Конго-қырым қанды қызбасының алдын алу және жою жөніндегі іс-шаралар туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 26 сәуірдегі N 174 Қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 27 сәуірде N 2025 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң 2017 жылғы 17 мамырдағы № 129 қаулысымен
Ескерту. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің 17.05.2017 № 129 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ облыста Конго-қырым қанды қызбасымен (ары қарай – КҚҚҚ) ауру жағдайларының тіркелуіне байланысты, Оңтүстік Қазақстан облысындағы КҚҚҚ ошақтарын тексеру мен анықтау және ошақтарды ескерту, алдын алу және емдеу жұмыстары бойынша іс-шараларды тиімді ұйымдастыру үшін облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Облыстың аудан және қала әкімдері заңмен белгіленген тәртіппен:
1) ауыл шаруашылық жануарларын, мал қора мен басқа да қосалқы жайларын кенеге қарсы алдын ала өңдеуді, сондай-ақ халық демалатын орындарды өңдеуді ұйымдастырсын;
2) малдарды жазғы жайылымдарға шығару барысында, фермалардың, жазғы лагерлердің, мал қоралар мен басқа да нысандардың (тыныс жайлар) жазғы уақытша жайларында кенелердің бар-жоқтығына көктемде, жазда және күзде айына кеміне 1 рет тексерулерді ұйымдастырсын;
3) кенеге қарсы өңдеуге дейін қора жайлар мен аумақтарды қи мен қоқыстан механикалық тазалауды, барлық саңылауларды, жарылған жерлерді, індерді алдын ала оларды мазут, автол, креолин сіңірілген сазбен бекітіп, жөндеу жұмыстарын ұйымдастырсын;
4) тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарының КҚҚҚ ошағының тіркелуі туралы мәліметі және зоологтық-паразитологиялық жағдайдың мониторингісін талдау негізінде физикалық-географиялық және әлеуметтік-шаруашылық сипаттамасын ескере отырып елді мекендерді КҚҚҚ аурушаңдығы бойынша қолайсыз аумақтар тізіміне қосу жөнінен шаралар қабылдасын;
5) 2010 жылдың 30 сәуіріне дейін елді мекендерді толығымен қажетті мал тоғыту ванналарымен қамтамасыз етсін;
6) 2010 жылдың 30 сәуіріне дейін жануарлардың қашарларын залалсыздандырудан өткізуді, 2010 жылдың 5 мамырына дейін ауыл шаруашылық жануарларын залалсыздандыруды, 2010 жылдың 10 мамырына дейін уақ малдарды тоғыту жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етсін;

О мероприятиях по предотвращению и ликвидации Конго-Крымской геморрагической лихорадки
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 26 апреля 2010 года N 174. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области от 27 апреля 2010 года N 2025. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 17 мая 2017 года № 129
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 17.05.2017 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", а также в связи с регистрацией случаев заболеваниями Конго-Крымcкой геморрагической лихорадкой (далее - ККГЛ) в области, для обследования и выявления очагов ККГЛ в Южно-Казахстанской области и организации эффективной работы по проведению упреждающих, профилактических и лечебных мероприятий в очагах, областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам районов и городов области в установленном законом порядке:
1) организовать проведение профилактической противоклещевой обработки сельскохозяйственных животных, скотных и других подсобных помещений, а также обработки мест отдыха населения;
2) организовать обследование на наличие клещей весной, летом и осенью не реже 1 раза в месяц, при выгоне скота на летние пастбища, в летних временных помещениях ферм, летних лагерей, загонов и других объектов (затиши);
3) организовать проведение перед обработкой против клещей механической очистки помещений и территорий от навоза и мусора, ремонт и заделку всех щелей, трещин, нор с предварительной заливкой их мазутом, автолом, креолином или глиной, пропитанной указанными веществами;
4) принять меры по включению населенных пунктов в список неблагополучных по заболеваемости ККГЛ с учетом физико-географической и социально-хозяйственной характеристики на основе анализа данных мониторинга зоолого-паразитологической ситуации и информации о регистрации очагов этой инфекции государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории;
5) обеспечить полностью населенные пункты необходимыми купочными ваннами для животных до 30 апреля 2010 года;
6) обеспечить проведение дезинфекции кошар животных - до 30 апреля 2010 года, обеспечить дезинфекцию сельскохозяйственных животных - до 5 мая 2010 года, обеспечить проведение работы по купке мелкого рогатого скота - до 10 мая 2010 года;

7) 2010 жылдың 30 сәуіріне дейін жергілікті жердегі елді мекендер маңындағы мал жайылымдарының, мал суаттарының, мал көп шоғырланатын орындардың көлемін анықтап, облыстық ауыл шаруашылығы басқармасына ұсынсын;
8) әрбір өңделген орынды зертханалық зерттеуден өткізуді қамтамасыз етсін және өңдеудің төлемақысын көрсетілген зерттеулердің нәтижесі бойынша төлесін.
2. Облыстың аудан және қала әкімдері, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментіне (А.Ө.Әбдіразақов, келісім бойынша) заңмен белгіленген тәртіппен мыналар ұсынылсын:
1) кенеге қарсы қорғау аумағын құрсын;
2) кенелердің санын азайту үшін құрғақ бұтақтарды қопару, ферма маңындағы жайылымның ескі өсімділерін, ауыл айналасындағы және көктемгі, жазғы мал жайылымдары маңындағы кеміргіштердің індерін өңдеу жұмыстарын ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментіне (А.Ө.Әбдіразақов, келісім бойынша) заңмен белгіленген тәртіппен мыналар ұсынылсын:
1) КҚҚҚ науқасы тіркелген, ол ауруханаға жатқызылған және/немесе қайтыс болған жағдайда, оның тұрғын үйін, мал қорасы мен қосалқы жайларын кенеге қарсы өңдеуді ұйымдастырсын;
2) КҚҚҚ ауруымен тіркелген адамдар ауырған жағдайда алғашқы медициналық-санитарлық көмек мекемелерімен бірлесіп елді мекендерде аула жайларды аралап, халықты сұрау (қарау) арқылы КҚҚҚ ауруларын белсенділікпен анықтау және алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету жұмыстарын жүргізсін;
3) КҚҚҚ ауруларының алдын алу мақсатында атқарылатын іс-шаралар мониторингін жүргізуді қамтамасыз етсін;
4) КҚҚҚ ошақтарында залалсыздандыруды сапалы жүргізуді қамтамасыз етсін.
4. Облыстық денсаулық сақтау басқармасы (Ж.Исмаилов) заңмен белгіленген тәртіппен:
1) кене шаққан адамдарды дер кезінде анықтап, оларды оқшаулауды және білікті түрде емдеуді қамтамасыз етсін;
2) ауру жұқтырған адамдардың және тиісті ем алушылардың есебін қамтамасыз етсін;
3) қан сықпасы мен рибовириннің қажетті қорын құру жөнінен шаралар қабылдасын;
4) аурулармен тығыз қатынаста болған адамдарға үнемі медициналық бақылау жүргізсін.
5. Облыстық білім басқармасы (Б.Көмекбаева) заңмен белгіленген тәртіппен:
1) мектеп оқушыларының әскери-дала жиындарын білім беру мекемелерінде өткізуді қамтамасыз етсін;
2) КҚҚҚ жағдайы тұрақталғанға дейін жазғы сауықтыру лагерлерінің жұмысы уақытша тоқтатсын.
6. Оңтүстік Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы (Б.Көшербай) заңмен белгіленген тәртіппен 2010 жылдың 30 сәуірінен 22 қазанына дейін ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің аумағына жеке тұлғалардың демалысқа баруларына шектеу қойсын.

7) до 30 апреля 2010 года предоставить информацию о количестве пастбищ, водопоев животных, мест скопления животных в населенных пунктах управлению сельского хозяйства области;
8) обеспечить проведение лабораторных исследований каждого обработанного места и производить оплату за обработку по результатам указанных исследований.
2. Акимам районов и городов области, департаменту Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора по Южно-Казахстанской области (Абдразаков А.У., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке:
1) создать противоклещевые защитные зоны;
2) для снижения численности клещей организовать проведение корчевки сухих кустарников, зарослей старой травы на приферменных пастбищах, обработку нор грызунов в окрестностях поселков и в местах расположения скота на весенне-летних пастбищах.
3. Департаменту Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора по Южно-Казахстанской области (Абдразаков А.У., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке:
1) организовать в случаях регистрации больного ККГЛ его госпитализации и/или смертельного исхода противоклещевую обработку жилых, подсобных и скотных помещений;
2) в случае регистрации заболевания людей ККГЛ в населенных пунктах совместно с учреждениями первичной медико-санитарной помощи проводить активное выявление больных ККГЛ путем опроса (осмотра) населения при подворных обходах и оказания первичной медико-санитарной помощи;
3) обеспечить проведение мониторинга мероприятий в целях профилактики ККГЛ;
4) обеспечить качественное проведение дезинфекции очагов ККГЛ.
4. Управлению здравоохранения области (Исмаилов Ж.) в установленном законом порядке:
1) своевременно определять лиц, подвергнувшихся нападению клещей, обеспечить их изолирование и проведение квалифицированного лечения;
2) обеспечить учет зараженных лиц и лиц, получающих соответствующее лечение;
3) принять меры по созданию необходимого запаса сыворотки и рибовирина;
4) проводить постоянное медицинское наблюдение лиц, бывших в тесном контакте с больными.
5. Управлению образования области (Комекбаева Б.) в установленном законом порядке:
1) обеспечить проведение военно-полевых сборов учащихся школ при образовательных учреждениях;
2) до наступления стабильной ситуации по ККГЛ приостановить работу летних оздоровительных лагерей.
6. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Южно-Казахстанской области (Кошербай Б.) в установленном законом порядке ограничить пребывание физических лиц на территориях подведомственных государственных учреждений для проведения отдыха с 30 апреля по 22 октября 2010 года.

7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің "Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" мемлекеттік мекемесіне (Ж.Тұрғанов - келісім бойынша) заңда белгіленген тәртіппен 2010 жылдың 30 сәуірінен 22 қазанына дейін жеке тұлғалардың парк аумағында демалыс өткізулеріне шектеу қою ұсынылсын.
8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті Оңтүстік Қазақстан облыстық аумақтық инспекциясына (Д.Айтбай, келісім бойынша) заңда белгіленген тәртіппен мыналар ұсынылсын:
1) иксодты кенелерге қарсы қажетті ветеринарлық іс-шаралардың сапалы жүргізілуін бақылауға алсын;
2) жануарларды залалсыздандыру барысында жергілікті жердегі температуралық жағдайды, дезинсекциондық эмульсияның пайыздық көрсеткіштерін және кенелердің белсенділігін бақылауға алсын;
3) қашарларды дезинсекциялау іс-шараларының сапалы жүргізілуін бақылауға алсын;
4) өңдеу жұмыстарын жүргізу үшін басқа облыстардан қосымша құрал жабдықтары мен техниканы тарту жұмыстарын жүргізсін.
9. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті Оңтүстік Қазақстан облыстық аумақтық инспекциясына (Д.Айтбай, келісім бойынша), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментіне (А.Ө.Әбдіразақов, келісім бойынша) заңмен белгіленген тәртіппен 2010 жылдың 30 сәуіріне дейін мал базарларда ветеринарлық-санитарлық талаптардың орындалуын бақылауға алу, тиісті органдармен бірлесе отырып ауыл шаруашылық жануарларының қозғалысын бақылауға алу, қажет болған жағдайда уақытша жабу туралы ұсыныс беру ұсынылсын.
10. Оңтүстік Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы басқармасы (Қ.Ыдырысов) заңда белгіленген тәртіппен:
1) энзоотиялық ауруларды болдырмау үшін 2010 жылдың көктем мезгіліне бөлінген дәрі-дәрмектермен қамтамасыз ету шараларын қабылдасын;
2) облыстық экономика және бюджетті жоспарлау басқармасымен бірлесіп залалсыздандыру шараларының шығын есептерін республикалық бюджет комиссиясына тапсыру үшін ұсыныс дайындасын;
3) КҚҚҚ қарсы жүргізіліп жатқан жұмыстар бойынша облыстың аудан, қала әкімдіктерінің қызметіне мониторинг жүргізуді үйлестіруді қамтамасыз етсін;
4) күнделікті облыс әкімдігіне КҚҚҚ туралы мәлімет берсін.
11. Облыстық денсаулық сақтау басқармасы (Ж.Исмайлов), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаментіне (А.Ө.Әбдіразақов, келісім бойынша) заңмен белгіленген тәртіппен халық арасында КҚҚҚ ауруының алдын алу мақсатында санитарлық-ағарту жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз ету ұсынылсын.

