2011-2013 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы N 36-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданы әділет басқармасында 2010 жылғы 31 желтоқсанда N 7-12-104 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихаттың 2012 жылғы 12 сәуірдегі N 2-7 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихаттың 2012.04.12 N 2-7 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Теректі аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. 2011-2013 жылдарға арналған аудандық бюджет 12 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2011 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 4 241 643 мың теңге:
салықтық түсімдер – 489 498 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 434 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 140 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 742 571 мың теңге;
2) шығындар – 4 226 028 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 47 375 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 49 748 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 2 373 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -31 760 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 31 760 мың теңге:
қарыздар түсімі – 36 400 мың тенге;
қарыздарды өтеу – 115 032 мың тенге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 110 392 мың тенге.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2011.03.28 N 38-2, 2011.06.28 N 39-4, 2011.11.10 N 41-2, 2011.12.15 N 43-1 Шешімдерімен.
2. 2011 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, 2010 жылғы 13 желтоқсандағы N 28-3 облыстық мәслихат сессиясының шешіміне және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8 бабы қатерге және басшылыққа алынсын:
1) 2011 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 763 550 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның ішінде:

О районном бюджете на 2011-2013 годы
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2010 года N 36-1. Зарегистрировано Управлением юстиции Теректинского района Западно-Казахстанской области 31 декабря 2010 года N 7-12-104. Утратило силу - решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12 апреля 2012 года N 2-7.
Сноска. Утратило силу - Решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12.04.2012 N 2-7
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2011-2013 годы согласно приложениям 12 и 3 соответственно, в том числе на 2011 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 241 643 тыс. тенге, в том числе:
налоговые поступления – 489 498 тыс. тенге;
неналоговые поступления – 6 434 тыс. тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 140 тыс. тенге;
поступления трансфертов – 3 742 571 тыс. тенге;
2) затраты – 4 226 028 тыс. тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 47 375 тыс. тенге:
бюджетные кредиты – 49 748 тыс. тенге;
погашение бюджетных кредитов – 2 373 тыс. тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тыс.тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тыс. тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тыс. тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -31 760 тыс. тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 31 760 тыс. тенге:
поступление займов – 36 400 тыс. тенге;
погашение займов – 115 032 тыс. тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 110 392 тыс. тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Решениями Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 28.03.2011 N 38-2, от 28.06.2011 N 39-4, от 10.11.2011 N 41-2, от 15.12.2011 N 43-1.
2. Поступления в районный бюджет на 2011 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2011-2013 годы", решением сессии областного маслихата N 28-3 от 13 декабря 2010 года и пунктом 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2011-2013 годы":
1) учесть в районном бюджете на 2011 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 763 550 тыс. тенге, в том числе:

негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттер құруға – 11 082 мың теңге;
негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердегі физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға – 16 384 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 4 959 мың теңге;
жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) тәрбиелеуші ата-аналарға (қамқоршыларға) айсайынғы ақшалай қаражаттарды төлеуге – 9 310 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызмет стандарттарын енгізуге – 6 018 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге – 22 604 мың теңге;
ауылдық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін – 46 051 мың теңге;
білім беру объектілерін салуға және қайта жаңартуға – 403 090 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға – 26 000 мың теңге;
мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) сатып алуға – 9 490 мың теңге;
сумен жабдықтау жүйесін дамытуға – 167 399 мың теңге;
мектеп мұғалімдеріне және мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақының көлемін ұлғайтуға – 18 352 мың теңге;
"Бизнестің жол картасы – 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке меншік кәсіпкерлікті қолдауға — 9 440 мың теңге;
"Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберінде жұмыспен қамту орталықтарын құруға – 8 121 мың теңге;
үйде оқытылатын мүгедек балаларды жабдықпен, бағдарламалық қамтыммен қамтамасыз ету – 5 250 мың теңге;
Ескерту. 3 тармақтың 1 тармақшаға өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2011.03.28 N 38-2, 2011.06.28 N 39-4, 2011.11.10 N 41-2, 2011.12.15 N 43-1 Шешімдерімен.
2) 2011 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер жалпы сомасы 339 910 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның ішінде:
18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақы төлеу – 31 500 мың теңге;
қоғамдық жұмыстарға – 15 903 мың теңге;
атаулы әлеуметтік көмек төлеу – 6 200 мың теңге;
жұмыспен қамту бағдарламасына – 12 026 мың теңге;
жергілікті уәкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек – 9 300 мың теңге;
мүгедектерді оңалту жеке бағдарламасына сәйкес, мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдарымен қамтамасыз етуге және ымдау тілі мамандарының, жеке көмекшілердің қызмет көрсету – 5 000 мың теңге;

на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования – 11 082 тыс. тенге;
на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего среднего образования – 16 384 тыс. тенге;
на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования – 4 959 тыс. тенге;
на ежемесячную выплату денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей – 9 310 тыс. тенге;
на введение стандартов специальных социальных услуг – 6 018 тыс. тенге;
на проведение противоэпизоотических мероприятий – 22 604 тыс. тенге;
на реализацию мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов – 46 051 тыс. тенге;
на строительство и реконструкцию объектов образования – 403 090 тыс. тенге;
на развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 26 000 тыс. тенге;
на строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда – 9 490 тыс. тенге;
на развитие системы водоснабжения – 167 399 тыс. тенге;
на увеличение размера доплаты за квалификационную категорию учителям школ и воспитателям дошкольных организаций образования – 18 352 тыс. тенге;
на поддержку частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса - 2020" – 9 440 тыс. тенге;
на создание центров занятости в рамках "Программы занятости 2020 – 8 121 тыс. тенге;
обеспечение оборудованием, программным обеспечением детей-инвалидов, обучающихся на дому – 5 250 тыс. тенге;
Сноска. Подпункт 1 пункта 3 с изменениями, внесенными Решениями Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 28.03.2011 N 38-2, от 28.06.2011 N 39-4, от 10.11.2011 N 41-2, от 15.12.2011 N 43-1.
2) учесть в районном бюджете на 2011 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 339 910 тыс. тенге, в том числе:
на выплату государственного пособия на детей до 18 лет – 31 500 тыс. тенге;
на общественные работы – 15 903 тыс. тенге;
на выплату адресной социальной помощи – 6 200 тыс. тенге;
на программу занятости – 12 026 тыс. тенге;
на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов – 9 300 тыс. тенге;
на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида – 5 000 тыс. тенге;

жалпы білім беруге – 50 842 мың теңге;
жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге – 588 мың теңге;
тұрғын үйлерді және коммуналдық меншіктегі объектілерді жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына – 13 847 мың теңге;
Шағатай ауылындағы су құбырын реконструкциялау – 34 575 мың теңге;
Ақжайық ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 88 840 мың теңге;
Абай ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 16 800 мың теңге;
Барбастау ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 3 217 мың теңге;
Юбилейное ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 5 500 мың теңге;
Үлкен Еңбек ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 11 750 мың теңге;
Мәмбетбай ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 10 022 мың теңге;
Жаңа Өңір ауылындағы әлеуметтік нысандарын газдандыру – 24 000 мың теңге.
Ескерту. 3 тармақ 2 тармақшамен толықтырылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2011.03.28 N 38-2; өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2011.06.28 N 39-4, 2011.11.10 N 41-2, 2011.12.15 N 43-1 Шешімдерімен.
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2011 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық бойынша аудандық бюджетке – 100% есепке алынады.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2011 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 12 306 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 6 тармаққа өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2011.11.10 N 41-2 Шешімімен.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2011 жылдың 31 желтоқсанына 222 019 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдардың тізбесіне ауылдық (селолық) жерлерде қызмет ететін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің ставкаларымен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25%-ға көтеру белгіленсін.
9. 2011 жылға арналған жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

на общеобразовательное обучение – 50 842 тыс. тенге;
на обеспечение деятельности центров занятости – 588 тыс. тенге;
на ремонтно-восстановительные работы жилых домов и объектов коммунальной собственности – 13 847 тыс. тенге;
на реконструкцию водопровода в селе Шагатай – 34 575 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Акжаик – 88 840 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Абай – 16 800 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Барбастау – 3 217 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Юбилейное – 5 500 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Улкен Енбек – 11 750 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Мамбетбай – 10 022 тыс. тенге;
на газификацию социальных объектов в селе Новая Жизнь – 24 000 тыс. тенге.
Сноска. Пункт 3 дополнен подпунктом 2 в соответствии с Решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 28.03.2011 N 38-2; с изменениями, внесенными - Решениями Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 28.06.2011 N 39-4, от 10.11.2011 N 41-2, от 15.12.2011 N 43-1.
4. Установить на 2011 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет – 100 %;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2011 год в размере 12 306 тыс. тенге.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными - Решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.11.2011 N 41-2.
7. На 31 декабря 2011 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 222 019 тыс. тенге.
8. Установить гражданским служащим здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающим в аульной (сельской) местности, согласно перечню должностей специалистов определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях, с 1 января 2011 года.
9. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестированию в процессе исполнения местного бюджета на 2011 год, согласно приложению 4.

201 974
012
Сумен жабдықтау жүйесін дамыту
201 974
6
Жер қатынастары
10 070
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
10 070
001
Аудан (областық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
7 440
006
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
2 500
007
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
130
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау мен жер қатынастары саласындағы өзге де қызметтер
22 604
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
22 604
013
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
22 604
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
11 629
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
11 629
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
11 629
001
ұрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді-мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
9 429
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың), кенттердің және өзге де ауылдық елді-мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
2 200
12
Көлік және коммуникация
19 150
1
Автомобиль көлігі
19 150
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің аппараты
5 150
013
Аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
5 150
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
14 000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
14 000
13
Басқалар
51 229
9
Басқалар
51 229
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
9 440
022
"Бизнестің жол картасы - 2020" бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
9 440
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
11 450
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
6 950
013
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары

201 974
012
Развитие системы водоснабжения
201 974
06
Земельные отношения
10 070
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
10 070
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
7 440
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ городов районного значения, районов в городе, поселков аулов (сел), аульных (сельских) округов
2 500
007
Капитальные расходы государственных органов
130
10
09
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
22 604
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
22 604
013
Проведение противоэпизоотических мероприятий
22 604
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
11 629
02
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
11 629
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
11 629
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
9 429
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
2 200
12
Транспорт и коммуникации
19 150
01
Автомобильный транспорт
19 150
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
5 150
013
Обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, поселках, аулах(селах), аульных (сельских) округах
5 150
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
14 000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
14 000
13
Прочие
51 229
09
Прочие
51 229
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
9 440
022
Поддержка частного предпринимательства в рамках программы "Дорожная карта бизнеса - 2020"
9 440
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 450
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
6 950
013
Капитальные расходы государственных органов

123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің аппараты
002
Ерекше жағдайларда сырқатты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру

123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь