"Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі N 533 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6430 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына, 145-бабының 1)2)3)13)14)22)26)28) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Мыналардың:
1) «Медициналық қалдықтарды жинауға, зарасыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және көмуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 маусымдағы № 362 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5264 болып тіркелген, «Заң» газеті» газетінде 2008 жылғы 1 тамызда № 116 (1342) жарияланған);
2) «Эпидемиология және гигиена жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 18 тамыздағы № 629 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3076 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2005 жылғы 20 қазанда, № 130 (754) жарияланған);
3) «Эпидемиология және гигиена жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздың № 629 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 26 қаңтардағы № 41 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4547 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2007 жылы 7 наурызда № 35(1064) жарияланған);

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6430. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7, подпунктами 1), 2), 3), 13), 14), 22), 26), 28) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июня 2008 года № 362 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, обезвреживанию, хранению, транспортировке и захоронению медицинских отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5264, опубликован в газете "Юридическая газета", 1 августа 2008 года, № 116 (1516);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 629 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по эпидемиологии и гигиене" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3076, опубликован в газете "Юридическая газета" 24 августа 2005 года, № 155);
3) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 января 2007 года № 41 "О внесении дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 629 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по эпидемиологии и гигиене" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4547, опубликован в газете "Юридическая газета" 7 марта 2007 года, № 35 (1238);

4) «Эпидемиология және тағам гигиенасы санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекiту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 630 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3075 болыптіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2005 жылы, № 19, 180-құжат жарияланған);
5) «Эпидемиология және тағам гигиенасы санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 630 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 мамырдағы № 314 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5257 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2008 жылы 31 шілдеде, № 115 (1341) жарияланған);
6) «Ауруханалық, ана мен бала денсаулығын қорғау ұйымдарының құрылымына және оларды пайдалану барысына қойылатын талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің 2002 жылғы 24 маусымдағы № 23 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1913 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2002 жылы, № 33, 770-құжат жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                               Б. Садықов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 23 шілдедегі
№ 533 бұйрығымен
бекітілген
«Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1. Жалпы ережелер
1. «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі - санитариялық ереже) денсаулық сақтау объектілерінің құрылысына жер учаскесін таңдауға, жобалауға, салуға, реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға, жабдықтауға, сумен жабдықтауға, кәріздеуге, жарықтандыруға және желдетуге, медициналық қалдықтарды жинауға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге, еңбек, тұрмыстық қызмет көрсету, медициналық қамтамасыз ету, тамақтандыру жағдайларына, медициналық мақсаттағы бұйымдарға стерилизациялау және дезинфекциялау жүргізу жағдайларына, санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.02.10 № 72 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 630 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по эпидемиологии и гигиене питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3075, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, № 19, ст. 180);
5) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 мая 2008 года № 314 "О внесении дополнений и изменений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 630 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по эпидемиологии и гигиене питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5257, опубликован в газете "Юридическая газета" 31 июля 2008 года, № 115 (1515);
6) приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 24 июня 2002 года № 23 "Об утверждении санитарных правил и норм "Требования к устройству и содержанию больничных организаций и организаций охраны материнства и детства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1913, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 33, ст. 670).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Б. Садыков
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
23 июля 2010 года № 533
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (далее - санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка под строительство, проектированию, строительству, реконструкции, содержанию и эксплуатации, оборудованию, водоснабжению, канализованию, освещению и вентиляции, сбору, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению медицинских отходов, условиям труда, бытовому обслуживанию, медицинскому обеспечению, питанию, условиям проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения, организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий объектов здравоохранения.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.02.2011 № 72 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы ережеде мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) антисептик – жарадағы микробтарды өлтіру мақсатында теріге немесе тінге қолдануға арналған химиялық микробқа қарсы агент;
2) антисептика – емдеуді қамтамасыз ету және инфекциялық процесстің дамуының алдын алу мақсатында терідегі, шырышты қабықшалардағы, жаралар мен қуыстардағы әлеуетті қауіпті микроорганизмдердің тіршілік етуіне бөгет жасау немесе жою әдістерінің жиынтығы;
3) бокс – сырттан науқас келіп түсуіне арналған жеке есігі бар үй-жай. Оның құрамына мыналар енеді: палата, санитариялық торап, ванна және шлюз.
4) санитариялық-көрсетімдік микроорганизмдер – қоршаған орта объектілерінде ықтимал фекальдық ластану және инфекциялық аурулар қоздырғыштарының болуының әлеуетті қаупі жөнінде куәландыратын индикаторлық микроорганизмдер;
5) шлюз – палата, бөлімше және жалпы дәліз арасындағы үй-жай бөлігі;
6) жылжымалы медициналық объектарнайы медициналық жабдық орнатылған, дәрігер мамандардың кабинеттері бар көлік құралдары (автомобиль, темір жол, теңіз, өзен) базасында орналасқан шұғыл консультациялық-диагностикалық денсаулық сақтау объектісі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.02.10 № 72 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Денсаулық сақтау объектілерінің құрылысына жер учаскесін таңдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
2. Денсаулық сақтау объектілерінің жаңадан салынған, реконструкцияланған ғимараттарын орналастыруға, олардың құрылысы мен реконструкциясына жобалық құжаттаманы бекітуге, пайдалануға беруге осы санитариялық ереже талаптарына сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бар болғанда жол беріледі.
3. Құрылысқа бұрын қоқыстар төгу, ассенизация алаңдары, малдардың өлексесін көметін орын, бейіт ретінде пайдаланылған жерлерге, топырағында органикалық, химиялық, радиациялық сипаттағы ластанулары бар аумақтарда жер учаскесін бөлуге жол берілмейді.
4. Ұйымдар тұрғын үй құрылысының аумағына, көкжелек немесе табиғи аймақтарға, өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерден қалалық, кенттік және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарына және осы ережеге сәйкес қашықтыққа орналастырылады.
5. Науқастардың ұзақ уақыт болуына арналған қуаты 1000-нан артық төсегі бар арнаулы ұйымдар немесе кешендер, ерекше режимдегі көрсетілген қуаты бар стационарлар (психиатриялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық және басқалары) қоныстанған аумақтан кемінде 500 метр (бұдан әрі – м) ажырауды сақтай отырып қала маңындағы аймақта немесе шеткері аудандарда орналастырылады.

2. В настоящих правилах использованы следующие определения:
1) антисептик – химический антимикробный агент, предназначенный для применения на коже или ткани с целью уничтожения микробов;
2) антисептика – совокупность способов уничтожения или подавления жизнедеятельности потенциально опасных микроорганизмов на коже, слизистых оболочках, ранах и полостях в целях обеспечения лечения и предупреждения развития инфекционного процесса;
3) бокс - помещение, имеющее отдельный вход для поступления больного извне. В его состав входят: палата, санитарный узел, ванна и шлюз;
4) санитарно-показательные микроорганизмы - индикаторные микроорганизмы, свидетельствующие о возможном фекальном загрязнении и потенциальной опасности присутствия в объектах окружающей среды возбудителей инфекционных заболеваний;
5) шлюз – часть помещения между палатой, отделением и общим коридором;
6) передвижной медицинский объект - мобильный консультативно-диагностический объект здравоохранения, размещенный на базе транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, морской, речной,), с установленным специальным медицинским оборудованием, кабинетами специалистов-врачей.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 10.02.2011 № 72 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного
участка под строительство объектов здравоохранения
3. Размещение, утверждение проектной документации на строительство и реконструкцию, ввод в эксплуатацию вновь построенных, реконструированных объектов здравоохранения допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии требованиям настоящих санитарных правил.
Не допускается выделять земельный участок под строительство на территориях, ранее использовавшихся под свалки, поля ассенизации, скотомогильники, кладбища, имеющих загрязнение почвы органического, химического, радиационного характера.
4. Организации располагаются на территории жилой застройки, зеленой или пригородной зонах на расстоянии от объектов промышленного и гражданского назначения в соответствии с требованиями нормативных правовых актов по планировке и застройке городских, поселковых и сельских населенных пунктов и настоящих правил.
5. Специализированные организации или комплексы мощностью свыше 1000 коек для пребывания больных в течение длительного времени, стационары указанной мощности с особым режимом (психиатрические, противотуберкулезные, наркологические и другие) располагаются в пригородной зоне или в окраинных районах, с соблюдением разрывов от селитебной территории не менее 500 метров (далее - м).

6. Қоныстанған аймаққа ұйымдарды орналастырған кезде емдеу және палаталы корпустар құрылыстың қызыл сызығынан 30 м-ден жақын емес және тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимраттардан кем дегенде 50 м алыс және темір жолдардан, әуежайлардан, жүрдек автомагистральдардан және басқа да шу көздерінен алшақ орналастырылады.
Ұйымның аумағы арқылы қалалық (ауылдық) пайдаланудағы магистральды инженерлік коммуникациялар (сумен жабдықтау, кәріз, жылумен қамтамасыз ету, электрмен жабдықтау) өтпеуі тиіс.
7. Жер учаскесі құрғақ, таза, атмосфералық ауаны ластау көздерінен алыс болуы тиіс.
3. Денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттарын жобалауға, салуға, реконструкциялауға, қайта бейіндеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
8. Денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттары тоғыз қабаттан жоғары болмай жобаланады. Балалар ауруханаларының палаталы бөлімшелері (оның ішінде аналары бар үш жасқа дейінгі балаларға арналған) бесінші қабаттан жоғарыға, жеті жасқа дейінгі балаларға арналған палаталар және балалардың психиатриялық бөлімшелері (палаталары) екінші қабаттан жоғарыға орналастырылмайды.
9. Корпустар мен басқа ғимараттар арасындағы арақашықтық күн сәулесінің түсуінің, жарықтандырудың, желдетудің және шудан қорғаудың оңтайлы жағдайларын қамтамасыз етуі тиіс.
10. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, оларға жапсыра-жанастыра салынған ғимараттарға бөлек есігі болған жағдайда, қуаты ауысымына 100 келушіден аспайтын амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, оның ішінде инфекциялық науқастар мен алкогольдік және есірткіге тәуелділіктен зардап шегетін адамдарға қызмет көрсетуге арналған стационарларды қоспағанда күндізгі стационарлары бар ұйымдарды орналастыруға жол беріледі.
11. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда мыналарды: пациенттер тәулік бойы болатын стационарды, микробиологиялық (вирусологиялық, паразитологиялық) зертханаларды, магнитті-резонанстық томография бөлімшелерін орналастыруға жол берілмейді.
12. Көп салалы ауруханалардың құрамына кіретін инфекциялық, психиатриялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелер жеке тұрған ғимараттарға орналастырылады. Жоспарлы оқшаулау кезінде және автономды желдету жүйесі бар болғанда туберкулезге қарсы бөлімшені қоспағанда көрсетілген бөлімшелерді басқа бөлімшелермен бір ғимаратта орналастыруға жол беріледі.
13. Инфекциялық және туберкулезге қарсы бөлімшелерде көлік кіретін (есік) жеке жол және көлікті дезинфекциялауға арналған жабық алаң болуы тиіс.
14. Емхана корпусы дербес кіру есігімен учаскенің шетіне орналастырылады.
15. Патологиялық-анатомиялық бөлімше бөлек ғимратта немесе ас блогын қоспағанда шаруашылық аймағында орналасқан ғимратқа жапсарлас үй-жайда орналастырылады. Бөлімшеден палаталы корпустарға және ас блогына дейінгі арақашықтық 30 м-ден кем емес болуы тиіс.

6. При размещении организаций в селитебной зоне лечебные и палатные корпуса размещаются не ближе 30 м от красной линии застройки и не менее 50 м от жилых и общественных зданий и на удалении от железных дорог, аэропортов, скоростных автомагистралей и других источников шума.
Через территорию организации не должны проходить магистральные инженерные коммуникации городского (сельского) назначения (водоснабжение, канализация, теплоснабжение, электроснабжение).
7. Земельный участок должен быть сухим, чистым, вдали от источников загрязнения атмосферного воздуха.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
строительству, реконструкции, перепрофилированию зданий
объектов здравоохранения
8. Здания объектов здравоохранения проектируются не выше девяти этажей. Палатные отделения детских больниц (в том числе для детей до трех лет с матерями) размещаются не выше пятого этажа, палаты для детей в возрасте до семи лет и детские психиатрические отделения (палаты) не выше второго этажа.
9. Расстояния между корпусами и другими зданиями должны обеспечивать оптимальные условия инсоляции, освещенности, проветривания и защиту от шума. Расстояние между корпусами с окнами палат должно быть не более 2,5 высоты противостоящего здания, но не менее 2,4 м.
10. К жилым и общественным зданиям, встроено-пристроенным к ним помещениям, при наличии отдельного входа допускается размещать организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь мощностью не более 100 посещений в смену, в том числе с дневными стационарами, за исключением, предназначенных для обслуживания инфекционных больных и лиц, страдающих алкогольной и наркотической зависимостью.
11. Не допускается размещать в жилом и общественном здании: стационар с круглосуточным пребыванием пациентов, микробиологическую (вирусологическую, паразитологическую) лабораторию, отделения магнитно-резонансной томографии.
12. Инфекционные, психиатрические, кожно-венерологические, противотуберкулезные отделения, входящие в состав многопрофильных больниц, размещаются в отдельно стоящих зданиях. При планировочной изоляции и наличии автономных систем вентиляции допускается размещение указанных отделений в одном здании с другими отделениями, за исключением противотуберкулезных.
13. В инфекционных и противотуберкулезных отделениях должен быть отдельный въезд (вход) и крытая площадка для дезинфекции транспорта.
14. Поликлинический корпус размещается на периферии участка с самостоятельным входом.
15. Патологоанатомическое отделение размещается в отдельном здании или в пристроенном помещении к зданию, расположенному в хозяйственной зоне, за исключением пищеблока. Расстояние от отделения до палатных корпусов и пищеблока должно быть не менее 30 м.

16. Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде кемінде үш кіретін есік болуы тиіс (екеуі мәйіттерді бөлек қабылдауға және беруге арналған, үшіншісі персоналға арналған). Инфекцияланған мәйіттерді ашуға арналған үй-жай оқшауланады және сырттан кіретін бөлек есігі болады.
Патологиялық-анатомиялық бөлімшенің ғимараты емдеу және босануға көмектесетін үй-жайлардың, ұйымның аумағына жақын орналасқан тұрғын үй мен қоғамдық ғимараттардың терезелерінен көрінбеуі тиіс.
17. Виварий палаталардан кемінде 50 м және тұрғын үйлерден 100 м арақашықтықта орналастырылады.
18. Стационарлардың палаталық бөлімшелерінің және алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін ұйымдардың үй-жайларының ауданы осы ережеге 12 және 3-қосымшаларға сәйкес келуі тиіс.
19. Ғимараттардың цокольды қабаттарында науқастарға арналған қабылдау және палаталы бөлімшелерді, электр-жарықпен емдеу кабинеттерін, босандыру бөлімшесін, операциялық, рентген кабинеттерін, емшара және дәрігерлердің кабинеттерін, шеберханаларды, улы, қатты әсер ететін, жеңіл тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар қоймасын орналастыруға жол берілмейді.
20. Септикалық және асептикалық операциялық блоктар (бөлімшелер) ішкі үй-жайларды қатаң түрде аймақтай отырып (стерильді аймақ, қатаң режим аймағы, «лас» үй-жайлар аймағы) оқшауланған ғимаратта, ғимараттың жапсарлас блогында немесе оқшауланған секцияларында орналастырылады. Операциялық блокты басқа емдеу корпустарынан тыс орналастырған кезде жылытылған өтпелер болуы тиіс. Кезек күттірмейтін хирургияға арналған операциялық бөлімшелер қабылдау бөлімшесінің құрамында орналастырылады.
21. Операциялық блоктарды бірінің үстіне бірін орналастырған кезде септикалық операциялық блоктар асептикалықтан жоғары немесе терапевтік бейінді корпустардың жоғарғы қабаттарына орналастырылады.
22. Операциялық блоктар (бөлімшелер) әрі-бері өтетін жол болмауы тиіс. Операциялық блокқа персоналдың кіруі санитариялық өткізгіштер арқылы, ал науқастар үшін шлюздер арқылы көзделеді.
23. Персоналға арналған санитариялық өткізгіштерде (әйелдер мен ерлерге арналған) үш-үштен көршілес үй-жай болуы тиіс. Бірінші үй-жайда себезгі, санитариялық торап және антисептик ерітіндісі бар дозатор көзделеді, екінші және үшінші персоналдың киінуіне және қолданылған киім-кешекті жинауға арналады. Себезгі бөлмелер 2-4 операциялық блокқа 1 кабина есебінен жобаланады.
24. Операциялық блоктың (бөлімшенің) сәулет-жоспарлау шешімі мынадай үш бөлек ағынның қозғалысын қамтамасыз етуі тиіс: «стерильді» (хирургтар мен операциялық мейірбикелер), «таза» (науқасты жеткізу, анестезиологтардың, кіші және техникалық персоналдың, таза киім-кешектің, дәрі-дәрмектердің өтуі), «лас» (медициналық қалдықтарды, пайдаланылған төсек әбзелдерін, таңу материалын шығару).
Көп қабатты ғимараттарда ағындар бөлек лифтілермен қамтамасыз етіледі және қиылыспауы тиіс.

16. В патологоанатомическом отделении должно быть не менее трех входов (два для раздельного приема и выдачи трупов, третий для персонала). Помещения для вскрытия инфицированных трупов изолируются и имеют отдельный вход снаружи.
Здание патологоанатомического отделения не должно просматриваться из окон лечебных и родовспомогательных помещений, жилых и общественных зданий, расположенных вблизи территории организации.
17. Виварий размещается на расстоянии не менее 50 м от палат и 100 м от жилых зданий.
18. Площадь палатных отделений стационаров и помещений организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь должна соответствовать приложениям 1, 2 и 3 к настоящим санитарным правилам.
19. Не допускается размещать в цокольных этажах зданий приемные и палатные отделения для больных, кабинеты электро-свето-лечения, родовые, операционные, рентгеновские кабинеты, процедурные и кабинеты врачей, мастерские, склады ядовитых, сильнодействующих, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей.
20. Септический и асептический операционные блоки (отделения) со строгим зонированием внутренних помещений (стерильная зона, зона строгого режима, зона "грязных" помещений) размещаются в изолированном здании, пристройке-блоке или изолированных секциях здания. При размещении операционного блока вне других лечебных корпусов должны быть утепленные переходы. Операционные для неотложной хирургии размещаются в составе приемных отделений.
21. При расположении операционных друг над другом септические операционные размещаются выше асептических или на верхних этажах корпусов терапевтического профиля.
22. Операционные блоки (отделения) не должны быть проходными. Входы для персонала предусматриваются через санитарные пропускники, для больных через шлюзы.
23. В санитарных пропускниках для персонала (для мужчин и для женщин) должно быть по три смежных помещения. В первом помещении предусматривается душ, санитарный узел и дозатор с раствором антисептика, второе и третье предназначаются для одевания персонала и сбора использованного белья. Душевые проектируются из расчета 1 кабина на 2-4 операционные.
24. Архитектурно-планировочное решение операционного блока (отделения) должно обеспечивать движение трех раздельных потоков: "стерильный" (хирурги и операционные сестры), "чистый" (доставка больного, проход анестезиологов, младшего и технического персонала, чистого белья, медикаментов), "грязный" (удаление медицинских отходов, использованного белья, перевязочного материала).
В многоэтажных зданиях потоки обеспечиваются раздельными лифтами и не должны пересекаться.

25. Реанимация және анестезиология бөлімшелері мынадай 2 бөлімнен тұруы тиіс: аурухананың палаталы бөлімшелерінен түсетін науқастарға және қабылдау бөлімшесі арқылы түсетін науқастарға арналған.
26. 400 және одан да көп төсектері бар ұйымдарда стационар науқастарына және емханалық бөлімше науқастарына арналған екі функционалдық диагностика бөлімшесі болуы тиіс.
27. Микробиологиялық зертхана үй-жайлары зертхананың басқа үй-жайларынан оқшауланады. Микробиологиялық зертхананың келушілерге арналған есігі сырт жақтан болуы тиіс.
28. Қан құюға арналған бөлімше бірінші қабатқа орналастырылады.
29. Көп салалы ауруханалардың ана мен баланы қорғаудың дербес объектілері мен бөлімшелерінің сәулет-жоспарлау шешімі бөлімшелерді аймақтауды, олардың толу және санитариялық өңдеу кезеңділігін қамтамасыз етуі тиіс. Физиологиялық («таза ағын») және обсервациялық («лас ағын») бөлімшелер үшін барлық үй-жайлар бөлек болуы тиіс (вестибюльден және сүзгіден басқа).
30. Физиологиялық және обсервациялық бөлімшелердің қабылдау бөлімелері мен балалар стационарының қабылдау бөлімшелерінде 5 адамға 1 себезгі кабинасы есебінен персоналға арналған киім ілетін орын мен себезгі бар санитариялық өткізгіш жабдықталады.
31. Ана мен бала объектілерінде реанимация және қарқынды терапия палаталары (бөлімшелері) болуы тиіс.
32. Инфекциялық бөлімшелерде жалпы палаталардан басқа бокстар мен жартылай бокстар болуы тиіс. Бокстар мен жартылай бокстардың құрамына дәретхана мен ваннадан тұратын санитариялық торап, палата мен дәліз арасындағы палата және шлюз кіруі тиіс. Бокста сыртқа шығатын тамбур болуы тиіс.
33. Науқастарды қабылдау үшін стационарда (бөлімшеде) мынадай қабылдау-қарау бокстары: 60 төсекке дейін 2 бокс, 60-тан 100-ге дейінгі төсекке 3 бокс, 100-дан артық төсекке төсектердің жалпы санының 3 %-ы болуы тиіс.
34. Балаларға арналған инфекциялық емес бөлімшелердегі қабылдау-қарау бокстары төсектер санының 3 %-ын, ауруханаға жатқызуға арналған бокстар бөлімшедегі төсектер санының 5 %-ын құрауы тиіс.
35. Стационарлық көмек көрсететін барлық денсаулық сақтау объектілеріндегі палаталы секцияның кіру есігінде шлюзі бар өтетін жол болмауы тиіс.
36. Палаталардың, оның ішінде 1 жастан үлкен балалар мен ересектерге арналған күндізгі стационар палаталарының сыйымдылығы 4 төсектен артық болмауы, 1 жасқа дейінгі балалар мен обсервациялық акушерлік бөлімшелер палаталарының сыйымдылығы 2 төсектен артық болмауы тиіс.
37. 1 жасқа дейінгі балалар бөлімшелерінде кемінде 8 төсек болуы тиіс.
38. Жаңа туған нәрестелерге арналған төсектерді жаңа босанған әйелдер палаталарында орналастырады.

25. Отделения реанимации и анестезиологии должны состоять из 2 подразделений: для больных, поступающих из палатных отделений больницы и для больных, поступающих через приемное отделение.
26. В объектах здравоохранения на 400 и более коек должно быть два отделения функциональной диагностики для больных стационара и больных поликлинического отделения.
27. Помещения микробиологической лаборатории изолируется от остальных помещений лаборатории. Вход в микробиологическую лабораторию для посетителей должен находиться снаружи.
28. Отделение для переливания крови размещается на первом этаже.
29. Архитектурно-планировочное решение самостоятельных объектов охраны материнства и детства и отделений многопрофильных больниц должны обеспечивать зонирование отделений, цикличность их заполнения и санитарной обработки. Для физиологического ("чистый поток") и обсервационного отделений ("грязный поток") все помещения должны быть отдельными (кроме вестибюля и фильтра).
30. В приемных физиологического и обсервационного отделений и приемном отделении детского стационара оборудуются санитарные пропускники для персонала с гардеробной и душевыми из расчета 1 душевая кабина на 5 человек.
31. Объекты охраны материнства и детства должны иметь палаты (отделения) реанимации и интенсивной терапии.
32. В инфекционных отделениях кроме, общих палат должны быть боксы и полубоксы. В состав боксов и полубоксов должен входить санитарный узел, состоящий из туалета и ванной, палата и шлюз между палатой и коридором. Бокс должен иметь тамбур с выходом наружу.
33. Для приема больных должны быть приемно-смотровые боксы в стационаре (отделении): до 60 коек 2 бокса, от 60 до 100 коек 3 бокса, свыше 100 коек 3 % от общего числа коек.
34. В неинфекционных отделениях для детей приемно-смотровые боксы должны составлять 3 % от числа коек, боксы для госпитализации 5 % от количества коек в отделении.
35. Во всех объектах здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, палатная секция должна быть непроходной со шлюзом при входе.
36. Вместимость палат, в том числе дневного стационара, для детей старше 1 года и взрослых должна быть не более 4 коек, для детей до 1 года и в обсервационном акушерском отделении не более 2 коек.
37. В детских отделениях для детей до 1 года должны быть изолированные отсеки не менее чем на 8 коек.
38. Койки для новорожденных размещают в палатах для родильниц.

39. Екі палаталы секциясы бар бөлімшелерде кемінде 2 емшара бөлмесі болуы тиіс.
40. Балалар бөлімшелерінде үш жастан үлкен балаларға арналған асхана болуы тиіс.
41. 1 жастан үлкен балаларға арналған палаталы секциялардың ванна бөлмесінде 2 ванна, 1 жасқа дейінгі балалар үшін ванналар палаталарда немесе кезекші мейірбикенің үй-жайында болуы тиіс.
42. Күндізгі стационар үй-жайларының жиыны мен ең аз аудандары осы ережеге 4-қосымшада келтірілген.
Ескерту: 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 828 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
43. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту бөлімшесі емханалық бөлімше мен күндізгі стационар келушілері үшін жалпы болуы мүмкін.
44. Терапевтік және хирургиялық бейіндегі науқастарға арналған туберкулезге қарсы стационардың жиыны мен ең аз аудандары осы санитариялық ережеге 6-қосымшада келтірілген.
45. Стационарлардағы (бөлімшелердегі) бір орындық бокстар палаталардың жалпы санының кемінде 30 %-ы есебінен орналасады. Әр бөлімшеде қақырық жинауға арналған бөлме бөлінеді.
Балалар мен жасөспірімдерді емдеуге арналған бөлімше жеке ғимаратта орналасады.
46. Туберкулезге қарсы стационардың әрбір бөлімшесі арасында шлюз құрылғысы бар «таза» және «лас» аймақтарға бөлінеді. Шлюз тез жуылатын, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалады және жасанды жолмен іске қосылатын дербес сору желдеткіш жүйесімен, екі бактерицидті экрандалған сәулелегішпен (әр есіктің үстінде), дезинфекциялау құралдарының ерітіндісіне арналған үстелмен, қол жууға арналған сұйық сабын дозаторы бар қол жуғышпен, медициналық халаттарды ілетін киім ілгіштермен жабдықталады.
Шлюздің ені кемінде 2 м, ұзындығы дәліздің еніндей болуы тиіс. Шлюз есіктері барлық периметрі бойынша саңылаусыз, диагональ бойынша орналасқан, бөлімшенің «лас» аймағы жағына қарай ашылатын және өздігінен жабылатын механизмдермен жабдықталған болуы тиіс.
47. Туберкулезге қарсы стационарда науқас балалар мен жасөспірімдерге жалпы білім беруге жол беріледі.
48. Физиотерапия бөлімшелері «құрғақ» (электрмен, жарықпен, жылумен емдеу кабинеттері) және «ылғал» аймаққа бөлінеді. Емдеудің әрбір түрі бойынша емшара өткізу үшін бөлек үй-жайлар жабдықталады.
49. Физиотерапевтік аппаратура қаңқалары пластмасса немесе ағаш бағандардан не жерленуден еркін (қабырға мен еденнен оқшаулау) металл (никельденген) құбырлардан орындалған оқшауланған кабиналарда орнатылады. Стационарлық ультражоғары жиілік (бұдан әрі – УЖЖ) және өте жоғары жиілік (бұдан әрі – ӨЖЖ) генераторлары экрандалған кабиналарда орнатылады.
Электрмен емдеуге және жарықпен емдеуге арналған жабдықтарды бір үй-жайда орналастыруға жол беріледі.

