Абай ауданы бойынша тұрғын үй көмегін беру Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 23 сессиясының 2010 жылғы 17 маусымдағы N 23/278 шешімі. Қарағанды облысы Абай ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 26 шілдеде N 8-9-84 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы мәслихатының 40 сессиясының 2011 жылғы 28 қарашадағы N 40/488 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы мәслихатының 40 сессиясының 2011.11.28 N 40/488 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" және 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулысына сәйкес Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Абай ауданы бойынша тұрғын үй көмегін берудің ұсынылған Ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) Абай аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 8 тамыздағы 34 кезекті сессиясының N 34/335 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Қағидаларын бекіту туралы" шешімі, (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіміне - 2006 жылғы 7 қыркүйекте N 8-9-22 болып тіркелген, "Абай-Ақиқат" аудандық газетінің 2006 жылғы 16 қыркүйектегі N 37 (3631) санында жарияланған);
2) Абай аудандық мәслихаттың 2008 жылғы 7 қазандағы 9 кезекті сессиясының N 9/105 "Аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 8 тамыздағы 34 сессиясының N 34/355 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі, (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіміне - 2008 жылғы 20 қазанда N 8-9-48 болып тіркелген, "Абай-Ақиқат" аудандық газетінің 2008 жылғы 31 қазандағы N 43 (3736) санында жарияланған);

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи по Абайскому району
Решение 23 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 17 июня 2010 года N 23/278. Зарегистрировано Управлением юстиции Абайского района Карагандинской области 26 июля 2010 года N 8-9-84. Утратило силу - решением 40 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 28 ноября 2011 года N 40/488
Сноска. Утратило силу - решением 40 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 28.11.2011 N 40/488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи по Абайскому району.
2. Признать утратившими силу:
1) решение 34 очередной сессии Абайского районного маслихата от 8 августа 2006 года N 34/335 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 8-9-22 от 7 сентября 2006 года, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 16 сентября 2006 года N 37 (3631);
2) решение 9 очередной сессии Абайского районного маслихата от 7 октября 2008 года N 9/105 "О внесении изменений и дополнений в решение 34 сессии районного маслихата N 34/335 от 8 августа 2006 года "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 8-9-48 от 20 октября 2008 года, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 31 октября 2008 года N 43 (3736);

3) Абай аудандық мәслихатының 2009 жылғы 10 қыркүйектегі 16 кезекті сессиясының N 16/199 "Абай аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 8 тамыздағы 34 сессиясының N 34/355 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі, (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіміне - 2009 жылғы 15 қыркүйекте N 8-9-67 болып тіркелген, "Абай-Ақиқат" аудандық газетінің 2009 жылғы 25 қыркүйектегі N 41 (3784) санында жарияланған).
3. Осы шешім оларды алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбе күн өткен соң күшіне енеді.
Сессия төрағасы
К. Қанжекеев
Абай аудандық
мәслихатының хатшысы
Б. Цай
КЕЛІСІЛДІ
"Абай ауданының жұмыспен
қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
С. Ақсанов
2010 жыл 17 маусым
"Абай ауданының экономика
және бюджеттік жоспарлау
бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Ж. Макенова
2010 жыл 17 маусым
Абай аудандық мәслихатының
2010 жылғы 17 маусымдағы
23 кезекті сессиясының
N 23/278 шешімімен
бекітілді
Абай ауданы бойынша тұрғын үй көмегін көрсету
Ережесі
Осы Ережелер Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі N 710 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифiнің көтерілуіне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді және аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшерін және тәртібін анықтайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Абай ауданының мәслихатының 2010.12.23 N 31/385 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбе күн өткен соң күшіне енеді) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы комиссия – тұрғын үй көмегін тағайындау (бас тарту) мәселелері бойынша дау, жанжал немесе қалыпсыз жағдайларды қарастыратын уәкілетті орган жанындағы комиссия;

3) решение 16 очередной сессии Абайского районного маслихата от 10 сентября 2009 года N 16/199 "О внесении изменения и дополнений в решение 34 сессии Абайского районного маслихата от 8 августа 2006 года N 34/335 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 8-9-67 от 15 сентября 2009 года, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 25 сентября 2009 года N 41 (3784).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии
К. Канжекеев
Секретарь Абайского
районного маслихата
Б. Цай
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного
учреждения "Отдел занятости
и социальных программ
Абайского района"
С. Аксанов
17.06.2010 г.
Начальник государственного
учреждения "Отдел экономики
и бюджетного планирования
Абайского района"
Ж. Макенова
17.06.2010 г.
Утверждены
решением 23 очередной сессии
Абайского районного маслихата
от 17 июня 2010 года N 23/278
Правила
предоставления жилищной помощи по Абайскому району
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2008 года N 710 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяют размер и порядок предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Абайского района.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Абайского районного маслихата Карагандинской области от 23.12.2010 N 31/385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальная комиссия – комиссия при уполномоченном органе, рассматривающая конфликтные, спорные или нестандартные ситуации по вопросам назначения (отказа) жилищной помощи;

2) коммуналдық қызметтер – тұрғын үйде (тұрғын үй ғимаратында) көрсетілетін сумен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, пеш жылуы, тұрғын үйді ұстау, қоқыстарды жою және лифтімен қамтамасыз ету қызметтері;
3) кондоминиум – үй-жай азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің дара (бөлек) меншігінде болатын, ал ортақ мүлік оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болатын жағдайда, жылжымайтын мүлікке меншіктің нысаны;
4) кондоминиум объектісі – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің, дара (бөлек) меншігіндегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардан және оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – ғимараттың (объектінің) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін, қажет болған жағдайда құрылымдық элементтерін және инженерлік жабдықтау жүйелерін өзгертумен, ауыстырумен байланысы жоқ физикалық және моральды тозғандығын жою бойынша құрылымдық және ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың кешені;
6) отбасы - заңнамада белгіленген тәртіппен бір мекен-жай бойынша бірге тұратын және тіркелген, отбасы құрамында тұратын некеден, туыстық, асырап алудан немесе балаларды тәрбиелеуге алудың басқа да үлгілерінен шығатын мүліктік және мүліктік емес құқықтармен және міндеттермен байланысатын тұлғалар тобы;
7) отбасының жиынтық табысы – отбасының тұрғын үй көмегін тағайындауға келген тоқсанның алдындағы тоқсанда ақшалай да, заттай да нысанда алған табысының жалпы сомасы;
8) өтініш беруші (жеке тұлға) – жеке өз басының немесе отбасының атынан тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш беруші тұлға;
9) төлем шоты – коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді ұстауға, телекоммуникация жүйелерінің қызметтеріне, күрделі жөндеуге және тұрғын үйді пайдалануға жалға алу ақысын төлеу құжаты (шот, түбіртек, хабарлама, анықтама және т.б.). Қызметті жеткізушілер электронды түрде немесе өтініш беруші қағаз түрінде ұсынады;
10) тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстау шығындары – жалпы жиналыстың шешімімен бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін эксплуатациялауға және жөндеуге кететін ай сайынғы жарналар арқылы үй-жай (пәтер) иелерінің шығындарының міндетті сомасы;
11) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) – жалдаушыға (жалға алушыға) тұрғын жайды немесе оның бір бөлігін ақысын төлетіп тұрақты немесе уақытша иеленуге және пайдалануға беру;

2) коммунальные услуги – это услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, печное отопление, содержание жилья, мусороудаление и обслуживание лифтов;
3) кондоминиум - форма собственности на недвижимость, при которой помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
4) объект кондоминиума - единый имущественный комплекс, состоящий из жилых и нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности физических и юридических лиц, государства, и общего имущества, которое принадлежит им на праве общей долевой собственности;
5) капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума – это комплекс строительных и организационно-технических мероприятий по устранению физического и морального износа не связанных с изменениями основных технико-экономических показателей здания (объекта), с заменой, при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования;
6) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке, установленном законодательством;
7) совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
8) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищного пособия;
9) счет на оплату – документы, на оплату коммунальных услуг, содержание жилья, услуг сетей телекоммуникаций, капитальный ремонт и аренды за пользование жилищем (счет, квитанция, извещение, справка и другие) предоставляются поставщиками услуг на электронном носителе, либо на бумажном носителе заявителем;
10) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
11) аренда (наем) жилища – предоставление жилища или части его арендатору (нанимателю) в постоянное или временное владение и пользование за плату;

12) уәкілетті орган – тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен қаржыландыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалар) атқарушы органы;
13) шекті-мүмкін болатын шығын үлесі – отбасының айлық жиынтық табысына тұрғын үйді ұстауға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналар, коммуналдық қызметтерді тұтыну, телекоммуникация желілеріне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну төлеміне, тұрғын жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге жұмсалған шығындарының шекті мүмкін болатын деңгейінің қатынас пайызы.
2. Аталған жерлерде тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға) жергілікті бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегі:
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналарға;
тұрғын үй-жайдың иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға және қатты отынды алуға;
тұрғын үй-жайдың иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен телекоммуникация желілеріне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегіне есептелетін отбасылардың (азаматтардың) шығыстары жоғарыда аталған бағыттардың әрқайсысына шығыстар сомасы ретінде анықталады.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналар бойынша өтініш иесінің шығындары тұрғын үй көмегін кезек кезегімен есептеу кезінде күрделі жөндеудің бір түрі бойынша ғана ескеріледі.
3. Тұрғын үй көмегі, егер тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді пайдалану ақысының шығындары өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген тұрғын үй ауданы нормасының шегінде болса, бірақ осы мақсаттарға жұмсалатын шығындардың мүмкіндік шегі деңгейінен асатын, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, отбасы бюджетіндегі тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, тұрғын үйді жалға алу ақысын төлеуге сонымен қоса, телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы шығындарының нормативтері және нақты қолданыстағы жалпы ауданнан артпайтын болса беріледі.

12) уполномоченный орган – исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
13) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно допустимого уровня расходов семьи в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Расходы заявителя на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума учитываются при исчислении жилищной помощи поочередно только по одному из видов капитального ремонта.
3. Жилищная помощь предоставляется в том случае, если расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, расходы на содержание жилья, потребления коммунальных услуг, на арендную плату за пользование жилищем в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади и нормативов расходов на содержание жилья и потребление коммунальных услуг, а также на услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций в бюджете семьи, превышают долю предельно-допустимых расходов на эти цели.

