"Туберкулез ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 18 тамыздағы № 649 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6457 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5)тармақшасына және 145-бабының 26)тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Туберкулез ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С.Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінiң
2010 жылғы 18 тамыздағы
№ 649 бұйрығымен бекiтiлген
«Туберкулез ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1. Жалпы ережелер
1. «Туберкулез ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс–шараларды өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі – санитариялық ереже) оларды сақтамау адамның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін, сондай-ақ туберкулездің пайда болуы мен таралу қаупін төндіретін санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізуге қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в очагах туберкулеза"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2010 года № 649. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2010 года № 6457. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и подпунктом 26) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в очагах туберкулеза".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Каирбекову С.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 августа 2010 года № 649
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования
к проведению санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий в очагах туберкулеза"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в очагах туберкулеза" (далее - санитарные правила) устанавливают требования к проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, несоблюдение которых создает угрозу жизни или здоровью человека, а также угрозу возникновения и распространения туберкулеза.

2. Осы санитариялық-эпидемиологиялық ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) туберкулез инфекциясының ошағы – бактерия бөлуші науқастың тұратын жері (жекеменшік үй, пәтер, жатақханадағы бөлме), оқу, жұмыс, демалыс орны;
2) байланыс – бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқаспен әңгіме үшін барынша жақын арақашықтықтағы немесе тұйық кеңістіктегі адамдар арасындағы өзара іс-қимыл;
3) байланыста болған адам – сыртқы ортаға туберкулездің микобактериясын бөлетін науқаспен байланыстағы және (немесе) байланыста болған адам.
3. Туберкулез инфекциясы ошағындағы туберкулезге қарсы іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) туберкулезбен ауыратын науқасты инфекциялық бақылау ережелерiн сақтай отырып стационарлық жағдайларда оқшаулау және туберкулезге қарсы препараттармен емдеу. Эпидемияға қарсы режим талаптарын сақтағанда және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен келісілген жағдайлар бар болғанда амбулаториялық жағдайларда емдеуге жол беріледі;
2) науқас анықталған күннен бастап екі апталық мерзімде байланыста болған адамдарды алғашқы зерттеп-қарау;
3) медициналық көрсеткіштері бойынша байланыста болған адамдарға (17 жасқа дейiнгi балалар мен жасөспiрiмдерге) химиялық профилактика өткізу;
4) дезинфекция ұйымдастыру және жүргiзу;
5) науқастар мен олардың отбасы мүшелерiн санитариялық оқыту.
4. Санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен, алғашқы медициналық-санитариялық көмек желісімен (бұдан әрі - АМСК), туберкулезге қарсы ұйымдармен (бұдан әрі - ТҚҰ) және ветеринариялық қызмет (келісім бойынша) ұйымдарымен бірлесіп жүргізіледі.
2. Санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар
5. Бактерия бөлудiң қарқындылығы мынаған бөлінеді:
1) қышқылға төзімді бактериялардың (бұдан әрі – ҚТБ) нақты санынан 1+ дейін бірқалыпты бактерия бөлуі;
2) ҚТБ-ның 2+-дан 3+-ға дейiн көлемді бактерия бөлуі.
6. Туберкулез ошақтарының бiрiншi эпидемиологиялық тобына мыналар жатады:
1) көлемді бактерия бөлетiн науқастар тұратын ошақтар;
2) балалар мен жасөспiрiмдер, жүктi әйелдер, маскүнемдер, нашақорлар бар бірқалыпты бактерия бөлетін науқастар тұратын ошақтар;
3) санитариялық-гигиеналық жағдайлары қанағаттанарлықсыз және өмір сүру деңгейі төмен ошақтар.
7. Екiншi эпидемиологиялық топқа осы санитариялық ереженiң 6-тармағының 2), 3) тармақшаларында санамаланған факторлар болмаған жағдайда, ошақта бірқалыпты бактерия бөлетiн науқастар тұратын туберкулез ошақтары жатады.
8. Туберкулез ошақтарының үшiншi эпидемиологиялық тобына мыналар жатады:

2. В настоящих санитарных правилах используются следующие понятия:
1) очаг туберкулезной инфекции - место проживания (частный дом, квартира, комната в общежитии), учебы, работы, отдыха больного бактериовыделителя;
2) контакт - взаимодействие между больным туберкулезом с бактериовыделением и людьми, находящимся на расстоянии достаточно близком для разговора или в замкнутом пространстве;
3) контактное лицо - человек, который находится и (или) находился в контакте с больным, выделяющими во внешнюю среду микобактерии туберкулеза.
3. Противотуберкулезные мероприятия в очаге туберкулезной инфекции включают:
1) изоляцию больного туберкулезом с соблюдением правил инфекционного контроля в стационарных условиях и лечение противотуберкулезными препаратами. Лечение в амбулаторных условиях допускается при наличии условий соблюдения требований противоэпидемического режима и согласовании с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
2) первичное обследование контактных лиц в двухнедельный срок со дня выявления больного;
3) проведение по медицинским показаниям химиопрофилактики контактным лицам (детям и подросткам до 17 лет);
4) организация и проведение дезинфекции;
5) санитарное обучение больных и членов их семей.
4. Санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия проводятся совместно органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора, организациями первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), противотуберкулезными организациями (далее - ПТО) и ветеринарной службой (по согласованию).
2. Санитарно-противоэпидемические
(профилактические) мероприятия
5. Интенсивность бактериовыделения подразделяется на:
1) умеренное бактериовыделение от точного количества кислото-устойчивых бактерий (далее - КУБ) до 1+;
2) массивное бактериовыделение КУБ от 2+ до 3+.
6. К первой эпидемиологической группе очагов туберкулеза относятся:
1) очаги, в которых проживают больные с массивным бактериовыделением;
2) очаги, где проживают больные с умеренным бактериовыделением с наличием детей и подростков, беременных женщин, алкоголиков, наркоманов;
3) очаги с неудовлетворительными санитарно-гигиеническими условиями, низким уровнем жизни.
7. Ко второй эпидемиологической группе относятся очаги туберкулеза, в которых проживают больные с умеренным бактериовыделением, при условии отсутствия в очаге факторов, перечисленных в подпунктах 2), 3) пункта 6 настоящих санитарных правил.
8. К третьей эпидемиологической группе очагов туберкулеза относятся:

