"Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 7 желтоқсандағы № 286-ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 21 қаңтардағы № 17-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 15 наурызда № 6806 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.01.2015 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мүгедектерді оңалту жүйесін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 7 желтоқсандағы № 286-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3317 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Әлеуметтік көмек департаменті (Қ.А. Манабаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Ә.Б. Нүсіповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Г. Әбдіқалықова
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
__________ С. Қайырбекова
2011 жылғы «__» __________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
____________ Б. Жұмағұлов
2011 жылғы «__» __________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2011 жылғы 21 қаңтардағы
№ 17-ө бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2004 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 286-ө бұйрығымен бекітілген
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы», 2002 жылғы 11 шілдедегі «Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы» заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қазандағы № 1132 «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері», 2005 жылғы 20 шілдедегі № 750  «Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы», 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 «Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы» қаулыларына сәйкес әзірленген және мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламаларын әзірлеудің тәртібін белгілейді.

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 декабря 2004 года № 286-п "Об утверждении Правил разработки индивидуальной программы реабилитации инвалида"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 января 2011 года № 17-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 марта 2011 года № 6806. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.01.2015 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования системы реабилитации инвалидов ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 декабря 2004 года № 286-п "Об утверждении Правил разработки индивидуальной программы реабилитации инвалида" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3317) следующее изменение:
Правила разработки индивидуальной программы реабилитации инвалида, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи (Манабаева К.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нусупову А.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_________________ С. Каирбекова
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________________ Б. Жумагулов
Приложение
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 21 января 2011 года № 17-ө
Утвержден
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 декабря 2004 года № 286-п
Правила
разработки индивидуальной программы реабилитации инвалида
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года № 1132 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан", от 20 июля 2005 года № 750 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы", от 20 июля 2005 года № 754 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" и определяют порядок разработки индивидуальных программ реабилитации инвалидов.

2. Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі - ОЖБ) - мүгедекті оңалту шараларының нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін айқындайтын құжат.
ОЖБ организмнiң бұзылған және жоғалтқан функцияларын қалпына келтiруге және (немесе) олардың орнын толтыруға бағытталған медициналық, әлеуметтiк және кәсiптiк оңалту шараларын қамтитын оңалту iс-шаралары кешенiн айқындайды.
ОЖБ жүргізілген сарапшылық-оңалту диагностикасының нәтижесіне және мүгедектің оңалту іс-шараларын жүргізуге мұқтаждығына байланысты әзірленеді.
2. Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу тәртібі
3. ОЖБ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) медициналық ұйымдардың, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар органдары мен оңалту іс-шараларын жүзеге асыратын қызметкерлерін тарта отырып (қажет болған жағдайда) мүгедекті куәландырған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде әзірлейді.
4. ОЖБ мүгедектің (немесе оның заңды өкілінің) өтініші негізінде, мынадай құжаттардың:
1) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесінің, он алты жасқа дейінгі мүгедек бала үшін – туу туалы куәліктің көшірмесінің және салыстыру үшін түпнұсқасының;
2) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі және салыстыру үшін түпнұсқасы не мекенжай анықтамасы не селолық немесе ауылдық әкімдердің анықтамасы. Адамның түзеу мекемесінде немесе тергеу изоляторында болу фактісін растайтын анықтама (еркін үлгіде);
3) 088/у нысаны немесе медициналық ұйымының дәрігерлік-консультациялық комиссиясының (бұдан әрі – ДКК) қорытындысының (мүгедектігі куәландыру мерзімінсіз белгіленген жағдайларда немесе ОЖБ түзеткен жағдайда);
4) мүгедектігін растайтын анықтама көшірмесінің және салыстыру үшін түпнұсқасының (мүгедектігі куәландыру мерзімінсіз белгіленген жағдайларда немесе он алты жасқа толғанға дейін);
5) динамикалық тексерілуді талдау үшін амбулаториялық науқастың медициналық картасының;
6) әлеуметтік жеке код беру туралы куәлік көшірмесінің және салыстыру үшін түпнұсқасының;
7) ОЖБ кәсіптік бөлігін әзірлеу үшін:
- еңбек қызметі туралы мәліметтің (еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі);
- еңбек сипаты мен еңбек жағдайын өзгертуге мұқтаж мүгедектер үшін өндірістегі еңбектің сипаты мен еңбек жағдайы туралы мәліметтің;
8) он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балалар үшін тәрбиелеудің, білім берудің түрлері мен нысандарын айқындау үшін көрсетілімдерді белгілеген жағдайда - психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының ұсынылуымен әзірленеді.

2. Индивидуальная программа реабилитации инвалида (далее - ИПР) - документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации инвалида.
ИПР определяет комплекс реабилитационных мероприятий, включающих в себя медицинские, социальные и профессиональные реабилитационные меры, направленные на восстановление и (или) компенсацию нарушенных и утраченных функций организма.
ИПР разрабатывается в зависимости от результатов проведенной реабилитационно-экспертной диагностики и от потребности инвалида в проведении реабилитационных мероприятий.
2. Порядок разработки
индивидуальной программы реабилитации инвалида
3. ИПР разрабатывается в течении десяти рабочих дней со дня освидетельствования инвалида территориальным подразделением Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения (далее - территориальное подразделение) с привлечением (в случае необходимости) специалистов медицинских организаций, органов занятости и социальных программ, осуществляющих реабилитационные мероприятия.
4. ИПР разрабатывается на основании заявления инвалида (или его законного представителя) с представлением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность, для ребенка инвалида до 16 лет - копия свидетельства о рождении и подлинник для сверки;
2) копия книги регистрации граждан и подлинник для сверки, либо адресная справка, либо справка сельских или аульных Акимов. Справка (в произвольной форме), подтверждающая факт содержания лица в исправительном учреждении или следственном изоляторе;
3) форма 088/у или заключение врачебно-консультативной комиссии (далее - ВКК) медицинской организации (в случаях, когда инвалидность установлена без срока переосвидетельствования или в случаях коррекции ИПР);
4) копия справки, подтверждающей инвалидность, и подлинник для сверки (в случаях, когда инвалидность установлена без срока переосвидетельствования или до достижения шестнадцатилетнего возраста);
5) медицинская карта амбулаторного больного для анализа динамического наблюдения;
6) копия свидетельства о присвоении социального индивидуального кода и подлинник для сверки;
7) для разработки профессиональной части ИПР:
- сведения о трудовой деятельности (копия документа, подтверждающего трудовую деятельность);
- сведения о характере и условиях труда на производстве для инвалидов, нуждающихся в изменении характера и условий труда;
8) заключение психолого-медико-педагогической консультации - в случае установления показаний для определения вида и формы воспитания, образования детям инвалидам до восемнадцатилетнего возраста.

5. ОЖБ әзірлеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) оңалту-сараптамалық диагностика жүргізу;
2) оңалту іс-шараларының түрлерін, шарттарын, көлемі мен орындау мерзімдерін айқындау.
6. Оңалту-сараптамалық диагностика - клиникалық болжамның, оңалту әлеуетінің, оңалту болжамының бағасы.
Клиникалық болжам - клиникалық-функционалдық деректерді, аурудың этиология, патогенез және ағымының ерекшеліктерін, тіршілік-тынысының шектелуіне әкеп соқтырған жарақаттар мен кемістіктердің салдарын талдауға, тиімді емдеу мүмкіндіктеріне негізделген аурудың, жарақаттар мен кемістіктердің даму және аяқталу болжамы.
Клиникалық болжам былайша бағаланады:
1) қолайлы – организмнің бұзылған функцияларының және тіршілік-тынысы шектелуінің толық сауығуы (толығымен қалпына келуі) немесе орнының толтырылуы;
2) біршама қолайлы – аурудың, жарақаттың немесе кемістіктің қалған белгілері сақталған толық емделмеу, организмнің бұзылған функцияларының және тіршілік-тынысы шектелуінің бәсеңдеуі, тұрақтануы немесе ішінара орны толтырылуы;
3) қолайсыз – денсаулық күйін тұрақтандыру, патологиялық процестің өршуін тоқтату және организм функцияларының бұзылу дәрежесін және тіршілік-тынысының шектелуін төмендету мүмкіндігінің болмауы;
4) күмәнді – аурудың, жарақаттану немесе кемістік салдарының түсініксіз ағымы.
Оңалту әлеуеті – денсаулық күйінің (толық саулықтан функциялардың айқын білініп бұзылуына дейін), тіршілік-тынысының (қалыптысынан әрекет етуге, оның ішінде еңбек қызметін атқаруға қабілетсіздікке дейін) және әлеуметтік жағдайының (қалыптысынан өзге адамдарға толығымен тәуелді болуға дейін) сипаттамасын талдауға негізделетін биологиялық, психофизиологиялық және әлеуметтік-орта факторларының кешені.
Оңалту әлеуеті былайша бағаланады:
1) жоғары – денсаулықтың, тіршілік-тынысындағы шектеулердің, еңбекке қабілеттігі мен әлеуметтік мәртебесінің толығымен қалпына келтірілуі (толық оңалту);
2) қанағаттанарлық – организм функцияларының шамалы білініп бұзылуы, тіршілік-тынысы санаттарын шектелген көлемде немесе техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар арқылы орындау, әлеуметтік қолдауға мұқтаждық;
3) төмен – организм функциялары бұзылушылығының айқын білінуі, тіршілік-тынысы санаттарының көпшілігін едәуір шектеулермен орындау, мүгедектің әлеуметтік қолдауға үнемі мұқтаж болуы;
4) оңалту әлеуетінің болмауы – организм функцияларының өте айқын бұзылуы, негізгі қызмет түрлерінің орнын толтыруға немесе өздігінен орындауға мүмкіндіктің болмауы, өзгелердің күтіміне мұқтаж болу.
Оңалту болжамы – оңалту әлеуетін іске асырудың болжамды ықтималдығы және мүгедектің қоғамға кірігуінің болжамды деңгейі.
Оңалту болжамы былайша бағаланады:

5. Разработка ИПР состоит из следующих этапов:
1) проведение реабилитационно-экспертной диагностики;
2) определение видов, условий, объемов и сроков выполнения реабилитационных мероприятий.
6. Реабилитационно-экспертная диагностика - оценка клинического прогноза, реабилитационного потенциала, реабилитационного прогноза.
Клинический прогноз - прогноз развития и исхода заболевания, последствий травм или дефектов, основанный на анализе клинико-функциональных данных, особенностей этиологии, патогенеза и течения заболевания, последствий травм или дефектов, приведших к ограничению жизнедеятельности, возможности эффективного лечения.
Клинический прогноз оценивается как:
1) благоприятный - полное выздоровление (полное восстановление) или компенсация нарушенных функций организма и ограничений жизнедеятельности;
2) относительно благоприятный - неполное выздоровление с остаточными проявлениями заболевания, последствий травм или дефектов, уменьшение, стабилизация или частичная компенсация нарушенных функций организма и ограничений жизнедеятельности;
3) неблагоприятный - невозможность стабилизации состояния здоровья, остановки прогрессирования патологического процесса и уменьшения степени нарушения функций организма и ограничений жизнедеятельности;
4) сомнительный - неясное течение болезни, последствий травм или дефектов.
Реабилитационный потенциал - комплекс биологических, психофизиологических и социально-средовых факторов, основанный на анализе характеристик здоровья (от полного здоровья до выраженного нарушения функций), жизнедеятельности (от обычной до недееспособности, в том числе к трудовой деятельности) и социального положения (от обычной до полной зависимости от посторонних лиц).
Реабилитационный потенциал оценивается как:
1) высокий - полное восстановление здоровья, всех категорий ограничений жизнедеятельности, трудоспособности и социального положения (полная реабилитация);
2) удовлетворительный - умеренно выраженное нарушение функций организма, выполнение категорий жизнедеятельности возможно в ограниченном объеме или с помощью технических вспомогательных (компенсаторных) средств, потребность в социальной поддержке;
3) низкий - выраженное нарушение функций организма, значительные ограничения в выполнении большинства категорий жизнедеятельности, потребность в постоянной социальной поддержке;
4) отсутствие реабилитационного потенциала - резко выраженное нарушение функций организма, невозможность компенсации или самостоятельного выполнения основных видов деятельности, потребность в постороннем уходе.
Реабилитационный прогноз - предполагаемая вероятность реализации реабилитационного потенциала и предполагаемый уровень интеграции инвалида в общество.
Реабилитационный прогноз оценивается как:

1) қолайлы – организмнің бұзылған функциялары мен тіршілік-тынысындағы шектеулер санаттарын толық қалпына келтіру, мүгедектің қоғамға толығымен кірігу мүмкіндігі;
2) біршама қолайлы – организмнің бұзылған функциялары мен тіршілік-тынысының шектелуі санаттарын ішінара қалпына келтіру мүмкіндігі, олардың шектелу дәрежесінің төмендеуі немесе тұрақтануы, мүгедектің кірігу және толық әлеуметтік қолдаудан ішінара әлеуметтік қолдауға өту қабілетінің кеңеюі;
3) күмәнді – болжамның анық болмауы;
4) қолайсыз – организмнің бұзылған функцияларын және тіршілік-тынысы санаттарын қалпына келтіру немесе орнын толтыру мүмкіндігінің болмауы.
Оңалту-сараптамалық қорытындыда мүгедектің оңалту іс-шараларына мұқтаждығы қысқаша негізделеді.
Оңалту-сараптамалық қорытындының мазмұны мен құрылымы клиникалық болжамға, оңалту әлеуетіне және оңалту болжамына қарай айқындалады.
7. ОЖБ әрбір оңалту іс-шарасының іске асырылу мерзімін көрсете отырып, мүгедектіктің белгіленген мерзіміне әзірленеді.
Аумақтық бөлімше орындалған оңалту іс-шараларының тиімділігін, сапасы мен толықтығын бағалау және ОЖБ уақтылы түзету мақсатында мүгедектік куәландыру мерзімінсіз белгіленген адамдар үшін динамикалық бақылау күнін белгілейді.
Оңалту іс-шараларының орындалмауының себептеріне байланысты, көрсетілімі болған кезде аумақтық бөлімше оңалтудың медициналық және/немесе әлеуметтік және/немесе кәсіптік бөліктері бойынша қосымша іс-шараларды әзірлейді немесе оңалту іс-шараларын одан әрі жүргізудің қажеттігі мен тиімділігі туралы мәселені шешеді.
8. ОЖБ:
1) ОЖБ картасынан (1-қосымша);
2) ОЖБ картасынан үзінді көшірмеден (2-қосымша);
3) ОЖБ медициналық бөлігінен (3-қосымша);
4) ОЖБ әлеуметтік бөлігінен (4-қосымша);
5) ОЖБ кәсіптік бөлігінен (5-қосымша);
6) өндірістегі еңбек сипаты мен еңбек жағдайы туралы мәліметтерден (6-қосымша) тұрады.
ОЖБ медициналық және/немесе әлеуметтік және/немесе кәсіптік бөліктері жүргізілген оңалту-сараптамалық диагностиканың нәтижелеріне және организм функцияларының тұрақты бұзылуымен денсаулығының бұзылуы салдарынан туындаған мүгедектің тыныс-тіршілігі шектелуінің толық немесе ішінара орнын толтыруға бағытталған оңалту іс-шараларын жүргізуге мұқтаждығына байланысты әзірленеді.
9. ОЖБ медициналық бөлігі медициналық ұйымдардың 088/у нысанда көрсетілген оңалту іс-шаралары жоспарының негізінде, ал мүгедектігі қайта куәландыру мерзімінсіз белгіленген және/немесе ОЖБ түзетуге мұқтаж адамдарға медициналық ұйымның ДКК қорытындысында көрсетілген ұйғарымдардың негізінде әзірленеді.

1) благоприятный - возможность полного восстановления нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности, полной интеграции инвалида в общество;
2) относительно благоприятный - возможность частичного восстановления нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности при уменьшении степени их ограничений или стабилизации, при расширении способности к интеграции и переходу от полной к частичной социальной поддержке;
3) сомнительный - неясный прогноз;
4) неблагоприятный - невозможность восстановления или компенсации нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности.
В реабилитационно-экспертном заключении кратко обосновывается нуждаемость инвалида в реабилитационных мероприятиях.
Содержание и структура реабилитационно-экспертного заключения определяются в зависимости от клинического прогноза, реабилитационного потенциала и реабилитационного прогноза.
7. ИПР разрабатывается на срок установления инвалидности с указанием срока реализации каждого реабилитационного мероприятия.
Для лиц с инвалидностью без срока переосвидетельствования территориальное подразделение устанавливает дату динамического наблюдения, с целью оценки эффективности, качества и полноты выполненных реабилитационных мероприятий и своевременной коррекции ИПР.
В зависимости от причин невыполнения реабилитационных мероприятий, при наличии показаний, территориальное подразделение разрабатывает дополнительные мероприятия по медицинской, и/или социальной, и/или профессиональной части реабилитации или решает вопрос о необходимости и целесообразности дальнейшего проведения реабилитационных мероприятий.
8. ИПР состоит из:
1) карты ИПР (приложение 1);
2) выписки из карты ИПР (приложение 2);
3) медицинской части ИПР (приложение 3);
4) социальной части ИПР (приложение 4);
5) профессиональной части ИПР (приложение 5);
6) сведений о характере и условиях труда на производстве (приложение 6).
Медицинская, и/или социальная, и/или профессиональная части ИПР разрабатываются в зависимости от результатов проведенной реабилитационно-экспертной диагностики и от потребности инвалида в проведении реабилитационных мероприятий, направленных на полную или частичную компенсацию ограничения жизнедеятельности, вызванных нарушением здоровья со стойким расстройством функций организма.
9. Медицинская часть ИПР разрабатывается на основании плана реабилитационных мероприятий, указанных в форме 088/у медицинской организации, а лицам, которым инвалидность установлена без срока переосвидетельствования и/или нуждающимся в коррекции ИПР, на основании рекомендаций, указанных в заключении ВКК медицинской организации.

10. ОЖБ әлеуметтік бөлігі 088/у нысанда көрсетілген, жүргізілген оңалту-сараптама диагностикасы нәтижелерінің немесе медициналық ұйымның ДКК қорытындысы негізінде әзірленеді.
11. ОЖБ кәсіптік бөлігі жүргізілген оңалту-сараптама диагностикасы нәтижелерінің негізінде әзірленеді.
Мүгедек балалар үшін ОЖБ кәсіптік бөлігі олардың психикалық жай-күйі, интеллектуалдық даму ерекшеліктерін, ойын әрекетіне, білім алуға, қарым-қатынасқа, еңбек қызметі дағдыларын игеруге және орындауға ықтимал мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленеді.
Жұмыс істейтін мүгедектерге оңалтудың кәсіптік бөлігі еңбек қызметі туралы мәліметтер және өндірістегі еңбектің сипаты мен еңбек жағдайлары туралы мәліметтер ескеріле отырып әзірленеді.
12. Куәландырылатын адамның деректері мүгедектерді есепке алу жүйесінің орталықтандырылған деректер банкіне (бұдан әрі – МОДБ) енгізіледі, мұнда ОЖБ қалыптастырылып, кейіннен басылып шығарылады.
Басылып шығарылған ОЖБ оны әзірлеген бас маман және аумақтық бөлімшенің бастығы қол қояды, куәландыру үшін мөртабанмен расталады.
13. ОЖБ картасы медициналық-әлеуметтік сараптама актісіне тігіледі.
14. ОЖБ картасынан үзінді көшірме:
- мүгедекке (немесе оның заңды өкіліне) беріледі;
- мүгедекті кешенді оңалту мақсатында амбулаторлық науқастың медициналық картасына тігіледі.
15. ОЖБ бекітілген медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөліктері 3 жұмыс күні ішінде:
1) ОЖБ медициналық бөлігі (3-қосымша) – тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымға және/немесе қызметкер зардап шеккен ұйымға (мекемеге);
2) ОЖБ кәсіптік бөлігі (45-қосымшалар) - жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар органына және/немесе қызметкер зардап шеккен ұйымға жолданады.
16. Оңалту шараларын өткізу кезінде оңалту шараларын жүзеге асырудың жеке-даралығы, дәйектілігі, кешенділігі, сабақтастығы және үзіліссіздігі, жүргізілген оңалту шараларын динамикалық бақылау және олардың тиімділігін бақылау қамтамасыз етіледі.
17. Медициналық оңалтуды медициналық ұйымдары жүргізеді.
18. Әлеуметтік оңалтуды халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдары (психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар, оңалту орталықтары, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері) жүргізеді.
19. Кәсіптік оңалтуды халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдары және білім беру ұйымдары жүргізеді.
20. Жүргізілген оңалту іс-шараларының аяқталуына орай ОЖБ медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөліктеріне ОЖБ орындалуына жауапты басшысы қол қояды, мөртаңбалармен расталады және аумақтық бөлімшеге қайтарылады.
ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөліктерінің орындалғаны туралы деректерді халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдары МОДБ енгізеді. ОЖБ медициналық бөлігінің орындалғаны туралы деректер және жұмыстағы мертігу және кәсіптік ауру салдарынан болған мүгедектің ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөліктерінің орындалғаны туралы деректерді МОДБ аумақтық бөлімшелер енгізеді.

10. Социальная часть ИПР разрабатывается на основании результатов проведенной реабилитационно-экспертной диагностики, с учетом рекомендаций, указанных в форме 088/у или заключения ВКК медицинской организации.
11. Профессиональная часть ИПР разрабатывается на основании результатов проведенной реабилитационно-экспертной диагностики.
Для детей-инвалидов профессиональная часть ИПР разрабатывается с учетом особенностей их психического состояния, интеллектуального развития, потенциальных возможностей к игровой деятельности, получению образования, общению, усвоению и выполнению навыков трудовой деятельности.
Работающим инвалидам профессиональная часть реабилитации разрабатывается с учетом сведений о трудовой деятельности и сведений о характере и условиях труда на производстве.
12. Данные освидетельствуемого лица вводятся в централизованный банк данных системы учета инвалидов (далее - ЦБДИ), в котором ИПР формируется и затем распечатывается.
Распечатанная ИПР подписывается главным специалистом, разработавшим ИПР, и начальником территориального подразделения, заверяется штампом для освидетельствования.
13. Карта ИПР подшивается в акт медико-социальной экспертизы.
14. Выписка из карты ИПР:
- выдается инвалиду (или его законному представителю);
- подшивается в медицинскую карту амбулаторного больного с целью комплексной реабилитации инвалида.
15. Утвержденные медицинская, социальная и профессиональная части ИПР в течении 3-х рабочих дней направляются:
1) в медицинскую организацию по месту жительства и/или в организацию (учреждение), где пострадал работник - медицинская часть ИПР (приложение 3);
2) в орган занятости и социальных программ и/или в организацию (учреждение), где пострадал работник - социальная часть ИПР, профессиональная часть ИПР (приложения 4, 5).
16. При проведении реабилитационных мероприятий обеспечиваются индивидуальность, последовательность, комплексность, преемственность и непрерывность осуществления реабилитационных мероприятий, динамическое наблюдение и контроль за эффективностью проведенных реабилитационных мероприятий.
17. Медицинскую реабилитацию проводят медицинские организации.
18. Социальную реабилитацию проводят организации системы социальной защиты населения, специальные организации образования (психолого-медико-педагогические консультации, реабилитационные центры, кабинеты психолого-педагогической коррекции).
19. Профессиональную реабилитацию проводят организации системы социальной защиты населения и образования.
20. По завершению проведенных реабилитационных мероприятий медицинская, социальная и профессиональная части ИПР подписываются руководителем, ответственным за реализацию ИПР, заверяются печатями и возвращаются в территориальное подразделение.
Данные о выполнении социальной и профессиональной частей ИПР организациями системы социальной защиты населения вносятся в ЦБДИ. Данные о выполнении медицинской части ИПР и выполнении социальной и профессиональной частей ИПР инвалидов вследствие трудового увечья и профессионального заболевания вносятся в ЦБДИ территориальными подразделениями.

21. Оңалтудың жүргізілген медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөліктерінің тиімділігін бағалауды аумақтық бөлімше мүгедекті кезекті қайта куәландыру кезінде немесе оны динамикалық бақылау тәртібімен жүзеге асырады.
22. ОЖБ іске асырылуы туралы қорытындыны аумақтық бөлімше оңалтудың жүргізілген медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөліктерінің тиімділігін бағалаудың негізінде алқалық талқылаудан кейін шығарады, оны аумақтық бөлімшенің бастығы бекітеді және куәландыру үшін мөртабанмен расталады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасын әзірлеу
ережесіне 1-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының картасы (ОЖБ картасы)
20___ жылғы «___» ___________ № ______ медициналық-әлеуметтік сараптама актісіне
№ ____ карта 20____ жылғы «___» ___________
1. Т.А.Ә. ___________________ Туған жылы, айы, күні _________________
2. Тұрғылықты мекенжайы _____________________________________________
3. ОЖБ бірінші рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзеу) _____________
4. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _________________________________
5. Мүгедектік _____ _________ ___________ дейінгі мерзімге белгіленді
6. Клиникалық болжам: (қолайлы, біршама қолайлы, қолайсыз, күмәнді)
7. Оңалту әлеуеті: (жоғары, қанағаттанарлық, төмен, оңалту әлеуетінің болмауы)
8. Оңалту болжамы: (қолайлы, біршама қолайлы, күмәнді, қолайсыз)
9. Диагноз __________________________________________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы:
- оңалтудың медициналық бөлігі:
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
- оңалтудың әлеуметтік бөлігі:
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
- оңалтудың кәсіптік бөлігі:
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
іс-шаралар ________________ әзірлеу күні _____ ж. ____ ______________
іске асыру мерзімі ______ ж. ____ ____________
11. Динамикалық бақылау күні _____ж. ____ _______
Қорытынды (деректер МОДҚ-ға енгізіледі) _____________________________
_____________________________________________________________________
(динамикалық бақылау күні, қолы)
12. Тұжырымдары:
1) оңалту әлеуетінің жеткен нәтижесіне сәйкестілік дәрежесі бойынша (астын сызу): толық іске асырылды, жартылай, іске асырылмады;
2) мүгедектік динамикасы бойынша (астын сызу): толық, жартылай оңалту, тұрақты мүгедектік, мүгедектіктің ауырлауы.
Т.А.Ә. ______________________________________________ ________
ОЖБ әзірлеген аумақтық бөлімшенің бас маманы   (қолы)
Т.А.Ә. ______________________________________________ ________
аумақтық бөлімшенің бастығы           (қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасын әзірлеу
ережесіне 2-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының картасынан
үзінді көшірме
20___ жылғы «___» ___________ № ______ медициналық-әлеуметтік сараптама актісіне
№ ____ карта 20____ жылғы «___» ___________

21. Оценка эффективности проведенных мероприятий по медицинской, социальной и профессиональной частям реабилитации осуществляется территориальным подразделением при очередном освидетельствовании инвалида или в порядке его динамического наблюдения.
22. Заключение о реализации ИПР выносится территориальным подразделением после коллегиального обсуждения, на основании оценки эффективности реализации медицинской, социальной и профессиональной частей реабилитации, утверждается начальником территориального подразделения, заверяется штампом для освидетельствования.
Приложение 1
к Правилам разработки индивидуальной
программы реабилитации инвалида
Карта индивидуальной программы реабилитации инвалида
(Карта ИПР)
№ ____ Карты ИПР от "___" _____________ 20__ г.
к акту медико-социальной экспертизы № ___ от "__" _______ 20__ г.
1. Ф.И.О. ______________________ Дата, год рождения ___.___.______ г.
2. Адрес постоянного местожительства ________________________________
3. ИПР разработан впервые, повторно (формирование, коррекция)
4. Категория инвалидности (группа, причина) _________________________
5. Инвалидность установлена на срок до _____.______._______г.
6. Клинический прогноз: (благоприятный, относительно благоприятный,
сомнительный, неблагоприятный)
7. Реабилитационный потенциал: (высокий, удовлетворительный, низкий,
отсутствие реабилитационного потенциала)
8. Реабилитационный прогноз: благоприятный, (относительно
благоприятный, неблагоприятный, сомнительный)
9. Диагноз __________________________________________________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
- медицинская часть реабилитации:
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
- социальная часть реабилитации:
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
- профессиональная часть реабилитации:
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
мероприятие _________________________ дата разработки __.___._____ г.
срок реализации __.___._____ г.
11. Дата динамического наблюдения __.___._____ г.
Заключение (данные вносятся в ЦБДИ) _________________________________
_____________________________________________________________________
(Дата динамического наблюдения, подпись)
12. Выводы:
1) по степени соответствия достигнутых результатов
реабилитационному потенциалу (подчеркнуть): реализован полностью,
частично, не реализован;
2) по динамике инвалидности (подчеркнуть): полная, частичная
реабилитация, стабильная инвалидность, утяжеление инвалидности.
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
главного специалиста территориального       (подпись)
подразделения, разработавшего ИПР
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
начальника территориального подразделения    (подпись)
Штамп территориального подразделения
Приложение 2
к Правилам разработки индивидуальной
программы реабилитации инвалида
Выписка из карты индивидуальной программы реабилитации
инвалида
(выдается на руки инвалиду или его законному представителю)
№ ____ Карты ИПР от "___" _____________ 20___ г.
к акту медико-социальной экспертизы № ___ от "__" _______ 20__ г.

4. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _________________________________
5. Диагноз __________________________________________________________
6. Мүгедектік ____ ___________ __________ дейінгі мерзімге белгіленді
р/с
Оңалту іс-шаралары
Аумақтық бөлімшенің ұсынымдары
Орындалуы (ОЖБ іске асырылуына жауапты маман толтырады)
Орындалмау себебінің негіздемесі
курстардың ұзақтығы және еселігі
іске асыру мерзімі, ОЖБ іске асыруға жауапты
орындау орны (стационар, оңалту орталығы, санаторий)
курстардың ұзақтығы және еселігі
орындау күні, ОЖБ іске асырылуына жауапты маманның Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Санаторлық емдеу (енгізіп жазу)
2.
Қалыпқа келтіру хирургиясы (енгізіп жазу)
3.
Санаторлық емдеу (денсаулық сақтау ұйымының желісі бойынша өткізіледі) (бейінді көрсету)
4.
Басқалары (енгізіп жазу)
ОЖБ әзірлеген аумақтық
бөлімшенің бас маманы ______________________________ __________
Т.А.Ә.                (қолы)
Аумақтық бөлімшенің
бастығы      _______________________________________ __________
Т.А.Ә.                    (қолы)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны

4. Категория инвалидности (группа, причина) _________________________
5. Диагноз __________________________________________________________
6. Инвалидность установлена на срок до ___.______.______ г.
п/п
Реабилитационные
мероприятия
Рекомендации
территориального
подразделения
Выполнение (заполняет специалист
ответственный за реализацию ИПР)
Обос-
нование
причины
не вы-
полнения
длитель-
ность и
кратность
курсов
сроки
реализации,
ответствен-
ные за
реализацию
ИПР
место
выполнения
(стационар,
реабилита-
ционный
центр,
санаторий)
длитель-
ность и
кратность
курсов
дата
выполнения,
Ф.И.О.
специалиста,
ответствен-
ного за
реализацию
ИПР
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Стационарное
лечение (вписать)
2.
Реконструктивная
хирургия (вписать)
3.
Санаторное лечение
(проводимое по
линии организации
здравоохранения)
(указать профиль)
4.
Другие (вписать)
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
главного специалиста территориального       (подпись)
подразделения, разработавшего ИПР
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
начальника территориального подразделения    (подпись)
Штамп территориального подразделения

7. Оңалтудың медициналық бөлігін әзірлеу күні ______________________
Басшысы ___________________________________________ __________
Т.А.Ә.                        (қолы)
МО
8. Оңалтудың медициналық бөлігін іске асырудың нәтижелерін бағалау (астын сызу): бұзылған функцияларды қалпына келтіру (толық немесе ішінара), бұзылған функциялардың орнын толтыру (толық немесе ішінара), оң нәтиженің болмауы
Аумақтық бөлімшенің
бастығы      _______________________________________ __________
Т.А.Ә.                    (қолы)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасын әзірлеу
ережесіне 4-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігі
20___ жылғы «___» ___________ № ______ медициналық-әлеуметтік сараптама актісіне
№ ____ карта 20____ жылғы «___» ___________
1. Т.А.Ә. ___________________ Туған жылы, айы, күні _________________
2. Мекенжайы, үй телефоны ___________________________________________
3. ОЖБ бірінші рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзеу) _____________
4. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _________________________________
5. Диагноз __________________________________________________________

7. Дата реализации медицинской части ИПР ____________________________
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
руководителя                     (подпись)
МП
8. Оценка результатов реализации медицинской части реабилитации
(подчеркнуть): восстановление нарушенных функций (полное или
частичное), компенсация нарушенных функций (полная или частичная),
отсутствие положительного результата.
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
начальника территориального подразделения    (подпись)
Штамп территориального подразделения
Приложение 4
к Правилам разработки индивидуальной
программы реабилитации инвалида
Социальная часть индивидуальной программы реабилитации инвалида
№ ____ Карты ИПР от "___" __________ 20__ г.
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ________ 20__ г.
1. Ф.И.О. (инвалида) __________________ Дата рождения __.___._____ г.
2. Адрес, домашний телефон __________________________________________
3. ИПР разработан впервые, повторно (формирование, коррекция)
4. Категория инвалидности (группа, причина) _________________________
5. Диагноз __________________________________________________________

6. Мүгедектік ____ ___________ __________ дейінгі мерзімге белгіленді
р/с
Оңалту іс-шаралары
Іске асыру мерзімі, ОЖБ іске асыруға жауапты
Орындау күні
Орындаушы
Орындалмау себебінің негіздемесі,
аумақтық бөлімшенің маманы толтырады
ОЖБ іске асырылуына жауапты маман толтырады
1
2
3
4
5
6
1.
Протездік-ортопедиялық көмек көрсету:
қол протездері;
жіліншік
протездері;
жамбас протездері;
кеуде бездерінің протездері;
аппараттар, туторлар, ортездер;
балдақтар, таяқтар, жетек арбалар, корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар;
бандаждар, емдік белбеулер, балалардың профилактикалық шалбарлары;
ортопедиялық аяқ киім және қосымша тетіктер (кебістер, супинаторлар);
аппараттарға арналған аяқ киім
2.
Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету: есту аппараттары; бейнекомпьютерлер; көп функционалды сигналдық жүйелер; телефакс; мәтіндік хабарламасы бар және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефондар; саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар
3.
Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету: таяқтар; тифломагнитолла; оқу машинасы; компьютерлік тифлокешендер; Брайл жүйесі бойынша жазу құралы; рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз; диктофон; дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер; нашар көретін адамдарға арналған сағаттар
4.
Міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету (салмағы __, бойы__, жамбас көлемі __ енгізіп жазу):
несеп қабылдағыштар;
нәжіс қабылдағыштар;
памперстер
5.
Арнаулы жүріп–тұру құралдарымен қамтамасыз ету (кресло-арбалар) (салмағы __, бойы__, жамбас көлемі __ енгізіп жазу):
бөлмелік;
серуендік
6.
Әлеуметтік қызметтер көрсету:
жеке көмекші; ымдау тілі маманы
7.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету:
7.1
стационарлық жағдайда:

6. Инвалидность установлена на срок до ___.______.______ г.
п/п
Реабилитационные
мероприятия
Срок реализации,
ответственные за
реализацию ИПР
Дата
выполнения
Исполнитель
Обоснование
причины не
выполнения
заполняет
специалист
территориального
подразделения
заполняет специалист,
ответственный за реализацию ИПР
1
2
3
4
5
6
1.
Оказание протезно-
ортопедической помощи:
протезы рук;
протезы голени;
протезы бедра;
протезы грудной железы;
аппараты, туторы, ортезы;
костыли, трости, ходунки;
корсеты, реклинаторы,
головодержатели;
бандажи, лечебные пояса,
детские профилактические
штанишки;
ортопедическая обувь и
вкладные приспособления
(башмачки, супинаторы);
обувь на аппараты.
2.
Обеспечение
сурдотехническими
средствами:
слуховой аппарат;
видеокомпьютер;
многофункциональная
сигнальная система;
телефакс;
телефон мобильный с
текстовым сообщением и
приемом передач;
часы для глухих и
слабослышащих лиц.
3.
Обеспечение
тифлотехническими
средствами:
трость;
тифломагнитола;
читающая машина;
компьютерный тифлокомплекс;
прибор для письма по
системе Брайля;
бумага для письма рельефно-
точечным шрифтом;
диктофон;
плейер для воспроизведения
звукозаписи;
часы для лиц с ослабленным
зрением.
4.
Обеспечение обязательными
гигиеническими средствами
(вписать вес ___ кг.,
рост ____ см.,
объем бедер ____ см.):
мочеприемники;
калоприемники;
подгузники.
5.
Обеспечение специальными
средствами передвижения
(кресло-коляска) (вписать
вес ___ кг., рост ___ см.,
объем бедер ____ см.):
комнатная;
прогулочная;
6.
Предоставление социальных
услуг:
индивидуального помощника;
специалиста жестового языка.
7.
Оказание специальных
социальных услуг в
условиях:
7.1.
стационара:

8. Кәсібі (мамандығы) _______________________________________________
р/с
Оңалту іс-шаралары
Іске асыру мерзімі, ОЖБ іске асыруға жауапты
Орындау күні
Орындаушы
Орындалмау себебінің негіздемесі
аумақтық бөлімшенің маманы толтырады
ОЖБ іске асырылуына жауапты маман толтырады
1
2
3
4
5
6
1.
Психологиялық- педагогикалық түзеу жұмысы, мектепке дейінгі білім беру, бастауыш, негізгі, жалпы орта білім беру (енгізіп жазу)
2.
Кәсіптік білім: бастауыш, орта, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдары арқылы (енгізіп жазу)
3.
Жұмысқа орналастыру
4.
Жұмысқа орналастырудың шарттары (енгізіп жазу)

8. Профессия (специальность) ________________________________________
п/п
Реабилитационные
мероприятия
Срок реализации,
ответственные за
реализацию ИПР
Дата
выполнения
Исполнитель
Обоснование
причины не
выполнения
заполняет
специалист
территориального
подразделения
заполняет специалист, ответственный
за реализацию ИПР
1
2
3
4
5
6
1.
Психолого-педагогическая
коррекционная работа,
дошкольное образование,
начальное, основное,
среднее общее образование
(вписать)
2.
Профессиональное
образование:
начальное, среднее, высшее,
послевузовское, через
организации системы
социальной защиты населения
(вписать)
3.
Трудоустройство
4.
Условия трудоустройства
(вписать)

4.1. Жұмыс кестесін ұйымдастыру: толық немесе қысқартылған жұмыс күні және басқа
4.2. Жағымсыз өндірістік факторлардың әсерін болдырмау
4.3. Арнаулы жұмыс орнын құру
5.
Басқалары (енгізіп жазу)
Т.А.Ә. ____________________________________________ ________
ОЖБ әзірлеген аумақтық бөлімшенің бас маманы  (қолы)
Т.А.Ә. ____________________________________________ ________
аумақтық бөлімшенің бастығы            (қолы)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны
9. Оңалтудың медициналық бөлігін әзірлеу күні ______________________
Т.А.Ә. ____________________________________________ ________
басшысы                    (қолы)
МО
10. Оңалтудың медициналық бөлігін іске асырудың нәтижелерін бағалау (астын сызу): бұзылған функцияларды қалпына келтіру (толық немесе ішінара), бұзылған функциялардың орнын толтыру (толық немесе ішінара), оң нәтиженің болмауы
Т.А.Ә. ____________________________________________ ________
аумақтық бөлімшенің бастығы           (қолы)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны
МО
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасын әзірлеу
ережесіне 6-қосымша
Өндірістегі еңбектің сипаты мен еңбек жағдайлары туралы
мәліметтер
(жұмыс беруші жұмыс істейтін адамдарға толтырады)
1. Т.А.Ә. ___________________________________________________________ 2. Туған күні _____ жылғы «___» _____________
3. Ұйымның  атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Кәсібі, лауазымы, мамандығы ______________________________________
5. Тариф разряды, санаты ____________________________________________
6. Еңбек ұйымының түрі: (еңбек шарты, ұжымдық еңбек шарты, жұмыс ауысымы, жұмыс күнінің ұзақтығы, іссапарлар саны, еңбек және демалыс режимі) _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Функционалдық міндеттері: ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Еңбек жағдайы (жұмыс орнының санитарлық-гигиеналық сипаты, зиянды өндірістік факторлардың бар болуы) __________________________________ _____________________________________________________________________
9. Тиімді жұмысқа орналастыру мүмкіндігі ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні 20_____ ж. «____» ________
Т.А.Ә. ____________________________________________ ________
басшысы                           (қолы)
М.О.

4.1. Организация режима
работы: полный или
сокращенный рабочий день
и пр.
4.2. Исключение воздействия
неблагоприятных
производственных факторов
4.3. Создание специального
рабочего места
5.
Другие (вписать)
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
главного специалиста территориального       (подпись)
подразделения, разработавшего ИПР
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
начальника территориального подразделения    (подпись)
Штамп территориального подразделения
9. Дата реализации профессиональной части ИПР _______________________
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
руководителя                   (подпись)
10. Оценка результатов реализации профессиональной части реабилитации
(подчеркнуть): восстановление нарушенных функций (полное или
частичное), компенсация нарушенных функций (полная или частичная),
отсутствие положительного результата.
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
начальника территориального подразделения    (подпись)
Штамп территориального подразделения
Приложение 6
к Правилам разработки индивидуальной
программы реабилитации инвалида
Сведения о характере и условиях труда на производстве
(заполняется работодателем работающим лицам)
1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
2. Дата рождения __.___._______ г.
3. Наименование организации _________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Профессия, должность, специальность ______________________________
5. Тарифный разряд, категория _______________________________________
6. Форма организации труда: (трудовой договор, коллективный трудовой
договор, сменность работы, продолжительность рабочего дня, наличие
командировок, режим труда и отдыха)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Функциональные обязанности: ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Условия труда (санитарно-гигиеническая характеристика рабочего
места, наличие вредных производственных факторов) ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Возможность рационального трудоустройства ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата "____" ________ 20___ г.
Ф.И.О. ___________________________________________ ____________
руководителя                   (подпись)
М.П.