39. В отделениях с двумя палатными секциями должно быть не менее 2 процедурных.
40. В детских отделениях должна быть столовая для детей старше трех лет.
41. В палатных секциях для детей старше 1 года в ванной комнате устанавливается 2 ванны, для детей до 1 года ванны должны быть в палатах или в помещении дежурной медицинской сестры.
42. Набор и минимальные площади помещений дневного стационара приведены в приложении 4 к настоящим санитарным правилам.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Отделение восстановительного лечения и медицинской реабилитации может быть общим для посетителей поликлинического отделения и дневного стационара.
44. Набор и минимальные площади противотуберкулезного стационара приведены в приложении 6 к настоящим санитарным правилам.
45. Одноместные боксы в стационарах (отделениях) размещаются из расчета не менее 30 % от общего числа палат. В каждом отделении выделяется комната для сбора мокроты.
Отделения для лечения детей и подростков размещаются в отдельном здании.
46. Каждое отделение противотуберкулезного стационара разделяется на "чистую" и "грязную" зоны с устройством шлюза между ними. Шлюз устраивается из легко моющегося материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам и оборудуется: автономной системой приточной вентиляции на искусственном побуждении, двумя бактерицидными экранированными излучателями (над каждой дверью), столиком для раствора дезинфекционных средств, раковиной для мытья рук с дозатором жидкого мыла, вешалками для медицинских халатов.
Ширина шлюза должна быть не менее 2 м, длина на ширину коридора. Двери шлюза должны быть герметичными по всему периметру, расположенные по диагонали, открывающиеся в сторону "грязной" зоны и оснащенные самозакрывающимися механизмами.
47. В противотуберкулезном стационаре допускается общеобразовательное обучение больных детей и подростков.
48. Отделения физиотерапии подразделяются на "сухую" зону (кабинеты электро-, свето-, теплолечения) и "влажную" зону (водолечение, грязелечение). Для проведения процедур по каждому виду лечения оборудуются отдельные помещения.
49. Физиотерапевтическая аппаратура устанавливается в изолированных кабинах, каркасы которых выполняются из пластмассовых или деревянных стоек либо из металлических (никелированных) труб, свободных от заземления (изоляция от стен и пола). Стационарные генераторы ультравысокой частоты (далее - УВЧ) и сверхвысокой частоты (далее – СВЧ) устанавливаются в экранированных кабинах. Допускается размещение оборудования для электролечения и светолечения в одном помещении.
Допускается размещение оборудования для электролечения и светолечения в одном помещении.

50. УЖЖ қуаты 100 Ваттан (бұдан әрі – Вт) асатын стационарлық аппараттар немесе УЖЖ қуаты кемінде 100 ВТ болатын 4 және одан да көп аппараттар басқа да электрмен және жарықпен емдеу үй-жайларымен көршілес жеке үй-жайда орналастырылады.
51. Кабинада бір аппараттан артық орналастыруға жол берілмейді. Кабина бағанының биіктігі 2,0 м, ұзындығы 2,2 м, ені 1,8 м болуы тиіс. Қуаты 200 Вт асатын индуктотермия, шағын толқынды терапия аппараттарын, УЖЖ генераторларды пайдаланған кезде кабинаның ені кемінде 2 м болып қабылданады.
52. Электрмен емдеу, жарықпен емдеу және ультрадыбыстық терапия бөлімшелерінде (кабинеттерінде) кабиналардың ауданы бір стационарлық аппаратқа кемінде 6 шаршы метр (бұдан әрі – м2) болуы тиіс. Бір кабинада бір стационарлық физиотерапиялық аппарат, бас жағы көтерілетін және жергілікті жарықтандыруға арналған құрылғысы бар бір ағаш кушетка орнатылады.
53. Электрмен ұйықтату кабинеті дыбыс өткізбеу жағдайларында терезелерін тыныш аймаққа бағыттауды ескере отырып өтуге болмайтын аймаққа орналастырылады.
54. Аадамдарға топтық ультракүлгін сәулелеуді өткізуге арналған үй-жайда науқастарға арналған киім шешетін бөлме мен пульт бөлмесі (мейірбикенің жұмыс орны) болуы тиіс. Сәулеленушілерді бақылау ауданы кемінде 0,5 м2 әйнектелген қарайтын терезе арқылы жүзеге асырылады, пульт бөлмесіне кіретін есік емшара бөлмесінен болуы тиіс.
55. Қауіптілігі 3 және 4-сыныпты лазер қондырғылар қабырғалары күңгірт бетті жанбайтын материалдан дайындалған бөлек үй-жайларда орналастырылады, қауіптілігі 1 және 2-сыныпты лазер қондырғыларын жалпы үй-жайларда орнатуға жол беріледі.
Лазер қондырғылары бар үй-жайдың есіктері үй-жайға лазерлердің жұмысы кезінде кіруді болдырмайтын, блоктайтын құрылғылары бар ішкі құлыппен жабылады. Есікке лазерлік қауіптілік белгісі және автоматты түрде қосылатын мемлекеттік және орыс тіліндегі «Лазер жұмыс істеп тұр, қауіпті!» деген жанатын тақта ілінеді.
56. Иондаушы сәулелену көздері бар жабдықты орнату оны пайдалану құқығына санитариялық паспорты бар болғанда жол беріледі.
57. Топтық ингаляциялау үй-жайы қалған үй-жайлардан оқшауланады. Жеке ингаляциялық аппараттарға арналған компрессор олардың жанында немесе көрші үй-жайда орналасады. Бірнеше емшара орнының ингаляциялық қондырғыға арналған компрессорлары жертөле немесе жартылай жертөле қабатында орналасады.
58. Емдеу уқалауын өткізуге арналған үй-жайлар мынадай: уқалауға арналған кабинеттерден, дәрігер кабинетінен, персоналға арналған себезгі бөлмесінен (уқалау кушеткасының саны төрт және одан да көп болғанда), персоналға арналған бөлмелерден тұруы тиіс. Уқалауға арналған кабинеттің ең аз ауданы бір кушеткаға кемінде 6 м2 есебінен болуы тиіс.

50. Стационарные аппараты УВЧ мощностью более 100 Ватт (далее – Вт) или 4 и более аппаратов УВЧ мощностью менее 100 Вт размещаются в отдельном помещении, смежном с другими помещениями электро- и светолечения.
51. В кабине допускается размещение не более одного аппарата. Кабина должна иметь высоту стоек 2,0 м, длину 2,2 м, ширину 1,8 м. При использовании аппаратов индуктотермии, микроволновой терапии, УВЧ-генераторов мощностью более 200 Вт ширина кабины принимается не менее 2 м.
52. Площадь кабин в отделениях (кабинетах) электролечения, светолечения и ультразвуковой терапии должна быть не менее 6 метров квадратных (далее - м2) на один стационарный аппарат. В одной кабине устанавливается один стационарный физиотерапевтический аппарат, одна деревянная кушетка с подъемным изголовьем и устройством для местного освещения.
53. Кабинет электросна располагается в непроходной зоне, с учетом ориентации окон в тихую зону, в условиях звукоизоляции. При кабинете должна быть проходная аппаратная со смотровым окном для наблюдения.
54. В помещении для проведения группового ультрафиолетового облучения людей должна быть раздевальная комната для больных и пультовая (рабочее место медицинской сестры). Наблюдение за облучаемыми осуществляется через застекленное смотровое окно площадью не менее 0,5 м2, вход в пультовую должен быть из процедурной.
55. Лазерные установки 3 и 4 класса опасности размещаются в отдельных помещениях, стены которых изготавливаются из несгораемых материалов с матовой поверхностью, лазерные установки 1 и 2 класса опасности допускается размещать в общих помещениях.
Двери помещений с лазерными установками закрываются на внутренние замки с блокирующими устройствами, исключающими доступ в помещение во время работы лазеров. На дверь наносится знак лазерной опасности и автоматически включающееся световое табло "Опасно, работает лазер!" на государственном и русском языках.
56. Установка оборудования с источником ионизирующего излучения допускается при наличии санитарного паспорта на право его эксплуатации.
57. Помещение групповой ингаляции изолируется от остальных помещений. Компрессор к индивидуальным ингаляционным аппаратам размещается рядом с ним или в соседнем помещении. Компрессоры для ингаляционных установок на несколько процедурных мест размещаются в подвальном или в полуподвальном этаже.
58. Помещения для проведения лечебного массажа должны состоять из: кабинетов для массажа, кабинета врача, душевой для персонала (при количестве четырех массажных кушеток и более), комнаты для персонала. Минимальная площадь кабинета для массажа должна быть из расчета не менее 6 м2 на одну кушетку.

59. Инемен емдеу бөлімшесінде мыналар: дәрігер кабинеті, науқастарды қабылдауға арналған кабинет (үштен онға дейін кушетка есебінен), емшара кабинеті, науқастарға арналған демалыс бөлмесі және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар болуы тиіс. Науқастарды қабылдауға арналған кабинеттің ауданы 1 кушеткаға 6 м2 есебінен, бірақ 12 м2 кем емес болып қабылданады.
60. Физиотерапия бөлімшесіндегі (кабинетіндегі) кабиналардың металл құрылымдары қабырғалар мен еденнен оқшауланады, барлық металл заттар мен аспаптар қорғаныш жерлендірілуі тиіс.
61. Конрасталық ванналар үшін өлшемдері 1,75 м-ге 1,75 м және тереңдігі 1,2 (1,3) м болатын екі жапсарлас бассейн болуы тиіс. Бір бассейннен екінші бассейнге өту бассейндер арасындағы баспалдақ бойынша жүзеге асырылады.
62. Балшықпен емдеу залы оларға жалғасқан себезгі кабиналары бар жеке кабиналардан және науқастардың шешінуіне арналған екі кабинадан тұруы тиіс. Науқастарға арналған кіретін есік тек шешінуге арналған және себезгі кабинасы арқылы болады.
63. Электрлі балшықпен емдеу емшаралары балшықпен емдеу үй-жайының құрамына кіретін бөлек оқшауланған үй-жайда өткізіледі.
64. Емдеу-жүзу бассейндері суының айнасының өлшемдері бір жүзетін адамға 6 м2 есебінен қабылданады.
65. Денсаулық сақтау объектілерінде үй-жай жиыны мен аудандары осы ережеге 7-қосымшаға сәйкес болуы тиіс орталық стерилизациялау бөлімшелері (бұдан әрі – ОСБ) болуы тиіс.
66. Кір жуу орнын жобалау кезінде оның өнімділігі стационардағы 1 төсекке тәулігіне құрғақ төсек әбзелдерінің 2,3 килограмын (бұдан әрі – кг) және амбулаториялық-емханалық ұйымға бір рет келуге 0,4 кг құрғақ төсек әбзелдерін жуу есебінен қабылданады.
Кір жуу орнының бар болуына қарамастан стационарда құрамы мен ауданы өңделетін төсек әбзелдерімен айқындалатын дезинфекциялау бөлімшесі болуы тиіс.
67. Биіктігі екі қабаттан артық ғимараттар лифтілермен, қоқыс жинауға арналған камералары бар қоқыс құбырларымен және көтергіш құрылғылармен жабдықталады.
68. Денсаулық сақтау объектілерінің қабылдау бөлімшесінде түсетін науқастар мен персоналға арналған бөлек санитариялық өткізгіш, инфекциялық стационарда (бөлімшеде) кемінде екі қабылдау-қарау бокстары болуы тиіс. Туберкулезге қарсы стационардың қабылдау бөлімшесінде кемінде екі қабылдау-қарау бокстары мен науқастардың қақырығын жинауға арналған бөлме (кабина) болуы тиіс.
69. Денсаулық сақтау объектілерінің қабылдау бөлімшесі төсек қуатына байланысты мыналармен: ішіне науқастардың киімі мен іш киімдерін салуға арналған таза қаптар қорымен, үй-жайлар мен санитариялық тораптарға арналған бөлек жинау мүкаммалымен, жуу, дезинфекциялау және дезинсекциялау құралдарымен, экрандалған бактерицидті ультракүлгін сәулелегіштермен, арнайы киімдермен және персоналға арналған жеке қорғаныш құралдарымен, педикулезге қарсы және обаға қарсы жиындармен қамтамасыз етіледі.
Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) кіретін есіктер, баспалдақ торлары және лифтілер науқастарды қабылдау және шығару үшін бөлек болуы тиіс.

59. В отделении иглорефлексотерапии должны быть: кабинет врача, кабинет для приема больных (из расчета от трех до десяти кушеток), процедурный кабинет, комната отдыха для больных и санитарно-бытовые помещения. Площадь кабинета для приема больных принимается из расчета 6 м2 на 1 кушетку, но не менее 12 м2.
60. В отделении (кабинете) физиотерапии металлические конструкции кабин изолируются от стен и пола, все металлические предметы и приборы подлежат защитному заземлению.
61. Для контрастных ванн должны быть два смежных бассейна размерами 1,75 м на 1,75 м и глубиной 1,2 (1,3) м. Переход из одного бассейна в другой осуществляется по лестнице между бассейнами.
62. Грязелечебный зал должен состоять из отдельных кабин с примыкающими к ним душевыми кабинами и двумя кабинами для раздевания больных. Вход для больных только через кабины для раздевания и душевые.
63. Электрогрязевые процедуры проводятся в отдельном изолированном помещении, входящим в состав помещений грязелечения.
64. Размеры зеркала воды лечебно-плавательных бассейнов принимаются из расчета 6 м2 на одного занимающегося.
65. В объектах здравоохранения должны быть центральные стерилизационные отделения (далее - ЦСО), набор помещений и площади должны соответствовать приложению 7 к настоящим санитарным правилам.
66. При проектировании прачечной ее производительность принимается из расчета стирки 2,3 килограмма (далее – кг) сухого белья в сутки на 1 койку в стационаре и 0,4 кг сухого белья в сутки на одно посещение амбулаторно-поликлинической организации.
Независимо от наличия прачечной в стационаре должно быть дезинфекционное отделение, состав и площадь которого определяется количеством обрабатываемого белья.
67. Здания высотой более двух этажей оборудуются лифтами, мусоропроводами с камерой для сбора мусора и подъемными устройствами.
68. В приемном отделении объектов здравоохранения должны быть раздельные санитарные пропускники для поступающих больных и персонала, в инфекционном стационаре (отделении) не менее двух приемно-смотровых боксов. В приемном отделении противотуберкулезного стационара должно быть не менее двух приемно-смотровых боксов и комната (кабина) для сбора мокроты больных.
69. Приемное отделение объектов здравоохранения в зависимости от коечной мощности обеспечивается: запасом чистых мешков для укладки в них одежды и белья больных, раздельным уборочным инвентарем для помещения и санитарных узлов, моющими, дезинфицирующими и дезинсекционными средствами, экранированными бактерицидными ультрафиолетовыми облучателями, специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты для персонала, противопедикулезными и противочумными укладками.
В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) входы, лестничные клетки и лифты должны быть раздельными для приема и выписки больных.

70. Науқастарға арналған палаталардың, емдеу-диагностикалық және емшара кабинеттерінің жанына шу мен діріл көзі болып табылатын медициналық және инженерлік жабдықты орнатуға жол берілмейді.
71. Арбамен жылжитын мүгедектер үшін пандустар жабдықталады. Әрбір пандустың басында және соңында ені пандустың енінен кем емес және ұзындығы 1,5 м кем емес көлденең алаң орналастырылады. Пандустың сыртқы бүйір жиектерінде және алаңдарда биіктігі кемінде 5 сантиметр (бұдан әрі – см) болатын қалқалар болуы тиіс. Пандустың еңкею бұрышы 150-тан аспауы тиіс.
72. Пандустың немесе мүгедектердің қозғалуына арналған баспалдақ маршының екі жағында биіктігі кемінде 0,9 м қоршаулар, ересектер үшін биіктігі кемінде 0,7-0,9 м және мектепке дейінгі жастағы балалар үшін 0,5 м қос тұтқа орнатылады. Тұтқалардың ұзындығы әрбір жағынан пандустың немесе баспалдақ маршының ұзындығынан кемінде 0,3 м-ге ұзын болуы тиіс.
73. Соқырлар және нашар көретіндер үшін баспалдақтың жоғарғы және төменгі жағында, баспалдақтың бірінші және соңғы сатыларының тұтқалар учаскесі кедір-бұдырмен және қарсылас бояулармен белгіленеді.
74. Денсаулық сақтау объектілерінде науқастар мен персонал үшін шлюздері және қол жуғыштары бар бөлек дәретханалар болуы тиіс.
Соматикалық ауруханадағы палаталы бөлімшелердің науқастарына арналған санитариялық аспаптар (шүмектер, қол жуғыштар, ванналар, унитаздар, писсуарлар) саны, егер олар палаталарда қарастырылмаған болса ерлердің санитариялық торабында 10 адамға 1 аспап, әйелдер санитариялық торабында 8 адамға 1 аспап есебінен қабылданады. Ерлер дәретханасындағы писсуарлар саны унитаздар саны бойынша қабылданады.
Әйелдердің палаталы секцияларындағы санитариялық тораптарда жоғары көтерілетін себезгі бар әйелдер гигиенасы кабинасы жабдықталады.
75. Персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда мыналар:
1) санитариялық аспаптар саны әйелдер үшін кемінде екі аспап және ерлер үшін бір аспап;
2) инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) 10 адамға бір себезгi кабинасы, басқа бөлімшелерде орта және кіші персоналдың неғұрлым көп ауысымында жұмыс істейтін 15 адамға кемінде 1 себезгі кабинасы болуы тиіс. Персонал саны аз болған жағдайда бір бөлімшеге бір себезгi кабинасы болуы тиіс.
76. Үй-жайлардың ішін әрлеу олардың функционалдық мақсатына сәйкес орындалады.
77. Үй-жайлардың, ауаөткізгіштердің, желдеткіш жүйелерінің, сүзгілердің ішін әрлеу үшін пайдаланылатын барлық материалдар Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілуі тиіс.
78. Ылғалды жұмыс режимі бар үй-жайлардың, көптеген дәрі-дәрмекке тұрақты микобактериясы бар туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған стационардың үй-жайларының қабырғалары тұтастай көп рет жууға және дезинфекциялауға болатын, ылғалға төзімді материалдардан орындалады.

70. Не допускается размещать вблизи палат для больных, лечебно-диагностических и процедурных кабинетов, медицинское и инженерное оборудование, являющееся источником шума и вибрации.
71. Для больных, передвигающихся на колясках, оборудуются пандусы. В начале и конце каждого пандуса устраиваются горизонтальные площадки шириной не менее ширины пандуса и длиной не менее 1,5 м. По внешним боковым краям пандуса и площадок предусматриваются бортики высотой не менее 5 сантиметров (далее – см). Угол наклона пандуса не должен превышать 15о.
72. По обеим сторонам пандуса или предназначенного для движения инвалидов лестничного марша устраиваются ограждения высотой не менее 0,9 м, двойные поручни высотой не менее 0,7-0,9 м для взрослых и 0,5 м для детей дошкольного возраста. Длина поручней должна быть больше длины пандуса или марша лестницы с каждой стороны не менее чем на 0,3 м.
73. Для слепых и слабовидящих лестницы вверху и внизу, участки поручней первой и последней ступеней лестницы обозначаются рифлением и контрастной окраской.
74. В объектах здравоохранения должны быть раздельные туалеты со шлюзами и умывальниками для больных и персонала.
Количество санитарных приборов (краны, раковины, ванны, унитазы, писсуары) для больных в палатных отделениях соматических больниц, если они не предусмотрены при палатах, принимаются из расчета 1 прибор на 10 человек в мужских санитарных узлах и на 8 человек в женских. Количество писсуаров в мужских туалетах принимается по числу унитазов.
В санитарных узлах женских палатных секций оборудуется кабина гигиены женщин с восходящим душем.
75. В санитарно-бытовых помещениях для персонала должны быть:
1) количество санитарных приборов из расчета не менее двух приборов для женщин и одного прибора для мужчин;
2) не менее 1 душевой кабины на 10 человек в инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях), в остальных не менее 1 душевой кабины на 15 человек, работающих в наибольшей смене среднего и младшего персонала. При меньшем числе персонала 1 душевая кабина на отделение.
76. Внутренняя отделка помещений выполняется в соответствии с их функциональным назначением.
77. Все применяемые материалы для внутренней отделки помещений, воздуховодов, вентиляционных систем, фильтров должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
78. Стены в помещениях с влажным режимом работы, в помещениях стационара для больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий выполняются на всю высоту из влагостойких материалов, допускающих многократное мытье и дезинфекцию.

79. Денсаулық сақтау объектілерінің өндірістік үй-жайларының (қабырғалардың, төбелердің, едендердің ішкі беттері) ішін әрлеу тегіс, түсі ақшыл болуы және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі рұқсат еткен жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып ылғалды жинау жүргізуге жол беруі тиіс.
80. Палаталар, дәрігерлер кабинеттері, холлдар, вестибюльдер, асханалар, физиотерапевтік және басқа да емдеу-диагностикалық кабинеттердің қабырғаларын бояу үшін нитробояуларды қолдануға жол берілмейді.
81. Вестибюльдердегі еденнің бетін жабу үшін механикалық әсерге төзімді материал, операциялық, наркоз, босану бөлімшелерінде антистатикалық қасиеттерге ие материал пайдаланылады.
82. Аспалы төбелерді вестибюльдерде, дәліздерде, холлдарда және басқа да қосалқы үй-жайларда қолдануға жол беріледі.
83. Психиатриялық стационарлардың (бөлімшелерде) терезелері сталинитпен әйнектеледі, үй-жайлардың есіктері арнайы жапқыштармен жабдықталады. Санитариялық-техникалық жабдықтың шығып тұратын бөліктері болмауы тиіс, санитариялық-техникалық арматура науқастар үшін қолжетімсіз болуы тиіс. Жылытқыш құралдар ретінде панельдер, төбеге ілінетін жабық шамшырақтар көзделеді.
84. Мультирезистентті және суперрезистентті туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған бөлімшелерде БК- және БК+ науқастарға арналған палаталарда екі адамнан асырмау есептелуі тиіс.
85. Науқастардан қақырық жинау ауданы 8 м2 кем емес арнайы бөлмелерде жүзеге асырылады. Қақырықты тікелей жинау үшін бөлмелер (ауданы 4 м2 кем емес) үй-жайдың барлық биіктігі бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалған қалқамен бөлінеді.
86. Туберкулезге қарсы диспансердің бактериоскопиялық зерттеулер орындауға арналған зертханасында үш бөлек секция болуы тиіс: үстелде орнатылған сору шкафында жшайынды дайындауға және жшайынды ны бояуға арналған екі бөлікке бөлінген үстелі бар жшайынды ларды дайындауға және бояуға арналған; микроскопияға арналған, препараттарды тіркеуге және сақтауға арналған.
87. Гирудотерапия кабинеті денсаулық сақтау объектілерінің немесе дербес объект құрамына кіреді, жанастыра салынған немесе жеке тұрған ғимаратқа орналасады. Кабинетті тұрғын пәтерлерге кіретін есіктен оқшауланған жеке есік ұйымдастыра отырып тұрғын үйдің бірінші және цокольдық қабатына орналастыруға жол беріледі.
88. Гирудотерапия кабинетінде мынадай үй-жайлар болуы тиіс: ауданы 6 м2 кем емес қабылдауды күтуге арналған, ауданы 12 м2 кем емес дәрігер кабинеті, бір кушеткаға 6 м2, бірақ 12 м2 есебінен кабиналармен жабдықталған емдеу емшараларына арналған, тұрмыстық үй-жайлар (ауданы 6 м2 кем емес персонал үшін) және ауданы 3 м2 кем емес дезинфекциялау құралдарын және жинау мүкаммалын сақтауға арналған үй-жай.

79. Внутренняя отделка производственных помещений (внутренние поверхности стен, потолков, полов) объектов здравоохранения должна быть гладкой, светлых тонов и допускать проведение влажной уборки с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
80. Не допускается применение нитрокрасок для окраски стен палат, кабинетов врачей, холлов, вестибюлей, столовых, физиотерапевтических и других лечебно-диагностических кабинетов.
81. В вестибюлях для покрытия пола используется материал, устойчивый к механическому воздействию, в операционных, наркозных, родовых помещениях материал, обладающий антистатическими свойствами.
82. Применение подвесных потолков допускается в вестибюле, коридорах, холлах и других подсобных помещениях.
83. В психиатрических стационарах (отделениях), окна застекляются сталинитом, двери помещений оборудуются специальными запорами. Санитарно-техническое оборудование не должно иметь выступающих частей, санитарно-техническая арматура должна быть недоступна для больных. В качестве нагревательных приборов предусматриваются панели, закрытые потолочные светильники.
84. В отделениях для больных с мультирезистентным и суперрезистентным туберкулезом палаты для больных с БК+ и БК- должны быть рассчитаны не более чем на двух человек.
85. Сбор мокроты от больных осуществляется в специальных комнатах площадью не менее 8 м2. Для непосредственного сбора мокроты часть комнаты (площадью не менее 4 м2) отделяется перегородкой на всю высоту помещения, выполненной из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.
86. В лаборатории противотуберкулезных диспансеров (отделений) для выполнения бактериоскопических исследований должны иметь три отдельные секции: для приготовления и окрашивания мазков со столом, разделенным на две части: для приготовления мазков в настольном вытяжном шкафу и окрашивания мазков, для микроскопии, для регистрации и хранения препаратов.
87. Кабинет гирудотерапии входит в состав объектов здравоохранения или является самостоятельным объектом, размещается во встроенном или отдельно стоящем здании. Допускается размещать кабинет в жилых зданиях на первых и цокольных этажах с организацией отдельного входа, изолированного от входа в жилые квартиры.
88. Кабинет гирудотерапии должен иметь следующие помещения: для ожидания приема, площадью не менее 6 м2, кабинет врача площадью не менее 12 м2, для отпуска лечебных процедур, оборудованное кабинами из расчета на одну кушетку 6 м2, но не менее 12 м2, бытовые помещения (для персонала площадью не менее 6 м2) и помещение для хранения запаса дезинфекционных средств и уборочного инвентаря – не менее 3 м2.

89. Балаларға арналған қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтудың (бұдан әрі – орталық) ұйықтайтын үй-жайлары сыйымдылығы әрқайсында 30 төсектен артық емес оқшауланған палаталы секциялардан тұрады. Секция құрамында мыналар болуы тиіс: ауданы 15 м2 кем емес ойын алаңы, 1 орынға 5-6 м2 есебінен ұйықтайтын палата, бір орынға 0,7-0,9 м2 есебінен кептіру шкафтары бар гардероб, буфет бөлмесі.
90. Оқушыларға арналған ұйықтайтын палатаның сыйымдылығы 5 орыннан аспауы тиіс. Екі секцияға киімді үтіктеуге және тазалауға арналған бөлме (1 орынға 0,1 м2 кем емес) және балалардың заттарын сақтауға арналған үй-жай (1 орынға 0,2 м2), 3 жасқа дейінгі балалар үшін 15 төсекке және 3 жастан үлкен балалар үшін 30 төсекке тәуліктік мейірбике посты.
91. Балалар орталықтарында мектеп жасындағы балаларды оқытуға ұйықтау корпустарында бөлінген бөліктерде немесе жеке тұрған ғимаратта орналасқан оқу үй-жайларында өткізуге жол беріледі. Жататын және нашар қозғалатын балаларды оқыту палаталарда өткізіледі. Сынып ауданы бір оқушы орнына 2,5 м2, рекреация ауданы бір орынға 0,6 м2 есебінен болуы тиіс.
92. Мектепке дейінгі балаларға арналған бөлімшелерде санитариялық тораптар әр секция үшін бөлек орнатылады. Санитариялық тораптар мыналармен жабдықталады: балалар ванналарымен, себезгілермен, раковиналармен, ыстық және суық су қоспалауыштар арқылы келтірілген аяққа арналған жуғыштармен, балалар унитаздарымен, тостағандарды жууға арналған жуғыштармен, тостағандарды сақтауға арналған ссөрелермен, сүлгілер мен жуу құралдарына арналған ашық шкафтармен. 5 жастан үлкен балалар үшін ер балалар мен қыз балаларға арналған жеке дәретхана болуы тиіс.
93. Оқушылар үшін санитариялық тораптар әр секцияда мынадай есеппен жабдықталады: 5 адамға қол жуу үшін бір раковина, 15 адамға аяқ жуу үшін екі жуғыш, 15 қыз балаға екі унитаз және 15 ер балаға бір унитаз және писсуар, 15 адамға себезгі кабинасының бір аспабы, 15 адам үшін бір ваннаға ауданы 6 м2 ванна бөлмелері, 15 қыз балаға екі кабина есебінен, иілгіш шлангі және раковинасы бар табандықпен жабдықталған ауданы 4 м2 қыз балалар гигиенасы бөлмесі.
94. Ересектерге арналған орталықтың жатын бөлмелері бір пациентке 7 м2 есебінен, бірақ 9 м2 кем емес ауданмен бір-екі орынға есептелінеді.
95. Мүгедектерге арналған жатын бөлмелер бірінші қабатта орналасады. Мүгедектерге арналған тұрғын бөлмелер мен тұрмыстық үй-жайлардың есік жақтауларының ені 1,2 м-ден кем болмауы тиіс. Кіретін есіктер автоматты ашылатын және жабылатын (не жылжитын) есіктермен, дәліздерде қабырғалардың бойы мүгедектердің қозғалуы үшін тұтқалармен жабдықталады.

