Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылы 6 сәуірдегі № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 15 сәуірде № 6888 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 12 қыркүйектегі № 83 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 2011.09.12 № 83 (5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қараудың бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы «Прокуратура туралы» Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау жөніндегі қоса берілген Нұсқаулық бекітілсін.
2. «Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау туралы» Нұсқаулықты бекіту және қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2003 жылғы 10 ақпандағы № 6 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (№ 2165 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестірінде тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы, және мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, № 12, 817-бет.).
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (одан әрі - Комитет) осы бұйрықты:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін;
2) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне және Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитеттің Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры                                 Қ. Мәми
«Келісілген»
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты
Аппаратының басшысы
Ж. Әбдиев
2011 жыл 6 сәуір
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2011 жылғы 6 сәуірдегі
№ 26 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламаларды, шағымдар мен өзге де ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау туралы Нұсқаулық

Об утверждении Инструкции о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном формате и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2011 года № 6888. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 сентября 2011 года № 83
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 12.09.2011 № 83 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях обеспечения единого порядка приема, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 6 "Об утверждении и введении в действие Инструкции "О приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2165, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 12, ст. 817).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) настоящий приказ направить:
1) в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) субъектам правовой статистики и специальных учетов и территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан                       К. Мами
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель аппарата
Верховного Суда
Республики Казахстан
Абдиев Ж.
6 апреля 2011 года
Утверждена приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 6 апреля 2011 года № 26
Инструкция
о приеме, регистрации, учете, в том числе в электронном
формате, и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной
информации о преступлениях, происшествиях

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық қылмыстық қудалау органдарының қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламаларды, шағымдар мен өзге де ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қараудың, сонымен қатар Астана, Алматы қалалары және облыстар соттарының кеңсе меңгерушілерінің жеке айыптау істері бойынша шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қараудың бірыңғай тәртібін айқындайды.
Электронды тіркеуді жүзеге асыру кезінде қылмыстық қудалау және прокуратура органдары Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2005 жылғы 17 маусымдағы № 27 бұйрығымен бекітілген (одан әрі - ҚР БП № 27 бұйрығы) «Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарларды, қылмыстық істерді, олардың тергелу және сотта қаралу нәтижелерін бірыңғай карточкалық есепке алу бойынша жүргізу Нұсқаулығын (Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе), сонымен қатар осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
Қылмыстар мен оқиғалар туралы өтініштер мен хабарларды электронды тіркеу, оларды есепке алудың қолданыстағы тәртібі және тиісті ақпараттық есепке алу құжаттарын қоюмен қатар жүзеге асырылуы қажет.
Негізгі ұғымдар:
1) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды қабылдау – Нұсқаулыққа және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер мен хабарламалар және өзге де ақпараттар қабылдау бойынша өкілеттікке ие лауазымды тұлғаның іс әрекеттері;
2) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды тіркеу, сонымен қатар электронды түрдегі – қылмыстар туралы Өтініштер мен хабарламаларды есепке алу кітабында (бұдан әрі – ӨЕК) және Ақпараттарды есепке алу журналында (12-қосымшалар) (бұдан әрі – АЕК) қылмыстар, оқиғалар және өзге де мәліметтер туралы ақпараттың мазмұны бойынша қысқаша мәліметтерді бекіту, әрбір келіп түсетін өтінішке, хабарламаға және қылмыстар мен оқиғалар туралы өзге де ақпараттарға нөмір беру;
3) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды есепке алу – қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды қабылдау және тіркеу бойынша мәліметтерді бекіту және оларды есептілікте бейнелеу;
4) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды қарау – қылмыстар туралы тіркелген өтініш, хабарлама бойынша лауазымды тұлғаның (өз құзыреті шегінде) тексеру іс-шараларын өткізу және Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс-жүргізу кодексіне (одан әрі – ҚР ҚІЖК) сәйкес ол бойынша іс жүргізу шешімдерін қабылдау;
5) қылмыстар туралы тіркеуден жасырылған өтініш, хабарлама – бұл, ӨЕК-на қылмыстың қандай да бір құрамының белгілерін қамтитын, оны тікелей қабылдап алған тіркеуші тұлға немесе оның тіркелуіне жауапты тұлға тіркемеген өтініш немесе хабарлама;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует единый порядок приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях органами уголовного преследования, а также приема, регистрации, учета и рассмотрения жалоб по делам частного обвинения заведующими канцелярии судов областей, городов Астаны и Алматы.
При осуществлении электронной регистрации органы уголовного преследования и прокуратуры руководствуются Инструкцией по ведению единого карточного учета заявлений и сообщений о преступлениях, уголовных дел, результатов их расследования и судебного рассмотрения (Единая унифицированная статистическая система), утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 июня 2005 года № 27 (далее – приказ ГП РК № 27), а также настоящей Инструкцией.
Ведение электронной регистрации заявлений и сообщений о преступлениях и происшествиях должно осуществляться параллельно с действующим порядком их учета и выставления соответствующих информационных учетных документов.
2. Основные понятия:
1) прием информации о преступлениях, происшествиях – действие должностного лица, обладающего в соответствии с настоящей Инструкцией и иными нормативными правовыми актами, полномочиями по принятию заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях;
2) регистрация, в том числе электронная, информации о преступлениях, происшествиях – фиксация в Книге учета заявлений и сообщений о преступлениях (далее – КУЗ) и в Журнале учета информации (приложения 1, 2) (далее - ЖУИ), кратких данных по содержанию информации о преступлениях, происшествиях и других данных, присвоение номера каждому поступающему заявлению, сообщению и иной информации о преступлениях, происшествиях;
3) учет информации о преступлениях, происшествиях – фиксирование сведений по приему и рассмотрению информации о преступлениях, происшествиях и их отражение в отчетности;
4) рассмотрение информации о преступлениях, происшествиях – проведение должностным лицом (в пределах своей компетенции) по зарегистрированному заявлению, сообщению о преступлениях проверочных мероприятий и принятие процессуального решения по нему, в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК РК);
5) укрытое от регистрации заявление, сообщение о преступлении – это заявление, сообщение, содержащее признаки какого-либо состава преступления, не зарегистрированное в КУЗ лицом, получившим его непосредственно, или лицом, ответственным за его регистрацию;

6) есептен жасырылған қылмыс – бұл қылмыстық істі қозғауға ҚР ҚІЖК 177-бабымен қарастырылған, негіздердің жеткілікті болуына қарамастан, қылмыстық қудалау органдарының оны келесі жолдармен есепке қоюға шара қабылданбаған қылмыс:
ӨЕК-де тіркеуге шаралар қабылдамау (мұндай әдістерге келесілер жатады: қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеуден тікелей жасыру; әкімшілік істі негізсіз қозғау; «Нақтыланбаған деректер бойынша нарядқа жіберілген материалдар» наменклатуралық іске тексеру материалдарын есептен шығару; жеке айыптау істері бойынша сотқа негізсіз жолдау; қылмыстық істен басқа қылмыс құрамының белгілері бар тексеру материалдарын бөлмеу арқылы);
ақталатын негіздер бойынша қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы негізсіз қаулыны шығаруы;
аумақтылығы (тергеуде болуы) бойынша нақты жолданбаған, ӨЕК-ғы жазбалар, сонымен қатар бұрын тіркелген қылмыстық іске (материалға) нақты тіркеусіз ӨЕК-ғы жазбалар;
Қылмыстық қудалау органы жеке тексеру нәтижелерінің дайын болмауына байланысты (сараптаманың, салық тексеру актілерінің, халықаралық тапсырмалар немесе басқа ревизия актілерінің қорытындысы) тергеуге дейінгі тексерудің ҚР ҚІЖК рұқсат етілген мерзімі өткеннен кейін қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешімі қабылданса, оның күшінің жойылуы туралы прокурорға қолдаухат жолданса, қылмыс жасырылған болып есептелмейді.
Жасырылған қылмыстар қатарынан одан әрі ақталатын негіздер бойынша қысқартылған немесе ақтау үкімі шығарылған қылмыстық істер есептен шығарылуға жатады. Осы шешімдердің күші жойылған жағдайда, қылмыстар жасырылған ретінде қайта есепке алынады.
7) Қылмыстар туралы көрінеу жалған өтініштер - бұл кез келген меншік түріндегі мекемелер, кәсіпорындар немесе ұйымдар, кәсіпкерлік субъектілерінің, сонымен қатар азаматтар қызметіне заңсыз тексеруді ұйымдастыру және іске асыру мақсатында ұйымдастырылып, аталмыш жасалған немесе жасалатын қылмыс (оқиға) туралы қылмыстық қудалау органының лауазымды тұлғасының қатысуымен дайындалған ӨЕК-де тіркелген жеке немесе заңды тұлғаның өтініші.
Қылмыстар туралы көрінеу жалған өтінішті тіркеу дерегі анықталған жағдайда, прокурор немесе қылмыстық қудалау органы тексеру іс-шараларын дереу тоқтату шаралары қолданылады және осы өтініш бойынша ақталатын негіздер бойынша қылмыстық істерді қозғаудан бас тарту туралы шешімі қабылданады.
8) ӨЕК – қылмыстар, оқиғалар туралы тіркелген өтініштер және хабарламалар туралы мәліметтерді және олар бойынша қабылданған іс жүргізу шешімдерін қамтитын қатаң есептілік құжаты;

