Мемлекеттік тіркеуге және ресми жариялануға жататын нормативтік құқықтық актілер бойынша уәкілетті мемлекеттік органдары қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің м.а. 2011 жылғы 5 наурызда № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 наурызда № 6797 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 16 тамыздағы № 279 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.08.16 № 279 Бұйрығымен.
«Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы Заңының 7-бабы 2-тармағы 3) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік тіркеуге және ресми жариялануға жататын нормативтік құқықтық актілер бойынша өкілетті мемлекеттік органдары қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департамент: және аумақтық әділет органдары мемлекеттік тіркеуге және ресми жариялануға жататын нормативтік құқықтық актілер бойынша уәкілетті мемлекеттік органдарында тексеріс жүргізу кезінде Заңның және осы бұйрықтың нормаларын басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан
Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа
енгізілді.
Министрдің
міндетін атқарушы                             Д. Құсдәулетов
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2011 жылғы 5 наурыздағы
№ 89 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік тіркеуге және ресми жариялануға жататын нормативтік құқықтық актілер бойынша уәкілетті мемлекеттік органдары қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Нормативтік құқықтық актілерді шығару, қолдану, мемлекеттік тіркелу және жариялау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 3-тармағын, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы Заңын және «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нормативтік құқықтық актілерді шығаруға, қолдануға, оларды мемлекеттік тіркеуді және жариялауды қамтамасыз етуге уәкілетті субъектілерін жоспарлы тексеру үшін әзірленген.

Об утверждении критериев оценки степени рисков деятельности уполномоченных государственных органов по нормативным правовым актам, подлежащих государственной регистрации и официальному опубликованию
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 6797. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 августа 2012 года № 279
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 16.08.2012 № 279.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" (далее - Закон), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков деятельности уполномоченных государственных органов по нормативным правовым актам, подлежащим государственной регистрации и официальному опубликованию.
2. Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан и территориальным органам юстиции при осуществлении проверок уполномоченных государственных органов по нормативным правовым актам, подлежащим государственной регистрации и официальному опубликованию, руководствоваться нормами Закона и настоящего приказа.
3. Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
И.о. Министра                              Д. Куставлетов
Утверждены приказом
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 марта 2011 года № 89
Критерии оценки степени рисков деятельности
уполномоченных государственных органов по нормативным
правовым актам, подлежащих государственной
регистрации и официальному опубликованию
1. Критерии оценки степени рисков в области издания, применения, государственной регистрации и опубликования нормативных правовых актов разработаны во исполнение пункта 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" (далее - Закон), Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" и Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" для проведения плановых проверок субъектов, уполномоченных в соответствии с законодательством Республики Казахстан на издание, применение нормативных правовых актов, обеспечение их государственной регистрации и опубликования.

2. Осы Критерийлерде мынадай түсініктер қолданылады:
бақылау субъектілері - «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабы 2-тармағы 4) тармақшасында аталған Қазақстан Республикасының Конституциясында және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген өз құзыретіне сәйкес нормативтік құқықтық актілер қабылдауға құқылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен лауазымды тұлғалары;
тәуекел - бақылау субъектілерімен нормативтік құқықтық актілерді заңсыз шығару және қолдану нәтижесінде мемлекетке, жеке және заңды тұлғаларға зиян келтіру ықтималдылығы.
3. Алғашқыда барлық бақылау субъектілері төменгі тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
4. Тәуекелді бағалау бар ақпаратты жүйелі қолдану жолымен жүргізіледі.
Әділет органдары бақылау субъектілері ұсынған қабылданған актілер тізбелерінің талдауын жүзеге асырады.
5. Әр тәуекел критерийі бойынша шекті мөлшерде тиісті бал беріледі.
Балдар келесі критерийлерге сәйкес беріледі:
1) азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актілерді әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жолдамау:
1-ден 5 нормативтік құқықтық актіге дейін - 5 бал;
6-дан 12 нормативтік құқықтық актіге дейін - 10 бал;
12 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 15 бал;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясына және өзге де
нормативтік құқықтық актілеріне қайшы келетін нормативтік құқықтық
актілерді шығару және қолдану:
1-ден 3 нормативтік құқықтық актіге дейін - 3 бал;
4-тен 7 нормативтік құқықтық актіге дейін - 4 бал;
7 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 5 бал;
3) нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу ережесімен белгіленген (осы Критерийлердің 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген талаптарды қоспағанда) жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын, сондай-ақ заңға тәуелді нормативтік құқықтық кесімдердің жобаларын ресімдеу және келісу ережесімен белгіленген талаптарды бұзу:
1-ден 5 бұзылушылыққа дейін - 5 бал;
6-дан 12 бұзылушылыққа дейін дейін - 10 бал;
12 бұзылушылықтан жоғары - 15 бал;
4) әділет органдарында тіркеуден өткен нормативтік құқықтық актілерді ресми жариялау бөлігіндегі азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын қолданыстағы заңнаманың талаптарын бұзу:
нормативтік құқықтық акті белгіленген тәртіпте ресми түрде жарияланбаған:
1-ден 3 нормативтік құқықтық актіге дейін - 1 бал;
4-тен 7 нормативтік құқықтық актіге дейін - 2 бал;
7 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 3 бал;
нормативтік құқықтық акті (мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпиялар бар нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда) ресми түрде толық жарияланбаған:
1-ден 3 нормативтік құқықтық актіге дейін - 1 бал;
4-тен 7 нормативтік құқықтық актіге дейін - 2 бал;
7 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 3 бал;
нормативтік құқықтық акті мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік тілде және орыс тілінде бір мезгілде жарияланбайды:
1-ден 3 нормативтік құқықтық актіге дейін - 1 бал;
4-тен 7 нормативтік құқықтық актіге дейін - 2 бал;
7 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 3 бал;
ресми түрде жариялануға жататын нормативтік құқықтық акті оны қолданысқа енгізгенге дейін қолданылады:
1-ден 3 нормативтік құқықтық актіге дейін - 1 бал;
4-тен 7 нормативтік құқықтық актіге дейін - 2 бал;
7 нормативтік құқықтық актіден жоғары - 3 бал;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
субъекты контроля - государственные органы и должностные лица Республики Казахстан, указанные в подпункте 4) пункта 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", которые вправе принимать нормативные правовые акты в соответствии с их компетенцией, установленной Конституцией Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами;
риск - вероятность причинения вреда государству, физическим и юридическим лицам в результате незаконного издания и применения субъектами контроля нормативных правовых актов.
3. Первично все субъекты контроля относятся к группе незначительной степени риска.
4. Оценка риска производится путем систематического использования имеющейся информации.
Органы юстиции осуществляют анализ перечней принятых актов, представленных субъектами контроля.
5. По каждому критерию риска присваиваются соответствующие баллы, имеющие предельный размер.
Баллы присваиваются согласно следующим критериям:
1) ненаправление на государственную регистрацию в органы юстиции нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан:
от 1 до 5 нормативных правовых актов - 5 баллов;
от 6 до 12 нормативных правовых актов - 10 баллов;
свыше 12 нормативных правовых актов - 15 баллов;
2) издание и применение нормативных правовых актов, противоречащих Конституции Республики Казахстан и иным нормативным правовым актам:
от 1 до 3 нормативных правовых актов - 3 балла;
от 4 до 7 нормативных правовых актов - 4 балла;
свыше 7 нормативных правовых актов - 5 баллов;
3) нарушение требований установленных правилами государственной регистрации нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц (за исключением требовании, указанных в подпункте 1) пункта 5 данных Критериев), а также правилами оформления и согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов:
от 1 до 5 нарушений - 5 баллов;
от 6 до 12 нарушений - 10 баллов;
свыше 12 нарушений - 15 баллов;
4) нарушение требований действующего законодательства в части официального опубликования зарегистрированных в органах юстиции нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан:
нормативный правовой акт официально не опубликован в установленном порядке:
от 1 до 3 нормативных правовых актов - 1 балл;
от 4 до 7 нормативных правовых актов - 2 балла;
свыше 7 нормативных правовых актов - 3 балла;
нормативный правовой акт (за исключением нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну) официально опубликован в неполном изложении:
от 1 до 3 нормативных правовых актов - 1 балл;
от 4 до 7 нормативных правовых актов - 2 балла;
свыше 7 нормативных правовых актов - 3 балла;
нормативный правовой акт публикуется в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках не одновременно:
от 1 до 3 нормативных правовых актов - 1 балл;
от 4 до 7 нормативных правовых актов - 2 балла;
свыше 7 нормативных правовых актов - 3 балла;
нормативный правовой акт, подлежащий официальному опубликованию, применяется до его введения в действие:
от 1 до 3 нормативных правовых актов - 1 балл;
от 4 до 7 нормативных правовых актов - 2 балла;
свыше 7 нормативных правовых актов - 3 балла;

5) Қазақстан Республикасы Әділет министрі немесе аумақтық әділет органның басшысы енгізген Заңның бұзылуын жою туралы ұсынысты немесе ақпараттық хатты орындамау немесе тиісінше орындамау - 5 бал.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2011.09.19 № 314 (мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізілді) Бұйрығымен.
6. Барлық критерийлер бойынша жалпы жиынтық қорытындыны анықтау үшін тәуекел критерийлері бойынша балдар қосылады.
7. Барлық критерийлер бойынша жиынтық қорытындының нәтижелері бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесінің топтары бойынша қайта бөлу үшін қолданылады.
8. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесінің топтары бойынша қайта бөлу мынадай түрде жүргізіледі:
1) бес жылда 1 рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің төменгі тобына 0-ден 15 дейін бал жинаған бақылау субъектілері жатады;
2) үш жылда 1 рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің орташа тобына 16-дан 32-ке дейін бал жинаған бақылау субъектілері жатады;
3) бір жылда 1 рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің жоғары тобына 32-ден жоғары бал жинаған бақылау субъектілері жатады.

5) невыполнение или ненадлежащее выполнение представления об устранении нарушений Закона либо информационного письма, внесенного Министром юстиции Республики Казахстан либо руководителем территориального органа юстиции - 5 баллов.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 19.09.2011 № 314.
6. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога по всем критериям.
7. Результаты суммарного итога по всем критериям риска используются для перераспределения субъектов контроля по группам степени рисков.
8. Перераспределение субъектов контроля по группам степени рисков осуществляется следующим образом:
1) к группе незначительной степени риска с частотой проверок 1 раз в пять лет относятся субъекты контроля, набравшие от 0 до 15 баллов;
2) к группе средней степени риска с частотой проверок 1 раз в три года относятся субъекты контроля, набравшие от 16 до 32 баллов;
3) к группе высокой степени риска с частотой проверок 1 раз в год относятся субъекты контроля, набравшие свыше 32 баллов.