89. Спальные помещения восстановительного лечения и медицинской реабилитации (далее - центр) для детей состоят из изолированных палатных секций вместимостью каждой не более 30 коек. В составе секции должны быть: игровая площадью не менее 15 м2, палата-спальня из расчета 5-6 м2 на 1 место, гардеробная с сушильными шкафами из расчета 0,7-0,9 м2 на одно место, буфетная.
90. Вместимость палат-спален для школьников не должна превышать 5 мест. На две секции должна быть комната для глажения и чистки одежды (не менее 0,1 м2 на 1 место) и помещение для хранения вещей детей (0,2 м2 на 1 место), один круглосуточный пост медицинской сестры на 15 коек для детей в возрасте до 3 лет и на 30 коек для детей старше 3 лет.
91. В детских центрах допускается проводить обучение детей школьного возраста в учебных помещениях, размещенных при спальных корпусах в выделенных отсеках или отдельно стоящем здании. Обучение лежачих и плохо передвигающихся детей проводится в палатах. Площадь класса должна быть из расчета 2,5 м2 на одно ученическое место, площадь рекреации 0,6 м2 на одно место.
92. В отделениях для дошкольников санитарные узлы устраиваются отдельно для каждой секции. Санитарные узлы оборудуются: детскими ваннами, душевыми, раковинами, мойками для ног с подводкой горячей и холодной воды через смесители, детскими унитазами, мойкой для горшков, стеллажом для хранения горшков, открытыми шкафчиками для полотенец и умывальных принадлежностей. Для детей старше 5 лет должны быть раздельные туалеты для мальчиков и девочек.
93. Санитарные узлы для школьников оборудуются в каждой секции из расчета: одна раковина для мытья рук на 5 человек, две мойки для ног на 15 человек, два унитаза на 15 девочек и по одному унитазу и писсуару на 15 мальчиков, один рожок душевой кабины на 15 человек, ванные комнаты площадью 6 м2 на одну ванну для 15 человек, кабины гигиены девочек площадью не менее 4 м2, оборудованные поддоном с гибким шлангом и раковиной, из расчета две кабины на 15 девочек.
94. В центре для взрослых спальные комнаты рассчитываются каждая на одно-два места площадью из расчета 7 м2 на одного пациента, но не менее 9 м2.
95. Спальные комнаты для инвалидов располагаются на первом этаже. Ширина дверных проемов жилых комнат для инвалидов и бытовых помещений должна быть не менее 1,2 м. Входы оборудуются автоматически открывающимися и закрывающимися (или раздвижными) дверями, в коридорах вдоль стен поручнями для перемещения инвалидов.

96. Кресло-арбада қозғалатын мүгедектер үшін дәретханаларда ені 1,65 м кем емес және тереңдігі 1,8 м кем емес, қабырғаға қағылған тұтқа түрінде арнайы құралдармен жабдықталған кабина көзделеді. Себезгі бөлмелерде еден деңгейінен 90-130 см биіктікте тік тұтқа, ваннада көлденең тұтқалар орнатылады.
97. Палаталы секцияда персоналға арналған санитариялық торап және ауданы 6 м2 кем емес, су ағызатын құралмен және раковинамен жабдықталған санитариялық бөлме болуы тиіс.
98. Орталықтың тұрғын корпусында мыналар көзделеді: емшара бөлмесі, таза және лас киім-кешекке арналған бөлек қоймалар, тұрмыстық бөлме, кезекші персоналдың бөлмесі және жинау мүкаммалын және дезинфекциялау құралдарын сақтауға арналған үй-жай.
99. 100 төсекке дейінгі стационар жанындағы патологиялық-анатомиялық ұйымның және мәйітхананың жалпы ауданы кемінде 44 м2, қуаты үлкен болғанда 2000 орынға арналған стационарда 1 төсекке - 0,77 м2 есебінен, 300-400 орын – 0,83 м2, 1000 орын – 0,68 м2 көзделеді. Сот медицинасы орталығы бөлімшесінің ауданы өткізілетін зерттеулер көлемімен анықталады.
100. Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде және мәйітханада үш кіріп-шығатын есік болуы тиіс, екеуі мәйіттерді бөлек қабылдауға және беруге арналған, үшіншісі персоналдың пайдалануына арналған.
101. Мәйітханада мынадай үй-жайлар көзделеді: мәйіттерді қабылдау және сақтау бөлмесі, секциялық, оның ішінде бөлек сыртқы есігі мен кіретін жолдары бар инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашуға және беруге арналған кіші секциялық, салт-жора рәсімдері және мәйіттерді беруге арналған бөлме, тіркелген материалдарды, киімдерді, табыттарды және басқа да мүліктерді сақтау бөлмесі, персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар.
102. Патологиялық-анатомиялық бөлімшелерде секциялық материалды зерттеуге арналған қосымша зертхана болуы тиіс.
Сот-медициналық сараптама жүргізу кезінде заттық айғақтарды сақтауға арналған жеке бөлме бөлінеді.
103. Ғимарат ішінде мәйіттерді тасымалдауға, ашуға, тіркелмеген секциялық материалды өңдеуге және сақтауға байланысты үй-жайлар гистологиялық зертханадан, дәрігерлер мен қызмет көрсететін персоналға арналған үй-жайлардан, мұражайдан және тұрмыстық үй-жайлардан тамбур немесе дәліз арқылы бөлінеді.
104. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жайды жертөледе немесе ғимараттың цокольды қабатында орналастыруға жол беріледі.
105. Секциялық үй-жайларды мәйіттерді беру үй-жайына тікелей жақын орналастыруға жол берілмейді. Инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашуға арналған үй-жайдың бөлек артық, сыртқы кіру-шығу есігі болуы тиіс.

96. В туалетах для инвалидов, перемещающихся в креслах-колясках, предусматривается кабина шириной не менее 1,65 м и глубиной не менее 1,8 м, оборудованная специальными приспособлениями в виде скоб, вмонтированных в стену. В душевых устраивается вертикальный поручень на высоте 90-130 см от уровня пола, в ванной горизонтальные поручни.
97. В палатной секции должен быть санитарный узел для персонала и санитарная комната, площадью не менее 6 м2, оборудованная сливом и раковиной.
98. В жилом корпусе центра предусматриваются: процедурная, раздельные кладовые для чистого и грязного белья, бытовая комната, комната дежурного персонала и помещение для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
99. Общая площадь патологоанатомической организации и морга при стационаре до 100 коек предусматривается не менее 44 м2, при большей мощности из расчета на 1 койку в стационаре на 200 мест - 0,77 м2, 300-400 мест - 0,83 м2, 800 мест - 0,78 м2, 1000 мест - 0,68 м2. Площадь отделения судебно-медицинского центра определяется объемом производимых исследований.
100. Патологоанатомическое отделение и морг должны иметь три входа-выхода, два для раздельного приема и выдачи трупов, третий для пользования персоналом.
101. В морге должны быть следующие помещения: приема и хранения трупов, секционные, в том числе малая секционная для вскрытия и выдачи трупов людей, умерших от инфекционных заболеваний с отдельными наружным входом и подъездными путями, ритуальных процедур и выдачи трупов, хранения фиксированного материала, одежды, гробов и другого имущества, бытовые помещения для персонала.
102. В паталогоанатомическом отделении дополнительно должны быть лаборатории для исследования секционного материала.
Для хранения вещественных доказательств при выполнении судебно-медицинской экспертизы выделяется отдельная комната.
103. Помещения, связанные с транспортировкой трупов внутри здания, проведением вскрытия, обработкой и хранением нефиксированного секционного материала разделяются тамбуром или коридором от гистологической лаборатории, помещений для врачей и обслуживающего персонала, музея и бытовых помещений.
104. Помещение для хранения трупов допускается размещать в подвальном и цокольном этажах здания.
105. Не допускается размещать секционные помещения в непосредственной близости с помещением выдачи трупов. Помещение, предназначенное для вскрытия трупов людей, умерших от инфекционных заболеваний, должно иметь отдельный запасной наружный вход-выход.

106. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жайлардың, секция алдындағы, секциялық, мәйіттерді киіндіруге арналған бөлменің және қаза рәсімі өтетін залдың есіктерінің жақтауларын және құрылымын жоспарлау зембілдердің және арбаның еркін өтуін қамтамасыз етуі тиіс.
107. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту аумағында дене шынықтыру-сауықтыру құрылыстарының аймағында спорт алаңдары (1 орынға 20м2 есебінен) және пациенттердің жас ерекшеліктерін ескере отырып жабдықталған, емдік дене шынықтырумен айналысуға арналған алаң орналасады.
108. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту аумағында еңбекпен емдеу үшін учаскелер болуы тиіс (бау-бақша өсіру, гүл өсіру, бақша егу).
109. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту кезінде жағажай орнатуға жол беріледі. Жағажай жатын үй-жайлардан (корпустардан) кемінде 1,2 километр (бұдан әрі – км) арақашықтықта су айдынының жаға аумағының оңаша учаскесінде орналасады, олардың қолайлы кіретін жолдары, кіреберістері және ашық жерлері болады немесе көлік көтеру құралдарымен жабдықталады.
110. Жағажайдың аумағында аэрарий, солярий, емдік дене шынықтыру алаңы, көлеңке қалқалар, жағажайдағы демалушылардың 40 % дейін пайдалануын есепке алу арқылы қол шатырлар, медициналық және құтқару пункттері, климатотерапевт дәрігер кабинеті, себезгі бөлмесі, санитариялық тораптар, гардероб орналасады. Шомылу аймағының шекарасы айыратын белгілермен белгіленеді.
4. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларын және жабдықтарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
111. Жабдықты орналастыру және пайдалану оған қойылатын нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес жүргізіледі:
1) операциялық, босандыру блоктарында зиянды заттарды жұтатын және жоятын құрылғы болмаса наркоз және басқа да аппараттарды, сондай-ақ герметизациясы бұзылған газ беру жүйесін қолдануға жол берілмейді;
2) емшара, ингаляция кабинеттерінде, таңып-байлау және стерилизация бөлімшелерінде раковинамен және кәрізге ағызумен жабдықталған, уыттылығы жоғары дәрі-дәрмектерді пайдалануға байланысты манипуляцияны орындау үшін сору шкафтары орнатылады.
112. Үй-жайлар, жабдықтар, медициналық және басқа мүкаммал тазалықта ұсталады. Ылғалды жинау (еден, жиһаз, жабдық, терезе алдылары, есіктер) Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану арқылы тәулігіне кемінде екі рет жүргізіледі.
113. Терезе әйнектерін сүрту айына кемінде бір рет ішінен, 3 айда кемінде бір рет және ластануына қарай сыртынан жүргізіледі. Барлық жинау мүкаммалы таңбаланады, белгіленуіне сай пайдаланылады, өңделеді және арнайы бөлінген орындарда бөлек сақталады.

106. Планировка дверных проемов и конструкция дверей в помещениях для хранения трупов, предсекционной, секционной, комнате для одевания трупов и в траурном зале должны обеспечивать свободный пронос носилок и проезд каталок.
107. На территории восстановительного лечения и медицинской реабилитации в зоне физкультурно-оздоровительных сооружений располагаются спортивные площадки (из расчета 20 м2 на 1 место) и площадки для занятий лечебной физкультурой, оборудованные с учетом возрастных групп пациентов.
108. На территории восстановительного лечения и медицинской реабилитации должны быть участки для трудотерапии (садоводство, цветоводство, огородничество).
109. При восстановительном лечении и медицинской реабилитации допускается устройство пляжа. Пляж размещается на обособленном участке береговой территории водоема на расстоянии не более 1,2 километров (далее – км) от спальных помещений (корпусов) с удобными подъездными путями, подходами и спусками или оборудуется подъемно-транспортными средствами.
110. На территории пляжа размещаются аэрарий, солярий, площадка лечебной физкультуры, теневые навесы, зонты с учетом пользования до 40 % отдыхающих на пляже, медицинский и спасательный пункты, кабинеты врача климатотерапевта, душевые, санитарные узлы, гардеробные. Граница зоны купания обозначается опознавательными знаками.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации помещений и оборудования объектов здравоохранения
111. Расстановка оборудования и его эксплуатация проводится в соответствии с требованиями нормативно-технической документации к нему:
1) не допускается в операционных, родильных блоках применение наркозных и других аппаратов без устройств по поглощению и удалению вредных веществ, с нарушенной герметизацией системы подачи газов;
2) в процедурных, ингаляционных кабинетах, перевязочных и стерилизационных отделениях устанавливаются вытяжные шкафы для выполнения манипуляций, связанных с применением высокотоксичных медикаментов, оборудованные раковиной и сливом в канализацию.
112. Помещения, оборудование, медицинский и другой инвентарь содержатся в чистоте. Влажная уборка (пола, мебели, оборудования, подоконников, дверей) проводится не менее двух раз в сутки с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
113. Мытье оконных стекол проводится не реже 1 раза в месяц изнутри, не реже 1 раза в 3 месяца снаружи и по мере загрязнения. Весь уборочный инвентарь маркируется, используется по назначению, обрабатывается и хранится раздельно в специально выделенных местах.

114. Палаталы бөлімшелерді және басқа да функционалдық үй-жайларды жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып күрделі жинау кесте бойынша айына 1 рет, қабырғаларды, еденді, жабдықтарды, мүкаммалды, шамшырақтарды өңдеу арқылы жүргізіледі.
115. Операциялық блокты, таңып-байлау, босандыру залдарын, емшара, манипуляциялық, стерилизациялау үй-жайларын күрделі жинау жабдықтарды, жиһазды, мүкаммалды өңдеу және дезинфекциялау арқылы аптасына бір рет жүргізіледі.
116. Эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша жабылған стационарды ашуға санитариялық-эпиемиологиялық тексеру актісін бере отырып, тиісті аумақтағы, көліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органының келісімі бойынша жол беріледі.
Ескерту: 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
117. Операциялық, таңып-байлау, босандыру залдарында, реанимация палаталарында, жаңа туған және шала туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі нәрестелер палаталарында, емшара, инфекциялық бокстарда, сүт бөлмелерінде әрбір жинаудан кейін 30 минутқа ультракүлгін сәулелегіштер қосылады.
118. Экрандалмаған жылжымалы бактерицидті шамдар үй-жай көлемінің 1 м3-не 2,0-2,5 Вт қуат есебінен орнатылады. Экрандалған бактерицидті шамдар үй-жайдағы адамдарға сәуленің бағытталмауы жағдайында үй-жай көлемінің 1 м3-не 1,0 Вт қуат есебінен еденнен 1,8-2,0 метр биіктікте орнатылады.
Шамдардың жұмысы арнайы журналда тіркеледі. Шамдарға арналған ажыратқыш үй-жайға кіреберісте орналасады және мемлекеттік және орыс тілінде «Кіруге болмайды, бактерицидті сәулелендіргіш қосылып тұр!» деген жанатын тақтамен блокталады. Персоналдың үй-жайға кіруіне бактерицидті қондырғы ажыратылғаннан кейін 30 минуттан соң және үй-жай желдетілгеннен кейін рұқсат етіледі.
119. Науқастардың киімдерін ауыстыру ластануына қарай, бірақ жеті күнде кемінде бір рет жүргізіледі. Науқастардың бөлінділерімен ластанған киімдер тез арада ауыстырылады. Босанған әйелдердің төсек әбзелін ауыстыру әрбір үш күн сайын, іш киімдері, сүлгі және төсем сулықтар күнделікті және қажеттілігіне қарай жүргізіледі.
120. Асептикалық режимдегі операциялық, босандыру блоктарында және басқа да үй-жайларда аруханалық стерильді немесе бір реттік киім-кешек пайдаланылады.
121. Пайдаланылған аурухана киімдерін жинау тығыз арнайы ыдыста (клеенка немесе полиэтилен қаптар не жабдықталған киім-кешекке арналған арбалар) жүзеге асырылады. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді бөлуге жол берілмейді.

114. Генеральная уборка помещений с применением моющих и дезинфицирующих средств палатных отделений и других функциональных помещений и кабинетов проводится по графику не реже 1 раза в месяц, с обработкой стен, пола, оборудования, инвентаря, светильников.
115. Генеральная уборка помещений операционного блока, перевязочных, родильных залов, процедурных, манипуляционных, стерилизационных проводится один раз в неделю с обработкой и дезинфекцией оборудования, мебели, инвентаря.
116. Открытие стационара, закрывавшегося по эпидемиологическим показаниям, производится по согласованию с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории, на транспорте с выдачей акта санитарно-эпидемиологического обследования.
Сноска. Пункт 116 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. В операционных, перевязочных, родильных залах, палатах реанимации, палатах новорожденных и недоношенных детей и детей до одного года, процедурных, инфекционных боксах, молочных комнатах, после каждой уборки на 30 минут включаются ультрафиолетовые облучатели.
118. Неэкранированные передвижные бактерицидные лампы устанавливаются из расчета мощности 2,0-2,5 Вт на 1 м3 помещения. Экранированные бактерицидные лампы из расчета мощности 1,0 Вт на 1 м3 помещения устанавливаются на высоте 1,8 - 2,0 м от пола при условии не направленного излучения на находящихся в помещении людей.
Учет работы ламп фиксируется в специальном журнале. Выключатель для ламп размещается перед входом в помещение и блокируется со световым табло "Не входить, включен бактерицидный облучатель!" на государственном и русском языках. Вход в помещение персонала допускается через 30 минут после отключения бактерицидной установки и проветривания помещения.
119. Смена белья больным проводится по мере загрязнения, но не реже одного раза в семь дней. Загрязненное выделениями больных белье заменяется незамедлительно. Смена постельного белья родильницам проводится каждые три дня, нательного белья, полотенец и подкладных салфеток ежедневно и по необходимости.
120. В операционных, родильных блоках и других помещениях с асептическим режимом, используется больничное стерильное или одноразовое белье.
121. Сбор использованного больничного белья осуществляется в плотную специальную тару (клеенчатые или полиэтиленовые мешки или оборудованные бельевые тележки). Не допускается разборка грязного белья в отделениях.

122. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді уақытша сақтау (12 сағаттан асырмай) санитариялық бөлмелерде немесе осы мақсат үшін арнайы бөлінген басқа да үй-жайларда жууға және дезинфекциялауға жеңіл (металл, пластмасса бөшкелер) жабық ыдыста жүзеге асырылады. Лас киім-кешектермен жұмыс үшін персонал ауыстырылатын санитариялық киіммен қамтамасыз етіледі.
123. Таза киім-кешектер арнайы бөлінген үй-жайларда немесе шкафтарда сақталады. Киім-кешек таңбаланады.
124. Киім-кешектерді жуу денсаулық сақтау объектілеріндегі кір жуу орындарында жүзеге асырылады. Жеке кір жуу машинасы бөлінген жағдайда аурухана киім-кешектерін кір жуу орындарында жууға жол беріледі. Инфекциялық, обсервациялық және іріңді-хирургиялық бөлімшелердің киім-кешектері жуу алдында дезинфекцияланады.
125. Патологиялық-анатомиялық бөлімшенің арнайы киімдері мен басқа киім-кешектері ұйымның кір жуатын орнында басқа бөлімшелердің киім-кешегінен бөлек алдын ала зарасыздандырылғаннан кейін жуылады.
126. Таза және лас киім-кешектерді жеткізу оралған күйде арнайы бөлінген көлікте жабық таңбаланған ыдыста («таза» немесе «лас» киім-кешек) жүзеге асырылады.
127. Науқасты ауруханадан шығарғаннан кейін (қайтыс болғанда), сондай-ақ ластануына байланысты матрацтар, жастықтар, көрпелер кейіннен дезинфекциялық камерада өңдеу арқылы ауыстырылуы тиіс.
128. Науқастар стационарға келіп түскен кезде қабылдау бөлімшесінде санитариялық өңдеуден өтеді және таза іш киімдер, (пижама, ішке киетін аяқ киім) алады. Стационарда (туберкулезге қарсы ұйымдарда емделіп жатқан науқастарды қоспағанда) науқастардың, жүкті әйелдердің, жаңа босанған әйелдердің және жаңа туған нәрестелердің үй киімімен жүруіне жол беріледі.
Ескерту: 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
129. Денсаулық сақтау объектісінің персоналы күнделікті ауыстыру қамтамасыз етілетін көлемде ауыстырылатын арнайы киім жиынымен қамтамасыз етіледі. Арнайы киімді сақтау жеке шкафтарда жеке басының киімінен бөлек, жуу орталықтандырылған және науқастардың киім-кешегінен бөлек жүзеге асырылады.
130. Медициналық персонал әрбір медициналық манипуляцияның алдында, «лас емшараларды» (үй-жайларды жинау, науқастардың киім-кешектерін ауыстыру, дәретханада болу) орындағаннан кейін қолдарын жууы, бір рет қолданылатын сулықпен кептіруі тиіс. Ластану көрінбеген жағдайда қолды тері антисептигімен алдын ала жумай өңдейді.
131. Терінің бүтіндігі және шырышты қабықтар бұзылуына байланысты барлық медициналық қызметтер бір реттік қолданылатын қолғаптармен көрсетіледі.

122. Временное хранение (не более 12 часов) грязного белья в отделениях осуществляется в санитарных комнатах или других специально отведенных для этой цели помещениях в закрытой таре (металлических, пластмассовых бачках), легко подвергающихся мойке и дезинфекции. Для работы с грязным бельем персонал обеспечивается сменной санитарной одеждой.
123. Чистое белье хранится в специально выделенных помещениях или шкафах. Белье маркируется.
124. Стирка белья осуществляется в прачечных объектов здравоохранения. Допускается стирка больничного белья в прачечных при условии выделения отдельной стиральной машины. Белье инфекционных, обсервационных и гнойно-хирургических отделений перед стиркой подвергается дезинфекции.
125. Специальная одежда и белье патологоанатомического отделения стираются после предварительного обеззараживания в прачечной организации отдельно от белья других отделений.
126. Транспортировка чистого и грязного белья осуществляется специально выделенным транспортом в упакованном виде в закрытой маркированной таре ("чистое" или "грязное" белье).
127. После выписки больного (смерти), а также по мере загрязнения матрацы, подушки, одеяла подвергаются замене с последующей обработкой в дезинфекционной камере.
128. При поступлении в стационар больные, в приемном отделении проходят санитарную обработку и получают комплект чистого нательного белья, (пижаму, тапочки). Допускается нахождение в стационаре больных (за исключением больных, находящихся на лечении в противотуберкулезных организациях), беременных, рожениц и новорожденных в домашней одежде.
Сноска. Пункт 128 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Персонал объектов здравоохранения обеспечивается комплектами сменной специальной одежды в количестве, обеспечивающем его ежедневную смену. Хранение специальной одежды осуществляется в индивидуальных шкафчиках раздельно от личной одежды, стирка централизованно и раздельно от белья больных.
130. Медицинский персонал должен мыть руки перед каждой медицинской манипуляцией, после выполнения "грязных процедур" (уборки помещений, смены белья больным, посещения туалета), высушивать руки одноразовыми полотенцами. При отсутствии видимых загрязнений руки обрабатываются кожным антисептиком без предварительного мытья.
131. Все медицинские услуги с нарушением целостности кожных и слизистых покровов оказываются в перчатках одноразового использования.

132. Тамшы инфекцияларымен ауыратын науқастардың палатасына кіру кезінде және тұмау ауруы бойынша қолайсыз кезеңде персонал маска немесе арнайы респиратор киеді. Маскалар ластануына қарай, бірақ әрбір 4 сағаттан жиі емес ауыстырылады.
133. Метициллин (оксациллин)-резистентті алтын түстес стафилококк, ванкомицин-резистентті энтерококк тудырған кез келген жерде орналасқан инфекциясы бар пациенттер оның пайда болған мерзіміне қарамастан жеке палаталарға оқшаулануы тиіс. Палатаға кірер кезде персонал маска, арнайы киім, қолғаптар киеді. Шығар кезде қолғаптар шешіледі, қол құрамында спирт бар тері антисептигімен өңделеді.
134. Күтім заттары мен басқа да медициналық аспаптар тек осы пациент үшін ғана пайдаланылады. Пациенттерді таңып-байлау палатада жүргізіледі. Пациентті шығарғаннан кейін қорытынды дезинфекция, төсек әбзелдерін камералық зарарсыздандыру, ауаны ультракүлгін зарарсыздандыру жүргізіледі.
135. Анаэробты инфекциясы бар науқас жеке палатаға жатқызылады, шығарылғаннан кейін төсегі, төсек жанындағы тумбасы және барлық беттер 0,5% жуу құралының ерітіндісі бар 6 % сутегі тотығы ерітіндісіне немесе анаэробты инфекцияға қатысты белсенді басқа дезинфекциялық құралға мол батырылған шүберекпен сүртіледі. Төсек әбзелдері камералық дезинфекцияға ұшырайды, жуу алдында лас киім-кешек, ыдыс, жеке күтім заттары бактериялардың споралық түрлеріне арналған режим бойынша дезинфекциялық ерітіндіде зарарсыздандырылады.
136. Палаталарды, операциялық, таңып-байлау бөлмелерін жинау күніне кемінде екі рет респиратор мен қолғапты пайдаланумен 0,5 % жуу құралы ерітіндісі бар 6 % сутегі тотығы ерітіндісін қолдану арқылы ылғалды тәсілмен жүргізіледі. Дезинфекциядан кейін үй-жай ыстық сумен жуылады, ауа 1,5-2 сағат бойы бактерицидті сәулелегішпен зарарсыздандырылады.
137. Пайдаланылғаннан кейін жинау мүкаммалы атмосфераның 2 кгс/см (1320С ± 2) кезінде 20 минут бойы автоклавталады немесе бактериялардың споралық түріне арналған режим бойынша дезинфекцияланады және арнайы бөлінген орында сақталады.
138. Палаталарда 4 төсек қойылады, тумбалар мен орындықтар төсек санына байланысты. Төсектің бастары арасындағы және төсек бастары мен қабырға арасындағы арақашықтық кемінде 1,2 м, төсектің бүйір жақтары арасындағы арақашықтық кемінде 0,8 м, балалар және қалпына келтіру емі палаталары мен медициналық оңалту палаталарында кемінде 1,2 м болуы тиіс.
139. Әр бөлімше шағын механикаландыру құралдарымен жабдықталады (қоларба, орындық-арба, дәрілер, киім-кешек, тамақ, қалдықтар тасымалдауға арналған арбалар).

132. При входе в палату к больным капельными инфекциями и в период, неблагополучный по заболеваемости гриппом персонал надевает маски или специальные респираторы. Маски меняются по мере увлажнения, но не реже чем через каждые 4 часа.
133. Пациенты с инфекцией любой локализации, независимо от срока ее возникновения, вызванной метициллин (оксациллин) - резистентным золотистым стафилококком, ванкомицинрезистентным энтерококком, подлежат изоляции в отдельные палаты. При входе в палату персоналом надеваются маска, специальная одежда, перчатки. При выходе перчатки снимаются, руки обрабатываются спиртосодержащим кожным антисептиком.
134. Предметы ухода и другой медицинский инструментарий используются только для данного пациента. Перевязка пациентов проводится в палате. После выписки пациента проводится заключительная дезинфекция, камерное обеззараживание постельных принадлежностей, ультрафиолетовое обеззараживание воздуха.
135. Больной с анаэробной инфекцией госпитализируется в отдельную палату, после выписки кровать, прикроватная тумбочка и все поверхности протираются ветошью, обильно смоченной 6 % раствором перекиси водорода с 0,5 % раствором моющего средства или другим дезинфицирующим средством активным в отношении анаэробной инфекции. Постельные принадлежности подвергаются камерной дезинфекции, грязное белье перед стиркой, посуда, индивидуальные предметы ухода обеззараживаются в дезинфицирующем растворе по режиму для споровых форм бактерий.
136. Уборка палат, операционной, перевязочной производится не реже двух раз в день влажным способом с применением 6 % раствора перекиси водорода с 0,5 % раствором моющего средства с использованием респираторов и перчаток. После дезинфекции помещение моется горячей водой, воздух обеззараживается бактерицидным облучателем в течение 1,5 - 2 часов.
137. После использования уборочный инвентарь подвергается автоклавированию при 2 кгс/см (1320С ± 2) атмосфер в течение 20 минут или дезинфицируется по режиму для споровых форм бактерий и хранится в специально отведенном месте.
138. В палатах устанавливается не более 4 коек, тумбочки и стулья по числу коек. Расстояние между торцами коек и между торцами коек и стеной предусматривается не менее 1,2 м, расстояние между сторонами коек не менее 0,8 м, в детских палатах и палатах восстановительного лечения и медицинской реабилитации не менее 1,2 м.
139. Каждое отделение оснащается средствами малой механизации (каталки, кресла-каталки, тележки для транспортировки лекарств, белья, пищи, отходов).