2. Тұрғын үй көмегінің мөлшері
4. Шекті мүмкін болатын шығындардың үлесі отбасының жиынтық табысына 13 % мөлшерінде белгіленеді. Абай қаласында тұрақты тұратын және орталық жылу жүйесі бар отбасыларға (азаматтарға) шекті-мүмкін болатын шығындар үлесі жиынтық табысқа 8 % мөлшермен белгіленеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Абай ауданының мәслихатының 2011.03.28 N 34/410 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбе күн өткен соң күшіне енеді) шешімімен.
5. Тұрғын үй көмегі өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органмен келесі мөлшер бойынша беріледі:
1) өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген тұрғын үй ауданының нормалары тұрғын үй заңнамасымен бекітілген отбасының әр мүшесіне ұсынылған тұрғын үй нормасына баламалы (18 шаршы метр). Көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғызбасты азаматтар үшін ауданның әлеуметтік нормасы - 30 шаршы метр; бірақ бір бөлмелі пәтердің ауданынан кіші емес;
2) коммуналдық қызметтерді тұтыну нормасы:
бір адамға көлемдік газ:
төлем шоттарын ұсына отырып, нақты шығындар бойынша, айына 8 килограммнан аспауы тиіс;
бір адамға баллон газы:
төлем шоттарын ұсына отырып, нақты шығындары бойынша, айына 10 килограммнан аспауы тиіс;
қатты отын:
жылу кезеңінің ұзақтығы – 7 ай;
қатты отынды тұтыну, қызмет көрсетушілердің шоттарын ұсына отырып, нақты шығындары бойынша, жылу кезеңіне бір отбасына 3 тоннадан аспауы тиіс;
тұрғын үйдің 1 шаршы метр ауданын жылытуға көмір шығындары:
1985 жылға дейін салынған тұрғын үй ғимараттары үшін 1 шаршы метр ауданды жылытуға 1-2 қабатты үйлер үшін 161 килограмм көмір (жылу кезеңіне есептегенде), 1 шаршы метр ауданды жылытуға-3-4 қабатты үйлер үшін 98 килограмм көмір (жылу кезеңіне есептегенде);
1985 жылдан кейін салынған тұрғын үй ғимараттары үшін 1 шаршы метр ауданды жылытуға 1-2 қабатты үйлер үшін 125 килограмм көмір (жылу кезеңіне есептегенде), 1 шаршы метр ауданды жылытуға 3-4 қабатты үйлер үшін 72 килограмм көмір (жылу кезеңіне есептегенде).
Тұрғын үй көмегін есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Қарағанды облысы Абай ауданында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады.
нақты шығындар бойынша, отбасына электр қуатын тұтыну айына:
газ плиталарымен жабдықталған үйлерде 150 киловатт;
электр плиталарымен жабдықталған үйлерде айына 250 киловатт;

2. Размер жилищной помощи
4. Доля предельно-допустимых расходов устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 13 %. Семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Абае и имеющим центральное отопление, доля предельно допустимых расходов устанавливается к совокупному доходу в размере 8%.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Абайского районного маслихата Карагандинской области от 28.03.2011 N 34/410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
5. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом по месту жительства заявителя по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров), но не более фактически занимаемой площади жилья. Социальная норма площади для одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных квартирах - 30 квадратных метров, но не менее площади однокомнатной квартиры;
2) норма потребления коммунальных услуг:
емкостного газа на одного человека:
по фактическим расходам, с предъявлением счетов на оплату, но не более 8 килограммов в месяц;
баллонного газа на одного человека:
по фактическим расходам, с предъявлением счетов на оплату, но не более 10 килограммов в месяц;
твердого топлива:
длительность отопительного сезона - 7 месяцев;
потребление твердого топлива по фактическим расходам, с предъявлением счетов поставщиков услуг, но не более 3 тонн на семью на отопительный сезон;
расход угля на отопление 1 квадратного метра площади жилых зданий (в расчете на отопительный сезон) до 1985 года постройки составляет:
161 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 1-2 этажной постройки, 98 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 3-4 этажной постройки;
расход угля на отопление 1 квадратного метра площади жилых зданий (в расчете на отопительный сезон) после 1985 года постройки составляет:
125 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 1-2 этажной постройки, 72 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 3-4 этажной постройки.
При расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся в Абайском районе Карагандинской области за истекший квартал по данным органов статистики.
потребление электроэнергии на семью в месяц по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в месяц в домах, оборудованных электрическими плитами;

3) cуық суды, кәрізді, ыстық суды, қоқыс төккішті, эксплуатациялық шығындарды тұтыну нормалары (пәтер иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және әрі қарай, басқарудың заңды үлгісін рәсімдегендер) тарифтерді бекітетін қызмет көрсетуші немесе орган бекіткен тарифтер негізінде белгіленеді;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлері кезек кезегімен төленеді.
6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау, күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналар, тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтерді тұтыну, телекоммуникация желілеріне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеу жалпы негіздер негізінде жүзеге асырылады.
7. Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсетуге абоненттік ақы тарифінің арту сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіпте өтемақы төленеді.
8. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналарға арналған шығыстар, коммуналдық қызметтерді тұтынуға және қатты отынды алуға арналған шығыстар, телекоммуникация желілеріне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға арналған шығыстар, тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге арналған шығыстардың сомалары арасындағы айырмашылық ретінде анықталады, яғни отбасына тұрғын үй көмегінің мөлшері келесі формула бойынша анықталады:
Тұрғын үй көмегі = Отбасы шығыны - шекті мүмкін болатын шығындар.
Шекті мүмкін болатын шығындар = Шекті мүмкін болатын шығындар үлесі х отбасының орташа айлық жиынтық табысы.
Орташа айлық жиынтық табысы = 1 тоқсанға отбасының жиынтық табысы: 3 ай.
9. Тұрғын үй көмегінің мөлшері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналарды, тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтерді тұтынуға және қатты отынды алуға, телекоммуникация желілеріне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге нақты аударылған сомадан артпау керек.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу
10. Тұрғын үй көмегін тағайындау, азаматтар тұрғылықты мекен-жайы бойынша тікелей уәкілетті органға немесе ауданның Халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш (Ереженің 1 қосымшасы) берген кезде жүргізіледі және мынадай құжаттарды ұсынады:

3) нормы потребления холодной воды, канализации, горячей воды, вывоза мусора и расходов на содержание жилища, независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты и так далее) устанавливаются на основе тарифов, утвержденных услугодателем или органом, утверждающим тариф;
4) отдельные виды капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума подлежат оплате поочередно.
6. Оплата капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, содержания жилья, потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций и арендной платы за пользование жилищем сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
7. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам, подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
8. Жилищная помощь определяется как разница между суммой расходов семьи на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, содержание жилья, потребление коммунальных услуг и приобретение твердого топлива, на услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно-допустимым расходом данной семьи на эти цели, устанавливаемому к совокупному доходу семьи, то есть размер жилищной помощи на семью определяется по следующей формуле:
Жилищная помощь = Расход семьи - предельно допустимый уровень расходов.
Предельно допустимый уровень расходов = Доля предельно допустимого уровня расходов х среднемесячный совокупный доход семьи.
Среднемесячный совокупный доход = совокупный доход семьи за квартал: 3 месяца.
9. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, содержание жилья, потребление коммунальных услуг и приобретение твердого топлива, на услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем.
3. Назначение и выплата жилищной помощи
10. Назначение жилищной помощи производится при непосредственном обращении граждан в уполномоченный орган или в Центр обслуживания населения района по месту жительства с заявлением (приложение 1 к Правилам) и предоставлением следующих документов:

1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшері туралы шот;
6) жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәтерлердің меншік иелері мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум объектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектісін басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
7) коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
8) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
9) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері салыстыру үшін қоса беріледі, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады, ал құжаттардың көшірмелері жеке ісіне қоса тігіледі.
11. Ұсынылған құжаттарды қарастыру нәтижелері бойынша уәкілетті орган бланк формаларын (2, 3, 4 қосымшалар) толтырады және тұрғын үй көмегін алушының жеке ісі қалыптасады. Тұрғын үй көмегін тағайындағаннан кейін отбасына тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі шарт жасалады. Көрсетілген шарт тұрғын үй көмегін ұсынуға негіз болып табылады. Шарт екі дана болып құрылады, біреуі тұрғын үй көмегін алушыда сақталады.
Уәкілетті орган ай сайын тұрғын үй көмегін есептейді, есеп өтініш иесіне беріледі.
12. Отбасының құрамында бір мекен-жай бойынша тіркелген барлық тұлғалар ескеріледі, сондай-ақ:
отбасы құрамында тіркелген, бірақ балалары, немерелері және басқа отбасы мүшелері бірге тұрмайтын (пәтер иелері кооперативінің (ПИК) анықтамасымен немесе тұрғылықты мекенжайы бойынша ауылдық округ әкімдігінің анықтамасымен расталады) зейнеткерлерге жәрдемақы осы Ереженің 5 тармағының 1 тармақшасына сәйкес, жәрдемақы балалары, немерелері және басқа отбасы мүшелерінің табыстары есепке алынбай, өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй аудандарының нормаларына сәйкес тағайындалады.
Егер есепті айда отбасы құрамында өзгерістер болса, келген (кеткен) отбасы мүшелері келесі тоқсанның бірінші айынан бастап ескеріледі (ескерілмейді).
Егер отбасының тұрғын үй көмегін алуға құқығы пайда болса, онда құқығы пайда болған уақыттан бастап есеп жүргізіледі.
Егер отбасының тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоғалса, онда құқығы жоғалған уақытқа дейін есеп жүргізіледі (құқығы жоғалған күнді қоспағанда).

1) копию документа, удостоверяющий личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации;
4) документы подтверждающие доходы семьи;
5) счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
6) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
7) счета на потребление коммунальных услуг;
8) квитанцию-счет на услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
9) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю, а копии документов прилагаются к личному делу.
11. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом заполняются формы бланков (приложения 2, 3, 4) и формируется личное дело получателя жилищной помощи. После назначения жилищной помощи составляется договор о предоставлении семье жилищной помощи. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищной помощи.
Уполномоченным органом ежемесячно производится расчет начисления жилищной помощи, который выдается заявителю по мере обращения.
12. В составе семьи учитываются все лица, зарегистрированные по одному месту жительства, а также:
пенсионеры, в составе семьи которых зарегистрированы, но не проживают совместно (подтверждается справкой КСК или акимом сельского округа по месту жительства) дети, внуки и члены их семей, пособие назначается на пенсионеров без учета доходов детей, внуков и членов их семей в соответствии с нормами площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, согласно пункта 5 подпункта 1 настоящих Правил.
Если в течение рассчитываемого месяца в составе семьи произошли изменения, учитываются (не учитываются) прибывшие (выбывшие) члены семьи с первого месяца, следующего квартала.
Если у семьи возникло право на жилищную помощь, то расчет производится с даты возникновения права, но не ранее начала расчетного месяца.
Если у семьи прекратилось право на жилищную помощь, то расчет производится до даты прекращения права (не включая дату прекращения права).

13. Тұрғын үй көмегін алуға мынадай отбасылардың құқығы жоқ:
1) жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін (жалдайтын) немесе жалдайтын отбасы;
2) еш жерде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелмеген адамдар болса;
3) келесі тұлғаларды қоспағанда:
мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны алушылар;
күтімді қажет етеді деп танылған мүгедектерге күтім жасайтындар;
туберкулездік, психоневрологиялық, наркологиялық диспансерлерде стационарлық және амбулаторлық емдеуде болып табылатындар;
үш жасқа дейінгі баланы тәрбиелеу (бір немесе бірнешеу) және сондай-ақ төрт және одан да көп баланы – бірінші сыныпты ең кіші баланың аяқтауына дейін (бірақ 9 жастан үлкен емес) тәрбиелеумен айналысатын адамдар;
4) жұмыс істемейтін және уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелмеген N 1 және N 2 тізім бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны алушылар болса;
5) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда тіркелген жұмыс істемейтін отбасы мүшесі болса және ол жұмысқа орналасудан, немесе әлеуметтік жұмыс орнынан, немесе қоғамдық жұмыстан, немесе кәсіптік даярлаудан, немесе кәсіптік қайта даярлаудан, немесе біліктілігін арттырудан, немесе жастар тәжірибесінен бас тартса;
6) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда тіркелмеген жұмыс істемейтін отбасы мүшесі болса және ол мерзімі 30 аптадан асатын жүкті әйел болмаса;
7) егер отбасында: әскери қызметкер (жедел мерзімді қызметтегі әскери қызметкерден басқа), ішкі істер органдарының қызметкері, жедел-іздестіру, тергеу және өртке қарсы қызмет органдарының саптық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының қызметкері бар болса.
14. Тұрғын үй көмегі барлық қажетті құжаттарымен келген уақытта өтініш берген айдан бастап 6 ай мерзімге тағайындалады, тоқсан сайын отбасы табыстары және отбасы құрамы туралы мәліметтерді ұсынып отырады.
Тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу ресімдеудің алғашқы процедурасына ұқсас жүргізіледі.
Тоқсан сайын табыстары туралы және отбасы құрамы туралы мәліметтер ұсынатын отбасыларға құжаттарды ұсынған күніне байланыссыз ай сайын, бірақ келісімшарттың әрекет ету мерзімі аяқталғанға дейін тұрғын үй көмегі тағайындалады.
15. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде уәкілетті органдарға тұрғын үй көмегін алуға немесе тұрғын үй жәрдемақысының мөлшеріне әсер ететін жағдайлар туралы хабарлап отыру керек.

