Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келіп-кету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 28 маусымдағы N 194 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6335 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару кодексінің 21-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келіп-кету ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) «Азаматтардың жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келіп-кету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 6 бұйрығын (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 2135 болып тіркелген).
2) «Азаматтардың жазаны орындау мекемелеріне келіп-кету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 6 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының міндетін атқарушы 2005 жылғы 12 қазандағы № 135 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 3913 болып тіркелген, 2005 жылғы 30 қарашасынан № 158 (782) «Заң газеті» жарияланған).
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 28 маусымдағы
N 194 бұйрығымен бекітілген
Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келіп-кету ережесі
1. Жалпы қағидалар
1. Жазаны орындау мекемелеріне, тергеу изоляторларына келу Ережесі (бұдан әрі - Ереже), Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 21-бабына сәйкес зерделенеді және түзеу мекемелеріне (бұдан әрі - ТМ) және тергеу изоляторларына (бұдан әрі - ТИ) азаматтардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің және басқа да адамдардың келу тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил посещения учреждений, исполняющих наказания, следственных изоляторов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июня 2010 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2010 года № 6335. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии со статьей 21 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила посещения учреждений, исполняющих наказания, следственных изоляторов.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан от 7 января 2003 года № 6 "Об утверждении Правил посещения гражданами учреждений, исполняющих наказания, следственных изоляторов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2135).
2) приказ и.о. Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан от 12 октября 2005 года № 135 "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан от 7 января 2003 года № 6 "Об утверждении Правил посещения гражданами учреждений, исполняющих наказания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3913, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 30 ноября 2005 года № 222 (956).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр                                    P. Тусупбеков
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 июня 2010 года № 194
Правила посещения учреждений, исполняющих наказания,
следственных изоляторов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила посещения учреждений, исполняющих наказания, следственных изоляторов (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 21 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок посещения гражданами, представителями средств массовой информации и иными лицами исправительных учреждений (далее - ИУ) и следственных изоляторов (далее - СИЗО).

2. Өткізу режимі - жазаны орындау мекемесінің, тергеу изоляторының аумағына адамдардың кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), құжаттар мен бұйымдарды кіргізу (шығару) бойынша және де режимдік объектілердің аумағына арнайы рұқсат бойынша қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) қызметкерлерінің, азаматтар мен өзге де тұлғалардың өтуі мен болуының тәртібін ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралардың жиынтығы.
Өткізу режимі:
ҚАЖ режимдік объектілеріне, ТМ-нің мен ТИ-ының режимдік үй-жайларына бөгде адамдардың басып кіруін;
бақылаудың жеке визуалдық құралдарын - бейне, кино, фото аппаратураларды, радиотехникалық және басқа да аппаратураларды аумаққа заңсыз кіргізуді (әкелуді);
сотталғандардың пайдалануына тыйым салынған заттарды, бұйымдарды, дүниелерді, құжаттарды және азық-түлік өнімдерін кіргізуді (әкелуді), шығаруды (алып шығаруды);
ҚАЖ режимдік объектісінің аумағынан құжаттар мен бұйымдарды тиісті рұқсатсыз шығаруды (алып шығаруды) болдырмауға арналған.
Өткізу режимі:
бақылау-өткізу бекеттерін (бұдан әрі - БӨБ) және кіру (шығу) орындарында өткізу функциялары бар бекеттерді ұйымдастыруды;
рұқсатнама бюросын құруды;
рұқсат қағаз беруге рұқсат беру құқығы бар лауазымды адамдарды белгілеуді;
режимдік аумаққа кіргізуге (әкеліп кіргізуге) тыйым салынған заттардың тізбесін белгілеуді;
ҚАЖ режимдік объектілерінің аумағын күзетуді;
БӨБ-де қызметкерлердің, қызметке жіберілген адамдардың және азаматтардың жеке заттарын сақтау камераларын жабдықтауды;
радиотехникалық байланыс құралдарын, кино, фото, бейнеге түсірулерді заңсыз пайдалану мүмкіндігін болдырмауды көздейді.
3. ҚАЖ режимдік объектілеріне ТИ, ТМ және оның аумағы, әкімшілік ғимараттар, құрылыстар, шаруашылық объектілері, сондай-ақ оларға қарайтын аумақ жатады.
4. Режимдік объектілер қаруланған күзеті бар объектілер (түзеу колониялары, тәрбие колониялары, түрмелер және тергеу изоляторлары) және ТМ әкімшілігінің қадағалауындағы объектілер (қоныс колониясы, әкімшілік ғимараттар, құрылыстар, шаруашылық объектілері, сондай-ақ оларға жататын аумақ) болып бөлінеді.
2. ТМ және ТИ әкімшілігінің қадағалауындағы ҚАЖ органдарының әкімшілік ғимараттары мен объектілеріне өткізу режимін ұйымдастыру
5. ҚАЖ әкімшілік ғимараттары мен режимдік объектілеріне рұқсат мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ҚАЖ қызметкерлері ҚАЖ органдарының әкімшілік ғимараттары мен объектілеріне қызмет куәлігін көрсету негізінде кіруге құқығы бар;
2) азаматтар әкімшілік ғимараттарға, сол сияқты режимдік объектінің аумағында болуға міндетті түрде жеке басып куәландыратын құжатты көрсеткеннен кейін, Келушілерді есепке алу журналына 1-қосымшадағы нысан бойынша тіркеліп және арнайы рұқсат алғаннан кейін жіберіледі;

