Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметі және жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі N 105 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6413 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы» 2005 жылғы 26 наурыздағы № 109 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3603 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесіне:
7-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қор биржасы апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ресми Web-сайтында мынадай мәліметтерді орналастырады:
1) осы Ереженің қосымшасына сәйкес осының алдындағы аптаның соңғы жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларына қатысты белсенді нарықтың болуына немесе болмауына қатысты;
2) қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарының осы Нұсқаулықтың 9-1-тармағына сәйкес анықталатын құны туралы;
3) қор биржасының ішкі құжаттарымен анықталатын өзге мәліметтер.
Құны (кірістілігі) Әдістемеде белгіленген борыштық бағалы қағаздардың құнын анықтау критерийлеріне қарай есептелмейтін борыштық бағалы қағаздарды өтімді емес борыштық бағалы қағаздар деп түсінуге болады.»;

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6413. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 26 марта 2005 года № 109 "Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3603), следующие изменения и дополнения:
в Правила оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов, утвержденных указанным постановлением:
часть седьмую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Фондовая биржа еженедельно не позднее 18.00 часов времени города Астана первого рабочего дня недели размещает на своем официальном Web-сайте сведения:
1) касательно наличия или отсутствия активного рынка в отношении акций организаций-резидентов Республики Казахстан по состоянию на конец последнего рабочего дня предыдущей недели согласно приложению к настоящим Правилам;
2) о стоимости неликвидных долговых ценных бумаг организаций-резидентов Республики Казахстан, включенных в официальный список фондовой биржи, определяемой в соответствии с пунктом 9-1 настоящей Инструкции;
3) иные сведения, определяемые внутренними документами фондовой биржи.
Под неликвидными долговыми ценными бумагами понимаются долговые ценные бумаги, стоимость (доходность) которых не может быть рассчитана исходя из критериев определения стоимости долговых ценных бумаг, установленных Методикой.";

7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары акцияларынан өзге, қаржы құралдары деп есептелетін, саудаға арналған және саудада қолда бар қаржы құралдарын бағалау Әдістемесіне сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 қазанға дейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін әділ құнына амортизация есебінен ағымдағы жиынтық құны бойынша есептелінеді. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 қазаннан кейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары осы Ереженің 9-1-тармағына сәйкес анықталатын және қор биржасының ресми Web-сайтында жарияланатын әділ құны бойынша есептелінеді.»;
9-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацының екінші сөйлеміндегі «сайтында» деген сөз «Web-сайтында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
«9-1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарының әділ құны қор биржасымен мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
P – борыштық бағалы қағаздың әділ құны, номиналды құнына пайызбен;
i – купондық кезеңнің реттік нөмірі;
n – облигацияның айналыста болу мерзімінде купондық кезеңдердің саны;
Y – дисконттау ставкасы;
T0 – есепті жылдың ұзақтығы, күнмен;
Tn – белгіленген облигациялармен мәмілені орындау күні мен облигацияларды өтеу күнінің арасындағы күндер саны;
Tki – белгіленген облигациямен мәмілені орындау күнінің және ол бойынша кезекті купонын төлеу күнінің арасындағы күндер саны;
m – күнмен есептелетін есепті жылдың ұзақтығының күнмен есептелетін купондық кезеңнің ұзақтығына қатынасы;
Ki – жылдық пайызбен есептелетін есепті жылға облигация бойынша купон ставкасының «m» көрсеткішіне қатынасы.
Дисконттау ставкасы қор биржасының директорлар кеңесінің шешімімен қор биржасының ресми тізімінің «Борыштық бағалы қағаздары» секторының әрбір жеке санаты (шағын санаты) үшін жылына бір рет күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша тиісті санатындағы (шағын санатындағы) орташа мөлшерленген жылдық кірістілік ставкасына қарай анықталады.
Қор биржасының директорлар кеңесінің осы шешімі уәкілетті органмен келісіліп, есепті жылдың бірінші айының он бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей қор биржасының ресми Web-сайтында жарияланады.
2009 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2010 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі кезеңдегі сауда-саттықтың қорытындысы бойынша Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының резиденті ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарының әділ құнын анықтау мақсатында, қор биржасы ресми тізімнің «Борыштық бағалы қағаздары» секторының әрбір санаты (шағын санаты) үшін жоғарыда көрсетілген кезеңде осы бағалы қағаздармен сауда-саттықтың көлемі бойынша мөлшерленген нарықтық кірістілігіне қарай есептелген дисконттау ставкасын осы қаулы қабылданған күннен бастап он бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей анықтайды.»;
10-тармақта «Алматы уақыты» деген сөздер «Астана қаласының уақыты» деген сөздермен ауыстырылсын.

пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Оценка финансовых инструментов, иных помимо акций организаций-резидентов Республики Казахстан, учитываемых как финансовые инструменты, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, осуществляется в соответствии с Методикой еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные до 1 октября 2010 года, учитываются по текущей суммарной стоимости с учетом амортизации до 1 января 2013 года к справедливой стоимости. Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные после 1 октября 2010 года учитываются по справедливой стоимости, определяемой в соответствии с пунктом 9-1 настоящих Правил и публикуемой на официальном Web-сайте фондовой биржи.";
во втором предложении абзаца первом подпункта 1) пункта 9 слово "сайте" заменить словами "Web-сайте";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Справедливая стоимость неликвидных долговых ценных бумаг организаций-резидентов Республики Казахстан определяется фондовой биржей по следующей формуле:
где:
P - справедливая стоимость долговой ценной бумаги, в процентах к номинальной стоимости;
i - порядковый номер купонного периода;
n - количество купонных периодов в сроке обращения облигации;
Y - ставка дисконтирования;
T0 - продолжительность расчетного года, в днях;
Tn - количество дней между установленной датой исполнения сделки с облигациями и датой погашения облигации;
Tki - количество дней между установленной датой исполнения сделки с облигацией и датой выплатой очередного купона по ней;
m - отношение продолжительности расчетного года, в днях к продолжительности купонного периода, в днях;
Ki - отношение ставки купона по облигации на расчетный год, в процентах годовых, к показателю "m".
Ставка дисконтирования определяется решением совета директоров фондовой биржи один раз в год для каждой отдельной категории (подкатегории) сектора "Долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, исходя из годовой средневзвешенной ставки доходности в соответствующей категории (подкатегории) по итогам календарного года.
Данное решение совета директоров фондовой биржи согласуется с уполномоченным органом и публикуется на официальном Web-сайте фондовой биржи в срок не позднее 18.00 часов времени города Астана, пятнадцатого рабочего дня первого месяца отчетного года.
В целях определения справедливой стоимости включенных в официальный список фондовой биржи неликвидных долговых ценных бумаг организаций резидентов Республики Казахстан по итогам торгов в период с 1 сентября 2009 года по 1 сентября 2010 год, фондовая биржа для каждой отдельной категории (подкатегории) сектора "Долговые ценные бумаги" официального списка определяет ставку дисконтирования, рассчитанную от рыночной доходности, взвешенной по объему торгов данными ценными бумагами в вышеуказанный период в срок не позднее 18.00 часов времени города Астана, пятнадцатого рабочего дня со дня регистрации данного постановления.";
в пункте 10 слова "алматинского времени" заменить словами "времени города Астана".

