Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне кастодиандық қызметті жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 10 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 28 ақпанда № 6792 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 183 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 183 қаулысымен.
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасы төрағасының 23.04.2014 № 67 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 5 тамыздағы № 191 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5796 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесінде:
кіріспесі "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына" деген сөздерден кейін "(бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заң)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңның 26-бабында белгіленген кастодианның функцияларын іске асыру мақсатында кастодиан мыналарды:
1) зейнетақы активтерін жинақтау, оларды орналастыру, сондай-ақ инвестициялық кіріс алу бойынша барлық операцияларды есепке алуды;
2) жинақтаушы зейнетақы қорын осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей оның инвестициялық шоты бойынша ақша қозғалысы туралы және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметі туралы кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде ай сайын хабардар етуді;
3) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға, немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорына ұсыну үшін осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысандағы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей әрбір жинақтаушы зейнетақы қоры кескінінде зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есепті жасау және кастодиандық шартта белгіленген кезеңділікпен және мерзімдерде осы Ереженің 27-тармағына сәйкес салыстырып тексеруді жүргізу үшін оны зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорына) беруді;

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам осуществления кастодиальной деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 31 января 2011 года № 10. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2011 года № 6792. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 183
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 183.
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность профессиональных участников рынка ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 23.04.2014 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 5 августа 2009 года № 191 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5796) следующие дополнения и изменения:
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу после слов "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" дополнить словами "(далее - Закон о пенсионном обеспечении)";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. В целях реализации функций кастодиана, установленных статьей 26 Закона о пенсионном обеспечении, кастодиан осуществляет:
1) учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, а также по получению инвестиционного дохода;
2) ежемесячное информирование накопительного пенсионного фонда о движении денег по инвестиционному счету, включая, но не ограничиваясь информацией по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и деятельности организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором;
3) составление отчета о структуре пенсионных активов для представления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительному пенсионному фонду, самостоятельно осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами, включая, но не ограничиваясь информацией по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в разрезе каждого накопительного пенсионного фонда и представление его в организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, для проведения сверки в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил в сроки и с периодичностью, установленными кастодиальным договором;

4) комиссиялық сыйақы сомаларына және зейнетақы төлемдері шотынан аударуға жататын сомаларға бақылау жүргізуді жүзеге асырады.";
24-тармақта:
бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
үшінші және төртінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерінің есебін жүргізу мақсаттары үшін кастодиан жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздардың және басқа қаржы құралдарының есебін жүргізуге арналған баланстан тыс шот ашады. Зейнетақы активтері кастодианға кастодиандық қызмет көрсетуге берілген жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтерінен бөлек есепке алынады.";
27-тармақта "және зейнетақы активтерін" деген сөздер "және (немесе) зейнетақы активтерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Кастодиандық қызмет көрсетуге берілген зейнетақы активтерін, сондай-ақ арнайы қаржы компаниясының активтерін салыстырып тексерудің ерекшеліктері № 139 қаулыда белгіленеді.";
32-тармақтың бірінші бөлігіндегі "28, 29 және 30-тармақтарына" деген сөздер "27-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының 1, 2-қосымшаларына сәйкес 1, 2-қосымшалармен толықтырылсын;
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" және "Атамекен" Одағы" Қазақстанның Ұлттық экономикалық палатасы" заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдары реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2011 жылғы 31 қаңтардағы
№ 10 қаулысына
1-қосымша
"Бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
20__ж. "___" ______ бастап "___" ________ дейінгі кезең бойынша _______________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
инвестициялық шоты бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметі
Ақша ағындарының баптары
Сомасы
1.
Есепті кезеңнің басындағы ақша қалдығы
2.
Түскен ақшалар барлығы, оның ішінде:
2.1.
зейнетақы жарналары
2.2.
басқа қорлардан келіп түскен жинақталған зейнетақы қаражаты
2.3.
өсімпұл
2.4.
нақты алынған инвестициялық кіріс
2.5.
анықталмаған (жаңылысып түскен) сомалар
2.6.
зейнетақы төлемдері шотынан қайтарылған сомалар
2.7.
қайтарылған банктік салымдар сомасы
2.8.
бағалы қағаздарды өтеуден түскен сомаларды қоса алғандағы, бағалы қағаздарды сатудан түскен сомалар
2.9.
басқа сомалар
3.
Барлығы инвестицияланған ақша, оның ішінде:
3.1.
бағалы қағаздар
3.2.
екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
4.
Барлығы төлемдер, оның ішінде:
4.1.
жасына қарай зейнетақы төлемдері
4.2.
мұрагерлерге
4.3.
Қазақстан Республикасынан тыс аумақтарға шығуына байланысты
4.4
жаңылыс есепке алынған сомаларды қайтару
4.5.
комиссиялық сыйақылар аударымдары
4.6.
шетел валютасын сатып алу
4.7.
өзгелер
5.
Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қалдығы
Қосымша мәліметтер
Есептелген инвестициялық кіріс
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақылар
Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық сыйақылар
Бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________ ____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас
бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: _________________________ ________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" ______________
Мөрдің орны".
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдары реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2011 жылғы 31 қаңтар
№ 10 қаулысына
2-қосымша
"Бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
_______________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есебі
Реттік нөмірі
Эмитенттің атауы
Бағалы қағаздың түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Номиналды құны (теңге)
Саны (данасы)
Өтеу мерзімі (өтеу күні)
Бір бағалы қағаздың сатып алу құны (теңге)
Бағалы қағазға салынатын жиынтық сомасы
Орналастырылған зейнетақы активтерінің жиынтық шамасынан % жиынтығы
Мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша жиынтығы
Бағалы қағаздар бойынша жиынтығы
Бірінші басшы (ол болмаған кезде–оның орнындағы адам)
___________________________________________________ ___________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас
бухгалтер _________________________________________ ___________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ________________________ _______ __________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20_____ жылғы "_____" __________
Мөрдің орны".

4) контроль за суммами комиссионного вознаграждения и суммами, подлежащими переводу со счета пенсионных выплат.";
в пункте 24:
в части первой слово "забалансовых" заменить словом "внебалансовых";
в частях третьей и четвертой слово "забалансовый" заменить словом "внебалансовый";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Для целей учета пенсионных активов кастодиан открывает накопительному пенсионному фонду внебалансовые счета, предназначенные для учета ценных бумаг и других финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов. Пенсионные активы учитываются отдельно от собственных активов накопительного пенсионного фонда, переданных на кастодиальное обслуживание кастодиану.";
в пункте 27 слова "и пенсионными активами и" заменить словами "и (или) пенсионными активами,";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Особенности сверки пенсионных активов, а также активов специальной финансовой компании, переданных на кастодиальное обслуживание, устанавливаются постановлением № 139.";
в части первой пункта 32 слова и цифры "пунктами 28, 29 и 30" заменить словом и цифрами "пунктом 27";
дополнить приложениями 1, 2 согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 31 января 2011 года № 10
"Приложение 1
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сведения
о движении денег по инвестиционному счету
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
за период с "___"_________ по "___" _________ 20__ г.
Статьи денежных потоков
Сумма
1.
Остаток денег на начало отчетного периода
2.
Поступило денег всего, в том числе:
2.1.
пенсионные взносы
2.2.
пенсионные накопления из других фондов
2.3.
пеня
2.4.
фактически полученный инвестиционный доход
2.5.
невыясненные (ошибочно поступившие) суммы
2.6.
возврат сумм со счета пенсионных выплат
2.7.
сумма возврата банковских вкладов
2.8.
суммы от реализации ценных бумаг, включая суммы
от погашения ценных бумаг
2.9.
прочие суммы
3.
Инвестировано денег всего, в том числе в:
3.1.
ценные бумаги
3.2.
вклады в банках второго уровня
4.
Выплаты всего, в том числе:
4.1.
пенсионные выплаты по возрасту
4.2.
наследникам
4.3.
в связи с выездом за пределы Республики Казахстан
4.4.
возврат ошибочно зачисленных сумм
4.5.
отчисления комиссионных вознаграждений
4.6.
приобретение иностранной валюты
4.7.
прочие
5.
Остаток денег на конец отчетного периода
Дополнительные сведения
Начисленный инвестиционный доход
Комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный
бухгалтер ______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________ _________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" ________ 20__ года
Место для печати".
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 31 января 2011 года № 10
"Приложение 2
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Отчет о структуре пенсионных активов
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
Поряд-
ковый
номер
Наи-
мено-
вание
эми-
тен-
та
Вид
цен-
ной
бу-
маги
Нацио-
наль-
ный
иден-
тифи-
ка-
цион-
ный
номер
Номи-
наль-
ная
стои-
мость
(тенге)
Коли-
чество
(штук)
Срок
пога-
шения
(дата
пога-
ше-
ния)
Стои-
мость
приоб-
рете-
ния
одной
ценной
бумаги
(тенге)
Сово-
куп-
ная
сумма,
вкла-
дывае-
мая в
ценные
бумаги
Итого
% от
сово-
купной
вели-
чины
разме-
щенных
пенси-
онных
активов
Итого по государственным
ценным бумагам
Итого по ценным бумагам
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный
бухгалтер _____________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________ _________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" ________ 20__ года
Место для печати".