.»;
8-тармақта 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
17-тармақта «Комиссия төрағасына (ол болмағанда Төраға орынбасарына)» деген сөздер «уәкілетті органның өкіліне» деген сөздермен ауыстырылсын;
19 және 20-тармақтарда «Комиссияның Төрағасы (ол болмаса Төрағаның орынбасары)» және «Комиссия Төрағасы (ол болмаса Төрағаның орынбасары)» деген сөздер «уәкілетті органның өкілі» деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«21. «Аудитор» біліктілік куәлігін беруді аттестаттау бағдарламасы бойынша аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауды жүзеге асырған Комиссия жүзеге асырады.
Комиссиялар берген «аудитор» біліктілік куәліктері Қазақстан Республикасының аумағында бірдей заң күшіне ие.».
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есепті, аудиторлық қызметті дамыту департаменті (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

О внесении дополнений и изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2006 года № 273 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в аудиторы"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2010 года № 6149
В соответствии с подпунктом 7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2006 года № 273 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в аудиторы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4354, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 15 сентября 2006 года № 166 (1146)), следующие дополнения и изменения:
пункт 1 дополнить словами "(далее - Правила)";
в Правилах проведения аттестации кандидатов в аудиторы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4 слова "4 (четыре) раза в год каждые 3 (три) месяца" заменить словами "не менее 2 (двух) раз в год";
пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"Кандидаты в аудиторы, имеющие сертификат профессионального бухгалтера, выданный аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров Республики Казахстан, освобождаются от сдачи экзаменов по следующим дисциплинам:
бухгалтерский учет;
налоги и налогообложение;
гражданское право.";
подпункты 5) и 6) пункта 8 исключить;
в пункте 17 слова "Председателю Комиссии (в его отсутствие заместителю Председателя)" заменить на слова "представителю уполномоченного органа";
в пунктах 19 и 20 слова "Председателем Комиссии (в его отсутствие заместителем Председателя)" заменить на слова "представителем уполномоченного органа";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Выдача квалификационного свидетельства "аудитор" осуществляется Комиссией, по программе аттестации которой осуществлялась аттестация кандидата в аудиторы.
Выданные Комиссиями квалификационные свидетельства "аудитор" имеют одинаковую юридическую силу на территории Республики Казахстан.".
2. Департаменту развития бухгалтерского учета, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в периодических печатных изданиях.

3. Осы бұйрықтың 2010 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он үшінші абзацын қоспағанда, осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Б. Жәмішев

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца тринадцатого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 марта 2010 года.
Министр                                    Б. Жамишев