2. Пропускной режим - совокупность мероприятий по входу (выходу) лиц, въезду (выезду) транспортных средств на территорию учреждений исполняющих наказания, следственных изоляторов, вносу (выносу), ввозу (вывозу) документов и изделий, а также по организации порядка пропуска и нахождения сотрудников уголовно-исполнительной системы (далее - УИС), граждан и иных лиц на территории режимных объектов по специальным разрешениям.
Пропускной режим предназначен для исключения:
проникновения посторонних лиц на режимные объекты УИС и в режимные помещения ИУ и СИЗО;
незаконного вноса (ввоза) на территорию режимного объекта УИС визуальных средств наблюдения - видео, кино, фотоаппаратуры, радиотехнической и другой аппаратуры;
вноса (ввоза), выноса (вывоза) вещей, изделий, веществ, документов и продуктов питания, запрещенных к использованию осужденными;
выноса (вывоза) с территории режимного объекта УИС документов и изделий без соответствующего разрешения.
Пропускной режим предусматривает:
организацию контрольно-пропускных пунктов (далее - КПП) и постов с пропускными функциями на входах (выходах);
создание бюро пропусков;
определение должностных лиц, имеющих право выдавать разрешение на выдачу пропусков;
определение перечня предметов, запрещенных к проносу (провозу) на территорию режимного объекта УИС;
охрану территорий режимного объекта УИС;
оборудование на КПП камер хранения личных вещей сотрудников, командированных лиц и граждан;
исключение возможности неправомерного использования радиотехнических средств связи, кино-, фото-, видеосъемки.
3. К режимным объектам УИС относятся СИЗО, ИУ и его территория, административные здания, сооружения, хозяйственные объекты, а также прилегающая к ним территория.
4. Режимные объекты подразделяются на объекты, находящиеся под вооруженной охраной (исправительные колонии, воспитательные колонии, тюрьмы и следственные изоляторы), и на объекты, находящиеся под надзором администрации ИУ (колонии поселения, административные здания, сооружения, хозяйственные объекты, а также прилегающая к ним территория).
2. Организация пропускного режима в административные здания
и на объекты органов УИС, находящиеся под надзором
администрации ИУ и СИЗО
5. Доступ в административные здания и на режимные объекты УИС осуществляется в следующем порядке:
1) сотрудники УИС имеют право входа в административные здания и на режимные объекты УИС на основании предъявления служебного удостоверения;
2) граждане допускаются в административные здания, а также находятся на территории режимного объекта УИС, только после обязательного предъявления документа, удостоверяющего личность, регистрации в Журнале учета посетителей по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и получения специального пропуска.

