Шығыс Қазақстан мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға және сенімді басқаруға беру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі N 558 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 15 қазанда N 2536 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2011 жылғы 03 мамырдағы N 88 қаулысымен
Сноска. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2011.05.03 N 88 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң теңгеріміндегі Шығыс Қазақстан мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік объектiлерін мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулық;
2) 2-қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуiндегі немесе жедел басқаруындағы мүлкін, оның ішiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру жөніндегі нұсқаулық;
3) 3-қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік объектілерін сенім білдірілген басқаруға беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Аудандар, қалалар әкiмдерiне мемлекеттік аудандық (қалалық) коммуналдық меншік объектілерін мүлiктiк жалға, сенімді басқаруға беру шарттарын осы қаулының 1-тармағында аталған Нұсқаулықтар негiзiнде белгілеу ұсынылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары С.С. Әбденовке жүктелсін.
Облыс әкімі                        Б. Сапарбаев
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысына 1 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттiк мекемелердiң теңгеріміндегі Шығыс Қазақстан  мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншік объектiлерін
мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық облыстық коммуналдық мемлекеттік мекемелер теңгеріміндегі облыстық коммуналдық меншік объектілерін (бұдан әрі - Объект) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдануды нақтылайды.

Об утверждении Инструкций по передаче в имущественный наем и доверительное управление объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 14 сентября 2010 года N 558. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно- Казахстанской области 15 октября 2010 года за N 2536. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 03 мая 2011 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 03.05.2011 № 88.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию по передаче в имущественный наем (аренду) объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности, находящихся на балансе государственных учреждений согласно приложению 1;
2) Инструкцию по передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении Восточно-Казахстанских областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации согласно приложению 2;
3) Инструкцию по передаче в доверительное управление объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности согласно приложению 3.
2. Рекомендовать акимам районов, городов определить условия передачи в имущественный наем, доверительное управление объектов государственной районной (городской) коммунальной собственности, на основании Инструкций, указанных в пункте 1 настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Абденова С.С.
Аким области
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Утверждена постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Инструкция
по передаче в имущественный наем (аренду) объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности, находящихся на балансе государственных учреждений
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи в имущественный наем (аренду) объектов областной коммунальной собственности, находящихся на балансе областных коммунальных государственных учреждений (далее - Объект).

2. Тарих пен мәдениет ескерткiштерi болып табылатын, жергілікті маңызды санатына жатқызылған ғимараттар тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану жөніндегі құзыретті мемлекеттік органымен оларды қолдану және пайдалану шарттары келісілген жағдайда мүліктік жалға (жалдауға) беріледі.
3. Мемлекеттік мекемелер теңгеріміндегі облыстық коммуналдық меншік объектілерін, олардың ведомстволық тиесілігіне қарамай, мүлiктiк жалға (жалдауға) беруді облыстық коммуналдық меншікті басқаруға әкімдікпен уәкілеттік берілген, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган объектінің балансұстаушысының (бұдан әрі - Жалға беруші) келiсiмі бойынша жүзеге асырады.
4. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты, оның талаптарын тиiсiнше орындағанда ұзартылу құқығымен үш жылдан аспайтын мерзiмге жасалады.
5. Егер де мемлекеттік коммуналдық меншіктің жеке объектілерін жалдау ақысының ставкасы мен мүліктік жалға беру шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілсе, онда Үкіметпен бекітілген Ереже қолданылады.
2. Кейіннен сатып алу құқығынсыз объектілерді мүліктік
жалға (жалдауға) берудің шарттары
6. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) алуға арналған өтiнiмдердi облыстық коммуналдық мемлекеттік мекемелерден басқа кез келген заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрі - Жалдаушы) беруi мүмкiн.
Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
7. Келiп түскен өтiнiмдердi қарау және олар бойынша шешiм қабылдау бiр ай мерзiмде өткiзiледi.
8. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы келiп түскен өтiнiмдер мынадай құжаттар:
1) Объектiге қажеттiлiктiң техникалық-экономикалық негiздемелері;
2) құрылтай құжаттардың көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
3) өтініш берушінің тұлғасын куәландыратын құжат көшірмесі (жеке тұлғалар үшiн) болғанда қаралады.
9. Жалға берушi өтiнiмдi және ұсынылған құжаттарды қарастырудың нәтижелерi бойынша мынадай:
1) Объектiнi мақсатты пайдалану бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы;
2) осы Объект бойынша Жалдаушының тендерлiк iрiктеуiн өткiзу туралы;
3) себептерiн жазбаша көрсете отырып объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру немесе бас тарту туралы шешiмдердiң бiреуiн қабылдайды.
Өтiнiшкерлерге қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екi не одан көп өтiнiм болса, Объект мүлiктiк жалға (жалдауға) тендердiң қорытындылары бойынша ғана берiлуi мүмкiн.
10. Мақсатты пайдалануы бойынша Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік объектілерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының есептік ставкалары аймақтық жағдайларды ескере отырып анықталады және «Шығыс Қазақстан облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы» мемлекеттік мекемесінің келісімі бойынша облыстық коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті атқарушы орган бекітеді.

2. Здания, являющиеся памятниками истории и культуры, отнесенные к категории местного значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации с компетентным государственным органом по охране и использованию историко-культурного наследия.
3. Сдача в имущественный наем (аренду) Объектов областной коммунальной собственности, находящихся на балансе государственных учреждений независимо от их ведомственной принадлежности, осуществляется исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, уполномоченным акиматом (далее - Наймодатель) на управление областной коммунальной собственностью, по согласованию с балансодержателем Объекта.
4. Договор имущественного найма (аренды) заключается на срок не более трех лет с правом пролонгации при надлежащем выполнении условий договора.
5. В случае, если ставки арендной платы и условия передачи в имущественный наем отдельных объектов государственной коммунальной собственности утверждены Правительством Республики Казахстан, то применяются Правила, утвержденные Правительством.
2. Условия передачи объектов в имущественный наем (аренду) без права последующего выкупа
6. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица, кроме областных коммунальных государственных учреждений (далее - Наниматель).
Заявки подаются Наймодателю.
7. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производится в месячный срок.
8. Поступившие заявки о предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) технико-экономического обоснования потребности в Объекте;
2) копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) копии документа, удостоверяющего личность заявителя (для физических лиц).
9. По результатам рассмотрения заявки и представленных документов Наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному Объекту;
3) об отказе в сдаче объекта в имущественный наем (аренду) с указанием причин в письменном виде.
При наличии одновременно двух и более заявок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
10. При сдаче Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы за пользование объектами государственной областной коммунальной собственности определяются с учетом региональных условий и утверждаются исполнительным органом, уполномоченным на управление областной коммунальной собственностью, по согласованию с государственным учреждением «Управление экономики и бюджетного планирования Восточно-Казахстанской области».

11. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер өткiзiлетiн күн мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн анықтайды;
2) тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
3) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
4) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
5) тендерлiк комиссия отырыстарының хаттамаларын бекiтедi;
6) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасуды қамтамасыз етедi;
7) тендер аяқталғаннан кейiн, осы Нұсқаулықтың 26-тармағында белгiленгеннен басқа жағдайларда, тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарды қайтарады.
12. Тендерлiк комиссия тендердi ұйымдастырушы болып табылады.
13. Тендерлiк комиссияның құрамына Жалға берушiнiң, баланс ұстаушының, өзге де мүдделi ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледi, сондай-ақ тәуелсiз мамандар мен сарапшылар қатыстырылуы мүмкiн. Жалға берушiнiң өкiлi Комиссияның төрағасы болып табылады.
14. Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
15. Тендерлiк комиссия мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
1) Жалға берушi белгiлеген мерзiмде және олар ұсынған Объектi туралы деректер негiзiнде тендердiң шарттарын әзiрлейдi, олардың негiзгiсi мақсатты бағыты бойынша мүлiктiк жалдау (жалға беру) кезiнде ұқсас объектiлер үшiн белгiленген жалға беру ақысының ставкасынан төмен болмайтын жалға беру ақысының ең төмен ставкасы болып табылады;
2) тендерлiк құжаттаманы және тендер жариялау үшiн басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткiзедi;
4) қажет болған жағдайда тендерлiк және басқа да қажеттi құжаттаманы дайындау, өтiнiмдердi жинау және талдау бойынша жұмыстарды жүргізу жөнiндегi мамандар мен сарапшыларды тартады;
5) тендерлiк комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтаған тұжырымы немесе өзге де шешiм бар хаттамасын ресiмдейдi.
16. Жалға берушi тендер құжаттамасының нақты құрамын және дайындаудың шарттарын анықтайды.
17. Жалға берушi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тендер өтуiне дейiн кемiнде 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткiзу туралы хабарламаның жариялануын қамтамасыз етедi.
18. Тендер өткiзу туралы хабарламада мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы;
2) мүлiктiк жалдың (жалдаудың) мерзiмi;
3) кепiлдiк жарнаны енгiзудiң мерзiмдерi, мөлшерi;
4) тендердiң шарттары және жеңiмпазды таңдау өлшемдерi;
5) тендер өткiзiлетiн күн, уақыты мен орны;
6) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың мекен-жайы, мерзiмдерi;
7) тендерге қатысуды ресiмдеу тәртiбi туралы мәлiмет;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi;

11. При принятии решения о проведении тендера Наймодатель:
1) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды) с победителем тендера;
7) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 26 настоящей Инструкции.
12. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия.
13. В состав тендерной комиссии включаются представители Наймодателя, балансодержателя, иных заинтересованных организаций, а также могут привлекаться независимые специалисты и эксперты. Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
14. Состав комиссии утверждается приказом Наймодателя.
15. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок и на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при передаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
5) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера.
16. Конкретный состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
17. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в средствах массовой информации не менее чем за 15 дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
18. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) краткую характеристику объекта тендера;
2) срок имущественного найма (аренды);
3) размер, сроки внесения гарантийного взноса;
4) условия тендера и критерии выбора победителя;
5) дату, время и место проведения тендера;
6) адрес, сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сведения о порядке оформления участия в тендере;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;

9) тендерлiк құжаттаманы алатын және тендер объектiсiмен танысатын мекен-жай, мерзiмдерi мен шарттары.
19. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен басталады және тендер өткiзiлгенге дейін 24 сағат бұрын аяқталады.
20. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн Объектiлер және тендер өткiзу шарттары туралы ақпаратқа барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етеді.
21. Үмiткер тендерге қатысу үшiн Жалға берушi белгiлеген мерзiмдерде мынадай құжаттарды ұсынуы тиiс:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмi және оның тендер шарттарын орындау мен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасу жөнiндегi мiндеттемесi бар тендерге қатысуға өтiнiм;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстар;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары - жарғының, заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң, статистикалық карточканың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн, сондай-ақ өкiлдерiнiң өкiлеттiктерiн растайтын құжат;
4) шетелдiк заңды тұлғалар орыс тiлiнде нотариалды расталған аудармасымен бiрге құрылтайшылық құжаттарды ұсынады;
5) жеке тұлғалар - жеке басын куәландыратын құжат;
6) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
7) бюджет алдында берешегi жоқ екендігі туралы мәлiмет.
22. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен шарттарда Жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
23. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарна Объектiнiң баланстық құнының 1-ден бастап 5 пайызға дейінгі мөлшерiнде (Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша) белгiленедi.
24. Кепiлдiк жарна тендерге қатысушының мынадай мiндеттемелерiнiң:
1) тендерде жеңген жағдайда тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдың;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасудың қамтамасыз етiлуi болып табылады.
25. Тендерде жеңген және мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасқан тендерге қатысушының кепiлдiк жарнасы мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша тиесiлi төлемдер есебiне жатады.
26. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны жеңiмпазға тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасудан бас тартқан жағдайда қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдi жарналар тендер аяқталған күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрмей, ал егер Жалға берушiнiң шотына ақша тендер өткеннен кейiн түссе, олар түскен күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрмей қайтарылады.

9) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
19. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за 24 часа до начала проведения тендера.
20. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об Объектах и условиях проведения тендера.
21. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) юридические лица Республики Казахстан – нотариально удостоверенные копии устава, свидетельства о регистрации юридического лица, статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
4) иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально удостоверенным переводом на русский язык;
5) физические лица – документ, удостоверяющий личность;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом.
22. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и условиях, указанных в извещении о проведении тендера на депозитный счет Наймодателя.
Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
23. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается в размере от 1 до 5 процентов (по усмотрению Наймодателя) от балансовой стоимости Объекта.
24. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом о результатах тендера.
25. Гарантийный взнос участника тендера, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
26. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем победителю в случае отказа победителя от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение 10 банковских дней со дня их поступления.

27. Тендерге қатысушы кепiлдiк жарнаның кез-келген сомасын енгiзуге құқылы, бұл ретте бiр кепiлдiк жарна бiр Объектiге тендерге қатысу құқығын бередi.
28. Өтiнiмдердi қабылдау және тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлғаларды тiркеу қажет етiлетiн құжаттардың толық жиынтығы болғанда жасалады.
29. Тендерге қатысушының:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негiзiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысуға;
2) тендерге шығарылатын Объект бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алуға;
3) Объектiнi алдын-ала қарауға;
4) оның құқықтары бұзылғанда сотқа жүгiнуге;
5) бұл туралы Жалға берушiге жазбаша хабарлай отырып, тендердiң басталуына дейін 24 сағат бұрын өз өтiнiмiн шақыртып алуға құқығы бар.
30. Егер өтiнiмдердi қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiм тiркелген болса (үшінші және келесi тендерлердi қоспағанда), тендер өтпедi деп танылады.
31. Тендер өтетiн күнi отырыста тендерлiк комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендерге қатысушылардың немесе олардың тиiстi дәрежеде уәкiлеттiк берiлген өкiлдерiнiң қатысуға құқықтары бар.
32. Тендерлiк комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiм берген тұлға тендердiң қатысушысы мәртебесiн жоғалтады, бұл тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
33. Тендерлiк комиссия конверттердi ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейiн ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендерге қатысушылар (олардың өкiлдерi) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезiнде қатысуға құқылы емес.
34. Тендерлiк комиссияның шешiмi қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған ретте тендерлiк комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
35. Тендерлiк комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлiк комиссия мүшелерiнiң 2/3-і қатысса, заңды болып табылады.
36. Тендер объектiсiн жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлiк құжаттамадағы барлық талаптарға жауап беретiн тендердiң қатысушысы тендер жеңiмпазы деп танылады.
37. Тендерлiк комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешiмi тендерлiк комиссия мүшелерi қол қоятын және Жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделедi.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы тұлға да қол қояды.

27. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один Объект.
28. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производится при наличии полного комплекта требуемых документов.
29. Участник тендера имеет право:
1) участвовать в тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер Объекту;
3) предварительно осматривать Объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку на участие за 24 часа до начала проведения тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
30. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается не состоявшимся.
31. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
32. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
33. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений. Участники тендера (их представители) не вправе присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
34. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.
35. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
36. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший наибольшую сумму арендной платы за Объект и отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
37. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписываемым всеми членами тендерной комиссии, и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.

38. Тендер нәтижелерi туралы хаттаманың көшiрмесi тендердiң жеңiмпазына берiледi және оның мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасуға құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
39. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда жеңiмпазбен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты жасалады.
40. Жалдаушымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты тендер хаттамасына қол қойылған күннен немесе Жалға берушi Объектiнi мақсатты пайдалану үшiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы шешiм қабылдаған күннен 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде жасалады, осыдан кейiн балансұстаушы 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде Жалдаушыға Объектiнi қабылдау-өткiзу кесiмi бойынша бередi.
Жалға берушi қабылдау-өткiзу кесiмiн бекiтедi.
41. Тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда тендер Объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасасудан жеңiмпаз бас тартқан жағдайда, Жалға берушi басқа жеңiмпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының iшiнен (егер қалғандарының саны кемiнде екеу болса) анықтауға, немесе жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
42. Бiр жылдан астам мерзiмге жасалған мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты мемлекеттiк тiркелуге жатады.
43. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткіштерін мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезінде мүлiктiк жалға беру шартына Объектіні сәулет, тарих және мәдениет ескерткіші ретінде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
44. Мерзімді немесе бір жолғы енгізілетін төлем сомасы барлық жалданатын мүлiк үшін тұтастай немесе оның құрамдас бөлiгiнiң әрбiреуі үшiн бөлек белгiленеді, бұл мүлiктiк жалға беру (жалдау) шартында ескертіледі.
45. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру үшiн төлемге коммуналдық қызмет көрсетулер үшiн төлемдер, ағымдағы және күрделi жөндеуге аударымдар, Объектiге қызмет көрсетуге арналған төлемдер кiргiзiлмейдi. Жалдаушы бұл төлемдердi ведомстволық күзету, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа қызметтерге немесе балансұстаушыға тiкелей төлейдi.
46. Мүлiктi пайдалану үшiн жалдау ақысының ставкалары егер өзгесi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартымен көзделмесе, жылына бiр реттен жиi өзгертiлмейдi.
47. Жалдау ақысы облыстық бюджетке аударылады.
48. Егер Жалдаушы өз қаражаты есебiнен және Жалға берушiнiң келiсiмiмен Объект үшiн зиянсыз ажырамайтын жақсартулар жасаса, шарт тоқтатылғаннан кейiн, егер шартпен өзгесi көзделмесе, Жалға берушi осы жақсартулардың құнын толтыруға құқылы.
Егер өзгесi шартпен көзделмесе, Жалдаушы жүргізген Объектiлердi ажыратып жақсартулар оның меншiгi болып табылады.
Егер өзгесi заңнамалық кесiмдермен немесе шартпен көзделмесе, Жалдаушы Жалға берушiнiң келiсiмiнсiз жасаған ажырамайтын жақсартулардың құны өтелуге жатпайды.

38. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
39. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
40. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 10 календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, после чего в срок не более 30 календарных дней балансодержатель передает Объект Нанимателю по акту приема-передачи.
Акт приема-передачи утверждается Наймодателем.
41. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель вправе определить другого победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух), либо принять решение о проведении нового тендера.
42. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации.
43. При предоставлении в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта, как памятника архитектуры, истории и культуры.
44. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды).
45. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам, либо балансодержателю.
46. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
47. Арендная плата перечисляется в областной бюджет.
48. В случае, если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, не отделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право после прекращения договора на возмещение стоимости этих улучшений, если иное не предусмотрено договором.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.

49. Жалдаушыға Объектіні беруді Жалға беруші бекітетін қабылдау-беру кесiм бойынша балансұстаушы жүзеге асырады.
50. Қабылдау-беру кесiмi мемлекеттiк және/немесе орыс тiлдерiнде үш данада жасалады, бір-бірден әрбір тараптар үшін және біреуі балансұсатушыға беріледі.
3. Дауларды шешу
51. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының тараптары Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасының нормалары басшылыққа алынады.
52. Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiнде қарастырылады.
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысына 2 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысымен бекітілген
Шығыс Қазақстан облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуiндегі немесе жедел басқаруындағы мүлкін, оның ішiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Шығыс Қазақстан облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуiндегі немесе жедел басқаруындағы мүлкін, оның ішiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдылығын қолдануды нақтылайды.
2. Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлкін, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру:
1) облыс әкімдігі қаулысының жекелеген шешiмдерi негiзiнде жүзеге асырылатын облыстық мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың стратегиялық маңызы бар объектiлерiн мүлiктiк жалға беру;
2) алаңы 100 шаршы метрге дейiн үй-жайларды, теңгерiмдiк құны 150 есе ең төменгi есептiк көрсеткiштен аспайтын жабдықты беру;
3) курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық iс-шаралар өткiзу үшiн бiр айдан аспайтын мерзiмге үй-жайларды беру;
4) мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттiк мекемелер, сондай-ақ акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан астам пайызы немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi мемлекеттiк кәсiпорындар мен заңды тұлғалар өткiзетiн мүлiктiк жалға алу жөнiндегi қызметтердi сатып алуға арналған конкурстарға қатысу жағдайларын қоспағанда, тендерлік негізде жүргізіледі.

49. Передача Объекта производится балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи, который утверждается Наймодателем.
50. Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах на государственном и/или русском языках, по одному для каждой из сторон и один - передается балансодержателю.
3. Разрешение споров
51. По всем неурегулированным настоящей Инструкцией вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
52. Споры, возникающие при передаче Объекта в имущественный наем по договору (аренды), рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
Приложение 2 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Утверждена постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Инструкция
по передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении Восточно-Казахстанских областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении Восточно-Казахстанских областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной областной коммунальной собственности, не подлежащих приватизации.
2. Предоставление в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной областной коммунальной собственности, не подлежащих приватизации, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления в имущественный наем стратегически важных объектов областных государственных коммунальных предприятий, осуществляемого на основании отдельных постановлений областного акимата;
2) предоставления помещений площадью до 100 кв.м., оборудования балансовой стоимостью не более 150-кратного минимального расчетного показателя;
3) предоставления помещений на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий;
4) участия в проводимых государственными учреждениями, а также государственными предприятиями и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, в соответствии с законодательством о государственных закупках конкурсах на приобретение услуг по имущественному найму.

3. Коммуналдық меншік объектілерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының есептік ставкалары аймақтық жағдайларды ескере отырып анықталады және «Шығыс Қазақстан облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы» мемлекеттік мекемесінің келісімі бойынша облыстық коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті атқарушы орган бекітеді.
Егер де мемлекеттік коммуналдық меншіктің жеке объектілерін жалдау ақысының ставкасы мен мүліктік жалға беру келісім-шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілсе, онда Үкіметпен бекітілген Ереже қолданылады
4. Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлкін, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру кейiннен сатып алу құқығынсыз жүзеге асырылады.
5. Жалға алынған мүлiктi пайдаланғаны үшiн ақы төлеу ақшамен жүргізіледі және:
1) облыстық коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың теңгеріміндегі объектілерді жалға беруден түскен төлем облыстық бюджетке;
2) облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі объектілерді жалға беруден түскен төлем кәсіпорын кірісіне аударылады және оны өздері дербес пайдаланады.
2. Объектілерді мүліктік жалға (жалдауға) беру шарттары
6. Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуiндегi мүлкін, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру кезiнде коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар жалға берушi болады.
7. Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың жедел басқаруындағы мүлкін, оның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк облыстық коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру кезiнде облыстық коммуналдық меншікті басқаруға уәкілеттік берілген атқарушы орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жалға берушi болады.
8. Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынның шаруашылық жүргiзуiндегi мүлкін үш жылға дейiнгi мерзiмге мүлiктiк жалға беру туралы шешiмдi кәсіпорын өз еркімен қабылдайды.
Облыстық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынның шаруашылық жүргiзуiндегi мүлiктi үш жылдан астам мерзiмге жалға берудi кәсiпорын мемлекеттiк басқару органымен және уәкiлеттi органмен жазбаша келісілгеннен кейiн жүзеге асыра алады.

3. Расчетные ставки арендной платы за пользование объектами государственной областной коммунальной собственности определяются с учетом региональных условий и утверждаются исполнительным органом, уполномоченным на управление областной коммунальной собственностью, по согласованию с государственным учреждением «Управление экономики и бюджетного планирования Восточно-Казахстанской области».
В случае, если ставки арендной платы и условия передачи в имущественный наем отдельных объектов государственной коммунальной собственности утверждены Правительством Республики Казахстан, то применяются Правила, утвержденные Правительством.
4. Предоставление в имущественный наем имущества областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной областной коммунальной собственности, не подлежащих приватизации, осуществляется без права последующего выкупа.
5. Плата за пользование нанятым имуществом производится деньгами и зачисляется:
1) от предоставления объектов, находящихся на балансе областных коммунальных государственных казенных предприятий в областной бюджет; 2) от предоставления объектов, находящихся в хозяйственном ведении областных коммунальных государственных предприятий, в доход предприятий и используется ими самостоятельно.
2. Условия передачи объектов в имущественный наем (аренду)
6. При передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной областной коммунальной собственности, не подлежащих приватизации, в качестве наймодателя выступают коммунальные государственные предприятия.
7. При передаче в имущественный наем имущества, находящегося в оперативном управлении областных коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной областной коммунальной собственности, не подлежащих приватизации, в качестве наймодателя выступает исполнительный орган, уполномоченный на управление областной коммунальной собственностью (далее – уполномоченный орган).
8. Решение о передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении областного коммунального государственного предприятия, на срок до трех лет, принимается предприятием самостоятельно.
Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении областного коммунального государственного предприятия, на срок свыше трех лет может осуществляться предприятием после письменного согласования с органом государственного управления и уполномоченным органом.

9. Жалға берушi мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мүлiктi мүлiктiк жалға беру туралы және тендер өткiзу туралы шешiм қабылдайды;
2) тендер өткiзiлетiн күн мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн белгiлейдi;
3) тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
4) тендерлiк комиссия құрады;
5) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
6) тендерлiк комиссия отырыстарының хаттамаларын бекiтедi;
7) тендер жеңiмпазымен мүлiктi жалға беру шартын жасасуды қамтамасыз етедi;
8) тендер аяқталғаннан кейiн тендерге қатысушыларға, осы Нұсқаулықтың 33-тармағымен белгiленгеннен басқа жағдайларда, кепiлдiк жарналарын қайтарады.
10. Тендерлiк комиссия тендердi ұйымдастырушы ретiнде әрекет етедi.
11. Тендерлiк комиссия жалға берушiнiң, мемлекеттік басқару органы мен уәкiлеттi органның өкiлдерiнен құралады. Тендерлiк комиссияның құрамына сол сияқты өзге де мүдделi ұйымдардың өкiлдерi енгiзiлуi мүмкiн. Жалға берушінің өкілі тендерлік комиссия төрағасы болып табылады.
12. Тендерлiк комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) тендердi хабарлау үшiн тендерлiк құжаттамаларды және басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
2) тендерге қатысушыларды тендерлiк құжаттамалармен және тендер объектiсiмен таныстыруды жүргiзедi;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде тендердiң өткiзiлуi туралы хабарлама жариялауды жүзеге асырады;
4) ұсынылған өтiнiмдердi қабылдауды, тiркеудi және сақтауды жүргiзедi;
5) өтiнiмдердi қабылдау және тiркеу аяқталғаны туралы хаттама әзiрлейдi;
6) қажет болған жағдайда, тендерлiк және басқа қажеттi құжаттамаларды дайындау, өтiнiмдердi жинау және талдау бойынша жұмыстарды жүргiзу жөнiндегі мамандар мен сарапшыларды тартады;
7) тендерлiк комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтаған тұжырымы немесе өзге шешiмi бар хаттамасын ресiмдейдi.
13. Тендерлiк комиссияның шешiмi комиссия мүшелерiнiң жәй көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған ретте тендерлiк комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
14. Тендерлiк комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлiк комиссия мүшелерiнiң 2/3-i қатысса, заңды болып табылады.
15. Тендер ұйымдастырушы бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде тендер өткiзуге дейiн кемiнде 15 күн бұрын тендер өткiзу туралы хабарлама жариялайды.
16. Тендер өткiзу туралы хабарламада:
1) жалға берушiнiң атауы;
2) мүлiктiк жалдың мерзiмi және жалдау ақысының бастапқы ставкасының мөлшерi (осы Нұқсаулықтың 3-тармағына сәйкес жалға берушi анықтаған есептiк ставкасынан төмен болмауы тиiс);

9. Наймодатель осуществляет следующие функции:
1) принимает решение о передаче имущества в имущественный наем и о проведении тендера;
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) формирует тендерную комиссию;
5) принимает гарантийные взносы;
6) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
7) обеспечивает заключение договора имущественного найма с победителем тендера;
8) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 33 настоящей Инструкции.
10. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия.
11. Тендерная комиссия формируется из представителей наймодателя, органа государственного управления и уполномоченного органа. В состав тендерной комиссии также могут быть включены представители иных заинтересованных организаций. Председателем тендерной комиссии является представитель наймодателя.
12. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
2) проводит ознакомление участников тендера с тендерной документацией и объектом тендера;
3) осуществляет публикацию извещения о проведении тендера в средствах массовой информации на государственном и русском языках;
4) производит прием, регистрацию и хранение представленных заявок;
5) готовит протокол об окончании приема и регистрации заявок;
6) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
7) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера.
13. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов членов комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.
14. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствуют не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
15. Извещение о проведении тендера публикуется в средствах массовой информации организатором тендера не менее чем за 15 дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
16. Извещение о проведении тендера должно содержать:
1) наименование наймодателя;
2) срок имущественного найма и размер стартовой ставки арендной платы (которая не может быть ниже расчетной ставки, определенной наймодателем в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции);

3) тендердiң шарттары және жеңiмпазды таңдау өлшемдерi;
4) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы;
5) тендерге қатысуды ресiмдеу тәртiбi туралы мәлiмет;
6) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi;
7) мүлiктiк жалға беру шартын жасасу мерзiмi;
8) тендерлiк құжаттаманы алатын және тендер объектiсiмен танысатын мекен-жай, мерзiмдерi мен шарттары;
9) тендер өткiзiлетiн күн, уақыты және орны туралы мәлiметтер;
10) өтiнiмдер қабылдау басталатын және аяқталатын күн мен уақыты болуы тиiс.
17. Тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлғаның тендер объектiсiн қарауға, сондай-ақ тендер өткiзу шарттары туралы ақпарат алуға құқылы.
18. Тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлға мынадай құжаттарды тендер комиссиясына ұсынады:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмi және оның тендер шарттарын орындау мен мүлiктiк жалға беру шартын жасасу жөнiндегi мiндеттемесi көрсетiлген өтiнiмi;
2) жарғының және мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң (заңды тұлғалар үшiн) нотариалдық куәландырылған көшiрмелерi;
3) кепiлдiк жарнасын аударғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
4) тендер шарттары жөнiнде желiмделген конвертке салынған өзiнiң ұсыныстары.
19. Өтiнiм тендерлiк құжаттамада белгiленген талаптар мен шарттарға сәйкес дайындалуы тиiс. Өтiнiмдер қос конвертте қабылданады. Сыртқы конвертте:
1) өтiнiм;
2) жарғының және мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң (заңды тұлғалар үшiн) нотариалдық куәландырылған көшiрмелерi;
3) кепiлдiк жарнасын аударғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi.
Iшкi конвертте үмiткердiң өзiнiң ұсыныстары болуы тиiс.
Өтiнiм беру кезiнде iшкi конверт жабық әрi үмiткер оған мөрленген болуы тиiс.
20. Тендерлiк комиссия өтiнiмдердi қабылдау кезiнде iшкi конверттегiнi қоспағанда, қажеттi құжаттардың түгелдiгiн тексередi. Егер құжаттар осы Нұсқаулықтың 18-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, тендерлiк комиссия өтiнiмдi қабылдау мен тiркеуден бас тартатыны туралы, бас тарту себебiн көрсете отырып, сол күнi үмiткерге жазбаша хабарлайды.
21. Барлық қажеттi құжаттар болған ретте тендерлiк комиссия қабылдау күнiн және сағатын көрсете отырып, өтiнiмдi тiркеуге мiндеттi. Бұл кезде iшкi конверт ашылмайды.
22. Тендерге қатысуға ниет бiлдiрген тұлға оның өтiнiмi тiркелгеннен кейiн тендердiң қатысушысына айналады.
23. Тендерге қатысушы тендерге шығарылған объектi бойынша қосымша мәлiметтердi нақтылауды тегiн алуға құқылы.
24. Өтiнiмдердi қабылдау мен тiркеу аяқталған күнi тендер комиссиясы өтiнiмдер қабылдау мен тiркеудiң аяқталғаны туралы хаттамаға қол қояды.

3) условия тендера и критерии выбора победителя;
4) краткую характеристику объекта тендера;
5) сведения о порядке оформления участия в тендере;
6) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
7) срок заключения договора имущественного найма;
8) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
9) сведения о дате, времени и месте проведения тендера;
10) дату и время начала и окончания приема заявок.
17. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, вправе производить осмотр объекта тендера, а также получать информацию об условиях проведения тендера.
18. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, представляет тендерной комиссии следующие документы:
1) заявку на участие в тендере, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма;
2) нотариально удостоверенные копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
4) свои предложения по условиям тендера в запечатанном конверте.
19. Заявка должна быть подготовлена в соответствии с требованиями и условиями, определенными в тендерной документации. Заявки принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте должны содержаться:
1) заявка;
2) нотариально удостоверенные копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копия платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса.
Во внутреннем конверте должны содержаться собственно предложения претендента.
Внутренний конверт на момент подачи заявки должен быть закрыт и опечатан претендентом.
20. При приеме заявки тендерная комиссия проверяет наличие необходимых документов, за исключением содержащихся во внутреннем конверте. В случае, если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 18 настоящей Инструкции, тендерная комиссия в тот же день письменно уведомляет претендента об отказе в приеме и регистрации заявки с указанием причины отказа.
21. При наличии всех необходимых документов тендерная комиссия обязана зарегистрировать заявку с указанием даты и часа приема. При этом внутренний конверт не распечатывается.
22. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, после регистрации его заявки становится участником тендера.
23. Участник тендера вправе бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на тендер объекту.
24. В день окончания приема и регистрации заявок тендерная комиссия подписывает протокол об окончании приема и регистрации заявок.

25. Егер өтiнiмдер қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiм тiркелген болса (үшінші және келесi тендерлердi қоспағанда), тендер өтпедi деп танылады.
26. Тендер өтетiн күнi отырыста тендерлiк комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендерге қатысушылардың немесе олардың тиiстi дәрежеде уәкiлеттiк берiлген өкiлдерiнiң қатысуға құқықтары бар.
27. Тендерлiк комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Егер ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiм берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
28. Тендерлiк комиссия конверттердi ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейiн ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендерге қатысушылар (олардың өкiлдерi) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезiнде қатысуға құқылы емес.
29. Тендер объектiсiн пайдалану үшiн ең жоғары ақы ұсынған, тендердiң басқа да шарттарын орындау жөнiнде өзiне мiндеттемелер алған және ұсыныстары тендерлiк құжаттамадағы барлық талапқа жауап беретiн тендердiң қатысушысы тендер жеңiмпазы деп танылады.
30. Тендерлiк комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешiмi тендерлiк комиссия мүшелерi қол қоятын және жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделедi.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы тұлға да қол қояды.
31. Тендер нәтижелерi туралы хаттама негiзiнде жеңiмпаз тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда мүлiктiк жалға беру шартын жасасады.
32. Тендер жеңiмпазы енгiзген кепiлдiк жарнасының сомасы мүлiктiк жалға беру туралы жасалған шарт бойынша тендер объектiсiн пайдаланғаны үшiн ақы есебiне жатқызылады.
33. Тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда тендер объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасасудан жеңiмпаз бас тартқан жағдайда кепiлдiк жарна тендер жеңiмпазына қайтарылмайды.
34. Тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда тендер объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасасудан жеңiмпаз бас тартқан жағдайда, жалға берушi жеңiмпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының iшiнен (егер қалғандарының саны кемiнде екеу болса) анықтауға не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.

25. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается несостоявшимся.
26. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
27. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
28. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений. Участники тендера (их представители) не присутствуют при обсуждении и оценке предложений.
29. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший наибольшую плату за пользование объектом тендера, взявший на себя обязательства по выполнению других условий тендера и предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
30. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписываемым членами тендерной комиссии и утверждаемым наймодателем. Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
31. На основании протокола о результатах тендера, победитель заключает договор имущественного найма на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
32. Победителю тендера сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору имущественного найма.
33. Гарантийный взнос не возвращается победителю тендера в случае отказа победителя заключить договор имущественного найма объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
34. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух), либо принять решение о проведении нового тендера.

35. Мүлiктiк жалға беру шартына тараптар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мерзiмде қол қоюлары тиiс.
36. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға беру кезiнде мүлiктiк жалға беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ережелер қосымша қосылады.
37. Шарт ол жасалған кездегi қолданыстағы заңнаға сәйкес жасалады және жасалатын мәмiле Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтiн ерекшелiктерiн көрсете алады.
3. Қорытынды ережелер
38. Осы Нұсқаулықпен реттелмейтiн мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
39. Объектіні мүлiктiк жалға беру кезiнде туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе заңнамада белгiленген шарттарда қаралады.
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысына 3 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2010 жылғы «14» қыркүйектегі
№ 558 қаулысымен бекітілген
Шығыс Қазақстан мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік  объектілерін сенімді басқаруға беру жөніндегі нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Шығыс Қазақстан мемлекеттік облыстық коммуналдық меншік объектілерін сенімді басқаруға беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдылығын қолдануды нақтылайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
Сенімгерлік басқарушы Уәкілетті органмен сенімгерлік басқару шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
Уәкілетті орган – мемлекеттік облыстық коммуналдық меншікті басқаруға әкімдік уәкілдік берген, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
Объект – мүлік кешені немесе облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын немесе мемлекеттік мекеменің мүлкі, акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысу үлесі, сондай-ақ сенім білдірілген өзге мемлекеттік мүлік;
2. Объектіні сенімді басқаруды тағайындаушы Уәкілетті орган болып табылады.
3. Объектіні сенімді басқару шарт бойынша мәміле негізінде туындайды (тағайындалады).
Объектілерді заңды тұлғалардың жарғылық капиталын төлеуге мемлекеттің қатысуымен беруге дейін Объектілер кейін сатып алу құқығынсыз сенімді басқаруға берілуі мүмкін.
Объектілерді кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімді басқаруға беру тендер өткізбей жүзеге асырылады.

35. Договор имущественного найма должен быть подписан сторонами в срок, указанный в извещении о проведении тендера.
36. При передаче в имущественный наем памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
37. Договор заключается в соответствии с действующим законодательством на момент его заключения и может отражать особенности заключаемой сделки, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
3. Заключительные положения
38. Вопросы, неурегулированные настоящей Инструкцией, регулируются законодательством Республики Казахстан.
39. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в порядке, установленном законодательством.
Приложение 3 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Утверждена постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от «14» сентября 2010 года № 558
Инструкция
по передаче в доверительное управление объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности
Настоящая Инструкция детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи в доверительное управление объектов Восточно-Казахстанской государственной областной коммунальной собственности.
1. Общие положения
1. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
Доверительный управляющий - физическое или юридическое лицо, заключившее договор доверительного управления с Уполномоченным органом;
Уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, уполномоченный акиматом на управление государственной областной коммунальной собственностью;
Объект - имущественный комплекс или имущество областного коммунального государственного предприятия или государственного учреждения, государственный пакет акций акционерного общества, доля участия государства в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также иное государственное областное коммунальное имущество, передаваемое в доверительное управление.
2. Учредителем доверительного управления Объектом является Уполномоченный орган.
3. Доверительное управление Объектом возникает (учреждается) на основании сделки по договору.
До передачи Объектов в счет оплаты уставного капитала юридических лиц с участием государства Объекты могут передаваться в доверительное управление без права последующего выкупа.
Передача Объектов в доверительное управление без права последующего выкупа осуществляется без проведения тендера.

4. Кейін сатып алу құқығымен немесе рентабельді емес мемлекеттік кәсіпорындарды оңалту үшін Объектіні сенімді басқаруды құрған жағдайда тендерді өткізу міндетті болып табылады.
5. Объектіні сенімді басқаруға кейін сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз беру туралы шешімді облыстық әкімдік не болмаса Уәкілетті орган қабылдайды.
Рентабельді емес облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар басқарушылардың сенімді басқаруына тендерлерді өткізудің мерзімдерін көрсете отырып, облыстық әкімдіктің шешімі бойынша беріледі.
Рентабельді емес кәсіпорындар тізбесін қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік басқару органдары Уәкілетті органға енгізеді.
Басқарушылардың сенімді басқаруына берілетін объектілердің тізбесіне рентабельді емес облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарды қосудың негіздемесі мыналар болып табылады:
1) ағымдық, негізгі және негізгі емес қызметтің рентабельділігі көрсеткіштерінің үш жылдың ішінде төмендеуі және/немесе олардың жоспарланған мөлшерлерін қамтамасыз етпеуі;
2) қатарынан үш жылдың ішінде таза табыс бойынша жоспарлы көрсеткіштерді орындамауы;
3) үш жылдан астам мерзімі өткен кредиторлық берешек.
6. Объектіні сенімді басқарушы сатып алу шарттары Шартта анықталады. Шарт қандай мерзімде және қандай міндеттемелерді орындаған жағдайда Объект сенімді басқарушының меншігіне ауысатынын көздеуі керек.
Сенімді басқарушыға Объектіні сатуға ол шартты тиісінше орындаған жағдайда ғана жол беріледі.
7. Уәкілетте орган сенімді басқаруды құру мақсатында:
1) тендерді ұйымдастырады (тендерлік комиссияның құрамы мен жұмыс регламентін бекітеді, тендерге қатысушыларды тіркейді, ақпараттық хабарларды жариялауды қамтамасыз етеді);
2) кепілді жарналар қабылдайды;
3) Объектіні бағалау жөнінде қызметтер көрсетуге шарттарды жасайды;
4) тендер өткізу барысын бақылауды жүзеге асырады;
5) тендерге қатысушылармен және бағалаушылармен тендерді өткізу рәсімдерімен байланысты есеп айырысуды жүзеге асырады;
6) сенімді басқарушымен шарт жасайды.
8. Жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің акциялары және қатысу үлесі сенімді басқаруға беру Объектісі болып табылатын мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік емес заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары Уәкілетті органның сұрауы бойынша Объектіні сенімді басқаруға беруге дайындау үшін қажетті мәліметтерді ол белгілейтін мерзімдерде ұсынады.
9. Объектіні сенімді басқаруға беру және жеңімпазды анықтау шарттары сенімді басқарушының мыналарға қатысты міндеттемелері бола алады:
Объектіге инвестициялардың көлемдеріне, түрлеріне және мерзімдеріне;
өндірістің көлемдеріне, шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің түрлері мен номенклатурасы;
белгілі тұтынушыларға өнімді жеткізу;
баға белгілеуге, оның ішінде бағалардың шекті деңгейі бойынша шектеулер;
табиғатты қорғау іс-шараларын өткізу;
бар санын сақтап қалу немесе жаңа жұмыс орындарын құру;
өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін пайдалану;
Объектінің берешектерін белгіленген мерзімдерде өтеу;
Сенімді басқарушы Объектіні кейін сатып алуы;
мәмілелер жасау және/немесе белгілі уақыт кезеңі ішінде Объектіге қатысты белгілі қызметтерге тиым салу.
Рентабельді емес кәсіпорындарды сенімді басқаруға беру жөніндегі тендер жеңімпазын анықтаудың негізгі шарттары мыналар болып табылады:
кәсіпорын қызметінің негізгі түрін сақтау;
мыналарды:
табысты арттыру мақсатында қаржылық көрсеткіштерді жақсарту жөніндегі ұсыныстарды;
тиімді шаруашылық қызметі мақсатында өндіріс құрылымын, оның техникалық-технологиялық негізін қайта құру жөніндегі ұсыныстарды;
маркетингтік қызметті ұйымдастыру жөніндегі ұсыныстарды;
біршама тиімді шарттарда қажетті қаржы қаражатын тарта отырып, кәсіпорынды қаржылық тұрақтандырудың (оңалтудың) қолданылатын тетіктері жөніндегі ұсыныстарды қамтитын кәсіпорынды қаржылық оңалту бағдарламасының болуы;
бағдарламаның іске асырылу мерзімі.
Мемлекеттік басқару органдары кәсіпорындар қызметінің ерекшелігін ескере отырып қосымша өлшемдерді ұсынуы мүмкін.

4. В случае учреждения доверительного управления Объектом с правом последующего выкупа или для оздоровления нерентабельных государственных предприятий, проведение тендера является обязательным.
5. Решение о передаче Объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа принимается областным акиматом либо Уполномоченным органом.
Нерентабельные областные коммунальные государственные предприятия передаются в доверительное управление управляющим по решению областного акимата с указанием сроков проведения тендеров.
Предложения по формированию перечня нерентабельных предприятий вносятся в Уполномоченный орган органами государственного управления областными коммунальными государственными предприятиями.
Основанием для включения нерентабельных областных коммунальных государственных предприятий в перечень объектов, передаваемых в доверительное управление управляющим, являются:
1) снижение показателей рентабельности текущей, основной и неосновной деятельности в течение трех лет и/или необеспечение их планируемых размеров;
2) невыполнение плановых показателей по чистому доходу в течение трех лет подряд;
3) просроченная кредиторская задолженность свыше трех лет.
6. Условия выкупа Объекта доверительным управляющим определяются договором. Договор должен предусматривать, в какие сроки и при выполнении каких обязательств Объект перейдет в собственность Доверительного управляющего.
Продажа Объекта Доверительному управляющему допускается лишь при условии надлежащего исполнения им договора.
7. Уполномоченный орган в целях учреждения доверительного управления:
1) организует тендер (утверждает состав и регламент работы тендерной комиссии, регистрирует участников тендера, обеспечивает публикацию информационных сообщений);
2) принимает гарантийные взносы;
3) заключает договора на оказание услуг по оценке Объекта;
4) осуществляет контроль за ходом проведения тендера;
5) осуществляет расчеты с участниками тендера и оценщиками, связанные с процедурами проведения тендера;
6) заключает договор с Доверительным управляющим.
8. Должностные лица государственных юридических лиц, а также негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства в уставных капиталах которых выступают Объектом передачи в доверительное управление, по запросу Уполномоченного органа в определяемые им сроки представляют сведения, необходимые для подготовки Объекта к передаче в доверительное управление.
9. Условиями передачи Объекта в доверительное управление и определения победителя может быть исполнение Доверительным управляющим следующих обязательств:
объемов, видов и сроков инвестиций в Объект;
объемов производства, видов и номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг;
поставки продукции определенным потребителям;
ценообразования, в том числе ограничения по предельному уровню цен;
проведения природоохранных мероприятий;
сохранения существующего количества или создания новых рабочих мест;
использования объектов производственной и социальной инфраструктуры;
погашения задолженностей Объекта в установленные сроки;
последующего выкупа Объекта Доверительным управляющим;
совершения сделок и/или запрещения определенных действий в отношении Объекта в течение определенного периода времени.
Основными условиями определения победителя тендера по передаче в доверительное управление нерентабельных предприятий являются:
сохранение основного вида деятельности предприятия;
наличие программы финансового оздоровления предприятия, которая должна включать в себя:
предложения по улучшению финансовых показателей в целях повышения прибыльности;
предложения по преобразованию структуры производства, его технико-технологической базы в целях эффективной хозяйственной деятельности;
предложения по организации маркетинговой деятельности;
предложения по применяемым механизмам финансовой стабилизации (оздоровления) предприятия с привлечением необходимых финансовых средств на наиболее выгодных условиях;
срок реализации программы.
Органами государственного управления могут быть предложены дополнительные критерии с учетом специфики деятельности предприятий.

2. Тендерлік комиссия
10. Тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін Уәкілетті орган құрамында саны 5 адамнан кем болмайтын тендерлік комиссияны құрады. Тендерлік комиссияның төрағасы мен хатшысы Уәкілетті органның бұйрығымен тағайындалады және Уәкілетті органның өкілдері болып табылады. Тендерлік комиссияның хатшысы тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды.
11. Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тәуелсіз бағалаушы анықтаған объектінің ағымдағы құнын бекітеді;
2) кепілді жарнаның мөлшерін анықтайды;
3) тендер шарттарын анықтайды;
4) тендер өткізеді;
5) тендер жеңімпазын хабарлайды.
12. Тендерлік комиссияның хатшысы тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін қажет құжаттарды дайындайды және тендерлік комиссияның хаттамасын ресімдейді.
3. Объектіні сенімді басқаруға беруге дайындау
13. Объектіні сенімді басқаруға беруге дайындауды Уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Басқару органы Уәкілетті органға акциялары (үлестері) Объект болып табылатын заңды тұлғаның құрылтай құжаттарын, соңғы екі жыл ішіндегі қаржы-шаруашылық қызмет туралы толық ақпаратты, Объектіні кейін сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімді басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсынысты ұсынады.
15. Тендерді өткізуге дайындық кезінде Уәкілетті орган Объект туралы ақпаратты жинауды, бағалауды (Объектіні кейін сатып алу құқығымен сенімді басқаруға берген жағдайда), ақпараттық хабарды уақытылы жариялауды қамтамасыз етеді, тендерге қатысуға өтінімдерді қабылдауды және тіркеуді, жүргізеді, келіп түскен материалдарды тендерлік комиссияның қарауына жібереді.
16. Тендер өткізу туралы ақпараттық хабарлама мемлекеттік және орыс тілдерінде тендер өткізудің жарияланған күніне дейін 15 күнде мерзімді баспа басылымдарында жарияланады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тендер шарттары және тендер жеңімпазын анықтау өлшемдері;
2) тендер объектісінің қысқаша сипаттамасы;
3) тендердің өткізілу күні, уақыты мен орны;
4) тендерге қатысуға өтінімі бар конвертті ұсынудың тәсілі, орны мен түпкі мерзімі және тендерге қатысуға өтінімдердің талап етілетін қолданылу мерзімі;
5) кепілдік жарнаның мөлшері және оларды енгізу үшін банк деректемелері (кепілдік жарнаның мөлшері ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертілмейді).
17. Тендерлік комиссия тендер шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерістер туралы хабарлама тендерді өткізгенге дейін 5 күн бұрын жариялануы тиіс.
Тендер шарттары өзгергендігі туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан тұлғалар кепілдік жарнаны толық көлемде қайтаруды талап етуге құқылы.

2. Тендерная комиссия
10. Для организации и проведения тендера Уполномоченным органом образуется тендерная комиссия в составе не менее 5 человек. Председатель и секретарь тендерной комиссии назначаются приказом Уполномоченного органа и являются представителями Уполномоченного органа. Секретарь тендерной комиссии не является членом тендерной комиссии.
11. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) утверждает текущую стоимость Объекта, определенную независимым оценщиком в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) определяет размер гарантийного взноса;
3) определяет условия тендера;
4) проводит тендер;
5) объявляет победителя тендера.
12. Секретарь тендерной комиссии готовит необходимые документы для организации и проведения тендера и оформляет протокол тендерной комиссии.
3. Подготовка к передаче Объекта в доверительное управление
13. Подготовку к передаче Объекта в доверительное управление осуществляет Уполномоченный орган.
14. Орган управления представляет Уполномоченному органу учредительные документы юридического лица, акции (доли) которого являются Объектом, полную информацию о финансово-хозяйственной деятельности за последние два года, предложение об установлении условий по передаче Объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа.
15. При подготовке к проведению тендера Уполномоченный орган обеспечивает сбор информации об Объекте, оценку (в случае передачи Объекта в доверительное управление с правом последующего выкупа), своевременную публикацию информационного сообщения, проводит прием и регистрацию заявок на участие в тендере, передает поступившие материалы на рассмотрение тендерной комиссии.
16. Информационное сообщение о проведении тендера публикуется в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках за 15 календарных дней до объявленной даты проведения тендера и содержит следующие сведения:
1) условия тендера и критерии определения победителя тендера;
2) краткую характеристику объекта тендера;
3) дату, время и место проведения тендера;
4) способ, место и окончательный срок представления конверта с заявкой на участие в тендере и требуемый срок действия заявок на участие в тендере;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его внесения (размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения).
17. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано не менее чем за 5 дней до проведения тендера.
Лица, подавшие заявку на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшиеся в связи с этим от участия в тендере, вправе требовать возврата гарантийного взноса в полном объеме.

18. Акциялары (үлестері) сенімді басқару объектісі болып табылатын әрбір заңды тұлға бойынша ақпараттық хабарлама жарияланғанға дейін Уәкілетті орган мына құжаттардың көшірмелерінен тұратын құжаттар пакетін дайындауы тиіс:
1) жарғы;
2) эмиссияны тіркеу туралы куәлік;
3) есепті кезең алдындағы жылға қосымшалары бар бухгалтерлік баланстар;
4) статистикалық карточка;
5) заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік;
6) мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардың тізілімінен үзінді.
Ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін Уәкілетті орган тендерге қатысушы болуға ықылас білдірген үміткерлерге Объект туралы ақпаратқа және осы Нұсқаулыққа қол жетімділікті қамтамасыз етеді.
19. Тендерге қатысушылар тендерді өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімдерде кепілдік жарна салады. Кепілдік жарнаның мөлшері ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертіле алмайды. Кепілдік жарна қатысушы атынан кез-келген басқа жеке немесе заңды тұлғамен салына алады. Кепілдік жарнаны алушы Уәкілетті орган болып табылады.
20. Тендерге қатысу үшін кепілдік жарна әрбір Объект үшін жеке алғашқы баланстық құнының (объектіні кейін сатып алу құқығынсыз сенім білдірілген басқаруға берген жағдайда) 1-15 пайызы шегінде белгіленеді.
21. Кепілдік жарна қатысушының мына міндеттемелерін қамтамасыз ететін болып табылады:
1) жеңген жағдайда тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) Уәкілетті органмен шарт жасасу.
22. Уәкілетті орган кепілдік жарнаны тендерге қатысушыларға осы Нұсқаулықтың 36 тармағынан басқа барлық жағдайларда тендер аяқталған күннен бастап 10 банктік күннен кешіктірмей, ал егер ақша Уәкілетті орган шотына тендер өткізілгеннен кейін түссе, онда олар түскен күннен бастап 10 банктік күн ішінде қайтарады.
23. Тендерге қатысушыларды тіркеу ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.
24. Тендерге қатысушы есебінде тіркеу үшін мыналарды:
1) тендерге қатысушыны тендер жеңімпазы деп хабарлаған жағдайда оның жазбаша міндеттемесін білдіретін тендерге қатысуға өтінімді, ақпараттық хабарламада көрсетілген және тендерге қатысушының өзімен ұсынылған тендер ережелерінде шарт жасасу;
2) тендер шарттары бойынша жазбаша түрдегі тендермен шарттасылған құжаттаманы қоса беріп, басқа құжаттардан бөлек конвертте жапсырылған ұсыныстарды;

18. До публикации информационного сообщения по каждому юридическому лицу, акции (доли) которого являются объектом доверительного управления, Уполномоченным органом должен быть подготовлен пакет документов, состоящий из копий следующих документов:
1) устав;
2) свидетельство о регистрации эмиссии;
3) бухгалтерские балансы с приложениями за год, предшествующий отчетному периоду;
4) статистическая карточка;
5) свидетельство о регистрации юридического лица;
6) выписка из Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства.
После публикации информационного сообщения Уполномоченный орган обеспечивает доступ желающим стать участником тендера к информации об Объекте и настоящей Инструкции.
19. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки, указанные в информационном сообщении о проведении тендера. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является Уполномоченный орган.
20. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого Объекта отдельно в пределах 1-15 процентов от первоначальной балансовой стоимости (в случае передачи объекта в доверительное управление без права последующего выкупа).
21. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника:
1) подписание протокола о результатах тендера в случае победы;
2) заключение договора с Уполномоченным органом.
22. Гарантийный взнос возвращается Уполномоченным органом участникам тендера в срок, не позднее 10 банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Уполномоченного органа после проведения тендера, то в течение 10 банковских дней со дня их поступления, за исключением случая, предусмотренного пунктом 36 настоящей Инструкции.
23. Регистрация участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за двадцать четыре часа до начала тендера.
24. Для регистрации в качестве участника тендера необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере, означающую письменное обязательство участника тендера, в случае объявления его победителем тендера, заключить договор на условиях тендера, указанных в информационном сообщении и предложенных самим участником тендера;
2) предложения по условиям тендера в письменном виде с приложением обусловленной тендером документации, в отдельном от других документов запечатанном конверте;

3) ықтимал тендерге қатысушының банк (банктер) алдында тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу күнінің алдындағы үш айдан артыққа бірінші басшы немесе қол қою құқығы бар тұлға және бас бухгалтер қол қойған, осы банктің (банктердің) мөрі бар мерзімі өткен берешектерінің жоқтығы туралы банктің (банктердің) анықтамасын. Егер, ықтимал қатысушы екінші деңгейдегі бірнеше банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетел банкісінің клиенті болып табылған жағдайда, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады;
4) соңғы қаржы жылы үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен міндетті аудитті өткізу белгіленген заңды тұлғалардың аудиторлық есебін;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
6) статистикалық карточканың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
7) ықтимал тендер қатысушысының біліктілігін растайтын біліктілігі туралы мәліметтер лицензия және/немесе патенттердің, куәліктердің, басқа да құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмесін қоса;
8) жарғының нотариалды куәландырылған көшірмесін. Шетел заңды тұлғалары құрылтай құжаттарын мемлекеттік және орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
9) ықтимал тендерге қатысушының, төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылған жағдайды қоспағанда, тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу күнінің алдындағы үш айдан ұзаққа бірінші басшы немесе қол қою құқығы бар тұлға қол қойған, осы салық органының мөрі бар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу және жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару жөніндегі мерзімі өтіп кеткен берешегінің жоқтығы туралы тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасын;
10) кепілдік жарнаны Уәкілетті органның депозит шотына аудару туралы төлем тапсырмасының және түбіртектің (жеке тұлға үшін) түпнұсқасын немесе көшірмесін;
11) ықтимал тендерге қатысушы өкілінің өкілеттігін растайтын сенімхатты (сенімді тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған жағдайда жарамды) ұсынуы қажет.
25. Жұмыс істеуге жарамды жеке тұлға болып табылатын ықтимал тендерге қатысушы осы Нұсқаулықтың 24-тармағының 1), 2)10)тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады, сондай-ақ:
1) қатысушының жеке басын куәландыратын құжат көшірмесін;
2) тиісті мемлекеттік орган берген (шарт жасау үшін азаматтық құқық қабілетінің барын растау үшін) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;

3) справку банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности потенциального участника тендера перед банком (банками) более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, и главного бухгалтера с печатью банка (банков). В случае если потенциальный участник тендера является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков;
4) аудиторский отчет за последний финансовый год юридических лиц, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита;
5) нотариально удостоверенную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) нотариально удостоверенную копию статистической карточки;
7) сведения о квалификации с приложением нотариально удостоверенных копий лицензий и/или патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих квалификацию потенциального участника тендера;
8) нотариально удостоверенную копию устава. Иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский язык;
9) справку установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии просроченной задолженности потенциального участника тендера по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет и отчислений в накопительные пенсионные фонды более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи с печатью данного налогового органа;
10) оригинал и копию платежного поручения или квитанции (для физического лица) о переводе гарантийного взноса на депозитный счет Уполномоченного органа;
11) доверенность, удостоверяющую полномочия представителя потенциального участника тендера (действительна при предъявлении документа, удостоверяющего личность доверенного лица).
25. Потенциальный участник тендера, являющийся дееспособным физическим лицом, представляет документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 10) пункта 24 настоящей Инструкции, а также:
1) копию документа, удостоверяющего личность участника;
2) нотариально удостоверенную копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом (для подтверждения наличия гражданской правоспособности для заключения договора);

3) лицензияларының және/немесе патенттердің, куәліктердің, ықтимал тендерге қатысушының біліктілігін растайтын басқа құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері қоса берілген біліктілігі туралы мәліметті.
26. Өтінімдерді қабылдау және тендерге қатысуға үміт білдірген тұлғаларды тіркеу талап етілетін құжаттардың толық жиынтығы бар кезде жүргізіледі.
27. Тендерге қатысушы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне немесе құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асыруы тендер шарттары болып табылатын қызметтің сондай түрлерімен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлға;
2) сенімді басқаруға шарт жасасу және оны орындау жөнінде тиісті міндеттемелерін орындамаған алдағы тендерлердің жеңімпазы бола алмайды.
28. Уәкілетті органның тендерге қатысушыларға қатысы бар ақпаратты тендерді дайындау және оны өткізудің бүкіл кезеңі ішінде, Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, жариялауға құқығы жоқ.
29. Ықтимал тендерге қатысушылардың құжаттары тіркеу журналына тіркелгеннен кейін сейфте сақталады. Тендерді өткізу күні тендерге қатысушылардың құжаттары тендерлік комиссияға беріледі.
4. Тендерді өткізу
30. Тендерлік комиссия жеңімпазды анықтау өлшемдеріне сүйене отырып, тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттерін ашады және тендерге қатысушылардың ұсыныстарын қарайды.
31. Тендерлік комиссияның шешімі оның мүшелерінің жай дауыстың көпшілігімен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
32. Тендерлік комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, оған тендерлік комиссияның мүшелері, оның төрағасы, хатшысы және тендер жеңімпазы қол қояды. Тендерлік комиссияның мүшесі өзінің ерекше ойын жазбаша жазып, оны хаттамаға тіркеуге құқылы, ол туралы соңғысында белгі қойылады. Тендердің нәтижелеріне тендердің қатысушылары шағымдана алады.
33. Тендер нәтижелері туралы хаттама тендер жеңімпазы мен Уәкілетті органның тендер шарттары негізінде шарт жасау міндеттемелерін және тендер жеңімпазының ұсыныстарын бекітетін құжат болып табылады.
34. Тендер нәтижелерін тендер жеңімпазын хабарлаған күннен бастап 5 күнтізбелік күн ішінде Уәкілетті орган бекітеді.
Уәкілетті орган жаңа тендерді хабарлауға, сондай-ақ тендерлік комиссияға тендер шарттарын мына жағдайларда өзгертуді ұсынуға құқылы:
1) тендерге қатысуға өтінімдер жоқ болса;
2) тендерлік комиссия жеңімпаздың жоқтығы туралы шешімді қабылдаса;
3) тендер жеңімпазы шартқа қол қоюдан бас тартса.
35. Тендер мына жағдайларда өтпеген болып танылады, егер:

3) сведения о квалификации с приложением нотариально удостоверенных копий лицензий и/или патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих квалификацию потенциального участника тендера.
26. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производится при наличии полного комплекта требуемых документов.
27. Участником тендера не может быть:
1) юридическое лицо, которое в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием тендера;
2) победитель предыдущих тендеров, не выполнивший соответствующие обязательства по заключению и исполнению договора на доверительное управление.
28. Уполномоченный орган не вправе разглашать информацию, имеющую отношение к участникам тендера, в течение всего периода подготовки тендера и его проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
29. Документы потенциальных участников тендера после регистрации в журнале регистрации, хранятся в сейфе. В день проведения тендера документы участников тендера передаются тендерной комиссии.
4. Проведение тендера
30. Тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и рассматривает предложения участников тендера, исходя из критериев определения победителя.
31. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов ее членов. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
32. Решение тендерной комиссии оформляется протоколом, который подписывается членами тендерной комиссии, ее председателем, секретарем и победителем тендера. Член тендерной комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка. Результаты тендера могут быть обжалованы участниками тендера.
33. Протокол о результатах тендера является документом, фиксирующим обязательства победителя тендера и Уполномоченного органа заключить договор на условиях тендера и предложений победителя тендера.
34. Результаты тендера утверждаются Уполномоченным органом в течение 5-ти календарных дней со дня объявления победителя тендера.
Уполномоченный орган вправе объявить новый тендер, а также рекомендовать тендерной комиссии изменить условия тендера в следующих случаях:
1) отсутствия заявок на участие в тендере;
2) принятия тендерной комиссией решения об отсутствии победителя;
3) отказа победителя тендера от подписания договора.
35. Тендер может быть признан несостоявшимся в случаях, если:

1) қатысушылардың ұсыныстарын тендерлік комиссия тендер шарттарын қанағаттандырмайды немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейді деп таныса;
2) тіркелген қатысушылардың саны екеуден кем болса.
36. Тендердің жеңімпазы тендердің нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоюдан жалтарса, өзі салған кепілдік жарнаны жоғалтады.
5. Шарттың орындалуын бақылау
37. Шарт ережелерінің орындалуын бақылауды Уәкілетті орган жүзеге асырады.
38. Шарт тендер жеңімпазының тендерлік ұсыныстарына сәйкес шарттарды қарастыру керек.
39. Бақылауды жүзеге асыру үшін Уәкілетті орган шарттың орындалуымен байланысты құжаттармен танысуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәуелсіз кеңесшілерді тарта отырып, Объектіні басқару тиімділігінің жыл сайынғы мониторингін жүргізуге құқылы.
40. Сенімді басқарушы Уәкілетті органға өзінің қызметтері туралы есепті шартта белгіленген мерзімде ұсынады. Уәкілетті органның талабы бойынша Сенімді басқарушының қызметі туралы есеп өзге жағдайларда да ұсынылуы тиіс.
41. Шарт ережелерінің орындалуын бақылау Сенімді басқарушының міндеттемелерін орындауы аяқталған мезгілге дейін жүргізіледі.
6. Қорытынды ережелер
42. Осы Нұсқаулықта көзделген сенімді басқару қатынастарына Заңмен көзделген жағдайларды қоспағанда осындай қатынастарды, реттейтін азаматтық заңнаманың нормалары қолданылады.

1) предложения участников признаны тендерной комиссией не удовлетворяющими условиям тендера или не соответствующими законодательству Республики Казахстан;
2) количество зарегистрированных участников менее двух.
36. Победитель тендера при уклонении от подписания протокола о результатах тендера или договора утрачивает внесенный им гарантийный взнос.
5. Контроль за исполнением договора
37. Контроль за исполнением условий договора осуществляет Уполномоченный орган.
38. Договор должен предусматривать условия в соответствии с тендерными предложениями победителя тендера.
39. Для осуществления контроля Уполномоченный орган вправе знакомиться с документами, связанными с исполнением договора, а также проводить ежегодный мониторинг эффективности управления Объектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан с привлечением независимых консультантов.
40. Доверительный управляющий представляет в Уполномоченный орган отчет о своей деятельности в сроки, установленные договором. По требованию Уполномоченного органа отчет о деятельности Доверительного управляющего должен представляться и в иных случаях.
41. Контроль за исполнением условий договора проводится до момента окончания исполнения обязательств Доверительным управляющим.
6. Заключительные положения
42. На отношения доверительного управления, предусмотренные настоящей Инструкцией, распространяются нормы гражданского законодательства, регулирующие такие отношения, за исключением случаев, предусмотренных Законом.