1) бактерия бөлу тоқтаған, бактерия бөлушiнiң тұратын жерден кеткен, тұрғылықты мекен-жайын ауыстырған немесе қайтыс болған (оның iшiнде ТҚҰ-ға белгiсiз, туберкулез тек ашқан кезде анықталған науқастар) сәтінен бастап туберкулез ошақтары;
2) туберкулезбен ауыратын ауыл шаруашылығы малдары анықталған туберкулез ошақтары.
Туберкулез ошағының үшiншi тобының байланыста болған адамдары бiр жыл бойы бақылауда болады.
9. Туберкулез инфекциясы ошақтарына топтастырылуына байланысты туберкулезге қарсы және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мамандары бірлесіп мына тәртіппен барады:
бірінші эпидемиологиялық топ - тоқсанына кемінде бір рет;
екінші эпидемиологиялық топ - жарты жылда кемінде бiр рет;
үшінші эпидемиологиялық топ - жылына кемінде бiр рет.
10. Туберкулез ошағын эпидемиологиялық бiр топтан екінші топқа ауыстыруды ошақта оның қаупін төмендететін немесе арттыратын жағдайлар өзгерген кезде санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мамандары учаскелік фтизиатрмен бірлесіп жүзеге асырады.
11. Бактерия бөлуші науқастар санын туберкулезге қарсы ұйымдарда есепте тұрған бактерия бөлушi науқастардың нақты санымен салыстыруды санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мамандары ай сайын жүргізеді.
12. Туберкулез ошақтарына әрбір рет бару қорытындылары эпидемиологиялық тексеру картасында көрсетіледі.
13. Ошақтағы санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар алғашқы, ағымдық және қорытынды деп бөлiнедi.
14. Алғашқы іс-шаралар науқасты оқшаулау, ағымдық дезинфекцияны жүргiзу мен бақылау, ТҚҰ-да байланыста болған адамдарды есепке алу және оларды зерттеп-қарауды қамтиды.
15. Науқасты бактерия бөлуші ретінде есепке алғаннан кейiн алғашқы 3 күн iшiнде ошақта алғашқы эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргiзiледі, оның барысында эпидемиологиялық зерттеп-қарау картасы толтырылады.
16. Ошаққа алғаш барғанда науқастың және оның отбасы мүшелерiнiң төлқұжат деректері (А.Т.Ә., жасы, жынысы, мекен-жайы), науқастың жұмыс орны мен сипаты анықталады. Науқас ауырар алдындағы 1 жыл ішінде әртүрлi жерлерде тұрған болса одан әрі іс-шараларды жүргізу барлық мекен-жайларды аралағаннан кейiн шешiледі.
17. АМСК желісінің және ТҚҰ-ның медицина қызметкерлерi науқасты және отбасы мүшелерiн инфекция жұқтырудың алдын алуға бағытталған қорғаныш шараларына оқытады.
18. Ошақты зерттеп-қарағаннан кейiн оны сауықтыру жоспары құрылады, оған мыналар кіреді:
1) науқасты оқшаулау және емдеу;
2) көрсеткіштер бойынша балалар мен жасөспiрiмдерге химиялық профилактика жүргiзу;
3) өмір сүрудің санитариялық-гигиеналық жағдайларын жақсарту;
4) байланыста болған адамдарды зерттеп-қарау;

1) очаги туберкулеза с момента прекращения бактериовыделения, выезда, смены постоянного местожительства или смерти бактериовыделителя (в том числе больных неизвестных ПТО, у которых туберкулез обнаружен только при вскрытии);
2) очаги туберкулеза, где выявлены больные туберкулезом сельскохозяйственные животные.
Контактные лица из третьей группы очагов туберкулеза наблюдаются в течение одного года.
9. Очаги туберкулезной инфекции в зависимости от их классификации посещаются совместно специалистами противотуберкулезной и санитарно-эпидемиологической служб в следующем порядке:
первой эпидемиологической группы - не реже 1 раза в квартал;
второй эпидемиологической группы - не реже 1 раза в полугодие;
третьей эпидемиологической группы - не реже 1 раза в год.
10. Перевод очага туберкулеза из одной эпидемиологической группы в другую осуществляется специалистами санитарно-эпидемиологической службы совместно с участковым фтизиатром при изменении в очаге условий, понижающих или повышающих его опасность.
11. Сверка численности больных бактериовыделителей с фактическим числом больных бактериовыделителей, состоящих на учете в ПТО специалистами санитарно-эпидемиологической службы проводится ежемесячно.
12. Результаты каждого посещения очагов туберкулеза отражаются в карте эпидемиологического обследования.
13. Санитарно-противоэпидемические мероприятия в очаге делятся на первичные, текущие и заключительные.
14. Первичные мероприятия включают в себя изоляцию больного, проведение и контроль текущей дезинфекции, взятие контактных лиц на учет в ПТО и их обследование.
15. В течение первых 3 дней после взятия больного на учет, как бактериовыделителя, проводится первичное эпидемиологическое обследование очага, во время которого заполняется карта эпидемиологического обследования.
16. При первом посещении очага уточняются данные (ФИО, возраст, пол, место жительства) больного и членов его семьи, место и характер работы больного. При проживании больного в нескольких местах в течение 1 года, предшествовавшего заболеванию, проведение дальнейших мероприятий решается после посещения всех адресов.
17. Медицинские работники организации ПМСП и ПТО обучают больного и членов семьи мерам защиты, направленным на предупреждение инфицирования.
18. После обследования очага составляется план его оздоровления, который включает:
1) изоляцию и лечение больного;
2) проведение химиопрофилактики детям и подросткам по показаниям;
3) улучшение санитарно-гигиенических условий проживания;
4) обследование контактных лиц;