6. ТМ және ТИ аумағында азаматтардың, басқа министрліктер мен
ведомстволардың лауазымды тұлғалардың, қоғамдық қадағалау комиссиясы мүшелерінің, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің және де шетел делегацияларының болуы, олардың қозғалысы ҚАЖ қызметкерлерінің ілесіп жүруімен жүзеге асырылады.
3. Күзетілетін ТМ және ТИ өткізу режимін ұйымдастыру
7. Қаруланған күзетпен күзететін ТМ-не және ТИ-на өткізу осы Нұсқаудың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес, арнайы рұқсатпен жүзеге асырылады:
1) тұрақты рұқсат қағазы - осы мекемеде тұрақты жұмыс істейтін басшы құрамға, инженерлік-техникалық қызметкерлерге және ерікті жалданушы құрамға ресімделеді. Рұқсат қағаз иесінің фотосуреті, ТМ және ТИ мөрі және сол рұқсат қағазды беруге рұқсат еткен лауазымды тұлғаның қойған қолы болған кезде жарамды. Рұқсат қағаздың түсі - көк. Тұрақты рұқсат қағазы кемінде жылына бір рет қайта тіркелуге жағады;
2) уақытша рұқсат қағаз уақытша жұмыс істейтін азаматтарға, сондай-ақ ТМ-ие қызметке жіберілгендерге бір жыл мерзімге дейін, кейіннен ұзартыла отырып ресімделеді. Рұқсат қағаз иесінің фотосуреті, ТМ немесе ТИ-нің мөрі және сол рұқсат қағазды беруге рұқсат еткен лауазымды адамның қойылған қолы болған кезде жарамды. Рұқсат қағаздың түсі - жасыл.
3) атауы жоқ рұқсат қағаздары (көрсетушіге) қылмыстық-атқару жүйесі орталық аппаратының қызметкерлеріне және ҚАЖ Комитетінің облыстар бойынша ҚАЖ Департаменттерінің қызметкерлеріне беріледі. Атауы жоқ рұқсат қағазы оның иесіне бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны орындайтын мекемелер мен органдарына арнайы рұқсатсыз келу құқығын қамтамасыз етеді.
Рұқсат қағаз қызметтік куәлігін көрсеткенде және рұқсат қағазды берген органның мөрі мен лауазымды тұлғаның қолы болған жағдайда ғана жарамды. Атауы жоқ қағазға тек қана Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі ҚАЖ комитетінің төрағасы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, болмаса ҚАЖ комитетінің облыстардағы ҚАЖ Департаменттерінің бастықтары немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды. Түсі - қызыл. Атауы жоқ рұқсат қағазы екі жылда бір рет қайта тіркелуге жатады;
4) бір жолғы рұқсат қағаз - ТМ-не және ТИ-на кіруге рұқсат етілген азаматтарға, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне және басқа да адамдарға беріледі.
Берілетін, тапсырылған және алынған рұқсат қағаздарын есепке алу Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі ҚАЖ Комитетінің режим, қадағалау және күзет басқармаларына, сәйкесінше ҚАЖ Комитетінің облыстар бойынша ҚАЖ Департаменттерінің режим және қадағалау бөлімдеріне жүктеледі.
8. Тұрақты және уақытша рұқсат қағаздарында өткізу режимін, БӨБ-де қарап - тексеруді реттеуге арналған шифрі бар кестелері болады, олар келесідей түрде толтырылады:

6. Передвижение граждан, должностных лип других министерств и ведомств, членов общественных наблюдательных комиссий, представителей средств массовой информации, а также представителей иностранных делегаций по территории ИУ и СИЗО, осуществляется в сопровождении сотрудников УИС.
3. Организация пропускного режима в охраняемых ИУ и СИЗО
7. Пропуск в ИУ и СИЗО, охраняемые вооруженной охраной, осуществляется по специальным пропускам по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) постоянный пропуск оформляется начальствующему составу, инженерно-техническому персоналу и вольнонаемному составу, постоянно работающему в данном учреждении. Пропуск действителен при наличии фотографии владельца, печати ИУ или СИЗО, и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу данного пропуска. Цвет пропуска - синий. Постоянный пропуск не реже одного раза в год подлежит перерегистрации;
2) временный пропуск оформляется на граждан, находящихся на временной работе, а также прикомандированных к ИУ сроком до одного года с последующим продлением. Пропуск действителен при наличии фотографии владельца, печати ИУ и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу данного пропуска. Цвет пропуска - зеленый;
3) безымянные пропуска (на предъявителя) выдаются сотрудникам центрального аппарата уголовно-исполнительной системы и сотрудникам Департаментов УИС Комитета УИС по областям. Безымянный пропуск обеспечивает право его владельцу посещать учреждения, органы, исполняющие наказания в виде лишения свободы и ареста, без специального разрешения. Пропуск действителен при наличии служебного удостоверения, печати органа и подписи должностного лица, давшего разрешение на выдачу пропуска. Безымянные пропуска подписываются Председателем Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан, либо лицом, исполняющим его обязанности, или начальником Департамента УИС Комитета УИС области, либо лицом, исполняющим его обязанности. Цвет - красный. Безымянный пропуск не реже одного раза в два года подлежит перерегистрации;
4) разовый пропуск выдастся гражданам, представителям средств массовой информации и иным лицам, которым разрешен вход в ИУ и СИЗО.
Учет выдаваемых, сданных и изъятых пропусков возлагается на Управление режима, надзора и охраны Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан и соответственно на отделы режима и надзора Департаментов УИС Комитета УИС по областям.
8. Постоянные и временные пропуска имеют сетку с шифром, предназначенные для упорядочения пропускного режима, досмотра на KПП, заполняемые следующим образом:

1) 1-2-бағандарда - күзетілетін объектіге кіру уақыты;
2) 3-4-бағандарда күзетілетін объектіден шығу уақыты;
3) 5-бағанда - «К» әріпі оның иесі 1-2, 3-4 бағандарда көрсетілген жұмыс уақытының барлық кезеңінде объектіге еркін кіруге және шығуға құқығы бар екендігін көрсетеді;
4) «К» диагональ бойынша бір сызықпен сызылған, рұқсат қағазының иесіне ТМ және күн тәртібіне сәйкес, тек қана түскі ас кезінде, ғана шығуға рұқсат етіледі;
5) «К» диагональ бойынша (кіру-шығу) екі сызықпен сызылған - 1-2, 3-4 бағандарда көрсетілген жұмыс уақытының барлық кезеңінде объектінің аумағынан шығуға тыйым салынады;
6) «Қ» әрпі (қарап-тексеру) - ТМ және ТИ аумағына папкаларды, портфелдерді, дипломаттарды, сөмкелерді қарап-тексерусіз енгізуге рұқсат етіледі;
7) «Қ» - диагональ бойынша бір сызықпен сызылған ТМ аймағына папкаларды, портфельдерді, дипломаттарды, сөмкелерді міндетті түрде қарап-тексеріп енгізуге рұқсат етіледі;
8) «Қ» - диагональ бойынша екі сызықпен сызылған - папкаларды, портфельдерді, дипломаттарды, сөмкелерді енгізуге тыйым салынады;
9) 6-7 колонкалар - ұсынылатын рұқсат қағаз жарамды болатын мекеменің шартты атауының екі соңғы цифрлары (мысалы: 159/11-11).
ТМ және ТИ режим бөлімінің бастығы айына бір рет берілген рұқсат қағаздарды осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес, рұқсат беру Журналы бойынша салыстырмалы тексеру жүргізеді.
9. Рұқсат қағаздарының сақталуын және оларды бөгде адамдарға алуын болдырмауды нақты ұйымдастыру үшін БОБ күзетшісінде ұдайы болатын код барлық рұқсат қағаздарына беріледі.
10. БӨБ-не кіргенде қызметкер өз рұқсат қағазының кодын атайды, БӨБ сақшысы «ТМ аумағының сыртында» деген рұқсат қағаздарды сақтау үшін арналған кассетадан рұқсат қағазын табады, рұқсат қағазы сол адамға тиесілі екендігіне көз жеткеннен кейін, осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес, «ТМ аумағында» деген рұқсат қағаздарына арналған кассетаға қайта енгізіп, жаңа кодты хабарлайды.
11. Рұқсат қағазы рұқсатнама бюросына бір адамға немесе топтық адамдарға рәсімделеді. Рұқсат қағазы жеке куәлігін растайтын құжатты көрсету кезінде жарамды. Біржолғы рұқсат қағазы арнайы қағазда жасалады және үзу талонымен болуы тиіс. Біржолғы рұқсат қағазы күзетілетін объектінің бақылау - өткізу бекетіндегі «Келушілерді тіркеу журналында» тіркеледі және қатаң есепке алу бланкісі болып табылады. Күн сайып, қолданылғаннан кейін бланкі түбіртектері колония бастығының кезекші көмекшісіне тапсырылады, ол оларды кезекшілікті тапсырғаннан кейін күзет (режим) бөліміне өткізеді.
12. ТМ-не мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізу үшін келген адамдарға ҚАЖ режимдік объектісіне кіруге ТМ бастығы немесе оның міндетін атқарушы, болмаса қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының лауазымды тұлғаларының жазбаша рұқсатымен біржолғы рұқсат қағазы бойынша рұқсат беріледі.

1) 1-2 колонки - время входа на охраняемый объект;
2) 3-4 колонки - время выхода с охраняемого объекта;
3) 5 колонка буква "В" - указывает, что владелец пропуска имеет право свободного выхода и входа на объект на весь период рабочего времени, указанного в колонках 1 - 2, 3 - 4;
4) "В" зачеркнута одной линией по диагонали указывает, что выход с объекта владельцу пропуска разрешен только на период обеда согласно распорядку дня в ИУ и СИЗО;
5) "В" зачеркнута двумя линиями по диагонали - выход с территории объекта на весь период рабочего времени, указанного в колонках 1 - 2, 3 - 4 запрещен;
6) буква "Д" - (досмотр) - пронос папок, портфелей, дипломатов, сумок на территорию ИУ и СИЗО разрешен без досмотра;
7) "Д" - зачеркнута одной линией по диагонали - пронос папок, портфелей, дипломатов, сумок разрешен с обязательным досмотром;
8) "Д" - зачеркнута двумя линиями по диагонали - пронос папок, портфелей, дипломатов, сумок - запрещен;
9) 6-7 колонки - две последние цифры условного наименования учреждения, в котором действителен предъявляемый пропуск (например: 159/11 - 11).
Не реже одного раза в месяц начальником режимного отдела ИУ и СИЗО проводится сверка выданных пропусков по Журналу выдачи пропусков по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Для четкой организации хранения пропусков и исключения получения их посторонними лицами, всем пропускам присваивается код, который находится постоянно у часового КПП.
10. При входе на КПП сотрудник называет код своего пропуска, часовой КПП отыскивает пропуск в кассете для хранения пропусков "за территорией ИУ", убеждается, что пропуск принадлежит данному лицу и перекладывает его в кассету для пропусков "на территории ИУ" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и сообщает новый код.
11. Разовый пропуск оформляется в бюро пропусков на одно лицо или на группу лиц (на руководителя группы с указанием количества лиц следуемых с ним). Пропуск действителен при предъявлении документа, удостоверяющего личность. Разовый пропуск изготавливается на специальной бумаге и имеет отрывной талон. Учет выданных разовых пропусков ведется в Журнале выдачи пропусков. На КПП охраняемого объекта разовый пропуск регистрируется в журнале учета посетителей и является бланком строгой отчетности. Ежедневно, после использования, корешки бланков сдаются дежурному помощнику начальника колонии, который после сдачи дежурства передает их в отдел охраны (режима).
12. Лицам, прибывшим в ИУ для организации культурно-массовых мероприятий, вход на режимный объект УИС разрешается начальником ИУ, либо лицом, исполняющим его обязанности либо с письменного разрешения должностных лиц вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы, по разовому пропуску.