140. Киім-кешек сақтауға арналған қоймалар ылғалды жинау мен дезинфекцияға қол жетімді гигиеналық жабыны бар сөрелермен жабдықталады. Жалпы киім-кешек орны стеллаждармен, киім-кешекті іріктеуге және сұрыптауға арналған үстелдермен, қажеттілігіне қарай пандустары немесе көтеру механизмдері бар қабылдау люктерімен жабдықталады.
141. Ағымдағы ақауларды жою (төбе мен қабырғадағы су өтулерді, ылғалдық іздерін, зеңді жою, жарықшақтарды, саңылауларды, ойықтарды жабу, түскен қапталған тақтайды, еден төсенішін қалпына келтіру) тез арада жүргізіледі.
142. Құрылымдық бөлімшеге (бөлімшеге) ағымдық жөндеу жүргізу кезеңінде оның жұмыс істеуі тоқтата тұрылады.
Ескерту: 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
143. Денсаулық сақтау объектілерінде жәндіктер, егеуқұйрықтар және тышқан тәрізді кеміргіштер болмауы тиіс. Дезинсекция мен дератизацияны қызметтің осы түріне лицензиясы бар ұйымдар жылына кемінде 4 рет және көрсеткіштер бойынша жүргізеді.
144. Ұйымның аумағы абаттандырылады, көгалдандырылады, қоршалады және жарықтандырылады. Отырғызылған көгал мен гүлзарлардың ауданы учаскенің жалпы ауданының кемінде 60 % құрауы тиіс. Ағаштар ғимараттан 15 м жақын емес арақашықтықта, бұталар 5 м отырғызылады.
145. Аумақты көгалдандыру үшін қауызды, талшықты заттарды және улы жемісі бар мамық тұқымдарды бөлетін тікенекті өсімдіктерді отырғызуға жол берілмейді.
146. Инфекциялық стационардың (бөлімшенің) аумағында бөлек кіретін жолы және кәрізге ағызуды немесе бетондалған су ағызатын орды ұйымдастыру арқылы көлікті дезинфекциялауға арналған алаң болуы тиіс.
147. Туберкулезге қарсы стационарда (бөлімшеде) балалар бөлімшесі болған жағдайда оқшауланған серуендеу алаңдары жабдықталады.
148. Көптеген тұрақтылығымен туберкулез микобактериялары бар науқастардың серуендеуіне арналған аймақ басқа аумақтан көгал жолақтарымен оқшауланады.
149. Кіретін жолдардың, ішкі жолдардың және жаяу жүргінші жолдарының қатты төсемі болуы және пандустармен жабдықталуы тиіс.
150. Жеке автокөліктің уақытша тұрақтары денсаулық сақтау объектілері аумағынан 40 м-ден жақын емес арақашықтықта орналасады.
151. Ұйымның автокөлігін жуу және техникалық қызмет көрсету үшін шаруашылық аймағының аумағында автокөлікке қызмет көрсететін жеке үй-жайлар болуы тиіс.
152. Қоқыс жинауға арналған урналар ғимараттарға кіретін жерлерге, демалыс орындарына және аумаққа әр 50 м сайын орнатылады, күн сайын қоқыстан тазаланады және тазалықта ұсталады.

140. Кладовые для хранения белья оборудуются полками с гигиеническим покрытием, доступным для влажной уборки и дезинфекции. Общие бельевые оборудуются стеллажами, столами для подборки и сортировки белья, при необходимости приемными люками с пандусами или подъемными механизмами.
141. Устранение текущих дефектов (ликвидация протечек на потолках и стенах, следов сырости, плесени, заделка трещин, щелей, выбоин, восстановление отслоившейся облицовочной плитки, дефектов напольных покрытий) проводится незамедлительно.
142. В период проведения текущего ремонта структурного подразделения (отделения) функционирование его приостанавливается.
Сноска. Пункт 142 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. В объектах здравоохранения не должно быть насекомых, крыс и мышевидных грызунов. Дезинсекция и дератизация проводится организациями, имеющими лицензию на данный вид деятельности не менее 4 раз в год и по показаниям.
144. Территория организации благоустраивается, озеленяется, ограждается и освещается. Площадь зеленых насаждений и газонов должна составлять не менее 60 % общей площади участка. Деревья высаживаются на расстоянии не ближе 15 м, кустарниковые 5 м от здания.
145. Для озеленения территории не допускается использовать колючие растения, выделяющие хлопья, волокнистые вещества и опушенные семена, с ядовитыми плодами.
146. На территории инфекционного стационара (отделения) должен быть отдельный въезд и площадка для дезинфекции транспорта с организацией стока в канализацию или бетонированную сливную яму.
147. На территории противотуберкулезного стационара (отделения) при наличии детского отделения оборудуются изолированные прогулочные площадки.
148. Зона для прогулок больных с множественной устойчивостью микобактерий туберкулеза изолируется от остальной территории полосой зеленых насаждений.
149. Подъездные пути, внутренние проезды и пешеходные дорожки должны иметь твердое покрытие и оборудоваться пандусами.
150. Временные стоянки индивидуального автотранспорта размещаются на расстоянии не ближе 40 м от территории объектов здравоохранения.
151. Для мойки и технического обслуживания автотранспорта организации на территории хозяйственной зоны должны быть отдельные помещения обслуживания автотранспорта.
152. Урны для сбора мусора устанавливаются у входов в здания, в местах отдыха и на территории через каждые 50 м, ежедневно очищаются от мусора и содержатся в чистоте.

153. Шаруашылық аймағының аумағында ғимараттан 25 м–ден кем емес арақашықтықта, қатты төсемі және көше жақтан кіретін жолы бар қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орнатуға арналған арнайы алаңдар жабдықталады. Алаңның өлшемдері контейнерлер табанының ауданынан барлық жағы бойынша 1,5 м-ге артық болуы тиіс. Контейнер алаңы қоршалады, қалқамен жабдықталады және бөтен адамның келуінен қорғалады.
154. Аумаққа кіретін жерде жаяу және көлік қозғалысының ағынын көрсете отырып негізгі корпустар мен қызметтердің орналасу сызбасы орнатылады.
5. Денсаулық сақтау объектілерін сумен жабдықтауға, кәріздеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
155. Денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттары орталықтандырылған суық, ыстық сумен жабдықтау және кәріз жүйелеріне қосылады.
Елді мекенде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда жергілікті жүйе құрылғысына жол беріледі немесе су объектілерінің қауіпсіздігінің санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес келуі тиіс әкелінген су пайдаланылады.
156. Ауыз суды тасымалдауға арналған сыйымдылық ыдыстар Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген материалдардан дайындалады, қақпақтары тығыз жабылатын жылумен оқшаулау қабатымен және су ағызуға арналған шүмекпен жабдықталады, тазаланады, жуылады және 10 күнде кемінде бір рет дезинфекцияланады. Сыйымдылықтарды дезинфекциялау Қазақстан Республикасында пайдалануға жіберілген дезинфекциялау құралдарымен жүргізіледі. Сыйымдылықтарды өңдеуге арналған жуу мүкаммалы, жуу және дезинфекциялау құралдары арнайы үй-жайда сақталады.
157. Палаталарда, кабинеттерде, дәретханаларда, емшара, таңып-байлау және қосалқы үй-жайларда қоспалауыштар арқылы ыстық және суық су келіп тұратын қол жуғыштар орнатылады. Балалар мен психиатриялық палаталарда таратушы желідегі ыстық судың температурасы 370С аспауы тиіс.
158. Операция алды, байлап-таңу, босандыру залдары, емшара кабинеттері, нәрестелер палаталары жанындағы мейiрбикелер посттары, хирургиялық, гинекологиялық кабинеттер, бокстар, жартылай бокстардың шлюздері, зертханалар шынтақ крандары қондырғысы бар қол жуғыштармен, сұйық антисептикалық сабыны мен антисептиктер ерітіндісі бар шынтақ дозаторларымен жабдықталады.
159. Жаңа туған нәрестелер палаталарында балаларды жуындыру үшін кең тостағаны бар және қоспалауыш арқылы ыстық және суық су келіп тұратын раковина орнатылады.
160. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған жағдайда үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштар орнатылады.
161. Объектілерді кәрізделмеген елді мекенге орналастырған жағдайда жергілікті кәріздеу құрылғысы болуы тиіс. Шайынды суларды қабылдау жерасты бетондалған су өткізбейтін сыйымдылықта жүзеге асырылады. Ауладағы дәретхана және бетондалған су өткізбейтін сыйымдылық ғимараттан кемінде 25 м арақашықтықта орналастырылады.

153. На территории хозяйственной зоны на расстоянии не менее 25 м от зданий оборудуются специальные площадки с твердым покрытием и подъездом со стороны улицы для установки контейнеров для сбора отходов. Размеры площадки должны превышать площадь основания контейнеров на 1,5 м во все стороны. Контейнерная площадка ограждается, оборудуется навесом и защищается от постороннего доступа.
154. При въезде на территорию устанавливается схема размещения основных корпусов и служб с указанием пешеходных и транспортных потоков движения.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению,
канализованию объектов здравоохранения
155. Здания объектов здравоохранения подключаются к централизованным системам холодного, горячего водоснабжения и канализации.
При отсутствии в населенном пункте централизованной системы водоснабжения допускается устройство местной системы или используется привозная вода, которая должна соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям безопасности водных объектов.
156. Емкости для перевозки и хранения питьевой воды изготавливаются из материалов, допущенных к применению в Республике Казахстан, оборудуются теплоизоляционной прослойкой, плотно закрывающимися крышками и краном для слива воды, очищаются, промываются и дезинфицируются не реже одного раза в 10 дней. Дезинфекция емкостей проводится дезинфицирующими средствами, допущенными к применению в Республике Казахстан. Уборочный инвентарь, моющие и дезинфицирующие средства для обработки емкости хранятся в специальном помещении.
157. В палатах, кабинетах, туалетах, процедурных, перевязочных и вспомогательных помещениях устанавливаются умывальники с подводкой горячей и холодной воды через смесители. Температура горячей воды в разводящей сети в детских и психиатрических палатах не должна превышать 37оС.
158. Предоперационные, перевязочные, родовые залы, процедурные кабинеты, посты медицинских сестер при палатах новорожденных, хирургические, гинекологические кабинеты, шлюзы боксов, полубоксов, лабораторий оборудуются раковинами с установкой локтевых кранов, локтевыми дозаторами с жидким антисептическим мылом и растворами антисептиков.
159. В палатах новорожденных устанавливаются раковины с широкой чашей и подводкой горячей и холодной воды через смесители для подмывания детей.
160. При отсутствии централизованного горячего водоснабжения устанавливаются водонагреватели непрерывного действия.
161. При размещении объектов в не канализованных населенных пунктах должно быть устройство местной канализации. Прием сточных вод осуществляется в подземную бетонированную водонепроницаемую емкость. Надворный туалет и бетонированная водонепроницаемая емкость размещаются на расстоянии не менее 25 м от зданий.

162. Денсаулық сақтау объектілерінің шайынды суларын тазалау және зарарсыздандыру жалпы қалалық кәріздік тазалау құрылыстарында жүзеге асырылады.
Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) жергілікті тазарту құрылыстары болуы тиіс.
163. Балшықпен емдеудің балшық емшаралары мен балшық асүйлері үй-жайларының шайынды суларын ағызу балшық тұндырғыштардағы арнайы жолдар арқылы жүзеге асырылады. Гипс дайындауға арналған үй-жайлардағы қол жуғыштың астына гипс тұндырғыш жабдықталады.
164. Ас блогының өндірістік шайынды суларын тазалау үшін 1000 және одан көп төсекке арналған денсаулық сақтау объектілерінде май аулағыштар (ғимараттан тыс) болуы тиіс.
Барлық санитариялық тораптар бір реттік қағаз орамалдармен немесе электр кептіргіштермен жабдықталады.
165. Палаталы бөлімшелердің санитариялық бөлмелері дәрет ыдыстарын, клеенкаларды өңдеу және кептіру үшін шағын механикаландырылған құралдармен жабдықталады.
166. Су жүргізу және кәріз жүйелерінің құбырлары ұзындығы бойынша қаптармен жабылады және жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан орындалады.
6. Денсаулық сақтау объектілерін табиғи және жасанды жарықтандыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
167. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларында табиғи жарықтандыру болуы тиіс. Қойма үй-жайларын, санитариялық тораптарды, клизма, жеке гигиена бөлмелерін, персоналға арналған себезгі және киім ілетін орындарды, термостат, микробиологиялық бокстарды, операция алды және операциялық, аппарат, наркоз бөлмелерін, фотозертханаларды және пайдалану ережесі табиғи жарықтандыруды талап етпейтін басқа да үй-жайларды екінші жарықпен жарықтандыруға немесе тек жасанды жарықтандыруға жол беріледі.
Көкжиектің оңтүстік румбаларына бағытталған терезелер күннен қорғау құрылғыларымен жабдықталады (күнқағарлар, жалюздер).
168. Жалпы жасанды жарықтандыру барлық үй-жайларда болуы тиіс. Жеке функционалдық аймақтар мен жұмыс орындарын жарықтандыру үшін қосымша жергілікті жарықтандыру орнатылады.
169. Төбелерге орнатылатын жалпы жарықтандыру шамшырақтары тұтас (жабық) плафондармен жабдықталады.
170. Палаталарды жарықтандыру үшін (балалар мен психиатриялық бөлімшелерді қоспағанда) әрбір төсектің жанына еден деңгейінен 1,7 м биіктікке орнатылатын қабырғаға ілетін құрамдас шамшырақтар (жалпы және жергілікті жарықтандыру) қолданылады.
171. Әрбір палатада еденнен 0,3 м биіктікте есік жанында орнатылған түнгі жарықтандыру шамшырағы, балалар мен психиатриялық бөлімшелерінде еден деңгейінен 2,2 м биіктікте, дәрігерлік қарау кабинеттерінде қабырғаға ілетін немесе науқасты қарауға арналған қозғалмалы шамшырақтар болуы тиіс.

162. Очистка и обеззараживание сточных вод объектов здравоохранения осуществляются на общегородских канализационных очистных сооружениях.
В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) должно быть локальные очистные сооружения.
163. Спуск сточных вод из помещений грязевых процедур и грязевой кухни грязелечебницы осуществляется через специальные трапы в грязеотстойник. В помещениях для приготовления гипса под умывальником оборудуется гипсоотстойник.
164. Для очистки производственных сточных вод пищеблока в объектах здравоохранения должны быть жироуловители (вне здания).
Все санитарные узлы обеспечиваются одноразовыми бумажными полотенцами или электросушилками.
165. Санитарные комнаты палатных отделений оборудуются средствами малой механизации для обработки и сушки суден, клеенок.
166. Трубы водопроводных и канализационных систем закрываются кожухами по всему протяжению и выполняются из материала устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к естественному
и искусственному освещению объектов здравоохранения
167. Помещения объектов здравоохранения должны иметь естественное освещение. Освещение вторым светом или только искусственное допускается в помещениях кладовых, санитарных узлах, клизменных, комнатах личной гигиены, душевых и гардеробных для персонала, термостатных, микробиологических боксах, предоперационных и операционных, аппаратных, наркозных, фотолабораториях и других помещениях, правила эксплуатации которых не требуют естественного освещения.
Окна, ориентированные на южные румбы горизонта, оборудуются солнцезащитными устройствами (козырьки, жалюзи).
168. Общее искусственное освещение должно быть во всех помещениях. Для освещения отдельных функциональных зон и рабочих мест, устраивается дополнительное местное освещение.
169. Светильники общего освещения, размещаемые на потолках, оснащаются сплошными (закрытыми) плафонами.
170. Для освещения палат (кроме детских и психиатрических отделений) применяются настенные комбинированные светильники (общего и местного освещения), устанавливаемые у каждой койки на высоте 1,7 м от уровня пола.
171. В каждой палате должен быть светильник ночного освещения, установленный около двери на высоте 0,3 м от пола, в детских и психиатрических отделениях на высоте 2,2 м от уровня пола, во врачебных смотровых кабинетах настенные или переносные светильники для осмотра больного.

172. Табиғи және жасанды жарықтандыру деңгейі осы ережеге 8-қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
7. Денсаулық сақтау объектілерін желдетуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
173. Желдету, ауа баптау және жылыту жүйелері денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы микроклиматтың және ауа ортасының оңтайлы жағдайларын қамтамасыз етуі тиіс.
174. Ауаның температурасы, ауа алмасу жиілігі, денсаулық сақтау объектілері үй-жайларының тазалық бойынша санаты осы санитариялық ережеге 9-қосымшаға сәйкес қабылданады.
175. Денсаулық сақтау объектілері орталықтандырылған жылыту жүйесіне қосылады немесе меншікті жылу көзі пайдаланылады. Ауылдық жерлердегі алғашқы медициналық-санитариялық көмектің денсаулық сақтау объектісіне пеш орнатуға жол беріледі.
176. Жылыту аспаптарының беттері жеңіл тазаланатын тегіс болуы тиіс. Әкімшілік-шаруашылық үй-жайларда және балалар ауруханаларында оларды пайдалануға және жинауға еркін қол жетімділік қамтамасыз етілген жағдайда қоршау қоюға жол беріледі.
177. Орталықтандырылған жылыту жүйесінде жылыту аспаптарындағы шекті температура 850С артық емес су пайдаланылады. Жылыту жүйелерінде жылу тасымалдағыш ретінде басқа сұйықтықтар мен ерітінділерді (антифриза және басқалары) пайдалануға жол берілмейді.
178. Ғимараттар жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіш жүйелерімен жабдықталады. Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) әрбір бокстар мен жартылай бокстардың палаталы секцияларында гравитациялық іске қосылатын дербес сору жүйесі болуы тиіс және ауаны зарарсыздандыру құрылғысымен және дефлектормен жабдықталады. Инфекциялық бөлімшелерде жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші болмаған жағдайда әрбір бокс пен жартылай бокс ауаны рециркуляциялық түрде зарарсыздандыру құрылғысымен жарақтай отырып жабдықталады.
179. Туберкулезге қарсы ұйымның желдету және ауа баптау жүйелері үшін сырттан ауа жинау жер бетінен кем дегенде 3 м биіктіктегі таза аймақтан, ауаны шығару кемінде 2 м биіктікте жүргізіледі.
180. Операциялық, наркоз, босандыру бөлмесіне, реанимациялық, операциядан кейінгі палаталарға, қарқынды терапия палаталарына, тері күйігі науқастарына арналған палаталарға және басқа да осыған ұқсас емдеу үй-жайларына берілетін ауа өңделетін ауадағы микроорганизмдер мен вирустар инактивациясының тиімділігін 95 %-ға қамтамасыз ететін құрылғылармен зарарсыздандырылады. Сырттан берілетін ауа қысқы уақытта жылытылады.
181. Медициналық жабдықты пайдалану ауаға зиянды заттарды бөлумен қоса жүретін операциялық, қарқынды терапия палаталарында, реанимация, босандыру, емшара және басқа да үй-жайларда жергілікті сорғы құрылғысы немесе сору шкафтары болуы тиіс.

172. Уровень естественного и искусственного освещения должен соответствовать приложению 8 к настоящим санитарным правилам.
7. Санитарно-эпидемиологические требования
к вентиляции объектов здравоохранения
173. Системы вентиляции, кондиционирования и отопления должны обеспечивать оптимальные условия микроклимата и воздушной среды в помещениях объектов здравоохранения.
174. Температура, кратность воздухообмена, категория по чистоте помещения объектов здравоохранения принимается в соответствии с приложением 9 к настоящим санитарным правилам.
175. Объекты здравоохранения подключается к централизованной системе отопления или используется собственный источник тепла. В сельской местности в объектах здравоохранения первичной медико-санитарной помощи допускается устройство печи.
176. Нагревательные приборы должны быть с гладкой поверхностью, допускающей легкую очистку. Устройство ограждений допускается в административно-хозяйственных помещениях и в детских больницах при условии обеспечения свободного доступа для их эксплуатации и уборки.
177. В системах центрального отопления используется вода с предельной температурой в нагревательных приборах не более 85оС. Не допускается использование других жидкостей и растворов (антифриза и других) в качестве теплоносителя в системах отопления.
178. Здания оборудуются системами приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением. В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) в каждом боксе и полубоксе в палатной секции должна быть отдельная вытяжная система вентиляции с гравитационным побуждением и оборудуется устройствами обеззараживания воздуха и дефлектором. При отсутствии в инфекционных отделениях приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, оборудуется естественная вентиляция с оснащением каждого бокса и полубокса устройством обеззараживания воздуха рециркуляционного типа.
179. Забор наружного воздуха для систем вентиляции и кондиционирования противотуберкулезных организаций производится из чистой зоны на высоте не менее 3 м от поверхности земли, выброс не менее 2 м.
180. Воздух, подаваемый в операционные, наркозные, родовые, реанимационные, послеоперационные палаты, палаты интенсивной терапии, в палаты для больных с ожогами кожи и другие аналогичные лечебные помещения обеззараживается устройствами, обеспечивающими 95 % эффективность инактивации микроорганизмов и вирусов, находящихся в обрабатываемом воздухе. Подаваемый наружный воздух в зимнее время подогревается.
181. В операционных, палатах интенсивной терапии, реанимации, родовых, процедурных и других помещениях, в которых эксплуатация медицинского оборудования сопровождается выделением в воздух вредных веществ, предусматриваются устройство местных отсосов или установка вытяжных шкафов.

182. Ингаляторияда ауаның сағатына төрт рет, топтық ингаляторияда он рет алмасуын қамтамасыз ететін сору-сыртқа тарату желдеткішінің дербес жүйесі болуы тиіс.
183. Уқалау кабинеттері сағатына ауаны бес рет алмастыратын сору-сыртқа тарату желдеткішімен қамтамасыз етіледі.
184. Операциялық, босандыру палаталарының, қарқынды терапия палаталарының, реанимация, таңып-байлау және басқа да осыған ұқсас емдеу үй-жайларының ауасындағы дәрілік заттар қалдықтарының болуы осы ережеге 10-қосымшада келтірілген рұқсат етілетін шекті шоғырланудан аспауы тиіс.
185. Үй-жай ауасының бактериялық тұқымдалуы оның функционалдық тағайындалуы мен тазалық сыныбына байланысты осы ережеге 11-қосымшада келтірілген рұқсат етілген деңгейлерден аспауы тиіс.
186. Операциялық, наркоз, босандыру бөлімшелерінде, операцияданкейінгі палаталарда, қарқынды терапия палаталарында, онкогематологиялық науқастар, ЖИТС-пен ауыратын науқастар, тері күйігі бар науқастар палаталарында, реанимациялық, сондай-ақ жаңа туған нәрестелерге, емшектегі сәбилерге, шала туған балаларға, жарақат алған балаларға арналған палаталарда және басқа да осыған ұқсас емдеу үй-жайларында ауаны баптау көзделеді. Кювездермен толығымен жабдықталған палаталарда ауа баптауға жол берілмейді.
187. Эпидемияға қарсы ерекше режимді сақтауды талап ететін үй-жайларда тиімділігі жоғары сүзгілер болған жағдайда сплит-жүйені пайдалануға жол беріледі. Сплит-жүйені орнату тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі.
188. Ауаның алмасу жиілігі белгіленген тазалықты қамтамасыз ету есебіне және ауаның газ құрамын ұстап тұруына сүйене отырып таңдалады. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 60%, ауа қозғалысының жылдамдығы 0,15 м/сек аспауы тиіс.
189. Aуаөткізгіштер, торлар, желдеткіш камералары және басқа да құрылғылар механикалық зақымдалмай, тотығу іздері болмай, герметикалық бұзылмай таза күйінде ұсталады. Сору-сыртқа тарату желдеткіші (ауа баптау) ауаөткізгіштерінің үй-жайға ауаөткізгіш материалы немесе қорғаныш жабынының бөлшектерін шығаруды болдырмайтын ішкі беттері болуы тиіс. Ішкі жабынның сіңіру қасиеттері болмауы тиіс.
190. Желдеткіштер мен электр қозғалтқыштар бөтен шу шығармауы және құрылымның дірілін болдырмауы тиіс.
191. Жалпы алмасу сору-сыртқа тарату және жергілікті сору қондырғылары жұмыс басталардан 5 минут бұрын қосылады және жұмыс аяқталған соң 5 минуттан кейін сөндіріледі.
192. Барлық үй-жайларға ауа жоғарғы аймаққа, стерильді үй-жайларға ламинарлық немесе әлсіз турбулентті ағынмен 0,15 м/сек жылдамдықпен беріледі. Операциялық және операция алды бөлімшелерде алдымен сыртқа тарату, содан соң сору немесе бір уақытта сыртқа тарату және сору жүйелері қосылады.

182. В ингалятории должна быть самостоятельная система приточно-вытяжной вентиляции, обеспечивающая и четырехкратный воздухообмен в час, в групповом ингалятории десятикратный.
183. Кабинеты массажа обеспечиваются приточно-вытяжной вентиляцией с пятикратным обменом воздуха в час.
184. Содержание остатков лекарственных средств в воздухе операционных, родовых палат, палат интенсивной терапии, реанимации, процедурных, перевязочных и других аналогичных помещений медицинских организаций не должны превышать предельно-допустимые концентрации, приведенные в приложении 10 к настоящим санитарным правилам.
185. Бактериальная обсемененность воздушной среды помещений, в зависимости от их функционального назначения и класса чистоты, не должны превышать допустимые уровни, приведенные в приложении 11 к настоящим санитарным правилам.
186. Кондиционирование воздуха предусматривается в операционных, наркозных, родовых, послеоперационных палатах, палатах интенсивной терапии, онкогематологических больных, больных СПИДом, с ожогами кожи, реанимационных, а также в палатах для новорожденных детей, грудных, недоношенных, травмированных детей и других аналогичных лечебных помещениях. Не допускается кондиционирование воздуха в палатах, которые полностью оборудованы кювезами.
187. Применение сплит-систем в помещениях, требующих соблюдения особого противоэпидемического режима, допускается при наличии фильтров высокой эффективности. Установка сплит-системы согласовывается с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории.
188. Кратность воздухообмена выбирается исходя из расчетов обеспечения заданной чистоты и поддержания газового состава воздуха. Относительная влажность воздуха должна быть не более 60 %, скорость движения воздуха не более 0,15 м/сек.
189. Воздуховоды, решетки, вентиляционные камеры и другие устройства содержатся в чистоте, не должны иметь механических повреждений, следов коррозии, нарушения герметичности. Воздуховоды приточно-вытяжной вентиляции (кондиционирования) должны иметь внутреннюю поверхность, исключающую вынос в помещения частиц материала воздуховода или защитного покрытия. Внутреннее покрытие не должно обладать сорбирующими свойствами.
190. Вентиляторы и электродвигатели не должны создавать посторонних шумов и вызывать вибрацию конструкций.
191. Общеобменные приточно-вытяжные и местные вытяжные установки включаются за 5 минут до начала работы и выключаются через 5 минут после окончания работы.
192. Во все помещения воздух подается в верхнюю зону, в стерильные помещения ламинарными или слаботурбулентными струями со скоростью не более 0,15 м/сек. В операционных и предоперационных вначале включаются приточные вентиляционные системы, затем вытяжные, или одновременно приточные и вытяжные.