6) укрытое от учета преступление – это преступление, по которому, несмотря на наличие поводов и достаточных оснований к возбуждению уголовного дела, предусмотренных статьей 177 УПК РК, органами уголовного преследования не приняты меры к постановке его на учет путем:
непринятия мер к регистрации в КУЗ (к таким способам могут относиться: прямое укрытие от регистрации заявления, сообщения о преступлении; необоснованное возбуждение административного дела; списание материалов проверки в номенклатурное дело "Материалы, списанные в наряд, по неподтвердившимся фактам"; необоснованная передача в суд по делам частного обвинения; не выделение из уголовного дела материалов проверки, имеющие признаки другого состава преступления);
необоснованного вынесения постановления об отказе в возбуждении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
отметки в КУЗе без фактического направления по территориальности (подследственности), а также отметки в КУЗе без фактического приобщения к ранее зарегистрированному уголовному делу (материалу).
Преступление не является укрытым, когда органом уголовного преследования в связи с неготовностью результатов отдельных проверочных действий (заключения экспертизы, актов налоговых проверок, международных поручений либо других актов ревизий) по истечении допустимого срока УПК РК доследственной проверки принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела, и прокурору направлено ходатайство о его отмене.
Подлежит исключению из числа укрытых преступлений, уголовное дело о котором в последующем прекращено по реабилитирующим основаниям или вынесен оправдательный приговор. В случае отмены этих решений, преступления вновь ставятся на учет как укрытые;
7) заведомо ложное обращение о преступлении – это зарегистрированное в КУЗ обращение физического или юридического лица и (или), подготовленное с участием должностного лица органа уголовного преследования о якобы совершенном или готовящемся преступлении (происшествии), инициированное с целью организации и осуществления незаконной проверки деятельности учреждений, предприятий или организаций любой формы собственности, субъектов предпринимательства, а также граждан.
В случае выявления факта регистрации заведомо ложного обращения о преступлении, прокурором или органом уголовного преследования принимаются меры для незамедлительного прекращения проверочных мероприятий и принятия по данному заявлению решения об отказе в возбуждении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
8) КУЗ - документ строгой отчетности, содержащий сведения о зарегистрированных заявлениях, сообщениях о преступлениях, происшествиях и принятых по ним процессуальных решениях;

9) АЕЖ – қылмыстар, оқиғалар туралы өзге ақпараттарды және олар бойынша қабылданған шешімдердің тіркелуі қарастырылған қатаң есептілік құжаты.
3. Қылмыстар, оқиғалар туралы барлық ақпараттар, мазмұнына қарай, қалай жазбаша түрде берілсе, солай ауызша түрде беріле алатын өтініштер, хабарламалар, шағымдар және қылмыстар мен оқиғалар туралы өзге де ақпараттарға бөлінеді.
Жазбаша өтінішке, оны жолдаған тұлға қол қоюы керек.
Өтініш беруші көрінеу жалған сөз тасығаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылатыны туралы ескертіледі, ол туралы қылмыстық қудалау органына тікелей жүгінушінің қолымен бекітілген өтінішке белгі қойылады.
Жазбашаға келесі жатады: азаматтардың өтініштері; кінәсін мойындап келу; заңды тұлғалардың өтініштері; мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының немесе ұйымда басқару қызметтерін атқаратын тұлғаның жазбаша хабарламасы; лауазымды тұлғаның және қылмыстық істі қозғауға құқылы органдардың қылмыс туралы мәліметтерді тікелей анықтағаны жөніндегі баянаты.
Қылмыстық қудалау органына түсетін қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар, шағымдар және басқа да ақпараттар ҚР ҚІЖК белгіленген тәртіпте қарастырылуы тиіс.
4. Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде (одан әрі - ҚР ҚК) көзделген құрамында қандай да бір қылмыс белгілері қаралатын қылмыстар туралы өтініштер, хабарламалар ӨЕК-де тіркеуге жатады.
Тіркеліп, тексеру өткізілгеннен кейін, олар бойынша ҚР ҚІЖК 185-бабының 1-бөлімінде қарастырылған іс жүргізу шешімдерінің бірі қабылданады.
5. Қылмыстар, оқиғалар туралы басқа ақпаратты, құрмында қылмыс болуын немесе болмауын анықтау мақсатында алдын ала тексеріп, АЕЖ-да міндетті түрде тіркеу қажет.
Оларға: телефон (телефакс), телетайп, телеграф, факсимильдік байланыс арқылы, ресми сайттарда электронды түрде, қылмыстық қудалау органының блогында, күзеттік белгі беру белгісінің қосылуы түрінде, сонымен қатар қылмыстық қудалау органдарының кезекшілік жүктелімдерінің ведомстволық радио байланыс арналары бойынша түскен хабарламалар, соның ішінде төмендегіден туындайтын жатады:
1) қылмыстың салдарынан туындаған жарақаттармен, зақымдармен, аурулармен түскен азаматтардың жүгінуі туралы емдеу мекемелерінен;
2) қылмыстың белгілерін білдіретін жағдайларға байланысты азаматтардың жеке куәліктерін және төлқұжаттарын жоғалту жөніндегі көші-қон полициясының бөлімшелерінен;
3) қылмыс жасады деген күдікпен және жасалған қылмыс туралы құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдардан;

9) ЖУИ – документ строгой отчетности, предусматривающий регистрацию иной информации о преступлениях, происшествиях и принятых по ним решениях.
3. Вся информация о преступлениях, происшествиях, в зависимости от ее содержания, подразделяется на заявления, сообщения, жалобы и иную информацию о преступлениях, происшествиях, которые могут быть поданы как в письменной, так и в устной форме.
Письменное заявление должно быть подписано лицом, от которого оно исходит.
Заявитель предупреждается об уголовной ответственности за заведомо ложный донос, о чем на заявлении производится отметка, удостоверенная подписью заявителя, непосредственно обратившегося в орган уголовного преследования.
Письменными являются: заявления граждан; явка с повинной; заявления юридических лиц; письменное сообщение должностного лица государственного органа или лица, осуществляющего управленческие функции в организации; рапорт о непосредственном обнаружении сведений о преступлении должностными лицами и органами, правомочными возбудить уголовное дело.
Заявления, сообщения, жалобы и иная информация о преступлениях, происшествиях, поступающая в органы уголовного преследования, подлежат рассмотрению в порядке, установленном УПК РК.
4. В КУЗ подлежат регистрации заявления, сообщения о преступлениях, в которых усматриваются признаки какого-либо состава преступления, предусмотренного Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее – УК РК).
После регистрации и проведения проверки по ним принимается одно из процессуальных решений, предусмотренных частью 1 статьи 185 УПК РК.
5. Иная информация о преступлениях, происшествиях подлежит предварительной проверке с целью выявления наличия либо отсутствия состава преступления с обязательной регистрацией в ЖУИ.
К ней относятся: сообщения, поступившие по телефону (телефаксу), телетайпу, телеграфу, факсимильной связью, в электронном виде на официальных сайтах, блогах органов уголовного преследования, в виде срабатывания сигналов охранной сигнализации, а также по ведомственным каналам радиосвязи дежурных нарядов органов уголовного преследования, в том числе, исходящие от:
1) лечебных учреждений об обращении граждан с травмами, повреждениями, заболеваниями, происхождение которых может быть результатом преступления;
2) подразделений миграционной полиции об утрате гражданами удостоверений личности и паспортов при обстоятельствах, указывающих на признаки преступления;
3) правоохранительных и иных государственных органов о подозрении в совершении преступления и совершенном преступлении;

4) қылмыс туралы күдікті тудыратын жағдайлар бойынша басқа ұйымдар, кәсіпорындар, мекемелер (түрлі меншік иелері), азаматтардың және басқа да жеке тұлғалардың қоғамдық бірлестіктерінен.
Қылмыстар, оқиғалар туралы басқа да ақпараттарға жатқызылуы керек:
авариялар, жануарлар індеттері, табиғи зілзала және адамдармен болған жазатайым оқиғалар туралы мәліметтер;
құқыққа қарсы сипаттағы басқа да әрекеттер туралы мәліметтер.
Тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде және сот талқылауы барысында берілген ауызша өтініштер, хабарламалар тиісті хаттамаға енгізіледі. Басқа жағдайларда өтініш берушінің және өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның қол қойған жеке хаттамасы жасалады. Өтініш беруші көрінеу жалған сөз тасығаны үшін ҚР ҚК 351-бабы бойынша қылмыстық жауаптылыққа тартылатыны туралы ескертіледі, ол туралы хаттамада өтініш берушінің қолымен куәландырылған белгі қойылады.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өзге де ақпарат расталған жағдайында, соңғысы ҚР ҚІЖК 185-бабы 1-бөлімімен қарастырылған іс жүргізу шешімдерінің бірін қабылдаумен ӨЕК теркеуге жатады.
2-тарау. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпараттарды қабылдау
6. Кез келген дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы түсіп жатқан өтініштер, хабарламалар, шағымдар және өзге де ақпараттар жасалған орнына, уақытына, сонымен қатар хабарланатын мәліметтердің толықтығына және ұсыну түріне қарамастан, кез келген қылмыстық қудалау органында қабылданады. Кезекші бөлімдері бар қылмыстық қудалау органдары өтініштерді тәулік бойы қабылдайды.
7. Қылмыстық қудалау органына, соның ішінде учаскелік инспекторға тікелей жүгінген өтініш берушіге, олармен бірегей нөмірлі талон-хабарлама (3-қосымша) беріледі.
Белгіленген тәртіпте, қылмыстар туралы өтініштер мен хабарларды қабылдау және тіркеу міндеттері жүктелген кезекші бөлімнің қызметкері немесе лауазымды тұлға бірегей нөмірі бар талон-хабарламаның қағаз жүзіндегі нысанын толтырады, жыртылмалы бөлігін өтініш иесіне береді және ЗС-1 статистикалық карточканың қағаз жүзіндегі түрін толтырып, оны 24 сағат ішінде карточканы электронды түрде қалыптастыратын қызметкерге береді. ЗС-1 нысанды статистикалық карточканың деректемелері ҚР БП № 27 бұйрығымен белгіленген тәртіпте толтырылады. ЗС-1 нысанды карточка мәліметтерінің негізінде электронды ӨЕК жазба автоматты түрде қалыптасады.
Талон-хабарламаның бірегей нөмірінде бірінші жұбында өтінішті, хабарламаны тіркеген жыл белгіленеді, екінші жұбында облыс коды, үшінші жұбы аудан коды, төртінші ведомство коды, тоғызыншы сан болып – резервті нөмір және соңғы сандармен (5 белгі) талон-хабарламалардың реттік нөмірі көрсетіледі.
Талон-хабарлама екі бөлімнен тұрады: өтінішті және хабарламаны тіркеген қылмыстық қудалау органында қалатын талон-хабарламаның, сонымен қатар өтініш иесіне берілетін жыртылмалы талон-хабарламаның түбіртегі. Талон-хабарламалар түбіртектерінің түпнұсқалары қатаң есептілік құжаттары болып табылады.
Талон-хабарламаның бірінші бөлігінде: бірегей нөмір, өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты немесе мекеменің атауы, өтініштің немесе хабарламаның қысқаша мазмұны, ӨЕК тіркеу жазбасының нөмірі мен күні, өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органы қызметкерінің қолы, лауазымы, аты-жөні және өтініштің немесе хабарламаның қабылданған күні, талон-хабарламаны қабылдаған тұлғаның қолы, уақыты және күні белгіленеді.
Талон-хабарламаның екінші бөлігінде: (жыртылмалы талон), сондай-ақ, бірегей нөмір, өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты немесе мекеменің атауы, қызметкердің лауазымы, аты-жөні, өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының атауы, мекенжайы және қызметтік телефоны, өтініш немесе хабар бойынша қабылданған шешімдер Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу заңдарында белгіленген мерзімде қабылданатындығы туралы түсініктеме беріп, ӨЕК нөмір және тіркеу жазбасының күні, талон-хабарламаны берген қылмыстық қудалау органы қызметкерінің қолы және күні қамтылады.

4) других организаций, предприятий, учреждений (различных форм собственности), общественных объединений граждан и иных физических лиц по обстоятельствам, вызывающим подозрение о преступлении.
К иной информации о преступлениях, происшествиях следует относить также:
сведения об авариях, эпизоотиях, стихийных бедствиях и несчастных случаях с людьми;
сведения об иных действиях противоправного характера.
Устное заявление, сообщение, заявленное, при производстве следственного действия и в ходе судебного разбирательства, вносится в соответствующий протокол. В иных случаях составляется отдельный протокол, который подписывается заявителем и должностным лицом, принявшим заявление. Заявитель предупреждается об уголовной ответственности за заведомо ложный донос по статье 351 УК РК, о чем в протоколе делается отметка, удостоверенная подписью заявителя.
В случае подтверждения иной информации о преступлениях, происшествиях последняя подлежит регистрации в КУЗ с принятием одного из процессуальных решений, предусмотренных частью 1 статьи 185 УПК РК.
Глава 2. Прием заявлений, сообщений, жалоб и иной
информации о преступлениях, происшествиях
6. Поступающие заявления, сообщения, жалобы и иная информация о любом готовящемся или совершенном преступлении, вне зависимости от места и времени совершения, а также полноты сообщаемых сведений и формы представления, принимаются в любом органе уголовного преследования. Органами уголовного преследования, имеющими дежурные части, прием обращений осуществляется круглосуточно.
7. Заявителю, непосредственно обратившемуся в орган уголовного преследования, в том числе участковому инспектору, ими выдается талон-уведомление с уникальным номером (Приложение 3).
Сотрудник дежурной части или должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены обязанности по приему и регистрации заявлений и сообщений о преступлениях, заполняет бумажную форму талона-уведомления с уникальным номером, отрывную часть выдает заявителю и заполняет бумажную форму карточки ЗС-1 и передает ее сотруднику, который в течение 24 часов формирует карточку в электронном виде. Реквизиты карточки формы ЗС-1 заполняются в порядке, установленном приказом ГП РК № 27. На основании сведений карточки формы ЗС-1 автоматически формируется запись в электронном КУЗе.
В уникальном номере талона-уведомления первой парой обозначается год регистрации заявления, сообщения, второй парой – код области, третьей парой – код района, четвертой парой – код ведомства, девятой цифрой – резервный номер и последними цифрами (5 знаков) порядковый номер талона-уведомления.
Талон-уведомление состоит из двух частей: корешка талона-уведомления, который остается в органе уголовного преследования, зарегистрировавшего заявление и сообщение, а также отрывного талона-уведомления, который выдается заявителю. Оригиналы корешков талонов-уведомлений являются документами строгой отчетности.
Часть первая талона-уведомления носит уникальный номер, фамилию, имя, отчество заявителя либо наименование учреждения, краткое содержание заявления или сообщения, номер и дату регистрационной записи в КУЗе, подпись, должность, фамилию и инициалы сотрудника органа уголовного преследования, принявшего заявление и дату принятия заявления или сообщения, время, дата и подпись получившего талон-уведомление.
Часть вторая талона-уведомления (отрывной талон) также содержит уникальный номер, фамилию, имя, отчество заявителя либо наименование учреждения, должность, фамилию и инициалы сотрудника, наименование, адрес и служебный телефон органа уголовного преследования, принявшего заявление, номер и дата регистрационной записи в КУЗе с разъяснением о том, что принятие решения по заявлению или сообщению будет принято в сроки, установленные уголовно-процессуальными законами Республики Казахстан, дата и подпись сотрудника органа уголовного преследования, выдавшего талон-уведомление.

Жыртылмалы талон-хабарламаның теріс жағында Интернет-сайттың мекенжайы: http://service.pravstat.kz, 1012 телефон нөмірлері (SMS-сервис), 8 800 080-7777 (стационардан), 1414 (ұялыдан) көрсетілген, осы телефондар арқылы өтініш иесі тиісті ақпаратты және өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органының телефонын ала алады.
Жазбаша өтінішке немесе кінәсін мойындап келу хаттамасына тіркеу штампы (4-қосымша) қойылады.
Органның тіркеу штампына атауы, тіркеу күні, реттік нөмірі, аты-жөні және ақпаратты қабылдаған лауазымды тұлғаның қолы жатады.
8. Жол полициясының, қаржы полициясының, кеден қызметінің, мемлекеттік күзет қызметінің, өртке қарсы қызметтің, медициналық айықтырудың, арнайы қабылдағыштың, тергеу изоляторларының, уақытша ұстау изоляторының, кәмелетке толмағандарды тәрбилеу, бейімдеу, оқшаулау және оңалту орталықтарының, қабылдағыш-бөлгіштердің, Қарулы күштердің әскери бөлімдерінің, Қазақстан Республикасының басқа әскерлері мен әскери құрмаларының кезекші бөлімшелеріне қызмет атқару барысында мәлім болған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар аумақтылығы бойынша (тергеуде болуы) тиісті органның кезекші бөліміне дереу жолданады.
9. Қылмыстық қудалау органына жүгінген кезде өтініш беруші меңгерген кез келген тілді пайдалана алады. Қабылданған шешім туралы жауап жүгінген тілде беріледі.
3-тарау. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпараттарды тіркеу және есепке алу, сонымен қатар электронды есепке алу
10. Жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы кез келген өтініш (жазбаша немесе ауызша) осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіпте тіркеуі керек.
ӨЕК-да немесе АЕЖ-да тіркемей, өтініштерді тексеруге тыйым салынады. Кіріс құжаттарының журналында тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар түскен кезінен бастап, тәулік ішінде ӨЕК-да тіркелуге жатады.
11. ҚР ҚІЖК 185-бабының 1-бөлімінде көзделген іс жүргізу шешімдерін қабылдау, тек ӨЕК тіркелген материалдар бойынша жүзеге асырылады.
12. Қылмыстар, оқиғалар туралы ақпаратты қарау мерзімін есептеу, қылмыстық қудалау органының ӨЕК-да тіркелген күнінен бастап есептеледі.
13. Аумақтылығы (тергеуде болуы) бойынша жолданған қылмыстар туралы өтініштер, хабарламалар есептен алынады және оны қабылдаған қылмыстық қудалау органында тіркелуі қажет. Материалды қайтарған кезде өтінішті, хабарламаны бастапқы тіркеу жөнінде ӨЕК-де белгі қойылады. Қарау мерзімі тергеуде болуы (аумақтылығы) бойынша қабылдаған қылмыстық қудалау органына өтініштің қайта келіп түскен кезінен бастап есептеледі, соның ішінде оқиға болған орынды, аймақты немесе үй-жайды қарап, оқиға болған жерде табылған немесе ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың, не азаматтардың ұсынған заттары мен құжаттары бір мезгілде тапсырылуға жатады.
Бір қылмыстық дерек бойынша бірнеше өтініштер, хабарламалар, шағымдар және өзге де ақпараттар түскен кезде, олар бір рет есепке алуға жатады. Тергеу және анықтау органы қайталап түскен өтініштер, хабарламалады ӨЕК-ге тіркеп, қылмыстық іске (материалға) қоса тіркейді, бірақ ӨЕК-ғы бастапқы тіркеу нөміріне тіркеу туралы белгісі қойылады.
Бір қылмыстық дерек бойынша қайталама өтініштер, хабарламалар түскен кезде, бірақ басқа қылмыстық дерек туралы мәліметтерді қамтыса, соңғысы дербес тіркеледі.
Ұжымдық өтініштер түскен кезде «Қылмыс туралы хабарлаған тұлға жөнінде мәліметтер» - ұжымдық бағанын көрсетумен бір тіркеу нөмірі беріледі.