2. Агенттік Басқармасының «Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2009 жылғы 5 тамыздағы № 189 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5794) тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру ережесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. «Кері Репо» операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жалпы мөлшері:
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап әрбір жеке жинақтаушы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінің жиырма бес пайызынан кем еместі;
2011 жылғы 1 сәуірден бастап әрбір жеке зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінің жиырма пайызынан кем еместі құрайды.»;
7-тармақ алынып тасталсын;
17-тармақтың 5) тармақшасында «осы қаржы құралдары» деген сөздер «Туынды қаржы құралдарын қоспағанда, осы қаржы құралдары» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 19-1 және 19-2-тармақтармен толықтырылсын:
«19-1. Ұйымның (Қордың) зейнетақы активтері есебінен осы Ереженің 19-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген тұлғалармен шығарылған акциялармен не осындай акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттармен мәмілелер тек осы акциялар мәмілені жасау күніне, сондай-ақ мәмілені жасау күнінің алдындағы 12 (он екі) ішінде қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде болу шартымен ғана жасалады.
19-2. Ұйым (Қор) зейнетақы активтері есебінен осы Ереженің 19-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген және осы Ереженің 1-қосымшасының 2-тармағында және 3-қосымшасының 2-тармағында анықталған тізбеге кіретін тұлғалар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарымен мәміле жасамайды.»;
1-қосымшада:
Зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесінде:
1-тармақтың кестесінде:
реттік нөмірі 10-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
реттік нөмірі 11-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақтың кестесінде:
реттік нөмірі 6-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
3-қосымшада:
Орташа инвестициялық портфельді құрайтын зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесінде:
1-тармақтың кестесінде:
реттік нөмірі 10-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
реттік нөмірі 11-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақтың кестесінде:
реттік нөмірі 6-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
4-қосымшада:
Агрессивті инвестициялық портфельді құрайтын зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесінде:
реттік нөмірі 10-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
реттік нөмірі 11-жолдың 6) тармақшасы алынып тасталсын.

2. Внести в постановление Правления Агентства от 5 августа 2009 года № 189 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5794) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Общий размер инвестиций за счет пенсионных активов в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо", составляет:
с 1 января 2011 года не менее двадцати пяти процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного накопительного пенсионного фонда;
с 1 апреля 2011 года не менее двадцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного накопительного пенсионного фонда.";
пункт 7 исключить;
в подпункте 5) пункта 17 после слов "финансовыми инструментами" дополнить словами ", за исключением производных финансовых инструментов,";
дополнить пунктами 19-1 и 19-2 следующего содержания:
"19-1. Сделки за счет пенсионных активов Организации (Фонда) с акциями, выпущенными лицами, указанными в подпунктах 1) - 4) пункта 19 настоящих Правил, либо с депозитарными расписками, базовым активом которых являются такие акции, заключаются только при условии нахождения данных акций в представительском списке индекса фондовой биржи на дату заключения сделки, а также в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих дате заключения сделки.
19-2. Организация (Фонд) не заключает сделки за счет пенсионных активов с финансовыми инструментами, выпущенными (предоставленными) лицами, указанными в подпунктах 1) - 4) пункта 19 настоящих Правил и входящими в перечень, определенный пунктом 2 приложения 1 и пунктом 2 приложения 3 настоящих Правил.";
в приложении 1:
в Перечне финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов:
в таблице пункта 1:
подпункт 6) строки, порядковый номер 10, исключить;
подпункт 6) строки, порядковый номер 11, исключить;
в таблице пункта 2:
подпункт 6) строки, порядковый номер 6, исключить;
в приложении 3:
в Перечне финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, составляющих умеренный инвестиционный портфель:
в таблице пункта 1:
подпункт 6) строки, порядковый номер 10, исключить;
подпункт 6) строки, порядковый номер 11, исключить;
в таблице пункта 2:
подпункт 6) строки, порядковый номер 6, исключить;
в приложении 4:
в Перечне финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, составляющих агрессивный инвестиционный портфель:
подпункт 6) строки, порядковый номер 10, исключить;
подпункт 6) строки, порядковый номер 11, исключить.

3. 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақтың жетінші абзацын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының жиырма сегізінші абзацы 2011 жылғы 20 қаңтарға дейін қолданыста болады.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, «Қазақстан қор биржасы» акционерлік қоғамына, «Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы» заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жіберсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымның орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайымның
міндетін атқарушы                          Қ. Қожахметов

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзаца седьмого пункта 2, который вводится в действие с 1 января 2011 года.
Абзац двадцать восьмой пункта 1 настоящего постановления действует до 20 января 2011 года.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Исполняющий обязанности
Председателя                               К. Кожахметов