Приозерск қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы N 223/34 шешімі. Қарағанды облысы Балқаш қаласының Әділет басқармасында 2011 жылғы 21 қаңтарда N 8-4-219 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 тамыздағы N 278/42 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2011.08.22 N 278/42 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес, Приозерск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Приозерск қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Приозерск қалалық мәслихатының 2006 жылғы 27 наурыздағы N 165/30 "Приозерск қаласында мысықтарды және иттерді күтіп-ұстау Қағидасын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-4-30 болып тіркелген, 2006 жылғы 5 мамырдағы N 8 (55) "Приозерский вестник" газетінде жарияланған.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы
қалалық мәслихат хатшысы                   Е. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қарағанды облысы ІІД
4-бөлім бастығы
полиция подполковнигі
_________________ Аппазов Қ.Е.
21 желтоқсан 2010 жыл
Приозерск қаласы бойынша
мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау басқармасының бастығы
___________________ Батанаева Е.Қ.
21 желтоқсан 2010 жыл
Ауыл шаруашылығы және
ветеринария бөлімінің бастығы
_________________ Исатаев А.Н.
21 желтоқсан 2010 жыл
Приозерск қалалық мәслихатының
2010 жылғы 23 желтоқсандағы
N 223/34 шешімімен
бекітілген
Приозерск қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже қалалық мәслихат бекіткеннен кейін өз қызметін қала аумағында жүзеге асыратын, немесе қала аумағында тұратын жеке меншіктің барлық түріндегі заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
2. Иттер мен мысықтарды ұстау Ережесінің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 311543 баптарына сәйкес тиісті уәкілетті органға (ішкі істер бөліміне) жүктеледі.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городе Приозерске
Решение Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2010 года N 223/34. Зарегистрировано управлением юстиции города Балхаша Карагандинской области 21 января 2011 года за N 8-4-219. Утратило силу - решением Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 22 августа 2011 года N 278/42
Сноска. Утратило силу решением Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 22.08.2011 N 278/42.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Приозерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в городе Приозерске.
2. Признать утратившим силу решение Приозерского городского маслихата от 27 марта 2006 года N 165/30 "Об утверждении Правил содержания кошек и собак в городе Приозерске" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N  8-4-30, опубликовано 5 мая 2006 года в газете "Приозерский вестник" N  8 (55)).
Сноска. Решение Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 27.03.2006 N 165/30 в РЦПИ не поступало.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
секретарь городского маслихата             Е. Омаров
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник 4-отдела ДВД
Карагандинской области
подполковник полиции
________________ Аппазов К.Е.
21.12.2010 год
Начальник управления государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора по городу Приозерск
_______________ Батанаева Е.К.
21.12.2010 год
Начальник отдела сельского
хозяйства и ветеринарии
________________ Исатаев А.Н.
21.12.2010 год
Утверждены
решением Приозерского
городского маслихата
от 23 декабря 2010 года N 223/34
Правила содержания собак и кошек в городе Приозерске 1. Общие положения
1. Настоящие Правила являются обязательными для всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, проживающих, либо осуществляющих свою деятельность на территории города, после утверждения их городским маслихатом.
2. Осуществление надзора за соблюдением Правил содержания собак и кошек возлагается на соответствующий уполномоченный государственный орган (отдел внутренних дел) в соответствии со статьями 311543 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".

3. Осы Ереже Приозерск қаласының аумағында қолданылады.
4. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
1) ит – үй жануары, сүт қоректі, қасқыр тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
2) мысық – үй жануары, сүт қоректі, мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
3) иесі – ит пен мысықтың асыраушысы, күтуші адам не болмаса иесінің келісімімен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам;
4) иесіз жануар – тіркеуде жоқ, иелерін анықтау мүмкін болмаған, иелерінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар;
5) иттер мен мысықтарды серуенге шығару – иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумақтарда серуендеуі болып табылады.
2. Иттер мен мысықтарды тіркеуге алудың тәртібі
5. Иттерді үш айлық мерзімінен бастап, ал мысықтарды екі айлық мерзімінен бастап иелері "Приозерск қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесінде тіркеуге міндетті.
6. Әрбір тіркеуден өткен үй жануарларына бірдейлендіру реттік саны беріледі, бұл реттік сан оның бүкіл өмір сүру кезеңіне сақталады. Ит пен мысықты тіркеу барысында иелерінің есебінен белгіленген үлгіге сәйкес ветеринарлық құжат беріледі.
7. Тіркеу барысында жануарлар иелері осы Ережемен танысуға тиісті. Жануарлар иелерінің Ережемен танысқандығы тіркеу кітабына қол қойылумен рәсімделеді.
8. Ит пен мысықты тіркеуден өткізу және қайта тіркеу кезінде иелері келесі құжаттар мен мәліметтер беруі қажет: иесінің жеке басының төл құжаты, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, мекен–жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың түрі, жынысы, лақап аты, туылған күні, түсі, ерекше белгілері немесе жануардың сипаты.
9. Үй жануарына эвтаназия қолданылғанда немесе өліп қалған жағдайда ветеринарлық құжат пен жетон жануар бұрын тіркеу жүргізген мекемеге тапсырылады.
10. Иелері жануардың шығыны (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бір адамға тапсырылу) жағдайларында тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеуі үшін міндетті түрде тіркеуші мекемеге екі апта мерзімінде хабарлауы керек. Иелер тұрғылықты жерін ауыстырғанда үй жануарлары екі апта мерзімінде тіркеледі.
11. Иттерді (үш айлық мерзімінен бастап) және (екі айлық мерзімінен бастап) мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бір адамға тапсыру, барлық көлік түрлерімен қала ішінде тасымалдау әрекеттері құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген уақыты белгіленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.

3. Настоящие Правила действуют на территории города Приозерск.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
2) кошка – домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
3) владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
4) безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
5) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица.
2. Порядок регистрации собак и кошек
5. Собак с трехмесячного, а кошек с двухмесячного возраста владельцы обязаны зарегистрировать в Государственном учреждении "Отдел сельского хозяйства и ветеринарии города Приозерск".
6. Каждому регистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдается ветеринарный паспорт установленного образца за счет владельца животного.
7. При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в книге регистрации.
8. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки или кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
9. При эвтаназии или гибели домашнего животного ветеринарный паспорт сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
10. Владелец в обязательном порядке информирует регистрационный орган о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации в двухнедельный срок. При перемене места жительства владельцев, домашние животные регистрируются в двухнедельный срок.
11. Покупка и продажа собак (с трехмесячного возраста) и кошек (с двухмесячного возраста), передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах города, допускаются при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и других инфекционных заболеваний.

3. Иттер мен мысықтарды ұстау
12. Иттер мен мысықтардың иелеріне рұқсат етіледі:
1) ветеринарлық – санитариялық, гигиеналық талап ету нормасына сәйкес ит және мысықты ұстау міндетін сақтау;
2) мал дәрігерлік және санитарлық – эпидемиологиялық қызметтердің рұқсатымен зообұрыштарда, сауықтыру мекемелерінде иттер мен мысықтарды ұстауға;
3) иттер мен мысықтарды байлауда және қоршалған, оңашаланған аумақтарда еркін қыдыртуға;
4) мекемелер мен ұйымдарға күзетші иттерді тек қана байлауда ұстауға;
5) адамдардың қауіпсіздігін міндетті түрде қамтамасыз ете отырып мал отарларында және табындарда, оқу – жаттықтыру алаңдарында иттерді тұмсық торсыз және байлаусыз ұстауға;
6) иттерді тұмылдырықпен (декоративті түрінен басқа) және қысқа мойын жіппен (1,5 метрге дейін), экскременттерін жинауға арналған ыдыспен және қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтірілмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады;
7) иттердің иелері серуендету кезінде 23.00 мен 07.00 сағат аралығында тыныштықты сақтауға міндетті;
8) тұмсық тормен және қысқа қарғы баумен арнайы белгіленген жерлерге, бос жерлерге қыдыртуға. Қыдырту орындарын Приозерск қаласының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі белгілейді;
9) адамдардың қауіпсіздігін міндетті түрде қамтамасыз ете отырып көлік түріне тиісті тәртіпке сәйкес иттер мен мысықтарды қоғамдық көліктерде алып жүруге;
10) көршілерінің медициналық жақпайтын көрсеткіші болмаса және олардың келісімімен, туысқандық қарым қатынасы жоқ, екі және одан артық отбасылары (жанұялар) тұратын тұрғын үйлерде соның ішінде пәтерлерде иттер ұстауға.
13. Жол берілмейді:
1) егерде иттер мен мысықтар үйлердің жабық кіріс жолын (подъездің) және екі сатының арасын, лифттерді, сол сияқты спорт, балалар алаңдарын, газондарды, көшенің жаяу адамдар жүретін бөлігін (тратуарларды), серуен құру, тынығу мақсатымен табиғи немесе қолдан орнатылған жасыл желекті демалыс орындарында (парктерде) нәжістерін қалдырса, оны иелері тазартуға тиіс;
2) мал дәрігерлік қызметінің рұқсатынсыз иттер төбелесін өткізуге;
3) жалпы пайдаланымдағы жерлер мен сая бақтағы, спорт ойыны үшін істелген арнаулы алаңдарды, парктерді, жағалауларды торсыз және қысқа қарғы баусыз пайдалануға;
4) кәмелетке толмаған 14 жасқа дейінгі тұлғалардың ірі иттерді қыдыртуына;
5) су қоймаларында иттер мен мысықтарды шомылдыруға;
6) қоғамдық тамақтандыру және азық – түлік сатылатын нысандарда ит пен мысықтарды ұстауға.
14. Қоғамдық жерлерде (көшелерде, аулалық аумақтарда, саяжайларда және басқа да орындарда) иелері тарапынан байлулы тұрғандарынан басқа ілеспе тұлғаларсыз жүрген иттер мен мысықтар қараусыз жүргендер болып саналады және қараусыз жүрген иттер мен мысықтар аулайтын және олардың өлекселерін жинайтын арнайы қызметтер мен аулануға жатады.

3. Содержание собак и кошек
12. Владельцам собак и кошек разрешается:
1) содержание собак и кошек с обязательным соблюдением ветеринарных, санитарно-гигиенических норм и требований;
2) содержание собак и кошек в зооуголках, оздоровительных учреждениях с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной службы;
3) свободный выгул собак и кошек на изолированной, огороженной территории или на привязи;
4) содержание сторожевых собак в учреждениях и организациях только на привязи;
5) содержание собак без поводков и намордников при отарах и гуртах, на учебно-дрессировочных площадках при обязательном обеспечении безопасности людей;
6) выгуливать собак должны в наморднике (кроме собак декоративных пород), на коротком поводке (до 1,5 метров) при наличии тары для сбора экскрементов животного не создавая беспокойства и помех окружающим;
7) при выгуле собак владельцы обязаны обеспечивать тишину в период с 23.00 до 07.00 часов;
8) производить выгул на пустырях, а также в специально отведенных местах на поводке и в наморднике. Места выгула определяет отдел строительства, архитектуры и градостроительства города Приозерск;
9) перевозить собак, кошек на общественном транспорте с соблюдением правил, действующих на данном виде транспорта с обязательным обеспечением безопасности людей;
10) содержание собак в жилых помещениях, в том числе в квартирах, где проживают две и более семей, не связанных родственными отношениями, при условии их согласия и отсутствия у соседей медицинских противопоказаний.
13. Не допускается:
1) загрязнение собаками и кошками подъездов, лестничных площадок, лифтов, а также спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территории парков, если собаки и кошки оставили экскременты в этих местах, они должны быть убраны владельцем;
2) проведение собачьих боев без разрешения ветеринарной службы города;
3) использовать для выгула собак и кошек, скверы, стадионы, набережные, пляжи и другие места общего пользования без поводка и намордника;
4) выгул крупных пород собак несовершеннолетними лицами до 14 лет;
5) купание собак и кошек в водоемах;
6) содержание собак и кошек на объектах общественного питания и торговли, реализующих продукты питания.
14. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек и сбору трупов павших животных.

15. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау жергілікті атқарушы органдарымен аулаудың жағдайлары реттелген келісім – шарт жасаған коммуналдық – шаруашылық кәсіпорындар тарапынан жүзеге асады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаумен айналысатын жұмыскерлердің техникалық қамтамасыз етілуі аулауды жүзеге асыратын ұйымға жүктеледі.
16. Тұрғындарға, кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесілі иттердің барлық түрлері үш айлық мерзімнен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы міндетті түрде егілуі және гельминттердің болмауына тексерілуге тиіс немесе профилактикалық алдын–алу шаралары қолданылуы тиіс.
17. Мысықтар туылғаннан екі айлық мерзімнен бастап адамдар мен жануарларға бірдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштерге сәйкес микроспорияға қарсы егілуге, гельминттердің болмауына тексерілуге міндетті.
18. Иттің иесі ретінде (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) 14 жасқа толған, ата – анасының жазбаша рұқсаты бар (итті өз атына тіркеу үшін) тұлға болуы керек.
19. Егер жануардың иесі заңды тұлға болған жағдайда, міндетті түрде жануарды ұстауға жауапты адамды тағайындауға міндетті.
20. Ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын – алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек.
21. Иттер мен мысықтарға бекітілген мерзімде міндетті ветеринарлық іс-шаралар өткізу, карантиндік тәртіп сақтау, жұқпалы ауруларды жою бойынша іс-шаралар өткізу.
22. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық – гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ереженi сақтаған жағдайда қамтамасыз ету:
бiр ғана отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
бiрнеше от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзiне тиесiлi аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келiсiмiмен);
мекемелерде, ұйымдарда, бақ шаруашылықтары коммерциялық емес бiрлестiктерде және демалыс орындарында иттердi байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауiпсiздiк келтiрмейтiн және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.
23. Қаладағы көп қабатты, көп пәтерлi тұрғын үйдегi бiр отбасына саны екiден көп емес үлкен және орта мөлшердегi ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзiмге дейiнгi күшiктердi ұстауға болады. Үш айдан асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне берiлуi немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсыруға тиіс.
24. Иттер мен мысықтарды көпшiлiк пайдаланатын (ас әзiрлеуге арналған бөлмелерде, кiреберiстерде, баспалдақ алаңдарында, үйдiң шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәлiздерiнде ұстауға болмайды.

15. Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется предприятиями коммунального хозяйства, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
16. Собаки, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат обязательной вакцинации против бешенства, чумы и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
17. Кошки начиная с двухмесячного возраста подлежат обязательной вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
18. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) должно являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
19. Если владельцем животного является юридическое лицо, то оно обязано назначить лицо, ответственное за содержание животного.
20. По требованию специалистов ветеринарных учреждений обязаны беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок.
21. Своевременно в установленные сроки проводить обязательные ветеринарные мероприятия, соблюдать карантинный режим животных, проводить мероприятия по ликвидации заразных болезней.
22. Содержание собак и кошек осуществляется при условии соблюдения санитарно - гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
в жилых помещениях, занятых одной семьей;
в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
при предприятиях, организациях, учреждениях, многоквартирных домах, садоводческого некоммерческого объединения граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
23. Одна семья в квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенков и котят старше трех месячного возраста передаются новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
24. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.

25. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелерi итiмен немесе мысығымен бiрге тұрақтай алады.
26. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесiлi аумақтарда жердiң заңды иегерiнiң рұқсатымен немесе басқа да өкiлеттi тұлғаның келiсiмiмен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына, ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиiс. Осы аумақта үлкен немесе орташа иттiң барлығы жөнiнде кiреберiсте 20 х 30 сантиметр көлемiндегi, иттiң суретi бар "Ит күзетедi! Охраняется собакой!" ескертуі қойылуы шарт.
27. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық–санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда ғана саны екiден көп иттердi ұстауға болады.
28. Тiркелген иттер мен мысықтар иесiнiң меншiгi болып табылады және кез-келген меншiк ретiнде заңмен қорғалады.
29. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген ит немесе мысық аурулар түрiмен ауырған деп танылса, аумақтың мемлекеттiк ветеринарлық инспектордың шешiмiмен, немесе соттың шешiмiмен иесiнен алынып, жойылуы мүмкiн. Егер де ит ауру емес деп танылса, онда ол иесiне қайтарылуы тиiс.
4. Ереженiң сақталуын бақылау
30. Приозерск қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерiнiң тұрғындар, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өкiлеттiлiк берген мемлекеттiк орган Қарағанды облысы ІІД 4-ші ішкі істер бөлімі жүзеге асырады.
5. Осы Ережені бұзғандары үшiн жауапкершiлiгi
31. Осы Ережені бұзғаны үшін жануар иесі Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiнiң 311 бабына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.

25. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
26. Собаки и кошки должны содержаться в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собак необходимо содержать на хорошо огороженной территории, ограждение которых должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории предусматривается предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит кyзетеді! Охраняется собакой!".
27. Содержание более двух собак допускается в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
28. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняются законом.
29. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умертвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, по решению государственного ветеринарного инспектора территории или же, по решению суда. В случае если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу.
4. Контроль за соблюдением Правил
30. Контроль за соблюдением Правил содержания собак и кошек в городе Приозерске осуществляет государственный орган 4 отдел внутренних дел ДВД Карагандинской области, уполномоченный на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Ответственность за нарушение настоящих Правил
31. За нарушение настоящих Правил владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".