Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2010 жылғы 13 желтоқсандағы N 30/7 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 12 қаңтарда N 1767 тіркелді
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 19.03.2013 N 1325 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Су кодексінің 92-бабы 2-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғаш ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
XХХ сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихаттың
Хатшысы
«КЕЛІСІЛГЕН»
ҚР ДСМ мемлекеттік санитарлық
эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің СҚО бойынша
департаментінің директоры
13 желтоқсан 2010 ж. М.О.
«КЕЛІСІЛГЕН»
ҚР АШМ СРК «Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Есіл бассейндік
инспекциясының СҚО аумақтық
бөлімінің бастығы
13 желтоқсан 2010 ж. М.О.
Е. Әбиев
Қ. Едіресов
Қ. Исенеев
К. Елтаев
Облыстық мәслихаттың 2010 ж.
13 желтоқсандағы № 30/7 шешімімен
бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесі
Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесі (бұдан әрі – Ереже) қауіпсіз су пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 Су кодексінің 92-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу тәртібін айқындайды.
2. Ереже халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға, сонымен қатар өз қажеттіліктері үшін ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін су көздерін пайдаланатын заңды және жеке тұлғаларға таратылады.

Об утверждении Правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 13 декабря 2010 года N 30/7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 12 января 2011 года N 1767
Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19.03.2013 N 1325.
В соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481, с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XXX сессии
областного маслихата
Секретарь
областного маслихата
«СОГЛАСОВАНО»
Директором Департамента комитета
Государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора МЗ РК по СКО
13 декабря 2010 ж.
«СОГЛАСОВАНО»
Начальником СК территориального отдела
КУВР ГУ «Ишимская бассейновая инспекция
по регулированию использования и охране
водных ресурсов»
13 декабря 2010 ж.
Е. Абиев
К. Едресов
К. Исенеев
К. Елтаев
Утверждены
решением областного маслихата
от 13 декабря 2010 года № 30/7
Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области
Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны с целью обеспечения безопасного водопользования.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 и определяют порядок забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области.
2. Правила распространяются на юридические и физические лица, осуществляющие услуги по нецентрализованному водоснабжению населения, также юридические и физические лица, использующие водные источники для питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения для собственных нужд.

3. Ережеде келесі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау – ауыз суды жалпы пайдалану үшін ашық немесе жеке пайдаланудағы жұмсау орындарына бермей, оны алуға арналған құрылыстарды пайдалану;
2) ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау – сумен жабдықтау құрылғылар мен көздерін күзетуді, таңдауды, сумен жабдықтау жүйесін жобалауды, құрылысын, пайдалануды, ауыз суды алу, даярлау, сақтау, тұтыну орындарына беруді іске асыруды өзіне енгізетін тұтынушыларды ауыз сумен қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;
3) су алу құрылысы – су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
4) шахта құдығы – сумен жабдықтау мақсатында жерасты суларын алу үшін құрылған тереңдігі көлденең кесігінен үлкенірек тік тау-кен қазындысы;
5) құбырлы құдық – қапталы құбырмен бекітілген цилиндрлі тік каналдар түріндегі суды тартуға арналған құрылыс;
6) шегендеу құрылысы – табиғи жолмен шығып жатқан жер асты суларының ашылуын және пайдалану мақсатында олардың жер бетіне шығарылуын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрылыс;
7) ұңғыма – жер асты суларын жер бетіне шығаруға арналған қондырғы;
8) бұлақ – жер асты суларының жер бетіне табиғи, шоғырланып шығуы;
9) су объектілері – шекарасы, көлемі және су режимі бар жерлердің жер қойнауы мен құрлық бетіндегі бедерінде судың жиналуы. Олар: теңіздер, өзендер, оларға теңестірілген каналдар, көлдер, мұздықтар және басқа да жер үсті су объектілері, жер асты сулары бар жер қойнауы бөліктері;
10) су объектілерін пайдалану – жеке және заңды тұлғалардың материалдық немесе өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін су объектілерінің пайдалы табиғи қасиеттерін алу;
11) жер үсті су объектілері – шекарасы, көлемі мен су режимі бар, құрлық бетінде оның бедері нысанында сулардың тұрақты немесе уақытша жинақталуы;
12) жер асты сулары – жер қойнауында жатқан және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес пайдаланылатын пайдалы қазба;
13) жерасты шаруашылық-ауыз сулары – өзінің табиғи жай-күйіндегі немесе өңделгеннен кейінгі сапасы бойынша нормативтік талаптарға сай келетін және адамның ауыз суға және тұрмыстық қажетіне, не ауыз су өнімдерін өндіруге арналған жер асты сулары.
2. Орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде су алу үшін ғимараттар құрылысына жер учаскесін таңдау

3. В Правилах используются следующие понятия и определения:
1) нецентрализованное водоснабжение населения - использование сооружений, предназначенных для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытых для общего пользования или находящихся в индивидуальном пользовании;
2) питьевое и хозяйственно-бытовое водоснабжение – деятельность, направленная на обеспечение потребителей питьевой водой, включающая в себя выбор, охрану источников и сооружений водоснабжения, проектирование, строительство, эксплуатацию систем водоснабжения, забор, подготовку, хранение, подачу к местам потребления и реализацию питьевой воды;
3) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
4) шахтный колодец - вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в целях водоснабжения;
5) трубчатый колодец - сооружение для забора подземных вод в виде цилиндрических вертикальных каналов, стенки которых закреплены обсадными трубами;
6) каптажное сооружение - инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее на естественном выходе подземных вод вскрытие и вывод их на поверхность земли с целью использования;
7) скважина - устройство, предназначенное для подъема подземных вод на поверхность воды;
8) родник - естественный, сосредоточенный выход подземной воды на поверхность земли;
9) водные объекты - сосредоточения вод в рельефах поверхности суши и недрах земли, имеющие границы, объем и водный режим. Ими являются: моря, реки, приравненные к ним каналы, озера, ледники и другие поверхностные водные объекты, части недр, содержащие подземные воды;
10) использование водных объектов - извлечение полезных естественных свойств водных объектов для удовлетворения материальных или иных потребностей физических и юридических лиц;
11) поверхностные водные объекты - постоянное или временное сосредоточение вод на поверхности суши в формах ее рельефа, имеющих границы, объем и водный режим;
12) подземные воды - полезное ископаемое, находящееся в недрах и используемое в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
13) хозяйственно-питьевые подземные воды - подземные воды, по своему качеству в естественном состоянии или после обработки, отвечающие нормативным требованиям и предназначенные для питьевых и бытовых нужд человека либо для производства питьевой продукции.
2. Выбор земельного участка под строительство сооружений для забора воды при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении

4. Ғимараттар құрылысына жер учаскесін таңдау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 554 бұйрығымен бекітілген «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету, мәдени-тұрмыстық сумен пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» нормаларына және санитарлық-эпидемиологиялық ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
5. Ұңғымалар, құдықтар және бұлақтарды шегендеу құрылысы үшін орынды таңдау геологиялық және гидрогеологиялық мәліметтер негізінде белгіленген тәртіпте жүргізілуі тиіс.
6. Құдықтар мен бұлақтарды шегендеу құрылысы үшін орындар ластанудың қазіргі уақытта бар немесе ықтимал көздерінен (жиналған, күрелген қоқыс төгілетін орлар, тыңайтқыштар мен улы химикаттар қоймасы, өнеркісіп ұйымдары, кәріз құрылыстары, ескі қараусыз қалған құдықтар, мал қоралары мен адамдар және малдарды жерлеу орындары) жер асты суының тасқыны бойынша 50 метрден кем емес биік шалғай ласталмаған учаскелерде таңдалуы тиіс.
7. Су алу құрылыстарын орналастыру мыналарда рұқсат етілмейді: тасқын судың астында қалған учаскелерде, төмен, шалшықтанған орындарда, жер қыртысы өзгеруінің кез келген түріне ұшырайтын орындарда, көліктің қарқынды қозғалысы бар магистральдардан 30 метр жақын.
3. Солтүстік Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу және пайдалану шарттары
8. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде су объектілерінен су алғанда, арнайы су пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
9. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін жер асты суларын алу арнайы су алу құрылыстарын (ажыратылған желілері жоқ ұңғымаларды, шахта және құбырлы құдықтарды, бұлақтардың шегендеу құрылыстарын) орнату жолымен жүзеге асырылады.
10. Сорғымен су алу құрылыстарын пайдалану арқылы халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін жер үсті су объектілерінен су алу кезінде балық қорғау құрылғылары орнатылады.
11. Ұңғымаларды, құбырлы және шахта құдықтары бұлақтарының шегендеулерін орнатуды және пайдалану шарттарын, сонымен қатар оларға іргелес аумақтарды жайластыруды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 554 бұйрығымен бекітілген «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз етуге, мәдени-тұрмыстық сумен пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларына сәйкес іске асыру қажет.

4. Выбор земельного участка под строительство сооружений осуществляется в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 554.
5. Выбор места для устройства скважин, колодцев и каптажей родников должен производиться в установленном порядке на основании геологических и гидрогеологических данных.
6. Для устройства колодцев и каптажей родников места должны выбираться на незагрязненных участках, удаленных не менее чем на 50 метров выше по потоку грунтовых вод от существующих или возможных источников загрязнения (уборных, выгребных ям, складов удобрений и ядохимикатов, промышленных организаций, канализационных сооружений, старых заброшенных колодцев, скотных дворов и мест захоронения людей и животных).
7. Не допускается устраивать водозаборные сооружения: на участках затапливаемых паводковыми водами, в пониженных, заболоченных местах, местах подвергаемых любыми видами деформации почвы; ближе 30 метров от магистралей с интенсивным движением транспорта.
3. Условия забора воды и использования поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Северо-Казахстанской области
8. При заборе воды из водных объектов в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения получение разрешения на специальное водопользование не требуется.
9. Забор подземных вод для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения осуществляется путем устройства специальных водозаборных сооружений (скважин без разводящих сетей, шахтных и трубчатых колодцев, каптажных сооружений родников).
10. При заборе воды из поверхностных водных объектов для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения с использованием насосных водозаборных сооружений собственником водозаборного сооружения устанавливаются рыбозащитные устройства.
11. Устройство и условия эксплуатации скважин, каптажей родников трубчатых и шахтных колодцев, а также обустройство прилегающих территорий к ним необходимо осуществлять в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 554.

11-1. Ұңғымаларға қойылатын талаптар:
1) скважиналарды бұрғылау және орнату қазіргі құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сай жүргізілуі тиісті;
2) скважинаның конструкциясы судың дебитін өлшеуіне, сынамаларды алуына және жөндеу-қалыптастыру жұмыстарын жүргізуіне мүмкіндік беруі керек;
3) скважинаның үстіңгі бөлігі жер бетіндегі павильонда немесе жер асты камерасында орналастырылуы тиісті. Олардың биіктігі 2,4 м кем болмауы керек. Су беруші құбырлар еденнен ең кемінде 0,5 м биік орналасуы қажет;
4) скважинаның бас бөлігінің конструкциясы жер беткі сулары мен ластардың оның құбырлар арасындағы және құбырлар сыртындағы кеңістікке өтуін болдырмайтындай толық оқшаулануын қамтамасыз етуі керек;
5) төңірегіндегі аумақта скважинаны санитарлық қорғау аймақтары қарастырылып, жер асты суларын ластардан қорғау шаралары жүргізілуі тиісті.
11-2. Құбырлы құдықтарға қойылатын талаптар:
1) құбырлы құдықтарды орнату кезінде үстіңгі жағынан су өткізбеуші тау жыныстарымен қорғалған су горизонттары қолданылуы керек;
2) құбырлы құдықтың үстіңгі (бас) бөлігі жер бетінен 0,8-1,0 м жоғары орналасып, оқшауланып жабылып, қаптаумен және шелекке арналған ілмесі бар су ағатын құбырмен жабдықталуы қажет.
11-3. Шахтылы құдықтарға қойылатын талаптар:
1) шахтылы құдық ең жоғары орналасқан қысымды емес жер асты су горизонтынан суды алу үшін жасалады және құрамына бас бөлігі, дің (ствол) және суды қабылдау камерасы кіретін, шеңберлі немесе квадрат түріндегі шахты болып табылады;
2) құдықтың жер беткі (бас) бөлігі жер бетінен ең кемінде 0,7-0,8 м биік орналасуы керек, қақпамен немесе люкпен жабылатын темірбетонды жапқышпен жабдықталады, құдықтың жер бетіндегі барлық бөлігі қалқамен немесе күркемен жабылады;
3) құдықтың бас бөлігінің айналасында иленген және тығыздалған саздан немесе майлы саздақтан тереңдігі 2 м және ені 1 м нығыздалған болу керек;
4) құдықтың айналасы қоршалуы және шелектер үшін орындық орнату арқылы тастан, кірпіштен, бетоннан немесе асфальттан радиусы ең кемінде 2 м, құдықтан еңістігі 0,1 м отмостка жасалуы керек;
5) төгілген суды құдықтан әрі қарай әкетуіне арналған жыра жасалады;
6) шахтының іргелері тығыз болып, жер беткі және жоғары жатқан жер асты суларын құдыққа өткізбейтіндей оқшаулану керек;
7) шахтылы құдықтан суды көтеру үшін әртүрлі конструкциялы насостарды (қолдық немесе электрлік) қолдану керек, бір немесе екі жақтан бұрайтын бұрғаларды қолдануға рұқсат етіледі.
11-4. Бұлақ каптаждарына қойылатын талаптар:
1) жоғары көтерілуші бұлақтың суын жинау каптажды камераның түбі арқылы, ал төмен түсуші бұлақтардың суын-камераның іргесіндегі тесіктері арқылы жүргізіледі;