193. Желдеткіш жүйесінің жабдығы сыртқа тарату және сору жүйелері үшін бөлек және дәрігерлер кабинеттеріне, операциялық бөлімге, палаталарға және адамдар үнемі болатын басқа да үй-жайларға жалғаспайтын арнайы үй-жайларда орналастырылады.
194. Сору жүйелеріне арналған үй-жайларда 1 сағатта бір рет ауа алмасуы бар сору желдеткіші болуы тиіс, сыртқа тарату жүйесіне арналған үй-жайларда екі рет ауа алмасуы бар сыртқа тарату жүйесі болуы тиіс.
195. Асептикалық жағдайлардың талаптары қойылатын үй-жайларда ауаөткізгіштердің, құбырлардың, арматураның жасырын төсемі болуы тиіс. Қалған үй-жайларда ауаөткізгіштерді жабық қораптарда орналастыруға жол беріледі.
196. Жасанды іске қосылатын сыртқа тарату желдеткішін орнатқан кезде және ауа дәлізге берілген жағдайда биіктігі 3 қабаттан артық ғимаратта табиғи сору желдеткішіне жол беріледі.
197. Автоклав, себезгі, дәретханаларда, санитариялық бөлмелерде, лас киім-кешектерді, қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда және дезинфекциялық құралдарды сақтауға арналған қоймаларда ұйымдастырылған ауа ағымының құрылғысы жоқ жасанды іске қосылатын сору желдеткіші болуы тиіс.
198. Баспалдақ-лифт тораптарынан лас ауаның палаталы бөлімшелерге берілу мүмкіндігін болдырмау үшін олардың арасында ауа бағанын қамтамасыз ете отырып аралық аймақ құрылады.
199. Желдеткіш және ауа баптаудың дербес жүйелері таза және іріңді операциялық, босандыру блоктарында, реанимациялық, онкогематологиялық, күйік бөлімшелерінде, таңып-байлау, жекелеген палаталық секцияларда, рентген және басқа да арнаулы кабинеттерде болуы тиіс.
200. Туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде):
1) желдету жүйесі палаталарда сағатына кемінде алты еселік ауа алмасуды және аэрозоль құратын емшараларды орындауға арналған үй-жайларда (қақырық жинау бөлмесі, эндоскопия және басқалары) он екі еселік ауа алмасуды қамтамасыз етуі және тұрып қалған аймақтардың пайда болуын болдырмауы тиіс;
2) роторлық және пластиналық рекуператорларды пайдалануға жол бермеуі тиіс;
3) қауіптілігі жоғары аймақтарға және 1-2 сыныптағы биологиялық қауіпсіздік шкафтарына (бұдан әрі – БҚШ) қызмет көрсететін сору қондырғылары HEPA-сүзгілерді немесе жеткілікті қарқындылықтағы бактерицидті ультракүлгін сәулеленуді қолдану арқылы ауаны зарарсыздандыруға арналған құрылғылармен жабдықталады;
4) қабатаралық желілерді бір тік коллектормен біріктіруге жол берілмейді;
5) ауаны беруге және шығаруға арналған жабдықтар қарама-қарсы қабырғаларда орналастырылады. Жұқпаланған үй-жайдан шығатын ауаның көлемі келетін ауаның көлемінен көп болуы тиіс;

193. Оборудование систем вентиляции размещается в специальных помещениях, раздельных для приточных и вытяжных систем и не примыкающих по вертикали и горизонтали к кабинетам врачей, операционным, палатам и другим помещениям постоянного пребывания людей.
194. В помещениях для вытяжных систем должна быть вытяжная вентиляция с однократным воздухообменом в 1 час, для приточных систем приточная вентиляция с двукратным воздухообменом.
195. В помещениях, к которым предъявляются требования асептических условий, должна быть скрытая прокладка воздуховодов, трубопроводов, арматуры. В остальных помещениях допускается размещение воздуховодов в закрытых коробах.
196. Естественная вытяжная вентиляция допускается в здании высотой не более 3-х этажей при условии устройства приточной вентиляции с искусственным побуждением и подачей воздуха в коридор.
197. Вытяжная вентиляция с искусственным побуждением без устройства организованного притока должна присутствовать в автоклавных, душевых, туалетах, санитарных комнатах, помещениях для грязного белья, временного хранения отходов и кладовых для дезинфекционных средств.
198. Для исключения возможности поступления загрязненного воздуха из лестнично-лифтовых холлов в палатные отделения, между ними устраивается переходная зона с обеспечением в ней подпора воздуха.
199. Самостоятельные системы вентиляции и кондиционирования должны быть в чистых и гнойных операционных, родильных блоках, реанимационных, онкогематологических, ожоговых отделениях, перевязочных, отдельных палатных секциях, рентгеновских и других специальных кабинетах.
200. В противотуберкулезных стационарах (отделениях):
1) система вентиляции должна обеспечивать не менее чем шестикратный воздухообмен в час в палатах и двенадцатикратный в помещениях для выполнения аэрозоль-образующих процедур (комната сбора мокроты, эндоскопии и другие) и не допускать возникновение застойных зон;
2) не допускается использование рекуператоров роторного или пластинчатого типа;
3) вытяжные установки, обслуживающие зоны высокого риска и шкафы биологической безопасности 1-2 класса (далее – ШББ) оборудуются устройствами для обеззараживания воздуха с применением HEPA-фильтров или бактерицидного ультрафиолетового облучения достаточной интенсивности;
4) не допускается объединение поэтажных сетей одним вертикальным коллектором;
5) оборудование для подачи и удаления воздуха располагается на противоположных стенах. Объем удаляемого воздуха из заразного помещения должен быть больше притока;

6) үй-жайлардың және шлюздердің барлық есіктері автоматты түрде жабылатын құрылғылармен, палаталардың және бокстардың есіктері (есіктің төменгі жағынан) ауа кіруі үшін желдеткіш торлармен жабдықталады;
7) көптеген дәрі-дәрмекке тұрақты микробактериясы бар туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған бөлімшелердегі дербес сору желдеткіші әр палатада гравитациялық іске қосылатын және дефлектор қондырғысымен орнатылады;
8) сору ауасының шығыны бір төсекке сағатына кемінде 80 текше метр (бұдан әрі – м3) құрауы тиіс. Бактерия бөлмейтін науқастарға арналған палаталар сору ауасы көлемінің 80%-н ауаны сыртқа тарату шығындайтын сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады;
9) баспалдақ алаңдары, лифт шахталары, көтергіштердің діңгектері, пайдаланылған киім-кешектердің киім-кешек бөлмесі ауаны сыртқа шығаруы басым дербес сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады;
10) сору-сыртқа тарату желдеткіш жүйесі тәулік бойы пайдаланылуы тиіс.
201. Айына кемінде бір рет сүзгілердің ластану деңгейін қарау және ауаны зарарсыздандыру құрылғысы жұмысының тиімділігіне бақылау жүргізіледі. Сүзгілерді алмастыру олардың ластануына қарай, бірақ кәсіпорын-дайындаушы ұсынғаннан жиі болмай жүзеге асырылады.
202. Микроклимат параметрлерін және ауа ортасының химиялық заттармен ластануын бақылау:
1) операциялық, операциядан кейiнгi палаталарда, босандыру, қарқынды терапия палаталарында, онкогематологиялық, күйік, физиотерапевтік, радиологиялық бөлімшелерде (палаталарда), қатты әсер ететін және улы заттарды сақтауға арналған, дәрiлік заттарды дайындауға арналған үй-жайларда, зертханаларда, дәріхана қоймаларында және химиялық заттар мен қоспалар пайдаланылатын басқаларында 3 айда 1 рет;
2) инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде), микробологиялық зертханаларда, рентгендік диагностика кабинеттерінде 6 айда 1 рет жүргізіледі.
203. Сору желдеткіші қақырық алу рәсімі басталардан 10 минут бұрын қосылады және ол аяқталған соң 10 минуттан кейін ажыратылады.
204. Патологиялық-гистологиялық және сот-гистологиялық зертханалар механикалық іске қосылатын сору шкафтарымен жабдықталады. Препараттардың әртүрлі реңдерінің күрделі әдістемесі қолданылатын зертханаларда биологиялық қауіпсіздік шкафтары орнатылады.
8. Денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық қалдықтарын жинауға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және жоюға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
205. Ұйымның медициналық қалдықтары (бұдан әрі – қалдықтар) қауіпсіздік дәрежесі бойынша мынадай 5 сыныпқа бөлінеді:
А сыныбы - қауіпті емес, қатты тұрмыстық қалдықтарға ұқсас;
Б сыныбы - орташа қауіпті;
В сыныбы - өте қауіпті;
Г сыныбы – құрамы бойынша өнеркәсіптік қалдықтарға ұқсас қалдықтар;
Д сыныбы – радиоактивті медициналық қалдықтар.

6) все двери помещений и шлюзов оборудуются устройствами для автоматического закрывания, двери палат и боксов (в нижней части полотна) вентиляционными решетками для притока воздуха;
7) вытяжная вентиляция из отделений для больных с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий устраивается отдельно из каждой палаты с гравитационным побуждением и с установкой дефлектора. Приточная вентиляция в этих отделениях предусматривается с механическим побуждением и подачей воздуха в коридор;
8) расход вытяжного воздуха должен составлять не менее 80 метров кубических в час (далее - м3/час) на одну койку. Палаты для больных, не выделяющих бактерии, оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией с расходом приточного воздуха 80 % от объема вытяжного воздуха;
9) лестничные клетки, шахты лифтов, стволы подъемников, бельевые использованного белья оборудуются автономной приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки;
10) система приточно-вытяжной вентиляции должна эксплуатироваться круглосуточно.
201. Не реже 1 раза в месяц производится контроль степени загрязненности фильтров и эффективности работы устройств обеззараживания воздуха. Замена фильтров осуществляется по мере их загрязнения, но не реже, чем рекомендовано предприятием-изготовителем.
202. Контроль параметров микроклимата и загрязненности химическими веществами воздушной среды проводится:
1) в операционных, послеоперационных, родовых, интенсивной терапии, онкогематологических, ожоговых, физиотерапевтических, радиологических отделениях (палатах), в помещениях для хранения сильнодействующих и ядовитых веществ, для приготовления лекарственных средств, лабораториях, аптечных складах и других, где используются химические вещества и соединения 1 раз в 3 месяца;
2) в инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях), микробиологических лабораториях, кабинетах рентгенодиагностики 1 раз в 6 месяцев.
203. Вытяжная вентиляция включается за 10 минут до начала процедуры забора мокроты и отключается через 10 минут после ее окончания.
204. Патогистологическая и судебно-гистологическая лаборатории оснащаются вытяжными шкафами с механическим побуждением. В лабораториях, где применяются сложные методики различных окрасок препаратов, устанавливаются шкафы биологической безопасности.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к сбору,
обезвреживанию, транспортировке, хранению и уничтожению
медицинских отходов объектов здравоохранения
205. Медицинские отходы организации (далее – отходы) по степени опасности подразделяются на пять классов:
класс А - неопасные, подобные твердым бытовым отходам;
класс Б - умеренно опасные;
класс В - чрезвычайно опасные;
класс Г - отходы по составу близкие к промышленным отходам;
класс Д - радиоактивные.

206. Денсаулық сақтау объектілерінде мыналар қамтамасыз етіледі:
1) қалдықтарды жинау және залалсыздандыру;
2) қалдықтарды аумақтағы контейнерлерде (А сыныбы) және арнайы бөлінген үй-жайларда (Б, В, Г, Д сыныптары) уақытша сақтау;
3) контейнерлерді залалсыздандыру немесе қалдықтарды жою.
207. Қалдықтарды жинау үшін бір реттік су өтпейтін қағаз қаптар, пакеттер, металл және пластикалық сыйымдылықтар, қауіпсіз кәдеге жарату қораптары (бұдан әрі – ҚКЖҚ), контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтардың әрбір сыныбын жинауға арналған пакеттердің түсі әртүрлі болуы тиіс; контейнерлер мен сыйымдылықтар таңбаланады. А сыныбы қалдықтарын жинауға арналған пакеттердің түсі ақ, Б сыныбы сары, В сыныбы қызыл, Г сыныбы қара, Д сыныбы радиоактивті қауіптілік белгісімен таңбаланады.
208. Әр сынып үшін контейнерлердің, сыйымдылықтардың және пакеттердің таңбалары сәйкес келуі тиіс. Б және В сыныбы қалдықтарын жинауға арналған металл және пластикалық сыйымдылықтар, контейнерлер тығыз жабылуы тиіс.
209. ҚКЖҚ бір рет қолданылатын болуы, тығыз, тесілмейтін және су өтпейтін материалдан дайындалған болуы, медициналық қалдықтардың төгілуін немесе түсіп қалуын болдырмайтын клапан-бекіткіші бар болуы тиіс. ҚКЖҚ көлемінің үштен екі бөлігінен асырмай толтырылады және толтырылған жерінде тәуліктен артық сақталмайды.
210. Қалдықтары бар қаптарды, пакеттерді, сыйымдылықтарды, ҚКЖҚ тасымалдау үшін арнайы бекіткіштері бар арбалар пайдаланылады.
211. Мыналарға:
1) арбаларды қолданылу мақсатынан тыс пайдалануға;
2) әртүрлі сыныптың медициналық қалдықтарын оларды жинау, залалсыздандыру, сақтау және тасымалдау кезеңдерінде араластыруға;
3) сыйымдылықтарды электрмен қыздыру аспаптарының жанына орналастыруға;
4) қалдықтарды қолмен тығыздауға;
5) қалдықтарды қолғапсыз жинауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
212. А сыныбындағы медициналық қалдықтары жиналған орындарынан ұйымның аумағында орналасқан контейнерге жіберіледі және тұрмыстық және медициналық қалдықтарды жинаумен, шығарумен, сұрыптаумен, залалсыздандырумен, жоюмен және қайта өңдеумен айналысатын объектілер шығарады.
213. Б, В, Г, Д сыныптарының қалдықтарын уақытша сақтау үшін ұйымда жеке үй-жайлар болуы тиіс.
214. Б және В сыныбындағы қалдықтарын уақытша сақтауға арналған үй-жайда таза сыйымдылықтарды жууға, залалсыздандыруға және сақтауға арналған бөлме болуы тиіс. Үй-жай су келтірілген ванналармен, су ағатын жолдармен, таза сыйымдылықтарды сақтауға арналған сөрелермен, арнайы киімді сақтауға арналған шкафтармен, сору-сыртқа тарату желдеткішімен, биологиялық және тағамдық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазытқыш жабдығымен, ыстық және суық су келтірілген раковинамен, бактерицидті шаммен жабдықталады.

206. В объектах здравоохранения обеспечивается:
1) сбор и обезвреживание отходов;
2) временное хранение отходов в контейнерах на территории (класс А) и в специально выделенных помещениях (классы Б, В, Г, Д);
3) транспортировка контейнеров к месту обезвреживания или уничтожения отходов.
207. Для сбора отходов используются одноразовые водонепроницаемые бумажные мешки, пакеты, металлические и пластиковые емкости, коробки безопасной утилизации (далее – КБУ), контейнеры. Для каждого класса отходов мешки, пакеты для сбора должны иметь различную окраску; контейнеры и емкости маркируются. Пакеты для сбора отходов класса А должны иметь белую окраску, класса Б желтую, класса В красную, класса Г черную, класса Д маркируются знаком радиоактивной опасности.
208. Маркировка контейнеров, емкостей и пакетов для каждого класса должна совпадать. Металлические и пластиковые емкости, контейнеры для сбора отходов класса Б и В должны плотно закрываться.
209. КБУ должны быть одноразового использования, изготовлены из плотного, не прокалываемого и водонепроницаемого материала, с клапаном-фиксатором, исключающим возможность рассыпания, выпадения медицинских отходов. КБУ заполняются не более чем на две трети объема и хранятся на месте заполнения не более суток.
210. Для транспортировки мешков, пакетов, емкостей, КБУ с отходами используются тележки со специальными креплениями.
211. Не допускается:
1) использовать тележки не по назначению;
2) смешивать отходы различных классов на стадиях их сбора, обезвреживания, хранения и транспортировки;
3) устанавливать емкости рядом с электронагревательными приборами;
4) утрамбовывать отходы руками;
5) осуществлять сбор отходов без перчаток.
212. Медицинские отходы класса А из мест образования направляются в контейнер, расположенный на территории организации и вывозятся объектом, занимающимся сбором, удалением, сортировкой, обезвреживанием, утилизацией и переработкой бытовых и медицинских отходов.
213. Для временного хранения отходов класса Б, В, Г, Д в организации должны быть отдельные помещения.
214. При помещении для временного хранения отходов класса Б и В должна быть комната для мойки, обезвреживания и хранения чистых емкостей. Помещение оборудуется ваннами с подводкой воды, трапом для стока воды, стеллажами для хранения чистых емкостей, шкафом для хранения специальной одежды, приточно-вытяжной вентиляцией, холодильным оборудованием для хранения биологических и пищевых отходов, раковиной с подводкой горячей и холодной воды, бактерицидной лампой.

215. Қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайлар ұйым ғимаратының шығатын есігіне тікелей жақын жерде орналасады және шығару үшін қолайлы кіретін жолдары болуы тиіс. Баспалдақтар траптармен жабдықталады. Едені, қабырғалары, төбесі жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдардан жасалады.
216. А сыныбындағы қалдықтары әкімшілік-шаруашылық үй-жайларда; бөлімшелердің палаталарында (инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелерді қоспағанда); тағамдық блоктарда, буфеттерде, ұйымның аумағында құрылады.
217. Тағам қалдықтары (инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелерді қоспағанда) «Тағам қалдықтары үшін» деген таңбасы бар металл немесе пластик сыйымдылықтарға жиналады.
218. Б сыныбындағы қалдықтары операциялық, реанимациялық және басқа да манипуляциялық–диагностикалық бөлімшелерінде, сондай-ақ емшара, таңып-байлау, егу кабинеттерінде; инфекциялық, тері-венерологиялық стационарларда (бөлімшелерде), клиникалық-диагностикалық және патологиялық-анатомиялық зертханаларда; 3-4 патогенді топқа жататын микроорганизмдермен жұмыс істейтін зертханаларда, виварийлерде, санитарлық бөлмелерде, дәретханаларда құрылады.
219. В сыныбындағы қалдықтары аса қауіпті және карантинді инфекциялары, адамның иммун тапшылығы вирусы, жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы бар пациенттерге арналған бөлімшелерде, 1-2 патогенді топқа жататын микроорганизмдермен жұмыс істейтін зертханаларда, фтизиатриялық клиникаларда құрылады.
220. Б және В сыныбындағы қалдықтары дезинфекциялануға жатады. Дезинфекциядан кейін қақпақтары тығыз жабылатын сыйымдылықтарға салынған бір реттік пакеттерге жиналады.
221. Үштен бір бөлігі толғаннан кейін бір реттік пакеттер буылады және қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады. Пакетпен жасалатын барлық әрекеттер маскада және резеңке қолғаптармен жүргізіледі.
222. Арнайы қондырғыларға жою (өртеу) үшін жіберілетін қалдықтар зарарсыздандырылмайды.
223. Пайдаланылған тікенекті және басқа да үшкір заттар (шприцтер, системалар, инелер, ұстаралар, ампулалар) ҚКЖҚ-ға басқа медициналық қалдықтардан бөлек алдын ала бөлшектенбей және дезинфекцияланбай жиналады. ҚКЖҚ арнайы қондырғыларда жойылуға жіберіледі.
224. Г сыныбындағы қалдықтар диагностикалық, химиялық-терапевттік, патологиялық-анатомиялық бөлімшелерде, фармацевтік цехтарда, дәріханаларда, қоймаларда; химиялық зертханаларда құрылады.
225. Пайдаланылған люминесцентті шамдар, құрамында сынабы бар аспаптар мен жабдық тығыз жабылатын сыйымдылықтарға жиналады. Сыйымдылықтар толтырылғаннан кейін аузы тығыз жабылады және қосалқы үй-жайларда сақталады. Г сыныбындағы қалдықтарын жою олардың қауіптілік сыныбына сәйкес жүргізіледі. Кәрізге сұйық ерітінділерді құюға, егер ерітінділер құбыр материалына және кәріз құрылысының элементтеріне қиратушы әсер етпеген жағдайда жол беріледі.

215. Помещения для временного хранения отходов располагаются в непосредственной близости от выхода из здания организации и должны иметь удобные подъездные пути для вывоза. Лестницы оборудуются трапами. Пол, стены, потолок выполняются из материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам.
216. Отходы класса А образуются в административно-хозяйственных помещениях; палатах отделений (за исключением инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных); пищевых блоках, буфетах; на территории организации.
217. Пищевые отходы (за исключением инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных отделений) собираются в металлическую или пластиковую емкость, имеющую маркировку "Для пищевых отходов".
218. Отходы класса Б образуются в операционных, реанимационных и других манипуляционно-диагностических отделениях, а также процедурных, перевязочных, прививочных кабинетах; инфекционных, кожно-венерологических стационарах (отделениях), клинико-диагностических и патологоанатомических лабораториях; лабораториях, работающих с микроорганизмами 3 - 4 групп патогенности, вивариях, санитарных комнатах, туалетах.
219. Отходы класса В образуются в отделениях для пациентов с особо опасными и карантинными инфекциями, вирусом иммунодефицита человека, синдромом приобретенного иммунодефицита, лабораториях, работающих с микроорганизмами 1 - 2 групп патогенности, во фтизиатрических клиниках.
220. Отходы класса Б и В подлежат дезинфекции. После дезинфекции собираются в одноразовые пакеты, вложенные в емкости с плотно закрывающимися крышками.
221. После заполнения на две трети одноразовые пакеты завязываются и вывозятся на полигоны для твердых бытовых отходов. Все манипуляции с пакетом производятся в маске и резиновых перчатках.
222. Отходы, направляемые на специальные установки для уничтожения (сжигания), не обеззараживаются.
223. Использованные колющие и другие острые предметы (шприцы, системы, иглы, перья, бритвы, ампулы) собираются отдельно от других видов медицинских отходов в КБУ без предварительного разбора и дезинфекции. КБУ направляются для уничтожения на специальных установках.
224. Отходы класса Г образуются в диагностических, химиотерапевтических, патологоанатомических отделениях, фармацевтических цехах, аптеках, складах, химических лабораториях.
225. Использованные люминесцентные лампы, ртутьсодержащие приборы и оборудование собираются в плотно закрывающиеся емкости. После заполнения емкости плотно закрываются и хранятся во вспомогательных помещениях. Уничтожение отходов класса Г проводится в соответствии с классом их опасности. Слив жидких растворов в канализацию допускается при условии, если растворы не оказывают разрушающего действия на материалы труб и элементы сооружений канализации.

226. Д сыныбындағы қалдықтары диагностикалық зертханаларда (бөлімшелерде); радиоизотопты зертханаларда; рентген кабинеттерінде құрылады.
227. Қысқа өмірлік айналымы бар (қатты, сұйық және газ түріндегі), кейіннен ҚТТ полигонына шығару арқылы олар толық ыдырағанға дейін тиісті қоймаларда сақтауға жол беріледі. Радиоактивті «ұзақ өмір сүретін» қалдықтар арнайы полигондарға көмуге жіберіледі.
228. Қалдықтарды тасымалдау персонал және қоршаған орта үшін қауіпсіз болуы және арнайы оқытылған персонал жүзеге асыруы тиіс.
229. А, Б және В сыныбындағы қалдықтарын жинауға арналған контейнерлерді, автокөлік құралдарының кузовтарын дезинфекциялау аптасына бір рет және тұрмыстық және медициналық қалдықтарды жинаумен, шығарумен, сұрыптаумен, залалсыздандырумен, жоюмен және қайта өңдеумен айналысатын объектілердің жүк түсіретін орындарында ластануына қарай жүргізіледі.
230. А, Б, В сыныбындағы қалдықтары құрылған орындарында бір тәуліктен асырылмай, арнайы алаңдардағы контейнерлерде немесе қалдықтары бар сыйымдылықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда үш тәуліктен асырылмай сақталады. Б сыныбындағы биологиялық қалдықтары, сондай-ақ тағам қалдықтары қосу 5оС-тан аспайтын температурада сақталады.
Уақытша сақтау үй-жайы, пайдаланылған мүкаммал мен жабдық қалдықтарды шығарғаннан кейін дезинфекцияланады.
230-1. Медициналық ұйымның жауапты адамы осы санитариялық ережеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналын жүргізеді.
Ескерту: 230-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
9. Денсаулық сақтау ұйымдарында еңбек жағдайларына және қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
231. Қоғамдық, емдік және диеталық тамақтандыруды ұйымдастыру, азық-түлік тағамдарын өндіру, тасымалдау, сақтау және өткізу жағдайлары, бір науқасқа арналған тамақтандыру нормасын сақтау, тамақтандырудың химиялық құрамы, тағамдық құндылығы, өнімдердің жиыны, тамақтандыру режимі бойынша сәйкестігі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай келуі тиіс.
232. Денсаулық сақтау объектілерінің бөлімшелерінде пациенттердің тамақтарын сақтауға арналған тоңазытқыштар орнатылады.
233. Персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар санитариялық өткізгіш типі бойынша жабдықталады және олардың құрамына мыналар кіреді: киім ілетін орын, себезгі бөлмесі, қол жуғыштар, дәретхана, арнайы киім мен жеке қорғаныш құралдарын сақтауға арналған үй-жай. Киім ілетін орындар арнайы және жеке киімді сақтауға арналған жеке шкафтармен жабдықталады.

226. Отходы класса Д образуются в диагностических лабораториях (отделениях), радиоизотопных лабораториях, рентгеновских кабинетах.
227. Отходы, имеющие короткий жизненный цикл (твердая, жидкая и газообразная формы) допускается хранить в соответствующих хранилищах до их распада, с последующим вывозом на полигоны ТБО. Радиоактивные "долгоживущие" отходы направляются для захоронения на специальные полигоны (могильники).
228. Транспортировка отходов должна быть безопасной для персонала и окружающей среды и осуществляться специально обученным персоналом.
229. Дезинфекция контейнеров для сбора отходов классов А, Б и В, кузовов автотранспортного средства проводится один раз в неделю и по мере загрязнения в местах разгрузки объектом, занимающимся сбором, удалением, сортировкой, обезвреживанием, утилизацией и переработкой бытовых и медицинских отходов.
230. Отходы класса А, Б и В хранятся по месту образования не более суток, в контейнерах на специальных площадках или в местах и помещениях для временного хранения емкостей с отходами не более трех суток. Биологические отходы класса Б, пищевые отходы хранятся при температуре не выше плюс 5оС.
Помещение временного хранения, использованный инвентарь и оборудование после вывоза отходов дезинфицируются.
230-1. Ответственное лицо медицинской организации ведет ежедневный учет медицинских отходов в журнале по форме, согласно приложению 13 к настоящим санитарным правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 230-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда, и
организации общественного питания в объектах здравоохранения
231. Организация общественного, лечебного и диетического питания, условия производства, транспортировки, хранения и реализации пищевой продукции, соблюдения норм питания на одного больного, соответствия питания по химическому составу, пищевой ценности, набору продуктов, режиму питания должны соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов.
232. В отделениях объектов здравоохранения устанавливаются холодильники для хранения продуктов пациентов.
233. Бытовые помещения для персонала оборудуются по типу санитарного пропускника и в их состав входят: гардеробные, душевые, умывальные, туалет, помещение для хранения специальной одежды и средств индивидуальной защиты. Гардеробные оборудуются раздельными шкафами для хранения специальной и личной одежды.

