Мүлікті есептен шығару бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № А-7/251 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 16 тамыздағы № 3370 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № А-6/249 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2011.06.28 № А-6/249 қаулысымен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мүлікті есептен шығару бойынша қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулының күші 2009 жылдың 9 маусымынан бастап қалыптасқан құқықтық қатынастарға таратылады.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкiмiнiң орынбасары Д.З.Әділбековке жүктелсiн.
4. Осы қаулы Ақмола облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                С. Дьяченко
Ақмола облысы әкімдігінің
16.07.2010 жылғы
№ А-7/251 қаулысымен
бекітілді
Мүлікті есептен шығару бойынша нұсқаулық
1. Жалпы ереже
1. Осы мүлікті есептен шығару бойынша Нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және физикалық және моральдық тозу салдарынан, зілзала, апат нәтижесінде  жарамсыз болған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға (бұдан әрі – мемлекеттік кәсіпорындар) және коммуналдық мемлекеттік мекемелерге (бұдан әрі - мемлекеттік мекемелер) бекітілген мүлікті есептен шығаруды нақтылайды.
2. Нұсқаулық негізгі қаражаттарға (активтерге) жататын мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүлкіне таралады.
3. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүліктерін есептен шығаруға қажетті құжаттарды ресімдеу осы Нұсқаулықтың  9-тармағымен белгіленген талаптарды есепке ала отырып, осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес құрылған Комиссияның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
4. Комиссия мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен құрылады.
Мемлекеттік кәсіпорында құрылатын комиссияның құрамына міндетті түрде енгізіледі:
инженер немесе мемлекеттік кәсіпорын басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бухгалтер;
мүлікті сақтау жауапкершілігі жүктелген тұлғалар.
Мемлекеттік мекемелерде құрылатын комиссия құрамына міндетті түрде енгізіледі:
Мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бухгалтер;
мүлікті сақтау жауапкершілігі жүкетелген тұлғалар.

Об утверждении Инструкции по списанию имущества
Постановление акимата Акмолинской области от 16 июля 2010 года № А-7/251. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 16 августа 2010 года № 3370. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 28 июня 2011 года № А-6/249
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 28.06.2011 № А-6/249
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по списанию имущества.
2. Действие настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие с 9 июня 2009 года.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Адильбекова Д.З.
4. Настоящее постановление вступает в силу и вводится в действие со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области                               С.Дьяченко
Утверждена
постановлением акимата
Акмолинской области
16.07.2010 года № А-7/251
Инструкция по списанию имущества
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по списанию имущества (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и детализирует списание имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями (далее – государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее – государственные учреждения), пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий.
2. Инструкция распространяется на имущество государственных предприятий и государственных учреждений, относящееся к основным средствам (активам).
3. Оформление необходимой документации на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом  9 настоящей Инструкции.
4. Комиссия создается приказом руководителя государственного предприятия или государственного учреждения.
В состав Комиссии, создаваемой на государственном предприятии, в обязательном порядке включаются:
инженер или заместитель руководителя государственного предприятия (председатель Комиссии);
бухгалтер;
лица, на которых возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав Комиссии, создаваемой в государственных учреждениях, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
бухгалтер;
лица, на которых возложена ответственность за сохранность имущества.

2. Мүлікті есептен шығару механизмі
5. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің балансынан физикалық және моральдық тозу салдарынан, олардың белгіленген қолдану мерзімі өткен соң, зілзала, апат салдарынан өндірістік маңызын толық жоғалтқан, және егер мүлікті қалпына келтіру экономикалық мақсатқа сай келмесе немесе мүмкін болмаған жағдайда мүлік есептен шығарылады.
6. Мемлекеттік басқару органдары болып облыстық әкімдік және облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып саналатын мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органының келісімі бойынша және «Ақмола облысының қаржы басқармасы» мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Басқарма) жазбаша келісімінен соң жүзеге асырылады.
Мемлекеттік басқару органдары болып аудан (облыстық маңызы бар қалалық) әкімдігі және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып саналатын мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органының және аудандық (облыстық маңызы бар қала) қаржы бөлімінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
7. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып саналатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару Басқарманың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органы және Басқарманың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
8. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып саналатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару аудандық (облыстық маңызы бар қала ) қаржы бөлімінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Аудан (облыстық маңызы бар қала ) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін есептен шығару мемлекеттік басқару органы және аудандық (облыстық маңызы бар қала) қаржы бөлімінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
9. Комиссия есептен шығаруға жататын мүлікке тікелей қарау жасайды, техникалық құжаттамаларды, және де бухгалтерлік есеп мәліметтерін қолданады және оны қалпына келтіру және бұдан әрі қолдану жарамсыздығын белгілейді, осы Нұсқаулықтың 5-тармағымен анықталған есептен шығару себебін айқындайды, есептен шығарылатын мүліктердің жеке бөлшектерін, торабтарын қолдану мүмкіндігін анықтайды, оларға бағалау жасайды, олардың мерзімінен бұрын қолданыстан шығып қалуына кінәлі тұлғаларды анықтайды және акт жасайды. Егер Комиссия қызметі арнайы білімді қажет ететін болса, оның құрамына сәйкес мамандарды (сарапшыларды) енгізеді.
Есептен шығаруға актілер бекітілгенше мүлікті бөлшектеуге және талқылауға жол берілмейді.
Мүлікті жоюдан алынған барлық бөлшектер, түйіндер, қосалқы бөлшектер және басқа материалдық құндылықтарды (бұдан әрі – материалдар) үш топқа бөледі:
бірінші топ – сәйкес бухгалтерлік есеп шоттарында оларды қолдану мүмкіндігі бойынша бағамен кіріске алынуына қажетті тікелей тағайындалуы бойынша әрі қарай қолдануға жарамды материалдар;
екінші топ – ол қайталама шикізат сияқты (қара, түрлі түсті және қымбат металдардың сынықтары, көнерген материал, отын және тағы да басқалар) қолданылатын, тікелей тағайындалуы бойынша әрі қарай қолдануға жарамсыз материалдар;
үшінші топ – ол әрі қарай қолдануға жарамсыз материалдар. Бұл топтың материалдары жоюға жатады, ол туралы акт жасалады.