11-1. Требования к скважинам:
1) бурение и устройство скважины должно производиться в соответствии с требованиями действующих строительных норм и правил;
2) конструкция скважины должны позволять проводить замеры дебитов воды, отбор проб и ремонтно-восстановительных работ;
3) устье скважины должно располагаться в наземном павильоне или подземной камере, высота павильона должна быть не менее 2,4 метров (далее – м.), верхняя часть эксплуатационной колонны труб должна выступать над полом не менее чем на 0,5 м.;
4) надземная часть конструкции оголовка скважины должна обеспечивать полную герметизацию, исключающую проникание в межтрубное и затрубное пространство скважины поверхностной воды и загрязнений;
5) на прилегающей территории должны предусматриваться зоны санитарной охраны скважины и проводиться мероприятия по охране подземных вод от загрязнения и засорения.
11-2. Требования к трубчатым колодцам:
1) при устройстве трубчатых колодцев должны использоваться водоносные горизонты, защищенные с поверхности водонепроницаемыми породами;
2) оголовок трубчатого колодца должен быть выше поверхности земли на 0,8-1,0 м., герметично закрыт, иметь кожух и сливную трубу, снабженную крючком для подвешивания ведра.
11-3. Требования к шахтным колодцам:
1) шахтный колодец должен устраиваться для забора воды из первого безнапорного водоносного горизонта и представлять собой шахту круглой или квадратной формы, включающую оголовок, ствол и водоприемную часть;
2) оголовок колодка должен быть выше поверхности земли не менее на 0,7-0,8 м., иметь крышку или железобетонное перекрытие с люком, сверху прикрываться навесом или помещаться в будку;
3) по периметру оголовка колодец должен быть укреплен промятой и уплотненной глиной или жирным суглинком глубиной 2 м. и шириной 1 м.;
4) вокруг колодца должен быть оборудован отмосток из камня, кирпича, бетона или асфальта радиусом не менее 2 м. с уклоном 0,1 м. от колодца с ограждением и скамьей для ведер;
5) отвод стоков в сторону от колодца должен осуществляться по перехватывающей канаве;
6) стенки шахты должны быть плотными, изолирующими колодец от проникновения поверхностного стока и верховодки;
7) для подъема воды должны использоваться насосы различных конструкций (ручных и электрических), допускается устройство ворота с одной или двумя ручками.
11-4. Требования к каптажным сооружениям родников:
1) забор воды из восходящего родника должен осуществляться через дно каптажной камеры, из нисходящего родника – через отверстия в стене камеры;

2) құдықтан суды алу үшін қоғамдық шелектер, насостар қолданылуы керек, құдықтан (каптаждан) суды тұрғындардың әкелген шелектерімен алуына рұқсат етілмейді;
3) құдықтың (каптаждың) жанындағы аумақ қоршалып және көркейтіліп, әрқашанда таза ұсталуы, төгілген сулар әрі әкетілуі, мұздарын жарып, шығарылып тұруы керек;
4) құдықтың (каптаждың) маңайында радиусы 20 метрден жақын жерде кірді жууға және шаюға, машина мен әртүрлі заттарды жууға, малды суаруға рұқсат етілмейді;
5) құдықтағы суды қыста қатып қалуынан қорғау үшін таза сабан, шөп, жоңқалар қолданылады, олар құдыққа (каптажға) түспейтін болуы керек. Осы мақсат үшін көңді, шынымақталарды және басқа синтетикалық материалдарды қолдануға рұқсат етілмейді;
6) жылына ең кемінде бір рет құдықтар (каптаждар) лайдан тазартылып, құрылымдарына, жабдықтарына жөндеулер жүргізілуі керек.
12. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде су алу үшін пайдаланылатын су объектілері суының сапасы қолданыстағы санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуі қажет.
13. Ауыз сумен жабдықтауға арналған көздің жарамдылығы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкілетті органмен анықталады.
4. Орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде заңды және жеке тұлғалармен пайдаланылатын жер үсті және жер асты су объектілерін тіркеу
14. Орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде су объектілерін тіркеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының 2006 жылғы 17 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген «Орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде заңды және жеке тұлғалармен пайдаланылатын жер үсті және жер асты су объектілерін тіркеу Ережесіне» сәйкес жүргізіледі, бұнда тіркеу үшін қажетті құжаттар пакеті мен тәртібі айқындалған.
15. Тіркеу жергілікті атқарушы органға тиісті су объектілерінің орналасқан орны бойынша міндетті түрде су объектісінің санитарлық – эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігіне санитарлық-эпидемиологиялық қызметінің мемлекеттік органында және орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен қамтамасыз үшін су объектісін пайдалану мүмкіндігіне су қорын пайдалану және қорғау нысанындағы аумақтық уәкілетті органмен келісіліп, жергілікті атқарушы органмен, яғни аудан, қала әкімдіктерімен жүргізіледі.
16. Үй жанындағы телімде және саяжай учаскесінде өз қажеттілігі үшін су алуды тіркеу талап етілмейді.

2) для подъема воды из колодца должны использоваться общественные ведра, насосы, не допускается подъем воды из каптажа ведрами, приносимыми населением;
3) территория вблизи каптажа должна быть огорожена и благоустроена, постоянно содержаться в чистоте, вода должна отводиться, лед скалываться и удаляться;
4) не допускается в радиусе ближе 20 м. от каптажа стрика белья, мытье транспортных средств и различных предметов, водопой животных;
5) для защиты каптажей от замерзания должны использоваться чистая солома, сено, стружка, которые не должны попадать в каптаж, не разрешается использование для этих целей навоза, стекловаты и других синтетических материалов;
6) не реже одного раза в год должна проводиться чистка каптажа от заиливания и наносов породы, текущий ремонт крепления и оборудования.
12. Качество воды водных объектов, используемых для забора воды при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения, должно соответствовать действующим санитарным правилам.
13. Пригодность источника для питьевого водоснабжения устанавливается уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Регистрация поверхностных и подземных водных объектов, используемых юридическими физическими лицами при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении
14. При нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения производится регистрация водного объекта в соответствии с «Правилами регистрации водных объектов, используемых юридическими и физическими лицами при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения», утвержденными приказом Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 февраля 2006 года № 29, в которых определен порядок и необходимый пакет документов для регистрации.
15. Регистрация производиться местными исполнительными органами по местонахождению водного объекта соответствующим местным исполнительным органом, т.е. акиматом района, города, с обязательным согласованием в государственном органе санитарно-эпидемиологической службы на предмет соответствия водного объекта санитарно-эпидемиологическим требованиям и территориальном органе уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда на предмет возможности использования водного объекта для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения.
16. Не требует регистрации забор воды для собственных нужд на приусадебных и дачных участках.

17. Тіркелетін су объектілерінің есебі осы Ереженің 1 қосымшасына сай су объектілері бойынша деректер базасын жүргізу жолымен жергілікті атқарушы органдармен жүргізіледі.
18. Орындарда су объектілерін тіркеуді іске асыратын жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 1 ақпанға дейін 2 қосымшаға сай, Солтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасына су объектілерін есепке алу бойынша мәліметтерді ұсынады.
Солтүстік Қазақстан облысының халқын
орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-
тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және
жер асты су объектілерінен су алу ережесіне
1-қосымша
Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде су алуға арналған су объектілерін тіркеу ЖУРНАЛЫ _______________________________________________________________ (аудан, елді мекен)
Құжат
тарды
тапсы
ру да
тасы
Тіркеу №
Мемлекеттік
тіркеу (заңды
тұлға үшін),
жеке куәлігінің
мәліметтері
(жеке тұлға
үшін)
Орналас
қан же
рі (се
лолық
округ,
елді
мекен)
Су
объекті
сінің
атауы
Су пайдала
ну мақсаты
(халық үшін
шаруашылық-
тұрмыстық,
ауыз су)
1
2
3
4
5
6
7
№,№
датасы
кестенің жалғасы
Алынған
жер үсті
және жер
асты
суының
көлемі
(текше.м/
тәулігіне)
Мемсанэпидқа
дағалау қоры
тындысы
(аудан, қала)
Есіл бассейндік
инспекциясының
қорытындысы
(аумақтық бөлім)
Су объектісін
тіркеу туралы
хабарлама
8
9
10
11
12
13
14
№,№
датасы
№,№
датасы
№,№
датасы
Солтүстік Қазақстан облысының халқын
орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-
тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және
жер асты су объектілерінен су алу ережесіне
2-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы бойынша халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде су алу үшін пайдаланылатын су объектілерін есепке алу жөніндегі мәліметтер
Аудан,
селолық
округ,
елді
мекен
атауы
Заңды және жеке тұлғалар
бойынша тіркелген су
объектілерінің саны
Орталық
тандырыл
маған
сумен
жабдық
тау тұты
нушылары
ның жалпы
саны
Су
алу
көле
мі,
м3/
тәу
лігі
не
тәулігіне 50 м3
дейінгі көлемде
халықты орта
лықтандырылма
ған сумен
жабдықтау
жөніндегі
қызметтерді
жүзеге
асыратын
тәулігіне 50 м3
дейінгі көлемде
өз қажеттілік
тері үшін ауыз
сумен және
шаруашылық-тұр
мыстық сумен
жабдықтау үшін
су объектілерін
пайдаланатын
1
2
3
4
5
6

17. Учет регистрируемых водных объектов ведется местным исполнительным органом путем ведения базы данных по водным объектам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
18. Местные исполнительные органы, осуществляющие на местах регистрацию водных объектов, ежегодно до 1 февраля предоставляют сведения по учету водных объектов в Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Северо-Казахстанской области согласно приложению 2.
Приложение 1
к Правилам забора воды из поверхностных и
подземных водных объектов при нецентрализованном
питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения
Северо-Казахстанской области
ЖУРНАЛ регистрации водных объектов для забора воды при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения _______________________________________________________________ (района, населенного пункта)
Дата
пода
чи до
кумен
тов
Регистра
ционный №
Государствен
ная регистра
ция (для
юридического
лица), данные
удостоверения
личности (для
физического лица)
Месторас
положе
ние (сель
ский
округ,
населен
ный
пункт)
Наимено
вание
водного
объекта
Цель водо
пользова
ния (хо
зяйствен
но-быто
вое, питье
вое для
населения)
1
2
3
4
5
6
7
№,№
дата
продолжение таблицы
Объем
забираемых
поверхност
ных или под
земных вод
(куб.
м/сутки)
Заключение
Госсанэпиднад
зора (района,
города)
Заключение
Ишимской
бассейновой
инспекции
(территориаль
ный отдел)
Уведомление о
регистрации
водного объекта
8
9
10
11
12
13
14
№,№
дата
№,№
дата
№,№
дата
Приложение 2
к Правилам забора воды из поверхностных и
подземных водных объектов при нецентрализованном
питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения
Северо-Казахстанской области
Сведения по учету водных объектов, используемых для забора воды при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения по Северо-Казахстанской области
Наименование
района,
сельского
округа,
населенного
пункта
Количество
зарегистрированных водных
объектов по юридическим и
физическим лицам
Общее
количес
тво пот
ребите
лей не
централи
зованно
го водос
набжения
Объем
забора
воды,
м3/
сутки
осуществляю
щим услуги
по нецентр
ализованному
водоснабже
нию населе
ния в объеме
до 50 м3
/сутки
использующим
водные объекты
для питьевого
и хозяйст
венно-быто
вого водос
набжения для
собственных нужд в объеме
до 50 м3
/сутки
1
2
3
4
5
6