234. Тамақпен қамтамасыз ету үшін асханалар мен буфеттер болуы тиіс, барлық бөлімшелерде ауданы 12 м2 кем емес, тоңазытқышпен, су жылытуға арналған құрылғымен, қол жууға арналған раковиналармен жабдықталған персоналға арналған бөлме бөлінеді. Жұмыс орындарында тамақ ішуге болмайды.
235. Персонал арнайы киімді күнделікті ауыстыруды қамтамасыз ететін мөлшерде ауысымға арналған арнайы киім жиынымен (халаттар, костюмдер, қалпақтар немесе орамалдар), ауысымдық аяқ киіммен қамтамасыз етіледі. Арнайы киім қақырықпен немесе басқа да науқастардың бөлінділерімен ластанған кезде ол тез арада ауыстырылады.
236. Персонал ауыстыруды қамтамасыз ететін мөлшерде өнеркәсіптік өндірістің тыныс алу органдарын қорғауға арналған құралдарымен (қорғау дәрежесі жоғары маскалар, респираторлар), бір рет қолданылатын қолғаптармен қамтамасыз етіледі.
237. Көптеген дәрі-дәрмекке тұрақтылығы бар микобактериялар бөлетін туберкулезбен ауыратын науқастармен жұмыс жүргізген кезде қорғау дәрежесі жоғары қорғаныш маскалары мен респираторлар пайдаланылады.
238. Өкпеден тыс туберкулез бөлімшелерінде хирургиялық түрдегі маскаларды киюге жол беріледі. Осы бөлімшелерге жанамалас өкпеден тыс және өкпе туберкулезімен ауыратын науқастарды жатқызған жағдайда персонал қорғау дәрежесі жоғары маскалармен немесе респираторлық түрдегі маскалармен қамтамасыз етіледі.
239. Инфекциялық, туберкулезге қарсы, босануға көмектесетін және басқа да ұйымдардың мейірбике посттарында (қажеттілігіне қарай) оларды ауыстыруды есепке ала отырып таза маскалар мен респираторлардың тәуліктік қоры көзделеді. Пайдаланылған маскалар кейіннен жойыла отырып арнайы бөлінген тығыз жабылатын сыйымдылықтарға салынады.
240. Персонал электрмен емдеу емшаралары кезінде мыналармен:
1) су астында ультрадыбыстық емшара өткізу кезінде (арнайы фаянс ванналарда) мата қолғап үстінен киетін резеңке қолғаптармен;
2) ультракүлгін сәулелегіштерді пайдалану кезінде әйнегі қоңыр және бүйірлік қорғанышы бар қорғаныш көзілдірігімен қамтамасыз етіледі.
241. Кіші медициналық персоналдың физиотерапевтік емшара өткізуіне жол берілмейді. УЖЖ пен ӨЖЖ генераторларындағы электрлі медициналық аппаратурамен жұмысқа он сегіз жастан кіші адамдар және жүкті әйелдер жіберілмейді.
242. Құрғақ дезинфекциялау препаратын өлшеп-орау, жұмыс ерітінділерін дайындау, дезинфекция өткізу халатта немесе комбинезонда, резеңке қолғаптармен, қорғаныш көзілдірігімен, алжапқышта орындалады, тыныс алу органдары респиратормен қорғалады. Жұмыстан кейін бет және қолдар сабынмен ағынды суда жуылады, ерітінді көзге, шырышты қабыққа тиген жағдайда, оны таза ағынды сумен немесе арнайы ерітіндімен молынан жуады.

234. Для обеспечения питанием должны быть столовые или буфеты, во всех отделениях выделяется комната для персонала площадью не менее 12 м2, оборудованная холодильником, устройствами для подогрева воды, раковинами для мытья рук. Не допускается прием пищи на рабочих местах.
235. Персонал обеспечивается комплектами сменной специальной одежды (халаты, костюмы, шапочки или косынки), сменной обувью (тапочками) в количестве, обеспечивающем ежедневную смену специальной одежды. При загрязнении специальной одежды мокротой или другими выделениями больных она меняется немедленно.
236. Персонал обеспечивается средствами защиты органов дыхания промышленного производства (маски с высокой степенью защиты, респираторы), перчатками одноразового использования в количестве, обеспечивающем их смену.
237. При проведении работ в присутствии больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, выделяющих микобактерии, используются защитные маски и респираторы с высокой степенью защиты.
238. В отделениях внелегочного туберкулеза допускается ношение масок хирургического типа. В случае госпитализации в эти отделения больных с сочетанным внелегочным и легочным туберкулезом, персонал обеспечивается масками с высокой степенью защиты или масками респираторного типа.
239. На постах медицинских сестер инфекционных, противотуберкулезных, родовспомогательных и других организаций (при необходимости) предусматривается суточный запас чистых масок и респираторов с учетом периодичности их смены. Использованные маски помещаются в специально выделенные плотно закрывающиеся емкости с последующим уничтожением.
240. Персонал при электролечебных процедурах, обеспечиваются:
1) резиновыми перчатками одетыми поверх матерчатых при проведении ультразвуковых процедур под водой (в специальных фаянсовых ванночках);
2) защитными очками с темной окраской стекол и боковой защитой при использовании ультрафиолетовых облучателей.
241. Не допускается проведение физиотерапевтических процедур младшим медицинским персоналом. Не допускаются лица моложе восемнадцати лет и беременные женщины к работе с электромедицинской аппаратурой на генераторах УВЧ и СВЧ.
242. Фасовка сухого дезинфекционного препарата, приготовление рабочих растворов, проведение дезинфекции выполняются в халате или комбинезоне, резиновых перчатках, защитных очках, фартуке, органы дыхания защищаются респиратором. После работы лицо и руки моются проточной водой с мылом, при попадании раствора в глаза, на слизистую оболочку они обильно промываются чистой водой или специальными растворами.

243. Медициналық және техникалық персонал, жоғары және орта медициналық оқу ұйымдарының студенттері жұмысқа кірер алдында міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық текесріп-қараудан өтеді.
244. Әр қызметкерде жеке медициналық кітапша болуы тиіс.
245. Туберкулез микробактерияларын жұқтыру, бұрын болған туберкулез ауруы және қалдық өзгерістердің болуы туберкулезге қарсы ұйымға жұмысқа қабылдау кезінде бас тартуға негіз болып табылмайды.
246. Денсаулық сақтау объектілерінде персоналдың кәсіптік қызметіне байланысты зақымданулары мен төтенша жағдайларға (тіліп алу, шаншу, қанның көзге түсетін қабықтарға түсуі, зақымданған тері жабыны мен басқалары), өткізілген профилактикалық іс-шаралар (АИТВ инфекциясы кезінде кезек күттірмейтін профилактика) көрсетіле отырып есеп жүргізілуі тиіс.
10. Денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық мақсаттағы бұйымдарына стерилизация және дезинфекция жүргізу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
247. Бір рет пайдаланылатын құрал-сайман алдын ала дезинфекциясыз және бөлшектеусіз жойылады (өртеледі, қиратылады).
248. Көп рет қолданылатын медициналық бұйымдар пайдаланылғаннан кейін дезинфекцияланады, стерильдеу алды тазаланады, кептіріледі, оралады және стерилизацияланады.
249. Құрал-сайманды дезинфекциялау оны дезинфекциялық ерітіндіге батыру арқылы немесе ультракүлгін және басқа да жуу машиналарында пайдаланылған жерінде жүргізіледі.
250. Қуыстары бар медициналық бұйымдарды дезинфекциялау үшін екі сыйымдылық пайдаланылады. Бірінші сыйымдылықта аспап қанның, сілемейдің, дәрілік препараттардың қалдықтарынан жуылады, сосын экспозия үшін екінші сыйымдылыққа батырылады. Алмалы-салмалы бұйымдар бөлшектенген күйінде өңделеді.
251. Дезинфекциялау ерітінділері дезинфекциялық құралды қолдану бойынша нұсқаулықта (әдістемелік нұсқауда) көрсетілген мерзімдерге сәйкес ластануына, түсінің өзгеруіне немесе шөгіндінің пайда болуына қарай ауыстырылады.
252. Биологиялық сұйықтықтарға қатысты бекітуші әсері бар дезинфекциялық құралдарды пайдаланған кезде құрал-сайман суды кейіннен зарарсыздандыру арқылы алдын ала жеке сыйымдылықта жуылады.
253. Жуу ерітіндісі егер оның түсі өзгермесе, дайындалған сәтінен бастап тәулік бойы қолданылады. Стерильдеу алды өңдеудің сапасы қан мен синтетикалық жуу заттарының сілтілі компоненттерінің қалдық мөлшеріне оң нәтиженің, сондай-ақ аспаптағы майлы дәрілік заттар қалдықтарының болмауы бойынша бағаланады.

243. Медицинский и технический персонал, студенты высших и средних медицинских учебных организаций должны проходить обязательные предварительные при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры.
244. Каждый работник должен иметь при себе личную медицинскую книжку.
245. Инфицирование микобактериями туберкулеза, перенесенное в прошлом заболевание туберкулезом и наличие остаточных изменений не являются основанием отказа при приеме на работу в противотуберкулезную организацию.
246. В объектах здравоохранения должен быть налажен учет травм и чрезвычайных ситуаций (порезы, уколы, попадание крови на видимые слизистые, поврежденные кожные покровы и другие), связанных с профессиональной деятельностью персонала, с указанием проведенных профилактических мероприятий (экстренная профилактика при ВИЧ–инфекции).
10. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского
назначения в объектах здравоохранения
247. Медицинский инструментарий одноразового пользования без предварительной дезинфекции и разборки подвергается уничтожению (сжиганию, разрушению).
248. Изделия медицинского назначения многократного применения после использования подвергаются дезинфекции, предстерилизационной очистке, сушке, упаковке и стерилизации.
249. Дезинфекция инструментария проводится в местах его использования путем погружения в дезинфицирующий раствор или в ультразвуковых и других моечных машинах.
250. Для дезинфекции медицинских изделий, имеющих полости, используются две емкости. В первой емкости инструментарий промывается от остатков крови, слизи, лекарственных препаратов, затем погружается во вторую емкость для экспозиции. Разъемные изделия обрабатываются в разобранном виде.
251. Дезинфицирующие растворы меняются по мере загрязнения, изменения цвета или появления осадка, в соответствии со сроками указанными в инструкциях (методических указаниях) по применению дезинфицирующего средства.
252. При использовании дезинфицирующего средства, обладающего фиксирующим эффектом в отношении биологических жидкостей, инструментарий предварительно отмывается в отдельной емкости водой с последующим ее обеззараживанием.
253. Моющий раствор используется в течение суток с момента приготовления, если цвет раствора не изменился. Качество предстерилизационной обработки оценивается по отсутствию положительных проб на остаточное количество крови и щелочных компонентов синтетических моющих веществ, а также остатков масляных лекарственных средств на инструменте.

254. Құрал-сайманды стерильдеу алды тазалау және стерильдеу денсаулық сақтау ұйымының әр бөлімінің арнайы бөлінген орнында немесе орталықтандырылған стерильдеу бөлімшесінде (бұдан әрі – ОСБ) жүргізіледі. Дезинфекциялық құралдың құрамында жуу компоненті болмаған кезде стерильдеу алды тазалау жүргізілмейді.
255. ОСБ үй-жайлары стерильді және стерильді емес аймақтарға бөлінеді. Жаңадан салынып жатқан стационарлардың қуаты 120 төсектен артық ұйымдарда, 100 төсектен артық перзентханаларда және 500 келуден артық амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы ОСБ-да мынадай үш аймақ көзделеді:
1) лас аймақ (лас материалды қабылдау, сұрыптау, дезинфекциялау-жуу машинасына салу);
2) таза аймақ (таза, дезинфекцияланған және кептірілген материалды дезинфекциялау-жуу машинасынан алу, орау, стерилизаторға салу). Медициналық киім-кешекті орау үшін жеке үй-жай болуы тиіс;
3) стерильді аймақ (стерильді материалдың стерилизаторлардан түсуі және оны сақтау).
256. Қосалқы үй-жайлар: экспедиция (стерильді материалды беру), санитариялық тораптар мен медициналық персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар.
257. Лас аймақ таза аймақтан өтпелі дезинфекциялау-жуу машиналарымен, таза аймақ стерильді аймақтан өтпелі стерилизаторлармен бөлінеді. Стерильді аймақ экспедициямен беру терезесі арқылы жалғасады.
258. Таза және стерильді аймақтың үй-жайларына кіру санитариялық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады. Стерильді материал бөлімшелерге жабық көлік контейнерлерінде немесе арнайы көлік лифтімен жеткізіледі.
259. Ұйым ішіндегі лас және стерильді материалдың орын ауыстыру жолдары қиылыспауы тиіс.
260. ОСБ-дағы жабдық осы санитариялық ережеге 12-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау объектілерінің қуаттары мен мұқтаждықтарына сәйкес келуі тиіс.
261. Құрал-сайманды стерильдеу бу немесе ауа стерилизаторларында жүргізіледі. Ыстық ауа және бу стерилизаторлары пайдалану мерзімі өткен соң қазіргі заманғы жабдыққа ауыстырылуы тиіс (төмен температуралы плазмалық, этилен оксидті стерилизатор, валидация бар бу форвакумды стерилизаторлар).
262. Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген дезинфекция құралдарын қолдану арқылы стерильдеудің химиялық тәсілін пайдалануға жол беріледі.
263. Стерилизатордың жұмысы монтаждаудан, жөндеуден және оны пайдалану процессінде оны әрбір рет іске қосқаннан кейін бақыланады.
264. Ауа, бу, плазмалы стерилизаторлардың жұмысын бақылау химиялық және биологиялық тестілерді, термохимиялық индикаторларды пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

254. Предстерилизационная очистка и стерилизация инструментария проводится в специально выделенном месте каждого подразделения объектов здравоохранения или в централизованном стерилизационном отделении (далее – ЦСО). При содержании в дезинфицирующем средстве моющего компонента предстерилизационная очистка не проводится.
255. Помещения ЦСО разделяются на стерильную и нестерильную зоны. Во вновь строящихся организациях мощностью стационаров более 120 коек, родильных домов более 100 коек и амбулаторно-поликлинических организаций более 500 посещений в ЦСО предусматривается три зоны:
1) грязная (прием грязного материала, сортировка, закладка в дезинфекционно-моечную машину);
2) чистая (выгрузка из дезинфекционно-моечной машины очищенного, продезинфицированного и просушенного материала, упаковка, закладка в стерилизатор). Для упаковки медицинского белья должно быть отдельное помещение;
3) стерильная (поступление стерильного материала из стерилизаторов и его хранение).
256. Дополнительные помещения: экспедиция (выдача стерильного материала), санитарные узлы и бытовые помещения для медицинского персонала.
257. Грязная зона отделяется от чистой проходными дезинфекционно-моечными машинами, чистая зона от стерильной проходными стерилизаторами. Стерильная зона сообщается с экспедицией посредством передаточного окна.
258. Вход в помещение чистой и стерильной зон осуществляется через санитарный пропускник. Стерильный материал доставляется в отделения в закрытых транспортных контейнерах или специальным транспортным лифтом.
259. Пути перемещения грязного и стерильного материала внутри организации не должны пересекаться.
260. Оборудование в ЦСО должно соответствовать мощностям и потребностям объектов здравоохранения в соответствии приложения 12 к настоящим санитарным правилам.
261. Стерилизация инструментария проводится в паровых или воздушных стерилизаторах. Горяче-воздушные и паровые стерилизаторы по истечению срока эксплуатации должны заменяться на более современные (низкотемпературный плазменный, этиленоксидный стерилизатор, паровые форвакуумные стерилизаторы с системой валидации).
262. Допускается использование химического метода стерилизации с использованием средств дезинфекции, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
263. Работа стерилизатора контролируется после монтажа, ремонта и в процессе его эксплуатации при каждой его загрузке.
264. Контроль работы воздушных, паровых, плазменных, стерилизаторов осуществляется с использованием химических и биологических тестов, термохимических индикаторов.

265. Тестілер стерильдеу материалымен бірге оралады және стерилизатордың бақылау нүктелерінде орналастырылады. Стерильденетін әрбір партия арнайы журналда тіркеледі. Плазмалы стерилизаторды бақылау кезінде биологиялық индикаторларды пайдаланады, олардың үшеуі стерильдеу камерасына салынады, біреуі бақылау болып табылады және камераға салынбайды. Стерильдеу циклі аяқталған соң барлық индикаторлар арнайы инкубаторға салынады, бу стерилизаторының биологиялық тестілері полиэтилен пакетке салынады және сол күні бактериологиялық зертханаға зерттеуге жеткізіледі.
266. Стерилизатордың бақылау аспаптары (термометр, манометр) жыл сайын тексеріледі.
267. Плазмалы стерилизаторды пайдалану жағдайында температураны, қысымды, сутегі тотығының шоғырлануын бақылау, сондай-ақ стерильдеу циклының ұзақтығы компьютердің және компьютерге қосылған датчиктердің көмегімен жүзеге асырылады.
268. Стерилизаторлармен жұмысқа он сегіз жастан үлкен, медициналық зерттеп-қараудан, курстық оқудан өткен және техникалық минимум тапсыру туралы куәлігі бар адамдар жіберіледі.
269. Стерилизаторларда медициналық бұйымдарды стерильдеумен байланысты емес жұмыстарды өткізуге, үй-жайды ыбырсытатын және ластайтын бөтен заттарды үй-жайда сақтауға жол берілмейді.
11. Денсаулық сақтау объектілерінде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
270. Инфекциялық бақылау бағдарламасы мынаны көздеуі тиіс:
1) ауруханаішілік инфекцияларды есепке алу және тіркеу;
2) сырқаттанушылықты талдау, тәуекел факторларын анықтау, ауруханаішілік инфекцияның (бұдан әрі – АІИ) өршуін тексеру және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
3) микробиологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) антибиотикопрофилактика мен антибиотикпен емдеу тәсілдерін әзірлеу;
5) кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;
6) инфекциялық бақылау мәселелері бойынша персоналды оқыту;
7) санитариялық-эпидемияға қарсы режимді ұйымдастыру және бақылау.
271. АІИ жағдайы комиссия арқылы эпидемиологиялық диагностика деректері, науқаста бар (эндогенді факторлар) және медициналық әрекет жүргізуге байланысты тәуекел факторларының (экзогенді факторлар) әсері негізінде анықталады.
272. Ұйымның персоналы жұмысқа кірер алдында және 6 айда кемінде 1 рет кейіннен тестілеуден өту арқылы инфекциялық бақылау мәселелері бойынша нұсқаулықтан өтеді.
273. Ұйымның зертханасында немесе келісімшарт негізінде патогендігі ІІІ-ІV топтың микроорганизмдерімен жұмысқа рұқсаты бар басқа ұйымның зертханасында дезинфекцияның сапасына микробиологиялық бақылау және АІИ-ге күдік болған жағдайда диагностикалық зерттеулер жүзеге асырылады.

265. Тесты упаковываются со стерилизуемым материалом и размещаются в контрольных точках стерилизатора. Каждая партия стерилизуемого материала регистрируется в специальном журнале. При контроле плазменного стерилизатора используют биологические индикаторы, три из которых помещаются в стерилизационную камеру, один является контролем и в камеру не помещается. По завершению цикла стерилизации все индикаторы помещаются в специальный инкубатор, биологические тесты из парового стерилизатора помещаются в полиэтиленовый пакет и в тот же день доставляются в микробиологическую лабораторию на исследование.
266. Контрольные приборы стерилизатора (термометр, манометр) подвергаются ежегодной поверке.
267. В случае использования плазменного стерилизатора контроль температуры, давления, концентрации перекиси водорода, а также продолжительность цикла стерилизации осуществляется с помощью компьютера и подключенных к компьютеру датчиков.
268. К работе со стерилизаторами допускаются лица старше восемнадцати лет, прошедшие медицинское обследование, курсовое обучение и имеющие удостоверение о сдаче технического минимума.
269. Проведение в стерилизаторах работ, не связанных со стерилизацией медицинских изделий, хранение в помещении посторонних предметов, загромождающих и загрязняющих помещение, не допускается.
11. Организация и проведение санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий в объектах здравоохранения
270. Программа инфекционного контроля должна предусматривать:
1) учет и регистрацию внутрибольничных инфекций;
2) анализ заболеваемости, выявление факторов риска, расследование вспышек внутрибольничных инфекций (далее - ВБИ) и принятие мер по их ликвидации;
3) организацию и осуществление микробиологического мониторинга;
4) разработку тактики антибиотикопрофилактики и антибиотикотерапии;
5) организацию мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний;
6) обучение персонала по вопросам инфекционного контроля;
7) организацию и контроль санитарно-противоэпидемического режима.
271. Случай ВБИ определяется комиссионно на основании данных эпидемиологической диагностики, влияния факторов риска, присутствующих у больного (эндогенные факторы) и связанных с проведением медицинского вмешательства (экзогенные факторы).
272. Персонал организации при поступлении на работу и не реже 1 раза в 6 месяцев проходит инструктаж по вопросам инфекционного контроля с последующим тестированием.
273. Лабораторией организации или на договорной основе лабораторией другой организации, имеющей разрешение на работу с микроорганизмами III-IV групп патогенности, осуществляется микробиологический контроль качества дезинфекции и диагностические исследования при подозрении на ВБИ.

274. Дезинфекцияның сапасын бақылау заттар мен жабдықтардан айына кемінде бір рет 1 төсекке 0,3 шайма есебінен санитариялық-көрсетімдік микроорганизмдерге шаймалар іріктеу және зерттеу жолымен, амбулаториялық-емханалық ұйымдарда 1 келуге 0,2 шайма есебінен өткізіледі.
275. Дезинфекциялық камера жұмысының тиімділігін бақылау оның типі мен көлеміне байланысты камераның үш жазықтығына 5-10 бактериялық немесе химиялық тестілер салу жолымен жүзеге асырылады.
276. Дезинфекция режимінің қанағаттанарлық бағасы мынадай көрсеткіштермен анықталады:
1) бақылау объектілерінен ағымдық дезинфекциядан соң 60 минуттан кейін алынған микробилогиялық шаймалардың кемінде 2 %-да санитариялық-көрсетімдік микроорганизмдердің себілуі;
2) дезинфекциялық ерітінді шоғырлануының төмендеуі немесе артуы ерітіндінің белгіленген шоғырлануынан ± 0,1-0,2% құрайды;
3) дезинфекциялық заттардың қалдық мөлшеріне қанағаттанарлықсыз шұғыл сынамаларды анықтау әр түрдің әкелінген сынамасы мөлшерінің кемінде 2 %-ы;
4) тестілік микробиологиялық бақылаудың камералық дезинфекция режиміне сәйкестігі.
277. Мәжбүрлеп емдеуге арналған бөлімшелерде науқастардың дәріге сезімталдығына және жынысына (ер, әйел) байланысты туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге бөлек жатқызу қамтамасыз етіледі.
Ескерту: 277-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
278. "Симптоматикалық емдеуді қажет ететін, тұрақты бацилло бөлетін туберкулездың созылмалы түрімен ауыратын науқастар бацилло бөлуді тоқтату кезеңіне дейін туберкулезге қарсы ұйымдардың жанындағы мамандандырылған ұйымдарда немесе бөлімшелерде оқшаулануға жатады.
Ескерту: 278-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
279. Туберкулезге қарсы диспансерлерде мульти-(поли-) резистентті штамм бөлетін науқастарды амбулаториялық қабылдауға арналған жеке кабинеттер бөлінеді.
280. Қақырық жинау бөлмесі бактерицидті экрандалған сәулелегіштермен, қол жууға арналған раковинамен, дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылықтармен, таза контейнерлер мен қақырығы бар (бикстер, мырыш және тот баспайтын құрыштан жасалған тұтқалары бар металл жәшіктер) контейнерлерге арналған сыйымдылықтармен жабдықталады, үй-жай ауасын алмастыру жиілігі сағатына 6-12 кем емес көлемдегі жергілікті желдету жүйесімен жабдықталады.
281. Гирудотерапия кабинетінде шок алуға қарсы бұрыш жабдықталады.

274. Контроль качества дезинфекции проводится не реже одного раза в месяц путем отбора и исследования смывов на санитарно-показательные микроорганизмы с предметов и оборудования из расчета 0,3 смыва на 1 койку, в амбулаторно-поликлинических организациях из расчета 0,2 смыва на 1 посещение.
275. Контроль эффективности работы дезинфекционных камер осуществляется путем закладки в трех плоскостях камеры по 5-10 бактериальных или химических тестов в зависимости от ее типа и объема.
276. Удовлетворительная оценка режима дезинфекции определяется следующими показателями:
1) высев санитарно-показательных микроорганизмов с объектов контроля не более чем в 2 % отобранных микробиологических смывов, взятых не позже 60 минут после текущей дезинфекции;
2) занижение или превышение концентрации дезинфицирующих растворов составляет ± 0,1-0,2 % от заданной концентрации раствора;
3) выявление неудовлетворительных экспресс проб на остаточное количество дезинфицирующих веществ не более, чем в 2 % от числа поставленных проб каждого вида;
4) соответствие тестового микробиологического контроля режиму камерной дезинфекции.
277. В отделении для принудительного лечения обеспечивается раздельная госпитализация больных туберкулезом в зависимости от лекарственной чувствительности и пола больных (мужчины, женщины).
Сноска. Пункт 277 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
278. Больные с хронической формой туберкулеза с постоянным бацилловыделением, нуждающиеся в симптоматическом лечении подлежат изоляции в специализированных организациях или отделениях при противотуберкулезных организациях до периода абациллирования.
Сноска. Пункт 278 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
279. В противотуберкулезных диспансерах выделяются отдельные кабинеты для амбулаторного приема больных, выделяющих мульти- (поли-) резистентные штаммы.
280. Комната сбора мокроты оснащается бактерицидными экранированными излучателями, раковиной для мытья рук, емкостями с дезинфицирующим раствором, емкостями для чистых контейнеров и контейнеров с мокротой (биксы, металлические ящики с ручками из оцинкованной или нержавеющей стали), оборудуется локальной системой вентиляции с кратностью воздухообмена помещений не менее 6-12 объемов в час.
281. В кабинете гирудотерапии оборудуется противошоковый уголок.

282. Сүліктер бір рет қолданылады, содан соң жойылады.
283. Сүліктерді пайдаланғаннан кейін тұзы бар науаларға орналастырылады, қан құсу аяталғаннан кейін полиэтилен пакетке салынады да дезинфекциялық құралмен көміліп тасталады. Қалыптасқан ұйыған қан экспозициясы 60 минуттан кем емес дезинфекциялық құралмен көміліп тасталады.
284. Әрбір жатын бөлмеде раковина мен себезгі бөлмесі бар немесе қоспалауыштар арқылы келітірілетін ыстық және салқын суы бар ванна, унитаз бен биде бар санитариялық торап болуы тиіс.
285. Емдеу-диагностикалық үй-жайларды күтіп-ұстау және пайдалану осы санитариялық ереже талаптарына сәйкес келуі тиіс.
286. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жай қосу 2-40С температураны қамтамасыз ететін тоңазытқыш қондырғыларымен, мәйіттерді тасымалдауға арналған механикаландыру құралдарымен, стеллаждармен, сөрелермен немесе арнайы сейфтермен жабдықталады. Мәйіттерді әртүрлі қабаттарда сақтаған кезде лифт жабдықталады.
287. Еденнің жабыны тегіс және мықты, кеміргіштер өте алмайтын, мәйіттерді каталкамен тасымалдауға қолайлы, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді болуы тиіс. Секциялық үй-жайлардағы еденнің кәрізге су ағатын жері болады немесе шайынды суға арналған арнайы қабылдауыш орнатылады.
288. Секциялық, секция алды, мәйіттерді сақтауға арналған бөлме қабырғалары биіктігі бойына кафель тақтайшалармен қапталады немесе басқа ылғалға төзімді материалмен жабылады. Төбе майлы бояумен сырланады. Үй-жайдағы бұрыштар мен қабырғалардың, еденнің және төбенің қосылған жерлері дөңгелектеледі, карниздер мен сәндік әшекейлерсіз орнатылады.
289. Секциялық үй-жай торлары бар жолдармен жабдықталады. Шайынды суларға арналған құбырлар кәріз желісімен тор-аулағыштармен және сифон құрылғысымен қосылады.
290. Секциялық үстелдерге ыстық және салқын су жүргізіледі. Секциялық үстел кәрізге ағызу алдында шайынды суды жинауға және зарарсыздандыруға арналған сыйымдылықтармен жабдықталады. Секциялық үстел жанындағы жұмыс орны ағаш тормен жабдықталады.
291. Секциялық үстелдер, каталкалар, зембілдер мен басқа да мәйіттерді тасымалдауға арналған құралдар жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді, су өткізбейтін материалмен қапталады.
292. Бөлімшенің шайынды суы елді мекенде тазалау құрылысы мен зарарсыздандыруға арналған құрылғысы бар кәріз болғанда кәріз желісіне ағызылады.
293. Елді мекенде орталықтандырылған кәріз және шайынды суды зарарсыздандыруға арналған тазалау құрылысы болғанда жергілікті тазалау құрылысы орнатылады. Шайынды су қабылдауға арналған орлар бетондалады, қақпақпен жабдықталады және 2/3 көлемі толуына қарай тазаланады.

282. Пиявки используются однократно, после чего уничтожаются.
283. После применения пиявки помещаются в лотки с солью, по окончании срыгивания крови сбрасываются в полиэтиленовый пакет и засыпаются дезинфицирующим средством. Образовавшиеся сгустки крови засыпаются дезинфицирующими средствами с экспозицией не менее 60 минут и сливаются в канализацию.
284. При каждой спальной комнате должны быть санитарный узел с раковиной и душевой кабиной или ванной с подводкой горячей и холодной воды через смесители, унитазом и биде.
285. Содержание и эксплуатация лечебно-диагностических помещений должны соответствовать требованиям настоящих санитарных правил.
286. Помещение для хранения трупов оборудуется холодильными установками, обеспечивающими температуру плюс 2-4оС, средствами механизации для транспортировки трупов, стеллажами, полками или специальными сейфами. При хранении трупов на разных этажах оборудуется лифт.
287. Покрытие пола должно быть ровным и прочным, непроницаемым для грызунов, удобным для транспортировки трупов на каталках, стойким к воздействию моющих и дезинфицирующих средств. Пол в секционных помещениях устраивается со стоком в канализацию или в специальный приемник для сточных вод.
288. Стены в секционной, предсекционной, комнате для хранения трупов облицовываются кафельной плиткой на всю высоту или покрываются другим влагостойким материалом. Потолок покрывается масляной краской. Углы и места соединения стен, пола и потолка в помещениях устраиваются закругленными, без карнизов и декоративных украшений.
289. Секционное помещение оборудуется трапами с сетками. Трубопроводы для сточных вод присоединяются к канализационной сети с установкой сеток-уловителей и устройством сифонов.
290. К секционным столам подводится холодная и горячая вода. Секционный стол оборудуется емкостью для сбора и обеззараживания сточных вод перед сливом в канализацию. Рабочее место у секционного стола оснащается деревянной решеткой.
291. Секционные столы, каталки, носилки и другие приспособления для транспортировки трупов покрываются водонепроницаемым материалом, устойчивым к моющим и дезинфицирующим средствам.
292. Сточные воды от отделения, при наличии в населенном пункте канализации с очистными сооружениями и устройством для обеззараживания, сбрасываются в канализационную сеть.
293. При отсутствии в населенном пункте централизованной канализации и очистных сооружений для обеззараживания сточных вод устраиваются местные очистные сооружения. Ямы для приема сточных вод бетонируются, оборудуются крышкой и очищаются по мере накопления на 2/3 объема.

294. Жұмыс күні басталар алдында бөлімшенің барлық үй-жайлары желдетіледі. Жұмыс күнінің аяғында ұшпа химиялық заттары бар түтіктер сору шкафына орналастырылады.
295. Еден күн сайын жуу құралдарымен жуылады, қабырғалар панельдері, есіктер ластануына қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет жуылады.
296. Мәйіт ашылғаннан кейін және мәйітті алғаннан кейін секциялық үстел, аспаптар, таразылардың тостағандары, раковиналар мен ағзаларды жууға арналған ванналар, торлар мен еден салқын, сосын ыстық сумен жуылады.
297. Айына кемінде бір рет және инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашқаннан кейін үй-жайларда жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалану арқылы ауқымды жинау жүргізіледі.
298. Мәйіттерді тасымалдағаннан және жерлегеннен кейін көлік жуылады және дезинфекцияланады.
299. Ашу жүргізу үшін пайдаланылатын арнайы киім және аяқ киім секция алдында жеке шкафта сақталады. Халаттар және қалпақтар ластануына байланысты жуылады, алжапқыштар, жеңқаптар және қолғаптар жуылады және әрбір ашудан кейін дезинфекцияланады. Инфекцияланған мәйітті ашу кезінде барлық киім-кешек пен арнайы киім жуу алдында дезинфекциялық ерітіндіге салынып қойылады.
300. Карантиндік және аса қауіпті инфекциялардан қайтыс болған адамның және оларға күдік пайда болған кезде мәйіттерді ашу бөлімшенің жеке оқшауланған бөлімінде мынадай талаптарды сақтай отырып жүргізіледі:
1) оба, маңқаның өкпе ауруы түрінен немесе осы инфекцияларға күдікті аурулардан болған өлім-жітім жағдайларында ашу 1-типті толық обаға қарсы костюмде; тырысқақ, мелиоидоза, маңқаның басқа да түрлерінде – 2-типті обаға қарсы костюмде жүргізіледі. Күйдіргіден қайтыс болған адамдардың мәйіттері ашылмауы тиіс.
Ашудың барлық жағдайларында медициналық клеенкадан немесе полиэтиленді пленкадан жасалған жеңқаптар мен алжапқыштар және резеңке қолғаптардың қосымша пары пайдаланылады;
2) мәйітті ашу барысында секциялық үстелдің үстіне ашу кезінде қолды, үстелді өңдеуге арналған мақта немесе дәке тампондары бар дезинфекциялық ерітінді бар сыйымдылық; секциялық үстелдің астына 6% хлорамин ерітіндісі немесе 10% лизол ерітіндісі бар көлемі кемінде 10 л бак қойылады, секциялық бөлменің шыға берісінде дезинфекциялау ерітіндісі бар сыйымдылық және етікті өңдеуге арналған мақта тампондары бар банкі қойылады. Секциялық үстелден жалпы кәріз желісіне шығатын ағын ажыратылады.
Секциялық үй-жайдың есігінің алдында, ішкі және сыртқы жағында дезинфекциялау ерітіндісіне малынған кілемшелер төселеді;
3) ашу процессінде ағып жатқан қан сарысуы мен барлық басқа да сұйық қалдықтар ашу орнында құрғақ дезинфекциялық құралмен көму арқылы, қатты қалдықтар дезинфекциялық ерітіндіге батыру арқылы зарарсыздандырылады.

294. Перед началом рабочего дня все помещения отделения проветриваются. В конце рабочего дня сосуды, содержащие летучие химические вещества помещаются в вытяжной шкаф.
295. Пол ежедневно промывается горячей водой с моющими средствами, панели стен, двери моются по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
296. По окончанию вскрытия и удаления трупа секционный стол, инструменты, чашки весов, раковины и ванны для промывки органов, решетки и пол моются холодной, затем горячей водой.
297. Не реже одного раза в месяц и после вскрытия трупов лиц, умерших от инфекционных заболеваний, в помещениях проводится генеральная уборка, с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
298. После перевозки и захоронения трупов, транспорт подвергается мойке и дезинфекции.
299. Специальная одежда и обувь, используемые для проведения вскрытия, хранятся в предсекционной в отдельном шкафу. Халаты и шапочки стираются по мере загрязнения, фартуки, нарукавники и перчатки промываются и дезинфицируются после каждого вскрытия. При вскрытии инфицированного трупа все белье и специальная одежда перед стиркой замачиваются в дезинфицирующем растворе.
300. Вскрытие трупов больных, умерших от карантинных и особо опасных инфекций и при подозрении на них, проводится в отдельном изолированном помещении отделения при соблюдении следующих требований:
1) в случае летального исхода от чумы, легочной формы сапа или при подозрении на данные инфекции вскрытие производится в полном противочумном костюме 1 типа; от холеры, мелиоидоза, других форм сапа в противочумном костюме 2 типа. Лица, умершие от сибирской язвы, вскрытию не подлежат.
Во всех случаях вскрытий используются нарукавники, фартук из медицинской клеенки или полиэтиленовой пленки и дополнительная пара резиновых перчаток;
2) при вскрытии трупа на секционном столе устанавливаются емкости с дезинфицирующим раствором, с ватными или марлевыми тампонами для обработки рук, стола во время вскрытия; под секционный стол ставится бак объемом не менее 10 л с 10 % раствором лизола или 6 % раствором хлорамина, у выхода из секционной комнаты устанавливается емкость с дезинфицирующим раствором и банка с ватными тампонами для обработки сапог. Сток, идущий от секционного стола в общую канализационную сеть отключается.
У дверей секционного помещения, внутри и снаружи укладываются коврики, смоченные дезинфицирующими растворами;
3) в процессе вскрытия стекающая кровяная сыворотка и все другие жидкие отходы обеззараживаются на месте вскрытия путем засыпания их сухим дезинфицирующим средством, твердые отходы погружением в дезинфицирующий раствор;

4) ашу аяқталғаннан кейін секциялық үй-жайға, үстелге, құрал-сайманға, арнайы киімге 5% лизол ерітіндісін немесе карбол қышқылын, 5% хлорамин ерітіндісін немесе басқа да дезинфекциялау құралдарын пайдалану арқылы дезинфекция жүргізіледі.
Ашу барысында күйдіргіге күдік пайда болса дезинфекция мына құралдардың бірімен жүргізіледі: 0,5% жуу құралын қоса отырып 4% белсенді хлорамин ерітіндісімен, 6% сутегі тотығы ерітіндісімен және басқа да дезинфекциялау құралдарымен жүргізіледі. Экспозиция кезеңінде үй-жай мөрлеп жабылады;
5) аспаптар 2% сода ерітіндісінде қайнаған сәтінен бастап 30 минут бойы қайтану арқылы зарарсыздандырылады немесес қосу 1260С температурада және 1,5 атмосфера қысымында 30 минут бойы автоклавталады.
301. Секциялық материалды дайындау және биопсия өткізу патологиялық-гистологиялық зертханаларда немесе секция алдындағы үй-жайда арнайы киіммен және резеңке қолғаппен жүргізіледі. Кесу жүргізілетін құрал-сайман, қолғаптар, үстел және тақтайлар жұмыс аяқталған соң дезинфекциялық ерітіндімен өңделеді.
302. Формалинді және мықты қышқылдарды құю, олардан ерітінді дайындау, материалды бекіту сору шкафында жүргізіледі. Бекітілген материалдарды сақтау қолмен іске қосылатын сору желдеткіш жүйесімен қамтамасыз етілген үй-жайда жүзеге асырылады.
303. Кескеннен қалған материал мұрағат ретінде 10% формалин ерітіндісі бар жақсы жабылатын шыны банкаларға салынады және жыл бойы арнайы сақталатын орында сақталады. Әрбір банкаға аутопсия немесе биопсия нөмірі көрсетілген белгі бекітіледі.
304. Сақтау мерзімі өткен мұрағат материалдары, сондай-ақ бөлімшеге түсетін ағзалар (хирургиялық және гинекологиялық бөлімшелерден, перзентханалардан) кесілгеннен кейін бекітетін сұйықтығы бар банкаларға орналастырылады, кейіннен арнайы пеште өртеу арқылы жеке үй-жайда сақталады. Пеш болмаған жағдайда қалдықтар бейіттерге көміледі.
305. Улы заттар қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес сақталады.
12. Денсаулық сақтаудың жылжымалы медициналық объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 12-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.02.10 № 72 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
306. Жылжымалы медициналық объектінің құрамында медицина және қызмет көрсететін персоналға арналған ұйықтайтын бөлмелерге, санитариялық-тұрмыстық үй-жайларға, тамақ дайындауға және ішуге арналған үй-жайларға (ас үй, асхана) жол беріледі.

4) по завершению вскрытия секционное помещение, стол, инструментов, специальная одежда подвергаются дезинфекции с использованием 5 % раствора лизола или карболовой кислоты, 5 % раствора хлорамина или других дезинфицирующих средств.
При возникшем в ходе вскрытия подозрении на сибирскую язву дезинфекция проводится одним из следующих средств: 4 % активированным раствором хлорамина, 6 % раствором перекиси водорода с добавлением 0,5 % моющего средства и другими дезинфицирующими средствами. На период экспозиции помещение опечатывается;
5) инструменты обеззараживаются кипячением в 2 % растворе соды в течение 30 минут с момента закипания или подвергаются автоклавированию в течение 30 минут при температуре плюс 126оС и давлении 1,5 атмосферы.
301. Приготовление секционного материала и проведение биопсии производится в патогистологической лаборатории или в предсекционном помещении в специальной одежде и резиновых перчатках. Инструментарий, перчатки, стол и доска, на которой производится вырезка, после окончания работы обрабатываются дезинфицирующим раствором.
302. Разливка формалина и крепких кислот, приготовление растворов из них, фиксирование материала проводится в вытяжном шкафу. Хранение фиксированных материалов осуществляется в помещении обеспеченном системой вытяжной вентиляции с искусственным побуждением.
303. Оставшийся материал после вырезки в качестве архива помещается в хорошо закрывающиеся стеклянные банки с 10 % раствором формалина и хранится в специальном хранилище в течение года. На каждую банку крепится этикетка с указанием номера аутопсий или биопсий.
304. Архивные материалы, срок хранения которых истек, а также поступающие в отделение органы (из хирургических и гинекологических отделений, родильных домов) после вырезки помещаются в банки с фиксирующей жидкостью, хранятся в отдельном помещении, с последующим сжиганием в специальной печи. При отсутствии печи отходы хоронятся на кладбищах.
305. Ядовитые вещества хранятся в соответствии с требованиями действующих нормативных правовых актов.
12. Санитарно-эпидемиологические требования к передвижным медицинским объектам здравоохранения
Сноска. Правила дополнены главой 12 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 10.02.2011 № 72 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
306. В составе передвижного медицинского объекта для медицинского и обслуживающего персонала допускаются спальные, санитарно-бытовые помещения, помещения для приготовления и приема пищи (кухня, столовая).

307. Арнайы медициналық жабдық орнатылған жерлерде медициналық жабдық үшін бекіткіштер көзделеді.
308. Қызмет көрсететін персоналға арналған жатын үй-жайлар ұйықтайтын сөрелермен, киімдерге арналған ілгектермен, жоғары орынға көтерілу үшін баспалдақтармен, қосалқы тұтқалармен, үстелшелермен жабдықталады. Тоңазытқыш жабдығы, қысқа толқынды пеш, диспенсерлер көзделеді.
309. Медициналық кабинеттер шалқаймалы үстелмен, жылжымалы шкафтармен, дәрігер үстелімен, кеңсе креслосымен, медициналық кушеткамен, медициналық аппаратурамен жабдықталады.
310. Жылыту генератор қондырғысынан орталықтандырылған қуат көзімен орнатылады.
311. Араластырғыштар арқылы ыстық және суық су келтірілген қол жуғыштар орнатылады. Кабинеттердегі раковиналар шынтақ крандары бар араластырғыштармен және ағызатын құбырлармен жабдықталады.
312. Су қауіпсіз және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес болуы тиіс.
313. Ауыз су үшін ауыз суды зарарсыздандырғыш-салқындатқыш орнатылады.
314. Санитариялық торап экологиялық таза дәретхана кешенімен, тот баспайтын құрыштан жасалған жуынатын бұрышқа орнатылған тостағанмен, тұрмыстық араластырғышпен, айнамен, сабын салғышпен, дәретхана құралдарына арналған шағын сөремен, сүлгі ұстағышпен, киімдерге арналған ілгектермен, дәретхана қағазын ұстағышпен, унитазға арналған қыл щеткамен, еденге төсейтін сырғанамайтын жабынмен жабдықталады.
315. Төбеге ілінетін моноблокты ауа баптау жүйесі көзделеді. Температура, ауа алмасу жиілігі, үй-жайлардың тазалық бойынша санаты осы санитариялық ережеге 9-қосымшаға сәйкес қабылданады.
«Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 828 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Денсаулық сақтау объектілерінің екі және одан да көп
төсек бар палаталарындағы ең аз ауданы
Бөлімшелер

307. В местах установки специального медицинского оборудования предусматриваются крепления для медицинского оборудования.
308. Спальные помещения для обслуживающего персонала оборудуются спальными полками, крючками для одежды, лестницами для подъема на верхнюю полку, вспомогательными ручками, столиками. Предусматриваются холодильное оборудование, микроволновая печь, диспенсеры.
309. Медицинские кабинеты оборудуются откидным столом, передвижными шкафами, врачебным столом, офисным креслом, медицинской кушеткой, медицинской аппаратурой.
310. Отопление устанавливается с централизованным питанием от генераторной установки.
311. Устанавливаются умывальники с подводкой горячей и холодной воды через смесители. Раковины в кабинетах оборудуются смесителями с локтевыми кранами и сливными трубопроводами.
312. Вода должна быть безопасной и соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
313. Для питьевой воды устанавливается обеззараживатель-охладитель питьевой воды.
314. Санитарный узел оборудуется экологически чистым туалетным комплексом, угловой умывальной чашей из нержавеющей стали, бытовым смесителем, зеркалом, мыльницей, полочкой для туалетных принадлежностей, полотенцедержателем, крючками для одежды, держателем туалетной бумаги, ершом для унитаза, напольным антискользящим покрытием.
315. Предусматривается потолочная моноблочная система кондиционирования воздуха. Температура, кратность воздухообмена, категория по чистоте помещения принимается согласно приложению 9 к настоящим санитарным правилам.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
здравоохранения"
Минимальная площадь в палатах от двух коек
и более объектов здравоохранения
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отделения

8 (бір орынға 0,1)
Персоналға арналған сырт киім гардеробы
8 (бір орынға 0,06)
Тіркеуші
10
Қабылдау бөлмесі бар бас дәрігердің кабинеті
18
Емдеу-профилактикалық жұмыс бойынша бас дәрігердің орынбасарының кабинеті
10
Аға мейірбике кабинеті
10
Медициналық статистика кабинеті
12
Дәріхана
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге сәйкес
Жалпы практика және/немесе учаске қызметі бөлімшесі
Бөлімше меңгерушісінің кабинеті
10
Жалпы практика және/немесе учаскелік терапевт, педиатр кабинеті
12 (кабинеттер саны жобалауға арналған тапсырмамен анықталады)
Жалпы практика мейірбикесі, учаскелік қызмет кабинеті
10 (кабинеттер саны жобалауға арналған тапсырмамен анықталады)
Профилактика және диспанцерлеу кабинеті
12
Дені сау бала кабинеті
10
Емшара кабинеті
12
Егу кабинеті:
Картотека үй-жайы
Егу үй-жайы
БЦЖ егу үй-жайы
15
10
10
Физиотерапевтік емдеу және емдік дене шынықтыру кабинеті
18 (кабинеттер саны жобалауға арналған тапсырмамен анықталады)
Туберкулезге қарсы препараттарды қабылдау кабинеті
8
Акушерлік-гинекологиялық қабылдау кабинеті
18
Мамандандырылған көмек бөлімшесі
Бөлімше меңгерушісінің кабинеті
10
Бейінді мамандар кабинеті
12-ден (12-ден 18 дейін) (кабинеттер саны жобалауға арналған тапсырмамен анықталады)
Емшара кабинеті
12
Таңып-байлау кабинеті (таза)
22
Таңып-байлау кабинеті (іріңді)
22
Кіші операциялық
22
Изолятор
8
Күндізгі стационар
Үй-жай жиыны мен аудандар жобалауға арналған тапсырмамен және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер талаптарымен анықталады
Зертханалық-диагностикалық көмек бөлімшесі
Сәулелік диагностика кабинеттері (рентген және флюорография)
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес
Ультрадыбыстық диагностика кабинеті
10
Функционалдық диагностика кабинеті
10 (кабинеттер саны жобалауға арналған тапсырмамен және ұйымның штаттық кестесімен анықталады)
Эндоскопиялық кабинет
10
Зертханалар
Жобалауға арналған тапсырмамен және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес
Қақырық жинауға арналған бөлме
8
Шаруашылық-тұрмыстық үй-жайлар
Әкімшілік-шаруашылық бөлім бойынша орынбасардың кабинеті
8
Шаруашылық бикесінің бөлмесі
10
Қойма үй-жайы
20
Медициналық мұрағат
4
Дезинфекциялау құралдарын дайындауға және сақтауға арналған үй-жай
4
Медициналық қалдықтарды сақтауға арналған бөлмелер
10 –нан
Шаруашылық мүкаммалы қоймасы
6
Келушілер мен персоналға арналған дәретханалар
Ерлер дәретханасында 15 адамға 1 аспап және әйелдер дәретханасында 10 (дәретханалар саны жобалауға арналған тапсырмамен анықталады)
Буфет
12
Ескертпе: басқа үй-жайлардың болуы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес жобалауға арналған тапсырмамен анықталады.
АМСК орталығы үй-жайларының ең аз құрамы мен ауданы
2-кесте
Ескерту: 2-кесте алынып тасталды
Дәрігерлік амбулатория үй-жайларының ең аз құрамы мен ауданы (ауылдық жерлерде)
3-кесте
Үй-жайлар атауы
Кемінде м2
Жалпы үй-жайлар
Вестибюль
10
Келушілердің гардеробы
8
Меңгеруші кабинеті
10
Дәрігерге дейінгі және дәрігерлік қабылдау кабинеттері

8 (0,1 на одно место)
Гардероб персонала для верхней одежды
8 (0,06 на одно место)
Регистратора
10
Кабинет главного врача с приемной
18
Кабинет заместителя главного врача по
лечебно-профилактической работе
10
Кабинет главной медсестры
10
Кабинет медицинской статистики
12
Аптека
В соответствии с действующим
нормативным правовым актом
Отделение общей практики и/или участковой службы
Кабинет заведующего отделением
10
Кабинет врача общей практики и/или участкового
терапевта, педиатра
12
(количество кабинетов
определяется заданием на
проектирование)
Кабинет медицинской сестры общей практики,
участковой службы
10
(количество кабинетов
определяется заданием на
проектирование)
Кабинет профилактики и диспансеризации
12
Кабинет здорового ребенка
10
Процедурный кабинет
12
Прививочный кабинет:
помещение для картотеки
15
помещение для прививок
10
помещение для прививок БЦЖ
10
Кабинет физиотерапевтического лечения и лечебной
физкультуры
18
(количество кабинетов
определяется заданием на
проектирование)
Кабинет для приема противотуберкулезных
препаратов
8
Кабинет акушерско-гинекологического приема
18
Отделение специализированной помощи
Кабинет заведующего отделением
10
Кабинет профильных специалистов
по 12 (от 12 до 18) (количество
кабинетов определяется заданием
на проектирование и штатным
расписанием организации)
Процедурный кабинет
12
Перевязочный кабинет (чистый)
22
Перевязочный кабинет (гнойный)
22
Малая операционная
22
Изолятор
8
Дневной стационар
Набор помещений и площади
определяются заданием на
проектирование и требованиями
действующих нормативных
правовых актов
Отделение лабораторно-диагностической помощи
Кабинеты лучевой диагностики (рентген- и
флюорографический)
В соответствии с требованиями
действующих нормативных
правовых актов
Кабинет ультразвуковой диагностики
10
Кабинет функциональной диагностики
10
(количество кабинетов
определяется заданием на
проектирование и штатным
расписанием организации)
Эндоскопический кабинет
10
Лаборатории
В соответствии с требованиями
действующих нормативных
правовых актов и заданием на
проектирование
Комната для забора мокроты
8
Хозяйственно-бытовые помещения
Кабинет заместителя по
административно-хозяйственной части
8
Комната сестры-хозяйки
10
Складское помещение
20
Медицинский архив
4
Помещение для приготовления и хранения
дезинфицирующих средств
4
Комнаты временного хранения медицинских отходов
по 10
Кладовая хозяйственного инвентаря
6
Туалеты для посетителей и персонала
1 прибор на 15 чел в мужском
туалете и 10 в женском
(количество туалетов
определяется заданием на
проектирование)
Буфетная
12
Примечание: наличие других помещений определяется заданием на
проектирование в соответствии с требованиями действующих нормативных
правовых актов.
Минимальный состав и площади помещений центра ПМСП
(в сельской местности)
Таблица 2
Сноска. Таблица 2 исключена приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный состав и площади помещений врачебной
амбулатории (в сельской местности)
Таблица 3
Наименование помещений
Не менее м2
Вестибюль
10
Гардероб посетителей
8
Кабинет заведующего
10
Кабинеты доврачебного и врачебного приема

0,05
Стрептомицин
IA
0,1
Тетрациклин
II А
0,1
Трихлорэтилен
10
Фторотан (1,1# 1-Трифтор-2-хлорбромэтан
III
20
Флоримицин
II A
0,1
Формальдегид
II A
0,5
Хлорлы этил
IV
50
«Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
11-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінің функционалдық белгіленуіне және тазалық сыныбына байланысты үй-жайлардағы ауа ортасының бактериялық тұқымдалуының рұқсат етілген деңгейлері
Тазалық сыныбы
Үй-жай атауы
Санитариялық-микробиологиялық көрсеткіштер
Ауаның 1 м3 микроорганизмдердің жалпы саны (КОЕ/м3)
Ауаның 1 м3 Staphylococcus aureus колониялар саны (КОЕ/м3)
Ауаның 1 дм3 зең және ашытқы грибоктарының саны
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
өте таза (А)
Операциялық, босандыру залдары, гематологиялық, күйігі бар пациенттерге арналған асептикалық бокстар, шала туған балаларға арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, стерилизациялық (таза бөлігі), бактериологиялық зертханалардың бокстары
200 артық емес
500 артық емес
Болуы мүмкін емес
Болуы мүмкін емес
Таза (Б)
Емшара, таңып-байлау, операция алды, реанимация залдары мен палаталары, балалар палаталары, емшек сүтін жинау және пастерлеу бөлмелері, ассистент және дәріханалардың өлшеп-орау бөлмесі, бактериологиялық және клиникалық зертханалардың зерттеу жүргізуге арналған үй-жайы
500 артық емес
750 артық емес
Болуы мүмкін емес
Болуы мүмкін емес
Шартты таза (В)
Хирургиялық бөлімшелер палаталары, операциялық, босандыру залына жалғасатын дәліздер, қарау кабинеттері, инфекциялық бөлімше бокстарымен палаталары, ординаторлық, материалдық, таза киім-кешек қоймасы
750 артық емес
1000 артық емес
Нормаланбайды
2 артық емес
Болуы мүмкін емес
Лас (Г)
әкімшілік ғимараттар дәліздері мен үй-жайлары, емдеу-диагностикалық корпустардың баспалдақтары, санитариялық бөлмелер, дәретханалар, лас киім-кешекке арналған және қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жай
Нормаланбайды
Нормаланбайды
Нормаланбайды
«Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
12-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінің ОСБ жабдықтауға арналған ұсынылатын қазіргі заманғы жабдық
1. Жабдықтың толық жиыны:
1) ультрадыбыстық жуу машиналары;
2) автоматты дезинфекциялау-жуу машиналары (өтпелі және өтпелі типті);
3) камерасының жұмыс көлемі 100-ден 200 литрге дейін көлденең тиеу бар бу форвакуумды стерилизаторлар (өтпелі және өтпелі емес типті);
4) плазмалы стерилизаторлар (өтпелі және өтпелі емес типті);
5) бу генераторлары, оның ішінде стерилизаторға қоса салынған;

0,05
Стрептомицин
IA
0,1
Тетрациклин
II А
0,1
Трихлорэтилен
10
Фторотан (1,1#
1-Трифтор-2-хлорбромэтан)
III
20
Флоримицин
II A
0,1
Формальдегид
II A
0,5
Хлористый этил
IV
50
Приложение 11
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения"
Допустимые уровни бактериальной обсемененности воздушной
среды помещений в зависимости от их функционального
назначения и класса чистоты объектов здравоохранения
Класс
чистоты
Название помещения
Санитарно-микробиологические показатели
общее
количество
микроорганизмов
в 1 м3 воздуха
(КОЕ/м3)
количество
колоний
Staphylococcus
aureus в 1 м3
воздуха
(КОЕ/м3)
количество
плесневых и
дрожжевых
грибов в 1 дм3
воздуха
до
начала
работы
во
время
работы
до
начала
работы
во
время
работы
до
начала
работы
во
время
работы
Особо
чистые
(А)
Операционные, родильные
залы, асептические боксы
для гематологических,
ожоговых пациентов, палаты
для недоношенных детей,
асептический блок аптек,
стерилизационная (чистая
половина), боксы
бактериологических
лабораторий
Не
более
200
Не
более
500
Не должно быть
Не должно быть
Чистые
(Б)
Процедурные, перевязочные,
предоперационные, палаты и
залы реанимации, детские
палаты, комнаты сбора и
пастеризации грудного
молока, ассистентские и
фасовочные аптек,
помещения
бактериологических и
клинических лабораторий,
предназначенные для
проведения исследований
Не
более
500
Не
более 750
Не должно быть
Не должно быть
Условно-
чистые
(В)
Палаты хирургических
отделений, коридоры,
примыкающие к
операционным, родильным
залам, смотровые, боксы и
палаты инфекционных
отделений, ординаторские,
материальные, кладовые
чистого белья
Не
более
750
Не
более
1000
Не
долж-
но
быть
Не
более 2
Не должно быть
Грязные
(Г)
Коридоры и помещения
административных зданий,
лестничные марши
лечебно-диагностических
корпусов, санитарные
комнаты, туалеты, комнаты
для грязного белья и
временного хранения
отходов
Не нормируется
Не нормируется
Не нормируется
Приложение 12
к санитарным правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к объектам здравоохранения"
Рекомендуемое современное оборудование для оснащения ЦСО
объектов здравоохранения
1.Полный комплект оборудования:
1) ультразвуковые моечные машины;
2) автоматические дезинфекционно-моечные машины (не проходного и проходного типа);
3) паровые форвакуумные стерилизаторы с горизонтальной загрузкой, с рабочим объемом камеры от 100 до 2000 литров (не проходного и проходного типа);
4) плазменные стерилизаторы (не проходного и проходного типа);
5) парогенераторы, в том числе встроенные в стерилизатор;