На обороте отрывного талона-уведомления указаны адрес Интернет-сайта http://service.pravstat.kz, номера телефонов 1012 (SMS-сервиса), 8 800-080-7777 (со стационарного), 1414 (с мобильного), по которым заявителю можно получить соответствующую информацию и телефон органа уголовного преследования, принявшего заявление.
На письменном обращении или протоколе явки с повинной ставится регистрационный штамп (Приложение 4).
Регистрационный штамп органа включает в себя наименование, дату регистрации, порядковый номер, фамилию, имя, отчество и подпись должностного лица, принявшего информацию.
8. Заявления, сообщения о преступлениях, происшествиях, о которых дежурным подразделениям дорожной полиции, финансовой полиции, таможенной службы, государственной службы охраны, противопожарной службы, медицинских вытрезвителей, специальных приемников, исправительных учреждений, следственных изоляторов, изоляторов временного содержания, центров воспитания, адаптации, изоляции и реабилитации несовершеннолетних, приемников-распределителей, воинских частей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан стало известно в связи с несением службы, немедленно передаются в дежурные части соответствующего органа по территориальности (подследственности).
9. При обращении в орган уголовного преследования заявитель может пользоваться любым языком, которым он владеет. Ответ о принятом решении дается на языке обращения.
Глава 3. Регистрация и учет, в том числе электронных,
заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях,
происшествиях
10. Любое (письменное или устное) обращение о совершенном или готовящемся преступлении, подлежит регистрации в установленном настоящей Инструкцией порядке.
Проверка обращения без регистрации в КУЗ или ЖУИ запрещается. Заявление, сообщение о преступлении, происшествии, зарегистрированное в журнале входящей корреспонденции, в течение суток с момента его поступления подлежит регистрации в КУЗ.
11. Принятие процессуального решения, предусмотренного частью 1 статьи 185 УПК РК, осуществляется только по материалам, зарегистрированным в КУЗ.
12. Исчисление срока рассмотрения информации о преступлениях, происшествиях производится со дня ее регистрации в КУЗе органа уголовного преследования.
13. Заявление, сообщение о преступлении, направленное по территориальности (подследственности), снимается с учета и подлежит регистрации в органе уголовного преследования, получившем его. При возврате материала производится отметка в КУЗ по первоначальной регистрации заявления, сообщения. Срок рассмотрения исчисляется с момента поступления обращения обратно в орган уголовного преследования, получивший его по территориальности (подследственности), при этом предметы и документы, обнаруженные при осмотре места происшествия, местности или помещения либо представленные организациями, должностными лицами или гражданами, подлежат одновременной передаче.
При поступлении нескольких заявлений, сообщений, жалоб и иной информации по одному и тому же факту преступление учитывается один раз. Орган следствия и дознания повторные заявления и сообщения приобщает к уголовному делу (к материалу) с регистрацией в КУЗ, но с обязательной отметкой в КУЗе о приобщении к первоначальному заявлению.
В случае поступления повторного заявления, сообщения по одному факту преступления, но содержащего сведения о другом криминальном факте, регистрация последнего должна производиться самостоятельно.
При поступлении коллективного заявления присваивается один регистрационный номер с указанием в графе "Сведения о лице, сообщившем о преступлении" - коллективная.

14. Егер қылмыс туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеу қандай да бір себептермен тоқтатылса, онда ӨЕК және АЕЖ осы органға ақпараттың түсу уақытымен қатар, өтінішті қарау тапсырылған қызметкерге бастапқы түскен уақыты көрсетіледі. Мұндай жағдайларда өтінішті қарау мерзімі, қылмыстық қудалау органына бастапқы түсу мерзімінен бастап есептеледі.
15. Азаматтардың қылмыстар туралы АЕЖ-да тіркеліп, расталмаған ауызша өтініштері емдеу мекемелерінің тұрмыстық сипаттағы дене жарақаттарымен олардың жүгінуі жөніндегі хабарламалары, сонымен қатар қылмыстық мәліметтерді қамтымайтын, азаматтық және басқа заңдармен реттелетін даулар, басқа да құқықтық қатынастар бойынша қылмыстық қудалау органдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша АЕЖ-ның 6-бағанында деректің расталмауы жөнінде жазба жүргізіледі. Тексеруді жүзеге асыру дерегі тексеруді өткізген лауазымды тұлғаның баянаты түрінде, өтініш берушіден, көрген адамнан жазбаша сауалнамамен құжаттамалық, сол сияқты баянатта баяндалған қабылдаған шешіммен келісу туралы, қылмыстық қудалау органы басшысының бұрыштамасымен расталуы керек.
Аталған материалдар кеңсенің, хатшылықтың «Расталмаған деректер бойынша жүктелімдерге шығарылған материалдар» (5-қосымша) жеке істер наменклатурасында сақталуы қажет.
16. ӨЕК-ын және АЕЖ-ын аудандық, қалалық (аудандық құқығында), облыстық, қалалық (облыстық құқығында) және соларға теңестірілген қылмыстық қудалау органдары, прокуратура органдары, оған қоса олардың орталық аппараттары басталып жүргізіледі.
ӨЕК және АЕЖ деректемелері хронологияны және нөмірлеу тәртібін сақтап, олардың бағандарының мазмұнына сәйкес толтырылады. Өтініш беруші туралы деректері, хабарланатын қылмыс туралы мәліметтері, жүгіну және қабылданған шешім туралы қозғалысы толыққанды баяндауға жатады. Қылмыс туралы өтініштер, хабарламаларды тіркеген кезде құпиялылықты қамтамасыз ету қажеттілігі туындаған жағдайда, ӨЕК-да мазмұнын және өтініш беруші туралы деректерді баяндамай, жүгінген тұлғаның аты-жөнінің басқы әріптерін көрсетуге болады.
ӨЕК және АЕЖ қылмыстық қудалау органдарының кезекші бөлімінде немесе тиісті құрылымдық бөлімшесінде сақталуы керек және қылмыстар туралы өтініштерді, хабарламаларды тіркеуге жауапты лауазымды тұлғалармен толтырылады. Кітаптардың және журналдардың парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі.
17. Аяқталған ӨЕК және АЕЖ, талон-хабарламалардың түбіртектері, расталмаған деректер бойынша жүктелімге шығарылған материалдар бойынша істер номенклатурасы кеңсеге, хатшылыққа сақталуға жіберіледі. ӨЕК сақталу мерзімі - 5 жыл, АЕЖ, талон-хабарламалар түбіртектерінің және іс номенклатурасының сақталу мерзімі - 3 жыл.

14. Если регистрация обращения по каким-либо причинам была задержана, то в КУЗ и ЖУИ наряду со временем поступления информации в данный орган указывается время первичного поступления к сотруднику, которому поручено рассмотрение обращения. В таких случаях срок рассмотрения обращения исчисляется со времени поступления в орган уголовного преследования.
15. По зарегистрированным в ЖУИ не подтвердившимся устным заявлениям граждан о преступлениях, сообщениях лечебных учреждений об их обращении с телесными повреждениями бытового характера, а также обращения физических и юридических лиц в органы уголовного преследования по спорам и другим правоотношениям, регулируемым гражданским и иным законодательством, не содержащих криминальные сведения, в графе 6 ЖУИ производится запись о не подтверждении факта. Факт осуществления проверки должен иметь документальное подтверждение в форме рапорта должностного лица, проводившего проверочные действия, а также письменного опроса заявителя (-ей), очевидца (-ев), с визой руководства органа уголовного преследования о согласии с принятым решением, изложенным в рапорте.
Указанные материалы подлежат хранению в отдельном номенклатурном деле канцелярии, секретариата "Материалы, списанные в наряд, по не подтвердившимся фактам" (Приложение 5).
16. КУЗ и ЖУИ подлежат заведению районными, городскими (на правах районных), областными, городскими (на правах областных) и приравненными к ним органами уголовного преследования, органами прокуратуры, включая их центральные аппараты.
Реквизиты КУЗ и ЖУИ заполняются в соответствии с содержанием их граф, с соблюдением хронологии и порядковой нумерации. Данные о заявителе, сведения о сообщаемом преступлении, движении обращения и принятом решении подлежат исчерпывающему изложению. В случае необходимости обеспечения конфиденциальности при регистрации заявлений, сообщений о преступлениях, допускается указание в КУЗ инициалов, обратившегося лица, без изложения содержания и данных о заявителе.
КУЗ и ЖУИ подлежат хранению в дежурных частях или соответствующих подразделениях органов уголовного преследования и заполняются должностными лицами, ответственными за регистрацию заявлений, сообщений о преступлениях. Листы книг и журналов нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
17. Оконченные КУЗ и ЖУИ, корешки талонов–уведомлений, номенклатурные дела по материалам, списанным в наряд, по не подтвердившимся фактам, передаются для хранения в канцелярию, секретариат. Срок хранения КУЗ – 5 лет, ЖУИ, корешков талонов–уведомлений и номенклатурного дела - 3 года.

18. Өтініштің тіркелуін қамтамасыз ету жауапкершілігі қылмыстық қудалау органның басшысына, бөлімшенің кезекші бөлімінің лауазымды тұлғасына және орындаушыға жүктеледі.
Прокуратура органдарына түскен қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді тіркеу осы міндет жүктелген лауазымды тұлға жүзеге асырады.
19. Қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешім қабылдау бойынша материалдар қылмыстық қудалау органдары бастап жүргізетін Бас тарту материалдарын есепке алу журналында тіркелуге жатады.
Бас тарту материалдары қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешімі қабылданған қылмыстық қудалау органының мұрағаттарында сақталады. Бас тарту материалдарының қабылдау, сақтау, есепке алу, беру және жою тәртібі Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры келіскен қылмыстық қудалау органының ведомстволық нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
4-тарау. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпараттарды қарау
20. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілері ҚР ҚІЖК сәйкес осы Нұсқаулықтың талаптарына сай тіркелген өтініштердің қаралуын қамтамасыз етеді.
21. Жасырын өтініштер АЕЖ-да тіркелуге жатады және мәліметтің мазмұнына байланысты қылмыстық қудалау органының бастығы немесе оны ауыстыратын лауазымды тұлға келесі шешімнің бірін қабылдайды:
1) жазбаша нұсқама береді:
өтінішті және хабарламаны тексеру туралы, егер онда дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы деректер қамтылса;
жедел мақсатта пайдалану үшін тиісті бөлімшелерге өтініштер мен хабарламаларды жіберу туралы;
2) жедел тексеру үшін негіздеме болмаған кезде номенклатуралық іске өтініштер мен хабарламалар есептен шығарылады.
Жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы жасырын өтініш расталған жағдайда, қылмыстық қудалау органының лауазымды тұлғасы тиісті баянатты жазып, оны осы Нұсқаулыққа сәйкес тіркеу қамтамасыз етіледі.
3) жасырын өтініш, егер онда дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы мәліметтер қамтылса, тиісті тексерулерді өткізу үшін тергеуде болуы немесе аумақтылығы бойынша жолданады.
Жасырын өтініш тергеуде болуы немесе аумақтылығы бойынша жолдаған кезде АЕЖ-да тиісті жазба жазылады.
22. ӨЕК-да тіркелген материалдар бойынша шешім ҚР ҚІЖК 184-бабында белгіленген мерзімде қабылданады.
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламаларды қарау мерзімін ұзарту, ҚР ҚІЖК 184-бабында белгіленгендер негізінде, тексеруді іске асыратын тұлғаның дәлелденген баянаты негізінде жүзеге асырылады: қосымша мәліметтер алу, құжаттарды немесе басқа материалдарды талап ету, оқиға болған орында тексеру, сараптама өткізу үшін.
Баянатта баяндалған негіздер орынды болған жағдайда, тексерудің тергеуге дейінгі мерзімі анықтау органының бастығы, тергеу бөлімінің бастығы, ал орталық аппараттарда – комитеттер төрағасының немесе департаменттер бастығының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың баянаттағы бұрыштамасымен ұзартылады.
Тексерудің тергеуге дейінгі мерзімі ұзартылса 3С-2 нысанды статистикалық карточкасы қойылады және прокурор хабардар етіледі. Хабарламада мерзімнің ұзартылу негізі көрсетіледі.
Материал бойынша қабылдаған шешімнің прокурормен күші бұзылған жағдайда, қайта қабылданған шешім 1 айдан кешіктірмей қабылдануы керек.

18. Ответственность за обеспечение регистрации обращений возлагается на начальника органа уголовного преследования, должностных лиц дежурной части подразделения и исполнителя.
Регистрация обращений о преступлениях, поступивших в органы прокуратуры, осуществляется должностным лицом, на которое возложена эта обязанность.
19. Материалы, по которым приняты решения об отказе в возбуждении уголовного дела, подлежат регистрации в Журнале учета отказных материалов, который заводится органом уголовного преследования.
Отказные материалы хранятся в архивах органов уголовного преследования, которыми принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела. Порядок приема, хранения, учета, выдачи и уничтожения отказных материалов, регламентируется ведомственными нормативными правовыми актами органов уголовного преследования, согласованными с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
Глава 4. Рассмотрение заявлений, сообщений, жалоб и иной
информации о преступлениях, происшествиях
20. Рассмотрение обращения, зарегистрированного согласно требованиям настоящей Инструкции в соответствии с УПК РК, обеспечивается субъектами правовой статистики и специальных учетов.
21. Анонимное обращение, подлежит регистрации в ЖУИ и начальник органа уголовного преследования либо должностное лицо, его замещающее, в зависимости от его содержания, принимает одно из решений:
1) дает письменное указание:
о проверке заявлений и сообщений, если в них содержатся данные о готовящемся или совершенном преступлении;
о передаче заявлений и сообщений в соответствующие подразделения для использования в оперативных целях;
2) при отсутствии оснований для оперативной проверки, списывает заявление и сообщение в номенклатурное дело.
В случае подтверждения анонимного обращения о совершенном или готовящемся преступлении, обеспечивается его регистрация в соответствии с настоящей Инструкцией, путем подачи соответствующего рапорта должностного лица органа уголовного преследования;
3) направляется анонимное обращение по подследственности или территориальности для проведения соответствующей проверки, если в них содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях.
При направлении анонимных обращений по подследственности или территориальности делается соответствующая отметка в ЖУИ.
22. Решение по материалу, зарегистрированному в КУЗ, принимается в сроки, установленные статьей 184 УПК РК.
Продление срока рассмотрения заявлений, сообщений о преступлениях, производится строго по мотивированному рапорту лица, осуществляющего проверку, на основаниях, указанных в статье 184 УПК РК для получения дополнительных сведений, истребования документов или иных материалов, проведения осмотра места происшествия, экспертизы.
В случае обоснованности изложенных в рапорте оснований, срок доследственной проверки продлевается резолюцией на рапорте начальником органа дознания, начальником следственного отдела, а в центральных аппаратах - председателями комитетов или начальниками департаментов либо лицами, их замещающими.
При продлении сроков доследственной проверки выставляется статистическая карточка формы ЗС-2 и уведомляется прокурор. В уведомлении указываются основания продления.
В случае отмены прокурором принятого решения по материалу повторное решение должно быть принято в срок - не более 1 месяца.

23. Қосымша тексеруді қажет ететін АЕЖ-да тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы басқа ақпарат:
1) оқиға болған орнынға шығу;
2) іздердің, кино-фото түсірімді, бейнежазбаның сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
3) жедел-іздестіру шараларын өткізу;
4) жәбірленушілерден, куәгерлерден сұрастыру үшін себеп болады.
24. АЕЖ-да тіркелген қылмыстар, оқиғалар туралы басқа ақпараттар түскен кезінен бастап 24 сағаттан аспайтын мерзімде тексерілуі керек, ал қосымша мәліметтерді алу, құжаттарды немесе басқа материалдарды талап ету, оқиға болған орында тексеріс өткізу қажет болған кезде, қарау мерзімі орындаушының баянатымен органның бірінші басшысымен немесе оның орынбасарымен (орталық аппараттарды – комитеттер төрағасының немесе департаменттер бастығының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың) 3 тәулікке дейін ұзартылуы мүмкін.
Тергеуге дейінгі тексеру мерзімін ұзартқан кезде 3 тәулік ішінде прокурор хабардар етіледі. Прокурорға берілетін хабарламада ұзарту негізі көрсетілуі қажет.
25. АЕЖ тіркеліп, одан әрі ӨЕК ауыстырылған басқа ақпаратты қараудың жалпы мерзімі ҚР ҚІЖК 184-бабында белгіленген мерзімнен аспауы керек.
5-тарау. Жеке тәртіпте қылмыстық қудалауға жататын қылмыстар туралы шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау туралы
26. Соттардың шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау ҚР ҚІЖК талаптарына және осы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
27. Сот кеңсесіне пошта, талаграф, факсимильдік байланыс бойынша, не қолма-қол түскен шағымдарды қабылдау, іс өндірісін жүргізу тәртібін реттейтін ведомстволық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
Шағым ӨЕК (6-қосымша) сотқа түскен кезден бастап, келесі күннен кешіктірілмей тіркеуі қажет.
Егер берілген шағым ҚР ҚІЖК 390-бабының екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе, судья өтініш берушіге оларды көрсетілген талаптарға сәйкестендіруді ұсынады және ол үшін мерзім белгілейді. Нұсқаманы орындамаған жағдайда, судья қаулысымен шағымды өндіріске қабылдаудан бас тартады және ол жайында өтініш берушіні хабардар етеді. Белгіленген талаптарды орындаған жағдайда, судья шағымды 3 тәулік ішінде қарап:
1) өз өндірісіне шағымды қабылдауға;
2) тергеуде болуы немесе соттылығы бойынша шағымды жіберуге;
3) шағымды өндіріске қабылдаудан бас тарту туралы қаулыны шығарады.
28. Жеке айыптау тәртібімен түскен Шағымдарды есепке алу журналы қатаң есептілік құжаты болып табылды, сот кеңсесінде сақталады және оны шағымды тіркеуге жауапты тұлға жүргізеді. Журналдың парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі.
Жеке айыптау тәртібімен түскен Шағымдарды есепке алу журналының деректемелері бағандарының мазмұнына сәйкес, хронология және реттік нөмірін бойынша толтырылуы тиіс.

23. Иная информация о преступлениях, происшествиях, зарегистрированная в ЖУИ, требующая дополнительной проверки, служит поводом для:
1) выезда на место происшествия;
2) принятия мер по обеспечению сохранности следов, кино- фотосъемки, видеозаписи;
3) проведения оперативно-розыскных мероприятий;
4) опроса потерпевших, свидетелей.
24. Иная информация о преступлениях, происшествиях, зарегистрированная в ЖУИ, подлежит проверке в срок не свыше 24 часов с момента ее поступления, а при необходимости получения дополнительных сведений, истребования документов или иных материалов, проведения осмотра места происшествия, срок рассмотрения может быть продлен по рапорту первым руководителем органа уголовного преследования либо его заместителем, а в центральных аппаратах - председателями комитетов или начальниками департаментов либо лицами, их замещающими до 3 суток.
При продлении сроков доследственной проверки в течение 3 суток уведомляется прокурор. В уведомлении прокурора должны быть указаны основания продления.
25. Общий срок рассмотрения иной информации, зарегистрированной в ЖУИ и в последующем перенесенной в КУЗ, не должен превышать срока, установленного статьей 184 УПК РК.
Глава 5. О приеме, регистрации, учете, в том числе в
электронном формате, и рассмотрении жалоб о преступлениях,
подлежащих уголовному преследованию в частном порядке
26. Прием, регистрация, учет, в том числе в электронном формате, и рассмотрение жалоб судами осуществляются в соответствии с требованиями УПК РК и настоящей Инструкции.
27. Прием жалоб, поступивших в канцелярию суда по почте, телеграфу, факсимильной связью либо нарочно, осуществляется в соответствии с ведомственными актами, регулирующими порядок ведения делопроизводства.
Жалоба подлежит регистрации в КУЗ (Приложение 6) не позднее следующего дня с момента поступления в суд.
Если поданная жалоба не соответствует требованиям, указанным в части второй статьи 390 УПК РК, судья предлагает заявителю привести ее в соответствие с указанными требованиями и устанавливает для этого срок. В случае неисполнения указания, судья своим постановлением отказывает в принятии жалобы к производству и уведомляет об этом заявителя. В случае соблюдения отмеченных требований судья, рассмотрев жалобу, в течение 3-х суток выносит постановление о:
1) принятии жалобы к своему производству;
2) передаче жалобы по подследственности или подсудности;
3) об отказе в принятии жалобы к производству.
28. Журнал учета поступивших жалоб в порядке частного обвинения является документом строгой отчетности, хранится в канцелярии суда и ведется лицами, ответственными за регистрацию жалоб. Листы журнала нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
Реквизиты Журнала учета поступивших жалоб в порядке частного обвинения подлежат заполнению в соответствии с содержанием их граф, соблюдением хронологии и порядковых номеров.

29. Жеке айыптау тәртібінде аяқталған Шағымдарды есепке алу журналдары іс жүргізуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерімен регламенттіленген мерзім ішінде, соттарда сақталады.
6-тарау. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, сонымен қатар электронды форматта және қарау тәртібін сақтауды қадағалау және бақылау
30. Қылмыстық қудалау органының бастығы немесе оның ауыстыратын тұлға:
1) қолданыстағы заңға сәйкес қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және басқа ақпараттарды қабылдаудың, тіркеудің, есепке алудың, сонымен қатар электронды форматта және қараудың белгіленген реттемелерін сақтауға жауапты;
2) қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштердің, хабарламалардың және басқа да ақпараттардың қарау мерзімін, уақытылы және толыққанды тіркелуін, сонымен қатар ӨЕК және АЕЖ дұрыс жүргізілуін күн сайын бақылауды жүзеге асырады.
Қылмыстық қудалау органдарының орталық, облыстық және соларға теңестірілген аппараттарында қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды форматта және қарау тәртібін толық және жан-жақты бақылау үшін, қызметі жеке нормативтік құқықтық актілермен реттелетін есепке алу-тіркеу тәртібінің жағдайын бақылау бойынша комиссиясы құрылады.
31. Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді қабылдау, тіркеу, есепке алу, соның ішінде электронды және қарау заңдылығын қадағалауды қадағалаушы және уәкілетті прокурорлар жүзеге асырады.
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 1-қосымша
Негіз___________________
Сақталу мерзімі________________
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарларды есепке алу кітабы
_______________________________________________________________
(қылмыстық қуғындау органының атауы)
Басталуы «___»________20_____ ж.
Аяқталуы «___»__________20____ж.
Түгендеу №_____________________
(Осы кітаптың сыртқы парағының артқы жағында жазылады)
Өтініштерді есепке алу кітабының нысаны (одан-әрі ӨЕК) қылмыстық қуғындау органдарының барлығы үшін бірыңғай және қатаң есептілік құжаты болып табылады, тек бір данада ғана толтырылады.
ӨЕЖ іс жүргізу ережелеріне сәйкес ресімделеді, тіркеледі және кітапшаланады.
ӨЕЖ қылмыстық қуғындау органының кезекші бөлімінде сақталады.
ӨЕЖ жазбалар қалам арқылы, қысқартусыз қолмен жазылады. Түзетуге болмайды. Қате жазылған жазбалар сызылып, кезекші бөлімнің лауазымды тұлғасымен қол қойылады.
ӨЕК тіркемей өтінішті орындау және тексеру жүргізу үшін орындаушыға беруге қатаң тыйым салынады.
ӨЕЖ аяқталуы бойынша заңмен белгіленген тәртіпте 5 жыл ішінде аяқталуы үшін хатшылыққа тапсырылады.
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды есепке алу
кітабының бағандар мазмұны
Р/с №
Қылмыс туралы өтінішті, хабарламаны тіркеу күні, (күні, айы, жылы, сағаты, минуты)
Өтініштің, хабарламаның органға немесе лауазымды тұлғаға нақты келіп түскен күні (күні, айы, жылы, сағаты, минуты)
Қылмыс туралы хабарлаған тұлға туралы мәліметтер (аты-жөні, мекен-жайы, телефоны, ұйымның, мекеменің, кәсіпорынның мекен-жайы, телефоны, сондай-ақ атауы)
Қылмыс туралы өтініштің, хабарламаның қысқаша мазмұны (уақыты, орны, себебі, ҚР ҚК бабы)
Қылмыс туралы өтініштер, хабарламалар бойынша қабылданған шаралар, алып қойылған айғақ заттар тізбесі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жедел тергеу тобының құрамы және оқиға болған жерге шығу
Өтінішті, хабарламаны қарау кіммен және кімге, қашан тапсырылды
Өтінішті, хабарламаны орындау үшін алған тұлғаның қолы, алған күні (тегі мен лауазымы түсінікті жазылсын)
Өтінішті, хабарламаны ҚР ҚІЖК 185-бабына сәйкес тексеру нәтижелері, қозғалған қылмыстық іс нөмірі, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған күн, тіркеу нөмірі, шығыс нөмірі, материал соттылығы, тергеуде болуы және жеке айыптау істері бойынша алдын-ала тергелу үшін қайда жолданды
Мерзімнің ұзартылуы туралы прокурорға ескерту жолданды (шығыс нөмірі, күні)
Өтінішті, хабарламаны қараудың күні және ұзарту мерзімі
7
8
9
10
11
12
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 2-қосымша
Негіз____________________
Сақтау мерзімі________________
Ақпараттарды есепке алу
Журналы
_______________________________________________________________(қылмыстық қуғындау органының атауы)
Басталуы «___»________20_____ ж.
Аяқталуы «___»__________20____ж.
Түгендеу №_____________________
(Осы кітаптың сыртқы бетінің артқы жағында жазылады)
Ақпараттарды есепке алу журналының нысаны (одан-әрі АЕЖ) қылмыстық қуғындау органдарының барлығы үшін бірыңғай және қатаң есептілік құжаты болып табылады, тек бір данада ғана толтырылады.
АЕЖ іс жүргізу ережелеріне сәйкес ресімделеді, тіркеледі және кітапшаланады.
АЕЖ қылмыстық қуғындау органының кезекші бөлімінде сақталады.
АЕЖ жазбалар қалам арқылы, қысқартусыз қолмен жазылады. Түзетуге болмайды. Қате жазылған жазбалар сызылып, кезекші бөлімнің лауазымды тұлғасымен қол қойылады.
АЕЖ аяқталуы бойынша заңмен белгіленген тәртіпте 5 жыл ішінде сақталуы үшін хатшылыққа тапсырылады.
Ақпараттарды есепке алу журналы бағандарының мазмұны
Р\с №
Ақпарат қашан келіп түсті (күні, сағаты, минуты)
Кім хабарлады (өтініш берушінің аты-жөні, мекенжайы, телефоны кәсіпорын, мекеменің мекенжайы және телефоны, орталық күзет пульті кезекшісінің (диспетчерінің) аты-жөні
Ақпараттың мазмұны (уақыты, орны, себебі)
Ақпарат бойынша кезекшімен қабылданған шаралар
Ақпаратты тексеру нәтижелері
Ақпарат нақтыланды:
Қылмыс белгілерін куәландыратын өтініш, хабар, жинақталған материал келіп түсті, Өтініштерді есепке алу кітабына ауыстырылды
Тіркеу №___ __________ ж.,
әкімшілік, тәртіптік әрекеттегі шаралар қабылданды (кіммен, қандай, қашан)
Материалдар тергеуі, соттылығы бойынша басқа органға жолданды, Ақпараттарды есепке алу журналының №, күні ақпаратт алған органның атауы, қабылдағанның лауазымы, аты-жөні.
Ақпарат нақтыланған жоқ:
Тексеру жүргізген органның тегі, лауазымы, қолы, номенклатуралық істің №, тексеру материалдары парақтарының саны
1
2
3
4
5
6
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 3-қосымша
Приложение 3 Инструкции
о приеме, регистрации учете,
в том числе в электронном
формате и рассмотрении заявлений
и сообщений и иной информации
о преступлениях,происшествиях
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(түбіртек)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(корешок)
/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
(карточканың саны \номер карточки)
Өтініш \заявление, хабарлама\сообщение
__________________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні\фамилия, инициалы заявителя)
__________________________________________
(мекеме атауы\наименование организации)
қабылданды\принято.
Өтініш, хабарламаның қысқаша мазмұны\краткое содержание заявлений, сообщений ________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды Есепке алу кітабындағы тіркеу жазбасының нөмірі мен күні\номер и дата регистрационной записи в Книге учета заявлений и сообщений о преступлениях
№______ «____»______________20____ж.(г)
Өтінішті, хабарламанықабылдаған қызметкердің лауазымы, аты-жөні, қолы \ должность Ф.И.О., подпись сотрудника принявшего заявление, сообщение
__________________________________________
__________________________________________
________________________
(қолы\подпись)
Талон-хабарламаны қабылдаушының қолы \ подпись получившего талон-уведомление
__________________«___» сағ\час «___» мин.
«___»____________________20___ж.\г.
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(отрывной талон)
/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
(карточканың саны \номер карточки)
Өтініш \заявление, хабарлама\сообщение
__________________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні\фамилия, инициалы заявителя)
__________________________________________
(мекеме атауы\наименование организации)
қабылданды\принято.
Қабылдаған\принял_________________________
(лауазымы, аты-жөні\
__________________________________________
должность, фамилия и инициалы)
__________________________________________
__________________________________________
(орган атауы, мекенжайы және қызметтік
телефоны\наименование органа, адрес и                 служебный телефон)
__________________________________________
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды Есепке алу кітабындағы тіркеу жазбасының нөмірі мен күні\номер и дата регистрационной записи в Книге учета заявлений и сообщений о преступлениях
№______ «____»______________20____ж.(г)
Ескерту\примечание:
Өтініш немесе хабарлама бойынша шешім қылмыстық-іс жүргізу заңында белгіленген мерзімде қабылданатын болады\решение по заявлению или сообщению будет принято в сроки, установленные уголовно-процессуальным законом
«___»____________________20___ж.\г.
________________________
(қолы\подпись)
Интернет желісінің мекен жайы: http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет сайта: http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012 телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-777 нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по номеру 8 800-080-777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі арқылы
С мобильного телефона по номеру 1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық ізге түсу органының телефон нөмірі _________________
Номер телефона органа уголовного преследования, принявшего заявления: ____________________
Интернет желісінің мекен жайы: http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет сайта: http:\\service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012 телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-777 нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по номеру 8 800-080-777
Ұялы телефон бойынша 1414 нөмірі арқылы
С мобильного телефона по номеру 1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық ізге түсу органының телефон нөмірі _________________
Номер телефона органа уголовного преследования, принявшего заявления: ____________________
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 4-қосымша
Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарларды тіркеу МӨРІНІҢ ҮЛГІСІ
_____________________________________________________
(органның атауы)
«____»______________20_____ ж. №_________
Кезекші _________________________________(қолы, тегі)
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 5-қосымша
Негіз_________________
Сақтау мерзімі_______________
НОМЕНКЛАТУРЛЫҚ ІС № _______
Нақтыланбаған деректер бойынша нарядка жіберліген материалдар___________________________________________________
(қылмыстық қуғындау органының атауы)
Басталуы «____»_____________20____ж.
Аяқталуы «____»_____________20____ж.
Түгендеу №____________ том №_______
Номенклатуралық іс бағандарының мазмұны
Р\с №
Құжат атауы
Парақ саны
1
Қылмыстар, оқиғалар туралы
өтініштерді, хабарларды,
шағымдар мен басқа да
ақпараттарды қабылдау, тіркеу,
есепке алу, сонымен қатар
электронды форматта және қарау
туралы Нұсқаулыққа қоса
берілген 6-қосымша
Негіз ____________________
Сақтау мерзімі ________________
Шағымдарды есепке алу кітабы
__________________________________________________________
(сот атауы)
Басталуы «___»__________20__ж.
Аяқталуы «___»__________20__ж.
Түгендеу №_____________________
Шағымдарды есепке алу кітабы бағандарының мазмұны
Р\с №
Жеке айыптау істері бойынша шағымның келіп түскен күні
Солардың ішінде
Шағым берген тұлға туралы мәліметтер (аты-жөні, мекенжайы, өтініш берушінің телефоны)
Жеке айыптау істері бойынша шағымның қысқаша мазмұны (уақыты, себеп орны, ҚР ҚК бабы)
Шағымды қарау кімге және қашан тапсырылды
Тергеу, анықтау органдарынан және прокурордан
Аумақтылығы бойынша басқа соттардан
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Қарау үшін шағымды алған тұлғаның қолы
Шығарылған қаулылар
Шағымдарды беру туралы
Шағымды қарастырған күн
Шағымды өз өндірісіне қабылдау туралы
Шағымды өз өндірісіне қабылдаудан бас тарту туралы
Тергеуде болуына қатысты
Соттылығы бойынша
8
9
10
11
12
13

29. Оконченные Журналы учета поступивших жалоб в порядке частного обвинения хранятся в судах в течение срока, установленного нормативными правовыми актами, регламентирующими ведение делопроизводства.
Глава 6. Надзор и контроль за соблюдением порядка приема,
регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и
рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о
преступлениях, происшествиях
30. Начальник органа уголовного преследования или лицо его замещающее:
1) несет ответственность за соблюдение установленной процедуры приема, регистрации, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях в соответствии с действующим законодательством;
2) осуществляет ежедневный контроль за своевременностью и полнотой регистрации, сроками рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, а также за правильностью ведения КУЗ и ЖУИ.
Для полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях в центральных, областных и приравненных к ним органах уголовного преследования создаются комиссии по контролю за состоянием учетно-регистрационной дисциплины, деятельность которых регламентируется отдельными нормативными правовыми актами.
31. Надзор за законностью приема, регистрации, учета, в том числе в электронном формате, и рассмотрения обращений о преступлениях, происшествиях осуществляют надзирающие и уполномоченные прокуроры.
Приложение 1
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном
формате, и рассмотрении заявлений,
сообщений, жалоб и иной информации
о преступлениях, происшествиях
Основание ____________________
Срок хранения ________________
КНИГА
учета заявлений и сообщений о преступлениях
________________________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начата "___" __________ 20__ г.
Окончена "___" ________ 20__ г.
Инвентарный № _____________________
(Печатается на обороте титульного листа данной книги)
Форма Книги учета заявлений (КУЗ) единая для всех органов
уголовного преследования и является документом строгой отчетности
и заполняется в одном экземпляре.
КУЗ оформляется, регистрируется и брошюруется в соответствии
с правилами делопроизводства.
КУЗ храниться в дежурной части органа уголовного преследования.
Записи в КУЗ производятся от руки авторучкой, без сокращений.
Исправление не допускается. Ошибочные записи зачеркиваются и
удостоверяются подписью должностного лица дежурной части.
Передача заявления исполнителю для проведения проверки
и исполнения без регистрации в КУЗе категорически запрещается.
По окончании КУЗ сдается в секретариат для последующего
хранения в установленном порядке в течение 5 лет.
Содержание граф Книги учета заявлений и сообщений
о преступлениях
п/п
Дата
регистрации
заявления,
сообщения о
преступлении
(число, месяц,
год, часы,
минуты)
Дата
фактического
поступления
заявления,
сообщения в
орган либо
должностному
лицу (число,
месяц, год,
часы, минуты)
Сведения о
лице,
сообщившем о
преступлении
(ф.и.о., адрес,
телефон
заявителя,
адрес, телефон,
наименование
организации,
предприятия,
учреждения)
Краткое
содержание
заявления,
сообщения о
преступлении
(время, место,
обстоятельств)
статья УК РК
Меры, принятые
по заявлению
сообщению о
преступлении,
перечень
изъятых
вещественных
доказательств
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Состав
оперативно-
следственной
группы и
время выезда
на место
происшествия
Кем, кому
и когда
поручено
рассмо-
трение
заявления,
сообщения
Подпись лица
получившего
заявление,
сообщение для
исполнения.
Дата и время
получения
(фамилия и
должность
указать
разборчиво)
Результат проверки
заявления,
сообщения в
соответствии со
ст. 185 УПК РК,
возбужденного
уголовного дела,
дата вынесения
постановления об
отказе в
возбуждении
уголовного дела,
регистрационный
номер № исходящий №
орган куда
направлен материал
для
предварительного
расследования по
подследственности,
по делам частного
обвинения, по
подсудности.
Направленно
уведомление
прокурору о
продлении
срока
(исходящий
№, дата )
Дата и
сроки
продления
рассмо-
трения
заявления,
сообщения
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений, сообщений,
жалоб и иной информации
о преступлениях, происшествиях
Основание ____________________
Срок хранения ________________
ЖУРНАЛ
учета информации
_____________________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начат "___" ____________ 20__ г.
Окончен "___" __________ 20__ г.
Инвентарный № _____________________
(Печатается на обороте титульного листа данной книги)
Форма Журнала учета информации (далее - ЖУИ) единая для
всех органов уголовного преследования и является документом
строгой отчетности и заполняется только в одном экземпляре.
ЖУИ оформляется, регистрируется и брошюруется в соответствии
с правилами делопроизводства.
ЖУИ храниться в дежурной части органа уголовного преследования.
Записи в ЖУИ производятся от руки авторучкой, без сокращений.
Исправление не допускается. Ошибочные записи зачеркиваются
и удостоверяются подписью должностного лица дежурной части.
По окончании ЖУИ сдается в секретариат для последующего
хранения в установленном порядке в течение 5 лет.
Содержание граф Журнала учета информации
п/п
Когда
поступила
информация
(дата,
часы,
минуты)
Кто сообщил:
(ф.и.о., адрес,
телефон
заявителя,
название, адрес
и телефон
предприятия,
организации,
учреждения,
ф.и.о.,
дежурного
(диспетчера),
пульта
централизован-
ной охраны
Содержание
информации
(время,
место,
обсто-
ятельства)
Меры,
принятые
дежурным
по
информации
Результаты проверки
информации
Информация подтвердилась:
Поступило заявление,
сообщение, собранный
материал, свидетельствующий о
признаках преступления,
перенесено в Книгу учета
заявлений,
Регистрационный № _____
от _____ г.,
приняты меры
административного,
дисциплинарного воздействия
(кем, какое, когда)
материалы направлены по
подследственности,
территориальности в другой
орган, № Журнала учета
информации дата, наименование
органа получившего информацию
с указанием должности и
фамилии, имени и отчества
принявшего.
Информация не подтвердилась:
Фамилия, должность лица,
проводившего проверку, его
подпись, № номенклатурного
дела, количество листов
проверочного материала.
1
2
3
4
5
6
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді,
хабарламаларды, шағымдарды және өзге
ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу,
соның ішінде электронды форматта және қарау
жөніндегі Нұсқаулыққа қоса берілген 3 қосымша
Приложение 3
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений и сообщений и иной
информации о преступлениях, происшествиях
ТАЛОН-ХАБАРЛАМА                     ТАЛОН-ХАБАРЛАМА
(түбіртек)                         (жыртылмалы талон)
ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ                  ТАЛОН-УВЕДОМЛЕНИЕ
(корешок)                         (отрывной талон)
/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/           /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
(карточканың саны \номер карточки      (карточканың саны \номер карточки)
Өтініш \заявление, хабарлама\           Өтініш \заявление, хабарлама\
сообщение                               сообщение
_______________________________         _______________________________
(өтініш берушінің аты-жөні\             (өтініш берушінің аты-жөні\
фамилия, инициалы заявителя)            фамилия, инициалы заявителя)
_______________________________         _______________________________
(мекеме атауы \ наименование            (мекеме атауы \ наименование
организации)                            организации)
қабылданды\принято.                     қабылданды\принято.
Өтініш, хабарламаның қысқаша            Қабылдаған\принял _____________
мазмұны\краткое содержание
заявлений, сообщений                    _______________________________
_________________________________       _______________________________
_________________________________       _______________________________
_________________________________       (орган атауы, мекенжайы және
_________________________________       қызметтік телефоны\наименование
Қылмыстар туралы өтініштер мен         органа, адрес и служебный телефон)
хабарламаларды Есепке алу кітабындағы
тіркеу жазбасының нөмірі мен күні\
номер и дата регистрационной записи
в Книге учета заявлений и сообщений    _____________________________
о преступлениях                        Қылмыстар туралы өтініштер мен
№_________"____"____________           хабарламаларды Есепке алу
20____ ж.\г.                           кітабындағы тіркеу жазбасының
Өтінішті, хабарламаны қабылдаған       нөмірі мен күні\номер и дата
қызметкердің лауазымы, аты-жөні,қолы\  регистрационной записи в Книге
должность, Ф.И.О., подпись сотрудника, учета заявлений и сообщений о
принявшего заявление, сообщение        преступлениях
_________________________________      №___ "__" ________ 20____ ж.(г)
_________________________________      Ескерту\примечание:
__________________________      Өтініш немесе хабарлама
(қолы \ подпись)           бойынша шешім қылмыстық-іс
Талон-хабарламаны қабылдаушының қолы\  жүргізу заңында белгіленген
подпись получившего талон-уведомление  мерзімде қабылданатын болады\
_________________ "___" cағ\час        решение по заявлению или
"___" мин.                             сообщению будет принято в
"____" _____________ 20___ ж.\г.       сроки, установленные уголовно-
процессуальным законом
"__" __________ 20____ ж.\г.
________________
(қолы\подпись)
Интернет желісінің мекен жайы:      Интернет желісінің мекен жайы:
http:\\service.pravstat.kz          http:\\service.pravstat.kz
Адрес Интернет сайта: http:\\       Адрес Интернет сайта: http:\\
service.pravstat.kz                 service.pravstat.kz
SMS бойынша хабарласу 1012          SMS бойынша хабарласу 1012
телефон нөмірі арқылы               телефон нөмірі арқылы
1012 номер телефона SMS сообщения   1012 номер телефона SMS сообщения
Телефон бойынша 8 800-080-777       Телефон бойынша 8 800-080-777
нөмірі арқылы                       нөмірі арқылы
Со стационарного телефона по        Со стационарного телефона по
номеру 8 800-080-777                номеру 8 800-080-777
Ұялы телефон бойынша                Ұялы телефон бойынша
1414 нөмірі арқылы                  1414 нөмірі арқылы
С мобильного телефона               С мобильного телефона
по номеру 1414                      по номеру 1414
Өтінішті қабылдаған қылмыстық       Өтінішті қабылдаған қылмыстық
ізге түсу органының                 ізге түсу органының
телефон нөмірі ________________     телефон нөмірі ________________
Номер телефона органа уголовного    Номер телефона органа уголовного
преследования,                      преследования,
принявшего заявления: _________     принявшего заявления: _________
Приложение 4
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений, сообщений и иной
информации о преступлениях, происшествиях
ОБРАЗЕЦ ШТАМПА
регистрации заявлений и сообщений о преступлениях
____________________________________________
(наименование органа)
"____" _____________ 20__ г. № ________
Дежурный _________________________________ (подпись, фамилия)
Приложение 5
к Инструкции о приеме, регистрации,
учете, в том числе в электронном формате,
и рассмотрении заявлений, сообщений и иной
информации о преступлениях, происшествиях
Основание _________________
Срок хранения _______________
НОМЕНКЛАТУРНОЕ ДЕЛО № ___________
Материалы, списанные в наряд, по неподтвердившимся фактам
___________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начато "____" _____________ 20_____ г.
Окончено "____" _____________ 20____ г.
Инвентарный № ____________ том № _______
Содержание граф номенклатурного дела
п/п
Наименование документа
Количество страниц
1
Приложение 6
к Инструкции о приеме, регистрации, учете,
в том числе в электронном формате, и
рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и
иной информации о преступлениях, происшествиях
Основание ____________________
Срок хранения ________________
Книга
учета жалоб
________________________________________________________________
(наименование суда)
Начата "___" ____________ 20__ г.
Окончена "___" __________ 20__ г.
Инвентарный № _____________________
Содержание граф Книги учета жалоб
п/п
дата
поступления
жалобы по
делам
частного
обвинения
из них
сведения о
лице,
подавшем
жалобу
(ф.и.о.,
адрес,
телефон
заявителя)
краткое
содержание
жалобы по
делам частного
обвинения
(время, место,
обстоятельства
, статья УК РК)
кому и
когда
поручено
рассмотре-
ние жалобы
от органов
следствия
и дознания
и
прокурора
от других
судов по
территори-
альности
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
подпись лица,
получившего
жалобу для
рассмотрения.
Дата получения.
вынесено постановлений
о передаче жалоб
дата
рассмотрения
жалобы
о принятии
жалобы к
своему
производству
об отказе в
принятии
жалобы к
своему
производству
по
подследст-
венности
по
подсуд-
ности
8
9
10
11
12
13