Тұрғын үй көмегін ұсыну Ережелерін бекіту туралы
Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының IV шақырылған XXI сессиясының 2010 жылғы 9 шілдедегі N 581/21 шешімі. Қарағанды облысы Шахтинск қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 13 тамызда N 8-8-82 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының IV шақырылған XXXVIII сессиясының 2011 жылғы 10 қарашадағы N 754/38 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының IV шақырылған XXXVIII сессиясының 2011.11.10 N 754/38 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн мерзімі аяқталғаннан  кейін ол күшіне енеді) Шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2004 жылдың 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңына сәйкес қалалық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Тұрғын үй көмегін ұсыну Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешімнің қосымшасына сай кейбір шешімдердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы,
қалалық мәслихаттың
хатшысы                                    Ә. Сатова
Шахтинск қалалық мәслихатының
2010 жылдың 9 шілдесіндегі
ХХІ сессиясының шешіміне
қосымша
Күші жойылды деп танылған шешімдердің тізімі
1. Шахтинск қалалық Мәслихатының 2006 жылғы 10 қазандағы ХХVІІ сессиясының "Азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Ережесін бекіту туралы" N 240/27 шешіміне (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу Тізілімінде тіркеу нөмірі 8-8-28, 2006 жылғы 3 қарашадағы N 43 (842) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған, 2006 жылғы 10 қарашадағы N 44 (843) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған).
2. Шахтинск қалалық Мәслихатының 2007 жылғы 12 шілдедегі ХХХІV сессиясының "Шахтинск қалалық Маслихаттың "Азаматтарға тұрғын үй жәрдем ақыларын және тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету және қалалық телекоммуникация желiлерiнiң абонентерiне телефон үшiн абоненттiк ақы тарифтерiнiң арттырылуына өтемақы берудегi ұсыныстар Ережесiн бекiту туралы" 2006 жылғы 10 қазандағы ХХVII сессиясының N 240/27 шешiмiне өзгерiстер және толықтырулар енгiзу туралы" N 312/34 шешімімен өзгеріс енгізілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу Тізілімінде тіркеу нөмірі 8-8-42, 2007 жылғы 7 қыркүйектегі N 36 (886) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған).

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи
Решение XXI сессии IV созыва Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 9 июля 2010 года N 581/21. Зарегистрировано Управлением юстиции города Шахтинск Карагандинской области 13 августа 2010 года N 8-8-82. Утратило силу - решением XXXVIII сессии IV созыва Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 10 ноября 2011 года N 754/38
Сноска. Утратило силу - решением XXXVIII сессии IV созыва Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 10.11.2011 N 754/38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" городской Маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи.
2. Признать утратившим силу некоторые решения согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь городского маслихата             А. Сатова
Приложение
к решению XXI сессии
Шахтинского городского маслихата
от 9 июля 2010 года
Перечень решений, признанных утратившими силу
1. Решение XXVII сессии городского Маслихата от 10 октября 2006 года N 240/27 "Об утверждении Правил предоставления гражданам жилищных пособий на содержание жилья, коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8-8-28, опубликовано 3 ноября 2006 года в газете "Шахтинский вестник" N 43 (842), опубликовано 10 ноября 2006 года в газете "Шахтинский вестник" N 44 (843).
2. Решение XXXIV сессии городского Маслихата от 12 июля 2007 года N 312/34 "О внесении изменений и дополнений в решение ХХVII сессии городского Маслихата от 10.10.2006 года N 240/27 "Об утверждении Правил предоставления гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8-8-42, опубликовано 7 сентября 2007 года в газете "Шахтинский вестник" N 36 (886).

3. Шахтинск қалалық Мәслихатының 2008 жылғы 3 сәуірдегі V сессиясының "Шахтинск қалалық Маслихатының 2006 жылғы 10 қазандағы ХХVI сессиясының "Азаматтарға тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшiн тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қалалық телекоммуникация желiлерiнiң абонентерiне телефон үшiн абоненттiк ақы тарифтерiнiң арттырылуына өтемақы берудiң Ережесiн бекiту туралы" N 240/27 шешiмiне өзгерiстер және толықтырулар енгiзу туралы" N 390/5 шешімімен өзгеріс енгізілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу Тізілімінде тіркеу нөмірі 8-8-52, 2008 жылғы 16 мамырдағы N 19 (921) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған).
4. Шахтинск қалалық Мәслихатының 2009 жылғы 22 сәуірдегі ХІІ сессиясының "Шахтинск қалалық Мәслихатының 2006 жылғы 10 қазандағы ХХVII сессиясының "Азаматтарға тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшiн тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қалалық телекоммуникация желiлерiнiң абоненттерiне телефон үшiн абоненттiк ақы тарифтерiнiң арттырылуына өтемақы берудiң Ережесiн бекiту туралы"  N 240/27 шешiмiне өзгерiс енгiзу туралы" N 468/12 шешімімен өзгеріс енгізілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу Тізілімінде тіркеу нөмірі 8-8-66, 2009 жылғы 22 мамырдағы N 21 (974) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған).
5. Шахтинск қалалық Мәслихатының 2009 жылғы 03 шілдедегі ХІІІ сессиясының "Шахтинск қалалық Мәслихатының 2006 жылғы 10 қазандағы ХХVII сессиясының "Азаматтарға тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшiн тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қалалық телекоммуникация желiлерiнiң абоненттерiне телефон үшiн абоненттiк ақы тарифтерiнiң арттырылуына өтемақы берудiң Ережесiн бекiту туралы"  N 240/27 шешiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" N 488/13 шешімімен өзгеріс енгізілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу Тізілімінде тіркеу нөмірі 8-8-71, 2009 жылғы 16 қазандағы N 42 (995) "Шахтинский вестник" газетінде жарияланған).
Шахтинск қалалық мәслихатының
2010 жылғы 9 шілдедегі
N 581/21 шешімімен
бекітілген
Тұрғын үй көмегін ұсыну Ережелері
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелері (әрі қарай – Ережелер) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2004 жылдың 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылдың 30 желтоқсандағы N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылдың 14 сәуіріндегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2005 жылдың 2 қарашадағы N 1092 "Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" қаулысына сәйкес өңделді және аз қамтылағн отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу механизмін анықтайды.