5) ересек байланыста болғандар мен науқасты эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимдерді сақтау ережелерiне, бірінші кезекте үй-жайды желдетуге, ағымдық дезинфекция өткізуге оқыту.
19. ТҚҰ немесе кабинеттер жоқ ауылдық жерлерде ошақтағы жұмысты АМСК желісінің медицина қызметкерлері жүргiзеді.
20. АМСК желісіндегі ұйымдастыру-консультациялық жұмысты облыстық және аудандық ТҚҰ мамандары тоқсан сайын жүргiзеді.
21. Ошақтағы ағымдық іс-шаралар бактерия бөлушi туберкулезбен сырқаттанатын науқас үйде болған жағдайда жүргiзiледі. Бұл іс-шаралар санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық), емдеу, ветеринариялық (келісім бойынша) іс-шараларды жүйелі жоспарлы өткізуден тұрады.
22. Ошақта мыналар жүргізіледі:
1) ағымдық дезинфекция; балаларды, оның iшiнде жаңа туылған нәрестелердi оқшаулау;
2) байланыста болғандарды зерттеп қарау;
3) науқасты және отбасы мүшелерiн гигиеналық тәрбиелеу;
4) өмір сүрудің санитариялық-гигиеналық жағдайларын жақсарту;
5) науқастың амбулаториялық емделуiн және байланыста болғандарға химиялық профилактика өткізу сапасын бақылау (сәбилер бақшасы, бала бақшада, санаториялық балаларды сауықтыру ұйымдарында, мектептерде және амбулаториялық – ата-аналармен).
6) Ошақты сауықтыру бойынша жұмысты учаскелік фтизиатр дәрiгердiң басшылығымен ТҚҰ-ның мейірбикесі жүргiзеді.
7) Байланыста болған адамдар ТҚҰ-да мерзімдік зерттеліп-қаралудан өтеді. Мейірбике отбасындағы және басқа да байланыста болғандарды және бірінші кезекте балаларды, жасөспірімдерді және жүкті әйелдерді, сондай-ақ туберкулезбен ауырған ауыл шаруашылығы малдарымен байланыста болған адамдарды зерттеп-қарау бойынша жұмыс жүргізеді.
25. Жаңа туылған нәрестелерді БЦЖ (bacilles Calmette-Guerin) вакцинациясынан кейiн вакцинадан кейінгі иммунитет дамығанға дейін босануға көмектесетiн ұйымдарда бактерия бөлетiн науқастардан 2 айға оқшаулайды. Осы іс-шараға науқасты міндетті түрде ауруханаға жатқызу немесе баланың ошақтан тыс уақытша тұруы арқылы қол жеткізіледі.
26. Туберкулез ошағындағы қорытынды іс-шаралар науқас кеткеннен кейін ошақты бақылауды және оны эпидемиологиялық есептен шығаруды қамтиды.
27. Медицина қызметкерлері ошақтарға барған кезде әлеуетті инфекция жұқтыруға қарсы алдын алу шараларын орындайды (маска, медициналық халат кию және жеке гигиенаны сақтау).
28. Науқастар туралы хабарлама алғаннан кейiн 7 күн iшiнде фтизиатр мен эпидемиолог жұмыс (оқу) орындарына санитариялық-гигиеналық бөлiм мамандарын тарта отырып эпидемиологиялық зерттеп-қараулар жүргiзеді. Байланыста болған адамдар шеңбері мен ошақтың шекарасын эпидемиолог дәрiгер анықтайды.

5) обучение взрослых контактных и больного правилам соблюдения противоэпидемического и санитарно-гигиенического режимов, в первую очередь проветривания помещений, проведения текущей дезинфекции.
19. В сельской местности, где нет ПТО или кабинетов, работу в очаге проводят медицинские работники организаций ПМСП.
20. Организационно-консультативную работу в организациях ПМСП проводят специалисты областных и районных ПТО ежеквартально.
21. Текущие мероприятия в очаге проводятся при нахождении больного туберкулезом бактериовыделителя на дому. Эти мероприятия состоят из систематического планового проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических), лечебных, ветеринарных (по согласованию) мероприятий.
22. В очаге проводятся:
1) текущая дезинфекция; изоляция детей, в том числе новорожденных;
2) обследование контактных;
3) гигиеническое воспитание больного и членов его семьи;
4) улучшение санитарно-гигиенических условий проживания;
5) контроль амбулаторного лечения больного и качества проведения химиопрофилактики контактным лицам (детских яслях, садах, санаторных детских оздоровительных организациях, школах и амбулаторно - родителями).
23. Работа по оздоровлению очага проводится медицинской сестрой ПТО под руководством участкового врача фтизиатра.
24. Контактные лица проходят периодическое обследование в ПТО. Медицинская сестра проводит работу по обследованию семейных и других контактов и в первую очередь детей, подростков и беременных женщин, а также контактных с больными туберкулезом сельскохозяйственными животными.
25. Новорожденных после вакцинации БЦЖ (Bacilles Calmette-Guerin) в родовспомогательных организациях изолируют на 2 месяца от больных бактериовыделителей до развития поствакцинального иммунитета. Данное мероприятие достигается путем обязательной госпитализации больного или временным проживанием ребенка вне очага.
26. Заключительные мероприятия в туберкулезном очаге включают контроль за очагом после выбытия больного и снятие его с эпидемиологического учета.
27. Во время посещения очагов медицинскими работниками выполняются меры предосторожности против возможного инфицирования (надевать маску, медицинский халат и соблюдать личную гигиену).
28. Не позднее 7 дней после получения сообщения о больных, фтизиатр и эпидемиолог проводят эпидемиологическое обследование места работы (учебы) с привлечением специалистов санитарно-гигиенического отдела. Круг контактных лиц и границы очага определяются врачом-эпидемиологом.

