Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының агроөнеркәсiп кешенi саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу мәселелері бойынша және кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 32 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 мамырда N 6940 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 257 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 308 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Агенттік Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4602 тіркелген, 2007 жылғы наурыз-сәуір айларында Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2007 жылғы 25 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 62 (1265) санында жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
8-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) заемшының бизнес-жоспарында белгiленген мақсаттар мен мiндеттердiң iске асыру мүмкіндігі туралы баға берілген және өтеу көздерін, сондай-ақ ақша ағынының көлемі мен мерзімдері айқындалған банктің кредиттік бөлімшесінің қорытындысын қоса отырып, банктің уәкілетті органы меншікті капиталының 0,02 пайыздан астам сомасына кредит беру туралы шешім қабылдайтын банктің тиісті бөлімшелерінің қорытындылары (сараптамалары);
кредиттік тәуекелді басқару жөніндегі және кепілмен жұмыс жөніндегі экономикалық қауіпсіздігі бөлімшесінің және заң бөлімшесінің қорытындылары (сараптамалары).
Банктің ішкі кредиттік саясаты банктің құрылымдық бөлімшелері, оның ішінде негізінде банктің уәкілетті органы кредит беру шартын өзгерту немесе меншікті капиталының 0,02 пайыздан төмен сомасына кредит беру туралы шешім қабылданатын сараптама (қорытындылар) жүргізуге талаптары көзделу тиіс.
Банктің уәкілетті органы көрсетілген қорытындылар (сараптамалар) негізінде кредит беру туралы немесе кредит беру туралы шарт талаптарына өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды не кредит беруден немесе кредит беру туралы шарт талаптарына өзгерістер енгізуден бас тартады;";
9-тармақта:
10) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшасымен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и ведения документации по кредитованию
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 апреля 2011 года № 32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2011 года за № 6940. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 257 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 257 (вводится в действие с 01.01.2019).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4602, опубликованное в марте - апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 25 апреля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 62 (1265)) следующее изменение и дополнения:
в Правилах ведения документации по кредитованию, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 10) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"10) заключения (экспертизы) соответствующих подразделений банка, на основании которых уполномоченным органом банка принимается решение о предоставлении кредитования на сумму свыше 0,02 процента от собственного капитала банка, включая:
заключение кредитного подразделения банка, содержащее оценку возможности реализации заемщиком целей и задач, определенных в его бизнес-плане и раскрывающее источники погашения, а также объемы и сроки денежных потоков;
заключения (экспертизы) подразделений по управлению кредитными рисками, экономической безопасности, по работе с залогами и юридического подразделения.
Внутренней кредитной политикой банка предусматриваются требования к проведению экспертиз (заключений) структурными подразделениями банка, в том числе на основании которых уполномоченным органом банка принимается решение об изменении условий кредитования или предоставлении кредита на сумму менее 0,02 процента от собственного капитала банка.
Уполномоченный орган банка на основании указанных заключений (экспертиз) принимает решение о предоставлении кредита или о внесении изменений в условия кредитования либо отказывает в предоставлении кредита или внесении изменений в условия кредитования;";
в пункте 9:
в подпункте 10) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:

"11) заемшының бизнес-жоспарында белгiленген мақсаттар мен мiндеттердiң iске асыру мүмкіндігі туралы баға берілген және өтеу көздерін, сондай-ақ ақша ағынының көлемі мен мерзімдері айқындалған банктің кредиттік бөлімшесінің қорытындысын қоса отырып, банктің уәкілетті органы меншікті капиталының 0,02 пайыздан астам сомасына кредит беру туралы шешім қабылдайтын банктің тиісті бөлімшелерінің қорытындылары (сараптамалары);
кредиттік тәуекелді басқару жөніндегі және кепілмен жұмыс жөніндегі экономикалық қауіпсіздігі бөлімшесінің және заң бөлімшесінің қорытындылары (сараптамалары).
Банктің ішкі кредиттік саясаты банктің құрылымдық бөлімшелері, оның ішінде негізінде банктің уәкілетті органы кредит беру шартын өзгерту немесе банктің меншікті капиталының 0,02 пайыздан төмен сомасына кредит беру туралы шешім қабылданатын сараптама (қорытындылар) жүргізуге талаптары көзделу тиіс.
Банктің уәкілетті органы көрсетілген қорытындылар (сараптамалар) негізінде кредит беру туралы немесе кредит беру туралы шарт талаптарына өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды не кредит беруден немесе кредит беру туралы шарт талаптарына өзгерістер енгізуден бас тартады.";
мынадай мазмұндағы 23-2-тармағымен толықтырылсын:
"23-2. Меншікті рейтингі бар немесе Standart & Poor's агенттiгi тағайындаған рейтингі бар немесе басқа халықаралық рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Қазақстан Республикасының резиденттер банктері үшін осы деңгейдегі немесе "В"-дан төмен емес рейтингі бар немесе Қазақстан Республикасының резидент еместер банктері үшін осы деңгейдегі немесе "А"-дан төмен емес рейтингі бар бас банктің рейтингі бар банк басқа банктің кепілдігіне (қарсы-кепілдік) шығарған кепiлдiктер бойынша кепiлдiк берiлген тұлға борышын өтегенге дейiн жүргiзiлетiн, осы Ереженiң 8-тармағының 1), 6), 8), 11) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды (банкте аталған құжаттар болған жағдайда - осы құжаттардың көшiрмелерiн) қоса беріп, досьенi қалыптастырады.";
24-тармақтың бірінші бөлігі "кепілдіктерді" деген сөзден кейін "және осы Ереженің 23-2-тармағында көрсетілген кепілдіктерді" деген сөздермен толықтырылсын;
27-1-тармағы "аккредитивтер бойынша" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы Ереженің 23-2-тармағында көрсетілген кепілдіктер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағын қоспағанда, осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

"11) заключения (экспертизы) соответствующих подразделений банка, на основании которых уполномоченным органом банка принимается решение о предоставлении кредитования на сумму свыше 0,02 процента от собственного капитала банка, включая:
заключение кредитного подразделения банка, содержащее оценку возможности реализации заемщиком целей и задач, определенных в его бизнес-плане и раскрывающее источники погашения, а также объемы и сроки денежных потоков;
заключения (экспертизы) подразделений по управлению кредитными рисками, экономической безопасности, по работе с залогами и юридического подразделения.
Внутренней кредитной политикой банка предусматриваются требования к проведению экспертиз (заключений) структурными подразделениями банка, в том числе на основании которых уполномоченным органом банка принимается решение об изменении условий кредитования или предоставлении кредита на сумму менее 0,02 процента от собственного капитала банка.
Уполномоченный орган банка на основании указанных заключений (экспертиз) принимает решение о предоставлении кредита или о внесении изменений в условия кредитования либо отказывает в предоставлении кредита или внесении изменений в условия кредитования.";
дополнить пунктом 23-2 следующего содержания:
"23-2. По гарантиям, выпущенным банком под гарантию другого банка (контр - гарантия) с собственным рейтингом или рейтингом родительского банка, присвоенным агентством Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств на уровне или не ниже "В" – для банков резидентов Республики Казахстан или на уровне или не ниже "А" – для банков нерезидентов Республики Казахстан, банк формирует досье с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 6), 8), 11) пункта 8 настоящих Правил, которое ведется до погашения долга лицом, за которое выдана гарантия (при наличии в банке указанных документов - копии таких документов).";
часть первую пункта 24 после слова "гарантий" дополнить словами "и гарантий, указанных в пункте 23-2 настоящих Правил";
пункт 27-1 после слова "банка," дополнить словами "а также по гарантиям, указанным в пункте 23-2 настоящих Правил,".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" және "Атамекен" Одағы" Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасы" заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова

4. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Е. Бахмутова