Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 152 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 4 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 наурызда № 6796 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 109 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 109 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы
30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және екінші деңгейдегі банктер мен "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы жасайтын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 152 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5109 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
бүкіл мәтін бойынша "Саудаға арналған", "саудаға арналған" деген сөздер тиісінше "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын", "әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шетел валютасын, қаржы құралдарын, тазартылған қымбат металдарды, туынды қаржы құралдарын және басқа да активтерді валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамының өзгеруіне немесе банктің жасалатын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді реттейтін ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен олардың әділ құнының сатылған және (немесе) сатылмаған кірістер және (немесе) шығыстар деп бөлмей өзгеруіне байланысты қайта бағалаудан болған кірістердің және шығыстардың сомаларын көрсетуге жол беріледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шетел валютасын сатып алу бойынша спот мәмілесін жасаған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года № 152 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 4. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2011 года № 6796. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 109.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 109 (вводится в действие с 16.12.2020).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка ведения бухгалтерского учета операций, совершаемых банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года № 152 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5109) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденной указанным постановлением:
по всему тексту слова "предназначенных для торговли", "предназначенные для торговли", "предназначенным для торговли" заменить соответственно словами "учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток", "учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", "учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Допускается отражение сумм доходов и расходов от переоценки иностранной валюты, финансовых инструментов, аффинированных драгоценных металлов, производных финансовых инструментов и прочих активов в связи с изменением рыночного курса обмена валют или изменением их справедливой стоимости без деления на реализованные и (или) нереализованные доходы и (или) расходы в порядке, предусмотренном внутренними документами банка, регламентирующими ведение бухгалтерского учета совершаемых операций.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В день заключения сделки спот по покупке иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) шетел валютасын сатып алу бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сатып алу бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер";
2) шетел валютасындағы талаптар сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2858 "Шетел валютасы бойынша ұзақ валюталық позиция";
3) теңгедегі міндеттемелер сомасына:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық
позицияның) қарсы құны"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер".
Сатып алу бағамының есепке алу бағамынан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
теріс айырма сомасына:
Дт 5530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық
позицияның) қарсы құны";
оң айырма сомасына:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық
позицияның) қарсы құны"
Кт 4530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер".";
12-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"шетел валютасын сатып алу бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сатып алу бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар";";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесін жасаған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сату бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сату бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер";
2) теңгедегі талаптар сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны".
Сатып алу бағамының есепке алу бағамынан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
теріс айырма сомасына:
Дт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны"
Кт 4530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер";
оң айырма сомасына:
Дт 5530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны";

1) на сумму условных требований по покупке иностранной валюты:
Дт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных обязательств по покупке иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты";
2) на сумму требований в иностранной валюте:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2858 "Длинная валютная позиция по иностранной валюте";
3) на сумму обязательств в тенге:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот".
При возникновении разницы, возникающей в случае отличия курса покупки от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму отрицательной разницы:
Дт 5530 "Расходы по купле-продаже иностранной валюты"
Кт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)";
на сумму положительной разницы:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 4530 "Доходы по купле-продаже иностранной валюты".";
пункт 12 после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"на сумму условных обязательств по покупке иностранной валюты:
Дт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных требований по покупке иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты";";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В день заключения сделки спот по продаже иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований по продаже иностранной валюты:
Дт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных обязательств по продаже иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты";
2) на сумму требований в тенге:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".
При возникновении разницы, возникающей в случае отличия курса покупки от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму отрицательной разницы:
Дт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)"
Кт 4530 "Доходы по купле-продаже иностранной валюты";
на сумму положительной разницы:
Дт 5530 "Расходы по купле-продаже иностранной валюты"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)";

3) шетел валютасындағы міндеттемелер сомасына:
Дт 1858 "Шетел валютасы бойынша қысқа валюталық позиция"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер".";
15-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"шетел валютасын сату бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сату бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар";";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Бір шетел валютасын басқа шетел валютасына айырбастау (бір мезгілде сатып ала отырып сату) бойынша спот мәмілесін жасаған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сатып алу бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сатып алу бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер";
2) сатып алынатын шетел валютасы бойынша талаптар сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2858 "Шетел валютасы бойынша ұзақ валюталық позиция";
3) сатылатын шетел валютасы бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт 1858 "Шетел валютасы бойынша қысқа валюталық позиция"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер";
4) ұзақ және қысқа валюта позицияларының қарсы құны сомасына:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық
позицияның) қарсы құны"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны".";
17-тармақта:
"Кт 4894 "Спот операциялары бойынша кірістер" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 4530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер";";
"Дт 5894 "Спот операциялары бойынша шығыстар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 5530 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар";
18-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"шетел валютасын сату бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6905 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция";
шетел валютасын сату бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6999 "Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция"
Кт 6405 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты
талаптар";";
44-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлемі "есебін" деген сөзден кейін "осы Нұсқаулықтың 6-1-тарауының талаптарын есепке ала отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тараудың 1-параграфының тақырыбында "саудаға арнап" деген сөздер ", әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) на сумму обязательств в иностранной валюте:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция по иностранной валюте"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот".";
пункт 15 после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"на сумму условных обязательств по продаже иностранной валюты:
Дт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных требований по продаже иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты";";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В день заключения сделки спот по обмену (продаже с одновременной покупкой) одной иностранной валюты на другую иностранную валюту осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований по покупке иностранной валюты:
Дт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных обязательств по покупке иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты";
2) на сумму требований по покупаемой иностранной валюте:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2858 "Длинная валютная позиция по иностранной валюте";
3) на сумму обязательств по продаваемой иностранной валюте:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция по иностранной валюте"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот";
4) на сумму контрстоимости длинной и короткой валютных позиций:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".";
в пункте 17:
строку "Кт 4894 "Доходы по операциям спот"," заменить строкой следующего содержания:
"Кт 4530 "Доходы по купле-продаже иностранной валюты";";
строку "Дт 5894 "Расходы по операциям спот" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 5530 "Расходы по купле-продаже иностранной валюты";
пункт 18 после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"на сумму условных обязательств по продаже иностранной валюты:
Дт 6905 "Условные обязательства по купле-продаже иностранной
валюты"
Кт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой";
на сумму условных требований по продаже иностранной валюты:
Дт 6999 "Позиция по сделкам с иностранной валютой"
Кт 6405 "Условные требования по купле-продаже иностранной
валюты";";
предложение второе части первой пункта 44 дополнить словами "с учетом требований главы 6-1 настоящей Инструкции";
в заголовке параграфа 1 главы 6 слова "предназначенных для торговли" заменить словами "учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток";

50-тармақтың 4) тармақшасында:
Дт 1207 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы"
Кт 1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушыларға есептелген сыйақы"
деген жолдар мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
Дт 1744 "Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке
алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер"
Кт 1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";
53-тармақта:
"1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер" деген жол "." белгісімен толықтырылсын;
мынадай жолдар:
"1207 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы"." алынып тасталсын;
54-тармақта:
1) тармақшада "1207 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы" деген жол алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"Кт 1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы" деген жол алынып тасталсын;
"1452 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 1452 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар";
55-тармақта "1455 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы" деген жол алынып тасталсын;
56-тармақтың 4) тармақшасында "Дт 1484 "Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 1745 "Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";
58-тармақта мынадай жолдар:
"Кт 1484 "Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы"
1745 "Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер"."
мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 1745 "Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер".";
59-тармақта "1484 "Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы" деген жол алынып тасталсын;
60-тармақта:
бірінші бөлігінің екінші сөйлемі "есебі" деген сөзден кейін "осы Нұсқаулықтың 6-1-тарауының талаптарын есепке ала отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлігінде "Кт 1204 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"." деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Кт 1451 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1486 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)".";

в подпункте 4) пункта 50 строки:
"Дт 1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, предназначенным для торговли"
1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
заменить строками следующего содержания:
"Дт 1744 "Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток"
1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи";
в пункте 53:
строку "1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи" дополнить знаком ".";
строки:
" 1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, предназначенным для торговли"
1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи"."
исключить;
в пункте 54:
в подпункте 1) строку "1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, предназначенным для торговли" исключить;
в подпункте 2):
строку "Кт 1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи" исключить;
строку "1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" заменить строкой следующего содержания:
"Кт 1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи";
в пункте 55 строку "1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи" исключить;
в подпункте 4) пункта 56 строку "Дт 1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения";
в пункте 58 строки:
"Кт 1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, удерживаемым до погашения"
1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения"."
заменить строкой следующего содержания:
"Кт 1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения".";
в пункте 59 строку "1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения" исключить;
в пункте 60:
предложение второе части первой дополнить словами "с учетом требований главы 6-1 настоящей Инструкции";
в части третьей строку "Кт 1204 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам"." заменить строками следующего содержания:
"Кт 1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1486 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения".";

61 және 62-тармақтарда "Дт 1204 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)" деген жол мынадай мазмұндағы жолдармен ауыстырылсын:
"Дт 1451 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1486 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
65-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1745 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер"
Кт 1744 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер"
1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";";
мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардан өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздарға қайта жіктелген борыштық бағалы қағаздар бойынша капитал шотындағы сомаларды амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3561 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта
бағалау резервтері"
5308 "Өтеуге дейін ұсталатын, сатып алынған бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша
шығыстар"
Кт 3561 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта
бағалау резервтері"
4482 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты
амортизациялау бойынша кірістер".";
66-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1746 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер"
Кт 1744 "Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер"
1745 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
есептелген кірістер";";
мынадай мазмұндағы 69-1, 69-2 және 69-3-тармақтармен толықтырылсын:
"69-1. Банк әрбір есепті күні халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және банктің есеп саясатына сәйкес сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың құнсыздануына тест жүргізеді. Үлестік бағалы қағаздардың құнсыздануының объективті белгілері болған жағдайда осы Нұсқаулықтың 6-1-тарауының талаптарын есепке ала отырып құнсызданудан болған зиянды есептеу жүргізіледі.
Үлестік бағалы қағаздар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға арналған резервтерді (провизияларды) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 5464 "Бағалы қағаздар бойынша резервтерге (провизияларға)
ақша бөлу"
Кт 1451 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)".
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша капитал шотында теріс қайта бағалау сомалары болған жағдайда бір мезгілде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1457 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың әділ құнын
теріс түзету шоты"
Кт 3561 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта
бағалау резервтері".

в пунктах 61 и 62 строку "Дт 1204 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам" заменить строками следующего содержания:
"Дт 1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1486 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения";
подпункт 2) пункта 65 изложить в следующей редакции:
"2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения"
Кт 1744 "Начисленные доходы по ценным бумагам,
предназначенным для торговли"
1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи";";
дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. При проведении амортизации сумм, числящихся на счете капитала по долговым ценным бумагам, переклассифицированным из ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, в ценные бумаги, удерживаемые до погашения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся
в наличии для продажи"
5308 "Расходы по амортизации премии по приобретенным
ценным бумагам, удерживаемым до погашения"
Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся
в наличии для продажи"
4482 "Доходы по амортизации дисконта по приобретенным
ценным бумагам";
подпункт 2) пункта 66 изложить в следующей редакции:
"2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1746 "Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи"
Кт 1744 "Начисленные доходы по ценным бумагам,
предназначенным для торговли"
1745 "Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым
до погашения";";
дополнить пунктами 69-1, 69-2 и 69-3 следующего содержания:
"69-1. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой банка. При наличии объективных признаков обесценения долевых ценных бумаг производится расчет убытка от обесценения с учетом требований главы 6-1 настоящей Инструкции.
При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по долевым ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 5464 "Ассигнования на резервы (провизии) по ценным
бумагам"
Кт 1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи".
При наличии сумм отрицательной переоценки на счете капитала по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, одновременно осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1457 "Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости
ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи"
Кт 3561 "Резервы переоценки стоимости финансовых активов,
имеющихся в наличии для продажи".

69-2. Сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зияндар кейін қалпына келтірілмейді.
69-3. Сату үшін қолда бар, құнсызданған үлестік бағалы қағаздарды қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1451 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 1452 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар";
және, бір мезгілде:
Кіріс 7130 "Зиянға есептен шығарылған борыштар".";
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Қаржы активтерінің құнсыздануынан болған залалды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) бухгалтерлік есебі
75-1. Банк әрбір есепті күні халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және банктің есеп саясатына сәйкес қаржы активтерінің құнсыздануына тест жүргізеді. Қаржы активтерінің құнсыздануының объективті белгілері болған жағдайда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсызданудан болған зиянды есептеу жүргізіледі. Құнсызданудан болған зиянның халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес есептелген сомаларын бухгалтерлік есепте көрсету жөніндегі бухгалтерлік жазбалар осы Нұсқаулықтың қаржы активтерінің бухгалтерлік есебін реттейтін тиісті тарауларында келтірілген. Бұл ретте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне (бұдан әрі – Агенттіктің жіктеу ережесі) сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған резервтер (провизиялар) сомасы арасындағы айырма банктің ағымдағы жылғы бөлінбеген таза пайдасын түзету есебінен 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты" шотында былайша көрсетіледі:
1) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған резервтер сомасы арасында оң айырма туындаған (ұлғайған) немесе алдыңғы есепті күні № 3300 баланстық шотында танылған теріс айырма сомасы азайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3599 "Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян)"
Кт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты";

69-2. Убытки от обесценения долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, в дальнейшем не восстанавливаются.
69-3. При списании обесцененных долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
Кт 1452 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи";
и, одновременно:
Приход 7130 "Долги, списанные в убыток".";
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Бухгалтерский учет резервов (провизий) на покрытие потерь
от обесценения финансовых активов
75-1. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение финансовых активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и учетной политикой банка. При наличии объективных признаков обесценения финансовых активов производится расчет убытка от обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Бухгалтерские записи по отражению в бухгалтерском учете сумм убытка от обесценения, рассчитанного в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, приведены в соответствующих главах настоящей Инструкции, регламентирующих бухгалтерский учет финансовых активов. При этом разница между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580, (далее - Правила классификации Агентства) и суммой резервов (провизий), определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, отражается на счете 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)" за счет корректировки нераспределенной чистой прибыли банка текущего года следующим образом:
1) при возникновении (увеличении) положительной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, или уменьшении признанной на предыдущую отчетную дату на балансовом счете № 3300 суммы отрицательной разницы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3599 "Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток)"
Кт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)";

2) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған резервтер сомасы арасында теріс айырма туындаған (ұлғайған) немесе алдыңғы есепті күні № 3300 баланстық шотында танылған оң айырма сомасы азайған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты"
Кт 3599 "Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян)".
75-2. Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған резервтер сомасы арасындағы айырманың есебі қосалқы бухгалтерлік есепте Агенттіктің жіктеу ережесінің талаптарына сәйкес жіктелуі тиіс қаржы активтері бойынша қосалқы шоттарға бөле отырып, № 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты" баланстық шотында жүргізіледі.";
79-тармақта "Дт 1458 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 1461 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары";
81-тармақта "Кт 1458 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 1461 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу бойынша спот мәмілесін жасаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған қымбат металдарды сатып алу бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6415 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты талаптар"
Кт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция";
тазартылған қымбат металдарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция"
Кт 6915 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты міндеттемелер";
2) тазартылған қымбат металдарды теңгеге сатып алу бойынша талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2872 "Тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позиция";
бір мезгілде:
Дт 1874 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ
позициясының) қарсы құны"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер".
Тазартылған қымбат металдардың әділ құны мен сатып алу құны арасында айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырма сомасына:
Дт 1874 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ
позициясының) қарсы құны"
Кт 4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер";
теріс айырма сомасына:
Дт 5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1874 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ
позициясының) қарсы құны";

2) при возникновении (увеличении) отрицательной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, или уменьшении признанной на предыдущую отчетную дату на балансовом счете № 3300 суммы положительной разницы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)"
Кт 3599 "Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый
убыток)".
75-2. Во вспомогательном бухгалтерском учете учет разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, ведется на балансовом счете № 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)" с разбивкой на субсчета в разрезе финансовых активов, подлежащих классификации в соответствии с требованиями Правил классификации Агентства.";
в пункте 79 строку "Дт 1458 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 1461 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
в пункте 81 строку "Кт 1458 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" заменить строкой следующего содержания:
"Кт 1461 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. При заключении сделки спот по покупке аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований по покупке аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6415 "Условные требования по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов"
Кт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами";
на сумму условных обязательств по покупке аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами"
Кт 6915 "Условные обязательства по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов";
2) на сумму требований и обязательств по покупке аффинированных драгоценных металлов за тенге:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2872 "Длинная позиция по аффинированным драгоценным
металлам";
одновременно:
Дт 1874 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот".
При возникновении разницы между справедливой стоимостью и стоимостью приобретения аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 1874 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов"
Кт 1874 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным
металлам)";

3) тазартылған қымбат металдарды шетел валютасына сатып алу бойынша талаптар сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2872 "Тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позиция";
тазартылған қымбат металдарды шетел валютасына сатып алу бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт 1858 "Шетел валютасы бойынша қысқа валюталық позиция"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер";
бір мезгілде:
Дт 1874 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ
позициясының) қарсы құны"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны".
Тазартылған қымбат металдардың әділ құны мен сатып алу құны арасында айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырма сомасына:
Дт 1874 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ
позициясының) қарсы құны"
Кт 4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер";
теріс айырма сомасына:
Дт 5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 2859 "Шетел валютасының теңгедегі (қысқа валюталық
позицияның) қарсы құны".";
84-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"тазартылған қымбат металдарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6915 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты міндеттемелер"
Кт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция";
тазартылған қымбат металдарды сатып алу бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция"
Кт 6415 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты талаптар";";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Тазартылған қымбат металдарды сату бойынша спот мәмілесін жасаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған қымбат металдарды сату бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6415 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты талаптар"
Кт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция";
тазартылған қымбат металдарды сату бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция"
Кт 6915 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты міндеттемелер";
2) тазартылған қымбат металдарды теңгеге сату бойынша талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны";
бір мезгілде:
Дт 1873 "Тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позиция"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер".
Тазартылған қымбат металдардың әділ құны мен сату құны арасында айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырма сомасына:
Дт 5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны";
теріс айырма сомасына:
Дт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны"
Кт 4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер";

3) на сумму требований по покупке аффинированных драгоценных металлов за иностранную валюту:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2872 "Длинная позиция по аффинированным драгоценным
металлам";
на сумму обязательств по покупке аффинированных драгоценных металлов за иностранную валюту:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция по иностранной валюте"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот";
одновременно:
Дт 1874 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".
При возникновении разницы между справедливой стоимостью и стоимостью приобретения аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 1874 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов"
Кт 2859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой
валютной позиции)".";
пункт 84 после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"на сумму условных обязательств по покупке аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6915 "Условные обязательства по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов"
Кт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами";
на сумму условных требований по покупке аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами"
Кт 6415 "Условные требования по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов";";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. При заключении сделки спот по продаже аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6415 "Условные требования по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов"
Кт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами";
на сумму условных обязательств по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами"
Кт 6915 "Условные обязательства по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов";
2) на сумму требований и обязательств по продаже аффинированных драгоценных металлов за тенге:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)";
одновременно:
Дт 1873 "Короткая позиция по аффинированным драгоценным
металлам"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот".
При возникновении разницы между справедливой стоимостью и стоимостью продажи аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов"
Кт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов";

3) тазартылған қымбат металдарды шетел валютасына сату бойынша талаптар сомасына:
Дт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
Кт 2858 "Шетел валютасы бойынша ұзақ валюталық позиция";
тазартылған қымбат металдарды шетел валютасына сату бойынша міндеттемелер сомасына:
Дт 1873 "Тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позиция"
Кт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер";
бір мезгілде:
Дт 1859 "Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық
позицияның) қарсы құны"
Кт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны".
Тазартылған қымбат металдардың әділ құны мен сату құны арасында айырма туындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырма сомасына:
Дт 5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны";
теріс айырма сомасына:
Дт 2873 "Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі
(тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа
позицияның) қарсы құны"
Кт 4540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер".";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Тазартылған қымбат металдарды сату бойынша спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
тазартылған қымбат металдарды сату бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 6915 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты міндеттемелер"
Кт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция";
тазартылған қымбат металдарды сату бойынша шартты талаптар сомасына:
Дт 6998 "Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша
позиция"
Кт 6415 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша
шартты талаптар";
теңгемен көрсетілген және сатылатын тазартылған қымбат металдар үшін алынатын ақша сомасына:
Дт 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шот"
1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
5540 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1894 "Спот операциялары бойынша талаптар"
4540 Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер";
бір мезгілде:
Дт 2894 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер"
Кт 1010 "Тазартылған қымбат металдар".";
121-тармақтың 1) тармақшасында "Кт 2731 "Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 2727 "Туынды қаржы құралдарымен басқа да операциялар
бойынша есептелген шығыстар";";
122-тармақтың 1) тармақшасында "Дт 2731 "Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 2727 "Туынды қаржы құралдарымен басқа да операциялар
бойынша есептелген шығыстар";

3) на сумму требований по продаже аффинированных драгоценных металлов за иностранную валюту:
Дт 1894 "Требования по операциям спот"
Кт 2858 "Длинная валютная позиция по иностранной валюте";
на сумму обязательств по продаже аффинированных драгоценных металлов за иностранную валюту:
Дт 1873 "Короткая позиция по аффинированным драгоценным
металлам"
Кт 2894 "Обязательства по операциям спот";
одновременно:
Дт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной
валютной позиции)"
Кт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)".
При возникновении разницы между справедливой стоимостью и стоимостью продажи аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов"
Кт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 2873 "Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в
тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным
металлам)"
Кт 4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов".";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. На дату валютирования сделки спот по продаже аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных обязательств по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6915 "Условные обязательства по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов"
Кт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами";
на сумму условных требований по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт 6998 "Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными
металлами"
Кт 6415 "Условные требования по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов";
на сумму денег, выраженную в тенге и получаемую за реализуемые аффинированные драгоценные металлы:
Дт 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке
Республики Казахстан"
1052 "Корреспондентские счета в других банках"
5540 "Расходы по купле-продаже драгоценных металлов"
Кт 1894 "Требования по операциям спот"
4540 "Доходы по купле-продаже драгоценных металлов";
одновременно:
Дт 2894 "Обязательства по операциям спот"
Кт 1010 "Аффинированные драгоценные металлы".";
в подпункте 1) пункта 121 строку "Кт 2731 "Начисленные расходы по прочим операциям"," заменить строкой следующего содержания:
"Кт 2727 "Начисленные расходы по прочим операциям с
производными финансовыми инструментами";";
в подпункте 1) пункта 122 строку "Дт 2731 "Начисленные расходы по прочим операциям" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 2727 "Начисленные расходы по прочим операциям с
производными финансовыми инструментами";

147-тармақтың 2) тармақшасында "Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 2869 "Берілген кепілдіктер".";
148-тармақта және 149-тармақтың 2) тармақшасында "Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 2869 "Берілген кепілдіктер";
150-тармақта "Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 2869 "Берілген кепілдіктер";";
151, 152-тармақтарда және 156-тармақтың 3) тармақшасында "Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 2869 "Берілген кепілдіктер";
166-3-тармақтың "Кт 1406 "Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы" деген жолдың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
166-20-тармақтың 2) тармақшасында "Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"." деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 2869 "Берілген кепілдіктер".";
166-21-тармақта және 166-22-тармақтың 2) тармақшасында "Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар" деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 2869 "Берілген кепілдіктер";
166-23-тармақта "Кт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"," деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Кт 2869 "Берілген кепілдіктер";";
166-24-тармақта "Дт 2869 "Кепілдіктер бойынша кредиторлар"," деген жол мынадай мазмұндағы жолмен ауыстырылсын:
"Дт 2869 "Берілген кепілдіктер".
2. 2011 жылғы 1 шілдеде екінші деңгейдегі банктер және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы қосалқы бухгалтерлік есепте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне (бұдан әрі – Агенттіктің жіктеу ережесі) сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған резервтер сомасы арасындағы айырманы айқындасын және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырсын:
1) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған, ағымдағы жылғы шығыстар есебінен қалыптастырылған резервтер сомасы арасындағы оң айырма сомасына:
Дт 1319 "Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1329 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1428 "Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1451 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1463 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1477 "Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар
бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)"
1486 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1495 "Заемдар және дебиторлық берешек" санатындағы басқа
да борыштық құралдар бойынша зияндарды жабуға
арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 4952 "Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына
келтіруден түскен кірістер"
4954 "Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді
(провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер"
4955 "Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына
келтіруден түскен кірістер"
4956 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына
келтіруден түскен кірістер";
және бір мезгілде:
Дт 3599 "Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян)"
Кт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты";

в подпункте 2) пункта 147 строку "Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям"." заменить строкой следующего содержания:
"Кт 2869 "Выданные гарантии".";
в пункте 148 и подпункте 2) пункта 149 строку "Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 2869 "Выданные гарантии";
в пункте 150 строку "Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям"," заменить строкой следующего содержания:
"Кт 2869 "Выданные гарантии";";
в пунктах 151, 152 и подпункте 3) пункта 156 строку "Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 2869 "Выданные гарантии";
в пункте 166-3 в строке "Кт 1406 "Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов"." знак "." исключить;
в подпункте 2) пункта 166-20 строку "Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям"." заменить строкой следующего содержания:
"Кт 2869 "Выданные гарантии".";
в пункте 166-21 и подпункте 2) пункта 166-22 строку "Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 2869 "Выданные гарантии";
в пункте 166-23 строку "Кт 2869 "Кредиторы по гарантиям"," заменить строкой следующего содержания:
"Кт 2869 "Выданные гарантии";";
в пункте 166-24 строку "Дт 2869 "Кредиторы по гарантиям" заменить строкой следующего содержания:
"Дт 2869 "Выданные гарантии".
2. 1 июля 2011 года банкам второго уровня и акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" во вспомогательном бухгалтерском учете определить разницу между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580, (далее - Правила классификации Агентства) и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, и осуществить следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, сформированных за счет расходов текущего года:
Дт 1319 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам"
1329 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций"
1428 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам"
1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1463 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами"
1477 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по
инвестициям в дочерние и ассоциированные организации"
1486 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения"
1495 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим
долговым инструментам в категории "займы и
дебиторская задолженность"
Кт 4952 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам"
4954 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по ценным бумагам"
4955 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам"
4956 "Доходы от восстановления резервов (провизий),
созданных по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций";
и одновременно:
Дт 3599 "Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток)"
Кт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)";

2) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған, өткен есепті кезеңдердегі шығыстар есебінен қалыптастырылған резервтер сомасы арасындағы оң айырма сомасына (2011 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
Дт 1319 "Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1329 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1428 "Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1451 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1463 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1477 "Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар
бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)"
1486 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1495 "Заемдар және дебиторлық берешек" санатындағы басқа
да борыштық құралдар бойынша зияндарды жабуға
арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты";
3) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған, ағымдағы жылғы шығыстар есебінен қалыптастырылған резервтер сомасы арасындағы теріс айырма сомасына:
Дт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты"
Кт 3599 "Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян)";
және бір мезгілде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5109 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 152 қаулысында белгіленген тәртіппен шығыстар есебінен резервтерді аяғына дейін қалыптастыру бойынша бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырсын;
4) Агенттіктің жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) сомасы мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес айқындалған, өткен есепті кезеңдердегі шығыстар есебінен қалыптастырылған резервтер сомасы арасындағы теріс айырма сомасына (2011 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
Дт 3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты"
Кт 1319 "Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1329 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1428 "Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі
бойынша резервтер (провизиялар)"
1451 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1463 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1477 "Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар
бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)"
1486 "Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
1495 "Заемдар және дебиторлық берешек" санатындағы басқа
да борыштық құралдар бойынша зияндарды жабуға
арналған резервтер (провизиялар)".

2) на сумму положительной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, сформированных за счет расходов в прошлых отчетных периодах (по состоянию на 1 января 2011 года):
Дт 1319 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам"
1329 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций"
1428 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам"
1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1463 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами"
1477 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по
инвестициям в дочерние и ассоциированные организации"
1486 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения"
1495 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим
долговым инструментам в категории "займы и
дебиторская задолженность"
Кт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)";
3) на сумму отрицательной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, сформированных за счет расходов текущего года:
Дт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)"
Кт 3599 "Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый
убыток)";
и одновременно осуществить бухгалтерские записи по доформированию резервов за счет расходов в порядке, установленном в постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года № 152 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5109;
4) на сумму отрицательной разницы между суммой резервов (провизий), подлежащих созданию в соответствии с Правилами классификации Агентства, и суммой резервов, определенной согласно международным стандартам финансовой отчетности, сформированных за счет расходов в прошлых отчетных периодах (по состоянию на 1 января 2011 года):
Дт 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)"
Кт 1319 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам"
1329 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций"
1428 "Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам"
1451 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи"
1463 Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами"
1477 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по
инвестициям в дочерние и ассоциированные организации"
1486 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения"
1495 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим
долговым инструментам в категории "займы и
дебиторская задолженность".

3. Осы қаулы 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың жүз елу алтыншы абзацынан бастап жүз алпыс бесінші абзацтары аралығын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев со ста пятьдесят шестого по сто шестьдесят пятый пункта 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2011 года.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", банков второго уровня и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко