Қазақстан Республикасы аумағына тауарларды уақытша әкелгенде қосылған құн салығын төлеуден босатудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 351 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 30 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6359 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 мамырдағы № 229 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.05.02 № 229 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы аумағына тауарларды уақытша әкелгенде қосылған құн салығын төлеуден босатудың тәртібі бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелуін және оны кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы бірінші ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2010 жылғы 1 шілдеден бастап пайда болған қатынастарға қолданылады.
Министр                                    Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 16 шілдедегі
№ 351 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы аумағына тауарларды уақытша әкелгенде қосылған құн салығын төлеуден босатудың тәртібі
1. Осы Тәртіп «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-15-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелгенде қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) төлеуден босатудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Тәртіптің мақсатында:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу (бұдан әрі – уақытша әкелу) - Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен қасиеттері мен сипаттарын өзгертпей әкету туралы міндеттемемен тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын әкелу;
2) Міндеттеме – уақытша әкелінген тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен әкету туралы міндеттеме;
3) Есеп – міндеттемені орындау туралы есеп.
3. Тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелгенде ҚҚС төлеуден босату бір уақытта мынадай шарттарды сақтаған жағдайда беріледі:

Об утверждении Правил освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 351. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2010 года № 6359. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 мая 2012 года № 229
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 02.05.2012 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 276-15 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2010 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 июля 2010 года № 351
Правила освобождения от уплаты
налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых
на территорию Республики Казахстан
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость (далее - НДС) при временном ввозе товаров, в том числе транспортных средств, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза.
2. В целях настоящих Правил:
1) временный ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза (далее – временный ввоз) – ввоз товаров, в том числе транспортных средств, с обязательством о последующем вывозе с территории Республики Казахстан без изменения свойств и характеристик ввезенных товаров;
2) обязательство – обязательство о последующем вывозе с территории Республики Казахстан временно ввезенных товаров, в том числе транспортных средств;
3) отчет – отчет об исполнении обязательства.
3. Освобождение от уплаты НДС при временном ввозе товаров, в том числе транспортных средств, на территорию Республики Казахстан предоставляется при одновременном выполнении следующих условий:

1) тауарлар, оның ішінде көлік құралдары Салық кодексінің 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілген, кеден одағында ҚҚС төлеуден босатумен Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелетін тауарлар тізбесіне енгізілген;
2) міндеттеме табыс етілсе;
3) Уақытша әкелінген тауарлардың болу орны міндеттемеде көрсетілген болу орнына сәйкес келуі;
4) табиғи тозуы немесе табиғи шығын болу себебiнен өзгерулерді қоспағанда, уақытша әкелінген тауарлар тасудың (тасымалдаудың), сақтаудың немесе қолданудың (пайдаланудың) қалыпты жағдайы кезiнде жай-күйi өзгерiссіз қалады. Ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсету және басқа да операцияларды қоса алғанда, тауарларды қалыпты жағдайда ұстауды, олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операциялар жасауға болады.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісімен (төлеушімен) тауарларды уақытша әкелуге негіз болатын келісім (шарт) жасасқан Қазақстан Республикасының салық төлеушісі, салық органына табыс еткен Міндеттемеге, басшы мен бас бухгалтердің (болған жағдайда) қолдарымен және салық төлеушінің мөрімен куәландырылған (болған жағдайда) мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
1) Кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісімен (төлеушімен) Қазақстан Республикасы салық төлеушісі арасындағы тауарларды уақытша әкелуге негіз болған келісім (шарт) немесе басқадай құжат;
2) кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарлардың ауысуын растайтын ілеспе жүкқұжаттар.
5. Салық төлеуші салық органына өткізген Міндеттеменің негізінде салық органымен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес әкелу күніне төлеу мерзімі бойынша бюджеттік сыныптамасы бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шотына ҚҚС есептеуді жүргізіледі.
Бұл ретте тауарларды уақытша әкелу мерзіміне ҚҚС бойынша төлеу мерзімі кейінге шегеріледі және өсімпұл есептелмейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2011 жылғы 25 ақпандағы № 102 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
6. Уақытша әкелінген тауарларды Міндеттемеде көрсетілген мерзімнен бұрын әкеткенде және салық органына Есепті табыс еткен кезде, салық төлеушінің дербес шотында бұрын есептелген ҚҚС сомасына түзету жүргізіледі.
7. Тауарларды уақытша әкелгенде ҚҚС төлеуден босату Міндеттемеде көрсетілген мерзімге беріледі.

1) товары, в том числе транспортные средства, включены в перечень товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан с освобождением от уплаты НДС в таможенном союзе, утвержденный Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса;
2) представлено обязательство;
3) место нахождения временно ввезенных товаров соответствует месту нахождения, указанному в обязательстве;
4) временно ввезенные товары остаются в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации). Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии.
4. Налогоплательщик Республики Казахстан, заключивший договор (контракт) с налогоплательщиком (плательщиком) государства-члена таможенного союза, на основании которого временно ввезены товары, к предоставляемому в налоговый орган обязательству прилагает копии следующих документов, заверенных подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии), а также печатью налогоплательщика (при наличии):
1) договор (контракт) или иной документ, заключенный между налогоплательщиком Республики Казахстан и налогоплательщиком (плательщиком) государства-члена таможенного союза, на основании которого осуществлен временный ввоз товаров;
2) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение временно ввезенных товаров с территории государства-члена таможенного союза на территорию Республики Казахстан.
5. На основании представленного налогоплательщиком обязательства налоговым органом производится начисление НДС на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату ввоза в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
При этом на срок временного ввоза товаров предоставляется отсрочка уплаты по НДС и пеня не начисляется.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 25.02.2011 № 102 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. При вывозе временно ввезенных товаров до указанного в обязательстве срока и представлении в налоговый орган отчета, ранее начисленные суммы НДС подлежат сторнированию на лицевом счете налогоплательщика.
7. Освобождение от уплаты НДС при временном ввозе товаров предоставляется на срок, указанный в обязательстве.