2. Механизм списания имущества
5. С баланса государственных предприятий и государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического и морального износа, после отработки им установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, а также, если восстанавливать имущество экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества государственных предприятий, органами государственного управления которых являются акимат области или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, осуществляется по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения государственного учреждения «Управление финансов Акмолинской области» (далее - Управление).
Списание имущества государственных предприятий, органами государственного управления которых являются акимат района (города областного значения) или исполнительный орган, финансируемый из бюджета района (города областного значения), осуществляется по согласованию с органом государственного управления и отделом финансов района (города областного значения).
7. Списание имущества государственных учреждений, являющихся исполнительными органами, финансируемыми из областного бюджета, осуществляется по согласованию с Управлением.
Списание имущества государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, осуществляется по согласованию с органом государственного управления и Управлением.
8. Списание имущества государственных учреждений, являющихся исполнительными органами, финансируемыми из бюджета района (города областного значения) осуществляется по согласованию с отделом финансов района (города областного значения).
Списание имущества государственных учреждений, финансируемых из бюджета района (города областного значения), производится по согласованию с органом государственного управления и отделом финансов района (города областного значения).
9. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества, делят на три группы:
первая группа - это материалы, годные для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования;
вторая группа - это непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и так далее);
третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.

10. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың осы Нұсқаулықтың 5-тармағында аталған себептер салдарынан мүлікті есептен шығаруы «Қазақстан Республикасының мемлекеттік мекемелері үшін бухгалтерлік құжаттар нысандарының альбомын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 1 желтоқсандағы бұйрықтарымен бекітілген №548 ОС-3 бюдж., № 444 және «Алғашқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 21 маусымдағы № 216 бұйрықтарымен бекітілген ОС-4, ОС-5 нысандар бойынша үш данадағы актілермен ресімделеді.
11. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүліктерін есептен шығаруға Комиссиясымен жасалған үш данадағы актілер осы Нұсқаулықтың 6,7,8-тармақтарына сәйкес келесі құжаттарымен келісу үшін мемлекеттік басқару органына жіберіледі:
1) Комиссия хаттамасымен;
2) апат болған жағдайда – сәйкес тұлғамен жасалған және бекітілген уақиға актісінің көшірмесімен.
Мемлекеттік басқару органымен келісілген есептен шығаруға құжаттар жазбаша келісім алу үшін Басқармаға (аудандық, қалалық қаржы бөлімдеріне) жіберіледі.
12. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің мүліктерін есептен шығару актісі келісілген жағдайда жоғарғы сол бұрышына «Келісілді» деген белгі, күні, сәйкес мемлекеттік басқару органның мөрімен бекітілген басшының қолы қойылады.
Актінің бір данасы, Комиссия хаттамасы (уақиғаның актісінің көшірмесі) сәйкес мемлекеттік басқару органында қалады, ал қалған екеуі мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
13. Келіспеген жағдайда, мүлікті есептен шығаруға қарсылық білдіру негіздемесімен құжаттар пакеті мемлекеттік кәсіпорынға немесе мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
14. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шешiледi.

10. Списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений вследствие причин, указанных в пункте  5 настоящей Инструкции, оформляется актами в трех экземплярах по формам ОС-3 бюдж., № 444, утвержденным приказом директора Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года № 548 «Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений Республики Казахстан» и ОС-4, ОС-5, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 216 «Об утверждении форм первичных учетных документов».
11.  Составленные Комиссией в трех экземплярах акты на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений направляются на согласование в орган государственного управления в соответствии с пунктами 6, 7, 8 настоящей Инструкции со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии;
2) в случае аварии – копией акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом.
Согласованные органом государственного управления документы на списание направляются в Управление (районные, городские отделы финансов) для получения письменного разрешения.
12. В случае согласования актов на списание имущества государственного предприятия или государственного учреждения, в верхнем левом углу ставятся: отметка «Согласовано», дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
Один экземпляр акта, протокол Комиссии (копии акта происшествия) остается у соответствующего органа государственного управления, а два других – направляются государственному предприятию или государственному учреждению.
13. В случае несогласования, пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается государственному предприятию или государственному учреждению.
3. Заключительные положения
14. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.