7. Государственному учреждению "Сайрам–Угамский государственный национальный природный парк" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Турганов Ж., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке ограничить пребывание физических лиц на территории парка для проведения отдыха с 30 апреля по 22 октября 2010 года.
8. Южно-Казахстанской территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Айтбай Д., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке:
1) взять на контроль качественное проведение необходимых ветеринарных мероприятий против иксодных клещей;
2) взять на контроль при дезинфекции животных температурные условия на местах, процентные показатели дезинсекционных эмульсий и активность клещей;
3) проводить контроль качества мероприятий по дезинсекции кошар;
4) провести работу по привлечению дополнительной техники и оборудования для обработки из других областей.
9. Южно-Казахстанской территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Айтбай Д., по согласованию), Департаменту Государственного комитета санитарно-эпидемиологического контроля по Южно-Казахстанской области (Абдразаков А., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке до 30 апреля 2010 года взять на контроль соблюдение ветеринарно-санитарных требований на скотных рынках, совместно с соответствующими органами взять на контроль передвижение сельскохозяйственных животных, при необходимости дать предложения о временном закрытии.
10. Управлению сельского хозяйства Южно-Казахстанской области (Идрисов К.) в установленном законом порядке:
1) принять меры по обеспечению лекарствами, выделенными на весенний период 2010 года, для предотвращения энзоотических болезней;
2) совместно с управлением экономики и бюджетного планирования области подготовить предложение для предоставления республиканской бюджетной комиссии с расчетами расходов по мерам обезвреживания;
3) обеспечить координацию и мониторинг деятельности акиматов районов, городов области по проводимой ими работе по ККГЛ;
4) ежедневно предоставлять информацию в акимат области по ККГЛ.
11. Управлению здравоохранения области (Исмаилов Ж.), департаменту Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора по Южно-Казахстанской области (Абдразаков А.У., по согласованию) рекомендовать в установленном законом порядке обеспечить проведение санитарно-просветительской работы среди населения в целях профилактики заболевания ККГЛ.

12. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
13. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Б.С.Оспановқа жүктелсін.
Облыс әкімі А.Мырзахметов
Облыс әкімінің
бірінші орынбасары Б.Оспанов
Облыс әкімі
аппаратының басшысы Б.Жылқышиев
Облыс әкімінің орынбасары Е.Айтаханов
Облыс әкімінің орынбасары Б.Әлиев
Облыс әкімінің орынбасары Ә.Бектаев
Облыс әкімінің орынбасары С.Қаныбеков
Облыстық экономика және бюджеттік
жоспарлау басқармасының бастығы Е.Садыр
Облыстық қаржы
басқармасының бастығы Г.Морозова
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің Оңтүстік
Қазақстан облысы бойынша
департаменті директоры А.Әбдіразақов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
агроөнеркәсіптік кешендігі мемлекеттік
инспекция комитеті
Оңтүстік Қазақстан облыстық
аумақтық инспекциясының бастығы Д.Айтбай
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитетінің "Сайрам-Өгем мемлекеттік
Ұлттық табиғи паркі"
мемлекеттік мекемесінің бас директоры Ж.Тұрғанов

12. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Оспанова Б.С.
Аким области А.Мырзахметов
Первый заместитель акима области Б.Оспанов
Руководитель аппарата акима области Б.Жилкишиев
Заместитель акима области Е.Айтаханов
Заместитель акима области Б.Алиев
Заместитель акима области А.Бектаев
Заместитель акима области С.Каныбеков
Начальник областного управления экономики
и бюджетного планирования Е.Садыр
Начальник областного
управления финансов Г.Морозова
СОГЛАСОВАНО:
Директор департамента Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по Южно-Казахстанской области А.Абдразаков
Начальник Южно-Казахстанской территориальной инспекции
Комитета государственной инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан Д.Айтбай
Генеральный директор государственного
учреждения "Сайрам-Угамский государственный
национальный природный парк" Комитета лесного
и охотничьего хозяйства Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан Ж.Турганов