Абай ауданының елді мекендерін көріктендіру Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай ауданының мәслихатының 2010 жылғы 7 қазандағы 27 сессиясының N 27/327 шешімі. Қарағанды облысы Абай ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 19 қарашада N 8-9-90 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы мәслихатының 4 сессиясының 2012 жылғы 5 сәуірдегі N 4/43 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Абай ауданы мәслихатының 4 сессиясының 2012.04.05 N 4/43 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңына сәйкес Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Абай ауданының елді мекендерін көріктендірудің ұсынылған Ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) Абай аудандық мәслихатының 2005 жылғы 14 шілдедегі 21 кезектен тыс сессиясының N 21/214 "Абай ауданының аумақтарын көркейту, санитарлық тазалықта ұстау және жасыл көшеттерді қорғау Қағидасын бекіту туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіміне - 2005 жылғы 15 тамызда N 8-9-4 болып тіркелген, "Абай-Ақиқат" аудандық газетінің 2005 жылғы 20 тамыздағы N 34(3577) санында жарияланған;
2) Абай аудандық мәслихатының 2005 жылғы 21 қазандағы 24 кезекті сессиясының "Абай аудандық мәслихатының 2005 жылғы 14 шілдедегі 21 кезектен тыс сессиясының N 21/214 "Абай ауданының аумақтарын көркейту, санитарлық тазалықта ұстау және жасыл көшеттерді қорғау Қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" N 24/237 шешімінің (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіміне - 2005 жылғы 31 қазанда N 8-9-6 болып тіркелген, "Абай-Ақиқат" аудандық газетінің 2005 жылғы 5 қарашадағы N 45 (3588) санында жарияланған.
3. Осы шешім оларды алғашқы ресми жариялағаннан кейін он күнтізбе күн өткен соң күшіне енеді.
Сессия төрайымы                            Г. Бахраева
Абай аудандық
мәслихатының хатшысы                       Б. Цай
КЕЛІСІЛДІ
Абай ауданының ішкі істер
басқармасының бастығы                      С. Айдаров
07.10.2010 ж.
Абай қаласы әкімінің
міндетін атқарушы                          М. Бимаганбетов
07.10.2010 ж.
Абай ауданы бойынша мемлекеттік
санитарлық-эпидемиялық
қадағалау басқармасының бастығы            Г. Дауытпаева
07.10.2010 ж.
"Тұрмыстық-коммуналдық шаруашылығы,
жолаушылар көлігі және автомобиль
жолдары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы            Е. Қысраунов
07.10.2010 ж.
Абай аудандық мәслихатының
2010 жылғы 7 қазандағы
27 кезектен тыс сессиясының
N 27/327 шешімімен бекітілген
Абай ауданының елді мекендерін көріктендіру ережелері
Абай ауданының елді мекендерін көріктендіру ережелері (бұдан әрі – Ережелер) көріктендіру саласында орындауға міндетті бірыңғай нормалар мен талаптар орнатады, ауданның елді мекендерінің аумақтарындағы жер телімдерінің, ғимараттардың, құрылымдардың меншік иегерлері немесе пайдаланушылары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар үшін ауданның елді мекендерінің аумақтарын жинау және сақтау тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил благоустройства населенных пунктов Абайского района
Решение 27 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 7 октября 2010 года N 27/327. Зарегистрировано Управлением юстиции Абайского района Карагандинской области 19 ноября 2010 года N 8-9-90. Утратило силу - решением 4 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 5 апреля 2012 года N 4/43
Сноска. Утратило силу - решением 4 сессии Абайского районного маслихата Карагандинской области от 05.04.2012 N 4/43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства населенных пунктов Абайского района.
2. Признать утратившими силу:
1) решение 21 очередной сессии Абайского районного маслихата от 14 июля 2005 года N 21/214 "Об утверждении Правил благоустройства, санитарной очистки территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в Абайском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 8-9-4 от 15 августа 2005 года, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 20 августа 2005 года N 34 (3577);
2) решение 24 очередной сессии Абайского районного маслихата от 21 октября 2005 года N 24/237 "О внесении изменений и дополнений в решение 21 сессии Абайского районного маслихата от 14 июля 2005 года N 21/214 "Об утверждении Правил благоустройства, санитарной очистки территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в Абайском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 8-9-6 от 31 октября 2005 года, опубликовано в районной газете "Абай-Ақиқат" от 5 ноября 2005 года N 45 (3588).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Г. Бахраева
Секретарь Абайского
районного маслихата                        Б. Цай
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник Абайского
Управления внутренних
дел Абайского района                       С. Айдаров
07.10.2010
Исполняющий обязанности
акима города Абай                          М. Бимаганбетов
07.10.2010
Начальник управления
государственного санитарно-
эпидемиологического
надзора по Абайскому району                Г. Даутпаева
07.10.2010
Начальник государственного
учреждения "Отдел жилищно-
коммунального хозяйства,
пассажирского транспорта
и автомобильных дорог
Абайского района"                          Е. Кисраунов
07.10.2010
Утверждены
решением 27 внеочередной сессии
Абайского районного маслихата
от 7 октября 2010 года N 27/327
Правила благоустройства населенных пунктов Абайского района
Правила благоустройства населенных пунктов Абайского района (далее – Правила) устанавливают единые и обязательные к исполнению нормы и требования в сфере благоустройства, определяют порядок уборки и содержания территории населенных пунктов района для физических и юридических лиц, являющихся собственниками и (или) пользователями земельных участков, зданий, строений, сооружений на территории населенных пунктов района.

Ережелер Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтарындағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі "Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережеcін бекіту туралы" N 555 бұйрығына сәйкес құрастырылған.
Аумақтардың көріктендіру мен санитарлық тазалау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру Абай қаласының, Абай ауданының ауыл аймақтары мен кенттердің әкімдеріне (одан әрі - бағдарлама әкімгерлері), кондоминиум объектісін басқару мақсатында құрылған көпқабатты тұрғын үйлердегі тұрғын бөлмелердің (пәтерлер) меншік иегерлерінің коммерциялық емес ұйымдарына, ғимараттар, құрылымдар, құрылыстар, жер телімдерінің меншік иелеріне және (немесе) пайдаланушыларға, жер пайдаланушыларға жүктеледі.
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелерде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ауданның елді мекендерінің аумақтарында бекіту объектілері:
белгіленген бөліктердің шекараларынан, көлік жолының шетімен шектелген қалалық, кенттік және ауылдық көшелердің жағындағы аумақ;
ішкікварталдық аумақтардың бөліктері;
аулаішілік аумақтар – кіші сәулеттік формаларды, балалар, киім, контейнерлік алаңдар, автокөлік тұрақтарын, қолөнерлік құрылымдарды, үйге кіреберістер, аулаға кіреберістерді (бір аулада бірнеше жер пайдаланушы болған жағдайда бекітілген аумақтардың шекаралары пайдаланатын аумақтардың шекараларына пропорционалды анықталады, немесе тараптардың келісімі бойынша);
уақытша сақтау немесе жинақтау мақсатында пайдаланатын аумақ;
белгіленген немесе қосалқы аумақ;
инженерлік желілердің қорғалатын өңірлерінің аумағы;
2) аумақтардың санитарлық тазалауы – қатты тұрмыстық қалдықтар мен ірікөлемді қоқыстарды жинау, шығарып тастау және кәдеге жарату (зарасыздандыру);
3) бекітілген аумақ – санитарлық тазалау мен жинау үшін арналған жер бөлігі. Аумақтарды белгілеу субъектілерімен келісім бойынша жұмыстарды ұйымдастыру барысында бағдарлама әкімгерлерімен берілетін көріктендіру паспортында (1 қосымша) көрсетілген аумақтың көлемінен аспайтын, санитарлық тазалау мен жинауға арналған жер бөлігі;
4) бекітілген аумақтардың субъектілері – жеке және заңды тұлғалар болып табылады:
кондоминиум объектілер басқару мақсатында құрылған көппәтерлі тұрғын үйлердегі бөлмелердің (пәтерлердің) коммерциялық емес ұйымдары;
ғимараттар мен құрылымдарды пайдаланушылар және (немесе) меншік иелері;
жер телімдерін пайдаланушылар және (немесе) меншік иелері;

Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Экологическим Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года N 555 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения".
Организация работ по благоустройству и санитарному содержанию территории возлагается на акимов города Абай, поселков и сельских округов Абайского района (далее - администраторы программ), некоммерческие объединения, собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума, собственников и (или) пользователей зданий, строений, сооружений, земельных участков и землепользователей.
1. Общие положения
1. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) объектами закрепления на территории населенных пунктов района являются:
территория со стороны городских, поселковых и сельских улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части;
участки внутриквартальных территорий;
внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон);
территория, временно используемая в целях хранения и складирования;
отведенная и прилегающая территория;
территория охранных зон инженерных сетей;
2) санитарная очистка территории - сбор, вывоз и утилизация (обезвреживание) твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора;
3) закрепленная территория – участок земли, предназначенный для санитарной очистки и уборки. По площади не превышающий площади отведенной территории, указанной в паспорте благоустройства (приложение 1), выдаваемом администраторами программ при организации работ по санитарному содержанию населенных пунктов района по согласованию с субъектами закрепления территорий;
4) субъектами закрепления территорий - являются как физические, так и юридические лица:
некоммерческие объединения собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума;
собственники и (или) пользователи зданий и сооружений;
собственники и (или) пользователи земельных участков;

5) демалатын орындардың аумақтары – халықтың демалыс орындарын жабдықтау мен ұйымдастыру үшін арналған және өзіне парктер мен скверлерді, су қоймаларын, пляждар, ландшафтік сәулет объектілерін енгізетін қоғамдық пайдалану орындары, сонымен қатар, демалу мен сауықтыру мақсатындағы басқа да орындар;
6) жасыл көшеттер–жасанды және табиғи текті ағаш, ағаш-бұталы, шілікті және шөпті өсімдіктер;
7) жер телімін пайдаланушы және (немесе) меншік иесі–жер телімін ауданның елді мекендері шеңберінде пайдаланатын жеке және (немесе) заңды тұлға;
8) ірікөлемді қоқыс (одан әрі – ІКҚ) – өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және өзінің көлемі бойынша арнайы қоқыс жинаушы көліктермен тасымалдау мүмкіндігін жоққа шығаратын тұтыну және шаруашылық қызмет қалдықтары;
9) қатты тұрмыстық қалдықтар (одан әрі - ҚТҚ) – тұтынудың тұрмыстық қалдықтары, шикізат, материал, шала өнімдердің, өндіру немесе тұтыну процесінде пайда болған басқа да бұйымдар мен өнімдердің қалдықтары, сонымен қатар, өзінің пайдаланушылық қасиеттерін жоғалтқан тауарлар (өнімдер), жапырақтар, бұталар мен сыпырғанда пайда болған қоқыстан басқа;
10) кіші сәулеттік формалар – қолөнерлік және практикалық пайдалану объектілері: сәулеттер, фонтандар, барельефтер, гүлдерге арналған құмыралар, павильондар, беседкалар, урналар, балалардың ойын құрылымдары мен ересектердің демалуына арналған жабдықтар. Кіші сәулеттік формаларға сонымен қатар: қоғамдық кеңістіктердің, аулалардың және демалатын орындардың аумақтарында орналасқан әр-түрлі демалыс орындықтары, үстел ойындары мен жазғы кафелер алаңдарында орындықтар мен үстелдер жатады;
11) қоқыстың санкцияланбаған үйінділері - өз бетінше (санкциясыз) тастау (орналастыру) немесе жинастыру нәтижесінде пайда болған өндіріс және тұтыну қоқыстарының жиналуы;
12) көріктендіру – ауданның елді мекендерінің қауіпсіздігін, қолайлығы мен көркемдік сипаттамасын қамтамасыз етуге бағытталған, жер бетін жабу құралдарын, көркемдік көгалдандыру мен суаруды, жартылай құрылымдарды, кіші сәулеттік формаларды, сыртқы жарықтандыруды, визуалды ақпаратты, жарнама мен басқа да құралдарды пайдаланумен қатар жүзеге асырылатын, берілген аумақ шеңберіндегі жеке және заңды тұлғалардың қызметі. Осы қызмет аумақтарды жинастыруды ұйымдастыруды, пайдалануды, санитарлық ұстауды, көріктендірудің объектілері мен элементтерін жөндеу мен қорғауды қарастырады;
13) ҚТҚ мен ІКҚ кәдеге жарату (зарарсыздандыру) – адам денсаулығына және қоршаған ортаға зияндық әсерінің алдын-алу мақсатында ҚТҚ мен ІКҚ арнайы құрылымдарда әр-түрлі технологиялық әдістермен өңдеу;

5) рекреационные территории – места общего пользования, предназначенные для организации и обустройства мест отдыха населения и включающие в себя парки и скверы, водоемы, пляжи, объекты ландшафтной архитектуры, а также иные места досугового и оздоровительного назначения;
6) зеленые насаждения – древесная, древесно-кустарниковая, кустарниковая и травянистая растительность как искусственного, так и естественного происхождения;
7) собственник и (или) пользователь земельного участка – физическое и (или) юридическое лицо, использующее земельный участок в разрезе населенных пунктов района;
8) крупногабаритный мусор (далее – КГМ) – отходы потребления и хозяйственной деятельности, утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки специальными мусороуборочными машинами;
9) твердые бытовые отходы (далее - ТБО) - бытовые отходы потребления, остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства, кроме листвы, веток и смета;
10) малые архитектурные формы – объекты декоративного характера и практического использования: скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения. К малым архитектурным формам также относятся: различные виды скамей отдыха, размещаемые на территории общественных пространств, рекреаций и дворов; скамей и столов - на площадках для настольных игр, летних кафе;
11) несанкционированная свалка мусора - скопление отходов производства и потребления, возникшее в результате их самовольного (несанкционированного) сброса (размещения) или складирования;
12) благоустройство - деятельность юридических и физических лиц в границах отведенной территории, направленная на обеспечение безопасности, удобства и художественной выразительности населенных пунктов района, осуществляемая с использованием средств покрытия поверхности земли, декоративного озеленения и обводнения, некапитальных сооружений, малых архитектурных форм, наружного освещения, визуальной информации, рекламы и иных средств. Данная деятельность предусматривает организацию уборки территории, эксплуатацию, санитарное содержание, ремонт объектов и элементов благоустройства;
13) утилизация (обезвреживание) ТБО и КГМ - обработка ТБО и КГМ различными технологическими методами на специальных сооружениях с целью предотвращения вредного воздействия на здоровье человека и окружающую среду.

14) сұйық тұрмыстық қалдықтар (одан әрі - СТҚ) – қоқыстар мен жуындылар;
15) сыртқы абаттандыру объектілері – кешендік абаттандыру бойынша қызметтер атқарылатын ауданның елді мекендерінің кез-келген аумақтары: алаңдар, аулалар, кварталдар, қызметтік-жоспарлы құрылымдар, аудандар мен шағынаудандардың аумақтары, жалпы қаланың өзі, ауданның кенттері және ауылдық аймақтары, сонымен қатар, бірыңғай қалақұрылыстық регламенттеу (қорғалатын өңірлер) немесе визуалды-кеңістіктік қабылдау ұстанымы бойынша бөлінетін аумақтар (қосымша құрылысы бар алаң, қосалқы аумағы мен құрылысы бар көше).
2. Жалпы талаптар
2. Барлық меншік түрлеріндегі заңды және жеке тұлғалар бекітілген және белгіленген аумақтар шекарасында тазалау жұмыстарын, қажетті жайластыруды, сонымен қатар, жеке қаражат есебінен, сәулеттік, санитарлық, экологиялық талаптарға сәйкес абаттандыру элементтері мен объектілерінің ұстау және жөндеуді жүргізеді.
3. Коммуникацияның барлық түрлеріне қызмет көрсетуші шаруашылық субъектілер дер кезінде сәйкес коммуникацияларын ұстау және жөндеу жұмыстарын жүргізуі тиіс, жөндеуден кейін бұзылған қабаттар мен элементтерді қайта қалпына келтіру қажет.
4. Мердігерлік ұйымдар жол қабаттарын, тротуар, көгалдар, абаттандыру элементтерін және сәулеттік құрылымдарды қирату жолымен, инженерлік коммуникацияларды өткізу, жөндеу және қайта жаңғыртумен байланысты жұмыстарды тек бағдарлама әкімгерлерімен берілетін жазбаша келісім (ордер) арқылы ғана жүргізе алады. Ордерге қираған қабаттарды абаттандыру мен қайта жаңғырту жағдайлары және мерзімдері туралы талаптар енгізіледі. Ордердің талаптарын орындамаған жағдайда ордердегі талаптарды сот арқылы қажет болған жағдайда келтірілген залалды өтеу арқылы мәжбүрлік орындау бойынша шаралар қолданылады.
5. Мердігерлер, асфальттік қабатты қиратумен байланысты жер жұмыстары аяқталғаннан кейін жол қабатын бес тәулік ішінде қайта қалпына келтіру керек.
6. Жолды жөндеу жұмыстарын жүргізетін мердігер ұйымдар қаланың автокөлік жолдарында орналасқан жарамсыздық жағдайға келген люктерді, канализациялық құдықтарды ауыстыру бойынша тиісті шаралар қолданады.
7. Аудан елді мекендерінің аумақтарында рұқсат етілмейді:
1) көшенің және (немесе) көлік құралдары жүретін бөліктің ластану мүмкіндігін болдырмайтын олардың жасырылуысыз кез-келген жүктердің көлік құралдары арқылы тасымалдау;
2) меншік иесінің және (немесе) объектіні пайдаланушының рұқсатысыз және (немесе) бұл мақсаттарға арналмаған жерлерде жарнамалар, плакаттар, үндеухаттар, әр-түрлі ақпараттық материалдар орналастыру, жазулар мен графикалық суреттер салу;

14) жидкие бытовые отходы (далее ЖБО) – нечистоты и помои;
15) объекты внешнего благоустройства – любые территории населенных пунктов района, на которых осуществляется деятельность по комплексному благоустройству: площадки, дворы, кварталы, функционально-планировочные образования, территории районов и микрорайонов, город в целом, поселки и сельские округа района, а также территории, выделяемые по принципу единой градостроительной регламентации (охранные зоны) или визуально-пространственного восприятия (площадь с застройкой, улица с прилегающей территорией и застройкой).
2. Общие требования
2. Юридические и физические и лица всех форм собственности производят в границах отведенной и закрепленной территории уборку, требуемое обустройство, а также уход, содержание и ремонт объектов и элементов благоустройства за счет собственных средств согласно архитектурным, санитарным, экологическим требованиям.
3. Хозяйствующим субъектам, обслуживающим все виды коммуникаций надлежит содержать и своевременно проводить ремонт соответствующих коммуникаций, производить после ремонта восстановление нарушенных покрытий и элементов.
4. Подрядные либо субподрядные организации могут производить работы, связанные с прокладкой, ремонтом и реконструкцией инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений, только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного администраторами программ. В ордер включаются требования о сроках и условиях восстановления и благоустройства нарушенных покрытий. В случае невыполнения требований ордера принимаются меры по принудительному исполнению требований ордера в судебном порядке и при необходимости с возмещением причиненного ущерба.
5. Подрядные либо субподрядные организации после завершения земельных работ, связанных с разрушением асфальтного покрытия должны восстановить дорожное покрытие в течение пяти суток.
6. Подрядные либо субподрядные организации, производящие дорожно-ремонтные работы принимают соответствующие меры по замене пришедших в негодность люков, решеток ливневой канализации, расположенных на автодорогах города.
7. На территории населенных пунктов района не допускается:
1) перевозка транспортными средствами любых видов грузов без тщательного их укрытия, исключающую возможность загрязнения улицы и (или) проезжей части;
2) размещение объявлений, плакатов, листовок, различных информационных материалов, нанесение надписей и графических изображений без согласия собственника и (или) пользователя объекта и (или) вне отведенных для этих целей мест;

3) автокөлік жолдарының жүретін жеріне қоқыс, қозғалысқа кедергі келтіретін өнімдер тастау;
4) ғимарат, құрылымдар мен тұрғын үйлердің терезелерінен қоқыс лақтыру;
5) тыныштық пен тәртіпті бұзатын әрекеттер жасау, сағат 23.00-ден 06.00-ге дейін, апаттық жағдайлардың алдын-алу бойынша немесе аумақтарды жинау бойынша жұмыстардан басқа;
6) аулалық, кварталішілік аумақтардың жасыл аймақтарына, балалар алаңдарына, жаяу жолаушылар жолына және тротуарларға қызметтік және меншік көліктерді кіргізу, тұрақтау;
7) орнытылмаған жерлерде, арнайы бөлінген және сәйкес белгілермен белгіленбеген жерлерден тыс жерде көлік құралдарының тұрағы, жуу және орналастыру;
8) кез-келген сала объектілерін орналастыру, сонымен қатар, көлік құралдарын көгалдарда, гүл бақтарда, балалар, киімдер және контейнерлік алаңдарда, ғимараттардың доғалары мен скверлерде орналастыру;
9) аула аумақтарының жүретін жерінде, арнайы автокөліктің қозғалысына кедергі келтіретін арқалықтар, блоктар мен басқа да қоршауларды көтеріп орнату, сонымен қатар, орналасқан орнына қарамастан, тұрақ үшін арнайы бөлінген жерлерден басқа, таратылған көлік құралдарын орналастыру.
8. Кәсіпорындардың шаруашылық қызметтері нәтижесінде пайда болатын өндірістік қалдықтарды жинау және уақытша сақтау осы кәсіпорындардың күшімен осы мақсаттар үшін жабдықталған орындарда жүргізіледі.
Қалдықтардың кәсіпорындардың аумақтарында арнайы бөлінген жерлерден тыс жерлерде жинақтау және оларды орналастыру шегінен асыруға рұқсат етілмейді.
Өсімдік және басқа топырақты уақытша жинақтау тек арнайы бөлінген бөліктерде ғана рұқсат етіледі.
9. Тұрғын аймақта рұқсат етілмейді:
1) көлік құралдарының үй арасымен қозғалу;
2) көлік құралдарының жолдан тыс жерде жүруі;
3) оқытушылық мақсатында жүру;
4) рұқсат етілген салмағы 3,5 тоннадан асатын жүк көліктерінің, арнайы бөлінген және белгілермен белгіленген орындардан тыс жерлерде орналасуы;
5) дауыстық дабыл беру, қатты әуен қосу;
6) жұмыс істейтін қозғалтқышы бар механикалық көлік құралдарының тұрағы.
Сонымен қатар осы тармақтың талаптары аулалық аумақтарға да қатысты.
3. Ауданның елді мекендерінің аумақтарын тазалау мен жинауды ұйымдастыру, жинауға қатысты негізгі талаптар мен түрлері
10. Елді мекендердің аумақтарын санитарлық тазалау жүйесі өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды жинауды, жоюды, зарарсыздандыруды және қайта өңдеуді қарастырады және арнайы ұйымдармен жүзеге асырылады.
11. Ауданның елді мекендерін ағымдағы санитарлық күтіп ұстау және тазалау залалсыздандыру орындары бар қоқыс шығаруға мамандандырылған кәсіпорындар арқылы жүзеге асырылады және келесі шараларды қамтамасыз етуді көздейді:

3) выбрасывать на проезжую часть автомобильных дорог мусор, предметы, создающие опасность для движения;
4) выбрасывать из окон зданий, сооружений и жилых домов мусор;
5) производство действий, нарушающих тишину и порядок, с 23.00 до 06.00 часов, кроме работ по уборке территории либо работ по устранению аварийных ситуаций;
6) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны дворовых и внутриквартальных территорий, детские площадки, пешеходные дорожки и тротуары;
7) стоянка, мойка и парковка транспортных средств в неустановленных местах, вне специально выделенных и обозначенных соответствующими дорожными знаками и (или) разметками мест;
8) размещение объектов различного назначения, а также парковка автотранспортных средств на газонах, цветниках, детских, бельевых и контейнерных площадках, в арках зданий и скверах;
9) возведение и установка на проездах дворовых территорий балок, блоков и иных ограждений территорий, препятствующих проезду спецавтотранспорта, а также стоянка разукомплектованных транспортных средств независимо от места их расположения, кроме специально отведенных для стоянки мест.
8. Сбор и временное хранение отходов производства, образующихся в результате хозяйственной деятельности предприятий, осуществляются силами этих предприятий в специально оборудованных для этих целей местах.
Складирование отходов на территории предприятия вне специально отведенных мест и превышение лимитов на их размещение не допускается.
Временное складирование растительного и иного грунта разрешается только на специально отведенных участках.
9. В жилой зоне не допускается:
1) сквозное движение транспортных средств;
2) движение транспортных средств вне проезжей части;
3) учебная езда;
4) стоянка грузовых автомобилей с разрешенной максимальной массой более 3,5 тонн, автобусов вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметкой мест;
5) подавать звуковой сигнал, включать громкую музыку;
6) стоянка механических транспортных средств с работающим двигателем.
Требования данного пункта распространяются также и на дворовые территории.
3. Организация уборки и очистки территории населенных пунктов района, виды и основные требования к уборке
10. Система санитарной очистки территории населенных мест предусматривает сбор, удаление, обезвреживание и утилизацию бытовых и производственных отходов и осуществляется специализированными организациями.
11. Текущее санитарное содержание и очистка населенных пунктов района осуществляется специализирующимися организациями по вывозу мусора, имеющими места утилизации и заключается в проведении мероприятий, обеспечивающих:

1) ауданның елді мекендерінің аумағында қоқыстарды, қалдықтарды жинау және оларды уақтылы шығаруды ұйымдастыру;
2) тұтыну қалдықтарын жинауға арналған контейнерлік алаңдарды ағымды, жоспарлы-үздіксіз тазарту, қалдықтарға арналған контейнерлер орнату, нормативтік талаптарға сәйкес қоғамдық пайдалану орындарында урналар орнату;
3) аудан елді мекендерінің аумақтарын тазалау, суару, қоқыстарды жинау, қысқы мезгілде – қарды жинау және шығару, көшелердің өтпе жолдарын және жаяу жүргіншілер тротуарларын тайғаққа қарсы қоспалармен өңдеу, белгіленген және көметін орындарға тұтыну қалдықтарын шығару, өзендерді, бұлақтарды, арналарды, науаларды, нөсерлік кәріздерді және су өткізетін құрылғыларды қоқыстан тазарту;
4) санитарлық қорғалатын аймақтардың нормативтік шегінде жүйелі түрде аумақты күтіп ұстау бойынша жұмыстарын.
12. Жаңадан құрылыс салынатын учаскелерде ғимаратты пайдалануға енгізетін кезде тазалау жұмыстарын ұйымдастыру қажет.
13. Ғимараттар мен құрылыстардың, жеке тұрғын құрылыстардың иелері және (немесе) пайдаланушылары тұрмыстық қалдықтарды шығаруға уақтылы шарт жасауға тиіс.
Кондоминиум объектісін басқару мақсатында құрылған көп пәтерлі тұрғын үйлердегі үй-жайлардың (пәтерлердің) иелерінің коммерциялық емес бірлестіктері тиіс:
1) қоқыс жинағыштар астына алаңшаларды жабдықтау;
2) азық-түліктік қалдықтарды, көшелік және аулалық қоқыстарды жинауға арналған құрал-саймандармен аула сыпырушыларды қамтамасыз етуі;
3) қоқыс қабылдаушы камераларды, алаңшаларды, сондай-ақ қалдық жинаушы орындарды жүйелі жуу, зарарсыздандыру және дезинсекциялауды қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдауы қажет.
14. Аумақтарды жинауды жүзеге асыратын арнайы ұйымдар тұрғын үй, ұйымдар мен кәсіпорындардың аумақтарынан қатты және сұйық қалдықтардың шығарылуын (келісімге сәйкес) уақытында қамтамасыз етуі қажет.
15. Аумақтарды жинау шекарасын анықтау осы Ережелердің негізінде жүзеге асырылады:
1) көше-жол желісі, алаңдар, қоғамдық орындар (қоғамдық демалу орындары, парктер, скверлер, бульварлар, аллеялар, тұндырғыштың соңғы пунктілері, иесіз бос жерлер) бойынша – мемлекеттік сатып алу мөлшерінде сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімгерлерімен;
2) кварталішілік және басқа аумақтар бойынша жинау шекаралары бағдарламалар әкімгерлерімен берілетін абаттандыру төлқұжаттарына сәйкес анықталады.
4. Аумақтарды күзгі-қысқы мезгілдегі жинау
16. Күзгі-қысқы жинау уақыты 15 қарашадан 15 наурызға дейін белгіленеді. Ауа-райының күрт өзгерген жағдайында (қар, аяз) күзгі-қысқы жинаудың басталу мен аяқталу мерзімдері бағдарламалардың әкімгерлерімен түзетіледі.

1) организацию уборки территории населенных пунктов района от мусора, отходов и их своевременной вывозки;
2) планово-регулярная, текущая очистка контейнерных площадок для сбора отходов потребления, установка контейнеров для отходов, установку урн в местах общего пользования в соответствии с нормативными требованиями;
3) уборку территорий населенных пунктов района, сбор мусора, в зимний период – уборку и вывоз снега, обработку проезжей части улиц и пешеходных тротуаров противогололедной смесью, вывоз в установленные места и захоронение отходов потребления, очистку от мусора рек, ручьев, канав, лотков, ливневой канализации и водопроводных устройств;
4) работы по систематическому содержанию территории в пределах нормативных санитарно-защитных зон.
12. На вновь застраиваемых участках, очистка должна быть организована к моменту ввода зданий в эксплуатацию.
13. Собственники и (или) пользователи зданий и сооружений, индивидуальных жилых строений должны своевременно заключать договоры на удаление бытовых отходов.
Некоммерческие объединения собственников помещений (квартир) в многоквартирных жилых домах, созданных с целью управления объектом кондоминиума должны:
1) оборудовать площадки под мусоросборники;
2) обеспечивать дворников инвентарем, предназначенным для сбора пищевых отходов, уличного и дворового смета;
3) принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции мусороприемных камер, площадок, а также сборников отходов.
14. Специализированные организации, осуществляющие уборку территории, должны своевременно осуществлять (в соответствии с договорами) вывоз твердых и жидких бытовых отходов с территорий жилых домов, организаций, учреждений.
15. Определение границ уборки территорий осуществляется на основе настоящих Правил:
1) по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, бульвары аллеи, конечные пункты отстоя, бесхозяйные пустыри) – администраторами соответствующих бюджетных программ в объеме государственных закупок;
2) по внутриквартальным и прочим территориям границы уборки определяются согласно паспортам благоустройства, выдаваемым администраторами программ.
4. Уборка территорий в осенне-зимний период
16. Период осенне-зимней уборки устанавливается с 15 ноября по 15 марта. В случае резкого изменения погодных условий (снег, мороз) сроки начала и окончания осенне-зимней уборки корректируются администраторами программ.

17. Жапырақтар түсу кезінде түскен жапырақтар дер кезінде жиналуы қажет. Жиналған жапырақтар абаттандыру бойынша кәсіпорындармен арнайы белгіленген жерлерге немесе жайластыру жерлеріне шығарылуы қажет.
Жапырақтарды тұрғын үй құрылыс жерлерінде, скверлерде, парктерде және ҚТҚ үшін контейнерлерде өртеуге болмайды.
Жапырақтар мен талдарды ағаштар мен бұталардың түбіне сыпырып тастау, сонымен қатар, оларды қоқыс жинаушы алаңдар мен қоқыс жинаушы контейнерлерде сақтауға болмайды.
18. Қысқы мезгілде жолдар, бақтағы орындықтар, урналар және кіші сәулеттік формалар, сонымен қатар, олардың алдындағы, жанындағы кеңістіктер қар мен мұздан тазартылуы қажет.
19. Парктердегі, бақтардағы, скверлердегі, бульвардағы, аллеялардағы жолдарды тазалау барысында химиялық реагенттері жоқ қарды осы мақсаттар үшін алдын-ала дайындалған алаңдарда жинау, жасыл көшеттерді сақтау және еру суларының ағысы қамтамасыз ету шартымен рұқсат етіледі.
20. Инженерлік желілердегі апаттар нәтижесінде пайда болған тротуарлар мен жолдардағы мұздар желілердің меншік иелерімен және (немесе) пайдаланушыларымен ойылып тазартылады.
21. Рұқсат етілмейді:
1) Магистральдар, көшелер, тротуарлар мен газондардың жүру бөлігіне кварталішілік жолдардан, аулалық, кәсіпорындар, ұйымдар, құрылыс алаңдардың, сауда объектілерінің аумақтарынан тазартылатын қарларды шығару және жылжыту;
2) сұйық хлорлық калий мен ас тұзын тротуарларда, қалалық жолаушылар тасымалдау көліктері аялдамаларының отырғызу алаңдарында, парктерде, скверлерде, аулалар мен жаяу жолаушылар жүретін және көгалдандырылған аумақтарда көктайғаққа қарсы реагент ретінде пайдалану;
3) ластанған және тұздалған қарды жылжыту, сонымен қатар, мұз ойындыларын көгалдарға, гүлзарларға роторлық лақтыру.
22. Метеорологиялық қызметтен жалпы көктайғақ басталу қаупі туралы дер кезінде ескерту алған жағдайда эстакадалардың, көпір құрылыстарының жүру бөлігін өңдеу жұмыстары жауын-шашынның басталуына дейін жүргізіледі.
23. Жол шетінде қар көшірінің пайда болған жағдайында қардың тротуарларға және көгадарға шығарылуы рұқсат етілмейді.
24. Аулаларға кіреберіс пен шығаберістер, квартал ішілік жолдар жолдың жүру бөлігінің шетінен механикалық сыпырып тасталғаннан кейін бірінші кезекте тазартылуы тиіс.
25. Қарды жолдар мен көшелерден тазарту екі кезеңде жүргізіледі:
1) қарды бірінші кезекті (таңдамалы) шығару жолаушылар тасымалдау көліктерінің аялдамасынан, жол бетіндегі жаяу жол өткеледерінен, көпірлер мен жолөткелдерден, халықтың қоғамдық жиналу орындарынан, емханалар мен әлеуметтік маңызы бар объектілерге кіреберістерінен қар жауып болғаннан кейін 48 сағат ішінде жүзеге асырылады;

17. В период листопада опавшие листья необходимо своевременно убирать. Собранные листья должны вывозиться предприятиями по благоустройству на специально отведенные участки, либо на поля компостирования.
Сжигать листья на территории жилой застройки, в скверах, парках и в контейнерах для ТБО не допускается.
Сгребание листвы и ветвей к комлевой части деревьев и кустарников, а также их складирование на мусоросборных площадках и мусоросборных контейнерах не допускается.
18. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны и элементы малых архитектурных форм, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
19. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах, аллеях допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
20. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается собственниками и (или) пользователями сетей.
21. Не допускается:
1) выдвигать или перемещать на проезжую часть магистралей, улиц и проездов, тротуары и газоны снег, счищаемый с внутриквартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов;
2) применение жидкого хлористого кальция и поваренной соли в качестве противогололедного реагента на тротуарах, посадочных площадках остановок городского пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и пешеходных и озелененных зонах;
3) роторная переброска и перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, цветники и зеленые насаждения.
22. В случае получения от метеорологической службы заблаговременного предупреждения об угрозе возникновения массового гололеда обработка проезжей части эстакад, мостовых сооружений производится до начала выпадения осадков.
23. При формировании снежных валов у края дороги не допускается перемещение снега на тротуары и газоны.
24. Въезды, выезды во дворы, внутриквартальные проезды должны быть расчищены в первую очередь после механизированного сгребания и подметания с края проезжей части.
25. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется в два этапа:
1) первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населения, въездов на территорию больниц и социально важных объектов осуществляется в течение 48 часов после окончания снегопада;

2) қарды соңғы (жалпы) шығару бірінші кезекті шығару аяқталғаннан кейін тапсырыс берушімен белгіленген кезектілікке сәйкес жүзеге асырылады.
Қар жинауға арналған орындар бағдарламалар әкімгерлерімен анықталады.
26. Қар тайғаннан кейін пайда болған қарды уақытша жинау орындары қоқыстан тазартылып абаттандырылуы қажет.
27. Тротуарлар, аулалық аумақтар мен жолдар қар мен мұздан асфальтқа дейін тазартылуы қажет. Мұз (көктайғақ) пайда болған жағдайда құм немесе қиыршықтаспен өңдеу жүргізіледі.
28. Аулалық аумақтар мен кварталішілік жолдардан шығарылған қарды автокөліктермен жолаушылардың еркін қозғалуына кедергі жасамайтын аула аумақтарының орындарында жинау рұқсат етіледі.
29. Қар жинау кезінде жасыл көшеттерге зақым келтіруге тыйым салынады.
30. Қарды кварталішілік аумақтарда жинау еру суларының ағысын қарастыруы тиіс.
31. Қысқы уақытта ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың иегерлерімен және (немесе) пайдаланушыларымен шатырларды мұз бен қатқақтан дер кезінде тазарту ұйымдастырылуы қажет.
32. Ғимараттардың жолаушылар зоналарына қарасты жақтарының шатырлары қар жауып болғаннан кейін қауіпті аймақтарға қоршау орнатумен қатар шұғыл түрде тазалануы қажет.
33. Ғимараттардың шатырларын мұздақтар мен мұз жасақтауларынан, оларды тротуарларға тастаумен қатар, тазарту шатырдың көше жаққа қарайтын сырғанау бетінен тек тәуліктің жарық мезгілінде ғана рұқсат етіледі. Мұздақтар мен мұз жасақтауларын шатырдың басқа беттерінен және тегіс беттерінен лақтыру тек ауланың ішкі аумақтарына жүргізіледі. Мұз жасақтаушыларын лақтыру алдында жолаушылардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуші қорғаныс шараларын жүргізу қажет.
Ғимараттың (құрылыстар мен құрылымдардың) шатырларынан лақтырылған мұз жасақтаушылар мен мұздақтарды жедел түрде жиналып көшенің жүру жолын жинайтын кәсіпорынмен үшін одан әрі шығарып тастау үшін жүру жолының шетіне орналастырылады.
34. Қар, мұз және қоқысты суағарларға лақтыруға тыйым салынады.
5. Аумақтарды көктемгі-күзгі мезгілде жинау
35. Көктемгі-күзгі жинау мезгілі 15 сәуірден 15 қарашаға дейін белгіленеді. Ауа-райының күрт өзгеру жағдайында жазғы жинау маусымының өткізу мерзімдері өзгертілуі мүмкін.
36. Аула аумақтарын, аулаішілік жолдар мен тротуарларды сыпырынды, шаң мен ұсақ тұрмыстық қоқыстарды тазарту және тазалықты күні бойы ұстап тұру аумақтарға бекітілген субъектілерімен қамтамасыз етіледі.
37. Капиталдық емес объектілердің (автотұрақтар, бокстық гараждар, ангарлар, қоймалық қосалқы құрылыстар, құрылымдар, сауда және қазмет көрсету объектілері) иегерлері және (немесе) пайданушылары бекітілген аумақтарды жинау және санитарлық тазалауға шарт жасау қажет немесе оны өз еркімен күн сайын орындау қажет.

2) окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью, определяемой заказчиком.
Места под снегосвалки определяются администраторами программ.
26. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
27. Тротуары, дворовые территории и проезды должны быть очищены от снега и наледи до асфальта. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка песком либо щебеночным отсевом.
28. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
29. Не допускается повреждение зеленых насаждений при складировании снега.
30. Складирование снега на внутридворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
31. В зимнее время собственниками и (или) пользователями зданий, строений и сооружений должна быть организована своевременная очистка кровель от наледи и сосулек.
32. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться немедленно после окончания снегопада с предварительной установкой ограждения опасных участков.
33. Очистка крыш зданий от сосулек и наледеобразований со сбросом их на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс сосулек и наледи с остальных скатов кровли, а также плоских кровель должен производиться на внутренние дворовые территории. Перед сбросом наледеобразований необходимо провести охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов.
Сброшенные с кровель зданий (строений и сооружений) наледь и сосульки немедленно убираются и размещаются у края проезжей части для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
34. Сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб не допускается.
5. Уборка территорий в весенне-осенний период
35. Период весенне-осенней уборки устанавливается с 15 апреля по 15 ноября. В случае резкого изменения погодных условий сроки проведения летней уборки могут быть изменены.
36. Очистка дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от смета, пыли и мелкого бытового мусора, а также поддержание чистоты в течение дня обеспечиваются субъектами закрепления территории.
37. Собственникам и (или) пользователям некапитальных объектов (автостоянки, боксовые гаражи, ангары, складские подсобные строения, сооружения, объекты торговли и услуг) надлежит заключать договора на санитарную очистку и уборку закрепленных территорий либо производить ее самостоятельно – ежедневно.

38. Жолдардың қиылысу жолағында жиектер сонымен қатар, көгал тәріздес жасалған көгал бойындағы ажырату жолағындағы жасыл қабаттың биіктігі 15 сантиметрден аспауы қажет. Жолақтарды әр-түрлі қоқыс пен қалдықтармен ластауға тыйым салынады.
6. Ғимараттар мен құрылымдардың сыртқы келбеттерін күту
39. Қаптаудың, сылақтың, фактуралық және сыр қабаттарының, сылақтағы сызаттардың жергілікті қирауын, қаптау жапсарларынан, кірпіш пен ұсақблокты қалаудан ерітінді бояуының сыртқа шығуы, толық жинақталған ғимараттардың түйіндерінің герметикалық жасалымдарының бұзылуы, қабырғалардың шығып тұрған бөліктеріндегі металл қабаттарының тозуы немесе зақымдануы, суағар құбырларының бұзылуы, сулы немесе тот дақтары, ағындылар, беттің жалпы ластануы, парапеттердің бұзылуы және басқа да тәріздес бұзылуларды олардың әрі қарай созылуына жол бермей ғимараттың және (немесе) құрылымның иегері және (немесе) пайдаланушы айқындау мөлшеріне қарай жою қажет.
40. Егер заңды және жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізуінде немесе жедел басқаруында, басқа пайдалануында тұрғын үйлерде немесе бос үйлерде жеке бөлмелері болған жағдайда, мұндай тұлғалар аталған ғимараттардың, пайдалану аудандарына пропорционалды, сыртқы келбеттерін жөндеуде үлесті қатысады.
41. Ғимараттардың сыртқы келбеттерін және олардың жеке элементтерін қайта өңдеу, жөндеу және жандандыру бойынша жұмыстар белгіленген тәртіп бойынша орындалу қажет. Сыртқы келбеттерінде орналасқан ақпараттық таяқшалар, естелік тақталар таза және түзу қалыпта ұсталуы қажет.
42. Кіреберістер, іргелер, әйнектер, маңдайшадағы жазулар, сыртқы жарнаманы орналастыру құралдары ғимарат және (немесе) құрылымдардың иегерлері және (немесе) пайдаланушыларымен таза және түзу қалыпта ұсталуы қажет.
43. Тыйым салынады:
1) ғимараттардың сыртқы келбеттерін және олардың құрылымдық элементтерін белгіленген тәртіпте берілген рұқсатсыз өз бетімен қайта жабдықтау;
2) балкондарды, қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қауіп төндіретін үй тұрмыстық заттарымен (жиһаз және ыдыстар) толтыру;
3) сәулеттік бөлшектерді алдын-ала жандандырусыз ғимараттар мен құрылымдардың сыртқы келбеттерін сырлау өндірісі;
4) табиғи және жасанды таспен қапталған сыртқы келбеттерін сырлау өндірісі.
44. Қабырғаға бекітілген барлық болат элементтерді тұрақты сырланып, коррозиядан қорғалуы қажет. Қабырға және іргетас арқылы барлық суқұбырлары жүргізілген орындарда асңылауларға тыйым салынады. Коммуникациялар арқылы өту үшін арналған көпірлер ғимараттар және (немесе) құрылымдардың иегерлері және (немесе) пайдаланушыларымен тазалықта және түзу қалыпта ұсталуы қажет.

38. В полосе отвода дорог высота травяного покрова по обочинам, а также разделительным полосам, выполненным в виде газонов, не должна превышать 15 сантиметров. Не допускается засорение полосы различным мусором и отходами.
6. Содержание фасадов, зданий и сооружений
39. Местные разрушения облицовки, штукатурки, фактурного и окрасочного слоев, трещины в штукатурке, выкрашивание раствора из швов облицовки, кирпичной и мелкоблочной кладки, разрушение герметизирующих заделок стыков полносборных зданий, повреждение или износ металлических покрытий на выступающих частях стен, разрушение водосточных труб, мокрые и ржавые пятна, потеки и вымолы, общее загрязнение поверхности, разрушение парапетов и иные подобные разрушения необходимо устранять по мере выявления собственником и (или) пользователем здания и (или) сооружения, не допуская их дальнейшего развития.
40. В случае, если в собственности юридических или физических лиц, хозяйственном ведении или оперативном управлении, в ином пользовании находятся отдельные помещения в нежилых или жилых зданиях, такие лица принимают долевое участие в ремонте фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям.
41. Работы по реставрации, ремонту и реконструкции фасадов зданий и их отдельных элементов должны производиться в соответствии с установленным порядком. Расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски должны поддерживаться в чистоте и исправном состоянии.
42. Входы, цоколи, витрины, вывески, средства размещения наружной рекламы надлежит содержать собственникам и (или) пользователям здания и (или) сооружения в чистоте и в исправном состоянии.
43. Не допускается:
1) самовольное переоборудование фасадов зданий и их конструктивных элементов без разрешения, выданного в установленном порядке;
2) загромождение балконов предметами домашнего обихода (мебелью и тарой), ставящее под угрозу обеспечение безопасности;
3) производство окраски фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
4) производство окраски фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем.
44. Все закрепленные к стене стальные элементы необходимо регулярно окрашивать, защищать от коррозии. Не допускаются зазоры в местах прохода всех трубопроводов через стены и фундаменты. Мостики для перехода через коммуникации надлежит содержать в исправном состоянии и в чистоте их собственниками и (или) пользователями зданий и (или) сооружений.

45. Қарамағында ғимараттар мен құрылымдар бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен құрылымдардың иегерлері және (немесе) пайдаланушылар белгіленген тәртіпте аталған объектілердің және олардың жеке элементтерінің (балкондар, лоджиялар, суағар құбырлар) сыртқы келбеттерін жөндеу, сырлау, жандандыру бойынша жұмыстардың дер кезіндегі өндірісін қамтамасыз ету қажет және сыртқы келбетте орналасқан ақпараттық таяқшалар мен естелік тақталарды таза және түзу қалыпта ұстау қажет.
46. Сыртқы келбеттері ауданның елді мекендерінің көшелеріне шығатын дүкендер мен кеңселердің әйнектері жарықтандырылуы немесе жарықпен безендірілуі қажет.
7. Тұрғын мақсаттағы аумақты көріктендіру
47. Тұрғын үй ғимаратына іргелес аумақ көріктендірілуге, көгалдандырылуға және жарықтандырылуға тиісті.
48. Ортақ пайдаланудағы көгалдандырылған аумақтар көріктендіру және шағын сәулет түрлерімен: субұрқақтар және қауыздар, сатылар, пандустар, тірек қабырғаларымен, шатырлармен, шамдармен жабдықталуы қажет. Шамдардың саны аумақты жарықтандыру нормалары бойынша анықталуы қажет.
49. Тұрғын кварталдар, ықшамаудандар аумақтарында, сондай-ақ үй маңындағы аумақта келесі тәртіп сақтау қажет:
1) көпірше, тротуарлар, жаяужол, квартал ішілік өтпе жолдар мен жолдарды дұрыс қалпында ұстау;
2) аулаларда түрлі шаруашылық және қосалқы құрылыстарды (гараждар, сарайлар, қоймалар) өздігінен салуға және коммуникацияларды (антенналар, электр, телефон кабелдерін) өздігінен орнатуға жол бермеу;
3) үй маңындағы аумақтарға құрылыс материалдарын үюге жол бермеу;
4) баланстағы (шаруашылық жүргізудегі немесе жедел және (немесе) басқа басқарудағы) инженерлік желілерді дұрыс жағдайда ұстау, құдықтарды уақтылы қарау және тазалау;
5) шағын сәулет түрлерін, спортқа, ойынға, балаларға арналған алаңшаларының және шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен шарбақтарды дұрыс жағдайда ұстау, олардың сыртқы түрін таза ұстау.
8. Аудан елді мекендерінің аумақтарын жарықтандыру
50. Аудан елді мекендерінің аумақтарын жарықтандыру пайдаланушы ұйымдармен ұсталып, сыртқы жарықтандыру қондырғыларымен (бұдан әрi - СЖҚ) қамтамасыз етiледi, оларға мыналар:
1) электрмен жабдықтау құрылғылары, таратушы желiлер;
2) электр желiлерiн қорғау және жерлендiру құрылғысы;
3) басқару құрылғылары;
4) кронштейндер, тростық аспа тiректерi жатады.
51. СЖҚ күтiп ұстау және қызмет көрсету келесi шараларды қамтиды:
1) шамдарды тазалау, жарық түсiру деңгейiн өлшеу, шамдарды ауыстыру және шамдардағы iстен шыққан шашыратқыштарды ауыстыруды қоса есептегенде, ондағы сандық және сапалық көрсеткiштер берiлген параметрге сәйкес келуiмен СЖҚ техникалық дұрыс жағдайда ұстау;

45. Руководителям предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственникам и (или) пользователям зданий и сооружений в установленном порядке необходимо обеспечивать своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.
46. Витрины магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы населенного пункта района, необходимо обеспечивать освещением либо световым оформлением.
7. Благоустройство территорий жилого назначения
47. Территория, прилегающая к жилому зданию, подлежит благоустройству, озеленению, освещению.
48. Озелененные территории общего пользования надлежит оборудовать малыми архитектурными формами: фонтанами и бассейнами, лестницами, пандусами, подпорными стенками, беседками, светильниками. Число светильников определяется по нормам освещенности территорий.
49. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях, необходимо поддерживать следующий порядок:
1) содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
2) не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей, сараев, кладовых) и самовольной установки коммуникаций (антенн, электрических, телефонных кабелей);
3) не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
4) содержать в исправном состоянии находящиеся на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном и (или) ином управлении) инженерные сети, своевременно производить осмотр и очистку колодцев;
5) содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.
8. Освещение территории населенных пунктов района
50. Освещение территории населенных пунктов района обеспечивается эксплуатирующими организациями и сопровождается установками наружного освещения (далее - УНО), к которым относятся:
1) устройства электроснабжения, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
51. Содержание и обслуживание УНО включает следующие мероприятия:
1) поддержание технически исправного состояния УНО, при котором количественные и качественные показатели соответствуют заданным параметрам, включая замену ламп и вышедших из строя рассеевателей в светильниках, чистку светильников, замеры уровня освещенности;

2) СЖҚ жұмысының регламенттелген тәртiбiн қамтамасыз ету, кесте бойынша уақтылы қосу және сөндiрудi бақылау, жанбайтын шамдарды, ақауларды анықтау, оларды жедел жою.
52. Металл тiректер, кронштейндер және СЖҚ элементтерi жабу жағдайына қарай боялады.
53. Жарықтандыру тiректерiнде, инженерлiк желiлерде олардың иелерiмен және (немесе) пайдаланушыларымен келiсiмсiз жарнамалық қалқандар орнатуға жол берiлмейдi.
54. Кесте бойынша көшелердiң, жолдардың, алаңдардың жаяужол бөлiктерiнiң, жағалаулардың және жарықтандырылатын объектiлердiң сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың көлемiнiң азаюы кезiнде кешкi ымырт кезiнде 20 люкске дейiн, ал сөнуi - таңертең 10 люкске дейiн берiледi.
55. Көшелердегi жанбайтын шамдар 10 % аспауы қажет, алайда iстен шыққан шамдардың бiрiнен кейiн бiрi қатар орналасуына жол берiлмейдi.
56. Металл бағаналар, кронштейндер мен сыртқы жарық құрылғылары мен байланыс желiлерiнiң элементтерi таза, тот баспай ұсталып, сырлануы қажет. Жанып кеткен шамдарды ауыстыруды тиiстi қызметтер оны анықтағаннан кейiн 24 сағаттың iшiнде ауыстыруы тиiс.
57. Пайдаланудан шыққан құрамында сынап бар газ санатындағы шамдар - доқалы сынапты шам (ДСШ), металлдық сынаптық йодидтары бар доқалы шам (МСЙДШ), доқалы натрийлi (ДНАТ), люминесценттi шамдарды сақтайтын арнайы орындарда сақталып, одан әрi қайта өңделуi үшiн арнайы кәсiпорындарға жеткiзiлуi қажет. Аталған шамдар түрлерiн ҚТҚ полигонға шығаруға жол берiлмейдi.
58. Жарық және электрлi көлiктердiң байланыс желiлерiнiң құлаған бағаналарын негiзгi магистральдарда кешiктiрiлмей бағана иесi және (немесе) пайдаланушы шығарады, басқа аумақтарда, сондай-ақ бұзылған бағаналар – 12 сағат iшiнде шығарылады.
9. Ортақ пайдаланудағы, демалу мақсатындағы аумақтарды көрiктендiру
59. Саябақтар, скверлер, бульварлар, су қоймалары, жағажайлар, соның iшiнде оларда орналасқан тротуарлар, жаяужол аймақтары, сатылық құрылымдарды қамтитын ортақ пайдалану аумақтарын тазалауды осы объектiлер қызмет көрсетуде және пайдалануда тұрған ұйымдар мен бекiтiлген аумақ субъектiлерi жүзеге асырады.
60. Ландшафт - демалу аумақтарының шегiндегi алаңшалардың, жол-соқпақ жүйелерiнiң жабыны тақташалардан, ұсақ тастан және басқа да берiк минералды материалдардан, сирек жағдайларда асфальт жабынын қолдануға жол бере отырып, қолданылуы қажет.
61. Тоғандар мен басқа да су қоймаларының жағажай жолақтары абаттандырылуы қажет. Су қоймаларының сыртқы сулармен ластануына жол бермейтiн шараларды қарастыру қажет.

2) обеспечение регламентируемого режима работы УНО, контроля за своевременным включением и выключением по графику, выявления не горящих светильников, повреждений, немедленного их устранения.
52. Металлические опоры, кронштейны и элементы УНО окрашиваются в зависимости от состояния покрытия.
53. Не допускается размещение рекламных щитов на опорах освещения, инженерных сетей без согласования с их собственниками и (или) пользователями.
54. Включение наружного освещения улиц, дорог, пешеходных частей площадей, набережных и освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс – по графику.
55. Процент не горящих светильников на улицах не должен превышать 10 %, при этом не допускается расположение неработающих светильников подряд, один за другим.
56. Металлические опоры, кронштейны и элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться. Замена перегоревших светильников должна осуществляться соответствующими службами в течение 24 часов с момента выявления.
57. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, – дуговые ртутные люминесцентные (ДРЛ), дуговые ртутные йодидов металлов (ДРИМ), дуговые натриевые (ДНАТ) – должны храниться в отведенных для этих целей помещениях и вывозиться только на специализированные предприятия для их утилизации. Не допускается вывозить указанные типы ламп на полигон ТБО.
58. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется собственником и (или) пользователем опоры на основных магистралях незамедлительно, на остальных территориях, а также демонтируемых опор – в течение 12 часов.
9. Благоустройство территорий общего пользования, рекреационного назначения
59. Уборка территорий общего пользования, занятых парками, скверами, бульварами, водоемами, пляжами, в том числе расположенными на них тротуарами, пешеходными зонами, лестничными сходами производится субъектами закрепления территорий и организациями, у которых данные объекты находятся на обслуживании и эксплуатации.
60. Покрытия площадок, дорожно-тропиночной сети в пределах ландшафтно-рекреационных территорий следует применять из плиток, щебня или прочных минеральных материалов, допуская применение асфальтового покрытия в исключительных случаях.
61. Прибрежные полосы прудов и водоемов должны быть благоустроены. Следует предусматривать меры, исключающие загрязнение водоемов поверхностными водами.

62. Алаңдарда, саябақтарда, скверлерде, демалыс аймақтарында, халық көп баратын жерлерде, көшелерде, тұрғын үйлердiң әрбiр кiреберiсiнiң алдында, әкiмшiлiк, қызметтiк ғимараттар, сауда объектiлерiне кiреберiсте, қоғамдық көлiк күту аялдамаларында қоқыс салатын жәшiктер орналасуы қажет.
63. Көшелер, алаңдар, жағажайлар, саябақтар, скверлер мен аулаларды ластауға жол берiлмейдi.
64. Ауыз су iшетiн субұрқақтар үлгiлiк немесе арнайы әзiрленген жоба бойынша дайындалған болуы мүмкiн, олар демалу аймақтарында орналастырылады, сонымен бiрге спорттық алаңшаларда орналастыру ұсынылады. Ауыз су iшетiн субұрқақ орналасқан орын және оған кiреберiс жер жабынның қатты түрiмен жабдықталуы қажет, биiктiгi ересек адамдар үшiн 90 сантиметрден аспауы, балалар үшiн 70 сантиметрден аспауы қажет. Ауыз су iшетiн субұрқақтардың кем дегенде бiреуi демалыс аймақтарында мүгедектер үшiн қол жетiмдi болуы қажет.
65. Адамдардың суға түсуiне арналған орындарда кiр жууға және жануарларды жуындыруға жол берiлмейдi.
66. Саябақтардың қоқыс жинағыштарды орнату үшiн арналған учаскелерi бар шаруашылық аймағы демалушылардың көп жиналатын орындардан (билеу алаңдары, эстрада, субұрқақтар, басты аллеялар, ойын-сауық павильондары) 50 метрден кем емес ара қашықтықта орналасуы қажет.
67. Қоқыс салатын жәшiктердiң санын саябақтың 800 м2 ау данына бiр жәшiк есебiнен анықтау қажет. Басты аллеяларда қоқыс салатын жәшiктердiң арақашықтығы 40 метрден аспауы қажет. Әрбiр дүкеншенiң, дүңгiршектiң алдында қоқыс салатын жәшiк орнату қажет. Қалалық транспорттың тоқтау орындарында қоқыс салатын жәшiктерді орнату міндетті. Қоқыс салатын жәшiктердің тазалануын өткізу қажеттілігі бойынша өткізіледі.
68. Демалушылар көп жиналатын орындардан алыс орналасқан жерлерде қалдықтарды жинау ыңғайлылығы үшiн қалдықтар мен қоқысты уақытша сақтауға арналған аралық жинағыштар орнатылуы керек.
69. Шаруашылық алаңшалары үшiн контейнерлер саны 3 күндiк қалдықтардың орташа жиынтығы есебiнен анықталуы қажет.
70. Негізгі тазалауды саябақтардың жабылғанынан кейін таңертеңгi 8 сағатқа дейiн өткізу қажет. Күндiз қалдықтарды және түсіп қалған жапырақтарды жинау, ағымдағы тазалауды жүргiзу, жасыл көшеттерді суару қажет.
71. Аудан елді мекендерінің аумағындағы бұлақтар су сапасының талаптарына сәйкес болса және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының оң қорытындысы болған жағдайда, кiреберiс және қатты жабыны бар алаңшамен, бұлақ суын алуға арналған құралмен (науа, құбыр, су ағатын құралдың басқа түрi), су жинайтын тостаған, су бұру жүйесiмен жабдықталуы қажет. Табиғи кешеннiң ерекше қорғалатын аумақтарында бұлақты жабдықтау үшiн жоғарыда көрсетiлген қорытындыдан басқа, қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органдардың келiсiмi қажет.

62. На площадях, в парках, скверах, зонах отдыха, местах массового посещения населения, на улицах, у каждого подъезда жилых домов, входах в административные, служебные здания, объекты торговли, на остановках общественного транспорта должны быть установлены урны.
63. Не допускается сорить на улицах, площадях, пляжах, в парках, скверах и дворах.
64. Питьевые фонтанчики могут быть типовыми, либо выполненными по специально разработанному проекту, их следует размещать в зонах отдыха и рекомендуется - на спортивных площадках. Место размещения питьевого фонтанчика и подход к нему должны быть оборудованы твердым видом покрытия, высота должна составлять не более 90 сантиметров для взрослых и не более 70 сантиметров для детей. Не менее одной чаши питьевых фонтанчиков в зонах отдыха должно быть доступно для инвалидов.
65. Стирать белье и купать животных в местах, предназначенных для купания людей не допускается.
66. Хозяйственная зона парков с участками, выделенными для установки мусоросборников, должна быть расположена не ближе 50 метров от мест массового скопления отдыхающих (танцевальные площадки, эстрады, фонтаны, главные аллеи, зрелищные павильоны).
67. При определении числа урн следует исходить из расчета: одна урна на 800 м2 площади парка. На главных аллеях расстояние между урнами не должно быть более 40 метров. У каждого ларька, киоска необходимо устанавливать урну. В местах остановки городского транспорта установка урн обязательна. Очистка урн производится по мере их заполнения.
68. Для удобства сбора отходов в местах, удаленных от массового скопления отдыхающих, следует устанавливать промежуточные сборники для временного хранения отходов и смета.
69. При определении числа контейнеров для хозяйственных площадок следует исходить из среднего накопления отходов за 3 дня.
70. Основную уборку следует производить после закрытия парков до 8 часов утра. Днем необходимо собирать отходы и опавшие листья, производить текущую уборку, поливать зеленые насаждения.
71. Родники на территории населенных пунктов района при соответствии качества воды и положительного заключения органов санитарно-эпидемиологического надзора должны быть оборудованы подходом и площадкой с твердым видом покрытия, приспособлением для подачи родниковой воды (желоб, труба, иной вид водотока), чашей водосбора, системой водоотведения. На особо охраняемых территориях природного комплекса для обустройства родника, кроме вышеуказанного заключения, требуется разрешение уполномоченных органов охраны окружающей среды.

72. Декоративтiк су қоймалары бедер қолданумен немесе тегiс жазықтықта көгалмен, тақташа жабынмен, гүлзарлармен, ағаш-бұта көшеттерiмен қоса орналастырылады. Су қоймасының түбiн тазалау үшiн ыңғайлы болатындай жазық жасау қажет. Түс және жарықпен ресiмдеу әдiстерiн қолдану ұсынылады.
10. Ауданның елді мекендерін көркем және жарнамалық безендiру, шағын сәулет түрлерi
73. Жарық жарнама қала кеңiстiгiнде жаяу жүргiншiлер мен автокөлiк жүргiзушiлерiн бағдарлауға көмек көрсетуi және жарық құрылымдық мiндеттердi шешуге қатысуы қажет. Осындай ақпаратты орналастыру, көлемi, түрi және жарық түстiк параметрлерi есептiк қашықтықтан анық көрiнуi және нақты түстiк ансамбльге үйлесiмдi сәйкес келуi, жол қозғалысы ережелерiне қайшы келмеуi, халықтың мекендеу қолайлылығына кедергi келтiрмеуi қажет.
74. Сыртқы жарнама және ақпарат құралдары таза болуы және белгiленген тәртiпте орналасуы қажет.
75. Сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiнiң өндiрiсiне және ресiмдеуге пайдаланылатын материалдар сапа, қауiпсiздiк және экологияның, iзгiлiк және моральдiң заманауи талаптарына сәйкес келуi және аймақтың табиғи-климаттық жағдайларына, экологиялық және санитарлық-гигиеналық қауiпсiздiк нормаларына сәйкес болуы қажет.
76. Жеке тұрған сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiн монтаждау (демонтаждау) кезiнде құрылымның iргетасы жер деңгейiнде немесе одан төмен деңгейде орналастырылуы қажет. Жақын маңдағы аумақ монтаждаудан (демонтаждау) кейiн абаттандырылуы қажет.
77. Сыртқы (көрнекi) жарнама және ақпарат объектiлерiнiң құрылымы тәулiктiң қараңғы уақытында жарық көзiмен жарнамалық-ақпараттық алаңның жарықтандыруын қарастыруы қажет. Жарықтандыру техникалық жағынан қиындық келтiретiн немесе бастапқыда сәулет жобасымен қарастырылмаған сыртқы (көрнекi) жарнама және ақпарат құралдарын (керме-транспаранттар, жалау құрылымдары, маркиза, қызмет көрсетуге арналған жол белгiлерi және жарық шағылысатын жабыны бар бағыттық бағдарлау белгiлерi, жеке тұрған үлкен емес ғимараттар мен құрылыстарда және тұрғын ғимараттардың тұрғын емес нысандарында орналастырылған ақпарат) қоспағанда.
78. Сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiнiң инженерлiк - техникалық шешiмi объект бекiтiлетiн ғимараттар мен құрылыстар элементтерiнiң тiрек мүмкiндiгiн есепке алуы, соның нәтижесiнде олардың пайдаланушылық сапасының жоғалуына жол бермеуi қажет.
79. Сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiн күтiп ұстау, соның iшiнде оған жанасатын аумақты бес метр радиуста тазалауды сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiнiң иелерi жүзеге асыруы қажет.

72. Декоративные водоемы сооружаются с использованием рельефа или на ровной поверхности в сочетании с газоном, плиточным покрытием, цветниками, древесно-кустарниковыми посадками. Дно водоема необходимо делать гладким, удобным для очистки. Рекомендуется использование приемов цветового и светового оформления.
10. Художественное и рекламное оформление населенных пунктов района, малые архитектурные формы
73. Световая реклама должна помогать ориентации пешеходов и водителей автотранспорта в городском пространстве и участвовать в решении светокомпозиционных задач. Размещение, габариты, формы и светоцветовые параметры элементов такой информации должны быть отчетливо воспринимаемы с расчетных расстояний и гармонично вписаны в конкретный световой ансамбль, не противоречить действующим правилам дорожного движения, не нарушать комфортность проживания населения.
74. Средства наружной рекламы и информации должны содержаться в чистоте и размещаться в установленном порядке.
75. Материалы, используемые в производстве объектов наружной (визуальной) рекламы и оформления, должны отвечать современным требованиям качества, безопасности и экологии, нравственности и морали в соответствии с нормами экологической и санитарно - гигиенической безопасности, природно-климатическим условиям региона.
76. При монтаже (демонтаже) отдельно стоящих объектов наружной (визуальной) рекламы, фундамент конструкции должен устанавливаться на уровне или ниже отметки уровня земли. Близлежащая территория после монтажа (демонтажа) должна быть благоустроена.
77. Конструкции объектов наружной (визуальной рекламы) и информации должны предусматривать подсветку рекламно-информационного поля в темное время суток источником света. Исключение могут составлять средства наружной (визуальной) рекламы и информации, подсветка которых технически затруднена или изначально не предусмотрена архитектурным проектом (транспаранты–перетяжки, флаговые композиции, маркизы, сервисные дорожные знаки и знаки маршрутного ориентирования, имеющие светоотражающее покрытие, информация на отдельно стоящих небольших зданиях и сооружениях и нежилых объектах, расположенных в жилых зданиях).
78. Инженерно - техническое решение объектов наружной (визуальной) рекламы должно учитывать несущие возможности элементов зданий и сооружений, на которые закрепляется объект, и исключить вследствие этого потери их эксплуатационных качеств.
79. Содержание объектов наружной (визуальной) рекламы, в том числе уборку территории, прилегающих к ним, в радиусе пяти метров, должны производить собственники объектов наружной (визуальной) рекламы.

80. Сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiнiң құрамдас бөлiктерi – iргетасы, "тұғыры" тиесiлi эстетикалық түрде болуы қажет. Iргетасы сырлануы (боялуы) қажет, бетон негiзi түскен жағдайда "қалпына келтiрiлуi" қажет. "Тұғыр" таза, боялған және қағаз жарнамалық тасымалдаушылардан тазартылған болуы қажет.
81. Тұрақты сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiн бiр немесе одан да көп жақтарында ақпараттық хабарлама (жарнама) болмай пайдалануға жол берiлмейдi.
82. Сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiндегi түсi кеткен, жыртылған ақпараттық тасымалдаушылар, сондай-ақ тақырыбы ескiрген, соның iшiнде әлеуметтiк сипаттағы ақпараттық тасымалдаушыларды ауыстыру қажет. Көрсетiлген iс-шаралар сыртқы (көрнекi) жарнама объектiлерiнiң иесi есебiнен жүзеге асырылады.
83. Жарық жарнамаларды және маңдайшаларды пайдаланатын кәсiпорындар оларды күн сайын қараңғы түскен кезде қосуы және жанып кеткен газ жарық түтiктердi және электр шамдарын уақтылы ауыстырулары қажет.
84. Жарық жарнамалардың немесе маңдайшалардың жеке белгiлерiнiң жарамсыз жағдайында жарнаманы немесе маңдайшаны сөндiру қажет.
85. Жарнамалық құрылымдарды монтаждаудан (демонтаждау) кейiн жарнама таратушы аумақты немесе орналастыру объектiлерiн 7 күннен аспайтын мерзiмде көрiктендiрудi қалпына келтiру қажет.
86. Жол берiлмейдi:
1) көгалдарға автокөлiктi қойып жарнамалық құрылымдардан бейнелердi (плакаттарды) ауыстыруға;
2) жеке меншiк иесiнiң және (немесе) балансұстаушының келiсiмiсiз әртүрлi жарнамаларды және басқа да ақпараттық хабарламаларды ғимараттарға, қоршауларға, қалалық жолаушылар көлiктерi аялдамаларына, жарықтандыру бағаналарына, ағаштарға жапсыруға және орнатуға.
87. Бөлiнген белдеу шекарасында орналастырылатын көрнекi жарнама, басқа да ақпараттық белгiлер және көрсеткiштер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орындалуы және орналастырылуы қажет.
88. Тұрғын құрылыс аумақтары, қоғамдық аймақтар, скверлер, көшелер, бақтар, демалыс алаңшалары шағын сәулет нысандарымен – шатыр, көлеңкелi бастырма, гүлзарлар, сәкiлер, қоқыс салатын жәшiктер, субұрқақтар, балалар ойынына, ересектердiң демалысына арналған құрылғылар, газет стендтерi, қоршаулар, телефон будкалары (бастырмалар), автокөлiктi күту павильондарымен жабдықталады.
89. Қоршаулар, дуалдар салу және орнату эстетикалық талаптарды сақтаған жағдайда жүзеге асыруға болады.
90. Шағын сәулет түрлерi тұрақты және мобильдi болуы мүмкiн, олардың саны және орналасуы аумақтарды көрiктендiру паспорттарымен белгiленедi.
91. Жаңа құрылыс кезiнде құрылыс салынатын учаске шегiнде шағын сәулет түрлерiн жобалау, әзiрлеу және орнатуды тапсырыс берушi бекiтiлген жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырады.

80. Составляющие элемент объектов наружной (визуальной) рекламы - фундамент, "ножки", должны находиться в надлежащем эстетическом виде. Фундамент побелен (окрашен), в случае осыпания бетонной основы она должна быть "восстановлена". "Ножка" должна содержаться в чистоте, быть окрашена и очищена от бумажно-рекламных носителей.
81. Не допускается эксплуатация стационарных объектов наружной (визуальной) рекламы без информационных сообщений (рекламы) на одной или более сторон.
82. Подлежат замене выцветшие, надорванные информационные носители на объектах наружной (визуальной) рекламы, а также информационные носители с устаревшей тематикой, в том числе социального характера. Указанные мероприятия производятся за счет собственника объекта наружной (визуальной) рекламы.
83. Предприятия, эксплуатирующие световые рекламы и вывески, должны ежедневно включать их с наступлением темноты и обеспечивать своевременную замену перегоревших газосветовых трубок и электроламп.
84. В случае неисправности отдельных знаков световой рекламы или вывески, то необходимо выключать рекламу или вывеску.
85. После монтажа (демонтажа) рекламных конструкций рекламораспространитель должен восстановить благоустройство территорий или объектов размещения в сроки не более 7 дней.
86. Не допускается:
1) производить смену изображений (плакатов) на рекламных конструкциях с заездом автотранспорта на газоны;
2) наклеивание и размещение на зданиях, заборах, остановках городского пассажирского транспорта, опорах освещения, деревьях каких-либо объявлений и информационных сообщений без согласия собственника и (или) балансодержателя.
87. Устанавливаемые в границах полосы отвода наружная реклама, иные информационные знаки и указатели должны выполняться и устанавливаться в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
88. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, газетными стендами, оградами, телефонными будками (навесами), павильонами для ожидания автотранспорта.
89. Строительство и установка оград и заборов допускаются при условии соблюдения эстетических требований.
90. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными, их количество и размещение определяются паспортами благоустройства территорий.
91. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.

92. Шағын сәулет түрлерiнiң сындарлы шешiмдерi олардың тұрақтылығын, пайдалану қауiпсiздiгiн қамсыздандыруы тиiс.
93. Заңды және жеке тұлғалар - шағын сәулет түрлерiнiң иелерi және (немесе) пайдаланушылары өз есебiнен оларды ауыстыру, жөндеу және бояуға тиiс.
94. Қала аумағында шағын сәулет түрлерiн орнату және күтiп ұстау келесi талаптар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) сыртқы көрiктендiрудiң барлық элементтерi, соның iшiнде ғимараттардың қасбетiн өңдеу бекiтiлген жобаға және өрт қауiпсiздiгi нормаларына сәйкес орындалуы қажет;
2) құрылыстардың иелерi және (немесе) пайдаланушылары келiсiмсiз көше, алаң, жағажай және қоғамдық орындарға қарайтын ғимараттардың қасбеттерiн мерекелiк безендiруге құқылы.
95. Мобильдiк және тiкелей көгалдандырумен безендiру үшiн құрылғылардың келесi түрлерi: трельяж, шпалерлер, перголалар, гүлзарлар, құмыралар қолданылады.
1) трельяж және шпалер – шырмауық немесе тiк өсетiн өсiмдiктердi көгалдандыру үшiн торкөз түрiндегi жеңiл ағаш немесе металл құрылымдар, жайлы демалыс бұрыштарын, күннен қорғаныш, алаңшаларды, техникалық құрылғылар мен құрылыстарды қоршау үшiн пайдаланылуы мүмкiн;
2) пергола – шатыр, галерея немесе бастырма үлгiсiндегi ағаштан немесе металдан жасалған жеңiл торлы құрылым, "жасыл тоннель", алаңшалар немесе сәулет объектiлерi арасында өткел ретiнде пайдаланылады;
3) гүлзарлар, құмыралар – гүл отырғызылатын топырағы бар шағын сыйымдылықтар.
96. Орындықтарды iргетастың немесе жабынның қатты түрлерiне орнату көзделуге тиiс. Демалыс аймақтарында, орман-саябақтарда, балаларға арналған алаңшаларда орындықтарды жабынның "жұмсақ" түрiне орнатуға болады. Iргетасы болған кезде оның бөлiктерi жер бетiне шығып тұрмауы қажет. Ересек адамның демалуы үшiн орындықтың биiктiгi жабын деңгейiнен отыру жазықтығының деңгейiне дейiн 420-480 миллиметр шамасында болуы қажет. Демалу үшiн орындықтардың үстiн түрлi суға төзiмдi өңдеумен (лайықтысы – сiңiре өңдеу) ағаштан жасау ұсынылады.
97. Қоғамдық, тұрғын, демалыс мақсаттарындағы аумақтарда таксофондар орнату кезiнде оларды электр жарығымен жарықтандыруды қарастыру қажет. Таксофондарды орналастыру орындарын телефон кәрiзi арнасы (құбыр) және электр жарығымен жарықтандыру арнасы (құбыр) құрылғыларының қосылу орнына неғұрлым жақын жерге жобалау керек.
Сонымен қоса, таксофондардың бiреуiнен кем емес мөлшерде (немесе әр қатардағы бiреуi) тиын қабылдағыш тесiгiнiң деңгейi жабын деңгейiнен 1,3 метр биiктiкте орналастыру қажет. Пошта жәшiгiнiң қабылдау тесiгiнiң деңгейi жабын деңгейiнен 1,3 метр биiктiкте орналастыру ұсынылады.

92. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
93. Юридические и физические лица – собственники и (или) пользователи малых архитектурных форм должны за свой счет осуществлять их замену, ремонт и покраску.
94. Установка и содержание малых архитектурных форм на территории города осуществляется с соблюдением следующих требований:
1) все элементы внешнего благоустройства, в том числе и отделка фасадов зданий, должны быть выполнены в соответствии с утвержденным проектом и нормами противопожарной безопасности;
2) собственники и (или) пользователи строений вправе без согласования выполнять праздничное оформление фасадов зданий, выходящих на улицы, площади набережные и общественные места.
95. Для оформления мобильного и вертикального озеленения применяются следующие виды устройств: трельяжи, шпалеры, перголы, цветочницы, вазоны.
1) трельяж и шпалера - легкие деревянные или металлические конструкции в виде решетки для озеленения вьющимися или опирающимися растениями, могут использоваться для организации уголков тихого отдыха, укрытия от солнца, ограждения площадок, технических устройств и сооружений;
2) пергола - легкое решетчатое сооружение из дерева или металла в виде беседки, галереи или навеса, используется как "зеленый тоннель", переход между площадками или архитектурными объектами;
3) цветочницы, вазоны - небольшие емкости с растительным грунтом, в которые высаживаются цветочные растения.
96. Установка скамей должна предусматриваться на твердые виды покрытия или фундамент. В зонах отдыха, лесопарках, детских площадках допускается установка скамей на "мягкие" виды покрытия. При наличии фундамента его части не должны выступать над поверхностью земли. Высоту скамьи для отдыха взрослого человека от уровня покрытия до плоскости сидения следует принимать в пределах 420-480 миллиметров. Поверхности скамьи для отдыха рекомендуется выполнять из дерева, с различными видами водоустойчивой обработки (предпочтительно - пропиткой).
97. При установке таксофонов на территориях общественного, жилого, рекреационного назначения следует предусматривать их электроосвещение. Места размещения таксофонов следует проектировать в максимальном приближении от мест присоединения закладных устройств канала (трубы) телефонной канализации и канала (трубы) для электроосвещения.
Кроме этого, рекомендуется не менее одного из таксофонов (или одного в каждом ряду) устанавливать на такой высоте, чтобы уровень щели монетоприемника от покрытия составлял 1,3 метра. Уровень приемного отверстия почтового ящика рекомендуется располагать от уровня покрытия на высоте 1,3 метра.

11. Базарлардың аумағын күтiп ұстауға қойылатын талаптар
98. Базарды ұйымдастыру кезiнде мiндеттi түрде өртке қарсы ережелер, сәулет, құрылыс, ветеринариялық, экологиялық және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да талаптар сақталуы қажет, базарлар аумақтары асфальттық жабынмен өнделуi керек.
99. Базар аумағында орналасқан құрылыстар қауiпсiздiк, ветеринариялық, санитарлық, өртке қарсы ережелер және сәйкес профильдегi (үлгiдегi) объектiлер үшiн белгiленген талаптарға сәйкес болуы қажет.
100. Базар аумағында құрылыстар мен жабдықтарды орналастыру тұтынушылардың сауда орындарына еркiн қол жетiмдiлiгiн, өрт қауiпсiздiгi талаптарын сақтау және апатты немесе төтенше жағдайларда адамдар мен материалдық құндылықтарды шұғыл көшiру мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi қажет.
101. Базардың санитарлық жағдайы санитарлық - эпидемиологиялық қадағалау органдары мен мекемелерi бекiткен талаптарға сәйкес келуi тиiс.
102. Базар аумағында көрiнетiн жерлерге барлық қажеттi объектiлердi көрсете отырып, "Базар жоспары" орналастырылады: сауда қатарлары, анықтамалық бюро, зертханалар, сантораптар, бақылау таразылары, тәртiп сақтау органдарының бөлмесi.
103. Базардың аумағы сауда қатарларына нақты азық-түлiк орындарына, бақылау таразыларына, автобус аялдамаларына, шығу есiктерiне бағыттайтын көрсеткiштермен жабдықталады.
104. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң саудасы санитарлық - эпидемиологиялық қадағалау органдары мен мекемелерi рұқсат еткен материалдардан дайындалған ыдыста, тауарлық жанасу принциптерiн сақтай отырып, өнiмдердi жермен тiкелей жанасудан сақтау жолымен жүзеге асырылады.
105. Базарларда ветеринарлық - санитарлық сараптама өткiзу мiндеттi болып саналады. Жануарлар өнiмдерiн және шикiзаттарын ветеринарлық-санитарлық сараптамадан өткiзбей сатуға жол берiлмейдi.
12. Қалдықтар мен қоқыстарды жинау, сақтау, шығару және өңдеу
106. Жоспарлық - жүйелi тазалау қалдықтарды жоюды жүзеге асыратын ұйым арасындағы келiсiм-кестелер бойынша жүзеге асырылуы тиiс.
107. Қалдықтарды полигонға шығарған кезде автомашинаның әр рейсi полигон әкiмшiлiгiнiң жол парағында белгiленуi қажет.
108. Қалдықтарды шығару 7 сағаттан ерте емес және 23 сағаттан кеш емес уақытта жүзеге асырылуы тиiс.
109. Қатты және сұйық тұрмыстық қалдықтарды зиянсыздандыру қолданыстағы нормативтiк құжаттарға сәйкес келетiн арнайы құрылыстарда (қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигон, ассенизация алаңдары, жер жырту алаңдары, мал қорымдары, кәрiз құрылымдарының жүйесi) жүргiзiлуi қажет.

11. Требования к содержанию территории рынков
98. При организации рынка должны быть соблюдены противопожарные правила, архитектурные, строительные, ветеринарные, экологические требования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, территории рынков должны иметь асфальтовое покрытие.
99. Сооружения, расположенные на территории рынка, также должны отвечать правилам техники безопасности, ветеринарным, санитарным, противопожарным требованиям, установленным для объектов соответствующего профиля (типа).
100. Размещение сооружений и оборудования на территории рынка должно обеспечивать потребителям свободный доступ к местам торговли, соблюдение требований пожарной безопасности и возможность экстренной эвакуации людей и материальных ценностей в случае аварийных или чрезвычайных ситуаций.
101. Санитарное состояние рынка должно соответствовать требованиям, установленными органами и учреждениями санитарно – эпидемиологического надзора.
102. На обозримых местах территории рынка размещается "План рынка" с указанием всех необходимых объектов: торговых рядов, справочного бюро, лабораторий, санузлов, контрольных весов, комнаты органов охраны правопорядка.
103. Территория рынка оснащается указателями направлений к торговым рядам, и конкретным пунктам питания, контрольным весам, автобусным остановкам, выходам.
104. Торговля сельскохозяйственной продукцией осуществляется путем, предохраняющим продукты от непосредственного соприкосновения с землей, соблюдения принципов товарного соседства, из посуды, изготовленной из материалов, разрешенных органами и учреждениями санитарно – эпидемиологического надзора.
105. Проведение ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках является обязательным. Реализация продуктов и сырья животного происхождения без проведения ветеринарно-санитарной экспертизы не допускается.
12. Сбор, хранение, вывоз, утилизация отходов и мусора
106. Планово - регулярная очистка должна проводиться по договорам - графикам, заключаемым между специализированной организацией, производящей удаление отходов.
107. При вывозе отходов на полигон, каждый рейс автомашины должен отмечаться в путевом листе администрацией полигона.
108. Вывоз отходов должен проводиться не ранее 7 часов и не позднее 23 часов.
109. Обезвреживание твердых и жидких бытовых отходов, отбросов должна производиться на специальных сооружениях (полигоны для твердых бытовых отходов, поля ассенизации, поля запахивания, скотомогильник, система канализационных сооружений), которые должны соответствовать действующим нормативным документам.

110. Қалдықтарды осы мақсаттарға арналмаған басқа аумақтарға шығаруға, сонымен қоса ауыл шаруашылық даласында көмуге жол берiлмейдi.
111. Үй иелiктерi, ұйымдар, мәдени - көпшiлiк мекемелердiң аумақтарында, демалыс аймақтарында көлiк өтуi үшiн өтпе жолдары бар қоқыс және қалдық жинауға арналған контейнерлер орнататын арнайы алаңшалар бөлiнуi қажет. Алаңшаның су өтпейтiн жабыны және үш жағынан бұталардан құралған тұтас қоршауы болуы қажет.
112. Контейнерлердi орнатуға арналған алаңшалар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, барлық түрдегi ұйымдардан, спорт алаңшаларынан және халықтың демалу орындарынан 25 метрден кем емес және 100 метрден артық емес қашықтықта орналасуы қажет. Алаңшалардың көлемi 5 контейнерден кем емес контейнер қоюға арналуы қажет. Контейнерлерден алаңшаның шетiне дейiнгi арақашықтығы 1 метрден кем болмауы қажет.
113. Аула дәретханаларынан, контейнер алаңшаларынан, бекiтiлген арақашықтықты сақтау мүмкiн болмайтын құрылысы салынған аудандарда осы ара қашықтықты өкiлеттi орган сәулет және қала құрылысы, тұрғын үй-пайдалану ұйымы қызметкерлерiнiң, мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң аумақтық органы маманының қатысуларымен комиссия белгiлейдi.
114. Орнатылатын қоқыс жинағыштар (контейнерлер) санын анықтау үшiн қоқыс жинағыштарды пайдаланатын халық саны, қалдықтардың жиналу нормалары, оларды сақтау мерзiмдерiн есепке ала отырып анықталуы қажет. Қоқыс жинағыштардың есептiк көлемi ең көп жиналатын кезеңдегi қалдықтардың нақты жиналу көлемiне сәйкес келуi қажет.
115. Қоқыс жинағыштарда (контейнерлерде) жылдың суық мезгiлiнде қалдықтарды сақтау мерзiмi (0 және Цельсия бойынша төмен градус температурада) үш тәулiктен артық болмауы, жылы кезеңде (плюс температурада) тәулiктен артық емес мерзiмде шығарылуы қажет. Жеке құрылыс аудандарда ҚТҚ жоспарлық-кестелік тазалануы аптасына екі реттен кем емес өткізілуі тиіс.
116. ҚТҚ жинау үшiн жақсы жабдықталған тұрғын үй қорында стандартты контейнерлер (0,75 м3), жеке үй иелiктерiнде қақпақтары бар түрлi сыйымдылықтағы құрылымдар (ағаш, металл және пластикалық) қолдану қажет.
117. Жаз уақытында металл контейнерлер арнайы орындарда 10 күнде бiр реттен жиi емес (ауысымсыз жүйеде) және әр төгiлген кезде (ауысымды жүйеде) жуылуы қажет.
118. Кәрiз жүйесi жоқ аулалық және қоғамдық дәретханалар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балаларға арналған алаңшалар мен халықтың демалу орындарынан 25 метрден кем емес қашықтықта орналасуы қажет.
119. Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жағдайында аулалық дәретханалар құдықтар мен бұлақтардан 50 метрден кем емес қашықтықта орналасуы қажет.

110. Не допускается вывозить отходы на территории, не предназначенные для этих целей, а также закапывать их на сельскохозяйственных полях.
111. На территории домовладений, организаций, культурно - массовых учреждений, зон отдыха должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров для сбора мусора и отходов с подъездами для транспорта. Площадка должна быть с водонепроницаемым покрытием и иметь сплошное ограждение из кустарника с трех сторон.
112. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, организаций всех профилей, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 25 метров и не более 100 метров. Размер площадок должен быть рассчитан на установку не менее 5 контейнеров. Расстояния от контейнеров до краев площадки должны быть не менее 1 метра.
113. В районах сложившейся застройки, где нет возможности соблюдения установленных разрывов от дворовых туалетов, контейнерных площадок эти расстояния устанавливаются комиссией с участием сотрудников уполномоченного органа архитектуры и градостроительства, жилищно-эксплуатационной организации, специалиста государственной санитарно-эпидемиологической службы.
114. Для определения числа устанавливаемых мусоросборников (контейнеров) следует исходить из численности населения, пользующегося мусоросборниками, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем мусоросборников должен соответствовать фактическому накоплению отходов в периоды наибольшего их образования.
115. Срок хранения отходов в мусоросборниках (контейнерах) в холодное время года (при температуре - 0 и ниже градус по Цельсию) должен быть не более трех суток, в теплое время (при плюсовой температуре) не более суток. В районах индивидуальной застройки планово-регулярная очистка ТБО проводится не реже двух раз в неделю.
116. Для сбора ТБО следует применять в благоустроенном жилищном фонде стандартные контейнеры (0,75 м3), в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками (деревянные, металлические и пластиковые).
117. Металлические контейнеры в летний период должны мыться в специализированных местах не реже одного раза в 10 дней (при несменяемой системе) и после каждого опорожнения (при сменяемой).
118. Не канализованные дворовые и общественные уборные должны быть удалены от жилых и общественных зданий, от площадок для игр детей и отдыха населения на расстояние не менее 25 метров.
119. В условиях децентрализованного водоснабжения дворовые уборные должны быть удалены от колодцев и каптажей родников на расстояние не менее 50 метров.

120. Аулалық дәретханалардың жер бетiндегi бөлiгi және шұңқыры болуы қажет. Жер бетiндегi үй-жай тығыз орналасқан материалдардан (тақтай, кiрпiш, блоктар) құрылуы қажет. Шұңқыр су өтпейтiн болуы қажет. Шұңқырдың тереңдiгi жер асты суларының деңгейiне байланысты, бiрақ 3 метрден артық болмауы қажет. Шұңқырды жер бетiне 0,35 метрге дейiн ғана толтыруға жол берiледi. Шұңқыр толтырылуына қарай, бiрақ жарты жылда бiр реттен кем емес мерзiмде тазаланады.
121. Аулалық дәретханалардың жер бетiндегi бөлiгi кемiргiштер мен жәндiктердi өткiзбейтiндей болуы қажет. Кәрiз жүйесi жоқ аулалық дәретханалар және шұңқырлар 10 күнде бiр рет зарарсыздандырылуы қажет.
122. Жұқпалы және туберкулезке қарсы ауруханалық ұйымдарда азық-түлiк қалдықтарын жинауға жол берiлмейдi.
123. Сауда және қоғамдық тамақтану объектiлерiнде азық-түлiк қалдықтарын уақытша сақтау тоңазытқыш камераларында немесе басқа да салқындататын үй-жайларда жүзеге асырылуы қажет.
124. Азық-түлiк қалдықтарына арналған жинау құралдары күн сайын жуу құралдарымен жуылып және 10 күнде бiр рет зарарсыздандырылуы қажет.
13. Құрылыс және монтаж жұмыстарын жүргiзу кезiнде көрiктендiру талаптары
125. Құрылыстың барлық мерзiмiнде жүргiзiлетiн жұмыстар қоршаған орта, аумақ, халық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, құрылыс алаңшасында еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, құрылыс алаңшасына жанасатын аумақта тәртiп сақтау бойынша аудан әкiмдерiнiң талаптарын орындауды қамтамасыз етуi қажет.
126. Құрылыс-монтаж жұмыстары басталғанға дейiн құрылыс алаңы және жұмыстардың қауiптi аймақтары қоршалуы қажет.
127. Алаңға кiреберiсте объектiнiң, құрылыс салушының (тапсырыс берушiнiң), мердiгердiң (бас мердiгердiң) атауы, объект бойынша жауапты жұмыс өндiрушiсiнiң аты-жөнi, лауазымы және телефоны көрсетiлiп, ақпараттық қалқандар орнатылуы қажет.
128. Жауапты жұмыс өндiрушiсiнiң атауы және телефоны құрылыс алаңдарынан тыс орындардың қоршауындағы, мобильдi ғимараттар мен құрылыстар, жабдықтардың iрi көлемдi элементтерi, кабель барабандары қалқандарда көрсетiлуi тиiс.
129. Қажеттiлiк жағдайында жергiлiктi атқарушы органның талабы бойынша құрылыс алаңы қоқыс жинауға арналған бункерлер және жабдықтармен, сондай-ақ шығу орындарында көлiк құралдарының дөңгелектерiн тазалау пунктiлерiмен, ал желiлiк объектiлерде – бағдарламалардың әкімдері көрсеткен орындарда жабдықталуы қажет.
130. Құрылыстың жоспарымен қарастырылған көшелердi жабу, көлiк қозғалысын шектеу, қоғамдық көлiк қозғалысын өзгерту бойынша шараларды жұмыстарды орындаушы жұмыс басталар алдында жол полициясымен және қала аудандары әкiмдерiмен келiсуi қажет. Шектеулерде қажеттiлiк аяқталғаннан кейiн көрсетiлген органдар хабарландырылуы қажет.

120. Дворовая уборная должна иметь надземную часть и выгреб. Надземные помещения сооружают из плотно пригнанных материалов (досок, кирпичей, блоков). Выгреб должен быть водонепроницаемым. Глубина выгреба зависит от уровня грунтовых вод, но не должна быть более 3 метров. Не допускается наполнение выгреба выше, чем до 0,35 метров от поверхности земли. Выгреб очищается по мере его заполнения, но не реже одного раза в полгода.
121. Уборка дворовых уборных должна проводиться ежедневно. Наземная часть дворовых уборных должна быть непроницаема для грызунов и насекомых. Не канализованные уборные и выгребные ямы должны дезинфицироваться один раз в 10 дней.
122. Не допускается собирать пищевые отходы в инфекционных и противотуберкулезных медицинских организациях.
123. Временное хранение пищевых отходов в объектах торговли и общественного питания должно осуществляться в холодильных камерах или в охлаждаемых помещениях.
124. Сборники, предназначенные для пищевых отходов должны ежедневно промываться с применением моющих средств и дезинфицироваться не реже одного раза в 10 дней.
13. Требования благоустройства при проведении строительных и монтажных работ
125. В течение всего срока строительства необходимо обеспечивать безопасность производимых работ для окружающей среды, территории и населения, обеспечение безопасности труда на строительной площадке, выполнение требований администраторов программ по поддержанию порядка на прилегающей к строительной площадке территории.
126. До начала строительно-монтажных работ строительная площадка и опасные зоны работ за ее пределами должны быть ограждены.
127. При въезде на площадку должны быть установлены информационные щиты с указанием наименования объекта, названия застройщика (заказчика), подрядчика (генподрядчика), фамилии, должности и телефона ответственного производителя работ по объекту.
128. Наименование и телефон ответственного исполнителя работ должны быть нанесены также на щитах инвентарных ограждений мест работ вне стройплощадки, мобильных зданиях и сооружениях, крупногабаритных элементах оснастки, кабельных барабанах.
129. В случае необходимости по требованию администраторов программ строительная площадка должна быть оборудована устройствами или бункерами для сбора мусора, а также пунктами очистки транспортных средств на выездах, а на линейных объектах – в местах, указанных администраторами программ.
130. Мероприятия по закрытию улиц, ограничению движения транспорта, изменению движения общественного транспорта, предусмотренные строительным планом, перед началом работ должны быть окончательно согласованы исполнителем работ с дорожной полицией и администраторов программ. После окончания необходимости в ограничениях, указанные органы должны быть поставлены в известность.

131. Құрылыс алаңына енгiзiлмеген белгiлi-бiр аумақтарды құрылыс мұқтаждықтары үшiн уақытша пайдалану қажеттiлiгi кезiнде пайдалану режимi, қорғау (қажеттiлiгiне орай) және осы аумақтарды тазалау осы аумақтардың иелерi және (немесе) пайдаланушыларының келiсiмiмен анықталады (қоғамдық аумақтар үшiн - жергiлiктi атқарушы органмен).
132. Құрылыс жүргiзiлетiн барлық мерзiмде жұмыстарды орындаушы алаңға қойылатын еңбектi қорғау, қоршаған ортаны қорғау, құрылыс жұмыстарының қоршаған аумақ және халық үшiн қауiпсiздiгi талаптарын сақтауға, сондай-ақ осы нормалармен, қолданыстағы басқа нормативтiк құжаттармен құрылысқа келiсу талаптарымен белгiленген әкiмшiлiк сипаттағы түрлi талаптарды орындауға жауапкершiлiкте болады.
133. Құрылыс жүргiзiлетiн барлық мерзiмде жұмыстарды орындаушы уақытша инженерлiк желiлер, жолдар және көлiктiк құрылыстар, қойма алаңдары, тұрмыстық және барлық қатысушылар үшiн ортақ пайдаланудағы басқа да уақытша ғимараттар мен құрылыстарды жайластыру, пайдалану, дамыту және жоюды, сондай-ақ егер басқасы құрылысқа келiсу шарттарымен немесе құрылысқа қатысушылар арасындағы келiсiммен қарастырылмаса, алаң аумағындағы жерлердi қалпына келтiрудi қамтамасыз етедi.
134. Жұмыстарды орындаушы бекiтiлген аумақтың құрылыс алаңы аумағын тазалауды қамтамасыз етуi қажет. Тұрмыстық және құрылыс қоқысы, сондай-ақ қар қала аудандарының әкiмдерi бекiткен тәртiпте және мерзiмдерде уақтылы шығарылуы тиiс.
135. Селитебтiк аумақтарда құрылыс - монтаж жұмыстарын жүргiзу кезiнде қалдықтар мен қоқысты тазалағанда жабық ыдыстар мен бункер-жинауыштарды қолданбай, оларды ғимараттар мен құрылыстардың қабаттарынан тастауға жол берiлмейдi.
136. Жұмыстар орындалғаннан кейiн аумақты, әдетте бiр ай мерзiмде (жұмыс көлемiне байланысты) аумақ абаттандырылуы бұзылуын кешендi қалпына келтiру, соның iшiнде жол жабынын, тротуарларды, жиектастарды және көгалдандыру элементтерiн кешендi көрiктендiру жұмыстары орындалуы қажет.
137. Қалпына келтiрiлген аумақ құрылыс немесе қатыстырылған жөндеу ұйымынан оны пайдалануға жауапты ұйыммен акт бойынша қабылданады.
138. Жұмысты алты айдан артық мерзiмге тоқтату немесе тоқтата тұру қажеттiлiгi кезiнде құрылыс салушы (тапсырыс берушi) объектiнi консервациялауды (оны және құрылыс үшiн қолданылған аумақты халық пен қоршаған орта үшiн объектiнiң қауiпсiздiгiн және негiзгi құрылымдардың берiктiгi, тұрақтылығы, сақталуын қамтамасыз ететiн жағдайға келтiру) қамтамасыз етуi қажет.

131. При необходимости временного использования для нужд строительства определенных территорий, не включенных в строительную площадку, режим использования, охраны (при необходимости) и уборки этих территорий определяется соглашением с собственниками и (или) пользователями этих территорий (для общественных территорий – с администраторами программ).
132. В течение всего срока строительства исполнитель работ несет предусмотренную законом ответственность за соблюдение предъявляемых к площадке действующих нормативных документов по охране труда, за охрану окружающей среды, безопасность строительных работ для окружающей территории и населения, а также выполнение разного рода требований административного характера, установленных настоящими нормами и действующими нормативными документами или условиями согласования строительства.
133. В течение всего срока строительства исполнитель работ обеспечивает устройство, эксплуатацию, развитие и ликвидацию временных инженерных сетей, дорог и транспортных сооружений, складских площадок, бытовых и иных временных зданий и сооружений общего пользования для всех участников, а также рекультивацию земель на территории площадки, если иное не предусмотрено соглашениями между участниками строительства или условиями согласования строительства.
134. Исполнитель работ должен обеспечивать уборку территории строительной площадки закрепленной территории. Бытовой и строительный мусор, а также снег, должны вывозиться своевременно в сроки и в порядке, установленные настоящими Правилами.
135. При производстве строительно-монтажных работ на селитебных территориях не допускается при уборке отходов и мусора сбрасывать их с этажей зданий и сооружений без применения закрытых лотков и бункеров-накопителей.
136. После выполнения работ, как правило, в месячный срок (в зависимости от объема работ) должно быть выполнено комплексное восстановление нарушенного благоустройства территории, в том числе дорожного покрытия, тротуаров, бортового камня и элементов озеленения.
137. Восстановленная территория принимается организацией, ответственной за ее эксплуатацию, от строительной или привлеченной ею ремонтной организацией по акту.
138. При необходимости прекращения или приостановки работ на срок более шести месяцев застройщик - (заказчик) должен обеспечить консервацию объекта (приведение его и территории, использованной для строительства, в состояние, обеспечивающее прочность, устойчивость и сохранность основных конструкций и безопасность объекта для населения и окружающей среды).

139. Егер ғимараттың немесе құрылыстың пайдаланылуы тоқтатылса, халыққа және қоршаған ортаға қауiп келтiретiн жағдайларға жол бермейтiн шаралар қабылдануы қажет (коммуникациялар сөндiрiлiп, сыйымдылықтар босатылуы, қауiптi және улағыш заттар жойылуы, тұрақсыз құрылымдар бекiтiлуi немесе бұзылуы) осы ғимаратқа немесе құрылысқа жануарлар мен адамдардың рұқсатсыз кiруiне жол бермейтiн шаралар қабылдануы қажет.
14. Автомобиль жолдарын және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiн көрiктендiру және күтiп ұстау
140. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдары орналасқан жерлер мемлекеттiк меншiкке тиесiлi, олар бөлiнбейтiн деп саналады және жеке меншiкке тапсырылмайды. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдары жерлерiнде осы жерлердi пайдалану үшiн белгiленген келiсiм тәртiбi бұзыла отырып, салынған кез-келген құрылыстар заңсыз деп танылып, өздiгiнен құрылыс салған тұлға немесе оның қаражаты есебiнен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында қарастырылған жағдайдан басқа заңмен белгiленген тәртiпте бұзылуы тиiс.
141. Жол маңындағы жолақтар халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және автомобиль жолдарын пайдалануға жағдай жасау, жол қозғалысы талаптарын, сондай-ақ жол инфрақұрылымы объектiлерiн қайта құру, жөндеу және күтiп ұстау, орналастыруды жүзеге асыру мүмкiндiгiн есепке ала отырып, орналастырылуы қажет.
142. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының жол маңындағы жолақтарында, жол қызметi объектiлерi мен жол сервисi объектiлерiн қоспағанда, күрделi құрылыс жасауға жол берiлмейдi.
143. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының жол маңындағы жолақтарындағы кiреберiс (өтпе жол, жанаспа жол) және басқа объектiлердi жайластыру, жөндеу және күтiп ұстау бойынша шығындарды осы объектiлердiң иелерi және (немесе) пайдаланушылары көтередi.
144. Аялдама павильондары және аялдама кешендерiнiң иелерi осы құрылыстарды дұрыс жағдайда ұстауға, қажеттiлiгiне орай оларды қалпына келтiру бойынша шараларды қабылдауы қажет.
145. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарын пайдаланушылар көлiк құралдарын жол қозғалысы қауiпсiздiгiн, жолдың және онда орналасқан құрылыстардың сақталуын, сондай-ақ қоршаған ортаны ластауға жол бермейтiндей жағдайда пайдалануы қажет.
146. Жол жабынын, жер қабатын, көпiрлер, өтпе жолдар, су құбырлары құрылымдарын, автопавильондар, жол белгiлерi, жол маңайындағы көшеттер, қорғаныс құрылғылары және автомобиль жолдарын жайластыратын элементтердiң бүлiнуiне жол берген автомобиль жолдарын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес жауапкершiлiкте болады.

139. Если эксплуатация здания или сооружения прекращается, должны быть приняты меры, исключающие причинение вреда населению и окружающей среде (отключены коммуникации, опорожнены имеющиеся емкости, удалены опасные или ядовитые вещества, закреплены или обрушены неустойчивые конструкции), а также должны быть приняты меры, препятствующие несанкционированному доступу в это здание или сооружение людей и животных.
14. Благоустройство и содержание автомобильных дорог и объектов транспортной инфраструктуры
140. Земли, занимаемые автомобильными дорогами общего пользования, относятся к государственной собственности, являются неделимыми и не подлежат передаче в частную собственность. Любые сооружения, построенные на землях автомобильных дорог общего пользования с нарушением установленного порядка согласования на использование этих земель, признаются незаконными и подлежат сносу в установленном законодательством порядке лицом, осуществившим самовольную постройку, либо за его счет, кроме случаев, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан.
141. Придорожные полосы устанавливаются для обеспечения безопасности населения и создания условий эксплуатации автомобильных дорог с учетом требований безопасности дорожного движения, а также возможности осуществления их реконструкции, ремонта и содержания, размещения объектов дорожной инфраструктуры.
142. В придорожных полосах автомобильных дорог общего пользования, строительство капитальных сооружений, за исключением объектов дорожной службы и объектов дорожного сервиса не допускается.
143. Расходы по обустройству, ремонту и содержанию подъездов (съездов, примыканий), находящихся в придорожных полосах автомобильных дорог общего пользования, несут собственники и (или) пользователи этих объектов.
144. Собственники остановочных павильонов и остановочных комплексов должны содержать данные сооружения в надлежащем состоянии, в необходимых случаях принимать меры по их восстановлению.
145. Пользователи автомобильными дорогами общего пользования должны эксплуатировать транспортные средства в состоянии, обеспечивающем безопасность дорожного движения, сохранность дорог и сооружений на них, а также предотвращать загрязнение окружающей среды.
146. Пользователи автомобильными дорогами, допустившие повреждение дорожного покрытия, земляного полотна, мостов, путепроводов, водоотводных сооружений, автопавильонов, дорожных знаков, придорожных насаждений, защитных устройств и элементов обустройства автомобильных дорог, а также нарушившие правила пользования автомобильными дорогами, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

147. Пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте автомобиль жолдарына және жол құрылыстарына тигiзген зиянның орнын толтырады.
148. Жол жиегiнде, тротуарлар мен жаяужолдарда, ал елдi мекендерде сонымен қоса жүру бөлiгiнен басқа жерлерде көлiк құралдарының қозғалысы рұқсат етiлмейдi. Жол-пайдалану және коммуналдық қызмет машиналарының қозғалысы, сондай-ақ тiкелей жол жиегiнде, тротуарлар мен жаяужолдарда орналасқан объектiлерге, өтудiң басқа мүмкiндiгi болмаған жағдайда, жүк таситын көлiк құралдарына қысқа жол бойынша өтуге жол берiледi. Осы жағдайда қауiпсiздiк қамтамасыз етiлуi қажет.
15. Жолдарды күтiп ұстау
149. Нөсерлiк кәрiз жүйесi жоқ көшелердiң жүру бөлiгi сыпыру-тазалау машиналарымен тазартылуы қажет.
150. Жол жабынын жолдың жиегiнде жиналатын қоқыстардың су ағынымен жасыл көшеттер жолағына немесе тротуарға шықпайтындай етiп жуу керек.
16. Жолдарды қысқы тазалау
151. Қала көшелерiнiң өтпе жолдары мен кiру жолдарын қыста жинау жұмыстары осы Ереже талаптарына, жұмыс технологияларын, техникалық құралдар мен тайғаққа қарсы қолданылатын қоспаларды анықтайтын регламенттерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасы аясында бекiтiлген кестеге сәйкес жүргiзiледi.
152. Қала аумағын тазалауға жауапты ұйымдар (тапсырыс берушiлер қызметi және мердiгерлiк ұйымдар) 1 қазанға дейiн тайғаққа қарсы қолданылатын материалдарды қажеттi мөлшерде тасып жеткiзуi, дайындауы және жинауы керек.
153. Көшенiң жүру бөлiгiнiң жиегiндегi қарды жинауды және тасып шығаруды осы көшенiң жүру бөлiгiн және өтпе жолдарды тазалауға жауапты кәсiпорын жүзеге асырады.
154. Көшелердiң көлiк жүретiн бөлiгiн және өтпе жолдарды, тротуарлар мен аула аумақтарын тазалау жұмыстарының технологиясы және тәртiптерi ауа райы жағдайына қарамастан, көлiктердiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет болмауы тиiс.
155. Қысқы тазалаудың бiрiншi кезектегi операцияларына:
1) жолдардың жүру бөлiгiн тайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
2) қарды күреу және сыпыру;
3) қар үйiндiсiн тасып шығару үшiн жинастыру;
4) жол тораптарын, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамаларын, әкiмдiк және қоғамдық ғимараттардың кiрме жолдарын, аулалардан шығатын жолдарды қар үйiндiсiнен тазарту жұмыстары жатады.
156. Екiншi кезектегi операцияға:
1) қарды шығару (тасу);
2) қар шығарылғаннан кейiн жол жиегiн тазарту;
3) мұзды уату және қар-мұздан құралған үйiндiнi шығару.
157. Қала жолдарының жүру бөлiгiн тайғаққа қарсы материалдармен хлоридтердi бекiтуге жеткiлiктi қар қабаты пайда болуы үшiн қар жауа бастағаннан кейiн 20-40 минутта өңдеу қажет.

147. Ущерб, нанесенный пользователями автомобильным дорогам и дорожным сооружениям, возмещается ими в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
148. Не допускается движение транспортных средств по обочинам, тротуарам и пешеходным дорожкам, а в населенных пунктах - кроме того, вне проезжей части. Допускаются движение машин дорожно-эксплуатационных и коммунальных служб, а также подъезд по кратчайшему пути транспортных средств, подвозящих грузы к объектам, расположенным непосредственно у обочин, тротуаров или пешеходных дорожек. При этом должна быть обеспечена безопасность.
15. Содержание дорог
149. Проезжая часть улиц, на которых отсутствует ливневая канализация, должна убираться подметально-уборочными машинами.
150. Дорожные покрытия следует мыть так, чтобы загрязнения, скапливающиеся при лотковой части дороги, не выбрасывались потоками воды на полосы зеленых насаждений или тротуар.
16. Зимняя уборка дорог
151. Зимняя уборка проезжей части улиц города и проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил, регламентов, определяющих технологию работ, технические средства и применяемые противогололедные реагенты, а также графиков, утверждаемых в рамках законодательства Республики Казахстан.
152. Организации, отвечающие за уборку городских территорий (службы заказчиков и подрядные организации), в срок до 1 октября должны обеспечить завоз, заготовку и складирование необходимого количества противогололедных материалов.
153. Уборка и вывоз снега от края проезжей части производятся силами предприятий, несущих ответственность за уборку проезжей части данной улицы или проезда.
154. Технология и режимы производства уборочных работ на проезжей части улиц и в проездах, на тротуарах и дворовых территориях должны обеспечить беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов независимо от погодных условий.
155. К первоочередным операциям зимней уборки относятся:
1) обработка проезжей части дорог противогололедными материалами;
2) сгребание и подметание снега;
3) формирование снежного вала для последующего вывоза;
4) выполнение разрывов в валах снега на перекрестках, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, выездов из дворов.
156. К операциям второй очереди относятся:
1) удаление снега (вывоз);
2) зачистка дорожных лотков после удаления снега;
3) скалывание льда и удаление снежноледяных образований.
157. Обработка проезжей части дорог противогололедными материалами должна осуществляться с выдержкой 20–40 минут с момента начала снегопада для образования слоя снега, достаточного для закрепления в нем хлоридов.

158. Қар жауа бастағаннан кейiн ең алдымен көлiк бағыты үшiн неғұрлым қауiптi магистральдар және көшелер учаскелерiн - тiк түсетiн және көтерiлетiн жолдарды, көпiрлердi, эстакадаларды, тоннельдердi, жол тораптарын және қоғамдық көлiк аялдамаларын, сондай-ақ шұғыл тежелу қажет болатын және тағы басқа жерлердi тайғаққа қарсы материалдармен өңделедi.
159. Көлiк қозғалысы үшiн ең қауiптi орындарды өңдеу аяқтағаннан кейiн көлiк жүретiн бөлiктi тайғаққа қарсы материалдармен толық өңдеу қажет. Бұл операция алдымен жиектегi тастан бастап жолаушылар тасымалдайтын көлiк қозғалысы бағытына дейiн жүргiзiледi.
Жол тазалаушы кәсiпорынға бекiтiлген барлық аумақты тайғаққа қарсы материалдармен толық өңдеу уақыты - қар жауа бастағаннан кейiнгi төрт сағаттан аспауы қажет.
160. Технологиялық циклда "шашу - сыпыру" үлестерi екеуi де тең болуы керек (реагенттермен өңделiнген аудандардың саны сыпырылған аудандар санына тең болуы тиiс).
161. Жаңадан түскен 5 сантиметр нығыздалмаған қарға тең болатын қар жол төсемiнен 2,5-3,0 сантиметрге биiк болса, жолдың жүру бөлiгiне механикаландырылған сыпыру жүргiзiледi.
162. Қар ұзақ жауса, механикаландырылған сыпырудың циклы қар жаңадан әрбiр 5 сантиметрлiк биiктiкте түскен сайын жүзеге асырылады.
163. Бiр кәсiпорын қызмет көрсететiн жағдайда барлық көшелердi және өтпе жолдарды қажетiне қарай бiр рет тазалау уақыты төрт сағаттан аспау керек.
164. Қар тоқтаусыз жауса технологиялық циклдың саны (шашу - сыпыру) үш реттен кем емес мөлшерде жасалып, қажеттiгiне қарай қайталануы керек.
165. Қар аяқталғаннан кейiн жол төсемдерiне соңғы сыпыру жұмысы жүргiзiледi.
166. Жолдың жүру бөлiгi механикаландырылған сыпырудан кейiн оның көлденең бойына қар және мұз қалдықтарынан тазалануы тиiс.
167. Көшелердiң жүру бөлiгiнен және өтпе жолдардан, сонымен қатар тротуарлардан тазаланған қар көшелердiң жүру бөлiгiнiң және өтпе жолдардың шетiне қарды уақытша жинау үшiн ығыстырылады.
168. Бiр жақты көлiк қозғалысы бар көшелер мен өтпе жолдардан, оның iшiнде гүлзарлар, көгалдар және бетонды блоктар, аймақтар түрiнде бөлiнетiн жолақтары бар магистральдар жағынан қар сыпыруды бастап, қыс бойы тұрақты түрде жиектасқа дейiн қардан және мұздан тазалануы тиiс.
169. Қар үйiндiсiн уақытша жинау кезiнде және жылымықта ерiген сулардың ағуы үшiн жолдың жиек тастарындағы ерiген су ағатын шұңқырлар тазаланып, жиектегi таспен қар үйiндiсi арасында көлденеңi 0,5 метрден кем емес ара қашықтық болуы керек. Нөсер суларын қабылдаушыларға қар үйiндiлерiн жинауға жол берiлмейдi.

158. С началом снегопада в первую очередь обрабатываются противогололедными материалами наиболее опасные для движения транспорта участки магистралей и улиц – крутые спуски и подъемы, мосты, эстакады на перекрестках и остановках общественного транспорта, а также мест, где может потребоваться экстренное торможение.
159. По окончании обработки наиболее опасных для движения транспорта мест необходимо приступить к сплошной обработке проезжей части противогололедными материалами. Данная операция начинается с первой от бортового камня полосы движения транспорта, по которой проходят маршруты движения пассажирского транспорта.
Время, необходимое на сплошную обработку противогололедными материалами всей территории, закрепленной за дорожноуборочной организацией, не должно превышать четырех часов с момента начала снегопада.
160. В технологическом цикле "посыпка-подметание" доли операций должны быть равными (количество обработанных реагентами площадей должно соответствовать количеству подметенных).
161. Механизированное подметание проезжей части должно начинаться при высоте рыхлой снежной массы на дорожном полотне 2,5 – 3,0 сантиметра, что соответствует 5 сантиметрам свежевыпавшего неуплотненного снега.
162. При длительном снегопаде циклы механизированного подметания проезжей части осуществляются после каждых 5 сантиметров свежевыпавшего снега.
163. Время, необходимое на одноразовое сгребание, подметание всех улиц и проездов, обслуживаемых одним предприятием, не должно превышать четырех часов.
164. При непрекращающемся снегопаде количество технологических циклов (подсыпка-подметание) повторяют необходимое количество раз, но не менее трех.
165. По окончании снегопада производят завершающее подметание дорожного покрытия.
166. После завершения механизированного подметания проезжая часть должна быть очищена на всю ширину от снежных накатов и наледей.
167. Снег, счищаемый с проезжей части улиц и проездов, а также с тротуаров сдвигается к краю проезжей части улиц и проездов для временного складирования снежной массы.
168. На улицах и проездах с односторонним движением транспорта, в том числе на магистралях с разделительной полосой в виде скверов, газонов и бетонных блоков, зоны, со стороны которых начинается подметание проезжей части, должны быть в течение всего зимнего периода постоянно очищены от снега и наледи до бортового камня.
169. При временном складировании снежного вала по краю дороги у бортового камня должен быть расчищен лоток шириной не менее 0,5 метра между валом и бортовым камнем для пропуска талых вод в период оттепели. Складирование вала на ливнеприемниках не допускается.

170. Қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамалары және жер үстi жаяу өтпе жолдары қар үйiндiлерiнен тазартылып, жол салынуы керек:
1) аялдамаларда: 30 метрден 50 метрге дейiн;
2) белгiсi бар өтпе жолдарда - белгiнiң көлемiне қарай, ал белгiсi жоқ жерде - 5 метрден кем емес.
171. Қар тасушы көлiктiң әрбiр өтуiнен кейiн жол жиегiндегi және жиектас төсемдерiндегi қар қалдығынан және мұздан тазарту, одан кейiн шығару операциясы өткiзiледi.
172. Көшелерден және өтпежолдардан қарды арнайы дайындалған алаңдар – қар үйетiн орындарға шығару қажет. Белгiленген тәртiппен келiсiлмеген орындарға қар шығаруға жол берiлмейдi.
173. Қар үйiндiсiн жинауға тиым салынады:
1) барлық бiр деңгейдегi жолдардың, көшелердiң және өтпе жолдардың тоғысуында және темiржол өтетiн үшбұрышты аймақ көрiнетiн жерлердiң маңына;
2) жаяу жүргiншiлер өтпе жолдарына 5 метр жақын жерде;
3) қоғамдық көлiк аялдамаларына 20 метр жақын жерде;
4) көлiктiк қоршаулармен немесе биiк жиектастармен қоршалған жолдардың учаскелерiнде;
5) тротуарларда.
17. Жолдарды жазғы жөндеу
174. Жолдың жүру бөлiгi барлық ластану түрлерiнен толық тазалануы және жуылуы тиiс.
Реттеушi сызық болып табылатын осьтiк, резервтiк жолақтар құмнан және әртүрлi ұсақ қоқымнан тұрақты тазаланып тұруы тиiс.
175. Екi метрлiк жол жиегiндегi аймақ және ернеуi, сондай-ақ тротуарлар және онда орналасқан жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамаларының отырғызу алаңы, трамвай жолдары топырақ-құмды қоқымдардан және әртүрлi қоқыстардан толық тазалануы және жуылуы тиiс.
176. Жолдың жағасы қоқыстардан таза болуы тиiс.
177. Темiр-бетоннан құралған бөлу жолақтарының үстi құмнан, батпақтан және ұсақ қоқыстардан тұрақты тазаланып тұруы тиiс.
178. Жолдың жүру бөлiгiн жуған кезде лайлы суды және қоқысты тротуарларға, көгалдарға, қалалық жолаушылар тасымалдайтын көлiк аялдамаларының павильондарына, көлiкке отырғызатын алаңдарына, жақын жерде орналасқан ғимараттардың, сауда нысандарының қасбеттерiне орындарға шашыратуға жол берiлмейдi.
179. Магистральдардың, көшелердiң жүру бөлiгiнiң жолдық төсемдерiн және өтпе жолдарды, трамвай төсемдерiн жуу түнгi (23 сағаттан 7 сағатқа дейiн) және қажетiне қарай күндiзгi уақытта да жүргiзiледi.
180. Жолдық төсемдердi (осьтiк және резервтi жолақты) магистральдарды, көшелердi және өтпе жолдарды алдын ала дымқылдап сыпыру күндiзгi уақытта 8 сағаттан 21 сағатқа дейiн, ал қатты қарқындағы көлiк қозғалысы бар магистральдарда және көшелерде түнгi мезгiлде жүзеге асырылады.
18. Бөлiнген белдеуге iргелес аумақтар
181. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнiң жерлерi жол органдарының немесе жалдаушы ұйымдардың иелiгiнде немесе пайдалануында болады және автомобиль жолдарын дамыту, көрiктендiру және жол сервисi объектiлерiн орналастыруға арналған.
Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнде сәйкес жол органдарының келiсiмiнсiз жұмыс жүргiзуге немесе қандай да бiр құрылыстарды орналастыруға жол берiлмейдi.

