Нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімінің (погонсыз) үлгілері мен айырым белгілерін, оның кию тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 242 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылғы 2 маусымда № 6989 болып тіркелді.
"Темір жол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.03.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырғандар бекітілсін:
1) Нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі (осы бұйрыққа 1-қосымша);
2) Темір жол көлігі қызметкерлерінің нысанды киімді (погонсыз) кию ережелері (осы бұйрыққа 2-қосымша);
3) Нысанды киіммен (погонсыз) темір жол көлігі қызметкерлерін қамтамасыз ету нормалары (осы бұйрыққа 3-қосымша);
4) Темір жол көлігі қызметкерлері үшін нысанды киімінің (погонсыз) үлгілері мен айырым белгілері (осы бұйрыққа 4-қосымша).
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Министр Б.Камалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2011 жылғы 29 сәуірдегі
№ 242 бұйрығына
1-қосымша
Нысанды киім киюге (погонсыз) құқығы бар темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің ) тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдар атауы
Басшы құрам
Айырым белгілері мен жағадағы белгілер
1
2
3
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның Президенті
жоғары
"ҚТЖ" ҰҚ АҚ-ның Вице-Президенттері
жоғары
Басқарушы директор-Бас инженер;
Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі;
Пайдалану жұмысы жөніндегі;
Жылжымалы құрам жөніндегі;
Жолаушылар тасымалы жөніндегі басқарушы директорлар
жоғары
Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің директоры;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының директорлары;
"Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының президенттері
жоғары
Жылжымалы құрам және жолаушылар тасымалын мониторгтеу департаменттерінің директорлары;
Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің 1-деңгейдегі бас менеджері;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының директорларының орынбасарлары; бас инженері;
"Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының вице-президенттері, бас инженерлері
жоғары
Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің ревизорлары;
Жылжымалы құрам және жолаушылар тасымалын мониторгтеу департаменттерінің 1-деңгейдегі бас менеджерлері;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Магистральдық желі дирекциясы" филиалының пайдалану жұмысы жөніндегі атқарушы директоры; "Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі, пайдалану жұмысы мәселелері жөніндегі, жөндеу мәселелері жөніндегі атқарушы директорлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының департамент директорлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының директорлары
жоғары
Жол бөлімшелеріндегі Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің өкілдігінің бас ревизорлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының департамент директорларының орынбасарлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "магистральдық желі бөлімшесі" филиалдарының директорлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" және "магистральдық желі бөлімшесі" филиалдарының директорларының орынбасарлары мен бас инженерлері;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының оперативтік басқару, тасымалдау процесін үйлестіруі, қозғалыс қауіпсіздігі басқармаларының бастықтары
жоғары
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Магистральдық желі дирекциясы" филиалының пайдалану, техникалық құралдарды жөндеу және қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі басқармаларының бастықтары;
"Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының пайдалану, техникалық құралдарды жөндеу және қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі басқармаларының бастықтары
аға
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның - "Достық станциясы", "Нұр-Сұлтан станциясы" филиалдарының директорлары
жоғары
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының поезд жұмысын оперативті жоспарлау бөлімінің бастығы;
"Локомотив" акционерлік қоғамының локомотив паркін реттеу бөлімінің бастығы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының, "Локомотив" акционерлік қоғамының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бөлімінің бастықтары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының жүк жұмысын ревизиялау бөлімінің бастығы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының Бірыңғай диспетчерлік басқару орталығының бастығы;
қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің салалар бойынша өңірлік ревизорлары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалының қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі ревизоры;
аға
Жолаушылар тасымалы жөніндегі өңірлік филиалдың директоры;
жолаушылар поездарын тексеру жөніндегі өңірлік инспектор;
кластан тыс станцияның бастығы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "жол дистанциясы", "сигнализация және байланыс дистанциясы", "электрмен жабдықтау дистанциясы", "рельс дәнекерлеу кәсіпорны", "машиналандырылған жол дистанциясы", "пайдалану вагон депосы" филиалдарының директорлары;
"Локомотив" акционерлік қоғамының "пайдалану локомотив депосы" филиалдарының директорлары
-"-
-"-
Жолаушылар поездарын тексеру жөніндегі бақылаушы-ревизор;
жолаушылар поездарын тексеру жөніндегі аға инспектор;
аға нұсқаушы;
поезд жұмысын оперативті жоспарлау;
локомотив паркін реттеу;
жүк жұмысын ревизиялау бөлімінің сарапшысы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының оперативтік басқару бөлімінің бастықтары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының техникалық бөлімінің бастықтары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "магистральдық желі бөлімшесі" филиалдарының техникалық, өндірістік, жол, байланыс бөлімдерінің бастықтары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының локомотивтерді пайдалану бөлімінің бастығы;
1-класс станциясының бастығы;
поезд жұмысын оперативті жоспарлау бөлімінің (ауысымдық) сарапшысы;
поезд жұмысын оперативті жоспарлау бөлімінің және локомотив паркін реттеу бөлімінің бағыттар бойынша аға диспетчері;
жол бөлімшесінің аға диспетчері;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының және ДО қозғалыс қауіпсіздігі бөлімінің бастығы;
қозғалыс аға ревизоры, өңірлік коммерциялық аға ревизор;
локомотивтерді бас қабылдаушы
аға
Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі ревизор;
коммерциялық ревизор;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының кезекшісі;
2-класс станциясының бастығы;
қалпына келтіру және өрт сөндіру поездарының бастығы;
арнайы вагондардың, зертхана-вагондардың бастықтары;
өндірістік оқыту нұсқаушысы;
өндірістік оқыту шебері;
вагондарды техникалық тексеріп қарау пунктінің бастығы;
учаске бастығы;
кластан тыс вокзалдың бастығы;
1-класс вокзалының бастығы;
жолаушылар поездарын тексеру жөніндегі өңірлік бақылаушы-ревизор;
өртке қарсы қызмет отрядының бастығы;
жолсеріктер резервінің бастығы
аға