13. Адвокаттарға, сондай-ақ сотталғандарға заң көмегін көрсетуге уәкілеттік берілген өзге де адамдарға күзетілетін объектіге кіруге ТМ бастығы немесе оның міндетін атқарушы болмаса қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының лауазымды тұлғаларының жазбаша рұқсатымен біржолғы рұқсат қағазы бойынша рұқсат беріледі.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес тіркелген діни бірлестіктердің қызметкерлеріне ҚАЖ комитетінің режимдік нысандары мен ТМ-не және ТИ-на аумағына кіруге ТМ және ТИ бастығы немесе оның міндетін атқарушысы болмаса қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының лауазымды тұлғаларының жазбаша рұқсатымен біржолғы рұқсат қағазы бойынша рұқсат беріледі.
15. Қазақстан Республикасының «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» Заңына сәйкес, өз қызметін атқаратын бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері сол мекемелердің әкімшілігінің немесе қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының арнайы рұқсаты бойынша жазаны орындайтын мекемелерге және ТИ-на келуге болады. Рұқсат қағазы осы мекемеге келу мақсатымен, танысқылары келетін ақпараттың тізбесі мен сипатымен танысқаннан кейін беріледі.
Сезіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігі мен олардың күзетін қамтамасыз етуші объектілерді кино, фото және бейнекөрініске түсіру түзеу мекемесі, тергеу изоляторының лауазымды тұлғасының рұқсатымен жүзеге асырылады.
Солталғандарды кино, фото және бейнекөрініске түсірү, олармен сұхбат жүргізу, соның ішінде аудио-бейнетехника құралдарын пайдаланып жүргізу сотталғандардың өз келісімімен жүзеге асырылады.
16. Шетел делегациялары, шетел азаматтарының ҚАЖ режимдік объектілеріне келуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) шетел азаматтары шет елдерінің дипломаттық өкілдері ТМ және ТИ келу мәселелері Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы шешіледі;
2) ҚАЖ Комитетінің басқармалары, ТМ және ТИ шетел азаматтарының келуі туралы өтініштерін ҚАЖ Комитетінің келісуінсіз қарамауы тиіс.
17. Шетелдік делегациялар мен шетелдік азаматтарды қабылдау бойынша тапсырмаларды орындауға арнайы бөлінген (тағайындалған) ҚАЖ бөлімшелерінің қызметкерлері ТМ және ТИ келуін осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес, ТМ және ТИ объектілеріне шетелдіктердің келуін есепке алу журналы бойынша кездесулердің есебін жүргізеді. Аталған қызметкерлер:
1) шетелдіктермен жұмыс істеуге қатысатын мекеме қызметкерлерінің режимдік талаптарды сақтауына бақылауды;
2) ТМ және ТИ мемлекеттік құпиялардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі режимдік іс-шаралардың жоспарларын әзірлеу және орындау барысын бақылауға алуды;

13. Адвокатам, а также иным лицам, уполномоченным на оказание юридической помощи осужденным, вход на режимный объект УИС разрешается начальником ИУ, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо с письменного разрешения должностных лиц вышестоящих органов УИС, по разовому пропуску.
14. Служителям религиозных объединений, зарегистрированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, вход на территорию режимного объекта УИС и посещение ИУ и СИЗО разрешается начальником ИУ и СИЗО, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо с письменного разрешения должностных лиц вышестоящих органов УИС, по разовому пропуску.
15. Представители средств массовой информации, осуществляющие свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации", посещают учреждения, исполняющие наказания, и СИЗО по специальному разрешению администрации этих учреждений, либо вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы. Разрешение выдается после ознакомления с целью посещения, перечнем и характером информации, которую хотели бы получить средства массовой информации при посещении данного учреждения.
Производство кино-, фото- и видеосъемок объектов, обеспечивающих безопасность и охрану подозреваемых, обвиняемых и осужденных, осуществляется с разрешения должностных лиц ИУ, СИЗО.
Производство кино-, фото- и видеосъемок осужденных, их интервьюирование, в том числе с использованием средств аудио-, видеотехники, осуществляются с согласия самих осужденных.
16. Посещение режимных объектов УИС иностранными делегациями, гражданами иностранных государств осуществляется следующим образом:
1) вопросы посещения ИУ и СИЗО иностранными гражданами, дипломатическими представительствами иностранного государства решаются через Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
2) территориальные подразделения Комитета УИС не рассматривают обращения иностранных лиц о посещении без согласования с Комитетом УИС.
17. Специально выделенные (назначенные) для выполнения задач по приему иностранных делегаций или иностранных граждан сотрудники подразделения УИС ведут учет встреч по Журналу учета посещений иностранными гражданами объектов ИУ и СИЗО по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Данные сотрудники осуществляют:
1) контроль за соблюдением режимных требований работниками учреждений, участвующими в работе с иностранцами;
2) контроль разработки и выполнения планов режимных мероприятий по обеспечению сохранности государственных секретов, сосредоточенных в ИУ и СИЗО;

3) мекеме жұмысымен шетелдіктерді таныстырудың белгіленген тәртібінің сақталуына бақылау жасау, олардың келу бағдарламасында көзделмеген және олардың өтініші бойынша атқарылатын іс-шараларды бақылауды жүзеге асырады;
4) шетелдіктермен жұмыс істеу үшін үміткерлерді іріктеуге қатысады. ТМ және ТИ шетелдіктерді қабылдаудың орынсыздығы туралы, сондай-ақ режимдік талаптарды бұзғаны бойынша мекеменің қызметкерлерін шетелдіктермен жұмыс істеуден босату туралы басшылыққа негізделген ұсынымдарды енгізуге міндетті.
18. Жақын туыстарымен кездесуге келген шетел азаматтарына кездесу Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару заңнамасында көзделген тәртіпте беріледі.
19. ТМ-не және ТИ-на келу жұмыс уақытында, түскі асқа үзіліс уақытынан басқа, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, рұқсат етіледі.
20. Көрсетілген азаматтардың келіп-кетуі және олардың мекемеде болуының барлық жағдайларында ТМ және ТИ әкімшілігімен олардың қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі.

3) контроль за соблюдением установленного "Порядка ознакомления иностранцев с работой учреждения и проведением, по просьбам иностранцев, дополнительных мероприятий, не предусмотренных программой их пребывания;
4) участие в подборе кандидатур для работы с иностранцами;
5) внесение руководству мотивированных предложений о нецелесообразности приема иностранцев в ИУ и СИЗО, а также об отводе от работы с иностранцами сотрудников учреждения, допустивших нарушения режимных требований.
18. Гражданам Республики Казахстан и иностранным лицам, прибывшим на свидание с близкими родственниками, свидание предоставляется в порядке, предусмотренном уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан.
19. Посещение ИУ и СИЗО допускается в рабочее время с 9.00 часов до 17.00 часов, за исключением времени обеденного перерыва.
20. Во всех случаях посещения и пребывания указанных граждан и лиц, администрацией ИУ и СИЗО обеспечивается их безопасность.

4. Күзетілетін ТМ-нің және ТИ-ның бақылау-өткізу пункті арқылы өту және қарап-тексеруді жүргізу тәртібі
21. ТМ-не және ТИ-на келетін барлық адамдар, соның ішінде осы мекеменің қызметкерлері мен қызметшілері, тыйым салған заттарды өткізгені үшін жауаптылығы жөнінде ескертіледі, стационарлық металлодетектор арқылы өтеді, немесе БӨБ-гі тасымалды металлодетектормен тексеріледі. Тексеру тәртібі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексімен белгіленген.

4. Порядок прохождении через контрольно-пропускной пункт
охраняемого ИУ и СИЗО и проведение досмотра
21. Все лица, посещающие ИУ и СИЗО, в том числе сотрудники и служащие данного учреждения, предупреждаются об ответственности за пронос запрещенных предметов, проходят через стационарный металлодетектор, либо досматриваются носимым металлодетектором, находящимся в досмотровой комнате. Порядок осуществления досмотра установлен Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.

22. Табелдік қарулары бар лауазымды адамдардың ТМ және ТИ келуі объектіні күзету жөніндегі қарауыл бастығына табелдік қаруды сақтауға тапсырғаннан кейін 6-қосымшаға сәйкес, қарауыл бөлмесінде болатын сақтауға тапсырылған қаруды есепке алу журналына жазба жасау арқылы жүзеге асырылады. Қарауыл бастығы қарудың сақталуына және оны санкциясыз пайдалануын болдырмауға шаралар қолданады.
23. Рұқсат қағазының иесі немесе жеке басын куәландыратын құжаттан күмәнданғанда БӨБ күзетшісі қарауыл бастығына баяндайды және оның нұсқауы бойынша жұмыс жасайды.

22. Посещение ИУ и СИЗО должностными лицами, имеющими при себе табельное оружие, осуществляется только после сдачи табельного оружия на хранение начальнику караула по охране объекта, о чем производится запись в Журнале учета оружия, сданного на хранение согласно приложению 6, находящегося в караульном помещении. Начальник караула принимает меры к хранению оружия и недопущению его несанкционированного использования.
23. При возникновении сомнений в принадлежности пропуска или документа, удостоверяющего личность, часовой КПП докладывает начальнику караула и действует по его указанию.