6) матрастар мен жастықтарға арналған дезинфекциялық бу камералары;
7) стерильді материал сақтауға арналған жабдық;
8) қаптама жабдығы (қаптау үстелдері);
9) термиялық пісіретін аспаптар;
10) көлік және тиеу жүйелері;
11) суды дайындау жүйесі.
Қазіргі заманғы жабдықтың сипаттамасы
1. Ультрадыбыстық жуу машиналарында:
1) бұйымның қол жетпейтін жерлерін тазалаудың жоғары тиімділігі;
2) әрқайсысының көлемі 60 л екі камера – біреуі ультрадыбыспен жуу үшін, екіншісі жууға және кептіруге;
3) температураны, тазалау уақытын және ультрадыбыстық өңдеу типін (тұрақты және импульсивті) программалаумен шағын процессорлық басқару;
4) суды ағызу үшін пистолет пен тұтқаның жұмыс ортасын ауыстыру үшін су/ауа шүмектері;
5) сумен жабдықтау, электр, кәріз жүйелеріне тұрақты қосылу;
6) инжекторлардың ауыспалы саптамалары, 8 саптамадан тұратын жиыны бар пистолет, жуу камерасының қақпағы;
7) 20-800С (±30С) температураны реттеу диапазоны;
8) температура мен цикл аяқталғанға дейінгі уақыт басқару панелінде үнемі көрініп тұрады.
2. Өтпелі және өтпелі емес типті автоматты дезинфекциялау-жуу машиналарында:
1) тот баспайтын құрыштан орындалған, тік бұрышты, көлденең орналасқан өтпелі емес немесе өтпелі типті камера;
2) жуудың 5-40 бағдарламалары, оның ішінде 20 алдын ала белгіленген;
3) операцияны қол режимінде өткізу мүмкіндігі;
4) процесстің ағымдағы параметрлері мен орындалу кезеңі туралы ақпаратты толық көрсететін дисплей және шағын процессорлық басқару;
5) деңгей өлшеуштері бар жуатын су үшін кемінде екі су сорғысы;
6) жуу құралы үшін мөлшерлеу сорғы;
7) жуу құралдарының деңгейін бақылау, олар жоқ болғанда белгі беру;
8) температураны таңдау және ұстап тұру мүмкіндігі бар кептіру жүйесі;
9) булануды жоятын бу дұзағы;
10) сүзгінің үштік жүйесі;
11) жууға арналған арбаларды таңдаудың көптігі;
12) кез келген тазалау мен дезинфекциялау құралдарын пайдалану мүмкіндігі;
3. Камерасының жұмыс көлемі 100-ден 200 литрге дейін көлденең тиеуі бар бу форвакуумды стерилизаторларында (өтпелі және өтпелі емес типті):
1) стерилизациялау камерасының барлық периметрі бойынша тот баспайтын құрыштан жасалған қаттылық қабырғалары бар толық пісірілген жейде;
2) стерилизациялық камерадан ауаны фракциялық вакуумдық сорып алу;
3) вакуумдық кептіру;
4) пневматикалық ашылатын тот баспайтын құрыштан жасалған слайд типті есік (2 есік);
5) стерилизацияның бес және одан да көп бағдарламалары: текстиль мен ыдыс 1340(5 мин), аспаптар мен жабдық 1320(20 мин), резеңке бұйымдар 1200(45 мин), ерітіндіні стерильдеу 1210(20 мин), еркін белгіленетін параметрлері бар бағдарлама;

6) дезинфекционные паровые камеры для матрасов и подушек;
7) оборудование для хранения стерильного материала;
8) упаковочное оборудование(упаковочные столы);
9) термосваривающие приборы;
10) транспортные и загрузочные системы;
11) система водоподготовки.
Характеристика современного оборудования
1. Ультразвуковые моечные машины имеют:
1) высокую эффективность очистки труднодоступных участков изделий;
2) две камеры с объемом по 60 л каждая – одна для ультразвуковой мойки, другая для промывки и сушки;
3) микропроцессорное управление с программированием температуры, времени очистки и типа ультразвуковой обработки (постоянный или импульсный);
4) краны вода/воздух для смены рабочей среды пистолета и рукоятки для смыва воды;
5) постоянное подключение к системе водоснабжения, электричеству, канализации;
6) сменные насадки инжекторов, пистолет с набором из 8 насадок, крышка камеры промывки;
7) диапазон регулировки температуры 20-80оС (±3оС);
8) температура и оставшееся до окончания цикла время постоянно отображаются на панели управления.
2. Автоматические дезинфекционно-моечные машины не проходного и проходного типа имеют:
1) прямоугольную, горизонтально расположенную камеру непроходного или проходного типа, выполненную из нержавеющей стали;
2) 5- 40 программ мойки, из которых 20 предустановленных;
3) возможность производить операции в ручном режиме;
4) микропроцессорное управление и дисплей с полным отображением информации о текущих параметрах процесса и стадии выполнения;
5) не менее двух водяных насосов для моющей воды с уровнемерами;
6) три дозирующих насоса для моющих средств;
7) контроль уровня моющих средств, сигнализация при их отсутствии;
8) систему сушки с возможностью выбора и поддержания температуры;
9) паровую ловушку удаления испарений;
10) тройную систему фильтрации;
11) широкий выбор тележек для мойки;
12) возможность использования любых средств очистки и дезинфекции.
3. Паровые форвакуумные стерилизаторы с горизонтальной загрузкой, с рабочим объемом камеры от 100 до 2000 литров (не проходного и проходного типа) имеют:
1) цельносварную рубашку по всему периметру стерилизационной камеры с ребрами жесткости из нержавеющей стали;
2) фракционную вакуумную откачку воздуха из стерилизационной камеры;
3) вакуумную сушку;
4) дверь (2 двери) слайдового типа из нержавеющей стали с пневматическим приводом открытия;
5) пять и более встроенных программ стерилизации для: текстиля и посуды 134о (5 мин), инструментов и оборудования 132о (20 мин), резиновых изделий 120о (45 мин), стерилизации растворов 121о (20 мин), программа со свободно задаваемыми параметрами;

6) ауаның толық шығарылуын анықтауға арналған Бови-Дик тест бағдарламасы;
7) герметикалыққа автоматты тест;
8) Валидация жүйесі;
9) Жұмыс камерасындағы қысымды көзбен бақылауға арналған манометр сыртқы панельге орналастырылуы тиіс.
4. Мыналарды қамтамасыз етеді:
1) қоса салынған жадыда стерильдеу параметрлерін сақтау және оларды басып шығару мүмкіндігі;
2) қоса салынған принтерге стерильдеу параметрлерін шығару;
3) Басқарудағы қарапайымдылық;
4) стерильденген материалдың кемінде 1 % қалдық ылғалдылығы.
5. Төмен температуралы плазмалы стерилизатор металл және металл емес медициналық құралдарды төмен температурада стерильдеуді қамтамасыз етеді.
Сутегі тотығы буын плазмамен қоса пайдалану медициналық аспаптар мен материалдарды уытты қлдықтар қалдырмастан, тез әрі қауіпсіз стерильдеуді қамтамасыз етеді. Стерильдеудің барлық сатылары құрғақ ортада төмен температурада өтеді және бұл ретте жылытуға және ылғалға сезімтал өңделетін аспаптар зақымданбайды. Плазмалы стерилизатор металл және металл емес құралдар үшін пайдаланылуы мүмкін, сондай-ақ іскектердегі топса сияқты қол жетпейтін жерлері (диффузиясы қиын) бар аспаптарды стерильдей алады.
Плазмалы стерилизаторда стерильденетін бұйымдар: стерео улы аспаптар, дефибллятор үрекшелері, электрокаустика аспаптары, өңеш кеңейткіштер, бассүйек ішіндегі қысымды өлшеуге алған датчиктердің кабельдері, металл аспаптар, пациентке баратын кабель сымдары, эндоскопия аспаптары, қатты эндоскоптар, ларингоскоп жүздері, трокарлар қабықшалары, криозондтар, тамақтанудың хирургиялық көздері мен аккумуляторлар, жарықтандыру талшықты-оптикалық кабелдері, ұштықтар, оптикалық талшық және лазер құралдары, офтальмиялық линзалар (диагностикалық, үлкейтетін), пигменттеуге арналған ұштықтар, «Доплерлер», радиотерапия аспаптары, ультрадыбыстық зондтар, видеокамералар мен ажыратқыштар, резектоскоп (жұмыс элементтері мен қабықшалар), бір арнасы бар иілмелі эндоскоптар.
6. Дезинфекциялық бу камералары мынаны қамтамасыз етеді:
1) камерадағы және жейдедегі 0,05 МПа номиналды жұмыс қысымы;
2) камерадан ауаны фракциялық вакуумдық сорып алу;
3) дезинфекциялық ұсталым уақыты 1-ден 480 минутқа дейін және өңдеу температурасы вакуумдық кептіргішімен 1000С -тан 1110С дейін;
4) камерада разряд таусылғанда немесе қысым болғанда есікті ашудың мүмкін еместігі;
5) ағысты бұзбастан салқындатқыштар арқылы бу мен конденсатты шығару жүйесі;
6) дезинфекциялайтын агент – бу,
7) киімді кейіннен вакуумдық кептіру арқылы 1000С-та 10 минут дезинфекциялау;
8) төсек әбзелдерін вакуумдық кептіру арқылы 1050С-та 60 минут дезинфекциялау;

6) программу теста Бови-Дика для определения полноты удаления воздуха;
7) автоматический тест на герметичность;
8) систему валидации;
9) манометр для визуального контроля за давлением в рабочей камере должен располагаться на внешней панели.
4. Обеспечивают:
1) сохранение параметров стерилизации во встроенной памяти и возможность их распечатки;
2) вывод параметров стерилизации на встроенный принтер;
3) простоту в управлении;
4) остаточную влажность простерилизованного материала менее 1 %.
5. Низкотемпературный плазменный стерилизатор обеспечивает стерилизацию металлических и неметаллических медицинских принадлежностей при низкой температуре.
Использование паров перекиси водорода в сочетании с плазмой обеспечивает быструю и безопасную стерилизацию медицинских инструментов и материалов, не оставляя токсичных осадков. Все стадии цикла стерилизации проходят в сухой среде при низкой температуре и при этом не повреждаются обрабатываемые инструменты, чувствительные к нагреву и влаге. Плазменный стерилизатор может использоваться для металлических и неметаллических принадлежностей, а также может стерилизовать инструменты, имеющие труднодоступные места (с затрудненной диффузией), такие как шарниры на пинцетах.
Изделия, стерилизуемые в плазменном стерилизаторе: стереотаксические приборы, лопатки дефибриллятора, инструменты электрокаустики, расширители пищевода, кабели датчиков измерения внутричерепного давления, металлические инструменты, проводники кабелей, идущие к пациенту, инструменты эндоскопии, жесткие эндоскопы, лезвия ларингоскопа, оболочки троакаров, криозонды, хирургические источники питания и аккумуляторы, волоконно-оптические кабели освещения, наконечники, оптоволокна и принадлежности лазера, офтальмические линзы (диагностические, увеличивающие), наконечники для пигментации, "Доплеры", инструменты радиотерапии, ультразвуковые зонды, видеокамеры и разъемы, резектоскоп (рабочие элементы и оболочки), гибкие эндоскопы с одним каналом.
6. Дезинфекционные паровые камеры обеспечивают:
1) номинальное рабочее давление в камере и рубашке 0,05 МПа;
2) фракционную вакуумную откачку воздуха из камеры;
3) время дезинфекционной выдержки от 1 до 480 мин и температуру обработки от 100оС до 111оС с вакуумной сушкой;
4) невозможность открытия двери при наличии разряжения или давления в камере;
5) система удаления пара и конденсата через охладители без разрыва струи;
6) дезинфицирующий агент – пар;
7) дезинфекцию одежды при 100оС - 10 мин с последующей вакуумной сушкой;
8) дезинфекцию постельных принадлежностей при 105оС – 60 мин с последующей вакуумной сушкой;

9) киімді кейіннен вакуумдық кептіру арқылы 1000С-та 30 минут дезинфекциялау;
10) төсек әбзелдерін вакуумдық кептіру арқылы 1050С-та 40 минут дезинфекциялау;
11) төсек әбзелдерін вакуумдық кептіру арқылы 1000С-та 60 минут дезинфекциялау.
7. Орау материалы мен индикаторлардың толық жиынына мыналар кіреді:
1) бу және газбен стерильдеуге арналған стандартты бекітілген қағаз;
2) бу және газбен стерильдеуге арналған жазық құрамдас пакеттер;
3) бу және газбен стерильдеуге арналған қарапайым бүкпесі бар құрамдас пакеттер;
4) бу және газбен стерильдеуге арналған өздігінен желімделетін жазық құрамдас пакеттер;
5) бу және газбен стерильдеуге арналған жазық рулондар;
6) бу және газбен стерильдеуге арналған көлемдік рулондар;
7) бу және газбен стерильдеуге арналған индикатор таспасы;
8) бу және газбен стерильдеуге арналған жұмсақ бекітілген қағаз;
9) Бови-Дик тесті үшін индикатор;
10) бір реттік химиялық бумен стрильдеу индикаторлары;
11) плазмалы стерильдеуге арналған рулондар мен пакеттер.
8. Қаптама материалы (қағаз+пленка)
Қаптама материал қағаз+пленка жыртылмайтын, сынығы жоқ көп қабатты (бес қабат) түссіз пленка-ламинаттан, сондай-ақмедициналық қағаздан дайындалады. Қағаз бен пленка термиялық тігіспен жалғасқан.
Бу, этиленоксидті және формальдегидті стерильдеу индикаторлары пакеттердің қағаз түптеріне, қағаз бен пленка қабаттарының арасына термиялық тігіс жанына үздіксіз жолақпен, бұйымның дайын қаптама ішінде стерильдеу үшін орналасқан аймағынан тыс жазылады. Стерильдікті сақтау мерзімі: кемінде 12 ай. Атауы, қаптама көлемі мен басқа ақпарат қаптаманың оң жағында материалды салу аймағынан тыс жазылады.
9. Бумен стерильдеудің бір реттік химиялық индикаторларын пайдалануға мыналар ұсынылады:
1) 4 сынып, A тип, сындарлы параметрлер мәндері 134С/5 мин және 121С/20 мин болғанда форвакуумдық бу стерилизаторларының жұмысын бақылау үшін;
2) 4 сынып, А тип, сындарлы параметрлер мәндері 126С/10 мин болғанда форвакуумдық бу стерилизаторларының жұмысын бақылау үшін;
3) 4 сынып, B1 тип, сындарлы параметрлер мәндері 132С/20 мин және 120С/45 мин болғанда камерадан ауаны гравитациялық шығару арқылы бу стерилизаторларының жұмысын бақылау үшін. В1 тип - стерильдеуге арналған қаптаманың сыртына орналастыру үшін қолданылады;
5) 4 сынып, B2 тип, сындарлы параметрлер мәндері 132С/20 мин және 120С/45 мин болғанда камерадан ауаны гравитациялық шығару арқылы бу стерилизаторларының жұмысын бақылау үшін. Тип В2 – стерильдеуге арналған қаптаманың ішіне орналастыру үшін қолданылады;
6) 5 сынып - 120-1350С температура диапазонында бу стерильдеудің барлық циклында қаптама ішін бақылау үшін интеграциялық индикатор;

9) дезинфекцию одежды при 100оС – 30 мин с последующей вакуумной сушкой;
10) дезинфекцию постельных принадлежностей при 105оС – 40 мин с последующей вакуумной сушкой;
11) дезинфекцию постельных принадлежностей при 100оС – 60 мин с последующей вакуумной сушкой.
7. Полный комплект упаковочного материала и индикаторов включает:
1) крепированную бумагу стандартную для паровой и газовой стерилизации;
2) комбинированные пакеты плоские для паровой и газовой стерилизации;
3) комбинированные пакеты со складкой обычные для паровой и газовой стерилизации;
4) комбинированные пакеты плоские самозаклеивающиеся для паровой и газовой стерилизации;
5) рулоны плоские для паровой и газовой стерилизации;
6) рулоны объемные для паровой и газовой стерилизации;
7) индикаторную ленту для паровой и газовой стерилизации;
8) крепированную бумагу мягкая для паровой и газовой стерилизации;
9) индикатор для теста Бови-Дика;
10) индикаторы паровой стерилизации химические одноразовые;
11) рулоны и пакеты для плазменной стерилизации.
8. Упаковочный материал (бумага+пленка)
Упаковочный материал бумага+пленка изготавливается из нервущейся и безосколочной многослойной (пять слоев) пленки-ламината, прозрачного цвета, а также медицинской бумаги. Бумага и пленка соединены термошвом.
Индикаторы паровой, этиленоксидной и формальдегидной стерилизации нанесены на бумажное основание пакетов, между слоями бумаги и пленки непрерывной полосой в области термошва, вне зоны расположения изделия для стерилизации внутри готовой упаковки. Срок сохранения стерильности: не менее 12 месяцев. Названия, размер упаковки и другая информация нанесена на лицевой стороне упаковки вне зоны загрузки материала.
9. Рекомендуемые к использованию химические одноразовые индикаторы паровой стерилизации:
1) класс 4, Тип A, для контроля работы форвакуумных паровых стерилизаторов при значениях критических параметров 134С/5 мин и 121С/20 мин;
2) класс 4, Тип А, для контроля работы форвакуумных паровых стерилизаторов при значениях критических параметров 126С/10 мин;
3) класс 4, Тип B1, для контроля работы паровых стерилизаторов с гравитационным удалением воздуха из камеры при значениях критических параметров 132С/20 мин и 120С/45 мин. Тип В1 – используется для размещения снаружи упаковок для стерилизации;
5) класс 4, Тип B2, для контроля работы паровых стерилизаторов с гравитационным удалением воздуха из камеры при значениях критических параметров 132С/20 мин и 120С/45 мин. Тип В2 – используется для размещения внутри упаковок для стерилизации;
6) класс 5 - интегрирующий индикатор для контроля внутри упаковок во всех циклах паровой стерилизации в диапазоне температур 120-135оС;

7) Бови-Дик тесті үшін индикатор камерадан ауаның толық шығуын бақылау аптасына 1 рет жүргізіледі.
10. ОСБ арналған медициналық жиһаз тот баспайтын құрыштан болуы тиіс және оған мыналар кіреді: ла материалды қабылдауға, жууға, тексеруге және орауға арналған үстел; материалды тасымалдауға арналған әртүрлі типті арбалар; жабық көлік контейнерлері; стерильді материалды сақтауға арналған стеллаждар; шағын және стандартты торлы кәрзеңкелер; шағын және стандартты торлы тұғырықтар.
11. ОСБ-дағы аймақтар бойынша жабдықты ұсынылатын орналастыру ЕПҰ-дағы ОСБ төсектер саны 120-дан артық тәулігіне келу саны 500-ден артық:
1. Қабылдау аймағы:
Лас материалды қабылдауға арналған үстелдер
2. «Лас» аймақ (стерильдеу алдында тазалау):
1) жуу-дезинфекциялау машинасы өтпелі 350 л (бірнеше болуы мүмкін);
2) ультрадыбыстық жуу машинасы (бірнеше болуы мүмкін);
3) үш секциялы жуу ваннасы;
4) тасымалдау және сақтауға арналған жабдық.
3. «Таза» аймақ (стерильдеуге дайындау және стерильдеу);
1) форвакуумды бу стерилизаторы өтпелі 600 л (бірнеше болуы мүмкін);
2) 100 л плазмалы стерилизатор өтпелі;
3) термиялық дәнекерлеуші аппарат (бірнеше болуы мүмкін);
4) орау үстелдері (бірнеше болуы мүмкін);
5) тасымалдау мен сақтауға арналған жаюлық.
4. «Стерильді» аймақ:
тасымалдау және сақтауға арналған жабдық.
5. ОСБ қосымша үй-жайлары:
1) стерильді бұйымдарды беру аймағы (экспедиция);
2) су дайындау жүйесі үй-жайы;
3) текстиль материалдар қоймасы;
4) текстиль материалдарды дайындауға арналған үй-жай.
6. Орау материалдарның қоймасы:
1) стерильді материалдар қоймасы;
2) «лас» аймақтың шаруашылық мүкаммалы үй-жайы.
7. Санөткізгіш
8. Химикаттар қоймасы.
9. Бөлімше аралық арбаларды жууға арналған үй-жай.
10. Персоналға арналған үй-жай.
Төсек саны 120-дан аз және келу саны 500-ден аз ЕПҰ-ның ОСБ:
1. Қабылдау аймағы:
Лас материалды қабылдауға арналған үстелдер.
2. «Лас» аймақ (стерильдеу алдындағы тазалау және стерильдеу);
1) 100 л форвакуумдық бу стерилизаторы өтпелі (бірнеше болуы мүмкін);
2) 250 л жуу-дезинфекциялау машинасы өтпелі;
3) ультрадыбыстық жуу машинасы;
4) үш секциялы жуу ваннасы;
5) термиялық дәнекерлеуші аппарат;
6) орау үстелдері;
7) тұғырығы бар электр аквадистиллятор;
8) тазартылған суды сақтауға арналған жиынтық;
9) тасымалдау және сақтауға арналған жабдық.
3. «Стерильді» аймақ:
1) тасымалдау және сақтауға арналған жабдық;
2) стерильді бұйымдарды беру аймағы (экспедиция);
3) стерильді емес аймақтың шаруашылық мүкаммалы үй-жайы;
4) стерильді аймақ шаруашылық мүкаммалы үй-жайы.

7) индикатор для теста Бови-Дика контроль полноты удаления воздуха из камеры, проводится 1 раз в неделю.
10. Медицинская мебель для ЦСО должна быть из нержавеющей стали, и включает: столы для приема грязного материала, мойки, проверки и упаковки, сушки предметов; тележки различного типа для перевозки материала; закрытые транспортные контейнеры; стеллажи для хранения стерильного материала; корзины сетчатые малые и стандартные; поддоны сетчатые малые и стандартные.
11. Рекомендуемая расстановка оборудования в ЦСО по зонам.ЦСО в ЛПО с числом коек более 120 числом посещений свыше 500 в сутки:
1.Зона приема:
столы для приема грязного материала.
2. "Грязная" зона (предстерилизационная очистка):
1) машина моечно-дезинфекционная проходная на 350 л (может быть несколько);
2) ультразвуковая моечная машина (может быть несколько);
3) ванна моечная трехсекционная;
4) оборудование для транспортировки и хранения.
3. "Чистая" зона (подготовка к стерилизации и стерилизация):
1) стерилизатор паровой форвакуумный проходной на 600 л (может быть несколько);
2) стерилизатор плазменный проходной на 100 л;
3) аппарат термозапаивающий (может быть несколько);
4) упаковочные столы (может быть несколько);
5) оборудование для транспортировки и хранения.
4. "Стерильная" зона:
оборудование для транспортировки и хранения.
5. Дополнительные помещения ЦСО:
1) зона выдачи стерильных изделий (экспедиция);
2) помещение системы водоподготовки;
3) склад текстильных материалов;
4) помещение для изготовления текстильных материалов.
6. Склад упаковочных материалов:
1) склад стерильных материалов;
2) помещение хозяйственного инвентаря "грязной" зоны.
7. Санпропускник.
8. Склад химикатов.
9. Помещения для мойки межотделенческих тележек.
10. Помещения для персонала.
ЦСО ЛПО с числом коек менее 120 и числом посещений менее 500:
1. Зона приемки:
столы для приема грязного материала.
2. "Нестерильная" зона (предстерилизационная очистка и стерилизация):
1) стерилизатор паровой форвакуумный проходной 100 л (может быть несколько);
2) машина моечно-дезинфекционная проходная на 250 л;
3) ультразвуковая моечная машина;
4) ванна моечная трехсекционная;
5) аппарат термозапаивающий;
6) упаковочный стол;
7) аквадистиллятор электрический с подставкой;
8) сборник для хранения очищенной воды;
9) оборудование для транспортировки и хранения.
3. "Стерильная" зона:
1) оборудование для транспортировки и хранения;
2) зона выдачи стерильных изделий (экспедиция);
3) помещение хозяйственного инвентаря нестерильной зоны;
4) помещение хозяйственного инвентаря стерильной зоны.

4. Санитариялық өткізгіш
Аз инвазивті хирургиялық, стоматологиялық, ауылдық дәрігерлік амбулаториялар, зертханалар, сұлулық салондары үшін су құбыры болмаған жағдайда, суды қолмен құю мүмкіндігімен, жеке үй-жай бөлместен камерасының көлемі 10-25 л үстел автоклавын пайдалануға жол беріледі. Сервистік бағдарламалары бар (кеуекті материалға будың өту сапасына Бови-Дик тесті және герметикалыққа тест), 117-1340С стерильдеу температурасымен, вакуумдық кептірумен форвакуумдық бу стерилизаторларын, сондай-ақ жеке үй-жай бөле отырып және белгіленген нормаларды сақтай отырып 30 л-75 л тік тиейтін еденге қоятын автоклавтарды пайдалану ұсынылды. Орталық су құбырына қосу, сондай-ақ суды қолмен құю мүмкіндігімен, сервистік бағдарламалары бар (кеуекті материалға будың өту сапасына Бови-Дик тесті және герметикалық тест), 110-1340С стерильдеу температурасымен, вакуумдық кептірумен форвакуумдық бу стерилизаторларын пайдалану ұсынылды.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 361 бұйрығына қосымша
" Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық ережесіне
13-қосымша"
Ескерту: 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011.06.06 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
____________________________________ 20 ___ жылға арналған
(объектінің атауы)
Медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы
Медициналық
қалдықтардың
түрлері
Медициналық
қалдықтардың
көлемі
Медициналық
қалдықтарды
уақытша сақтау
үй-жайына
тапсырылды
Кәдеге жаратылды
Медициналық
қызметкердің
Т.А.Ә.
Тапсыру
күні
1
2
3
4
5
6
1.
Б класының медициналық қалдықтары
2.
В класының медициналық қалдықтары
3.
Г класының медициналық қалдықтары
4.
Д класының медициналық қалдықтары

4. Санитарный пропускник.
Для малоинвазивных хирургических, стоматологических, врачебных амбулаторий, лабораторий, салонов красоты допускается использование настольных автоклавов объемом камеры 10-25 л, при отсутствии водопровода с возможностью залива воды вручную, без выделения отдельного помещения. Рекомендовано использование форвакуумных паровых стерилизаторов с вакуумной сушкой, температурой стерилизации 117-134оС, с сервисными программами (тест Бови-Дика на качество проникновения пара в пористые материалы и тест на герметичность), напольных автоклавов с вертикальной загрузкой 30 л-75 л, с выделением отдельного помещения и соблюдением установленных норм. Рекомендовано использование форвакуумных паровых стерилизаторов с вакуумной сушкой, температурой стерилизации 110-134оС, с сервисными программами (тест Бови-Дика на качество проникновения пара в пористые материалы и тест на герметичность) с возможностью подключения к центральному водопроводу, а так же возможностью залива воды вручную.
Приложение 13
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения
Журнал ежедневного учета медицинских отходов
____________________________________ за 20___ год
(Наименование объекта)
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.06.2011 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классы
медицинских
отходов
Наимено-
вание
отделения
ЛПО
Объем сданных
в помещение
временного
хранения
медицинских
отходов (кг)
Подпись
медработника,
принявшего
медотходы
Дата
сдачи
Направлено на
утилизацию
(утилизировано)
Подпись
отвествен-
ного за
утилизацию
1
2
3
4
5
6
1.
Медицинские
отходы класса Б
2.
Медицинские
отходы класса В
3.
Медицинские
отходы класса Г
4.
Медицинские
отходы класса Д