Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі N 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6521 болып енгізілді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы Қазақстан Республикасының" 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 12-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану ережесі бекітілсін.
2. "Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің төрағасының 2007 жылғы 9 ақпандағы № 54 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 4563 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2007 жылғы 3 тамызда № 118 (1321)) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті Қазақстан Республикасы (Омаров Ж. Ы.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министірінің м.а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 554
бұйрығымен бекітілген
Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи
аумақтарды пайдалану ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану ережесі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғи ресурстарын пайдалануы мақсатында оларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереже республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылады.
3. Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғи ресурстарын пайдалануына белгіленген күзет режиміне байланысты:
1) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
2) қорықтың күзет режимі бар орындарын қоспағанда, осы үшін арнайы бөлінген жерлерде жанама орман пайдалануды (жабайы жемістерді, жидектерді, саңырауқұлақтарды, дәрі-дәрмектік шөптерді әуесқойлық мақсатта жинау, ара ұялары мен омарталар орналастыру, марал өсіру, бақ шаруашылығы);

Об утверждении Правил пользования физическими лицами особо охраняемыми природными территориями
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2010 года № 6521.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования физическими лицами особо охраняемыми природными территориями.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2007 года № 54 "Об утверждении Правил пользования физическими лицами особо охраняемыми природными территориями" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4563, опубликованный в "Юридической газете" от 3 августа 2007 года, № 118 (1321)).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министр
Е. Аман
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 554
Правила
пользования физическими лицами
особо охраняемыми природными территориями
1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования физическими лицами особо охраняемыми природными территориями (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (далее - Закон) и определяют порядок пользования физическими лицами особо охраняемыми природными территориями в целях использования их природных ресурсов.
2. Настоящие Правила распространяются на особо охраняемые природные территории республиканского и местного значения.
3. Использование природных ресурсов особо охраняемых природных территорий физическими лицами, в зависимости от установленного режима охраны, допускается в целях осуществления:
1) любительского (спортивного) рыболовства;
2) лесных побочных пользований (любительский сбор дикорастущих плодов, ягод, грибов, лекарственных трав, размещение ульев и пасек, мараловодство, садоводство) в специально отведенных для этого местах, кроме мест с заповедным режимом охраны;

3) арнайы бөлінген учаскелерде шөп шабу мен мал жаюды жүзеге асыру мақсаттарында жол беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 04.11.2022 № 685 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалануы Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес ақылы негізде жүзеге асырылады.
2. Жеке тұлғалардың заңды тұлға мәртебесі бар ерекше
қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалануы
5. Жеке тұлғалардың әуесқойлық (спорттық) балық аулауға мемлекеттік ұлттық табиғи парктер мен мемлекеттік өңірлік табиғи парктердің шектеулі шаруашылық және туристік және рекреациялық қызмет аймақтарында және мемлекеттік табиғи резерваттардың буферлік аймағында жол беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 04.11.2022 № 685 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, мемлекеттік өңірлік парктер, мемлекеттік табиғи резерваттар аумағында шөп шабуға және мал жаюға Қазақстан Республикасының орман заңнамасына сәйкес шектеулі шаруашылық қызмет аймақтарында ғана жол беріледі.
Мемлекеттік табиғи қорықтардың күзет аймақтарының аумағында биологиялық сан алуандықты ұзақ мерзiмдi сақтау мен оның берiктiгін қамтамасыз ету шеңберiндегi мал жаюға және шөп шабуға, сондай-ақ өзге де қызметке жол беріледі.
7. Қорықтың күзет режимі орындарын қоспағанда, осы үшін арнайы бөлінген жерлерде жанама орман пайдалану (жабайы жемістерді, жидектерді, саңырауқұлақтарды, дәрі-дәрмектік шөптерді әуесқойлық мақсатта жинау, ара ұялары мен омарталар орналастыру) Қазақстан Республикасының орман заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жеке тұлғалардың заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше
қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалануы
8. Жеке тұлғалардың мемлекеттік қорық аймақтары мен мемлекеттік табиғи қаумалдардың аумағын пайдалануы:
1) Заңының 69-бабына, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың паспортына;
2) Заңының 72-бабына сәйкес ерекше қорғалатын табиғи аумақтар режимі сақталған жағдайда көрсетілген ерекше қорғалатын табиғи аумақтар орналасқан жер учаскелерінің нысаналы пайдаланылуына сәйкес айқындалады.

3) сенокошения и пастьбы скота на специально выделенных участках.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.11.2022 № 685 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Пользование физическими лицами особо охраняемыми природными территориями осуществляется на платной основе в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Пользование физическими лицами особо охраняемыми природными
территориями со статусом юридического лица
5. Любительское (спортивное) рыболовство физическими лицами допускается в зонах ограниченной хозяйственной и туристской и рекреационной деятельности государственных национальных природных парков и государственных региональных природных парков и в буферной зоне государственных природных резерватов.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.11.2022 № 685 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сенокошение и пастьба скота на территории государственных национальных природных парков, государственных региональных парков, государственных природных резерватов допускается только в зонах ограниченной хозяйственной деятельности, в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
На территории охранных зон государственных природных заповедников допускается пастьба скота и сенокошение, а также иная деятельность в рамках обеспечения долговременной сохранности и неуязвимости биологического разнообразия.
7. Лесные побочные пользования (любительский сбор дикорастущих плодов, ягод, грибов, лекарственных трав, размещение ульев и пасек) в специально отведенных для этого местах, кроме мест с заповедным режимом охраны, осуществляется в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
3. Пользование физическими лицами особо охраняемыми природными
территориями без статуса юридического лица
8. Пользование физическими лицами территорией государственных заповедных зон и государственных природных заказников определяется:
1) в соответствии со статьей 69 Закона, паспортом особо охраняемой природной территории;
2) целевым назначением земельных участков, на которых расположены указанные особо охраняемые природные территории, при условии соблюдения режима особо охраняемой природной территории, в соответствии со статьей 72 Закона.