Ішкі суларда жүзетін кемелерді және аралас "өзен - теңіз" суларында жүзетін кемелерді жаңарту жөніндегі қағиданы бекіту
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 197 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 3 мамырда № 6933 болып тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 19) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі суларда жүзетін кемелерді және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жаңарту жөніндегі қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің вице-министрі Е.С.Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 6 сәуірдегі
№ 197 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі суларда жүзетін кемелерді және аралас "өзен-теңіз"
суларында жүзетін кемелерді жаңарту жөніндегі
қағиданы бекіту
1. Жалпы ереже
§1. Қолданылу саласы
1. Құжаттарды ресімдеу және өткізу рәсімдерін реттейтін ұйымдастырушылық және техникалық талаптар, кемелердің корпустарын, механизмдерін және электр жабдықтарын жаңарту кезіндегі жұмыстың көлемі ішкі суларда және "өзен–теңіз" суларында жүзетін кемелерді жаңарту жөніндегі қағиданың (бұдан әрі – Қағида) реттеу мәні болып табылады.
2. Осы Қағидада уәкілетті органмен бекітілген және Қазақстан Республикасы Көлік және қатынас жолдары комитетінің "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің қызметінде пайдаланылатын қағидаларға (бұдан әрі – Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасы) сілтемелер бар.
3. Осы Қағидада қолданылатын Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасына мынадай нормативтік құжаттар кіреді:
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 Ішкі суларда жүзетін кемелерді жасау қағидасы бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 тіркелген) (бұдан әрі - ІЖКҚ);
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 137 Аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жасау қағидасы бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6883 тіркелген) (бұдан әрі - АЖКҚ).

Об утверждении Правил по обновлению судов внутреннего водного плавания и судов смешанного "река-море" плавания
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2011 года № 6933.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по обновлению судов внутреннего водного плавания и судов смешанного "река-море" плавания.
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Кусаинов
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 6 апреля 2011 года № 197
Правила по обновлению судов внутреннего водного плавания
и судов смешанного "река-море" плавания
1. Общие положения
§ 1. Область применения
1. Настоящие Правила по обновлению судов внутреннего водного плавания и судов смешанного "река-море" плавания (далее - Правила) определяют порядок процедуры прохождения и оформления документов, а также объем работы при обновлении корпусов, механизмов, электрического оборудования судов.
2. В настоящих Правилах имеются ссылки на правила, утвержденные уполномоченным органом и используемые в деятельности государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Правила Регистра судоходства).
3. Правила Регистра судоходства включают в себя следующие нормативные правовые акты, используемые в настоящих Правилах:
1) Правила постройки судов внутреннего плавания, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 127 (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6271), (далее - ПСВП);
2) Правила постройки судов смешанного "река-море" плавания, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 137 (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6883), (далее - ПССП).

4. Осы Қағида келесі объектілерге қолданылады:
1) "Л", "Р", және "О" сыныпты ішкі суларда жүзетін және "О-ПР", "М-ПР" және "М-СП" сыныпты аралас суларда жүзетін кемелердің болат корпустарына;
2) барлық үлгідегі және сыныптағы ішкі және аралас суларда жүзетін кемелердің механизмдері мен жабдықтарына (бұдан әрі – механизмдер);
3) жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз дегенде ішкі және аралас суларда жүзетін кемелердің барлық үлгілері мен сыныптарының электр жабдығына электростанция (бір немесе бірнеше дизельгенераторы және негізгі тарату қалқаны бар), кабельдік желі және кеменің техникалық құралдарының электрқозғалтқыштары көзделген.
5. Осы Қағиданың 1-тармағында айтылмаған кемелердің басқа түрлерінің жеке топтағы элементтерін, сыныбы, тағайындалуы, мөлшері мен қуаттылығын жаңартуға осы Қағиданы қолдану мүмкіндігі Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің "Қазақстан су жолдары" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының "Кеме қатынасының тіркелімі" филиалының (бұдан әрі – Кеме қатынасының тіркелімі) арнайы нысаны болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.01.2023 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кемені немесе оның элементтерінің жеке топтарын жаңарту туралы шешім Кеме қатынасы тіркелімінің келісуі бойынша қабылданады.
§2. Жалпы нұсқаулар
7. Кемені жаңарту ұғымы деп таңдап алынған жаңарту деңгейіне байланысты, кеме корпусының, механизмдер мен электр жабдықтарының техникалық күйі белгіленген мерзім ішінде кемені сенімді пайдалануды қамтамасыз ететін Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген іс-шаралар кешенін айтады.
8. Қағидада мынадай жаңарту деңгейлері белгіленген (электр жабдықтары, механизмдер және корпус бойынша бөлек):
1) 1-ші деңгей (У1), жаңартылған кеменің кемінде 15 жылға дейін сенімді пайдаланылуын қамтамасыз ететін кеменің техникалық күйін куәландыратын деңгей;
2) 2-ші деңгей (У2), жаңартылған кеменің кемінде 10 жылға дейін сенімді пайдаланылуын қамтамасыз ететін кеменің техникалық күйін куәландыратын деңгей.
9. 1 немесе 2-деңгейге жаңартылған кеме корпусының механизмдерінің және электр жабдықтарының техникалық күйі, қызмет ету мерзімі 20 жылға жобаланған жаңа кеменің 5 жыл немесе 10 жыл пайдаланғаннан кейінгі тиісті элементтерінің техникалық күйіне сәйкес келеді деп танылады. Бұл ретте, жаңа кеменің барлық параметрлерінің (негізгі өлшемдері, жүк көтергіштігі, бағыты, кеменің сыныбы, жүзу ауданы) жаңартылған кеменің параметрлерінен айырмашылығы жоқ деп есептеледі.

4. Настоящие Правила распространяются на следующие объекты:
1) стальные корпуса судов внутреннего плавания классов "Л", "Р", "О" и смешанного плавания "О-ПР", "М-ПР" и "М-СП";
2) механизмы и оборудование судов (далее - механизмы) внутреннего и смешанного плавания всех типов и классов;
3) электрическое оборудование судов внутреннего и смешанного плавания всех типов и классов, на которых предусмотрены как минимум, электростанция (с одним или несколькими дизель - генераторами и главным распределительным щитом), кабельная сеть и электродвигатели судовых технических средств, обеспечивающих безопасность плавания.
5. Возможность применения настоящих Правил для обновления отдельных групп элементов судов других типов, классов и назначений, размерений и мощности, не оговоренных в пункте 1 настоящих Правил, является предметом специального рассмотрения филиала "Регистр судоходства" Республиканского государственного казенного предприятия "Қазақстан су жолдары" Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Регистр судоходства).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.01.2023 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Решение об обновлении судна или отдельных групп его элементов, принимаются по согласованию с Регистром судоходства.
§ 2. Общие указания
7. Под обновлением судна, понимается комплекс согласованных с Регистром судоходства производимых мероприятий, после осуществления, которых техническое состояние корпуса судна, механизмов и электрического оборудования позволит обеспечить надежную эксплуатацию судна в течение установленного срока, в зависимости от выбранного уровня обновления.
8. Правилами установлены следующие уровни обновления (отдельно по корпусу, механизмам и электрическому оборудованию):
1) уровень 1 (У1), удостоверяющий техническое состояние судна, обеспечивающий надежную эксплуатацию обновленного судна не менее 15 лет;
2) уровень 2 (У2), удостоверяющий техническое состояние судна, обеспечивающий надежную эксплуатацию обновленного судна не менее 10 лет.
9. Техническое состояние корпуса, механизмов и электрического оборудования судна, обновленного на уровень 1 или уровень 2, признается аналогичным техническому состоянию соответствующих элементов спроектированного на срок службы 20 лет нового судна после 5-летней или 10-летней эксплуатации. Все параметры нового судна (главные размерения, грузоподъемность, назначение, класс судна, район плавания) не отличаются от обновленного судна.

10. Жаңартудың деңгейін таңдап алғанына байланысты, кемені жаңарту дәрежесі оның техникалық жағдайын бағалағаннан кейін және жаңартылған кемені пайдаланудың жоспары бойынша тағайындалады.
11. Кемені жаңарту жөніндегі іс-шаралар кешені (кеменің электр жабдығы, механизмдері және корпус бойынша жеке немесе бір мезгілде барлық элементтері бойынша) келесі кезеңдерді қамтиды:
1) осы Қағидаға 1-қосымшада келтірілген нысан бойынша кеме элементтерін жаңарту туралы өтінімді Кеме қатынасы тіркелімінің орталық аппаратына жіберу;
2) Кеме қатынасы тіркелімінің орталық аппаратының тапсырмасы бойынша Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне құжаттарды қарау үшін және өтінім берілген кемені жаңарту үшін осы Қағиданы қолдану мүмкіндігі туралы екі апталық мерзімде жазбаша қорытынды дайындау үшін өтінім көшірмесі жіберіледі.
3) Егер Кеме қатынасы тіркелімінің орталық аппараты өтінімде келтірілген ақаулық материалдарын толық емес деп санаса, Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерлерінің қатысуымен жаңартылатын объектілердің ақаулығына қосымша анықтау жүргізу.
4) осы Қағиданың 2, 3 және 4–тарауларында баяндалған нұсқауларды ескере отырып кемені немесе оның элементтерін (корпусы, механизмдері, электр жабдықтарын) жаңарту жобасын әзірлеу және Кеме қатынасы тіркелімімен келісу;
5) Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің техникалық бақылауымен жобада ұсынылған жаңарту жұмыстарын орындау;
6) осы қағиданың 5-тарауына сәйкес кемеге Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттарын ресімдеу және беру.
§3. Терминдер мен анықтамалар
12. Осы Қағидада жалпы қабылданған терминдерден басқа мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақауды анықтау және жөндеу – техникалық құралдар мен жабдықтың техникалық күйін немесе жиынтығын, Кеме қатынасы тіркелімінің Қағида талаптарына сәйкестендіру;
2) жабдықтар – әр түрлі сүзгілер, жылу алмасу аспабы, қысым астындағы ыдыстар, құбырлар, арматуралар, цистерналар және кеменің техникалық құралдарының және құрылғыларының қызметін қамтамасыз ету үшін қызмет ететін басқа бұйымдар жатады.
3) корпус – кеменің жалпы иілуіне қатысатын, қондырманы қоса алғандағы кеменің корпусы;
4) механизмдер – Кеме қатынасы тіркелімнің актілерін ресімдеу кезінде жеке топқа біріктірілген кеменің техникалық құралдары. Механизмдердің құрамына бас және көмекші қозғалтқыштар, редукторлар, реверсиялық-редукторлық беріліс, бытыраңқы және басқа муфтылар, білік сымдары, қозғаушылар, ауа сығымдағыш, сорғы, желдеткіш, сепаратор, палуба механизмдері кіреді;
5) электр жабдықтары – кемедегі электр қуатының көздері, электр таратқыш құрылғылар, кабельдік желі, трансформаторлар, өзгерткіштер және электр қозғалтқыштар, электр тізбегін басқаратын аппаратура, дабыл қағу және апатты ескерту қорғанысы.

10. Уровень обновления судна назначается по результатам оценки его технического состояния и планируемого срока эксплуатации судна после обновления, в зависимости от выбранного уровня обновления.
11. Комплекс мероприятий по обновлению судна (отдельно по корпусу, механизмам и электрическому оборудованию или одновременно по всем элементам судна) включает в себя следующие этапы:
1) направление в Регистр судоходства заявки о намерении обновления судна по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) по поручению Регистра судоходства, работнику Регистра судоходства направляется копия заявки для рассмотрения документов и подготовки в двух недельный срок письменного заключения о возможности применения настоящих Правил для обновления заявленного судна;
3) проведение с участием работников Регистра судоходства дополнительной дефектации обновляемых объектов, если Регистр судоходства сочтет недостаточно полные материалы дефектации, представленные к заявке;
4) разработка и согласование с Регистром судоходства проекта обновления судна или его элементов (корпуса, механизмов, электрического оборудования) с учетом указаний, изложенных в настоящих Правилах;
5) выполнение предписанных проектом обновления работ под техническим наблюдением работника Регистра судоходства;
6) оформление и выдача на судно документы Регистром судоходства в соответствии с параграфом 5 главы 1 настоящих Правил.
§ 3. Термины и определения
12. В настоящих Правилах, кроме общепринятых, используются термины, которые следует понимать следующим образом:
1) дефектация и ремонт - приведение технических средств и оборудования к уровню технического состояния или комплектности, соответствующего требованиям Правил Регистра судоходства;
2) оборудование - различного рода фильтры, теплообменные аппараты, сосуды под давлением, трубопроводы, арматура, цистерны и другие изделия, служащие для обеспечения функций судовых технических средств, устройств;
3) корпус - корпус судна, включая надстройки, участвующие в общем изгибе судна;
4) механизмы - судовые технические средства, объединенные при оформлении актов Регистра судоходства в отдельную группу. В состав механизмов входят главные и вспомогательные двигатели, редукторы, реверсивно-редукторные передачи, разобщительные и другие муфты, валопроводы, движители, компрессоры, насосы, вентиляторы, сепараторы, палубные механизмы;
5) электрическое оборудование - судовые источники электрической энергии, электрораспределительные устройства, кабельная сеть, трансформаторы и преобразователи, электродвигатели, аппаратура управления электрическими цепями, аварийно-предупредительная защита и сигнализация.

13. Осы Қағидада мынадай белгілер мен қысқартулар қолданылады:
НТҚ – нормативті техникалық құжаттар;
ТШ – техникалық шарт.
§4. Кемені жаңарту жобасы
14. Кемені немесе оның элементтерін жаңарту жобасын, Кеме қатынасы тіркелімінің Тану туралы куәлігі бар мекемемен орындалады.
15. Кемені немесе оның элементтерін жаңарту жобасын қолданыстағы Кеме қатынасы тіркелімінің қағида талаптарын ескере отырып әзірлеу қажет. Сонымен қатар, бұл жоба мүмкіндігінше корпус конструкциясының элементтерін, техникалық құралдарды, құрылғыларды, электр жабдығын, мысалы конструктивті өртке қарсы құралдарды, құтқару құралдарын, рульдік құрылғыны, автоматтандыру жүйесінің элементтік базасын, авариялық-ескерту дабылы мен қорғауды жетілдіруге бағдарлануы тиіс.
16. Кемені жаңарту жобасының құжаттамасы Кеме қатынасы тіркелімінің қағида талаптарын ескеріп, радионавигациялық, экологиялық қауіпсіз жабдықтар және құтқару құралдарымен жабдықталуына байланысты болуы керек.
17. Кеме қатынасы тіркелімінің қағида талаптарынан мүмкін болатын ауытқулар бойынша жасалған кеме, Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасынан ауытқулары түріндегі Тізбе түрінде ресімделеді және Кеме қатынасы тіркелімінің келісуіне жаңарту жобасының құрамында ұсынылады.
18. Кемелерді жаңарту жобасын біркелкі пайдаланымдық шектеулермен және жол берілетін тиелімі (баластировкалар) болатын, Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар кәсіпорын жасауы мүмкін. Осы жағдайда жобалаушы ұйым нақты кеменің ерекшеліктерін ескере отырып, топтық жаңарту жобасын сол кемеге қыстырады.
19. Жаңарту жобасында мыналарды Кеме қатынасы тіркелімінің қолданыстағы қағидасына сәйкестендіру көзделеді:
1) құтқару құралдары;
2) өртке қарсы жабдықтар, жабдықтаулар және өрт сөндіру жүйелері;
3) кемелерден ластануды болдырмау бойынша радио және навигациялық жабдықтар;
4) кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтар;
20. Корпусты жаңартуға қатысты, жоба материалдарына мыналар кіреді:
1) таңдап алынған жаңарту деңгейі үшін қажетті корпус элементін анықтау (8-тарауды қараңыз);
2) таңдап алынған жаңарту деңгейі үшін, жиынтық аралықтарына қажетті сипаттамасын анықтау (9-тарауды қараңыз);
3) жаңартылған кеме корпусының жалпы беріктілігін есептеп тексеру;
4) жағдайы осы Қағида талаптарын қанағаттандырмайтын, корпус конструкцияларын нығайту немесе элементтерін ауыстыруға техникалық құжаттама;

13. В настоящих Правилах применены следующие обозначения и сокращения:
НТД - нормативно-техническая документация;
ТУ - технические условия.
§ 4. Проект обновления судна
14. Проект обновления судна или его элементов выполняются организацией, имеющей Свидетельство о признании Регистра судоходства.
15. Проект обновления судна или его элементов необходимо разрабатывать с учетом требований действующих Правил Регистра судоходства. Одновременно с этим, проект по возможности ориентирован на совершенствование элементов конструкции корпуса, технических средств, устройств, электрического оборудования (например, конструктивной противопожарной защиты, спасательных средств, рулевого устройства, элементной базы систем автоматизации, аварийно-предупредительной сигнализации и защиты).
16. Документация проекта обновления судна разрабатывается с учетом требований Правил Регистра судоходства относительно комплектации судна радионавигационным оборудованием, оборудованием экологической безопасности и спасательными средствами.
17. Возможные отступления от требований Правил Регистра судоходства, по которым было построено судно, оформляются в виде Перечня отступлений от Правил Регистра судоходства, представляемого в составе проекта обновления на согласование Регистру судоходства.
18. Возможно выполнение проекта обновления судна на группы серийных судов, допускаемых к эксплуатации с одинаковыми эксплуатационными ограничениями и допустимыми случаями загрузки (балластировки) организацией, имеющей Свидетельство о признании Регистром судоходства. В этом случае для конкретного судна проектная организация выполняет привязку группового проекта обновления к данному судну с учетом его особенностей.
19. В проекте обновления должно быть предусмотрено приведение в соответствие с действующими Правилами Регистра судоходства:
1) спасательные средства;
2) противопожарное оборудование, снабжение и система пожаротушения;
3) радио и навигационное оборудование по предотвращению загрязнения с судов;
4) оборудование по предотвращению загрязнения с судов.
20. Материалы проекта, касающиеся обновления корпуса, должны включать в себя:
1) определение необходимой толщины элементов корпуса для выбранного уровня обновления согласно главе 8 настоящих Правил;
2) определение необходимых характеристик балок набора для выбранного уровня обновления согласно главе 9 настоящих Правил;
3) расчетную проверку общей прочности корпуса обновленного судна;
4) техническую документацию на подкрепление или замену элементов конструкции корпуса, состояние которых не удовлетворяет требованиям настоящих Правил;

5) қалдық майысу/майыстыруды жою технологиясы.
§5. Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттамасы
21. Жаңартылғаннан кейін, кемеге Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары мынадай ережелерді орындай отырып беріледі:
1) оның тағайындалымы сақтала отырып, кеме жаңартылған кезде, оған кезектен тыс куәландыру актісі жүргізіледі (алғашқы көлемінде) және Жүзуге жарамдылығы туралы куәлігіне қажетті өзгерістер енгізіледі, корпус, механизмдер мен электр жабдықтары бойынша бөлек жаңарту туралы куәліктер беріледі, жаңа Сыныптау куәліктері ресімделеді;
2) кеме жаңартылған кезде оның міндеті өзгерсе, оған алғашқы куәландыру актісі жүргізіледі, жаңа толық жинақталған кеме құжаттары, кемеге жаңа тіркелу нөмірі беріледі. Сонымен қатар, кемеге қосымша осы Қағиданың 2, 3, 4, 5-қосымшаларына сәйкес, кеменің корпусын, механизмдерін және жабдықтарын жаңарту туралы куәліктер беріледі.
22. Кеменің корпусын, механизмдерін және электр жабдықтарын және оның элементтеріне келесі сыныптық куәландырулер жүргізу мерзімдері, Жаңарту туралы куәлік берілген сәттен бастап жүргізіледі.
23. Кемені жаңарту туралы куәліктің қолданылу мерзімі У1 жаңарту деңгейі үшін 15 жыл және У2 жаңарту деңгейі үшін 10 жыл белгіленеді.
2. Корпусты жаңарту бойынша нұсқау
§1. Жалпы нұсқау
24. Қағидада корпустың жалпы беріктігін қалпына келтіру және жаңартудың өтінім берілген деңгейіне және жоспарланған пайдалану мерзіміне байланысты осы бөлімнің талаптарымен реттелген сыртқы қаптаманың беріктігі, төсеніштер мен арқалықтардың жергілікті беріктігін ауыстыру немесе байланыстарды ауыстыру немесе нығайту жолымен, сондай-ақ, қосымша байланыстарды және конструкцияларды орнату арқылы көзделеді (кеме корпусы жиынтығынан).
25. Корпусты жаңарту туралы куәлік корпустың тозған цилиндрлік қондырғысын ауыстырғанда, кеменің міндетін өзгерту үшін қайта жабдықтау, жетілдіру кезінде ресімделеді. Сол кезде кеменің корпусы негізгі Қағиданың талаптарына және жаңартудың У1 немесе У2 деңгейлеріне сәйкес келуі керек.
26. Корпусты жаңарту жобасының материалдары мыналарды қамтуы тиіс:
1) осы Қағиданың 8-тарауына сәйкес таңдап алынған жаңарту деңгейі үшін элементтердің ең аз қалыңдығын белгілеу.
2) осы Қағиданың 9-тарауына сәйкес таңдап алынған жаңарту деңгейі үшін жиынтық арқалықтарының ең аз қажетті сипаттамаларын анықтау;
3) осы Қағиданың 10-тарауына сәйкес жаңартылған кеме корпусының жалпы беріктігін есептік тексеру;

5) технологию устранения остаточного прогиба/перегиба.
§ 5. Документация Регистра судоходства
21. После обновления на судно, выдаются документы Регистра судоходства с соблюдением следующих требований:
1) при обновлении судна с сохранением его назначения составляется акт внеочередного освидетельствования (в объеме первоначального), в Свидетельство о годности к плаванию вносятся необходимые изменения, выдаются Свидетельства об обновлении раздельно по корпусу, механизмам и электрическому оборудованию, оформляется новое Классификационное свидетельство;
2) при обновлении судна с изменением его назначения составляется акт первоначального освидетельствования, выдается полный комплект новых судовых документов, судну присваивается новый регистровый номер. Дополнительно на судно выдаются Свидетельства об обновлении судна, корпуса судна, судовых механизмов и оборудования и судового электрического оборудования согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам.
22. Отсчет сроков последующих классификационных освидетельствований корпуса, механизмов и электрического оборудования производится с момента выдачи Свидетельств об обновлении элементов судна.
23. Срок действия Свидетельства об обновлении судна устанавливается 15 лет для уровня обновления У1 и 10 лет для уровня обновления У2.
2. Обновление корпуса
§ 1. Общие указания
24. Правилами предусматривается восстановление общей прочности корпуса и местной прочности наружной обшивки, настилов и балок набора до уровня, регламентированного требованиями настоящего раздела, в зависимости от заявленного уровня обновления и планируемого срока эксплуатации путем замены или подкрепления связей, а также установки дополнительных связей и конструкций (набора корпуса судна).
25. Свидетельства об обновлении корпуса оформляются также в случаях замены изношенной секции корпуса заранее изготовленной, переоборудования судов с целью изменения их назначения, выполнения модернизационных и/или других видов работ, в результате которых корпус судна будет удовлетворять требованиям настоящих Правил применительно к уровням обновления У1 или У2.
26. Материалы проекта обновления корпуса включают в себя:
1) определение минимально необходимой толщины элементов корпуса для выбранного уровня обновления в соответствии с параграфом 3 главы 2 настоящих Правил;
2) определение минимально необходимых характеристик балок набора для выбранного уровня обновления, в соответствии с параграфом 9 раздела 1 настоящих Правил;
3) расчетную проверку общей прочности корпуса обновленного судна, в соответствии с параграфом 5 главы 2 настоящих Правил;

4) техникалық жағдайлары осы Қағиданың талаптарын қанағаттандырмайтын, корпус құрылымының элементтерін нығайтуға немесе ауыстыруға арналған техникалық құжаттама;
§2. Корпус ақаулығы
27. Корпустың ақаулығын анықтау кеме корпусының техникалық күйін анықтау мақсатында ақауларды анықтауды, параметрлерін өлшеуді, ақаулыққа жол бермеуін бағалауды, жөндеу көлемін анықтау мен әдісін негіздеуді қамтиды.
28. Корпус ақаулығын анықтау кемені жаңарту ниеті туралы өтінімді бергенге дейін кемінде 1 жыл бұрын Кеме қатынасы тіркеліміне ақпарат ұсына отырып жүргізіледі.
29. Ақаулықты анықтау көлемі жаңартылатын кеме корпусының техникалық күйіне байланысты белгіленеді, бірақ кезекті куәландырудың алдындағы ақаулықтың көлемі ПККҚ 2-қосымшасындағыдан кем емес болуы тиіс.
30. Жаңартуға жататын сериялық жасалған кемелер үшін, ақаулықтың бірыңғай сұлбасын әзірлеу ұсынылады. Осы сериядағы кеме корпусы элементтерінің тозу және құрастыру ерекшеліктерін ескеріп, Кеме қатынасы тіркелімінің Тануы бар мекеме әзірлеуі тиіс.
§3. Жаңартылған кеме корпусының табақ элементтерінің ең
аз қажетті қалындықтары
31. Жаңартылған корпустың сыртқы қаптамасының, палуба және екінші түп төсемінің, ішкі борттар, бойлық және көлденең қалқалардың, флорлар мен кильсондардың түпаралық кеңістігіндегі ең аз қажетті қалыңдығы мынадай формуламен анықталады:
мұндағы tмн = [tocm]min +
(1 + 2V)(Ту1(у2)- 5), (1)
[tocm]min - ең аз шекті қалындықтар құрастырылатын элементтер қарастырылады.
– ұсынылған тозу жылдамдығы, Ішкі суларда жүзетін кемелерді жасау қағидасы (бұдан әрі – ІЖК, АЖКҚ), (Аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемлерді жасау қағидасы) бойынша анықталады, мм/жыл.
орнына тозу жылдамдығын нақты мәнінде немесе тозу жылдамдығының орта статистикалық мәнін сериялы кемелерге қолдану, Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарау тақырыбы болып табылады;
V - вариацияның коэффициенті: V=
./ с; V мәні мыналарға тең болады:
< 0.1 мм/жыл кезінде, V=0,4;
> 0.1 мм/жыл кезінде, V=0,3;
с-тозудың жылдамдық стандарты, мм/жыл;
ТУ1(У2) – жаңарту жүргізілгеннен кейін жоспарланған қызмет мезгілі. Жаңарту дәрежесіне байланысты қолданылады (У1 – үшін ен аз дегенде 15 жыл, У2 – үшін ен аз дегенде 10 жыл).
32. (1) формула бойынша есептеу нәтижесіне байланыссыз tмн қалыңдығы, tмин-нің ең аз қалыңдығынан артық емес болып, ІЖКҚ немесе АЖКҚталаптарына сәйкес қабылдануы мүмкін.
§4. Жаңартылған кеме корпусының жиынтық арқалықтарының
ең аз қажетті сипаттамалары
33. Қосылған белбеуі бар арқалықтардың жиынтығының ең аз қажетті кедергі моменті кемінде мынаған тең болуы тиіс, см3:

4) техническую документацию на подкрепление или замену элементов конструкции корпуса, состояние которых не удовлетворяет требованиям настоящих Правил.
§ 2. Дефектация корпуса
27. Дефектация корпуса включает в себя выявление, измерение параметров и оценку допустимости дефектов корпуса обновляемого судна с целью определения его технического состояния, обоснования методов и установления объема ремонта.
28. Дефектация корпуса производится не более чем за 1 год до подачи заявки о намерении обновления корпуса с представлением информации в Регистр судоходства.
29. Объем дефектации назначается в зависимости от технического состояния корпуса, обновляемого судна, перед очередным освидетельствованием.
30. Для судов серийной постройки, подлежащих обновлению, рекомендуется разработка типовых схем дефектации, учитывающих особенности конструкции и характерные износы элементов корпуса судов данной серии, которые разрабатываются организацией, имеющий признание Регистра судоходства.
§ 3. Минимально необходимые толщины листовых элементов корпуса
обновленного судна
31. Минимально необходимые толщины наружной обшивки, настилов палубы и второго дна, внутренних бортов, продольных и поперечных переборок, флоров и кильсонов в междудонном пространстве обновленного корпуса определяются по формуле:
_
tмн = [tост]min+c(1+2V)(TУ1(У2) - 5),
где [tост]min - минимально допустимая толщина рассматриваемого конструктивного элемента.
_
c - рекомендуемая расчетная скорость изнашивания, определяемая ПСВП, ПССП мм/год.
_
Использование вместо c фактических скоростей изнашивания или среднестатистической скорости изнашивания конкретной серии судов является предметом специального рассмотрения Регистром судоходства;
_
V - коэффициент вариации: V=
с./с ; значение V принимается равным:
_
V=0,4 - при c < 0.1 мм/год;
_
V=0,3 - при с > 0.1 мм/год;
с -стандарт скорости изнашивания, мм/год;
ТУ1(У2) - планируемый после проведения обновления срок службы, принимаемый в зависимости от уровня обновления (для У1 - не менее 15 лет, для У2 - не менее 10 лет).
32. Независимо от результатов расчета по формуле (1) толщина tМНпринимается не больше минимальной толщины tМИН , определенной в соответствии с требованиями ПСВП или ПССП.
§ 4. Минимально необходимые характеристики балок набора
обновленного судна
33. Необходимо чтобы минимально необходимый момент сопротивления балок набора с присоединенным пояском был не менее, см3:

W = mу1(у2).Wnp мұндағы (2)
mу1(у2) – тозудың нормативтік коэффициенті (осы Қағиданың 33-тармақшасына сәйкес);
Wnp – арқалықтардың көлбеу қимасы кезіндегі кедергісі, ІЖКҚ және АЖКҚ талаптарында көрсетілген кеме сыныптарына байланысты, см.
34. Баулары қосылмаған бөлек арқалықтардың көлдеңен қимасының ауданы ең аз дегенде болу керек, см2:
мн = mу1(у2).
стрпр, (3)
стрпр- арқалықтардың көлдеңен қимасының ауданы, ІЖКЕ және АЖКЕ талаптарында көрсетілген кеме сыныптарына байланысты, см2. Арқалықтардың көлбеу қимасының ауданы Қағидада көрсетілмеген жағдайда,
стрпр ретінде арқалықтардың көлбеу қимасының жобалау ауданы қолданылады.
35. Арқалықтар элементтерінің ең аз қажетті қалындықтары кемінде болу керек, мм:
tмн = mу1(у2).tстрпр, ( 4 )
tстрпр- арқалықтар элементтерінің қалындығы, мм, сызба бойынша, осы Қағиданың 31-тармағында көрсетілгендей
стрпрмынадай болып қабылданады.
36. mу1(у2) тозу коэффициентінің нормативтік мәні жаңарту дәрежесіне байланысты (У1 немесе У2) мынадай болып табылады:
1) комингстің бос бойлық арқалықтары, палубалар, түптер, екінші түптің төсеніштері, ширстректер және рама жиынтығының бойлық арқалықтары үшін:
кеменің орта бөлімінде
mу1 = 0,98; mу2 = 0,96 - ішкі жүзу кемелері үшін;
mу1 = 0,95; mу2 = 0,90 - аралас (өзен-теңіз) жүзетін кемелер үшін;
кеменің шеттерінде
mу1 = 0,96; mу2 = 0,91 - ішкі жүзу кемелері үшін;
mу1 = 0,9; mу2 = 0,85 - аралас (өзен-теңіз) жүзетін кемелер үшін;
2) көлбеу арқалықтар үшін (сыртқы және ішкі борттардың бос және рамалық шпангоуттар), бос және рамалық сұрыптаулар және т.б.:
кез келген кеме ұзындығында
mу1 = 0,98; mу2= 0,96 –ішкі жүзу кемелері үшін;
mу1 = 0,95; mу2 = 0,90 - аралас (өзен-теңіз) жүзетін кемелер үшін.
3) жиынтықтың қалған арқалықтары үшін:
кез келген кеме ұзындығында
mу1 = 0,98; mу2 = 0,92 - ішкі жүзу кемелері үшін;
mу1 = 0,9; mу1 = 0,8 - аралас (өзен-теңіз) жүзетін кемелер үшін.
37. Жиынтық арқалықтарын есептеулерге негізделген нығайту кезінде тозу коэффициентінің нормативтік мәні төмендеуі мүмкін. Бірақ екеуіндегі жаңарту дәрежелері, олардың арқалықтары үшін 0,60 (0,70) аз болу керек, 33-тармақтың 1) тармақшасында тізбектелген және 0,50 (0,60) арқалықтар үшін, 33-тармақтын 2), 3) тармақшасында тізбектелген (М-СП сыныптағы кемелер үшін).
§5. Жаңартылған кеме корпусының жалпы беріктілігін
есептік тексеру
38. Таңдап алынған жаңарту деңгейі (У1 немесе У2) үшін, жаңартылған корпустың есептік көлденең қимасындағы нақты жалпы беріктілігі тексерілуі тиіс.

W = mУ1(У2). Wnp, (2)
где ТУ1(У2) - нормативный коэффициент износа (в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил);
Wnp - момент сопротивления поперечного сечения балки набора, регламентированный требованиям ПСВП и ПССП в зависимости от класса судна.
34. Необходимо чтобы минимально необходимая площадь поперечного сечения отдельных балок набора без присоединенного пояска был не менее, см2:
fмн = mу1(у2).fСТР, (3)
ПР
fСТР,
ПР - площадь поперечного сечения балки, регламентированная требованиям ПСВП или ПССП в зависимости от класса судна, см2. В случаях, когда площадь поперечного сечения балки Правилами не регламентирована, в качестве fСТР, принимается проектная площадь
ПР
поперечного сечения балки.
35. Необходимо чтобы минимально необходимая толщина элемента балки набора был не менее, мм:
tМН = mУ1(У2).tСТР, (4)
ПР
tСТР
ПР - толщина элемента балки набора, мм, принимаемая по схеме, реализованной в пункте 31 настоящих Правил применительно к fСТР
ПР.
36. Значения нормативного коэффициента износа mУ1(У2) в зависимости от уровня обновления (У1 или У2) принимаются:
1) для продольных холостых балок комингса, палубы, днища, настила второго дна, ширстрека и продольных балок рамного набора:
в средней части судна
my1 = 0,98; my2 = 0,96 - для судов внутреннего плавания;
my1 = 0,95; my2 = 0,90 - для судов смешанного (река-море) плавания;
в оконечностях судна
my1 = 0,96; my2 = 0,91 - для судов внутреннего плавания;
my1 = 0,9; my2 = 0,85 - для судов смешанного (река-море) плавания;
2) для поперечных балок набора (холостых и рамных шпангоутов наружного и внутреннего бортов), холостого и рамного набора переборок и др.:
на любом участке длины судна
my1 = 0,98; my2 = 0,96 - для судов внутреннего плавания;
my1 = 0,95; my2 = 0,90 - для судов смешанного (река-море) плавания;
3) для остальных балок набора:
на любом участке длины судна
my1 = 0,98; my2 = 0,92 - для судов внутреннего плавания;
my1 = 0,9; my2 = 0,8 - для судов смешанного (река-море) плавания.
37. В случае обоснованного расчетами подкрепления балок набора значения нормативного коэффициента износа снижаются, но для обоих уровней обновления не должны быть меньше 0,60 (0,70) для балок, перечисленных в подпункте 1) пункта 33 настоящих Правил, и 0,50 (0,60) для балок, перечисленных в подпунктах 2), 3) пункта 33 настоящих Правил (в скобках для судов класса "М-СП").
§ 5. Расчетная проверка общей прочности корпуса
обновленного судна
38. Для выбранного уровня обновления (У1 или У2) выполняется проверка фактической общей прочности обновленного корпуса в расчетных поперечных сечениях.

39. Сонымен қатар беріктілік қорының нормативтік коэффициент мәні көрсетілген Қағиданың бөліміндегі салыстырмалы ұлғайтуы кезінде У1 жаңарту деңгейі үшін 10 % және У2 жаңарту деңгейі үшін 5% болу керек.
3. Механизмдерді жаңарту бойынша нұсқаулар
§1. Жалпы нұсқаулар
40. Кемені жаңарту жөніндегі жұмыс құрамында жөндеу немесе техникалық құралдарды, жабдықтарды ауыстыру туралы шешім Кеме қатынасы тіркелімімен келісім бойынша қабылданады. Бұл ретте Кеме қатынасы тіркелімінің қағидаларында келтірілген кеменің барлық техникалық құралдары мен жабдықтарының техникалық күйі қарастырылады және жаңартылған кеме үшін тиісті түрдегі техникалық күйі бойынша барынша маңызды жаңарту тобы белгіленеді. Бұл объектілерді тандағанда, жоғарыда айтылғандармен қоса, келесілер ескеріледі:
1) объектінің барлық пайдаланылған мерзіміндегі атқарылған жұмыс көлемі;
2) әзірлеуші-ұйым белгілеген тозуға дейінгі объекті ресурсы;
3) ауа сақтағыштарды, құбырларды, кеме қазандардың және т.б. тозуы туралы жанама куәландыратын кеме жасы;
4) объектіден ақау табу нәтижесі.
41. Механизмдердің жаңарту жобасы мыналарды қамтуы тиіс:
1) ауыстырылмайтын жабдықтарың, құрылғылардың, құбырлардың қалдық ресурсын болжай отырып және ақау табу нәтижелерін ескере отырып, техникалық құралдарды немесе олардың тораптарын жөндеу немесе ауыстыру қажеттігін негіздеу;
2) Жаңа іргетасты жасау мен орнату, басқару, қорғау және дабыл аппаратурасына (қажет болған жағдайда) құжаттаманы қоса алғанда барлық ауыстырылатын жабдықтарды құрастыруға арналған техникалық құжаттама,;
3) Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген ТШ және қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес, техникалық құралдардың ауыстырылмайтын элементтерін, жабдықтардың, құрылғылар мен жүйелердің ауыстырылмайтын элементтерін қалпына келтіру жөніндегі техникалық талаптар.
§2. Механизмдерді жаңарту деңгейлерін қамтамасыз
ету шарттары
42. Жаңарту үшін таңдап алынған объектілерге қолданылатын жаңартудың таңдап алынған деңгейіне байланысты, осы Қағиданың 6-қосымшасында келтірілген нұсқауларға сәйкес жұмыстар жүргізіледі.
43. Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасы және/немесе жаңарту жобасындағы сызбаның техникалық талаптарына сәйкес техникалық құралдарды, жабдықты және жүйелерді жөндеуден немесе монтаждаудан кейін оларға сынақ, оның ішінде гидравликалық сынақ өткізіледі.
44. Кеменің корпусындағы қозғалтқыштарды жөндеу тек қана Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген ТШ болғанда ғана рұқсат етіледі. Ал қозғалтқыштарды ағымдағы жөндеу Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық қадағалауынсыз жүргізіледі.

39. При этом значения нормативных коэффициентов запаса прочности должны быть увеличены по сравнению с регламентируемыми указанной частью Правил на 10 % для уровня обновления У1 и на 5 % для уровня обновления У2.
3. Обновление механизмов судна
§ 1. Общие указания
40. Решение о ремонте или замене тех или иных технических средств или оборудования в составе работ по обновлению судна принимается по согласованию с Регистром судоходства. При этом рассматривается техническое состояние всех технических средств и оборудования судна, перечисленных в правилах Регистра судоходства, и выделяется группа объектов обновления, надлежащее техническое состояние которых наиболее важно для обновленного судна. При выборе этих объектов помимо, указанного учитывается следующее:
1) наработка объекта за все время эксплуатации;
2) ресурс объекта до списания, установленный организацией изготовителем;
3) возраст судна, косвенно свидетельствующий об износе судовых котлов, воздухохранителей, трубопроводов и т.п.;
4) результаты дефектации объекта.
41. Проект обновления механизмов должен включать в себя:
1) обоснование необходимости ремонта или замены технических средств или их узлов с учетом результатов дефектации и прогнозирования остаточного ресурса незаменяемого оборудования, устройств и трубопроводов;
2) техническую документацию на монтаж всего заменяемого оборудования, включая документацию на изготовление и установку новых фундаментов, аппаратуры управления, защиты и сигнализации (при необходимости);
3) технические требования по восстановлению незаменяемых элементов технических средств, оборудования, устройств и систем согласно действующим нормативным документам и согласованными с Регистром судоходства ТУ.
§ 2. Условия обеспечения уровней обновления механизмов
42. В зависимости от выбранного уровня обновления, применительно к выбранным для обновления объектам, выполняются работы в соответствии с указаниями, приведенными в приложении 6 настоящих Правил.
43. После монтажа или ремонта технических средств, оборудования и систем проводятся их испытания, в том числе гидравлические, в соответствии с требованиями Правил Регистра судоходства или техническими требованиями чертежей проекта обновления.
44. Капитальный и средний ремонт двигателей в корпусе судна допускаются только при наличии согласованных с Регистром судоходства ТУ. Текущий ремонт двигателей производится без технического наблюдения Регистра судоходства.

45. Кеме қатынасы тіркелімі қызметкеріне монтаж жұмыстары аяқталғаннан кейін орындалған жұмыстарға ұйымының техникалық бақылау органдарының актілері, сертификаттары немесе қолданылған материалдарға басқа да құжаттар, ауысымды бөлшектер, қосалқы бөлшектері, сондай-ақ басқа да қажетті құжаттар: сызбалар, суреттеулер, схемалар, формулярлар немесе төлқұжаттар, қызмет ету нұсқаулар көрсетілуі тиіс.
46. Барлық құрастыру, жөндеу және жетілдіру жұмыстары аяқталғаннан кейін, кеме тиісті арқандап байлануға немесе жүріс сынағына ұсынылуы тиіс. Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген және жаңарту жобасы құрамында өңделген сынақтар бағдарламамен және әдістемелермен сәйкестікте өткізіледі. Сынақтардың нәтижелері және кеменің қорытынды шығу (қажет жағдайда) байқауы протоколдар түрінде ресімделеді.
47. Механизмдерді жаңартуды аяқтау кезеңінде, Кеме қатынасы тіркелімі қызметкері осы Қағиданың 5–бөлімінде аталған құжаттарды ресімдейді.
4. Электр жабдығын жаңарту бойынша нұсқаулар
§1. Жалпы нұсқаулар
48. Электрлік жабдықтардың құрамына кіретін, сол немесе басқа бұйымдарды жаңарту туралы шешім, Кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша қабылданады. Жаңартатын объектілерді таңдау осы Қағиданың 35 және 36-тармақтарына ұқсас жүзеге асады.
49. Электрлік жабдықтағы ақау табуды толық көлемде өткізу керек.
50. Кабельдік жолдарды ақау тапқанда, мыналар жүргізіледі:
1) кабельдерді барлық ұзындығы бойынша сыртқы байқау;
2) таңбалауды және соңғы күй-жағдайын тексеру;
3) әрбір корпус пен талшық арасындағы, және өзара талшықтар арасындағы оқшаулау кедергісін өлшеу;
4) қазіргі заманғы диагностика құралдарын қолдану арқылы кабельдердің оқшаулаулық күй-жағдайын тексеру, оқшаулаулықтың дымқылдануын, жылулық ескіруді, механикалық зақымдарды айқындауды мүмкіндік беретін, сонымен қатар резеңке қабықтардың серпінді түрі өзгерген және серпімді икемді қасиеттерінің жанама белгілері арқылы кабельдерді одан әрі пайдалану мүмкіншілігі туралы қорытынды жасау.
51. Электрлік жабдықты жаңарту жобасында мыналар болуы керек:
1) кеменің барлық жұмыс тәртіптерін қамтамасыз ету үшін жүктеме тәртіптерінің кестесі және электр стансаның қажетті қуаттылығының есебі, сонымен қатар санның дәйектемесі және генераторлардың қуаттылықтары;
2) барлық ауыстырылатын электр жабдықтарын құрастыруға, оның ішінде басқару, қорғау және дабыл аппаратына техникалық құжаттама;
3) арнайы ТШ-да өңделген немесе қолданыстағы НТҚ-ға сәйкес электр жабдықтың ауыстырылмайтын элементтерін жөндеуге арналған техникалық талаптар.
§2. Электр жабдықтардың жаңарту деңгейлерін қамтамасыз
ету жағдайлары

45. Работнику Регистра судоходства после окончания монтажных работ предъявляются акты органов технического контроля организации на выполненные работы, сертификаты или иные документы на примененные материалы, сменные детали, комплектующие, а также другие необходимые документы: чертежи, описания, схемы, формуляры или паспорта, инструкции по обслуживанию.
46. После завершения всех монтажных, ремонтных и модернизационных работ, судно предъявляется к швартовным и ходовым испытаниям. Испытания проводятся в соответствии с программой и методиками, разработанными в составе проекта обновления и согласованными с Регистром судоходства. Результаты испытаний и контрольного выхода (при необходимости) оформляются в виде соответствующих протоколов испытаний.
47. На завершающем этапе обновления механизмов работником Регистра судоходства оформляются документы, перечисленные в параграфе 5 главы 1 настоящих Правил.
4. Указания по обновлению электрического оборудования
§ 1. Общие указания
48. Решение об обновлении тех или иных изделий, входящих в состав электрического оборудования, принимается по согласованию с Регистром судоходства. Выбор объектов обновления осуществляется аналогично пункту 35 и 36 настоящих Правил.
49. Дефектацию электрического оборудования следует производить в полном объеме.
50. При дефектации кабельных трасс проводятся:
1) внешний осмотр кабелей на всей их длине;
2) проверка состояния оконцеваний и маркировки;
3) измерение сопротивления изоляции как между каждой жилой и корпусом, так и между самими жилами;
4) проверка состояния изоляции кабелей с применением современных средств диагностики, позволяющих выявить механические повреждения, тепловое старение, увлажнение изоляции, а также сделать заключение о возможности дальнейшей эксплуатации кабелей по косвенным признакам путем определения упруго-деформированных и упруго-эластичных свойств резиновых оболочек.
51. Проект обновления электрического оборудования содержит:
1) таблицу режимов нагрузки и расчет необходимой мощности электростанции для обеспечения всех режимов работы судна, а также обоснование числа и мощности генераторов;
2) техническую документацию на монтаж всего заменяемого электрического оборудования, включая документацию на установку аппаратуры управления, защиты и сигнализации;
3) технические требования по ремонту незаменяемых элементов электрического оборудования согласно действующим НТД или специально разработанным ТУ.
§ 2. Условия обеспечения уровней обновления электрического
оборудования

3. Кеменің корпусын жөндеу және ақау табу
2. Генераторлардың алғашқы қозғалтқыштары
1. Сол маркалы жаңа қозғалтқыштарды орнату арқылы ауыстыру (Барлық агрегатты ауыстыру, соның ішінде генераторды үлкен қуатты дизельгенераторға ауыстыру. Бұл жаңа салынған кеменің жаңартылуына қарағанда, жаңартылған кеменің барлық тұтынушыларына үлкен қуатты электростанция керек болғанда ауыстырлады ).
1. Сол маркалы жаңа қозғалтқыштарды орнату арқылы ауыстыру.
2. Арнайы цехтарда күрделі жөндеуден кейін жаңа қозғалтқыштардың орнату арқылы ауыстыру
2. Арнайы цехтарда күрделі жөндеуден кейін орнату арқылы ауыстыру
3. Бәсеңдеткіштер, реверс-бәсеңдеткіштер
осы кестенің 1-бөліміне ұқсас
4. Білік сымдары:
аралық біліктер, тіректі, олардың қосылған жерлерінің бөлшектері, мойынтіректер, іріктелген тығыздамалар, дейдвудтық құбырлар, ескіш біліктер
1. Негізгі қозғалтқыштарды алмастыруына байланысты, өлшемдері өзгерген жағдайда жаңа өнімдерді орнату арқылы ауыстыру.
2 Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
1. Жаңа білік орнату арқылы ауыстыру.
2. Ақау табу және жөндеу
1. Жаңа білік орнату арқылы ауыстыру.
2. Ақау табу және жөндеу
Қырлы бұранда мойынтіректері
Жаңа мойынтірек орнату арқылы ауыстыру
Жаңа мойынтірек орнату арқылы ауыстыру
5. Қырлы бұрандалар
1. Жаңаны орнату арқылы ауыстыру.
2. Қалпына келтірілген, геометриялық өлшемдері бар жөнделген бұрандаларды орнату арқылы ауыстыру
Қалпына келтірілген, геометриялық өлшемдері бар жөнделген бұрамаларды орнату арқылы ауыстыру
6 Өртке қарсы қорғаныс:
өртке қарсы жабдықтау және өрт сөндіру құралдары;
Өрт сөндіру жүйесі:
өртке қарсы қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ететін, танкер жүйелері:
газдың бағытын өзгертетін;
инертті газдарды;
ұшқын өшіргішті;
суландыруды;
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
1. Жаңа сорғыларды, құбыр сымдарды және арматураларды орнату арқылы ауыстыру.
2. Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
3. Цилиндрлік қосындысы ауыстырылатын кемелер үшін, жүйенің барлық элементтері қосынды шегінде ауыстырылуы тиіс
Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
1. Цилиндрлік қосынды шегіндегі барлық жүйедегі элементтерді жаңасына ауыстыру, кеменің тұмсығында және корма шеттерінде орналасқан сол жүйенің элементтерін ақау табу және жөндеу.
2. Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасына сәйкес ақау табу және жөндеу
Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасына сәйкес ақау табу және жөндеу
7. Автономиялы және қалдықтарды өңдейтін қазандар
Кеме иесінің қарауы бойынша жаңа қазандарды орнату арқылы ауыстыру.
Ақау табу және жөндеу

3. Замена с установкой
новых двигателей после
капитального ремонта в
специализированном цехе
1. Замена с установкой
новых двигателей той же
марки.
2. Замена с установкой
новых двигателей после
капитального ремонта в
специализированном цехе.
3. Дефектация и ремонт в
корпусе судна
2. Первичные
двигатели
генераторов
1. Замена с установкой
новых двигателей той же
марки (замена всего
агрегата, включая
генератор, на
дизельгенератор большей
мощности в случае, когда
для снабжения всех
потребителей обновленного
судна требуется большая
мощность электростанции,
чем это было необходимо
после постройки
обновляемого судна).
2. Замена с установкой
новых двигателей после
капитального ремонта в
специализированном цехе
1. Замена с установкой
новых двигателей той же
марки.
2. Замена с установкой
после капитального
ремонта в
специализированном цехе
3. Редукторы,
реверс-редукторы
По аналогии с пункта 1 настоящей таблицы
4. Валопроводы:
валы
промежуточные,
упорные, детали
их соединений,
подшипники,
переборочные
сальники,
дейдвудные трубы
валы гребные
1. Замена с установкой
новых изделий в случае
изменения размеров в связи
с заменой главных
двигателей.
2 Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
1. Замена с установкой
новых валов.
2. Дефектация и ремонт
1. Замена с установкой
новых валов.
2. Дефектация и ремонт
подшипники
гребных валов
Замена с установкой новых
подшипников
Замена с установкой
новых подшипников
5. Винты гребные
1. Замена с установкой
новых.
2. Замена с установкой
отремонтированных винтов с
восстановленными
геометрическими размерами
Замена с установкой
отремонтированных винтов
с восстановленными
геометрическими
размерами
6.
Противопожарная
защита:
Противопожарное
снабжение и
средства
пожаротушения
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
системы
пожаротушения
1. Замена с установкой
новых насосов,
трубопроводов и арматуры.
2. Дефектация с проведением
гидравлических испытаний и
ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов
3. Для судов с заменяемой
цилиндрической вставкой все
элементы систем в пределах
вставки должны быть
заменены
Дефектация с проведением
гидравлических испытаний
и ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов
системы
танкеров,
обеспечивающие
противопожарную
безопасность:
газоотводная;
инертных газов;
искрогашения;
орошения
1. Замена всех элементов
систем в пределах
цилиндрической вставки на
новые, дефектация и ремонт
элементов тех же систем,
расположенных в носовой и
кормовой оконечностях
судна.
2. Дефектация и ремонт в
соответствии с Правилами
Регистра судоходства
Дефектация и ремонт в
соответствии с Правилами
Регистра судоходства
7. Котлы
автономные и
утилизационные
Замена с установкой новых
котлов по усмотрению
судовладельца
Дефектация и ремонт

8. Құбыр ішінде коррозия туғызатын жұмыс ортасындағы жүйелер, соның ішінде:
құрғату;
балласты;
су ағатын;
сумен салқындату;
бу сымдары;
мұнай құятын кемелерде жүкті жылыту
1. Жаңа сорғыларды, құбырларды және арматураларды орнату арқылы ауыстыру.
2. Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
3. Цилиндрлік қосындысымен ауыстырылатын кемелер үшін жүйенің барлық элементтері қосынды шегінде жаңа болу тиіс
Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
9. Басқа да жүйелер:
май;
отын;
мұнай таситын кемелердің сұйық жүктер;
ауа өлшегіш құбырлар;
қысылған ауа;
гидравликалық жетектер және т.б.
1 Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
2. 8–бағдардағы 3–тармақтың талаптары
Гидравликалық сынақтармен өткізілген ақау табу және құбырлардың зақымданған учаскелерін ауыстыру арқылы жөндеу.
10. Жүйелер құрамына кіретін сорғылар және арматура
1. Ақау табу және жөндеу.
2. Элементтері шектеулі тозған жағдайда өнімді ауыстыру, әсіресе сорғылардың су жүретін бөліктері
1. Ақау табу және жөндеу.
2. Олардың элементтері шектеулі тозған жағдайда өнімді ауыстыру, әсіресе сорғылардың су жүретін бөліктері
11. Желдеткіш жүйесі
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
12. Қысым астындағы ыдыстар және жылу алмастыратын аппараттар
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
13 Құрылғылар:
1. рульдік құрылғы, соның ішінде:
рульдер, саптамалар, баллерлер, гельмпортты мойынтіректер және құбырлар, тығыздамалар;
рульдік машинадан баллерге беріліс мезеттің элементтері (секторлар, румпельдер, тіректер, буферлік серіппелер, тарту күштері);
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
электромеханикалық рульдік машиналар;
электрогидравликалық рульдік машиналар;
1. Гидравликалық рульдік машиналар орнату арқылы ауыстыру.
2. Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
гидрожетектің күш беретін элементтері, құбырлар және арматуралар
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
атқарушы механизмдері бар гидросорғылар
1. Сол маркалы жаңа гидросорғыларды орнату арқылы ауыстыру.
2. Көтеріңкі ресурсы бар жаңа гидросорғыларды орнату арқылы ауыстыру.
1. Ақау табу және жөндеу.
2. Жаңа гидросорғыларды орнату арқылы ауыстыру.
жинақтамадағы электрогидравликалық рульдік машиналар
Жаңа машиналарды орнату арқылы ауыстыру. Бұл нұсқаулар физикалық немесе моральдік тозудан болған, элементтерін қалпына келтіруге мағынасы жоқ машиналарға таралады. Сондай-ақ кеменің негізгі қозғалтқышын ауыстырған кезде пропульсивтік сипаттамалары өзгерген кезде арналған.
1. Ақау табу және жөндеу.
2. Жаңа машиналарды орнату арқылы ауыстыру.
2. рульдік құрылғылар
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
3. зәкірлік құрылғысы
Жабдықтау сипаттамасы үлкен жаққа өзгерген жағдайда, жаңа жабдықтау сипаттамаға лайықты, зәкірлік жабдық тағайындалады, және қажетті жағдайда зәкірлердің, зәкірлік шынжырлардың, брашпильдердің және т.б. ауыстыруы жүргізіледі
Ақау табу және жөндеу
4. болат арқанды құрылғысы
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
5. люктік жапқышты көтеру және орын ауыстыру құрылғысы
1. Егер цилиндрлік кірістірмені немесе люктік жапқыштарын ауыстырған жағдайда, люкті көтергіш және орын ауыстырғыш құрылғысы орнатылады.
2. Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
6. шлюпкалық құрылғы
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
14 Экологиялық жабдық
1 Ақау табу және жөндеу.
2. Сарқынды суды тазартуға арналған станциялар, сүзгіш жабдықтарымен кемелерді қосымша жабдықтау және мұнайдың апатты жайылуын болдырмау бойынша жүк көтергіштігі 2000 т және одан асатын салмақ көтергіш танкерлер үшін
1 Ақау табу және жөндеу.
2. Ережелерде ұйғарылған көлемдегі жүк көтергіштігі 2000 т және одан асатын танкерлер үшін
Ішкі және "өзен-теңіз" суларында жүзетін
кемелерді жаңарту жөніндегі қағидаға
7-қосымша
Нысан
Электр жабдықтарының тізбесі
Жаңарту деңгейлерін қамтамасыз ету жұмыстарының түрлері
У1
У2
1. Генераторлар және білік генераторлары
1. Басқа маркалы жаңа өнім орнату арқылы ауыстыру.
2. Сол маркалы жаңа өнім орнату арқылы ауыстыру.

8. Системы,
рабочая среда
которых вызывает
коррозию внутри
труб, в том
числе: осушения;
балластная;
сточная;
водяного
охлаждения;
паропроводов;
подогрева груза
на нефтеналивных
судах
1. Замена с установкой
новых насосов,
трубопроводов и арматуры.
2. Дефектация с проведением
гидравлических испытаний и
ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов.
3. Для судов с заменяемой
цилиндрической вставкой вес
элементы систем в пределах
вставки должны быть новыми
Дефектация с проведением
гидравлических испытаний
и ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов
9. Прочие
системы:
масляная;
топливная;
жидких грузов
нефтеналивных
судов;
воздушных
измерительных
трубопроводов;
сжатого воздуха;
гидравлических
приводов и др.
1. Дефектация с проведением
гидравлических испытаний и
ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов.
2. Требования пункта 3 из
позиции 8.
Дефектация с проведением
гидравлических испытаний
и ремонт с заменой
поврежденных участков
трубопроводов
10. Насосы и
арматура,
входящие в
состав систем
1. Дефектация и ремонт.
2. Замена изделий в случае
предельного износа их
элементов, в особенности
проточных частей насосов
1. Дефектация и ремонт.
2. Замена изделий в
случае предельного
износа их элементов, в
особенности проточных
частей насосов
11. Системы
вентиляции
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
12. Сосуды под
давлением и
теплообменные
аппараты
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
13. Устройства:
13.1. рулевое
устройство, в
том числе:
рули, насадки,
баллеры,
гельмпортовые
подшипники и
трубы, сальники;
элементы
передачи момента
от рулевой
машины на баллер
(секторы,
румпели, упоры,
буферные
пружины, тяги);
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
машины рулевые
электромехани-
ческие;
машины рулевые
электрогидрав-
лические;
1. Замена с установкой
гидравлических рулевых
машин.
2. Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
силовые элементы
гидропривода,
трубопроводы и
арматура
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
гидронасосы с
исполнительными
механизмами
1. Замена с установкой
новых гидронасосов той же
марки
2. Замена с установкой
новых гидронасосов с
повышенным ресурсом
1. Дефектация и ремонт
2. Замена с установкой
новых гидронасосов
Машины рулевые
электрогидравли-
ческие в
комплекте
Замена с установкой новых
машин. Указание
распространяется на рулевые
машины, элементы которых
восстанавливать
нецелесообразно в связи с
их физическим или моральным
износом, а также в случае
изменения пропульсивных
характеристик судна в связи
со сменой главных
двигателей
1. Дефектация и ремонт
2. Замена с установкой
новых машин
13.2.
подруливающее
устройство
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
13.3. якорное
устройство
1. В случае изменения
характеристики снабжения в
большую сторону назначается
якорное снабжение,
соответствующее новой
характеристике снабжения, и
в случае необходимости
производится замена якорей,
якорных цепей, брашпилей и
т.п.
Дефектация и ремонт
13.4. швартовное
устройство
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
13.5. устройство
подъема и
перемещения
люковых
закрытий
1. В случае замены
цилиндрической вставки или
модернизации люковых
закрытий с изменением их
типа устанавливается
устройство подъема и
перемещения люковых
закрытий.
2. Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
13.6. шлюпочное
устройство
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
14.
Экологическое
оборудование
1. Дефектация и ремонт.
2. Дооснащение судов
фильтрующим оборудованием,
станцией очистки сточных
вод и для танкеров
грузоподъемностью 2000 т и
более комплектом по
предотвращению аварийных
разливов нефти
1. Дефектация и ремонт.
2. Для танкеров
грузоподъемностью
2000 т и более
комплектация в объеме,
предписанном Правилами
Приложение 7
к Правилам по обновлению
судов внутреннего водного
плавания и судов смешанного
"река-море" плавания
Перечень
электрооборудования
Варианты работ по обеспечению уровней
обновления
У1
У2
1. Генераторы и
валогенераторы
1. Замена с установкой
новых изделий другой
марки.
2. Замена с установкой
изделий той же марки.

3. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
2. Өңдегіштер
1. Жаңаны орнату арқылы ауыстыру.
2. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
3. ДАБ немесе ДБ жүйелердің рульдік құрылғыларының негізгі және қосымша қозғалтқыштардан тұратын электр қозғалтқыштары
1. Жаңа электр қозғалтқыштарды орнату арқылы ауыстыру.
2. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
4. Рульдік құрылғының электр қозғалтқыштары
1. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
5. Өрт сөндіру сорғылардың және құрғату сорғылардың, қазандардың, ауа сығымдағыштың, арнайы техникалық құралдардың электр қозғалтқыштары
1. Жаңа электр қозғалтқыштарды орнату арқылы ауыстыру.
2. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу
Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
6. Басқа да электр қозғалтқыштары
1. Арнайы цехтарда күрделі жөндеу.
2. Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
Арнайы цехтарда ақау табу және жөндеу
7. Негізгі және авариялық жарықтың кабельдері және желілер тізбектері
Арнайы құралдардың көмегімен ақау табу және жөнделмейтін кабельдерді жаңасына ауыстыру
Арнайы құралдардың көмегімен ақау табу және жөнделмейтін кабельдерді жаңасына ауыстыру
8. Бақылау кабельдер тізбектері
Арнайы құралдардың көмегімен ақау табу және жөнделмейтін кабельдерді жаңасына ауыстыру
Арнайы құралдардың көмегімен ақау табу және жөнделмейтін кабельдерді жаңасына ауыстыру
9. Трансформаторлар, күш беретін кедергіштер және магнитті күшейткіштер
Ақау табу және жөндеу
Ақау табу және жөндеу
10. Негізгі және авариялық тоқты бөліп жіберіп тұратын қалқандар
1..Жаңаны орнату арқылы ауыстыру
2. Жарамсыз құралдар мен аспаптарды жаңасына ауыстыру және ақау табу
Жарамсыз құралдар мен аспаптарды жаңасына ауыстыру және ақау табу
11. Электр жетектерді, меңгерілетін құрылғыларды, болат арқанды құрылғыларды, дистанциялық басқару жүйелерінің негізгі және қосалқы қозғалтқыштарды, арнайы техникалық құралдарды, жылу қазандарын басқаратын аппаратура
1 Жаңаны өнімдерді орнату арқылы ауыстыру.
2. Жарамсыз аспаптарды жаңасына ауыстыру және ақау табу
Жарамсыз аспаптарды жаңасына ауыстыру және ақау табу
12. Апатты алдын ала ескертетін дабылды тізбектер
1. Жаңа шынжырларды құрастыру арқылы ауыстыру.
2. Жарамсыз элементтерді жаңасына ауыстыру және ақау табу
Жарамсыз элементтерді жаңасына ауыстыру және ақау табу
13. Цилиндрлік қондырғы ауданына сұйық зат құятын кемелердің күш беретін кабельдер желісі
Цилиндрлік қондырғы ауыстыру жағдайында жаңа кабельдерді құрастыру арқылы ауыстыру
-

3. Капитальный ремонт в
специализированном цехе
Капитальный ремонт в
специализированном
цехе
2. Преобразователи
1. Замена с установкой
новых.
2. Капитальный ремонт в
специализированном цехе
Дефектация и ремонт в
специализированном
цехе
3. Электродвигатели
рулевых устройств и
систем ДАУ или ДУ
главными и
вспомогательными
двигателями
1. Замена с установкой
новых электродвигателей.
2. Капитальный ремонт в
специализированном цехе
Дефектация и ремонт в
специализированном
цехе
4. Электродвигатели
подруливающих устройств
1. Капитальный ремонт в
специализированном цехе
Дефектация и ремонт в
специализированном
цехе
5. Электродвигатели
пожарных насосов и
насосов осушения,
компрессоров, котлов,
технических средств
специального назначения
1. Замена с установкой
новых электродвигателей.
2. Капитальный ремонт в
специализированном цехе
Дефектация и ремонт в
специализированном
цехе
6. Прочие
электродвигатели
1. Капитальный ремонт в
специализированном цехе.
2. Дефектация и ремонт в
специализированном цехе
Дефектация и ремонт в
специализированном
цехе
7. Силовые кабельные
цепи и сети основного и
аварийного освещения
Дефектация с помощью
специальных приборов и
замена неисправных
кабелей новыми
Дефектация с помощью
специальных приборов
и замена неисправных
кабелей новыми
8. Контрольные
кабельные цепи
Дефектация с помощью
специальных приборов и
замена неисправных
кабелей новыми
Дефектация с помощью
специальных приборов
и замена неисправных
кабелей новыми
9. Трансформаторы,
силовые дроссели и
магнитные усилители
Дефектация и ремонт
Дефектация и ремонт
10. Главный и аварийный
распределительные щиты
1. Замена с установкой
новых.
2. Дефектация и замена
неисправных приборов и
аппаратуры новыми
Дефектация и замена
неисправных приборов
и аппаратуры новыми
11. Аппаратура
управления
электроприводами
рулевых устройств,
подруливающих
устройств, швартовных
устройств, систем
дистанционного
управления главными и
вспомогательными
двигателями,
техническими средствами
специального
назначения, котлами
1. Замена с установкой
новых изделий.
2. Дефектация и замена
неисправной аппаратуры
новой
Дефектация и замена
неисправной
аппаратуры новой
12. Цепи аварийно
предупредительной
сигнализации
1. Замена с монтажом
новых цепей.
2. Дефектация и замена
неисправных элементов
новыми
Дефектация и замена
неисправных элементов
новыми
13. Силовые кабельные
сети наливных судов в
районе цилиндрической
вставки
Замена с монтажом новых
кабелей в случае замены
цилиндрической вставки
-