Оңтүстік Қазақстан облысының Шымкент, Арыс қалалары және Сайрам, Төлеби, Сарыағаш, Қазығұрт, Түлкібас, Ордабасы, Бәйдібек, Отырар, Созақ, аудандарындағы Бадам, Арыс, Ақсу, Келес, Машат, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Бөржар өзендерінің, Қызылкөл, Көлкент көлдерінің, Текесу, Шілтер, Ұзынбұлақ, Ащы, Тоғыс, Бөген, Бадам тоғандарының және Шардара, Мақтаарал, Сарыағаш аудандарындағы Шардара су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулері және олардың шаруашылық пайдалану режимі туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 15 қыркүйектегі N 324 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 8 қазанда N 2038 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 30 шілдедегі № 201 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 30.07.2013 № 201 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 39116125-баптарына және Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 134-бабына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы № 42 қаулысына сәйкес жер үсті суларының ластануын, бітелуі мен сарқылуын болдырмау, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктер дүниесін сақтау мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бекітілген жобалық-техникалық құжаттамалар негізінде Оңтүстік Қазақстан облысының Шымкент, Арыс қалалары және Сайрам, Төлеби, Сарыағаш, Қазығұрт, Түлкібас, Ордабасы, Бәйдібек, Отырар, Созақ аудандарындағы Бадам, Арыс, Ақсу, Келес, Машат, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Бөржар өзендерінің, Қызылкөл, Көлкент көлдерінің, Текесу, Шілтер, Ұзынбұлақ, Ащы, Тоғыс, Бөген, Бадам тоғандарының және Шардара, Мақтаарал, Сарыағаш аудандар аумағындағы Шардара су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулері орнатылсын.
2. Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент, Арыс қалаларының, Сайрам, Төлеби, Сарыағаш, Қазығұрт, Түлкібас, Ордабасы, Бәйдібек, Отырар, Созақ, Шардара, Мақтаарал аудандарының әкімдері және қоршаған ортаны қорғау қызметін жүзеге асыратын уәкілетті орган Шу-Талас экология департаментінің Оңтүстік Қазақстан филиалы (келісім бойынша) ұсынылады өз өкілеттігінің шегінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерін пайдалану режимінің сақталуын қамтамасыз етсін;
2) заңда белгіленген тәртіппен су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырсын;
3) жер үсті суларының ластануы мен сарқылуын болдырмау, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктер дүниесін сақтау үшін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Бадам, Арыс, Ақсу, Келес, Машат, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Бөржар өзендерінің, Қызылкөл, Көлкент көлдерінің, Текесу, Шілтер, Ұзынбұлақ, Ащы, Тоғыс, Бөген, Бадам тоғандарының және Шардара су қоймасының санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарға сай келетін күйде ұстау жөнінде кеңінен түсіндіру жұмыстарын жүргізсін.

О водоохранных зонах и полосах и их режиме хозяйственного использования на реках Бадам, Арысь, Машат, Аксу, Келес, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Буржар, прудов Текесу, Узынбулак, Ащи, Шилтер, Тогыс, Боген, Бадам на озерах Кызылколь, Колкент на территориях Тюлькубасского, Ордабасинского, Байдибекского, Сарыагашского, Казыгуртского, Сузакского, Сайрамского, Толебийского, Отырарского районов и городов Шымкент, Арысь, водохранилища Шардара в Шардаринском, Мактаральском, Сарыагашском районах Южно-Казахстанской области
Постановление акимата Южно-Казахстанской области N 324 от 15 сентября 2010 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 8 октября 2010 года N 2038. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 30 июля 2013 года N 201
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 30.07.2013 N 201.
В соответствии со статьями 39116125 Водного кодекса Республики Казахстан и статьи 134 Земельного кодекса Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года № 42 «Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос», в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить на основании утвержденной проектно-технической документации водоохранные зоны и полосы рек Бадам, Арысь, Машат, Аксу, Келес, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Буржар, прудов Текесу, Узынбулак, Ащи, Шилтер, Тогыс, Боген, Бадам на озерах Кызылколь, Колкент на территории Тюлькубасского, Ордабасинского, Байдибекского, Сарыагашского, Казыгуртского, Сузакского, Сайрамского, Толебийского, Отырарского районов и городов Шымкент, Арысь, водохранилища Шардара в Шардаринском, Мактаральском, Сарыагашском районах Южно-Казахстанской области.
2. Акимам Шардаринского, Мактаральского, Сарыагашского, Тюлькубасского, Казыгуртского, Ордабасинского, Байдибекского, Сузакского, Сайрамского, Толебийского, Отырарского районов и городов Шымкент, Арысь Южно-Казахстанской области и уполномоченному органу Южно-Казахстанскому филиалу Шу-Таласского департамента экологии (по согласованию) рекомендуется, осуществляющему функции охраны окружающей среды в пределах своих полномочий:
1) обеспечить соблюдение режима использования территории водоохранных зон и полос;
2) организовать работу по установлению водоохранных зон и полос, в установленном законом порядке;
3) провести широкую разъяснительную работу через средства массовой информации по поддержанию рек Бадам, Арысь, Машат, Аксу, Келес, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Буржар, прудов Текесу, Узынбулак, Ащи, Шилтер, Тогыс, Боген Бадам на озерах Кызылколь, Колкент и водохранилища Шардара в состоянии, соответствующим санитарно-гигиеническим и экологическим требованиям, для предотвращения загрязнения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира.

3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Бадам, Арыс, Ақсу, Келес, Машат, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Бөржар өзендерінің, Қызылкөл, Көлкент көлдерінің, Текесу, Шілтер, Ұзынбұлақ, Ащы, Тоғыс, Бөген, Бадам тоғандарының және Шардара су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулері шегіндегі шаруашылық пайдалану режимі белгіленсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Б.С.Оспановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                А.Мырзахметов
КЕЛІСІЛДІ:
Шу-Талас экология департаментінің
Оңтүстік Қазақстан филиалының
директоры                                  А.Р.Атымтаев
«15» қыркүйек 2010 жыл
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2010 жылғы
15 қыркүйектегі № 324 қаулысына
қосымша
Оңтүстік Қазақстан облысының Шымкент, Арыс қалалары және Сайрам, Төлеби, Сарыағаш, Қазығұрт, Түлкібас, Ордабасы, Бәйдібек, Отырар, Созақ, аудандарындағы Бадам, Арыс, Ақсу, Келес, Машат, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Бөржар өзендерінің, Қызылкөл, Көлкент көлдерінің, Текесу, Шілтер, Ұзынбұлақ, Ащы, Тоғыс, Бөген, Бадам тоғандарының және Шардара, Мақтаарал, Сарыағаш аудандарындағы Шардара су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылық пайдалану режимі туралы:
1. Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125 бабына сәйкес су қорғау белдеулері шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;

3. Установить режим хозяйственного пользования в пределах водоохранных зон и полос рек Бадам, Арысь, Машат, Аксу, Келес, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Буржар, прудов Текесу, Узынбулак, Ащи, Шилтер, Тогыс, Боген, Бадам на озерах Кызылколь, Колкент и водохранилища Шардара, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Оспанова Б.С.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области                               А. Мырзахметов
СОГЛАСОВАНО:
Директор Южно-Казахстанского филиала
Шу-Таласского департамента экологии        А. Атымтаев
15 сентября 2010 год
Первый заместитель акима области           Б. Оспанов
Руководитель аппарата акима области        Б. Жилкишиев
Заместитель акима области                  Е. Айтаханов
Заместитель акима области                  Б. Алиев
Заместитель акима области                  А. Бектаев
Заместитель акима области                  С. Каныбеков
Начальник управления экономики
и бюджетного планирования области          Е. Садыр
Начальник управления финансов области      Г. Морозова
Приложение
к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от 15 сентября 2010 года № 324
О режиме хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Бадам, Арысь, Машат, Аксу, Келес, Боралдай, Шаян, Сайрамсу, Буржар, прудов Текесу, Узынбулак, Ащи, Шилтер, Тогыс, Боген, Бадам на озерах Кызылколь, Колкент на территориях Тюлькубасского, Ордабасинского, Байдибекского, Сарыагашского, Казыгуртского, Сузакского, Сайрамского, Толебийского, Отырарского районов и городов Шымкент, Арысь, водохранилища Шардара в Шардаринском, Мактаральском, Сарыагашском районах Южно-Казахстанской области
1. Согласно статьи 125 Водного кодекса Республики Казахстан в пределах водоохранных полос запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, а также рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;

5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға.
2. Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125 бабына сәйкес су қорғау аймағы шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаға және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал көмінділерін, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;

5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
2. Согласно статьи 125 Водного кодекса Республики Казахстан в пределах водоохранных зон запрещается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников, а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;

7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.

7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало и среднетоксичных нестойких пестицидов.