3. Решение V сессии городского Маслихата от 3 апреля 2008 года N 390/5 "О внесении изменений в решение ХХVII сессии городского Маслихата от 10 октября 2006 года N 240/27 "Об утверждении Правил предоставления гражданам жилищных пособий на содержание жилья, коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8-8-52, опубликовано 16 мая 2008 года в газете "Шахтинский вестник" N 19 (921).
4. Решение XII сессии городского Маслихата от 22 апреля 2009 года N 468/12 "О внесении изменения в решение XXVII сессии Шахтинского городского Маслихата от 10 октября 2006 года N 240/27 "Об утверждении Правил предоставления гражданам жилищных пособий на содержание жилья, коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8-8-66, опубликовано 22 мая 2009 года в газете "Шахтинский вестник" N 21 (974).
5. Решение XIII сессии городского Маслихата от 03 июля 2009 года N 488/13 "О внесении изменений в решение XXVII сессии городского Маслихата от 10 октября 2006 года N 240/27 "Об утверждении Правил предоставления гражданам жилищных пособий на содержание жилья, коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8-8-71, опубликовано 16 октября 2009 года в газете "Шахтинский вестник" N 42 (995).
Утверждены
решением Шахтинского
городского маслихата
от 9 июля 2010 года N 581/21
Правила предоставления жилищной помощи
Настоящие правила предоставления жилищной помощи (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан N 1092 от 2 ноября 2005 года "О некоторых мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и определяют механизм назначения и выплаты жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
екінші деңгейдегі банкілер –Қазақстан банкінен басқа, Қазақстан Республикасының ұлттық Банкінің лицензиясы бар, банк жүйесінің төменгі (екінші) деңгейіндегі барлық банкілер;
күрделі жөндеу – негізгі қордың белсенді және әрекетсіз бөлімдерін жай өндіріп, өзінің нормалық қорын жұмсаған, және негізгі қордың әлі тозбаған элементтерін бәрін қамту арқылы ірі жөндеу жолында барлау қорларын пайдалану мақсатында, тозған бөлшектер, желілер, машина, ғимарат, құрылыс бөлшектері, толық ауыстырылады;
кондоминиум нысанының басқару органы – кондоминиум нысанын күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының тоқсан алдындағы, алдағы тоқсандағы алған табыстарының жалпы сомасы;
өтініш беруші - жеке өз басы немесе отбасы атынан тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш беруші тұлға;
тұрғын үй көмегі – мемлекеттік тұрғын үй қорында тұрғын үй ғимараттарын (пәтерлерін) жалдаушыларға (жалға алушы) немесе жекешеленген тұрғын үйлерде (пәтерлерде) тұратын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум нысанының жалпы мүлігінің күрделі жөнделуіне қаражат жинау жарнасына және күрделі жөндеуге, жеке тұрғын үй қорында жергілікті орындаушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға, байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация желілеріне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне және коммуналдық қызметтерді тұтынуға жұмсалған шығындарды өтеуге аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) мемлекет тарапынан ұсынылатын көмек;
тұрғын үй инспекциясы – Қазақстан Республикасының тұрғын-үй заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізетін жергілікті орындаушы органның құрылымдық бөлімшесі;
уәкілетті орган – жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы;
шекті - ұйғарынды шығыстар үлесі – отбасының бір айлық шекті- ұйғарынды шығыстар деңгейінің қатынасы кондоминиум нысандарының ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтынуға, байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуіне, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақысына жұмсалған отбасының жиынтық кірісіне пайыздағы қатынасы;
шот - қызмет көрсетуді және оның бағасын немесе тауардың жеткізілуін растайтын және сатып алушының (тұтынушының) атына сатушымен (жабдықтаушымен) жазылатын тауарлық құжат;

1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
банки второго уровня – все банки нижнего (второго) уровня банковской системы, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций, за исключением Банка развития Казахстана;
капитальный ремонт - простое воспроизводство активной и пассивной частей основных фондов, израсходовавших свой нормативный ресурс, и восстановление еще не изношенных элементов основных фондов с целью использования их эксплуатационных ресурсов путем крупного всеобъемлющего ремонта, при котором заменяются целиком изношенные детали, узлы, части машин, зданий, сооружений;
орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
заявитель – лицо, обращающееся лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
жилищная помощь – помощь, предоставляемая государством малообеспеченным семьям (гражданам) на возмещение затрат на потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, а также на капитальный ремонт и (или) взнос на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
жилищная инспекция - структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее государственный контроль за соблюдением жилищного законодательства Республики Казахстан;
уполномоченный орган – исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и(или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах;
счет - товарный документ, выписываемый продавцом (поставщиком) на имя покупателя (потребителя) и удостоверяющий поставку товара или оказание услуг и их стоимость.

2. Тұрғын үй көмегі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) мынандай төлемдерге ұсынылады:
жекешелендірілген тұрғын үй жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға;
газ және қатты жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
тұрғын үйдің жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) немесе жеке иесі болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға.
Тұрғын үй көмегінен есепке алынатын, аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) шығындары, жоғарыда көрсетілген әр бағыттың шығыс сомасы ретінде анықталады.
3. Тұрғын үй көмегі Шахтинск аумағының аймағында тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға), мына жағдайларда ұсынылады, егер жекешелендірілген тұрғын үй жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, газ және қатты жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, тұрғын үйдің жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) немесе жеке иесі болып табылатын отбасыларға (азаматтарға), байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне және жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік төлемге, шығындар өтемақы өлшемдері қамтамасыз етілетін шектік нормада болса, бірақ жекешелендірілген тұрғын үй жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, газ және қатты жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, тұрғын үйдің жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) немесе жеке иесі болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне және жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға нақты шығындардан көп емес.
Отбасы бюджетінде осы мақсаттарға арналған шығыстар шекті – ұйғарынды үлестен асып түседі, жекешелендірілген тұрғын үй жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, газ және қатты жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, тұрғын үйдің жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) немесе жеке иесі болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) байланыс қызметтері, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне және жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға, шекті – ұйғарынды шығындардың үлесі 10 % көлемінде отбасының жиынтық табысына белгіленеді.

2. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением);
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
3. Жилищная помощь предоставляется семьям (гражданам), постоянно проживающим на территории Шахтинского региона, в том случае, если расходы на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, но не более фактических расходов на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %.

4. Тұрғын үй көмегінің көлемі, кондоминиум нысанының жалпы мүлігінің күрделі жөнделуіне қаражат жинауға жарналарға және (немесе) күрделі жөндеуге, коммуналдық қызметтерді тұтынуға, газ және тығыз жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), өтемақы өлшемдерімен қамтамасыз етілген тұрғын үйді шектік нормада пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға, байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация желілеріне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне төленген соманың және осы мақсаттарға жұмсалған отбасы шығындарының шекті - ұйғарынды деңгейіндегі үлесінің арасындағы айырмашылық ретінде анықталады.
2. Өтемақы өлшемдерін қамтамасыз ететін мөлшерлерді анықтау
5. Тұрғын үй көмегі өтініш берушінің тұратын жері бойынша уәкілетті мемлекеттік ұйыммен келесі нормалар бойынша беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары тұрғын үй заңнамаларымен бекітілген отбасының әр мүшесіне ұсынылған (18 шаршы метр), көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғызілікті азаматтар үшін әлеуметтік норма - 30 шаршы метр тұрғын үй нормаларына баламалы;
2) газ тұтыну мөлшері:
орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталған жағдайда- айына 8 килограмм;
орталықтандырылған ыстық су болмаған жағдайда – айына 10 килограмм;
3) электр қуатын тұтыну мөлшерлері:
газ плиталарымен жабдықталған үйлерде – тұрғын үйге айына 150 киловатт;
электр плиталарымен жабдықталған үйлерде – тұрғын үйге айына 250 киловатт;
4) сәйкестіктегі қызметтік түріне тарифтерді бекіту кезінде қызмет берушімен қарастырылған нормалар бойынша есептеледі (пәтерлерді иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері) басқару нысанына қарамастан пайдалану шығындарын және қоқысты жою, ыстық су, кәрізді, суық суды тұтыну;
5) қатты жағармайды тұтыну нормасы:
1985 жылға дейінгі құрылыстағы тұрғын үй ғимараттары үшін аумақтың 1 шаршы метрін жылыту 7 айлық жылу мерзіміне есептегенде – 1-2 қабатты құрылыстағы үйлер үшін 161 килограмм, 3-4 қабатты құрылыстағы үйлер үшін 98 килограмм;
1985 жылдан кейінгі құрылыстағы тұрғын үй ғимараттары үшін аумақтың 1 шаршы метрін жылыту 7 айлық жылу мерзіміне есептегенде – 1-2 қабатты құрылыстағы үйлер үшін 125 килограмм, 3-4 қабатты құрылыстағы үйлер үшін 72 килограмм.
Статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Шахтинск аумағының аймағында қалыптасқан көмір бағалары тұрғын үй көмегін есептегенде қолданылады.
6. Күрделі жөндеуді төлеу, және отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум нысанының жалпы мүлігін күрделі жөндеуге жиналған жарнаны, жекешелендірілген тұрғын үйде (пәтерлерде) немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы үйлерді жалға алушыларға, коммуналдық қызметпен тұтынуға, газ және тығыз жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), жергілікті атқару ұйыммен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған жалгерлік ақыны төлеуге нормадан артық төлемдер жалпы негіздемелерге сүйеніп жүргізіледі.

4. Размер жилищной помощи определяется, как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), арендной платы за пользование жилищем в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, и долей предельно допустимым уровнем расходов семьи на эти цели.
2. Определение нормативов, обеспечиваемых компенсационными мерами
5. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным государственным органом по месту жительства заявителя по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров), социальная норма площади для одиноких граждан, проживающих в многокомнатных квартирах - 30 квадратных метров (далее кв.м.);
2) норма потребления газа:
при наличии центрального горячего водоснабжения – 8 килограмм в месяц на 1 человека;
при отсутствии центрального горячего водоснабжения – 10 килограмм в месяц на 1 человека;
3) норма потребления электроэнергии:
в домах, оборудованных газовыми плитами - 150 киловатт в месяц на жилище;
в домах, оборудованных электрическими плитами - 250 киловатт в месяц на жилище;
4) потребление холодной воды, канализации, горячей воды, мусороудаления и эксплуатационных расходов независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты) учитывается по нормам, предусмотренным услугодателем при утверждении тарифа на соответствующий вид услуг;
5) норма потребления твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий постройки до 1985 года - 161 килограмм для домов 1-2 этажной постройки, 98 килограмм для домов 3-4 этажной постройки, в расчете на отопительный сезон 7 месяцев;
на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий постройки после 1985 года – 125 килограмм для домов 1-2 этажной постройки, 72 килограмм для домов 3-4 этажной постройки, в расчете на отопительный сезон 7 месяцев.
При расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся на территории Шахтинского региона за истекший квартал по данным органов статистики.
6. Оплата капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребления коммунальных услуг, приобретения газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, сверх установленных норм производится на общих основаниях.

3. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу
7. Тұрғын үй көмегі Шахтинск аумағының аймағында тұрақтап тұратын және үй иелері немесе пайдаланушысы болып табылатын (жалға алушы, жалдаушы) жеке тұлғаларға тағайындалады.
8. Жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін (жалдайтын) немесе жалдайтын отбасылары тұрғын үй көмегін алуға құқықтарын жоғалтады.
9. Егер де күтімді қажет етеді деп танылған он сегіз жастан асқан азаматтарға және мүгедектерге күтім жасайтын, үш жасқа дейінгі баланы тәрбиелеу (бір немесе бірнешеу) және сондай-ақ төрт жасқа дейінгі және одан да көп баланы - бірінші сыныпты ең кіші баланың аяқтауына дейін (бірақ 9 жастан жоғары емес) тәрбиелеумен айналысатын адамдарды есепке алмағанда отбасында жұмыс істеуге қабілеті бар адамдар тұрса, еш жерде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыздығы жөнінде тіркелмеген адамдардың тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ.
10. Дау-жанжал туған кезде немесе сәйкес келмейтін жағдайлар болған кезде тұрғын үй көмегі туралы мәселені шешу үшін уәкілетті орган жанындағы арнайы комиссияның қарауына енгізіледі. Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда көмекке үміткер тұлға оны сот арқылы шешіп алуға құқығы бар.
11. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшері, байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне, өтемақы өлшемдерімен қамтамасыз етілетін, шектік нормалы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға, газ және тығыз жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, кондоминиум нысанының жалпы мүлігінің күрделі жөнделуіне қаражат жинауға жарналарға және (немесе) күрделі жөндеуді төлеу сомасынан артуы тиіс емес.
12. Тұрғын үй көмегі ақшалай, қолма - қол ақысыз және аралас үлгіде ұсынылады.
Ақшалай үлгісі ақшалай төлем түрінде белгіленеді. Тұрғын үй көмегінің төлемі жәрдемақылар төлеу жөніндегі уәкілетті ұйымдар бюджет қаражаты есебінен азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аудару жолымен жүзеге асырылады.
Қолма - қол ақысыз үлгісі осы қызмет түріне келетін тұрғын үй көмегінің сомасына тең сомаға коммуналдық қызметтердің әрбір түріне төлемдерді азайту түрінде белгіленеді. Әрбір қызмет түрі бойынша тұрғын үй көмегінің сомалары тұрғын үй көмегін алушының жеке шотына әрі қарай аударылу үшін қызметтерді жабдықтаушыларға тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті органмен аударылады.
Аралас үлгі осы қызмет түріне келетін тұрғын үй көмегінің сомасына тең сомаға (жәрдемақы алушының таңдауы бойынша - бір немесе бірнеше) қызметтің әрбір түрі үшін төлемдерді азайту түрінде белгіленеді. Әрбір қызмет түрі бойынша тұрғын үй көмегінің сомалары тұрғын үй көмегін алушының жеке шотына әрі қарай аударылу үшін қызметтерді жабдықтаушыларға тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті органмен аударылады. Тұрғын үй көмегінің қалған сомасы азаматтардың салымдары бойынша шоттарға аудару жолымен тұрғын үй көмегін беру бойынша уәкілетті ұйыммен ақшалай нысанда төленеді.
Тұрғын үй көмегін төлеу түрін таңдау құқығы (қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз) алушыға беріледі.
Кондоминиум нысандарының жалпы мүлігін күрделі жөндеуге қаражат жинауға жарналар және (немесе) күрделі жөндеуге мақсатты жарналарға келетін тұрғын үй көмегінің сомалары кондоминиум нысанының арнайы жинақтаушы шотына тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті органмен аударылады. Жинақтаушы шоттардан қаражаттарды мақсатты пайдалануға жауапкершілік кондоминиум нысанын басқару органына жүктеледі.

3. Назначения и выплата жилищной помощи
7. Жилищная помощь назначается физическим лицам, постоянно проживающим на территории Шахтинского региона и являющимся собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами) жилища.
8. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищной помощи.
9. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются лица трудоспособного возраста, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости, за исключением лиц, признанных инвалидами по заключению медико-санитарной экспертизы, осуществляющих уход за инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет).
10. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи претендент на жилищную помощь имеет право обжаловать в судебном порядке.
11. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем.
12. Жилищная помощь предоставляется в наличной, безналичной и смешанной форме.
Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченной организацией по выдаче пособий путем зачисления на счета по вкладам граждан за счет средств местного бюджета.
Безналичная форма устанавливается в виде уменьшения платежа за каждый вид коммунальных услуг на сумму, равную сумме жилищной помощи, приходящейся на данный вид услуг. Суммы жилищной помощи по каждому виду услуг при этом перечисляется уполномоченным органом по назначению жилищной помощи поставщикам услуг для последующего зачисления на лицевой счет получателя жилищной помощи.
Смешанная форма устанавливается в виде уменьшения платежа за отдельный вид услуг (один или несколько - по выбору получателя пособия) на сумму, равную сумме жилищной помощи, приходящейся на данный вид услуг. Сумма жилищной помощи по выбранному виду услуг при этом перечисляется уполномоченным органом по назначению помощи поставщику услуги для последующего зачисления на лицевой счет получателя жилищной помощи. Оставшаяся сумма жилищной помощи выплачивается в наличной форме уполномоченной организацией по выдаче жилищной помощи путем зачисления на счета по вкладам граждан.
Право выбора формы оплаты жилищной помощи (наличная, безналичная, смешанная) предоставляется получателю.
Суммы жилищной помощи, приходящиеся на целевой взнос на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума перечисляются уполномоченным органом по назначению жилищной помощи на специальный накопительный счет объекта кондоминиума. Ответственность за целевое использование средств со сберегательных счетов возлагается на орган управления объектом кондоминиума.

13. Уәкілетті органның тұрғын үй көмегін алғаннан кейін бір ай ағымында телекоммуникация желілеріне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерінің, өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін, нормасы шегінде тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемінің, газ және тығыз жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, кондоминиум нысанының жалпы мүлігінің күрделі оңдалуына қаражат жинауға жарналарға және (немесе) күрделі жөнделуіге нақты төлемдерді белгісіз себептермен (ауру, уақытша болмау және т.б.) төлемеген азаматтарға тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тартуға және тоқтатуға құқығы бар. Көмектен бас тарту және тоқтату туралы мәселе тұрғын үй көмегін алушыны шақыртумен арнайы комиссиямен қарастырылады.
14. Тұрғын үй көмегі төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
15. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш беруші тұратын жері бойынша уәкілетті органнен хабарласады және осы Ережелерге 1 қосымшаға сәйкес, өтініштің бланкісін тегін алады.
16. Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқығын анықтайтын құжаттардың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітапшасының көшірмесі;
4) белгіленген үлгідегі отбасы мүшелерінің табыстары туралы мәліметтер (2 қосымша) және оларды растайтын құжаттар (әлеуметтік жәрдемақылар, зейнетақылар, жалақылар туралы анықтамалар, пошталық аудармдардың квитанциялары және т.б.), белгіленген үлгідегі қосалқы шаруашылықтын бары туралы мәліметтер, жұмыссыздар жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органның анықтамасын ұсынады;
5) телекоммуникация желілеріне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерінің, өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін, нормасы шегінде тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемінің, газ және тығыз жағармай алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға, кондоминиум нысанының жалпы мүлігінің күрделі оңдалуына қаражат жинауға жарналарға және (немесе) күрделі оңдауды нақты төлемдерді төлеуге шығындар туралы шоттар.

13. Уполномоченный орган имеет право приостанавливать и отменять назначение жилищной помощи гражданам без уважительной причины (болезнь, временное отсутствие и другие) не оплатившим фактические расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребление коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, арендную плату за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в течение месяца после получения жилищной помощи. Вопрос о приостановлении и отмене пособий рассматривается специальной комиссией с приглашением получателя жилищной помощи. Копия решения комиссии вручается заявителю.
14. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет бюджетных средств.
15. Для назначения жилищной помощи заявитель обращается по месту жительства в уполномоченный орган и получает бесплатно бланк заявления, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
16. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копия правоустанавливающего документа на жилье;
3) копия книги регистрации граждан;
4) сведения о доходах членов семьи установленного образца (приложение 2) и подтверждающие документы к ним (справки о заработной плате, пенсии, социальных пособиях, квитанции почтовых переводов и так далее), сведения о наличии личного подсобного хозяйства установленного образца; безработные предоставляют справку уполномоченного органа по вопросам занятости;
5) счета о расходах на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде; потребления коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением); услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища; арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.

17. Кондоминиум нысанының жалпы мүлігін күрделі жөндеуге қаражат жинауға жарналар және (немесе) күрделі жөндеу шығындарын өтеу кезінде кондоминиум нысанының жалпы мүлігін күрделі оңдауға қаражат жинауға жарналар және (немесе) күрделі жөндеуге мақсатты жарналардың көлемі туралы шот ұсынылады.
18. Кондоминиум нысанының жетекшісінің қолымен және мөрімен бекітілген шот пәтер жалдаушылардың (қосалқы жалдаушылардың) және иелердің жалпы жиналыстарында бекітілген және жергілікті орындаушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген кондоминиум нысанының жалпы мүлігін күрделі жөндеуін бөлек түрлерін өткізуге шығындардың сметасы негізінде кондоминиум нысанының басқару органымен көрсетіледі.
19. Телекоммуникация желісіне байланыс қызметтеріне, яғни телекоммуникация жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің өсуіне, қатты жағармай және газ алуға (пешпен жылытатын үйлер үшін), коммуналдық қызметтерді тұтынуға шығындарды өтеу кезінде келесі құжаттар ұсынылады:
коммуналдық қызметтерді тұтынуға жабдықтаушымен ұсынылған шоттар;
тұрғын үй көп пәтерлі үйлерде (ғимараттарда) немесе жеке тұрғын үйде орталықтандырылған жылудың болмау жағдайында газ (квитанция) және жағармай алуды растайтын (жабдықтаушы-ұйымның мөрімен және лауазымды тұлғаның қолымен бекітілген, алынған көмірдің көлемі және бағасы, жабдықтаушының және сатып алушының толық реквизиттарын көрсетумен мекен-жайы, ЖСН, сатып алушының тегі, аты, әкесінің аты, банктік және салық реквизиттары жабдықтаушы-ұйымның орналасу жері және атауы көрсетілген көмірді сатуға шот немесе жүкқұжат) құжат ұсынылады;
өтініш берушінің қалалық телекоммуникациялар желісінің абоненті екендігін анықтайтын (келісім шарт немесе телекоммуникация қызметтер есебінің түбіртегі) құжаттың көшірмесі.
20. Тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдамалы төлемге шығындарды өтеу кезінде жалгерлік ақының көлемі туралы жергілікті орныдаушы органмен берілген шот ұсынылады.
Егер қызмет жабдықтаушысы алушыларға шот ұсынбаса және жалпы келісім негізінде жұмыс істеген жағдайда өтініш беруші 3 қосымшаға сәйкес қызметті ұсыну туралы жабдықтаушымен толтырылған мәліметтерді ұсынады.
21. Уәкілетті органның маманымен құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері салыстырылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады, ал өтініш белгіленген үлгідегі мәліметтерді, қажетті көшірмелерді және басқа құжаттарды қоса беріп тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша өтініштердің журналында тіркеледі. Тұрғын үй көмегіне құқықты айқындау кезінде отбасында сәйкестіктегі құжатпен расталатын, басқа қалада уақытша тұратын тұлғалар есептелмейді.