29. Жұмыс (оқу) орны бойынша байланыста болғандар қатарына бактерия бөлетін туберкулездің белсенді түрімен сырқаттанатын науқастың айналасындағы жұмыскерлер, қызметкерлер және оқушылар жатады. Барлық байланыста болған адамдарды жұмыс орны (оқу) бойынша ТҚҰ қарайды.
30. Эпидемиолог дәрігер гигиенист дәрiгермен бiрiгiп ошақты тексеру актісін жасай отырып науқастың жұмыс (оқу) орны зерттейді, еңбек (оқу) жағдайларын, кәсіптік зияндылығын, микроклиматтық жағдайларды, жұмыс (оқу) күнінің ұзақтығын, ауысымдылығын, тамақтану режимін, профилактикалық флюорографиялық тексерулердің жиілігі мен онымен қамтылуды анықтайды.
31. Алдыңғы зерттеп-қарау сәтінен бастап 6 ай өткен байланыста болған адамдарға флюрографиялық тексеру және балалар мен жасөспiрiмдерге туберкулин сынамасы мiндетті түрде жүргiзіледі. Көрсеткіштер бойынша фтизиатр химиялық профилактика тағайындауы тиіс; бақылау еміне арналған емшара парағы мен препараттарды ТҚҰ кәсіпорынның немесе ұйымның медициналық пунктіне береді.
32. Эпидемиологиялық тексеру туберкулездің белсенді түрімен сырқаттанатын науқастарды әрбір тiркеген кезде жүргiзiледі. Оны эпидемиолог дәрігер және фтизиатр осы ұйымға қызмет көрсететін медицина қызметкері мен оның басшысының қатысуымен жүргізеді. Қажет болған жағдайда мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының тиісті гигиена бөлімшесінің дәрігері тартылады.
33. Барлық байланыста болған адамдар туралы мәлiметтер тұрғылықты жерi бойынша оларды қарауға тарту үшін емханаға және ТҚҰ-ға берiледі.
34. Соматикалық, инфекциялық және психоневрологиялық стационарларда емдеудегі науқастарға туберкулездің белсенді түрі диагнозы қойылған кезде алғашқы эпидемияға қарсы іс-шаралар кешенін осы ұйымдардың персоналы жүзеге асырады.
35. Туберкулез ошақтарында ағымдық дезинфекция бактерия бөлушi туберкулезбен сырқаттанатын науқас үйде қалған жағдайда жүргiзiледi. Іс-шаралар науқасқа «Бактерия бөлетiн туберкулез» деген диагноз қойылған және науқас есепке алынған сәттен бастап санитариялық-гигиеналық, эпидемияға қарсы және дезинфекциялық режимдерді сақтауды құрайды. Ошақтағы ағымдық дезинфекцияның ең тиімді тәсілі үй-жайды жиi желдету болып табылады (күнiне 2-3 рет 30-40 минуттан).
36. Ағымдық дезинфекцияны және оның дұрыс жүргiзiлуiн ТҚҰ анықтайды, олар науқастарға пайдалану үшін түкiргiштер (кемінде 2) және Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар бередi. Науқастың амбулаториялық картасына учаскелік дәрiгер ағымдық дезинфекцияны өткізу күнi мен аяқталған күнiн белгiлейді. Ағымдық дезинфекцияны өткізуді науқасқа немесе отбасы мүшелерiнiң бiреуiне тапсырады (балалар мен жасөспiрiмдерден басқа).

29. К числу контактных по месту работы (учебы) относятся рабочие, служащие и учащиеся, находящиеся в окружении больного активной формой туберкулеза с бактериовыделением. Все контактные лица обследуются ПТО по месту работы (учебы).
30. Врач-эпидемиолог совместно с врачом-гигиенистом обследуют место работы (учебы) больного, определяют условия труда (обучения), профессиональные вредности, микроклиматические условия, продолжительность рабочего дня (учебы), сменность, режим питания, охват и регулярность профилактических флюорографических осмотров, с составлением акта обследования очага.
31. Контактным лицам, у которых от момента предыдущего обследования прошло свыше 6 месяцев, флюорографическое обследование и туберкулиновые пробы детям и подросткам проводят в обязательном порядке. Фтизиатр по показаниям должен назначить химиопрофилактику, процедурный лист и препараты для контролируемого лечения передаются ПТО в медицинский пункт предприятия или организации.
32. Эпидемиологическое обследование проводится в каждом случае регистрации больных активными формами туберкулеза. Его проводят врач-эпидемиолог и фтизиатр с участием медицинского работника, обслуживающего данную организацию и его руководителем. При необходимости привлекается врач соответствующего гигиенического подразделения государственного органа санитарно-эпидемиологической службы.
33. Сведения обо всех контактных лицах передаются в поликлинику и ПТО по месту жительства для привлечения их к обследованию.
34. При установлении диагноза активной формы туберкулеза у больных, находящихся на лечении в соматических, инфекционных и психоневрологических стационарах, первичный комплекс противоэпидемических мероприятий осуществляется персоналом этих организаций.
35. Текущая дезинфекция в очагах туберкулеза проводится тогда, когда больной туберкулезом бактериовыделитель остается на дому. Мероприятия сводятся к соблюдению санитарно-гигиенического, противоэпидемического и дезинфекционного режимов с момента установления диагноза "Туберкулез с бактериовыделением" и взятия больного на учет. Наиболее эффективным методом текущей дезинфекции в очаге является частое проветривание помещений (2-3 раза в день по 30-40 минут).
36. Текущую дезинфекцию и контроль ее правильности осуществляют ПТО, которые выдают больным в пользование плевательницы (не менее 2-х) и дезинфицирующие средства, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан. В амбулаторной карте больного участковый врач отмечает даты проведения и окончания текущей дезинфекции. Проведение текущей дезинфекции поручают больному или одному из членов семьи (кроме детей и подростков).

