"Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру" мемлекеттік қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Байланыс және Ақпарат министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы N 84 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 03 мамырда N 6934 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 757 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.11.09 № 757 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес,БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру» мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің Ақпараттық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясат департаменті(Қ.Б. Елеусізова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың белгіленген тәртіпте ресми жариялауын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат
министрінің
2011 жылғы 28 наурызда
№ 84 бұйрығымен
бекітілген
«Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру» мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру» мемлекеттік қызмет регламенті (бұдан әрі - Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына, сондай-ақ «Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру» мемлекеттік қызмет стандартын (бұдан әрі - Стандарт) бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1508 қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Регламентте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік  қызмет регламенті – мемлекеттік қызмет стандартының сақталуына қойылатын талаптарды белгілейтін және мемлекеттік қызметтер көрсететін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының, лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ өзге де жеке және заңды тұлғалардың қызмет тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;

Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин"
Приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2011 года № 6934. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 757
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 09.11.2012 № 757 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Выдача заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин".
2. Департаменту государственной политики в области информационных технологий Министерства связи и информации Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства связи и информации Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утвержден приказом
Министра связи и информации
Республики Казахстан
от 28 марта 2011 года № 84
Регламент
государственной услуги "Выдача заключения для включения
компьютерных систем в государственный реестр
контрольно-кассовых машин"
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги "Выдача заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин" (далее - Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", а также в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1508 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Выдача заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин" (далее – Стандарт).
2. В Регламенте используются следующие понятия:
1) потребитель - юридическое лицо;

2) орындаушы – міндетіне компьютер жүйелерінің сараптамасын ұйымдастыру бойынша іс-шаралар өткізу және бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру жататын Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің  лауазымды тұлғасы;
3) сараптамалық комиссия – Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігімен құрылған, бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйелерінің техникалық талаптарға сәйкестігін сараптау жөніндегі комиссия;
4) тұтынушы – заңды тұлға.
3. «Компьютер жүйелерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру» мемлекеттік қызметі (бұдан әрі  - мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігімен (бұдан әрі – Министрлік) көрсетіледі.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің 651-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетіледі.
6. Мемлекеттік қызметтің нәтижесі Стандартқа 2-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес қағаз тасығышта қорытынды не бас тарту себептері туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауап беру болып табылады және тұтынушыға пошта арқылы жіберіледі немесе тұтынушының қолына беріледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет Министрлікпен демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 9.00-ден бастап 18.30-ге дейін күн сайын көрсетіледі, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден бастап 14.30-ға дейін. Қызметті алу үшін алдын ала жазылу қажет емес. Жылдамдатылған қызмет көрсету режимі көзделмеген. Заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі, 8-үй, 14-кіреберіс.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және қажетті құжаттар туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің www.mci.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылады немесе 8 (7172)74-06-85 телефоны бойынша беріледі
9. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
10. Тұтынушы Министрлікке ілеспе хатпен келесі құжаттар пакетін  ұсынады:
1) Стандарттың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша толтырылған сауалнама-өтінішті;

2) исполнитель - должностное лицо Министерства связи и информации Республики Казахстан, в обязанности которого входит проведение мероприятий по организации экспертизы компьютерной системы и выдача заключения для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин;
3) регламент государственной услуги - нормативный правовой акт, устанавливающий требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги и определяющий порядок деятельности государственных органов, их подведомственных организаций, должностных лиц, а также физических и юридических лиц по оказанию государственной услуги;
4) экспертная комиссия - комиссия по экспертизе компьютерных систем на соответствие техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин, создаваемая Министерством связи и информации Республики Казахстан.
3. Государственная услуга "Выдача заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством связи и информации Республики Казахстан (далее – Министерство).
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается в соответствии с пунктом 3 статьи 651 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
6. Результатом оказания государственной услуги является выдача заключения на бумажном носителе по форме, установленной в приложении 2 к Стандарту, либо выдача мотивированного ответа в письменном виде о причинах отказа и отправляется потребителю по почте или выдается потребителю нарочно.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга оказывается Министерством ежедневно, за исключением выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов. Предварительная запись для получения услуги не требуется. Режим ускоренного обслуживания не предусмотрен. Юридический адрес: 010000, город Астана, Есильский район, ул. Орынбор, д. 8, подъезд 14.
8. Информация о порядке оказания государственной услуги и документах для ее получения размещаются на интернет-ресурсе Министерства связи и информации Республики Казахстан: www.mci.gov.kz или по телефону: 8 (7172) 74-06-85.
9. Государственная услуга оказывается бесплатно.
10. Потребитель с сопроводительным письмом предоставляет в Министерство следующий пакет документов:
1) заполненную анкету-заявление по форме, установленной в приложении 1 к Стандарту;

2) компьютер жүйесінің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының толық сипатын және еркін нысанда «Салық инспекторының жұмыс орны» режимін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты;
3) компьютер жүйесінің функционалдық көшірмесін қамтитын компакт дискіні;
4) компьютер жүйесін орнату және қосу жөніндегі нұсқаулықты;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
6) салық төлеуші ретінде тіркеу туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
7) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
8) «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11  қаңтардағы Заңына сәйкес міндетті лицензиялауға жататын қызметпен айналысу құқығына лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесін (өтініш беруші лицензияланатын қызмет түрімен айналысқан жағдайда ұсынылады);
9) компьютер жүйесінің құрамына кіретін және «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес сәйкестігін растауға жататын техникалық және бағдарламалық құралдардың ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік сертификаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелерін.
Құжаттар қағаз тасығышта не өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат арқылы ұсынылады.
11. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері тұтынушы қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде;
2) құжаттарды тапсырғанға дейін барынша рұқсат етілген күту уақыты – 15 минут;
3) мемлекеттік қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
12. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тарту негізі Стандарттың 16-тармағына сәйкес жүргізіледі.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін тұтынушының құжаттарын қабылдау Министрліктің жұмыс кестесінің негізінде жұмыс күні ішінде бір тұлғамен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс-әрекеттер (өзара іс-әрекеттер) тәртібінің сипаттамасы
14. Компьютер жүйесін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін қорытынды беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері:
1) 1 кезең – тұтынушының құжаттары қоса берілген өтінішін Министрліктің құжаттамалық қамтамасыз ету қызметінде (бұдан әрі – ҚҚҚ) тіркеу.
Тұтынушы Министрлікке мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттар пакетін ұсынады, оларды Министрліктің ҚҚҚ қызметкері тұтынушының өтінішінде көрсетілген тізімдеме бойынша қабылдап алады.
Талаптарға сәйкес келген құжаттар тіркеу мөртабанында нөмірі, күні мен парақтарының саны көрсетіліп, бақылау белгілері көрсетілумен ҚҚҚ-мен ресімделеді және тіркеледі. Тұтынушы Министрліктің ҚҚҚ тіркеу мөртабаны (кіріс нөмірі, күні) қойылған өтініштің көшірмесін алады.

2) полное описание функциональных возможностей и характеристик компьютерной системы и инструкцию по эксплуатации режима "Рабочее место налогового инспектора" в произвольной форме;
3)компакт-диск, содержащий функциональную копию компьютерной системы;
4) инструкцию по установке и запуску компьютерной системы;
5) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о регистрации в качестве налогоплательщика;
7) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов юридического лица;
8) нотариально засвидетельствованную копию лицензии на право занятия деятельностью, подлежащей обязательному лицензированию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (предоставляется в случае, если заявитель занимается лицензируемым видом деятельности);
9) нотариально засвидетельствованные копии сертификатов соответствия требованиям информационной безопасности технических и программных средств, входящих в состав компьютерной системы и подлежащих подтверждению соответствия в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
Документы представляются на бумажных носителях либо электронным документом, удостоверенным электронной цифровой подписью заявителя.
11. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи потребителем документов в течение тридцати календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания до сдачи документов – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания получателя государственной услуги – 15 минут.
12. Основание отказа в предоставлении государственной услуги производится согласно пункту 16 Стандарта.
13. Прием документов потребителя для оказания государственной услуги осуществляется одним лицом в течение рабочего дня на основании графика работы Министерства.
3. Описание порядка действий (взаимодействий) в процессе
оказания государственной услуги
14. Этапы оказания государственной услуги по выдаче заключения для включения компьютерных систем в государственный реестр контрольно-кассовых машин:
1) 1-й этап - регистрация заявления с прилагаемыми документами потребителя в службе документационного обеспечения (далее - СДО) Министерства.
Потребитель предоставляет в Министерство пакет документов для получения государственной услуги, которые принимаются сотрудником СДО Министерства по описи, указанной в заявлении потребителя.
Соответствующие требованиям документы оформляются и регистрируются СДО с указанием номера, даты и количества листов в регистрационном штампе, с указанием признаков контроля. Потребитель получает копию заявления со штампом регистрации (входящий номер, дата) СДО Министерства.

Құжаттар пошта арқылы тапсырылған жағдайда, тұтынушы Министрліктің ҚҚҚ-да құжаттардың қарауға қабылданғандығы туралы 8(7172)74-10-03 телефоны бойынша біле алады.
2) 2 кезең – Министрлік басшысының сараптаманы өткізетін орындаушыны, орынды және уақытты белгілеуі.
Тіркелген, тиісінше ресімделген құжаттар пакеті Министрлік басшысына жіберіледі, соңынан орындаушыға тапсырылады.
3) 3 кезең – орындаушының құжаттарды сараптама үшін сараптама комиссиясына жіберуді жүзеге асыруы;
4) 4 кезең – тұтынушының компьютер жүйесі мен құжаттар пакетін олардың Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 5732 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2009 жылғы 27 шілдедегі № 330 бұйрығымен бекітілген, Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігіне қорытынды беру ережесімен (бұдан әрі - Ереже) белгіленген техникалық талаптарға сәйкестігін айқындау мақсатында сараптамалық комиссияның сараптама жүргізуді жүзеге асыруы. Сараптамалық комиссияның қорытындылары бойынша компьютер жүйесі Ережемен белгіленген техникалық талаптарға сәйкес болған жағдайда, еркін нысанда компьютер жүйесінің сәйкестігі туралы акт толтырылады Акт екі данада құрастырылады, олардың әрқайсысына сараптамалық комиссияның төрағасы мен мүшелерінің қолы қойылады. Ресімделген акті орындаушыға беріледі;
5) 5 кезең – қорытындыны құрастыру және тұтынушыға беру.
Актіні алғаннан кейін орындаушы екі данадағы қорытынды құрастырады, оған Министрлік басшысының қолы қойылады.
Қол қойылған қорытындының бір данасын орындаушы тұтынушыға береді. Қорытындының екінші данасы, сондай-ақ қаралған құжаттар пакеті Министрліктің мерзімсіз сақтауында қалады.
Тұтынушыға қорытынды беру берілген қорытындылар журналында тіркеледі. Қорытынды беру үдерісі Регламентке 1-қосымшада келтірілген.
15. Министрліктің құрылымдық-функционалдық бірліктерінің (бұдан әрі - ҚФБ) іс-әрекеттері Регламентке 2-қосымшада сипатталған.
«Компьютер жүйелерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік тізіліміне
енгізу үшін қорытынды беру»
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
«Компьютер жүйелерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік тізіліміне
енгізу үшін қорытынды беру»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
1-кесте. ҚФБ іс-әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі процестің іс-әрекетті (барысының, жұмыс ағынының)
1
Іс-әрекеттің (барысының, жұмыс ағынының) №
1
2
3
4
2
ҚФБ атауы
Орталық атқарушы органның ҚҚҚ қызметкері
Орталық атқарушы органның қызметкері
Сараптамалық комиссия
Орталық атқарушы органның басшысы
3
Іс-әрекеттің (үдерістің, операцияның, рәсімнің)атауы және олардың сипаттамасы
Сараптама өткізу үшін КЖ иелері құжаттарын қабылдау және тіркеу
Құжаттарды қарастыру және КЖ сараптамасын жүргізуді белгілеу немесе бас тарту бойынша шешімді бекіту
КЖ сараптамасы
КЖ сараптамасы қорытындыларын қарау
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешім)
Тиісті шешімді бекіту үшін Орталық атқарушы органға ұсыну
КЖ сараптамасын ұйымдастыру бойынша іс-шараларды өткізу және сараптама қорытындысын құрастыру.
Сәйкестік актісін құрастыру және қорытындыны дайындау.
Қорытындыға қол қою
5
Орындалу мерзімі
15 минут
5 күнтізбелік күн
23 күнтізбелік күн
2 күнтізбелік күн

В случае сдачи документов по почте, потребитель может узнать о приеме пакета документов на рассмотрение в СДО Министерства по телефону: 8(7172) 74-10-03;
2) 2-й этап - определение руководителем Министерства исполнителя, места и времени проведения экспертизы.
Зарегистрированные, оформленные надлежащим образом пакет документов передаются руководителю Министерства, которые в последующем передаются исполнителю;
3) 3-й этап - осуществление исполнителем отправки документов на экспертизу в экспертную комиссию;
4) 4-й этап - осуществление экспертной комиссией экспертизы пакета документов и компьютерной системы потребителя в целях определения их на соответствие техническим требованиям, установленных Правилами выдачи заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан информатизации и связи от 27 июля 2009 года № 330, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5732 (далее – Правила).
По итогам экспертизы экспертной комиссией в случае соответствия компьютерной системы техническим требованиям, установленным Правилами, в произвольной форме составляется акт о соответствии компьютерной системы. Акт составляется в двух экземплярах, каждое из которых подписывается председателем и членами экспертной комиссии. Оформленный акт передается исполнителю;
5) 5-й этап – составление и выдача потребителю заключения.
После получения акта исполнитель составляет заключение в двух экземплярах, которые подписываются руководителем Министерства.
Один экземпляр подписанного заключения исполнитель выдает потребителю. Второй экземпляр заключения, а также пакет рассмотренных документов остаются в бессрочном хранении в Министерстве.
Выдача заключения потребителю регистрируется в журнале выданных заключений. Процесс по выдаче заключения приведен в приложении 1 к Регламенту.
15. Действия структурно-функциональных единиц (далее - СФЕ) Министерства описаны в приложении 2 к Регламенту.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Выдача заключения для включения
компьютерных систем в государственный
реестр контрольно-кассовых машин"
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Выдача заключения для включения
компьютерных систем в государственный
реестр контрольно-кассовых машин"
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода,
потока работ)
1
2
3
4
2
Наименование
СФЕ
Сотрудник СДО
Центрального
исполнительного
органа
Сотрудник
Центрального
исполнительного
органа
Экспертная
комиссия
Руководитель
Центрального
исполнительного
органа
3
Наименование
действия
(процесса,
процедуры,
операции) и
их описание
Прием и
регистрация
документов
владельцев КС
для проведения
экспертизы
Рассмотрение
документов и
утверждение
решения о
назначении или
об отказе в
проведении
экспертиз КС
Экспертиза КС
Рассмотрение
итогов
экспертизы КС
4
Форма
завершения
(данные,
документ,
организа-
ционно-
распоря-
дительное
решение)
Представление
на утверждение
Центрального
исполнительного
органа
соответствующего
решения
Проведение
мероприятий по
организации
экспертизы КС
и составление
заключения
экспертизы
Составление акта
соответствия
и подготовка
заключения
Визирование
заключения
5
Сроки
исполнения
15 минут
5 календарных
дней
23 календарных
дня
2 календарных
дня