17. При возмещении затрат на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предоставляется счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт и (или) размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
18. Счет, заверенный печатью и подписью руководителя объекта кондоминиума, выставляется органом управления объекта кондоминиума на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией) и утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир.
19. При возмещении затрат на потребление коммунальных услуг, приобретение газа и твердого топлива (для домов с печным отоплением), услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, предоставляются следующие документы:
счета, предъявленные поставщиками к оплате за потребление коммунальных услуг;
в случаях отсутствия централизованного отопления в жилом многоквартирном доме (здании) или в индивидуальном жилом доме, представляется документ, подтверждающий приобретение газа (квитанция) и топлива (счет или накладная на отпуск угля с указанием полных реквизитов поставщика и покупателя: наименование организации-поставщика, ее местонахождение, банковские и налоговые реквизиты, фамилию, имя, отчество покупателя, ИИН, домашний адрес, количество приобретенного угля и его стоимость, заверенные подписью должностного лица и печатью организации-поставщика);
копия документа, подтверждающего, что заявитель является абонентом телекоммуникаций (договор на оказание услуг связи либо квитанция-счет за услуги телекоммуникаций).
20. При возмещении затрат на арендную плату за пользование жилищем представляется счет о размере арендной платы, предъявленный местным исполнительным органом.
В случае, если поставщик услуги не предъявляет счета получателям, и действует на основании публичного договора, заявитель предоставляет заполненные поставщиком сведения о предоставлении услуг согласно приложению 3.
21. Специалистом уполномоченного органа сверяются копии и подлинники документов, после чего подлинники документов возвращаются заявителю, а заявление с приложением необходимых копий, сведений установленного образца и других документов регистрируется в журнале заявлений по назначению жилищной помощи. При определении права на жилищную помощь в семье не учитываются лица, временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.

22. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тіркеледі.
23. Тапсырылған құжаттарды өтіну мерзімінен бастап 10 күн ағымында қарау нәтижесінде отбасына тұрғын үй көмегін беру жөнінде келісім-шарт жасалады (4 қосымша). Келісім-шарт екі данада жасалып, оның біреуі тұрғын үй көмегін алушыда сақталады. Аталған келісім-шарт тұрғын үй көмегін беру үшін негіз болып табылады.
Тұрғын үй көмегі қажетті құжаттармен бірге өтініш беру айынан бастап 6 айға дейінгі мерзімге отбасы құрамы туралы және табыстары туралы мәліметтерді тоқсан сайын ұсынумен тағайындалады. Отбасы құрамы туралы және табыстары туралы мәліметтерді ағымдағы тоқсанның ағымында, себептерге байланыссыз, ұсынбаған отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеу тоқтатылады және құжаттарды ұсынғаннан кейін жаңартылады. Отбасы құрамы туралы және табыстары туралы мәліметтерді келісімнің әрекеттегі мерзімі аяқталғанға дейін ұсынбаған отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеу қалған айларға өңделмейді.
Уәкілетті мемлекеттік органмен, қызмет берушілермен немесе өтініш берушімен ұсынылған өтіну бойынша өтініш берушіге берілетін түбіртектің нақты өңделген шығындар бойынша тұрғын үй көмегін аудару ай сайын өңделеді. Қатты жағармайды сатып алуға шығындарды есептеу келісімнің әрекет мерзіміне шығындар сомасын ай сайын бірқалыпты үлестіру жолымен жағармай сатып алу нақтылығын растайтын құжат негізінде өңделеді.
24. Өтініш беруші әрекеттегі заңнамаға сәйкес ұсынылатын құжаттардың растығына және қате мәліметтерді ұсынуға жауапты.
25. Тұрғын үй көмегін алушыларға 15 күн ағымында тұрғын үй көмегінің көлеміне немесе алу құқығына әсер ететін жағдайлар туралы уәкілетті мемлекеттік органды ақпараттандыру қажет.
26. Қоғамдық-төленетін жұмыстарға қатысудан бас тартқан немесе өз беттерімен оқуды тоқтатқан немесе ұсынылған жұмыстан бас тартқан жұмыссыз азаматтары бар отбасылар осы көрсетілген жағдайлар болған айдан бастап тұрғын үй көмегін алуға құқығынан айырылады, ал артық төленген сомалар өздігімен немесе заңнамада көрсетілген тәртіп бойынша қайтарылуы қажет.
27. Коммуналдық қызметтерге тарифтердің және үлестердің, коммуналдық қызметтерді және тұрғын үйді ұстауға төлемдерді төлеуге отбасының шекті-ұйғарынды шығыстар үлесінің өзгеруі кезінде сәйкестіктегі өзгерістер басталған мерзімінен бастап алдында тағайындалған көмектің қайта есептелуі өңделеді.

22. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положения семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.
23. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом в течение 10 дней с момента обращения производится расчет и составляется договор о предоставлении семье жилищной помощи (приложение 4). Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищной помощи. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления со всеми необходимыми документами сроком на 6 месяцев с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах и составе семьи. Семьям, не представившим сведения о доходах и составе семьи в течение текущего квартала, независимо от причин, начисление жилищной помощи приостанавливается и возобновляется только после представления документов. Семьям, не представившим сведения о доходах и составе семьи до конца срока действия договора, начисление жилищной помощи за оставшиеся месяцы не производится.
Уполномоченным государственным органом ежемесячно производится расчет начисления жилищной помощи по фактически произведенным расходам, предоставленным услугодателями или самим заявителем, корешок которого выдается заявителю по мере обращения. Учет расходов на приобретение твердого топлива производится на основании документа, подтверждающего факт приобретения твердого топлива, путем равномерного помесячного распределения суммы расходов на срок действия договора.
24. Заявитель несет ответственность за предоставление недостоверных сведений и подлинность предъявляемых документов согласно действующему законодательству.
25. Получателям жилищной помощи в течение 15 дней необходимо информировать уполномоченный государственный орган об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищной помощи.
26. Семьи, в которых имеются безработные граждане, отказавшиеся от предложенной подходящей работы или самовольно прекратившие обучение или участие в общественно-оплачиваемых работах, лишаются права на получение жилищной помощи с месяца, в котором произошло указанное событие, а излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или установленном законодательством порядке.
27. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, ставок и тарифов на коммунальные услуги, производится перерасчет ранее назначенной помощи с момента наступления соответствующих изменений.

28. Жоғары мөлшерде тұрғын үй көмегін тағайындауға және төлеуге немесе тұрғын үй көмегін ұсынуға негізсіз келісім жасауға әкеліп соқтырған жалған мәліметтер ұсыну жағдайында өтініш беруші арнайы комиссияның қорытындысының негізінде бір жыл ағымында тұрғын үй көмегін алуға құқығынан айырылады, ал тұрғын үй көмегі түрінде заңсыз алынған сомалар заңнамамен белгіленген тәртіпте немесе өз еркімен қайтарылуы қажет.
4. Жалпы табыстарды есептеу
29. Тұрғын үй жәрдемақысын алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын (бұдан әрi – жиынтық табыс) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган есептейдi (бұдан әрi – уәкiлеттi орган).
30. Отбасының жиынтық табысын есептегенде отбасы құрамында бірге тұратын, шаруашылықты бірге жүргізетін және тұрғылықты бір жерде тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Есеп кезеңінде өзгерістер болған отбасының жалпы табыстарын есептеу кезінде келесі тоқсанның бірінші айынан бастап отбасының келген (кеткен) мүшесінің табыстары есептеледі (есептелмейді).
31. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй жәрдемақысына өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бұдан әрi - есептi кезең) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.
32. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептеледі.
33. Бір тоқсанан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар және т.б. бойынша берешектер) жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық сомасы есептеледі.
34. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және белгiленген тәртiппен валюта айырбастаудың нарықтық бағасы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
35. Орташа жан басына шыққандағы табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және 3 айға бөлу жолымен белгіленеді.
5. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде есепке алынатын табыс түрлерi
36. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың мынадай барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;

28. В случае предоставления недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное заключение договора на предоставление жилищной помощи либо начисление и выплату жилищной помощи в завышенном размере, заявитель на основании заключения специальной комиссии лишается права на получение жилищной помощи в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в добровольном или установленном законодательством порядке.
4. Исчисление совокупного дохода
29. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищной помощи (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи (далее уполномоченный орган).
30. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.
31. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью (далее – расчетный период).
32. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
33. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
34. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
35. Среднемесячный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за предыдущий квартал на 3 месяца.
5. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
36. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;

5) өз еркімен айтылған өзге де табыстар.
37. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк мекенжайлық әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй жәрдемақысы;
3) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
5) жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайдаланылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмек сомасын ескере отырып есептеледi;
6) отбасы мүшелерінің бipeуi осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтiн алимент;
7) азаматтардың тегiн немесе жеңiлдiкпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
8) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
9) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге тегiн немесе жеңілдiкпен жол жүру құны;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай корсетілген көмек түрлері:
дәрілiк препараттар;
шипажай-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық құралдар (жасау және жөндеу);
жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары;
бiлiм алу кезеңiнде оқушыларды тегiн тамақтандыру түрiнде көрсетiлген заттай көмек түрлерi;
11) ақшалай және заттай түрлі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
12) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру саласында білім беру ұйымдарында оқытылатын аз қамтылған отбасыларға көрсетілетін материалдық және қаржылай көмек;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджеттен және басқа да көздерден азық-түлік өнімдеріне бағаның өсуіне байланысты аз қамтылған азаматтарға көрсетілген ақшалай немесе табиғи түрдегі көмек.
38. Жиынтық табысты есептеу кезiнде отбасының мынадай түрде алынған табысы есепке алынады:
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы.
Маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
жалға алу бойынша еңбекті төлеу;
көрсетiлген төлемдер несиені өтеудiң белгiленген мерзiмiне бөлiп таратылады;

5) иные доходы, заявленные добровольно.
37. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением  ребенка;
5) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае, если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи;
6) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
7) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
8) содержание граждан на время протезирования;
9) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
10) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования;
11) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
12) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
13) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
14) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
38. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ. Заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплаты труда по найму;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;

2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
18 жасқа дейінгі балаларға жәрдемақы төлемдері;
үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия;
жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
1, 2-топтағы жалғызiлiктi, басқа адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар мен жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының шешiмi бойынша бюджеттен берiлетiн басқа да ұдайы төлемдер;
жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен көрсетiлетiн, қалаiшiлiк қоғамдық көлiкте жүруге берiлетiн материалдық (әлеуметтiк) көмек;
заңдарға және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес берiлетiн, осы Ереженiң 37-тармағының 10 тармақшасында көрсетiлгендерден басқа, заттай көмек түрлерiнiң құны, сондай-ақ осы көмектiң орнына төленетiн сома;
осы бөлiмде көрсетiлген, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары, мекемелер мен басқа да ұйымдар белгiлеген барлық төлем түрлерiне өзге де үстемеақылар мен қосымша ақылар.
39. Жиынтық табыстың құрамына қызметкер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде оның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс берушi төлейтiн бiр жолғы төлемдер мен ай сайынғы сома қосылады.
40. Азаматтық-құқықтық шарттар бойынша (мердiгерлiк және басқа) жұмыстарды орындайтын адамдардың табысы шарт қолданылатын бүкiл кезеңге жиынтықталады. Алынған табыс, жұмысты орындау үшiн шартта көзделген айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардағы жиынтық табыста есепке алынады.
41. Азаматтық-құқықтық шарттар бойынша, оның iшiнде ғылыми, әдеби және өнер туындыларын және т.б. жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебiне аванспен төленетiн сыйақылар аванс берудiң бүкiл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейiнгi қолданылу кезеңiне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
государственные пособия на детей до 18 лет;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
материальная (социальная) помощь на проезд на внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов;
стоимость натуральных видов помощи, кроме указанных в подпункте 10 пункта 37 настоящих Правил, предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.
39. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
40. Доход лиц, выполняющих работы по гражданско-правовым договорам (подряд и другие), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
41. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовым договорам, в том числе на создание, издание, исполнение или иное использование произведений науки, литературы и искусства и так далее, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).

42. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстары үшiн сыйақылар жиынтық табысқа сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерiнде қосылады және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
43. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс олардың мөлшерi туралы анықтамалармен расталады.
44. Жиынтық табысты есептеу кезiнде есепке алынатын, кәсіпкерлік және басқа да қызмет түрлерінен алынған табыстар:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған. Шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен табыс есепке алынады.
45. Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды. Жекелеген азаматтарда шарттар жасамай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады. Бұл ретте жалақының заттай бөлiгi жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай баламада қосылады.
46. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған халықтың табысы жазбаша өтiнiшпен расталады.
47. Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiр жолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
48. Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы жиынтық табысқа олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
49. Адамдардың асырауындағыларды ұстауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi.
50. Егер төлеушi алимент төлеуден жалтарған жағдайда сот орындаушысымен берілген алименттер бойынша қарыздар туралы анықтама немесе жеке өтініші және орындау парағының негізінде жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледi.

42. Авторские вознаграждения (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
43. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
44. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая. Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) от самостоятельной занятости.
45. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления. Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
46. Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением.
47. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
48. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев. Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения.
49. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
50. В случае, когда плательщик уклоняется от уплаты алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов на основании исполнительного листа и личного заявления либо справки о задолженности по алиментам, выданной судебным исполнителем.

51. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы жиынтық табыста толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады.
52. Егер баланың анасы баланың әкесімен тіркелген некеде тұрмаса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіріп алу туралы сот шешімі болмаса жиынтық табысқа алименттi есепке алмай есептеледi.
53. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не почта аударымдарының алынған алимент туралы түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады.
54. Жалпы табыстын құрамына жеке қосалқы шаруашылықтын табыстары қосылады (үй малын, құсын, өсіруден, ауыл шарушылық өнімдерін (гүл) өсіруден).
55. Жалпы табыста есептелетін жеке қосалқы шаруашылықтын табыстары (үй малын, құсын, өсіруден, ауыл шаруашылық өнімдерін (гүл) өсіруден) өздігімен берілген мәліметтер негізінде әр отбасы бойынша есептеледі.
56. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы Ережеге 5678 қосымшалардың негiзiнде есептейдi.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
57. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 килограмм өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады (ocы Ережеге 23-қосымшаларға сәйкес) және шығыстардың орташа деңгейi шегерiледi.
58. Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне облыста қалыптасқан, облыстық статистика органдары облыстық уәкiлеттi органға ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
Малды (құсты) есептеу кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.

51. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
52. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
53. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов.
54. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции).
55. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается по каждой семье на основании добровольно заявленных сведений.
56. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 5678 к настоящим Правилам.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме кур, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.
57. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 килограмма продукции (согласно приложению 6, к настоящим Правилам), и вычитается средний уровень расходов.
58. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.

59. Осы Ережеге 7 қосымшаға сәйкес өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою және т.б.) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына тiрi мал нарығында қалыптасқан, облыстық статистика органдары ұсынған бағалар бойынша қосылады.
60. Осы Ереженiң 53 тармағында көрсетiлгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық табыс табыстың жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептi кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
61. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс есебiнiң жеке нормативтiк карточкасын осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырады.
62. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыс есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден;
2) бағалы қағаздардан (дивидендтер);
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен қымбат бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
5) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан;
6) авторлық сыйақы түрiндегi;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
8) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
9) қайтарымсыз алынған ақша;
10) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
11) ақшалай аударымдар;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
13) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде ақылы негізде күндізгі бөлімде оқитын шәкіртақы алмайтын студенттердің жиынтық табысына ерікті айтылған табысы есептеледі.
63. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
64. Алынған несиелердiң (шағын несиелердiң) сомасы жиынтық табыста есепке алынбайды.

59. Доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), согласно приложению 7 к настоящим Правилам, учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой и так далее). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике.
60. При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в  пункте 53 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
61. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, заполняется уполномоченным органом по назначению и выплате пособий на детей на основе данных заявителя.
62. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии в совокупный доход учитывается добровольно заявленный доход.
63. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
64. В совокупном доходе не учитываются суммы полученных кредитов (микрокредитов), использованных по назначению.

65. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан алынған табыс оның алынған күннен бастап бірге жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа тұрғын үй (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған тұрғын үй (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
1 Қосымша
Өтініш
Өтініш берушіні қосқанда _____ адамнан тұратын менің отбасыма тұрғын үй көмегін есептеуді сұраймын.
Мен және менің отбасымның мүшелері біздің отбасы мүшелерінің табыстары туралы мәліметтерді тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті мемлекетті органға беруге біздің келісіміміз ретінде жеке және заңды тұлғаларға ұсыныла алатын табыстар туралы ақпаратты ашуға келісім береміз.
Мен, тұрғын үй көмегін заңсыз немесе жоғары тағайындауға әкеліп соқтыратын жалған мәліметтерді тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті мемлекеттік органға ұсынғаным үшін бір жыл ағымында тұрғын үй көмегін алуға құқығымнан айырылатыным, ал тұрғын үй көмегі түрінде заңсыз алынған сомалар заңнамамен белгіленген тәртіпте қайтарылу керектігін түсінемін және 15 күн ағымында жалпы табыстар немесе отбасы құрамы, тұрғын үй жеке меншік нысанының түрлі өзгерістері туралы хабарлауды міндеттенемін.
Тұрғын үй көмегінің алынған сомаларын есептерге сәйкес қызмет ұсынушының шоттарына уақытылы аударуға міндеттенемін.
Жалған мәліметтер және жасанды құжаттар ұсынған үшін жауапкершілік жөнінде ескертілдім.
Өтініш берушінің мәліметтері
Өтініші берушінің Ә.Ж.Т. ______________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтері ______________
Туған мерзімі _____________ куәліктін N және беру уақыты ______
ЖСН ____________________ СТН _________________ ӘЖК ____________
Екінші деңгейдегі банктегі шот ______________ N _______________
Табыс түрі ____________________________________________________
зейнетақы, жалақы, стипендия және т.б.
Өтініште көрсетілген басқа табыстар жоқ
Тұру ауданы ___________________, көше _________________________
N ______үй, N___________пәтер телефон _________________________
Иегерлік __________________ Түрі ______________________________
КСУ, КСК, және т.б. жеке меншік, мемлекеттік
Жалпы көлемі ________ шаршы м. Қосымша көлемі ______шаршы м. бөлмелер саны ____
"____"__________20__ж         Өтініш берушінің қолы ___________
Құжаттар қабылданды:
"____"_________20___ж ____________ ___________________________
қолы           (құжат қабылдаған лауазымдық тұлғаның Ә.Ж.Т.)
кесу сызығы
___________________ азаматының өтініші ____ данада қоса берілген құжаттармен
Отбасының тіркеу нөмірі __________
____________________________ _________________________________
қолы         (құжат қабылдаған лауазымдық тұлғаның Ә.Ж.Т.)
"_________"_________________20___ж қабылданды
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
2 Қосымша
20___ ж тоқсанында өтініш берушінің отбасы мүшелерінің алған табыстары туралы
МӘЛІМЕТТЕР
_____________________________________ ________________________                       (Ә.Ж.Т.)                (мекен-жайы, телефон)
Отбасы мүшелерінің Ә.Ж.Т.
Оқу, жұмыс орны
Табыстардың құжаттық расталған сомалары
Басқа көрсетілген табыстар
Табыс түрі
Сома, теңге
Табыс түрі
Сома, теңге
"____"__________20___ж Өтініш берушінің қолы __________________
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
3 Қосымша
Коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығындар туралы
МӘЛІМЕТТЕР
Төлеуші _______________________________________________________
Мекен-жайы ____________________________________________________
Жалпы аумақ _____________ шаршым. бөлмелер саны _______________
Үйдің жалпы мінездемесі _______________________________________
(газ, лифт, ыстық су)
шот N ___________________ Халық банкінің филиалы ______________
Төлем түрі
Тариф
есептелді
Ұйымның мөрі
1.Жылу

65. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества или транспортного средства в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи
Заявление
Прошу начислить моей семье, состоящей из _____ человек, включая
заявителя, жилищную помощь.
Я и члены моей семьи даем разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу уполномоченному государственному органу по назначению жилищной помощи сведений о доходах членов нашей семьи.
Я осознаю, что за предоставление в уполномоченный государственный орган по назначению жилищной помощи заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, лишаюсь права на получение жилищной помощи в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке, и обязуюсь в течении 15 дней сообщать о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи или совокупного дохода.
Обязуюсь своевременно перечислять полученные суммы жилищной помощи на счета услугодателей согласно расчетам.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Данные заявителя
Ф.И.О. заявителя ____________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность __________________________
Дата рождения _____________ N и дата выдачи удостоверения ___________
ИИН __________________ РНН ________________ СИК _____________________
Счет в банке второго уровня _______________ N _______________________
Тип дохода __________________________________________________________
пенсия, зарплата, стипендия и т.д.
Других доходов, кроме указанных в заявлении, не имею
Район проживания ___________________, улица _________________________
Дом N ______, квартира N ____________ телефон _______________________
Принадлежность __________________ Тип _______________________________
КСУ, КСК, и т.д.          частное, государственное
Общая площадь __________ кв.м. Доп. площадь __ кв.м. Кол-во комнат __
"____"__________ 20__ г.       Подпись заявителя _____________
Документы приняты:
"___"________ 20 __ г.________  _________________________________
подпись   (Ф.И.О. должн. лица, приняв. докум)
_____________________________________________________________________
линия отреза
Заявление гр, _____ с прилагаемыми документами в количестве ____ штук
Регистрационный номер семьи __________
_________ ___________________________________________________________
подпись        (Ф.И.О., должность лица принявшего документы)
Принято "___" _____________ 20 ___ г
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи
СВЕДЕНИЯ
о полученных доходах членов семьи заявителя
в ______ квартале 20 __ г.
__________________________ _______________________________  (Ф.И.О.)                            (домашний адрес, телефон)
Ф.И.О.
членов семьи
Место работы, учебы
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
Вид дохода
Сумма, тенге
Вид дохода
Сумма, тенге
"____"__________ 20 ___ г. Подпись заявителя ________________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
жилищной помощи
СВЕДЕНИЯ
о расходах по оплате коммунальных услуг
Плательщик __________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Общая площадь _______________ кв.м. количество комнат _______________
Общая характеристика дома ___________________________________________
(газ, лифт, горячая вода)
N счета ___________________________ филиала Народного банка _________
Вид платежа
Тариф
Начислено
Печать организации
1. Отопление

2. Суық су
3. Кәріз
4. Эл.қуаты
5. Газ
6. Қоқыс шығару
7. Телефон
Маманның қолы ______________________________
Қабылдау мерзімі ___________________________
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
4 Қосымша
Тұрғын үй көмегін ұсынуға N
КЕЛІСІМ
"__________________"                           Шахтинск қ.
"Шахтинск қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" ММ, әрі қарай "Қалалық бөлім" деп аталатын, _________________________________________, тұлғасында бір тараптан, және иесі (жалдаушысы) ______________________________________________ екінші тараптан төмендегі туралы осы келісімді жасады:
1. Тұрғын үй иесінің (жалдаушының) ұсынылған құжаттары негізінде Қалалық бөлім _____ адамнан тұратын отбасы бар _____________________________________________________________________ _______________ теңге _______________ тиын сомасында (____________________________________________ теңге ________тиын) ақшалай (қолма қол ақысы, аралас) түрінде осы келісімге қол қою мерзімінен бастап 6 айға дейнгі мерзімге тұрғын үй көмегін ұсынады. Тұрғын үй көмегінің сомасы отбасының жалпы табыстары мөлшеріне және тұрғын үйге жалға алу төлемінің, телекоммуникация қызметтеріне абоненттік төлемдердің, коммуналдық қызметтерге нақты шығындардың өзгеруі кезінде өзгертіле алады.
2. Тұрғын үй көмегін алушы тұрғын үй көмегі болған кезде оны ай сайынға есепке сәйкес жалға алу төлеміне, телекоммуникация қызметтеріне төлеуге аударымдарды өндеуге міндеттенеді.
3. Тұрғын үй көмегін алушы 15 күн ағымында отбасы құрамы және оның жалпы табыстары, тұрғын үй меншігінің нысанының түрлі өзгерістері туралы Қалалық бөлімді ақпараттандыруға міндеттенеді.
4. тұрғын үй иесі (жалдаушысы) сынған тұрғын үй көмегін заңсыз немесе жоғары алуға әкеліп соқтырған Қалалық бөлімге ұжалған мәліметтер үшін бір жыл ағымында тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады, ал тұрғын үй көмегі түрінде заңсыз алынған сомалар заңнамамен белгіленген тәртіпте қайтарылуы қажет.
5. келісім екі данада жасалды, біреуі тұрғын үйдің иесінде (жалдаушысында) сақталады.
6. Тұрғын үй көмегінің есебі қоса беріледі.
7. Осы келісім тұрғын үй көмегін ұсыну үшін негіз болып табылады.
8. Осы келісім бойынша пайда болатын даулар әрекеттегі заңнамаға сәйкес шешіледі.
"Шахтинск қаласының                           Тұрғын үйдің иесі
жұмыспен қамту және                           (жалдаушы)
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі" ММ
_____________________                    ______________________
_____________________                    ______________________
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
5 Қосымша
Қарағанды облысының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың
ТIЗБЕСI
(құрғақ дала аумағы)

2. Холодная вода
3. Канализация
4. Эл. снабжение
5. Газ
6. Вывоз мусора
7. Телефон
Подпись специалиста ________________________
Дата принятия ______________________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
жилищной помощи
ДОГОВОР N
на предоставление жилищной помощи
"____________"                                    г. Шахтинск
ГУ "Отдел занятости и социальных программ города Шахтинска", именуемый в дальнейшем "Горотдел", в лице _______________________,
(наниматель)
с одной стороны и собственник                                 жилища ____________________________________________________________________
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. На основании предоставленных собственником (нанимателем) жилья документов, Горотдел предоставляет жилищную помощь
______________________________________________________ имеющему семью из _____ человек в сумме ______________ тенге _______ тиын (____________________________________ тенге ________ тиын) в наличной (безналичной, смешанной) форме сроком на шесть месяцев со дня подписания данного договора.
Сумма жилищной помощи может быть изменена при изменении фактических расходов на коммунальные услуги, абонентской платы на услуги телекоммуникаций, арендной платы за жилище и размеров совокупного семейного дохода.
2. Получатель жилищной помощи обязуется при получении жилищной помощи производить перечисление ее на оплату за коммунальные услуги, абонентскую плату за услуги телекоммуникаций, арендную плату в соответствии с ежемесячным расчетом.
3. Получатель жилищной помощи обязуется в течение 15 дней информировать Горотдел о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи и ее совокупного дохода.
4. Собственник (наниматель) жилья за предоставление в Горотдел заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной выплаты жилищной помощи, лишается права на получение жилищной помощи в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
5. Договор составлен в 2-х экземплярах, один из которых хранится у собственника (нанимателя) жилья.
6. Расчет жилищной помощи прилагается.
7. Настоящий договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
8. Все возникающие по настоящему договору споры решаются в соответствии с действующим законодательством.
ГУ "Отдел занятости и                       Собственник (наниматель)
социальных программ                         жилища
города Шахтинска"
_____________________                       ________________________
_____________________                       ________________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
жилищной помощи
Перечень
административно-территориальных районов
по природным условиям Карагандинской области (сухостепная зона)

489
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
7 Қосымша
АЗЫҚ-ТҮЛIКТЕ ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН YЙ МАЛДАРЫ МЕН ҚҰСТАРЫНЫҢ ЖАСЫ
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Тұрғын үй көмегін ұсыну ережелеріне
8 Қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң
ҮЛГI ЖЕКЕ НОРМАТИВТIК КАРТОЧКАСЫ
Өтiнiш берушiнiң
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Үйiнiң мекен-жайы _____________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Барлығы: табыс
X
X
Х
"__"___________ 20__ ж.       __________________________
(өтініші берушінің қолы)
(Есепті орындаған тұлғаның қолы Т.А.Ә._________________________

489
Приложение 7
к Правилам предоставления
жилищной помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 8
к Правилам предоставления
жилищной помощи
Типовая индивидуальная нормативная карточка
расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. заявителя ___________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
Земля, соток, голов, кол-во
Норматив дохода в год, тенге
Всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход
X
X
Х
"__"___________ 20 __ г. __________________________
(подпись заявителя)
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет) _____________________