37. Учаскелік фтизиатр туберкулезбен сырқаттанатын науқасты санитариялық-гигиеналық тәртіп ережелеріне оқытады: маска қолдану, қақырықты түкiргішке түкіру және ағымдық дезинфекция жүргiзу. Қақырық жинау үшін науқасқа тығыз жабылатын қақпағы бар екі түкiргiш бөлінеді.
38. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының дезинфекциялық бөлiмдерi (бөлiмшелері), дезинфекциялық станциялар мен ТҚҰ ағымдық дезинфекцияны ұйымдастыру бойынша әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады.
39. ТҚҰ-ның барлық үй-жайлары жүйелі түрде (күніне 2-3 рет 30-40 минуттан) желдетіледі, ал персонал қорғау дәрежесі жоғары (кемінде 99 %) масканы пайдаланады.
40. Науқас стационарда болған жағдайда оның киiмдерi арнайы үй-жайда сақталады және оны күндiзгi серуен кезінде пайдалануға жол беріледі.
41. Науқас ауруханадан шыққаннан кейiн төсек қажеттіліктері (жастықтар, көрпелер, матрастар және басқалары) дезинфекциялық камераларда зарарсыздандырылады.
42. ТҚҰ-дағы үй-жайлар мен тұрмыстық заттар күнделiктi кемінде 2 рет ылғалды тазаланады.
43. Түкіргіштерді жинауды, зарарсыздандыруды және беруді дайындалған персонал арнайы бөлінген үй-жайда жеке қорғаныш құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырады.
44. Қолданылған асхана ыдыстарын буфет бөлмесіндегі таңбаланған үстелге қолғаппен жинайды, ол тамақ қалдықтарынан тазалайды, жеке ыдыстарда алдын ала жумастан зарарсыздандырады, сосын жуады және кептіретін шкафтарда немесе жеке үстелде кептіреді.
45. Ыдыстар ауа стерилизаторында зарарсыздандырылады. Қолданылған ыдыстарды жинағаннан кейiн үстелдер дезинфекциялық ертiндiге батырылған шүберекпен сүртіледі.
46. Тамақ қалдықтарын сыйымдылыққа (шелек, бак) жинайды, 1:5 қатынасында құрғақ дезинфекциялық құрал себеді. Тамақты термиялық (бумен қайнату қазандықтарында қайнату) әдіспен зарарсыздандырған кезде тамақты мал азығына пайдаланылады.
47. Лас киім-кешекті сұрыптау арнайы киiммен, респиратормен, қолғаппен, резеңке аяқ киiммен, қабырғалары 1,5 м биiктiкте кафельденген және механикалық сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған бөлмеде жүргізіледі.
48. Киім-кешек клеенка қаптарға жиналады, кiр жуатын орындарға жiберіледі, мұнда оны зарарсыздандырады. Жеке кiр жуатын орын болмаған жағдайда киім-кешек кір жуатын орынға жiберер алдында алдын ала зарасыздандырылады және белгiленген күндерi жеке машиналарда жуылады.
49. ТҚҰ-да инфекцияның нозокомиалды берілуінің алдын алу бойынша іс-шаралар «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 шілдедегі № 533 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6430 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жүргізіледі.

37. Участковый фтизиатр обучает больного туберкулезом правилам санитарно-гигиенического поведения: использование масок, сплевывание мокроты в плевательницу и проведение текущей дезинфекции. Для сбора мокроты больному выделяются две плевательницы с плотно закрывающимися крышками.
38. Дезинфекционные отделы (отделения) органов санитарно-эпидемиологической службы, дезинфекционные станции и ПТО осуществляют методическое руководство по организации текущей дезинфекции.
39. Все помещения ПТО проветриваются регулярно (не менее 2-3 раз в день по 30-40 минут), а персонал применяет маски с высокой степенью защиты (не менее 90 %).
40. Во время нахождения больного в стационаре его верхняя одежда хранится в специальном помещении и их использование допускается во время дневных прогулок.
41. После выписки больного постельные принадлежности (подушки, матрацы, одеяло и другие) обеззараживаются в дезинфекционных камерах.
42. Помещения и предметы обихода в ПТО подвергаются ежедневной влажной уборке не менее 2 раза в день.
43. Сбор, обеззараживание и выдачу плевательниц осуществляют подготовленный персонал с применением средств индивидуальной защиты в специально выделенном помещении.
44. Использованную столовую посуду собирают в перчатках на промаркированный стол в буфетной, освобождают ее от остатков пищи, обеззараживают без предварительного мытья в отдельных емкостях, затем моют, и сушат в сушильном шкафу или на отдельном столе.
45. Посуду обеззараживают в воздушном стерилизаторе. После сбора использованной посуды столы протирают ветошью, смоченной в дезинфицирующем растворе.
46. Остатки пищи собирают в емкость (ведро, бак), засыпают сухим дезинфицирующим средством в соотношении 1:5. При термическом методе обеззараживания пищи (кипячение в пароварочных котлах), пища используется на корм скоту.
47. Сортировку грязного белья проводят в специальной одежде, респираторах, перчатках, резиновой обуви в комнате, стены которой выложены кафелем на высоту 1,5 метров и оборудованной механической приточно-вытяжной вентиляцией.
48. Белье собирают в клеенчатые мешки, направляют в прачечную, где его обеззараживают. При отсутствии отдельной прачечной, белье перед отправкой в прачечную предварительно обеззараживают и стирают в отдельных машинах в установленные дни.
49. Мероприятия по профилактике нозокомиальной передачи инфекции в ПТО проводятся в соответствии требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 533 "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6430).

