Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрылу, жұмыс істеу және таратылу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 42 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6276 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 919 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.12.2018 № 919 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрылу, жұмыс істеу және таратылу ережесі бекітілсін.
2. "Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрылу, жұмыс істеу және жойылу ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2005 жылғы 4 сәуірдегі № 99 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3580 тіркелді, 2005 жылғы 7 қазанда "Заң газетінде" № 121-122 (746) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар
министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Ғ.М.
Мұхамбетов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.С. Камалиевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі № 42
бұйрығымен бекітілген
Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрылу, жұмыс істеу және таратылу ережесі
Осы ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, жұмыс істеу және таратылу тәртібін белгілейді.
Осы ереже талаптары, ұйымдастырушы-құқықтық нысандарға және бағыныстылығына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан техникалық комитеттер мамандарына таратылады.

Об утверждении Правил создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2010 года № 6276. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 919 (вводится в действие с 11.04.2019)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2018 № 919 (вводится в действие с 11.04.2019).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 4 апреля 2005 года № 99 "Об утверждении Правил создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3580 опубликован в газете "Юридическая газета" от 14 октября 2005 года № 190-191 (924-925)).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Мухамбетову Г.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Камалиева Б.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра
A. Pay
Утверждены
приказом и.о.Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 42
Правила
создания, работы и ликвидации технических
комитетов по стандартизации
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и устанавливают порядок создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации.
Положения настоящих Правил распространяются на физические и юридические лица независимо от организационно-правовых форм и подчиненности, специалистов технических комитетов.

1. Жалпы ережелер
1. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер (бұдан әрі - ТК) мемлекеттік органдар мен мүдделі тараптардың ұсыныстары бойынша
салааралық деңгейде стандарттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін
экономика салаларында құрылады.
2. ТК-экономика салаларында стандарттарды әзірлеу және бекітілген стандарттау объектілері немесе қызмет бағыттары бойынша техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесін құруға қатысу үшін ерікті негізде құрылатын консультативтік-кеңесші орган.
3. ТК мемлекеттік органдардың, ғылыми-зерттеу, жобалық-құрастырылымдық және технологиялық институттардың, құрастырылымдық бюролардың және ұйымдардың, өндірушілер мен тұтынушылардың, қауымдастықтардың (олар ТК қызметі саласында құрылған жағдайда), сондай басқа мүдделі тараптардың өкілдерінен тұрады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ТК-ны құру туралы шешімді және оның құрамын техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітеді.
4-1. ТК құрамы мүдделі тараптардың өкілдерінің тең санын есепке ала отырып құрылады.
Ескерту. Ереже 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ТК орындалатын жұмыс деңгейіне байланысты, Қазақстан Республикасының техникалық комитеттеріне (ТК), мемлекетаралық техникалық комитеттерге (МТК), стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымының және халықаралық электр техникалық комитеттеріне (ХЭТ, ИСО ТК) бөлінеді.
6. ТК Кеңесі қызмет саласында және оларға бекітіліп берілген стандарттау объектілері бойынша шешім қабылдауға арналған техникалық хатшылық төрағаларының жиналысын білдіреді және төраға, оның орынбасары (қажет болған кезде), хатшы, ТК-ға өкілетті мүше - өкілдерден тұрады.
7. ТК хатшылығын ТК Кеңесінің хат-хабарын жүргізу, отырыс құжаттарын дайындау және рәсімдеу, ТК қызметін үйлестіру мақсатында базасында ТК құрылған ұйым жүргізеді. Техникалық хатшылықтың құрамы және Төрағаның кандидатурасы ТК-ның барлық мүшелерімен келісіледі және уәкілетті орган бекітеді. Техникалық хатшылық хат-хабарды осы ұйымның бланкісінде қажетті деректеме жинақтамасымен жүргізеді.

1. Общие положения
1. Технический комитет по стандартизации (далее - ТК) создается в отраслях экономики по предложениям государственных органов и заинтересованных сторон для проведения работ по стандартизации на межотраслевом уровне.
2. ТК - консультативно-совещательный орган, создаваемый в отраслях экономики на добровольной основе для разработки стандартов и участия в создании государственной системы технического регулирования по закрепленным объектам стандартизации или направлениям деятельности.
3. ТК состоит из представителей государственных органов, научно-исследовательских, проектно-конструкторских и технологических институтов, конструкторских бюро и организаций, производителей и потребителей, ассоциаций (в случае их создания в области деятельности ТК), а также других заинтересованных сторон.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Решение о создании и состав ТК утверждается уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования (далее - уполномоченный орган).
4-1. Состав ТК формируется с учетом равного количества представителей заинтересованных сторон.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. ТК, в зависимости от уровня выполняемых работ подразделяются на технические комитеты Республики Казахстан (ТК), межгосударственные технические комитеты (МТК), технические комитеты международной организации по стандартизации (ИСО ТК) и международной электротехнической комиссией (МЭК ТК).
6. Совет ТК представляет собой собрание председателей технического секретариата для принятия решений по закрепленным за ним объектам стандартизации и области деятельности и состоит из председателя, его заместителя (при необходимости), секретаря, полномочных представителей-членов ТК.
7. Секретариат ТК ведет организация, на базе которой создан ТК, с целью координации деятельности ТК, ведения переписки, подготовки и оформления документов заседания Совета ТК. Состав технического секретариата и кандидатура председателя согласовываются со всеми членами ТК и утверждаются уполномоченным органом. Технический секретариат ведет переписку на бланке данной организации с необходимым набором реквизитов.

8. ТК-ның мүшелері дауыс құқығын және өз функцияларын ТК Кеңесінің мәжілістерінде немесе ТК-ның тапсырмасы бойынша жұмыстарды орындау процестерінде жүзеге асырады.
9. ТК-ның ұйымдастырушылық және жұмыс мәжілістері сырттай,
жазбаша (пошталық немесе электрондық) талқылау және пікір алысу жолымен өткізіле алады. Осындай мәжілістердің қорытындыларын қарастырудан кейін (құжаттарды бекітуге немесе оларды әрі қарай қарастыру мен әзірлеуден алып тастау туралы) түпкілікті шешімді ТК Кеңесі қабылдайды. Шешімдер дауыстардың көпшілігімен қабылданады. Кеңестің шешімін Техникалық хатшылық ТК-ның барлық мүшелеріне бір апталық мерзімде жеткізеді.
10. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген ТК мүшелері ТК Төрағасының келісімімен уәкілетті органға берілген жазбаша өтініш негізінде ТК құрамына кіреді және құрамынан шығады. Өтінішті қарастыру мерзімі берілген күннен бастап бір айдан аспауы керек.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. ТК қызметіне 2 жыл бойы қатыспаған ТК мүшелері ТК құрамынан шығарылады және уәкілетті өкілдердің - ТК мүшелері отырысының хаттамасы негізінде уәкілетті органның шешімі бойынша басқа мүдделі өкілдермен ауыстырылады.
Ескерту. Ереже 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ТК құру тәртібі
11. Базасында ТК құрылатын ұйым уәкілетті органға ТК құру туралы негіздемесі болатын өтініш жібереді.
Ұсынысты мыналар қамтылады:
1) ТК-ны ерікті түрде құру туралы өтініш;
2) ТК хатшылығын жүргізуге келісім берген ТК-ны құруға негіз болатын заңды тұлғаның, оның қызметі және ТК жұмысына жағдайлар жасау мүмкіндіктері туралы жан-жақты ақпараты бар толық және қысқартылған атауы. Келісім еркін формада жазбаша ресімделеді;
3) ТК-га бекітілген стандарттау объектілерінің тізімі немесе ТК қызметінің саласы;
4) ағымдағы жылдағы және (немесе) болашақтағы болжалған жұмыс бағдарламасы;
5) ТК жұмысына қатысуға жазбаша келісімі бар ТК-ға мүше ұйымдар тізімі;
6) базасында ТК құрылатын ұйым (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариалдық куәландырылған) жарғысының көшірмесі.
12. Уәкілетті орган егер көрсетілген қызмет саласы әрекет етуші ТК өтініш жасамаған жағдайда ғана ТК құру туралы ұсынысты қарастырады. ТК құрған кезде қолданылу саласы мен стандарттау нысандарын олардың қайталануын болдырмай әрекет ететін ТК нақты шектеуі керек.
Егер уәкілетті орган оң шешім қабылдаған жағдайда, ол ТК құру және оның құрамын бекіту туралы бұйрық шығарады. Теріс шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді және оған қосымша құжаттамаларды өтініш беруші-ұйымға толықтыру үшін қайтарады немесе ұсынылған ұсыныстан бас тарту себептері туралы негіздемесімен өтінімді қабылдамайды.

