Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушылардың таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы Төрағасының 2010 жылғы 21 мамырдағы № 43 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 3 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6323 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 126 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау үдерісін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі№ 66 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4360 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесінде:
мынадай мазмұндағы 10-3 және 10-4-тармақтармен толықтырылсын:
«10-3. Мандат - белгілі бір инвестициялық сипаттамалары бар портфель.
10-4. Мамандандырылған мандат - басқару стильдерін әртараптандыру және сыртқы басқарушылар арасында теріс байланыс орнату мақсатында берілетін мандат.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Уәкілетті бөлімше осы Ереженің 19-1 және 19-2-тармақтарында белгіленген сыртқы басқарушыларды таңдаудың міндетті критерийлерін ескере отырып, келіп түскен барлық ұсыныстарға салыстырмалы талдау жүргізеді.
Егер сыртқы басқарушы міндетті критерийлерді қанағаттандырған жағдайда, ұсыныс одан әрі қаралады және осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес бағалау критерийлері бойынша салыстырмалы талдау жүргізіледі.
Осы Ереженің 19-1 және 19-2-тармақтарында белгіленген критерийлерді қанағаттандырмайтын компания Ұлттық Банк Басқармасының шешімі бойынша сыртқы басқарушы ретінде бекітілуі мүмкін.
Сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау тәртібі осы Ереженің 3-қосымшасында келтірілген.»;
мынадай мазмұндағы 19-1 және 19-2-тармақтармен толықтырылсын:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 мая 2010 года № 43. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2010 года № 6323. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 126
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях усовершенствования процесса выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4360) внести следующие дополнения и изменения:
в Правилах выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктами 10-3 и 10-4 следующего содержания:
"10-3. Мандат - портфель, имеющий определенные инвестиционные характеристики.
10-4. Специализированный мандат - мандат, передаваемый с целью диверсификации стилей управления и отрицательной корреляции между внешними управляющими.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Уполномоченное подразделение производит сравнительный анализ всех поступивших предложений, с учетом обязательных критериев выбора внешних управляющих, установленных пунктами 19-1 и 19-2 настоящих Правил.
В случае если внешний управляющий удовлетворяет обязательным критериям, проводится дальнейшее рассмотрение предложения и сравнительный анализ по оценочным критериям согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По решению Правления Национального Банка в качестве внешнего управляющего может быть утверждена компания, не удовлетворяющая критериям, установленным пунктами 19-1 и 19-2 настоящих Правил.
Порядок оценки предложения внешнего управляющего приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 19-1 и 19-2 следующего содержания:

«19-1. Бір сыртқы басқарушыға берілетін активтердің көлемі 100 миллион АҚШ доллары баламасынан асатын мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанып отырған қаржы құралдарымен кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесі;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ долларына балама жиынтық активтері болуы тиіс;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: қарастырылып отырған мандат түрі бойынша сыртқы басқарушыда клиенттердің кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ долларына балама жиынтық активтері болуы тиіс.
19-2. Бір сыртқы басқарушыға берілетін активтердің көлемі 100 миллион АҚШ доллары баламасынан аспайтын мамандандырылған мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанып отырған қаржы құралдарымен кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: клиенттердің басқарудағы жиынтық активтерінің мөлшері кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары болуы тиіс балама құралдар мандаттары бойынша сыртқы басқарушыларды қоспағанда, сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 5 (бес) миллиард АҚШ долларына балама жиынтық активтері болуы тиіс;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: қарастырылып отырған мандат түрі бойынша сыртқы басқарушыда клиенттердің кемінде 500 (бес жүз) миллион АҚШ долларына балама жиынтық активтері болуы тиіс.»;
22-тармақтың үшінші сөйлемі «Әрбір сыртқы басқарушы» деген сөздерден кейін «Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен не» деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақта «Өкілетті өкіл» деген сөздер «Ұлттық Банк Басқармасы не Өкілетті өкіл» деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақ «Уәкілетті бөлімше» деген сөздерден кейін «Ұлттық Банк Басқармасының шешімі не» деген сөздермен толықтырылсын;
31-1-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«31-1. Осы Тарауда белгіленген талаптар 26-тармақтың 6) тармақшасын қоспағанда, сыртқы транзиттік басқарушы сыртқы транзиттік басқаруды жүзеге асырған кезде Ұлттық Банк және сыртқы транзиттік басқарушы арасында туындайтын қатынастарға қолданылады.»;
3-қосымшаның атауындағы «ережесі» деген сөз «тәртібі» деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Герасименко Ю.В.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

"19-1. Обязательные критерии для мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему превышает эквивалент 100 миллионов долларов США:
1) не менее 10 лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий должен иметь под управлением совокупные активы клиентов не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий должен иметь по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США.
19-2. Обязательные критерии для специализированных мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему не превышает эквивалент 100 миллионов долларов США:
1) не менее 5 лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий должен иметь под управлением совокупные активы клиентов не менее эквивалента 5 (пяти) миллиардов долларов США, за исключением внешних управляющих по мандатам альтернативных инструментов, для которых размер совокупных активов клиентов под управлением должен быть не менее 1 (одного) миллиарда долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий должен иметь по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 500 (пятьсот) миллионов долларов США.";
предложение третье пункта 22 после слов "утверждается решением" дополнить словами "Правления Национального Банка либо решением";
пункт 24 после слов "после утверждения" дополнить словами "Правлением Национального Банка либо";
пункт 25 после слов "На основании решения" дополнить словами "Правления Национального Банка либо решения";
в пункте 31-1:
после слов "настоящей Главой" дополнить словами ", за исключением подпункта 6) пункта 26";
слова "распространяют свое действие" заменить словом "распространяются";
в наименовании приложения 3 слово "Правила" заменить словом "Порядок".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту монетарных операций (Герасименко Ю.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А. Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Г. Марченко
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Жәмішев
2010 жылғы

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.А.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Жамишев Б.
16 июля 2010 года