Алматы қаласының елтаңбасы туралы
IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХV сессиясының 2010 жылғы 22 қаңтардағы N 277 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2010 жылғы 19 ақпанда N 838 тіркелді
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шілдедегі «Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы» Заңының 1-1 бабына сәйкес ІV сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. «Алматы қаласының елтаңбасы туралы» XXI сайланған Халық депутаттары Алматы қалалық кеңесінің XIV сессиясының 1993 жылғы 6 шілдедегі қаулысының күші жойылған деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының ғылым, білім, спорт және мәдениет жөніндегі тұрақты комиссиясына (Т.И. Есполов) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары С.Т. Сейдұмановқа жүктелсін.
4. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
ІV сайланған Алматы қаласы
мәслихаты ХХV сессиясының
төрағасы
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
С. Козлов
Т. Мұқашев
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихаты XXV сессиясының
2010 жылғы 22 қаңтардағы
№ 277 шешімімен бекітілген
Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану
Ережесі
Алматы қаласы елтаңбасының сипаттамасы
1. Алматы қаласының елтаңбасы алдыңғы қатарда дөңгелек шығыс қалқаны түрінде, тісінде сегіз алма түсіндегі байламды ұстаған барыс бейнеленген негізден тұрады. Сегіз алманың түсі Алматы қаласының сегіз ауданын бейнелейді. Тіршілігіне сенімді барыс алға қарай адымдайды, оның оң табаны алға қарай келесі қадамды жасау үшін көтерілген, алайда бұл жағдайда барыстың басы артқа бұрылған. Бұл қаланың ежелгі дәуірден бүгіңгі күнге дейіңгі даму сабақтастығын көрсетеді. Артқы қатарда құдыретті Алатаудың қарлы шыңдары бейнеленген. Осы құтты жерде Алматы қаласы орналасқан. Бүкіл елтаңбаның діңгегі көгілдір түс - Қазақстан Республикасы туының түсі болып табылады. Шеңбер әшекейлі жолақ ленталармен және шаңырақтың элементтері уықтың ұясымен кескінделген. Алтын түс аясында сақина бойынша қызыл түспен қазақтың ұлттық өрнегі бейнеленген. Өрнек «Алматы» сөзіндегі қаріптермен қабысады. Қаланың елтаңбасы алтын, қызыл, көк, ақ, қызғылт және күміс түстермен нақышталған.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 10.12.2014 № 289 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану тәртібі
2. Алматы қаласының елтаңбасын дайындаған кезде № 1-қосымшаға сәйкес бейнеленуі қамтамасыз етілуі керек.

О гербе города Алматы
Решение XXV сессии Маслихата города Алматы IV созыва от 22 января 2010 года N 277. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 19 февраля 2010 года за N 838
В соответствии со статьей 1-1 Закона Республики Казахстан от 1 июля 1998 года «Об особом статусе города Алматы» маслихат города Алматы IV-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила использования герба города Алматы согласно приложению.
2. Постановление XIV-ой сессии Алматинского городского Совета народных депутатов XXI-го созыва от 6 июля 1993 года «О гербе города Алматы» отменить.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию маслихата города Алматы по вопросам науки, образования, культуры и спорта (Есполов Т.И.) и заместителя акима города Алматы Сейдуманова С.Т.
4. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель XXV-й сессии
маслихата города Алматы
IV-го созыва
Секретарь
маслихата города Алматы
IV-го созыва
С. Козлов
Т. Мукашев
Утверждено решением
XXV-й сессии маслихата
города Алматы IV-го созыва
от 22 января 2010 года № 277
ПРАВИЛА
использования герба города Алматы
Описание герба города Алматы
1. Герб города Алматы представляет собой основу в виде круглого восточного щита на переднем плане, которого изображен снежный барс, держащий в пасти ветку с восьмью яблоневыми цветами, которые олицетворяют собой восемь районов города Алматы. Барс уверенной поступью шагает вперед, его правая лапа приподнята вверх для следующего шага вперед, но при этом голова барса обращена назад, что говорит о преемственности в развитии города от древнейших эпох до современности. На заднем плане изображена снежная вершина величественных гор Алатау, в благодатной местности которого расположен город Алматы. Фоном всего герба является голубой цвет – цвет флага Республики Казахстан. Круг обрамлен декоративными линейными лентами и гнездами уыка элементам шанырака. На золотом фоне красным цветом по кольцу изображен казахский национальный орнамент, который переплетается со шрифтами в слово «Алматы». Герб города включает в себя следующие цвета: золотой, красный, голубой, белый, розовый и серебристый.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 10.12.2014 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Порядок использования герба города Алматы
2. При изготовлении герба города Алматы необходимо обеспечить его изобразительное соответствие, приведенному в приложении № 1 эскизу.

3. Алматы қаласының елтаңбасын және басқа да елтаңбаларды бір уақытта орналастырған кезде Алматы қаласының елтаңбасы басқа елтаңбалардан төмен емес және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасынан жоғары емес етіп орнатылады, елтаңбалардың (елтаңбалық белгі, гералдикалық белгі) тақ санын бір уақытта орналастырылған кезде Алматы қаласының елтаңбасы ортасында орналасады, ал елтаңбалардың жұп сандарын орналастырған кезде, артық емес – орталықтың сол жағына орналасады.
4. Алматы қаласының елтаңбасы және басқа елтаңбаларды (елтаңбалық белгі, геральдиялық белгі) бір уақытта орналастырылған кезде Алматы қаласы елтаңбасының көлемі кіші болмауы керек.
5. Алматы қаласының елтаңбасы олардың жұмыс кабинеттерінде, мәжіліс залдарында, мемлекеттік органдардың және басқа мекемелердің маңдайшаларында иелерінің қалауы бойынша орнатылады (орналастырылады).
6. Алматы қаласының елтаңбасы мемлекеттік органдардың көлік құралдарында, сондай-ақ мемлекеттік органдардың, заңды және жеке тұлғалардың басқаруындағы қалалық қоғамдық көліктерде немесе арнайы қызметтер көліктерін ресімдеуде бейнеленуі мүмкін.
7. Алматы қаласының елтаңбасы қаланы көркемдік безендіруде пайдаланылуы мүмкін.
8. Алматы қаласының елтаңбасын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер мөрлер мен мөртабандар дайындау кезінде пайдалана алмайды.
Алматы қаласының
елтаңбасын пайдалану
Ережесіне № 1 қосымша

3. При одновременном размещении герба города Алматы и других гербов, герб города Алматы располагается не ниже других гербов и не выше Государственного Герба Республики Казахстан, при одновременном размещении нечетного числа гербов (гербовых эмблем, геральдических знаков) герб города Алматы располагается в центре, а при размещении четного числа гербов, но не более двух - левее центра.
4. При одновременном размещении герба города Алматы и других гербов (гербовых эмблем, геральдических знаков) герб города Алматы не может быть по размеру меньше.
5. Изображение герба города Алматы может помещаться (устанавливаться) в рабочих кабинетах, в залах заседаний, на вывесках государственных органов и иных организаций независимо от форм собственности по желанию их владельцев.
6. Герб города Алматы и его изображение может размещаться на транспортных средствах государственных органов, а также в оформлении городского пассажирского транспорта или транспорта специальных служб, находящихся в ведении государственных органов, юридических и физических лиц.
7. Герб города и его изображение может использоваться в художественном оформлении города.
8. Герб города Алматы и его изображение не может использоваться юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями при изготовлении печатей и штампов.
Приложение № 1
к Правилам использования
герба города Алматы