170. В валах снега на остановках городского пассажирского транспорта и в местах наземных пешеходных переходов должны быть сделаны разрывы:
1) на остановках: от 30 метров до 50 метров;
2) на переходах, имеющих разметку, – на ширину разметки, не имеющих разметки – не менее 5 метров.
171. После каждого прохода снегопогрузчика производится операция по зачистке дорожного покрытия у края дороги и у бортового камня от остатков снега и наледи с последующим их вывозом.
172. Вывоз снега с улиц и проездов должен осуществляться на специально подготовленные площадки – снегосвалки. Не допускается вывоз снега на не согласованные в установленном порядке места.
173. Формирование снежных валов не допускается:
1) на пересечениях всех дорог и улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов в зоне треугольника видимости;
2) ближе 5 метров от пешеходного перехода;
3) ближе 20 метров от остановочного пункта общественного транспорта;
4) на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром;
5) на тротуарах.
17. Летняя уборка дорог
174. Проезжая часть должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений и промыта.
Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны постоянно очищаться от песка и различного мелкого мусора.
175. Двухметровые зоны у края дороги и у борта, а также тротуары и посадочные площадки остановок пассажирского транспорта, должны быть полностью очищены от грунтовопесчаных наносов и загрязнений различным мусором и промыты.
176. Обочины дорог должны быть очищены от мусора.
177. Разделительные полосы, выполненные из железобетонных блоков, должны быть постоянно очищены от песка, грязи и мелкого мусора по всей поверхности.
178. При мойке проезжей части не допускается выбивание струей воды смета и мусора на тротуары, газоны, посадочные площадки, павильоны остановок городского пассажирского транспорта, близко расположенные фасады зданий, объекты торговли.
179. Мойка дорожных покрытий проезжей части площадей, магистралей, улиц и проездов, производится в ночное время суток (с 23 до 7 часов), а при необходимости и в дневное время.
180. Подметание дорожных покрытий (в том числе осевых и резервных полос), улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий в дневное время с 8 до 21 часов, а на площадях и улицах с интенсивным движением транспорта – в ночное время.
18. Прилегающие территории к полосе отвода
181. Земли полос отвода автомобильных дорог общего пользования находятся во владении и пользовании дорожных органов или концессионеров и предназначены только для развития, благоустройства автомобильных дорог и размещения объектов дорожного сервиса.
В полосе отвода автомобильных дорог общего пользования не допускается производить работы или размещать какие-либо сооружения без разрешения соответствующих дорожных органов.

182. Сауда, қоғамдық тамақтану объектiлерi және сервис объектiлерiн, сондай-ақ олардың жарнамасын ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнде жол органдарының немесе жалдаушы ұйымдардың келiсiмi бойынша сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер шегiнде жергiлiктi атқарушы органдар анықтаған орындарда орналастыруға болады.
183. Ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнде сервис, жарнама объектiлерiн орналастыру және бөлiнген белдеулерiн пайдалануға ақы алу тәртiбi қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгiленедi.
184. Аумақтары автомобиль жолдарына жанасатын жер учаскелерiнiң иелерi және (немесе) пайдаланушылары және жер пайдаланушылар, мiндеттi:
1) жол органдарымен ортақ пайдаланудағы жолдарға жанасатын жолдар және өтпе жолдар құрылысына келiсiм алуға;
2) ортақ пайдаланудағы жолдарға жанасу жерлерiн және оларға кiреберiстердi техникалық дұрыс және сәйкес санитарлық жағдайда ұстау, қоқыс, ластық және қардан тазалауға;
3) қозғалыс қауiпсiздiгiн нашарлататын және көрудi қиындататын жол маңындағы жолақта материалдар мен құрылымдарды жинауға жол бермеуге.
19. Жер асты және жер үстi коммуникацияларын көрiктендiру және күтiп ұстау
185. Магистральдiк коммуникациялар, инженерлiк инфрақұрылымның негiзгi құрылыстарының жобалық құжаттамасын әзiрлеу, құрылыс, пайдалану және кейiннен қайта өңдеу кезiнде, сондай-ақ аумақты инженерлiк дайындау бойынша жұмыстарды жүргiзу кезiнде көршiлес аумақтардың мүдделерiн есепке алатын және халыққа және аумаққа қауiп келтiретiн (зиянды) процестер мен құбылыстардың әсер етуiне жол бермейтiн шешiмдер қабылдануы қажет.
186. Республикалық, аумақ аралық және аймақтық инженерлiк және көлiк жүйелерiнiң бекiтiлген сұлбасы жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманы әзiрлеуге, сондай-ақ елдi мекендердi жайластыруға және тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйелерiн дамытуға (дамуға қатысты) бағытталған қызметке негiз бола алады.
187. Жер учаскелерiн құрылыс үшiн иелерi және (немесе) пайдаланушыларының қолдануы (коммуникация төсеу, аумақты инженерлiк дайындау, көрiктендiру, көгалдандыру және учаскенi жайластырудың басқа да түрлерi) заңнамамен белгiленген тәртiпте бекiтiлген жобалық құжаттамаға сәйкес және нысаналық мақсатын немесе сервитут, аумақты аймақтандыру, қызыл сызықтар және құрылысты реттеу сызықтары, құрылыс салу және пайдалану ережелерiне сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн.
188. Магистральдарда, алаңдарда, көшелерде, жаяужолдарда, балаларға арналған алаңшаларда, спорттық алаңшаларда, контейнер алаңшаларында және инженерлiк коммуникациялардың үстiндегi жерлерде, және желдету шахталарының қорғалатын аймақтарында, сондай-ақ аула iшiлiк жолдарда және тоқтауға арналған "қалташаларда", көгалдандырылған аумақтарда және осы мақсаттарға бөлiнбеген орындарда металл тенттер, "ұлутас", "пенал" гараждарын, автомобильдерге арналған басқа да пана болатын жерлердi орналастыруға жол берiлмейдi.

182. Объекты торговли, общественного питания и объекты сервиса, а также их реклама в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования могут быть размещены в местах, определенных местным исполнительным органам в пределах соответствующих административно-территориальных единиц по согласованию с дорожными органами или концессионером.
183. Порядок размещения в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования объектов сервиса, рекламы и платы за использование полосы отвода устанавливается в соответствии с действующим законодательством.
184. Собственники и (или) пользователи земельных участков и землепользователи, территории которых примыкают к автомобильным дорогам, должны:
1) согласовывать строительство подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования с дорожными органами;
2) содержать в технически исправном и в надлежащем санитарном состоянии примыкания к дорогам общего пользования и подъезды к ним, производить очистку от мусора, грязи и снега;
3) не допускать складирования материалов и конструкций, установка оборудования палаток, киосков в придорожной полосе, затрудняющих видимость и ухудшающих безопасность движения.
19. Благоустройство и содержание подземных и наземных коммуникаций
185. При разработке проектной документации, строительстве, эксплуатации и постутилизации магистральных коммуникаций, головных сооружений инженерной инфраструктуры, а также при проведении работ по инженерной подготовке территорий должны приниматься решения, учитывающие интересы смежных территорий и исключающие возможность воздействия опасных (вредных) явлений и процессов на территорию и население.
186. Утвержденные схемы республиканской, межрегиональной и региональной инженерной и транспортной систем являются основой для разработки проектной (проектно-сметной) документации, а также деятельности, направленной на развитие (сопряженной с развитием) системы жизнеобеспечения и обустройства населенных пунктов.
187. Использование земельных участков собственниками и (или) пользователями для застройки (включая прокладку коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройство, озеленение) может осуществляться только в соответствии с утвержденной в установленном законодательством порядке проектной документацией и соблюдением целевого назначения или сервитута, зонирования территории, красных линий и линий регулирования застройки, правил застройки и эксплуатации.
188. Не допускается размещение металлических тентов, гаражей – "ракушек", "пеналов" и укрытий для автомобилей, брошенных автомобилей на магистралях, площадях, улицах, пешеходных дорожках, детских, спортивных, бельевых, контейнерных площадках и землях над трассами инженерных коммуникаций и в их охранных зонах вентиляционных шахт, а также на внутридворовых проездах и заездных "карманах", на озелененных территориях и не отведенных для этих целей местах.

189. Су желiлерiнiң қоқыспен бiтелiп қалуын болдырмау үшiн су ағатын коллекторларға, жауынқабылдайтын құдықтарға және арық жүйесiне сыпырындыны және тұрмыстық қоқыстарды тастауға жол берiлмейдi.
190. Қалалық су желiлерiнiң нөсер суларын қабылдайтын және байқау құдықтарына профилактикалық тексерудi және оларды жинауды бекiтiлген кесте бойынша, бiрақ айына бiр реттен кем емес мөлшерде мамандандырылған кәсiпорындар немесе балансында осы құрылғылар болатын басқа да ұйымдар жүргiзедi.
191. Нөсер суларын қабылдайтын құдықтардың торлары үнемi жұмысқа жарамды жағдайда болуы керек. Торлардың және құдықтардың өткiзу қабiлетiн шектейтiн бiтелуге, лайлануға жол берiлмейдi.
192. Жер асты инженерлiк коммуникацияларының иелерi және (немесе) пайдаланушылары:
1) жер асты коммуникацияларын күтiп ұстауға және жөндеуге, сонымен қатар уақтылы құдықтар мен коллекторларды тазалауға жауапты болады;
2) жолдардың төсемдерiмен, тротуарлармен, көгалдармен және құдықтардың люктарымен бiр деңгейде, қалыпты жағдайда ұстауды, сонымен қатар коммуникациялардың қанағаттанарлықсыз жағдайынан пайда болған жолдардың бұзылған шегiнде төсемдерiн қалпына келтiрiп жөндеудi қамтамасыз етедi (өз қаржыларымен немесе мамандарылған мекемелермен келiсiм шартқа отыру негiзiнде);
3) құдықтардың люктарын бар болуын және қалыпты жағдайда болуын бақылау және оларды уақытында ауыстыруға және болмаған немесе жоғалған кезде (тәулiк iшiнде) қалпына келтiрудi жүзеге асырады;
4) коммуникацияның жұмысын реттеумен байланысты апатты жоюды тәулiк iшiнде қамтамасыз етедi (қар үйiндiлерi, мұз, лай, сұйықтықтар).
193. Жер үстi инженерлiк құрылғыларының иелерi және (немесе) пайдаланушылары инженерлiк желiлердiң қорғалатын аймағының шекарасындағы iргелес аумақтың санитарлық жағдайына жауапты болады.
20. Ережелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
194. Осы Ережелердi бұзған жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Қазақстан Республикасындағы 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес жауапқа тартылады.
195. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ережелердi бұзған тұлғаларды әкiмшiлiк жауапқа тарту келтiрген материалдық зиянының орнын толтырудан, осы Ережелерде қарастырылған талаптарды орындаудан және жiберiлген жөнсiздiктердi жоюдан босатпайды.
Абай ауданының
елді мекендерін көріктендіру
Ережелерiне
1 қосымша
Көріктендіру ПАСПОРТЫ _________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның аты)
__________________________________
(орналасқан мекенжайы)
__________________________________
(заңды мекенжайы, телефон)
қала (кент, ауылдық округ) ___________________ ауданы

189. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы, дождеприемные колодцы и арычную систему.
190. Профилактическое обследование смотровых и дождеприемных колодцев городской водосточной сети и их очистка производятся специализированными предприятиями или организациями, у которых эти сооружения находятся на балансе, по утвержденным графикам, но не реже одного раза в месяц.
191. Решетки дождеприемных колодцев должны постоянно находиться в рабочем состоянии. Не допускается засорение, заиливание решеток и колодцев, ограничивающее их пропускную способность.
192. Собственники и (или) пользователи подземных инженерных коммуникаций:
1) несут ответственность за содержание и ремонт подземных коммуникаций, а также своевременно производят очистку колодцев и коллекторов;
2) обеспечивают (собственными силами или с привлечением на договорной основе специализированных предприятий) содержание в исправном состоянии, в одном уровне с полотном дороги, тротуаром, газоном и люками колодцев, а также их ремонт в границах разрушения дорожного покрытия, вызванного неудовлетворительным состоянием коммуникаций;
3) осуществляют контроль за наличием и исправным состоянием люков на колодцах и своевременно (в течение суток) производят их замену и восстанавливают в случае отсутствия либо утери;
4) в течение суток обеспечивают ликвидацию последствий аварий, связанных с функционированием коммуникаций (снежные валы, наледь, грязь, жидкости).
193. Собственники и (или) пользователи надземных инженерных сооружений несут ответственность за санитарное содержание прилегающей территории в границах охранных зон инженерных сетей.
20. Ответственность за нарушение Правил
194. Юридические и физические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".
195. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от возмещения причиненного материального ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, устранения допущенных нарушений и выполнения требований, предусмотренных настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам благоустройства
населенных пунктов Абайского района
ПАСПОРТ
благоустройства _____________________________________________________
(наименование физического или юридического лица)
______________________________________
(адрес месторасположения)
______________________________________
(юридический адрес, телефон)
город (поселок, сельский округ) ________________________район

1. Басшының аты-жөнi
_____________________________________________________________________
(СТН)
_____________________________________________________________________
2. ҚТҚ шығаруға келiсiм-шарт (нөмiрi, датасы) _________________
3. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы қатты жабынның ауданы, м2 __________________________________________________________________
4. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы газондардың ауданы, м2
_____________________________________________________________________
5. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтардағы ағаштар, бұталар саны, (дана)_________________________________________________________
6. Бөлiнген аумақтардағы кiшi сәулеттiк формалардың болуы, (дана) ______________________________________________________________
7. Аула тазалаушылардың болуы (адам саны) немесе аумақты тазалауға келiсiм N _________________________________________________
Осы паспортта көрсетiлген деректер өзгерген жағдайда заңды тұлғаның басшысы, (жеке тұлға) _____________ Абай ауданының әкiмiн хабардар етiп, жаңартылған аумақты тазалау және күтiп ұстау көрiктендiру паспортын алады.
М.О. ________________________________________ Т.Ә.Е.
(заңды тұлға басшысының, жеке тұлғаның қолы)
"__"__________ 20___ жылы берiлдi
Абай ауданының әкiмi ____________________ Т.Ә.Е.
М.О.                   (қолы)
бекiтiлген аумақтың СХЕМАСЫ

1. Ф.И.О. руководителя
_____________________________________________________________________
(РНН)
_____________________________________________________________________
2. Договор на вывоз ТБО (номер, дата) _________________________
3. Площадь твердого покрытия на отведенной и закрепленной территориях, м2
__________________________________________________________________
4. Площадь газонов на отведенной и закрепленной территориях, м2 ________
5. Количество деревьев, кустарников на отведенной и закрепленной территориях, (штук)
_________________________________________________________________
6. Наличие малых архитектурных форм на отведенной территории, (штук)
_________________________________________________________________
7. Наличие дворников (количество человек) или N договора на уборку территории
_________________________________________________________________
В случае изменения данных, указанных в настоящем паспорте, руководитель юридического лица, (физическое лицо) должны известить акима __________________ Абайского района и получить обновленный паспорт благоустройства, уборки и содержания территории.
М.П.       ____________________________ Ф.И.О.
(подпись руководителя юридического лица, физического лица)
Выдано "___" __________ 20__ года
Аким Абайского района _______________________ Ф.И.О.
М.П.                   (подпись)
СХЕМА закрепленной территории