Об утверждении перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ее ношения и норм обеспечения ею
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2011 года № 6989.
В редакции от: 09.03.2021
Опубликовано: "Юридическая газета" от 05.07.2011 г. № 94 (2084); Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 26, 2011 года (дата выхода тиража 24.11.2011)
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2011 года № 6989.
Об утверждении перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ее ношения и норм обеспечения ею
В соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.03.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон) (приложение 1 к настоящему приказу);
2) Правила ношения форменной одежды (без погон) работниками железнодорожного транспорта (приложение 2 к настоящему приказу);
3) Нормы обеспечения форменной одеждой (без погон) работников железнодорожного транспорта (приложение 3 к настоящему приказу);
4) Образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия для работников железнодорожного транспорта (приложение 4 к настоящему приказу).
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вицеминистра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Камалиев
Приложение 1
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 29 апреля 2011 года № 242
Перечень
должностей (профессии) работников железнодорожного
транспорта имеющих право на ношение форменной одежды
(без погон)
Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование должностей
Руководящий
состав
Знаки различия
и знаки
воротниковые
1
2
3
Президент АО "НК "ҚТЖ"
высший
Вице – президент АО "НК "ҚТЖ"
высший
Управляющий директор –
Главный инженер
АО "НК "ҚТЖ";
управляющие директора:
по безопасности движения;
по эксплуатационной работе;
по подвижному составу;
по пассажирским перевозкам
высший
Директор Департамента
безопасности движения;
директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
"Дирекция перевозочного процесса"
и "Дирекция магистральной сети";
Президенты Акционерных обществ
"Локомотив" и "Пассажирские
перевозки"
высший
Директора департаментов
подвижного состава и мониторинга
пассажирских перевозок;
главный менеджер 1 уровня
Департамента безопасности
движения;
заместители директора, главный
инженер филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
"Дирекция перевозочного процесса"
и "Дирекция магистральной сети";
вице-президенты, главные инженеры
Акционерных обществ "Локомотив" и
"Пассажирские перевозки"
высший
Ревизоры Департамента
безопасности движения;
главные менеджеры 1 уровня
департаментов подвижного состава
и мониторинга пассажирских
перевозок;
Исполнительный директор по
эксплуатации филиала АО "НК "ҚТЖ"
- "Дирекция магистральной сети";
исполнительные директора
Акционерных обществ "Локомотив" и
"Пассажирские перевозки" по
вопросам эксплуатации, ремонта,
безопасности движения;
директора департаментов филиалов
АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция
перевозочного процесса" и
"Дирекция магистральной сети";
директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
отделение дороги
высший
Главные ревизоры
представительства Департамента
безопасности движения на
отделениях дорог;
заместители директоров
департаментов филиалов АО "НК
"ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного
процесса" и "Дирекция
магистральной сети";
директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
отделение магистральной сети;
заместители и главные инженеры
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - отделение
дороги и отделение магистральной
сети;
начальники управлений филиалов АО
"НК "ҚТЖ" - "Дирекция
перевозочного процесса":
оперативно-распорядительного;
координации
перевозочного процесса;
безопасности движения
высший
-"-
-"-
Начальники управлений по вопросам
эксплуатации, ремонта технических
средств и безопасности движения
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция
магистральной сети";
начальники управлений по вопросам
эксплуатации, ремонта технических
средств и безопасности движения
Акционерных обществ "Локомотив" и
"Пассажирские перевозки"
старший
Директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Станция Достык" и "Станция Нур-Султан
высший
Начальник отдела оперативного
планирования поездной работы
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция
перевозочного процесса";
начальник отдела регулирования
локомотивного парка Акционерного
общества "Локомотив";
начальник отдела по обеспечению
безопасности движения филиалов АО
"НК "ҚТЖ" - "Дирекция
перевозочного процесса" и
Акционерного общества
"Локомотив";
начальник отдела ревизий грузовой
работы филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
"Дирекция перевозочного
процесса";
начальник Единого диспетчерского
центра управления филиалов АО "НК
"ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного
процесса";
региональные ревизоры
Департамента безопасности
движения по отраслям;
ревизор по безопасности движения
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция
перевозочного процесса";
директор регионального филиала по
пассажирским перевозкам;
региональный инспектор по
проверке пассажирских поездов;
начальник внеклассной станции;
директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
"дистанция пути", "дистанция
электроснабжения", "дистанция
сигнализации и связи",
"эксплуатационное вагонное депо",
"рельсосварочное предприятие",
"машинизированная дистанция
пути";
директора филиала Акционерного
общества "Локомотив" -
"эксплуатационное локомативное
депо"
старший
Контролер-ревизор по проверке
пассажирских поездов;
старший инспектор по проверке
пассажирских поездов;
старший инструктор;
эксперт отдела: оперативного
планирования поездной работы,
регулирования локомотивного
парка, ревизий грузовой работы;
начальник
оперативно-распорядительного
отдела филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
отделение дороги;
начальник технического отдела
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - отделение
дороги;
начальник отдела технического,
производственного, пути, связи
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - отделений
магистральной сети;
начальник отдела эксплуатации
локомотивов филиалов АО "НК "ҚТЖ"
- отделение дороги;
начальник станции 1 класса;
эксперт (сменный) отдела
оперативного планирования
поездной работы;
старший диспетчер по направлениям
отдела оперативного планирования
поездной работы и отдела
регулирования локомотивного
парка;
старший диспетчер отделения
дороги;
начальник отдела безопасности
движения филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
отделение дороги и ДО;
старший ревизор движения,
региональный старший коммерческий
ревизор;
главный приемщик локомотивов
старший
Ревизор по безопасности движения;
коммерческий ревизор;
дежурный филиалов АО "НК "ҚТЖ" -
отделение дороги;
начальник станции 2 класса;
начальник восстановительного и
пожарного поездов;
начальники специальных вагонов,
вагонов – лабораторий;
инструктор производственного
обучения;
мастер производственного
обучения;
начальник пункта технического
осмотра вагонов;
начальник участка;
начальник вокзала внеклассного;
начальник вокзала 1 класса;
контролер-ревизор по проверке
пассажирских поездов
региональный;
начальник отряда противопожарной
службы;
начальник резерва проводников
старший
Диспетчер поездной, диспетчер

Поезд диспетчері, торап бойынша поезд диспетчері (1, 2, 3-топ);
локомотив диспетчері;
жол машиналарының (кешенінің) бастығы;
3-класс станциясының бастығы;
кластан тыс станцияның техникалық бөлімінің бастығы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "жол дистанциясы", "сигнализация және байланыс дистанциясы", "электрмен жабдықтау дистанциясы", "пайдалану вагон депосы" филиалдарының техникалық, өндірістік бөлімдерінің бастықтары;
2 және 3-класс вокзалдарының бастықтары;
кластан тыс станцияның кезекшісі;
кластан тыс станцияның станциялық (маневрлік) диспетчері;
"Локомотив" акционерлік қоғамының "пайдалану локомотив депосы" филиалдарының аға кезекшілері;
локомотивті аға қабылдаушы;
нұсқаушы-машинист;
жол машиналарының нұсқаушы-машинисі;
автотежегіштер мен букстік торап жөніндегі нұсқаушы;
тартымдық қосалқы станцияның;
түйіспе желісі ауданының;
желілік ауданның бастықтары;
жөндеу-тексеру учаскесінің бастығы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "жол дистанциясы" филиалдарының аға жол шебері;
кластан тыс станцияның жүк диспетчері
орта
4-5 класс станцияларының бастықтары;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының қауіпсіздік жөніндегі инженерлері;
1 және 2-класс станциясының жүк диспетчері;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының вагондарды бөлуші диспетчері;
кластан тыс станцияның инженер-технологы;
билет кассаларын меңгерушісі;
1 - 2 класс локомотив машинисі;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "сигнализация және байланыс дистанциясы" филиалдарының аға электр механигі;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "электрмен жабдықтау дистанциясы" филиалдарының аға электр механигі;
өндірістік-техникалық бөлімнің жетекші инженері;
жолды ағымдық күтіп ұстау жөніндегі жол шебері;
1-топ көпір шебері;
шебер;
вагондарды қабылдап алушы;
кластан тыс станцияның тауарлық кеңсе бастығы;
билет және тауар кассаларының меңгерушісі;
вокзал бастығының кезекші көмекшісі;
1 және 2-класс станциясы бойынша кезекші;
станциялық (маневрлік) диспетчер;
кластан тыс станцияның орталықтандыру постының кезекшісі
жолаушылар поезының бастығы;
сұрыптау дөңестері мен парктер бойынша кезекші;
кластан тыс станцияның станциялық технологиялық орталығының бастығы;
"Локомотив" акционерлік қоғамының "пайдалану локомотив депосы" филиалдарының кезекшілері;
локомотив бригадаларының аға наряд жабушысы (меңгерушісі);
локомотивтерді қабылдаушы
орта
3 – 4 класс локомотив машинисі;
пайдалану ақпарат жүйелері бөлімінің автоматтық басқару жүйесінің диспетчері;
габаритсіз жүктермен және әскери тасымалдармен жұмыс істеу жөніндегі бөлімнің (ауысымдық) диспетчері;
1 және 2-класс станциясының инженер-технологы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ "сигнализация және байланыс дистанциясы", "электрмен жабдықтау дистанциясы" "электрмен жабдықтау дистанциясы" филиалдарының электр механигі;

поездной по узлу (1, 2, 3
группы);
диспетчер локомотивный;
начальник путевых машин
(комплекса);
начальник станции 3 класса;
начальник технического отдела
внеклассной станции;
начальники отделов технического,
производственного филиалов АО "НК
"ҚТЖ" - "дистанция пути",
"дистанция электроснабжения",
"дистанция сигнализации и связи",
"эксплуатационное вагонное депо";
начальники вокзалов 2 и 3
классов;
дежурный по внеклассной станции;
диспетчер станционный
(маневровый) внеклассной станции;
старший дежурный филиала
Акционерного общества "Локомотив"
- эксплуатационное локомотивное
депо;
старший приемщик локомотива;
машинист-инструктор;
машинист-инструктор путевых
машин;
инструктор по автотормозам и
буксовому узлу;
начальники тяговой подстанции,
района контактной сети, сетевого
района;
начальник ремонтно-ревизионного
участка;
старший дорожный мастер филиалов
АО "НК "ҚТЖ" - "дистанция пути";
диспетчер грузовой внеклассной
станции
средний
Начальники станций 4-5 классов;
инженер по безопасности филиалов
АО "НК "ҚТЖ" - отделение дороги;
диспетчер грузовой станции 1 и 2
классов;
диспетчер – вагонораспределитель
филиалов АО "НК "ҚТЖ" - отделение
дороги;
инженер-технолог внеклассной
станции;
заведующий билетными кассами;
машинист локомотива 1 - 2
классов;
старший электромеханик филиалов
АО "НК "ҚТЖ" - "дистанция
сигнализации и связи";
старший электромеханик филиалов
АО "НК "ҚТЖ" - "дистанция
электроснабжения";
ведущий инженер производственно-
технического отдела;
дорожный мастер по текущему
содержанию пути;
мастер мостовой 1 группы;
мастер;
приемщик вагонов;
начальник товарной конторы
внеклассной станции;
заведующий билетными и товарными
кассами;
дежурный помощник начальника
вокзала;
дежурный по станции 1 и 2
классов;
диспетчер станционный
(маневровый);
дежурный станционного поста
централизации внеклассной
станции;
начальник пассажирского поезда;
дежурный по сортировочным горками
и парками;
начальник станционного
технологического центра
внеклассной станции;
дежурный филиала акционерного
общества "Локомотив" -
эксплуатационные локомотивные
депо;
старший нарядчик (заведующий)
локомотивных бригад;
приемщик локомотивов
средний
Машинист локомотива 3 – 4
классов;
диспетчер автоматической системы
управления отдела
эксплуатационных информационных
систем;
диспетчер (сменный) отдела по
работе с негабаритными грузами и
воинскими перевозками;
инженер-технолог станции 1 и 2
классов;
электромеханик филиалов АО "НК
"ҚТЖ" - "дистанция
электроснабжения", "дистанция
сигнализации и связи";

2 және 3 топ көпір шебері;
1 және 2-класс станциясы орталықтандыру постының кезекшісі;
бөлімнің (техникалық, өндірістік, жол, байланыс) 1-санатты инженері;
1 және 2-класс станциясы тауарлық кеңсесінің бастығы;
тауарлық кеңсенің меңгерушісі;
орта
3, 4, 5-класс станциясы бойынша кезекші;
орталықтандыру постының операторы;
сұрыптау дөңесінің операторы;
1 және 2-класс станциясының станциялық технологиялық орталығының бастығы;
станцияның техникалық кеңсесінің бастығы;
жолаушылар вагондарындағы орындарды бөлу және қолдану жөніндегі бюроның меңгерушісі;
есепке алу және есептілік тобының бастығы
-"-
-"-
Станциялық диспетчердің жанындағы оператор;
станция бойынша кезекшінің жанындағы оператор;
маневр диспетчерінің жанындағы оператор;
билет және багаж аға кассирлері;
жолаушылардың тынығу бөлмесінің меңгерушісі;
коммерциялық тексеріп қарау пунктінің бригадирі;
сақтау камерасының меңгерушісі;
жүктерді іздестіру бюросының меңгерушісі;
поездарды аға қабылдап тапсырушы;
мотовоз машинисі;
локомотив машинисінің көмекшісі;
локомотив бригадаларының наряд жабушысы;
вагондарды аға тексеріп қараушы;
контейнерлік алаңның меңгерушісі;
сұрыптау платформасының меңгерушісі;
тауар (жүк) аға кассирі;
жүктерді және багажды аға кабылдап тапсырушы;
тауарлық кеңсенің аға операторы;
пошта экспедициясының меңгерушісі;
бригадирлер (босатылған);
жолды және жасанды құрылыстарды ағымдық күтіп-ұстау жөніндегі бригадир;
ақаутапқыш арбашаның операторы;
ақаутапқыш вагонның баптаушысы;
жол машиналарының машинисі;
электр-механик
кіші
Ақаутапқыш арбаша операторының көмекшісі;
мотовоз машинисінің көмекшісі;
поезд электр механигі;
темір жол жолдары мен жасанды құрылыстарды қараушы;
өтпе бойынша кезекші;
вагон жолсерігі;
қызмет вагонының жолсерігі;
арнайы вагонның жолсерігі;
жүктер мен арнайы вагондарды алып жүру жөніндегі жолсерік;
жаттықпа вагонның жолсерігі;
билет кассирі;
багаж кассирі;
техникалық кеңсесінің операторы;
қатардағы
Жеңдегі айырым
белгілер көзделмеген
вокзал залы бойынша кезекші;
перрон бақылаушысы;
экспедитор (пошта);
экспедитор (жүріп тұратын);
коммерциялық агент;
анықтама беру жөніндегі кезекші;
жүк тапсыру жөніндегі агент
-"-
-"-
Ескертпе: Осы тізбеде көрсетілген бөлімшелердің орынбасарлары мен бас инженерлері үшін тиісті бөлімшенің басшысына арналған айыру белгілерін белгілейтін жолдан кейінгі жолда көзделген жеңдік айыру белгілері белгіленеді.
"ҚТЖ" ҰК" АҚ – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ДО – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының еншілес ұйымдары
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2011 жылғы 29 сәуірдегі
№ 242 бұйрығына
2-қосымша
Темір жол қызметкерлерінің нысанды киімдерді (погонсыз) кию қағидасы

мастер мостовой 2 и 3 группы;
дежурный станционного поста
централизации, станции 1 и 2
классов;
инженер отдела 1 категории
(технического, производственного,
пути, связи);
начальник товарной конторы
станций 1 и 2 классов;
заведующий товарной конторой;
дежурный по станции 3, 4, 5
классов;
оператор поста централизации;
оператор сортировочной горки;
начальник станционного
технологического центра 1 и 2
классов;
начальник технической конторы
станции;
заведующий бюро по распределению
и использованию мест в
пассажирских вагонах;
начальник групп учета и
отчетности
средний
Оператор при станционном
диспетчере;
оператор при дежурном по станции;
оператор при маневровом
диспетчере;
старший билетный и багажный
кассиры;
заведующий комнатой отдыха
пассажиров;
бригадир пункта коммерческого
осмотра;
заведующий камерой хранения;
заведующий бюро по розыску
грузов;
старший приемосдатчик поездов;
машинист мотовоза;
помощник машиниста локомотива;
нарядчик локомотивных бригад;
старший осмотрщик вагонов;
заведующий контейнерной
площадкой;
заведующий сортировочной
платформой;
старший товарный (грузовой)
кассир;
старший приемосдатчик грузов и
багажа;
старший оператор товарной
конторы;
заведующий почтовой экспедицией;
бригадиры (освобожденные);
бригадир по текущему содержанию
пути и искусственных сооружений;
оператор дефектоскопной тележки;
наладчик дефектоскопного вагона;
машинист путевых машин;
электромеханик
младший
Помощник оператора дефектоскопной
тележки;
помощник машиниста мотовоза;
электромеханик поездной;
обходчик железнодорожных путей и
искусственных сооружений;
дежурный по переезду;
проводник вагона;
проводник служебного вагона;
проводник специального вагона;
проводник по сопровождению грузов
и специальных вагонов;
проводник вагона – тренажера;
билетный кассир;
багажный кассир;
оператор технической конторы;
дежурный по залу вокзала;
перронный контролер;
экспедитор (почтовый);
экспедитор (разъездной);
коммерческий агент;
дежурный по выдаче справок;
агент по передаче грузов
рядовой
Нарукавный знак различия не предусмотрен
Примечание: для заместителей и главных инженеров подразделений, указанных в настоящем перечне, устанавливаются нарукавные знаки различия, предусмотренные в строке, которая следует за строкой, определяющей знаки различия для руководителя соответствующего подразделения.
АО "НК "ҚТЖ" - Акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан
темір жолы";
ДО – Дочерняя организация Акционерного общества "Национальная
компания "Қазақстан темір жолы".
Приложение 2
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 29 апреля 2011 года № 242
Правила ношения форменной одежды (без погон)
работниками железнодорожного транспорта

1. Осы Қағида темір жол қызметкерлерінің нысанды киімді (погонсыз) кию тәртібін белгілейді.
2. Нысанды киімді (погонсыз) Нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар темір жол қызметкерлері лауазымдары (кәсіптері) тізбесінде көзделген темір жол қызметкерлері лауазымдық міндеттерін атқару кезінде киеді.
3. Жұмыстары жолаушыларға, жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға қызмет көрсетумен, сондай-ақ поездар қозғалысымен байланысты темір жол қызметкерлері нысанды киіммен Темір жол қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз ету нормаларына сәйкес қамтамасыз етіледі.
4. Нысанды киімнің (погонсыз) барлық заттары, айырым белгілері мен нысанды киімнің (погонсыз) белгілері мінсіз жай-күйде ұсталуы және белгіленген Темір жол көлігі қызметкерлеріне арналған нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілеріне сәйкес болуы тиіс.
5. Нысанды киім қысқы және жазғы, ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
6. Мыналарға:
1) ондай құқық берілмеген тұлғалардың нысанды киімді (погонсыз) киюіне және айырым белгілерін тағуына;
2) нысанды киімнің (погонсыз) заттарын басқа киіммен араластырып киюге, сондай-ақ жазғы және қысқы нысанды киімнің заттарымен араластырып киюге рұқсат етілмейді.

1. Настоящие Правила определяют порядок ношения форменной одежды (без погон) работниками железнодорожного транспорта.
2. Форменная одежда (без погон) носится при исполнении должностных обязанностей работниками железнодорожного транспорта, должности которых предусмотрены Перечнем должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон).
3. Работники железнодорожного транспорта, работа которых связана с обслуживанием пассажиров, грузоотправителей и грузополучателей, а также с движением поездов, обеспечиваются форменной одеждой согласно нормам обеспечения форменной одеждой работников железнодорожного транспорта.
4. Все предметы форменной одежды (без погон), знаки различия и знаки форменной одежды (без погон) должны содержаться в безупречном состоянии и отвечать установленным Образцам форменной одежды (без погон) и знаков различия для работников железнодорожного транспорта.
5. Форменная одежда (без погон) подразделяется на зимнюю и летнюю, мужскую и женскую.
6. Не допускается:
1) ношение форменной одежды (без погон) и знаков различия лицами, которым не предоставлено такое право;
2) смешивание предметов форменной одежды (без погон) с другой одеждой, а также смешивание предметов летней и зимней форменной одежды.

7. Нысанды киіммен (погонсыз) бояулар гаммасы бойынша нысанды киімнің түсімен сәйкес келетін, әшекейлерсіз классикалық стильдегі аяқ киімді киюге рұқсат етіледі.
8. Қызметкерлерге берілген нысанды киім (погонсыз) олардың атына кию мерзімі аяқталғанға дейін есепке алынады.
Кию мерзімі нысанды киім заттарын алған сәттен бастап есептеледі.
9. Жұмысқа сынау мерзімімен алынған қызметкерлерге нысанды киім (погонсыз) сынау мерзімі аяқталған соң беріледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2011 жылғы 29 сәуірдегі
№ 242 бұйрығына
3-қосымша
Темір жол көлігі қызметкерлерін нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз ету нормалары
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Кию мерзімі (жылы)
1
2
3
4
Жоғары және аға басшы құрамға арналған

7. С форменной одеждой (без погон) разрешается носить обувь классического стиля, сочетающуюся по цветовой гамме с цветом форменной одежды, без украшений.
8. Выданная работникам форменная одежда (без погон) учитывается за ними до истечения сроков носки.
Срок носки исчисляется с момента получения предметов форменной одежды.
9. Работникам, принятым на работу с испытательным сроком, форменная одежда (без погон) выдается по истечении испытательного срока.
Приложение 3
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 29 апреля 2011 года № 242
Нормы обеспечения форменной одеждой (без погон)
работников железнодорожного транспорта
Наименование
Единица
измерения
Количество
Срок носки
(год)
1
2
3
4
Для высшего и старшего
руководящего состава

2. Нысанды киімнің айырым белгілері нысандық киімде орналасуына қарай 2 түрге бөлінеді:
- жеңдегі айырым белгілер;
- кеудедегі айырым белгілер.
3. Жеңдегі айырым белгілері лауазымына қарай биіктігі 50-ден 60 миллиметрге (бұдан әрі - мм) дейін, ені жеңнің тігістерінің арасындағы қашықтыққа тең болатын тік төртбұрыш болып табылады.
4. Президенттің жеңдегі айырым белгісі биіктігі 60 мм болатын ұлттық оюмен өрнектелген алтын түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 4 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Алтын түсті аяда лавр жапырақтарынан жасалған дестеде алтын түсті жіппен диаметрі 27 мм болатын бес бұрышты жұлдыз кестеленеді.
5. Вице-президенттің жеңдегі айырым белгісі биіктігі 60 мм болатын ұлттық оюмен өрнектелген алтын түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 4 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Алтын түсті аяда лавр жапырақтарынан жасалған дестеде алтын түсті жіппен диаметрі 20 мм болатын бес бұрышты жұлдыз кестеленеді.
6. Басқарушы директорлардың, департамент директорларының, филиал директорларының, еншілес ұйымдардың президенттерінің жеңдегі айырым белгілері биіктігі 60 мм болатын ұлттық оюмен өрнектелген алтын түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 2 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Басқарушы директорлар үшін алтын түсті аяда алтын түсті жіппен бес бұрышты екі жұлдыз және департаменттер мен филиалдар директорлары, еншілес ұйымдардың президенттері үшін бес бұрышты бір жұлдыз кестеленеді. Жұлдыздың диаметрі 20 мм болады. Көлбеу бойынша жұлдыздардың орталарының арасындағы қашықтық 35 мм болады.
7. Қалған жоғары құрамның жеңдегі айырым белгілері биіктігі 50 мм болатын ұлттық оюмен өрнектелген қара көк және алтын түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 2 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Қара көк түстес аяда көлбеу осі бойынша диаметрі 16 мм алтын түстес металдан жасалған біреуден үшеуге дейін бес бұрышты жұлдыз орналасады. Көлбеу бойынша жұлдыздардың орталарының арасындағы қашықтық 35 мм болады.
8. Аға құрамның жеңдегі айырым белгілері биіктігі 50 мм болатын қара көк түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 2 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Оқаның көлбеу осі бойынша ені 8 мм алтын түстес екі жолақ қатар салынады. Жолақтардың арасындағы қашықтық - 2 мм. Жолақтың төменгі шетінен оқаның төменгі шетіне дейінгі қашықтық - 7 мм. Жоғарғы жолақтың үстінен горизонтальды ось бойынша диаметрі 16 мм алтын түстес металдан жасалған біреуден үшеуге дейін бес бұрышты жұлдыз орналасады. Көлбеу бойынша жұлдыздардың орталарының арасындағы қашықтық 30 мм болады. Оқаның жоғарғы шетінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық -12 мм.

2. Знаки различия форменной одежды подразделяются на 2 вида в зависимости от места расположения на форменной одежде:
нарукавные знаки различия;
нагрудные знаки различия.
3. Нарукавный знак различия представляет собой прямоугольник высотой от 50 до 60 миллиметров (далее – мм) в зависимости от должности, шириной равной расстоянию между швами рукава.
4. Нарукавный знак различия Президента состоит из галуна золотистого цвета с национальным орнаментом высотой 60 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 4 мм. На золотистом поле золотистыми нитями вышивается пятиконечная звезда размером в диаметре 27 мм, в венке из лавровых листьев.
5. Нарукавные знаки различия вице-президентов состоят из галуна золотистого цвета с национальным орнаментом высотой 60 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 4 мм. На золотистом поле золотистыми нитями вышивается пятиконечная звезда размером в диаметре 20 мм, в венке из лавровых листьев.
6. Нарукавные знаки различия управляющих директоров, директоров департаментов, директоров филиалов, президентов дочерних организаций состоят из галуна золотистого цвета с национальным орнаментом высотой 60 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 2 мм. На золотистом поле золотистыми нитями вышиваются две пятиконечные звезды для управляющих директоров и одна пятиконечная звезда для директоров департаментов, президентов дочерних организаций. Размер звезды в диаметре - 20 мм. Расстояние между центрами звезд по горизонтали - 35 мм.
7. Нарукавные знаки различия остального высшего состава состоят из галуна высотой 50 мм темно-синего и золотистого цвета с национальным орнаментом. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 2 мм. На темно-синем поле по горизонтальной оси располагаются от одной до трех пятиконечных звезд из металла золотистого цвета диаметром 16 мм. Расстояние между центрами звезд по горизонтали - 30 мм.
8. Нарукавные знаки различия старшего состава состоят из галуна темно-синего цвета шириной 50 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 2 мм. По горизонтальной оси галуна параллельно проходят две полоски золотистого цвета шириной 8 мм. Расстояние между полосками - 2 мм. Расстояние от нижнего края полоски до нижнего края галуна - 7 мм. Над верхней полоской по горизонтальной оси располагаются от одной до трех пятиконечных звезд из металла золотистого цвета диаметром 16 мм. Расстояние между центрами звезд по горизонтали - 30 мм. Расстояние от верхнего края галуна до центра звезды - 12 мм.

9. Орта құрамның жеңдегі айырым белгілері биіктігі 50 мм болатын қара көк түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 2 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Оқаның көлбеу осі бойынша ені 8 мм алтын түстес екі жолақ қатар салынады. Жолақтың төменгі шетінен оқаның төменгі шетіне дейінгі қашықтық - 7 мм. Жолақтың үстінен көлбеу осі бойынша диаметрі 16 мм алтын түстес металдан жасалған біреуден үшеуге дейін бес бұрышты жұлдыз орналасады. Көлбеу бойынша жұлдыздардың орталарының арасындағы қашықтық 30 мм болады. Оқаның жоғарғы шетінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 12 мм.
10. Кіші құрамның жеңдегі айырым белгілері биіктігі 50 мм болатын қаракөк түстес оқадан тұрады. Оқа қалыңдығы 2 мм алтын түстес баумен жиектеледі. Оқаның көлбеу осі бойынша ені 8 мм алтын түстес екі жолақ салынады. Жолақтың төменгі шетінен оқаның төменгі шетіне дейінгі қашықтық - 7 мм.
Қатардағы құрамның айырым белгілері болмайды.
Жеңдегі айырым белгілері пиджактың екі жеңіне тігісінен тігісіне дейін жеңнің төменгі шетінен 8-10 сантиметр қашықтықта тігіледі.
Жұлдыздардың, жолақтардың орналасуы мен айырым белгілерінің мөлшерлері темір жол көлігі қызметкерлеріне арналған нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілеріне қосымшада келтірілген.
11. Күртедегі, жейде мен әйелдер жейдесіндегі кеудедегі айырым белгілері нысаны бойынша жеңдегі айырым белгілеріне сәйкес болады, биіктігі 40 мм, ені кеудедегі қалтаның еніне тең болатын тік төртбұрыш болып табылады.
Кеудедегі айырым белгілері күртенің, жейде мен әйелдер жейдесінің кеудедегі қалтасының үстіне тігіледі.
Жоғары құрамға арналған кеудедегі айырым белгілері жеңдегі айырым белгілері тәріздес жасалады.
Аға, орта және кіші құрамға арналған кеудедегі айырым белгілері маталық материалдың негізінде баспа-таңба (басылыс) әдісімен жасалады.
Кеудедегі айырым белгілерінің эскиздері мен мөлшерлері темір жол көлігі қызметкерлеріне арналған нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілеріне қосымшада көрсетілген.
12. Нысанды киімнің белгілері жағадағы, жеңдегі, кеудедегі және бас киімдегі болып бөлінеді.
13. Жағадағы белгі жоғары құрам үшін лавр жапырақтары түріндегі және қалған құрам үшін техникалық белгі түріндегі кесте болып табылады.
Президенттің, вице-президенттердің және басқарушы директорлардың нысанды киімінің жағасын ұзындығы 100 мм жеті лавр жапырағымен кестелеу, қалған жоғары басшы құрам басшыларының нысанды киімінің жағасын ұзындығы 75 мм бес лавр жапырағымен кестелеу көзделген. Аға, орта және кіші құрамға арналған нысанды костюмнің жағасына техникалық белгі орнатылады.
Техникалық белгі алтын түстес металдан жасалған, ұлттық ою-өрнегі бар жартылай шеңбермен көмкерілген айқасқан ажыратылмалы кілт пен балға болып табылады. Белгінің төменгі жағында стильденген доңғалақ бейнеленеді. Техникалық белгінің диаметрі - 20 мм.

9. Нарукавные знаки различия среднего состава состоят из галуна темно-синего цвета шириной 50 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 2 мм. По горизонтальной оси галуна параллельно проходит полоска золотистого цвета шириной 8 мм. Расстояние от нижнего края полоски до нижнего края галуна - 7 мм. Над полоской по горизонтальной оси располагаются от одной до трех пятиконечных звезд диаметром 16 мм из металла золотистого цвета. Расстояние между центрами звезд по горизонтали - 30 мм. Расстояние от верхнего края галуна до центра звезды - 12 мм.
10. Нарукавные знаки различия младшего состава состоят из галуна темно-синего цвета высотой 50 мм. Галун окантовывается золотистым шнуром толщиной 2 мм. По горизонтальной оси галуна параллельно проходит полоска золотистого цвета шириной 8 мм. Расстояние от нижнего края полоски до нижнего края галуна - 7 мм.
Рядовой состав знаков различия не имеет.
Нарукавные знаки различия нашиваются на оба рукава пиджака от шва до шва на расстоянии 8-10 сантиметров от нижнего края рукава.
Расположения звезд, полосок и размеры знаков различия приведены в приложении к образцам форменной одежды (без погон) и знаков различия для работников железнодорожного транспорта.
11. Нагрудный знак различия на куртке, рубашке и блузке, идентичный по форме нарукавному знаку различия, представляет собой прямоугольник высотой 40 мм, шириной равной ширине нагрудного кармана.
Нагрудные знаки различия нашиваются над нагрудным карманом куртки, рубашки и блузки.
Нагрудные знаки различия для высшего состава изготавливаются аналогично нарукавному знаку.
Нагрудные знаки различия для старшего, среднего и младшего составов изготавливаются методом оттиска (печати) на основе тканевого материала.
Эскизы и размеры нагрудных знаков различия указаны в приложении к образцам форменной одежды (без погон) и знаков различия для работников железнодорожного транспорта.
12. Знаки форменной одежды подразделяются на воротниковые, нарукавные, нагрудные и на головном уборе.
13. Воротниковый знак представляет собой вышивку в виде лавровых листьев для высшего состава и технический знак - для остального состава.
На воротнике форменной одежды Президента, вице-президентов и управляющих директоров предусмотрена вышивка из семи лавровых листьев длиной 100 мм, на воротнике форменной одежды остальных руководителей высшего руководящего состава - вышивка из пяти лавровых листьев длиной 75 мм. На воротнике форменного костюма для старшего, среднего и младшего состава располагается технический знак.
Технический знак представляет собой перекрещивающиеся разводной ключ и молоток в обрамлении полуокружности с национальным орнаментом из металла золотистого цвета. В нижней части знака - стилизованное колесо. Диаметр технического знака – 20 мм.

14. Кеудедегі белгі эллипс тәріздес қанаттары бар доңғалақ болып табылады.
Кеудедегі белгінің өлшемі: доңғалақтық габаритері - 20 х 10 мм, қанаттарының ауқымы - 70 мм.
Жоғары басшы құрамға арналған кеудедегі белгі алтын түстес жіппен кестеленеді. Аға, орта, кіші басшы және қатардағы құрамға арналған кеудедегі белгі алтын түстес металдан жасалады.
Кеудедегі белгі нысанды костюмнің және жазғы нысанды жейденің (әйел жейдесінің) оң жағында кеуде тұсында орналасады.
15. Тиістілік белгісі (шеврон) нысанды костюмнің матасынан жасалады. Шеврон сары түсті жиектемесі бар диаметрі 80 мм шеңбер болып табылады. Жиектеменің ені – 2 мм. Шеңбердің ортасында диаметрі 45 мм "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ логотипі орналасады. Шеңбердің жоғары жағында "Қазақстан" деген жазу болады. Әріптерінің биіктігі - 7 мм. Шевронның төменгі жағында "ҚТЖ" деген жазу болады. Әріптердің биіктігі - 10 мм. Қара көк түстес аяның екі жағында логотип пен жиектеменің арасында ұлттық ою-өрнек орналасады. Ою-өрнектің ені - 6 мм. Шеврон аға, орта, кіші және қатардағы құрам костюмінің сол жақ жеңінде жеңнің жоғарғы жиегінен 8-10 мм қашықтықта орнатылады.
16. Бас киімдегі белгі (кокарда) алтын түстес ұлттық ою-өрнекпен көмкерілген аясы қара көк түсті диаметрі 40 мм төменгі жағы созылған шеңбер болып табылады. Төменгі жағында стильденген доңғалақ бейнеленеді. Қара көк түсті аяда айқасқан ажыратылмалы кілт пен балға орналасқан. Негізі лавр жапырақтарымен көмкерілген.
Кокарданың ұзындығы төрт өлшем үшін: Президенттің, Вице-президенттің бас киімінде 140 мм, басқарушы директорлардың бас киімінде 120 мм, жоғарғы басшы құрамның бас киімінде 100 мм, басқа санаттағылардың бас киімінде 90 мм. Бас киімге арналған кокарда жоғары басшы құрам үшін кестеленген түрде, ал қалған санаттағылар үшін металдан жасалады.
Президент, Вице-президент, басқарушы директорлар фуражкаларының қалқаншаларында біріне қарама-қарсы орналасқан ұзындығы 100 мм жеті лавр жапырағынан тұратын екі бұтақтың кестесі көзделген.
17. Галстукке арналған қысқыш ұзындығы 70 мм алтын түсті металл пластинка болады. Пластинканың шетінен 25 мм қашықтықта диаметрі 12 мм шеңбердің ішінде Компанияның алтын түсті логотипі орналасады.
18. Түймелері сары түсті металдан жасалады және "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ-тың логотипі бар.
Түймелер үлкендерінің диаметрі - 25 мм және кішкентайларының диаметрі 14 мм болып бөлінеді.
19. Президентке, Вице-президентке, басқарушы директорларға, жоғары, аға, орта, кіші және қатардағы құрамға арналған погонсыз нысанды киімнің және айырым белгілерінің үлгілері темір жол көлігі қызметкерлеріне арналған нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілері қосымшада көрсетілген.
4-қосымшаға
Темір жол көлігі
қызметкерлеріне арналған
нысанды киімнің (пагонсыз)
және айырым белгілерінің
үлгілері
Теміржол көлігі қызметкерлеріне арналған нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің нұсқалары Жоғары құрамға арналған нысанды киімнің үлгілері

14. Нагрудный знак представляет собой эллипсообразное колесо с крыльями.
Размер нагрудного знака: габариты колеса - 20 х 10 мм, размах крыльев 70 мм.
Нагрудный знак для высшего руководящего состава вышивается золотистыми нитями. Для старшего, среднего, младшего руководящего и рядового состава нагрудный знак изготавливается из металла золотистого цвета.
Нагрудный знак располагается на правой стороне форменного костюма и летней форменной сорочки (блузы) на уровне груди.
15. Знак принадлежности (шеврон) изготавливается из ткани форменного костюма. Шеврон представляет собой круг диаметром 80 мм с кантом желтого цвета. Ширина канта - 2 мм. В центре круга располагается логотип АО "НК "Қазақстан темiр жолы" диаметром 45 мм. В верхней части круга - надпись "Қазақстан". Высота букв - 7 мм. В нижней части шеврона - надпись "ҚТЖ". Высота букв - 10 мм. По боковым сторонам между логотипом и кантом на темно-синем поле располагается национальный орнамент. Ширина орнамента - 6 мм. Шеврон размещается на левом рукаве костюма старшего, среднего, младшего и рядового состава на расстоянии 8-10 см от верхнего края рукава.
16. Знак на головном уборе (кокарда) представляет собой круг с вытянутой нижней частью диаметром 40 мм с полем темно-синего цвета в золотистом обрамлении национального орнамента. В нижней части - стилизованное колесо. На темно-синем поле расположены перекрещивающиеся разводной ключ и молоток. Основание обрамлено лавровыми листьями.
Длина кокарды четырех размеров: на головном уборе Президента, вице-президентов – 140 мм, управляющих директоров – 120 мм, высшего руководящего состава – 100 мм, остальных категорий – 90 мм. Кокарда для головного убора, предназначенного для высшего руководящего состава, должна быть вышита, для остальных категорий выполняется из металла.
На козырьках фуражек Президента, вице-президентов и управляющих директоров предусмотрена вышивка из двух веток с семью лавровыми листьями длиной 100 мм, расположенных напротив друг друга.
17. Зажим для галстука представляет собой металлическую пластинку золотистого цвета длиной 70 мм. На расстоянии 25 мм от края пластины расположен логотип Компании золотистого цвета в круге диаметром 12 мм.
18. Пуговицы выполняются из металла желтого цвета и имеют логотип АО "НК "Қазақстан темiр жолы".
Пуговицы делятся на большие - диаметром 25 мм и малые - диаметром 14 мм.
19. Образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия для Президента, вице-президентов, управляющих директоров, высшего, старшего, среднего, младшего и рядового состава приведены в приложении.
Приложение
к Образцам форменной одежды
(без погон) и знаков различия
для работников
железнодорожного транспорта
Образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия
для работников железнодорожного транспорта

Ескерту. Нысанды киімнің үлгілері жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аға және орта құрамға арналған нысанды киімнің үлгілері
Кіші және қатардағы құрамға арналған нысанды киімнің үлгісі
Кіші және қатардағы құрамға арналған нысанды киімнің үлгісі (әйелдер костюмі)
Нысанды фуражка
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның Президентіне арналған
"ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның Вице-Президентіне арналған
Басқарушы директорларға арналған
Жоғары құрамға арналған
(Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің, "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының директорлары, "Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының президенттері)
Жоғары құрамға арналған
(Жылжымалы құрам және жолаушылар тасымалын мониторгтеу департаменттерінің директорлары; Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің еңбекке ақы төлеудің 1-деңгейіндегі бас менеджері; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының директорларының орынбасарлары, бас инженері; "Локомотив", "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының вице-президенттері, бас инженерлері)
Жоғары құрамға арналған
(Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің ревизорлары; Жылжымалы құрам және жолаушылар тасымалын мониторгтеу департаменттерінің еңбекке ақы төлеудің 1-деңгейіндегі бас менеджерлері; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Магистральдық желі дирекциясы" филиалының, "Локомотив" және Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамдарының атқарушы директорлары; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының, "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамының департаменттерінің директорлары; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" филиалдарының директорлары)
Жоғары құрамға арналған
(Қозғалыс қауіпсіздігі департаментінің өңірлік бас ревизоры; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" және "Магистральдық желі дирекциясы" филиалдарының департамент директорларының орынбасарлары; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "магистральдық желі бөлімшесі" филиалдарының директорлары; "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "жол бөлімшесі" және "магистральдық желі бөлімшесі" филиалдарының директорларының орынбасарлары, бас инженерлері; ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Тасымалдау процесі дирекциясы" филиалдарының басқармаларының бастықтары; ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның "Достық станциясы" және "Нұр-Сұлтан станциясы" филиалдарының директорлары)
Аға құрамға арналған
Орта құрамға арналған
Кіші құрамға арналған
Аға, орта, кіші және қатардағы құрамға арналған нысанды киімнің белгілері

Сноска. Образцы форменной одежды в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образцы форменной одежды для высшего состава
Образцы форменной одежды для старшего и среднего состава
Образцы форменной одежды для младшего и рядового состава
Образцы форменной одежды для младшего и рядового состава (женский костюм)
Фуражка форменная
Для Президента АО "НК "ҚТЖ"
Для вице-президентов АО "НК "ҚТЖ"
Для управляющих директоров
Для высшего состава (директора Департамента безопасности движения, филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного процесса" и "Дирекция магистральной сети", Президенты Акционерных обществ "Локомотив" и "Пассажирские перевозки")
Для высшего состава (директора Департаментов подвижного состава и мониторинга пассажирских перевозок; главный менеджер 1 уровня оплаты труда Департамента безопасности движения; заместители директоров, главный инженер филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного процесса", "Дирекция магистральной сети"; вице-президенты, главные инженеры Акционерных обществ "Локомотив" и "Пассажирские перевозки")
Для высшего состава (ревизоры Департамента безопасности движения; главные менеджеры 1 уровня оплаты труда Департамента подвижного состава, мониторинга пассажирских перевозок; исполнительные директора филиала АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция магистральной сети", Акционерных обществ "Локомотив", "Пассажирские перевозки"; директора департаментов филиала АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного процесса", "Дирекция магистральной сети, Акционерного общества "Пассажирские перевозки"; директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" – отделение дороги)
Для высшего состава (региональный главный ревизор Департамента безопасности движения; заместители директоров департаментов филиала АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного процесса" и "Дирекция магистральной сети"; директора филиала АО "НК "ҚТЖ" - отделений магистральной сети; заместители, главные инженеры филиала АО"НК "ҚТЖ" - отделение дороги, отделений магистральной сети; начальники управлений филиала АО "НК "ҚТЖ" - "Дирекция перевозочного процесса"; директора филиалов АО "НК "ҚТЖ" - "Станция Достык", "Станция Нур-Султан")
Для старшего состава
Для среднего состава
Для младшего состава
Знаки форменной одежды для старшего, среднего, младшего и рядового состава