8. Право голоса и свои функции члены ТК реализуют на заседаниях Совета ТК или в процессе выполнения работ по заданию ТК.
9. Организационные и рабочие заседания ТК могут проводиться заочно, путем письменного (почтового или электронного) обсуждения и обмена мнениями. После рассмотрения итогов таких заседаний окончательное решение (о передаче документов на утверждение или снятии их с дальнейшего рассмотрения и разработки) принимается Советом ТК. Решения принимаются большинством голосов. Решение Совета техническим секретариатом доводится до всех членов ТК в недельный срок.
10. Члены ТК, указанные в пункте 3 настоящих Правил, входят в состав и выходят из состава ТК на основе письменного заявления, поданного в уполномоченный орган по согласованию с председателем ТК. Срок рассмотрения заявления составляет не более одного месяца со дня подачи.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Члены ТК, не принимающие участия в деятельности ТК в течение 2 лет, выводятся из состава ТК и заменяются другими заинтересованными представителями по решению уполномоченного органа на основании протокола заседания полномочных представителей - членов ТК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок создания ТК
11. Заявка с обоснованием о создании ТК направляется в уполномоченный орган организацией, на базе которой создается ТК.
Заявка включает:
1) заявление о создании ТК в произвольной форме;
2) полное и сокращенное наименование юридического лица, на базе которого предлагается создание ТК, давшего согласие на ведение секретариата ТК с подробной информацией о его деятельности и возможностях для создания условий работы ТК. Согласие оформляется письменно в произвольной форме;
3) перечень объектов стандартизации, закрепляемых за ТК или область деятельности ТК;
4) программа работ на текущий год и (или) на перспективу;
5) перечень организаций - членов ТК с письменным согласием на участие в работе ТК;
6) копия устава (нотариально заверенная в случае непредставления оригинала для сверки) организации, на базе которой создается ТК.
12. Уполномоченный орган рассматривает предложение о создании ТК в том случае, если указанная область деятельности не была ранее заявлена действующими ТК. При создании ТК необходимо четко разграничивать сферу деятельности и объекты стандартизации с действующими ТК, не допуская их дублирования.
При положительном решении уполномоченный орган издает приказ о создании и составе ТК. При отрицательном решении уполномоченный орган возвращает заявку и прилагаемую к ней документацию на доработку в организацию-заявитель, либо отклоняет заявку с обоснованием о причинах отклонения представленного предложения.

13. Уәкілетті орган ТК-ға идентификациялық (реттік) нөмір және атау береді. Техникалық комитеттің белгісі "ТК" әріптері мен идентификациялық нөмірден тұрады (мысалы ТК 156). ТК туралы мәліметтер Интернет-ресурсқа (www.memst.kz) орналастырылатын Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізіліміне енгізіледі.
14. Хатшылық ТК қызмет ету саласы, құрылымына қатысты барлық өзгерістерді уәкілетті органға жібереді.
15. ТК хатшылығы осы Ереженің 7-бабында айқындалған талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті орган хатшылықты жүргізуді ТК құру және тіркеу процедурасын қайта өткізетін, яғни осы ТК мүше - ұйымдармен келісе отырып, ТК құрамына кіретін басқа ұйымға береді және ТК құрамына және құрылымына тиісті өзгерістер енгізеді.
16. ТК құрылған және құрамы бекітілген күннен бастап екі ай ішінде ТК хатшылығы уәкілетті органға ТК туралы құрылым мен ережені дайындайды және келісу үшін жібереді.
17. ТК құрылымы ерікті формада мынадай қосымшаларымен бірге
ұсынылады:
1) ТК төрағасы, төраға орынбасары, хатшысы және уәкілетті мүше-өкілдерін қамтитын тізімдік құрамы;
2) әрбір ішкі комитет үшін стандарттау саласының (қызмет ету салалары)объектілері, оның құрамы және хатшылық мекенжайы көрсетілетін ішкі комитеттер тізбесі (бар болса).
18. ТК туралы ережені ТК төрағасы бекітеді.
19. Базасында ТК бар заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде, ТК мүшелерінің байланыс деректері өзгерген жағдайда, хатшылық ақпаратты қайта ұйымдастырылған күннен бастап немесе осындай өзгерістер түскен күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. ТК стандарттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін өзінің шешімімен барлық ТК-ға қарағанда барынша санаулы стандарттау салаларында бір немесе бірнеше ішкі комитеттерді (ІК) анықтау және осы шешімде осы ішкі комитеттердің жұмыс тәртібін анықтайды.
21. Әрбір ішкі комитет өзінің меншікті идентификациялық (реттік) нөмірі мен атауын алады. Ішкі комитет белгісі ТК белгісінен, көлбеу сызық, "ІК" әріптерінен, кіші комитет нөмірінен және оның атауынан тұрады. Қысқаша атауы атаусыз белгілерді қамтиды (мысалы, ТК 156/ІК 2).
22. ТК, ІК шегінде нақты жобамен жұмысты ұйымдастыру үшін (мысалы, стандарт әзірлеу үшін) жоба аяқталғаннан кейін өз жұмысын тоқтататын жұмыс топтары (ЖТ) құрылады. Жұмыстық топтың басшысы мен жұмыс тәртібі ТК Кеңесінің отырысында анықталады.

13. Уполномоченный орган присваивает ТК идентификационный (порядковый) номер и наименование. Обозначение технического комитета включает буквы "ТК" и идентификационный номер (например, ТК 156). Сведения о ТК вносятся в Реестр государственной системы технического регулирования, который размещается на Интернет-ресурсе: (www.memst.kz).
14. Все изменения, касающиеся области деятельности, структуры ТК направляются секретариатом в уполномоченный орган.
15. В случае невыполнения секретариатом ТК требований, определенных в пункте 7 настоящих Правил, уполномоченный орган передает ведение секретариата другой организации, входящей в состав данного ТК, по согласованию с организациями - членами ТК и вносит соответствующие изменения в состав и структуру ТК.
16. В течение двух месяцев со дня создания и утверждения состава ТК секретарь ТК подготавливает и направляет в уполномоченный орган структуру и положение о ТК на согласование.
17. Структура ТК представляется в произвольной форме со следующими приложениями:
1) списочным составом ТК, включающим председателя, заместителя председателя, секретаря и полномочных представителей-членов ТК;
2) перечнем подкомитетов (при наличии) с указанием объектов стандартизации (областей деятельности) каждого подкомитета, его состава и адреса секретариата.
18. Положение о ТК и структура утверждается председателем ТК.
19. При реорганизации юридического лица, на базе которого находится ТК, изменении контактных данных членов ТК, информация направляется секретариатом в уполномоченный орган в течение 30 календарных дней с даты реорганизации или с даты наступления таких изменений.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для организации работ по стандартизации ТК своим решением устанавливает один или несколько подкомитетов (ПК) в более узких, чем для всего ТК, областях стандартизации и определяет в данном решении порядок работы этих подкомитетов.
21. Каждый подкомитет получает свой собственный идентификационный (порядковый) номер и наименование. Обозначение подкомитета включает обозначение ТК, косую черту, буквы "ПК", номер подкомитета и его наименование. Краткое обозначение включает те же признаки без наименования (например, ТК 156/ПК 2).
22. Для организации работы в рамках ТК, ПК (например, для разработки стандарта) создаются рабочие группы (РГ), которые после завершения проекта прекращают свою работу. Руководителя и порядок работы РГ определяют на заседании совета ТК.

23. ТК ІК және ЖТ құрылымы, құрамы ТК отырыстарында
қалыптастырылады.
3. ТК-ның жұмыс тәртібі
24. ТК жұмысы отандық өнімнің ішкі және сыртқы нарықтарда бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ шетел мемлекеттерімен өнімдермен (технологиялармен, көрсетілетін қызметтермен) сауда мақсатында алмасу кезінде техникалық кедергілерді жою үшін ұлттық стандарттардың сапалық деңгейін көтеруге, оларды халықаралық стандарттармен үйлестіруге бағытталған.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мемлекеттік стандарттау саласында ТК мынадай функцияларды ұйымдастырып, жүзеге асырады:
1) бекітілген объектілер бойынша және қызмет бағыттары бойынша
мемлекеттік техникалық реттеу жүйесін дамытудың негізгі бағыттарын
анықтау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) техникалық реттеу саласындағы заңнамаға сәйкес ұлттық стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарын және техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін және олар енгізілетін өзгерістерді әзірлеуге және сараптауға қатысу;
3) техникалық регламенттерді және ұлттық стандарттарды әзірлеу
бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) мемлекеттік стандарттау бойынша жыл сайынғы жұмыс жоспарлары
мен бағдарламаларына ұсыныстар әзірлеу.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ТК жұмыс жоспары жоспарланатын жұмыстардың орындалу
жылының алдындағы жылдың 1 шілдесіне дейін уәкілетті органға ұсынылады.
27. ТК жарты жылғы қорытынды есептері келесі есептік кезең айының 5-іне дейін уәкілетті органға ұсынылады.
4. ТК халықаралық және мемлекетаралық ТК - мен (ИСО/ТК, МТК және ХЭК/ТК) өзара әрекет ету тәртібі
28. ТК халықаралық, мемлекетаралық техникалық комитеттермен өзара әрекеті уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
29. ТК ИСО/ТК, МТК және ХЭК/ТК ену үшін уәкілетті органға ТК төрағасының қолы қойылған өтінімді жіберу керек.
30. ИСО/ТК немесе ХЭК/ТК, ТК-нің өзара әрекеті бойынша жұмыстарды жүргізу үшін ТК штатында ИСО/ТК немесе ХЭК/ТК хатшылығынан түсетін стандарттардың жобаларын аудару үшін ИСО немесе ХЭК стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың ресми тіліне сәйкес келетін шетел тілін білетін маман болуы қажет.

23. Структура, состав ПК и РГ ТК формируются на заседаниях ТК.
3. Порядок работы ТК
24. Работа ТК направлена на повышение качественного уровня национальных стандартов, их гармонизации с международными стандартами для обеспечения конкурентоспособности отечественной продукции на внутреннем и внешнем рынках, а также для снятия технических барьеров при торговом обмене продукцией (технологиями, услугами) с зарубежными странами.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В области государственной стандартизации ТК организует и осуществляет следующие функции:
1) подготовка предложений по определению основных направлений развития государственной системы технического регулирования по закрепленным объектам и направлениям деятельности;
2) участие в разработке и экспертизе национальных стандартов, предварительных национальных стандартов и классификаторов технико-экономической информации, международных, региональных, национальных стандартов и классификаторов технико-экономической информации иностранных государств и изменений к ним в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
3) подготовка предложений по разработке технических регламентов и национальных стандартов;
4) подготовка предложений к ежегодным планам работ по государственной стандартизации.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Планы работ ТК представляются в уполномоченный орган до 1 июля года, предшествующего году выполнения планируемых работ.
27. Отчет представляется по итогам полугодия, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Порядок взаимодействия ТК с международными,
межгосударственными техническими комитетами
(ИСО/ТК, МТК и МЭК/ТК)
28. Взаимодействие ТК с международными, межгосударственными техническими комитетами осуществляется через уполномоченный орган.
29. Для вступления ТК в ТК/ИСО, МТК и МЭК/ТК необходимо направить в уполномоченный орган заявку за подписью председателя ТК.
30. Для проведения работ по взаимодействию ТК с ИСО/ТК или МЭК/ТК, ТК необходимо иметь в штате специалиста со знанием иностранного языка, соответствующего официальному языку международных организаций по стандартизации ИСО или МЭК для перевода проектов стандартов, поступающих из секретариата ИСО/ТК или МЭК/ТК.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті орган халықаралық және мемлекетаралық ТК-мен хат жазысуды жүзеге асырады және ИСО немесе ХЭК стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың ресми тіліне сәйкес келетін шетел тіліндегі стандарттардың жобаларын ТК-ға қарауға жібереді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мемлекетаралық және халықаралық ТК-ға мүше болған ТК мынадай міндеттемелер атқарады:
1) пікір жинауға жіберілген стандарттардың жобаларын қарастырады, және ұсыныстар мен ескертулерді уәкілетті органға қайтарусыз ұсынады;
2) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысады;
3) стандарттар әзірлеу кезінде қатысатын сарапшылар мен
қадағалаушыларды ұсынады;
4) стандарттар жобалары бойынша дауыс беру сатыларында қорытынды әзірлейді.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ТК тарату
33. ТК мынадай жағдайларда таратылады:
1) осы Ереженің 3-тарауында көрсетілген функцияларды орындамаған кезде;
2) егер ТК құруды жүзеге асыру үшін барлық жұмыстар орындалған болса;
3) ТК бастамасы бойынша;
4) ТК қызметі туралы есептерді 2 жыл бойы ұсынбаған кезде.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 14.08.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 30 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Уполномоченный орган осуществляет переписку с международными и межгосударственными ТК и направляет проекты стандартов на рассмотрение в ТК на иностранном языке, соответствующем официальному языку международных организаций по стандартизации ИСО или МЭК.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. ТК, ставший членом межгосударственного ТК (МТК), ТК международной организации по стандартизации (ИСО/ТК) и (МЭК/ТК), исполняют следующие функции:
1) рассматривает проекты стандартов, направляемые на отзыв, и представляет предложения и замечания по ним в уполномоченный орган на безвозмездной основе;
2) принимает участие в разработке документов по стандартизации;
3) предоставляет экспертов и наблюдателей для участия при разработке стандартов;
4) подготавливает заключение на этапах голосования по проектам стандартов.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ликвидация ТК
33. ТК ликвидируется в следующих случаях:
1) при невыполнении функции, указанных в Главе 3 настоящих Правил;
2) в случае, если все работы, для реализации которых создавался ТК, выполнены;
3) по инициативе ТК;
4) при непредставлении отчетов о деятельности ТК в течение 2 лет.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 14.08.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).