50. Ауыр жағдайларды қоспағанда стационардағы науқастарға баруға жол берілмейді. Бұл ретте келушiлер жеке қорғаныш құралдарын (халат, маска) пайдаланады.
51. ТҚҰ-да қорытынды дезинфекция жылына 2 рет және барлық қайта бейіндеу, көшкен, реконструкцияланған, жөнделген жағдайларда жүргiзiледі.
52. Қорытынды дезинфекцияны осы санитариялық ережеге 1-қосымшаға сәйкес зарарсыздандыру режимдері мен құралдарының, тәсілдерінің бірімен жүргiзеді.
53. Ошақтарда қорытынды дезинфекцияны ТҚҰ-нан тапсырыс алынған уақыттан бастап 6 (қала) немесе 12 (ауыл) сағат iшiнде дезинфекциялық станция, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының дезинфекция бөлiмінің (бөлiмшесі) қызметкерлерi жүргiзеді.
54. ТҚҰ-да қорытынды дезинфекция Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық препараттармен жүргiзіледі.
55. Қорытынды дезинфекция:
1) науқас ошақтан кеткен және үйде қайтыс болған барлық жағдайларда;
2) көшкеннен кейін тұрғылықты жерi өзгергенде (пәтердi немесе бөлменi заттарымен қосып өңдеу) жүзеге асырылады.
56. Науқас жыл бойы ошақтан кетпеген жағдайда қорытынды дезинфекцияның жиілігі туберкулез инфекциясы ошағының топтастырылуына байланысты болады және осы санитариялық ережеге 2-қосымшаға сәйкес жүргiзiледі.
«Туберкулез ошақтарында санитариялық-
эпидемияға қарсы (профилактикалық)
іс-шараларды өткізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне
1-қосымша
Жекелеген объектілерді зарарсыздандыру әдiстерi, құралдары және режимдері
р/с
Зарарсыздандыратын объектілер атауы
Ағымдық дезинфекция кезінде
Дезинфекция әдiстерi мен құралдары
Зарарсыздандыру режимі
%-тегi шоғырлану
Минутына экзпозиция
1.
Қақырығы бар түкiргiштер

50. Посещение стационарных больных не допускается, за исключением тяжелых случаев. При этом посетители используют средства индивидуальной защиты (маска, халат).
51. Заключительная дезинфекция в ПТО проводится 2 раза в год и во всех случаях перепрофилирования, переезда, реконструкции, ремонта.
52. Заключительную дезинфекцию проводят одним из методов, средств и режимов обеззараживания в соответствии с приложением 1 к настоящим санитарным правилам.
53. Заключительную дезинфекцию в очагах проводят сотрудники дезинфекционной станции, дезинфекционного отдела (отделения) органов санитарно-эпидемиологической службы в течение 6 (город) или 12 часов (село) со времени получения заявки от ПТО.
54. Заключительная дезинфекция в ПТО проводится дезинфицирующими препаратами, разрешенными к применению в Республике Казахстан.
55. Заключительную дезинфекцию проводят:
1) во всех случаях выбытия больного из очага и смерти на дому;
2) при перемене места жительства после переезда (обработка квартир или комнаты с вещами).
56. При невыезде больного из очага в течение года кратность заключительной дезинфекции зависит от классификации очагов туберкулезной инфекции и проводится в соответствии с приложением 2 к настоящим санитарным правилам.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проведению
санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий
в очагах туберкулеза"
Методы, средства и режимы обеззараживания отдельных объектов
№№
п/п
Наименование
объектов
обеззараживания
При текущей дезинфекции
Методы и средства
дезинфекции
Режим
обеззараживания
концент.
в %
эксп. в
мин.
1.
Плевательницы с
мокротой

1. Қақпақтарын ашпай түкiргiштердi автоклавтау.
+1320С
2 атмосф.
60
2. Қақырығы бар ашық түкiргiштерді жабылатын қақпағы бар сыйымдылыққа Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісіне батырады.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
2.
Қақырық
1. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген құрғақ дезинфекциялық құралды себеді
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
3.
Түкiргiштер (қақырық пен қақпақтан босатылған)

1. Автоклавирование
плевательниц без снятия
крышек.
+1320С,
2 атмосф.
60
2. Погружают открытые
плевательницы с мокротой
в емкость с закрывающейся
крышкой в один из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
2.
Мокрота
1. Засыпают сухим
дезинфицирующим средством,
разрешенным к применению
в Республике Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
3.
Плевательницы
(освобожденные от
мокроты и крышки)

1. Сода ерiтiндiсінде қайнату
2,0
15
2. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісіне батыру
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
4.
Тамақ қалдықтарынан босатылған ыдыс: шай ыдысы, шанышқылар, тот баспайтын болаттан жасалған пышақтар, алюминий ыдыс, дәрi құтылары
1. Сода ерiтiндiсінде қайнату
2,0
15
2. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар ерітінділерінің біріне батыру
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
3. Ауа стерилизаторында өңдеу
+1800С
60
5.
Тамақ қалдықтары
1. Қайнату
-
30
2. Себу – тамақ қалдықтары мен Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар қатынасы
1:5
120
6.
Киім-кешек (төсек әбзелдері, асхана, денеге киетін, жиһаз қаптары)
1. Сода ерiтiндiсінде қайнату
2,0
15
2. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісіне салып қою
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
7.
Бет орамалдар, түкiргiштерді салатын қалталар, фланель және мақта-мата қаптар
1. Сода ерiтiндiсінде қайнату
2,0
15
2. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісіне салып қою
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
8.
Резеңке бұйымдар
1. Қайнату
-
30

1. Кипячение в содовом
растворе
2,0
15
2. Погружение в один из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
4.
Посуда (столовая),
освобожденная от
остатков пищи:
чайная, вилки,
ножи из нержаө
веющей стали,
алюминиевая,
склянки из-под
лекарств
1. Кипячение в растворе
соды
2,0
15
2. Погружение в 1 из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
3. Обработка в воздушном
стерилизаторе.
+1800С
60
5.
Остатки пищи
1. Кипячение.
-
30
2. Засыпание - соотношение
пищевых отходов и
дезинфицирующих средств,
разрешенных к применению
в Республике Казахстан
1:5
120
6.
Белье (постельө
ное, столовое,
нательное, чехлы
от мебели)
1. Кипячение в растворе
соды
2,0
15
2. Замачивание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
7.
Носовые платки,
вкладные карманы
для плевательниц,
фланелевые и х/б
футляры
1. Кипячение в растворе
соды
2,0
15
2. Замачивание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
8.
Резиновые изделия
1. Кипячение
-
30

2. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар ерітінділерінің біріне батыру
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
3. Автоклавтау
+1320С
2 атмосф.
60
9.
Киетiн киiмдер мен төсек қажеттіліктері
Желдетiп, ыстық үтiкпен үтiктейді. Дақ болған жағдайда, оларды Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісіне салынған тампонмен сүртедi.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
10.
Аурухана бөлмелерiндегі (қабырғалар, есiктер, жиһаз), емдеу бөлмелерiндегі, жаппай қолданатын орындардағы үй-жайлар

2. Погружение в 1 из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
3. Автоклавирование
+1320С,
2 атм.
60
9.
Носильные вещи
и постельные
принадлежности
Проветривают и проглажи-
вают горячим утюгом. При
наличии пятен, их удаляют
тампоном, смоченном в
одном из растворов дезин-
фицирующих средств,
разрешенных к применению
в Республике Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
10.
Помещения
(стены, пол,
двери, мебель)
в больничных
комнатах, пала-
тах, лечебных
кабинетах, местах
общего пользования

1. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың ерітіндісімен сулау
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
2. Сабын-сода ерiтiндiсінде суланған шүберекпен жуу
2%
11.
Қол жуғыштар, писсуарлар, унитаздар, крандар, раковиналар, ванналар
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың ерітінділерімен өңдеу
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
12.
Жұмсақ жиһаз, тұрмыстық ұсақ заттар
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісінде суланған шүберекпен сүртеді.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
13.
Ойыншықтар: металл, резеңке, ағаш, пластмасса
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар ерітінділерінің бірінде зарарсыздандыру
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
14.
Жұмсақ ойыншықтар мен төсек қажеттіліктері
Камералық дезинфекция
15.
Клизмаға арналған ұштықтар

1. Орошение раствором
дезинфицирующих средств,
разрешенных к применению
в Республике Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
2. Мытье ветошью смоченной
в мыльно-содовом растворе.
2 %
11.
Умывальники,
писуары, унитазы,
краны, раковины,
ванны
Обработка растворами
дезинфицирующих средств,
разрешенных к применению
в Республике Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
12.
Мягкая мебель,
мелкие предметы
обихода
Протирают ветошью
увлажненной в одном из
растворов, дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
13.
Игрушки:
металлические,
резиновые,
деревянные,
пластмассовые
Обеззараживание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
14.
Мягкие игрушки
и постельные
принадлежности
Камерная дезинфекция
15.
Наконечники для
клизм

1. Автоклавтау
+1320С
2 атмосф.
60
2. Қайнату
-
30
3. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар ерітінділерінің біріне салып қою
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
16.
Науқастарды күтуге арналған заттар: астына қоятын дәрет ыдысы, несеп қабылдағыштар, астыға қоятын дөңгелектер
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдар ерітінділерінің біріне салып қою
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
17.
Науқастардың аяқ киiмдері
Сiрке қышқылы ерітіндісімен суланған тампонмен сүрту және экспозициямен ұстау
40%

1. Автоклавирование
+1320С,
2 атм.
60
2. Кипячение
-
30
3. Замачивание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
16.
Предметы ухода за
больными:
подкладные судна,
мочеприемники,
подкладные круги
Замачивание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
17.
Тапочки больных
Протирание тампоном,
смоченным раствором
уксусной кислоты и
выдерживание с экспозицией
40 %

180
18.
Жинау құралдары
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың бірінің ерітіндісімен зарарсыздандыру немесе салып қою
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
19.
Бөлiнділер (несеп, үлкен дәрет)
2-тармақта көрсетілген режимдер бойынша зарарсыздандыру
20.
Даладағы дәретханалар мен қоқыс төгетiн орлар
Тығыз жауып, толып кетуіне жол бермей күтіп-ұстау.
Дәретхана үй-жайларын Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың ерітінділерінің бірімен күнделiктi дезинфекциялау немесе дезинфекциялық құрал себу.
Қоқысты өртейді немесе 2-тармақ режимі бойынша зарарсыздандырады.
21.
Көлiк
Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдардың ерітіндісіне суланған шүберекпен сүрту
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (әдістемелік нұсқау) сәйкес
«Туберкулез ошақтарында санитариялық-
эпидемияға қарсы (профилактикалық)
іс-шараларды өткізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережесіне 2-қосымша
Туберкулез инфекциясы ошақтарын топтастыру және оларда профилактикалық іс-шараларды өткізу
Ошақтардың эпидемиологиялық тобы
Ошаққа фтизиатр, эпидемиолог дәрігерлердің баруы
Ошаққа эпидемиологтың көмекшiлерi мен мейірбикелердің баруы
Байланыста болғандарды зерттеп-қарау және ошақта профилактикалық іс-шаралар жүргiзу
Ағымдық дезинфекция көлемi
Қорытынды дезинфекция өткізу жиілігі
Бiрiншi
Бактерия бөлу тоқтағанға дейін, тоқсанына 1 рет
Бактерия бөлу тоқтағанға дейін, айына 1 рет
Клиникалық тексеру, рентгенологиялық зерттеп-қарау, жарты жылда 1 рет қан мен зәрдiң талдауы. Көрсеткіштер бойынша –бактериоскопиялық зерттеу. Балалар мен жасөспiрiмдерге (18 жасқа дейін) жарты жылда 1 рет қосымша Манту сынамасы жүргiзіледі.
Инфекция жұқтырмаған балалар мен жасөспiрiмдерге туберкулезге қарсы егулер өткізіледі. Туберкулезге қарсы егулердiң аралығы кемінде 5 жыл. БЦЖ вакцинасына тыртық болмаған жағдайда – қайта егу. Балаларды оқшаулау. Байланыста болған балалар мен жасөспiрiмдерге ҚР ДСМ қолданыстағы бұйрықтарына сәйкес химиялық профилактика жүргiзiледi.
Объектілерді зарарсыздан-дыру: түкiргiштерді, ыдыстарды, киім-кешекті, қақырық, үй-жайды жинау құралдары. Үй-жайды дезинфекция-лық құралдарды міндетті түрде қолдана отырып күнделiктi жинау. Үй-жайды желдету. Жеке қорғаныш құралдарын пайдалану.
Жылына 2 рет
Екiншi
Жарты жылда 1 рет
Екi айда 1 рет
Бірінші эпидемиологиялық топ ошағындағыдай, бiрақ жылына 1 рет.
Бірінші эпидемиологиялық топтағыдай объектілерді зарарсыздандыру
Жылына 1 рет
Үшiншi
Жылына 1 рет
Тоқсанына 1 рет
Бірінші эпидемиологиялық ошағындағыдай, бiрақ жылына 1 рет.
Үй-жайды күнделiктi ылғалды жинау
Жүргiзiлмейдi

180
18.
Предметы уборки
Обеззараживание или
замачивание в одном из
растворов дезинфицирующих
средств, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
19.
Выделения
(моча, кал)
Обеззараживание по
режимам, указанным в п. 2
20.
Надворные уборные
и помойные ямы
Содержание плотно
закрытыми, не допуская
переполнения.
Ежедневное дезинфици-
рование помещений уборной
одним из растворов или
засыпание дезинфицирующими
средствами, разрешенных к
применению в Республике
Казахстан. Мусор сжигают
или обеззараживают по
режиму в п.2
21.
Транспорт
Протирание ветошью,
смоченной в растворе
дезинфицирующих средств,
разрешенных к применению
в Республике Казахстан
согласно инструкции
(методических
указаний) по
применению
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проведению
санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий
в очагах туберкулеза"
Классификация очагов туберкулезной инфекции и проведение
в них профилактических мероприятий
Эпиде-
миоло-
гичесө
кая
группа
очагов
Посещение
очага
врачами
фтизиатө
рами,
эпидеми-
ологами
Посещение
очага
помощником
эпидемио-
лога и
медицинс-
кой
сестрой
Обследование
контактных и
проведение в очаге
профилактических
мероприятий
Объем текущей
дезинфекции
Крат-
ность
проведе-
ния
заключи-
тельной
дезин-
фекции
Первая
1 раз в
квартал,
до прек-
ращения
бактерио-
выделения
1 раз в
месяц, до
прекраще-
ния бакте-
риовыде-
ления
Клинический осмотр,
рентгенологическое
исследование,
анализ крови и мочи
1 раз в полгода.
Бактериоскопическое
исследование - по
показаниям. Детям и
подросткам (до 18
лет) дополнительно
проводится проба
Манту - 1 раз в
полгода.
Неинфицированным
детям и подросткам
проводятся прививки
против туберкулеза.
Интервал между
прививками против
туберкулеза - не
менее 5 лет. При
отсутствии рубчика
на вакцину БЦЖ -
допривитие.
Изоляция детей.
Контактным детям и
подросткам прово-
дится химиопро-
филактика, согласно
действующим
приказам МЗ РК.
Обеззараживание
объектов:
плевательниц,
посуды, белья,
мокроты, пред-
метов уборки
помещений.
Ежедневная
уборка
помещений с
обязательным
использованием
дезинфицирующих
средств.
Проветривание
помещений.
Использование
средств
индивидуальной
защиты
2 раза в
год
Вторая
1 раз в
полгода
1 раз в 2
месяца
Как в очагах первой
эпидемиологической
группы, но 1 раз в
год.
Обеззараживание
объектов, как в
первой эпиде-
миологической
группе
1 раз в
год
Третья
1 раз в
год
1 раз в
квартал
Как в очагах первой
эпидемиологической
группы, но 1 раз в
год.
Ежедневная
влажная уборка
помещений.
Не про-
водится