Азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын, сондай-ақ халықаралық ұшуларды орындаған кезде авиация персоналының радиотелефон байланысында пайдаланатын белгілі бір көлемдегі ағылшын тілін білуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 17 наурыздағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 сәуірде № 6872 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 қарашадағы № 824 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.11.2016 № 824 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес, авиация персоналын кәсіби даярлау талаптарын біріздендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және қайта даярлау бағдарламасы;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық ұшуларды орындаған кезде авиация персоналының радиотелефон байланысында пайдаланатын белгілі бір көлемдегі ағылшын тілін білуіне қойылатын талаптары.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 17 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
Р/с№
Пәндер атауы
Аудиториялық сабақтар (сағатта)
Бақылау нысаны
1
Жалпы және авиациялық ағылшын тілі
180 (бір деңгейге)
емтихан
2
Ағылшын тіліндегі радиобайланыс фразеологиясы
74
емтихан
3
Әуе заңнамасы (халықаралық әуе құқықтары негіздері, әуе қозғалысында қызмет көрсету, ұшулар қағидалары)
24
емтихан
4
Әуе навигациясы (өлшем бірліктері, радионавигациялық қамтамасыз ету, көзбен шолу навигациялық құралдары, картографиялық қамтамасыз ету, күту аймағында ұшулар, қонуға аспаптық кіруінің негізгі тәсілдері, халықаралық әуе желілерінде байланыстарды ұйымдастыру, халықаралық әуе желілерінде әуе навигациясының ерекшеліктері, халықаралық ұшуларды орындауға арналған анықтамалық навигациялық оқулықтар, эшелондаудың қысқарған интервалдарын пайдалана отырып ұшулар, аймақтық навигация және т.б.)
52
емтихан
5
Халықаралық ұшуларларды метеорологиялық қамтамасыз ету (ауа райын бақылау және оның мәліметтері, ӘҚҚ мен әуеайлақтың жай-күйі туралы ақпарат, ауа райы болжамдары, желдің ауытқуы туралы ескерту, әуе кемелерінің борттарынан бақылаулар және жеткізулер, әртүрлі географиялық аудандардың метео-және климаттық ерекшеліктері, әлемдегі метеоақпараттың ерекшеліктері және т.б.)
24
емтихан
6
Іздеуді және құтқаруды ұйымдастыру
4
-
7
Халықаралық әуе тасымалдары
8
-
8
Кеден қағидалары және шекаралық бақылау
4
-
Халықаралық ұшуларды орындау үшін ұшу құрамын теориялық оқыту
бағдарламасының мазмұны және кәсіби деңгейді сүйемелдеу
жөніндегі бағдарламаны меңгеру кезінде тікелей
радиобайланысты жүзеге асыру
Р/с
Пәндер атауы
Аудиториялық сабақтар (сағатта)
Бақылау нысаны
1
Жалпы және авиациялық ағылшын тілі. Ағылшын тіліндегі радиобайланыс фразеологиясы
56
емтихан
2
Әуе заңнамасы
8
емтихан
3
Әуе навигациясы
12
емтихан
4
Авиациялық метеорология
6
емтихан
5
Іздеуді және құтқаруды ұйымдастыру
4
-
6
Халықаралық әуе тасымалдары
2
-
7
Кеден қағидалары және шекаралық бақылау
2
-
Ұшу құрамын алғашқы даярлау және қайта даярлау кезінде
практикалық даярлау бағдарламасының мазмұны
Р/с
Міндеттердің мазмұны
Ұшулар саны
Уақыты (сағаттар)
1
Жер үстіндегі даярлау
-
4
2
Тренажерлық даярлау
-
10
3
Халықаралық әуе желілеріндегі рейстік жаттығулар
18

Об утверждении Программы подготовки и переподготовки авиационного персонала гражданской авиации, а также требований к владению английским языком в определенном объеме, используемом в радиотелефонной связи авиационным персоналом при выполнении международных полетов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 марта 2011 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2011 года № 6872. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года № 824
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 29.11.2016 № 824 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", в целях унификации требований к профессиональной подготовке авиационного персонала, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Программу подготовки и переподготовки авиационного персонала гражданской авиации согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Требования к владению английским языком в определенном объеме, используемом в радиотелефонной связи авиационным персоналом при выполнении международных полетов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Кусаинов
Приложения 1
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 марта 2011 года № 150
Программа подготовки и переподготовки
авиационного персонала гражданской авиации
п/п
Наименование предмета Аудиторных
занятий
(в часах)
Форма
контроля
1
Общий и авиационный английский язык
180
(на один
уровень)
экзамен
2
Фразеология радиообмена на английском
языке
74
экзамен
3
Воздушное законодательство (основы
международного воздушного права,
обслуживание воздушного движения
правила полетов)
24
экзамен
4
Воздушная навигация (единицы измерений,
радионавигационное обеспечение,
визуальные навигационные средства,
картографическое обеспечение, полет в
зоне ожидания, основные методы
инструментального захода на посадку,
организация связи на международных
воздушных линиях, особенности воздушной
навигации на международных воздушных
линиях, справочные навигационные
пособия для выполнения международных
полетов, полеты с использованием
сокращенных интервалов эшелонирования,
зональная навигация и т.д.)
52
экзамен
5
Метеорологическое обеспечение
международных полетов (наблюдения и
сводки погоды, информация о состоянии
ВПП и аэродрома, прогнозы погоды,
предупреждения о сдвиге ветра,
наблюдения и донесения с борта
воздушных судов, метео- и климатические
особенности различных географических
районов особенности метеоинформации
в мире и т.д.)
24
экзамен
6
Организация поиска и спасения
4
-
7
Международные воздушные перевозки
8
-
8
Таможенные правила и пограничный
контроль
4
-
Содержание программы теоретического обучения летного
состава для выполнения международных полетов и непосредственно
осуществляющего радиосвязь при освоении программы
по поддержанию профессионального уровня
п/п
Наименование предмета Аудиторных
занятий
(в часах)
Форма
контроля
1
Общий и авиационный английский
язык. Фразеология радиообмена
на английском языке
56
экзамен
2
Воздушное законодательство
8
экзамен
3
Воздушная навигация
12
экзамен
4
Авиационная метеорология
6
экзамен
5
Организация поиска и спасения
4
-
6
Международные воздушные перевозки
2
-
7
Таможенные правила и пограничный
контроль
2
-
Содержание программы практической подготовки при первоначальной
подготовке и переподготовке летного состава
п/п
Содержание задач Количество
полетов
Время
(часы)
1
Наземная подготовка
-
4
2
Тренажерная подготовка
-
10
3
Рейсовая тренировка на международных
воздушных линиях
18

100
4
Халықаралық ұшуларға кіруді тексеру
2
-
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің 2011 жылғы
17 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және қайта
даярлау талаптамасы, сондай-ақ халықаралық ұшуларды
орындаған кезде авиация персоналының радиотелефон
байланысында пайдаланатын белгілі бір көлемдегі ағылшын
тілін білуіне қойылатын талаптар
1. Осы Азаматтық авиацияның авиация персоналын даярлау және қайта даярлау бағдарламасы, сондай-ақ халықаралық ұшуларды орындаған кезде авиация персоналының радиотелефон байланысында пайдаланатын белгілі бір көлемдегі ағылшын тілін білуіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының талаптарына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (бұдан әрі – ИКАО) туралы конвенцияға «Авиация персоналына куәліктер беру» 1-қосымшаға, «Әуе кемелерін пайдалану» 6-қосымшаға, «Авиациялық электр байланысы» 10-қосымшаға және «Әуе қозғалысына қызмет көрсету» 11-қосымшаға сәйкес әзірленді.
2. Осы Талаптарда халықаралық ұшуларды орындау және қызмет көрсету үшін алғашқы даярлау, қайта даярлау және кәсіби деңгейді ұстау курстарынан өту кезінде ұшулар экипаждарының мүшелеріне және әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі - ӘҚҚ) персоналына арналған даярлау бағдарламаларының қажетті көлемдері және мазмұны көрсетілген.
3. Халықаралық ұшуларды орындаған кезде әуе кемесінің бортында радиотелефон байланысын жүргізетін жер үсті станцияларының персоналы, ұшақтардың, дирижабльдердің, тікұшақтардың және көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемелерінің пилоттары, сондай-ақ штурмандар жалпы және авиациялық ағылшын тілін білуін ИКАО-ның тілдерді білу білімін бағалау шкаласы бойынша 4-деңгейден төмен емес деңгейде көрсетуі қажет және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға «Авиация персоналына куәліктер беру» 1-қосымшаның 1.2.9.4 Халықаралық стандарттың 1-толықтыруында және «А» толықтыруында мазмұндалған радиотелефон байланысында қолданылатын төменде көрсетілген тілдерді білу талаптарына, сондай-ақ ИКАО Ассамблеялары сессиясының А37-10 қарарына сәйкес келуі тиіс:
олар үшін жазылған барлық жағдайларда ИКАО-ның стандарттық фразеологиясын қолдану;
дыбыстық (телефон/радиотелефон) байланысы үдерісінде және тікелей байланыстар кезінде еркін сөйлесу;
жалпы, нақты және жұмыспен байланысты мәселелер бойынша екі мағынада емес дәл түсіндіру;
хабарламаларды алмасу үшін және тану және түсінбеушіліктерді жою үшін жалпы немесе жұмыс тұрғысынан байланысты байланыстың тиісті әдістерін қолдану (мысалы, ақпаратты тексеру, растау немесе нақтылау арқылы);

100
4
Проверка на допуск к международным
полетам
2
-
Приложения 2
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 марта 2011 года № 150
Требования к владению английским языком в определенном объеме,
используемом в радиотелефонной связи авиационным персоналом
при выполнении международных полетов
1. Настоящие требования подготовки и переподготовки авиационного персонала гражданской авиации, а также требования к владению английским языком в определенном объеме, используемом в радиотелефонной связи авиационным персоналом при выполнении международных полетов (далее – Требования) разработана в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Приложения 1 "Выдача свидетельств авиационному персоналу", Приложения 6 "Эксплуатация воздушных судов", Приложения 10 "Авиационная электросвязь" и Приложения 11 "Обслуживание воздушного движения" к Конвенции о Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. В настоящих Требованиях отражены необходимые объемы и содержание программ подготовки для членов летных экипажей и персонала обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) при прохождении курсов первоначальной подготовки, переподготовки и поддержания профессионального уровня для выполнения и обслуживания международных полетов.
3. Персоналу наземных станций, пилотам самолетов, дирижаблей, вертолетов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы, а также штурманам, которые ведут радиотелефонную связь на борту воздушного судна при выполнении международных полетов, необходимо демонстрировать владение общим и авиационным английским языком не ниже 4 уровня по Шкале оценки языковых знаний ИКАО и соответствовать требованиям к знанию языков, используемых в радиотелефонной связи, изложенным в добавлении 1 и дополнении "А" Международного стандарта 1.2.9.4 Приложения 1 к Конвенции о международной гражданской авиации "Выдача свидетельств авиационному персоналу", а также Резолюции А37-10 сессии Ассамблеи ИКАО:
использовать стандартную фразеологию ИКАО во всех случаях полета, для которых она предписана;
свободно общаться в процессе речевой связи (телефонная/радиотелефонная) и при непосредственных контактах;
недвусмысленно и четко изъясняться по общим, конкретным и связанным с работой вопросам;
использовать соответствующие методы связи для обмена сообщениями и для распознавания и устранения недопонимания (например, посредством проверки, подтверждения или уточнения информации) вообще или в связанном с работой контексте;

4. Ағылшын тілін білу деңгейін бағалау (тестілеу) Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға «Авиация персоналына куәліктер беру» 1-қосымшаның Халықаралық стандартының (1.2.9-бөлім, 1-тарау) 1-толықтыруында және «А» толықтыруында мазмұндалған радиотелефон байланысында қолданылатын тілдерді білу талаптарына сәйкес жүргізіледі. Тестілеу нәтижелері бойынша тиісті Куәлікке біліктілік бағасы енгізіледі.
5. Халықаралық ұшуларды орындайтын және/немесе қызмет көрсететін авиация персоналының ИКАО-ның тілдік білімдерін бағалау шкаласы бойынша жалпы және авиациялық ағылшын тілін білу деңгейін растаудың мерзімділігі:
4-деңгей – үш жылда кем дегенде бір рет;
5-деңгей – алты жылда кем дегенде бір рет;
6-деңгей – ағылшын тілін білу деңгейін одан әрі растаудан босатылады.
6. Радиотелефон байланысын жүзеге асырмайтын авиация персоналы міндетті тәртіппен тестілеуден өткізілмейді.
7. Тестіні (тестілеу жүйесін) таңдауды ИКАО-ның тілдік білімдерін бағалау шкаласы бойынша жалпы және авиациялық ағылшын тілін білу деңгейі туралы біліктілік бағасын алуға тиіс әрбір маман дербес айқындайды. Бұл ретте тестіні (тестілеу жүйесін) Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органы мақұлдайды.
8. Халықаралық сөйлесу мақсатында ағылшын тілі қолданылатын әуе кемесінің бортында және әуежайларда өзінің кәсіби міндеттерін жүзеге асыру үшін ауыз екі сөйлеу дағдысын қалыптастыру мақсатында жалпы және авиациялық ағылшын тілі бойынша экипаждың басқа мүшелерін алғашқы теориялық даярлау және қайта даярлау бағдарламасы кемінде 150 академиялық сағат көлемінде жүзеге асырылады.
9. Алғашқы даярлау және қайта даярлау кезінде әуе қозғалысын басқару бойынша практикалық дағдыларды ағылшын тілінде пысықтау кемінде 80 академиялық сағат көлемінде диспетчерлік тренажерда жүргізіледі.
10. Кәсіби деңгейді ұстау кезінде, сондай-ақ дербес жұмысқа жіберу кезінде әуе қозғалысын басқару бойынша практикалық дағдыларды ағылшын тілінде пысықтау ішкі аэронавигациялық қызметтердің провайдерін кәсіби даярлау туралы ережеде, бірақ кемінде 8 сағат көлемінде айқындалады.

4. Оценка уровня владения английским языком (тестирование) проводится в соответствии с требованиями к знанию языка, используемого в радиотелефонной связи, изложенными в добавлении 1 и дополнении "А" Международного стандарта Приложения 1 к Конвенции о международной гражданской авиации "Выдача свидетельств авиационному персоналу» (раздел 1.2.9, глава 1). По результатам тестирования вносится квалификационная отметка в соответствующее Свидетельство.
5. Периодичность подтверждения уровня владения общим и авиационным английским языком по шкале оценки языковых знаний ИКАО авиационным персоналом, выполняющим и/или обсуживающим международные полеты:
4 уровень – не реже одного раза в три года;
5 уровень – не реже одного раза в шесть лет;
6 уровень – освобождаются от дальнейшего подтверждения уровня владения английским языком.
6. Авиационный персонал, не осуществляющий радиотелефонную связь, не проходит тестирование.
7. Выбор теста (тестирующей системы) определяется самостоятельно каждым специалистом, к которому относится получение квалификационной отметки об уровне владения общим и авиационным английским языком по шкале оценки языковых знаний ИКАО. При этом тест (тестирующая система) одобряется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Республики Казахстан.
8. Требования первоначальной теоретической подготовки и переподготовки других членов экипажа по общему и авиационному английскому языку осуществляется в объеме не менее 150 академических часов, с целью приобретения навыка разговорной речи для осуществления своих профессиональных обязанностей на борту воздушного судна и аэропортах.
9. Отработка практических навыков по управлению воздушным движением на английском языке при первоначальной подготовке и переподготовке, проводится на диспетчерском тренажере в объеме не менее 80 часов.
10. Отработка практических навыков по управлению воздушным движением на английском языке при поддержании профессионального уровня, а также при допуске к самостоятельной работе проводится в объеме не менее 8 часов.