13. Жилищная помощь не предоставляется семьям:
1) имеющим в собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем;
2) если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработного;
3) за исключением лиц:
являющихся получателями государственного социального пособия по инвалидности;
осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе;
находящихся на стационарном или амбулаторном лечении в туберкулезном, психоневрологическом, наркологическом диспансерах;
занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет);
4) если в них имеются получатели государственного социального пособия по списку N 1 или N 2, которые не работают и не зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработного;
5) если в них имеется неработающий член семьи, зарегистрированный в уполномоченном органе по вопросам занятости, и у него зафиксирован отказ от трудоустройства, или от социального рабочего места, или от общественной работы, или от профессиональной подготовки, или от профессиональной переподготовки, или от повышения квалификации, или от молодежной практики;
6) если в них есть неработающий член семьи не являющийся беременной женщиной, при сроке беременности свыше 30 недель;
7) если в них есть член семьи: военнослужащий (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудник органов внутренних дел, а также сотрудник оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции.
14. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления, но не ранее возникновения права на назначение, со всеми необходимыми документами, с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах и составе семьи.
Перерегистрация получателей жилищной помощи аналогична первоначальной процедуре переоформления.
Семьям, ежеквартально представляющим сведения о доходах и составе семьи, ежемесячно назначается жилищная помощь, независимо от даты фактического представления документов, но не позднее окончания срока действия договора.
15. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать уполномоченные органы об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищной помощи.

16. Тұрғын үй көмегінің мөлшеріне әсер ететін жағдайлар өзгерген жағдайда, бұған дейін тағайындалған жәрдемақыларды қайта есептеу жүргізіледі.
17. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй жәрдемақысын алушының жеке ісіне тіркеледі.
18. Дау-жанжал туған кезде немесе сәйкес келмейтін жағдайлар болған кезде тұрғын үй жәрдемақысы туралы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте сот арқылы шағым арыз беруге болады.
19. Тұрғын үй жәрдемақысын заңсыз алу немесе жоғары мөлшерде алу жағдайлары анықталған жағдайда тұрғын үй жәрдемақысын төлеу тоқтатылады. Заңсыз алынған сома еркін тәртіпте қайтаруға жатады, ал одан бас тартқан жағдайда заңнамада белгіленген тәртіпте қайтаруға жатады.
20. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), қызметті жеткізушілерге және кондоминиум объектілерінің басқарма органдарына тұрғын үй көмегін төлеу екінші деңгейдегі банктердің бөлімдері арқылы алушылардың дербес шоттарына, немесе кондоминиум объектісінің жеке банктік шотына соманы аудару жолымен жүзеге асырылады.
Дербес шоттарға аудару үшін өтініш беруші келесі құжаттарды ұсынады:
1. салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2. әлеуметтік жекешелендіру коды;
3. екінші деңгейлі банкте ашылған дербес шоты немесе карточкалық шоты.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде жиынтық табысын есептеу тәртібі
21. Тұрғын үй жәрдемақысын алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын (бұдан әрі – жиынтық табыс) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган (бұдан әрі - уәкiлеттi орган) есептейді. Жиынтық табысқа азаматтарды тіркеу кітабына сәйкес тұрғылықты мекенжайы бойынша тіркелген барлық тұлғалардың тұрғын үй көмегін тағайындауға келген тоқсанның алдындағы тоқсандағы табыстары есептеледі.
22. Есептi кезеңде құрамында өзгерiстер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде келген (кеткен) отбасы мүшесiнiң табысы келесі тоқсанның бірінші айынан бастап есепке алынады (есепке алынбайды).
23. Жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй жәрдемақысына өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бұдан әрі – есепті кезең) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлері есептеледі.
24. Егер отбасының бір мүшесі бір тоқсаннан аз жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептеледі.

16. При изменении условий, влияющих на размер жилищной помощи, производится перерасчет ранее назначенной помощи с момента наступления соответствующих изменений.
17. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положения семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи (по поручению специальной комиссии). Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.
18. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть обжаловано в судебном порядке согласно действующего законодательства Республики Казахстан.
19. При выявлении случая получения незаконного или завышенного размера жилищной помощи по недостоверным сведениям, выплата жилищной помощи прекращается. Незаконно полученная сумма подлежит возврату в добровольном порядке, а в случае отказа в установленном законодательстве порядке.
20. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), поставщикам услуг и органам управления объектов кондоминиума осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем зачисления сумм жилищной помощи на лицевые счета получателей, либо на отдельный банковский счет объекта кондоминиума.
Для зачисления на лицевые счета заявитель предоставляет следующие документы:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) социальный индивидуальный код;
3) лицевой счет или картсчет, открытый в банке второго уровня.
4. Порядок исчисления совокупного дохода при назначении жилищной помощи
21. Совокупный доход семьи, претендующей на назначение жилищной помощи (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи (далее уполномоченный орган). В совокупный доход включаются доходы всех лиц, зарегистрированных по данному месту жительства, согласно книге регистрации граждан, за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
22. При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.
23. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощи (далее – расчетный период).
24. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.

25. Бір тоқсаннан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар) жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық сомасы есептеледі.
26. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлiк есеп стандарттарында белгiленген тәртiппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
27. Орташа жан басына шаққандағы табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және 3 айға бөлу жолымен белгіленеді.
28. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде осы Ережелердің 34 тармағында көрсетілгендерден басқа Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) өзге де табыстар.
29. Еңбек төлемі, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыстар:
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстеме ақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда, еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы;
маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысында есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысына есептелмейді;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
жал бойынша төленетiн еңбекақы;
жұмыс беруші төлеген несие сомасы. Көрсетілген төлемдер несиені өтеудің белгіленген мерзіміне бөліп таратылады.
Жиынтық табыстың құрамына, қызметкердің еңбек, қызметтік міндеттерін атқару кезінде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтірілгені үшін заңнамалық актілеріне сәйкес төленетін бір жолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
Азаматтық-құқықтық шарттар бойынша жұмыстарды орындаушы тұлғалардың (мердігер және басқалар) кірістеріне шарттың іс-әрекеті кезіндегі барлық мерзім қосылады. Алынған кіріс орындалған жұмыс үшін шартпен қарастырылған айларға бөлінеді, және жиынтық кірісте есепті мерзімдегі айлар кіреді.

25. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
26. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета, на дату обращения за назначением жилищной помощи.
27. Среднемесячный совокупный доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на 3 месяца.
28. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период кроме указанных в пункте 34 настоящих Правил:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) другие доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
29. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ;
заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение, другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы;
оплаты труда по найму;
суммы кредита, выплаченные работодателем.
Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита.
В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
Доход лиц, выполняющих работы по гражданско-правовым договорам (подряд и другие), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
Вознаграждения, полученные по гражданско-правовым договорам, в том числе на создание, издание, исполнение или иное использование произведений науки, литературы и искусства, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
Авторские вознаграждения (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.

2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнайы жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға арналған мемлекеттік жәрдемақы;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, оқу орындарының басқа да тыңдаушыларына төленетiн шәкіртақы;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақы;
бірінші, екінші топтағы жалғызiлiктi, бөгде адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар мен жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының шешiмi бойынша бюджеттен берiлетiн басқа да тұрақты төлемдер.
Әлеуметтік төлемдердің еңбек төлемі ретінде алынған кірістері олардың мөлшерлері туралы анықтамалармен расталады.
30. Отбасының кәсiпкерлiктен және басқа да қызмет түрлерiнен түсетін жиынтық табысын есептеу кезiнде:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған. Шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен табыс есепке алынады.
Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды.
Жекелеген азаматтарда шарт жасаспай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады.
Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған халықтың табысы жұмыс сипаты, жұмыс түрі, жұмыстарды орындау ұзақтығы және табысы көрсетілген, сондай-ақ өзін-өзі жұмыспен қамтуды қамтамасыз ететін тұлғаның дәлелі (жазбаша өтініші) қоса берілген жазбаша өтiнiшпен расталады.
Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiржолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственное пособие семьям, имеющим детей до 18 лет;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам первой, второй группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления.
Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
30. Доходы от предпринимательской и других видов деятельности:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая. Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев, и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) от самостоятельной занятости.
Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
Доходы самостоятельно занятого населения подтверждается письменным заявлением с указанием характера работы, вида работы, периодичности выполнения работы и не может быть ниже минимальной заработной платы в месяц, предусмотренной государственным бюджетом на расчетный период.
Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.

31. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алименттер жиынтық табыс құрамында есепке алынады:
1) алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы, отбасының жиынтық табысында олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады;
2) адамдардың, асырауындағыларды асырауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi;
3) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болған жағдайда балаларға алимент төленбейтіндігі туралы түзеу мекемесінің анықтамасы беріледі;
4) егер алиментті төлеуші туберкулездік, психоневрологиялық, наркологиялық диспансерде емделіп жатса, онда емдеу мекемесінің анықтамасы беріледі;
5) егер ата-анасының арасында неке бұзылмай, жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы отбасының жиынтық табысында толық есепке алынады.
Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады;
6) егер баланың анасы (әкесі) баланың әкесімен (анасымен) тіркелген некеде тұрмаса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіріп алу туралы сот шешімі болмаса алиментті жиынтық табысқа есепке алмай есептеледi;
7) балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не пошта аударымдарының алынған алимент туралы квитанциясымен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша 3 айдан астам кезең үшiн берешек пайда болғанда сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
32. Жиынтық табыстың құрамына жеке қосалқы шаруашылықтан (саяжай учаскесінен алынған табысты ескермегенде), ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсіруден түскен табыс есептеледi:
1) жиынтық табыста есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс өтiнiш берушiнiң кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмi берген жеке қосалқы шаруашылығының болуы және мөлшерi туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде әрбiр отбасы бойынша осы Ереженің 5, 6, 7 қосымшаларының негізінде есептеледi;

31. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев:
1) алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения;
2) в случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске;
3) если плательщик алиментов находиться в местах лишения свободы либо в изоляторе временного содержания, предоставляется справка из исправительного учреждения, что алименты на содержание детей не выплачиваются;
4) если плательщик алиментов находиться на излечении в туберкулезном, психоневрологическом, наркологическом диспансерах, предоставляется справка лечебного учреждения;
5) если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются только алименты;
6) если мать (отец) ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом (матерью) ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов при наличии письменного заявления от заявителя о том, что алименты на ребенка она не получает;
7) полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
32. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (за исключением дохода от дачного участка) от выращивания сельскохозяйственной продукции, содержания и разведения скота и птицы:
1) доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается уполномоченным органом согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящим Правилам по каждой семье на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства или справки акима поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;

2) жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс отбасының жиынтық табысына өтініш берушінің жазбаша өтiнiшінiң негiзiнде қосылады;
3) бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Ереженің қосымшасына сәйкес) шығысының орташа деңгейi шегерiледi;
4) табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне Қарағанды облысында қалыптасқан, Қарағанды облысының статистика басқармасының деректерінің негізінде Қарағанды облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады;
5) малды (құсты) есептi кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады;
6) жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыстарды есептеудің жеке нормативті карточкасы осы Ереженің 7 қосымшасына сәйкес өтініш берушінің деректерінің немесе ауылдық округ әкімінің анықтамасының негізінде тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті органмен толтырылады.
33. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыстар:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден және сатудан;
2) бағалы қағаздардан;
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариатты сатудан;
5) жылжымайтын мүлік пен көлік құралдарын сатудан;
6) авторлық сыйақы түрiндегi;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
8) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
9) қайтарымсыз алынған ақша түрінде;
10) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақы (мүдде) түрінде;
11) ақшалай аударымдар түрінде;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, лотереяларда ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
13) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн қоса алғанда, мәлiмделген өзге де табыстар есепке алынады.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде ақылы негізде күндізгі бөлімде оқитын шәкіртақы алмайтын студенттердің жиынтық табысына ерікті айтылған табысы есептеледі.
Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
Жылжымайтын мүлік пен көлік құралын сатудан алынған кіріс алынған күні бойынша бір жолғы жалпы жиынтық табысқа кіреді.

2) доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления;
3) стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции (согласно приложения к настоящим Правилам), и вычитается средний уровень расходов;
4) для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в Карагандинской области на продукцию растениеводства и животноводства, предоставляемые Департаментом координации занятости и социальных программ Карагандинской области, на основании данных управления статистики Карагандинской области;
5) при реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике;
6) индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, заполняется уполномоченным органом по назначению жилищной помощи на основе данных заявителя или справки акима сельского округа.
33. Другие доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии в совокупный доход учитывается добровольно заявленный доход.
Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.

34. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй жәрдемақысы;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) баланың тууына байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақы;
5) жеке ісін ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылығын дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке ісін ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылығын дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайдаланылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмектің сомасын ескере отырып есептеледі.
6) осы отбасында тұрмайтын отбасы мүшелерінің біреуіне төленетін алимент;
7) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге баруға жолақысын төлеу;
8) протездеу уақытында азаматтарды ұстау, қамтамасыз ету;
9) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерде емделуге баруының жолақысының құнын төлеу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін заттай көмек түрлері:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емделу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектерге бөлінген жүріп-тұру құралдары (арба-күймелер) және оңалтудың басқа құралдары;
білім алу кезінде оқушыларды тегін тамақтандыру;
11) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
12) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетілген көмек;
13) азық-түлік өнімдеріне бағалардың өсуіне байланысты аз қамтылған азаматтарға көрсетілетін ақшалай және заттай түрдегі көмек;
14) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне тұрғын үйді ұстау мен коммуналдық қызметтерді төлеуге және ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт саласының мамандарына қатты отынға көмек көрсету.
Абай ауданы бойынша
Тұрғын үй көмегін көрсету ережесіне
1 қосымша
Тұрғын үй көмегін тағайындау жөніндегі
Өтініш
Өтініш иесін қосқанда, ______ адамнан тұратын менің отбасыма тұрғын үйді ұстау (жалдау, мемл. қордан тұрғын үйді жалға алу) және коммуналдық қызметтерді тұтыну бойынша шығындарды өтеуге жәрдемақы төлеуді өтінемін.
Мен және менің отбасымның мүшелері, заңды және жеке тұлғаларға берілуі мүмкін табыстар жөнінде, отбасы мүшелерінің табыстары жөнінде ақпаратты ашуға өз рұқсатымызды береміз.
Өтініш иесінің деректері:
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Жеке куәлігінің деректері _____________________________________
(туған күні, N және жеке куәлігінің берілген күні)
СТН ___________________ Банк, Қазпошта шотының N ______________
Табыс түрі (зейнетақы, еңбекақы, стипендия және т.б.) _________
Өтініште көрсетілген басқа табыстарым жоқ.
МЕКЕНЖАЙЫ: __________, _________________ көш.____ үйі___ пәтері тел. _________________
Меншігі __________________________ Түрі _______________________
(КСК, ЖКО және т.б.) (жеке меншік, мемлекеттік)
Жалпы ауданы _________ текше м., қосымша ауданы________текше м., бөлме саны ___________
Қолы _____________________
Күні _____________________
Абай ауданы бойынша
Тұрғын үй көмегін көрсету ережесiне
2 қосымша
Отбасы құрамы және тұрғын үйдің
жалпы ауданы туралы
анықтама
Азамат (-ша) __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә толық көрсетіледі)
_______________, _______________ көшесі, _____үй, ___ пәтер мекенжайы бойынша тұратындығын растау үшін берілді. Отбасы құрамы _______ адам. Ауданы _________________ текше м.
Жекешелендіру келісімшарты (сатып-алу және т.б.) N ____________
Ордер N ___________ _______________________
Пәтердің-үйдің басты иесімен (пәтер жалдаушымен) бірге тұрып жатқандар:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Анықтама азаматтарды тіркеу кітабының негізінде толтырылады.
Маманның қолы _________________________
Қабылдаған күні _______________________
Абай ауданы бойынша
Тұрғын үй көмегін көрсету ережесiне
3 қосымша
Отбасы мүшелерінің кірістері туралы
анықтама

34. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи.
6) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
7) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
8) содержание граждан на время протезирования;
9) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
10) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресла-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования;
11) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
12) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
13) помощь в денежном и натуральном выражении, оказываемая малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания;
14) помощь гражданам из числа участников и инвалидов Великой Отечественной войны по расходам на содержание жилья и оплату коммунальных услуг и социальная помощь по приобретению топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры и спорта, проживающим в сельской местности.
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи по Абайскому району
Заявление
о назначении жилищной помощи
Прошу начислить моей семье, состоящей из __________ человек, включая заявителя, пособие по возмещению затрат по оплате содержания жилья (найму, аренде жилья из гос.фонда) и потребление коммунальных услуг.
Я и члены моей семьи, даем свое разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу службе жилищных пособий сведений о доходах членов нашей семьи.
Данные заявителя:
Ф.И.О. ________________________________________________________
Данные удостоверения ________________________________________________
(дата рождения, номер и дата выдачи удост.)
РНН __________________ ,номер счета банка, Казпочты _________________
ИИН _________________________________________________________________
Тип дохода (пенсия, з/плата, стипендия и т.п.) ______________________
Других доходов, указанных в заявлении не имею.
Адрес: _____________, ул.__________________, д._______,кв.__________
тел. _______________
Принадлежность ___________________ Тип ______________________________
(КСК, ЖКО и т.п.) (частное, гос-ное)
Общая площадь _____ кв.м., доп. площ. __ кв.м., кол-во комнат _______
Подпись ______________________
Дата _________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи по Абайскому району
Справка
о составе семьи и размере общей площади занимаемого жилья
Дана гражданину (ке) ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. указывается полностью)
в том, что он (она) действительно проживает по адресу _______________
(ул. мкр) _______________ дом _________ кв _____. Имеет состав семьи
______ чел. Занимаемая площадь__________________кв.м.
Договор приватизации (купли-продажи и т.п.) N_____ от________________
Ордер N _________ от ________________________________________________
Вместе с основным владельцем квартиры - дома (квартиросъемщиком)
проживают:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Справка заполняется на основании книги регистрации граждан.
Подпись специалиста ____________________
Дата принятия __________________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
жилищной помощи по Абайскому району
Справка
о доходах всех членов семьи

195
Етті құс
күн
125
Абай ауданы бойынша
Тұрғын үй көмегін көрсету ережесiне
6 қосымша
Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетiн табысты есептеудiң нормативтiк карточкасы
Өсімдік шаруашылығының өнiмi
Өнiм
Жердiң 1 соткасының орташа түсiмi, кг
Жердiң 1 соткасына жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 кг өнiмнiң орташа бағасы, теңге
1 соткадан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2-бағ. х 4-бағ.)
1 сотка жерден түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5-бaғ - 3-бағ.)
1
2
3
4
5
6
Бидай
Арпа
Қарамық
Жүгерi (жасыл салмағы)
Көп жылдық шөптер
Бiр жылдық шөптер
Картоп
Көкөнiстер
Бақшалар
Шекілдеуiк бақтары (алма, алмұрт және басқалары)
Сүйектi жемiс бақтары (өрiк, қара өрiк және басқалары)
Жидек дақылдары
Жүзім
Мал шаруашылығының өнімi
Өнiм
1 бастан алынатын орташа өнiмдiлiк, кг (л)
1 басқа жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 кг өнiмнiң, (1 л, 10 дана жұмыртқаның) орташа бағасы, теңге
1 бастан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2-бағ. х 4-бағ.)
1 бастан түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5-бағ. - 3 бағ.)
1
2
3
4
5
6
Сүтті iрi қара мал (сүт)
Eтті iрi қара мал (сиыр еті)
Шошқалар (шошқа еті)
Қойлар, ешкілер ет/жүн
Жылқы (жылқы еті)
Түйе (түйе еті)
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
Етті құс (құс еті)
Абай ауданы бойынша
Тұрғын үй көмегін көрсету ережесiне
7 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгі жеке нормативтік карточкасы
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Үйiнiң мекен-жайы _____________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
"____"_________ 20____ж. ____________________________________________ (өтiнiш иесінің қолы)
_____________________________________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)

195
Птица мясного направления
День
125
Приложение 6
к Правилам предоставления
жилищной помощи по Абайскому району
Нормативная карточка
расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, кг
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, тенге
Средняя цена 1 кг продукции, тенге
Стоимость произведенной продукции с 1 сотки, тенге (гр.2 х гр.4)
Доход (+), убыток (-) с 1 сотки земли, тенге (гр.5 – гр.3)
1
2
3
4
5
6
Пшеница
Ячмень
Гречиха
Кукуруза (зеленая масса)
Многолетние травы
Однолетние травы
Картофель
Овощи
Бахчи
Сады семечковые (яблоки, груши и др.)
Сады косточковые (урюк, слива и др.)
Ягодные культуры
Виноград
Продукция животноводства
Продукция
Средняя продуктивность с 1 головы, кг (л)
Средний уровень расходов на 1 голову, тенге
Средняя цена 1 кг продукции, (1 л, 1 десятка яиц), тенге
Стоимость продукции с 1 головы, тенге (гр.2 х гр.4)
Доход (+), убыток (-) с 1 головы, тенге (гр.5 - гр.3)
1
2
3
4
5
6
КРС молочного направления (молоко)
КРС мясного направления (говядина)
Свиньи (свинина)
Овцы, козы (мясо/шерсть)
Лошадь (конина)
Верблюд (мясо)
Птица яичного направления (яйца)
Птица мясного направления (мясо)
Приложение 7
к Правилам предоставления
жилищной помощи по Абайскому району
Типовая индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. ________________________________________________________
Домашний адрес ________________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, кол-во
Норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
Итого: доход в квартал
"___"___________20___г. ____________________________________
(подпись заявителя)
_____________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет)