Қазақстан Республикасының орман қорында орман орналастыруды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 14-1/380 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 8 тамызда № 7110 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 490 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 22.11.2016 № 490 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 56-бабын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман қорында орман орналастыруды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман қорында орман орналастыруды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 желтоқсандағы № 268 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 4011 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюлетенінде 2006 жылғы сәуірде, 212-құжат № 5-6, 2006 жылғы шілдеде, 221-құжат № 11-12 жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Мейрембеков Қ.А.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
бұйрығымен бекітілген
2011 жылғы 2 шілдедегі
№ 14-1/380
Қазақстан Республикасының орман қорында орман орналастыру жұмыстарын жүргізу ережелері
1 Бөлім. Далалық жұмыстар
1 Тарау. Жалпы қағидалар
1. Параграф. Орман орналастырудың мақсаттары мен міндеттері
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман қорында орман орналастыруды жүргізу ережелері (бұдан әрі – Ереже) 2003 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 56-бабына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орман шаруашылығын жүргізу мен орман ресурстарын пайдалану, орманды ұдайы өндіру, күзету және қорғау жұмыстарының тиімділігіне, орман шаруашылығындағы ғылыми-техникалық саясаттың бірыңғай болуына бағытталған шаралар жүйесін жасау орман орналастырудың негізгі мақсаты болып табылады.

Об утверждении Правил проведения лесоустройства в государственном лесном фонде Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 14-1/380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2011 года № 7110. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2016 года № 490.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22.11.2016 г. № 490 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 56 Лесного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения лесоустройства в государственном лесном фонде Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 2005 года № 268 "Об утверждении Правил проведения лесоустройства в государственном лесном фонде Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4011, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, апрель 2006 г. № 5-6, ст. 212 - июль 2006 г. № 11-12, ст. 221).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Мейрембеков К. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Утверждена
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 2 июля 2011 года № 14-1/380
Правила
проведения лесоустройства в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Раздел 1. Полевые работы
Глава 1. Общие положения
Параграф 1. Цели и задачи лесоустройства
1. Настоящие Правила проведения лесоустройства в государственном лесном фонде Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 56 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июня 2003 года.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Орман орналастырудың негізгі міндеттері:
1) орман ресурстары, олардың жағдайы мен динамикасы туралы жан-жақты және нақты мәлімет алу;
2) мемлекеттік орман кадастрын, мемлекеттік орман қорының есебін, орман мониторингін, ұзақ мерзімге пайдалануға берілетін орман қоры учаскелеріне құжаттар дайындауды (қосымша ақыға) қамтамасыз ететін орман қоры мен орман ресурстарының мәлімет базасын жасау және жаңарту;
3) ішкі шаруашылығындағы жерлерді ұйымдастыру;
4) орман қоры жерлерінің есебін және түгендеу құжаттарын, орман карталарын жасау;
5) орман ресурстарын пайдаланудың барлық түрлерінің, өсіріп-өндірудің, орманды күзету мен қорғаудың және басқа да орман шаруашылық іс-әрекеттердің ғылыми-негізделген мөлшерін анықтау;
6) МОҚ жерлері ұзақ мерзімді пайдалануға берілген мемлекеттік ұйымдардың (бұдан әрі – орман иеленушілер) орман орналастыру белгілеген тапсырмаларды орындауын бақылау;
7) орындалған орман шаруашылық шараларының сапасын және орман пайдалануды бақылау;
8) Қазақстан Республикасының Орман кодексімен белгіленген басқа да міндеттер.
2. Параграф. Орман орналастыру материалдарын қолдану
3. Орман орналастыру материалдары бойынша орман орналастыру ұйымының орман иеленушілері үшін орман орналастыру жобасы жасалады. Ол, орман шаруашылығы саласындағы өкілетті органмен бекітілгеннен соң, орман пайдалануды жүргізуге, қазіргі және болашақтағы пайдалануды жоспарлау мен болжауға, басқа да орман шаруашылық мәселелерін шешуге арналған негізгі ұйымдық – шаруашылық құжат болып табылады.
4. Орман орналастыру материалдарының негізінде:
1) ормандардың мониторингі, мемлекеттік орман кадастры және өкілетті орган белгілеген жүйе бойынша орман қорын мемлекеттік есепке алу жұмыстары жүргізіледі;
2) мемлекеттік орман қоры категориялары (бұдан әрі - МОҚ категориялары) негізделеді және орман пайдалану режимі шектеулі ерекше қорғалатын учаскелер бөлініп шығарылады;
3) МОҚ категориялары шегінде орманды басты мақсатта кесудің жыл сайынғы мөлшері белгіленеді.
4) аралық және басқа кесулердің жыл сайынғы көлемі анықталады (орман орналастыру кезінде анықталған орман өсіру қажеттілігіне және орман шаруашылығын жүргізудің экономикалық жағдайларына байланысты осы кесу түрлері анықталады);

2. Основными задачами лесоустройства являются:
1) получение достоверной и разносторонней информации о лесных ресурсах, состоянии лесов и их динамике;
2) создание и систематическое обновление информационной базы данных по государственному лесному фонду и лесным ресурсам, обеспечивающей ведение государственного лесного кадастра, государственного учета лесного фонда, осуществление лесного мониторинга, составление документации (за дополнительную плату) на участки государственного лесного фонда, передаваемые в долгосрочное лесопользование;
3) осуществление внутрихозяйственной организации земель;
4) составление лесных карт и документов по инвентаризации и учету земель государственного лесного фонда;
5) определение научно-обоснованных размеров и пространственного размещения различных видов пользования лесными ресурсами, мероприятий по воспроизводству, охране и защите лесов, а также иным видам лесохозяйственной деятельности;
6) контроль за реализацией государственными организациями, которым участки государственного лесного фонда предоставлены на праве постоянного землепользования (далее - лесовладелец), разработок лесоустройства;
7) контроль за лесопользованием, качеством выполненных лесохозяйственных мероприятий;
8) другие задачи, определенные Лесным кодексом Республики Казахстан.
Параграф 2. Использование материалов лесоустройства
3. По материалам лесоустройства для лесовладельцев лесоустроительной организацией составляется лесоустроительный проект, который после его утверждения уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее - уполномоченный орган) является основным организационно-хозяйственным документом, предназначенным для ведения лесовладельцами лесных пользований, текущего и перспективного планирования и прогнозирования, решения других лесохозяйственных вопросов.
4. На основе материалов лесоустройства:
1) ведется мониторинг лесов, государственный лесной кадастр, государственный учет лесного фонда по единой системе, устанавливаемой уполномоченным органом;
2) производится обоснование и выделение категорий государственного лесного фонда (далее - категории ГЛФ) и выделение особо защитных участков, имеющих ограниченный режим лесопользования;
3) устанавливается ежегодный размер отпуска леса по рубкам главного пользования в пределах категорий ГЛФ;
4) определяется ежегодный объем проведения рубок промежуточного пользования и прочих рубок, исходя из выявленной при лесоустройстве лесоводственной потребности в таких рубках и экономических условий ведения лесного хозяйства;

5) орман қоры учаскелерін ұзақ мерзімді пайдалануға беру жүргізіледі;
6) орман иеленушілерімен орман шаруашылық шаралардың басқа түрлерін жүргізудің қажеттілігі негізделеді;
7) орман шаруашылығына қажет обьектілерге, суландыру мен жол құрылысына, рекреациялық көркейтуге сметалар мен техникалық жобалар жасау үшін арнайы инженерлік іздестіру мен зерттеулер жүргізіледі.
5. Облыстағы барлық орман иеленушілері үшін орман орналастыру жобаларының негізінде облыс бойынша жиынтық бір орман орналастыру жобасы және облыс ормандарының картасы, орман мониторингінің ақпараттық базасы жасалады.
3. Параграф. Орман орналастыру объектісі, орман орналастыру жұмыстарының кезеңдері
6. Орман шаруашылығын жүргізетін заңды және жеке тұлғалардың тұрақты жер пайдалануындағы орман қорының жерлері орман орналастыру объектісі болып табылады.
Орман иеленушісі аумағының бір бөлігінде ғана орман орналастыруды жүргізуге болады, бірақ ол бір орманшылықтың немесе мастерлік учаскенің аумағынан кем болмайды. Жуықтағы 15-20 жылда шаруашылыққа пайдалануға белгіленбейтін орман аумағында, қажет болса ғарыштық және басқа түсірулерді қолдану арқылы шығын және еңбекті аз қажет ететін ара қашықтық әдістерімен зерттеу жүргізілуі мүмкін.
7. Орман орналастыруды қажет ететін объектідегі орман орналастыру жұмыстарының толық кезеңі 3 жылдан және үш кезеңнен тұрады – дайындық, далалық, камералдық. Үздіксіз орман орналастыруға көшкен кезде орман орналастыру жұмыстары жыл сайын (қысқартылған түрде) бүкіл тексеру кезеңі бойы жүргізіледі.
4. Параграф. Орман орналастыру жұмыстарының мазмұны
8. Орман орналастыру Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 55-бабына сәйкес орындалады.
9. Орман орналастыру жұмыстарының құрамына төмендегі жұмыстар кіреді:
1) алқаағаштарды кесу және сөлін ағызу жоспарын құрастыру (тапсырыс берушінің есебінен және келісім шарт бойынша);
2) кеспеағаштарды дайындау және материалдық-қаржылай бағалау тапсырыс берушінің есебінен);
3) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман қорының учаскелеріне орман орналастыру жобаларын жасау (орман иеленушілер есебінен);
5. Параграф. Орман орналастырудың түрлері мен әдістері
10. Орман орналастырудың негізгі әдістері ретінде жас кластары әдісі мен учаскелік әдіс алынады.
11. Жас кластары әдісі дегеніміз – алқаағаштардың және орманмен қамтылмаған жерлердің өнімділігі мен құрамы, кесу әдісі, шаруашылық жұмысы мен орман таксациялық сипаттамасы бірдей жиынтықтарын құру болып табылады.
Бұл әдіс бойынша орман орналастырудың барлық есептері (МОҚ категориялары мен ағаш түрлері бойынша) алқағаштардың қорлары мен аудандарының жинағын жас кластарына бөлу негізінде есептеледі.
Жас кластары әдісінде алғашқы есептік бірлік ретінде таксациялы телім алынады, ал алғашқы есептесу бірлігі ретінде басым түр алынады.

5) производится передача участков государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование;
6) производится обоснование необходимости проведения лесовладельцами других видов лесохозяйственных мероприятий;
7) осуществляются специальные инженерные изыскания и целевые обследования с последующим составлением технических проектов и смет на создание объектов лесохозяйственной деятельности, мелиорации, дорожного строительства, рекреационного благоустройства и другие.
5. На базе лесоустроительных проектов, разработанных для всех лесовладельцев области, составляется сводный лесоустроительный проект в целом по области, составляется карта лесов области, создается информационная база лесного мониторинга.
Параграф 3. Объект
лесоустройства, циклы лесоустроительных работ
6. Объектом лесоустройства являются земли государственного лесного фонда, находящиеся в постоянном землепользовании как юридических, так и физических лиц, осуществляющих ведение лесного хозяйства.
Допускается проведение лесоустройства на части территории лесовладельца, но не менее территории одного лесничества или мастерского участка. На остальной части территории лесовладельца, не намечаемой к вовлечению в хозяйственное использование в ближайшие 15-20 лет, при необходимости проводиться ее обследование менее затратными и трудоемкими дистанционными методами с использованием материалов космических и других съемок.
7. Полный цикл лесоустроительных работ в объекте, подлежащем лесоустройству, продолжается 3 (три) года и состоит из трех периодов - подготовительного, полевого и камерального. При переходе на непрерывное лесоустройство, лесоустроительные работы продолжаются ежегодно в сокращенном варианте в течение всего ревизионного периода.
Параграф 4. Содержание лесоустроительных работ
8. Лесоустройство осуществляется в соответствии со статьей 55 Лесного кодекса Республики Казахстан.
9. В состав лесоустроительных работ могут включаться:
1) составление планов рубок леса и подсочки насаждений (на договорных условиях за счет средств заказчика);
2) отвод и материально-денежная оценка лесосек (за счет средств заказчика);
3) разработка лесоустроительных проектов на участки государственного лесного фонда, переданные в долгосрочное лесопользование (за счет средств лесопользователя).
Параграф 5. Методы и виды лесоустройства
10. Основными методами лесоустройства являются метод классов возраста и участковый метод.
11. Метод классов возраста заключается в образовании совокупностей однородных по составу и производительности насаждений и не покрытых лесом угодий, территориально хотя и разобщенных, но объединяемых едиными - способом рубки леса, хозяйственным распоряжением и лесотаксационной характеристикой.
Все лесоустроительные расчеты при этом методе осуществляются на основе итогов распределения площадей и запасов насаждений в разрезе пород и категорий ГЛФ по классам возраста.
Первичной учетной единицей при лесоустройстве по методу классов возраста является таксационный выдел, а первичной расчетной единицей - преобладающая порода.

12. Орман орналастырудың учаскелік әдісі дегеніміз – бір немесе бірнеше телімдерден тұрақты шаруашылық учаскелер жасау. Ол телімдерді таксациялық сипаттамасы әртүрлі болса да, орман өсу жағдайы мен орманды көбейту мақсатының және жобаланатын кешенді орман шаруашылық шаралардың бағытына сай біріктіріледі:
1) орман орналастырудың учаскелік әдісі – орман шаруашылық және басқа шаралардың жүргізілуі қажет әрбір тұрақты шаруашылық учаскесінде қолданылады;
2) орман орналастырудың учаскелік әдісі бойынша, орманды пайдалану, күту, өсіру және басқа шаралардың мөлшері есептік шаруашылық бірлік болып табылатын тұрақты шаруашылық учаскесінде таксация кезінде белгіленген көлемдерді қосу арқылы анықталады.
3) орман орналастырудың учаскелік әдісі кезінде де алғашқы есептік бірлік таксациялық телім болып табылады.
13. Орман қорында алғашқы, кезеңдік (қайта) және үздіксіз орман орналастыру жүргізілуі мүмкін:
1) алғашқы орман орналастыру бірінші рет орналастырылатын орман қорының жерлерінде жүргізіледі. Ондай жерлердің аумағы толық ұйымдастырылып орман таксациялық жұмыстардың барлық түрі орындалады; бұл оның ерекшіліктері болып табылады;
2) кезеңдік (қайта) орман орналастыру бұрын орналастырылған обьектілерде тексеру кезеңінің мерзімі біткен соң жүргізіледі. Мұны жүргізген кезде обьекті аумағының ішкі шаруашылығында түзетулер жасалуы мүмкін. Ал орман таксациясы бұрынғы орман орналастырудың телімдерін барынша сақтау арқылы (шаруашылық әрекеттің нәтижесінде болған өзгерістерді ескере отырып) жүргізіледі.
Шаруашылық жұмыстармен қамтылмаған обьектілерде орман алқаптары өткен орман орналастырудың материалдарын қолдана отырып және аэрофотосуреттердің камералдық өлшеу дешифровкасы арқылы жүргізіледі, ал алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштеріне өткен тексеру кезеңі бойынша өсім қосылып, актуализация жасалады;
3) үздіксіз орман орналастыру, негіз ретінде қабылданатын кәдімгі орман орналастырудың, шаруашылық жұмыспен қамтылған және табиғи немесе басқа қолайсыз жағдайларға ұшыраған телімдерді жыл сайын түгендеп отыруға ауысуы арқылы іске асырылады. Осының негізінде орман пайдаланудың ағымдағы мәселелері шешіледі (орман қорында бір жылда болған өзгерістерді ескере отырып және орман орналастыру жобасының ұсыныстарына сай), шаруашылық жұмыстардың нәтижелері бағаланады, орман ресурстарының жағдайы туралы ақпарат беріледі. Орман түгендеу жыл сайын келесі орман орналастыруға дейін жүргізіледі.

12. Участковый метод лесоустройства заключается в образовании постоянных хозяйственных участков, представляющих собой один или совокупность выделов, которые хотя и могут отличаться по таксационной характеристике насаждений, но территориально объединенных общностью типа лесорастительных условий, целью воспроизводства лесов и соответствующей направленностью комплекса проектируемых лесохозяйственных мероприятий:
1) участковый метод лесоустройства применяется там, где имеется необходимость и практическая возможность индивидуального подхода к осуществлению лесохозяйственных и иных мероприятий по каждому образованному постоянному лесохозяйственному участку;
2) размеры пользования лесом, ухода за лесом, воспроизводства лесов и других мероприятий при участковом методе лесоустройства определяются путем суммирования их объемов, назначенных при таксации леса по каждому постоянному хозяйственному участку, который является расчетной хозяйственной единицей;
3) первичной учетной единицей при участковом методе лесоустройства также является таксационный выдел.
13. В государственном лесном фонде проводиться первичное, периодическое и непрерывное лесоустройство:
1) первичное лесоустройство осуществляется на впервые устраиваемых землях государственного лесного фонда. Отличительными его особенностями являются полная организация территории и выполнение всех видов лесотаксационных работ;
2) периодическое (повторное) лесоустройство осуществляется в ранее устроенных объектах по истечении сроков ревизионного периода.При его проведении осуществляется частичная корректировка внутрихозяйственной организации территории объекта, а таксация леса осуществляется с максимально возможным сохранением контуров выделов, установленных предыдущим лесоустройством, с учетом изменений, произошедших в результате хозяйственной деятельности.
В объектах, не затронутых хозяйственной деятельностью, лесные массивы таксируются в основном методом камерального измерительного дешифрирования аэрофотоснимков с использованием материалов предыдущего лесоустройства и актуализацией таксационных показателей насаждений на естественный прирост за прошедший ревизионный период;
3) непрерывное лесоустройство осуществляется в порядке перехода обычного лесоустройства, принимаемого за базовое, к последующим ежегодным инвентаризациям части выделов, вовлекаемых в хозяйственную деятельность и подвергшихся стихийным или иным неблагоприятным воздействиям. На базе этого решаются текущие задачи организации лесохозяйственного производства и лесопользования в соответствии с рекомендациями, изложенными в лесоустроительном проекте, и с учетом изменений, происшедших за год в государственном лесном фонде, оцениваются результаты хозяйственной деятельности, выдается информация о состоянии лесных ресурсов. Инвентаризация проводится ежегодно до нового лесоустройства;

4) үздіксіз орман орналастыруды жүргізу нәтижесінде орман иесіне жыл сайын төмендегі құжаттар дайындалады:
мемлекеттік орман қорының есебі;
таксациялық көрсеткіштері өзгерген телімдердің таксациялық сипаттамасы;
өзгеріс болған орамдардың орамдық жинақ ведомосы;
орман пайдалану мен орман шаруашылығын жүргізу сапасы туралы мәліметтер;
тапсырыс берушімен келісілген жобаланатын орман шаруашылық шаралардың түзетілген ведомостары.
5 жыл сайын кейін төмендегідей құжаттар беріледі:
мемлекеттік орман қоры есебінің бір мезгілдегі мәліметтері (белгілі мерзімде);
болған өзгерістер енгізілген таксациялық сипаттамалар;
жобаланатын орман шаруашылық шаралардың түзетілген ведомосы;
орманшылықтардың жаңартылған пландары (бір данадан) немесе орман мекемесі аумағының өзгерген бөлігіне ғана жасалған пландар.
5) алғашқы немесе кезекті орман орналастыру кезінде электрондық есеп машинасында телімдер бойынша мәліметтер банкі жасалады және ол негіз болып табылады. Бұл үздіксіз орман орналастыруға өтудің қажетті талабы болып табылады. Кезекті негізгі орман орналастыруда мәліметтер банкі толық жаңартылады.
6. Параграф. Орман орналастыру жұмыстарының разрядтары
14. Орман орналастырудың разряды орман орналастыру жұмыстарының бөлшектік дәрежесін көрсетеді.
Орман орналастырудың үш разряды бар:
1) бірінші разряд – жазық аумақтағы орман қорының шөлден (сексеуіл) басқа жерлері;
2) екінші разряд-таулы аумақта орман орналастыру;
3) үшінші разряд (зерттеу) - шөлді аумақтардың ормандарын орналастыру (сексеуілдер).
15. Бір объектіде, тіпті бір орамда орманды пайдаланудың, орман шаруашылығын жүргізудің қарқындылығына және ормандардың шаруашылық құндылығына қарап орман орналастыруды әртүрлі разрядпен жүргізуге рұқсат етіледі: шөлді аумақтардағы объектілерде (сексеуілдер) - 1П разряд (зерттеу), тоғайлы ормандарда - 1-разряд; таулы объектілерде (орманды жерлер) - 1 разряд, ормансыз жерлер-П разряд).
16. Орман қорын орналастыру, орман орналастырудың разрядтарына байланысты осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесіндегі талаптарға сай жүргізіледі.
Бұл талаптар орман қорының алғашқы есептік бірлігін-таксациялық телімдерді жасағанда ескеріледі.
Орналастырылатын объектідегі ормандардың өсу жағдайына және жеке учаскелердің ерекшеліктеріне байланысты, жекелеген жағдайларда таксациялық телімдердің орташа ауданы осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесіндегі аудандардан ауытқуы мүмкін. Бірдей орман учаскелерін телімнің орташа ауданын сақтау үшін негізсіз бөлшектеуге болмайды.
Табиғи ескерткіштерді, географиялық екпелерді, тұқымдық аналық плантацияларды және ерекше бағалы сүрекдіңдерді таксациялау кезінде таксациялық телімдердің ауданы осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесіндегі белгілегеннен төмен болуы мүмкін.

4) в результате проведения непрерывного лесоустройства лесовладельцу выдаются ежегодно следующие материалы:
учет государственного лесного фонда;
таксационные описания на выдела с изменившейся таксационной характеристикой;
ведомости поквартальных итогов на квартала с происшедшими изменениями;
сведения о качестве ведения государственного лесного хозяйства и лесопользования;
скорректированные ведомости проектируемых лесохозяйственных мероприятий, согласованные с заказчиком.
Через каждые 5 (пять) лет выдаются материалы:
данные единовременного государственного учета государственного лесного фонда;
таксационные описания с внесенными в них происшедшими изменениями;
скорректированные ведомости проектируемых лесохозяйственных мероприятий;
обновленные планы лесонасаждений по лесничествам (в одном экземпляре) в объеме полных листов или фрагментарно на изменившуюся часть территории государственного лесного учреждения;
5) базовым является первичное или очередное лесоустройство, при котором на персональных электронно-вычислительных машинах создается по выдельный банк данных. Это является необходимым условием перехода к непрерывному лесоустройству. При очередном базовом лесоустройстве банк данных полностью обновляется.
Параграф 6. Разряды лесоустроительных работ
14. Разряд лесоустройства определяет степень дробности лесоустроительных работ.
Устанавливается три разряда лесоустройства:
1) первый разряд - при лесоустройстве равнинных территорий, представленных землями государственного лесного фонда, кроме пустынных (саксаульников);
2) второй разряд - при лесоустройстве горных территорий;
3) третий разряд (обследование) - при устройстве лесов пустынных территорий (саксаульников).
15. Допускается проведение лесоустройства по разным разрядам в одном объекте и даже в пределах одного квартала в зависимости от интенсивности ведения лесного хозяйства, лесоэксплуатации и хозяйственной ценности лесов (например, в объектах, представленных пустынными территориями - третий разряд (обследование) в саксаульниках, первый разряд в тугайных лесах; в горных объектах - лесные угодья - первый разряд, нелесные угодья - второй разряд).
16. Устройство государственного лесного фонда в зависимости от разрядов лесоустройства проводится с соблюдением требований, приведенных в таблице 1 приложении 1 к настоящим Правилам.
Эти требования, прежде всего, учитываются при образовании первичных учетных единиц государственного лесного фонда - таксационных выделов.
В зависимости от особенностей отдельных участков и условий произрастания лесов в устраиваемом объекте, в отдельных случаях могут допускаться отклонения от средних размеров таксационных выделов, приведенных в таблице 1 приложении 1 к настоящим Правилам.
Необоснованное дробление относительно однородных участков леса для обеспечения средних размеров выделов не допускается.
Образование таксационных выделов с площадью установленного минимума (таблица 1 в приложении 1 к настоящим Правилам) для отдельных видов угодий допускается в случаях таксации памятников природы, географических культур, лесосеменных маточных плантаций и других особо ценных древостоев.

17. Орман орналастырудың екінші разрядында піскен орман жас орманның арасында, жас орман піскен орманның арасында және ормансыз жерлердің (шабындықтар мен егістіктерден басқасы) ауданы 0,5 гектар кем болмаса ғана бөлініп шығарылады, ал үшінші разрядта (зерттеу) 5 гектар кем болмайды.
18. Аэрофотосуретсіз орман орналастыруда таксация пункттерін бағдар белгілеріне (ориентирлерге) байланыстыру үшін таксациялық визирлер және басқа жүріс сызықтары жеткілікті болып салынады. Өткен орман орналастырудың планшеттері, қажетті масштабтағы топокарталар және фотопландар пландық-картографиялық негіз болып табылады.
7. Параграф. Орман орналастыру жұмыстарының қайталану мерзімі
19. Орман орналастырудың қайталануы, орман орналастырудың түріне, алқаағаштардың өсу сипатына, мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелерінің (бұдан әрі – орман мекемелері) орманды қорғау, күзету, орман қорын пайдалану және орманды ұдайы өндіру мен өсіру саласындағы жұмыстарына байланысты осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес анықталады.
20. Тексеру кезеңінің ұзақтығы өкілетті органмен ұзартылуы немесе қысқартылуы мүмкін.
21. Шаруашылықты қарқынды жүргізу мен табиғи апаттарға байланысты орман қорында елеулі өзгерістер болған жағдайда, өкілетті орган тексеру кезеңі бітпей тұрып, кезектен тыс орман орналастыруды белгілеуі мүмкін.
2. Тарау. Орман орналастыру жұмыстарын ұйымдастыру
1. Параграф. Орман орналастыру жұмыстарын орындайтын ұйымдар және оларды қаржыландыру тәртібі
22. Орман қорының жерлері қандай мемлекеттік органның құрамында болса да арнайы жүйемен орналастырылады.
23. Арнайы орман орналастыру ұйымы орман орналастыру жұмыстарын өкілетті органмен немесе басқа да мемлекеттік органдардың құрамындағы орман иеленушілермен жасалған келісім-шарт бойынша орындайды.
24. Орман орналастыру жұмыстарына келісім-шарт жасаудан бұрын, дайындық жұмыстары жүргізіледі. Дайындық жұмыстары кезінде орман орналастыру жүргізілетін объектілердегі орман шаруашылық өндірістің қарқындылығына және ерекшеліктеріне байланысты жұмыс технологиясы анық алады.
25. Орман орналастыру ұйымы, тапсырыс берушінің келісімімен, орман орналастыру объектісі аумағында орман қоры учаскелері сипаттамасының нормативтік дәлдігі мен нақтылығын қамтамасыз ететін таксацияның әртүрлі әдістерін қолдануы мүмкін.
2. Параграф. Орман орналастыру ұйымының орман иеленушілерімен және олардың жоғарғы органдарымен қарым-қатынасы

17. При втором разряде лесоустройства спелый лес среди молодняка, молодняк среди спелого леса, а также нелесные угодья (кроме сенокосов и пашен) выделяются при их площади не менее 0,5 гектар, а при третьем разряде лесоустройства (обследовании) не менее 5 гектар.
18. При лесоустройстве без аэрофотоснимков могут прокладываться таксационные визиры и другие ходовые линии в количестве, обеспечивающем привязку пунктов таксации к надежно опознанным ориентирам. Планово-картографической основой служат планшеты прежнего лесоустройства, топокарты соответствующего масштаба, а также фотопланы.
Параграф 7. Сроки повторяемости лесоустроительных работ
19. Повторяемость лесоустройства определяется длительностью ревизионного периода, который зависит от вида лесоустройства, характера произрастающих насаждений, степени интенсивности ведения государственного лесного хозяйства и лесоэксплуатации государственными учреждениями государственного лесного хозяйства в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения (далее - лесное учреждение), осуществляемыми с периодичностью согласно таблице 2 приложении 1 к настоящим Правилам.
20. Продолжительность ревизионного периода увеличивается и уменьшена на срок, определяемый уполномоченным органом.
21. При значительных изменениях в государственном лесном фонде, происшедших вследствие интенсивной хозяйственной деятельности или стихийных бедствий, до истечения ревизионного периода уполномоченным органом может быть назначено внеочередное лесоустройство.
Глава 2. Организация лесоустроительных работ
Параграф 1. Организации, выполняющие лесоустроительные работы
и порядок их финансирования
22. Устройство земель государственного лесного фонда, независимо от того, в ведении каких государственных органов они находятся, производится специализированной лесоустроительной организацией.
23. Специализированная лесоустроительная организация осуществляет лесоустроительные работы по договорам, заключаемым с уполномоченным органом или лесовладельцами, находящимися в ведении других государственных органов.
24. Заключению договоров на лесоустроительные работы предшествует проведение подготовительных работ с определением технологии их проведения с учетом особенностей и интенсивности лесохозяйственного производства в подлежащих лесоустройству объектах.
25. Лесоустроительная организация по согласованию с заказчиком может применять на территории объекта, подлежащего лесоустройству, различные методы таксации, обеспечивающие нормативную достоверность и точность характеристик участков государственного лесного фонда.
Параграф 2. Взаимоотношения лесоустроительной организации
с лесовладельцами и их вышестоящими органами

26. Орман орналастыру ұйымының орман иеленушілерімен және олардың өкілетті органымен қарым-қатынасы орман орналастыру жұмыстарын жүргізу келісімшартымен және орман орналастыру кеңестерінің шешімімен анықталады.
27. Жасалған келісімшарттарға және орман орналастыру кеңестерінің шешімдеріне сәйкес қарамағында мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері (бұдан әрі – орман иеленушісі) бар өкілетті орган төмендегідей мәселелерді шешеді:
1) ормандардың МОҚ категорияларына бөлінуін белгіленген тәртіппен рәсімдеу;
2) орман иеленушілері мен орманшылық шекараларын анықтау;
3) орман иеленушілерінің әкімшіліктерін жүргізілетін орман орналастыру жұмыстары тұралы алдын-ала ескерту;
4) орман иеленушілерінің әкімшіліктеріне қажетті шараларды (шекараларды, орамдардың ескі соқпақтарын шабу және тазалау, орамдық, бағыттық, шекара-шаруашылық діңгектерді ауыстыру) орындауға нұсқау беру.
28. Орман иеленушілері орман орналастыруға дайындық кезінде төмендегідей жұмыстарды атқарады:
1) орман орналастыру ұйымына өткен тексеру кезеңінде болған өзгерістер туралы және орман шаруашылық жұмыстары туралы мәлімет беру;
2) аудандық (облыстық) жер ресурстарын басқару комитетімен шекаралар тексеріліп және келісіліп, көрші жер пайдаланушылармен даулы мәселелерді шешу;
3) жерлерді алу-беру туралы өткен орман орналастырудан кейінгі үкімет шешімдерінің тізімін және орманды жерлерді ормансызға және керісінше ауыстыру туралы мәліметтерді дайындау;
4) ормандарды МОҚ категорияларына бөлу туралы өкілетті орган мен үкімет шешімдерінің тізімдерін жасау. Қажет болған жағдайда орман иеленушісі орман қорының жерлерін МОҚ категорияларына бөлуді қайта қарау туралы материал дайындап, оларды белгіленген тәртіп бойынша өкілетті органға (далалық орман орналастыру жұмыстары басталмай тұрып шешім қабылдау үшін) жіберу;
5) аумақтың орманшылықтарға, мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлінуі тексеріледі. Шекарасы мен құрамы өзгерген жағдайда, белгіленген тәртіппен оларды дер кезінде рәсімдеу.
6) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелердің тізімдерін жасау, олардың шекараларын құжаттар мен пландық картографиялық материалдар бойынша тексеру және оларды пайдалануға құқық беретін құжаттарды дайындау.
7) өткен орман орналастырудан кейін орман иесінің аумағында жүргізілген зерттеу, орманды түгендеу, геодезиялық, топографиялық және жобалау-іздестіру жұмыстары туралы мәліметтер жинау;
8) есептік және пландық-картографиялық құжаттардың жағдайын тексеріп, өткен тексеру кезеңінде орман қорында болған барлық өзгерістерді осы материалдарға енгізу;

26. Взаимоотношения лесоустроительной организации с лесовладельцами и их уполномоченными органами определяются договорами на проведение лесоустроительных работ и решениями лесоустроительных совещаний.
27. В соответствии с заключенными договорами и решениями лесоустроительных совещаний уполномоченный орган, в подчинении которого находятся государственные учреждения лесного хозяйства (далее - лесовладельцы), решает следующие вопросы:
1) решение и юридическое оформление деления лесов на категории ГЛФ;
2) уточнение границ земель лесовладельцев и лесничеств;
3) заблаговременное извещение администрации лесовладельцев о предстоящих лесоустроительных работах;
4) указание администрации лесовладельцев о проведении мероприятий по разрубке и расчистке границ, старых квартальных просек, замене квартальных, указательных и гранично-хозяйственных столбов.
28. Лесовладельцы в порядке подготовки к лесоустройству:
1) предоставляют во временное пользование лесоустроительной организации материалы по лесохозяйственной деятельности и сведения об изменениях, происшедших в государственном лесном фонде за прошедший ревизионный период;
2) проверяют и согласовывают по имеющимся материалам и в натуре границы, и разрешают все спорные вопросы со смежными землепользователями;
3) составляют перечень о приемке-передаче земель, произведенных после предыдущего лесоустройства, а также сведения о переводе лесных угодий в нелесные или наоборот;
4) составляют перечень правительственных решений, а также решений уполномоченного органа об отнесении лесов к категориям ГЛФ. При необходимости лесовладелец подготавливает материалы о пересмотре отнесения земель лесного фонда к категориям ГЛФ, организовывает их согласование, оформление и направляет эти материалы для рассмотрения в уполномоченный орган с целью принятия по ним решения до начала полевых лесоустроительных работ;
5) уточняют существующее деление территории на лесничества, мастерские участки и лесные обходы, своевременно оформляют изменения их состава и границ;
6) составляют перечень участков лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, проверяют границы этих участков по документам и планово-картографическим материалам, подготавливают документы, закрепляющие право на пользование ими;
7) собирают сведения об обследовательских, лесоинвентаризационных, геодезических, топографических и проектно-изыскательских работах, выполненных после предыдущего лесоустройства на территории лесовладельца;
8) проверяют состояние учетной и планово-картографической документации, обеспечивают полное внесение в эти материалы всех изменений, происшедших в лесном фонде за прошедший ревизионный период;

9) бұрын шабылмаған немесе өсіп кеткен орам соқпақтары мен шекараларды тазалау, жарамсыз орам және басқа да діңгек түрлерін ауыстыру;
10) ормандардың санитарлық жағдайы туралы және орман аурулары мен зиянкестерінің динамикасы туралы мәліметтерді дайындау;
11) осы айтылған мәселелер бойынша дайындық жұмыстары басталмай тұрып, қысқаша түсіндірме жазба дайындалып, бір данадан аумақтық органға немесе облыстық атқарушы органға және орман орналастыру ұйымына жіберіледі.
29. Орман иеленушілерінің дайындық орман орналастыру жұмыстары кезіндегі атқаратын жұмыстары:
1) барлық құрылым бөлімшелерінің басшыларына орман орналастырушыларға жұмыс істеуге рұқсат беру туралы, олардың және орман орналастыру жұмыстарын орындау кезіндегі орман күзетінің міндеттері және оған қатысу туралы нұсқау беру;
2) орман орналастырушыларға үй және көлік беру;
3) орман орналастыру партияларына орман орналастыру кезінде ағаш кесуге (модель құлату) орман кесу билетін беру, кесілген ағаштарды жинау және өткізу;
4) орман орналастырушыларға дайындық жұмыстарын жүргізуге көмектесу.
30. Орман иеленушілерінің басшылары және мамандары дайындық жұмыстарына, ұжымдық жаттығуларға, орман орналастыру жұмыстарына қатысады және орындалған орман шаруашылық шаралардың бағасына, орман екпелерін есепке алу сапасына, орман орналастыру құжаттарына ағымдағы өзгерістерді енгізу сапасына, алдағы тексеру кезеңіне жобалануға байланысты орман шаруашылық шаралардың негізіне, олардың әдісі мен технологиясына ерекше назар аударылады.
Орман иеленушілерінің мамандары орман орналастыру жұмысын қадағалайды, ай сайын акт бойынша істелген жұмысты қабылдайды.
3. Параграф. Далалық орман орналастыру жұмыстарын өткізу-қабылдау мерзімі, тәртібі, олардың сапасын тексеру тәртібі
31. Далалық орман орналастыру жұмыстарын өткізу әр орманшылық бойынша осы Ережеге 2-қосымшасына сәйкес актімен рәсімделеді. Объекті бойынша жұмыстарды өткізу орманшылық бойынша жұмыстарды өткізу актісінің негізінде 5 күн мерзімінде жүргізіледі. Қажет болған жағдайда, орман иеленушісінің мамандары қосымша тексеру жүргізеді.
Актілерде істелген жұмыстардың көлемі элемент бойынша, ал сапасы екі баллды жүйе (қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз) бойынша көрсетіледі.
Актілерге далалық орман орналастыру жұмысын орындауға және қабылдап алуға жауапты адамдардың қолдары қойылады және ол ай сайынғы қаржылық есептеу үшін негіз болып табылады. Осы актілер негізінде ай сайын тиісті қаржылық құжат жасалады және өкілетті органның нұсқауына сәйкес рәсімделеді.

9) производят расчистку заросших или ранее не разрубленных квартальных просек и границ, замену пришедших в негодность квартальных и других видов столбов;
10) подготавливают сведения о санитарном состоянии лесов и динамике очагов вредителей и болезней леса;
11) по всем вопросам до начала подготовительных работ составляют краткую пояснительную записку (в произвольной форме), по одному экземпляру которой направляют в территориальный орган уполномоченного органа (далее - территориальный орган) или в областной исполнительный орган и лесоустроительную организацию.
29. Во время проведения подготовительных лесоустроительных работ лесовладелец:
1) дает указания руководителям структурных подразделений о допуске лесоустроителей к производству работ, об их обязанностях и обязанностях лесной охраны при выполнении лесоустроительных работ в натуре и участии в них;
2) выделяет помещения для размещения лесоустроителей и их имущества, предоставляет транспорт;
3) выписывает лесоустроительным партиям лесорубочные билеты на рубку деревьев при лесоустроительных работах (взятие моделей и другие цели), обеспечивает сбор и реализацию древесины от этих рубок;
4) оказывает содействие лесоустроителям в проведении подготовительных работ.
30. Руководство и соответствующие специалисты лесовладельцев участвуют в проведении подготовительных работ, коллективной тренировке и непосредственно при выполнении полевых лесоустроительных работ, уделяя при этом особое внимание на оценку результатов качества выполненных лесохозяйственных мероприятий, качество учета и сохранности лесных культур, качество и достоверность данных по внесению текущих изменений в лесоустроительные документы, обоснованности назначения лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период, методам и технологии намечаемых лесохозяйственных работ на предстоящий ревизионный период.
Специалисты лесовладельцев осуществляют постоянный контроль за качеством лесоустроительных работ, ежемесячно проводят их приемку с составлением актов проверки качества полевых лесоустроительных работ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок, сроки сдачи и приемки полевых
лесоустроительных работ, порядок проведения
контроля их качества
31. Сдача полевых лесоустроительных работ производится по каждому лесничеству с оформлением приемо-сдаточный акта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Окончательная сдача работ по объекту производится в 5-дневный срок после их завершения в лесничествах на основании актов сдачи работ по лесничествам, а при необходимости с дополнительной проверкой их специалистами лесовладельца.
В актах указываются объемы выполненных работ по элементам и оценка их качества по двухбалльной системе (удовлетворительно, неудовлетворительно).
Акты подписываются лицами, ответственными за выполнение и приемку полевых лесоустроительных работ и являются основанием для ежемесячных и окончательных финансовых расчетов. На основании этих актов ежемесячно составляется соответствующий финансовый документ.

32. Орман орналастыру мамандары далалық орман орналастыру жұмыстарынан келгеннен соң, орман орналастыру ұйымының комиссиясы далалы техникалық құжаттарды таңдамалы әдіспен тексеріп, олардың сапасын, камералды өңдеуге жарамдылығын анықтайды.
33. Далалық орман орналастыру жұмыстарын өткiзу мерзiмi бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде белгiленедi.
34. Далалық орман орналастыру жұмыстарын бақылау осы Ереже талаптарының, орман орналастыру кеңестерi шешiмдерiнiң және орман орналастыруды жүргiзу келiсiм-шартының орындалуын тексеру мақсатында жүргiзiледi.
Бақылауға, негiзiнен, аумақты ұйымдастыру мәселелерi, орман таксациялық және орман зерттеу жұмыстарының дәлдігі белгiленетiн орман шаруашылық шаралардың дұрыстығы алынады. Орман орналастыру жұмысының сапасы олардың орындалуына жауапты орман орналастыру партиясының бастығы мен орындаушының қатысуымен қадағаланады:
1) далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын тексеру тәртiбi осы Ережеге 1-қосымшаның 3-кестесінде көрсетiлген.
Тексеру нәтижесi бойынша жіберілген қателіктер осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес актiмен рәсiмделедi және түзетiледi;
2) орман орналастыру партиясының бастығы және орман орналастыру ұйымының басшылығы жүргiзген тексерулер бекiтiлген пiшiндегi актiмен рәсiмделедi. Басқа тексерушiлердiң тексеру актісінің нәтижесi қолдан жазылады;
3) бiрiншi разрядпен орналастырған жағдайда тексеру 20 ал екiншi және үшінші разрядта - 15 телiмнен кем болмауы керек. Орманмен қамтылған телiмдердiң саны, тексерiлген телiмдер санының 80 пайызынан кем болмау керек.
3 Тарау. Орман орналастыруға дайындық жұмыстар
1. Параграф. Дайындық жұмыстардың міндеттері мен маңызы
35. Дайындық жұмыстары, далалық орман орналастыру жұмыстарының алдындағы жылы жүргізіледі. Оның мақсаты - ұйымдастыру-техникалық мәселелерді шешу, қажетті мәліметтерді жинау және орман орналастыру объектісі бойынша нормативтік базаны дайындау.
Кейбір жағдайда, өкілетті органның рұқсат етуімен далалық жұмыстар (басталмай тұрып) жүргізілетін жылы дайындық жұмыстары жүргізілуі мүмкін.
36. Дайындық жұмыстардың мазмұны төмендегідей:
1) орналастырылатын объектінің шекараларын нақтылау, қажет болса оларды өзгерту туралы ұсыныстарды дайындау;
2) тапсырма берушімен аэрофотосурет материалдарын қолдануды келісу;
3) өткен орман орналастырудың таксациялық, пландық карто-графиялық, геодезиялық материалдарын жинау, олардың жағдайын, толықтығын және қолдану мүмкіндігін бағалау. Обьект аумағын ұйымдастыруға және орман орналастыру жобасына қолданылуы мүмкін басқа да іздестіру-жобалау материалдарының бар болуын анықтау;

32. После возвращения специалистов лесоустроительной организации с мест проведения полевых лесоустроительных работ, комиссией лесоустроительной организации на основании выборочной проверки полевой технической документации определяется их качество.
33. Сроки проведения полевых лесоустроительных работ устанавливаются на первом лесоустроительном совещании.
34. Контроль уполномоченным органом за полевыми лесоустроительными работами осуществляется в целях обеспечения выполнения требований настоящих Правил, решений лесоустроительных совещаний, а также договора на проведение лесоустройства. Контролю, в основном, подлежат вопросы по организации территории, точности лесотаксационных и лесообследовательских работ, правильности назначения лесохозяйственных мероприятий.
Контроль качества полевых лесоустроительных работ производится в присутствии начальника лесоустроительной партии, ответственного за их выполнение и исполнителя:
1) количество проверок качества полевых лесоустроительных работ определяется показателями, приведенными в таблице 3 приложении 1 к настоящим Правилам.
Допущенные ошибки по результатам проверок оформляются в акте проверки качества полевых лесоустроительных работ, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и подлежат исправлению;
2) проверка выполняется начальником лесоустроительной партии и руководством лесоустроительной организации;
3) проверке подвергаются не менее 20 (двадцать) лесных выделов при устройстве по первому разряду и не менее 15 (пятнадцать) лесных выделов при устройстве по второму и третьему разрядам. При этом количество покрытых лесом выделов составляет не менее 80 (восемьдесят) процентов от количества проверенных лесных выделов.
Глава 3. Подготовительные работы к лесоустройству
Параграф 1. Задачи и содержание подготовительных работ
35. Подготовительные работы проводятся в год, предшествующий полевым лесоустроительным работам, в целях решения организационно-технических вопросов, сбора сведений и подготовки нормативной базы по объекту лесоустройства.
В виде исключения допускается проведение подготовительных работ в год производства полевых работ (до их начала) только с разрешения уполномоченного органа.
36. В содержание подготовительных работ входит:
1) уточнение существующих границ устраиваемого объекта и подготовка предложений по их изменению;
2) согласование с заказчиком вопросов по использованию материалов аэрофотосъемки;
3) сбор геодезических, планово-картографических и таксационных материалов прежнего лесоустройства, оценка полноты, состояния и возможности их использования. Выявление наличия материалов по другим видам изыскательских и проектных работ, которые могут быть использованы для организации территории объекта и лесоустроительного проектирования;

4) орман орналастыру разрядтары мен таксация әдістері жөнінде келісу;
5) орам жүйесінің жобасын жасау және қайта орман орналастыру болса, оны түзету;
6) орам соқпақтарының, шекара сызықтары мен визирлердің жағдайын, орамдық, орамдық-бағыттық және шекаралық діңгектердің бар болуын анықтау.
Орман иеленушісімен орам соқпақтарын, шекара сызықтарын шабу, тазалау, орамдық және шекаралық діңгектерді ауыстыру тәртібі мен мерзімін нақтылау;
7) орман таксациялық кестелерді таңдау, олардың жарамдылығын анықтау, жетпейтін немесе жаңа кестелерді жасау қажеттілігін анықтау;
8) ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орман қорының учаскелері туралы мәлімет жинау;
9) орман орналастыру және орман иеленушісі мамандары үшін орман таксациялық ұжымдық жаттықтыру объектілерін таңдау;
10) орман орналастыруға наряд-тапсырманың жобасын жасау;
11) басқа мәселелерді шешу.
37. Тиісті бағдарлама бойынша осы Ережеге 4-қосымша дайындық жұмыстарды жүргізу жылы арнайы бөлінген қаражатқа облыс немесе аймақ бойынша орман шаруашылығын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі Негізгі қағидалар құрастырылады.
38. Дайындық жұмыстар аяқталғаннан кейін бірінші техникалық кеңес жүргізіледі. Кейін, далалық және камералдық жұмыстар барысында бірінші орман орналастыру, екінші техникалық және екінші орман орналастыру кеңестері жүргізіледі.
Кеңестерді жүргізу тәртібі мен мақсаттары осы Ережеге 5 қосымшада келтірілген.
2. Параграф. Орман орналастыруда аэро-ғарыш суреттерін қолдану
39. Орта масштабты аэрофотосуреттердің материалы орман орналастыру жұмысының техникалық негізі болып табылады. Техникалық негіз ретінде ірі масштабты суреттер және ғарыш аппараттарының суреттері қолданылуы мүмкін.
40. Аэрофотосуреттер арнайы авиаотрядтармен орман орналастыру ұйымымен жасалған келісімшарт бойынша арнайы бөлінетін қаржы есебінен түсіріледі.
41. Орман орналастырудың барлық разрядтарына аэрофотосуреттер 1: 10000 – 1: 25000 масштабтарында орындалады. Аэрофотосуреттің масштабы өкілетті органмен келісіледі.
Егер аэрофотосуреттердің масштабы айтылғаннан ұсақ, ал аэронегативтердің сапасы жақсы болса, онда аэронегативтен керекті масштабқа дейін үлкейтілген аэфотосуреттер жасалады.
42. Аэрофототүсіру дайындық жұмыстары жүргізілген жылы, кейбір жағдайда орман орналастыру жылы жүргізіледі. Үш жыл бұрын түсірілген аэрофотосүреттерді қолдануға рұқсат етіледі. Мерзімі үш жылдан асып кеткен аэрофотосүреттер өкілетті органның рұқсатымен ғана қолданылады.

4) согласование разрядов лесоустройства и методов таксации;
5) составление проекта квартальной сети или его корректировка при повторном лесоустройстве;
6) определение состояния квартальных просек, граничных линий и визиров, сохранности квартальных, квартально-указательных и граничных столбов. Уточнение сроков и порядка выполнения лесовладельцем работ по прорубке, расчистке квартальных просек и граничных линий, замене квартальных и граничных столбов;
7) подбор лесотаксационных таблиц, их анализ на пригодность, определение необходимости разработки новых или недостающих таблиц;
8) сбор сведений на участки лесного фонда, переданные или заявленные для передачи их в долгосрочное лесопользование;
9) подборка объектов для проведения совместной коллективной лесотаксационной тренировки специалистов лесоустройства и лесовладельца;
10) составление проекта наряд - задания на лесоустройство;
11) решение возникших вопросов.
37. В год проведения подготовительных работ по соответствующей к Основному положения организации и ведения лесного хозяйства по области или региону согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
38. После окончания подготовительных работ проводится первое техническое совещание. В дальнейшем, в процессе проведения полевых и камеральных лесоустроительных работ проводятся первое лесоустроительное, второе техническое и второе лесоустроительное совещания. Порядок и цели проведения лесоустроительного совещаний согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Применение при лесоустройстве
аэро- и космических съемок
39. Материалы среднемасштабной аэрофотосъемки являются технической основой лесоустроительных работ. В качестве технической основы также могут использоваться крупномасштабные снимки и снимки, получаемые с космических аппаратов.
40. Аэрофотосъемку выполняют специализированные авиаотряды по договорам с лесоустроительной организацией за счет специально выделяемых средств.
41. Аэрофотосъемка для всех разрядов лесоустройства выполняется в масштабе 1:10000 - 1:25000. Масштаб аэрофотосъемки согласовывается с уполномоченным органом.
Если масштаб выполненной (приобретаемой) аэрофотосъемки мельче указанного, то при условии высокого качества аэронегативов изготавливаются аэрофотоснимки, увеличенные до нормативного масштаба, обеспечивающего нужное разрешение.
42. Аэрофотосъемка проводится в год проведения подготовительных работ в год проведения лесоустройства. Допускается использование материалов аэрофотосъемки трехлетней давности. Использовать аэрофотоснимки давностью более 3 (трех) лет допускается только с разрешения уполномоченного органа.

43. Аэрофотосуретті түсірудің фотограмметриялық және фотографиялық сапасына қойылатын талаптар, аэрофототүсіру материалының сапасын бағалау мен қабылдап алу тәртібі аэрофотосуреттердің қағидаларына сәйкес болады.
44. Орман орналастыру партиялары, далалық жұмыстарға шықпай тұрып, мына аэрофото материалдарымен қамтамасыз етіледі:
үлкейтілген немесе контактты аэрофотосуреттер;
бір-біріне сәйкес монтаж репродукциясы.
45. Далалық жұмыстарда негізінен аэрофотосүреттердің позитивті басылғандары қолданылады. Орман таксациялық дешифровкалау, стерео өлшеу құралдары болса бірден аэронегативте жүргізіледі.
46. Аэрофотосуреттер төмендегідей жұмыстарда қолданылады:
фотосуреттерді жасау, шекараларды, соқпақтарды, жүріс сызық арын белгілеу, таксациялық телімдердің сүлбесін жасау, топографиялық ситуацияны табу;
2) сүлбелік және орман таксациялық дешифровкалау;
3) орман орналастыру планшеттерін және басқа да орман карталарын жасау.
47. Құрастыру репродукциясы орман орналастыру объектісінің шекарасын алдын-ала анықтауға, оның аэрофотосуреттермен қамтамасыз етілгендігін анықтауға, орналастыратын объектіні жалпы шолуға, аумақты ұйымдастырудың жобасын жасауға және аэрофотосуреттерді орындаушыларға бөлу үшін қажет.
48. Бұрын орта масштабты аэрофотосуреттер орман орналастыруда қолданылып, бірақ қазір жаңа аэрофототүсіру белгілі бір себептермен жүргізілмесе, онда ғарыштан түсірілген суреттерді қолдануға рұқсат етіледі.
Осы жағдайда ғарыштық ақ-қара, спектрозональды, көпзональды М1: 250000 – 1: 270000 және бұдан ірі масштабқа дейін үлкейтілген фотосуреттер қолданылуы мүмкін.
3. Параграф. Объектіні орман орналастыруға дайындау
49. Дайындық жұмыстары кезінде орман орналастыру объектісінің шекарасын өзгерту және өзгертпеу тиімділігі анықталады, оның ішкі шаруашылық ұйымдастырылуы талданады.
Көрші жер пайдаланушылар шекарасында қате тапқан жағдайда орман орналастыру оларды жою, түзету туралы орман иеленушісіне және мүдделі жаққа ұсыныс береді.
50. Орман иеленушілері орман орналастыруға өткен тексеру кезеңінде қабылданған (өткізілген) учаскелердің орналасқан жері, құжаттарды күні мен нөмірлері, олардың қабылдау немесе өткізу негіздемесінің көшірмесі мен геомәліметтері бар, заңды түрде рәсімделген құжаттарды табыстайды.
Орман орналастыру объектісінің жер ауданы дайындақ жұмыстары жүргізілген жылғы аудандық жер балансымен және орман қорын есепке алу мәліметтерімен салыстырылады. Ауытқулар болған жағдайда, оның себебі анықталады және орман иеленушілері оны жоюға нұсқау береді.

43. Технические условия выполнения аэрофотосъемки, требования к фотограмметрическому и фотографическому качеству материалов аэрофотосъемки, порядок приемки и оценки качества аэрофотосъемочных материалов.
44. До выезда на полевые работы лесоустроительные партии обеспечиваются следующими аэрофотосъемочными материалами:
1) аэрофотоснимками контактной или увеличенной печати;
2) репродукциями накидного монтажа.
45. Непосредственно на полевых работах используются позитивные отпечатки аэрофотоснимков. Лесотаксационное дешифрирование может выполняться непосредственно на аэронегативах при наличии стереоизмерительных приборов, работа на которых осуществляется "на просвет".
46. Аэрофотоснимки используются для:
1) составления фотоабрисов, опознавания границ, просек, ходовых линий, контуров таксационных выделов и топографической ситуации и уверенного ориентирования в лесу при выполнении лесоустроительных работ;
2) контурного и лесотаксационного дешифрирования;
3) составления лесоустроительных планшетов и других лесных карт.
47. Репродукции накидного монтажа используются для предварительного опознавания границ объекта лесоустройства и определения обеспеченности его аэрофотоснимками, общего обзора устраиваемого объекта, составления (корректировки) проекта квартальной сети, а также для распределения аэрофотоснимков между исполнителями (специалистами - лесоустроителями).
48. Применение космических фотоснимков допускается в объектах, ранее устроенных с использованием среднемасштабных аэрофотоснимков, в которых новая аэрофотосъемка по различным причинам не может быть проведена и отсутствует возможность приобретения материалов аэрофотосъемки на стороне.
В данном случае могут применяться космические, как черно-белые, так и спектрозональные и многозональные фотоснимки масштаба 1:250000 - 1:270000 и крупнее, увеличенные до максимально возможного масштаба.
Параграф 3. Подготовка объекта к лесоустройству
49. При подготовительных работах определяется целесообразность сохранения или изменения границ объекта лесоустройства, осуществляется анализ его внутрихозяйственной организации.
При выявлении ошибок в границах со смежными землепользователями, лесоустроительная организация (далее - лесоустройство) ставит вопрос об их устранении перед лесовладельцем и заинтересованными сторонами.
50. Лесовладельцы представляют лесоустроителям юридически оформленные документы на принятые (или исключенные) за прошедший ревизионный период участки с указанием их местоположения, номеров и дат документов, с приложением выкопировок и геоданных, на основании которых произведена их приемка или передача.
Сверяются площади земель объекта лесоустройства с данными учета лесного фонда и земельным балансом района на год проведения подготовительных работ. При наличии расхождений выясняются причины и дается указание лесовладельцу на их устранение.

51. Объектінің аумағын МОҚ санаттарына бөлінуі нақтыланады. Таулы және жазық бөлікке бөлінуінің сәйкестігі тексеріледі. Өзгерту қажет болған жағдайда, негіздемелер мен ұсыныстар дайындалады.
52. Ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген орамдардың немесе бөлімдерінің тізімі және ауданы нақтыланады.
53. Егер орман иеленушілері орам бағандарын жаңартпаса, орам сопақтарын, шекараларын тазарту жұмыстарын жүргізбесе, қабылданған және берілген жерлердің рәсімделген құжаттары жоқ болса, онда орман орналастыру объектісін орман орналастыру мекемесінің өкілетті органмен келісе отырып ұсынуымен (табыстауымен) далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуден шығаруға болады.
4. Параграф. Орам жүйесі жобасын жасау
54. Қайталап орман орналастыруда орам жүйесін өзгеріссіз қалдырады.
Орамдарды нөмірлеу әр орманшылық бойынша жеке жүргізіледі (орманшылық шегінде солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай). Орам жүйесін жобалау өткен орман орналастырудың пландық-картографиялық мәліметтерінің және тексеру кезеңінде болған аумақ өзгерістері есебінің негізінде, объекті схемасының масштабында құрастырылады.
Жаңа орам жүйесін жасау кезінде (осы уақытқа дейін орман орналастыру жүргізілмеген аймақта) орам соқпағы ретінде үздіксіз қызмет атқаратын магистралды көлік жолдары, өртке қарсы жолақтар, электр және газ-жүйесі трассалары, өзендер мен басқа да анық көрінетін белгілер пайдаланылады.
55. Өткен орман орналастыру бекіткен орам нөмірлері мен орам жүйесін өзгерту, төмендегідей жағдайда жүргізіледі:
1) жеке орманшылық аумағында едәуір өзгеріс болғанда немесе орман орналастыру объектісінде толығымен өзгеріс болғанда;
2) орамдарды бөлгенде.
56. Егер орманшылықтың құрамына жаңа орам құрайтын орман учаскелері қабылданған болса, немесе жеке орамдар берілген болса, онда өзгерістер орманшылықтың негізгі бөлігінде ескі орам нөмірлері сақталатындай етіп енгізіледі. Бұл жағдайда, жекелеген орамдарды үлкейтуге немесе бөлуге және жаңадан құрылған орамдарды, олардың орналасқан жеріне қарамастан, кезекті ретімен нөмірлеуге рұқсат етіледі.
57. Орман орналастыру кезінде аэро және ғарыш суретісіз орам жүйесінің жобасына таксациялық нысананы салу қажет болса, онда олар орам соқпағына параллелді телімдердің көбірек қиылысатын бағытында салынады.
Нысананың орнына орманда және аэросуретте нақты танылатын жолдар, соқпақтар, электр және байланыс жүйелері мен басқа да нысаналар қолданылады (егер олардың орналасуы және ұзындығы осы Ережелердің талаптарына сәйкес орманда таксация жүргізуге жараса).

51. Уточняется разделение территории объекта на категории ГЛФ. Проверяется соответствие разделения его на горную и равнинную части.Обосновываются и подготавливаются предложения по их изменению.
52. Уточняются площади и перечень кварталов или их частей, переданных в долгосрочное лесопользование.
53. При невыполнении лесовладельцами работ по замене квартальных столбов, расчистке границ и квартальных просек, отсутствии оформленных документов на приемку и передачу земель, объект лесоустройства может быть, по представлению лесоустроительной организации и согласованию с уполномоченным органом, исключен из намеченных к проведению полевых лесоустроительных работ.
Параграф 4. Составление проекта квартальной сети
54. При повторном лесоустройстве квартальная сеть в объекте остается неизменной.
Нумерация кварталов производится отдельно по каждому лесничеству (в пределах лесничеств с севера-запада на юго-восток). Проект квартальной сети составляется в масштабе схемы объекта на основе планово-картографических материалов прежнего лесоустройства и с учетом территориальных изменений в объекте, происшедших за прошедший ревизионный период.
При составлении нового проекта квартальной сети (по неустроенной до настоящего времени территории) в качестве квартальных просек (границ) могут быть использованы магистральные пути транспорта, постоянно действующие дороги, противопожарные разрывы, трассы линий электропередач и газопроводов, реки и другие ясно выраженные ориентиры.
55. Изменение квартальной сети и нумерации кварталов, установленных прежним лесоустройством, может производиться в случаях:
1) значительных изменений территории отдельных лесничеств или объекта лесоустройства в целом;
2) разукрупнения всех кварталов.
56. Если в состав лесничества приняты участки леса, образующие новые кварталы, или отдельные кварталы исключены, изменения в старую нумерацию кварталов вносятся таким образом, чтобы она была сохранена для основной части лесничества. При этом допускается укрупнение или разукрупнение отдельных кварталов и присвоение вновь образованным кварталам очередных порядковых номеров независимо от их местонахождения.
57. При лесоустройстве без применении аэро- и космических снимков таксационные визиры, при необходимости их прокладки, наносятся на проект квартальной сети параллельно квартальным просекам, в направлении максимального пересечения ими наибольшего количества выделов.
Взамен визиров могут быть использованы любые опознаваемые в натуре и на аэрофотоснимках дороги, тропы, трассы линий связи, электропередач и другие ориентиры, если их расположение и протяженность позволяют обеспечить проведение таксации леса в соответствии с требованиями настоящих Правил.

58. Орам жүйесі жобасының схемасына планшеттердің шекарасы, әкімшілік аудандары, МОҚ санаттары, ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелердің, орамдардың ескі және жаңа нөмірлері (нөмірлері өзгерген жағдайда), сонымен қоса далалық жұмыстарды жүргізуге қажетті басқа да белгілері түсіріледі.
59. Құрастырылған орам жүйесінің жобасы бірінші техникалық кеңесте қаралғаннан кейін орман иеленушісі оған қол қояды.
Кейін ол бірінші орман орналастыру кеңесінде бекітіледі.
5. Параграф. Таксациялық және басқа да нормативтік-анықтамалық материалдарды негіздеу және іріктеу
60. Орманды таксациялауда және орман шаруашылық шараларын жобалауда Қазақстан ормандарын таксациялаудың нормативтері және Қазақстан ормандарына арналған сорттименттік және тауарлық кестелер пайдаланылады.
61. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттары Негізгі қағидаларды құрастыру кезінде іріктеледі. Егер облыс бойынша Негізгі қағидалар құрастырылмаса, онда орналастырылатын объектіге арналған нормативтік құжаттар орман орналастыруға дайындық жұмыстары кезінде іріктеледі.
62. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттары төтенше жағдайда ғана орналастырылатын объектінің және оның жекелеген аумақтарында нақты орман өсіру жағдайына байланысты анықталады. Орман таксациялаудың нормативтік құжаттарын өзгерту және анықтау бірінші орман орналастыру кеңесінде қарастырылады және бекітіледі.
6. Параграф. Ұжымдық жаттығу үшін объектілерді дайындау
63. Далалық орман орналастыру жұмыстары басталарда орман орналастыру мекемесінің мамандары телімнің таксациялық көрсеткіштерін көз мөлшермен қажетті нақтылықпен анықтау мақсатында, орман шаруашылық шараларын және орман түгендеу тәсілдері мен әдістерін бірдей белгілеуден тәжірибе жинақтауда көзді жаттықтыру мақсатында ұжымдық жаттығу жүргізіледі. Ұжымдық жаттығу үшін ағаш құрамының, құрылымының, жас және тауарлық құрылымының, өнімділігінің, орман өсіру жағдайының әр-түрлілігін көрсететін объектіде көп тараған алқаағаштар іріктеліп алынады.
64. Ұжымдық жаттығуды жүргізу үшін:
1) әр негізгі орман құраушы тұқымдылар үшін (интродуценттерді есепке алмағанда) 3-тен кем емес жаттығу сынақ алаңшалары салынады. Алаңшалардың жалпы саны 10-нан кем болмайды;
2) қылқанды алқаағаштарды күтіп-баптау кесулеріне - 2-3 сынақ алаңдары салынады;
3) әртүрлі алқаағаштар мен басқа да орманды жерлерді қамтитын 15 телімге таксациялық бағыт салынады. Алқаағаштары бар телімдерде жаппай ағаш есептеу жүргізіледі.
Таулы жағдайда таксациялық жаттықтыру бағыты беткейдің профилі етегінен су бөліміне дейін салынады және қалыпты алқаағаштары көбірек жерлерді қамтиды.

58. На схему проекта квартальной сети наносятся границы планшетов, административных районов, категорий ГЛФ, участков, переданных в долгосрочное лесопользование, старые и новые номера кварталов (в случае изменения нумерации), а также другие обозначения, необходимые для выполнения полевых работ.
59. Составленный проект квартальной сети после рассмотрения его на первом техническом совещании подписывается лесовладельцем.
Параграф 5. Подбор и обоснование таксационных и других
нормативно-справочных материалов
60. При таксации лесов и проектировании лесохозяйственных мероприятий применяются нормативы для таксации лесов Казахстана и сортиментные и товарные таблицы для лесов Казахстана.
61. Подбор лесотаксационных нормативных документов проводится при составлении положений лесоустроительного проекта. Если основные положения по области не составляются, подбор нормативных документов для объекта, подлежащего лесоустройству, производится индивидуально в период проведения подготовительных работ к лесоустройству.
62. Лесотаксационные нормативные документы уточняться с учетом конкретных лесорастительных условий устраиваемого объекта и отдельных его территорий. Уточнение и изменение лесотаксационных нормативных документов утверждается первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 6. Подготовка объектов для коллективной тренировки
63. Перед началом полевых лесоустроительных работ проводится коллективная тренировка специалистов лесоустроительной организации с целью приобретения навыков по определению всех таксационных показателей на выделе с необходимой точностью, опыта в идентичности назначения лесохозяйственных мероприятий и установления единообразия в способах и приемах инвентаризации лесов. Для коллективной тренировки подбираются наиболее распространенные в объекте лесоустройства насаждения, достаточно представляющие их разнообразие по породному составу, строению, возрастной и товарной структуре, производительности, типам лесорастительных условий, происхождению.
64. Для проведения коллективной тренировки закладываются:
1) не менее 3 (трех) тренировочных пробных площадей на каждую основную лесообразующую породу (исключая интродуцентные). Общее количество проб - не менее 10 (десяти);
2) 2-3 пробных площади на рубки ухода в хвойных насаждениях;
3) таксационный ход, охватывающий не менее 15 (пятнадцать) выделов с разнообразием насаждений и других лесных угодий. В выделах, представленных насаждениями, производится сплошной подеревный перечет.
В горных условиях тренировочный таксационный ход закладывается по профилю склона от подножия до водораздела, с охватом наиболее типичных насаждений и угодий.

65. Орман орналастыру объектілерінде дешифровка жасау әдісімен таксация жүргізілетін орман қорының бөлігінде немесе оның жекелеген учаскелерінде таксациялық–дешифровкалық сынақ алаңдары дайындалады. Таксациялық-дешифровкалық сынақ алаңдарының жалпы саны орман құраушы тұқымдылардың әр біреуіне 10 данадан есептеліп анықталады.
66. Ұжымдық жаттығу объектілері өткен орман орналастырудың мәліметтері бойынша іріктеліп алынады, аэрофотосуреттермен аралап жүріп нақты анықталады. Жаттығу сынақ алаңдары, таксациялық бағыт пен ондағы таксация жүргізілген әр телім нақты табылып, аэрофотосуретке нақты түсіріледі.
67. Барлық жаттығу сынақ алаңдарында және жаттығу таксациялық бағыт бойындағы телімдерде, өлшеп-санау әдісімен анықталатын таксациялық көрсеткіштерден басқа, ағаштың санитарлық жағдайына, табиғи түлеуіне, өскініне сипаттама беріледі, орманның сүрексіз ресурсы және тағы басқалары анықталады.
68. Орманды таксациялау дешифровка жасау әдісімен таксацияланатын объектілерде сынақ алаңдарын таңдау және салу үшін, мамандарды жаттықтыру үшін және дешифровка жасалған аэрофотосуреттерді камералдық кезеңде пайдаланатындай, арнайы әдіс бойынша жүргізіледі. Негізгі орман құраушы тұқымдылардың әр біреуіне 5-тен сынақ алаңдары және орманмен қамтылған 15 телімді қамтитын жаттығу - таксациялық сызығы салынады.
7. Параграф. Дайындық жұмыстарының қорытындысы бойынша жасалған материалдар
69. Дайындық жұмыстарының қорытындысы бойынша есеп беру снаряд-тапсырма және далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізудің сметасы жасалады.
70. Дайындық жұмыстары туралы есеп беру, орындалатын жұмыстарды түрлері мен көлемі, далалық орман орналастыруды ұйымдастыруға әсер ететін объектінің ерекшеліктері, аймақтың тексерілуі, аэрофотосуреттермен, нормативтік-анықтамалық материалдармен қамтамасыз етілуі, алдағы далалық жұмыстардың көлемі, олардың ерекшеліктері, жұмыс күшімен, байланыспен, үймен, көлікпен және басқаларымен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтерден тұрады (құралады)
Дайындық жұмыстары туралы есепке төмендегідей мәліметтер бірге ұсынылады:
1) шектес жер пайдаланушылардың шекарасының схемасы нүктенің нөмірлері мен геомәліметтері;
2) орман иеленушілерінің жер құрамына қабылданған немесе шығарылған жерлердің ауданы туралы мәліметтер актісі;
3) орман иеленушілерімен келісілген ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген учаскелердің, кордондардың, елді мекендердің, МО санаттарының, орманшылықтың, әкімшілік аудандардың шекаралары, орамдардың нөмірлері түсірілген орам жүйесінің жобасы;
4) белгіленген пішін бойынша орман қорын есепке алу құжаттары;

65. В объектах лесоустройства, где часть лесного фонда или его отдельные участки предусмотрено таксировать дешифровочным методом, закладываются и подготавливаются таксационно-дешифровочные пробные площади. Общее количество таксационно-дешифровочных пробных площадей определяется из расчета не менее 10 (десять) штук на каждую основную лесообразующую породу.
66. Объекты для коллективной тренировки подбираются по имеющимся материалам предыдущего лесоустройства и аэрофотоснимкам с последующим уточнением их в натуре. Тренировочные пробные площади, таксационный ход и каждый протаксированный на нем выдел опознаются и наносятся на аэрофотоснимки.
67. На всех тренировочных пробных площадях и в выделах на тренировочном таксационном ходе, кроме таксационных показателей, определяемых измерительно-перечислительными методами, дается характеристика подроста, естественного возобновления, санитарного состояния древостоя, определяется наличие недревесных ресурсов леса.
68. В объектах, где предусматривается таксация дешифровочным методом, подбор и закладка пробных площадей производится по для дальнейшего использования их при дешифрировании аэрофотоснимков в камеральный период и тренировки специалистов. Закладывается не менее 5 пробных площадей на каждую основную лесообразующую породу и не менее 15 (пятнадцать) покрытых лесом выделов на тренировочном таксационном ходе.
Параграф 7. Материалы, составляемые по
результатам подготовительных работ
69. По результатам подготовительных работ составляются: отчет, проект наряд-задания и смета на проведение полевых лесоустроительных работ.
70. Отчет о подготовительных работах содержит сведения об объемах и видах выполненных работ, особенностях объекта лесоустройства, влияющих на организацию полевых лесоустроительных работ, изученности территории, обеспеченности аэрофотоснимками и нормативно-справочными материалами, объемах предстоящих полевых работ, их особенностях, обеспеченности рабочей силой, средствами связи, помещениями и транспортом.
К отчету о результатах выполненных подготовительных работах прилагаются следующие материалы:
1) схема границ со смежными землепользователями с номерами точек и геоданными;
2) акты с данными о площадях, принятыми или исключенными из состава земель лесовладельца;
3) согласованные с лесовладельцем проекты квартальной сети с нанесенными номерами кварталов, границами административных районов, лесничеств, категорий ГЛФ, населенными пунктами, кордонами, участками, переданными в долгосрочное лесопользование;
4) документация учета лесного фонда по установленным формам;

5) орманды таксациялау үшін қолдануға ұсынған нормативті-анықтамалық мәліметтерінің тізімі, сонымен қатар жетіспейтін немесе тексеруді қажет ететін нормативтердің тізімі;
6) далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуге арналған наряд-тапсырманың жобасы;
7) жинаған мәліметтердің тізімі.
71. Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуге арналған наряд-тапсырманың жобасы дайындық жұмыстары мәліметтерінің және бірінші техникалық кеңестің шешімі негізінде құрастырылады және мыналардан тұрады:
1) орман орналастыру объектісінің аты, оның жалпы ауданы, орман орналастыру разрядтары бойынша аумақтың бөлінуі;
2) объектінің аэрофотосуретпен және аэрофотосуретсіз орналастырылатын бөліктерінің ауданы, олардың орналасқан жері;
3) орман орналастыру объектіндегі аумақты және орман қорын таксациялауды ұйымдастыру барысында аралап жүріп жасалатын жұмыстарды көлемі;
4) орманды таксациялаудың түрлері мен әдістері, оларды қолданатын бөліктердің аудандары;
5) түрлері бойынша орындалатын іздестіру және зерттеу жұмыстарының көлемі: сынақ алаңдарының саны, орман шаруашылық шараларының тиімділігін, орман екпелерін және олардың табиғи түлеуін зерттеу;
6) инженерлік-техникалық қызметкерлердің және жұмысшылардың қажеттілігі.
4 Тарау. Аумақты орналастыру ұйымдастыру және орман таксациялық жұмыстарға дайындау
1. Параграф. Топографиялық-геодезиялық жұмыстар
72. Орман қорының шекарасын қалпына келтіру және заңды түрде рәсімдеу жұмыстарын жер орналастыру жөніндегі мемлекеттік ғылыми-өндіріс орталығының еншілес кәсіпорындары атқарады.
Екінші рет орман орналастыру жүргізілгенде объектінің шекарасы жер орналастыру мәліметтерімен салыстырылады және орман орналастыру дайындаған объекті шекарасының схемасы аудандық аймақтық жер ресурстарын басқару органдарымен расталады.
Орман қорының құрамына жаңа қабылданған учаскелердің, басқа жер пайдаланушылардың жерлері арасындағы және шоқ ормандардың шекарасы ішкі шаруашылық жер орналастырудың мәліметтерімен және аэрофотосуретпен белгіленеді. Ол аудандық аймақтық жер ресурстары басқармасының органдарымен келісіледі.
73. Алғашқы орман орналастыру жүргізілген кезде планшет жақтауы табиғи шекаралармен бірге (жолдар, өзендер, қырлар, электр жүйесімен) тік бұрышты пішінде белгіленеді. Ол аймақтық органдармен немесе облыстық әкімшіліктің орман бөлімімен келісіледі.
Соңғы жағдайда планшеттің жақтауы құралмен 1:500 дәлдікте белгіленеді.
74. Орман орналастыру екінші рет жүргізілгенде орам жүйесі бөлінбесе және планшеттің масштабы өзгермесе, бұрынғы планшет жақтаулары сақталады. Ал олар өзгерген жағдайда, тік бұрышты планшет жақтаулары орам соқпақтарымен немесе ішкі ситуация планшет жақтауының сыртына шықпайтындай, анық көрінетін табиғи нысаналармен сәйкестендіріледі.
2. Параграф. Орам жүйесін және визирларды өлшеу, шабу, аумаққа орман орналастыру белгілерін орнату

5) список рекомендуемых для использования нормативно-справочных материалов для таксации леса, а также недостающих нормативных документов или требующих их проверки;
6) проект наряд-задания на проведение полевых лесоустроительных работ;
7) опись собранных материалов.
71. Проект наряд-задания на проведение полевых лесоустроительных работ составляется на основе материалов подготовительных работ и решения первого технического совещания и содержит:
1) наименование объекта лесоустройства, его общую площадь, распределение территории по разрядам лесоустройства;
2) площади частей объекта, устраиваемых с применением и без применения материалов аэрофотосъемки, их местоположение;
3) объемы натурных работ по организации территории и таксации лесного фонда объекта лесоустройства;
4) методы и виды таксации лесов с указанием площади тех частей объекта, где они будут применены;
5) объемы предстоящих исследовательских и обследовательских работ с детализацией их по видам:
количество тренировочных пробных площадей,
исследование эффективности лесохозяйственных мероприятий,
обследование естественного возобновления и лесных культур;
6) потребность в кадрах инженерно-технических работников и рабочих.
Глава 4. Организация территории и подготовка
к лесотаксационным работам
Параграф 1. Топографо-геодезические работы
72. Юридическое оформление и восстановление границ государственного лесного фонда выполняется государственными дочерними предприятиями государственного научно-производственного центра по землеустройству.
При проведении повторного лесоустройства производится сверка границ объекта с данными землеустройства и подготовленная лесоустройством схема границ объекта заверяется районным территориальным органом.
Границы вновь принятых в состав лесного фонда участков, представленных отдельными колками среди земель других землепользователей, устанавливаются по аэрофотоснимкам и материалам внутрихозяйственного землеустройства и согласовываются с районными территориальными органами.
73. При проведении первичного лесоустройства границы планшетных рамок, по согласованию с территориальным органом или лесным отделом областного акимата, могут устанавливаться как по естественным рубежам (дорогам, рекам, хребтам, линиям электропередач и другим), так и прямоугольной формы. В последнем случае планшетные рамки устанавливаются на местности инструментально с точностью 1:500.
74. При повторном лесоустройстве, если не предусматривается разукрупнение квартальной сети и изменение масштаба планшетов, планшетные рамки сохраняются прежние. В случаях их изменения прямоугольные планшетные рамки совмещаются с квартальными просеками (без инструментального восстановления) или с ясно выраженными естественными ориентирами с таким расчетом, чтобы внутренняя ситуация не выходила за границу рамки планшета.
Параграф 2. Прорубка, промер квартальной сети и визиров,
оформление территории лесоустроительными знаками

75. Алғашқы орман орналастыру кезінде:
1) орман орналастыру мекемесі жаңа орам соқпағын шабу, аумаққа орман орналастыру белгілерін орнату жұмыстарын бекітілген орам жүйесінің жобасына сәйкес жүргізеді;
2) шекараның және орам соқпағының ені 0,5 метр, визир – 0,3 метр болып шабылады. Белгі қою сызығында тұрған диаметрі 20 см және одан жоғары ірі ағаштар кесілмейді. Оларды берілген бағытқа перпендикуляр бойынша параллелді белгі қою әдісімен айналып өтеді. Кесілген ағаштар өлшеуге кедергі жасамайды. Түбірдің биіктігі ағаштың 1/3 диаметрінен аспайды. Балауса ағаштар мен бұталарда 15 сантиметр аспайды. Жаңа соқпақтар мен визирларды шабу кезінде кесу сызығына жақын тұрған ағаштарға үш жағынан белгі қойылады;
3) таксациялық бағыт есебінде пайдаланылатын тік сызықты соқпақ ар мен басқа да жүріс сызықтарын өлшеу бір орамның шегінде жүзеге асырылады. Бірнеше орамды кесіп өтетін өлшеу сызығын жүргізуге тыйым салынады;
4) өлшеу темір өлшеуіш таспамен немесе өлшеуіш троспен орман орналастырудың барлық разрядтарында бір бағытта, әр 200 метр сайын нөмірлі қазықты орнатумен жүргізіледі. Үшінші разрядты орман орналастыру кезінде ара қашықтықты теодолиттің тұрған нүктесіне теодолит қазығын бекітіп өлшеуге рұқсат етіледі. Аэрофотосуретпен кесілетін сызықты нақты анықтау мүмкіндігі болған жағдайда сызық және нөмірлі қазық орнатылмайды.
5) сызықты өлшегенде еңістігі (ылдилығы) 6 градустан аспайды. Мындай жағдайда, жердің еңістігіне қарай нөмірлі қазықты орнатуға және сызық ұзындығын есептеуге түзетулер енгізіледі. Фотоабристе немесе абристе сызықтың ұзындығы горизонталды түрде көрсетіледі;
6) қазықтардың мөлшері мен пішіні, оларға қашықтық белгілерін қою тәртібі орман орналастыру және орман шаруашылық белгілер талаптарымен реттеледі. Олардың типтері, мөлшерлері және жалпы техникалық талаптар осы Ережеге 6 қосымшада келтірілген;
7) жүргінші жолдар мен соқпақтарды өлшегенде нөмірлі қазықтар перпендикуляр бойынша өлшеу сызығының өсінен басқа болып табылады. Бақыт сызығын байланыстырудың және өлшеудің мәліметтері белгі журналына жазылады;
8) бірінші-екінші разрядты орман орналастыруда өлшеу дәлдігі - 1:500, ал үшінші разрядта - 1:300 болып белгіленеді;
9) орам соқпақтары қиылысатын және олардың орман қорының шегіне шыққан жерлерге, жолдармен, қорғаныш, тыйым салынған жолақтардың шекарасымен қиылысқан жерлерге белгіленген пішінді және мөлшерлі бағандар орнатылады. Пішіні, мөлшері, орман орналастыру белгілерін орнату ережесі және оларды дайындайтын материалдар осы Ережеге 6 қосымшада берілген талаптар бойынша анықталады;

75. При первичном лесоустройстве:
1) прорубка новых квартальных просек, оформление территории лесоустроительными знаками выполняется лесоустройство соответствии с утвержденным проектом квартальной сети;
2) границы и квартальные просеки прорубаются на ширину 0,5 метр (далее - м), визиры - на 0,3 м. Крупные деревья, находящиеся на линии вешения, диаметром 20 сантиметров и более не срубаются. Они обходятся способом параллельного вешения по перпендикулярам к заданному направлению, а срубленные деревья не мешают промеру. Высота пней - не превышает 1/3 диаметра деревьев, в молодняках и кустарниках высота пней - не более 15 сантиметров. При прорубке новых просек и визиров на близстоящих к прорубаемой линии деревьях наносятся трехсторонние затески;
3) промер прямолинейных просек и других ходовых линий, используемых в качестве таксационных ходов, осуществляется в пределах одного квартала. Сквозной (непрерывный) промер линий, проходящих через несколько кварталов, не допускается;
4) промер производится стальной лентой или мерным тросом в одном направлении с постановкой пикетных кольев через 200 м. при всех разрядах лесоустройства. При третьем разряде (обследовании) лесоустройства допускается измерять расстояние теодолитным дальномером с закреплением точек стояния теодолита кольями. При наличии аэрофотоснимков и возможности четкого опознавания на них прорубаемых линий, промер линий и установка пикетных кольев может не производиться;
5) при промере линий углы наклона учитываются с 6 градусов и более. В этом случае установка пикетных кольев и учет длины линий производятся с внесением поправки на наклон местности. На фотоабрисе или абрисе длины линий указываются в горизонтальном проложении;
6) формы и размеры пикетов, порядок обозначения на них расстояний, лесоустроительные и лесохозяйственные знаки, Типы, размеры и общие технические требования приведены в форме приложении 6 к настоящим Правилам;
7) при промере проезжих просек и дорог пикетные колья относятся по перпендикуляру от осевой линии промера в сторону. Данные промеров и привязок ходовых линий записывают в пикетажный журнал;
8) точность промера устанавливается 1:500 - при первом и втором разрядах лесоустройства и 1:300 - при третьем разряде лесоустройства (обследовании);
9) в местах пересечения между собой квартальных просек, выхода их на границы лесного фонда, пересечения их с дорогами, границами защитных, запретных полос устанавливаются столбы определенных форм и размеров. Формы, размеры, правила установки и оформления лесоустроительных знаков, материалы для их изготовления определены требованиями, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

10) көлік жолдарымен қиылысатын орам және сілтеуіш бағандары, көлікпен зақымдалудан сақтау мақсатында кез-келген жағынан көрінетіндей қашықтыққа жылжытылып орнатылады.
Орман иеленушілері орман орналастыру партиясы осы жұмыс түрін жүзеге асыруы үшін жұмысшылар бөледі.
76. Орман орналастыру рәсімдеген объектіні қабылдаған орман иеленушілері орам соқпақтары мен орман орналастыру белгілерін тиісті жағдайда сақталуын қамтамасыз етеді.
77. Орман орналастыру қайталанғанда:
1) орман иеленушілері орам соқпақтарын тазарту, шабу және жарамайтын орам және сілтегіш бағандарын ауыстыру жұмыстарын орман орналастыру разрядына қарамастан, дайындық жұмыстары жүргізілген жылы, ары кеткенде орман орналастырылатын жылы аралап көру жұмыстары басталғанға дейін өздері орындайды.
2) орам соқпақтары мен визирлардың, орам және нұсқау бағаналарының орындарын жоғалтып алған жағдайда, орман орналастырылатын жылы орман орналастыру партиясының мамандары тапсырыс берушімен келісім жасап, олардың орнын анықтауға, сонымен қоса орам және нұсқау бағандарын жазуға көмек көрсетеді.
3. Параграф. Ұжымдық жаттығу
78. Далалық орман орналастыру жұмыстары басталардың алдында орман қорының құрылымы және орман өсу жағдайы осы нақты объектінікіне ұқсас объектінің топтары мен мамандардың жұмыс істеуге дайындығын тексеру және маманның біліктілік деңгейін бағалау үшін және далалық жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері бойынша орындаушыға жалпы техникалық нұсқау беру үшін орман таксациясын жүргізуге рұқсат беру мақсатында ұжымдық жаттығу жүргізіледі.
79. Далалық жұмыстарды атқаратын орман орналастыру бөлімдерінің барлық мамандары мен бастықтары, бірінші кезекте орман орналастыру жұмыстарын қабылдайтын және қадағалайтын орман иеленушілерінің мамандары мен бастықтары ұжымдық жаттығуды толық көлемде өтеді.
80. Орман орналастыру объектілерінің ұқсастығына және орналасуына байланысты, ұжымдық жаттығу бір немесе бірнеше орман орналастыру партиялары үшін орман орналастыру мекемесінің бас инженерінің немесе жобаны жазуға (жасауға) жауапты адамның басқаруымен жүргізіледі.
81. Ұжымдық жаттығуды жүргізудің техникасы, тәртібі, құрамы мен нәтижесі Ұжымдық жаттығуларды жүргізу жөніндегі техникалық нұсқаулармен рәсімделеді осы Ережеге 5 қосымша.

10) при установке квартальных и указательных столбов на просеках, пересекающих проезжие дороги, в целях их сохранности от повреждений транспортом, допускается отнесение их в сторону на расстояние, обеспечивающее их видимость при движении транспорта с любой стороны.
Лесовладельцы выделяют лесоустроительной партии рабочих для осуществления этих видов работ.
76. Лесовладельцы обеспечивают сохранность лесоустроительных знаков, установленных лесоустройством, в течение всего ревизионного периода.
77. При повторном лесоустройстве:
1) независимо от разряда лесоустройства все работы по прорубке, прочистке границ и квартальных просек и замене пришедших в негодность или утраченных квартальных и указательных столбов выполняются силами лесовладельца в год проведения подготовительных работ или, в крайнем случае, в год лесоустройства, до начала его проведения в натуре;
2) при полной утрате мест прохождения квартальных просек и визиров, мест установки квартальных и указательных столбов, специалисты лесоустроительной партии, в год проведения лесоустройства, по договоренности с заказчиком, могут оказывать лесовладельцам помощь в определении их местонахождения, а также маркировке квартальных и указательных столбов.
Параграф 3. Коллективная тренировка
78. Коллективная тренировка проводится перед началом полевых лесоустроительных работ в целях проверки готовности специалистов лесоустройства к проведению таксации леса в условиях конкретного объекта или группы объектов с близкими лесорастительными условиями и структурой лесного фонда, оценки квалификационного уровня каждого исполнителя (специалиста) и решения вопроса о допуске его к производству таксации леса, общего технического инструктажа исполнителей по особенностям проведения полевых работ.
79. В коллективной тренировке принимают участие все руководители и специалисты лесоустроительного подразделения, выполняющего полевые лесоустроительные работы, руководители и специалисты лесных учреждений, ответственные за контроль и приемку лесоустроительных работ.
80. В зависимости от величины, расположения и степени сходства объектов лесоустройства, коллективная тренировка проводится составом одной или нескольких лесоустроительных партий, под руководством главного инженера лесоустроительной организации или лица, ответственного за разработку лесоустроительного проекта по объекту.
81. Содержание, порядок и техника проведения коллективной тренировки и оформление ее результатов определяются техническими указаниями по проведению коллективной тренировки, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

82. Жаттықтыру таксациясы төмендегідей жағдайда қанағаттанарлық деп қабылданады:
1) әр таксациялық көрсеткішті анықтауда жіберілетін ауытқудың шегі, олардың жалпы санының 68 пайызынан кем емес;
2) екі есе ауытқу + 5 пайыздан артық емес.
83. Қанағаттанарлықсыз нәтиже көрсеткен мамандарға басқа мамандар салған жаңа сынақ алаңдарында қосымша жаттығу жүргізіледі. Қажет болса, жаттығу таксациялық жүрісте жүргізіледі. Оның санын және ұзындығын жаттығудың бастығы белгілейді. Қосымша жаттығудан кейін маманды таксацияға жіберу немесе басқа жұмыс түріне ауыстыру туралы соңғы шешім қабылданады.
4. Параграф. Аэрофотосуреттерді дайындау, фотоабристер мен абристерді жасау
84. Аэрофотосуретте жасалған фотоабрис, миллиметрлік қағазға немесе калькаға сызылған абрис далалық жұмыстар кезінде телімнің ауданы мен нұсқасының нақты анықталуын қамтамасыз ететін бірінші құжат болып табылады және камералдық кезеңде орман картасы мен планшеттерді жасауға негіз болады.
85. Аэрофотосуреттегі жұмыс жұмыс ауданының шегінде жүргізіледі. Ол көлденең сызықтармен және шектесетін аэрофотосуреттің ұзына бойы жабуымен шектеледі. Жұмыс аудандарының шекарасы ретінде суреттегі көрінетін орам соқпақтары, жолдар мен басқа да сызықтар пайдаланылады. Сонымен қатар, айқын танылған белгілердің арасындағы жүргізілген сызықтар қолданылады, (егер олар орташа көлденең сызыққа немесе ұзына бойы болса). Шектесетін аэрофотосуреттің жұмысшы ауданының шекаралары толығымен сәйкестендіріледі.
Орналастырылатын объектінің жазық жер бедерінде аэрофотосуретті біреуден кейін қолдануға рұқсат етіледі.
86. Аэрофотосуреттің масштабы топокартада нақты анықталған нүктелердің көмегімен және фотосуретте орманда дәл анықталған нүктелерді ара қашықтығын өлшеу жолымен тексеріледі.
87. Таксацияға дайындалған фотоабристің бет жағында төмендегі мәліметтер көрсетіледі:
1) жұмысшы аудандардың шекарасы (жаппай жұқа сызық, түрлі-түсті сиямен);
2) орамдардың шекарасы соқпақ бойынша немесе табиғи шектеу сызығы (ұзынша үзік сызықтар), таксациялық визир өлшеудің нәтижесі;
3) жұмысшы ауданының шегінде орналасқан орам нөмірлері, шектесетін орамдар мен аэрофотосуреттердің нөмірлері;
4) таксациялық телімдердің шекарасы мен олардың нөмірлері;
5) түрлі-түсті сиямен түсірілген бұлақтар, өзендер, жолдар, сопақтар және мелиоративтік каналдар;
6) объект аумағының ұласып жатқан жер пайдаланушылармен шекарасы және олардың аттары.
7) МОҚ санатының шекарасы.
88. Аэрофотосуреттің арт жағында қарындашпен белгіленген соқпақтар, нақты анықталған нүктелер, шекараға, соқпақтарға, ішкі ситуация сызықтарына және дәл анықталған нүктелерге байланыстырылған бағыт сызықтарының мәліметтері, орман иеленушілері мен орманшылықтардың атауы, фотоабристің жасалған күні, орындаушылардың қолы.

82. Тренировочная таксация признается удовлетворительной, если:
1) отклонения в определении каждого таксационного показателя находятся в допустимых пределах, не менее чем в 68 процентах случаев от общего их количества;
2) двойные отклонения не превышают ±5 процентов.
83. Специалисты, показавшие неудовлетворительные результаты, проходят дополнительную тренировку на вновь заложенных другими специалистами пробных площадях, а при необходимости и на таксационном ходе, количество и протяженность которых определяет руководитель тренировки. После проведения дополнительной тренировки принимается окончательное решение о допуске специалистов к таксации или переводе их на другие виды работ.
Параграф 4. Подготовка аэрофотоснимков, изготовление
фотоабрисов и абрисов
84. Фотоабрис, изготовленный на аэрофотоснимке, или абрис, вычерченный на миллиметровой или прозрачной (полупрозрачной) бумаге, является первичным документом, обеспечивающим достоверное определение контуров и площадей выделов при производстве полевых лесоустроительных работ и является основой для составления планшетов и лесных карт в камеральный период.
85. Работа на аэрофотоснимке проводится в пределах рабочей площади, которая ограничивается линиями поперечных и продольных перекрытий со смежными аэрофотоснимками. В качестве границ рабочих площадей могут использоваться видимые на снимке квартальные просеки, дороги и другие линии, а также линии, проведенные между четко выраженными опознанными знаками, если они находятся вблизи средних линий поперечных или продольных перекрытий. Границы рабочих площадей смежных аэрофотоснимков полностью совмещаются.
При равнинном рельефе устраиваемого объекта допускается использование аэрофотоснимков через один.
86. Масштаб аэрофотоснимков проверяется при помощи твердо опознанных точек на топокарте и соответственно на фотоснимке путем промера в натуре расстояния между этими точками.
87. Подготовленный для таксации фотоабрис содержит на лицевой стороне:
1) границы рабочей площади (сплошные тонкие линии цветной тушью);
2) границы кварталов по просекам или естественным разграничительным линиям (удлиненным пунктиром), таксационные визиры с результатами промера;
3) номера кварталов, расположенных в пределах рабочей площади, номера смежных кварталов и аэрофотоснимков;
4) границы таксационных выделов и их номера;
5) ручьи, реки, дороги, тропы и мелиоративные каналы, нанесенные цветной тушью;
6) границы территории объекта со смежными землепользователями и их названиями;
7) границы категорий ГЛФ.
88. На оборотной стороне аэрофотоснимка карандашом показываются просеки, наколы твердо опознанных точек, данные привязок ходовых линий к границам, просекам, линиям внутренней ситуации и твердо опознанным точкам, наименование лесовладельца и лесничества, дата изготовления фотоабриса, подписи исполнителей.

89. Әр аэрофотосуреттегі бөлінген жұмыс аудандарының шегінде маман, орманға шығардан бұрын, таксациялық телімдерді және олардың шекарасын белгілеп, стереоскопиялық дешифровка жасалады. Орман орналастыру қайталанғанда телімдердің шегінің қалуы қамтамасыз етіледі. Аэрофотосуретте алдын-ала нұсқалық дешифровка жасалмай, орманға шығып таксация жүргізілмейді.
Фотоабриске аэрофототүсіруді жүргізгеннен кейін кесуге бөлінген кеспеағаштың нұсқасы артқы бетіне әр кеспеағаштың кесу жылын көрсетіп, орман екпелері учаскесінің нұсқасы (с. і. суреті бары да) түсіріледі, сонымен қатар ауданы мен жылы көрсетілген қайта құрылған балауса ағаштардың, табиғи ескерткіштердің, басқа да ерекше қорғалатын учаскелер мен объектілердің де нұсқалары түсіріледі. Осы учаскелер туралы мәліметтер өткен орман орналастырудың кезеңінен бастап түсіріледі.
Камералдық жолмен дешифровка жасалған және абрисқа түсірілген таксациялық телімдердің шегі (нұсқасы) орманда таксация жасау кезінде анықталады және тексеріледі.
90. Аэрофотосурет жоқ болған жағдайда, абрис планшеттің масштабымен калькаға немесе миллиметрлік қағазға түсіріледі. Абристің тілі магнитті меридиан бойынша бағытталады және онда фотоабристегідей барлық мәліметтер болады (тесілген нақты анықталған нүктелерден басқасы). Абриске орманға шығардың алдында планшеттен өткен орман орналастырудағы таксациялық телімдердің нұсқасы түсіріледі. Олар таксация кезінде анықталады.
91. Орманда таксация жүргізу үшін фотоабристер мен абристерді рәсімдеу және дайындау тәртібі Аэрофотосуреттерді жұмысқа дайындау және фотоабристер мен абристерді рәсімдеу жөніндегі техникалық нұсқаулармен белгіленеді осы Ережеге 8 қосымша.
5. Тарау. Орман таксациялық жұмыстары
1. Параграф. Орман алқаптарын таксациялық телімдерге бөлу
92. Орманды таксациялау кезінде әр орамның аумағы алғашқы орман шаруашылық есептеу бірліктеріне - таксациялық телімдерге бөлінеді.
Таксациялық телім - таксациялық сипаттамасы, топырақ - типологиялық жағдайы және шаруашылық маңызы бірдей орман орамыны учаскесі, оның барлық ауданында бірдей орман шаруашылық шаралары жүргізіледі және ол жалғасып жатқан учаскенің таксациялық көрсеткіштерінен нормативтік шамаға ерекшеленеді.
Әр таксациялық телімге таксациялық жазбада нақты сипаттама беріледі, орман орналастыру планшеттері мен орман алқаағаштарының планында нұсқасы сызылады.
Орамдардың таксациялық телімдерге бөлінуі орман қорын мемлекеттік есепке алу құжаттарындағы есептелінетін жер санаттарының ерекшелігі бойынша жүргізіледі.

89. На каждом аэрофотоснимке в пределах отграниченной рабочей площади специалист до выхода в лес производит стереоскопическое дешифрирование таксационных выделов с установлением их границы. При повторном лесоустройстве максимально обеспечивается преемственность границ выделов. Не допускается приступать к натурной таксации без предварительного контурного дешифрирования аэрофотоснимков.
На фотоабрис наносятся контуры лесосек, отведенных в рубку после проведения аэрофотосъемки, с отметкой на оборотной стороне года вырубки леса для каждой лесосеки, контуры участков лесных культур, в том числе и получивших фотоизображения, а также реконструированных молодняков, с указанием их площади и года производства, контуры памятников природы, других особо охраняемых участков и объектов, включая внемасштабные по размерам. Указанные участки и сведения о них наносятся за период, прошедший с момента прошлого лесоустройства.
Проверка и уточнение границ таксационных выделов, предварительно отдешифрированных камеральным путем и нанесенных на абрис, производится в лесу при таксации.
90. При отсутствии аэрофотоснимков абрис составляется в масштабе планшета на кальке или миллиметровой бумаге. Абрис ориентируется стрелкой по магнитному меридиану и содержит те же данные, что и фотоабрис, за исключением проколов твердо опознанных точек. На абрис до выхода в лес переносятся с планшета предыдущего лесоустройства границы таксационных выделов, которые уточняются при таксации.
91. Порядок подготовки и оформления фотоабрисов и абрисов для проведения таксации леса определяется техническими указаниями по подготовке к работе аэрофотоснимков, оформлению фотоабрисов и абрисов, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Глава 5. Лесотаксационные работы
Параграф 1. Разделение лесного массива на таксационные выделы
92. При таксации леса территория каждого квартала разделяется на первичные лесохозяйственные учетные единицы - таксационные выделы.
Таксационный выдел - участок лесного квартала, однородный по таксационной характеристике, почвенно-типологическим условиям и хозяйственному значению, на всей площади которого необходимо проведение одинаковых лесохозяйственных мероприятий и отличающийся по таксационным показателям от примыкающих участков на нормативную величину.
Каждый таксационный выдел имеет определенную характеристику в таксационном описании, изображается на лесоустроительных планшетах и планах лесонасаждений.
Разделение квартала на таксационные выделы производится, в первую очередь, по их различию в видах угодий, учитываемых в документации государственного учета лесного фонда.

93. Орман қорының барлық жері негізгі екі жер түріне бөлінеді - орманды және ормансыз.
94. Орманды жерлерге ағаш-бұта өсімдіктерімен қамтылған жерлер және ағаш-бұта өсімдіктерімен қамтылмаған орманның белгілері сақталталған жерлер (арнайы мақсаттағы плантациялардан басқасы) жатады. Олар төмендегідей болып бөлінеді:
1) орманмен қамтылғаны, соның ішінде орман екпелері;
2) арнайы мақсаттағы плантациялар, олардан:
өндірістік және энергетикалық мақсаттар үшін;
азықтық және басқа да мақсаттар үшін;
3) жинақталмаған орман екпелері;
4) орман тұқымбақтары;
5) орманмен қамтылмаған ағашы кесілген жерлер, өртеңдер және өлген алқаағаштар, алаңқайлар, сирек ормандар.
95. Орманмен қамтылған жерлерге толымдылығы - 0,3 және одан жоғары барлық жас топтарындағы ағаш-бұта өсімдіктері мен толымдылығы 0,4 және одан жоғары балауса ағаштар жатады. Оған бұрынғы ағашы кесілген жерлер, өртенген жерлер, өлген алқаағаштар мен басқа да табиғи қайта қалпына келген орманды жерлердің учаскелері, сақталған балауса ағаштардың саны мен сапасы нормативтік таксациялық көрсеткіштерге жеткен және толымдылығы 0,4 болған, сонымен қатар табиғи-географиялық жағдайына байланысты ағаш тұқымдылары өспейтін немесе арнайы бұта шаруашылығы ұйымдастырылған жер учаскелері мен орташа қалыңдықта өшкен бұталар жатады.
Белгіленген ереже бойынша, нормативтік орман таксациялық көрсеткіштеріне жеткен, толымдылығы 0,4 және одан жоғары себу немесе көшет отырғызу жолымен өсірілген ағаш тұқымдыларының, сексеуілдің, бұталардың орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған орман екпелерінің учаскелері орманмен қамтылған жерлер деп есептеледі.
Сонымен бірге, оларға орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған көріністік, декоративтік, ландшафтық орман екпелері және қайта құру жолымен өсірілген орман екпелері, қайта құру стадиясындағы екпелер, мемлекеттік орман қорғау екпелері, жол бойындағы орман жолақтары және орман екпелеріне ілеспе тұқым ретінде отырғызылған, негізгі тұқым жойылғаннан кейін тірі сақталған бұталар жатады.
Жалпы толымдылығы 0,3 және одан төмен 1 және 2 жас класындағы балауса ағаш учаскелері орманмен қамтылмаған орманды жер категориясына жатады. Олар кесілген жерлерде, өртенген жерлер, алаңқайларда орналасады.
Барлық жастағы толымдылығы 0,1 – 0,3 болатын бұталар ормансыз жерлердің түріне жатқызылады.
96. Орманмен қамтылған жерлер төмендегідей таксациялық көрсеткіштермен сипатталады: жас класының ұзақтығы 1, 2, 5, 10, 20, 40 - жыл, жас топтары балауса ағаштар - 1-2 жас кластары; орта жастағылар, 3 және жоғары жас класындағылар; толысушылар - бір жас класындағы (кесу жасының алдындағы); толысқандар - екі жас класындағы (кесу жасын сипаттайтын); көнергендер - кесу жасынан өткен жас класы. Барлық жас топтарына толымдылығы 0,3 және одан жоғары, балауса ағаштардан басқа (балауса ағаштар - 0,4 бастап) алқаағаштар жатады. Олардың орташа биіктігі, диаметрі, толымдылығы 0,3-0,4-тен 1,0 дейін, шартты бірлік анықталуы төменгі толымдылықты 0,3-0,4, орташа толымдылықты - 0,5-0,7; жоғары толымдылықты - 0,8-1,0; орташа бонитеті - 1б-5б дейін, жоғары бонитеті - 1б-2 бонитет класы, орташа бонитеті - 3-4, төменгі бонитеті - 5-5б; орташа класс тауарлығы 1-ден 4 дейін.

93. Все земли лесного фонда делятся на два основных вида угодий - лесные и нелесные.
94. К лесным относятся угодья, покрытые древесно-кустарниковой растительностью и угодья, не покрытые древесно-кустарниковой растительностью с сохранившимися признаками лесной среды (кроме плантаций специального назначения). Они подразделяются на:
1) покрытые лесом, в том числе лесные культуры;
2) плантации специального назначения, из них:
для промышленных и энергетических целей;
для пищевых и иных целей;
3) несомкнувшиеся лесные культуры;
4) лесные питомники;
5) не покрытые лесом - вырубки, гари и погибшие насаждения, прогалины, редины.
95. К покрытым лесом относятся угодья, занятые древесно-кустарниковой растительностью с полнотой 0,3 и выше во всех возрастных группах, кроме молодняков 1 и 2 классов возраста, которые к покрытым лесом относятся при полноте в них 0,4 и выше. К ним относятся также бывшие вырубки, гари, погибшие насаждения и другие естественно возобновившиеся участки лесных угодий, на которых количество и качество сохранившегося молодняка достигло нормативных таксационных показателей и полноты 0,4 позволивших перевести их в покрытые лесом угодья, а также участки угодий, занятых кустарниками средней густоты, на которых в силу естественно-географических условий не могут произрастать древесные породы или на которых специально организовано кустарниковое хозяйство.
Покрытыми лесом угодьями учитываются также участки лесных культур, созданных путем посадки или посева древесных пород, саксаула или кустарников, переведенные в покрытые лесом угодья в результате достижения ими нормативных лесотаксационных показателей и полноты 0,4 и более.
К ним также относятся переведенные в покрытые лесом угодья видовые, декоративные, ландшафтные лесные культуры и лесные культуры, созданные путем реконструкции, находящиеся в стадии реконструкции, лесные культуры государственных лесозащитных и придорожных лесных полос и кустарники, сохранившиеся после гибели главной породы, которые были введены в созданные лесные культуры в качестве сопутствующей породы.
Участки угодий с наличием молодняка 1 и 2 классов возраста с общей полнотой 0,3 и менее относятся к тем видам не покрытых лесом лесных угодий, на которых они возникли (к вырубкам, гарям, погибшим насаждениям или прогалинам).
Кустарники любого возраста с полнотой 0,1 - 0,3 относятся к нелесным видам угодий.
96. Покрытые лесом угодья характеризуются следующими таксационными показателями: классами возраста с продолжительностью 1, 2, 5, 10, 20, 40 - лет, группами возраста (молодняки 1 - 2 классы возраста; средневозрастные 3 и выше классы возраста до класса возраста, представляющего класс возраста приспевающих; приспевающие - один класс возраста, предшествующий классу возраста рубки; спелые - два класса возраста, характеризующие возраст рубки; перестойные - классы возраста, превышающие возраст рубки). Ко всем указанным группам возраста относятся насаждения, имеющие полноту 0,3 и выше, кроме молодняков (молодняки - 0,4 и выше) и характеризующиеся средней высотой, средним диаметром, средней полнотой (от 0,3-0,4) до 1,0 условных единиц с определением - низкополнотные с полнотой 0,3 - 0,4 (молодняки 0,4), среднеполнотные - 0,5-0,7, высокополнотные - 0,8-1,0); средним бонитетом (от 1б до 5б с определением высокобонитетные - 1б - 2, среднебонитетные - 3-4, низкобонитетные - 5-5б классы бонитета); средним классом товарности (от 1 до 4).

97. Арнайы бағыттағы плантацияларға жататын плантациялар:
1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттағы (жихаздық және құрылыс өнеркәсібі мен басқа да мақсаттарға пайдалану үшін қысқа мерзімде жоғары өнімді терек және басқа да алқаағаштарды алу);
2) азықтық және басқа мақсаттардағы (жеміс-жидек және басқа да плантациялардың әртүрлі түрлері).
98. Жинақталмаған орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыруға таксациялық көрсеткіштері нормативтік талаптарға жетпеген, жерсінуі 26 пайыз және одан жоғары себілген немесе көшеттен өсірілген орман екпелерінің жер түрлері жатады. Оларға тағы да жинақталмаған орман екпелері, көріністік, декоративтік, ландшафтық, қайта құру жолымен өсірілген мемлекеттік қорғаныш орман жолақтары, жол бойындағы орман жолақтары жатады. Жерсінуі 25 пайыз және одан төмен орман екпелерінің учаскелері өлген орман екпелеріне жатады және олар бұрынғы өз жер түрлеріне жатқызылады.
99. Орман тұқымбағына орман қоры аумағындағы ағаш және бұта тұқымдылар көшетін өсіруге арналған учаскелер жатады.
Жобасыз ағаш - бұта тұқымдыларының көшеті өсірілген жер учаскелері бұрынғы жер түрлеріне жатқызылады, таксациялық сипаттамада тиісті белгісі қойылады.
100. Орманмен қамтылмаған жерлерге ағаш және бұта тұқымдыларының қайта қалпына келген өскіні жоқ немесе жеткіліксіз, бірақ орман өсіруге жарамды орманды жер учаскелері жатады (сирек орманнан басқасы).
Оған жататындар:
1) ағашы кесілген жерлер - алқаағаштары - кесілген, ал жаңа буын құралмаған орман ауданы. Олар кесілген жерлер деп табиғи қайта қалпына келіп немесе орман екпелерін отырғызып, нәтижесіне байланысты орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғанша сақталады.
Ағаш кесу билеті жазылған және тендер бойынша орман пайдалануға берілген кеспеағаштар кесілген жерлер деп таксацияланады, ал олардың ауданы және қоры басты мақсатта пайдаланудың есебінен шығарылады;
2) өртеңдер және өлген алқаағаштар - толығымен өрттен жойылған (өртен) немесе энтомо және фитозиянкестерімен жаппай зақымданған, түрінен қураған, табиғи апаттың әсерінен (желден, бораннан, қардан сыну), өнеркәсіп кәсіпорындарының зиянды заттарды тастау әсерінен қураған (өлген), ал жаңа буын әлі құралмаған орман ауданы.
Өртенген жерлер немесе өлген алқаағаштар категориясы олардың табиғи қайта қалпына келуі немесе орман екпелерін өсіру нәтижесінде орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған кезеңіне дейін сақталады.
Ағаштар (бұталар) зақымданғанда қалған өсіп тұрған орманның (бұтаның) толымдылығы 0,3 кем болмаса (өрт болған жылы, алқаағаштардың өлгені белгіленеді), жартылай алқаағаштар категориясында қалады.
Өртендер мен өлген алқаағаштардың біраз ауданы, оларда өлген немесе өсіп тұрған орманның бар-жоғына байланысты, қор көлеміне және сүрек дайындауға жарайтын сүрекдің тауарлығына, сонымен бірге орманды қалпына келтірудің табыстылығы мен сипатын анықтайтын орман өлу жағдайы типінің әртүрлілігіне байланысты бөлінеді.
Толымдылығы 0,3 болатын балауса ағаштардың жеке өсіп тұрған учаскелері олардың бұрынғы түрлеріне жатқызылады;

97. К плантациям специального назначения относятся плантации, предназначенные для:
1) промышленных и энергетических целей (для получения в кратчайшие сроки высокопродуктивных тополевых и других насаждений для последующего их использования в мебельной и строительной промышленности и для других целей; для получения высококалорийной топливной древесины и других);
2) пищевых и иных целей (различные виды плодово-ягодных и иных плантаций).
98. К несомкнувшимся лесным культурам относятся виды угодий, на которых созданы лесные культуры посевом или посадкой с приживаемостью26 процентов и более, таксационные показатели которых не достигли нормативных требований для перевода их в покрытые лесом угодья. К ним также относятся несомкнувшиеся лесные культуры - видовые, декоративные, ландшафтные, созданные путем реконструкции, лесные культуры государственных защитных лесных полос, придорожных лесных полос. Участки лесных культур, имеющие приживаемость 25 процентов и ниже, считаются погибшими и относятся к тем видам угодий, на которых они были созданы.
99. К лесным питомникам относятся участки лесного фонда, на которых производится выращивание посадочного материала древесных и кустарниковых пород.
Участки земель, на которых производится выращивание посадочного материала древесно-кустарниковых пород без организации их территории (без проектов), относятся к тем видам угодий, на которых они были созданы, с соответствующей отметкой в таксационном описании.
100. К не покрытым лесом относятся участки лесных угодий с недостаточным или отсутствующим возобновлением древесных или кустарниковых пород, но пригодных для лесовыращивания (кроме редин).
К ним относятся:
1) вырубки - лесные площади, на которых насаждения вырублены, а новое поколение леса еще не образовалось. Вырубками они сохраняются на период до их перевода в покрытые лесом угодья в результате их естественного заращивания или создания лесных культур.
Лесосеки, на которые выписаны лесорубочные билеты и которые переданы лесопользователям по тендеру, таксируются вырубками, а их площади и запасы из расчета главного пользования исключаются;
2) гари и погибшие насаждения - лесные площади, на которых насаждения (кустарники) полностью уничтожены пожаром (гарь) или полностью усохшие на корню в результате массового повреждения их энтомо- или фитовредителями, стихийного воздействия (ветровал, бурелом, снеголом), выбросов в атмосферу вредных веществ промышленными предприятиями (погибшие насаждения), а новое поколение еще не образовалось.
Гарями или погибшими насаждениями они сохраняются на период до их перевода в покрытые лесом угодья в результате их естественного заращивания или создания лесных культур.
При повреждении древесной (кустарниковой) растительности частично они остаются в категории насаждений (кустарников) в случае, если полнота оставшегося сырорастущего леса (кустарника) будет не менее 0,3 (с отметкой года гари, гибели насаждения).
Значительные площади гарей и погибших насаждений могут разделяться на отдельные таксационные выделы по критериям отсутствия или наличия на них мертвого или сырорастущего леса, по величине запаса и товарности древесины, пригодной для заготовки, а также по разнице в типах лесорастительных условий, определяющих характер и успешность их лесовосстановления.
Участки с наличием деревьев или отдельных куртин в возрасте молодняка с общей сомкнутостью полога 0,3 и менее относятся к тем видам не покрытых лесом угодий, на которой они возникли;

3) ашық жерлер-орман өсімдіктерінің элементі сақталмаған, ағашы жоқ орман ауданы (өсіп тұрған жеке ағаштары бар немесе жоқ, табиғи түлеуі жеткіліксіз немесе жоқ, топырақ жағдайы мелиоративтік шараларды жүргізуге, қосымша шығынсыз сүрек тұқымды алқаағаштарды өсіруге болатын).
4) сирек орман - толымдылығы 01-02 болатын табиғи қалыптасқан сүрекдің (1-ші және 2-ші жас класындағы балауса ағаштардан басқасы)
Жинақталу шымылдығының толымдылығы 0,4-ке жетпеген балауса ағаштар, өсіп шыққан өзінің жер түріне жатқызылады.
Антропогендік әсердің немесе табиғи факторлардың (шала кесу, өрт, энто-фитозиянкестер, жел және басқа) нәтижесінде құралған (толымдылығы 0,2 және төмен) сүрекдіңдер ағашы кесілген жерлерге, өртенген немесе өлген алқаағаштарға жатқызылады (тіршілікке икемді ағаштар белгіленеді).
101. Ормансыз жерлерге алдын-ала мелиоративтік немесе қалпына келтіру жұмыстары жүргізілмеген, ағаш өсіруге жарамайтын жерлер жатады.
Оған жататындары:
жыртылған, тыңайтылған жерлер:
жыртылған жерлер (елді мекендерден тыс жерлердегі бау-бақшаны қосқанда)- тұрақты ауылшаруашылық өндірісіне қолданылатын жерлер;
1) тыңайтылған жерлер - бір жылдан астам уақыт ауылшаруашылық дақылдары егілмеген және сүрге дайындалмаған, бұрынғы жыртылған жерлер;
2) шабындықтар - тұрақты шөбі шабылатын жерлер;
3) жайылымдар - мал жаюға арналған жерлер (өріс, субальпі және альпі шалғыны және басқа);
4) жолдар, орам соқпақтары, өртке қарсы жолақтары - орман қорының құрамынан шығарылмаған барлық бағытқа арналған жолдар, орам соқ ақтары, өртке қарсы жолақтар, соқпақтар;
5) елді мекендер - негізінен орман шаруашылығын жүргізуге байланысты және ерекше қорғалатын табиғи аумаққа жұмыс істейтін адамдарға арналған, кісі тұратын және тұрмайтын үйлер салынған жер учаскелері;
6) сулар - көлдер, өзендер, бұлақтар, тоғандар, су қоймалары, каналдар, мелиоративтік жүйелер және басқалары;
7) батпақ - ылғалы көп, ағаш-бұта өсімдіктері жоқ немесе сирек кездесетін учаскелер. Егер мұндай учаскелерде жасы балауса ағаштан үлкен, толымдылығы 0,1 - 0,2 болатын сүрек тұқымды өсімдіктер болса, олар табиғи сирек ормандарға жатқызылады, ал толымдылығы 0,3 - 0,4 болатын сүрек және бұта тұқымдылар орманмен қамтылған жерлерге жатқызылады. Толымдылығы 0,1 - 0,2 болатын бұталар ескерілмейді. Оларға тағы да тоғайға және жайылма аумақтарына тән ылғалы мол және тұзды топырақтарда өсетін қамыс, қоғалар жатады;

3) прогалины - лесные площади, лишенные деревьев, но сохранившие элементы лесной растительности (без наличия или с наличием единичных деревьев с недостаточным естественным возобновлением или без него, почвенные условия на которых позволяют выращивать насаждения древесных пород без дополнительных затрат на проведение мелиоративных мероприятий);
4) редины - древостои естественного формирования, кроме молодняков первого и второго классов возраста, имеющих полноту 01-02.
Молодняки по сомкнутости полога не достигшие полноты 0,4 относятся к тем видам угодий, на которых они возникли.
Древостои с полнотой 0,2 и менее, образовавшиеся в результате антропогенного воздействия или естественных факторов (недорубов, пожаров, поражения энто-фитовредителями, вымоканий, ветровалов, и других), относятся к вырубкам, гарям или погибшим насаждениям, с отметками о наличии в них единичных жизнеспособных деревьев.
101. К нелесным относятся угодья, не предназначенные, а также не пригодные для выращивания древостоев без предварительной мелиорации или рекультивативных работ. К ним относятся:
1) пашни, залежи:
пашни (включая огороды, находящиеся за пределами приусадебных участков) - угодья, постоянно используемые под сельскохозяйственное производство;
залежи - бывшие пашни, которые более одного года не используются для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлены под пар;
2) сенокосы - угодья, на которых производится постоянное сенокошение;
3) пастбища - угодья, предназначенные для пастьбы скота (выгоны, субальпийские и альпийские луга, скотопрогоны и другие);
4) дороги, квартальные просеки, противопожарные разрывы - дороги всех видов назначения, не исключенные из состава лесного фонда, квартальные просеки, противопожарные разрывы, тропы;
5) усадьбы - земельные участки, занятые жилыми и нежилыми постройками, в основном связанными с ведением лесного хозяйства и функционированием особо охраняемых природных территорий (лесные поселки, кордоны лесной охраны, зимовья, служебные наделы, промышленные и административные здания и сооружения, склады, включая нижние лесные склады, и другие);
6) воды - озера, реки, ручьи, старицы, пруды, водохранилища, каналы, мелиоративные сети и другие;
7) болота - избыточно-увлажненные участки без наличия или с наличием редкой древесно-кустарниковой растительности. При наличии на таких участках древесной растительности с полнотой 0,1-0,2 в возрасте выше молодняков, они относятся к естественным рединам, а при наличии древесной и кустарниковой растительности с полнотой 0,3 и более (молодняков 0,4 и более) они относятся к покрытым лесом угодьям. Кустарники, имеющие полноту 0,1-0,2, во внимание не принимаются. К ним относятся также тростниковые заросли, произрастающие на переувлажненных и засоленных почвах, преимущественно в тугайных и пойменных территориях;

8) құмдар - сүрек-бұта өсімдіктері өспейтін көшпе құмдар, өзен қайраңы және құмды шаймалар;
9) мұздықтар - ылғи мұз жамылып жатқан жерлер;
10) басқа жерлер - оған тік беткейлер, жар тастар, тас үгінділері, шөгінділер, ұсақ тасты жерлер, сортаңдар, сор жер, мия, көшкіндер, электр және байланыс желілері, газ құбыры, су құбыры және мұнай құбыры, сайлар, құрғақ өзек, тақырлар, бұзылған жерлер, карьерлер, қоқыс төгетін және өндіріс қалдықтарын төгетін жерлер, алаңқайлар жатады. Алаңқай-ландшафттық, аңшылық мақсатында еңбекшілер демалуға арналған жерлер. Олар негізінен МОҚ санаттарына бөлінеді:
қала ормандары және елді мекендер мен емдеу - сауықтыру мекемелеріндегі жасыл аймақтар, орман парктері;
ерекше қорғалатын орман аумақтары.
Тік беткейлер оның құрамалығына байланысты таулы жерлерде бөлінеді, егер олар басқа жерлерге жатқызылмайтын болса.
102. Мелиоративтік жұмыстары жүргізілген учаскелер пайдаланылатын жер түріне жатқызылады (жайылымдар және басқа жерлер).
103. Орман тұқымбақтары, табиғат ескерткіштері, ландшафтық, географиялық және сыналатын екпелер, клондық архив (мұрағат), экзотикалық және аса құнды тұқымдылар учаскелері, ағаш тұқымы плантациясы, коллекциялық-аналық учаскелер тұқым қуалаушылықтың қасиеттерін тексеру үшін орман орналастырудың барлық разрядтарында бөлінеді (оларды белгілеген масштабта планшетке түсіру мүмкін болса). Ал бұл учаскелердің мөлшері кіші болса, олар планшетке шартты белгілермен түсіріледі. Таксация карточкасында және таксациялық жазбада осы телімдерде бар деген белгі қойылады және осы учаскенің ауданы мен таксациялық сипаттамасы көрсетіледі.
104. Орманмен қамтылған жерлерді таксациялық телімдерге бөлу алаағаштардың таксациялық белгілеріндегі мына өзгешеліктері бойынша жүргізіледі: шығуы, құрылымы, құрамы, толымдылығы, бонитет класы, жасы, орташа диаметрі, биіктігі, тауарлығы, орман типі, өскіні, экспозициясы, беткейдің тіктілігі, радиациялық және өндірістік ластану дәрежесі.
Жасыл аймақтың ерекше қорғалатын орман аумағының таулы аумағын орналастырғанда орманмен қамтылған жерлерді таксациялық телімдерге бөлудің қосымша белгілері берілуі мүмкін.
Орманмен қамтылған орман жерлері телімдерге төмендегідей көрсеткіштер бойынша бөлінеді:
1) өсуі бойынша алқаағаштар табиғи (тұқымнан және өскіннен) және қолдан өсірілгенге (орман екпелері) бөлінеді. Табиғи алқаағаштарды тұқымдық немесе өскіндіктер категориясына жатқызу ондағы ағаштардың пайда болуының басымдылығына сәйкес жүргізіледі. Екеуінің үлесі бірдей болса, бірінші орынға тұқымдықтар қойылады.

8) пески - незакрепленные сыпучие пески, речные отмели и песчаные намывы, лишенные древесно-кустарниковой растительности;
9) ледники - участки, находящиеся постоянно под ледяным (снежным) покровом;
10) прочие угодья - к ним относятся крутые склоны, скальные обнажения, каменистые россыпи, осыпи, галечники, солонцы, солончаки, солоди, оползни, трассы линий электропередач и связи, газопроводы, водопроводы и нефтепроводы, овраги, балки, гольцы, отвалы, такыры, нарушенные земли, действующие карьеры, свалки мусора и производственных отходов и другие. К ним также относятся поляны - участки, предназначенные для отдыха трудящихся, ландшафтных и охотничьих целей. Они выделяются в категориях ГЛФ - городские леса и лесопарки;
зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений;
особо охраняемые лесные территории.
Крутые склоны выделяются в горной местности независимо от крутизны склона, если они не могут быть отнесены к другим видам угодий (пастбищам и другим).
102. Участки, на которых проведены мелиоративные работы, относятся к тому виду угодий, в качестве которого они будут использоваться.
103. Лесные питомники, памятники природы, ландшафтные, географические и испытательные лесные культуры, архивы клонов, участки экзотических и особо ценных пород, лесосеменные плантации, коллекционно-маточные участки для проверки наследственных свойств выделяются при всех разрядах лесоустройства, при возможности нанесения их на планшет в установленном масштабе, а при очень малых размерах этих участков они наносятся на планшет условным знаком, а в карточках таксации и таксационном описании делается отметка об их наличии в тех выделах, в которых они размещаются, с указанием площади участка и его таксационной характеристики.
104. Разделение покрытых лесом угодий на таксационные выделы производится при наличии следующих различий в таксационных признаках насаждений: происхождении, строении, составе, возрасте, полноте, классе бонитета, среднем диаметре, высоте, товарности, типе леса, наличии подроста, экспозиции, крутизне склона, степени радиационного и промышленного загрязнения.
При устройстве горных территорий, зеленых зон, особо охраняемых лесных территорий могут устанавливаться дополнительные признаки разделения покрытых лесом угодий на таксационные выделы.
Основными признаками разделения покрытых лесом угодий на таксационные выделы являются:
1) по происхождению насаждения делятся на естественные (семенные и порослевые) и искусственные (лесные культуры). Отнесение естественных насаждений к категории семенных или порослевых производится по преобладанию в них деревьев соответствующего происхождения. При их равной доле на первое место выносятся семенные;

2) алқаағаштар құрылымы бойынша қарапайым - бір қабатты және күрделі - көп қабаттағы, бірыңғай жастағылар мен әртүрлі жастағыларға бөлінеді.
Қабаттылығы дегеніміз - ағаш шоғырының биіктік деңгейі бойынша анық шектеліп, сүрекдіңдердің вертикалды бөлінуі.
Бір қабатты алқаағаштар дегеніміз - бір қабаттан құралатын орман учаскелерінің сүрекдіңдері.
Көп қабатты алқаағаштар - анық бірнеше қабатты сүрекдіңдерден қалатын орман учаскелері.
3) алқаағаштар ағаш түрлерінің араласу дәрежесі бойынша таза және аралас болып бөлінеді.
Таза алқаағаштардың құрамын құрайтын ағаш түрінің бірлігі біреуден артық болмайды. Ал алқаағаштың құрамын құрайтын ағаш түрінің бірлігі екі және одан көп болса, онда олар аралас алқаағаштарға жатады.
4) құрамы бойынша алқаағаштар негізгі орман элементтері әр түрлі болғанда және құрамындағы коэффициент бірлігінің айырмасы 2 және одан артық болған жағдайда бөлінеді.
Ағаш тұқымдыларының құрамында, орман кесу ережесінде берілгендей, аса құнды сүрек тұқымдылары, экзоттар және жабайы жеміс тұқымдылары 10 пайыз болса (құрамында бір бірлік) олар таксациялық телімдерге бөлінеді.
5) егер алқаағаштар әртүрлі жас топтарына жатқызылса, ал орташа жас топтарының айырмашылығы бір жас тобынан артық болса, олар жастары бойынша бөлінеді.
Алқаағаштың жасы деп негізгі орман элементтерінің орташа, ал орман екпелері үшін нақты жасы қабылданады, оған тамыр жүйесі жабық отырғызу материалдарынан және қайта құру әдісімен өсірілген орман екпелері қосылады.
Бір жастағы алқаағаштарға - ағаштардың жас арасындағы айырмасы 2 жас класына дейінгі орман учаскесіндегі сүрекдіңдер жатады.
Әртүрлі жастағы алқаағаштарға - ағаштардың жас арасындағы айырмасы 2 жас класынан артық болатын орман учаскесіндегі сүрекдіңдер жатады.
6) тауарлығы бойынша алқаағаштар негізгі орман элементтеріндегі айырма бір тауарлық класы болғанда бөлінеді. Толысушы, толысқан және көнерген алқаағаштардың тауарлық класын анықтау әдісі осы Ережеге 1-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген.
7) жеке телімдерге орман ауруларымен және шірікпен зақымданған 15 пайыздан кем болмайтын орман учаскелері бөлінеді;
8) алқаағаштар қалған таксациялық көрсеткіштері бойынша орманның негізгі элементтерінде төмендегідей айырма болғанда бөлінеді:

2) по строению насаждения разделяются на простые - одноярусные и сложные - многоярусные, одновозрастные и разновозрастные.
Ярусность представляет собой вертикальное расчленение древостоя на достаточно четкие, отграниченные по высотным уровням концентрации деревьев. Ярус характеризуется совокупностью деревьев, составляющих один из вертикальных уровней древостоя.
Одноярусное насаждение - участок леса, в котором древостой составляет один ярус (полог).
Многоярусное насаждение - участок леса, в котором древостой образует несколько ярко выраженных ярусов (пологов);
3) по степени смешения пород насаждения разделяются на чистые и смешанные.
К чистым относятся насаждения, имеющие в составе не более одной единицы составляющей породы. Насаждения, имеющие в составе две и более единиц составляющих пород, относятся к смешанным;
4) по составу насаждения разделяются при разных основных элементах леса и при разнице в коэффициентах состава на 2 единицы и более.
В отдельные таксационные выделы выделяются также насаждения, имеющие в своем составе не менее 10 процентов (одной единицы состава) особо ценных древесных пород, экзотов и дикоплодовых, перечисленных в соответствии с Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года № 141 (далее - Правила рубок);
5) по возрасту насаждения разделяются, если они относятся к различным группам возраста, а в пределах групп - при различии их средних возрастов, превышающих один класс возраста.
За возраст насаждения принимается средний возраст его основного элемента леса, а для лесных культур - фактический возраст, определяемый по году их производства, включая и лесные культуры, созданные посадочным материалом с закрытой корневой системой и методами реконструкции.
Одновозрастное насаждение - участок леса, в котором древостой состоит из одного возрастного поколения, с наличием разницы в возрасте деревьев до двух классов возраста.
Разновозрастное насаждение - участок леса, в котором древостой образован деревьями разных возрастных поколений, с разницей в возрасте более 2 классов;
6) по товарности насаждения разделяются при различии основного элемента леса на один класс товарности. Товарность определяется в приспевающих, спелых и перестойных насаждениях согласно показателям, приведенным в таблице 5 приложении 1 к настоящим Правилам.
7) в отдельные выдела выделяются участки леса, пораженные болезнями и гнилями, с выходом деловой древесины менее 15 процентов;
8) по остальным таксационным показателям насаждения разделяются при разнице основного элемента леса:

толымдылығы бойынша 0,2 бірлік және одан жоғары;
орташа диаметрі бойынша 4 см және одан жоғары;
биіктігі бойынша 20 пайыз және одан жоғары;
бонитет класы бойынша 1 класс;
беткейдің тіктілігі бойынша 5 градус және одан жоғары;
беткейдің түрлі экспозициясында.
9) радиациялық және өндірістік ластану аймағын таксациялық телімдерге бөлу, радиациялық және өндірістік ластану дәрежесін, орман ресурстарын пайдалану және орманшаруашылық шараларын жүргізу мүмкіншілігін ескере отырып жүргізіледі.
10) Жеке телімдерге себу немесе көшетпен өсірілген орман екпелері, орман астарында орман екпелері бар немесе тіршілікке бейім шаруашылық құнды тұқымдардың қанағаттанарлық өскіні бар алқаағаштар, сонымен қатар, таксациялық сипаттамасы ұқсас, бірақ түрлі шаруашылық шараларды қажет ететін учаскелер бөленеді.
105. Таулы аудандарда шаруашылық шараларын жүргізу үшін жетуге қолайлы және қолайсыз орамдарға бөлінеді. Жетуге қолайсыз орамдарға, жол-транспорт жүйесінің жоқтығына байланысты орман шаруашылық шаралары жобаланбайтын орамдар жатады.
2. Параграф. Таксацияның әдістері және дәлдік нормативтері
106. Орманды таксациялау алқаағаштың таксациялық көрсеткіштерінің нормативтік дәлдігін анықтауды қамтамасыз ететін әдістерімен жүзеге асырылады. Таксацияның дәлдігі телімдегі алқаағашардың таксациялық көрсеткіштерін анықтағанда жіберілетін қателердің нормативтерімен анықталады.
107. Орман орналастыру кезінде таксацияның көзмөлшерлік, дешифровкалық, көзмөлшерлі-өлшеу және өлшеу-санау әдістері қолданылады. Түрлі таксациялық объектілердегі әртүрлі орман орналастыру разрядтары үшін осы әдістерді қолдану алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштерінің нақты анықталуына кепілдік береді. Бұл туралы бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында тиісті жазба жасалады.
Дәлдігін арттыру үшін таксацияның екі-үш тәсілін қосып пайдалануға болады.
108. Таксациялық көрсеткіштерін анықтаудағы дәлдіктің негізі ұйымдық жаттығу кезінде және өндірісте жинақталған тәжірибе болып табылады. Телімдерді таксациялаудың нормативтік дәлдігі телімдердің сапалы қаралуын қамтамасыз етеді. Таксациялық сипаттамада, шаруашылық нұсқауында, алдын-ала дешифровка жасалған және нұсқаланған телімдерде айырма рұқсат етілетін қате шегінен артық болса, бұл бөліктердің нұсқасы сызылып, жеке телім ретінде таксация жасалады. Таксациялық көрсеткіштер құрамын, толымдылығын, биіктігін, диаметрін, жасын, тауарлық класын, қорын анықтау дәлдігі өлшеп-санау өлшемдерімен нақтыланады.

по полноте на 0,2 единицы и более;
по среднему диаметру на 4 см и более;
по высоте на 20 процентов и более;
по классу бонитета на I класс;
по крутизне склонов на 5 и более градусов;
при разных экспозициях склонов;
9) в зонах радиационного и промышленного загрязнения разделение на таксационные выделы производится с учетом степени радиационного и промышленного загрязнения, возможностей использования лесных ресурсов и проведения лесохозяйственных мероприятий;
10) в отдельные выделы выделяются участки лесных культур, созданные посевом или посадкой, насаждения, имеющие под пологом леса лесные культуры или удовлетворительный жизнеспособный подрост хозяйственно- ценных пород, а также участки, имеющие сходные таксационные характеристики, но нуждающиеся в различных хозяйственных мероприятиях.
105. В горных условиях производится разделение кварталов на доступные и труднодоступные для хозяйственной деятельности. К труднодоступным относятся кварталы, в которых не планируется проведение лесохозяйственных мероприятий на проектируемый ревизионный период из-за отсутствия дорожно-транспортной сети.
Параграф 2. Методы таксации и нормативы точности
106. Таксация леса осуществляется методами, обеспечивающими нормативную точность определения таксационных показателей насаждений. Точность таксации определяется нормативами допустимых ошибок определения таксационных показателей насаждений на выделе.
107. При лесоустройстве могут применяться глазомерный, дешифровочный, глазомерно-измерительный и измерительно-перечислительный методы таксации. Применимость этих методов при разных разрядах лесоустройства для разных объектов, подлежащих лесоустройству, определяется задаваемой точностью определения таксационных показателей насаждений, о чем делается соответствующая запись в протоколе первого лесоустроительного совещания.
Для повышения точности могут сочетаться два или три метода таксации.
108. Основой точности определения таксационных показателей являются навыки, приобретенные во время проведения коллективной тренировки и накапливаемого исполнителем производственного опыта. Нормативная точность таксации выделов обеспечивается качеством и полнотой просмотра всего выдела в натуре. При выявлении различий в таксационной характеристике, включая и различия в хозяйственных распоряжениях, в различных частях заранее отдешифрированного и оконтуренного выдела, выходящих за пределы допустимых, эти части оконтуриваются и таксируются как самостоятельные выдела. Точность определения таксационных показателей - состава, полноты, высоты, диаметра, возраста, класса товарности и запаса может подкрепляться измерительно-перечислительными измерениями.

109. Таксациялық көрсеткіштерді анықтаудың дәлдік нормативтері осы Ережеге 1-қосымшаның 5 кестесінде берілген мәліметтермен сипатталады.
Орманды таксациялау кезінде орман орналастырудың барлық разряды бойынша жіберілмейтін қателерге мыналар жатады:
қажетті шаруашылық шара түрлерінің дұрыс белгіленбеуі немесе олардың жоқтығы, орман екпелерін отырғызуда негізгі ағаш түрінің дұрыс анықталмауы, нұсқаулар мен ережелерге сәйкес берілетін сүрек шығымы пайызының дұрыс белгіленбеуі;
әсіресе толысушы және толысқан жас шегіндегі алқаағаштардың жасын дұрыс анықтауға, орманды қарқынды пайдалану аймағына немесе ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілетін орман қорының учаскелерін осы айтылған топтарға жатқызуға ерекше назар аударылады.
110. Көзмөлшерлі таксацияның нәтижесін өлшеп-санау мәліметтерімен нығайту қажет болғанда, радиусы тұрақты шеңберлі алаңдардың орналасу схемасы өткен орман орналаструдың планшеттеріне немесе дешифровка жасалған аэрофотосуреттерге алдын-ала түсіріледі. Аэрофотосурет бойынша, телімдегі сүрекдіңнің құрылымы, оның жер бедері элементіне ұштастырылуы анықталады. Осы мәліметтерге және анықталған немесе өткен орман орналастырудың мәліметтері бойынша алынған телімнің ауданына сүйене отырып, алаңдардың орналасуы және саны анықталады.
111. Егер телімде немесе орман орналастыру аумағы объектісінің бөлігінде дешифровка жасау әдісімен таксациялау белгілеген болса, ол ұзына бойы параллаксты өлшеу үшін 3,5 есе үлкейтетін оптикалық құрылғыларымен жабдықталған стереоскопиялық құралмен және сүрекдің жинақ алған жоғарғы желегінің мөлшерін анықтау үшін қолданылатын палеткалармен жасалады. Дешифровка арнайы әдіспен жасалады.
Орманды таксациялау кезінде аэрофотосуреттерді дешифровка жасауда жер түрі және олардың жағдайы, алқаағаштардың қоры, толымдылығы, бонитет класы, орман типтерінің тобы, орташа биіктігі мен диаметрі, жас класы, құрамы, телімнің нұсқасы берілген нормативтік дәлдікпен анықталады. Негізсіз телімдердің нұсқасын өзгертпеу үшін және телімдердің бұрынғы берілген таксациялық сипаттамасының сабақтастығын, анықталған ауытқулардың себебін талдау үшін алынған сипаттамалар стандартты пішінде бекітілген таксация карточкасына жазылады. Егер ауытқулар берілген нормативтен асып кетсе және олар аэрофотосуретке қосымша стереоскопиялық талдау жасау жолымен жойылмаса, телім аралап таксацияланады.

109. Нормативы точности определения таксационных показателей характеризуются данными, приведенными в таблице 6 приложении 1 к настоящим Правилам.
При таксации леса по любому разряду лесоустройства к недопустимым ошибкам относятся отсутствие или неправильное назначение необходимого хозяйственного распоряжения (вида мероприятия), определение главной породы при создании лесных культур, назначение процента выборки древесины выше или ниже пределов, устанавливаемых соответствующими наставлениями и правилами.
Особое внимание уделяется правильному определению возраста насаждений, находящихся на грани перехода из приспевающей в спелую возрастные группы, для обоснованного их отнесения к указанным группам в зоне интенсивного лесопользования или в участках лесного фонда, передаваемых в долгосрочное лесопользование.
110. Подкрепления результатов глазомерной таксации измерительно-перечислительными данными, схема размещения круговых площадок постоянного радиуса заранее планируется на отдешифрированных аэрофотоснимках или планшетах прошлого лесоустройства. По аэрофотоснимкам определяется, в первую очередь, характер однородности (структуры) древостоя на выделе, приуроченность его к элементам рельефа. Исходя из этих данных и примерно определенной или взятой по данным прошлого лесоустройства площади выдела, определяется число и размещение площадок для измерительно-перечислительных измерений.
111. Если выдел (группа выделов) или часть территории объекта лесоустройства намечена к таксации дешифровочным методом, он выполняется с использованием стереоскопических приборов с оптическим увеличением не менее 3,5-кратного, снабженных устройствами для измерения продольных параллаксов и измерительными палетками для определения размеров видимых крон, сомкнутости верхнего полога древостоя.
При дешифрировании аэрофотоснимков определяются с заданной нормативной точностью контуры выделов, породный состав, класс возраста, средние высота и диаметр, группа типов леса, класс бонитета, полнота и запас насаждений, виды угодий и их состояние. Полученные характеристики записываются в карточку таксации установленной стандартной формы и сопоставляются с материалами предыдущего лесоустройства с тем, чтобы не допустить необоснованных изменений контуров выделов и проанализировать преемственность ранее установленных таксационных характеристик выделов, причины выявленных расхождений. Если расхождения, выходящие за пределы установленных нормативов, не могут быть устранены путем дополнительного стереоскопического анализа аэрофотоснимков, выдел подлежит натурной таксации.

112. Орманды іріктеп өлшеп-санау әдісін қолданып таксация жасағанда алқаағаштардың көріну жағдайына байланысты (көзбен шолуды шектейтін өскіннің бары немесе жоқтығы) реласкопиялық немесе радиусы тұрақты шеңберлі санау алаңдары салынады. Олардың саны телімдегі алқаағаштардың құрылымы мен толымдылығына және телімнің көлеміне байланысты.
Алаңның саны 4-тен көп болса, олар телімде статистикалық теңдікпен орналасады, төрт және одан аз болса-телімнің әр бөлігінде, алқаағаштың сипатына тән жерлерге орналасады.
Реласкопиялық санау алаңдарын статистикалық теңдікпен орналастыру абриске немесе аэрофотосуретке түсірілген, алдын-ала жасалған схема бойынша жүргізіледі.
Таңдалған алаңдардың орналасу схемасын нақты түсіруді қатаң сақтау - негізгі талап болып табылады. Алаңның ортасына алаңның нөмірі көрсетілген қазық бекітіледі.
Шеңбер тәрізді алаңдарды таксация жүргізілетін телімнің шегінен шығармау үшін олардың орталық нүктесі фотоабристе нақты анықталған нүктеден бастап, компастың, қадам өлшегіштің немесе басқа да өлшегіш құралдардың көмегімен телімге түсіріледі. Негізгі пункттен немесе бұрынғы алаңшадан соған дейінгі қашықтық дәл анықталсада, белгіленген нүктеден өз еркімен алаңның орталық нүктесі жылжытылмайды.
Реласкопиялық алаңдарда қима ауданының жиынтығын анықтау толымдылық өлшегішпен, призмамен немесе айналы реласкоппен әр қабат үшін жеке жүргізіледі.
Толымдылық өлшегішпен шеңберлі реласкопиялық алаңдарды жасау және оларды тексеру әдістері, сонымен қоса тұрақты радиусты алаңдарды шектеудің жұмыс тәртібі осы Ережеге 9 қосымшада берілген.
Орманның негізгі элементтерінің және жиі кездесетін құраушы тұқымдылардың орташа биіктігін анықтау үшін телімде орташаға жақын 3-5 есептегі ағаштардың биіктігі құралмен өлшенеді және қажеттілігіне қарай, жасын анықтау үшін бұрғымен үлгі алынады.
Түрлі жастағы сүрекдіңдердің әр алаңында, әр буынның орташа ағаштарының биіктігі өлшенеді.
Реласкопиялық алаңдардағы барлық өлшем мәліметтері таксация карточкасына жазылады.
Орташа биіктік пен орташа диаметр орташа арифметикалық мағынадағыдай орташа ағаштардың орман элементтерін өлшеп анықталады.
Тұрақты радиусты шеңберлі (дөңгелек) санау алаңын салғанда алдын-ала оның радиусы анықталады. Оның көлемі сүрекдіңнің орташа диаметрі мен толымдылығына байланысты. Бір алаңда орта есеппен 15 ағаштан кем болмайды.
Шеңберлі санау алаңдарының радиусын табу үшін осы Ережеге 1-қосымшаның 6-кестесінде көрсетілген шектеулер ұстанылады. Алаңдағы ағаштарды санау орман элементтері бойынша жүргізіледі. Кеспеағаштар техникалық жарамдылығы бойынша кәделік, жартылай кәделік және отындық ағаштарға бөлінеді.
Телімде салынған дөңгелек алаңдарда ағаштарды санаудың мәліметтері жинақталады және оны өңдеу сынақ алаңдары үшін жалпы қабылданған әдістермен жүргізіледі.
Телімдегі қорды +15 пайыз дәлдікпен анықтау үшін реласкопиялық алаңдардың саны осы Ережеге 1-қосымшаның 7 кестесіндегі көрсеткіштермен сипатталады.
3. Параграф. Алқаағаштың таксациялық көрсеткіштерін анықтау тәртібі, орман қорының басқа да жерлерінің сипаты

112. При таксации леса с применением выборочного измерительно-перечислительного метода в зависимости от условий просматриваемости насаждения (наличие или отсутствие подроста или подлеска, ограничивающего визуальный обзор) закладываются реласкопические или круговые перечетные площадки постоянного радиуса, количество которых на выделе зависит от строения и полноты насаждения и величины выдела.
При количестве площадок более четырех они размещаются по выделу статистически равномерно, при четырех и меньше - в различных частях выдела, в местах, наиболее типичных для характеристики насаждения.
Статистически равномерное размещение реласкопических перечетных площадок производится по заранее составленной схеме, нанесенной на абрис или аэрофотоснимок. Основным требованием является строгое соблюдение перенесения в натуру выбранной схемы размещения площадок. Центры площадок закрепляются в натуре кольями с указанием номера площадки.
Во избежание выхода круговых площадок за пределы таксируемого выдела, перенос их центров в натуру начинается от твердо опознанной на фотоабрисе (абрисе) точки с помощью компаса, выверенного шагомера или рулетки. Не допускается произвольный снос центра площадки от намеченной точки, независимо от точности соблюдения направления и определения расстояния до нее от исходного пункта или предыдущей площадки.
На реласкопических площадках определение сумм площадей сечений производится выверенным угловым шаблоном - полнотомером, призмой или зеркальным реласкопом для каждого яруса отдельно.
Порядок работы с полнотомерами при закладке круговых реласкопических площадок и методы их проверок, а также по отграничению площадок постоянного радиуса приведен в приложении 9 к настоящим Правилам.
Для определения средней высоты основного элемента леса и наиболее представленных составляющих пород на выделе производится инструментальное измерение высот у 3-5 учетных деревьев, близких к средним и при необходимости у них возрастным буравом отбираются образцы (керны) для определения возраста.
В разновозрастных древостоях на каждой площадке измеряются высоты у средних деревьев каждого поколения.
Данные всех измерений на реласкопических площадках записываются в карточку таксации.
Средняя высота и средний диаметр определяются как среднеарифметические значения их замеров у средних деревьев элемента леса.
При закладке круговых пересчетных площадок постоянного радиуса предварительно определяется их радиус, величина которого зависит от полноты и среднего диаметра древостоя. Количество деревьев на одной площадке - не менее 15 деревьев.
Для выбора радиуса круговых пересчетных площадок следует руководствоваться придержками, приведенными в таблице 7 приложении 1 к настоящим Правилам.
Перечет деревьев на площадках ведется по элементам леса, на отводимых лесосеках - с подразделением деревьев по технической годности на деловые, полуделовые и дровяные.
Данные перечетов деревьев на круговых площадках, заложенных в выделе, суммируются и их обработка производится общепринятыми для пробных площадей методами.
Количество реласкопических площадок для определения запаса на выделе с точностью + 15 процентов характеризуется показателями, приведенными в таблице 8 приложении 1 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок определения таксационных показателей
насаждений, описания других угодий лесного фонда

113. Алқаағаштарда таксация орман элементтері бойынша қабаттарға бөлініп, ал әртүрлі жасты алқаағаштарда - жас буыны бойынша жүргізіледі. Әр орман элементі үшін орташа жасы, биіктігі және диаметрі, ал толысушы, толысқан және көнерген алқаағаштарда - тауарлық класы анықталады. Таксациялық көрсеткіштерді анықтау дәлдігі осы Ережеге 1-қосымшаның 8 кестесінде келтіріледі:
114. Сүрекдіңнің қабатын бөлу төмендегідей жағдайда жүргізіледі:
1) әр қабаттың толымдылығы 0,3-тен кем емес (балауса ағаштарда - 0,4);
2) қабаттардың орташа биіктігіндегі айырма 4 метр кем емес - жоғарғы қабаттың биіктігі 16 метрге дейін болғанда, - 5 метр - жоғарғы қабаттың биіктігі 17-ден 25 метр дейін болғанда және 6 метр - жоғарғы қабаттың биіктігі 20 метр және одан жоғары болғанда.
1 га-ғы қоры үлкен қабат негізгі қабат болып есептеледі, ал қорлары тең болғанда - шаруашылық маңызы артығы негізгі болып табылады.
115. Қабаттарға бөлу мүмкін емес, әртүрлі жастағы сүрекдіңдер жас буыны бойынша таксацияланады.
Бір тұқымды сүрекдіңдерін буынға бөлу жас айырмашылығы төмендегідей болған жағдайда жүргізіледі:
10 жылдық жас класында - 15 жастан кем емес, 20 жылдық - 30 жас, 40 жылдық - 60 жас.
Ағаш құрамындағы буын саны екі бірліктен кем болмаған жағдайда, олар бөлінеді.
Сүрекдіңдердің өсу аймағына байланысты буындарға бөлудің белгілері, өкілетті орган бекітетін қосымша, аймақтық ережелермен немесе техникалық нұсқаулармен анықталуы мүмкін.
116. Алқаағаштардың жас құрамы ағаш түрлері қорларының проценттік қатынасымен анықталады. Ол ағаш түрлерінің қысқаша атаулары мен құрамындағы ағаш түрлерінің қатысу үлесі келтірілген формуламен осы Ережеге 10 қосымшасына сәйкес рәсімделеді. Олар ондық сан коэффициенті түрінде, әрқайсысы жалпы қордың 10 пайызына сәйкес жазылады.
Алқаағаштардың жалпы қорынан 3-5 пайызы қор құрайтын ағаш түрлерінің құрам формуласына "+", ал 1-2 пайызы "жеке" деп жазылады.
Бірінші жас класындағы балауса ағаштардың құрамы дің сандарының қатынасына байланысты анықталады.
117. Таксацияланатын алқаағаштарды негізгі орман құрайтын түрлердің қылқанды, қатты жапырақты немесе жұмсақ жапырақты тобына жатқызу және басым тұқымдыларды (қабат) анықтау - таксацияның маңызды мақсаты болып табылады.
Егер сүрекдіңдердің құрамындағы ағаш түрлерінің саны 5 бірлік немесе одан көп болса (3С 1Ш 1М 5Қ; 3Шғ 2Үй 5Кт), олар қылқанды немесе қатты жапырақты (емен мен балқарағайдан басқа) алқаағаштарға жатқызылады. Балауса және екпе алқаағаштарда – төрт бірліктен аз болмайды. Мұндай алқаағаштарда түр тобының құрамында ең үлкен коэффициенті бар ағаш түрі басым болып табылады (бірінші жағдайда С, екіншіде - ШҒ).

113. Таксация насаждений производится по элементам леса с выделением ярусов при их выраженности, а в разновозрастных насаждениях - по поколениям. Для каждого элемента леса определяются средние возраст, высота, диаметр и другие показатели, а в приспевающих, спелых и перестойных насаждениях - класс товарности. Определение таксационных показателей с необходимой точностью приведено в таблице 9 приложении 1 к настоящим Правилам.
114. Выделение ярусов в древостоях производится при следующих показателях:
1) полнота каждого яруса - не менее 0,3 (молодняков - 0,4);
2) разница в средних высотах ярусов - не менее 4 м. при высоте верхнего яруса до 16 м. (включительно), 5 м. при высоте верхнего яруса от 17 до 25 м. и 6 м. при высоте верхнего яруса 20 м. и более.
Основным считается ярус, имеющий больший запас на 1 гектаров, а при равенстве запасов - большее хозяйственное значение.
115. Разновозрастные древостои, в которых невозможно выделить ярусы, таксируются по поколениям.
Разделение древостоев одной породы на поколения производится в случаях, когда разница в возрастах поколений достигает:
при 10 летнем классе возраста - не менее 15 лет, 20 летнем - 30 лет, 40 летнем - 60 лет.
Поколения выделяются при доле участия их в составе не менее двух единиц.
Преобладающим считается поколение, имеющее больший запас древесины.
Конкретизация признаков выделения поколений в древостоях в зависимости от регионов их произрастания дополнительно определяются.
116. Породный состав насаждения устанавливается по процентному соотношению запасов составляющих древесных пород (элементов леса) и оформляется формулой, в которой приводятся сокращенные обозначения древесных и кустарниковых пород согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Доля участия каждой древесной породы в составе, выражаемая в виде коэффициентов десятых чисел, каждая из которых соответствует 10 процентам доли общего запаса.
Древесные породы, запас которых составляет от 3 до 5 процентов от общего запаса насаждения (яруса), записываются в формулу состава со знаком плюс, от 1 до 2 процентов - единичные.
В молодняках первого класса возраста состав определяется по соотношению числа стволов.
117. Важнейшей задачей таксации является правильное отнесение таксируемого насаждения к хвойным, твердолиственным или мягколиственным группам основных лесообразующих пород и определение преобладающей породы древостоя (яруса).
К хвойным или твердолиственным относятся насаждения (кроме кедра, дуба) в случае, если суммарная доля участия этих пород в составе древостоя составляет пять единиц и более (3П 1Е 1Л 5Б; 3Яс 2Кл 5Ос), а в молодняках, включая насаждения искусственного происхождения, не менее четырех единиц.
Преобладающей породой в таких насаждениях является та, которая имеет наибольший коэффициент состава в группе этих пород (в первом случае - П, во втором - Яс).

118. Егер самырсынның барлық жас тобында қатысу үлесі үш бірлік және одан көп болса, ондай алқаағаштар самырсын болып табылады.
Егер еменнің барлық жас тобында қатысу үлесі төрт бірліктен, ал балаусада үш бірліктен жоғары болса ондай алқаағаштар еменді болып табылады.
119. Құрамында сирек кездесетін және ерекше бағалы түрлер бар сүрекдіңдерде (олардың тізімі басты пайдалану кесулерінің аймақтық ережелерімен анықталады) қатысу үлесі үш бірліктен көп ағаш түрі басым болып есептеледі. Орналастыру объектісіндегі ағаш түрінің шаруашылық құндылығы бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
120. Егер екі немесе одан көп ағаш түрлерінің қатысу үлесі бірдей болса, онда орман шаруашылығын жүргізудің мақсатына немесе орман өсу жағдайының типіне көбірек сәйкес келетін ағаш түрі басым болып есептеледі.
121. Орташа жас алқаағаш құрамындағы әр тұқым түрі үшін анық алады. Егер алқаағаштың, ағаш түрлерінің жастары бірдей немесе оларды жас айырмашылығы оны анықтау дәлдігінің шегінен аспаса, жасы жалпы алқаағаш бойынша анықталады.
Әртүрлі жастағы алқаағаштардың (егер буынға бөлу мүмкін емес немесе тиімсіз болса) орташа жасы сүрекдіңдегі басым түрдің жасы бойынша белгіленеді.
122. Бонитет класы Қазақстан ормандарын таксациялау нормативтерінде берілген шкала бойынша (негізгі орман элементтерінің орташа жасы мен орташа биіктігі бойынша) анықталады.
Он жасқа дейінгі балауса ағаштарда бонитет класы өсіп тұрған немесе ұштасып жатқан алқаағаштардың жер жағдайына байланысты белгіленеді.
Орташа биіктігі мен жасы бойынша анықталатын бонитет класы осы алқаағаш түріне берілген орман типіне сәйкес келмеген жағдайда, оның себебі (батпақтануы, құрғақтануы, өрт, орман зиянкестері және басқа) таксация карточкасында белгіленеді.
123. Орман типінің топтары орналастырылатын объектінің аймағы үшін жасалған диагностикалық белгілері бойынша белгіленеді. Негізгі диагностикалық белгілеріне мыналар жатады: топырақ-жер жағдайы, шөпті өсімдіктер және бұталар (осы жағдайдың индикаторлары), сүрекдің бонитетінің класы т.б.
124. Алқаағаштың толымдылығы - таксациялық телімдегі (1,3 метр кеуде биіктігінде) көзмөлшермен немесе өлшеу-санау әдісімен анықталған ағаштардың қиылым ауданы жиынтығының оннан бір үлесінің осы ағаш түрлерінің қорлары мен қиылым ауданы жиынтығы мен стандартты кестесіндегі оптималды толымдылығының (1,0) таксациялау нормативтері ара қатысы болып табылады.
Толымдылық телімдегі алқаағаштың әр қабаты үшін жеке анық алады.
Табиғи және қолдан өсірілген сүрек тұқымдылардың балауса ағаштарында, сексеуілдерде, кейбір жемісті алқаағаштарда және бұталарда толымдылық желектің жинақталу дәрежесі бойынша анықталады. (қима аудандары мен қорлары жиынтығының стандартты кестесінде берілмеген жағдайда).

118. Насаждение относится к кедровому, если доля участия кедра во всех возрастных группах составляет три единицы и более.
Насаждение относится к дубовому, если доля участия дуба во всех группах составляет четыре единицы и более, а в молодняках - три единицы и более.
119. В древостоях, имеющих в своем составе редкие и особо ценные породы (их перечень определяется действующими региональными Правилами рубок леса на участках лесного фонда), преобладающей породой считается та, доля участия которой в составе древостоя составляет три единицы и более.
120. При равенстве долей участия в составе двух или более пород, преобладающей считается та, которая по значимости больше соответствует целям ведения хозяйства или типу лесорастительных условий. Хозяйственная ценность древесных пород в устраиваемом объекте определяется первым лесоустроительным совещанием.
121. Средний возраст определяется для каждой составляющей породы. При одинаковом возрасте составляющих пород или всего насаждения, если разница в их возрасте не превышает установленную градацию точности его определения, возраст определяется единым для насаждения в целом.
В разновозрастных насаждениях, в которых поколение выделить невозможно или нецелесообразно, средний возраст устанавливается по возрасту деревьев, преобладающих в древостое.
122. Класс бонитета определяется по среднему возрасту и средней высоте основного элемента леса по шкалам, приведенным в Нормативах по таксации лесов Казахстана в соответствии с Инструкцией по отводу таксации лесосек на участках государственного лесного фонда утвержденный приказом и. о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 ноября 2010 года № 719 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6704).
В молодняках в возрасте до 10 лет класс бонитета устанавливается по условиям местопроизрастания или примыкающему насаждению.
В случае, когда класс бонитета, определенный по средней высоте и возрасту, не соответствует установленному для этого насаждения типу леса, причины несоответствия (заболачивание, осушение, угнетение, пожары, вредители леса и другие) отмечаются в карточке таксации.
123. Группы типов леса устанавливаются по их диагностическим признакам, разработанным для региона, в котором находится устраиваемый объект. Главными диагностическими признаками являются почвенно-грунтовые условия, степень увлажнения, травянистые растения и кустарники (индикаторы этих условий), класс бонитета древостоя и другие.
124. Полнота насаждения - соотношение в десятых долях сумм площадей сечений деревьев составляющих пород на таксационном выделе (на высоте груди - 1,3 м), определенных глазомерно или измерительно-перечислительным способом, к оптимальной полноте (1,0) стандартных таблиц сумм площадей сечений и запасов этих пород.
Полнота определяется отдельно для каждого яруса.
В естественных и искусственных молодняках древесных пород, саксаульниках, некоторых плодовых насаждениях и кустарниках полнота определяется по степени сомкнутости крон полога в случаях, если ее определение не предусмотрено стандартными таблицами сумм площадей сечений и запасов.

Егер толымдылық 1,0 артық болса (қима ауданы жиынтығының кестедегі көрсеткіштермен салыстырғанда) ол туралы таксация карточкасында және таксациялық сипаттамада белгі қойылады.
125. Өсіп тұрған сүрекдің 1 гектарғы қоры көз мөлшерімен таксациялау кезінде әр қабат шегіндегі басым тұқымдылар бойынша, орташа биіктігі мен толымдылығын есепке ала отырып, орналастырылатын объекті үшін тексерілген қима аудандары мен қор жиынтығының кестесі бойынша анықталады.
126. Орманмен қамтылмаған және ормансыз жерлердегі толымдылығы 0,1 - 0,2 құрайтын сирек және жеке тұрған ағаштар, балауса ағаштар мен орта жастағы алқааағаштардан өзінің жасы және мөлшері бойынша ерекшеленетін ағаштарда, бекітілген норматив бойынша қабаттарға бөлінбейді. Олар жеке ағаштар деп таксацияланады. Олар үшін таксация карточкасында тұқымның құрамы, жасы мен 1 га-ғы қоры анықталады және толтырылады.
127. Алқааағаштарда орман зиянкестерімен, аурулармен, жануарлармен, өндірістік кәсіпорындардың атмосфераға тастаған зиянды қалдықтарымен және басқа да факторлармен зақымданған және қураған жас ағаштар болған жағдайда, таксациялық карточкаға олардың құрамы, жасы, биіктігі, диаметрі және 1 га-ғы қоры, ал қосымша мәліметтер макетінде зақымдану себептері мен зиянкестердің және зақымданған ағаш ауруларының түрлері көрсетіледі. Ескі қураған ағаштар мен шөпшектерді таксация карточкасында тек 1 гектарғы қоры анықталады.
Кесуге жататын мұндай ағаштардың 1 гектарға минималды қоры бірінші орман орналастыру кеңесімен бекітіледі.
Өлген алқаағаштарды таксациялағанда, тіршілікке бейім бөлігінің толымдылығы 0,1 - 0,2 құраса, таксациялық сипаттама тірі сақталған жекелеген ағаштарға және сүрекдіңнің тірі сақталмаған бөлігіне жеке беріледі.
Тауарлық сапасы сақталған сүрекдіңнің өлген бөлігі үшін 1 гектарғы сүрекдің өтімді қоры, орташа биіктігі, жасы, құрамы, әр құраушы тұқымның орташа диаметрі мен тауарлық класы көрсетіледі.
128. Қолдан өсірілген екпелерді (жинақталған екпеағаштарды) таксациялау кезінде анықталатын көрсеткіштер табиғи түлеген алқаағаштарда да анықталады, тек отырғызу жылы көрсетіледі.
129. Жинақталмаған екпелерді таксациялағанда отырғызылған жер түрі негізгі және құраушы тұқымдар, құрамы, отырғызу жылы, жасы (отырғызылған жылын қосқанда), жерсінуі (сақталуы), топырақты дайындау тәсілі мен екпелерді отырғызу, оларды орналастыру схемасы мен тұқымдарды сапасын бағалау, қанағаттанарлықсыз жағдайлардан бүлінуінің себептері көрсетіледі.
Далалық жұмыстар кезінде Орман екпелерін далалық есепке алу мен таксациялық келісу ведомосы құрастырылады осы Ережеге 11 қосымша. Ол орманшымен келісіледі және орман мекемесінің директорымен немесе оның орынбасарымен бекітіледі.
Алқаағаштар құрамында екпелер құрамы 3/10 кем болмаса телім қолдан өсірілетін жерлерге жатқызылады. Жинақталған екпелердегі тал шыбықтардың биіктіктерінің айырмашылығы 3 метрден кем болса, соңғысы құрамға қосылады.
Биіктіктер айырмашылығы 3 метр немесе одан көп болса екпелер бірінші, ал екпелер мен табиғи қоспалардың сипаттамасы бөлек көрсетіледі.

Если полнота по данным измерений превышает 1,0 в сравнении с табличным значением сумм площадей сечений, отметка об этом делается в карточке таксации и в таксационном описании.
125. Запас на 1 гектар сырорастущей стволовой древесины при глазомерной таксации определяется по преобладающей породе в пределах каждого яруса с учетом средней высоты и полноты яруса по апробированным для устраиваемого объекта таблицам сумм площадей сечений и запасов.
126. Отдельные и редко стоящие деревья на не покрытых лесом и нелесных угодьях, образующие древостои с полнотой 0,1-0,2, а также деревья, резко отличающиеся по возрасту и своим размерам в древостоях молодняков и средневозрастных насаждений, которые по установленным нормативам нельзя выделить в ярус, таксируются как единичные деревья. Для них определяется и заносится в карточку таксации породный состав, возраст и запас на 1 гектар.
127. При наличии в насаждении деревьев, поврежденных вредителями или болезнями леса, животными, атмосферными выбросами промышленных предприятий и другими факторами, а также свежего сухостоя, в карточке таксации указывается их породный состав, возраст, высота, диаметр и запас на 1 гектар, а в макетах дополнительных сведений указываются причины повреждений и виды вредителей и болезней поврежденных деревьев. Для старого сухостоя и валежа в карточке таксации определяется только запас на 1 гектар.
Минимальный запас таких деревьев на 1 гектар, подлежащий рубке (уборке), устанавливается первым лесоустроительным совещанием.
При таксации погибших насаждений, в которых жизнеспособная часть составляет полноту 0,1-0,2, таксационная характеристика дается отдельно для сохранившихся единичных деревьев и погибшей части древостоя.
При этом для погибшей части древостоя, сохранившего товарные качества древесины, указывается состав, возраст, средняя высота, запас ликвидной древесины на 1 гектар, а также средний диаметр и класс товарности для каждой составляющей породы.
128. При таксации насаждений искусственного происхождения (сомкнувшихся лесных культур) определяются те же таксационные показатели, что и для насаждений естественного происхождения, дополнительно указывается только год их создания.
129. Для несомкнувшихся лесных культур при таксации указывается вид угодий, на котором они созданы, главная и составляющие породы, состав, год создания, возраст (включая год посадки), приживаемость (сохранность), способ подготовки почвы и производства лесных культур, схема размещения посадочных мест и смешения пород и оценка их качества, причины неудовлетворительного состояния или гибели.
В полевой период составляется Ведомость полевого учета и согласования лесных культур при таксации, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которая согласовывается лесничим и утверждается директором лесного учреждения или его заместителем.
Выдел относится к угодьям искусственного происхождения, если лесные культуры составляют не менее 3/10 единиц состава насаждения.
При разнице в высотах сомкнувшихся лесных культур и смешанного с ними естественного возобновления менее 3 м. последнее включается в общий состав.
При разнице в высотах от 3 и более м. описание лесных культур и естественной примеси производится раздельно, при этом на первое место ставится описание лесных культур.

130. Орман астарында отырғызылған екпелері бар алқаағаштар үстінгі қабаты (ярусы) бойынша таксацияланады, ал екпе ағаштардың сипаттамасы бөлек көрсетіледі. Екпелерді далалық есепке алу ведомосында олар бөлек жазылады.
Жоғары қабаты кесілгеннен кейін олардың жағдайына байланысты екпелер орманмен қамтылған жерлерге немесе жинақталмаған екпелерге жатқызылады.
131. Орманды жаңарту үшін отырғызылған екпелер қатары жанаспағандықтан жинақталмаған екпе ағаш түріне жатады. Ондай жағдайда таксация карточкасындағы сипаттамасы бірінші болып, ал жаңартылатын алқаағаштар екінші болып жазылады.
Орманды жаңарту үшін отырғызылған жинақталған екпелер мен жаңғыртылатын алқаағаштардың биіктігінде айтарлықтай айырмашылық болғандықтан сипаттамалары бөлек жазылады. Бірінші болып екпелер, ал екінші болып жаңартылатын алқаағаштар жазылады. Бұл телім орманды жерлер түріне – екпелерге жатады.
Орманды жаңарту үшін отырғызылған жинақталған екпелер мен жаңартылатын алқаағаштардың биіктігі шамамен бірдей болған жағдайда олар соңғыларымен бірге бір қабатта таксацияланады.
132. Алқаағаштарды таксациялау кезінде белгіленетін қосымша мағлұматтар:
1) құмырсқаның илеуі, оның 1 гектар саны;
2) шаруашылық эталонын белгілеу үшін алқаағаштардың өнімділігі, биіктігі мен жағдайы едәуір жақсы болады. Егер басқа алқаағаштармен салыстырғанда таксациялық көрсеткіштері орман өсіру жағдайына сәйкес болса, өнімділігі жоғары және шаруашылық алдына қойылған талаптарға сай болса, олардың таксациялық сипаттамасы ең жақсы (оптималды) деп табылады;
3) ағаштардың сөлін ағызу, жүргізу мерзімі және жағдайы;
4) алқаағаштардың тұрақты ағаш тұқымының учаскесі мен ағаш қорғалымын ұйымдастыруға жарамдылығы және оларды ағаш тұқымының базасына қосу;
5) нақты жасалған тұрақты және уақытша ағаш тұқымы учаскелері мен аналық және ұластыру плантациялары туралы белгі;
6) басқа да қосымша мағлұматтардың қажеттілігі бірінші орман орналастыру кеңесінде белгіленеді.
133. Орман астарындағы өскіндерді және орманмен қамтылмаған жерлердің түлеуін сипаттағанда мына таксациялық көрсеткіштерді анықтау керек:
1) өміршең өскіндердің тұқымдық құрамы;
2) орташа жасы;
3) орташа биіктігі;
4) өскіндердің саны (1 гектар мың дана), ал топтаса орналасқандардың 1 гектар топтар саны мен топтағы өскіндердің саны.

130. При наличии лесных культур, созданных под пологом леса, насаждение таксируется по верхнему ярусу, а лесные культуры описываются отдельно после его характеристики. В ведомости полевого учета лесных культур они учитываются отдельно.
После рубки верхнего полога они относятся, в зависимости от их состояния, к лесным культурам, переведенным в покрытые лесом угодья или несомкнувшимся.
131. Лесные культуры, созданные в порядке реконструкции, если они не сомкнулись в рядах, относятся к несомкнувшимся лесным культурам. В этом случае их описание в карточке таксации выносится на первое место, а реконструируемое насаждение - на второе.
Сомкнувшиеся лесные культуры, созданные в порядке реконструкции, значительно отличающиеся по высоте от реконструируемого насаждения, также описываются раздельно. На первое место выносятся лесные культуры, на второе - реконструируемое насаждение. Выдел относится к виду покрытых лесом угодий - лесным культурам.
Сомкнувшиеся лесные культуры, созданные в порядке реконструкции насаждений, относительно одинаковые по высоте с древесными породами реконструируемого насаждения, таксируются с последними в одном ярусе.
132. Дополнительные сведения, отмечаемые при таксации насаждений:
1) наличие муравейников, их количество на 1 гектар;
2) пригодность насаждения для выделения эталонов хозяйства, к которым относятся лучшие по продуктивности, росту и состоянию насаждения. Их таксационные показатели считаются оптимальными, если по сравнению с другими насаждениями они в наибольшей степени соответствуют лесорастительным условиям, имеют наивысшую продуктивность и в максимальной степени отвечают задачам, поставленным перед лесным хозяйством;
3) нахождение насаждения в подсочке, время нахождения, состояние заподсоченного насаждения;
4) пригодность насаждения для организации постоянных лесосеменных участков, семенных заказников и включения их в лесосеменную базу;
5) отметка об отведенных в натуре постоянных и временных лесосеменных участках, маточных и прививочных плантациях;
6) могут отмечаться другие дополнительные сведения, необходимость которых определяется первым лесоустроительным совещанием.
133. При описании подроста под пологом леса и возобновления на не покрытых лесом угодьях определяются следующие таксационные показатели:
1) породный состав по соотношению числа жизнеспособных экземпляров;
2) средний возраст;
3) средняя высота;
4) количество экземпляров (тысяч, штук на 1 гектар), а при групповом размещении - количество групп на 1 гектар и среднее количество экземпляров в группе.

134. Орман астарын сипаттағанда бұталардың басым түрлері көбінен азына қарай келтіріледі және олардың тығыздық дәрежесі көрсетіледі. Тығыздықтың ауытқуы аймақтық нормативтермен белгіленеді.
Орман астарының тығыздығын бағалайтын нормативтер жоқ болған жағдайда мына ұстанулар қолданылады: қалың - 1 гектар жерде бұталар 5 мыңнан көп болса, орташа - бұталардың 2,5-5 мың дейін және сирек бұталар - 2 мың. Жеміс-жидекті, жаңғақ жемісті және шаруашылыққа қажетті бұталардың тұқымы, жасының ауытқуы (5 жасқа дейін), орташа биіктігінің ауытқуы (0,5 метр), 1 гектар саны, өнімділігі көрсетіледі.
135. Анықталып қабылданған орман типі топтарының схемасы бар болған жағдайда топырақ және жер қыртысының шөпті жамылғысы сипатталмайды, тек орман типі топтарының дұрыс анықталуына күмән болған жағдайда ғана сипатталады.
Қажет болғанда топырақтың механикалық құрамы, күлгіндену дәрежесі, ылғалдылығы сипатталады. Эрозия бар жерде анық түрі мен даму дәрежесі көрсетіледі. Таулы жағдайда топырақ қуаттылығы мен жергілікті тау жыныстарының жер бетіне шығу пайызы қосымша сипатталады. Таксация карточкасында жамылғының жемісті және басқа да құнды шөптердің кәсіптік жиналуын ұйымдастыруға болатын жиі кездесетін үш түріне дейін көрсетіледі.
Олар үшін таксация карточкасында жамылғының жалпы ауданынан жамылғы пайызы көрсетіледі.
Емдік және техникалық өсімдіктерді есепке алу жұмыстары бірінші орман орналастыру кеңесінде қосымша қаражат бөлінген жағдайда жүргізіледі.
Жете зерттелген және белгіленген тәртіп бойынша қабылданған жабайы өсетін шикізат ресурстарын табу және есепке алу әдістемесі бойынша орманды таксациялау кезінде азықтық, емдік және шаруашылыққа қажетті өсімдіктерді есепке алу жұмыстары орындалады.
136. Таксациялық телімнің жағдайын көрсету қажет болғанда, оның жер бедері элементтеріне (жайылма, су айрығы, плато, сай, бөктер және тағы басқа) қатынасты орналасуымен сипатталады. Таулы жағдайда бөктердің экспозициясы мен тіктілігі көрсетіледі. Бөктерді тіктілік топтарына бөлу Орман кесу ережелеріне сәйкес жүргізіледі. Орманның жер бедері (жазық, толқымалы, төбешікті, тау-төмпешікті, таулы) бүтіндей орам үшін көрсетіледі.
137. Арнайы мақсатта бағытталған плантацияларды сипаттағанда мыналар анықталады:
1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттағыларды (қысқа мерзімде максималды сүрек көлемін алу мақсатында отырғызылған) сипаттағанда: отырғызу жылы мен жасы, құрамы, биіктігі, диаметрі, толымдылығы, қоры. Ерекшелігінде отырғызылған мақсаты жазылады;
2) азықтық және басқа мақсаттағыларды (бақтар, жүзімдіктер, жидекті жиделер және басқалар) сипаттағанда отырғызу мақсаты, жеміс беру дәрежесі (жеміс беретін және бермейтін), орналасу схемасы, отырғызу жылы, 1 гектардан ағаштар (бұталар) саны, 1 гектар алынған өнімі анықталады.

134. При описании подлеска указываются основные виды кустарников по их убыванию и степень их густоты. Градация густоты устанавливается региональными нормативами. При отсутствии нормативов для оценки густоты подлеска принимаются следующие придержки: густой - более 5 тысяч кустов на 1 гектар, средней густоты - 2,5 - 5,0 тысяч кустов и редкий - до 2 тысяч кустов. Для плодово-ягодных, орехоплодных и технических кустарников указываются порода, возраст с градацией в 5 лет, средняя высота с градацией 0,5 м. количество экземпляров на 1 гектар, урожайность.
135. Почва и напочвенный травянистый покров при наличии апробированных схем групп типов леса не описываются, за исключением тех случаев, когда возникают сомнения в правильном определении групп типов леса.
При необходимости почва описывается с указанием механического состава, степени оподзоленности, влажности. При наличии эрозии указывается ее вид и степень развития. В горных условиях дополнительно описывается мощность почвы и процент выхода коренных горных пород на поверхность.
В карточке таксации указывается в порядке убывания до 3 видов наиболее представленных в покрове ягодников, лекарственных и других ценных трав, наличие которых позволяет организовать их промысловый сбор. Для них в карточках таксации указывается также процент проективного покрытия. Вопрос учета лекарственных и технических растений решается на первом лесоустроительном совещании при условии дополнительного финансирования этих работ.
Учет пищевых, лекарственных и технических растений проводится в процессе таксации.
136. Положение таксационного выдела, в случае необходимости, характеризуется расположением его относительно элементов рельефа местности (пойма, водораздел, плато, ложбина, склон). В горных условиях указывается экспозиция и крутизна склонов. Разделение склонов на группы крутизны производится в соответствии с Правилами рубок леса. Форма рельефа (равнинный, слабоволнистый, холмистый, бугристо-холмистый, горный) указывается для квартала в целом.
137. При описании плантаций специального назначения определяются:
1) для промышленных и энергетических целей (создаваемых в целях получения ускоренными темпами максимальных объемов древесины) описываются: год их закладки и возраст, состав, высота, диаметр, полнота, запас. В особенностях указывается цель закладки;
2) для пищевых и иных целей (сады, виноградники, ягодники и другие) описываются: цель закладки, степень плодоношения (плодоносящие, не плодоносящие), поливная или богарная, схема смешения, год закладки, количество деревьев (кустов) на 1 гектар, урожайность в центнерах на 1 гектар (среднестатистическая) и другие особенности.

138. Барлық орманмен қамтылмаған жерлерді таксациялағанда бонитет классы мен орман типі топтары (жанында өсіп тұрған, орман өсіру жағдайының типі бойынша) анықталады, ал қайта құру шаралары белгіленген телімдерде отырғызылатын ағаш тұқымы көрсетіледі.
139. Кесілген жерлерде, өртенген және істен шыққан (бүлінген) алқаағаштарда орманды кесу және өртену жылы, жел, дауыл құлатқан ағаштар немесе басқа да себептерден зақымдану жылы, өрттің түрі (үстінгі, төменгі, жер асты) анықталады.
Ағашы кесілген жердегі ұдайы өсіру жұмыстарын механикаландыру мүмкіншілігі мен тәсілі толықтырылады және кесілген жердегі түбір шайырын дайындау көлемін көрсету үшін 1 гектар түбір саны мен орташа диаметрі, соның ішінде қарағайдың саны айқындалады. Ағашы кесілген жер, өртенген және өлген алқаағаштар орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылмаса немесе екпе ағаш отырғызылмаса, қанша уақыт өтсе де өзгеріссіз өз категориясында қалады.
Қайта қалпына келген ағашы кесілген жерлерді, өртенген және өлген алқаағаштарды таксациялау кезінде, шаруашылық ықпалдың қолайлығы мен орманның ұдайы өсуі үшін мехнизмдерді пайдалану мүмкіншілігі анық алады, әрі ағашы кесілген қалдықтардан тазарту сапасы, шала кесу мен шығарылмаған сүрекдің тұқымдық құрамы және тұқымдар бойынша кәделік сүрекдің шығу пайызы көрсетіледі.
140. Сирек ормандарды (табиғи) таксациялау кезінде анықталатын таксациялық көрсеткіштер алқаағаштардікімен бірдей (тауарлық класынан басқа). Табиғи сирек ормандар ұдайы өсіру қорына енгізілмейді және кесуге белгіленбейді.
141. Шабындықтар мен жайылымды сипаттағанда олардың типі, жағдайы мен сапасы көрсетіледі.
Типі бойынша суарма, құрғақ алқап және сазды шабындыққа бөлінеді, олардың өзі табиғи және жақсартылған болуы мүмкін. Шабындықтарды сипаттағанда олардың бұталы өсімдіктермен өсіп кету дәрежесі (пайызда), шөпті шабу, дайындау жұмыстарын механикаландыруға әсерін тигізетін төмпешіктердің, тастардың, тағы басқа факторлардың болуы және 1 гектар орташа өнімділігінің центнердегі кебу салмағы көрсетіледі.
Шабындықтар мен жайылымдар сапасы бойынша жақсы, орташа және нашарға бөлінеді.
Шабындықтағы шөпті өсімдіктердің басым түрі сипаттамасында жамылғысы, қалыңдығы көрсетіледі.
Малдың шектеусіз жайылуынан немесе басқа да себептерден пайда болған эрозиялық процестері таксациялық карточкаға жазылады және шаруашылық шаралар белгіленеді.
Шабындықтар мен жайылым сапасын бағалайтын нормативтер жергілікті жағдайға байланысты анықталады және олар бірінші орман орналастыру кеңесінде көрсетіледі.

138. Для всех не покрытых лесом лесных угодий при таксации определяется класс бонитета и группа типов леса (по типу лесорастительных условий примыкающих насаждений), а для выделов, в которых намечаются мероприятия по их воспроизводству, указывается также целевая порода.
139. Для вырубок, гарей и погибших насаждений определяется год рубки леса, год пожара, ветровала, бурелома или иной причины поражения древостоя, вид пожара (верховой, низовой, подземный). Для определения возможности и способов механизации работ по воспроизводству леса и выявления объемов возможной заготовки пневого осмола на вырубках указывается количество пней на 1 гектар, в том числе сосновых, и их средний диаметр. Вырубка, гарь или погибшее насаждение таксируются этими видами угодий, независимо от срока их давности, если они не переведены в покрытые лесом угодья или на них не созданы лесные культуры.
При таксации невозобновившихся вырубок, гарей и погибших насаждений в особенностях отмечаются причины их образования, доступность для хозяйственного воздействия и возможность применения механизмов при работах по воспроизводству леса, а также качество очистки их от порубочных остатков, наличие недорубов и невывезенной древесины с указанием породного состава и процента выхода деловой древесины по породам.
140. При таксации редин (естественных) определяются те же таксационные показатели, что и для насаждений (кроме класса товарности). Естественные редины в фонд для воспроизводства леса не включаются и в рубку не назначаются.
141. Сенокосы и пастбища описываются с указанием их типа, состояния и качества.
По типам различаются заливные, суходольные и заболоченные сенокосы, которые могут быть естественными и улучшенными.
При описании сенокосов указывается степень их зарастания (в процентах) древесно-кустарниковой растительностью, наличие кочек, камней и других факторов, влияющих на удобство заготовки сена и возможность механизации работ и средняя урожайность на 1 гектар в центнерах сухой массы.
Сенокосы и пастбища по качеству разделяются на три вида хорошие, средние и плохие. В зависимости от характеристики травостоя описываются преобладающие виды травянистой растительности, проективное покрытие, густота.
В тех случаях, когда в результате неумеренной пастьбы скота или других причин наблюдается возникновение эрозионных процессов, об этом делается отметка в карточке таксации и намечаются необходимые хозяйственные мероприятия.
Нормативы для оценки качества сенокосов и пастбищ устанавливаются с учетом местных условий и отражаются в протоколе первого лесоустроительного совещания составленного в произвольной форме.

142. Сазды жерлер бойынша мыналар көрсетіледі: өсімдіктер типі (қияқты, сфагнумды, қамысты) жамылғы пайызы, бұталы өсімдіктер сипаттамасы мен өсіп кету пайызы.
143. Құмдарда орман өсуге және бекітуге жарамдылығы көрсетіледі.
144. Басқа да пайдаланбайтын және қолайсыз ормансыз жерлердегі жер түрлері анықталады: жартас, ұсақ тау жыныстары, сорлар, бөктер (басқа да жер түрлеріне жатқызылмайтын бұталы өсімдіктері жоқ, 5 градус және одан жоғары болатын таулы аумақтағы учаскелер), карьерлер, үйінділер және осы жерлерде орман мелиоративтік жұмыстарын жүргізу мүмкінділігі.
145. Таксация кезінде орам ішімен өтетін орман мекемесі құрамынан шығарылмаған жолдар, өзендер, жылғалар және басқа да құрылыстар сипатталады.
Әр жолдың пайдалану мақсаты (шаруашылық ағаш тасу немесе жалпы пайдалану), типі (темір жол, автокөлік жолы, қара жол), жол салыну түрі, пайдалану мерзімі (жыл бойы немесе белгіленген мерзімде ғана істейтін), трасса ені мен жер төсемінің ені, ұзындығы мен жол жағдайы, көпірлер мен басқа да жол орнатымдарының болуы мен жағдайы көрсетіледі. Өзендер, жылғалар мен құрылыстардың ені мен ұзындығы көрсетіледі.
Орамдағы барлық жолдар мен басқа да құрылыстар телімдер сияқты нөмірленеді. Олардың нөмірлері орамдағы барлық орманды және ормансыз учаскелердің жалғасы болады. Олардың барлығы орман картасында белгіленеді.
146. Орман орналастыру кезінде орман қоры аумағындағы құрылыстар, ағаш үйлер соның ішінде аңшылық, химиялық өрт сөндіру станциясы, өртті бақылайтын мұнаралар, бүршік кептіргіштер және басқа да объектілер алып жатқан жер көлемі бойынша кіші болғандықтан жеке телім ретінде қаралмайды. Орман карталарында олар шартты белгілермен көрсетіледі.
147. Орамды таксациялау біткенде бір-біріне таксациялық сипаттамасы ұқсас телімдер қосылады немесе бөлінеді. Осыдан кейін телімдер орамның солтүстік-батыс бұрышынан оңтүстік-шығыс бағытында араб цифрімен нөмірленеді. Біркелкі телім мемлекеттік орман қоры категориясының шекарасымен екі немесе одан көп бөлшекке бөлінген жағдайда телім саны бөлініп, әр қайсысы өз бетінше нөмірленеді.
Құжаттардың пайдаланылуы ыңғайлы болуы үшін орамдағы телімдерді бөлінуі мемлекеттік орман қоры категориясының біреуінің ішінде шектелсе басқасында жалғасады.
148. Далалық орман орналастыру жұмыстарын аймақ жағдайларына байланысты жүргізу ерекшеліктері, сондай-ақ құнды ағаш тұқымдылары мен сексеуілдердегі алқаағаштардың таксациялануы осы Ережелердің 7 тарауында түсіндіріледі.
4. Параграф. Орман таксациясының құжаттары

142. Для болот указывается: тип растительности (осоковое, сфагновое, тростниковое), процент покрытия, характеристика древесно-кустарниковой растительности и процент зарастания.
143. Для песков указывается их пригодность для проведения лесоразведения или закрепления.
144. Для других неиспользуемых и неудобных нелесных угодий определяются виды угодий - скалы, каменистые россыпи, солончаки, крутые склоны (участки горных территорий, лишенные древесно-кустарниковой растительности, с крутизной склонов 5 градусов и более, если они не могут быть отнесены к другим видам угодий), карьеры, отвалы - возможность их рекультивации и проведения лесомелиоративных работ.
145. При таксации производится описание всех дорог, рек, ручьев, а также других линейных сооружений, проходящих через квартал, не исключенных из площади лесного учреждения.
Для каждой дороги указывается ее назначение (лесохозяйственная, лесовозная или общего пользования), тип (железная, автомобильная, грунтовая), вид покрытия, сезонность использования (круглогодичного или сезонного действия), ширина трассы и ширина земляного полотна, протяженность и состояние дороги. Указывается также наличие и состояние мостов и других дорожных сооружений. Для рек, ручьев и других линейных сооружений указывается их ширина и протяженность.
Каждой дороге и другим линейным сооружениям в квартале, как и выделу, присваивается номер. Их нумерация продолжает нумерацию всех лесных и нелесных участков в квартале. Все они отображаются на лесных картах.
146. При лесоустройстве выявляются и описываются в особенностях все находящиеся на территории лесного фонда постройки, избы, в том числе и охотничьи, пожарно-химические станции, пожарно-наблюдательные вышки, шишкосушилки и другие объекты, которые в связи с незначительными размерами занимаемых ими земельных участков не могут быть выделены в самостоятельные выделы. На лесных картах они отмечаются условными знаками.
147. По завершению таксации в квартале производится объединение выделов со сходными таксационными характеристиками или их разъединение. После этого производится нумерация выделов арабскими цифрами в направлении с северо-западного угла квартала к юго-восточному. В случаях, когда однородный выдел делится границей категории ГЛФ на две и более части, он разделяется на соответствующее количество выделов, каждый из которых нумеруется отдельно.
Для удобства пользования материалами допускается литерация выделов в квартале в пределах одной категории ГЛФ с продолжением ее в другой категории.
148. Особенности проведения полевых лесоустроительных работ в зависимости от региональных условий, а также при таксации насаждений ценных древесных пород и саксаульников освещены в главе 7 настоящих Правил.
Параграф 4. Документы по таксации леса

149. Далалық орман орналастыру жұмыстарының негізгі құжаттары ретінде (қолданылған әдістерге тәуелсіз) барлық таксация мәліметтері жазылған таксация карточкасы мен фотоабрис алынады осы Ережеге 12 қосымша. Таксация карточкасы әр таксациялық телім мен пландық - картографиялық орман орналастыру материалдарында – масштабтан тыс шартты белгілермен белгіленетін жер түрлері бойынша толтырылады. Таксация карточкасына осы Ережелерде келтірілген талаптарға сәйкес нақты жер санаттары мен алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштері, сипаттамалары жазылады.
Таксация карточкасының пішіні мен мазмұны сала стандарты мен бағдарламалық қамтамасыз ету тәртібімен шектеледі.
Таксация карточкасы таксациялық телімдер туралы негізгі мәліметтердің макеттер блогынан және жеке жер түрлері мен алқаағаштардың ерекшеліктерін, орман жағдайының бағалануын, шараушылық қызметін көрсететін қосымша мәліметтердің макеттер блогынан тұрады. Әр макетке тұрақты нөмір (шифр) белгіленеді.
Таксация карточкасында таксация орнындағы және шеңберлі алаңдағы модельді (кесілген) немесе есепке алынған (өсіп тұрған) ағаштардың өлшемдері туралы мәліметтерді жазу үшін толтырылатын блок бөлінеді.
150. Барлық макеттегі негізгі және қосымша мәліметтер таксациялық сипаттамалар мен телімдердің орман таксациялық сипаттамасы мәліметтерінің қорына енгізіледі. Өткен орман орналастыру кезінде телімдерде атқарылған шаруашылық шаралар туралы мәліметтер келтірілмейді.
Орман қоры мен орманды пайдалану туралы мәліметтер банкі орман орналастыру объектісінде болуына байланыссыз, әр телімнің таксациялық мәліметтері дискетке жазылады. Ол келесі орман орналастыру жұмыстарына дейін сақталады.
Таксациялық телімдерге толтырылатын негізгі және қосымша мәліметтер макетінің тәртібі мен толтыру ерекшелігі өнеркәсіптік пайдалануға қабылданған бағдарламалық құралдар кешенімен және таксациялық карточкаларға компьютерде өңдеу үшін енгізілетін мәліметтерді дайындау жөніндегі технологиялық нұсқаулықпен анықталады
Мәтіндегі және символдағы ақпараттарды кодтап таксация карточкасына жазу үшін шифрлы кесте пайдаланылады.
151. Орман орналастыру құжаттары бойынша орман қоры мен орман орналастыру ақпараттарының мәліметтер банкін құрғанда, мәліметтер базасын актуалды жағдайда сақтау үшін бірегей бағдарламалық қамту жүргізіледі. Таксация карточкаларындағы мәліметтерді компьютерге енгізудің алдында орамдар бойынша жинақталған, ал мемлекетік орман қоры санаты шегінде телімдердің абристегі және орман орналастыру планшеттеріндегі нөмірлерінің сәйкестігі тексеріледі.
5. Параграф. Орындалған орман шаруашылық шараларын таксациялау кезінде көлемінің сапасы мен тиімділігін бағалау

149. Все данные таксации, независимо от применяемого метода, записываются в карточку таксации по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Карточка таксации заполняется на каждый таксационный выдел, включая виды угодий, обозначаемые на планово-картографических материалах лесоустройства внемасштабными условными знаками. В карточку таксации записываются все таксационные показатели, характеризующие конкретный вид угодий или насаждений в соответствии с приведенными в настоящих Правилах требованиями.
Карточка таксации состоит из блока макетов основных сведений о таксационном выделе и блока макетов дополнительных сведений, которые необходимы для отражения особенностей отдельных видов угодий и насаждений, оценки состояния лесов, анализа хозяйственной деятельности. Каждому макету присваивается постоянный номер (шифр).
В карточке таксации выделен блок, в котором записываются данные измерений модельных (срубленных) или учетных (растущих) деревьев на пунктах таксации или на круговых площадках.
150. Все данные макетов основных и дополнительных сведений, за исключением данных предыдущего лесоустройства о выполненных хозяйственных мероприятиях в выделах, охваченных хозяйственной деятельностью, переносятся в таксационное описание и в базу данных повыдельной лесотаксационной информации. Независимо от того, ведется на объект лесоустройства банк данных по лесному фонду и лесопользованию или нет, повыдельная лесотаксационная информация, записанная на бумажном и электронном носителе, сохраняется до очередного лесоустройства.
Порядок и особенности заполнения макетов основных и дополнительных сведений на таксационный выдел определяется комплексом программных средств, принятых в установленном порядке в промышленную эксплуатацию, и технологической инструкцией по подготовке информации в карточках таксации для обработки их на компьютерах.
Для кодирования текстовой и символьной информации в карточках таксации используются соответствующие таблицы шифров.
151. При создании по материалам лесоустройства банка данных по лесному фонду и лесоустроительной информации с последующей поддержкой его в актуализированном состоянии запись в базы данных производится в едином программном обеспечении. До ввода данных карточек таксации в компьютер они комплектуются по кварталам, а в пределах их по категориям ГЛФ с проверкой соответствия нумерации выделов на абрисах и лесоустроительных планшетах.
Параграф 5. Оценка при таксации объемов, качества и
эффективности выполненных лесохозяйственных мероприятий

152. Орман таксациясы кезінде орман шаруашылық шаралардың орындалуы мен тиімділігін зерттеу орман шаруашылық шараларының қорытындысына объективті баға беру мен алдағы тексеру кезеңіне негізделген орман шаруашылық шараларын жобалау үшін жүргізіледі.
Орманға шығарда таксация карточкасына өткен орман орналастыру кезіндегі телімнің таксациялық сипаттамасы мен жобаланған шаруашылық шаралары жазылады. Орман шаруашылық шараларының орындалу сапасына, бүкіл тексеру кезеңіне немесе орман орналастыру жұмыстарының алдындағы соңғы бес жылына баға беріледі.
153. Орман иеленушілер атқарған орман шаруашылық шаралардың сипаттамасы мен сапасы төмендегідей көрсеткіштер бойынша талданады:
1) орман орналастыру жобалаған орман шаруашылық шара:
орман мекемесімен негізді орындалғаны;
орындалмаған, бірақ орындау қажеттілігі болған;
орындалмаған және оны орындау қажеттілігі болмаған (орман орналастырудың қателігі);
2) орман шаруашылық шара орман орналастырумен жобаланбаған, бірақ орман мекемесімен атқарылған:
оны орындау қажеттілігі болмаған;
орындалуы негізді (орман орналастырудың қателігі);
орманды жағымсыз факторлардың әсерінен қорғау үшін орындалған.
6. Параграф. Орманды таксациялау кезіндегі орман шаруашылық және басқа да шараларды белгілеу
154. Орман таксациясы кезінде барлық таксациялық телімдерде шаруашылық шаралардың жүргізілуі орман шаруашылығына қажетті болуына байланысты белгіленеді.
155. Орман шаруашылық шаралар таксациялық телімдердің сипаттамасының сапасы мен санының мөлшері және жағдайы қолданыстағы ережелер мен нұсқауларға сәйкес болса ғана белгіленеді.
Орман орналастыру кезінде шаруашылық қажеттілігіне байланысты орман шаруашылық шаралар белгіленген таксациялық телімдердің барлығы анықталады. Олардың алдағы тексеру кезеңінде жобалануы орман орналастыру жұмыстары объектісіндегі орман шаруашылығын жүргізудің экономикалық және экологиялық жағдайларына байланысты белгіленіп, екінші орман орналастыру кеңесімен қабылданады.
156. Алқаағаштардағы орман шаруашылық шаралар телімнің орташа көрсеткішінің кейбірі нұсқауларға сәйкес болмаған жағдайда да жүргізілуі мүмкін. Бұл жағдайда қосымша мәліметтер макетіндегі ерекшеліктерде шаралардың белгілену себебі көрсетіледі (мысалы, сүрекдіңнің толымдылығы – 07, ал топтанған жерінде 1,0 болған жағдайда топтанған жерде күтіп-баптау кесулері жүргізіледі).

152. Изучение качества и эффективности выполненных лесохозяйственных мероприятий при таксации леса производится в целях установления объективной оценки их результатов и обоснованного проектирования лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период.
До выхода в лес в карточку таксации вписывается таксационная характеристика выдела по данным прежнего лесоустройства и назначенные хозяйственные мероприятия.
Оценка качества выполненных лесохозяйственных мероприятий проводится за весь ревизионный период или, в крайнем случае, за последние 5 лет, предшествующих лесоустройству.
153. Характеристика и оценка качества выполненных лесовладельцем лесохозяйственных мероприятий, а также причины их невыполнения анализируется по следующим показателям:
1) мероприятие было запроектировано лесоустройством и:
выполнено лесным учреждением обоснованно;
не выполнено, но необходимость его выполнения была;
не выполнено и необходимости его выполнения не было (ошибка лесоустройства);
2) мероприятие лесным учреждением было выполнено, но лесоустройством не запроектировано и:
необходимости его выполнения не было;
выполнено обоснованно (ошибка лесоустройства);
выполнено обоснованно в целях ликвидации отрицательных факторов воздействия на лес.
Параграф 6. Назначение лесохозяйственных
и других мероприятий при таксации леса
154. Лесохозяйственные мероприятия назначаются при таксации леса во всех таксационных выделах, где проведение их необходимо по лесоводственным требованиям.
155. Основанием для назначения конкретного лесохозяйственного мероприятия в таксационном выделе является соответствие его качественных и количественных характеристик нормам и условиям, при которых необходимо проведение этого мероприятия.
При лесоустройстве выявляются все выдела, в которых проведение тех или иных лесохозяйственных мероприятий вызвано лесохозяйственной необходимостью. Их назначение на предстоящий ревизионный период проектируется с учетом экономических условий ведения лесного хозяйства и экологической обстановки в объекте лесоустройства и утверждается вторым лесоустроительным совещанием.
156. Лесохозяйственное мероприятие может быть назначено и в насаждениях, когда какой-либо из средних для выдела таксационных показателей не соответствует нормативам, допускающим проведение этого мероприятия. В этом случае в макете дополнительных сведений отражаются особенности, вследствие которых мероприятие назначено (например, средняя полнота древостоя - 0,7, а в куртинах - 1,0 - требуется проведение рубок ухода в куртинах).

157. Таксациялық телімде бірнеше орман шаруашылық шаралары белгіленуі мүмкін. Ол учаскенің нақты жағдайына немесе өсіп тұрған алқаағаштарға және бірінші шаруашылық шараның маңызды болуына байланысты белгіленеді (мысалы, ЖК - 100 пайыз екпелерді отырғызу ЕТК – 5).
Таксация карточкасына осы объектіге ғана белгіленген шифрлар мен кодтарға сәйкес орман шаруашылық шаралары жазылады.
158. Орманмен қамтылмаған жерлердегі балауса ағаштарды күтіп-баптау және орманды қолдан өсіру шаралары, орман өсірушілік талаптарға байланысты жүргізілуі қажет болған жағдайда арақатынас жолдардың бар - жоқтығына қарамай белгіленеді, тек учаскелердің қолайсыздығына байланысты таулы жерлерде белгіленбейді.
Орманмен қамтылған жерге ауыстырылмаған қылқан және қатты жапырақты тұқымдылардың жинақталмаған екпелеріндегі жұмсақ тұқымдылардың өскіні себілген өскіндермен басылып қалу қауіпі бар жерде жұмсақ тұқымдыларды кесу, ал кейбір жерде екпелерді толықтыру белгіленеді.
159. Орманды ұдайы өсіру шаралары табиғи түлеуімен бірге орманмен қамтылмаған жерлердегі барлық телімдерде (сирек ормандардан басқа) және тексеру кезеңіндегі кеспеағаш қорын құрайтын телімдерде белгіленеді және орманды ұдайы өсіру әдісі, егілетін немесе негізгі тұқымы көрсетіледі.
Ағашы кесілген және орманмен қамтылмаған басқа жерлердің табиғи түлеуі үшін қалдырылған жерлерінде түлеуіне көмектесу жұмыстары белгіленуі мүмкін. Орманның табиғи түлеуіне жәрдемдесу шаралары өскіндердің жағдайы бойынша балауса ағаштарға параметрі жетпейтін, біраз жетілуі алдағы тексеру кезеңінің алғашқы жылдарында күтілетін учаскелерде белгіленеді.
160. Шабындық, жайылым және басқа да ауыл шаруашылық жерлерінің жағдайын жақсарту және өнімділігін арттыру шаралары белгіленеді.
161. Орман мекемесі жақсы жұмыс істеу үшін жолды, көпірді жөндеу, орам соқпақтарын шабу, тазалау, шекараларды тазалау және тағы басқа шаралар белгіленеді.
162. Орман шаруашылық шаралары арнайы объекті үшін белгілі тәртіпте қабылданған жалпы ережелер, нұсқаулар мен басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес белгіленеді.
6 Тарау. Орман орналастыру объектісіндегі ормандардың өсу ерекшеліктері мен жағдайын зерттеу
1. Параграф. Орман орналастыру кезіндегі сынақ алаңдарын салу
163. Орман орналастыру жұмыстарын жүргізген кезде мына сынақ алаңдарының түрлері салынады:
1) жаттықтыру-мамандардың көз мөлшерін жаттықтыру мен бақылау;
2) дешифровкалық - алқаағаштардың таксациялық және дешифровкалық көрсеткіштерінің корреляциялық байланыстарын анықтау, дешифровканың әдістерін игеру;

157. В одном таксационном выделе может быть назначено несколько лесохозяйственных мероприятий с учетом фактического состояния участка или произрастающего на нем насаждения и значимости первого хозяйственного мероприятия.
Лесохозяйственные мероприятия заносятся в карточку таксации в соответствии с установленными для данного объекта шифрами и кодами.
158. Мероприятия по уходу за молодняками и искусственному воспроизводству лесов на не покрытых лесом угодьях назначаются лесоустройством независимо от наличия путей транспорта, если проведение их необходимо по лесоводственной необходимости, за исключением участков, недоступных к их проведению по условиям горного рельефа.
В несомкнувшихся лесных культурах хвойных и твердолиственных пород, не переведенных в покрытые лесом угодья, где существует угроза заглушения их порослью или самосевом мягколиственных пород, может назначаться вырубка заглушающей породы и, при необходимости, дополнение лесных культур.
159. Мероприятия по воспроизводству лесов, включая естественное заращивание, назначаются во всех выделах, представленных не покрытыми лесом угодьями (кроме редин), а также в выделах, составляющих лесосечный фонд ревизионного периода, с указанием способа воспроизводства леса и культивируемой или целевой породы.
На вырубках и других не покрытых лесом угодьях, оставленных под естественное заращивание, могут назначаться мероприятия по содействию естественному возобновлению.
Естественное заращивание назначается в тех участках, где состояние возобновления еще не достигло параметров для перевода их в молодняки, но достижение их ожидается в ближайшие годы предстоящего ревизионного периода.
160. Для сенокосов, пастбищ и других сельскохозяйственных угодий намечаются мероприятия, направленные на улучшение их состояния и повышение продуктивности.
161. В целях нормального функционирования лесного учреждения назначаются мероприятия по ремонту дорог, мостов, разрубке и расчистке квартальных просек, окружных границ.
162. Назначение лесохозяйственных мероприятий проектируется в соответствии с общеотраслевыми правилами, инструкциями и наставлениями.
Глава 6. Изучение особенностей роста и состояния лесов
в объекте лесоустройства
Параграф 1. Закладка пробных площадей при лесоустройстве
163. При проведении лесоустроительных работ могут закладываться следующие виды пробных площадей:
1) тренировочные - для тренировки и контроля глазомера специалистов;
2) дешифровочные - изучения корреляционных зависимостей между таксационными и дешифровочными показателями насаждений и приобретения навыков специалистами - дешифровщиками;

3) өсу барысы – сүрекдің өсу барысын зерттеу, алқаағаштардың өсу барысы нобайының кестесін құрастыру, берілген кестені орман өсу жағдайы үшін қолдану, толысу жасын негіздеу;
4) тауарлы-сүрекдің тауарлығы мен сұрыптық құрылымын зерттеу, тауарлық және сұрыптық кесте құру, бар кестелерін тексеру, белгіленген объектідегі екпеағаштың тауарлығын зерттеу және нақтылау;
5) кесулер тиімділігі - орман өсірушілік жағынан тиімді кесулерді зерттеу, орманды күту, басты мақсатқа пайдаланудағы біртіндеп және іріктеп кесу, орманды ұтымды пайдалану тәсілдерін оларға дұрыс белгілеу және жүргізілуін анықтау.
6) орман патологиялық тексеру-сүрекдің биологиялық тұрақтылығын және орман патологиясын, тазалығын тексеру.
7) орман мониторингін жүргізу үшін арнайы әдіс бойынша жер бетінен бақылау пункттері салынады.
164. Қойылған мақсат бойынша қажетті сынау алаңының саны орман жұмыстарын жүргізу объектісіндегі ормандарды зерттеу дәрежесін, бұрынғы орман орналастыруда жасалған сынау алаңдарының бар болуын және олардың сақталуын есепке ала отырып, бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталды.
165. Сүрекдің өсу барысы мен ормандарды күтіп-баптау кесулерінің тиімділігін зерттеу үшін, әрбір келесі орман орналастыруларда болған өзгерістерді бағалау мақсатында барлық өлшеулері қайталанатын тұрақты сынау алаңдары салынады.
166. Басты мақсатта пайдаланудағы біртіндеп және таңдамалы кесулер мен таңдамалы санитарлық кесулердің тиімділігін зерттеу үшін сынақ алаңдары уақытша және тұрақты болуы мүмкін. Ол орман орналастыру объектілеріндегі сүрекдіңдердің жағдайларын зерттеу сатылары мен қойылған мақсаттарына байланысты болады.
Сүрекдіңдердің тауарлық және сортиментті құрылымдарын зерттеуге арналған сынақ алаңдары уақытша болады, себебі оларға өлшеу жұмыстары бір рет жүргізіледі.
167. Сынақ алаңдарын таңдағанда және салғанда орман орналастыру кезеңіндегі сынақ алаңдарын салуға арналған техникалық нұсқаулар қолданылады.
168. Барлық тұрақты алаңдар объектідегі дала жұмыстары біткеннен кейін акт бойынша орман иеленушісіне өткізіледі. Орман орналастырудан өткізіп алынған сынақ алаңдарының тексеру мерзімінде сақталуы бойынша әкімшілік жауапкершілік орман иеленушісіне жүктеледі. Тұрақты сынақ алаңдарының айналасындағы елу метрлік жолақтарда (қорғау аймағы) кесудің барлық түріне тыйым салынады, тек орман алқаағаштарын зақымдайтын зиянкестер таралып кетпеуі үшін, зақымданған ағаштарды кесуге болады.
Орман орналастыру ұйымы, өкілетті органның тапсырысы бойынша қаржы бөлу кезінде, сынау алаңдары туралы мәліметтер банкін құруы мүмкін.
2. Параграф. Орман екпелерін және табиғи түлеуін зерттеу

3) на ход роста - изучения хода роста древостоев, составления эскизов таблиц хода роста насаждений, установления пригодности имеющихся таблиц для использования в данных лесорастительных условиях, изучения и обоснования возрастов спелости;
4) товарные - изучения товарной и сортиментной структуры древостоев, составления товарных и сортиментных таблиц, проверки имеющихся таблиц, изучения и уточнения товарности насаждений в устраиваемом объекте;
5) на эффективность рубок - изучения лесоводственной эффективности рубок ухода за лесом, выборочных и постепенных рубок главного пользования, определения оптимальных способов и интенсивности этих рубок для правильного их назначения и проведения;
6) на лесопатологическое обследование - изучения санитарного, лесопатологического состояния и биологической устойчивости древостоев (по специальной методике);
7) для ведения лесного мониторинга закладываются пункты наземных наблюдений по специальной методике.
164. Необходимое количество подлежащих закладке пробных площадей соответствующего целевого назначения, в зависимости от степени изученности древостоев в лесоустраиваемом объекте, определяется с учетом наличия пробных площадей, заложенных прошлым лесоустройством и их сохранности в натуре и определяется на первом лесоустроительном совещании.
165. Для изучения хода роста древостоев и эффективности рубок ухода за лесом закладываются постоянные пробные площади, на которых все измерения проводятся повторно при каждом последующем лесоустройстве для оценки произошедших изменений.
166. Пробные площади для изучения эффективности выборочных и постепенных рубок главного пользования, выборочных санитарных рубок могут быть временными или постоянными в зависимости от их целевого назначения и степени изученности состояния древостоев объекта лесоустройства.
Пробные площади для изучения товарной и сортиментной структуры древостоев являются временными, так как все измерения производятся на срубленных деревьях.
167. При подборе и закладке пробных площадей необходимо руководствоваться соответствующими техническими указаниями.
168. Все постоянные пробные площади после окончания полевых работ в объекте передаются лесовладельцу по акту.
В пределах пятидесятиметровой полосы вокруг постоянных пробных площадей (охранная зона) не допускается проведение всех видов рубок, за исключением уборки отдельных деревьев, пораженных опасными вредителями, в результате распространения которых могут возникнуть очаги массовой гибели насаждений.
Параграф 2. Обследование естественного возобновления
и лесных культур

169. Орман екпелері мен орманның табиғи түлеуін зерттеу санау қатары мен шеңберлі және тік бұрышты сынау алаңдарын салу арқылы іріктелмелі қайта есептеу әдісімен жүргізіледі.
170. Орман астарындағы және орманмен қамтылмаған жерлердегі табиғи түлеуді зерттеу мына мәліметтерді алу үшін жүргізіледі:
1) табиғи түлеудің динамикасы және орманның кең тараған типтері немесе орман өсімдіктерінің әртүрлі типтерінің өсу жағдайы (орманмен қамтылмаған жерлердің түрлеріне байланысты) аналық сүректердің ерекшеліктері, кеспеағаштың ені және концентрациясы, кесудің әдісі және кеспеағаштың жанасу мерзімі, ағаш дайындаудың технологиясы, өскеннің сақталуы, кескіннің ескілігі;
2) сүрек қолтығындағы өскіннің бағалы тұқымы оның жағдайы, шүбәсіздігі;
3) орманды қалпына келтіруге әртүрлі кесу әдістерін қолданудың және кеспеағашты тазартудың, тұқымға қалдырылған ағаштардың, табиғи түлеуіне жәрдемдесу нәтижесінің, мал жаюдың, орман өрттерінің және басқа да факторлардың әсер етуі;
4) табиғи түлеуге кеспеағаштағы техника мен жұмыс технологиясының, ағаш дайындау және сүйреу тәсілдерінің әсер етуі;
5) кеспеағаш жұмыстары кезіндегі өскіндерді сақтау шараларының тиімділігі;
6) орман орналастырумен жобаланған ормандарды ұдайы өндірудің негізделуі;
7) орман орналастыру мамандарының балауса ағаш пен өскіндердің сандарын көзбен анықтауға жаттығуы.
171. Табиғи түлеуді зерттеу орманмен қамтылмаған өсу стадиясында тұрған жерлерде және басты мақсатта кесуге белгіленген толысқан алқаағаштарда жүргізіледі.
172. Табиғи түлеудің барысы жеткіліксіз зерттелген орман мекемелерінде балауса ағаштармен түлеп келе жатқан жер түрлері мен тексеру кезеңіне басты мақсатта кесуге тағайындалған толысқан және көнерген алқаағаштар учаскелерінің (телімдердің) 1-3 пайызы тексеріледі. Осы кезде өскіндердің жағдайы мен санын көз мөлшермен бағалауға қолайсыз учаскелердің барлығы есептік тәсілмен зерттеледі.
173. Орманды таксациялау кезіндегі көз мөлшермен бағалау мәліметтері мен табиғи түлеуін зерттеу материалдары орман мекемесінің бұрынғы шаруашылығын сараптау мен кесілген жерлердегі және орманмен қамтылмаған орманды жерлердегі орманды қалпына келтіру тәсілдерін алдағы тексеру кезеңіне жобалау кезінде пайдаланылады.
Орман орналастыру объектісіндегі табиғи түлеу барысының сипаттамасымен негізделген мәліметтер болған жағдайда зерттеу жұмыстарының көлемі бірінші орман орналастыру кеңесінің шешімі бойынша қысқартылуы мүмкін.

169. Обследование естественного возобновления и лесных культур осуществляется выборочно-перечислительными методами путем закладки круговых, прямоугольных пробных площадок или учетных рядов.
170. Обследование естественного возобновления под пологом леса и на не покрытых лесом угодьях производится с целью получения объективных данных:
1) о динамике естественного возобновления и его успешности в различных типах лесорастительных условий или в наиболее распространенных типах леса, в зависимости от видов не покрытых лесом угодий, особенностей материнского древостоя, ширины, способов рубок и сроков примыкания лесосек, технологии лесозаготовок, наличия и сохранности подроста, давности рубок;
2) о наличии подроста ценных пород под пологом древостоев, его состояния и благонадежности;
3) о влиянии на ход лесовосстановления применяемых способов рубок и очистки лесосек от захламленности, оставленных семенниках, результатов содействия естественному возобновлению, пастьбы скота, лесных пожаров и других факторов;
4) о влиянии на ход возобновления применяемой техники и технологии разработки лесосек, способов заготовки и трелевки древесины;
5) об эффективности мероприятий по сохранению подроста при разработке лесосек;
6) для обоснования проектируемых лесоустройством мероприятий по воспроизводству лесов;
7) для тренировки специалистами лесоустройства глазомерного определения количества подроста, самосева и молодняка.
171. Обследование естественного возобновления проводится также на лесных не покрытых лесом угодьях, находящихся в стадии зарастания, в спелых насаждениях, намечаемых в рубки главного пользования.
172. В лесных учреждениях, где ход естественного возобновления изучен недостаточно, обследование выполняется на 1-3 процентах участков (выделов) возобновляющихся угодий и молодняков, а также спелых и перестойных насаждений, назначаемых в ревизионном периоде в рубки главного пользования. При этом обследованию перечислительными методами подлежат все участки, где возникают затруднения в глазомерной оценке количества и состояния самосева и подроста.
173. Материалы обследования состояния естественного возобновления в сочетании с данными его глазомерной оценки при таксации леса используются при анализе прошлого хозяйства в лесном учреждении, а также при проектировании на предстоящий ревизионный период способов лесовосстановления лесных не покрытых лесом угодий и вырубок.
При наличии обоснованных данных по характеристике хода естественного возобновления в устраиваемом объекте объемы работ по его обследованию могут быть сокращены по решению первого лесоустроительного совещания.

174. Орманмен қамтылмаған жерлердегі және табиғи түлеуге жәрдемдесу шаралары жүргізілген учаскелердегі табиғи түлеудің барысы өскіндерінің тығыз өсуіне байланысты салынған есептік алаңшаларды есептеу тәсілмен тексеріледі.
1) өскіні және өз өскіні қалың болған жағдайда (1 гектарға 10 мың данадан көп), есепке алу 4 х 2 метр мөлшерлі алаңшаларда жүргізіледі. Алаңшалардың барлық аудандарының қосындысы зерттелген учаскенің 0,5 пайызынан кем болмайды;
2) өскіні және өз өскіннің қалыңдығы орташа болған жағдайда (1 гектарға 3,1-10,0 мың дана) есепке алу мөлшері 10 шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі, аудандарының қосындысы зерттелген учаскенің - 1 пайызын құрайды;
3) өскіні және өз өскіні сирек болған жағдайда (1 гектарға – 3,0 метр данаға дейін) есепке алу мөлшері 20 шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі, аудандарының қосындысы зерттелген учаскесінің - 2 пайызын құрайды.
175. Орман астарындағы табиғи түлеудің барысын зерттеу - мөлшері 20 шаршы метр алаңшаларда жүргізіледі. Телімдегі алаңшалардың жалпы саны мына аудандарға байланысты алынады: 5 гектарға дейін – 15, 5 тен 10 гектарға - 25 дейін және 10 жоғары - 50 алаңша.
176. Телімдегі есептік алаңшалар біркелкі орналастырылады. Алаңшалардың бұрыштарында қазықтар қағылып, алаңшалардың реттік саны көрсетіледі.
177. Қайта есептеу ірілік дәрежесіне және пайда болуына байланысты бөлініп жүргізіледі. Жасы 2-ден асқан өз өскіннің (өскін) өсімталдық қабілеті есепке алынады. Бір түбірден өскен өскіндердің түлеуі бір дана, ал тамырдан шыққан өскін жеке дана болып алынады. Әрбір тұқым үшін бес жастық биіктік тобының жасы түбірге жақын жерінен кесіп жылдық шеңбері арқылы анықталады және ол өскіндердің саны 10 данадан кем болмайды.
Тұқымнан және тамырдан шыққан өскіндерге (түлеуді) қайта есептеу жеке-жеке жүргізіледі. Алынған мәліметтер табиғи түлеуді зерттеуге арналған карточкаға осы Ережеге 13 қосымша сәйкес жазылады.
178. Табиғи түлеуі мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кесу жұмыстарын жүргізу Ережелерінде келтірілген орманның табиғи түлеуін бағалау шкаласына сәйкес бағаланады.
179. Орман екпелерін зерттеудің мақсаттары:
1) олардың сапасы мен сақталу пайызын анықтау;
2) олардың жағдайын жақсарту шараларын жобалау;
3) олардың құрылуының технологиясы мен тиімді қолдану әдістеріне баға беру;
4) олардың алдағы тексеру кезеңіне тағайындалған құрылу әдістерін негіздеу;
5) орманды таксациялау кезінде орман екпелерінің жағдайы мен жерсініуіне дұрыс баға беруде орман орналастыру мамандарының көз мөлшерін жаттықтыру;

174. Обследование хода естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и на участках с проведенными мерами содействия естественному возобновлению производится перечислительными методами с закладкой учетных площадок, размер и количество которых зависит от густоты самосева (подроста):
1) при густом (более 10 тысяч, штук на 1 гектар) самосеве и подросте учет производится на площадках размером 4 х 2 м. каждая, суммарная площадь которых - не менее 0,5 процента обследуемого участка;
2) при самосеве и подросте средней густоты (3,1-10,0 тысяч штук на 1 гектар) - на площадках размером 10 квадратных м., их суммарная площадь - 1 процент обследуемого участка;
3) при редком самосеве и подросте (до 3,0 тысяч штук на 1 гектар) - на площадках размером 20 квадратных м., их суммарная площадь - 2 процента обследуемого участка.
175. Обследование хода естественного возобновления под пологом леса производится на площадках размером 20 квадратных м. Общее количество площадок на выделе в зависимости от его площади принимается равным: до 5 гектар - 15, от 5 до 10 гектаров - 25 и свыше 10 - 50 площадок.
176. Учетные площадки размещаются в выделе равномерно. По углам площадок устанавливаются колья с указанием на них номеров площадок в данном ряду.
177. Перечет ведется отдельно в разрезе их происхождения и категорий крупности. Учитываются только жизнеспособные семенные экземпляры самосева (подроста) в возрасте 2 года и более. При учете порослевого возобновления вся поросль от одного пня принимается за один экземпляр, а каждый корневой отпрыск считается отдельным экземпляром. Для каждой породы в пределах пятилетних групп высот определяется возраст путем подсчета годовых колец на срезе у шейки корня минимум у 10 экземпляров подроста. Перечет семенного и порослевого подроста (возобновления) производится раздельно. Данные перечета вносятся в карточку обследования естественного возобновления, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
178. Оценка естественного возобновления производится в соответствии со шкалами оценки естественного возобновления, приведенными в Правилах рубок.
179. Обследование лесных культур производится с целью:
1) определения процента их сохранности и качественного состояния;
2) проектирования мероприятий по улучшению их состояния:
3) оценки эффективности применявшихся методов и технологии их создания;
4) обоснования намечаемых на предстоящий ревизионный период способов их создания;
5) тренировки глазомера специалистами лесоустройства для правильной визуальной оценки состояния лесных культур и их приживаемости в процессе таксации леса;

6) олардың жағдайларын есепке алудың және баға берудің дұрыстығын қадағалау.
180. Өткен тексеру кезеңінде құрылған орман екпелерін тексеруді қажеттілігі және тексеру көлемі бірінші орман орналастыру кеңесінде келісіледі. Өлген екпе ормандарына жататын және жағдайлары күдікті орман екпелері мұқият тексеріледі.
Жинақталмаған орман екпелері жағдайларының сипаттамасы негізінен орман иеленушілері жүргізген түгендеу, көзбен баға беру нәтижелерінің дәлелденген мәліметтері бойынша алынады. Егер түгендеудің мәліметтері күдік тудырса, онда ол учаскелер нақты тексеріледі.
Қажет болған жағдайда, жоғары жастағы орман екпелері де тексерілуі мүмкін. Олардың жағдайлары тексеру кезеңіндегі орман екпелері сияқты бағаланады.
Орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелерінің сапалық жағдайлары табиғи өскен ағаштарды санамай, егілген ағаштарды ғана санау арқылы анықталады (берілген учаскеде табиғи өскен ағаштар болған жағдайда).
181. Жинақталмаған орман екпелерінің жерсінуі 25 пайыз және одан төмен болған жағдайда немесе орманмен қамтылған, жерлерге аударуға таксациялық көрсеткіштері сәйкес бірақ, толымдылығы 0,3 және одан төмен болса, олар бұрынғы жер түрлеріне жатқызылады (таза немесе табиғи жаңаруы аралас болса). Қанағаттанарлықсыз болған орман екпелері, құрамындағы табиғи жаңаруы 75 пайыздан көп болса, олар табиғи өскен балауса ағаштар деп есептеледі.
182. Орман екпелері мен орман орналастыру кезінде есептелген аудандары бойынша сәйкессіздіктер туралы мәліметтер және орман иеленушілерінің есептік мәліметтері салыстырмалы түрде орман екпелерін далалық есепке алу ведомосында осы Ережеге 11 қосымшаға сәйкес келтіріледі.
183. Орман екпелерін зерттеу тікбұрышты сынақ алаңдарындағы санақ арқылы жүргізіледі. Сынақ алаңының өлшемін анықтағанда онда басты тұқымның кемінде 100-150 отырғызу орнының болуы ескеріледі. Сынақ алаңының саны 3 гектар орман екпелерінде бір сынақ алаңы есебімен анықталады, бірақ бір учаскеде 3 алаңшадан кем болмайды. Сынақ алаңы басты тұқымның 4 қатарын алып жатады және тұқымдылардың орналасуының толық схемасы көрсетіледі.
Орман екпелерін, бұталап бекітілген құмды, егілген (отырғызылған) сексеуілді зерттеу кезінде орман екпелерін, қорғаныш орман алқаағаштарын, табиғи түлеуге жәрдемдесу шаралары жүргізілген аудандарды түгендеу және балауса ағаштарды құнды алқааағаштар категорияларына енгізу жөніндегі техникалық нұсқаулар басшылыққа алынады.

6) контроля за правильностью их учета и оценки состояния.
180. Необходимость обследования лесных культур, созданных в прошедшем ревизионном периоде, и объемы их обследования согласовываются на первом лесоустроительном совещании. В первую очередь подлежат обследованию лесные культуры, состояние которых вызывает сомнение в их успешности и находящихся на грани отнесения их к погибшим.
Характеристика состояния несомкнувшихся лесных культур принимается, в основном, по данным их инвентаризации, проводимой лесовладельцем с подтверждением результатов данными глазомерной оценки. При возникновении сомнений в достоверности данных инвентаризации такие участки подлежат обследованию в натуре.
Обследуются также лесные культуры старших возрастов. Оценка их состояния производится по тем же критериям, что и для лесных культур ревизионного периода.
Качественное состояние лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, определяется только по культивируемым древесным породам без учета древесных пород естественного происхождения, если такие имеются на участке созданных лесных культур.
181. Несомкнувшиеся лесные культуры с приживаемостью 25 процентов и менее, лесные культуры, достигшие таксационных показателей, достаточных для перевода их в покрытые лесом угодья, но с полнотой 0,3 и менее (чистые или с примесью естественного возобновления), относятся к тому виду угодий, на котором они были созданы. Неудовлетворительные лесные культуры при доле участия естественного возобновления более 75 процентов от их общего состава, таксируются как молодняки естественного происхождения.
182. Данные о лесных культурах и причины расхождений в площадях, учтенных лесоустройством, и в сравнении с данными их учета лесничествами и лесовладельцем отражаются в Ведомости полевого учета лесных культур по форме согласно приложении 11 к настоящим Правилам.
183. Обследование лесных культур производится путем их перечета на пробных площадях прямоугольной формы. Размер пробной площади определяется из расчета произрастания на ней не менее 100-150 посадочных мест растений главной породы. Количество пробных площадей устанавливается из расчета одной пробной площади на 3 гектаров площади лесных культур, но не менее 3 площадок на участке. Пробные площади охватывают не менее четырех рядов главной породы и отражают полную схему смешения пород.
При обследовании лесных культур, зашелюгованных песков, посевов и посадок саксаула необходимо руководствоваться действующими техническими указаниями по проведению инвентаризации лесных культур, защитных лесных насаждений, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и вводу молодняков в категорию ценных древесных насаждений.

184. Орман екпелерін зерттеген кезде:
1) жасы егілген жылдан бастап басты тұқым бойынша алынады. (ірі және тамыр жүйесі жабық, тікпе көшет материалдарымен өсірілген орман екпелерін қосып алғанда);
2) жерсінуі (сақталуы) әр тұқым бойынша жеке және жалпы орташа есеппен есепке алынады. Өсімтал және бұталы тұқымдылар есепке алынады, бірақ орман екпелерінің өнімділігіне баға берген кезде есепке алынбайды;
3) екпелер қатарлы болған жағдайда отырғызу орнындарының саны мен өлген ағаштардың саны белгіленген алаңшалардағы егілген даналар саны бойынша есепке алынады;
4) зақымданған даналар санақ жүргізген кезде зақымдану түрлеріне (зиянкестер, аурулар, мал, жабайы аңдар) бөлінеді және есепке алған кезде жартылай мөлшерде есептеледі;
5) санақ нәтижелері арнайы карточкаларға осы Ережеге 14 қосымшаға сәйкес жазылады.
185. Орман екпелерінің өсуі жинақталмаған және жинақталған орман екпелері үшін осы Ережеге 1-қосымшаның 9 кестесіндегі көрсеткіштер бойынша бағаланады.
Орман екпелері малмен, жабайы аңдармен, зиянкестермен немесе аурулармен қатты зақымданғанда (өсімталдығын жоймай тұрғанда), оларды сапасы бір сатыға төмендеуі мүмкін (өсімдіктердің 50 және одан жоғары пайызы). Орман екпелерінің сапасына баға берудің қосымша ерекшеліктері осы Ережеге 15 қосымшада келтірілген.
3. Параграф. Орманды таксациялау кезінде алқаағаштардың орман патологиялық және санитарлық жағдайын бағалау
186. Орманды таксациялау кезінде алқаағаштардың санитарлық және орман патологиялық жағдайлары көзмөлшермен анықталады, ал қажет болған жағдайда - өлшеу-санақ жүргізу әдісімен анықталып арнайы карточкалар осы Ережеге 16 қосымшаға сәйкес толтырылады.
187. Алқаағаштарды көзмөлшермен таксациялау кезінде сүрекдіңдердің зиянкестер, аурулар, өрттер, апаттар ықпалының, тұяқты жануарлар, кеміргештер, өндіріс қалдықтары және басқа да факторлардан зақымдалу дәрежесі және өте зиянды зиянкестер мен аурулардың ошағы анықталады.
Әр телімде қураған ағаш пен шырпылардың қоры, сүрекдіңнің зақымдану дәрежесі және зақымданған ағаштардың орналасуының сипаттамасы анықталады. Зақымданудың, сүрекдіңнің қурап қалуының және қоқыстардың жиналуының себептері, зиянкестер мен аурулардың түрлік құрамы анықталады.
Арнайы санитарлық-сауықтыру және орманды қорғау шаралары тағайындалады.
188. Қурап бара жатқан және жаңа қураған ағаштардың бағалануы таксация карточкасында тұқымы, биіктігі тауарлығы, 1 гектарғы қоры, зақымдану себебі көрсетіліп келтіріледі.
тауарлық сапасын толығымен жоғалтқан ескі қураған ағаштың 1 гектарға ғана қоры көрсетіледі;
желсұлама, дауылсұлама және табиғи шөмшектер таксация жүргізген кезде қоқыс ретінде есептеліп, тек жалпы және өтімді қоры көрсетіледі.

184. При обследовании лесных культур:
1) возраст принимается по главной породе с года посадки (включая лесные культуры, созданные крупномерным посадочным материалом и с закрытой корневой системой);
2) приживаемость (сохранность) учитывается по каждой породе в отдельности и в целом как средневзвешенная. Подгоночные и кустарниковые породы учитываются, но при оценке успешности лесных культур в расчет не принимаются;
3) учет ведется по числу посадочных мест при рядовых культурах и по числу посаженных экземпляров в площадках (гнездах) с отметкой количества погибших экземпляров;
4) поврежденные экземпляры подразделяются при перечете по характеру причин повреждений вредителями, болезнями, скотом, дикими животными и при расчетах учитываются в половинном размере;
5) результаты перечетов заносятся в карточки обследования лесных культур по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
185. Оценка успешности сомкнувшихся и несомкнувшихся лесных культур производится по показателям, приведенным в таблице 10 приложении 1 к настоящим Правилам.
В случаях, когда лесные культуры имеют значительные повреждения скотом, дикими животными, вредителями или болезнями (не до степени прекращения роста), оценка их качества может снижаться на одну ступень (50 и более процентов растений). Некоторые дополнительные особенности оценки качества лесных культур приведены в приложении 15 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Оценка лесопатологического и санитарного состояния
насаждений при таксации леса
186. Санитарное и лесопатологическое состояние насаждений при таксации леса определяется глазомерно, а при необходимости измерительно-перечислительным методом с заполнением специальной карточки обследования санитарного состояния насаждения по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
187. При глазомерной таксации насаждений определяется степень повреждения древостоев вредителями и болезнями, пожарами, стихийными воздействиями, копытными животными и грызунами, промышленными выбросами и другими факторами, выявляются очаги наиболее опасных видов вредителей и болезней.
В каждом выделе определяется запас сухостоя и валежа, степень повреждения древостоя и характер размещения поврежденных деревьев. Устанавливаются причины повреждений, усыхания древостоя и накопления захламленности, видовой состав вредителей и болезней. Назначаются соответствующие санитарно-оздоровительные и лесозащитные мероприятия.
188. Оценка усыхающих деревьев и свежего сухостоя приводится в карточке таксации с указанием породы, высоты, товарности, запаса на 1 гектар, причин повреждений.
Для старого сухостоя, полностью утерявшего товарные качества, указывается только запас на 1 гектар.
Ветровал, бурелом и естественный валеж при проведении таксации учитываются как захламленность, с указанием только общего и ликвидного запаса.

189. Орманды таксациялау кезінде зақымданған учаскелерге ескерту қағазы осы Ережеге 17 қосымшаға сәйкес толтырылады. Ондамыналар көрсетіледі:
1) жібек құрты, сібірлік, қарағайлық және жұпсыз жібек құрттары, қарағайлы және жапырақ кескіш құрттары;
2) май құртына және Шютте типтес ауруларына шалдыққан орман екпелері;
3) саңырауқұлақ ауруларының таралу ошағы (опенка, томарқұлақ, қарағайқұлақ);
4) орындаушыға зақымдану себептері белгісіз немесе орман зиянкестері мен ауруларының түрін анықтай алмаған телімдер.
Ескерту қағазы орман орналастыру партиясының бастығына немесе орманшыға беріледі.
190. Орман зиянкестері мен ауыруларының көп тараған ошақтары табылған орман орналастыру объектілерінде арнайы орман патологиялық зерттеу жүргізіледі. Бұл жұмыстар бөлек жобаланады және қаржыландырылады және арнайы нұсқаулар бойынша жүргізіледі. Зерттеу жүргізудің әдісі мен көлемі объектіні орман орналастыруды жүргізуге дайындау кезінде анықталады.
191. Сүрекдіңнің санитарлық жағдайын зерттеу әр телімде 10-20 реласкопиялық алаңшаларды салу арқылы жүргізіледі. Әр басым тұқымы бойынша 50-ден кем емес телім зерттеледі.
Зерттеу нәтижелері алқаағаштардың санитарлық жағдайын зерттеу карточкасына осы Ережеге 16 қосымша сәйкес енгізіледі.
Есепке алу алаңшаларының саны зерттелетін телімнің ауданы мен алқаағаштардың толымдылығына байланысты анықталады (осы Ережеге 1-қосымшаның 10-кестеге).
Есепке алу алаңшаралары телім бойынша біркелкі орналысады.
192. Алаңшалардағы ағаштарды есеке алу төменде көрсетілген, олардың жағдайы санат баллдары бойынша жүргізіледі.
1. - әлсіреу белгілері жоқ;
2. - әлсірегендер;
3. - қатты әлсірегендер;
4. - қурап бара жатқандар;
5. - жаңадан қураған ағаштар (осы жылғы);
6. - ескі қураған ағаштар (өткен жылдардағы);
7. Тарау. Орман орналастыру жұмыстарының аймақтық жағдайлары мен орманның мақсатты қызметіне байланысты ерекшеліктері
1. Параграф. Таулы аймақтардың орман қоры
193. Орман қоры жерлерін таулы жерлерге жатқызу облыстық әкімшілік пен Орман қорларын таулы жерлерге жатқызу туралы техникалық нұсқауға және осы Ережеге 18 қосымшаға сәйкес бекітіледі.
194. Таулы ормандардағы орман шаруашылығын жүргізудің негізгі мақсаттары болып мыналар табылады:
1) орман қорын тиімді сарқылмастай пайдалану. Осы пайдаланулар орманның қорғаныш, су қорғау, және басқа экологиялық функцияларын күшейтуді және сақтауды қамтамасыз етеді;
2) орманмен қамтылмаған жерлердегі ормандардың тез және сенімді қайта түлеуі мен эрозиялық процестердің дамуын тоқтату мақсатында зақымданған алқаағаштарды қалпына келтіру, қылқанды ағаштардың сақталу аудандарын ұлғайту (шырша, самырсын, майқарағай, балқарағай, қарағай);

189. При таксации леса на пораженные участки заполняется сигнальный листок о выявленных вредителях и болезнях по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Сигнальный листок передается начальнику лесоустроительной партии или лесничему.
190. В объектах лесоустройства, где выявлены очаги массового размножения вредителей или поражения болезнями, может назначаться специальное лесопатологическое обследование.
191. Обследование санитарного состояния древостоев производится путем закладки реласкопических площадок в каждом 10-20 выделе. По каждой преобладающей породе обследуется не менее 50 выделов.
Данные обследований заносятся в карточку обследования санитарного состояния насаждения по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Количество учетных площадок, подлежащих закладке на выделе в зависимости от его площади и полноты насаждения устанавливается согласно таблице 10 приложении 1 к настоящим Правилам.
Учетные площадки по выделу размещаются равномерно.
192. На площадках учет деревьев производится по нижеприведенным баллам категорий их состояния:
1 - без признаков ослабления;
2 - ослабленные;
3 - сильно ослабленные;
4 - усыхающие;
5 - свежий сухостой (текущего года);
6 - старый сухостой (прошлых лет).
Глава 7. Особенности проведения полевых лесоустроительных работ
в зависимости от региональных условий
и целевого назначения лесов
Параграф 1. Лесной фонд горных территорий
193. Отнесение земель лесного фонда к горным утверждается в соответствии техническому указанию согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
194. Основными целями ведения лесного хозяйства в горных лесах являются:
1) рациональное, неистощительное пользование лесным фондом способами, обеспечивающими сохранение и усиление их защитных, водоохранных и других экологических функций;
2) быстрое и надежное возобновление леса на лесных не покрытых лесом угодьях и восстановление расстроенных насаждений в целях предотвращения развития эрозионных процессов, сохранения и увеличения площадей насаждений хвойных пород (ели, пихты, лиственницы, сосны, кедра);

3) Тау беткейлеріндегі орманды ортаны тұрақты сақтау.
195. Орман орналастыру жұмыстары кезінде әртүрлі жастағы алқаағаштардың дұрыс таксациялануына, орман екпелерінің жағдайын және орманның табиғи түлеуін зерттеуге, орман шаруашылығын жүргізуге, басты мақсаттағы кесу тәсілдеріне, ағаш дайындаудың және қолданатын техниканың технологиясына және су режиміне ерекше көңіл бөлінеді.
Ерекше қорғалатын орман учаскелері бөлініп алынады. Бұл учаскелерде басты мақсаттағы кесулерге тыйым салынады.
196. Таулы жағдайларда орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері болып мыналар табылады:
1) орамдардың шекаралары табиғи жиектерге байланыстырылады, олар: тау беткейлері, өзендер, жылғалар, сайлар, соқпақтар және жолдар. Тік бұрышты орам тармақтары тек жазықтау немесе табиғи жиектері жоқ жерлерде жасалады. Республиканың барлық таулы ормандарында орам тармақтары бастапқы орам орналастыру кезінде жасалған және ол сол кезден өзгеріссіз келе жатыр. Сондықтан олар аймақтық органдардың рұқсатымен ғана өзгертіледі;
2) орамдық және сілтегіш бағаналар жақсы көрінетін, қар көшкіні, су тасқыны және көлік бұзып кетпейтіндей жерлерге орнатылады;
3) ормансыз (таулы қыраттар), кесілген ағаштарды жеткізуге қолайсыз жерлерге орамдық діңгектердің орнына тастардан үйіп жасаған тумбалар немесе жеке тұрған ірі тас қойылады;
4) таулы ормандарды аэрофотосуретсіз орналастыру ерекше жағдайларда ғана, өкілетті органдардың рұқсатымен жүргізіледі;
5) таулы жерлердегі орман алқаптарының орналасуы мен өткен орман орналастырудағы планшеттер мен топокартадағы телім сүлбелерінің тез табылатынын ескере отырып, жаңа аэрофотосурет жоқ болған жағдайларда да орман таксациялық жұмыстарын бағалық нысаналарды шаппай-ақ жүргізіледі;
6) таксациялық телімдердің шекаралары негізгі жер бедері элементтеріне байланыстырылады (беткейлердің тіктігі және экспозициясы, теңіз деңгейінен биіктігі).
Дешифрлық әдіспен дүрбінің көмегімен қарама-қарсы тас үгінділерінен, жартасты жерлерден, басқа да ормансыз және орманмен қамтылмаған жерлерден қарап таксациялауға болады. Алқаағаштардың құрамын, толымдылығын және телім пішінін анықтау үшін таксация жүргізуге болады;

3) постоянное сохранение лесной среды на горных склонах.
195. При лесоустроительных работах особо тщательно таксируются разновозрастные насаждения, изучаются происходящие процессы естественного возобновления леса и состояния лесных культур, изучается опыт ведения лесного хозяйства, особенно в отношении способов проведения рубок главного пользования, технологии лесозаготовок и применяемой техники и ее влияния на лесовосстановительные и эрозионные процессы, водный режим, выделяются особо защитные участки леса, в которых не допускается проведение рубок главного пользования.
196. Отличительными особенностями производства лесоустроительных работ в горных условиях являются:
1) квартальная сеть приурочивается к естественным рубежам, которыми могут служить хребты, реки, ручьи, сухие саи, тропы, дороги и другие, ясно выраженные ориентиры. Прямоугольная квартальная сеть может разбиваться в исключительных случаях при сглаженном горном рельефе и невозможностью установления ее по естественным рубежам из-за отсутствия ясно выраженных ориентиров. Учитывая, что квартальная сеть для всех горных лесов республики установлена при первичном лесоустройстве и остается неизменной на протяжении нескольких ревизионных периодов, ее изменение может допускаться в исключительных случаях с разрешения территориального органа;
2) квартальные и указательные столбы устанавливаются на хорошо видимых местах, где они не будут повреждаться снежными лавинами, паводковыми или ливневыми водными потоками, транспортом;
3) на обширных безлесных пространствах и горных плато, куда доставка древесины для изготовления столбов затруднена, квартальные столбы могут заменяться тумбами, выложенными из камней, или в их качестве могут использоваться отдельно стоящие крупные камни;
4) устройство горных лесов без аэрофотоснимков допускается в исключительных случаях;
5) учитывая разрозненный характер расположения лесных массивов на горных территориях и возможности свободного опознавания контуров выделов на планшетах прошлого лесоустройства или топокартах, даже при отсутствии аэрофотоснимков нового залета допускается производство лесотаксационных работ без прорубки визиров;
6) границы таксационных выделов увязываются с основными элементами рельефа (экспозицией и крутизной склонов, высотой над уровнем моря). Допускается таксация дешифровочным методом с дополнительным осмотром с помощью бинокля с противоположного склона гольцов, каменистых осыпей, россыпей, скалистых обнажений и других нелесных и не покрытых лесом лесных угодий, а для насаждений - уточнение их состава, полноты и контуров выделов;

7) таксациялық телімдерді орналастыру үшін қосымша негіз болып мыналар табылады: тік беткейлер тобы, эрозиялық процестердің дамуы, топырақтың қуаты, тастардың жер бетіне шығу пайызы;
8) беткейлерді тіктік топтарына бөлу Орман кесу ережелеріне сәйкес жүргізіледі, сонымен қатар беткей тіктігінің орташасы әр телім үшін 50 градус дәлдікпен анықталады;
9) орманды таксациялау кезінде тау мелиоративтік қор учаскелері анықталады. Ауданы мен мөлшеріне байланысты тау мелиорациясы туралы арнайы іздестіру және жобалау шараларын жүргізу мәселелері шешіледі;
10) таксацияланатын учаскелердің ерекшеліктерін сипаттау кезінде мына қосымшалар көрсетіледі:
беткейлердің тіктігі және экспозициясы градус бойынша (біріншіден кесу тәсілін анықтау үшін);
орманды және ауыл шаруашылық жерлерге арналған тастары бетіне шығып жатқан жерлердің пайызы;
топырақтың эрозиялануы және оның қарқындылығы (күшті, орташа, бәсең);
мал бағудың табиғи түлеуге және топырақ эрозиясының дамуына әсер етуі;
11) таулы жерлерге көліктің және сүйреуге арналған техниканың жетуін анықтайтын амалдар бірінші орман орналастыру кеңесінде машина – тракторлық паркті қазіргі жағдайда пайдалану тәжірибесі мен оның алдағы тексеру кезеңінде техникамен қамтамасыз етілуін ескере отырып, шешіледі;
12) зиянкестер мен ауруға шалдыққан алқаағаштарды немесе оларды жаппай таралуын анықтағанда, сол жерлерге жету мүмкіндігі белгіленеді, сонымен бірге беткейлердің тіктігі жер бедерінің сипаттамасын және басқа да жер бетінен және әуеден күрес жүргізуде қолдануға арналған факторлар, сондай-ақ тік ұшақ үшін ұшып-қону алаңшаларын салуға болатын учаскелер анықталады;
13) беткейлердің тіктігі 20 градус және одан жоғары болса, көлденең қима аудандарының қосындысы және алқаағаштардың толымдылығы беткейлердің физикалық жоғарғы қабатына байланысты көзбен көріп анықталады.
Кейін оның горизонталды жобасына түзету коэффициенті енгізіледі. Таксация карточкаларына түзету коэффициенті арқылы тексерілген толымдылық жазылады.
Әр тұқымдылар бойынша толымдылық өлшеуішпен анықталған көлденең қималар ауданы (шаршы метр) тиісті түзету коэффициентіне көбейтіледі, ол беткейлердің тіктігіне арнайы белгіленген коэффициенті болып табылады, ал алынған мәліметтер бойынша телімдегі толымдылықтардың қисындылары анықталады осы Ережеге 1-қосымшаның 11-кестесі.
197. Сынақ алаңдарын салу ерекшеліктері. Қандай да болмасын сынақ алаңдары (тікбұрышты және таспалы) ұзын жағы таксациялық телімді шатқалды жағалай көбірек қашықтықта қиып өтетіндей есеппен жасалады (перпендикуляр бойымен көлденеңге қарай). Үлкен телімдерде сынақ алаңдары ені 20 м кем емес болып саналады және сынақ алаңдары үшін анықталған стандарт бойынша қажетті ағаш саны болады.
Осындай сынақ алаңдары ұзындығы 100 метр кем емес бірдей екі секцияға бөлінеді де 200 градусқа дейінгі тік жерде орналасады, ал ұзындығы 50 метр кем емес болса 200градус жоғары жерде болады. Секцияның ұзын жағы шатқалды жағалай бағытталады. Сынақ алаңының ішіндегі таксациялық көрсеткіштердің өзгеруін айқындау үшін әр секция бойынша жеке биіктік графигі жасалады және ағаштар саналады. Көлденең қималар аудандарының қосындысы сүрекдіңнің толымдылығы мен қоры туралы мәліметтер шатқалдың физикалық ауданы үшін, сондай-ақ горизонталға қайта санау үшін анықталады.
100 градус және одан жоғары градуста орналасқан сынақ алаңдары секцияларының аудандары горизонталды жағдайға келтіріледі. Ол үшін сызықтың шатқалды бойлай өлшенген ұзындығы, горизонталды жағдайға осы Ережеге 1-қосымшаның 12-кестесіндегі мәліметтерге сәйкес ауыстырылады.

7) дополнительным основанием для установления таксационных выделов, кроме обычных являются группа крутизны склона, степень развития эрозионных процессов, мощность почв, процент выхода на поверхность камней;
8) разделение склонов на группы крутизны производится в соответствии с Правилами рубок леса при этом средняя крутизна склона для каждого выдела определяется с точностью 5 градусов;
9) при таксации леса выявляются участки горномелиоративного фонда.
В зависимости от их размеров и площади решается вопрос о необходимости проведения специальных изысканий и проектирования мероприятий по горной мелиорации;
10) при описании особенностей таксируемого участка дополнительно указываются:
экспозиция и крутизна склона в градусах (в первую очередь для определения способа рубки);
процент поверхности, занятой выходами горных пород (для лесных и сельскохозяйственных угодий);
наличие эрозии почв и ее интенсивность (сильная, средняя, слабая);
влияние пастьбы скота на естественное возобновление и развитие эрозии почв;
11) придержки по определению доступности горных склонов для транспортных и трелевочных средств устанавливаются на первом лесоустроительном совещании с учетом опыта эксплуатации машинно-тракторного парка в данных условиях и перспектив оснащения его техникой в предстоящем ревизионном периоде;
12) при выявлении насаждений, пораженных вредителями и болезнями, или очагов их массового распространения, отмечается степень доступности участков с учетом крутизны склонов, характера рельефа и других факторов для применения наземных и авиационных средств борьбы. Отмечаются также участки, на которых возможно устройство взлетно-посадочных площадок;
13) при крутизне склонов 20 градусов и более сумма площадей поперечных сечений и полнота насаждений определяются в натуре на физическую поверхность склона, с введением в последующем поправочного коэффициента на его горизонтальную проекцию. В карточку таксации вносится полнота, откорректированная через поправочный коэффициент.
Определенная полнотомером площадь поперечных сечений отдельно по каждой составляющей породе (в квадратных м.) умножается на поправочный коэффициент, определенный для соответствующей крутизны склона, и по полученному произведению определяется суммарная полнота на выделе согласно таблице 11 приложении 1 к настоящим Правилам.
197. Особенности закладки пробных площадей. Пробные площади любого назначения (прямоугольные и ленточные) закладываются с таким расчетом, чтобы длинная сторона пробы пересекала таксационный выдел на возможно большем протяжении вдоль склона (по перпендикуляру к горизонтали). В крупных выделах пробные площади закладываются в виде узких лент, шириной не менее 20 м. и с наличием минимально необходимого количества деревьев. Такие пробные площади разделяются на равные секции длиной не менее 100 м. на склонах с крутизной до 20 градусов и не менее 50 м. на склонах с крутизной свыше 20 градусов. Длинная сторона секций направляется вдоль склона. Перечет деревьев и составление графиков высот производится отдельно по каждой секции с тем, чтобы выявить в пределах пробной площади возможные изменения таксационных показателей, связанные с разницей в абсолютных высотах отдельных частей выдела или неравномерностью крутизны склона. Данные о суммах площадей поперечных сечений, полнотах и запасах древесины определяются как для физической площади склона, так и в пересчете на горизонтальную.
Площади секций пробных площадей, расположенных на склонах крутизной 10 градусов и более приводятся в горизонтальное положение.В этих целях длина линий, измеренных вдоль склона, в натуральном проложении переводится в горизонтальное проложение согласно данным, приведенным в таблице 12 приложении 1 к настоящим Правилам.

Көлденең қиманың ауданы, 1 гектардағы қоры мен толымдылығы горизонталды жағдайға аударылып анықталады. Түзету кестелерін қолданған кезде горизонталды жағдайға тек көлденең қималар ауданының қисындысы келтіріледі, ал 1 гектарғы қоры мен толымдылығы кестелер арқылы алқаағаштардың орташа биіктігіне және көлденең қима аудандарының қисындысына байланысты анықталады.
198. Орман орналастыру жобасын сапалы жазу үшін орман өсіру жағдайларын сипаттау және орналастыру объектісіндегі орман пайдалану және орман шаруашылығын жүргізу ерекшеліктері туралы мәліметтерді жинау кезінде төмендегідей мәліметтер зерттеледі және талданады;
1) вертикалды аймақтың сипаттамасы орман өсу жағдайларының және жер бедерінен орман құрамының тәуелді болуы, теңіз деңгейінен биіктігі және беткейлердің экспозициясы;
2) ормандардың қорғаныштық қасиеті, табиғи апаттар туралы мәліметтер (сел, қар көшкіндері, су басып қалған жерлер) және олардың пайда болу пункттері;
3) мал бағатын жерлерді тиімді пайдалану туралы мәліметтер және эрозиялық процестердің пайда болуына мал бағудың теріс ықпал ету факторлары;
4) эрозиялық процестердің қарқынды даму орындары;
5) орманды қалпына келтіру және пайдаланатын кесу тәсілдері, кеспеағашты өңдеу әдістері, сүректі сүйреу және тасу әдістері, қолданатын ағаш дайындау техникасы және жұмыс технологиясы;
6) климаттық және гидрологиялық жағдайлар, ормандылықтың өзгеруіне байланысты минералды су көздерімен тау суларының пайда болуы;
7) орман және ауыл шаруашылығының ерекшіліктері;
8) орман алқаптарына жету, сүректі көлікпен тасымалдау және сумен ағызу жағдайлары;
9) ағаш кесу, мал бағу, мал айдап өту салдарынан болатын өзгерістер, эрозиялық процестердің дамуына және топырақтың жағдайына сүйек тасымалдаудың, дайындау әдістерінің әсер етуі. Шатқалдардағы орман ортасын сақтауға және топырақ жамылғысының құрылымының бұзылуын болдырмауға бағытталған шаруашылық іс әрекеттер мәселесі мен орман екпелерін отырғызуға топырақты дайындау, орманды пайдалану жөнінде нұсқаулар беріліп, нәтижелер шығарылады.
199. Табиғи түлеуді зерттеу кезінде баға беруге және талдауларға ерекше назар аударылады:
1) орманмен қамтылмаған орманды жерлердегі және орман астарындағы табиғи түлеудің жағдайы, ағаш екпелерінің жоғарғы шекарасы мен таралуы;
2) әртүрлі кесу әдістеріндегі және түрлі орман өсіру жағдайларындағы құнды және нашар түлейтін қылқанды тұқымдылардың табиғи түлеуінің жағдайы мен динамикасы;
3) табиғи түлеуге малды айдап өтудің және бағудың әсер етуі;

Площадь поперечных сечений, полнота и запас на 1 гектар определяются в переводе на горизонтальное положение. При использовании корректировочных таблиц в горизонтальное положение приводится только сумма площадей поперечных сечений, а полнота и запас на 1 гектар определяются по таблицам в зависимости от средней высоты насаждений и суммы площадей поперечных сечений.
198. Для качественной разработки лесоустроительного проекта, при сборе материалов, характеризующих лесорастительные условия и особенности ведения лесного хозяйства и лесопользования в устраиваемом объекте, изучаются и анализируются:
1) характер вертикальной зональности, зависимость лесорастительных условий и состава лесов от особенностей рельефа, высоты над уровнем моря и экспозиции склонов;
2) защитное значение лесов, сведения о стихийных бедствиях (сели, лавины, обвалы, наводнения) с указанием исходных пунктов их образования;
3) сведения по рациональному использованию пастбищных угодий и факторы, снижающие отрицательное влияние пастьбы скота на возникновение эрозионных процессов;
4) места интенсивного развития эрозионных процессов;
5) применяемые способы рубок и лесовосстановления, методы разработки лесосек, способы трелевки и вывозки древесины, применяемая лесозаготовительная техника и технология работ;
6) климатические и гидрологические условия, изменения в дебите горных рек и минеральных источников в связи с изменением лесистости, а также возраста и породного состава лесов;
7) характерные особенности лесного и сельского хозяйства;
8) доступность лесных массивов, условия вывозки древесины сплавом и сухопутным транспортом;
9) изменения, происшедшие в результате вырубки леса, пастьбы и прогона скота, влияние различных способов заготовки, трелевки и вывозки древесины на развитие эрозионных процессов и состояние почв. Делаются выводы и даются рекомендации по способам лесопользования, подготовки почвы под лесные культуры и по другим вопросам хозяйственной деятельности, направленные на предотвращение нарушений структуры почвенного покрова и сохранение лесной среды на крутых склонах.
199. При обследовании естественного возобновления особое внимание уделяется анализу и оценке:
1) состояния естественного возобновления под пологом леса и на лесных не покрытых лесом угодьях, особенно по верхней границе распространения древесной растительности;
2) динамики и состояния естественного возобновления ценных и трудно возобновляющихся хвойных пород в различных лесорастительных условиях при разных способах рубки;
3) влияния пастьбы и прогона скота на естественное возобновление;

4) табиғи түлеуге сүрек сүйреудің және тасымалдаудың, әртүрлі кесу тәсілдерінің, ағаш дайындауда пайдаланылатын техника мен жұмыс технологияларының әсер етуі;
5) табиғи түлеудің шатқалдардың тіктігі мен экспозициясына тәуелді болуы.
2. Параграф. Шөл және шөлейт жерлердегі орман қоры
200. Сексеуіл және тоғай ормандарындағы объектілердің аумағын орамдарға бөлу үшін тікбұрыш пішінді, сондай-ақ табиғи белгілерді шекара ретінде қолданып бөлуге болады (тұрақты жолдар, электр жүйелерінің трассалары, су құбырлары, кеуіп кеткен су жолдары, тұзды жерлер мен тақырлар, құм көшкіндері және тағы басқалары).
201. Орамдық бағаналар темірбетоннан немесе темірден жасалады, бірақ жергілікті ағаштан да осы Ережеге 6 қосымшаға сәйкес жасауға болады.
202. Құрам формуласын анықтауда сексеуіл мен бұталарды араластыруға болмайды.
Егер сексеуілдің барлық жас топтарының толымдылығы 0,3 және одан жоғары болса, бұталардың толымдылығына қарамай-ақ оларды сексеуілге жатқызуға болады. Бұталар құрамында сексеуіл 2 бірлік болса, бұл телімдер бұталарға жатқызылады, ал сексеуіл жекелеген ағаштар деп көрсетіледі.
Өзінің құндылығы бойынша ақ сексеуіл бірінші орынға қойылады. Сексеуіл ормандары құрамында ақ және қара сексеуіл саны бірдей болса ақ сексеуіл бірінші орынға шығарылады.
Таза немесе аралас (ақ сексеуіл бірлігі 4 данаға дейін болғанда) жер эрозиясына төзімді, балшықты, сазды және тақыр тәрізді топырақтарда өсетін қара сексеуіл алқаағаштарында жаппай кеспеағашты кесу жүргізіледі.
Ол жерлерде қара сексеуілмен бірге ақ сексеуіл кесіледі. Құрамында ақ сексеуіл мен қара сексеуіл коэффициенті бірдей болған жағдайда немесе ақ сексеуіл көбірек болғанда, оларды кесуге тыйым салынады.
203. Сексеуіл ормандарының толымдылығы жергілікті толымдылық пен қорлардың стандартты кестелеріне сәйкес сексеуілдердің ұшар басы проекцияларының аудан қосындысы арқылы анықталады. Осыған байланысты сексеуіл бұталарының орташа диаметрінің орнына ұшар бастарының орташа диаметрі анықталады. Анықтау мына градациялар арқылы жүргізіледі:
диаметрі 3,2 метр болғанда – 20 сантиметр,
диаметрі одан үлкен болған жағдайда – 40 сантиметр.
204. Табиғи алқаағаш бастарының жинақталуына отырғызу (егу) схемасы сәйкес емес орман екпелері үшін, толымдылық критерилері отырғызылатын өсімдіктердің сақталу пайыздары бойынша сақталғандардың санына байланысты анықталады.
205. Осы алқаағаштардың биіктіктері мына градациялар арқылы анықталады:
биіктігі 2,5 метрге дейін - 0,1 метрге,
биіктігі 2,5 метрден жоғары - 0,5 метрге,
ал орташа қоры 1 гектарға – 1 текше метр градациясымен.

4) влияния различных способов рубок, трелевки и вывозки древесины, применяемой лесозаготовительной техники и технологии работ на естественное возобновление;
5) зависимости хода естественного возобновления от экспозиции и крутизны склонов.
Параграф 2. Лесной фонд полупустынь и пустынь
200. В саксауловых и тугайных лесах допускается разбивка территории объекта на кварталы как прямоугольной формы, так и с использованием в качестве границ кварталов естественных ориентиров (постоянно действующих дорог, линий электропередачи, трубопроводов, сухих русел, границ солончаков и такыров, гребней барханов и других).
201. Квартальные столбы изготавливаются, в основном, из железобетона или металла, но допускается также их изготовление из местных древесных пород по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
202. Смешение саксаульников и кустарников при определении формулы состава не допускается.
Независимо от густоты (полноты) кустарников, если полнота саксаула во всех группах возраста составляет 0,3 и более, такое насаждение относится к саксауловому. При наличии в составе кустарников до двух единиц саксаула, такие выделы относятся к кустарникам, а саксауловые деревья указываются как единичные.
По своей ценности на первое место ставится саксаул белый. При равных долях в составе саксаула белого и черного на первое место выносится саксаул белый.
В чистых и смешанных (до 4 единиц включительно белого саксаула) черносаксауловых насаждениях, произрастающих на устойчивых к ветровым эрозиям глинистых, суглинистых и такыровидных почвах, проводятся сплошнолесосечные рубки с уборкой как черного, так и белого саксаула. При равных коэффициентах в составе белого и черного саксаула или при большем коэффициенте в составе саксаула белого их рубка не допускается.
203. Полнота саксаульников устанавливается через сумму площадей проекций крон в соответствии с местными стандартными таблицами полнот и запасов. В связи с этим вместо средних диаметров для кустов саксаульников определяется средний диаметр кроны с градациями: 20 сантиметров - при диаметрах до 3,2 м. и 40 сантиметров - при больших диаметрах.
204. Для лесных культур, в которых схема размещения посадки (посева) не соответствует сомкнутости естественных насаждений, критерии полнот устанавливаются по проценту сохранности культивируемых растений, в зависимости от их сохранившегося количества.
205. Высоты этих насаждений определяются с градацией в 0,1 м. при высоте насаждения до 2,5 м. и 0,5 м. при высоте - более 2,5 м., а средний запас на 1 гектар - с градацией 1 кубических м.

206. Сексеуіл ормандарын таксациялау кезінде таксация карточкасында қорлар тығыз текше метр қойылады. Кестелі қор салмағын тығыз текше метр айналдыру үшін 1,0 коэффициенті қолданылады.
207. Сексеуіл ормандарын таксациялаудың ерекшеліктері:
1) жас класының ұзақтығы 5 жыл;
2) таксация кезінде қабаты анықталмайды;
3) ақ және қара сексеуілдің түлеуі Н.А.Пашковскийдің жасаған шкаласымен бағаланады;
4) жеке ағаштар мен сексеуілде күтіп-баптау үшін кесу жұмыстары жобаланбайды.
208. Шөлді жерлердегі орман орналастыру кезінде жайылымдарды нәтижелі пайдалану мен сексеуілді орманның түлеуіне шөп, ағаш, бұта өсімдіктерінің сақталуына жайылған малдың кері әсерін азайтуға арналған шараларды жобалауға ерекше көңіл бөлінеді. Көшпелі құмдарды тоқтатуға шаралар белгіленеді.
209. Шөлді және тоғайлы ормандардағы орман орналастырудың қосымша ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен нақтыланады.
3. Параграф. Санитарлық-гигиеналық және сауықтыру функцияларын орындайтын орман қоры аумақтары
210. Аталған орман қорына мына жерлер жатқызылады: елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерінің жасыл аймағы, қала ормандары және орман паркі.
Олар белгілі тәртіппен ауа бассейінінің тазалығын қамтамасыз ету, табиғи және антропогендік факторлардың қолайсыз әсерін азайту және халықтың демалуын және емделуін ұйымдастыру үшін қажет.
Осы ормандарды бөлу үшін қолданылатын стандарттар мен нормативтік құжаттар арқылы ауданы, орналасу жағдайы, орман қоры сипаттамасының талаптары шектеледі. Рекреациялық орман орналастыру жұмыстарының орман ортасының экологиясына әсерін азайту үшін күту және пайдалану ережелері пайдаланылады.
211. Осы аумақтағы орман қоры функционалды аймақтарға бөлінеді: еркін демалыс, серуендеу, жануарлар дүниесінің тыныштығы, тарихи, ғылыми-тарихи және тағы басқалары.
Аумақтың функционалдық бөлінуі мен рекреациялық мүмкіндігін анықтау үшін келіп кетушілер саналады.
212. Еркін демалу аймақтарында орман қорының ландшафтты таксациясын жүргізу кезінде әр телімнің ландшафт типі (көрінісін), рекреациялық, санитарлық-гигиеналық және эстетикалық құндылығы алқаағаштардың деградациясы мен төзімділігінің дәрежесі анықталады. Осымен қатар, өскіндері мен орман астары жамылғысына сипаттама беріледі. Алқаағаштардың барлық жас топтары үшін әрбір құраушы тұқымның орташа биіктігі мен диаметрі көрсетіледі.
Ландшафтты таксация көрсеткіштері таксациялық телімдердің қосымша ерекшеленуі үшін қажет. Орманды таксациялау кезінде функционалды аймақтарда демалушылар жиі баратын жерге рекреациялық маршруттар және көрінісі керемет жерлерде көру алаңшаларын, ал жалпы демалу орындарында көркейту шараларын жобалау үшін жол тармақтары мен кіші архитектуралық пішіндердің жағдайына сипаттама беріледі.

206. При таксации саксаульников в карточках таксации проставляются запасы в плотных кубических м.
Для перевода табличных весовых запасов в плотные кубических м. применяется коэффициент 1,0.
207. Особенности при таксации саксаульников:
1) продолжительность класса возраста 5 лет;
2) яруса при таксации не выделяются;
3) оценка возобновления для саксаула черного и белого;
4) уборка единичных деревьев и проведение рубок ухода в саксаульниках не проектируются.
208. При лесоустройстве пустынных лесов особое внимание уделяется рациональному использованию пастбищных угодий и проектированию мероприятий по снижению отрицательного влияния пастьбы скота на возобновление саксаульников максимально при сохранении древесно-кустарниковой и травянистой растительности. Намечаются мероприятия по закреплению движущихся песков.
209. Дополнительные особенности лесоустройства пустынных и тугайных лесов уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 3. Лесной фонд территорий, выполняющих преимущественно
санитарно-гигиенические и оздоровительные функции
210. К лесному фонду выполняющих преимущественно санитарно-гигиенические и оздоровительные функции относятся: зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений и городские леса и лесопарки.
Они выделяются в установленном порядке для обеспечения чистоты воздушного бассейна, смягчения отрицательного влияния неблагоприятных природных и антропогенных факторов на окружающую человека среду, а также для организации отдыха и лечения населения.
211. Лесной фонд указанных территорий может разделяться на функциональные зоны: активного отдыха, прогулочную, фаунистического покоя (резерватов), мемориальную, научно-историческую и другие.
Функциональное зонирование и определение рекреационной емкости территории производится на основании данных ее посещаемости.
212. В зонах активного отдыха проводится ландшафтная таксация лесного фонда, в процессе которой для каждого выдела определяется тип ландшафта (пейзажа), его рекреационная, санитарно-гигиеническая и эстетическая оценка, степень устойчивости (категории состояния) и деградации насаждений. Наряду с этим дается детальная характеристика подроста и подлеска. Для насаждений всех групп возраста указываются средние высоты и диаметры для каждой составляющей породы.
Показатели ландшафтной таксации служат дополнительными признаками при выделении таксационных выделов.
В процессе таксации леса на абрисе намечаются рекреационные маршруты, в функциональных зонах с высокой посещаемостью выявляются и намечаются "видовые точки", с которых открываются живописные пейзажи ближнего и дальнего плана, намечаются места массового отдыха для последующего проектирования мероприятий по их благоустройству, дается характеристика состояния имеющейся дорожной сети и малых архитектурных форм.

213. Демалушылардың жиі баратын жерлерінде, трасса бойындағы рекреациялық бағыттар мен демалушылардың көп жүретін жолдарындағы орман жолақтарында, бар ұсыныстар мен зерттеулерді пайдаланып, аумақтың эстетикалық қасиетін арттыруға бағытталған жобалау шараларының негізі болатын ландшафт түрінің оптималды қатынасы анықталады.
214. Демалуға арналған барлық мемлекеттік орман қоры санаттарындағы орман шаруашылық шаралары санитарлық-гигиеналық, эстетикалық қасиетін және алқаағаштардың биологиялық тұрақтылығын сақтауға, орман ортасының деградациясын болдырмауға, көркем ландшафттарды және орман пайдаланулардың рекреациялық жағдайын жақсартуға бағатталып арналған.
215. Көрсетілген мемлекеттік орман қоры санаттарындағы шаруашылық шаралар негізінен қорғаныш қасиеттері күшті, фитонцидтылығының деңгейі биік және газға төзімді, өнімі жоғары, сау алқаағаштарды өсіру арқылы орман ортасының біркелкі қалыптасуына бағытталған.
216. Аталған аумақтарда орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері ландшафттарды қалыптастыру үшін кесу жөніндегі нұсқаулармен реттеледі және бірінші орман орналастыру кеңесімен нақтыланады.
4. Параграф. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың орман қоры
217. Ерекше қорғалатын табиғи орман аумақтарына арнайы мақсатта белгіленген орман қоры жерлерінің ерекше қорғау тәртібі және шаруашылықты жүргізу тәртібі реттеулі экологиялық, ғылыми, мәдени және шаруашылық құндылығы ерекше ормандар жатқызылады.
Олардың негізгілері мыналар:
мемлекеттік табиғи қорықтар (биосфералық және сепортер - қорықтарын қосқанда);
мемлекеттік ұлттық табиғи парктер;
мемлекеттік табиғи резерваттар;
мемлекеттік табиғи парктер;
мемлекеттік қорықтағы аймақтар;
ғылыми маңызы зор, сонымен бірге генетикалық резерваттары бар орман учаскелері;
мемлекеттік табиғи орман ескерткіші;
аса бағалы орман алқабы;
жаңғақ кәсіпшілік аймағы;
жемісті орман алқаағаштары бар субальпі ормандары.
218. Ерекше қорғалатын аумақтардағы ормандарда шаруашылықты жүргізу мақсаты және ережесі белгілі тәртіппен қабылданған нұсқаулар бойынша анықталады.
Орман орналастыру кезінде пайдалану мақсатын есепке ала отырып, ормандағы ортаның флористикалық компонентерінің сипаттамасы беріледі биогеоценоздардың уақыты бойынша дамуын бақылау үшін сынақ алаңы салынады, өткізілген ғылыми зерттеу жұмыстарының сипаты мен бекітілген ережелердің бұзылуына талдау жүргізіледі, жануарлар дүниесі тіршілігіне керек қоректі жерлердің бонитировкасы жүргізіледі.
219. Қорғау тәртібі, ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру және басқа да ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандарды мәдени – ағарту, ғылыми, туристік және басқа да мақсатта пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңмен жүзеге асырылады.

213. В местах с высокой посещаемостью, в полосах леса вдоль трасс туристических маршрутов и дорог с активным движением потоков отдыхающих, с учетом имеющихся разработок и рекомендаций, определяется оптимальное соотношение типов ландшафтов, являющихся основанием для проектирования мероприятий, направленных на улучшение эстетических достоинств территорий.
214. Во всех категориях ГЛФ, предназначенных для отдыха, лесохозяйственные мероприятия обеспечивают повышение санитарно-гигиенических, эстетических свойств и сохранение биологической устойчивости насаждений, предотвращение деградации лесной среды, формирование живописных ландшафтов и создание благоприятных условий для рекреационного использования.
215. В указанных категориях ГЛФ хозяйственные мероприятия направляются, в основном, на формирование стабильной лесной среды путем выращивания высокопродуктивных, здоровых насаждений, обладающих высокими защитными свойствами, повышенной фитонцидностью и газоустойчивостью.
216. Особенности лесоустройства выполняющих преимущественно санитарно-гигиенические и оздоровительные функции, формирования ландшафтов уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 4. Лесной фонд особо охраняемых природных территорий
217. К лесам особо охраняемых природных территорий относятся земли лесного фонда специального целевого назначения с правовым режимом особой охраны и регулируемым режимом хозяйственной деятельности, имеющие особую экологическую, научную, культурную и хозяйственную ценность.
Основными из них являются:
государственные природные заповедники (включая биосферные и заповедники - сепортеры);
государственные национальные природные парки;
государственные природные резерваты;
государственные природные парки;
государственные заповедные зоны;
участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты;
государственные лесные памятники природы;
особо ценные лесные массивы;
орехопромысловые зоны;
лесоплодовые насаждения, субальпийские леса.
218. Цели, задачи и режим ведения хозяйства в лесах особо охраняемых природных территорий определяются:
С учетом их целевого назначения при лесоустройстве дается подробное описание всех флористических компонентов лесных сообществ, закладываются постоянные пробные площади для изучения развития биогеоценозов во времени, проводится детальный анализ нарушений установленного режима, характера проведенных научно-исследовательских работ, бонитировка кормовых угодий для обитающей фауны и другие.
219. Режим охраны, организация научной деятельности и использование лесов особо охраняемых природных территорий в культурно-просветительских, научных и туристических осуществляется в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".

220. Орман орналастыру кезінде белгіленген орман шаруашылық шаралары табиғи кешеннің сақталуына және антропогендік әсерден немесе табиғи апаттан бүлінген жағдайда қалпына келтірілуіне бағытталған.
221. Орман орналастыру жұмыстары ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандардың атқаратын міндеті мен функционалдық аймақтарға бөлінуіне байланысты. Орман орналастыру жұмыстары бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
222. Табиғи ескерткіштердегі орман орналастыру жұмыстарын жүргізгенде олардың қазіргі жағдайларының сипаттамасы, ескерткіштерге белгіленген тәртіптің орындалуы, оның күтілуі мен пайдаланылуы, оған қоса сақталуы және аумақтағы өсімдіктер тіршілігінің ұзақтығын қамтамасыз ету шаралары анықталады.
223. Ғылыми маңызы бар орман учаскелеріне ғылыми және оқу орындары мен тәжірибелі шаруашылықтарға бағынышты орман қоры жерлерінің бөлігі жатады. Олар тұрақты сынақ алаңдары мен басқа да тәжірибе учаскелерінің көбісі орналасқан жүйелі ғылыми және эксперименталды зерттеулер объектісі болып табылады.
Бұл ормандардағы далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері белгіленген және орындалатын эксперименталды жұмыстар мен ғылыми зерттеулердің тақырыбына байланысты бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Тапсырыс берушінің талабына байланысты тұрақты сынақ алаңы мен басқа да зерттеу объектілерінде орман орналастыру кезінде тапсырыс берушінің әдістемесі бойынша ол жердегі болған өзгерісті қайта санау, талдау жүргізіледі. Қажет болған жағдайда тапсырыс берушінің әдістемесі бойынша әр объектіде жаңа тұрақты сынақ алаңдары мен тәжірибе учаскелері, орман орналастыру белгілері мен, ақпарат тақталары жасалады және есепке алу құжаттары (паспорттар) толтырылады.
Өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметінің ақпаратын талдау кезінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік өндіріс жұмыстарының сипаттамасы мен көлемі зерттеледі. Осы құжаттар мен бақылауларды талдау негізінде зерттеу жұмыстарының нәтижесі бағаланады.
Осы объектілерде орман орналастыру жұмыстары орман алқабаның сақаталуы мен тарихи ландшафтты көрінісін қалпына келтіруге бағытталады. Орман алқабының аумағы тарихи қатынасы бойынша біркелкі ландшафтты учаскелерге бөлінеді. Оларда ландшафтты таксация, орман патологиялық зерттеулер, алқаағаштардың жағдайын зерттеп тану жүргізіледі.
224. Аса құнды орман алқабына тұқымдылар құрамы бойынша бірегей және күрделі табиғи жағдайда маңызды қорғаныштық функцияларын атқаратын алқаағаштар аумағы жатады.
Орман орналастыру белгілеген орман шаруашылық шаралары табиғи орман өсімдіктері жиынтығының сақталуына және олардың антропогендік әсерден немесе табиғи апаттан кейін тез қалпына келтірілуіне бағытталған.
Орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен реттеледі.
5. Параграф. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтары

220. Назначаемые при лесоустройстве лесохозяйственные мероприятия направляются на сохранение природных комплексов и их восстановление в случаях их нарушения антропогенными воздействиями или стихийными бедствиями.
221. Лесоустройство лесов особо охраняемых природных территорий проводится в соответствии с их целевым назначением и функциональным зонированием. Конкретизация лесоустроительных работ определяется первым лесоустроительным совещанием.
222. При лесоустройстве памятников природы дается характеристика их состояния на момент таксации, оценивается соблюдение установленного для памятников режима их содержания и использования, а также определяются мероприятия по обеспечению сохранности и долговечности растительности на их территориях.
223. К участкам, имеющим научное значение, относится часть земель лесного фонда, находящегося во владении лесных научных и учебных организаций и опытных хозяйств, где сосредоточена основная масса постоянных пробных площадей и других опытных участков, являющихся объектами систематических научных и экспериментальных исследований на длительную перспективу.
Особенности проведения полевых лесоустроительных работ в этих лесах, исходя из их назначения и выполняемой в них тематикой экспериментальных работ и научных исследований, уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Исходя из требований заказчика, на постоянных пробных площадях и других исследовательских объектах лесоустройством по методике заказчика может производиться повторный перечет и анализ происшедших изменений. При необходимости также по методике заказчика могут закладываться новые постоянные пробные площади и опытные участки с соответствующим оформлением их лесоустроительными знаками, информационными стендами и составлением необходимых учетных документов (паспортов) на каждый объект.
При анализе информации о хозяйственной деятельности за прошедший ревизионный период детально изучается характер и объемы научно-исследовательских и опытно-производственных работ. На основе анализа этих материалов и натурных наблюдений дается оценка результативности проведенных исследований.
Лесоустройство этих объектов направляется на сохранение и восстановление мемориального (исторического) ландшафтного облика лесных массивов. Территория лесных массивов разделяется на однородные в мемориальном отношении ландшафтные участки. В них проводится ландшафтная таксация, лесопатологическое обследование, детально изучается состояние насаждений.
224. К особо ценным лесным массивам относятся территории, занятые уникальными по породному составу насаждениями и выполняющие важные защитные функции в сложных природных условиях.
При назначении лесохозяйственных мероприятий особо тщательно анализируется сохранение лесорастительных природных комплексов и их быстрейшее восстановление в случаях нарушения их антропогенными воздействиями или стихийными бедствиями.
Параграф 5. Государственные защитные лесные полосы

225. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтары өз алдына мемлекеттік орман қоры санаттарына бөлінеді. Басқа мемлекеттік орман қоры санатына қосу төтенше жағдайда ғана Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен рұқсат етіледі.
Бұл мемлекеттік орман қоры санаты айтарлықтай әртүрлілігімен, орман өсіру жағдайының экстрималдылығымен, ағаш-бұта өсімдіктерінің жолақты орналасуымен, ағаш пен бұталылардың түр құрамының көптігімен және олардың қысқа өміршеңдігімен сипатталады.
Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарын түгендеу кезінде таксациялық сипаттама көрсеткіштерінің анықталуы мен бірге алқаағаштардың орман мелиоративтік жағдайын бағалау және циклін ұзарту үшін жүйелі шараларды зерттеу қарастырылады. Жолақтар ауданы 50-100 гектар орамдарға бөлінеді. Шекаралары ретінде табиғи межелер немесе кесілген соқпақтар алынады.
226. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарындағы біркелкі емес учаскелердегі телімдер, олардың конструкциясы, типі мен отырғызу тәсілі, құрамы немесе орналасу схемасы, шығу тегі, пішіні, жасы, биіктігі мен ағаш басының жанасуына байланысты бөлінеді. Ағаш пен бұталары бар телімдердің минималды размері 0,1 гектар.
227. Алқаағаштардың қазіргі жағдайы мен орман шаруашылығының күтіп-баптау әдістерін көрсетуге арналған зерттеулер үшін сынақ алаңдары салынады (үлгілік учаскелер).
228. Мемлекеттік қорғаныш орман жолақтарындағы орман орналастыру жұмыстарының ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесімен реттеледі.
6. Параграф. Орман аңшылық шаруашылықтары
229. Орман аңшылық шаруашылықтары ұйымдастырылған орман қоры жерлеріндегі орман орналастыру жұмыстары осы Ережелер талабына сәйкес жүргізіледі.
Орман орналастыру жұмыстарының қосымша ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
230. Орман аңшылық шаруашылығындағы аң аулау іс әрекеті туралы мәселе аңшылық шаруашылығын орналастыру кезінде шешіледі.
Өзі жеке жұмыс болғандықтан бөлек қаржыланады және шаруашылықты ішіндегі аңшылық шаруашылығын орналастыру жұмыстары белгіленген арнайы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
7. Параграф. Жеке меншік орман қоры ормандары
231. Жеке меншік орман қорына төмендегідей ормандар жатады:
Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес ұзақ мерзімді пайдалануға немесе меншікке берілген жерлердегі жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қаржысына егілген агромелиоративтік алқаағаштар, ені 10 метрден көп, ауданы 0,05 гектардан жоғары арнайы мақсаттағы плантациялық орман екпелері және агроорман мелиоративтік алқаағаштар.
Орман өсіру мақсатында олар жеке қожалыққа немесе Жер кодексіне сәйкес ұзақ мерзімді пайдалануға беріледі.

225. Государственные защитные лесные полосы выделяются в самостоятельную категорию ГЛФ. Поглощение их другими категориями ГЛФ допускается в исключительных случаях.
Эта категория ГЛФ характеризуется значительным разнообразием и экстремальностью лесорастительных условий, полосным размещением древесно-кустарниковой растительности и многочисленностью видового состава деревьев и кустарников, их сравнительно небольшой долговечностью.
Инвентаризация государственных защитных лесных полос, наряду с определением показателей их таксационной характеристики, предусматривает оценку лесомелиоративного состояния насаждений и разработку на ее основе комплекса мероприятий по продлению их жизненного цикла (срока эксплуатации).
Полоса разбивается на кварталы площадью 50-100 гектар, с границами по живым урочищам или прорубленным просекам.
226. Неоднородные участки государственных защитных лесных полос разделяются на выделы по их конструкции, типу и способу посадки, составу или схеме смешения, происхождению, форме, возрасту, высоте и степени сомкнутости крон.
Минимальный размер выдела, занятого деревьями и кустарниками - 0,1 гектар.
227. Для детального изучения современного состояния насаждений и демонстрации приемов лесоводственного ухода за ними закладываются пробные площадки (показательные участки).
228. Особенности лесоустройства государственных защитных лесных полос уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 6. Лесоохотничьи хозяйства
229. Лесоустройство земель лесного фонда, на которых организованы лесоохотничьи хозяйства, проводится в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Дополнительные особенности лесоустройства уточняются первым лесоустроительным совещанием.
230. Вопросы охотничьей деятельности лесоохотничьих хозяйств, вытекающие из их целевого назначения, решаются при охотоустройстве, которое является самостоятельным видом работ, отдельно финансируется и выполняется в соответствии с действующими методическими указаниями по проведению внутрихозяйственного охотоустройства.
Параграф 7. Леса частного лесного фонда
231. К частному лесному фонду относятся леса искусственного происхождения, агролесомелиоративные насаждения, плантационные насаждения специального назначения шириной десять м. и более, площадью более 0,05 гектара, созданные за счет средств физических и негосударственных юридических лиц на землях, предоставленных им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, с целевым назначением для лесоразведения.

232. Жекеше орман қоры тек орманды жерлермен ғана көрсетілуі мүмкін.
233. Бірінші және екінші техникалық кеңестер облыс әкімшіліктерінің құрылымдық орман бөлімшелерінде аймақтық органның өкілінің қатысуымен өткізіледі.
234. Орман орналастыруға белгіленетін орманды жерлер және олардың шекаралары ішкі шаруашылықтың жер орналастыру планы бойынша анықталады да көшірме түрінде түсіріледі. Ол жер ресурстары басқармасының аудандық аймақтық органымен расталады.
Аумақты ұйымдастыру және жұмыс технологиясы бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
Үлкен орман алқаптарында орам соқпақтары кесіліп, орам діңгектері қойылуы мүмкін. Орам көлемі тапсырыс берушінің келісімі бойынша бекітіледі.
Кішігірім орман алаптарынан құрама орамдар құрылады. Олар жол немесе басқа да ерекше көзге түсетін жерлерге қойылған екі-үш орам діңгектері арқылы белгіленеді.
235. Жекеше орман қорын таксациялауда да мемлекеттің орман қорын орналастырудағы нормалар пайдаланылады.
8. Параграф. Самырсын алқаағаштары
236. Самырсын ормандарында орман орналастыру жұмыстарының мақсаты мыналар (жаңғақ кәсіпшілік аймақ):
1) самырсын ормандарындағы су қорғау - селекциялық-тұқымдық, жаңғақ өндіру саласы мақсатындағы ормандарды анықтау және комплексті бағалау;
2) ормансыз жерлердің және орман өсіру мүмкіндіктері бар жерлерде самырсын ормандарын қайта қалпына келтіруге жарамды жерлерді анықтау;
3) самырсын ресурстарының және пайдалы қасиеттерінің пайдаланылуын, сондай-ақ ұдайы өндірілуін қамтамасыз ететін шараларды белгілеу;
237. Самырсынға барлық топ жасындағы алқаағаштар және құрамында сібір самырсыны 3 бірліктен немесе оданда көп болған алқаағаштар кіреді.
238. Туынды типті, өнімділігі жоғары самырсын ормандарының құрылуын қамтамасыз ететін барлық жас топтарындағы самырсын өскіні немесе екінші қабаты бар ормандар жеке телімдерге бөлінеді.
239. Самырсын алқаағаштарында өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығының жүргізілуі мұқият зерттеледі.
Самырсын ағаштарында орманды күту жұмыстарының жүргізілу сапасы мен олардың нәтижелері анықталады.
240. Орман орналастыру кезінде самырсын алқаағаштарының жемістенуіне баға беріледі.
Жүргізілетін іс-шаралардың әсері бақылауға алынады, сондай-ақ самырсын сүрекдіңіне байланысты жаңғақ дайындау тәсілдері қолданылады. Жыл сайын жергілікті тұрғындар мен мекемелердің самырсын жаңғағын дайындау көлемі анықталады.
241. Орман орналастыру жұмыстарын ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
9. Параграф. Емен алқаағаштары

232. Частный лесной фонд может быть представлен только лесными угодьями.
233. Первое и второе лесоустроительные совещания проводятся в структурных лесных подразделениях областных акиматов с присутствием представителя территориального органа.
234. Лесные участки, подлежащие лесоустройству, и их границы определяются на основе планов внутрихозяйственного землеустройства, наносятся на выкопировки, которые заверяются районными территориальными органами. Организация территории и технология работ определяются первым лесоустроительным совещанием.
В относительно крупных лесных массивах может производиться разрубка квартальных просек и установка квартальных столбов. Размеры кварталов принимаются по согласованию с заказчиком.
Из мелких участков формируются сборные кварталы, которые обозначаются в натуре двумя-тремя квартальными столбами, устанавливаемыми на проезжих дорогах или в иных наиболее приметных местах.
235. При таксации лесов частного лесного фонда используются те же таксационные нормативы, что и при лесоустройстве государственного лесного фонда.
Параграф 8. Кедровые насаждения
236. Целями лесоустроительных работ в кедровых лесах (орехопромысловых зонах) являются:
1) выявление кедровников, имеющих, в основном, водоохранно-защитное, селекционно-семенное, орехопромысловое значение, их комплексная оценка;
2) выявление не покрытых лесом угодий, пригодных по лесорастительным условиям для воспроизводства кедровников;
3) разработка мероприятий, обеспечивающих использование ресурсов и полезных свойств кедровников, их воспроизводство.
237. К кедровникам относятся насаждения всех возрастных групп с долей участия в составе древостоев кедра сибирского от 3 единиц и более.
238. Древостои производных типов леса с наличием второго яруса или подроста кедра всех групп возраста в количестве, обеспечивающем формирование продуктивных кедровников (потенциальные кедровники), выделяются в отдельные выделы.
239. В кедровых насаждениях более детально изучается ведение лесного хозяйства за прошедший ревизионный период.
Определяется качество лесоводственных мер ухода за кедром и их эффективность.
240. При лесоустройстве производится оценка плодоношения (урожайности) кедровых насаждений. Изучается влияние проводимых мероприятий, а также методов заготовки кедрового ореха на состояние кедровых древостоев, выявляются изменения объемов заготовки кедрового ореха по годам организациями и населением.
241. Особенности проведения лесоустроительных работ уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 9. Дубовые насаждения

242. Емен алқаағаштарына баға бергенде биік немесе аласа діңділерге жатқызылуына, сондай-ақ олардың қалыптасуына көп көңіл бөлінеді. Биік діңді алқаағаштарға тұқым арқылы өскен ағаштар жатқызылады.
243. Барлық жас топтарында құрамында емен 4 бірлік не одан да көп болса, ол басым тұқым болып саналады, ал жас ағаштарда 3 бірлік не одан жоғары болады.
244. Орманды таксациялау кезінде өнімділігі жоғары бірінші класс тауарлық алқаағаштар және плюстік, жақсы діңді, ауыруы жоқ ағаш жоғары генетикалық тұқым алу үшін анықталады.
245. Таксациямен бірге алқаағаштардың орман патологиялық жағдайы да анықталады. Егер зиянкестер ошағы табылған жағдайда арнайы орман патологиялық тексеру жұмыстары белгіленеді.
246. Емен алқаағаштарын таксациялауда да сол барлық орман қорында пайдаланылатын орман орналастыру нормалары қабылданады.
10. Параграф. Радиациялық және өндірістік қалдықтарға ұшыраған алқаағаштар
247. Радиациялық және өндіріс қалдықтарымен ластанған алқаағаштарды орналастыру кезіндегі орман орналастырудың негізгі міндеттері мыналар:
1) ластанған жерлерді анықтау;
2) ластанған түрін анықтау;
3) ластанған аймақтағы экологиялық жағдайды жақсарту мақсатында шаруашылық іс-шараларын белгілеу.
248. Орман орналастыру жұмыстары кезінде орманды ортада зиянды қалдықтар мен негізгі зиянды улы ластауыш заттар анықталады және алқаағаштардың экологиялық жағдайын бақылау, бағалау және тексеріп отыру үшін бақылау алаңдары салынады (жерді бақылау пункттері).
249. Орман орналастыру жұмыстарының технологиясы, талаптары және тәртібі, әртүрлі өндірістік қалдықтармен және радионуклидтармен ластанған аймақтарда орман шаруашылығын жүргізу және орманды пайдалану тәртібі арнайы тапсырмамен анықталады және бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
11. Параграф. Жеміс ағаштары және бұталар
250. Қазақстан Республикасы аумағында төмендегідей жеміс-жидек алқаағаштары өседі: алма, өрік, алмұрт, долана, шетен, мойыл және тағы басқалары. Бұталы жеміс ағаштары: бөріқарақат, қарақат, шырғанақ, таңқурай, пісте, алша, шие, итмұрын және тағы басқа бұл аймаққа тән жеміс-жидек ағаштары.
251. Жеміс-жидек алқаағаштары және бұталар екпелі (жасанды жолмен) немесе табиғи (жабайы) болып бөлінеді. Олар жоғары қатардағы алқаағаштармен (көктерек, сирек қайың) бірге өседі, ал су жайылмаларындағылар терекпен бірге өседі.
Жемісті бұталар әртүрлі құрылымы мен толымдылығына байланысты орман астарында өседі.
Жабайы өсетін сүрекдіңді алқаағаштардың ішінде сиверс алмасы басым болып табылады.

242. При таксации дубовых насаждений особое внимание обращается на правильное отнесение их к высокоствольному или низкоствольному хозяйствам с учетом их происхождения.
К высокоствольному относятся насаждения семенного происхождения.
243. Дуб считается преобладающей породой при участии его в составе насаждений 4 единицы и более, а в молодняках от 3 единиц и более.
244. При таксации выявляются наиболее производительные насаждения дуба первого класса товарности и отдельные "плюсовые" деревья с хорошей формой ствола без морозобоин и других пороков для получения семенного материала с высокими генетическими свойствами.
245. Одновременно с таксацией насаждений определяется их лесопатологическое состояние. При наличии очагов дубового и непарного шелкопрядов, дубовой листовертки назначается специальное лесопатологическое обследование.
246. При таксации дубовых насаждений применяются те же нормативы, что и при лесоустройстве государственного лесного фонда.
Параграф 10. Насаждения, подвергшиеся радиационному
и промышленному загрязнению
247. Основными задачами лесоустройства при таксации лесов, подверженных радиационному и промышленному загрязнению являются:
1) выявление объектов загрязнения;
2) определение степени загрязнения;
3) назначение хозяйственных мероприятий с целью улучшения экологической обстановки в зоне загрязнения.
248. При проведении лесоустроительных работ производится выявление источников загрязнения лесной среды и основных видов токсических веществ (загрязнителей).
Дополнительно производится закладка пробных площадей (пунктов наземных наблюдений) для регулярных наблюдений, оценки, контроля и прогноза экологического состояния насаждений.
249. Порядок, технология и требования к проведению лесоустроительных работ, ведению лесного хозяйства и лесопользования в зонах с различной степенью загрязнения радионуклидами и промышленными выбросами определяются заданием на производство работ и уточняются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 11. Лесоплодовые насаждения и кустарники
250. Плодово-ягодные насаждения на территории Республики Казахстан представлены яблоней, абрикосом, грушей, боярышником, рябиной, черемухой и другими плодово-ягодными насаждениями. Плодовые кустарники - смородиной, облепихой, барбарисом, малиной, фисташкой, алычой, терном, шиповником, вишней и другими.
251. Плодово-ягодные насаждения и кустарники делятся на искусственно созданные (культурные) и естественные (дикорастущие). Они могут образовывать верхний полог насаждения с осиной, реже с березой, а по поймам рек - с тополем.
Плодовые кустарники могут образовывать различные по составу и полноте заросли или произрастать под пологом насаждений.
Из дикорастущих плодовых древесных насаждений наибольшую площадь занимает яблоня сиверса.

252. Жеміс–жидек алқаағаштары мен бұталарындағы орман орналастыру жұмыстарының негізгі мақсаттары мыналар:
1) жабайы және екпе жеміс тұқымдыларымен қамтылған жерлердің ауданын анықтау;
2) бақ немесе орман екпелерін егетін орманмен қамтылмаған орманды жерлерді есепке алу;
3) жеміс–жидектің өнімділігін анықтау.
253. Жеміс–жидекті алқаағаштар мен бұталардың жалпы таксациялық көрсеткіші мен бірге әр телімге қосымша мыналар анықталады:
1) бір гектардағы ағаштар мен бұталардың өсу саны;
2) жалпы санының ішіндегі жеміс беретін түрлердің жалпы пайызы.
254. Жеміс–жидекті сүрекдіңінің құрамы қоры бойынша емес, орман астарындағы сүрекдіңнің ауданы бойынша анықталады.
255. Жеміс–жидек бұталарының толымдығы орман қолтығының бірігу деңгейі бойынша анықталады, ал құрамы солардың үлесі арқылы анықталады.
Жеміс–жидек алқаағаштары мен бұталарының құрамындағы үлесі 3 данадан немесе оданда көп болса, олар жемістілерге жатқызылады.
256. Орман орналастыру кезінде жеміс-жидек алқаағаштарының жемістенуі зерттеледі. Осы мақсатта теңіз деңгейінен түрлі биіктіктегі ағаштардың орналасуы мен түрлі толымдылығына байланысты байқау алаңдары салынады.
Сынақ алаңдарын салу кезінде әдеттегі өлшеулермен бірге ұшар басы проекциясының диаметрі мен жемістену деңгейі анықталады және діңдер даму топтары бойынша бөлінеді.
257. Жеміс–жидек алқаағаштары мен бұталарын таксациялауда жоғарыда көрсетілген ерекшеліктерімен бірге әдеттегі орман орналастыру нормалары қолданылады.
12. Параграф. Топырақ–типологиялық негізіндегі орман орналастыру
258. Топырақ-типологиялық орман орналастыру шаруашылық іс шаралары толық көлемде орындалып, орманды түрлі мақсатта пайдалану ұйымдастырылған, әртүрлі кесу түрлерінің ағаш сүрегі мен сүрексіз шикізаты толық пайдаланылатын және орман күзеті мен қорғау функциялары сақталатын жоғары деңгейдегі орман шаруашылығында жүргізіледі.
Орман орналастыру топырақ-типологиялық негізінде жүргізілген жағдайда орман орналастыру жобасы толықтырылған бағдарлама бойынша жасалады. Онда орман өнімділігін арттыруға бағытталған жүйелі іс шаралары қарастырылады және орманды жерлердің өнімділігін мүмкіндігінше тиімді пайдалану қамтамасыз етіледі.
Топырақ-типологиялық негізіндегі орман орналастыру тиісті жағдайлар бар болған жағдайда учаскелік әдісімен жүргізілуі мүмкін.

252. Целью лесоустроительных работ в плодово-ягодных насаждениях и кустарниках является:
1) выявление площадей, занятых культурными и дикорастущими плодово-ягодными породами;
2) учет не покрытых лесом угодий, на которых возможно создание садов и плантаций;
3) определение урожайности плодов и ягод.
253. При таксации плодово-ягодных насаждений и кустарников, кроме общих таксационных показателей, в каждом выделе определяется дополнительно:
1) число растущих деревьев или кустов на одном гектаре;
2) количество плодоносящих экземпляров в процентах к общему числу.
254. Состав плодово-ягодных древостоев устанавливается не по запасу, а по площади сечений древесных стволов, участвующих в образовании полога.
255. Полнота плодово-ягодных кустарников определяется по степени сомкнутости полога, а состав - по доле участия их в общем пологе.
К плодово-ягодным относятся насаждения и кустарники при доле их участия в составе от 3 единиц и более.
256. При лесоустройстве плодово-ягодных насаждений производится изучение их плодоношения. В этих целях закладываются пробные площади в типичных древостоях на склонах различных экспозиций, на разных высотах над уровнем моря, в различных полнотах.
При закладке пробных площадей, кроме обычных измерений, необходимо определять диаметры проекций крон в двух взаимоперпендикулярных направлениях, распределять стволы по группам развития крон и определять степень плодоношения.
257. При таксации плодово-ягодных насаждений и кустарников, кроме вышеуказанных особенностей, применяются те же нормативы, что и при обычном лесоустройстве.
Параграф 12. Лесоустройство на почвенно-типологической основе
258. Лесоустройство на почвенно-типологической основе проводится в объектах с высокоинтенсивным ведением лесного хозяйства, где имеются возможности осуществления в полном объеме всех необходимых лесохозяйственных мероприятий, организации эффективного многоцелевого использования лесов, полного комплексного использования древесины от всех видов рубок леса и недревесной лесной продукции, сохранения и усиления защитных и природоохранных функций лесов.
При проведении лесоустройства на почвенно-типологической основе лесоустроительный проект составляется по расширенной программе. В нем более детально разрабатывается система лесохозяйственных мероприятий, направленных на достижение максимальной продуктивности лесов, наиболее эффективного использования плодородия лесных земель.
При наличии соответствующих условий лесоустройство на почвенно-типологической основе может проводиться по участковому методу.

259. Топырақ-типологиялық негізіндегі орман орналастырудың жұмыс көлемі мен объектісі өкілетті органдармен анықталады және орман иеленушілермен тікелей келісім бойынша орындалады.
260. Топырақ-типологиялық зерттеу құрамында қажетті дәрежедегі мамандар мен керекті материалдық базасы бар орман орналастыру ұйымдарымен орындалады.
Топырақ-типологиялық зерттеу ереже бойынша орман орналастыру алдындағы жылы дайындық жұмыстарымен қатар арнайы әдістермен жүргізіледі.
261. Топырақты зерттеудегі негізгі таксономикалық бірлік ретінде топырақтың түрлілігі алынады. Ол топырақ тануда қабылданған белгілері бойынша анықталады. Топырақ-типологиялық бірлігі ретінде орман жағдайының типі алынады.
Шаруашылық-экономикалық бірлігі ретінде топырақ әртүрлілігін механикалық, агрохимиялық көрсеткіштері, типологиялық құрылымы мен шаруашылық шаралардың бағыты бойынша біріктіретін топырақ-типологиялық топ алынады.
262. Топырақ-типологиялық зерттеу жұмыстары жүргізілгеннен кейін төмендегідей жұмыстар істелінеді:
1) орман өсу жағдайы типінің құрылу ерекшеліктерінің заңдылығы немесе жер бедеріне байланысты орман типтерінің тобы, топырағы, климаты және өсімдігі анықталады;
2) топырақ планы және орманшылық бойынша орман типінің тобына 1:10000 масштабпен немесе топырақ-типологиялық топтары түсірілген топырақ планы, топырақ және орман типтерінің тобына жалпы орманшылық бойынша 1:25000 масштабта, ал объекті бойынша 1:50000 масштабта план жасалады;
3) топырақтың орман өсіру қасиеті және онда әртүрлі ағаш тұқымдыларын өсіру тиімділігі анықталады;
4) топырақ-типологиялық топ ішінен басты кесу жасындағы әр түрлі сүрекдіңді түрлердің өнімділігі жоғары, мақсаттағы алқаағаштардың таксациялық параметрі (белгілері) және өсіру көрсеткіштерінің тиімділігіне байланысты сүрекдіңнің таксалық бағасы және оны өсіруге кеткен шығын анықталады;
5) топырақ-типологиялық тұқымдылар үшін олардың тиімділігін ескере отырып, негізгі сүрекдіңді тұқымдарды іріктеу іске асырылады;
6) орман тұқымдыларының оңтайлы тұқымдық құрылымы және олардың жетістігін қамтамасыз ететін жүйелі іс-шаралары анықталады.
263. Көрсетілген зерттеулер топырақ-типологиялық негізіндегі орман орналастыруды жүргізуде қолданылады.
Топырақ-типологиялық ситуациясы фотоабриске (милиметірлік қағаз бен восковкаға) түсіріледі және сол арқылы таксациялық жолдың орналасуы және таксациялық телімдердің шекарасы белгіленеді.
Шаруашылық нұсқаулар негізгі шаруашылықты жүргізуге байланысты топырақ-типологиялық топтың шегінде белгіленеді.
Бұл орман өнімділігін арттыратын тұқымдылар құрылымын жақсартуға бағытталған жүйелі шаруашылық іс–шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
13. Параграф. Мемлекеттік орман қоры жерлеріндегі биологиялық әртүрлілігінің жағдайын бағалау үшін орман орналастыруды жүргізу

259. Объемы работ и объекты лесоустройства на почвенно-типологической основе определяются уполномоченным органом, а также могут выполняться по прямым договорам с заинтересованными лесовладельцами.
260. Почвенно-типологическое обследование выполняется лесоустроительной организацией, имеющей в своем составе специалистов соответствующего профиля и необходимую материальную базу.
Почвенно-типологическое обследование проводится в год, предшествующий лесоустройству, одновременно с подготовительными работами по специальной методике.
261. Основной таксономической единицей почвенного обследования является почвенная разность, выделяемая по признакам, принятым в почвоведении, а почвенно-типологической - тип лесорастительных условий или группа типов леса.
Хозяйственно-экономической единицей является почвенно-типологическая группа, объединяющая почвенные разности, родственные по механическим и агрохимическим свойствам, типологической структуре, лесорастительному эффекту и направлению хозяйственных мероприятий.
262. В результате проведенных почвенно-типологических обследований выполняются следующие разработки:
1) выявляются закономерности и особенности формирования типов лесорастительных условий или групп типов леса в зависимости от рельефа, почвы, климата и растительности;
2) составляется почвенный план и план групп типов леса по лесничествам в масштабе 1:10000 или почвенный план с нанесением почвенно-типологических групп, сводные почвенные планы и планы групп типов леса по лесничеству в масштабе 1:25000 и по объекту в целом в приемлемом масштабе;
3) определяются лесорастительные свойства почв и эффективность выращивания на них насаждений разных древесных пород;
4) определяются таксационные параметры наиболее продуктивных целевых насаждений различных древесных пород в возрасте главной рубки в пределах почвенно-типологических групп и показателей рентабельности их выращивания, исходя из прироста, таксовой стоимости древесины и затрат на ее выращивание;
5) осуществляется подбор целевых древесных пород для почвенно-типологических групп с учетом рентабельности их выращивания;
6) определяется оптимальная породная структура лесов и разрабатывается система мероприятий, обеспечивающих ее достижение.
263. Данные выполненных обследований используются при проведении лесоустройства на почвенно-типологической основе.
Почвенно-лесотипологическая ситуация наносится на фотоабрис (восковку, миллиметровую бумагу) и с учетом ее планируется размещение таксационных ходов и устанавливаются границы таксационных выделов.
Хозяйственные распоряжения назначаются исходя из целевого направления ведения хозяйства в пределах почвенно-типологических групп, что позволяет обеспечивать осуществление целенаправленной системы хозяйственных мероприятий по оптимизации породной структуры и повышению продуктивности лесов.
Параграф 13. Лесоустройство по оценке состояния биоразнообразия
на землях государственного лесного фонда

264. Қоршаған ортаның экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, өсімдіктердің биологиялық әртүрлілігін сақтау, табиғи биологиялық ресурстарын көбейту және тиімді пайдалану осы орман орналастырудың негізгі мақсаты болып табылады.
265. Телімдегі ағаш және бұта тұқымдылары биоәртүрлілігінің, ал қажет болған жағдайда, шөп өсімдіктерінің түрлік құрамының сипаттамасын дайындау және түрлік құрамы бойынша тиісті шараларды белгілеу - орман орналастырудың негізгі ерекшелігі болып есептеледі.
266. Орман орналастыру осы Ережелерге сәйкес жүргізіледі, бірақ жұмыстар бірінші орман орналастыру кеңесінде нақтыланады.
2 Бөлім. Камералдық жұмыс
1 Тарау. Орман орналастыру жобасы жөнінде негізгі қағидалар
1. Параграф. Орман орналастыру жобасының сипаттамасы.
Құжаттардың құрамы мен сапасы
267. Аумақтарында далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген орман иеленушілері үшін материалдарды камералдық өңдеу нәтижелері бойынша орман орналастыру жобасы құрастырылады. Онда өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығын жүргізу мен орман қорын пайдалануға баға беріледі, орман пайдалану мен орманды ұдайы өндіру бойынша орман шаруашылық шаралар жүйесі жасалады. Бұл шараларда ағаш қорлары мен басқа да құндылықтарды алумен қатар орманды зиянкестер мен аурулардан қорғау, олардың өнімділігі мен құрылымын, алдағы тексеру кезеңіндегі орман шаруашылығын жүргізу әдістерін жақсарту қарастырылады.
268. Орман орналастыру жобасының құрамы:
түсіндірме жазба осы Ережеге 19 қосымша;
орман қорын сипаттайтын құжаттар;
орман таксациялық сипаттамалар;
орман шаруашылық ведомостар;
пландық – картографиялық материалдар;
негізгі қағидалар.
269. Негізгі қағидаларын орман орналастыру ұйымы осы Ережеге 4 қосымша арнайы бағдарлама бойынша жасайды. Бұл қағидалар облыс бойынша жасалған жағдайда - органмен, ал аймақ бойынша жасалғанда өкілетті органмен бекітіледі.
Негізгі қағидалар орман орналастыру жобаларының құрамына кіреді. Оларға түсіндірме жазбада сілтемелер жасалады. Оларды жасау үшін арнайы қаражат бөлінеді.
270. Облыстағы барлық орман иеленушілері үшін орман орналастыру жобалары жасалғаннан кейін арнайы бағдарлама бойынша жиынтық орман орналастыру жобасы құрастырылады осы Ережеге 20 қосымша.
Жиынтық орман орналастыру жобасында орман қоры және жобаланған орман шаруашылық шараларының көлемі (орман иеленушілер және облыс бойынша) сипатталады.
Жиынтық орман орналастыру жобасына МОҚ санаттары, орман иеленушілердің шекаралары және жас топтары шегінде басым тұқымдылар бойынша боялған телімдері көрсетілген орам жүйесі түсірілген облыстың карта-схемасы қосымша беріледі.

264. Целью такого лесоустройства является изучение и разработка мероприятий по созданию экологической безопасности в окружающей среде, по сохранению растительного биоразнообразия, приумножению и рациональному использованию природных биологических сообществ.
265. Отличительной особенностью данного лесоустройства является описание всего присутствующего на выделе биоразнообразия по видовому составу не только древесных, но и кустарниковых пород, а в необходимых случаях травянистой растительности и соответственно разработка всех мероприятий по видовому составу.
266. Лесоустройство проводится с учетом требований настоящих Правил с уточнением работ первым лесоустроительным совещанием.
Раздел 2. Камеральные работы
Глава 1. Общие положения о лесоустроительном проекте
Параграф 1. Определение лесоустроительного проекта.
Состав и качество разрабатываемых документов
267. Для лесовладельцев по результатам проведенных на их территориях полевых лесоустроительных работ и соответствующей камеральной обработки полевых материалов, составляется лесоустроительный проект, в котором приводится комплексная оценка ведения лесного хозяйства и пользования лесным фондом за прошедший ревизионный период, разрабатывается система лесохозяйственных мероприятий по воспроизводству лесов и лесопользованию, обеспечивающих, наряду с изъятием древесных запасов и других полезностей, охрану и защиту лесов от вредителей и болезней, повышение их продуктивности и качественное улучшение структуры и методов ведения лесного хозяйства в предстоящем ревизионном периоде.
268. Лесоустроительный проект состоит из:
пояснительной записки к лесоустроительному проекту согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
документов, характеризующих лесной фонд;
лесотаксационных описаний;
лесохозяйственных ведомостей;
планово-картографических материалов;
основных положений.
269. Основные положения разрабатываются лесоустроительной организацией по специальной программе, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и утверждаются территориальным органом при их составлении по области или уполномоченным органом - при их составлении по региону и являются составной частью разрабатываемых лесоустроительных проектов, на которые в пояснительных записках делается соответствующая ссылка. Их разработка производится за счет дополнительно выделяемых на эти цели средств.
270. После завершения разработки лесоустроительных проектов по всем лесовладельцам, находящимся в области, составляется сводный лесоустроительный проект по области, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Сводный лесоустроительный проект содержит свод ведомостей и таблиц, характеризующих лесной фонд и объемы запроектированных лесохозяйственных мероприятий в разрезе лесовладельцев и в целом по области.
К сводному лесоустроительному проекту прилагается карта - схема лесов области с нанесенными категориями ГЛФ, границами лесовладельцев и квартальной сетью с раскраской укрупненных выделов по преобладающим породам в пределах возрастных групп.

271. Орман орналастыру жобаларына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Орман кодексімен және Қазақстан Республикасының Үкіметінің № 45 (16.01.2004 жылы) бұйрығымен бекітілген мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргізу Ережелерімен белгіленеді.
Орман мекемелері бойынша орман орналастыру материалдары осы Ережеге 1-қосымшаның 13 кестесінде келтірілген тізбеге сәйкес дайындалады, ал олардың мазмұны мен түптеу тәртібі осы Ережеге 21 қосымшада келтірілген.
2. Параграф. Екінші орман орналастыру кеңесін жүргізу және басты пайдалану бойынша есепті кеспеағашты бекіту
272. Орман орналастыру жобасының авторы далалық орман орналастыру материалдарын өңдегеннен кейін алдағы тексеру кезеңіне жобаланатын орман шаруашылық шараларының көлемі туралы шешім қабылдайды осы Ережеге 22 қосымша.
273. Басып шығарылған хаттаманың жобасы 5 данада аймақтық органға жіберіледі (көрсетілген органға, облыс әкімшілігіне – орман иеленушісі оның қарамағында болған жағдайда, орман иеленушісіне, облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасына және қол қойылған бір данасы - орман орналастыру ұйымына).
Орман иеленушісі өкілетті органға тікелей бағынышты болған жағдайда хаттама 4 данадан жасалады (облыс әкімшілігінің орман шаруашылығы жөніндегі бөліміне жіберілмейді).
274. Екінші орман орналастыру кеңесі төмендегідей жағдайларда жүргізіледі:
орман мекемесі өкілетті органға тікелей бағынышты болған жағдайда аймақтық орган басқармасының өкілінің қатысуымен өткізіледі;
орман мекемесі облыс әкімшілігінің орман шаруашылығы жөніндегі бөліміне бағынышты болған жағдайда (әкімшіліктің орман шаруашылығы жөніндегі бөлімі аймақтық орган мен облыстың қоршаған ортаны қорғау басқармасы өкілдерінің қатысуымен өткізеді).
Екі жағдайда да екінші орман орналастыру кеңесі облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасы хаттамасының жобасы бойынша шығарылған қолдау қорытындысынан кейін өткізіледі.
Аймақтық орган мен облыс әкімшілігінің орман шаруашылығы жөніндегі бөлімінің немесе облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасы мамандарының арасында келіспеушіліктер пайда болған жағдайда кеңеске орман орналастыру жобасының авторы шақырылады.
Пайда болған келіспеушіліктер кеңесте жете талқыланғаннан кейін жойылады немесе жобаның авторы келіспеушілік тудырған мәселелер бойынша ерекше пікірін жазып береді, ал аймақтық орган оны қорытынды шешім шығару үшін өкілетті органға жібереді.
Аталған органдар тарапынан ешқандай ескертулер болмаған жағдайда хаттамаға кеңессіз қол қойылады.

271. Требования к разрабатываемым лесоустроительным проектам регламентируются Лесным кодексом Республики Казахстан и Правилами ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года № 45 "Об утверждении Правил ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда".
Изготовляемые лесоустроительные материалы по лесным учреждениям разрабатываются в соответствии с приведенным перечнем в таблице 13 приложении 1 к настоящим Правилам, а содержание и порядок брошюровки томов лесоустроительного проекта проводится, согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Проведение второго лесоустроительного совещания
и утверждение расчетной лесосеки по главному пользованию
272. Для принятия решения по объемам проектируемых на предстоящий ревизионный период лесохозяйственных мероприятий, после камеральной обработки полевых лесоустроительных материалов, разработчиком лесоустроительного проекта составляется проект протокола второго лесоустроительного совещания, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
273. Отпечатанный проект протокола в 5 экземплярах направляется в территориальный орган (для указанного органа, лесному подразделению областного акима при нахождении лесовладельца в его подчинении, лесовладельцу, областному управлению охраны окружающей среды и один подписанный экземпляр - для лесоустроительной организации).
При нахождении лесовладельца в непосредственном подчинении уполномоченного органа протокол составляется в 4 экземплярах (лесному подразделению областного акимата не направляется).
274. Второе лесоустроительное совещание проводится:
при нахождении лесного учреждения в непосредственном подчинении уполномоченного органа - территориальным органом;
при нахождении лесного учреждения в подчинении лесного подразделения областного акимата - лесным подразделением акимата с приглашением представителей территориального органа и областного управления охраны окружающей среды.
В обоих случаях совещание может проводиться только при наличии положительного заключения областного управления охраны окружающей среды на проект протокола.
При наличии значительных разногласий по объемам проектируемых мероприятий со стороны специалистов территориального органа или лесного подразделения областного акимата, или областного управления охраны окружающей среды на совещание приглашается разработчик лесоустроительного проекта. После детального обсуждения на совещании имеющихся разногласий они или снимаются, или разработчик лесоустроительного проекта пишет особое мнение по несогласованным вопросам, которое вместе с протоколом территориальным органом направляется уполномоченному органу для принятия окончательного решения.
При отсутствии замечаний со стороны указанных органов протокол подписывается без созыва совещания.

275. Орман орналастыру ұйымы екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған басты пайдалану кесулері бойынша есепті кеспеағаштар көлемі рәсімделіп, өкілетті органға бекіту үшін жіберіледі.
276. Екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған басты пайдалану кесулері бойынша есепті кеспеағаштар мен орман шаруашылық шаралардың көлемі орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасын құрастырудың негізі ретінде алынады.
277. Барлық орман шаруашылық шараларында камералдық орман орналастыру жұмыстарынан кейінгі жылдың қаңтарынан басталатын тексеру кезеңіне арналған жыл сайынғы жұмыстар көлемі қарастырылады.
3. Параграф. Орман орналастыру жобасын тапсыру және іске асыру тәртібі
278. Орман орналастыру жобасын дайындау кезінде орман орналастыру ұйымы жасаған барлық материалдар келісім шартта белгіленген мерзімде тапсырыс берушіге өткізіледі.
279. Орман орналастыру материалдары өкілетті органмен бекітілгенге дейін экологиялық сараптамадан өтеді.
Экологиялық сараптамадан өтетін материалдар келісілген көлемде облыстық қоршаған ортаны қорғау органына жіберіледі.
Экологиялық сараптаманың құны қолданыстағы қағидаларға сәйкес төленеді.
280. Экологиялық сараптаманың қорытындысы алынып, орман орналастыру жобасына қажетті түзетулер енгізілгеннен кейін орман орналастыру ұйымы өкілетті органға орман орналастыру жобасын белгіленген тәртіп бойынша бекіту үшін жобаланған шаралардың көлемі мен басқа да осы Ережеге 23 қосымша мәліметтер туралы анықтама жібереді.
281. Орман орналастыру жобасы камералдық орман орналастыру жұмыстарынан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап іске асырыла бастайды.
4. Параграф. Орман орналастыру жобасы құжаттарының мазмұны мен сапасына қойылатын талаптар
282. МОҚ мен орамдардың категориялары бойынша топталған телімдердің сипаттамаларын жазу үшін мәліметтер алынатын таксациялық карточкалардың негізінде құрастырылатын және әр телімнің таксациялық және шаруашылық сипаттамасын осы Ережеге 24 қосымша беретін таксациялық сипаттамалар негізгі құжат болып табылады.
Таксациялық сипаттамалар орманшылықтар бойынша түптеледі және оларды партия бастықтары тексеріп, қолдарын қояды. Қосымшада орамдардың тізбесі мен таксацияны жүргізген орындаушылардың аты-жөні келтіріледі.
Таксациялық сипаттамаларға (мазмұны мен сапасына) қойылатын талаптар төмендегідей:
таксациялық карточкаларға толық сәйкес болуы;
1) телімдердің таксациялық көрсеткіштерінің бір бірімен сәйкестігі;
2) қор мөлшерінің бақылаулық мөлшерден 1 гектар ауытқуы ±10 пайыздан аспауы;
3) белгіленетін орман шаруашылық шараларының учаскелердің нақты сипаттамаларына, МОҚ категорияларына байланысты орман шаруашылығын жүргізуге және нормативтік құжаттарға сәйкес болуы.

275. Принятые вторым лесоустроительным совещанием объемы расчетных лесосек по рубкам главного пользования, лесоустроительной организацией оформляются и направляются в уполномоченный орган для утверждения.
276. Утвержденные вторым лесоустроительным совещанием объемы лесохозяйственных мероприятий и расчетные лесосеки по рубкам главного пользования являются основой для составления объяснительной записки к лесоустроительному проекту.
277. Все лесохозяйственные мероприятия разрабатываются с определением ежегодных объемов работ на весь ревизионный период, который начинается с 1 января года, следующего за годом окончания камеральных лесоустроительных работ.
Параграф 3. Порядок сдачи и ввода
в действие лесоустроительного проекта
278. Все материалы, изготовляемые лесоустроительной организацией при разработке лесоустроительного проекта, подлежат сдаче заказчику в сроки, определенные договором.
279. Материалы лесоустроительного проекта до их утверждения уполномоченным органом проходят экологическую экспертизу.
280. После получения заключения экологической экспертизы и внесения в лесоустроительный проект необходимых исправлений, лесоустроительная организация направляет в уполномоченный орган справку об объемах запроектированных мероприятий и другие сведения для утверждения лесоустроительного проекта по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
281. Лесоустроительный проект вводится в действие с 1 января года, следующего за годом окончания камеральных лесоустроительных работ.
Параграф 4. Требования к содержанию и качеству документов
лесоустроительного проекта
282. Основным документом, в котором дается детальная таксационная и хозяйственная характеристика каждого выдела, является таксационное описание, составляемое на основе данных, полученных при компьютерной обработке карточек таксации с последовательной записью характеристик выделов, сгруппированных по категориям ГЛФ в пределах кварталов, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Таксационные описания брошюруются в книги по лесничествам, проверяются и подписываются начальником лесоустроительной партии. В приложении приводится перечень кварталов и фамилии исполнителей, проводивших в них таксацию.
Основными требованиями к содержанию и качеству таксационных описаний являются:
1) полное соответствие карточкам таксации;
2) взаимоувязка таксационных показателей выдела;
3) отклонение запаса на 1 гектар от контрольной величины (по таблицам через среднюю высоту яруса и полноту) не превышает ±10 процентов;
4) соответствие намечаемых лесохозяйственных мероприятий фактической характеристике участков, целям ведения лесного хозяйства для данной категории ГЛФ и нормативным документам.

283. Мемлекеттік орман қорын есепке алу пішінінің мазмұны мен құрастырылу сапасына қойылатын талаптар тиісті нұсқаулықпен белгіленеді.
284. Мемлекеттік орман қорын есепке алудың № 1 пішіні осы Ережеге 2 және 3 қосымшаларымен орман қорын сипаттайтын барлық кестелер үшін бақылау мәліметтері болып есептеледі.
Бірінші кезекте орман қорын есепке алу мәліметтері мен аудандардың жер категориялары бойынша бөлінуіне сәйкестігі және жалпы қорлардың басым тұқымдылары бойынша бөлінуі тексеріледі.
Барлық кестелер мен ведомостардың көрсеткіштері бірдей жиынтық мәліметтері бір біріне сәйкес болады.
285. Орман қорын есепке алу формалары мен орман шаруашылық ведомостарындағы және орман орналастыру жобаларының түсіндірме жазбаларындағы қорлар бойынша мәліметтер текше метрлерде немесе мың текше метрлерде келтіріледі. Мәліметтер ондық текше метрлерде келтірілмейді.
286. Дайын құжаттардың мөрі анық, мәтіндердің және цифрлық материалдың орналасуы оқу үшін қолайлы болады.
Басты пайдалану мөлшерін есептеу, ормандарды ұдайы өндіру, орман қорын есепке алудың № 1 пішініне осы Ережеге қосымшалармен және басқа да құжаттарға орман орналастыру партиясының бастығы (орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасының авторы) қол қояды.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасына орман орналастыру ұйымының басшысы, бас инженері және партия бастығы қол қояды (авторы).
287. Түсіндірме жазбаның мазмұны оны құрастыру бағдарламасымен белгіленеді, ал сапасы – эксперттік бағалау арқылы анықталады. Сапасына қойылатын негізгі талаптар төмендегідей:
орман орналастыру есептері мен жобалық шешімдерінің қолданыстағы нормативтік құжаттарға, негізгі қағидалары мен орман орналастыру кеңестерінің шешімдеріне сәйкес болуы;
орман қоры динамикасының өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметі нәтижелерінің және орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдаланудағы жіберілген кемшіліктердің дұрыс талдануы;
орман орналастыруды жобалаудағы ормандардың санитарлық, экологиялық жағдайын жақсартып, олардың өнімділігі мен сапасын арттыратын және орман қоры ресурстары мен жерлерді тиімді пайдалануға әсерін тигізетін басым бағыттарды анықтауда осы талдау нәтижелерінің толық пайдаланылуы;
орман орналастыру есептерінің қатесіз болуы, қабылданған жобалы шешімдердің негізделуі және цифрлық мәліметтердің бір біріне сәйкестігі;
мәтіннің қысқа, нақты және стилистикалық ережелерге сәйкес болуы.
5. Параграф. Үздіксіз орман орналастыру құжаттамасының құрамы және оған қойылатын талаптар
288. Орман орналастыру жобасы мен осы Ережелерде қарастырылған барлық құжаттама, толық көлемде жасалатын орман орналастырудың материалдары үздіксіз орман орналастырудың негізі болып табылады.
Орман қоры мен орман пайдалану және орман шаруашылық қызметі бойынша жинақталған мәліметтер банкі құрылады.

283. Строго соблюдает содержанию и качеству составления учета лесного фонда.
284. Контрольными данными для всех таблиц, характеризующих лесной фонд.
Проверяется соответствие данным учета лесного фонда распределению площадей по видам угодий, а также распределение общих запасов по преобладающим породам.
Итоговые данные всех таблиц и проектных ведомостей с одинаковыми показателями увязываются между собой.
285. В формах учета лесного фонда, лесохозяйственных ведомостях и пояснительной записке к лесоустроительному проекту данные по запасам приводятся в кубометрах или тысячах кубометров. Приведение данных в десятках кубометров не допускается.
286. Полученные документы, с удобным для чтения расположением текста и цифрового материала заверяются печатью. Документы по расчету размера главного пользования, воспроизводству лесов, учета лесного фонда и все остальные документы подписываются начальником лесоустроительной партии (разработчиком пояснительной записки к лесоустроительному проекту).
Пояснительная записка к лесоустроительному проекту подписывается руководителем лесоустроительной организации, его заместителем (главным инженером) и автором-разработчиком.
287. Содержание пояснительной записки к лесоустроительному проекту определяется программой по ее составлению, а качество - методом экспертной оценки. Основными требованиями к качеству являются:
соответствие лесоустроительных расчетов и проектных решений действующим нормативным документам, Основным положениям, решениям лесоустроительных совещаний;
объективность анализа динамики лесного фонда, результатов хозяйственной деятельности за истекший ревизионный период и причин, повлекших допущенные недостатки в ведении лесного хозяйства и лесопользовании;
полнота использования результатов указанного анализа при определении приоритетных направлений в лесоустроительном проектировании, способствующих улучшению санитарного и экологического состояния лесов, их продуктивности и качества, рациональному и хозяйственному использованию земель и ресурсов лесного фонда;
отсутствие ошибок в лесоустроительных расчетах, обоснованность принятых проектных решений, взаимоувязка цифровых данных;
краткость, конкретность и стилистическая грамотность текста.
Параграф 5. Состав документации
непрерывного лесоустройства и требования к ней
288. Основой непрерывного лесоустройства являются материалы базового лесоустройства, при котором составляется лесоустроительный проект, и, в полном объеме, документация, предусмотренная настоящими Правилами. Одновременно создается интегрированный банк данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности.

289. Кейін, шаруашылық шаралармен қамтылған немесе орманға жағымсыз жағдайларда болған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жыл сайын тексеру жүргізіледі және орман иеленушісіне жыл сайын мына құжаттар беріледі:
орман қорының жағдайы мен келесі жылдардың 1 қаңтарындағы жағдайы бойынша болған өзгерістері туралы мәліметтер;
орындалған орман шаруашылық шараларының сапасын бағалау ведомостары;
жобаланатын орман шаруашылық шаралары мен орман пайдаланудың (белгіленген пішін бойынша) тексерілген ведомостары және өзгерістер енгізілген картографиялық материалдар.
Жұмыстар үздіксіз орман орналастыруды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар бойынша осы Ережеге 25 қосымша атқарылады.
290. Есепке алу – есеп беру құжаттамасын алу және орман қоры, орман пайдалану, ормандарды қорғау және күзету бойынша анықтамаларға түскен ресми сұрауларды орындау тәртібі негізгі орман орналастыруды жүргізу туралы келісім шартпен белгіленеді (орман иеленушісінің тиісті бағдарламалық құралдармен қамтамасыз етілуі мен мамандардың мәліметтер банкімен жұмыс істеуі ескеріледі).
291. Үздіксіз орман орналастыру объектілеріне мемлекеттік орман қорын есепке алу жылдары орман қорын есепке алудың № 1 пішіні бойынша осы Ережеге 2 және 3 қосымшаларымен тиісті құжаттама беріледі.
Орман қорын есепке алу жұмыстары негізгі орман орналастырудан 6 жыл өткеннен кейін жүргізілген жағдайда, есепке алу алдындағы соңғы 2 жылда аралап жүріп таксацияланғандардан басқа барлық алқаағаштардың таксациялық көрсеткіштері актуализацияланды.
Актуализация Қазақстан ормандарын таксациялау үшін қабылданған алқаағаштардың өсу барысының кестелері бойынша жүргізіледі. Мұндай кестелер жасалмаған жағдайда алқаағаштардың орман орналастырудан кейінгі жасы бойынша ғана актуализация жүргізіледі.
292. Тексеру кезеңінің жартысы өткеннен кейін орман қорында елеулі өзгерістер болған жағдайда, орман иеленушісінің тапсырысы бойынша басты пайдалану кеспеағашы мен аралық пайдалану және, қажет болған жағдайда, ормандарды ұдайы өндіру шараларының көлемдері мен түрлері қайта есептелуі мүмкін.
Қайта есептеу орман қоры бойынша жаңа мәліметтер базасын табиғи өсуіне актуализациялау арқылы жүргізіледі. Қайта есептеу материалдарын қарау және бекіту тәртібі кәдімгі орман орналастырудағыдай.
293. Үздіксіз орман орналастыру кезінде қабылданатын және тапсырыс берушіге өткізілетін барлық құжаттар пішіні мен мазмұны бойынша кәдімгі орман орналастыру кезінде қабылданғандарға сәйкес болады.
Құжаттардың дәлме-дәл пішіндері тапсырыс берушінің дербес компьютеріне шығарылады, сондай-ақ олардың таспаға жазылуы мен магнит таспалары арқылы тапсырылуы қамтамасыз етіледі.
Жаңартылған картографиялық материалдар (планшеттер, орман карталары немесе олардың фрагменттері) жүктелімі мен дәлдігі бойынша Орман карталарын дайындау жөніндегі техникалық нұсқауларға сәйкес болады.

289. В дальнейшем проводится ежегодная инвентаризация участков лесного фонда, вовлеченных в хозяйственные мероприятия или подвергшихся каким-либо неблагоприятным воздействиям на лес. В результате этого ежегодно лесовладельцу выдаются следующие документы:
данные о состоянии лесного фонда и происшедших изменениях по состоянию на 1 января последующих годов;
ведомости оценки качества выполненных лесохозяйственных мероприятий;
откорректированные ведомости проектируемых лесохозяйственных мероприятий и лесопользования с внесением изменений в картографические материалы.
Работы проводятся согласно методическим указаниям по проведению непрерывного лесоустройства, согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
290. Порядок получения учетно-отчетной документации, а также реализации запросов для различных справок по лесному фонду, лесопользованию, защите и охране лесов определяется договором на проведение базового лесоустройства, исходя из обеспеченности лесовладельцев соответствующими программными средствами, подготовленностью специалистов к работе с банком данных.
291. В годы проведения государственного периодического учета лесного фонда для объектов непрерывного лесоустройства. Если учет лесного фонда проводится спустя 6 и более лет после базового лесоустройства, актуализируются таксационные показатели всех насаждений, кроме тех, которые протаксированы в натуре за два последних перед учетом года. Актуализация производится по апробированным таблицам хода роста насаждений, принятых для таксации лесов Казахстана. По насаждениям, для которых такие таблицы не разработаны, актуализируется только возраст за период времени, прошедшего после базового лесоустройства.
292. По истечении половины ревизионного периода, в случае значительных изменений в структуре лесного фонда, по заказу лесовладельца может быть произведен перерасчет расчетной лесосеки по главному пользованию и объемов промежуточного пользования, а также, при необходимости, объемов и видов мероприятий по воспроизводству лесов. Перерасчет производится по обновленным базам данных по лесному фонду с актуализацией их на естественный рост. Порядок рассмотрения и утверждения материалов перерасчета тот же, что и при обычном лесоустройстве.
293. Все документы, получаемые при непрерывном лесоустройстве, по форме и содержанию соответствующие принятым для обычного лесоустройства, передаются заказчику. Идентичные формы документов выводятся на дисплей персонального компьютера заказчика. Обеспечивается запись и передача их на магнитных носителях, а также по каналам связи при наличии доступа к ним и соответствующего оборудования.

294. Үздіксіз орман орналастырудың басты мақсаттары төмендегідей:
орман шаруашылығын жүргізудің тиімділігі мен орман қорын үздіксіз, тиімді және сарқылмастай пайдаланылуын қамтамасыз ету;
орман орналастыру жобаларының толық көлемде іске асырылуы. Олар негізгі орман орналастыру материалдары бойынша белгілі бір кезеңде орман қорында болатын өзгерістерді ескере отырып құрастырылады;
жоспарлау кезінде орман пайдаланудың барлық түрлерінің және орман шаруашылық шаралардың кезектілігі, ұйымдастырылуы және орналастырылуы бойынша оңтайлы шешімдер табу;
ормандардың жағдайы мен орман ресурстарын пайдалануда орман өсіру және табиғат қорғау талаптарының сақталуын бақылауға алу, анықталған кемшіліктерді жою және орман қоры динамикасы мен экологиялық жағдайдағы жағымсыз өзгерістерді болдырмау;
орман мониторингін мәліметтермен қамтамасыз ету.
295. Үздіксіз орман орналастыру кезінде қойылған мақсаттарға сәйкес төмендегідей мәселелер шешіледі:
орман қоры, орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметі бойынша (актуализацияланған жағдайында) жинақталған мәліметтер банкін сақтау;
орман кадастры мен ормандарды мемлекеттік есепке алу және орман шаруашылығы бойынша есеп беру құжаттамасын жүргізу;
орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті жоспарлау (жыл сайын);
орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті бақылауға алу;
Орман пайдалану мен орман шаруашылық қызметті перспективалық жоспарлау мәселелері негізгі орман орналастыру кезінде (қажет болған жағдайда – негізгі орман орналастыру арасындағы кезеңде) шешіледі.
296. Үздіксіз орман орналастырудың барлық мәселелері бағдарламалық құралдары арнайы жобамен белгіленетін мәліметтер банкі арқылы шешіледі. Бұл жобаның құрамына сондай-ақ бағдарламалар кешені мен орман қорын есепке алу, жоспарлау, бақылау мәселелері кіреді.
Осы мәселелердің тізбесі, олардың шешу тәртібі мен әдістері үздіксіз орман орналастыруды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулармен анықталады.
6. Параграф. Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелері құжаттарының құрамы
297. Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген учаскелері бар МОҚ жерлерінде орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде (қосымша төлемге) пайдалануға берілген әр учаске үшін түсіндірме жазба жасалуы мүмкін.
Түсіндірме жазбада учаскенің мөлшері, орналасуы және сипаттамасы беріледі. Сондай-ақ осы учаскедегі алқаағаштардың боялған және боялмаған пландары немесе планшеттері жасалуы мүмкін.
2 Тарау. Орман қорының сипаттамасы
1. Параграф. Орман қоры жерлерін МОҚ санаттары бойынша бөлу

294. Главными целями непрерывного лесоустройства являются:
обеспечение высокой эффективности ведения лесного хозяйства и организация рационального, непрерывного и неистощительного пользования лесным фондом;
наиболее полная реализация лесоустроительных проектов, составленных по материалам базового лесоустройства с учетом прогнозируемых и непредсказуемых изменений в лесном фонде, происходящих в течение определенного периода;
нахождение оптимальных решений по очередности, организации и размещению всех видов лесных пользований, лесохозяйственных мероприятий при текущем планировании и обеспечение гибкого и оперативного управления всеми производственными звеньями;
постоянный контроль за состоянием лесов и использованием лесных ресурсов с соблюдением лесоводственных и природоохранных требований, проведение оперативных мер по устранению выявленных недостатков и предотвращению нежелательных тенденций в динамике лесного фонда, экологической обстановке;
информационное обеспечение лесного мониторинга.
295. В соответствии с поставленными целями при непрерывном лесоустройстве ежегодно решаются следующие комплексы задач:
поддержка интегрированного банка данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности в актуализированном состоянии по данным текущей инвентаризации;
ведение документации лесного кадастра, государственного учета лесов, учета и отчетности по лесному хозяйству с информационным обслуживанием специалистов, заинтересованных лесопользователей;
текущее (ежегодное) планирование лесопользования и лесохозяйственной деятельности;
текущий оперативный контроль за лесопользованием и лесохозяйственной деятельностью.
Комплекс задач по перспективному планированию лесопользования и лесохозяйственной деятельности решается при базовом лесоустройстве, а при необходимости - в период между базовыми лесоустройствами.
296. Все комплексы задач непрерывного лесоустройства решаются на основе функционирования банка данных, программные средства которого определяются специальным технорабочим проектом.
В состав этого проекта включаются также комплексы прикладных программ, конкретные задачи учета лесного фонда, текущего планирования и контроля.
Подробный перечень задач, порядок, методы и средства их решения определены методическими указаниями по проведению непрерывного лесоустройства и соответствующими технорабочими проектами.
Параграф 6. Состав документов на участки лесного фонда,
переданные в долгосрочное лесопользование
297. При лесоустройстве лесного фонда с наличием участков, переданных в долгосрочное лесопользование, одновременно с разработкой лесоустроительного проекта за дополнительную оплату может составляться краткая пояснительная записка на каждый отдельный участок, переданный в долгосрочное лесопользование. Пояснительная записка содержит сведения о размере, размещении и характеристике участка. Кроме того, на эти участки могут составляться окрашенные и неокрашенные планы лесонасаждений или планшеты.
Глава 2. Характеристика лесного фонда
Параграф 1. Разделение лесного фонда по категориям ГЛФ

298. Орман қоры МОҚ санаттарына Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына сәйкес бөлінеді.
Қазақстан Республикасының Орман кодексі МОҚ санаттарын нақтылайтын негізгі құжат болып табылады.
299. МОҚ санаттары далалық орман орналастыру жұмыстарының басталуына дейін немесе орман орналастыру жұмыстары кезінде анықталады. Орман иеленушісі аумағының МОҚ санаттары бойынша бөлінуіндегі өзгерістер далалық орман орналастыру жұмыстарынан кейін заңды түрде рәсімделген болса, орман орналастыру материалдарына енгізілетін түзетулер қосымша қаржы мен қосымша келісімшарт бойынша енгізіледі.
2. Параграф. Орман қорын сипаттайтын кестелер
300. Орманшылықтардың орман қоры мен орман орналастыру объектін сипаттайтын кестелер мен ведомостар орман қорын есепке алу пішіндерінде және бағдарламалық қамсыздандыруда (орман орналастыру мәліметтерін компьютерде өңдеу кезінде қолданылатын) келтіріледі.
301. Сүрекдіңдердің орташа таксациялық көрсеткіштерін анықтау кезінде олардың жасы, бонитеті және толымдылығы телім аудандарының қосындысы бойынша анықталады.
Сүрекдіңдердің орташа өсімі ағаш тұқымдылардың өсімі бойынша қолданыстағы стандарттарға сәйкес анықталады.
302. Сүрекдіңнің өнімділігі өсу тенденциясына немесе ормандарды жағдайы мен сапасының, жас құрылымының өзгеруіне, орман шаруашылық қызметінің нәтижелеріне және өткен тексеру кезеңіндегі орман пайдаланудың әдістері мен қарқындылығына байланысты. Өсімінің төмендеуі орташа таксациялық көрсеткіштер бойынша анықталады.
3. Параграф. Пайдалану қоры, оның тауарлық және сортименттік құрылымы
303. Пайдалану қорын Қазақстан Республикасының Орман кодексі бойынша басты пайдалану кесулері рұқсат етілген МОҚ санаттарындағы барлық толысқан және көнерген алқаағаштар құрайды.
Орман кесу ережелері бойынша ерекше қорғалатын деп белгіленген учаскелер пайдалану қорына енгізілмейді.
304. Пайдалану қоры туралы телім бойынша мәліметтерде орман орналастыру объектісінің көлік үшін қолайлы болуы ескеріледі. Учаскелердің көлік үшін қолайлылығы және аумақтың (орам, телім) көлік үшін қолайсыз учаскелерге жатқызылуы бірінші орман орналастыру кеңесінде шешіледі.
305. Пайдалану қорын құрайтын және басты пайдалану есебіне енгізілетін, сондай-ақ есептен шығарылған алқаағаштар туралы жиынтық мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндерме жазбасындағы кестелер мен екінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасында, басты пайдалану кесулерінің мөлшері негізделген жағдайда келтіріледі.
Тексеру кезеңіне белгіленген кеспеағаш қорының орналасуы орманшылық алқаағаштарының жалпы планында көрсетіледі.

298. Разделение лесного фонда по категориям ГЛФ производится в соответствии со статей 45 Лесного кодекса Республики Казахстан.
299. В пределах каждой категории ГЛФ устанавливается свой режим ведения лесного хозяйства, порядок, виды и размеры лесных пользований.
Категории ГЛФ устанавливаются до начала полевых лесоустроительных работ или, в крайнем случае, в процессе их выполнения.
Если изменения в распределении территории лесовладельца по категориям ГЛФ юридически оформляются после завершения полевого периода, переделка и исправление лесоустроительных материалов выполняются лесоустройством только при условии выделения на эти работы дополнительного финансирования по дополнительному договору.
Параграф 2. Таблицы, характеризующие лесной фонд
300. Перечень таблиц и ведомостей, характеризующих лесной фонд лесничеств и объекта лесоустройства в целом, проводится в формах государственного учета лесного фонда и программном обеспечении, используемом при обработке лесоустроительной информации на компьютерах.
301. При определении средних таксационных показателей древостоев возраст, бонитет и полнота определяются как средневзвешенные по суммарной площади выделов, отнесенных к соответствующим величинам перечисленных таксационных показателей. Средние и текущие приросты древостоев рассчитываются в соответствии с действующими стандартами по приросту древесных пород.
302. По средним таксационным показателям оценивается продуктивность древостоев, тенденции ее роста или снижения вследствие изменения состояния и качества лесов, их возрастной структуры, результатов лесохозяйственной деятельности, способов и интенсивности лесопользования в прошедшем ревизионном периоде.
Параграф 3. Эксплуатационный фонд,
его товарная и сортиментная структура
303. Эксплуатационный фонд составляют все спелые и перестойные насаждения категорий ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования разрешено Лесным кодексом Республики Казахстан, за исключением особо защитных участков, выделенных в этих категориях ГЛФ в соответствии с Правилами рубок леса.
304. Повыдельные данные об эксплуатационном фонде формируются с учетом транспортной доступности территории объекта лесоустройства.
Критерии степени транспортной доступности и территории (квартал, выдел), относимые к труднодоступным, определяются на первом лесоустроительном совещании.
305. Сводные данные о насаждениях, составляющих эксплуатационный фонд и включаемых в расчет размера главного пользования, а также о насаждениях, исключенных из расчета, помещаются в таблицах пояснительной записки к лесоустроительному проекту и в протоколе лесоустроительного совещания при обосновании размера рубок главного пользования в объекте лесоустройства.
Размещение лесосечного фонда, определенного на ревизионный период, показывается на обзорном плане лесонасаждений лесничества.

306. Пайдалану қорының тауарлық құрылымы әр тұқым үшін тауарлық кестелер бойынша материалдар компьютерлік өңдеуден өткізілгенде анық алады. Құрамындағы тұқымдылардың түбір қоры тауарландырылады. Сонымен қатар кәделік сүрек ірілік класы мен сорттары бойынша бөлінеді, ал отындық сүрек технологиялыққа және жағылатынға бөлінеді.
Әр басым тұқым бойынша пайдалану қорының құрамы жөнінде мәліметтер МОҚ санаттары шегінде келтіріледі.
307. Пайдалану қоры немесе кеспеағаш қоры тапсырыс берушінің талабы бойынша және келісім-шарт бойынша оның қаражатына және өзі таңдаған вариантында, мақсатты сортименттердің максималды шығымын алу қажеттілігін ескере отырып, сұрыпталады (қолданыстағы сортимент кестелері бойынша).
4. Параграф. Өскін мен табиғи жаңарудың және орман екпелерінің сипаттамасы
308. Толысқан және көнерген сүрекдіңдердің арасындағы табиғи жаңару барысын анықтау үшін орман қолтығындағы өскінін көз мөлшерімен есепке алу мәліметтері қолданылады. Ағашы кесілген жерлердің табиғи жолмен жаңаруын қамтамасыз ететін басты тұқымдылардың өскіні бар толысқан алқаағаштардың аудандары табиғи жаңаруды бағалау шкаласына сәйкес анықталады.
309. Орманмен қамтылмаған жерлердегі орманды қалпына келтіру процестерінің барысы көз мөлшермен таксациялау мәліметтері мен тексеру кезеңінде пайда болған балауса ағаштарды ескере отырып жүргізілген табиғи жаңаруды тексеру нәтижелері бойынша сипатталады.
Осы әдіспен орманмен қамтылмаған жерлердегі шаруашылық жағынан құнды тұқымдылардың жаңаруына әсер ететін факторлар анықталып, талданады.
310. Орман екпелерін далалық есепке алу мәліметтері мен тексеру және аралап таксациялау нәтижелері бойынша орман орналастыру объектіндегі орман екпелерінің барын, сақталуын, жағдайын көрсететін тексеру кезеңіндегі орман екпелері мен үлкен жастағылардың ведомостары құрастырылады.
Осы мәліметтер бойынша орман екпелерін өсіру өндірісінің жалпы сипаттамасы жасалады және оған баға беріледі. Сонымен қатар, осы мәліметтер бойынша орман орналастыру белгілеген орман екпелері ауданының орман иеленушісі берген есептің мәліметтеріне сәйкестігі, ауытқуларды себептері анықталады және орман екпелерін орманмен қамтылған жерге ауыстыруда қолданыстағы стандарт талаптарының орындалуы, жағдайының дұрыс бағалануы таксация мәліметтерімен салыстырғандағы, өлу себептері талданады, сондай-ақ орман иеленушісінің өткен тексеру кезеңіндегі орман екпелерін өсіру шараларын орындауы анықталады.

306. Товарная структура эксплуатационного фонда определяется по соответствующим для каждой породы товарным таблицам при компьютерной обработке материалов. Товаризируется корневой запас составляющих пород с распределением деловой древесины по классам крупности и сортам, разделением дровяной древесины на технологические и топливные дрова.
Данные о составе эксплуатационного фонда по каждой преобладающей породе приводятся в пределах категорий ГЛФ.
307. Сортиментация эксплуатационного или лесосечного фонда производится по требованию заказчика на договорных условиях за счет его средств. Она выполняется в варианте, определяемом заказчиком, с учетом сложившейся потребности в сортиментах и необходимости получения максимального выхода целевых сортиментов.
Параграф 4. Характеристика подроста,
естественного возобновления и лесных культур
308. Для определения хода естественного возобновления под пологом приспевающих, спелых и перестойных древостоев используются данные перечислительного и глазомерного учетов подроста под их пологом.
В соответствии со шкалами оценки естественного возобновления определяются площади приспевающих, спелых и перестойных насаждений с достаточным количеством благонадежного подроста главных пород, обеспечивающего заращивание вырубок естественным путем.
309. По данным глазомерной таксации и проведенных детальных обследований естественного возобновления с учетом сформировавшихся за ревизионный период молодняков в разрезе типов или групп типов леса характеризуется ход лесовосстановительных процессов на не покрытых лесом угодьях. Выявляются и анализируются факторы, способствующие или препятствующие ходу возобновления на не покрытых лесом угодьях хозяйственно ценными породами.
310. По данным полевого учета лесных культур, их обследования и натурной таксации составляются ведомости лесных культур ревизионного периода и старших возрастов, отражающие наличие, сохранность и состояние лесных культур в объекте лесоустройства. На основе анализа этих данных приводится обобщенная характеристика и оценка состояния лесокультурного производства. Определяется соответствие определенной лесоустройством площади лесных культур отчетным данным лесовладельца, причины выявленных отклонений, анализируется соблюдение требований действующего стандарта при переводе лесных культур в покрытые лесом угодья, объективность оценки их состояния в сравнении с данными таксации, устанавливаются причины их гибели и степень выполнения лесовладельцем проектировок лесоустройства по созданию лесных культур в истекшем ревизионном периоде.

311. Өскіннің жағдайы мен табиғи жаңарудың сипаттамасы және өткен тексеру кезеңіндегі орман екпелерін өсіру өндірісінің бағалануы орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында келтірілген. Осы мәліметтер бойынша жасалған қорытындылар алдағы тексеру кезеңіне белгіленетін орманды қалпына келтіру шараларын жобалауда қолданылады.
5. Параграф. Жидектіктер мен дәрілік өсімдіктердің және техникалық шикізаттың сипаттамасы
312. Жұмыстар қосымша төлемге жасалады. Орманды аралап таксациялау кезіндегі шикізат ресурстарын (ағаштан басқа) тексеру нәтижелері бойынша жидек, жаңғақ, жеміс, дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізатын дайындауға жарамды телімдердің орамдық ведомостары құрастырылады.
313. Ормандағы шикізат ресурстарының (ағаштан басқа) биологиялық және кәсіпшілік өнімі тиісті нормативтер бойынша анықталады. Ормандағы шикізат ресурстарын (ағаштан басқа) дайындау көлемін белгілеген кезде көлікке қолайсыз жерлер есептелмейді: тік беткейлер, өнімділігі мен шикізат көлемі төмен учаскелер және аумақтың химиялық немесе радиоактивтік ластануына байланысты шикізат ресурстары пайдалануға жарамсыз болып табылатын учаскелер.
6. Параграф. Гидроорманмелиоративтік қор
314. Далалық жұмыстар барысында ылғалдылығы өте жоғары немесе сазды болып табылған орман қоры жерлері орманмен қамтылған және орманмен қамтылмағандарға, сондай-ақ ормансыз жерлерге жайылымдар, егістер, шабындықтар, саздар болып бөлініп, тиісті ведомостарға енгізіледі.
Сол учаскелерге құрғату шаралары белгіленеді және бұл мәселе бірінші орман орналастыру кеңесінде шешіледі.
315. Гидроорманмелиоративтік жүйесі мен гидроорманмелиоративтік қондырғылардың жағдайына байланысты оларды сақтау шаралары белгіленеді.
Гидроорманмелиоративтік қоры мен гидроорманмелиоративтік құрылымдары туралы жиынтық мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасындағы тиісті тарауларындағы кестелерде келтіріледі.
7. Параграф. Ормандардың санитарлық және экологиялық жағдайы
316. Аралап таксациялау мәліметтері бойынша орман зиянкестері мен орман аурулары ошақтарын, өнеркәсіп, көлік және коммуналдық қалдықтармен зақымданған орман учаскелерін сипаттайтын тиісті ведомостар құрастырылады.
Ормандардың санитарлық және экологиялық жағдайы жөнінде жиынтық мәліметтер, олардың бағалануы және тиісті ұсыныстар орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында келтіріледі.
8. Параграф. Мемлекеттік орман кадастры. Ормандардың экономикалық бағалануы

311. Обобщенная характеристика состояния подроста и естественного возобновления, а также оценка качества лесокультурного производства за истекший ревизионный период приводится в пояснительной записке к лесоустроительному проекту и выводы, сделанные на основании этих данных, используются при проектировании мероприятий по воспроизводству лесов на предстоящий ревизионный период.
Параграф 5. Характеристика ягодников,
лекарственных растений и технического сырья
312. Работы выполняются за дополнительную оплату. На основании натурного обследования ресурсов недревесного сырья в процессе таксации леса составляется поквартальная ведомость выделов, пригодных для промыслового сбора ягод, орехов, плодов, лекарственных растений, технического сырья с указанием процента проективного покрытия каждого вида и площади в переводе на 100 процентное покрытие для плодовых древесных и кустарниковых пород и орехоносов.
313. Определяют биологический и промысловый урожай недревесных ресурсов леса.
При определении возможных объемов заготовки недревесных ресурсов леса исключаются труднодоступные по транспортным условиям участки, крутые склоны, участки с низкими урожаями или объемами сырья, где его заготовка нерентабельна, а также участки, на которых недревесная продукция не пригодна для использования вследствие химического или радиоактивного загрязнения территории.
Параграф 6. Гидролесомелиоративный фонд
314. Выявленные в процессе полевых работ избыточно увлажненные и заболоченные угодья лесного фонда заносятся в соответствующую ведомость с подразделением их на покрытые лесом угодья, не покрытые лесом лесные угодья (с подразделением по видам угодий) и нелесные угодья - пашни, сенокосы, пастбища, болота и другие. В таких участках могут назначаться осушительные мероприятия. Вопрос о необходимости их осушения решается на первом лесоустроительном совещании.
315. В зависимости от состояния гидролесомелиоративной сети и гидролесомелиоративных сооружений разрабатываются соответствующие мероприятия по их содержанию.
Сводные данные о гидролесомелиоративном фонде и гидролесомелиоративных сооружениях приводятся в соответствующих разделах и таблицах пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
Параграф 7. Санитарное и экологическое состояние лесов
316. На основании данных натурной таксации составляются соответствующие ведомости, характеризующие наличие очагов вредителей и болезней леса, участков леса, поврежденных промышленными, транспортными и коммунальными вредными выбросами. Обобщенные данные о санитарном и экологическом состоянии лесов, их оценка и соответствующие рекомендации приводятся в пояснительной записке к лесоустроительному проекту.
Параграф 8. Государственный лесной кадастр.
Экономическая оценка лесов

317. Орман орналастыру материалдары бойынша орман иеленушілер орман кадастры кітабын жүргізеді.
Орман орналастыру жұмыстары кезінде бұл кітаптардың формалары мен тарауларының дұрыс толтырылуы тексеріліп, қажет болған жағдайда, орын алған ауытқулар көрсетіледі.
318. Экономикалық бағалау өкілетті орган бекіткен әдістеме мен нормативтер бойынша жүргізіледі.
Экономикалық бағалау нормативтері табиғи-экономикалық аймақтар мен МОҚ санаттары бойынша жасалады (мақсаты мен шаруашылық маңыздылығына байланысты).
Бұл нормативтерде ормандардың саны мен сапасы (тұқымдық құрамы, жастық пен тауарлық құрылымы, өнімділігі), ормандардың табиғи пайдалы қасиеттері, аудандардың шаруашылық игерілуі мен орман учаскелерінің көлік үшін қолайлығы ескеріледі.
319. Таксациялық телім алғашқы бағалау бірлігі болып табылады. Орман орналастыру объектіндегі орман қорының экономикалық бағалануы пайдалану түрлері бойынша келтіріледі.
320. Экономикалық бағалаудың мәліметтері жобаланатын шараларды негіздеу мен тиімділігін болжау үшін қолданылады. Орман иеленушісі оларды тексеру кезеңі бойы орман қоры жерлерін қайтып алу үшін өтемақы мөлшерін, жалға беру (алу) төлемін және орман заңдарын бұзу үшін айыппұл мөлшерін анықтауда қолданады.
3 Тарау. Өткен тексеру кезеңіндегі орман қорының динамикасы мен орман шаруашылық қызметін талдау
1. Параграф. Орман қорының динамикасын талдау
321. Орман қорының динамикасы орман шаруашылық және ағаш дайындау қызметімен байланыста талданады (олардың орманға әсер ету деңгейін анықтау үшін).
Талдау нәтижелері орман қоры динамикасындағы негативтік тенденцияларды жоюға және ормандардың экологиялық және санитарлық жағдайын жақсартуға бағытталады және орман орналастыруды жобалаудағы приоритеттерді анықтаудың негізі ретінде қолданылады.
322. Талдау осы және өткен орман орналастыру мәліметтерін салыстыру әдісімен жасалады. Орман қорының ұзақ кезеңдегі динамикасы туралы мәліметтер болған жағдайда, тапсырыс берушінің талабы бойынша сол кезеңге талдау жасалуы мүмкін. Ол бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасына жазылады.
Мыналар талданылады:
1) орман қоры аудандарының МОҚ санаттары бойынша, ал олардың шегінде – жер түрлері бойынша бөлінуі;
2) ормандардың тұқымдық құрамы мен ормандардың жастық құрылымы;
3) басым тұқымдылар бойынша орташа таксациялық көрсеткіштер;
4) ормандардың экологиялық жағдайы; орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының динамикасы; тұқымдылар бойынша жас сүрекдің тамырлық қоры; ормандардың кесілуі, өлуі және ұдайы өндірілуі араларындағы балансы (өткен тексеру кезеңіндегі).

317. На основании материалов лесоустройства лесовладельцы ведут лесокадастровые книги. При проведении лесоустроительных работ необходимо производить контроль за правильностью заполнения ими форм и разделов этих книг и указать на имеющиеся отступления от существующих нормативов.
318. Производить экономическую оценку лесов.
Нормативы для экономической оценки лесов разрабатываются дифференцированно по природно-экономическим регионам, категориям ГЛФ, исходя из их основного целевого назначения и хозяйственной значимости. Они учитывают количество и качество лесов (породный состав, возрастную и товарную структуру, продуктивность), недревесной лесной продукции, полезных природных свойств лесов, а также хозяйственную освоенность районов и транспортную доступность к лесным участкам.
319. Первичной оценочной единицей является таксационный выдел. Экономическая оценка лесного фонда по объекту лесоустройства приводится по видам пользований.
320. Данные экономической оценки используются для обоснования проектируемых мероприятий и прогнозной оценки их эффективности. В течение ревизионного периода они используются лесовладельцами для определения размера компенсации при изъятии земель лесного фонда, арендных платежей, штрафов за лесонарушения при лесопользовании. Экономическая оценка лесов является основой их кадастровой оценки.
Глава 3. Анализ динамики лесного фонда и лесохозяйственной
деятельности за прошедший ревизионный период
Параграф 1. Анализ динамики лесного фонда
321. Анализ динамики лесного фонда проводится во взаимосвязи с результатами лесохозяйственной и лесозаготовительной деятельности в целях установления степени ее влияния на состояние лесов. Результаты анализа служат основанием для определения приоритетов в лесоустроительном проектировании, направленных на устранение негативных тенденций в динамике лесного фонда, на улучшение экологического и санитарного состояния лесов, на рациональное использование лесов и угодий лесного фонда.
322. Анализ проводится путем сравнения данных настоящего и прошлого лесоустройств. При наличии сведений о динамике лесного фонда за более длительный период по требованию заказчика может производиться анализ за этот период, о чем делается запись в протоколе первого лесоустроительного совещания. Анализу подлежат:
1) распределение площадей лесного фонда по категориям ГЛФ, а в их пределах по видам угодий;
2) породный состав и возрастная структура лесов;
3) средние таксационные показатели по преобладающим породам;
4) экологическое состояние лесов; динамика очагов вредителей и болезней леса; корневой запас сырорастущей древесины по породам; баланс между рубкой, гибелью и воспроизводством лесов за прошедший ревизионный период.

323. Көрсетілген өзгерістер бүтін орман орналастыру объекті бойынша салыстырылады.
Объект шекараларының өзгеруі елеулі болған жағдайда – орманшылық немесе орманшылықтар тобы бойынша салыстырылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында орман қорында болған өзгерістерге баға беріледі.
Өзгерістердің себептері үш топқа бөлінеді:
1) табиғи (табиғи апаттар, өсімі);
2) орман шаруашылық қызметтің жүргізілуі, жүргізілмеуі, өнеркәсіп қалдықтарының орманға тигізетін әсері, рекреациялық жүктелім;
3) объект ауданындағы кесу жастарының өзгеруіне байланысты өзгерістер.
Өнеркәсіп қалдықтары мен басқа да зиянды заттардың орманға әсер ету дәрежесі көрсетіледі. Орман қорын мемлекеттік есепке алу түрлері бойынша орман орналастыру мәліметтері орман иеленушісінің орман орналастыру жылының орман кадастры кітабындағы мәліметтерімен салыстырылып, үйлеспеушіліктердің себептері анықталады.
2. Параграф. Орман шаруашылық қызметін талдау
324. Орман шаруашылық қызметі орман шаруашылығын жүргізудің жақсы және жаман жақтарын (өткен тексеру кезеңіндегі) анықтап, оны жақсарту шараларын белгілеу мақсатында талданылады.
Сонымен қатар, орман шаруашылық шараларын жүргізу әдісі мен технологиясы бағаланады және Негізгі қағидалар мен өткен орман орналастыру жобасынан ауытқудың себептері мен негізделуі көрсетіледі.
Орман кесу ережелерін бұзушылықтар анықталады. Орман ресурстарын пайдалану толықтығы мен үнемділігі бағаланады.
Сүрекдің шығыны аралап таксациялау нәтижелері бойынша анықталады.
Нақты орындалған орман шаруашылық жұмыстардың көлемдері, оларды өткен орман орналастырудағы орман орналастыру жобасына сәйкес орман қорындағы орналасуы салыстырылады. Ол үшін орман шаруашылық шаралар жүргізілген телімдердің таксациялық мәліметтері, табиғи жаңаруын, орман екпелерінің жағдайын, ормандардың экологиялық және санитарлық жағдайын тексеру нәтижелері, статистикалық есеп беру материалдары және басқа да мәліметтер қолданылады.
Осы жұмыстардың соңында (нәтижесі ретінде) жобаланған және нақты орындалған орман шаруашылық шаралардың негізделуі мен тиімділігі бойынша қорытынды шығарылады, өткен орман орналастыру обасынан ауытқулардың себептері талданады және олардың орман қорының сапалық құрамымен құрылымы бағаланады.
325. Жалпы қорытыдыда орман орналастыру объекті бойынша шаруашылық қызыметке жиынтық баға беріледі. Тиісті қорытындыларында атқарылған орман шаруашылық шаралары мен ағаш дайындау қызметінің негізгі таксациялық көрсеткіштеріне, ормандардың сапасына, өнімділігіне экологиялық және санитарлық жағдайына тигізетін әсері сипатталады.
4 Тарау. Орман орналастыруды жобалау
1. Параграф. Орман қоры иеленушілері үшін жобалау

323. Сопоставление указанных изменений производится в целом по объекту лесоустройства, а при значительных изменениях границ объекта - по лесничеству или группе лесничеств в сопоставимых границах. В тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту дается оценка изменений, происшедших в лесном фонде. Указываются причины изменений с разделением их на три группы:
1) естественные (стихийные бедствия, прирост и другие);
2) связанные с проведенной лесохозяйственной деятельностью или с ее отсутствием, с воздействием на леса промышленных загрязнений, рекреационных нагрузок;
3) происшедшие в результате изменений площади объекта, возрастов рубки и другие.
Указывается характер и степень влияния на леса промышленных выбросов или других вредных воздействий.
Данные лесоустройства по формам государственного учета лесного фонда сопоставляются с данными лесокадастровой книги лесовладельца на год проведения лесоустройства и выявляются причины расхождений.
Параграф 2. Анализ лесохозяйственной деятельности
324. Анализ лесохозяйственной деятельности проводится с целью выявления положительных и отрицательных сторон в ведении лесного хозяйства за прошедший ревизионный период и разработки рекомендаций и мероприятий по ее совершенствованию. Оценивается качество методов и технологии проведения лесохозяйственных мероприятий, приемлемость правил и наставлений. Излагаются причины и обоснованность отступлений от лесоустроительного проекта предыдущего лесоустройства.
Выявляются нарушения Правил рубок леса. Оценивается полнота и рациональность использования лесных ресурсов.
Оценка потерь древесины производится на основании данных натурной таксации.
Сопоставляются объемы фактически выполненных лесохозяйственных работ и их размещение в лесном фонде в соответствии с лесоустроительным проектом предыдущего лесоустройства. Для этого используются данные таксации выделов с проведенными лесохозяйственными мероприятиями, результаты обследований естественного возобновления, состояния лесных культур, экологического и санитарного состояния лесов, материалы статистической отчетности и другая имеющаяся информация. В результате делается заключение по обоснованности и эффективности запроектированных и фактически выполненных лесохозяйственных мероприятий, анализируются причины допущенных отступлений от проектировок прошлого лесоустройства, оценивается их влияние на качественный состав и структуру лесного фонда.
325. В общем заключении дается итоговая оценка хозяйственной деятельности объекта лесоустройства. В соответствующих выводах указывается характер влияния выполненных лесохозяйственных мероприятий и лесозаготовительной деятельности на изменение основных таксационных показателей, на качество, продуктивность, экологическое и санитарное состояние лесов.
Глава 4. Лесоустроительное проектирование
Параграф 1. Проектирование для владельцев лесного фонда

326. Орман қоры иеленушілері үшін орман шаруашылық шаралар Қазақстан Республикасының Орман кодексі талаптарына, Үкіметтің қаулылары мен шешімдеріне, басқа да директивтік құжаттар мен ережелерге сәйкес жобаланады.
Жоба орман орналастыру жобасындағы түсіндірме жазбаның өкілетті органмен бекітілген бағдарламасына сәйкес, ал орман иеленушілері үшін – олардың тапсырысы бойынша және қосымша төлемге (келісім-шарттағы бағдарлама бойынша) жасалады.
2. Параграф. Ұйымдық-шаруашылық бірліктің құрылуы
327. МОҚ санаттары мен орман құрушы тұқымдылар Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын жүргізудің негізі болып табылады. МОҚ санаттары белгіленген тәртіп бойынша (жеке аумақтардың мақсатын ескере отырып) Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес анықталады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысымен бекітіледі.
3. Параграф. Тұқымдылар топтары мен мақсатты тұқымдылар
328. Басым тұқымдыларының ерекшеліктері мен өнімділігі және орман шаруашылығын жүргізу мақсаттары бойынша ағаш тұқымдылары 5 топқа топтасады:
қылқан жапырақты, қатты жапырақты, жұмсақ жапырақты, сексеуілдіктер және басқалары.
Әр топ ормандардың қорғаныш және басқа да пайдалы функцияларын тиімді атқаруын қамтамасыз ететін шаралар жүйесін іске асыру арқылы нақты бір мақсатты тұқымды өзіне сәйкес орман өсіру жағдайларында өсіруге бағытталады. Барлық бұталы тұқымдылар бұталар тобына біріктіріледі.
329. Орман қорының тұқымдық құрамы орман шаруашылығын жүргізу мақсаттарына сәйкес келмеген жағдайда, құндылығы аз сүректерді мақсатты тұқымдылармен алмастыру шаралары қарастырылады.
330. Орманмен қамтылмаған орманды жерлер орман өсіру жағдайлары бойынша болашақта ормандандырылатын мақсатты тұқымдыларға жатқызылады.
4. Параграф. Басты пайдаланудағы кесу жастарын белгілеу
331. Басты пайдаланудағы кесу жастары кесу жұмыстары жүргізілетін МОҚ санаттары үшін белгіленеді. Басты пайдаланудан шығарылған ормандар үшін толысу жастары шартты түрде белгіленеді және олар барлық орман орналастыру құжаттарында кесу жастары болып алынады.
332. Әр тұқым мен тұқымдылар тобы үшін кесу жастары олардың биологиялық ерекшеліктеріне, мақсатына және олардың табиғат қорғау, экономикалық, әлеуметтік функцияларына байланысты белгіленді.
Орман пайдаланудың біркелкі болуын қамтамасыз ету үшін кесу жастары негізделген және тұрақты болады. Басты пайдаланудың кесу жастарын өзгерту немесе нақтылау қажеттілігі өкілетті органның ұсынысы бойынша орман орналастыру жұмыстарына дайындалу кезінде іске асырылады.
Кесу жұмыстарын өзгерту қажеттілігінің негіздемесі дайындық жұмыстарын жүргізу қорытындылары жөніндегі хаттамаға енгізіледі. Кесу жастарын негіздеу ғылыми-зерттеу орман ұйымдарында жүргізіледі. Кесу жастарының өзгертілуі мен белгіленуін өкілетті орган бекітеді.

326. Проектирование лесохозяйственных мероприятий для владельцев лесного фонда и лесопользователей производится исходя из требований Лесного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 2. Образование организационно-хозяйственных единиц
327. Основой ведения лесного хозяйства в Республике Казахстан являются категории ГЛФ и лесообразующие породы, выделение которых осуществляется при любой площади.
Категории ГЛФ с учетом целевого назначения отдельных территорий выделяются в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
Параграф 3. Группы пород и целевые породы
328. Исходя из различий в преобладающих породах, их продуктивности и целей ведения лесного хозяйства, древесные породы объединяются в пять групп - хвойные, твердолиственные, мягколиственные, саксаульники и прочие. Каждая группа ориентируется на выращивание определенной целевой породы в соответствующих ей лесорастительных условиях, путем осуществления системы мероприятий, обеспечивающих наиболее эффективное выполнение защитных или иных полезных функций леса, получения максимального запаса древесины требуемой товарной структуры. Кустарниковые заросли всех пород объединяются в одну группу - кустарники.
329. В случаях, когда породный состав в лесном фонде не отвечает целям ведения лесного хозяйства, предусматривается система мероприятий по замене малоценных древостоев целевыми породами.
330. Не покрытые лесом лесные угодья по типам лесорастительных условий условно относятся к той целевой породе, которой в последующем будет производиться их облесение.
Параграф 4. Установление возрастов рубок главного пользования
331. Возрасты рубок главного пользования устанавливаются для тех категорий ГЛФ, в которых предусматривается их проведение. Для лесов, исключенных из расчета размера главного пользования, определяются условно возрасты спелости, которые во всех лесоустроительных документах трактуются как возрасты рубок.
332. Возрасты рубок для каждой породы или группы пород определяются исходя из их биологических особенностей, экономических и социальных функций.
Для обеспечения равномерности лесопользования на длительную перспективу возрасты рубок детально обосновываются.
Необходимость уточнения или изменения действующих возрастов рубок главного пользования может осуществляться по предложениям территориальных органов в период проведения подготовительных к лесоустройству работ. Обоснование необходимости изменения возрастов рубок отражается в протоколе об итогах проведения подготовительных работ.
Обоснование возрастов рубок производится научными лесными организациями.

333. Алқаағаштар жас топтарына басты пайдаланудағы белгіленген кесу жастары (немесе толысу жастары) мен жас кластарының ұзақтығына байланысты бөлінеді осы Ережеге 1-қосымшаның 14-кестесі.
5. Параграф. Орманды көп мақсатта пайдаланудағы жобалауды негізгі принциптері
334. Ормандарды сарқылтпай, үздіксіз және тиімді пайдалана отырып, олардың қорғаныштық қасиеттерінің артуының толықтай сақталуын қамтамасыз ету орманшылықтың негізгі принциптері болып табылады.
335. Орман қорында, оларды пайдаланудың мына түрлері жүзеге асырылуы мүмкін.
1) ағаш сүректерін дайындау;
2) ағаш сүректерін дайындау және шырындарын алу;
3) қосалқы ағаш өнімдерін дайындау (қабақтарын, бұтақтарын, түбірлерін, жапырақтарын бүршіктерін);
4) орманды қосымша пайдалану (шөп шабу, мал жаю, маралдарды бағу, аңшылық, бал ара шаруашылығы, бау бақшалық және ауыл шаруашылық өнімдерін өсіру, дәрілік өсімдіктерді жинау және оларды техникалық шикізат ретінде пайдалану, жабайы жемістерді яғни жаңғақ, саңырауқұлақ, жидек және тағы басқа азықтық өнімдерді, мүкті, орман жамылғысын және түскен жапырақтарды, қамысты жинау);
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығына, ғылыми-зерттеу мақсатында, мәдени-сауықтыру, туристік және спорттық мақсаттарға пайдалану.
336. Орманды пайдаланудың басым түрі мемлекеттік орман қорына сәйкес: табиғат қорғау, экологиялық және әлеуметтік болады. Ормандардың функциясы мен жергілікті жер жағдайларына байланысты пайдалану тізімі бірінші орман орналастыру жиналысының шешімімен тағайындалады.
337. Көп мақсатты орман пайдалануды жобалаудың негізгі принципі ретінде орманның барлық жарамды түрлерінің кешенді пайдаланылуы (сүректі және сүрексіз өнімдердің анықталған түрлері мен пайдалану мөлшерін қоса) алынады.
Басты пайдалану үшін кесуге тыйым салынған ормандарда аралық пайдаланудың және басқа да кесу түрлерінің мөлшері мен түрі, олардың экологиялық-санитарлық жағдайы және алқаағаштардың өсімі мен сүректердің табиғи түсуін пайдалана отырып, олардың қорғаныштық қызметтерін арттыру арқылы анықталады.
Ғылыми мекемелер орман қорларын көп мақсатта пайдаланудағы іс шараларды, орналасу аудандарының негізіне сүйене отырып, анықтайды, ал өкілетті ұйымдар оларды бекітеді.
6. Параграф. Орманды басты мақсатта пайдалану
338. Басты мақсатта кесудің түрлері аумақтық ережелермен реттеледі. Біртіндеп және таңдамалы кесулердің негізі ретінде төмендегілер есепке алынуы тиіс:

333. Распределение насаждений по группам возраста производится исходя из установленных возрастов рубок главного пользования (или возрастов спелости) и продолжительности классов возраста определяется по таблице 14 приложении 1 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Основные принципы проектирования
многоцелевого лесопользования
334. Главным лесоводственным принципом лесопользования является непрерывное, неистощительное и рациональное пользование лесом при полном сохранении и усилении его защитных свойств.
335. В лесном фонде могут осуществляться следующие виды лесных пользований:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы, древесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, для научно-исследовательских целей, для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей.
336. Приоритетный вид лесопользования определяется исходя из природоохранных, экологических и социальных функций в зависимости от соответствующих категорий ГЛФ.
В зависимости от функционального назначения лесов и местных условий, первого лесоустроительного совещания устанавливается пользований, подлежащих проектированию при лесоустройстве.
337. Ведущим принципом проектирования многоцелевого лесопользования является комплексное использование всех видов полезностей леса, включая древесную и недревесную продукцию, с определением видов и размеров пользования.
В лесах, исключенных из расчета размера главного пользования, виды и размеры промежуточного пользования и прочих рубок определяются исходя из необходимости улучшения экологического и санитарного состояния лесов, усиления защитных функций насаждений путем максимального использования текущего прироста и естественного отпада древесины.
Мероприятия по многоцелевому пользованию лесным фондом разрабатываются научными лесными организациями на основе лесорастительного районирования.
Параграф 6. Главное пользование лесом
338. Способы рубок главного пользования лесом регламентируются региональниками.
При обосновании постепенных и выборочных рубок учитываются:

1) орман астарындағы табиғи жаңарудың жағдайы;
2) орманды ұдайы өндіру кезеңі;
3) кесу мезгілінің саны мен аралық мерзімі;
4) орман қоры аумағы бойынша кесуге белгіленген учаскелердің орналасуы;
5) кесудің қарқындылығы.
339. Есептік кеспеағаш орман мекемесі бойынша есептеледі, ал орманшылықтар бойынша пайдалану қорына пропорционалды және алқаағаштардың жас құрылымы ерекшеліктерін ескере отырып есептеледі. Кейбір жағдайларда өкілетті ұйымдардың талабына байланысты есептік кеспеағаштар әр немесе жеке орманшылықтар бойынша есептелуі мүмкін. Орманды пайдаланудың есептеліп бекітілген қоры арқылы облыс аумағы бойынша есептік кеспеағаштар анықталады.
340. Басты мақсатта пайдалану кеспеағаштары орман орналастыру кезінде анықталады. Есептік кеспеағаштар кезекті орман орналастыру мерзімінен бұрын мына жағдайларда ғана нақтыланады:
1) мемлекеттік орман қоры жерлері бір санаттан екіншісіне ауыстырылған кезде;
2) белгілі бір аудандарды алып тастағанда немесе қабылдаған кезде;
3) орман иеленушілерінің қайта құрылуына немесе жойылуына байланысты орман қорында өзгерістер болған жағдайда;
4) орман қорлары табиғи аппаттардың салдарынан апатқа ұшырағанда.
Сонымен қатар, есептік кеспеағаш мына жағдайларда нақтыланады: өзгеруі оның мөлшерінің 20 пайызынан көп болғанда және кезекті орман орналастыруға дейінгі мерзімі 3 жылдан асып кетпесе.
341. Есептік кеспеағаш Қазақстан Республикасының орман қоры учаскелерінде есептік кеспеағаштардың мөлшерін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар бойынша есептеледі осы Ережеге 26-қосымша. Орман орналастыру кезіндегі қабылданған кеспеағаш тексеру кезеңінің ұзақтығына байланысты есептеліп шығарылады.
342. Есепті кеспеағаш МОҚ санаттары шегінде басым тұқымдылары мен кесу әдістері бойынша анықталады және жетуге қолайлылығына байланысты бөлініп есептеледі
343. Есептік кеспеағашты анықтаған кезде, төмендегілер есепке алынбайды:
1) Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес мемлекеттік орман қорларындағы басты мақсатта пайдалану үшін кесуге тыйым салынған МОҚ санаттары;
2) орман кесулерінің қолданыстағы Ережелеріне сәйкес басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылған ерекше қорғалатын орман учаскелері;
3) орман кесулерінің қолданыстағы Ережелеріне сәйкес кесуге тыйым салынған бағалы және сирек кездесетін ағаштар.
344. Орман орналастыру мекемесі объектілеріндегі есептік кеспеағаш бойынша ұсыныстар, екінші орман орналастыру жиналысында қабылданғаннан кейін өкілетті ұйымдарға бекітуге беріледі.

1) наличие и состояние естественного возобновления под пологом леса;
2) период воспроизводства леса;
3) число приемов и срок повторяемости рубок;
4) размещение рубок по территории лесного фонда;
5) интенсивность рубки.
339. Расчетная лесосека рассчитывается в целом по лесному учреждению, а по лесничествам она распределяется пропорционально запасам эксплуатационного фонда лесничеств с учетом особенностей возрастной структуры насаждений. В отдельных случаях, по требованию уполномоченного органа, расчетная лесосека может рассчитываться по каждому или отдельному лесничеству. Расчетная лесосека по области определяется как сумма утвержденных расчетных лесосек по лесовладельцам.
340. Расчетная лесосека по рубкам главного пользования исчисляется при лесоустройстве. Уточнение (перерасчет) расчетной лесосеки ранее срока проведения очередного лесоустройства допускается в следующих случаях:
1) при переводе земель лесного фонда из одной категории ГЛФ в другую;
2) при значительных объемах изъятия или приемки площадей;
3) при происшедших изменениях в лесном фонде, связанных с реорганизацией или ликвидацией лесовладельцев;
4) при значительных изменениях в лесном фонде, вызванных стихийными бедствиями.
При этом уточнение (перерасчет) расчетной лесосеки производится в случае:
если указанные причины приводят к изменению ее существующих размеров более чем на 20 процентов;
если до срока проведения нового лесоустройства осталось более 3 лет.
341. Исчисление расчетных лесосек производится в соответствии с Методическими указаниями по определению размеров расчетных лесосек на участках государственного лесного фонда Республики Казахстан согласно приложении 25 к настоящим Правилам. При лесоустройстве расчетная лесосека исчисляется на принятую продолжительность ревизионного периода.
342. Расчетная лесосека исчисляется в пределах категорий ГЛФ по преобладающим породам и способам рубок. Расчет выполняется раздельно по зонам доступности.
343. При определении расчетной лесосеки в расчет не включаются:
1) категории ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования согласно Лесному кодексу Республики Казахстан запрещено;
2) особо защитные участки леса, которые, согласно действующим Правилам рубок леса на участках лесного фонда, из расчета размера главного пользования исключаются;
3) ценные и редкие древесные породы, которые согласно действующим Правилам рубок леса на участках лесного фонда в рубку не назначаются.
344. Рекомендуемые лесоустроительной организацией расчетные лесосеки по объекту лесоустройства после их принятия вторым лесоустроительным совещанием представляются в уполномоченный орган для утверждения.

345. Есепті кеспеағаш камералдық орман орналастыру жұмыстары жылынан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап жүзеге асырылады.
346. Телімдерді кесуге белгіленгенде бірінші кезекте төменде көрсетілгендер ұсынылады: зақымданған алқаағаштар (дауыл құлатқан ағаштар), жағдайына байланысты кесуді талап ететін алқаағаштар; бұрынғы кесу жылынан қалып қалған шайыр алу жасынан шығып қалған, толысу жасынан асқан ағаштар.
347. Басты мақсатта пайдаланып, кесуге бағытталған барлық телімдер шолу планында боялып көрсетіледі және олар басты мақсатта пайдалану үшін кесу ведомосына тіркеледі. Орман пайдаланушыларға, экономикалық жағдайды ескере отырып, есептік кеспеағаш аумақтарының кесу учаскелерін таңдауға ерік беріледі. Орамдық немесе блокты кесулерді шоғырландыруға жол беріледі.
7. Параграф. Орманды аралық пайдалану
348. Аралық пайдалануға төмендегілер жатады:
1) орманды күту үшін кесу;
2) таңдамалы санитарлық (тазартпалы) кесу;
3) бұталар мен өнімділігі аз орман алқаағаштарының сүрегін құнды ағаштарға алмастыру үшін кесу;
4) қорғаныш қасиеттері мен су реттегіштік және басқа да атқарушы қызметтерін жоғалтқан алқаағаштарды, балауса ағаштардағы пісіп жетілген және жеке тұрған ағаштарды кесу;
349. Орман орналастыру мәліметтерінде, орман өсіру талаптарына сай кесулерді қажет ететін, алқаағаштардың барлық аудандары анықталып көрсетіледі. Елді мекендер, жолдар мен өрт қауіпі бар кәсіпорындармен шектес алқаағаштарды күту үшін кесуді жобалағанда, өртке қарсы тұра алатын бөгет жыралар қарастырылады. Олардың ені сол жерде орналасқан объектілердің ерекшеліктеріне байланысты болады.
Жыл сайынғы күту үшін кесудің мөлшері, әрбір кесу түрлеріне байланысты таңдалған сүрекдіңдерінің ауданы мен көлемі арқылы анықталады. Кесу мөлшері күтіп-баптау кесулерін талап ететін алқаағаштар ауданын кесулердің қайталану мерзіміне бөлу арқылы, ал қоры - жылдық мөлшерін (ауданын) кесу қарқындылығы бойынша анықталады (1 га-дағы орташа кесу мөлшеріне көбейту арқылы).
Құрылуы тексеру кезеңіне жобаланатын орман екпелері мен балауса ағаштардағы жарықтандыру мөлшері есептік жолмен анықталады және орман орналастыру жобасында жеке көрсетіледі.
Күтіп-баптау кесулеріне белгіленген телімдерді іріктеу орамдардың игерілу кезектілігін, толымдылығын, ағаштардың жасы мен жағдайын ескере отырып жүргізіледі. Әр телім бойынша таңдалған қордың ауданы мен кесу түрі келтіріледі.
350. Таңдамалы санитарлық кесулер, дің зиянкестері мекендеген алқаағаштардың санитарлық жағдайын, телімдегі ағаштардың толықтай немесе бірен-саран өрттен зақымдануын және басқа да табиғи аппаттарға ұшырауын зерттеу нәтижелері мен белгіленген шаруашылық шаралардың негізінде Қазақстан Республикасы ормандарындағы санитарлық кесу ережелерінің талаптарына сәйкес жобаланады.

345. Расчетные лесосеки вводятся в действие с 1 января года, следующего за годом окончания камеральных лесоустроительных работ.
346. При подборе выделов в рубку, в первую очередь назначаются:
поврежденные насаждения (буреломы, ветровальники), насаждения, нуждающиеся в рубке по состоянию;
недорубы прошлых лет;
насаждения, вышедшие из подсочки;
перестойные насаждения.
347. Все выдела, назначенные в рубки главного пользования, окрашиваются на обзорных планах и заносятся в ведомость главной рубки. Лесовладельц самостоятельно производить набор участков в рубку в пределах расчетной лесосеки с учетом хозяйственной необходимости и экономических соображений. Допускается концентрация рубок поквартально или блоками.
Параграф 7. Промежуточное пользование лесом
348. К рубкам промежуточного пользования лесом относятся:
1) рубки ухода за лесом;
2) выборочные санитарные рубки;
3) рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции;
4) рубки спелых единичных деревьев в молодняках.
349. Лесоустройство выявляет и отражает в своих материалах всю площадь насаждений, нуждающихся в рубках ухода по лесоводственным требованиям.
При проектировании рубок ухода на участках, примыкающих к населенным пунктам, путям транспорта и огнедействующим предприятиям, необходимо предусмотреть формирование пожароустойчивых опушек, ширина которых определяется исходя из конкретных особенностей каждого объекта.
Ежегодный размер рубок ухода определяется по площади и объему выбираемой древесины по каждому виду рубок. При этом по площади он определяется делением площади насаждений, нуждающихся в рубках ухода, на период повторяемости рубок, а по запасу - умножением площади годового размера рубок на средний вырубаемый запас с 1 гектаром, определяемый по средней интенсивности рубок (проценту выборки древесины).
Ежегодный размер осветлений в лесных культурах и естественных молодняках, формирование которых прогнозируется в ревизионном периоде, определяется расчетным путем и в лесоустроительном проекте освещается отдельно.
Набор выделов, назначенных в рубки ухода, по видам рубок с указанием площади и выбираемого запаса в каждом выделе производится с учетом очередности освоения кварталов, полноты, возраста насаждений и их состояния.
350. Выборочные санитарные рубки проектируются в соответствии с требованиями Санитарных правил в лесах Республики Казахстан как на основании хозяйственных распоряжений, назначенных в натуре при лесоустройстве, так и данных детального обследования санитарного состояния насаждений, заселенных стволовыми вредителями, в выделах, полностью или частично поврежденных пожарами и другими стихийными воздействиями.

Таңдамалы санитарлық кесулерді жүргізу мерзімі зақымданған тұқымдылардың және таңдалған сүрекдің жалпы көлемінің биологиялық ерекшеліктері мен оны дайындау мүмкіндігіне байланысты 1-5 жыл болуы мүмкін.
Таңдамалы санитарлық кесулердің көлемі алқаағаштардың санитарлық жағдайына байланысты жылдарға бөлініп белгіленуі мүмкін.
Жыл сайынғы таңдамалы санитарлық кесудің көлемі таңдалған ағаш сүректерінің жалпы қорын бекітілген игеру кезеңіне бөлу арқылы анықталады.
351. Санитарлық-гигиеналық және денсаулықты жақсарту қасиеті жоғары, ерекше бағалы, орман жеміс алқаағаштарын, мемлекеттік табиғи саябақтарды, ғылыми маңызы бар және табиғи ескерткіштері бар ормандарды ескі, кеуіп қалған, жел құлатқан, қатты дауылдан сынған ағаштардан тазарту жобаланады. Басқа орманда бұл тек іске жарамды сүрегі болса немесе өртке қарсы талаптарға сай келмеген жағдайда ғана, жоспарланады.
Нақты шешімдер бірінші орман орналастыру кеңесінде қабылданады. Ескі, кеуіп қалған және шашылып жатқан ағаштардың жыл сайынғы көлемін анықтау, таңдамалы санитарлық кесуді жобалағандай жүгізіледі.
352. Іріктелініп алынған телімдердегі таңдамалы санитарлық кесуді және қураған ағаштардан тазарту жұмыстарын жоспарлаудың жалпы көлемдері арнайы дайындалған ведомостарда көрсетіледі.
353. Мемлекеттік орман қорының басты мақсатта пайдалануға тыйым салынған учаскелерінде күтіп-баптау және таңдамалы санитарлық кесу барлық алқаағаштарда, толысуға аз қалған, толысқан және толысу жасынан өтіп кеткен, біртіндеп жасартуды қажет ететін, экологиялық санитарлық қасиетін жақсартатын, қорғаныштық қасиетін сақтайтын және арттыратын ағаштарда, сонымен қоса толысқан ағаштарды техникалық қасиетін жоғалтқанға дейін және пайдалануға болатын алқаағаштардың барлығында жобаланады.
Бұндай күту үшін кесуге жобаланған телімдер, аралық пайдалану үшін кесу ведомосына, жеке тараумен жазылады. Пайдалану мөлшері және жыл сайынғы басқа да мемлекеттік орман қорының жер жағдайлары бойынша пайдалану көлемі мен жылдық көлемдері жекеленіп көрсетіледі.
354. Сүрегі құнсыз алқаағаштар мен бұталарды қайтадан жаңартып кесу жұмыстары төмендегідей учаскелерде жүргізіледі.
1) өздеріне тән емес орман өсіру жағдайларында (өнімділігі жоғары алқаағаштар өспейтін) жұмсақ жапырақты (кейде қатты жапырақты) балауса тұқымдыларда;
2) толымдылығы төмен, орта жастағы алқаағаштар мен балауса ағаштарда;

Период проведения выборочных санитарных рубок может приниматься на срок от 1 до 5 лет в зависимости от биологических особенностей пораженных древесных пород, общих объемов выбираемой древесины, возможностей ее заготовки и реализации. Ежегодный объем выборочных санитарных рубок определяется путем деления общего выбираемого запаса древесины на установленный период его освоения. Могут устанавливаться дифференцированные по годам объемы выборочных санитарных рубок в зависимости от санитарного состояния насаждений.
351. Уборка старого сухостоя, ветровальников, буреломников и другой захламленности проектируется в лесах, выполняющих преимущественно санитарно-гигиенические и оздоровительные функции, в особо ценных лесных массивах, лесоплодовых насаждениях, государственных национальных природных парках, лесах, имеющих научное значение, памятниках природы. В других лесах эти мероприятия проектируются при наличии условий сбыта древесины, а также, если это обусловлено противопожарными требованиями.
Период ликвидации старого сухостоя и захламленности, определение их ежегодных объемов производится так же, как и при проектировании выборочных санитарных рубок.
352 Приводятся набор выделов, в которых проектируются выборочные санитарные рубки и уборка сухостоя, общие объемы этих мероприятий.
353. В категориях ГЛФ и в особо защитных участках, исключенных из расчета размера главного пользования, рубки ухода за лесом и выборочные санитарные рубки проектируются во всех насаждениях, включая приспевающие, спелые и перестойные, нуждающиеся в их проведении в целях их постепенного омолаживания, улучшения экологического и санитарного состояния, сохранения и усиления защитных функций, а также своевременного использования спелой древесины до потери ею технических качеств.
Выделы, в которых проектируются такие рубки, вносятся в ведомость рубок промежуточного пользования отдельным разделом. Размер пользования и ежегодный объем по ним показываются отдельно с подведением итогов по категориям ГЛФ.
354. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных насаждений и кустарников, могут назначаться в участках:
1) молодняках мягколиственных пород (в исключительных случаях твердолиственных пород), произрастающих в несоответствующих им лесорастительных условиях, исключающих возможность выращивания высокопродуктивных насаждений;
2) молодняках и средневозрастных расстроенных низкополнотных насаждениях, которые естественным путем не могут преобразоваться в высокопродуктивные древостои с преобладанием хозяйственно ценных пород;

3) мақсатты пайдалануға жарамсыз алқаағаштар мен бұталарда;
Кесу және ағаш тұқымдыларын егу немесе себу арқылы жаңартуды қажет ететін құндылығы төмен алқаағаштардың ауданы қайта құру қорын құрайды. Сондықтан кесілетін ағаштардың көлемі мен алқаағаштарды жаңарту мерзімі арқылы жыл сайынғы кесілетін мөлшері анықталады.
355. Басты мақсатта пайдалануға тыйым салынған мемлекеттік орман қоры санаттарында (мемлекеттік табиғи қорықтардан басқа), ерекше қорғалатын учаскелерде қорғаныштық, және басқа да функцияларын жоғалтқан алқаағаштардың барлығында кесу жұмыстары жүргізіледі.
Олар таңдамалы санитарлық кесу сияқты жүргізіледі. Кесілетін учаскелерді таңдау және реттеу жұмыстары нормативтік іс қағаздарына сүйене отырып, жүзеге асырылады.
356. Балауса ағаштардағы жеке тұрған толысқан, көнерген және балауса ағаштар арасында өзінің тұқым беру қасиетін аяқтаған ағаштар жекелеп кесуге белгіленеді.
Орта жастағы, толысушы, толысқан және көнерген алқа-ағаштардағы ерекше айқындалатын ағаштар жекелеп кесілмейді. Олар мемлекеттік орман қорының басты мақсатта пайдалану үшін кесуге тыйым салынбаған жерлеріндегі кесулермен бірге жүргізіледі. Басқа МОҚ санаттарында олар санитарлық кесу кезінде бірге алынады.
357. Орман орналастыру аралық кесу жұмыстарын жүргізген кезде, қолданыстағы нормативтер бойынша таңдалып алынған ағаш сүректерінде тауарландыру және сортименттеу жұмыстарын жүргізеді. Ал бұл жоқ болған жағдайда, алдыңғы орман орналастырулардың кесу жұмыстарының нақты көрсеткіштері арқылы жүзеге асырылады.
8. Параграф. Басқа да кесулер
358. Басқа да кесулерге төмендегілер жатады:
1) жаппай санитарлық кесулер;
2) өртке қарсы үзілімдер мен соқпақтарды шабу;
3) өртке қарсы үзілімдерді және соқпақтарды тазалау;
4) қылқанды балауса ағаштарды блоктарға бөліп кесу;
5) электр жүйелері өтетін, тас жолдарды салу мен құбырларды орнатуға байланысты жүргізілетін кесулер;
6) әр түрлі құрылыстарға және кеңселерді салуға арналған аудандарды кесу;
7) шашылған кәделік ағаштарды жинау;
359. Шабылуға жобаланған өртке қарсы үзілімдер мен әртүрлі террассалардан кесілген ағаш сүректерінің көлемі, олардың еніне, ұзындығына және бағыт бойынша басып өткен телімдердің 1 гектарындағы қорына байланысты, есептеліп шығарылады.
Ал соқпақтарды шабу кезіндегі көлемі, олардың жалпы ұзындығы мен ені және орманшылық бойынша 1 гектардағы сүректерінің орташа қоры арқылы анықталады.
Жаппай санитарлық кесу және басқа да кесулердегі ағаш сүйектерінің көлемі, кеспеағаштарды белгілеу мәліметтері мен құрылысқа берілген жерлердің мәліметтері бойынша анықталады.
9. Параграф. Алқаағаштардан шайыр және шырын алу.
Түбір шайырын дайындау

3) насаждениях и кустарниках, не соответствующих целевому назначению.
Площадь малоценных насаждений, нуждающихся в их реконструкции путем проведения рубок, посадки и посева древесных пород, составляет фонд реконструкции. Исходя из объемов подлежащей вырубке древесины и проектируемых сроков реконструкции насаждений, определяется ежегодный размер этих рубок.
355. Рубки в насаждениях, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, проводятся во всех категориях ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования не допускается (кроме государственных природных заповедников), и в особо защитных лесных участках. Они проводятся по аналогии с выборочными санитарными рубками.
356. К рубке спелых единичных деревьев в молодняках относится уборка отдельно стоящих спелых и перестойных деревьев, включая семенники среди молодняков, выполнивших свои лесообсеменительные функции.
Единичные деревья, резко отличающиеся по возрасту в средневозрастных, приспевающих, спелых и перестойных насаждениях, отдельно к уборке не назначаются. Они вырубаются одновременно с проведением рубок главного пользования в категориях ГЛФ, где их проведение не запрещено. В других категориях ГЛФ они могут убираться в порядке проведения выборочных санитарных рубок, рубок ухода.
357. При проведении рубок промежуточного пользования лесоустройство может производить товаризацию и сортиментацию выбираемой древесины по действующим нормативам, а при их отсутствии по фактически достигнутым показателям, полученным при проведении рубок в прошедшем ревизионном периоде.
Параграф 8. Прочие рубки
358. К прочим рубкам относятся:
1) сплошные санитарные рубки;
2) разрубка просек, противопожарных разрывов;
3) расчистка просек, противопожарных разрывов;
4) разрубка хвойных молодняков на блоки;
5) разрубка трасс под строительство дорог, трубопроводов, линий электропередачи;
6) вырубка площадок под строительство сооружений, зданий и других объектов;
7) уборка ликвидной захламленности.
359. Объемы вырубаемой древесины при проектировании разрубки противопожарных разрывов, трасс различного назначения исчисляются исходя из их ширины, протяженности и запасов древесины на 1 гектар в пересекаемых выделах, а при разрубке просек - по их общей протяженности, ширине и среднему запасу древесины на 1 гектар в целом по лесничеству.
Объемы вырубаемой древесины при сплошных санитарных рубках и других видах прочих рубок определяются по материалам отвода лесосек под сплошные санитарные рубки или при отводе земель под строительство сооружений и других объектов.
Параграф 9. Подсочка и осмолоподсочка насаждений.
Заготовка пневого осмола

360. Негізгі алқаағаштардан шайыр алу қажеттілігі, сол аудандағы өкілетті ұйымдардың келісімімен шешіледі және ол бірінші орман орналастыру жиналысында тіркеледі.
Қарағайлы ормандардан шайыр алудың шикізаттық базасы, орманды бағалаудың негізгі ережелеріне сәйкес анықталады.
361. Техникалық және экономикалық тиімділігі бар шыршалы, майқарағайлы және балқарағайлы алқаағаштарда шайыр алуға жарамды учаскелер көрсетілген тұқымдылар бойынша таңдалады. Бұндай алқаағаштарда шайыр алу әдістерімен жүргізілетін көлемі туралы шешім бірінші орман орналастыру кеңесінде қабылданады.
362. Қарағайлы алқаағаштарда шикізат алуға жарамды және төменгі бонитетті ағаштар болған жағдайда ғана шайыр алу жобаланады. Шайыр алу жобасының қажеттілігі өкілетті ұйымдармен шешіледі және бірінші орман орналастыру кеңесінде тіркеледі.
363. Шайыр алуға және тағы басқа да мақсатта пайдалану үшін түбірлерді дайындау орман екпелерін отырғызуға арналған және орман алқаағаштарына зияны тимейтін жерлерде жүзеге асырылады. Қарағайлы түбірлерден шайыр алудың қажеттілігі, олардың ресурстық аудандары бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
10. Параграф. Қосалқы ағаш ресурстарын дайындау
364. Қосалқы ағаш ресурстарына қабық, түбір, бұтақ, тамыр, жапырақ, бүршік жатады. Қосалқы ағаш сүректерінің қажеттілігі және олардың тізімі бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
365. Қосалқы ағаш ресурстарын дайындау мүмкіндігінің көлемі мен аудандары, әртүрлі кесу шараларының жобалануына сәйкес болады.
11. Параграф. Ормандарды қайта қалпына келтіру, оларды дамыту және өнімділігі төмен ағаштарды жаңарту
366. Ормандарды қайта қалпына келтіру және оларды дамыту шаралары шаруашылық шараларды жүргізуге болмайтын жерлерден басқа мемлекеттік орман қорының барлық рұқсат етілген жерлердің МОҚ санаттарында жүзеге асырылады.
Жобалау жұмыстары орманды пайдаланушылардың көп жылдар бойы, орман екпелері мен табиғи жаңаруды зерттеу жұмыстары кезінде жиналған мәліметтеріне сәйкес жүргізіледі.
Жобаланылатын іс шаралардың құрамына төмендегілер кіреді:
1) орманмен қамтылмаған аумақтарға екпе ормандарын отырғызу;
2) өнімділігі төмен және бұталы ормандарды жаңарту үшін, жасанды алқаағаштарды құру;
3) орманды басты мақсатқа пайдалану үшін кесу кезінде жас өскіндерді ескере отырып, олардың табиғи жаңаруының артуына әсер ету;
4) табиғи жаңарудың келешекте орман құруына мүмкіншілігі бар аудандарды қалдыру;
5) мелиоративтік орман өсіру.
367. Ұдайы өндіру мен орман өсіруді талап ететін және шаруашылық әсер етуге қолайлы учаскелерге енетін орман екпелерінің қоры аралап көріп таксациялау мәліметтері бойынша анықталады:

360. Вопрос о необходимости подсочки сосновых насаждений на территории устраиваемого объекта фиксируется в протоколе первого лесоустроительного совещания.
Определяется сырьевая база для подсочки сосновых древостоев. Отдельно учитываются древостои, находящиеся в подсочке, и нерентабельные для подсочки.
361. При наличии технических и экономических условий для подсочки насаждений ели, пихты, лиственницы может производиться набор пригодных для подсочки участков насаждений указанных пород.
362. Осмолоподсочка сосновых насаждений проектируется при наличии потребностей в таком сырье и при наличии низкобонитетных древостоев, пригодных для этих целей.
363. Заготовка пней для получения соснового пневого осмола и для других целей может проектироваться в местах, где намечается раскорчевка площадей под лесные культуры, а также в других случаях, не наносящих ущерба лесу. Необходимость и районы выявления ресурсов пней, в том числе и для заготовки соснового пневого осмола, определяются на первом лесоустроительном совещании.
Параграф 10. Заготовка второстепенных древесных ресурсов
364. К второстепенным древесным ресурсам относятся кора, ветви, пни, корни, листья, почки.
Необходимость выявления второстепенных древесных ресурсов и их перечень определяются на первом лесоустроительном совещании.
365. Площади и возможные объемы заготовки древесных ресурсов определяются исходя из объемов рубок различного назначения в соответствующих древостоях.
Параграф 11. Воспроизводство лесов,
лесоразведение и реконструкция малоценных насаждений
366. Мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению разрабатываются для участков всех категорий ГЛФ, где это разрешено, кроме участков, недоступных для хозяйственного воздействия. Проектирование ведется в соответствии с действующими наставлениями и руководствами с учетом опыта работ, накопленного лесовладельцами, данных анализа материалов обследования лесных культур и хода естественного возобновления. В состав проектируемых мероприятий входят:
1) создание лесных культур на не покрытых лесом угодьях;
2) создание искусственных насаждений в порядке реконструкции низкопродуктивных насаждений и кустарников;
3) меры содействия естественному возобновлению, включая сохранение подроста при рубках главного пользования;
4) оставление площадей с наличием возобновления под естественное лесозаращивание;
5) мелиоративное лесоразведение.
367. По данным натурной таксации определяется лесокультурный фонд, в который включаются участки, нуждающиеся в искусственном воспроизводстве лесов и лесоразведении, доступные для хозяйственного воздействия, в том числе:

1) шаруашылық құнды тұқымдылардың табиғи жолмен өсуі мүмкін емес орманмен қамтылмаған учаскелер;
2) тексеру кезеңінде жаппай кесуге жіберілген басым тұқымдылардың толымдылығы бойынша, табиғи жаңаруы мүмкін емес кеспеағаштар;
3) қалпына келтірілген және басқа да орманмен қамтылмаған жерлер (орман мелиорациясы ретінде белгіленген, құмдар, жыралар, балкалар, карьерлер);
4) өнімділігі, толымдылығы төмен алқаағаштар мен екпе ормандарды отырғызу жолымен қалпына келтірілетін бұталы өсімдіктер.
368. Орман орналастыру кезеңіндегі кеспеағаштардың жасанды жолмен қайта қалпына келтіруді қажет ететін ауданы толысқан орман астарындағы табиғи жаңаруды және есепті кеспеағаштың нақты және болашақтағы пайдаланылуын ескере отырып есептеу арқылы анықталады.
369. Орман екпелерін отырғызу шаралары белгіленген учаскелерде есептік әдістемелік картасы болмаған жағдайда, орман орналастыру жобасының түсініктеме қағазында отырғызылатын көшеттердің саны және орналасуы көрсетіледі.
370. Алқаағаштары қайта құру кезінде ағаштар толық жойылғанда – орман екпелері жаппай жобаланады, ал коридорлар мен толымдылығы төмен телімдердің ашық жерлерінде көшет отырғызған жағдайда – жартылай жобаланады.
371. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу тексеру кезеңіндегі тұқымдылардың өскіні нашар кеспеағаштарда, орман астарындағы толымдылығы төмен толысқан, толысушы және көнерген ағаштарда, ағашы кесілген және басқа да орманы табиғи жолмен өсетін орманмен қамтылмаған жерлерде белгіленеді.
Табиғи жаңаруға қолдан ықпал етудің әдістері төмендегідей болады:
1) басты мақсатта пайдалану үшін жаппай кескен кезде, құнды тұқымдылар өскіні мен балауса ағаштарды сақтау мен оларды келешекте күту;
2) шаруашылықта маңызы бар өздігінен шыққан ағаштар мен балауса ағаштарды күту;
3) сақталған өскіні жеткіліксіз учаскелерде орман екпелерін отырғызу;
4) біртіндеп топырағын өңдеу;
5) табиғи жаңарып келе жатқан учаскелерді қоршау;
6) жаңа кесілген жерлердегі табиғи жаңаруға қалдырылған жас өскіндерді жабайы және үй жануарлары зақым келтірмеуі үшін қоршап қою.
372. Орманның табиғи жаңаруына арналған іс шаралар өткен жылдардағы кесілген жерлерді зерттеу жұмыстарының негізіне сүйене отырып, орманмен қамтылмаған аумақтардағы балауса ағаштардың динамикалық жағдайын талдау арқылы жүзеге асырылады.
Табиғи жаңару учаскелерін таңдау басым тұқымдылардың орман жиегінде және кесілген жерлерде жақсы дамуына байланысты болады.

1) не покрытые лесом угодья, на которых естественное лесозаращивание хозяйственно ценными породами невозможно или затруднено;
2) лесосеки ревизионного периода, намеченные под сплошную рубку, на которых восстановление леса с достаточной полнотой целевыми породами естественным путем маловероятное;
3) рекультивированные и другие нелесные угодья, на которых лесные культуры намечены в порядке лесомелиорации (пески, овраги, балки, карьеры и другие);
4) малоценные и низкополнотные насаждения и кустарники, намеченные к реконструкции путем создания лесных культур.
368. Площадь лесосек ревизионного периода, нуждающихся в искусственном воспроизводстве лесов на них, определяется расчетным путем с учетом лесорастительных условий, хода естественного возобновления целевых пород под пологом спелого леса, а также степени фактического и возможного (на перспективу) использования расчетной лесосеки.
369. При отсутствии разработанных расчетно-технологических карт для участков, намеченных под лесные культуры, в тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту указывается количество посадочных мест и схема смешения для данных лесорастительных условий.
370. При реконструкции насаждений лесные культуры проектируются сплошные - при полном удалении реконструируемого древостоя, и частичные - при посадке в прорубленные коридоры или по открытым местам в низкополнотных насаждениях.
371. Содействие естественному возобновлению леса проектируется на лесосеках ревизионного периода с недостаточным количеством благонадежного подроста целевых пород, под пологом низкополнотных приспевающих, спелых и перестойных насаждений, а также на вырубках и иных не покрытых лесом угодьях, на которых предполагается воспроизводство леса естественным путем.
Способы содействия естественному возобновлению леса могут быть:
1) сохранение подроста и молодняка ценных древесных пород при проведении сплошных рубок главного пользования с последующим уходом за ними;
2) уход за подростом и самосевом хозяйственно ценных пород;
3) создание частичных лесных культур на участках с недостаточным количеством сохраненного подроста;
4) частичная обработка почвы (поранение);
5) огораживание возобновляющихся участков;
6) огораживание свежих вырубок, оставляемых под естественное лесозаращивание, при угрозе уничтожения молодых побегов домашними и (или) дикими животными.
372. Мероприятия по естественному возобновлению леса разрабатываются лесоустройтелями на основе изучения этого процесса на вырубках прошлых лет, а также анализа динамики и состояния молодняков и не покрытых лесом угодий. При этом набор участков, намечаемых под естественное лесовозобновление производится в тех типах леса, где целевые породы успешно возобновляются от стен леса и обсеменителей на не покрытых лесом угодьях и вырубках ревизионного периода.

373. Ормандары ұдайы өндіру немесе табиғи жаңаруға қалдыру жоспарланған учаскелерде іс шаралардың жоспарлары арнайы ведомосқа барлық іс шаралардың түрлері бойынша қорытынды шығарылып және әр отырғызу әдісі бойынша есептік технологиялық картасы көрсетіліп жазылады.
374. Орманды дамыту кезінде жыралардың, балкалардың, құмдардың және тағы басқа ормансыз жерлердің жұмыс көлемі бөлек есептеледі.
375. Ормандарды ұдайы өндіру, өсіру көлеміне байланысты уақытша және тұрақты орман тұқым учаскелерінің саны, орман тұқымбақтарының аудандары мен оларға қажетті орман тұқымдары есептеліп шығарылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында орман тұқым шаруашылығы мен тұқымбақтарын дамыту, уақытша және тұрақты орман тұқым учаскелерін, аналық және ұластыру плантацияларын салу туралы ұсыныстар беріледі.
12. Параграф. Ормандарды қорғау
376. Ормандарды өрттерден, заңсыз кесулерден, орманды пайдаланудағы ережелердің бұзылуынан және басқа да ормандарға зақым келтірулерден қорғау үшін орман орналастыру кезінде арнайы іс шаралар жобаланады.
Іс шаралар қолданыстағы ережелер, бұйрықтар мен басқа да құжаттардың негізінде және өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық жүргізуді талдау нәтижелерін ескере отырып жобаланады.
377. Ормандарды өрттерден қорғау. Орман орналастыру жобаларының түсіндірме жазбасында мына мәселелер қаралады:
1) орман пайдаланушылардың шекараларын табиғи өрттердің шығуына байланысты белгілеу.
Олар әр орам немесе оның бөлігі үшін Орман шаруашылығының ғылыми өндірістік орталығында жасалған және Қазақстанның ерекше өрт қауіпі бар ормандарындағы орман өрттерінің алдын алу шараларының жүйесінде келтірілген ұсынымдардағы орман қоры аумақтарын табиғи өрт қауіптілігі кластарына жатқызу шкаласы бойынша анықталады осы Ережеге 1-қосымшаның 15 кестесі;
2) әр орам немесе оның бір бөлігі үшін табиғи өрт қауіпінің орташа класы, соған кірген телімдердің аудандары арқылы анықталады. Содан кейін орамдар немесе олардың бөліктері, табиғи өрт қауіптілігінің класына байланысты бір өрттік телімдерге біріктіріледі. Өртке қауіпі бар телімдердің ең кіші ауданы сүлбе картасына қарағанда анық көрінеді (шамамен карта масштабында ол 10 мм2 кем болмайды). Орманшылықтың өрт қауіпі кластарына бөлінуі бойынша қорытынды мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында келтіріледі; ормандарды өрттен қорғау іс шараларына төмендегілер жатады:
3) орман өрттерін болдырмаудағы алдын-алу шаралары (елді мекендерде өртке қарсы дәрістер жүргізу; ормандағы өрт қауіпсіздігін сақтауды бақылау; демалушыларды және саңырауқұлақ, жеміс-жидек жинаушыларды жұмылдыру);
орман өрттерінің таралуын тоқтату және оларды қолайлы жағдайда өшіру іс шараларын ұйымдастыру (санитарлық кесулер, кесілген орманды тазалау және қурап қалған ағаштардан тазарту, өртке қарсы жүйелерді құру, каналдар қазу, жолдарды және өртке қарсы су қоймаларын жөндеу);
өрттің шыққан жерін табу (стационарлық бақылау мачталарын жасау, әуеден және жерден бақылау, телефон және радио байланыстарымен қамтамасыз ету);
өртті өшіру құралдары мен күштерін ұйымдастыру (химиялық өрт станциясын ӨХС), өртке қарсы құралдар мен жабдықтарының пункттік орталығын салу, орманды қорғау қызметі мен әуе қызметін ұйымдастыру, тікұшақтар қонатын алаңдарды дайындау, өрт болған жағдайда, жергілікті кәсіпорындар мен тұрғындарды, өшіруге жұмылдыру);
орманды өрттен қорғауды материалдық-техникалық және қаржылай қамтамасыз ету;

373. Участки, в которых проектируются мероприятия по воспроизводству лесов или оставляемые под естественное лесозаращивание, вносятся в соответствующую ведомость с подбивкой итогов по видам мероприятий и породам с указанием расчетно-технологической карты для каждого способа создаваемых лесных культур и реконструкции.
374. Отдельно учитываются объемы работ по лесоразведению на оврагах, балках, песках и других нелесных угодьях.
375. Расчет потребного количества лесных семян, необходимого количества постоянных и временных лесосеменных участков и расчет площади питомников производятся по укрупненным показателям в соответствии с проектируемыми объемами работ по воспроизводству лесов и лесоразведению. В пояснительной записке к лесоустроительному проекту даются рекомендации по развитию лесосеменного и питомнического хозяйства, по закладке постоянных и временных лесосеменных участков, маточных и прививочных плантаций и других объектов лесосеменоводческого назначения.
Параграф 12. Охрана лесов
376. В пояснительной записке к лесоустроительному проекту разрабатываются мероприятия по охране лесов от пожаров, незаконных порубок деревьев и кустарников, действий причиняющих вред лесу. Мероприятия проектируются на основании действующих положений, правил, наставлений и других документов с учетом результатов анализа ведения хозяйства в прошедшем ревизионном периоде.
377. Охрана лесов от пожаров:
В пояснительной записке к лесоустроительному проекту освещаются следующие вопросы:
1) распределение территории лесовладельца по классам природной пожарной опасностиустанавливаются для каждого квартала или его части отнесения территорий лесного фонда к классам природной пожарной опасности, система профилактических лесопожарных мероприятий в особо пожароопасных лесах Казахстана по форме таблица 15 приложении 1 к настоящим Правилам);
2) средний класс природной пожарной опасности для каждого квартала или его части определяется через площадь включенных в него выделов. Затем кварталы или их части объединяются в пожарные выделы, относящиеся к одному классу природной пожарной опасности. Минимальная площадь пожарного выдела имеет площадь в размере, обеспечивающем его четкую видимость на карте - схеме ориентировочно в масштабе карты - схемы она составляет не менее 10 квадратных миллиметров. Итоговые данные распределения площади объекта по классам природной пожарной опасности в разрезе лесничеств приводятся в пояснительной записке к лесоустроительному проекту;
3) мероприятия по охране лесов от пожаров включают:
профилактические противопожарные мероприятия по предотвращению возникновения лесных пожаров (противопожарная пропаганда среди населения; контроль за соблюдением требований пожарной безопасности в лесу; организация отдыха населения и посещения лесов туристами, сборщиками ягод, грибов и другие);
мероприятия по ограничению распространения лесных пожаров и созданию благоприятных условий для их тушения (санитарные рубки, очистка мест рубок, уборка сухостоя и валежа, создание системы противопожарных барьеров, канав, ремонт дорог и водоемов противопожарного назначения);
организация обнаружения лесных пожаров (строительство и ремонт стационарных пожарно-наблюдательных мачт, вышек, наземное и авиационное патрулирование, обеспечение телефонной и радиосвязью и другие);
организация сил и средств пожаротушения (пожарно-химические станции, пункты сосредоточения пожарного инвентаря и оборудования, резервные лесопожарные команды, авиационные службы охраны лесов, устройство посадочных площадок для вертолетов, привлечение сил и средств местных предприятий, населения и другие);
материально-техническое и финансовое обеспечение охраны лесов от пожаров;

4) өрт қауіпі мына жағдайларда 1 класс жоғары белгіленеді:
қылқанды ормандардағы төменгі өрттердің, жоғарғы қабаты өртіне өтіп кетуі (қалып қалған ағаштардың шашылуынан, қурап қалған ағаштарда) мүмкін болатын жерлерде;
ормандардың құрғақ жерлерінде, өрт қауіпі жоғары болатын аудандарының жекелеген учаскелерінде (ауыл шаруашылық мақсатында пайдаланатын жерлерді өртегенде, елді мекендер жақын орналасқанда, демалушылардың орманға келуінің қарқындылығы артқанда);
өндірістік кәсіпорындарға және жалпы пайдаланылатын жолдар мен темір жолдарға жақын орналасқан ормандарда;
өрт қауіпі бойынша бір бірінен күрделі айырмашылығы бар алқаағаштардың орамдағы басымдылығына байланысты орамның аумағы бірнеше өрт қауіпі класына жатқызылуы мүмкін;
құрамында биік беткейлер, жайылымдар, шабындықтар және тағы басқа шөбі қалың, орманмен қамтылмаған жерлері бар орамдар, кесу қалдықтары қалған, өртеңдері және өлген ағаштары бар алқаағаштар өрт қауіпі класына жатады.
Өрт қауіпіне қарсы іс шараларды жобалау кезінде, орман орналастыру аймақтарына байланысты жасалған басты жоспарлар мен өртке қарсы құрылымдардың сүлбесі пайдаланылады.
378. Ормандарды орман заңдарының бұзылуынан қорғау.
Бұрын болған орман орналастыру кезінде орын алған орман заңдарын бұзушылықтарын талдау негізіне сүйене отырып, ағаштарды заңсыз кесудің алдын алу, орманды пайдалану ережесінің бұзылуына жол бермеу, санитарлық ережелерді бұзбау, жануарлар мен өсімдіктер әлемін қорғау, заңдылық актілері ережелерінің бұзбау туралы ұсыныстар беріледі.
379. Орманшылықтардың аудандарын мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлу.
Орманшылықтардың аудандарын шеберлік учаскелер мен айналымдарға бөлу, олардың аудандарының өрт қаупі кластарына бөлінуін және оларды пайдалану бағыттарын, бұрын жүргізілген талдауларды ескере отырып, жүзеге асырылады.
Орман орналастыру кезінде бөлінген аудандардың жобасы кішірейтілген түрінде сүлбелерде көрсетіледі және арнайы түсіндірме тақырыптарында жазылады. Мастерлік учаскелер мен айналым аудандары, оларды бақылау мүмкіншілігіне байланысты, шамамен бірдей болады. Оларды бөлу кезінде ағаш сүрегі көп дайындалатын және жергілікті тұрғындар жиі баратын орамдарды қорғау тиімділігіне ерекше назар аударылады.
13. Параграф. Ормандарды зиянкестерден және аурулардан қорғау
380. Орман орналастыру және орман - патологиялық зерттеулердің нәтижесіне сәйкес (егер олар жүргізілсе) телімдер бойынша кездескен зиянкестер мен аурулардың шоғырлану ведомостары құрастырылады.
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында, орман патологиясының жалпы бағасы беріледі және орман қорғау іс-шаралары жоспарланады (алдын алу, жою, шаруашылық ұйымдастыру).

4) пожарная опасность может устанавливаться на 1 класс выше:
для хвойных насаждений, строение которых или другие особенности могут способствовать переходу низового пожара в верховой (значительная захламленность, наличие единичных сухостойных деревьев и другие);
для отдельных участков леса на суходолах, окруженных площадями с повышенной горимостью (возможность сельхозпалов, близость населенных пунктов, активная посещаемость и другие);
для лесных участков, примыкающих к дорогам общего пользования, железным дорогам или расположенных в непосредственной близости от промышленных предприятий;
территория квартала может относиться к нескольким классам природной пожарной опасности (не более 2) в зависимости от преобладания в квартале насаждений, резко отличающихся между собой по признакам пожарной опасности;
кварталы, с преобладанием крутых склонов, пастбищ, сенокосов и других не покрытых лесом или нелесных угодий с густым травяным покровом, относятся к классу пожарной опасности, идентичному классу примыкающих к ним насаждений, захламленных вырубок, гарей, погибших насаждений.
При проектировании противопожарных мероприятий следует использовать имеющиеся генеральные планы или схемы противопожарного устройства, разработанные для территорий лесовладельцев.
378. Охрана лесов от лесонарушений:
На основании анализа лесонарушений, имевших место в прошедшем ревизионном периоде, в лесоустроительных проектах приводятся рекомендации по профилактике, своевременному выявлению и пресечению незаконных порубок леса, нарушений правил лесопользования, санитарных правилзаконодательных актов об охране животного и растительного мира и других противоправных действий в лесу.
379. Разделение территории лесничеств на мастерские участки и лесные обходы:
Проект разделения территории лесничеств на мастерские участки и лесные обходы выполняется с учетом анализа существующего деления лесничеств на мастерские участки и лесные обходы, распределения их территории по классам природной пожарной опасности, функционального назначения лесов и с учетом имеющихся рекомендаций по их выделению.
Проект деления показывается на уменьшенной схеме и в тексте пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
Мастерские участки и лесные обходы устанавливаются примерно одинаковыми по сложности их охраны. Особое требование при их выделении - обеспечение эффективной охраны лесов в кварталах, наиболее интенсивно эксплуатируемых и посещаемых населением.
Параграф 13. Защита лесов от вредителей и болезней
380. По данным таксации и специальных лесопатологических обследований (если они проводились) составляется повыдельная ведомость очагов вредителей и болезней леса.
В пояснительной записке к лесоустроительному проекту дается общая оценка лесопатологического состояния лесов и разрабатываются лесозащитные мероприятия, которые слагаются из профилактических, истребительных и организационно-хозяйственных мер:

1) алдын алу шараларына төмендегілер жатады:
орман санитарлық талаптарын (кеспеағаштарды, сүректердің қабығын аршу, қалдықтарын қоса жинау) орындау;
қоймалардағы ағаш сүректерін сақтау;
ұяларды орнату;
құмырсқа илеулерін қоршап қою;
екпе ормандар мен мал жаятын жерлерді қоршап қою;
жас ағаштардың ұшар бастарын жануарлар жеп қоймау үшін, қоршап қою (темір және пластмасс спиральдарды орнату және тағы басқалары);
жануарларды үркіту үшін, алқаағаштарды репелленттермен өңдеу;
2) зиянкестерді жою шараларына төмендегілер жатады:
зиянкестер жаңадан енген ағаштарды таңдау;
зиянкестерге қоңызтұтқы ағаштарды орнату;
уытты және қоңызтұтқы белбеулерді орнықтыру;
желегі бірікпеген екпе ормандарды, алқаағаштарды, плантацияларды, тұқымбақтарды химиялық және биологиялық қорғау әдістерімен өңдеу;
тосқауыл каналдар қазу, жемістерді құртатын саңырауқұлақтарды, жұмыртқа салғыштарды, өрмекші торларын, қуыршақтар мен жәндік құжаттарын жинау және оларды жойып жіберу;
зиянкестерді жою шаралары жер үсті және авиациялық болып бөлінеді.
3) шаруашылық-ұйымдастыру шараларына мыналар жатады:
зиянкестер мен аурулардың дамуын болжау, шығу ошақтарын қадағалау, сонымен қатар орманпатологиялық зерттеулер мен топырақ қыртыстарын қазу жұмыстарын жүргізу;
орман қорғаудың техникалық насихаттарын жасау.
орман қорғауды материалдық-техникалық жағынан қамтамасыздандыру.
Зиянды қалдықтарды бөліп шығаратын өндіріс кәсіпорындарының маңындағы алқаағаштарды зақымдану дәрежесі бойынша аймақтарға бөлу және өлген ағаштардың қорын есептеп шығару.
Ормандардың патологиялық жағдайларын сипаттайтын схемада зақымданған аумақтар көрсетіледі. Өндіріс кәсіпорындарының қалдықтарына төзімді алқаағаштарды отырғызу туралы ұсыныстар беріледі.
14. Параграф. Орманды қосалқы пайдалану
381. Ормандарда шөп шабу, мал жаю, егіншілікпен айналысу, ақ қайың шырынын дайындау негізгі қосалқы пайдалану түрлері болып табылады.
Шабындықтар, жайылымдар және жыртылған жерлер (орманды қорғау мақсатында және жұмысшылардың осы жерлерді қосалқы пайдалануын қамтамасыз ету мақсатында). Олар қысқа мерзімді пайдалануға беру түріне байланысты былай бөлінеді:
1) орманды қорғау мен орман иеленушісі жұмысшыларының қызметтік жер үлестері;
2) өздерінің шаруашылық мақсаттарына қосалқы пайдалану;
3) қысқа мерзімді пайдалану үшін беру.
Орман орналастыру жобасын дайындау кезінде, ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің құнарлылығын арттыруға арналған іс шаралар белгіленеді. Шабындықтардың өнімділігін арттыру үшін техникалық жоспарды жасау қажет болған жағдайда, сол жөнінде ұсыныстар беріледі.
Ормандарға кері әсерін тигізбеген жағдайда, орамдардың барлық немесе бір бөлігінде мал жаюға рұқсат беріледі.

1) к профилактическим мерам относятся:
выполнение санитарных требований в лесах, включая окорку древесины и очистку лесосек;
методы защиты древесины на складах;
устройство гнездовий;
огораживание муравейников;
устройство изгородей вокруг лесных культур и для прогона скота;
защита верхушек молодых деревьев от обкусывания животными (накладка металлических и пластмассовых спиралей и других приспособлений);
обработка насаждений репеллентами, отпугивающими животных;
2) к истребительным мерам относятся:
выборка деревьев, свежезаселенных вредителями;
выкладка ловчих деревьев;
накладка ловчих клеевых и токсичных поясов;
обработка насаждений, несомкнувшихся лесных культур, плантаций, питомников химическими и биологическими средствами защиты леса;
устройство ловче-заградительных канав;
сбор и уничтожение плодовых тел грибов, яйцекладок, паучьих гнезд, личинок и гусениц насекомых.
Истребительные меры группируются в наземные и авиационные;
3) к организационно-хозяйственным мерам относятся:
надзор за состоянием популяций вредителей и болезней, прогноз их развития, учет очагов, а также лесопатологические обследования и почвенные раскопки;
популяризация и техническая пропаганда лесозащиты;
материально-техническое обеспечение защиты леса.
В районах расположения промышленных предприятий с вредными выбросами определяются зоны по степени повреждения насаждений, выявляются запасы мертвых, усыхающих деревьев. Зоны повреждения показываются на схеме, характеризующей лесопатологическое состояние лесов, даются рекомендации по созданию насаждений повышенной устойчивости к выбросам.
Параграф 14. Побочные лесные пользования
381. Основными видами побочных лесных пользований являются сенокошение, пастьба скота, земледелие, заготовка березового сока и другие виды.
Сенокосы, пастбища и пашни, исходя из норм обеспечения ими лесной охраны и рабочих, а также учета потребностей подсобного хозяйства в объекте, возможностей передачи этих угодий в краткосрочное лесопользование, разделяются по следующим категориям использования:
1) служебные наделы для лесной охраны и рабочих лесовладельца;
2) для собственного подсобного хозяйства;
3) для передачи в краткосрочное лесопользование.
При разработке лесоустроительного проекта намечаются меры по улучшению сельскохозяйственных угодий, а при необходимости приводятся рекомендации по разработке технических проектов на улучшение сенокосов.
Пастьба скота намечается в целых кварталах или их частях, где она не может причинить вреда лесу. Пастьба скота в части квартала может намечаться при условии огораживания участков, запрещенных для выпаса.

382. Бал ара шаруашылығын дамытудың болашағын негіздеу кезінде таксация мәліметтері бойынша омарталардың қолайлы орындары анықталады және гүлдеу мерзімдерін, нормативтік және жергілікті мәліметтерді ескере отырып, бал өндірудің өнімділігі есептеледі. Орман орналастырудың есептері бойынша бал ара шаруашылығын дамыту, омарталар мен ара ұяларын тиімді орналастыру және тауарлық балды өндіру жөнінде ұсынымдар жасалады.
383. Ақ қайың азықтық шырындарын дайындау мүмкіндігі арнайы әдістемелік нұсқаулар бойынша анықталады. Құрамында үш немесе одан көп, пісіп жетілген, кесуге белгіленген ақ қайың ағаштары болса, олар есепке алынады. Ағаштардан шырын алу кесілуге 5 жыл қалған кезде ғана рұқсат етіледі және олар өңдеуге жағдай болған кезде жобаланады.
384. Жабайы өскен жеміс-жидек пен жаңғақты дайындау. Орманды таксациялау кезінде учаскелердегі жеміс-жидектің және жаңғақтың әр түрінің биологиялық өнімі әр аймақтарға арналған кесте арқылы анықталады. Көп жылдық орташа шаруашылық өнімділік әр түрге белгілі бір мөлшерде (биологиялықтан) қолданылады. Осыған байланысты, экономикалық жағдайын және учаскелердің қолайлығын ескере отырып, жеміс-жидек және жаңғақты жинау мүмкінділігінің көлемі ұсынылады. Сонымен қатар, жабайы жемісті және жаңғақ беретін ағаштар мен бұталардың өнім беруін арттыру туралы іс-шаралар белгіленеді.
385. Саңырауқұлақ, жидек, дәрілік және техникалық шикізаттарды дайындау таксациялау мен өнімділігін зерттеу нәтижелеріне сүйене отырып жобаланады. Дайындауға қолайлы учаскелер орташа биологиялық, көп жылдық және шаруашылық өнімділігі мен олардың көлемі арнайы бекітілген нормативтер бойынша анықталады.
386. Учаскелердегі азықтық, дәрілік техникалық және сүрексіз шикізаттың саны, орманшылықтың және орман пайдаланудың барлық қорытындысы келтірілген ведомосына енгізіледі. Орман орналастыру кезінде кездескен шикізат көздерінің шаруашылық өнімділігі төменде келтірілген әдістемелердің нормативтері бойынша есептеледі (жидектілерге, шөптесін және дәрілік өсімдіктер үшін - ауданында кездескен өсімдіктердің барлығы жүз пайыз деп алынады; жаңғақтылар, жабайы жемістілер, жидекті ағаш тұқымдылар және бұталылар үшін – толымдылығы бойынша, 1 гектардағы түбір саны - шикізат дайындалатын тұқымның құрамындағы үлесі бойынша). Қосалқы пайдаланудағы тұқымдылар бойынша дайындалатын шикізаттардың жалпы көлемі туралы мәліметтер орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасында жазылады.
387. Балық шаруашылығы, аңшылық, саңырауқұлақтан тауарлық өнімдерді өндіру бойынша ұсынымдар тиісті жағдайда және орман орналастыруға тапсырыс болған жағдайда ғана (қосымша төлемге) жасалады.
15. Параграф. Жануарлар әлемін қорғау

382. При обосновании перспектив развития пчеловодства по данным таксации определяются места концентрации медоносов и, с учетом сроков цветения, по нормативам или местным данным производится расчет медопродуктивности. На основании расчетов разрабатываются рекомендации по развитию пчеловодства, количеству пасек и пчелосемей, их рациональному размещению, а также возможные объемы производства товарного меда.
383. Возможный объем промысловой заготовки березового сока:
В расчет включаются намечаемые в рубку спелые насаждения с участием березы в составе от 3 единиц и более. Заготовка сока на этих участках разрешается не раньше, чем за 5 лет до рубки и проектируется при наличии условий для организации переработки и консервации сока или сбыта его в течение 3 дней.
384. Заготовка дикорастущих плодов, ягод и орехов:
Биологический урожай каждого вида плодов, ягод и орехов на выявленных при таксации участках определяется по региональным таблицам. Средняя многолетняя хозяйственная урожайность принимается для каждого вида в определенном размере от биологического участка рекомендуются возможные объемы заготовки плодов, ягод и орехов, а также мероприятия по повышению продуктивности дикоплодовых и орехоносных древостоев и кустарников.
385. Заготовка грибов, ягод, лекарственного и технического сырья рекомендуется на основе материалов таксации и данных изучения урожайности. В доступных для заготовки участках по нормативам определяются средние многолетние биологические и хозяйственные урожаи, возможные и рекомендуемые объемы заготовки.
386. Участки с наличием пищевого, лекарственного, технического и других видов недревесного сырья вносятся в соответствующую ведомость, в которой приводятся итоги по лесничествам и лесовладельцу в целом. Расчет хозяйственного урожая производится по нормативам, приведенным в действующей методике выявления дикорастущих сырьевых ресурсов при лесоустройстве (для ягодных, травянистых и лекарственных растений - на площадь, пересчитанную на 100 процентов сплошного покрытия вида растения;
для орехоплодовых, дикоплодовых, ягодных древесных пород и кустарников - по полноте, количеству кустов на 1 га, доле участия в составе в зависимости от вида заготавливаемого сырья). Сведения об общих объемах побочных пользований по видам заготовки приводятся в пояснительной записке к лесоустроительному проекту.
387. Разработка рекомендаций по рыбоводству, звероводству, товарному производству грибов и другим видам побочных пользований может производиться при наличии соответствующих условий и заданий на лесоустройство, предусмотренных договором за дополнительную плату.
Параграф 15. Охрана фауны

388. Аңшылық жұмыстарын, орман орналастырумен қатар жүргізгенде (бұрын аңшылық орналастыру жұмыстарын жүргізген мәліметтері бар болған жағдайда), бұл тарау жасалмайды. Бірақ орман орналастыру жобасында аңшылық орналастыру құжаттарына сілтеме жасалады. Орман орналастыру кезінде, аңшылық құру құжаттары (іс қағаздары) болмаған жағдайда, орман пайдаланушылардың шекара аумағын мекендеп жүрген жануарлардың кездесу саны келтіріледі. Сонымен қатар, жануарлар мен құстардың санын көбейтуде ұя салуға қолайлы және жарамды жерлердің қоректік, қорғаныштық қасиеттерін арттыру, қысқы қолдан қоректендіру учаскелерін жақсарту, жыртқыштардың санын қысқарту, адамның әсерінен болатын қауіптерді азайту мақсатында биотехникалық шаралар жасалады.
389. Биотехникалық шаралардың негізгі түрлері:
1) кейбір қоюланып кеткен балауса ағаштарды күту үшін кесу шараларын алып тастау;
2) жабайы кекіліктер шоғырланған жерлерде, басты мақсатта пайдалану кесулеріне тыйым салу;
3) кекіліктер шоғырланған жерлерге, екпе ормандарды отырғызу жұмыстарын тоқтату;
4) жабайы орман құстарының жұмыртқа басуына байланысты, барлық шаруашылық іс-шараларды тоқтату;
5) жас ағаштары бар жерлерге мал жаюға тыйым салу;
6) құстардың жұмыртқа басу кезеңіне байланысты шабындықтарды реттеу;
7) күту үшін кесу жұмыстарын жүргізген кезде, тығылатын жерлерді (тығыз өскен орман асты тұқымдыларын және жас өскіндерді) жеміс-жидек ағаштарын және бұта өсімдіктерін қалдыру немесе олардың құрамына екпе ормандарды енгізу;
8) биотехникалық құрылыстарды салу, жасанды қоректендірулерді, суаттарды, қоректендіру алаңдарын, көлеңкелеу шатырларын жасау.
390. Ауланатын жануарларды қорғаудың негізгі іс шараларының түрлері төмендегідей:
1) заңсыз аң аулаумен күресу;
2) жаппай насихаттау жұмыстарын жүргізу (плакаттар ілу, аншлагтар қою, баспаларға мақалалар жариялау, радио және телеарналардан хабарлау, мектептерде оқушыларға түсіндіріп айту);
3) қаңғып жүрген иттерді, мысықтарды және қасқырларды ату;
4) құстардың жұмыртқа басуына, тұяқты жануарлардың төлдеуіне, індері бар жерлерге, шаруашылық іс-шараларына тыйым салынған аумақтарға бақылау жасау.
16. Параграф. Жұмысшы кадрлар және оларды басқару
391. Өндіріс орнын басқару, ұйымдастыру мәселелері жан-жақты қаралады және барлық штат жұмысшыларының оптималдық құрамына байланысты (орманшылықтарды және орман күзетін басқарып отырған жұмыскерлерді қоса) білімділік деңгейлеріне талдау жасау ұсынылады. Өндіріс орнын жұмысшы кадрлармен қамтамасыздандыру мен маусымдық жұмыстарға кадрларды тартуға талдау жасалады және ұсыныстар қарастырылады.
17. Параграф. Жоспарланатын орман шаруашылық іс-шараларының экологиялық және экономикалық негізделуі

388. При проведении охотоустроительных работ одновременно с лесоустроительными (или при наличии материалов проведенного ранее охотоустройства) данный раздел не разрабатывается, а в лесоустроительном проекте делается соответствующая ссылка на охотоустроительные документы. При отсутствии охотоустроительных документов в лесоустроительном проекте приводятся сведения о количестве обитающей на территории объекта фауны (по данным лесовладельца) и разрабатываются биотехнические мероприятия, направленные на увеличение численности животных и птиц, улучшение кормовых, гнездопригодных и защитных свойств угодий, подкормку животных в зимнее время года, снижение численности хищников.
389. Основными видами биотехнических мероприятий являются:
1) исключение из планов рубок ухода некоторых участков загущенных молодняков;
2) запрещение рубок главного пользования в участках с глухариными токами;
3) прекращение работ по созданию лесных культур на тетеревиных токах;
4) прекращение всякой хозяйственной деятельности на участках в период гнездования боровой дичи;
5) запрещение выпаса скота в молодняках;
6) регулирование сенокошения в период гнездования птиц;
7) при проведении рубок ухода оставление на корню ремиз-укрытий (густые заросли из подлесочных пород и подроста), оставление на корню плодово-ягодных деревьев и кустарников или введение их в состав при производстве лесных культур;
8) создание биотехнических сооружений: кормушек, солонцов, водопоев, подкормочных площадок, навесов и других приспособлений.
390. Основными мероприятиями по охране охотничьей фауны являются:
1) борьба с браконьерством;
2) агитационно-массовая работа (плакаты, вывески, аншлаги, выступления в печати, по радио, телевидению, выступления в школах и в коллективах);
3) контроль за запрещением хозяйственной деятельности в местах массовых гнездовий птиц, токовищ, выплода молодняка копытных, нор, логовищ и убежищ.
Параграф 16. Управление и рабочие кадры
391. Рассматриваются и приводятся рекомендации по организации управления производством, оптимальному составу штатных работников во всех звеньях производства, анализируется образовательный уровень работающих, включая работников управления производством, лесничеств, лесной охраны. Анализируются и приводятся рекомендации по обеспечению производства рабочими кадрами, их взаимозаменяемость и возможность использования их круглогодично, а также возможности привлечения рабочих кадров на сезонные работы.
Параграф 17. Экологическое и экономическое
обоснование проектируемых лесохозяйственных мероприятий

392. Жобаланатын орман шаруашылық шаралар нарық жағдайында орман шаруашылық өндірісінің негізгі тауары ретінде орман орналастыру белгілеген басты және аралық пайдаланудың жыл сайынғы нормалық мөлшерінде өсірілген сүректі алумен негізделеді. Сонымен қоса, сүрексіз өнімдер де (шайыр, орманды қосалқы пайдалану және тағы басқа) орман орналастыру жоспарында қарастырылған жылдық көлемнің артуына байланысты тауар болып саналады.
Ормандардың табиғи ортаны құрау, су қорғау және басқа да пайдалы қасиеттерінің экологиялық, әлеуметтік және экономикалық маңызы бар. Қойылған талаптардың бәріне сәйкестігі бойынша олардың құндық бағасы анықталады.
Есептік кеспеағаштар мен іс-шаралардың орман құрамының бір қалыпқа келуіне әсерін тигізу тиімділіктің негізгі көрсеткіші болып табылады. Бұл мақсатта орман орналастыру жұмыстарының соңына таман сүйекдіңді, бұталы және басқа да тұқымдылардың көрсеткіштерінің болжамалы өзгеруі көрсетіледі.
Экономикалық қалыптасудың көлемі мен жобаланған орман шаруашылық іс-шаралардың тиімділігі, іс жүзіндегі құнды нормативтік төл құжаттарға сәйкестендіріліп орындалады.
393. Алдағы тексеру кезеңіне жобаланған орман шаруашылық шаралардың (жыл сайынғы) көлемін орман орналастыру жылындағы және оны алдындағы орман орналастыру белгілеген көлемдермен салыстыру көрсеткіштері келтіріледі. Сондай-ақ, орманмен қамтылған жерлердің 1 гектарындағы пайдалану қарқынын 1 гектар орташа өскінмен салыстыру нәтижелері келтіріледі. Жобаланған орман шаруашылық шаралардың тым кіші немесе тым үлкен көлемі (орманмен қамтылған жерлердің 1 гектарындағы орташа өскінмен салыстырғанда) талданады.
Ормандарды ұдайы өндіру көлемдері ормандануды талап ететін орманмен қамтылмаған жерлермен (аудандармен) салыстырылады.
Орманмен қамтылмаған жерлердің ормандарды ұдайы өндіру шараларымен толық қамтылмауының себептері келтіріледі.
394. Жер жағдайларының және басым тұқымдылардың орман орналастыру кезіндегі негізгі таксациялық көрсеткіштерінің өзгеруі төмендегідей болуы мүмкін:
орман иеленушісінің жалпы ауданы бойынша;
орманмен қамтылған жерлердің ауданы бойынша;
орманмен қамтылмаған жерлердің ауданы бойынша;
алқаағаштардың жалпы қоры бойынша;
орманмен қамтылмаған жерлердің 1 гектардағы орташа қоры және жекелеген тұқымдылар мен бұталардың түрлері бойынша;
жалпы ауданның 1 гектарындағы орташа қоры бойынша;
1 гектардағы орманмен қамтылған жерлердің орташа жылдық өсімі бойынша;
1 гектардағы шөп шабудың өнімділігі бойынша.
Барлық көрсеткіштер бойынша, ұсынылатын өзгертулердің нақты талдануы көрсетіледі. Орман орналастыру кезеңінде жобаланған шаруашылық іс-шараларының тиімділігінің жалпы қорытындысы беріледі.

392. Обоснование проектируемых лесохозяйственных мероприятий в условиях рыночных отношений базируется на признании основным товаром в лесохозяйственном производстве выращенной древесины на корню в размере научно-обоснованной лесоустройством ежегодной нормы главного и промежуточного пользования. Товаром является также и недревесная продукция леса (живица, побочное пользование и другие), возможные ежегодные объемы заготовки которой рассчитываются в лесоустроительном проекте. Природные средообразующие, водоохранные и многие другие невесомые полезные свойства леса имеют не менее важное экологическое, социальное и экономическое значение для жизни общества и, при наличии соответствующих нормативов, может определяться их стоимостная оценка.
Важным показателем эффективности проектируемых мероприятий и расчетной лесосеки является степень их влияния на нормализацию структуры лесов. В этих целях дается прогноз изменения к концу ревизионного периода площадей древесных и кустарниковых пород и других лесотаксационных показателей.
Экономическое обоснование объемов и расчет экономической эффективности проектируемых мероприятий может выполняться в соответствии с действующими в лесной отрасли ценами и нормативными документами.
393. Приводится сравнение объемов запроектированных на предстоящий ревизионный период (ежегодных) лесохозяйственных мероприятий с объемами, действовавшими на год лесоустройства и установленными предыдущим лесоустройством. Приводится интенсивность лесопользования с 1 гектаром покрытых лесом угодий и ее сравнение со средним приростом на 1 гектар. Анализируются причины крайне малых или завышенных объемов запроектированных лесохозяйственных мероприятий в сравнении со средним приростом на 1 гектар покрытых лесом угодий.
Анализируются объемы мероприятий по воспроизводству лесов в сравнении с фактическим наличием лесных не покрытых лесом угодий, требующих их облесения. Учитываются причины неполного охвата лесных не покрытых лесом угодий мероприятиями по их воспроизводству.
394. Приводится анализ ожидаемых изменений площадей видов угодий и преобладающих пород за ревизионный период, приводится ожидаемое изменение основных таксационных показателей на год лесоустройства и на конец ревизионного периода по следующим показателям:
общей площади лесовладельца;
покрытых лесом угодий;
не покрытых лесом угодий;
общему запасу насаждений;
среднему запасу на 1 гектар покрытых лесом угодий в целом и в разрезе отдельных видов древесных пород и кустарников;
среднему запасу на 1 гектар общей площади;
среднему приросту на 1 гектар покрытых лесом угодий;
урожайности сенокосных угодий с 1 гектар.
По всем показателям приводится детальный анализ предполагаемых изменений. Дается общее заключение по эффективности запроектированных на ревизионный период мероприятий.

395. Жобаланатын шаруашылық іс-шараларға қойылатын экологиялық талаптар.
Орман шаруашылық іс-шараларын жобалау кезінде, олардың санитарлық және экологиялық жағдайын жақсартуға, алқаағаштардың өнімділігін арттыруға, орманда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ерекше көңіл бөлінеді.
Қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін жерлерде санитарлық гигиеналық, ландшафты-эстетикалық, су реттегіш және басқа да жағымды жақтарын арттыру мақсатында орман шаруашылық және басқа да іс-шараларын белгілеу керек. Бірінші кезекте, орманның экологиялық жүйесіне кері әсер ететін зиянды қалдықтарды бөліп шығаратын өндірістік кәсіпорындардың жанындағы ормандарды күту және олардың деградацияға ұшырауына жол бермеу бойынша ұсынымдар беріледі.
5 Тарау. Орман орналастыру жобаларының ормандарды мақсатты пайдаланудағы аймақтық жағдайларға байланысты ерекшеліктері
1. Параграф. Таулы ормандардағы шаруашылық іс-шаралардың
ерекшеліктері
396. Таулы ормандардағы, орман орналастыру жобаларының қосымша ерекшеліктеріне төмендегілер жатады:
1) Республикадағы орман қоры аудандарын беткей тіктігіне байланысты бөлудің көрсеткіштері осы Ережеге 1-қосымшаның 16 кестесінде келтірілген.
2) орман шаруашылық іс-шаралар таулы орман беткейлерінің тіктігі мен басқа да ерекшеліктері ескеріле отырып қарастырылған ережелер мен ұсыныстарға сәйкестендіріліп жобаланылады.
3) орман шаруашылық іс-шараларын жобалау орамдарға көліктердің бару мүмкіндігіне байланысты болады. Барлық орамдар көлік бара алатын немесе бара алмайтын болып жіктеледі.
Көліктердің баруына қолайлыларына жолы бар, жылдың қай мезгілінде де трактор мен автокөлік өтуіне жарамды орамдар жатады. Бұл топқа жақын арадағы 5-10 жыл ішінде келіп пайдалануға, игерілуге жататын орамдар да кіреді.
Орамдарды көліктердің бару мүмкіндігіне байланысты жіктеу 1-ші орман орналастыру кеңесінде дайындық жұмыстардың қорытындысын белгілеу кезінде жүргізіледі.
4) орман қорының сипаттамасы мен жобаланатын орман шаруашылық шаралар туралы мәліметтер горизонталды кескінге келтірілген аудандары бойынша көрсетілген.
5) ормандар таулы ормандарға Орман қоры жерлерін таулы ормандарға жатқызу жөніндегі техникалық нұсқаулар бойынша жатқызылады осы Ережеге 18 қосымша.
2. Параграф. Шөлді ормандарда, орман шаруашылық іс-шараларын жобалаудың ерекшеліктері
397. Шөлді ормандарда, орман шаруашылық іс-шараларын жобалау кезінде жайылымдардың тиімді пайдаланылуы ескерілуі керек.
Құмды тоқтату және топырақ эрозиясын болдырмайтын ағаш-бұта, шөптесін өсімдіктердің мал жаю салдарынан зақымдануынан қорғайтын іс-шаралар жобаланады. Көшетін құмдарды тоқтатуға байланысты іс-шаралар да белгіленеді.
3. Параграф. Мәдени-сауықтыру мақсатындағы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жобаланылатын іс-шаралардың ерекшеліктері

395. Проектируемые лесохозяйственные мероприятия:
Особое внимание при проектировании лесохозяйственных мероприятий обращается на повышение санитарного и экологического состояния, продуктивности и качества насаждений, обеспечение пожарной безопасности в лесу.
Намечаются и разрабатываются лесохозяйственные и иные мероприятия по повышению санитарно-гигиенических, ландшафтно-эстетических, водоохранных и других полезных природных свойств леса, оказывающих положительное влияние на окружающую среду, рекомендации по повышению устойчивости насаждений, их долговечности, предотвращению деградации лесной среды, в первую очередь, в условиях больших рекреационных нагрузок в местах массового отдыха и в районах размещения промышленных предприятий с вредными выбросами, а также по снижению вредного влияния этих факторов на лесные экологические системы.
Глава 5 Лесоустроительного проектирования
в зависимости от региональных условий и целевого назначения
лесов
Параграф 1. Проектирования
лесохозяйственных мероприятий в горных лесах
396. Особенностями лесоустроительного проектирования при лесоустройстве горных лесов являются:
1) показатели распределения площадей лесного фонда республики по крутизне склонов указаны в таблице 16 приложении 1 к настоящим Правилам;
2) лесохозяйственные мероприятия проектируются с учетом крутизны и экспозиции склонов и других особенностей для горных лесов, предусмотренных соответствующими правилами, наставлениями, инструкциями и другими нормативными документами;
3) проектирование лесохозяйственных мероприятий производится с учетом транспортной доступности кварталов, то есть все кварталы распределяются на доступные и (или) труднодоступные.
К доступным относятся кварталы (или их части) с наличием дорог, пригодных для проезда автотранспорта или тракторов круглый год. К этой группе также относятся кварталы, эксплуатационное и транспортное освоение которых намечается в ближайшие 5-10 лет.
Распределение кварталов (или их частей) по транспортной доступности утверждается первым лесоустроительным совещанием по результатам их согласования при подготовительных работах;
4) все данные по характеристике лесного фонда и проектируемым лесохозяйственным мероприятиям приводятся по площадям, приведенным в горизонтальное положение;
5) отнесение лесов к горным производится в соответствии с Техническими указаниями по отнесению земель лесного фонда к горным, согласно приложение 18 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в пустынных лесах
397. При проектировании лесохозяйственных мероприятий в пустынных лесах особое внимание обращается на рациональное использование пастбищных угодий. Проектируются мероприятия, направленные на снижение вредного влияния пастьбы скота на древесно-кустарниковую и травянистую растительность, закрепляющую пески, предотвращающую возникновение эрозионных процессов. Намечаются мероприятия по закреплению движущихся песков.
Параграф 3. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в особо охраняемых природных
территориях и лесах, используемых в культурно-оздоровительных
целях

398. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мәдени-сауықтыру мақсатында пайдаланылатын ормандардағы іс-шаралар Қазақстан Республикасының Ерекше қорғалатын аумақтары туралы Заңы мен орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасындағы арнайы бағдарламаға және өкілетті орган бекіткен жұмыс ережелеріне сәйкес белгіленеді.
399. Мәдени-сауықтыру ормандарында шаруашылық іс-шараларын жобалаған кезде, орман қорының көлемі мен шекарасының негізделуі, атқаратын қызметі бойынша бөлінуі, демалушылардың жаппай келуі аумақтың рекреациялық жүктеліміне сәйкес анықталады.
Ормандардың тұқымдық құрылымы бойынша, оларды қорғау және аумақтарды сәулеттендіру шаруашылық іс-шаралар жүйесі жасалады.
Санитарлық-гигиеналық және эстетикалық қасиеттеріне байланысты, демалушыларға жасалған жағдайлардың орман орналастыру кезеңінің соңында жобаланған шаруашылық іс- шараларының тиімділігі анықталады.
400. Демалу мақсатында пайдаланылатын мемлекеттік орман қорының барлық санаттарында олардың эстетикалық қасиеттерін арттыру мен ормандардың құлдырауын болдырмау және пайдалану кезінде жағымды өсімдіктерін қалыптастыру іс-шаралары жүргізіледі.
Жасыл аймақтарда жануарлар мен биотехникалық іс-шаралары бар рекреациялық бағыттар жобаланады.
401. Ғылыми маңызы бар ормандар үшін, орман орналастырудың түсініктеме жазбасында өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық қызметін талдаумен қатар ғылыми зерттеулерден алынған нәтижелеріне, олардың тиімділігін бағалай отырып, толық талдау жүргізіледі. Зерттеулерден алынған нәтижелерді орман шаруашылығына ендіру туралы ұсыныстар беріледі.
Жобаланатын іс-шараларда ормандардың мақсаты, ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік өндіріс жұмыстарының тақырыбы ескеріледі. Бұл тақырып орман иеленушісінің ғылыми бөлімшесімен атқарылатын жұмыстардың нәтижелері бойынша құрастырылады. Бірақ бұл тек өкілетті органның рұқсатымен жасалады.
Шаруашылық жұмыстарды жобалаған кезде, орман шаруашылығы бойынша қолданыстағы құжаттардан ауытқуға болады (егер бұл зерттеулердің әдістемесінде келтірілген болса). Бірақ бұл өкілетті ұйымның арнайы рұқсаты болғанда ғана жүзеге асырылады.
Оқу мақсатында пайдаланатын ормандарда жүргізілетін іс-шараларда оқу орындары жүргізетін студенттердің тәжірибелік жұмыстары ескеріледі.
402. Мәдени-сауықтыру мақсатында пайдаланылатын ормандарда орман шаруашылығын жүргізуді ұйымдастыру, жобалаудың ерекшеліктері бірінші орман орналастыру кеңесінде анықталады.
4. Параграф. Аңшылық шаруашылығына бекітілген орман қорларындағы шаруашылық іс-шараларды жобалаудың ерекшеліктері
403. Аңшылық шаруашылығына бекітілген орман қорларында ауланатын жануарларды қорғау және қайта қалпына келтіру шаралары бойынша ішкі шаруашылықта бар мәліметтердің негізінде жасалған ұсыныстар беріледі (аңшылық шаруашылығын орналастыру болмаған жағдайда орман пайдаланудың мәліметтері алынады).
Орман орналастыру жобаларында 1000 гектар жердегі кездескен жануарлар санының тізімі көрсетіледі. Аңшылық шаруашылығын ұйымдастыру немесе таксациялау кезеңіндегі мәліметтерге сүйене отырып, орман қоры бойынша жануарлардың шаруашылыққа тигізетін кері әсері жөнінде қорытынды шығарылады. Жануаралардың мекен етуіне қолайлы жағдай жасау үшін, шаруашылық іс-шаралар жобаланады.

398. В лесах особо охраняемых природных территорий и лесах, используемых в культурно-оздоровительных целях, проектные разработки проектируются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" по программе пояснительной записки к лесоустроительному проекту.
399. По лесам, используемым в культурно-оздоровительных целях, при разработке по ним лесоустроительных проектов освещаются вопросы обоснованности размера и границ лесного фонда, используемого в культурно-оздоровительных целях, его разделения по функциональному назначению, размещения мест массового и индивидуального отдыха посетителей, соответствия их рекреационной емкости территории. Разрабатывается дифференцированная система мероприятий формирования породного состава и пространственного размещения лесов, по их охране, защите и благоустройству территории. Определяется эффективность намечаемых мероприятий по оказанию положительного влияния на санитарно-гигиенические и эстетические свойства лесов и условия отдыха посетителей к концу предстоящего ревизионного периода.
400. Во всех категориях ГЛФ, используемых для отдыха, мероприятия по благоустройству территории предусматривают, наряду с повышением эстетических свойств ландшафтов, предотвращение деградации лесной среды, формирование живописных пейзажей и создание благоприятных условий для их рекреационного использования. В зеленых зонах могут проектироваться благоустроенные рекреационные маршруты, привлечение декоративной фауны и биотехнические мероприятия.
401. Для лесов, имеющих научное значение, в пояснительной записке к лесоустроительному проекту, наряду с анализом хозяйственной деятельности за прошедший ревизионный период, производится детальный анализ результатов научных исследований и опытных работ с оценкой их эффективности. Даются рекомендации о внедрении их результатов в практику ведения лесного хозяйства.
Проектируемые мероприятия учитывают особенности целевого назначения этих лесов, перспективную тематику научных исследований и опытно-производственных работ, которая составляется с учетом результатов таких работ в истекшем ревизионном периоде научным подразделением лесовладельца с участием лесоустройства.
402. Особенности проектирования организации ведения хозяйства и лесопользования в лесах, используемых в культурно-оздоровительных целях, определяются первым лесоустроительным совещанием.
Параграф 4. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в лесном фонде,
закрепленном за охотничьими хозяйствами
403. В лесном фонде, закрепленном за охотничьими хозяйствами, мероприятия по охране и воспроизводству охотничьей фауны разрабатываются в виде рекомендаций с учетом имеющихся у лесовладельца материалов внутрихозяйственного охотоустройства (если охотоустройство не проводилось, берутся данные лесовладельца).
В лесоустроительных проектах приводится перечень видов охотничьей фауны, ее общая численность и плотность заселения на 1000 гектаров угодий. По данным охотоустройства или наблюдений при производстве таксации делаются выводы о влиянии диких животных на состояние лесного фонда и определение ущерба, наносимого ими лесному хозяйству. Проектируются мероприятия по охране и созданию благоприятных условий для обитания охотничьей фауны.

404. Шаруашылық іс-шараларын жобалау кезінде мыналар қарастырылады:
1) құрлар топтасқан жерлерді, су жағалауларындағы жолақты ормандарды, құндыздар мекендеген жерлерді, қорықтарды ерекше қорғалатын учаскелері категориясына жатқызу;
2) құр мен шілдердің топталған жерлеріне орман екпелерін отырғызудан бас тарту;
3) көктемгі және күзгі кезеңде жануарлардың төлдеу жерлерінде істелінетін шараларды шектеу;
4) улы химикаттар мен тыңайтқыштардың қолданылуын шектеу.
Орман шаруашылық қызметі мен орман пайдалану аңшылық және орман шаруашылықтарына зиян келтірмей, олардың тиімділігін қамтамасыз етеді.
405. Қазақстан Республикасындағы аңшылық шаруашылығының ішкі шаруашылық аң орналастыруы арнайы тапсырыс бойынша (солардың қаржыларына) қолданыстағы әдістемелік нұсқауларға сәйкес орналастырылады.
5. Параграф. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтарында шаруашылық шараларды жобалау ерекшеліктері
406. Мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтарының жағдайы орман қорларының басқа санаттарынан бөлек, таксациялық сипаттамаларының ерекшеліктеріне байланысты талданады.
Орман шараушылық шаралар өскен жерлеріне сәйкес жобаланады және алқаағаштардың биологиялық төзімділігі мен өміршеңдігін арттырады. Арнайы ұсыныстар бойынша, алқаағашатардың тіршілік жасының қайталану кезеңіне сәйкес күтіп-баптау кесулері белгіленеді. Қажеттілігі жоқ ағаш пен бұталардың өскіндерімен күресу және қанағаттанарлықсыз, құндылығы төмен қорғаныштық орман жолақтарын қайта құру шараларын белгілеу. Алқаағаштары қурай бастаған және құлдырау жасына жеткен жерлерге, табиғи жаңаруы мүмкін болатын немесе орман екпелерін отырғызу жоспарланатын жерлерге, әсіресе негізгі басым тұқымды ауыстыру қажет болған жағдайда, кесулер белгіленеді. Қорғаныштық орман жолақтарын қалпына келтіру үшін бірінші кезекте сүрек және бұта тұқымдылары (құрғақшылық пен ыстыққа, аязға, тұзды жерлерге және зиянкестер мен ауруларға қарсы тұра алатындарын) жобаланады.
6. Параграф. Самырсын алқаағаштарында орман шаруашылық шараларын жобалау ерекшеліктері
407. Самырсын алқаағаштарындағы, орман орналастырудың алдына қойылған мәселелердің негізгілері төменде көрсетілген:
1) самырсын ағаштары кесілген және өлген жерлерде, олардың қайта жаңаруын қамтамасыз ету;
2) самырсын алқаағаштарында басқа тұқымдардың алмасуына жол бермеу және құрамында самырсын ағаштары бар аумақтарда күтіп-баптау кесулерінің тиімділігін арттыру;
3) самырсындардың тұқым беруін арттыру;

404. При проектировании лесохозяйственных мероприятий предусматривается:
1) отнесение в категорию особо защитных участков площадей вокруг глухариных токов, полос леса вдоль берегов водоемов, заселенных бобрами, особо охраняемых частей заказников;
2) отказ от производства лесных культур на тетеревиных и глухариных токах;
3) ограничение работ в местах гнездования боровой дичи и местах сосредоточения молодняка диких животных в весенне-летний период;
4) ограничение применения ядохимикатов и минеральных удобрений.
Лесохозяйственная деятельность и лесопользование обеспечивают рациональное сочетание интересов охотничьего и лесного хозяйства без нанесения последнему серьезного ущерба.
405. Внутрихозяйственное охотоустройство осуществляется по специальному заказу заинтересованных организаций.
Параграф 5. Особенности проектирования лесохозяйственных
мероприятий в государственных защитных лесных полосах
406. Состояние государственных защитных лесных полос отражается и анализируется отдельно от других категорий ГЛФ с учетом особенностей их таксационной характеристики.
Лесохозяйственные мероприятия проектируются с учетом лесорастительных условий (категорий лесопригодности почв) и направлены на повышение биологической устойчивости, долговечности и мелиоративного эффекта насаждений. Рубки ухода намечаются по возрастным периодам жизненного цикла насаждений по специальным рекомендациям. Намечаются мероприятия по борьбе с нежелательной порослью деревьев и кустарников, ремонту и реконструкции участков полосных насаждений, находящихся в неудовлетворительном состоянии и имеющих низкую лесоводственно-мелиоративную ценность. В участках усыхающих насаждений или достигших возраста распада намечаются рубки с ориентацией на последующее порослевое возобновление или посадку лесных культур, особенно при необходимости смены главных пород. Для восстановления лесных полос необходимо, в первую очередь, проектировать древесные и кустарниковые породы, отличающиеся повышенной засухо-, жаро-, морозо-, солеустойчивостью и устойчивостью к вредителям и болезням.
Параграф 6. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в кедровых насаждениях
407. Основными задачами лесоустроительного проектирования в кедровых насаждениях являются:
1) обеспечение своевременного восстановления кедра на месте вырубленных или погибших кедровников;
2) предотвращение смены кедровых насаждений другими лесообразующими породами, повышение эффективности рубок ухода в насаждениях с участием в составе кедра;
3) повышение плодоношения кедра;

4) самырсын ағаштарын, аралық кесу кезінде тиімді пайдалану;
5) самырсын ағаштарының жағымды қасиеттерінің барлығын, сарқылтпай-үздіксіз және кешенді пайдалану;
6) жаңғақ беретін ағаштардың барлығын кешенді пайдалану және төмен өнімді алқаағаштарды қайта жаңарту.
7) бірінші кезекте жалпақ жапырақты орман астарынан самырсын өскіндерін босату мақсатында, оларды қалпына келтіру қорын анықтау.
Сонымен қатар, самырсындардың бар көлемдерін сақтау және оларды арттыру жолдары бойынша басқа да шаруашылық іс-шаралар қарастырылады.
408. Орман шаруашылық шаралары, ғылыми-зерттеу институттарымен жасалған және өкілетті ұйымдармен бекітілген ережелеріне сәйкес жобаланады немесе олар жоқ болған жағдайда, барлық мәселелер бірінші орман орналастыру кеңесінде шешіледі.
7. Параграф. Емен ағаштарындағы шаруашылық іс-шараларды жобалау ерекшеліктері
409. Емен алқаағаштарындағы орман орналастыру жобасының негізгі мәселелері болып мыналар табылады:
1) емен ағаштарының өнімділігі мен төзімділігін арттыру;
2) тамыр атпалары арқылы шыққан емен ағаштарын, тұқымдық ағаштармен алмастыру;
3) еменнің тұқымдық жолмен жаңаруын, оларды қалпына келтіруді максималды пайдалану;
4) аралас, күрделі құрамды алқаағаштарды қалыптастыру;
5) емендердің кері әсерлерге және ауруларға төзімді түрлерін пайдалану.
410. Орман екпелері селекциялық негізде жобаланады.
Селекциялық базаға сәйкес, жоғарғы өнімді плюсті ағаштар бар болған жағдайда, орман тұқым плантациясын және орман тұқым учаскелерін салу жобаланады.
Алқаағаштардың құрамында емен болған жағдайда, орманды күту үшін кесуді жобалау олардағы қосалқы ағаштардың шығуына жол бермеуіне бағытталады.
6 Тарау. Өндіріске орман орналастыру жобаларын ендіруге авторлық қадағалау
1. Параграф. Авторлық қадағалауды жүргізу мақсаттары
411. Орман орналастыру ұйымына жасаған орман орналастыру жобаларының орман иеленушілерімен орындалуын авторлық қадағалау – жобаланған орман шаруашылық шаралар көлемінің орындалуын және ағымдағы өзгерістерді орман орналастырудың материалдарына, орман есеп құжаттарына енгізу сапасын тексеру мақсатында жүргізіледі.
412. Авторлық қадағалауды жүргізу бағдарламасына сәйкес осы Ережеге 27-қосымша жүргізіледі.
2. Параграф. Авторлық қадағалаудың жүргізілуін ұйымдастыру

4) рациональное использование древесины кедра от рубок промежуточного пользования;
5) организация неистощительного многоцелевого комплексного использования всех видов ресурсов и полезных свойств кедровников;
6) комплексное использование и воспроизводство орехоносных кедровников, своевременная реконструкция низкоурожайных древостоев;
7) определение фонда для воспроизводства кедра и разработка комплекса мер, по освобождению кедрового подроста из-под полога лиственных пород.
Могут разрабатываться и назначаться другие мероприятия, направленные на сохранение существующих, и увеличение площади кедровников за счет активного вмешательства в этот процесс специалистов лесного хозяйства.
408. Лесохозяйственные мероприятия проектируются в соответствии с разрабатываемыми научно-исследовательским институтом и утверждаемыми уполномоченным органом правилами или, при их отсутствии, все вопросы по проектированию лесохозяйственных мероприятий решаются на первом лесоустроительном совещании.
Параграф 7. Особенности проектирования
лесохозяйственных мероприятий в дубовых насаждениях
409. Основными задачами лесоустроительного проектирования в дубовых насаждениях являются:
1) повышение устойчивость и продуктивность;
2) перевод порослевых дубовых насаждений в семенные;
3) максимальное использование семенного естественного возобновления дуба при лесовосстановлении дубрав;
4) формирование смешанных сложных насаждений;
5) использование форм и популяций дуба, наиболее устойчивых к климатическим и эдафическим факторам и заболеваниям.
410. Лесные культуры проектируются на селекционной основе. При наличии соответствующей селекционной базы - высокопродуктивных плюсовых насаждений и деревьев - проектируется закладка лесосеменных плантаций и создание лесосеменных участков дуба.
Проектирование рубок ухода за лесом в насаждениях с участием дуба направлено на своевременное предотвращение заглушения его второстепенными породами.
Глава 6. Авторский надзор за внедрением в производство
лесоустроительных проектов
Параграф 1. Цели проведения авторского надзора
411. Авторский надзор за выполнением лесовладельцами разработанных лесоустроительной организацией лесоустроительных проектов проводится с целью проверки правильности и полноты выполнения ими объемов запроектированных лесохозяйственных мероприятий, их пространственного размещения и качества внесения текущих изменений в материалы лесоустройства и лесоучетную документацию.
412. Авторский надзор проводится в соответствии с Программой проведения авторского надзора, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Организация проведения авторского надзора

413. Авторлық қадағалау орман орналастыру жұмыстары 4 - 6 жыл бұрын жүргізілген орман жерлерінде жасалады.
414. Авторлық қадағалауды орман орналастыру жобасын жасаған орман орналастыру ұйымы орман иеленушінің өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
415. Авторлық қадағалау жүргізілетін объектісін өкілетті орган анықтайды.
416. Авторлық қадағалаудың жетекшісі болып орман орналастыру жобасының авторы немесе сол жобаны дайындаған мамандардың бірі тағайындалады. Жеке жағдайларда басқа да мамандар қатыстырылады.
417. Орман иеленушілері авторлық қадағалауды жүргізетін мамандарға қажетті техникалық, есеп беру және планды-картографиялық құжаттамамен танысуға мүмкіндік береді, кесу жұмыстары және орман шаруашылық шаралар жүргізілген жерлерді көрсетеді, сондай-ақ оларды көлікпен, кеңсемен, тұрғын үймен қамтамасыз етеді.
418. Авторлық қадағалау бойынша далалық жұмыстар төменде келтірілген бағдарламаға сәйкес құрастырылған есеп берумен аяқталады. Берілген есепте орман шаруашылығын жүргізуде жинақталған тәжірибе мен кемшіліктер, жобаланған және нақты атқарылған шаралардың орман орналастыру жобасына сәйкестігі, жіберілген кемшіліктер және оларды жою бойынша ұсынымдар келтіріледі.
Онда сондай-ақ орман орналастыру жобасындағы кемшіліктер көрсетілуі және тиісті өзгерістер енгізілуі мүмкін.
419. Далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін 1 айдың ішінде орман иеленушісіне, облыс әкімшілігіне (орман иеленуші оның қарамағында болған жағдайда), аймақтық және өкілетті органдарға авторлық қадағалау нәтижелері бойынша есеп беріледі.
420. Авторлық қадағалаудың нәтижелері 1 айдың ішінде аймақтық органның өкілінің қатысуымен әкімшілікте (орман иеленушісі оның қарамағында болған жағдайда) немесе аймақтық органда (орман иеленушісі тікелей өкілетті органға қарасты болған жағдайда) орман орналастыру ұйымы өкілдерінің қатысуымен қаралады.
Авторлық қадағалау нәтижелері бойынша кемшіліктер тым көп болған жағдайда облыстағы барлық орман иеленушілерінің өкілдері қатыстырылады.
3. Параграф. Авторлық қадағалау жүргізілгенде орындалатын міндеттер
421. Авторлық қадағалау кезінде төмендегідей мәселелер талданады:
орман иеленушілердің өз жұмысында орман шаруашылық қызметін жоспарлау мен оны іске асыру кезінде және орман ресурстарын тиімді пайдалану мен ұдайы өндіруде орман орналастыру жобасындағы ұсынымдарды қолдану толықтығы мен сапасы;
нақты орындалған жұмыс көлемдері мен оларды жүргізу технологиясының, орналасуы мен орман шаруашылық шаралардың орман орналастыру жобасына сәйкес болуы;
орман орналастыру, орман қоры мен орман кадастрын есепке алу материалдарына ағымдағы өзгерістерді енгізу толықтығы осы Ережеге 28-қосымша;
орындалған шаруашылық шаралардың орман орналастыру белгілегендерден ауытқу дәрежесі мен себептері;
орман орналастыру жобалаған шаралардың орман шаруашылығын жүргізу бағыттары мен экономикалық жағдайларына сәйкестігі.

413. Авторский надзор осуществляется в соответствии с подпунктом 11) статьи 55 Лесного кодекса Республики Казахстан в лесовладениях, в которых со времени проведения лесоустройства прошло 4-6 лет.
414. Авторский надзор проводится лесоустроительной организацией в соответствии с подпунктом 11) стати 55 Лесного кодекса Республики Казахстан, которая разрабатывала лесоустроительный проект, с участием представителей лесовладельца.
415. Объект для проведения авторского надзора определяется уполномоченным органом.
416. Лесоустроительная организация назначает руководителем авторского надзора автора или одного из разработчиков лесоустроительного проекта. В отдельных случаях к работе могут привлекаться и другие специалисты.
417. Лесовладельцы предоставляют работникам, осуществляющим авторский надзор, необходимую техническую, отчетную и планово-картографическую документацию, показывают в натуре места рубок и выполненных лесохозяйственных мероприятий, обеспечивают их транспортом, а также служебными и жилыми помещениями.
418. Полевые работы по авторскому надзору завершаются составлением отчета. В отчете отражаются положительный опыт и недостатки в ведении лесного хозяйства, соответствие лесоустроительному проекту запланированных и фактически выполненных объемов мероприятий и технологии их проведения, указываются недостатки, даются предложения по их устранению. В отчете отмечаются также недостатки лесоустроительного проектирования и, в случае необходимости, даются соответствующие предложения по внесению в лесоустроительный проект конкретных изменений.
419. Отчеты по результатам авторского надзора представляются лесовладельцу, акимату области (если лесовладелец находится в его подчинении), территориальному органу и уполномоченному органу в месячный срок после завершения полевых работ.
420. Результаты авторского надзора в месячный срок после его представления рассматриваются в акимате (если лесовладелец находится в его подчинении) в присутствии представителя территориального органа или в территориальном органе, если лесовладелец подчиняется непосредственно уполномоченному органу с обязательным участием представителя лесоустроительной организации. При наличии замечаний при рассмотрении результатов авторского надзора могут привлекаться представители от всех лесовладельцев области.
Параграф 3. Задачи, выполняемые
при проведении авторского надзора
421. При проведении авторского надзора анализируются:
полнота и качество использования рекомендаций лесоустроительного проекта в работе лесовладельцев при планировании и осуществлении ими лесохозяйственной деятельности с обеспечением рационального использования лесных ресурсов и их воспроизводством;
соответствие лесоустроительным проектам фактически выполненных объемов работ, технологии их проведения, пространственного размещения и эффективности проведенных лесохозяйственных мероприятий;
полнота внесения текущих изменений в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.

422. Авторлық қадағалаудың нәтижелері бойынша орман орналастыру ұйымы:
орман шаруашылық шараларын жүргізу технологиясы мен сапасын жақсарту жөнінде ұсынымдар береді;
орман иеленушісінің орман шаруашылық жұмыстарын атқару кезінде жіберілген кемшіліктері елеулі және қаңға қайшы болған жағдайда ол туралы жоғары тұрған ұйымға хабарлайды.
7 Тарау. Орман карталарын құрастыру
1. Параграф. Орман карталарын құрастыру ерекшеліктері
423. Жүргізілген орман орналастыру материалдары бойынша жасалатын планшеттердің, алқаағаш пландарының, карта-схемалардың (бұдан әрі – орман карталары) түрі, масштабы, мөлшерлері осы Ережеге 1-қосымшаның 17-кестесіндегі мәліметтерге сәйкес болады.
424. Орман орналастыру планшеті геодезиялық немесе топографиялық негізде құрастырылатын негізгі планды – картографиялық құжат болып табылады.
Алқаағаштардың пландары мен схемалық карталары планшеттердің (пландардың) кішірейтілген фотокөшірмелерін құрастыру әдісімен жасалады. Бірақ басқа да ресми қабылданған әдістер қолданылуы мүмкін, мысалы дәлдігі мен сапасын қамтамасыз ететін автоматтандырылған әдістер.
425. Планшеттер мен орамдардың және таксациялық телімдердің аудандары сызылып, фотокескіндермен немесе кескіндермен (абрис) салыстырылып тексерілгеннен кейін есептеліп шығарылады. Планшеттер және тік сызықты соқпақтармен шектелген орамдардың аудандары екі мәрте геометриялық әдіспен есептеліп шығарылады.
Планшет бөліктері және қисық сызықтармен шектелген бүтін орамдардың аудандары 4 мәрте планиметрмен өлшеу арқылы анықталады. Орамдар мен планшеттердің нақты ауданы ретінде жасалған өлшемдердің орташа арифметикалық мөлшері алынады (ауытқуы ±1 пайыз). Есептеліп шығарылған орман аудандарының планшет ауданынан ауытқуы ±1 пайыздан аспайды. Түзетілген және бүтін га дейін жинақталған орам аудандары нақты болып есептеледі.
Таксациялық телімдердің аудандары, оларды екі мәрте планиметрмен өлшеу және үтірден кейін бір белгі дәлдігімен есептеп шығару арқылы анықталады. Екі өлшемнің орташасы нақты ауданы болып табылады. Тік бұрышты және кіші телімдердің ауданы палеткамен анық алады. Сызықты планшет жүктелімі элементтерінің аудандары (жолдар, соқпақтар) олардың ені мен ұзындығы бойынша анықталады.
Телім аудандарының қосындысы мен орман аудандарының сәйкессіздігі ±2 пайыздан аспайды. Телімдердің ауданы 10 гектар асқан жағдайда ол сан бүтін гектар дейін жинақталады, ал 10 гектардан кем болса - жинақталмайды (орман орналастырудың барлық разрядтарында).
Планшеттер мен орамдардың және телімдердің аудандарын есептеп шығару ерекшеліктері қосымшада келтірілген осы Ережеге 29-қосымша.
Аудандардың дұрыс есептеліп шығарылуын, оларды планшеттер мен орамдардың, таксациялық телімдер мен басқа да элементтердің жалпы санының 10 пайызынан кем емес көлемінде қабылдайтын маман тексереді.
Орамдар мен телімдердің есептелген және тексерілген аудандары таксациялық карточкаларға енгізіледі. Пландар мен планшеттерге тек телім нөмірлері түсіріледі.

422. По результатам проведения авторского надзора лесоустроительная организация:
вносит предложения об улучшении качества и технологии производства лесохозяйственных мероприятий;
при наличии значительных неправомерных нарушений, допущенных лесовладельцем при производстве лесохозяйственных работ, уведомляет об этом вышестоящую организацию, в подчинении которой находится лесовладелец.
Глава 7. Составление лесных карт
Параграф 1. Особенности составления лесных карт
423. Виды, масштабы и размеры планшетов, планов лесонасаждений, схем - карт (в дальнейшем - лесные карты), составляемых по материалам лесоустройства соответствуют данным, приведенным в таблице 17 приложении 1 к настоящим Правилам.
424. Лесоустроительный планшет является основным планово-картографичесим документом, составляемым на геодезической или топографической основе. Планы лесонасаждений и схематические карты составляются способом монтажа уменьшенных фотокопий планшетов (планов) или другими способоми их составления, включая автоматизированные, обеспечивающие заданную точность и качество.
425. Площади планшетов, кварталов и таксационных выделов вычисляются после их вычерчивания и сверки с фотоабрисами или абрисами. Площади планшетов и ограниченных прямолинейными просеками кварталов вычисляются двукратно геометрическим методом. Площади частей планшетов и целых кварталов, ограниченных кривыми или сильно изломанными линиями - планиметром при четырехкратном измерении. За истинную площадь квартала и планшета принимается среднеарифметическая величина из произведенных измерений при расхождении между ними не более 1 процента. Отклонение суммы вычисленных площадей кварталов от площади планшета не превышает 1 процент. Исправленные и округленные до целых гектаров площади кварталов принимаются за истинные.
Площади таксационных выделов определяются путем двукратного измерения их планиметром в гектарах с точностью до одного знака после запятой. За истинное принимается среднее значение двух измерений. Площадь прямоугольных и мелких выделов вычисляется палеткой. Площади элементов нагрузки планшета линейного характера (дороги, просеки и другие) вычисляются по их ширине, определенной в натуре, и длине, определенной на планшете. Невязка сумм площадей выделов относительно площади квартала допускается не более 2 процентов.
Выдела площадью более 10 гектар при их увязке округляются до целых гектаров, выдела площадью менее 10 гектар при всех разрядах лесоустройства не округляются.
Особенности вычисления и увязки площадей планшетов, кварталов и выделов приведены в приложении 29 к настоящим Правилам.
Правильность вычисления площадей проверяется специалистом, производящим их приемку, в объеме не менее 10 процентов от общего количества планшетов, кварталов, таксационных выделов и других элементов внутренней ситуации. Вычисленные и выверенные площади кварталов и выделов вписываются в карточки таксации. На планшеты и планы вписываются только номера выделов.

426. Барлық пландық - картографиялық материалдардың түпнұсқаларына орман орналастыру жұмыстары мен орамдарды таксациялауға қатысқан орындаушылар, түпнұсқаларды құрастырушылар және орман орналастыру партияларының бастықтары қол қояды.
427. Орман карталарын жасау әдістері, олардың мазмұнына, жүктеліміне, дәлдігіне, сапасына, қолданылатын шартты белгілер жүйесіне қойылатын талаптарға, Орман карталарын жасау жөніндегі техникалық нұсқауларға сәйкес болады осы Ережеге 30-қосымша.
2. Параграф. Сандық орман карталарын құрастыру

426. Все составительские и издательские оригиналы планово-картографических материалов подписываются исполнителями, участвовавшими в лесоустроительных работах при таксации кварталов планшета, составителями оригиналов и начальником лесоустроительной партии.
427. Лесные карты (содержание, нагрузка и оформление, точность, качество изготовления, система применяемых условных знаков и обозначений), создаются в соответствии с Техническим руководством по изготовлению лесных карт, согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Составление цифровых лесных карт

428. Белгіленген масштабты цифрлық орман карталары орман орналастыру кезінде орман картографиясының автоматтандырылған жүйесі арқылы құрастырылады және жеке телімдердегі өзгерістер туралы графикалық мәліметті жаңартып отыруға мүмкіндік беретін картографиялық мәліметтер банкін құру мен жүргізудің негізі болып табылады. Мәлімет жинау картографиялық негізді автоматтандырылған әдіспен құрастыру, картографиялық және орман орналастыру жүктелімін планшетке түсіру, сондай-ақ аэрофотосуреттерді өңдеумен қатар жүргізіледі.
Телімдердің толық таксациялық сипаттамасы картографиялық және телімдер бойынша таксациялық мәліметтер базасын біріктіру арқылы алынуы мүмкін. Картографиялық мәліметтер банкіндегі көрсеткіштер бойынша жаңартылған орман картасы немесе оның қағаздағы фрагменті немесе дисплейдегі кескіні шығарылады.
Орман орналастыру ұйымы орман орналастыру кезінде картографиялық мәліметтер банкін келісімшарт бойынша жасайды. Цифрлық орман карталары мен картографиялық мәліметтер банкін жасау үшін өнеркәсіпте пайдаланылатын орман картографиясының автоматтандырылған жүйесі қолданылады.
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргiзу ережелерiнiң
1-қосымшасы
1-кесте
Орман орналастыру жұмыстарының разрядтары
Орман орналастыру разряды
Планшеттер масштабы
Орташа таксациялық телімнің ең үлкен ауданы, гектар
Таксациялық телімнің минималды ауданы, гектар
1
2
3
4
1 (бірінші)

428. Цифровые лесные карты в заданном масштабе составляются при лесоустройстве средствами автоматизированной системы лесного картографирования и являются основой для создания и ведения картографического банка данных, позволяющего обновлять графическую информацию о происходящих изменениях в отдельных выделах. Их формирование осуществляется одновременно с автоматизированным составлением картографической основы, обработкой аэрофотоснимков и перенесением картографической и лесоустроительной нагрузки на планшет, или путем ввода геодезической информации с готовой карты. Полная таксационная характеристика выделов может быть получена при совмещении картографической и повыдельной таксационной баз данных.
Из картографического банка данных информация по заданным признакам выдается в виде обновленной лесной карты или ее фрагмента на бумаге, а также в виде изображения на дисплее.
Создание при лесоустройстве картографического банка данных с последующей эксплуатацией его на технических средствах лесоустроительной организации выполняется на договорной основе.
Приложение 1
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Таблица 1
Разряды лесоустройства
Разряд
лесоустройства
Масштаб
планшетов
Предельная площадь
среднего
таксационного
выдела, гектар
Минимальная площадь
таксационного выдела,
гектар
1
2
3
4
1 (первый)

Жалпы мөлшері 60х60
Ішкі рамасы 50х50
Мөлшері 30х30 4 бөлікке
бөлінуі мүмкін
2.
Алқаағаштардың пландары
1:25000
1:25000
1:50000
Максималды мөлшері А-1
форматты 4 парақ
3.
Карта-схемалар
1:100000 – 1:300000
Мөлшері үлкендеу болған жағдайда 2 және одан көп бөліктерге бөлінеді Клапандардың мөлшері 19х28. Максималды мөлшері 2 парақ (А-1 форматты).
Осы мөлшерге сәйкес масштаб таңдалады
4.
Облыс ормандарының карта-схемсы
1:200000 – 1:500000
Максималды мөлшері А-1
форматты 4 парақтан
аспайды
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
2-қосымшасы
Қабылдау-өткізу актісі
" _____" ____________________ 20___жыл
Бұл акт ________________ облысы _______________ мекемесі директоры (бас орманшы) _________ орман орналастыру партиясы_________
_____________________дан "_____" ______________ 20____ж дейін атқарған далалық орман орналастыру жұмыстарын қабылдағаны, ал партия бастығы сол жұмыстарды өткізгені жөнінде құрастырылған.
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Істелгені барлығы
соның ішінде орманшылықтар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Орман таксациялық жұмыстар
1.
Таксация жасалғаны, барлығы
га
соның ішінде разрядтар бойынша:
1 разряд
га
2 разряд
га
3 разряд (зерттелген)
га
Орман орналастыру таксациясының әдістері:
нақты таксациялау
га
актуализациялау
га
Нақты таксация жасау әдісі мен аэрофотосуреттерді дешифровкалау
га
2.
Орманды таксациялау кезінде салынғаны және өлшенгені:
а) жолақты санаулар
дана
б) шеңберлі алаңдар
дана
в) үлгілік ағаш
дана
3.
Бақылау алаңын салу:
а) орманды күтіп баптау үшін
дана
б) жаттығу үшін
дана
в)
дана
г)
Есепке алу алаңдарын салу:
а) жидектерге
дана
б) дәрілік шикі заттарға
дана
в) техникалық шикі заттарға
дана
г)
4.
Орман екпелерін тексеру
га
5.
Орманның табиғи түлеуінің тексерілгені
м2
соның ішінде: алаңдарда орман астарында
м2
орманмен қамтылмаған орманды жерлер
м2
6.
Жүргізілген топырақ-типологиялық зерттеулер
га
7.
Басқа да зерттеу жұмыстары: (түрі бойынша көрсет)
га
а)
б)
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұыстарын жүргізу ережелерінің
2-қосымшасының сыртқы беті

Общий размер 60х60
1:25000
1:50000
Внутренняя рамка
50х50
Допускается
разрезка на 4
части с размером
30х30
2
Планы лесонасаждений
1:25000
1:25000
1:50000
Максимальный
размер 4 листа,
формата А-1
При большем
размере плана он
делится на 2 и
более частей.
Размер клапанов
19х28
3
Карты-схемы
1:100000 – 1:300000
Максимальный
размер 2 листа,
формата А-1
Масштаб схемы
подбирается под
этот размер
4
Карта-схема лесов области
1:200000 – 1:500000
Максимальный
размер не более 4
листов, формата
А-1
Приложение 2
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Приемо-сдаточный АКТ
"_____" ____________________ 20__года
Настоящий акт составлен в том, что директор (главный лесничий)
__________________________ ______________________ лесного учреждения
______________________________________ области принял, а начальник
лесоустроительной партии ___________________________________ сдал
полевые лесоустроительные работы, выполненные лесоустроительной
партией в учреждении за полевой период
с "_____" ____________________ по "______" _________________ 20_ год.
Наименование работ
Единица
измерения
Выполнено,
всего
в том
числе по
лесничествам
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Лесотаксационные работы
1
Протаксировано, всего
гектар
в том числе по разрядам:
1 разряд
гектар
2 разряд
гектар
3 разряд (обследовано)
гектар
Протаксировано методом:
натурной таксации
гектар
актуализации
гектар
методом сочетания натурной
таксации и камерального
дешифрирования
аэрофотоснимков
гектар
2
Заложено и обмерено при
такса-ции леса:
а) ленточных перечетов
километр
б) круговых площадок
штук
в) модельных деревьев
штук
3
Заложено пробных площадей:
а) на рубки ухода за лесом
штук
б) тренировочных
штук
в)
г)
Заложено площадок на учет:
а) ягодников
штук
б) лекарственного сырья
штук
в) технического сырья
штук
г)
4
Обследовано лесных культур
гектар
5
Обследовано естественного
возобновления
квадратный
метр
в т.ч. под пологом леса
квадратный
метр
на не покрытых лесом
угодьях
квадратный
метр
6
Проведено
почвенно-типологическое
обследование
гектар
7
Проведены другие
обследовательские работы (указать по видам)
гектар
а)
б)
Оборотная сторона приложения 2
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма

2. Геодезиялық түсіру жұмыстары
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Алынған және қалпына келтірілген
а) шеңбер шекарасы
км
б) планшет жиектері
км
в) ішкі жағдайлары
км
2.
Шабылған:
жолақ шекарасы
км
б) орман соқпағы
км
в) нысана
км
3.
Тазартылған:
а) шекаралық жолақ
км
б) орам соқпағы
км
в) нысана
км
4.
Өлшенген:
а) шекаралық жолақтары
км
б) орам соқпақтары
км
в) нысаналар
км
г) басқа да жүру жолақтары
км
5.
Қойылған діңгектер
дана
а) шекара
дана
б) орам
дана
в) сілтегіш
дана
г) нысаналық
дана
6.
Орман орналастырумен жүргізілген басқа да жұмыстар
а)
б)
в)
г)
7. Далалық орман орналастыру жұмыстарына жалпы баға беру:__________________________________________________________
Осы акт орманшылықтар бойынша қабылдау-өткізу актісі мен орман мекемелері мен орманшылықтар мамандары жүргізген тексеру актісінің негізінде құрастырылған
Жұмысты мекеме төрағасы немесе
оның орынбасары қабылдады _____________________________
/қолы/
Жұмысты орман орналастыру партиясының
бастығы өткізді _______________________________
/қолы/
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
3-қосымшасыАКТ
далалық орман орналастыру жұмыстарының сапасын тексеру _____________________ "_____" _______________ 20 ж. (қала, ауыл)
Мен __________________________, _______________________қатысумен
дәрежесі, тегі, аты, әкесінін аты дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты
__________облысында_____________орман мекемесінде__________________ ____________орманшылығында __________ маманымен істелінген далалық орман орналастыру жұмыстарына тексеру жүргіздім.
1. Жоспар және оның орындалуы
Жұмыс түрлері
Наряд тапсырмасы бойынша
Істелінді
Істелу %
1
Кесулерді ұйымдастыру және орам соқпақтарын, нысаналарын тазарту, км
2
Орам соқпақтарын, нысаналарды өлшеу
3
Орам діңгектерін қоюды ұйымдастыру (столбаларын)
4
Көзбен көріп таксациялау
5
Бақылау алаңдарын салу, дана: үйрену үшін күтіп баптау үшін
6
Табиғи қайта жаңаруды зерттеу, м2:
орман астарынан орманмен қамтылмаған жерлер
7
Орман екпелерін зерттеу, га
8
Алқаағаштардың және алаңшалардың санитарлық жағдайын зерттеу
9
Толымдылықты бақылау алаңын салу, дана
Салыстырмалы ауытқуды анықтау кестесі
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Салыстырмалы ауытқу
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Салыстырмалы ауытқу
1.
Құрам коэффициенті
бір
1
5.
Диаметрі:
20 дейін
см
2
2.
Жасы 40 дейін
жасы
5
20 жоғары
%
10
45-100
жасы
10
6.
Алқаағаштар қоры
100 жоғары
жасы
20
негізгі кесулерге
%
15
3.
биіктігі 15 дейін
м
1
қалған алқаағаштарда
%
20
15 жоғары
%
10
7.
Қөлденең қима ауданы
%
10
4.
Класс тауарлығы
бір.
-
8.
Бонитет класы
кл.
-
9.
Өскін
мың т/га
0,5
Жұмыс сапасын бағалау
Көрсеткіштер
Қанағаттанарлықсыз
Қанағаттанарлық
Жақсы
1
Ауытқу кестеде көрсетілгеннен өте жоғары % телімнен
32 және жоғары

2. Съемочно-геодезические работы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Снято и восстановлено:
а) окружных границ
километр
б) планшетных рамок
километр
в) внутренней ситуации
километр
2
Прорублено:
а) граничных линий
километр
б) квартальных просек
километр
в) визиров
километр
3
Прочищено:
а) граничных линий
километр
б) квартальных просек
километр
в) визиров
километр
4
Промерено
а) граничных линий
километр
б) квартальных просек
километр
в) визиров
километр
г) других ходовых линий
километр
5
Поставлено столбов:
штук
а) граничных
штук
б) квартальных
штук
в) указательных
штук
г) визирных
штук
6
Виды других работ,
выполненных при
лесоустройстве:
а)
б)
в)
г)
7. Общая оценка полевых лесоустроительных работ:
_____________________________________________________________________
Настоящий акт составлен на основании приемо-сдаточных актов по лесничествам и актов проверок, проведенных специалистами лесных учреждений и лесничеств.
Работу принял директор лесного
учреждения (или его заместитель) _____________________________
/подпись/
Работу сдал начальник
лесоустроительной партии ____________________________________
/подпись/
Приложение 3
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
АКТ
проверки качества полевых лесоустроительных работ
_____________________                 " _____" _______________ 20 г.
(город, поселок)
Мною _________________________ в присутствии ________________________
должность, Ф.И.О.                        должность, Ф.И.О.
произведена проверка полевых лесоустроительных работ, выполненных специалистом _____________________ в ____________________ лесничестве
__________________________ лесного учреждения _______________ области
План и его выполнение
Виды работ
по
наряд
заданию
выполнено
%
выполнения
1
Организация прорубки и прочистки
Квартал, просек, визиров,
километр
2
Промер квартальных просек,
визиров, километр
3
Организация постановки столбов,
штук
4
Натурная таксация, гектар
5
Закладка пробных площадей,
штук тренировочных
на рубки ухода
6
Обследование естественного
возобновления, квадратный метр:
под пологом леса
на не покрытых лесом угодьях
7
Обследование лесных культур,
гектар
8
Обследование санитарного
состояния насаждений, площадок
9
Закладка площадок
полнотомерами, штук.
Справочная таблица допустимых отклонений
Показатель
единица
измере-
ния
допустимое
отклонение
показатель
единица
измерения
допус-
тимое
откло-
нение
1
Коэффициент
состава
единиц
1
5
диаметр: до
20
сантиметр
сантиметр
2
2
Возраст:
до 40 лет
лет
5
более 20
сантиметр
%
10
45-100 лет
лет
10
6
Запас
насаждений,
назначенных
в рубку
главного
пользования
%
15
более 100
лет
лет
20
3
Высота:
до 15 метр
метр
1
- в
остальных
насаждениях
%
20
свыше 15
метр
%
10
7
сумма
площадей
сечений
%
10
4
Класс
товарности
единиц
-
8
класс
бонитета
класс
-
9
Подрост
тысяч
штук
на гектар
0,5
Качество работ оценивается следующими показателями:
Показатель
Неудовлетвори-
тельно
Удовлетво-
рительно
Хорошо
Отклонения превышают
указанные в таблице допуски
более чем в % выделов
32 и более

16–31
15 және жоғары
2
Ауытқуының жоғарлауы % телімдер
6 және жоғары
4–5
3 және төмен
3
3-10 пункттеріндегі жұмыстардың сапасы тексерушімен еркін тексеріледі
21 және жоғары
11–20
10 және одан төмен
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
3-қосымшасының сыртқы беті
2. Таксациялық элементті тура табу.
(орманды жерлерде 20 телімнен кем емес, дала ормандарында 15-тен кем емес)
квартал
Телім №
Алымы - таксациялық мәліметтер; бөлімі - ақырғы мәліметтер
Нұсқау
Алқаағаш жағдайы жер түрі
Жасы
А
Биіктігі Н
Диаметрі Д
тауарлығы
бонитеті
орман типі
толымдылығы
Қор текше метр
шаруашылық іс-шаралары
өскін, мың дана
Тексерілген телімдер (№ № ор., тел..), ауытқулар берілген мөлшерден аспайды:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Ауытқулары рұқсат етілген мөлшерден асқан телімдер:
Ауытқу
±
Ауытқу
±
Ауытқу
±
Аутытқу
±
Ауытқу
±
Ауытқу
±
Ауытқу саны, мөлшерден ауытқу __________________________________
екі еселенген және одан жоғары, %_______________________________
Бағасы__________________________________________________________
3. Техникалық қауіпсіздігі мен өндіріс санитариясының және өрт қауіпсіздігінің жағдайы (нұсқау беру мерзімдері) мен техника және өрт қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Тексеру толықтығы: тексеру күні, бағасы. Табылған кемшілектерді түзету.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_____________________________________Бағасы_____________________
5. Аумақтағы ұйымдастыру жұмысының сапасы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
__________________________ Бағасы_______________________________
6. Ізденіс жұмыстарының орындалуының сапасы (карточка №)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
___________________________Бағасы_______________________________
7. Тексеру кезеңіндегі іс шараларының қорытындысын толтыру (телімдер № ескертулермен)
________________________________________________________________
_____________________________________Бағасы_____________________

16–31
15
и менее
Двойные и превышающие их
отклонения допущены в ____%
выделов
6 и более
4–5
3
и менее
По пунктам 3–10 акта
качество работ оценивается
проверяющим произвольно
21 и более
11–20
10
и менее
Оборотная сторона приложения 3
к  Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
1. Точность определения таксационных элементов
(не менее 20 выделов лесных угодий, в пустынных лесах - не менее 15)
квар-
тала
вы-
де-
ла
Числитель – данные таксации; знаменатель – контрольные данные
(отклонения в абсолютных величинах)
Приме-
чание
Состав
насаж-
дения
(вид
угодий)
воз-
раст
А
вы-
сота
Н
диа-
метр
Д
класс
то-
вар-
ности
бо-
ни-
тет
тип
леса
пол-
нота
запас,
куби-
чески
метр
хозяй-
ствен-
ное
меро-
прия-
тие
под-
рост,
тыся-
ча
штук
Проверенные выделы (№ квартала, выдела), в которых отклонения не превышают допустимые:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выделы, в которых отклонения превышают допустимые:
отклонения
±
отклонение
±
отклонение
±
отклонение
±
отклонение
±
отклонение
±
отклонение
±
отклонение
±
Количество отклонений, превышающих допустимые, %
____________________________________________________________________
двойные и более, % __________________________________________________
Оценка _____________________________________________________________
3. Состояние техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности (сроки проведения инструктажей, случаи нарушения правил техники безопасности, санитарии, противопожарной безопасности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Полнота проверок: проверяющие, даты проверок, оценки. Полнота устранения выявленных недостатков __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
5. Качество работ по организации территории ________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________ Оценка ___________________
6. Качество выполнения исследовательских работ (№ карточек) _________
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
7. Полнота анализа хозмероприятий, выполненных в ревизионном периоде (№ выделов с замечаниями) __________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________

8. Өскіннің дұрыс сиппаталуы (телімдер № ескертулермен)
________________________________________________________________
___________________________________Бағасы ______________________
9. Қосымша мәліметтерді толтыру макетін дұрыс шифрлау. (телімдер № ескертулермен)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
__________________________________Бағасы _______________________
10. Телімдерді дұрыс кескіндеу және шифрлау көшірмесін түсіру сапасы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
______________________________________ Бағасы __________________
11. Істелінген жұмыстың жалпы әсері. Белгіленген кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
____________________________Бағасы _____________________________
Тексеруді жүргізген _____________________________
Актімен оқып танысты _________________________
Жалпы бағалау (11 пункт) барлық пункттерді бағалау пайызы бойынша анықталады. Екінші пункт бойынша бағалау 60 пайыз болып алынады, ал қалған пункттер (3-10) бес пайыздан есептеледі.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
4-қосымшасы
Белгілі бір облыста орман шаруашылығын жүргізу және ұйымдастыру жөніндегі қағидалардың бағдарламасы
1. Негізгі қағидалар
1. Облыстағы орман шаруашылығын ұйымдастыру мен жүргізу бойынша Негізгі қағидалар (бұдан әрі – Негізгі қағидалар) облыс аумағындағы объектілерде далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізуден 1-2 жыл бұрын құрастырылады (орман орналастыру ұйымымен).
Заңды іс қағаздары өкілетті және аймақтық органмен белгіленген тәртіп бойынша бекітілгеннен кейін орман шаруашылық жұмыстарын жүргізуде және орман орналастыруда (облыс бойынша) міндетті түрде қолданылады.
2. Орман шаруашылығына қатысты құжаттар саны төмендегідей белгіленген:
белгілі бір аумақта орналасқан әр орман
иеленушісі үшін - 3 дана;
облыстық әкімшілікке қатысты орман
шаруашылығы бөлімшелеріне - 3 дана;
аймақтық органға - 3 дана;
өкілетті органға - 1 дана лазерлі табақшада;
орманшылықтарға - 1 дана әр орманшылыққа;
Басқа ұйымдар үшін негізгі қағидалар тапсырыс пен қосымша төлем ақыға беріледі.
1 тарау. Орман қорының сипаттамасы
1. Параграф. Облыс аумағындағы орман иеленушілері
3. Өкілетті органға қарасты орман пайдаланушылардың орналасуы мен аудандары. Облыс аумағындағы орман иеленушілер тізімі (мәлімет әкімшілік аймақтар бойынша атқарылады).
Облыс аумағының ормандылығы және оның өзгеруі туралы болжамдар мен орман иеленушілердің орталық жайлары көрсетілген облыстың карта-схемасы қосымша тіркеледі.
2. Параграф. Мемлекеттік орман қоры (МОҚ) санаттары
4. Орман қорының қысқаша сипаттамасы. МОҚ санаттары бойынша орман қоры жерін бөлу. МОҚ санаттары бойынша бөлудің халық шаруашылық функциялары мен нормативтері.
Орман қорының жалпы ауданын жер түрлері, орманмен қамтылған жердің және басым тұқымдылар қорының аудандары бойынша бөлу. Орман құрайтын тұқымдылар бойынша орташа таксациялық көрсеткіштер.
5. Облыс аумағындағы ерекше күзетілетін табиғи аумақтардың тізімі, олардың атқаратын қызметі мен жағдайы.
2 тарау. Орман шаруашылығының табиғи және экономикалық даму жағдайлары
1. Параграф. Табиғи және орман өсірушілік аудандастыру

8. Правильность описания подроста (№№ выделов с замечаниями) _______
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
9. Правильность шифровки и полнота заполнения макетов дополнительных сведений (№ выделов с замечаниями) __________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
10. Правильность оконтуривания выделов, качество дешифрирования и оформления абриса ___________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
11. Общее заключение о качестве выполненных работ. Предложения по ликвидации выявленных недостатков __________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________ Оценка ___________________
Проверку произвел ___________________________
С актом ознакомлен __________________________
Общая оценка (пункт 11) определяется через проценты оценок всех пунктов, при этом оценка по пункту 2 принимается за 60 процентов, а по всем остальным пунктам (3-10) ориентировочно по 5 процентов каждый.
Приложение 4
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Основные положения организации и ведения
лесного хозяйства в области (регионе)
Общие положения
1. Основные положения организации и ведения лесного хозяйства в области (в дальнейшем - Основные положения) составляются лесоустройтельной организацией за один - два года до проведения полевых лесоустроительных работ в объектах, находящихся на территории области. Основные положения составляются на основе требований Лесного  кодекса Республики Казахстан.
2. Тираж основных положений состоит из количества экземпляров,  предназначенных для:
каждого лесовладельца, находящегося
на территории области (региона)
3
экземпляр
лесных подразделений областных акиматов (при
нахождении лесовладельца в их ведении)
3
экземпляр
территориального органа
3
экземпляр
уполномоченного органа
1
экземпляр
на лазерном
диске
лесничеств
1
экземпляр
каждому
лесничеству
Для других организаций, желающих приобрести основные положения, они предоставляются по их заявкам за дополнительную оплату.
Глава 1. Характеристика лесного фонда
Параграф 1. Лесовладельцы на территории области
3. Местонахождение и площади лесопользователей, находящихся в ведении уполномоченного органа. Перечень других лесовладельцев на территории области (сведения приводятся по административным районам). Лесистость территории области и прогноз ее изменения (прилагается схематическая карта области с размещением территории и центральных усадеб лесовладельцев).
Параграф 2. Категории ГЛФ
4. Краткая характеристика лесного фонда. Распределение земель лесного фонда по категориям ГЛФ, основания по их выделению. Соответствие распределения земель лесного фонда по категориям ГЛФ, их народнохозяйственному назначению, выполняемым функциям и установленным нормативам. Распределение общей площади лесного фонда по видам угодий, площади покрытых лесом угодий и запасов по преобладающим породам. Средние таксационные показатели по основным лесообразующим породам (сведения приводятся по данным прошлого лесоустройства с учетом происшедших изменений в лесном фонде, отраженных в формах учета лесного фонда в разрезе лесовладельцев).
5. При наличии на территории области особо охраняемых природных территорий приводится их перечень, назначение и состояние.
Глава 2. Природные и экономические условия развития лесного
хозяйства
Параграф 1. Природное и лесорастительное районирование

6. Табиғи және орман өсіру аудандарының жалпы сипаттамасы.
Орман иеленушілерді осы аудандар бойынша бөлу (облыстағы табиғи және орман өсіру провинциялары мен аудандардың карта-схемасы келтіріледі).
2. Параграф. Климаттық және топырақ-гидрологиялық жағайлар
7. Оның қысқаша сипаттамасы мен орман алқабының өсуіне және жағдайына тигізетін әсері.
8. Атмосфера, топырақ және су көздерінің ластану себептері. Облыс аумағындағы жасыл желектердің антропогендік зақымдануға тигізетін әсері.
3. Параграф. Ауыл шаруашылығы мен өндірістің сипаттамасы
9. Халық шаруашылығының негізгі салалары және олардың ормандарға тигізетін әсері. Облыс ормандарының облыс пен аудандардың экономикалық жағдайына тигізетін әсері (сүрек пен шабындық және жайылым жерлерімен қамтамасыз ету.
4. Параграф. Орман қорының зерттелуі
10. Өткен орман орналастырудың қысқаша сипаттамасы (орман орналастыру жұмыстарын жүргізу уақыты, технологиясы мен әдістері) ғылыми және жобалау ұйымдары дайындаған техникалық құжаттардың бары – (орман шаруашылығы бойынша). Орман қорының жағдайын жақсартуға бағытталған арнайы тексерулер мен ғылыми зерттеу жұмыстарын жүргізу қажеттілігі.
5. Параграф. Орман типтерінің топтары
11. Алдағы орман орналастыруда қолдануға ұсынылатын ормандардың басым тұқымдылары бойынша тип топтарының схемалары.
12. Орман астары мен ағашы кесілген аудандардағы табиғи жаңғырудың заңдылықтары. Тұқымдылардың ауысуы.
3 тарау. Орман шаруашылығын жүргізуді ұйымдастыру
1. Параграф. Шаруашылық бірліктерінің құрылуы
13. Оның мақсаты, принциптері және ұсынымдары. Негізгі орман құраушы тұқымдылар, орман қорының тұқымдық құрылымы. Тұрақты шаруашылық учаскелерін құру перспективасы. Телімдер бойынша орман таксациялық мәліметтер банкін құру мүмкіндігі мен қажеттілігі. Орман шаруашылығына қатысты табиғи-қорықтық қордың алдағы дамуы.
2. Параграф. Ормандардың кесу жастары
14. Алдағы тексеру кезеңіне орман құраушы тұқымдылар бойынша ұсынылған кесу жастары.
Қажет болған жағдайда олардың өзгеруі орман орналастыру немесе ғылыми ұйымдармен негізделеді және өкілетті органмен бекітіледі.
3. Параграф. Кесу тәсілдері
15. Облыс ормандарында қолданылатын басты мақсатқа пайдаланудағы кесу ережелеріне талдау жүргізу. МОҚ санаттары мен басты пайдалану есебінен шығарылған учаскелердің тізімі. Басты пайдалануда жобаланатын кесу әдістері және оларды талдау (басым тұқымдылары бойынша кесу әдістері кесте ретінде келтіріледі). Кеспеағаштарды кесу қалдықтарынан тазарту және оларды жою әдістері.

6. Краткая характеристика природных и лесорастительных районов. Распределение лесовладельцев по этим районам (прилагается схематическая карта области с нанесенными границами природных и лесорастительных провинций, районов и других).
Параграф 2. Климатические и почвенно-гидрологические условия
7. Краткая характеристика климатических и почвенно-гидрологических условий и их влияние на рост и состояние лесов.
8. Источники загрязнения атмосферы, почв и водных источников. Наличие на территории области насаждений, подверженных антропогенным воздействиям.
Параграф 3. Характеристика промышленности и сельского хозяйства
9. Основные отрасли народного хозяйства, их влияние на состояние лесов. Влияние лесов области на экономическую обстановку в области, районах (обеспечение местных потребностей древесиной, сенокосными и пастбищными угодьями).
Параграф 4. Изученность лесного фонда
10. Краткая характеристика предыдущего лесоустройства (время проведения, технология и методы лесоустроительных работ). Наличие технических документов по лесному хозяйству, разработанных другими  проектными и научными организациями. Необходимость проведения специальных обследований, исследовательских и научных работ, направленных на улучшение состояния лесного фонда.
Параграф 5. Группы типов леса
11. Схемы групп типов леса по преобладающим древесным породам, рекомендуемые для использования предстоящим лесоустройством.
12. Закономерности хода естественного возобновления под пологом леса и на площадях, вышедших из-под леса, в увязке с группами типов леса. Тенденция к смене пород.
Глава 3. Организация ведения лесного хозяйства
Параграф 1. Образование хозяйственных единиц
13. Цели, принципы и рекомендации по образованию хозяйственных единиц. Основные лесообразующие породы, целевая породная структура лесного фонда. Перспективы образования постоянных хозяйственных участков. Возможности и необходимость создания повыдельного лесотаксационного банка данных. Перспективы развития природно-заповедного фонда на землях лесного фонда.
Параграф 2. Возрасты рубки леса
14. Рекомендуемые к принятию на предстоящий ревизионный период возрасты рубки леса по лесообразующим породам. При необходимости их изменения обосновываются лесоустроительной или научной организациями и утверждаются уполномоченным органом.
Параграф 3. Способы рубок
15. Анализ действующих правил рубок главного пользования применительно к лесам области. Перечень категорий ГЛФ и участков, исключаемых из расчета размера главного пользования. Проектируемые способы рубок главного пользования и их анализ (способы рубок в разрезе преобладающих пород приводятся в форме таблицы). Способы очистки лесосек от порубочных остатков и методы их ликвидации.

16. Кеспеағашты белгілеген кезде өскінді сақтап қалу принциптері және табиғи жаңару процесстерінің байланысы (кесу әдістері бойынша).
4. Параграф. Орманға күтім жасау. Санитарлық кесулер
17. Әртүрлі мақсаттағы ормандарда негізгі орман құраушы тұқымдылар шегіндегі күтіп-баптау кесулерін жүргізу ерекшеліктері. Күтіп-баптау кесулері бойынша қолданыстағы нұсқаулар және олардың облыс алқаағаштары үшін қолданылуы. Табиғи алқаағаштар мен орман екпелеріндегі күтіп-баптау кесулерін жүргізу технологиясы (негізгі орман құраушы тұқымдылар мен кесу түрлері бойынша көрсеткіштер кесте ретінде келтіріледі).
Химиялық әдістерді қолдану мүмкіндігі.
Жабайы жемісті алқаағаштар мен бақтарда күтіп-баптау шараларын жүргізу бойынша ұсынымдар.
18. Санитарлық кесулер. Әртүрлі алқаағаштарда іріктеп және жаппай кесулерді белгілеу принциптері, оларды жүргізу технологиясы. (Қазақстан Республикасы ормандарын қорғаудағы санитарлық ережелерге сілтеме келтіріледі). Ормандарды қоқыстан тазарту мүмкіншілігі мен қажеттілігі.
5. Параграф. Орманды қорғау
19. Орман аурулары мен зиянкестер ошағының динамикасы. Орман зиянкестерінің биологиясы жөніндегі мәліметтер және оларға қарсы шаралар. Орман патологиясының мониторингі. Орман қорғау қызметін ұйымдастыру.
6. Параграф. Орманды ұдайы өндіру. Плантациялық орман өсіру.
Қорғаныш орман екпелерін өсіру
20. Орман екпелерін өсірудің қысқаша сипаттамасы. Ұдайы өндіру аудандарының көлемі. Орман екпелерінің типтері, агротехникасы және оларды жасау тәсілдері. Минералдық тыңайтқыштарды қолдану. Орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру.
21. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу. Қорғаныштық орман ағаштарын отырғызу. Арнайы мақсаттағы плантацияларды жасау технологиясы. Экзоттар мен реинтродуценттердің ұсынылатын тізімі.
7. Параграф. Орман алқаптарын (бұталарды) қайта құру
22. Алқаағаштарды қайта құру жұмыстарының тәжірибесі мен нәтижелерін талдау. Бұталар қорын қайта құру принципі мен тәсілдері. Қайта құру тәсілдері мен әдістері.
8. Параграф. Тұқым шаруашылығы.
Сүрек тұқымдыларын селекциялау мәселесі
23. Плюсті ағаштар (тұқым қорықтарында), плюсті алқаағаштар, тұрақты орман тұқым учаскелері, орман тұқым плантациялары, аналық плантациялар мен генетикалық резерваттары және негізгі орман құрушы тұқымдылардың өнімділігі туралы мәліметтер. Орман қоры жерлерінде ғылым объектілерінің бары: плюсті ағаш клондарының архивтері, плюсті ағаштардың сынақ екпелері, тәжірибелік тұқым плантациялары, гибрид пен сорттардың коллекциялық учаскелері, географиялық және экологиялық екпелері мен ведомстволық сорт сынау учаскелері, орман орналастыру кезінде селекциялық тұқым өсіру объектілерін есепке алу мүмкіндігі және оларды бір мезгілде түгендеу қажеттілігі. Алқаағаштарды селекциялық бағалау шкаласы. Селекциялық негіздегі тұқым базасын құру перспективасы. Орман генетикалық резерваттарын бөліп шығару.

16. Принципы сохранения подроста при разработке лесосек и связь процессов естественного заращивания в зависимости от способов рубок.
Параграф 4. Рубки ухода за лесом. Санитарные рубки
17. Цели рубок ухода, экономическое значение рубок ухода. Особенности проведения рубок ухода в лесах различного целевого назначения в пределах основных лесообразующих пород области. Действующие наставления по рубкам ухода, их преемственность для условий произрастания насаждений в области. Технология проведения рубок ухода (в форме таблицы приводятся показатели рубок ухода по основным лесообразующим породам и видам рубок) в естественных насаждениях, лесных культурах. Допустимость применения химических методов ухода. Рекомендации по уходным мероприятиям в дикоплодовых насаждениях, садах и других.
18. Санитарные рубки. Принципы назначения выборочных и сплошных санитарных рубок в различных насаждениях, технология их проведения. Возможности и необходимость уборки захламленности.
Параграф 5. Защита леса
19. Динамика очагов вредителей и болезней леса. Сведения о биологии вредителей леса и способы надзора за ними. Меры борьбы с вредителями и болезнями леса. Лесопатологический мониторинг. Организация службы защиты леса.
Параграф 6. Воспроизводство лесов. Плантационное
лесовыращивание. Защитное лесоразведение
20. Краткое описание истории создания лесных культур. Наличие площадей для воспроизводства лесов. Рекомендуемые типы лесных культур, агротехника и способы их создания. Уход за лесными культурами. Применение минеральных удобрений. Перевод лесных культур в покрытые лесом угодья.
21. Содействие естественному возобновлению. Защитное лесоразведение. Технология закладки плантаций специального назначения (быстрорастущих лесных пород, облепихи, шиповника, новогодних елок и других). Список рекомендуемых экзотов и реинтродуцентов.
Параграф 7. Реконструкция насаждений (кустарников)
22. Анализ опыта и результатов проводимых работ по реконструкции насаждений. Принципы формирования фонда реконструкции насаждений (кустарников). Способы и методы реконструкции.
Параграф 8. Семеноводство. Вопросы селекции древесных пород
23. Сведения о плюсовых деревьях, плюсовых насаждениях (семенных заказниках), постоянных лесосеменных участках, лесосеменных плантациях, маточных плантациях, генетических резерватах, а также данные об урожайности основных лесообразующих пород (по данным лесных селекционных центров). Наличие на землях лесного фонда объектов научного характера: архивов клонов плюсовых деревьев, коллекционных участков сортов и гибридов, опытных (модельных) семенных плантаций, испытательных культур плюсовых деревьев, географических и экологических культур, ведомственных сортоиспытательных участков. Возможности учета указанных селекционно-семеноводческих объектов при лесоустройстве и целесообразность проведения их единовременной инвентаризации.
Наличие шкал селекционной оценки насаждений.
Перспективы создания семенной базы на селекционной основе. Выделение лесных генетических резерватов.

24. Бүршік жеміс және тұқымды жинау, өңдеу және сақтау.
9. Параграф. Тікпе ағаш көшеттерін өсіру
25. Базистік орман тұқымбақтарының нақты болуы жөніндегі мағлұматтар. Декоративті және тұқымдық түрлердің көшеттерін өсіру бойынша арнайы кәсіпорындар мен базистік тұқымбақтарын құру мүмкіндіктері. Тұқымбақта екпе материалдарын (топырақ өңдеу, қар тоқтату, тыңайтқыштарды қолдану, топырақты микоризациялау, егу алдында тұқымдарды егуге дайындау, микроэлементтерді қолдану, тұқымдарды себу, суару, көлеңкелеу, арам шөптермен күресу, өскіндерді тыңайту және тағы басқа), әртүрлі ағаш түрін, декоративті, жемісті тұқымдылар мен бұталарды өсіру технологиясы. Сеппелерді өсіру. Аналық плантацияларды құру. Жабық тамыр жүйесі бар өскіндерді пленкалы жамылғысы бар жылыжайларда өсіру.
10. Параграф. Гидроорманмелиорациясы
26. Гидроорманмелиоративтік қорды құру принциптері. Суармалы жерлердің бар болуы. Орманмелиоративтік жұмыстарын дамыту негізі және жаңа жерлерді кешенді мелиоративтік игеру перспективасы.
11. Параграф. Орманды қорғау
27. Орманды өрттерден қорғау жағдайы. Ормандардың табиғи өртенуі. Орман өрттерінің көлемі және саны. Ормандарды өрттен әуеден және жер бетінен қорғау. Өртке қарсы химиялық станцияларды құру бойынша ұсыныстар. Жобаланатын өртке қарсы шараларды негіздеу. Орман өрттерін сөндіру және аймақты өртке қарсы ұйымдастыру үшін қолданылатын химиялық құралдар мен жаңа техниканың жалпы көрінісі.
12. Параграф. МОҚ бөлімшелерін орман және аңшылық шаруашылығы мүддесі үшін қолдану.
Жануарлар әлемін қорғау
28. Аң аулаудың негізгі объектілері, олардың саны (орман иелерінің мәліметтері бойынша). Аң ауланатын жерлердің 1 мың гектар ауданындағы тығыздығын есептеу, аңшылық фаунасының санын есептеу әдістері.
29. Аңшылық жерлерді бағалау үшін қабылданған шкала. Азық қорын анықтау әдістемесі, түрлерді жоспарлау және биотехникалық іс-шаралар.
30. Спорттық және шетелдік туризм бойынша аң аулау шаруашылықтарына берілетін ұсынымдар. Жабайы аңдар мен құстарды қорғау туралы шаралар. Күзет қызметкерлерінің есептік нормативтері және оларды материалдық-техникалық тұрғыда жабдықтау.
13. Параграф. Қосалқы ауыл шаруашылығы.
Жанама орман пайдалану.
Екінші дәрежедегі ағаш ресурстарын дайындау
31. Жабайы жемістер мен дәрілік және техникалық шикізаттарды дайындау көлемі мен қосалқы ауыл шаруашылығы өндірісінің өнім көлемі. Жайылым, шабындық, жыртылатын жерлерді жақсарту үшін жобаланатын шаралар. Егін түсімі мен ресурстарын есепке алу әдістемесі (шөп дайындау, бұтақты өнім, топырақты-витаминді ұн, шайыр алу, қайың шырынын алу, ара шаруашылығы, саңырауқұлақ дайындау, өңдеу). 2-ші дәрежедегі орман ресурстарын дайындау (қабықтар, бұталар, түбірлер, тамырлар, жапырақтар, бүршіктер).
14. Параграф. МОҚ учаскелерін ғылыми зерттеу, мәдени сауықтыру, спорттық және туристік мақсаттарға пайдалану

24. Сбор, обработка и хранение шишек, плодов и семян.
Параграф 9. Выращивание посадочного материала
25. Сведения о наличии лесных питомников, включая базисные. Возможности организации базисных питомников и специализированных предприятий по выращиванию посадочного материала лесных, декоративных и плодовых пород. Технология выращивания в питомниках посадочного материала (севообороты, обработка почвы, снегозадержание, применение удобрений, микоризация почвы, предпосевная подготовка семян, применение микроэлементов, посев семян, орошение, отенение, борьба с сорняками, подкормка сеянцев, прореживание посевов, защита посевов) различных видов древесных лесных, декоративных, плодовых пород и кустарников. Выращивание саженцев. Закладка маточных плантаций. Выращивание сеянцев в теплицах с пленочным покрытием, с закрытой корневой системой.
Параграф 10. Гидролесомелиорация
26. Принципы формирования гидролесомелиоративного фонда. Наличие орошаемых земель. Перспективы развития лесомелиоративных работ и комплексного мелиоративного освоения новых земель.
Параграф 11. Охрана леса
27. Состояние охраны лесов от пожаров. Природная горимость лесов. Количество и площадь лесных пожаров. Рекомендации по организации воздушной и наземной охраны лесов от пожаров, созданию противопожарных химических станций. Обоснование проектируемых противопожарных мероприятий. Обзор новой техники и химических средств для противопожарной организации территории и тушения лесных пожаров.
Параграф 12. Использование участков ГЛФ
для нужд лесоохотничьего хозяйства.
Охрана фауны
28. Основные объекты охоты, их численность (по данным лесовладельца). Способы учета численности охотничьей фауны, методы расчета оптимальной плотности охотничьих угодий на 1 тысячи гектар площади.
29. Принятые шкалы бонитировки охотничьих угодий. Методика определения запасов кормов, планирования видов и объектов биотехнических мероприятий.
30. Рекомендации по спортивной охоте, иностранному охотничьему туризму. Организация территории. Предложения по проведению межхозяйственного и (или) внутрихозяйственного охотоустройства. Рекомендуемые меры по усилению охраны диких зверей и птиц. Нормативы для расчета численности работников охраны, ее материально-технического обеспечения.
Параграф 13. Подсобное сельское хозяйство.
Побочные лесные пользования.
Заготовка второстепенных древесных ресурсов
31. Достигнутые объемы производства продукции подсобного сельского хозяйства, заготовки дикорастущих плодов, ягод, лекарственного и технического сырья. Наличие подсочки и химпромыслов. Намечаемые мероприятия по улучшению пастбищ и сенокосов, использованию пахотных угодий. Методика учета ресурсов и прогнозирования урожая побочных лесных пользований, пищевых и лекарственных ресурсов (заготовка сенажа, сенного листа, веточного корма, лиственно-витаминной муки, хвойной лапки, подсочка сосны, подсочка березы, пчеловодство, заготовка грибов, дикорастущих ягод, лекарственного сырья и других). Возможности заготовки второстепенных лесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек).
Параграф 14. Использование участков ГЛФ для
научно-исследовательских, культурно-оздоровительных,
рекреационных, туристических и спортивных целей

32. Орман қоры жерлерін жоғарыда аталған мақсат бойынша пайдалануға талдау келтіріледі.
15. Параграф. Орман шаруашылық жұмыстарын механикаландыру
33. Негізгі орман шаруашылық жұмыстарын механикаландырудың қазіргі деңгейі мен болашағы. Жаңа машиналар мен механизмдердің қысқаша техникалық сипаттамасы.
16. Параграф. Орман шаруашылығын басқаруды ұйымдастыру
34. Жеке мекемелерді қайта құрудың қажеттілігі мен мақсаты. Жас өспірімдерді еңбекке қатыстыру үлгілері және мектеп орманшылықтары.
17. Параграф. Жобаланатын шаралардан күтілетін өнімділік
35. Орман шаруашылығы өнімділігін жақсартуға бағытталған шаралар тізімі. Ағаш түсімін көтеру және экономикалық тиімділігін жақсарту. Орман қорының тиімді тұқымдық және жастық құрылымы.
18. Параграф. Орман шаруашылығы бойынша жобаланған жұмыстардың экологиялық негіздері
36. Орман пайдаланудың экологиялық көрсеткіштері. Жобаланатын шаралардың қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау мүмкіндігі туралы қорытынды.
19. Параграф. Орман орналастырудың анықтамалық нормативтік негізі
37. Орман таксациясын аудандастыру. Қорларды өңдеуге арналған кестелер тізімі, пайдалану қорын тауарландыру, ағымдағы өсім таксациясы, табиғи жаңаруды бағалау. Орман орналастыру жұмыстарын жүргізуде және тиісті шараларды жобалауда қолданылатын негізгі және міндетті анықтамалық нормативтік құжаттардың тізімі.
20. Параграф. Ғылыми зерттеу тәжірибелік жұмыстар
38. Орман шаруашылығы саласы бойынша сұрақтарға жауап беретін тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарының тізімі.
21. Параграф. Қосымшалар
39. Қосымшаларда барлық негізгі нормативтік (ережелер, жобалар және басқалар) орман шаруашылығын жүргізу саласындағы сұрақтарына қатысты құжаттар енгізіледі. Негізгі ережелер мазмұнына кірмеген, және де қолданылған әдебиеттер тізімі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргiзу ережелерiнiң
5-қосымшасы
Орман орналастыру кеңестерi жүргiзу мақсаты мен тәртiбi
1. Орман орналастыру кеңестерiн жүргiзу мақсаты
1. Техникалық және орман орналастыру кеңестерi, орман орналастыру жұмыстарын жақсы ұйымдастыру мен олардың орындалу ерекшелiктерiн талқылау үшiн өткiзiледi. Бiрiншi техникалық кеңес дайындық жұмыстары кезiнде, бiрiншi орман орналастыру кеңесi далалық жұмыстың басталуына 1-2 ай қалғанда, екiншi техникалық кеңес - объектiде далалық жұмыстар бiткеннен кейiн, екiншi орман орналастыру кеңесi - орман шаруашылық көлемi анықталып, орман орналастыру протоколының жобасын дайындағаннан кейiн өткiзiледi.

32. Приводится краткий анализ по наличию или возможности использования участков лесного фонда для указанных целей.
Параграф 15. Механизация работ по лесному хозяйству
33. Современный уровень механизации основных лесохозяйственных операций и перспективы его повышения за счет рекомендуемых средств механизации. Краткая техническая характеристика новых машин и механизмов.
Параграф 16. Организация управления лесным хозяйством
34. Необходимость и целесообразность реорганизации отдельных предприятий. Организация школьных лесничеств, другие формы привлечения к труду подростков.
Параграф 17. Ожидаемая эффективность проектируемых мероприятий
35. Перечень мероприятий, направленных на повышение продуктивности лесных угодий, увеличение древесного прироста и ожидаемая экономическая эффективность от их проведения.
Рекомендуемая оптимальная породная и возрастная структура лесного фонда.
Параграф 18. Экологическое обоснование проектируемых работ
по лесному хозяйству
36. Экологические показатели пользования лесом. Заключение о возможности оценки влияния проектируемых мероприятий на состояние окружающей среды.
Параграф 19. Справочно-нормативная база лесоустройства
37. Лесотаксационное районирование. Перечень таблиц для корректирования запасов, таксации текущего прироста, товаризации эксплуатационного фонда, шкалы оценки естественного возобновления. Перечень справочно-нормативной документации, использованной при составлении Основных положений и обязательной для применения при проведении лесоустроительных работ и проектировании лесохозяйственных мероприятий.
Параграф 20. Научно-исследовательские и опытные работы
38. Перечень имеющихся и необходимых к разработке научных исследований и опытных работ, касающихся вопросов ведения лесного хозяйства в области.
Параграф 21. Приложения
39. В приложениях помещаются все директивно-нормативные документы (положения, правила и другие), касающиеся вопросов ведения лесного хозяйства в области, не вошедшие в состав содержания Основных положений, а также перечень использованной литературы.
Приложение 5
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Лесоустроительные совещания
1. Цели проведения лесоустроительных совещаний
1. В целях лучшей организации лесоустроительных работ, всестороннего обсуждения особенностей их выполнения проводятся технические и лесоустроительные совещания. Первое техническое совещание проводится в период подготовительных работ, первое лесоустроительное совещание - за 1-2 месяца до начала полевых работ, второе техническое совещание - по окончании полевых работ в объекте, второе лесоустроительное совещание - после определения объемов лесохозяйственных мероприятий и подготовки лесоустройством проекта протокола.

2. Қажет болған жағдайда далалық орман орналастыру жұмыстары басталмай немесе жұмыс кезiнде аралық техникалық кеңес өткiзiлуi мүмкiн.
3. Техникалық кеңестi орналастыратын объектiнiң басшысы орман орналастыру партиясының бастығымен келiсiп өткiзедi. Техникалық кеңеске орман орналастыру партиясының бастығы мен мамандары, орман иесiнiң мамандары қатысады.
4. Техникалық кеңесте баяндаманы орман иесiнiң директоры (орынбасары) және орман орналастыру партиясының бастығы оқиды.
2. Орман орналастыру кеңестерiнде шешiлетiн мәселелер
5. Бiрiншi техникалық кеңесте қарастырылатын сұрақтар:
1) дайындық жұмыстың бағдарламасында қарастырылған мәселелер бойынша шешiмдер қабылданып, ұсыныстар талқыланады;
2) объектiдегi далалық орман орналастыру жұмысының ерекшелiктерi анықталады;
3) орман орналастыру жұмысының негiзгi түрлерiнiң көлемi мен мазмұны анықталады;
4) бiрiншi техникалық кеңестiң шешiмдерi орман орналастыруды жүргiзуге наряд-тапсырманы және бiрiншi орман орналастыру кеңесi протоколының жобасын дайындауға негiз болып табылады.
6. Екiншi техникалық кеңесте төмендегiдей мәселелер қаралады:
1) орындалған далалық орман орналастыру жұмыстарын өткiзу актiсi бекiтiлiп, сапасы анықталады;
2) өткен орман орналастыру материалдарына ағымдағы өзгерiстердi енгiзу сапасы анықталып, Орман орналастыру, орман қорын есепке алу және Орман кадастры материалдарына өзгерiстердi енгiзу жөнiндегi нұсқауларға сәйкес актi жасалады (16 қосымша);
3) алдағы тексеру кезеңiне жобаланған орман шаруашылық жұмыстар, өндiрiстiк және тұрғын ғимараттардың, өрт-химиялық станциялардың құрылысы, көлiк-құрал тағы басқаларын алу шаралар келiсiледi;
4) мастерлiк учаскелер мен айналымдардың шекаралары бекiтiледi;
5) ең соңғы акт - орындалған жұмыстардың пайызы бекiтiледi;
6) далалық жұмыстар барысында туған басқа мәселелер шешiледi.
7. Бiрiншi және екiншi орман орналастыру кеңесiн аймақтық орган немесе облыс әкiмшiлiгiнiң орман бөлiмi, орман орналастыру ұйымымен келiсе отырып, күнiн белгiлейдi.
Кеңеске, аумақтық органның басшылары мен мамандары, облыс әкiмшiлiгiнiң орман бөлiмiнiң (егер орман иесi солардың қарамағында болса) басшылары мен мамандары, орман орналастыру мен орман иелерiнiң мамандары қатысады. Қажет болған жағдайда жер ресурстарын басқарудың облыстық және аудандық аумақтық органының өкiлдерi, облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасының, ғылыми мекемелердiң өкiлдерi шақырылады.
Орман иеленушiсi қарайтын өкiлеттi органның басшысы кеңестiң төрағасы, ал орман орналастыру ұйымының өкiлi хатшысы болып тағайындалады.
Екiншi орман орналастыру кеңесiнде негiзгi баяндаманы орман орналастыру жобасын дайындаушы жасайды.
Орман орналастыру кеңесi хаттамасының жобасымен кеңеске қатысатындар алдын-ала танысуы керек.

2. При необходимости до начала полевых лесоустроительных работ и в процессе их производства могут созываться промежуточные технические совещания.
3. Технические совещания созываются руководителем объекта, в котором проводится лесоустройство, по согласованию с начальником лесоустроительной партии и проводятся под его председательством. Участниками технических совещаний являются начальник и специалисты лесоустроительной партии, специалисты лесовладельца и, при необходимости, представители других заинтересованных организаций.
4. Докладчиком на технических совещаниях является руководитель (его заместитель) лесовладения, содокладчиком - начальник лесоустроительной партии.
2. Вопросы, решаемые на лесоустроительных совещаниях
5. На первом техническом совещании рассматриваются вопросы:
1) анализируются рекомендации и принимаются решения по всем  вопросам, предусмотренным программой подготовительных работ;
2) выявляются и решаются особенности проведения полевых лесоустроительных работ в объекте;
3) предварительно определяются содержание и объемы по основным видам предстоящих лесоустроительных работ;
4) решения первого технического совещания являются основой для составления наряд - задания на проведение лесоустройства и подготовку проекта протокола первого лесоустроительного совещания.
6. На втором техническом совещании рассматриваются вопросы:
1) утверждается акт сдачи выполненных полевых лесоустроительных работ и определяется их качество;
2) определяется качество внесения лесовладельцем текущих изменений в материалы прошлого лесоустройства с составлением соответствующего акта согласно по форме согласно приложении 16 к настоящим Правилам;
3) согласовываются необходимые мероприятия на предстоящий ревизионный период по лесохозяйственной деятельности, дополнительному строительству производственных и жилых зданий, пожарно-химических станций, приобретению машин, станков и других механизмов;
4) утверждаются границы мастерских участков и лесных обходов;
5) оформляется окончательный акт - процентовка на выполненные работы;
6) решаются другие вопросы, возникшие в процессе проведения полевых работ.
7. Первое и второе лесоустроительные совещания созываются и даты их проведения устанавливаются территориальным органом или лесным  отделом областного акимата по согласованию с лесоустроительной организацией.
В совещании участвуют руководители и специалисты территориального органа, руководители и специалисты лесного отдела областного акимата (если лесовладелец находится в их подчинении), специалисты лесоустройства и лесовладельцев, при необходимости могут приглашаться представители областных и (или) районных территориальных органов заинтересованных организаций.
Председателем на лесоустроительных совещаниях является руководитель (или его заместитель) уполномоченного органа, в ведении которого находится лесовладелец, секретарем - представитель лесоустроительной организации.
На втором лесоустроительном совещании основным докладчиком является разработчик лесоустроительного проекта.
С проектами протоколов лесоустроительных совещаний участники совещаний знакомятся заранее.

8. Бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде далалық орман орналастыру жұмыстарының ерекшелiктерi талқыланады:
1) объект аумағын МОҚ санаттарына, таулы, жазық бөлiктерге және таулы ормандар үшiн жетуi оңай, қиын болып бөлiнуi нақтыланады;
2) көршi жер пайдаланушылармен шекаралардың заңды рәсiмделуiнiң жағдайы талданады;
3) орамдардың шекаралық соқпақтарының жағдайы, орам дiңгектерiнiң, кеспеағаштағы, орман екпелерiндегi орман шаруашылық дiңгектерiнiң және тексеру кезеңiнде орман шаруашылық шаралармен қамтылған басқа учаскелердiң жағдайы анықталады;
4) аумақты ұйымдастыру жобасы нақтыланады;
5) орман шаруашылық шараларын белгiлеу мен орманды таксациялау ерекшелiктерi алқаағаштың халық шаруашылығындағы орнын ескере отырып, анықталады;
6) жекелеген ағаш және бұта түрлерiнiң шаруашылық бағасы анықталады;
7) даму мүмкiндiгi бар, қосымша орман пайдаланудың түрлерi анықталады;
8) ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiлген орман қоры учаскелерiнiң мәлiметтерi келтiрiледi;
9) орман орналастыру объектiндегi экологиялық жағдай мен табиғи ортаны ластайтын негiзгi көздер зерттеледi;
10) нормативтiк-анықтама құжаттардың тiзiмi анықталады;
11) өткен орман орналастырудың сынақ алаңдары мен ғылыми-зерттеу жұмыстарының сақталуы, жаңа сынақ алаңдарын салу қажеттiлiгi анықталады;
12) объектiлердiң аэрофотосуреттермен қамтамасыз етiлуi анықталады;
13) өткен орман орналастыру планшеттерiнiң жағдайы, олардың жаңа орман картасын жасауға жарамдылығы анықталады;
14) орман орналастыру жұмыстарының ерекшелiктерi тұралы техникалық мәселелер шешiледi және орман орналастыру объектiсiндегi жұмыстардың түрлерi мен көлемдерi бойынша жасалған наряд-тапсырманың жобасы талданады;
15) орман орналастыру партиясын жұмыс күшiмен, көлiкпен, азық-түлiкпен, үймен қамтамасыз ету мүмкiндiгi анықталады;
Тапсырыс берушi жұмыскерлерiнiң орман орналастыру жұмыстарына қатысу тәртiбi анықталады.
Бiрiншi орман орналастыру кеңесiнде қабылданған шешiмдер
хаттамада тiркелiп орман орналастыру өндiрiсiнiң негiзгi құжаты
болып табылады.
9. Екiншi орман орналастыру кеңесiнде:
1) алдағы тексеру кезеңiне белгiленетiн орман шаруашылық шаралардың көлемi (орман орналастыру ұйымы жасаған және хаттама жобасында көрсетiлген) талқыланып, бекiтiледi;
2) хаттаманың жобасы орман иесi бағынатын жоғарғы органға жiберiледi. Ол екi апта мерзiмiнде орман иесi мен орман орналастыру мамандары және облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасы өкiлдерiнiң қатысуымен жiберiлген материалдарды талқылайды;

8. На первом лесоустроительном совещании решаются вопросы об особенностях проведения полевых лесоустроительных работ:
1) уточняется разделение территории объекта на категории ГЛФ, на горную и равнинную части, а также на доступную и труднодоступную части для горных лесов;
2) анализируется состояние юридического оформления границ со смежными землепользователями;
3) определяется состояние граничных и квартальных просек, наличие квартальных столбов, наличие лесохозяйственных столбов на лесосеках, лесных культурах и других участках, охваченных лесохозяйственными мероприятиями в ревизионном периоде;
4) уточняется проект организации территории;
5) определяются особенности таксации леса и назначения лесохозяйственных мероприятий с учетом народнохозяйственной значимости насаждений;
6) определяется хозяйственное значение отдельных древесных и кустарниковых пород;
7) определяются виды побочных лесных пользований, имеющие перспективу развития;
8) приводятся данные об участках лесного фонда, переданных и заявленных на передачу в долгосрочное лесопользование;
9) изучается экологическая обстановка в объекте лесоустройства, основные источники загрязнения природной среды;
10) определяется перечень нормативно-справочных документов;
11) выясняется сохранность пробных площадей, заложенных предыдущим лесоустройством, и перечень научно-исследовательских работ, необходимость закладки новых пробных площадей;
12) определяется обеспеченность объекта материалами аэрофотосъемки;
13) определяется состояние лесоустроительных планшетов прошлого лесоустройства, пригодность их для составления новых лесных карт; решаются другие технические вопросы об особенности лесоустроительных работ, а также анализируется проект наряд - задания по видам и объемам работ на объекты лесоустройства;
14) определяются возможности оказания содействия в обеспечении лесоустроительных партий рабочей силой, транспортными средствами, продовольствием, жильем;
15) определяется порядок участия в лесоустроительных работах работников заказчика.
Решения, принятые на первом лесоустроительном совещании, фиксируются в протоколе и служат основой для лесоустроительного производства.
9. На втором лесоустроительном совещании:
1) рассматриваются и утверждаются объемы лесохозяйственных мероприятий на предстоящий ревизионный период, разработанные лесоустроительной организацией и изложенные в проекте протокола;
2) проект протокола направляется в уполномоченный орган, в ведении которого находится лесовладелец и который в двухнедельный срок организует рассмотрение представленных материалов с участием специалистов лесовладельца и лесоустройства, представителей областного управления охраны окружающей среды и, при необходимости, других компетентных организаций;

3) екiншi орман орналастыру кеңесiнiң хаттама жобасында орман иесiнiң өткен тексеру кезеңiндегi орман шараларын жүргiзу сапасы туралы, басты пайдаланудың есебi, орман шаруашылық шараның көлемi, ормандарды өрттен қорғау, орман зиянкестерiмен, аурулармен күресу жұмыстарының көлемi анықталады;
4) екiншi орман орналастыру кеңесiнде жобаланған орман шаруашылық шаралар мен есептiк кеспеағаштың көлемдерi туралы келiспеушiлiк болса, талқыланып шешiледi, болмаса - хаттаманың авторы өз пiкiрiн жазып, соңғы шешiм қабылдау үшiн (басқа материалдармен бiрге) өкiлеттi органға жiбередi;
5) егер хаттаманы алдын-ала талдау кезiнде орманды пайдалану нормасының есебiнде ± 10 пайызы қате болмаса, онда тапсырыс берушi мен орман орналастыру ұжымы арасындағы келiсiм бойынша екiншi орман орналастыру кеңесi шақырылмайды және бұл жағдайда екiншi орман орналастырудың хаттамасы рәсiмделiп, орман орналастыру ұйымына жiберiледi;
6) егер белгiлi бiр себептерге байланысты өкiлеттi орган, екiншi орман орналастыру кеңесiнде қабылданған есептiк кеспеағаштың көлемiн өзгертетiн болса, онда орман орналастыру ұйымы өкiлеттi органмен келiсе отырып, орман орналастыру жобасының түсiндiрме жазбасына тиiстi өзгертулер енгiзедi.
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
6-қосымшасы
Орман орналастыру және орман шаруашылық белгілері.
Түрлері, көлемі және жалпы техникалық талаптар
Осы техникалық талаптармен орман орналастыру және орман шаруашылық белгілердің типі, мөлшері, жазбаларының үлгілері, орнату орны анықталады.
1. Орман орналастыру және орман шаруашылық белгілердің түрлері
1. Өзінің негізгі бөлінуі бойынша белгілер түрлері төмендегідей:
орам діңгектері, (орам сілтеуіш, бақылау алаңының, орман шаруашылық, шекаралық);
қазық қағып, алаңның ортасын бекітуге арналған (өлшеп есептеу таксациясы және орманның қайта табиғи жаңаруы мен орман екпелерін зерттеу кезінде) (1 сурет).
2. Белгілер әртүрлі болады: ағаш, темірбетонды, темір немесе пластмассалы, тас пирамидалар, қазықтар, ағаштардағы белгілер.

3) проект протокола второго лесоустроительного совещания содержит общие выводы по качеству ведения лесовладельцем лесного хозяйства в прошедшем ревизионном периоде, расчеты размера главного пользования и объемов лесохозяйственных мероприятий, объемы работ по охране лесов от пожаров, по борьбе с лесными вредителями, болезнями и по другим мероприятиям;
4) имеющиеся разногласия по величине и обоснованию рекомендуемых к принятию расчетных лесосек, проектируемым объемам лесохозяйственных мероприятий после обсуждения их на втором лесоустроительном совещании либо снимаются, либо разработчик протокола пишет особое мнение, которое вместе с соответствующими материалами направляется уполномоченному органу для принятия окончательного решения;
5) если при предварительном анализе протокола не выявляется каких-либо ошибок в расчетах норм пользования лесом и недостатков в их обосновании, влекущих за собой изменение расчетной лесосеки и объемов других мероприятий в размере до +10 процентов от рекомендуемых лесоустройством, второе лесоустроительное совещание по договоренности между заказчиком и лесоустроительной организацией может не созываться и в данном случае протокол второго лесоустроительного совещания оформляется подписями и направляется лесоустроительной организации;
6) в случае, если уполномоченный орган по каким-либо причинам изменяет величину расчетной лесосеки, согласованной на втором лесоустроительном совещании, лесоустроительная организация по согласованию с уполномоченным органом вносит в пояснительную записку к лесоустроительному проекту соответствующие изменения.
Приложение 6
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Знаки натурные лесоустроительные и лесохозяйственные.
Типы, размеры и общие технические требования
Настоящими техническими требованиями устанавливаются типы, размеры, образцы надписей на лесоустроительных и лесохозяйственных знаках, требования к месту их постановки.
1. Типы лесоустроительных и лесохозяйственных знаков
1. По своему назначению натурные знаки делятся на следующие типы:
столбы квартальные, квартальные указательные, граничные  хозяйственные, визирные, визирные указательные, на пробных площадях, лесохозяйственные;
колья пикетные и для закрепления центров площадок при измерительно-перечислительной таксации, обследовании естественного возобновления и лесных культур (рисунок 1).
2. В качестве натурных знаков могут применяться столбы деревянные и железобетонные, металлические или пластмассовые таблички, каменные пирамиды и глыбы, колья, отметки на деревьях.

3. Шекаралық шаруашылық, нысаналы сілтеуіш, және сынау алаңдарының орталарын бекітуге арналған діңгектер.
4. Шаруашылық діңгектерді орман мекемелері қояды.
5. Орам діңгектерін және орамды білдіретін діңгектерді орман орналастыру кезінде немесе қайта орман орналастыру кезінде орман мекемелері қояды.
6. Бақылау алаңындағы діңгектерді орман орналастыруда немесе зерттеу кезінде орман мекемелері және тағы басқа ұйымдар бақылау алаңдарын салғанда қояды.
7. Орман орналастыру кезеңдерінің арасында орам діңгектері немесе басқа да діңгектер жарамсыз болып қалған кезде мүмкіндігінше ауыстырылады.
2. Жалпы техникалық талаптар
8. Ағаш діңгектер және қазықтар өсіп тұрған немесе бұрын дайындалған ағаштардан жасалынады. Діңгек қабығы сүрекке дейін аршылып, бұталары шабылып, тазаланады. Діңгектердің жазу жазылатын беті тегіс біркелкі тазаланады және 2,5 см терең ойылмайды.
9. Жазу әдемі, қара майлы бояумен, трафарет арқылы жазылады.
10. Барлық діңгектердің үлкен көлемді жағы жерге көміледі және жерге мықты етіп қағылады.
11. Орман орналастыру белгілерінің түрлері, орналастыру объектісінде діңгектерді қоюға жауаптылар бірінші техникалық кеңесте дайындық жұмыстарына дейін шешіледі.
3. Орман орналастыру белгілері
12. Орам діңгектері және орамдық сілтеуіш діңгектер:
1) орам діңгектері және оларды алмастыратын темір (пластмасс) тақталар мен тас пирамидалар орам соқпақтарының арасына қойылады. Шоқ ормандарда орман орналастыруда кішігірім орман учаскелері жиынтық орамдарға біріктіріледі;
2) соқпақтарынан өтуге болатын орам діңгектері соқпақ ортасынан төмен қойылады (солтүстік батыс жағына). Ол барлық жағынан жақсы көрінетіндей орнатылады;
3) орам және орам сілтегіш діңгектер ағаштан немесе темір бетоннан жасалады;
4) темір бетонды орам және нұсқаушы діңгектер 300 маркалы бетоннан жасалады (1аб сурет). Діңгектердің жоғары жағы төрт қырлы, жалпы пішіні төрт бұрышты болады, діңгектердің жазу жазатын бетінің жоғарғы жағы мен төменгі жағы қара майлы бояумен 1 сантиметр сызықпен сызылады. Діңгектің сан жазылған беті орамға қиғаш орнатылады. Соқпақтардың тік бұрышты қиылысындағы діңгек қабырғасы орам соқпақтарына бағытталып қойылады;

3. Столбы граничные хозяйственные, визирные, визирные указательные, колья пикетные и для закрепления центров пробных площадок устанавливаются лесоустроителями при проведении лесоустройства, а также научно-исследовательскими и изыскательскими организациями при проведении соответствующих работ.
4. Столбы лесохозяйственные устанавливаются лесными учреждениями.
5. Столбы квартальные и квартальные указательные устанавливаются лесоустроителями при первичном лесоустройстве и лесными учреждениями при повторном лесоустройстве.
6. Столбы на пробных площадях устанавливаются лесоустроительными, проектными, научно-исследовательскими, лесными учреждениями и другими организациями, которые проводят закладку пробных площадей.
7. В межревизионный период лесные учреждения по мере необходимости обязаны производить замену всех видов пришедших в негодность столбов.
2. Общие технические требования
8. Деревянные столбы и колья могут быть изготовлены как из древесины растущих деревьев, так и с ранее срубленных деревьев, при их изготовлении на одном месте.
Столбы и колья должны быть полностью очищены от коры, сучья срублены заподлицо. Щеки должны иметь гладкую поверхность, глубина щеки на столбе должна составлять не менее 2,5 сантиметр.
9. Надписи на столбах должны быть аккуратными, наноситься по трафарету (рисунок 2) черной масляной краской.
10. Все столбы должны быть поставлены комлевой частью вниз и прочно вкопаны, колья крепко вбиты в землю.
11. Виды лесоустроительных знаков, подлежащих установке в устраиваемом объекте, ответственные за их постановку и сроки установки определяются на первом техническом совещании до начала подготовительных работ.
3. Лесоустроительные знаки
12.Столбы квартальные и квартальные указательные:
1) квартальные столбы или заменяющие их металлические (пластмассовые) таблички, каменные пирамиды или тумбы должны устанавливаться в точках пересечения квартальных просек между собой. При лесоустройстве колочных лесов мелкие разрозненные участки леса объединяются в сборные кварталы;
2) квартальные столбы на проезжих просеках должны устанавливаться в стороне от осевой линии просеки (в северо-западном углу) на хорошо просматриваемом со всех сторон месте;
3) квартальные и квартальные указательные столбы могут быть деревянные или железобетонные;
4) железобетонные квартальные и указательные столбы изготавливаются из бетона марки 300 по размерам, указанным на рисунке 1 абрис столба четырехскатный, сечение столба квадратное, по верхней и нижней границам щек наносятся полосы черной масляной краской шириной 1 сантиметр. Щека с номером квартала направляется по диагонали в квартал. На прямоугольных пересечениях просек ребра скатов головки квартального столба должны устанавливаться по направлению квартальных просек;

5) темір немесе пластмассадан істелген тақталар тік бұрышты, 3 суретте көрсетілгендей болады;
3 сурет
Тақташалар ақ түсті болады. Орам нөмірі қара майлы бояумен трафаретпен түсіріледі. Трафареттің көлденең өлшемі 2-суретте көрсетілген;
6) тақташалар орам соқпақтарының қиылысына жақын жерлердегі ағаштарда 2,5 метр биіктікте орам соқпағына қаратып ілінеді. Тақтайшалар біреуден немесе екеуден орман соқпағының әртүрлілігіне байланысты болады.
Ағашы жоқ жерлерде тақтайшалар темір қазықтармен бекітіледі (биіктігі жер бетінен 1,5 метр, жерге кірген бөлігі 0,7 метр, қалыңдығы 2 сантиметр кем емес болуы керек);
7) орамдық ағаш және орамдық сілтегіш діңгектер 1-ші суретте көрсетілгендей жасалады.
Діңгектің жоғары жағы шабылған пирамидаға ұқсас, төбесі 4 х 4 сантиметр болады. Жазу жазылатын қабырғаларының қыры 2 сантиметр аспайды, ал төменгі жағы қиғаш су тұрмайтындай болып жасалады. Діңгектің диаметрі 24 сантиметр асқан жағдайда оның басы диаметрінің 1/3 бөлігін құрайды. Сексеуіл ағашынан діңгек дайындағанда оның диаметрі 12 сантиметр төмен болмайды. Орам нөмірі жоғарыдан төмен жазылады.
Діңгектерді тумбалар салу арқылы көмеді (диаметрі 1,5 сантиметр, биіктігі 50 сантиметр, діңгек биіктігі тумбада 50 сантиметр, жер астындағы бөлігі 50 сантиметр);
8) діңгектердің жазу жазатын беті соқпақтардың қиылысу нүктелерімен бірдей болады. Жазу жазатын бетіне орам нөмірі жазылады. Нөмір жазылған беті орам диагоналіне қарай қаратылады. Орам соқпақтарының қабырғасы тік бұрышты болса, діңгектің жазу жазатын бетінің қырлары соқпаққа қарап орналасады;
9) қала және орман бақтарында жасыл аймақтағы, халықаралық және республикалық темір жол немесе автомашина жолдарындағы діңгектер қызыл–күлгін түске боялады, жазу жазатын беті мен жоғарғы жағы ақ түсті болады;
10) таулы немесе баруға қиын аудандарда орам діңгектерін тасты пирамидалар мен үйінділер алмастырады. Пирамидалар үлкен тастармен қаланады, жоғарғы тастарға орам нөмірі орам сандарын жазатын трафаретпен қара майлы бояумен жазылады;
(4 сурет);
11) орам діңгектері (1 сурет) орам соқпақтары мен әртүрлі жер пайдаланулардың қиылысқан жеріне қойылады (негізінен жүретін жолдар, трассалар, ормандағы соқпақ жолдар, өзен, бұлақ, орам шекараларындағы діңгектер);
Трасса, орманның соқпақ жолдары мен өзендердің (орамдық сілтегіш діңгектер қойылатын) тізбесі бірінші техникалық кеңесте анықталады;
12) қорғаныш орман жолақтары, мемлекеттік және республикалық мәні бар темір және автомобиль жолдары, су объектілері, өзен, көл, су қоймасы шетіндегі жолақтары бар ормандарда діңгектердің негізгі бетінен төмен қосымша бет жасалады.
Қосымша жазу бетіне трафаретпен "Қ. Ж." (қорғаныс жолағы) немесе "Т. Ж." (тыйым салынған орман жолақтары) жазылады;

5) металлические или пластмассовые таблички изготавливаются прямоугольной формы с размерами, указанными на рисунке 3.
Рисунок 3
Таблички должны быть белого цвета. Номера кварталов наносятся черной масляной краской по трафарету. Подлинные размеры трафаретов показаны на рисунке 2;
6) таблички укрепляются на ближайших от точек пересечения квартальных просек деревьях на высоте 2,5 метр, номером в сторону пересечения просек. Таблички могут быть одинарные или парные в зависимости от различных вариантов пересечения просек.
При отсутствии деревьев таблички привариваются к металлическому штырю (высота штыря над землей 1,5 метр, подземная часть - 0,7 метр с крестовиной, толщина не менее 2 сентябрь);
7) деревянные квартальные и квартальные указательные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба стесывается в виде усеченной пирамиды с верхним основанием 4х4 сантиметр, ширина ребер между щеками не должна превышать 2 сантиметр, нижний скат щеки должен быть стесан по уклону.
При изготовлении столбов диаметром более 24 сантиметр высота головки столба должна быть равна одной трети диаметра.
При изготовлении деревянного столба из саксаула допускается его минимальный диаметр - 12 сантиметр. Номер квартала наносится вертикально сверху вниз.
Столб окапывается насыпной тумбой (диаметр - 1,5 метров, высота - 50 сантиметров, высота столба над тумбой - 50 сантиметров, подземная часть - 50 сантиметров с поперечной планкой);
8) количество щек на столбе должно быть равным количеству сходящихся в точке пересечения кварталов. На щеках наносятся номера кварталов. Щека с номером квартала направляется по диагонали в квартал. При прямоугольном пересечении просек ребра скатов головки столба должны устанавливаться по направлению квартальных просек;
9) в случае постановки деревянных столбов в городских лесах и лесопарках, в зеленых зонах, в защитных полосах вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения они должны быть окрашены в красно-коричневый цвет, щеки и верхняя часть головки - белилами;
10) в горных малолесных и труднодоступных районах квартальные столбы могут заменяться каменными пирамидами или глыбами. Пирамиды складываются из крупных камней. На верхнем камне пишется номер квартала черной масляной краской по трафарету для квартальных столбов (рисунок 4);
Рисунок 4
11) квартальные указательные столбы (рисунок 1) устанавливаются в точках пересечения квартальных просек с границами различных землепользований, с основными проезжими дорогами, с трассами, а также с постоянными лесными тропами, реками и речками.
На пересечении дорог с границами квартальные указательные столбы выполняют функции граничных указательных столбов.
Перечень дорог, трасс, лесных троп и рек, по которым должны устанавливаться квартальные указательные столбы, согласовывается на первом техническом совещании до начала подготовительных работ.
В кварталах, входящих в защитные лесные полосы вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водных объектов, ниже основной щеки вырубается дополнительная щека. На щеке делается надпись по трафарету "ЗЩ" (защитная) или "ЗП" (запретная полоса).

13. Шаруашылық шекара діңгектері:
1) шаруашылық діңгектер шекараларды салғанда қойылады (діңгектер немесе қорғандар). Бұрылыс бұрышы 1800-қа жақын (1800 + 20) жерлерде шаруашылық шекара діңгектері қойылмайды;
2) шаруашылық шекара діңгегі 1 сурет бойынша жасалады. Діңгектің жоғарғы жағы конус тәрізді істелінеді. Діңгекте екі жазу жазатын беті шабылып дайындалады. Жоғарғы жазу бетіне "М. О." 14 (мемлекеттік орман), ал төменгі жазу беті орманға қаратып шабылады және соған орам нөмірі жазылады.
14. Нысаналы діңгектер және нысаналарды сілтегіш діңгектер:
1) нысаналы діңгектер нысаналар мен соқпақтардың қиылысу нүктесінде, жер пайдалану шекараларында қойылады.
2) нысаналы діңгектер 1 сурет бойынша дайындалады. Діңгектің жоғарғы жағы екі қырлы, ені 1 сантиметр болып жасалады. Нысаналы діңгекте бір ғана жазу беті болады, ол нысана бойымен орамға қарай бағытталады. Діңгек төбесі нысана сызығына қаратып қойылады. Нысаналы діңгектің жазу жазылатын беті нысана бағыты бойынша екі жағынан да шабылады. Әр жазу бетіне нысана нөмірі рим сандарымен жазылады.
15. Барлық түрдегі бақылау алаңдарының діңгектері орман орналастыруда және орман шаруашылық жұмыстары кезінде 1–суретте көрсетілгендей орнатылады.
Діңгектерде төмендегідей жазулар үлгісі көрсетіледі:
БА-3-45 – бақылау алаңы, алаң нөмірі, квартал нөмірі;
76-85 – салған жылы, өлшенген жылы;
2-0,25 – секция нөмірі, ауданы, га.
16. Пикеттік қазықтар:
1) пикеттік қазық жүру сызығын өлшеген кезде қойылады.
2) диаметрі 3–5 сантиметр пикеттік қазықтардың жер бетіндегі биіктігі 50 сантиметр болады (1 сурет);
3) пикеттік қазықтарда өлшеу басталғаннан бастап қашықтық бүтін жүздік метрмен (рим сандарымен) белгіленеді. Кертік өлшеу бағытына қарсы жағында жасалады.
Өлшеу ұзындығы, метр 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 1800
Көрсеткіштер 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 18

13. Столбы граничные хозяйственные:
1) граничные хозяйственные столбы устанавливаются при восстановлении границ в случаях утраты межевых знаков (столбов и курганов). На углах поворота, близких к 180 градусам (180 градус ±2 градуса), граничные хозяйственные столбы не устанавливаются;
2) граничные хозяйственные столбы устанавливаются на расстоянии не менее 1 метр от геодезического центра межевого знака;
3) граничные хозяйственные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба делается в виде конуса. На столбе вырубается две щеки. Верхняя щека вырубается по направлению съемки и на ней надписывается "ГЛ" (государственный лес). Нижняя щека вырубается в сторону леса и на нее наносится номер прилегающего квартала.
14. Столбы визирные и визирные указательные:
1) визирные столбы устанавливаются в точках пересечения визиров с просеками и границами землепользований;
2) визирные столбы изготавливаются по размерам, указанным на рисунке 1. Верх столба делается двухскатным с гребнем шириной 1 сантиметров. На визирном столбе вырезается одна щека, которая обращена в сторону квартала по направлению визира. Гребень столба должен быть направлен по линии визира. При прорубке визиров встык устанавливается один столб и вырубается две щеки.
На каждой щеке наносится номер визира римскими цифрами;
3) визирные указательные столбы устанавливаются при пересечении визиров с основными проезжими дорогами, трассами, лесными тропами, реками, речками и другими ориентирами (рисунок 1).
15. Столбы на всех видах пробных площадей, закладываемых при лесоустройстве и при производстве лесохозяйственных работ, изготавливаются и устанавливаются по форме и размерам, показанным на рисунке 1.
На столбах делаются надписи следующих образцов:
ПП-3-45 - пробная площадь, номер пробы, номер квартала;
76-85 - год закладки, год последующего измерения;
2-0,25 - номер секции, площадь в гектар.
16. Колья пикетные:
1) пикетные колья устанавливаются при промере ходовых линий;
2) пикетные колья изготавливаются диаметром 3-5 сантиметр, высотой надземной части 50 сантиметр. (рисунок 1);
3) на пикетных кольях отмечаются расстояния от начала промера в целых сотнях метров в виде зарубок на стороне, обратной направлению промера, римскими цифрами.
Длина промера, метр 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 1800
Обозначения         1   2   3   4   5   6   7   8   9    10  18;

4) елді мекендердің жасыл аймақтары мен емдеу-сауықтыру мекемелерінде, ерекше күзетілетін орман аумақтарында, қала ормандары мен орманды парктерінде пикеттік қазықтардың орнына ағаштарға белгі жасауға болады. Белгілер, қашықтығы өлшеу сызығынан 5-м аспайтын жердегі ағаштардың оң жағында жасалады. Өлшеу қашықтығы ағаштың сыртқы жағына қара майлы бояумен 1,5 метр биіктікте жазылады.
17. Сынау алаңдарындағы қазықтар.
Өлшеп-есептеп таксациялау кезінде сынақ алаңдарының орталары мөлшері пикеттік тәрізді қазықтармен бекітіледі. Қазықтардағы белгілерге араб цифрымен телімнің нөмірі жазылады.
4. Орман шаруашылық діңгектері
18. Орман шаруашылық діңгектері басты санитарлық кесулер мен сөл ағызуға, күтіп-баптау кесулері мен орман екпелеріне, қайта құрылатын орман екпелеріне, тұрақты және уақытша орман тұқым учаскелеріне, орман тұқым плантацияларына, уақытша тұқымбақтары мен қызметтік жер үлестеріне бөлінген аудандарды көрсетеді:

4) пикетные колья в зеленых зонах населенных пунктов и  лечебно-оздоровительных учреждений, в категориях защитности особо охраняемых лесных территорий, в городских лесах и лесопарках могут быть заменены отметками на деревьях. Отметки делаются на правой стороне по ходу промера на деревьях, находящихся не более 5 метр от линии промера. Расстояние промера наносится на подрумяненную поверхность ствола условными обозначениями (такими же, как и на пикетных кольях) черной масляной краской на высоте 1,5 метра.
17. Колья на пробных площадях:
кольями, размером пикетных, закрепляются центры пробных площадей при измерительно-перечислительной таксации и углы площадок при обследовании естественного возобновления и лесных культур. На колышке делается затеска, на которой карандашом арабской цифрой указывается порядковый номер площадки на данном выделе.
4. Лесохозяйственные столбы
18. Лесохозяйственные столбы обозначают площади главных, санитарных рубок, площади, отведенные под подсочку леса и рубки ухода, лесные культуры и реконструкцию насаждений, постоянные и временные лесосеменные участки, лесосеменные плантации, временные питомники, служебные наделы и другие:

1) діңгектер нысаналы діңгек пішінді болады, ал айырмашылығы – мөлшері мен жазуларының мазмұнында (1 сурет).
2) орман шаруашылық діңгектердің жазулары төмендегідей:
Іс-шаралары
Жазылу шифрлары
Белгілері
1
2
3
Негізгі мақсатта пайдалану
Жаппай кесулер
125-3
ЖК-0,1
2–6,3
Орам нөмірі-телім нөмірі
Іс-шаралар - жылы
Мөлдек, ауданы, гектар
Біртіндеп кесулер
45-5
БК-1-92
2-5,1
Сол сияқты, іс-шаралардан кейін қабылдау нөмірі көрсетіледі
Ерікті таңдамалы кесулер
52-5
ЕТК-99
2-2,5
Сол сияқты, жаппай кесуден кейін
Ұзақ мерзімді біртіндеп кесулер
17-14
ҰМК-1-01
4-7,0
Сол сияқты, біртіндеп кесуден кейін
Аралық пайдалану
Таңдамалы санитарлық кесулер
76-3
ТСК-03
2-11,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Іс-шара – жылы
Мөлдек, ауданы, гектар
Күтіп-баптау кесулері:
Жарықтандыру
77-4
Жар-01
1-6,4
Сол сияқты
Тазарту
66-5
Таз-01
1-5,8
Сол сияқты
Сирету
87-4
Сир-01
2-6,7
Сол сияқты
Өтпелі кесу
55-2
Өтп. к-03
2-5,7
Сол сияқты
Басқа да кесу түрлері
Санитарлық жаппай кесулер
67-5
СЖК-02
3-9,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Іс-шаралар - жылы
Ауданы, гектар
Химиялық күту
67-5
ХИМ-01
5,6
Орам нөмірі - телім нөмірі
Хим.күту – жылы
Ауданы, гектар
Орманды ұдайы өсіру іс-шаралары
Орман екпелері
199-4
ОЕК-01
6,8
Орам нөмірі - телім нөмірі
Орман екпелері (тұқымы) – жылы
Ауданы, гектар
Әуеден себу
76-4
ӘУС-01
20,5
Сол сияқты
Алқаағаштарды қайта құру
87-7
АҚҚК-02
7,5
Сол сияқты, бірақ тұқымдылары көрсетілмейді
Басқа да іс-шаралары
Тұрақты орман тұқым учаскесі
67-4
ҰОТУ-01
5,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Аталуы – учаскенің салыну жылы
Ауданы, гектар
Уақытша орман тұқым учаскесі
87-2
УОТУ-01
2,4
Орам нөмірі - телім нөмірі
Аталуы – салыну жылы
Ауданы, гектар
Орман тұқым плантациялары
67-2
ОП-99
2,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Аталуы – жылы
Ауданы, гектар
Талдар плантациясы
76-4
ТП-98
2,0
Сол сияқты
Жаңа жылдық шыршалар плантациясы
56-5
ЖЖШП-97
3,0
Орам нөмірі - телім нөмірі
Аталуы – жылы
Ауданы, гектар
Уақытша тұқымбағы

1) столбы имеют форму визирных столбов и отличаются размерами и  содержанием надписей (рисунок 1);
2) надписи на лесохозяйственных столбах должны иметь следующее  содержание:
Мероприятия
Шифры
надписей
Обозначение
1
2
3
Главное пользование
Сплошные рубки
125-3
СР-01
2-6,3
Номер квартала – номер выдела
Мероприятие - год
Номер делянки – площадь, гектар
Постепенные
рубки
45-5
ПР-1-02
2-5,1
То же, только после мероприятия
указывается номер приема
Добровольно-
выборочные рубки
52-5
ДВР-03
2-5,5
То же, что и по сплошным
рубкам
Длительно-
постепенные
рубки
17-14
ДПР-1-01
4-7,0
То же, что и по постепенным
рубкам
Промежуточное пользование
Выборочные
санитарные рубки
Рубки ухода:
осветление
76-3
ВСР-03
2-11,5
77-4
Осв-01
1-6,4
Номер квартала – номер выдела
Мероприятия – год
Номер делянки – площадь, гектар
То же
прочистка
66-5
Прч-01
1-5,8
То же
прореживание
87-4
Прр-01
2-6,7
То же
проходная рубка
55-2
Прх.р.-03
2-5,7
То же
Прочие рубки:
Санитарные рубки
сплошные
67-5
ССР-02
3-9,5
Номер квартала – номер выдела
Мероприятие – год
Площадь, гектар
Химический уход
67-5
ХИМ-01
5,6
Номер квартала – номер выдела
Химуход – год
Площадь, гектар
Мероприятия по воспроизводству леса
Лесные культуры
199-4
ЛКЕ-01
6,8
Номер квартала – номер выдела
Лесные культуры (порода) – год
Площадь, гектар
Аэросев
76-4
АЭС-01
20,5
То же
Реконструкция
насаждений
87-7
РЕК-02
7,5
То же, но порода не указывается
Прочие мероприятия
Постоянный
лесосеменной
участок
67-4
ПЛСУ-01
5,5
Номер квартала - номер выдела
Название – год закладки участка
Площадь, гектар
Временный
лесосеменной
участок
87-2
ВЛСУ-01
2,4
Номер квартала - номер выдела
Название – год закладки
Площадь, гектар
Лесосеменная
плантация
67-2
ЛСП-99
2,5
Номер квартала - номер выдела
Название - год
Площадь, гектар
Плантация ив
76-4
ПИ-98
2,0
То же
Плантация
новогодних елок
56-5
ПНЕ-97
3,0
Номер квартала - номер выдела
Название - год
Площадь, гектар
Временный
питомник

4) іс-шаралары қайталанып істелген жағдайда негізгі жазылу бетінен 10 см астына қарай қайта шабылып жасалады.
2 сурет
Орам діңгектердің трафареті
5-сурет
Басты пайдалану кесулері кезіндегі діңгек жазуларының үлгілері
6-сурет
Орманнан шайыр алу кезіндегі діңгек жазуларының үлгілері
7-сурет
Күтіп-баптау кесулері кезіндегі діңгек жазуларының үлгісі
8-сурет
Орман шаруашылық іс-шаралары діңгектерінің жазу үлгісі
9-сурет
Картофрагиялық шрифт үлгісі
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
7-қосымшасы
Ұжымдық жаттығуларды өткізудің техникалық нұсқаулары
1. Ұжымдық жаттығулардың міндеттері
1. Орман мекемесі мен орман орналастыру мамандарының көз мөлшерін жаттықтыру және таксациялық көрсеткіштері мен сүрекдіңнің сипаттамасын, орманның қайта жаңаруын, орман екпелерінің өсуін, алқаағаштардың сипаттамасын таксациялық карточкаға түсіру.
2. Мамандарға орман шаруашылық шараларды белгілеу мен бағалауды дұрыс жүргізу бойынша нұсқау беру.
3. Орман таксациялық өлшемдерін жасау, дөңгелек реласкопиялық және есептеу алаңдарын салу, өлшеу мәліметтерін және көз мөлшермен анықталған көрсеткіштерді тексеру үшін пайдалану, телімдердің жалпы таксациялық сипаттамасын құрастыру бойынша нұсқау беру, құрал-жабдықтармен жұмыс істей білу жұмысты осы Ережелердің 6 қосымшасына сәйкес тексеруге мүмкіндік береді.
4. Анықтау құжаттары мен нормаларын танып білу (кестелер және орман таксациясы кезінде қолданылатын басқа да құжаттар, оларды пайдалану ерекшеліктері).
5. Орманның өсу жағдайларын, олардың (құрамына байланысты) өз ара-қатынасын, алқаағаштардың класы мен бонитетін, басқа да таксациялық көрсеткіштерді танып білу.
6. Алқаағаштардың энтомо-фитозиянкестерімен зақымдану белгілерін, қауіпті зиянкестер ошақтарының пайда болуын, ағаштардың зақымдануы туралы сигнал беру тәртібін танып білу.
7. Далалық техникалық құжаттаманың өңдеу талаптарына сәйкес рәсімделуінің біркелкілігін қамтамасыз ету.
8. Орман мекемесі аумағына орман орналастыру белгілерін орнатуды көрсету.
9. Нұсқаулық құжаттар мен орман орналастырумен бірге жүргізілетін арнайы тексерулердің техникалық тәсілдерін танып білу.
10. Орман орналастырудың орманды таксациялау кезінде ескерілетін ерекшеліктерін танып білу.
2. Ұжымдық жаттығуды өткізу ережелері
11. Бірінші бақылау алаңының жетекшісі жаттығудың реті мен мақсатын түсіндіреді, техникалық таксациясын және карточкаға жазылуын, аспаптарды қолданып өлшей білуін қадағалайды.

4) в случае повторного проведения мероприятий ниже основной щеки на расстоянии 10 сантиметр вырубается дополнительная щека и наносится соответствующая надпись.
Рисунок 1
Рисунок 2
Рисунок 6
Приложение 7
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Технические указания по проведению коллективной тренировки
1. Задачи коллективной тренировки
1. Проверка и отработка глазомера у специалистов лесоустройства и лесных учреждений в определении таксационных показателей и характеристики древостоев, возобновления, состояния лесных культур, состояния насаждений, фиксируемых в карточке таксации.
2. Инструктаж по назначению хозяйственных распоряжений, выработке умения у специалистов квалифицированно назначать и оценивать выполненные лесохозяйственные мероприятия.
3. Инструктаж по выполнению лесотаксационных измерений, закладке круговых реласкопических и перечетных площадок, использованию данных измерений для самоконтроля и корректировки глазомерно определенных показателей, составления общей таксационной характеристики выдела. Умение работать с приборами и инструментами, осуществлять их поверку согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
4. Ознакомление с нормативно-справочным материалом (таблицами, наставлениями и другими документами, которые должны использоваться при таксации леса, особенностями их применения).
5. Ознакомление с типами условий местопроизрастания и типами леса, их взаимосвязью с составом, классами бонитетов и другими таксационными показателями насаждений.
6. Ознакомление с характерными повреждениями и признаками поражения насаждений и отдельных деревьев энтомо- и фитовредителями, порядком сигнализации об очагах размножения опасных вредителей и фитопатологического поражения деревьев, требующих специального лесопатологического обследования.
7. Установление единообразия в оформлении полевой технической документации в соответствии с требованиями ее обработки.
8. Показ установки и оформления территории лесного учреждения лесоустроительными знаками.
9. Ознакомление с инструктивными документами, требованиями и техническими приемами специальных обследований, осуществляемых одновременно с лесоустройством.
10. Ознакомление с особенностями лесоустройства, которые должны учитываться при таксации леса.
2. Порядок проведения коллективной тренировки
11. На первой пробной площади руководитель тренировки знакомит ее участников с целями и порядком ее проведения, с техникой таксации и ведения записей в карточках, приемами пользования измерительными приборами.

12. Бірінші бес байқау алаңында үйренушілер таксацияны көз мөлшерімен жасайды. Сонымен қатар өлшеу аспаптары да қолданылады.
13. Ал негізгі бақылау алаңында көз мөлшерімен таксация жасағанда аспаптар қолданылмайды және топ жетекшісіне толтырылған карточка өткізіледі. Топ жетекшісі оны бақылау алаңының дұрыс өлшемдерімен салыстырады да, жіберген қателерді қорытындылап, әр орындаушының карточка толтыруын тексереді. Орман шаруашылық іс-шараларын дұрыс белгілеуге көп көңіл бөлінеді.
14 Телімдерді таксациялау кезінде таксациялық көрсеткіштер орман таксациялық аспаптар арқылы анықталады, ал нәтижелері іріктемелі-өлшемелі қайта санау таксациясының бақылау мәліметтерімен салыстырылады.
Орман орналастыру объектісінде аэрофотосуреттер болмаған жағдайда миллиметрлік қағазда жаттығу жолдарының кескіні жасалады.
15. Жаттығу жетекшісі таксация жүргізу кезінде орындаушыларға аэрофотосуреттердегі орам соқпақтарын, жүріс жолдарын (сызықтарын), негізгі бағдар белгілерін, телім шекараларын тануды үйретеді. Телім кескіндерін дұрыс жасау мен жіберілген қателерді талдау әдістері де үйретіледі.
Жаттығу кезінде таксациялық жүрістердің телімдерде тиімді жүргізілуіне және таксациялау пункттерін дұрыс таңдауға ерекше көңіл аударылады.
16. Басты пайдаланудың жаппай кесулерден басқа кесулер
белгіленетін әр жастағы алқаағаш аудандары үлкен орман
орналастыру объектілерінде орындаушылардың назары әртүрлі
орман құраушы тұқымдылардың ерекшеліктеріне (ерекше белгілеріне) аударылады.
17. Орманды ұдайы өндіру жұмыстары көп мөлшерде жүргізілген жерлерде орманның табиғи жаңаруын бақылауға (әсіресе табиғи жаңарған аудандарды орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру кезінде) ерекше көңіл аударылады. Сондай-ақ, орман екпелерінің жағдайын бағалау (әсіресе оларды қанағаттанарлықсыз немесе өлген екпелердің қатарына жатқызу және орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру) әдістері бойынша жаттығулар жүргізіледі.
18. Ұжымдық жаттығуларда жұмыстарды қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жүргізу мәселелері, орман өрттерін болдырмау, еңбек қорғау мен санитарлық мәселелер бойынша жаттығулар жүргізіледі.
3. Ұжымдық жаттығулардың нәтижелерін рәсімдеу

12. На первых пяти пробных площадях тренирующиеся определяют таксационные показатели как глазомерно, так и с применением измерительных приборов.
13.На остальных пробных площадях участники тренировки осуществляют глазомерную таксацию без использования измерительных приборов и сдают заполненные карточки таксации руководителю тренировки. Руководитель тренировки сообщает данные обработки пробной площади, детально анализирует ошибки и недостатки, допущенные при таксации и оформлении записей в карточке каждым исполнителем. Особое внимание уделяется правильному назначению лесохозяйственных мероприятий.
14. При таксации выделов, выходящих на таксационный ход, таксационные показатели определяются при помощи лесотаксационных приборов, а результаты сверяются с контрольными данными выборочной измерительно-перечислительной таксации.
При отсутствии на объект лесоустройства аэрофотоснимков готовится абрис тренировочного хода на миллиметровке.
15. Руководитель тренировки при выполнении таксации по таксационному ходу знакомит исполнителей с техникой опознавания на аэрофотоснимках квартальных просек, ходовых линий, опорных ориентиров, границ выделов, привязки границ выделов и ходовых линий к твердо опознанным ориентирам. Демонстрирует правильность оформления абрисов, анализирует допущенные ошибки и недоработки.
В ходе тренировки обращается особое внимание на рациональное проложение таксационных ходов через таксационные выделы, правильный выбор пунктов таксации.
16. В объектах лесоустройства с наличием значительных площадей разновозрастных насаждений, в которых намечается проведение несплошных рубок главного пользования, обращается особое внимание исполнителей на признаки, по которым выделяются поколения различных лесообразующих пород.
17. В объектах с большими объемами работ по воспроизводству леса в проводятся тренировка по оценке успешности хода естественного возобновления, особенно на стадии перевода естественно возобновляющихся площадей и участков с мерами содействия естественному возобновлению в покрытые лесом угодья. Аналогичным образом должна быть проведена тренировка по оценке состояния лесных культур, особенно на грани отнесения их к неудовлетворительным или погибшим, а также на этапе перевода их в покрытые лесом угодья.
18. На коллективной тренировке одновременно показываются приемы безопасного выполнения работ, проводится дополнительный инструктаж по технике безопасности, недопущению возникновения лесных пожаров, прорабатываются вопросы охраны труда и санитарии.
3. Оформление результатов коллективной тренировки

19. Ұжымдық жаттығулардың нәтижелері бойынша әр орындаушыға салыстырмалы ведомос құрастырылады. Онда ауытқулары сынақ алаңдары мен қайта есептеуде жіберілетін мөлшерден көп болған телімдердің көз мөлшерімен жасалған және бақылау таксациясының мәліметтері келтіріледі.
Орташа биіктік пен диаметр коэффициентін анықтауда жіберілетін ауытқулардың мөлшері тек басым тұқымдылар үшін анықталады.
Жаттығу нәтижелері көзмөлшермен таксациялаудың таңдамалы түрде өлшеп қайта есептеу таксациясымен қамтылған сынау алаңдары мен телімдерден алынған тиісті мәліметтерден ауытқу мөлшері бойынша бағаланады.
Жіберілетін ауытқулардың анықтамалық кестесі мен орындаушының жаттығу жұмыстарын бағалау үшін қажетті мәліметтер салыстыру ведомосында келтірілген. Орындаушының көзмөлшері дәлдігін бағалау үшін таксацияланған сынақ алаңдары мен телімдердің жалпы саны 20 кем болмайды.
20. Ұжымдық жаттығулардағы нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған мамандар жаңадан салынған (басқа мамандармен) сынақ алаңдарында немесе таксациялық жүрістерде қосымша жаттығу өткізеді. Сынау алаңдарының санын жаттығулардың жетекшісі белгілейді. Қосымша жаттығулардан кейін жетекші сол мамандарды таксациялық жұмыстарға жіберу туралы шешім қабылдайды.
21. Ұжымдық жаттығу материалдары (сынау алаңдары мен көз мөлшермен таксациалау карточкалары, салыстыру ведомостары) далалық кезеңде партия бастығында сақталады.
22. Орман таксациялық жұмыстарға қатыстырылатын орта техникалық білімді мамандар топты жаттығуларды жоғары білімді мамандармен бірге жүргізеді.
23. Жаттығу нәтижелері бойынша акті құрастырылады. Ол акті кейін кәсіпорынға тапсырылады.
7 қосымшасына 1 қосымша
Облысы __________________________________
Орман мекемесі ______________________________
Орманшылық ________________________________
ТЕКСЕРУ ВЕДОМОСЫ
жаттығудағы көзмөлшерлі таксация
Әкесінің аты, аты, тегі _____________________________________________
қызметі _____________________________________________________________
Жаттығу жүргізу кезі ______________ күн _____________ ________20____ж
Орындаушының қолы ______________________________
Таксацияның жалпы бағасы________________________
Көзмөлшерлі таксациялауға рұқсат ету туралы қорытынды
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Жаттығулар жетекшісі________________________________________________
(қолы) Әкесінің аты, аты, тегі
Күні "____" ____________________
7 қосымшаның
1 қосымшасының
сыртқы беті

19. По результатам коллективной тренировки на каждого исполнителя составляется сличительная ведомость (прилагается), в которую заносятся данные глазомерной и контрольной таксации только тех выделов, в которых отклонения превышают допустимые, ленточных перечетов и пробных площадей. Величины ошибок в определении коэффициента состава, средних высот и средних диаметров вычисляются для преобладающей породы. Оценка результатов тренировки производится по величинам отклонений данных глазомерной таксации от соответствующих данных пробных площадей и выделов, охваченных выборочной измерительно-перечислительной таксацией. Справочная таблица допустимых отклонений, а также показатели для оценки качества тренировочных работ исполнителя приведены в сличительной ведомости.
Общее количество протаксированных пробных площадей и выделов таксационного хода, по которым производится окончательная оценка точности глазомера исполнителя, должно быть не менее 20.
20. Специалисты, показавшие неудовлетворительные результаты на коллективной тренировке, проходят дополнительную тренировку на вновь заложенных (другими специалистами) пробных площадях, количество которых определяется руководителем тренировки, а также на дополнительно заложенных таксационных ходах, после чего руководитель тренировки принимает окончательное решение о допуске их к таксации.
21. Материалы коллективной тренировки (карточки пробных площадей и карточки глазомерной таксации, сличительные ведомости) хранятся в течение полевого периода у начальника партии.
22. Специалисты со среднетехническим образованием, которых предполагается допустить к производству лесотаксационных работ, проходят коллективную тренировку совместно со специалистами, имеющими высшее образование.
Приложение 1 к приложению 7
форма
Область ___________________________________
Лесное учреждение______________________________
Лесничество ________________________________
СЛИЧИТЕЛЬНАЯ ВЕДОМОСТЬ тренировочной глазомерной таксации
Фамилия, имя и отчество ___________________________________________
Должность _______________________________________________________
Время проведения тренировки ________ дней с_________по_______20____г.
Подпись исполнителя_________________________
Общая оценка результатов таксации_____________
Заключение о допуске к глазомерной таксации
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Руководитель тренировки _____________________________________________
(подпись) Ф.И.О.
Дата
Оборотная сторона
приложении 1 к приложению 7
форма

1. Таксациялық элементтерді анықтау дәлдігі
(орамды жерлерден – 20 телімнен кем емес, дала орамандарында – 15 кем емес)
Орам
Телім
алымы–таксация көрсеткіші; бөлімі қорытынды көрсеткіштері (ауытқулар абсолюттік өлшемдерде)
Нұсқаулар
алқаағаш құрамы (жер түрі)
жасы
Н, метр
Д, сантиметр
тауарлық класы
бонитет
орман типі
толымдылығы
қоры, текше метр
шаруашылық іс-шара
өскін, мың, дана
1. Ауытқулары рұқсат етілген мөлшерден аспайтын таксацияланған телімдер (телімдер тізімі орам бойынша келтіріледі)
а) бақылау алаңында:___________________ б) таксациялық жүріс бойынша:_____________
2. Ауытқулары мөлшерден асқан телімдер – бақылау алаңында (алымы–таксацияның нақты мәліметтері, бөлімі-бақылау мәліметтері)
ауыт.+,-
ауыт.+,-
ауыт.+,-
ауыт.+,-
ауыт.+,-
3. Ауытқулары мөлшерінен асатын телімдер – таксациялық жүріс бойынша
ауыт.+,-
ауыт.+,-
ауыт.+,-
ауыт.+,-
Рұқсат етілген мөлшерден асқан ауытқулар саны, % ______________
екі-есе және жоғары,% _________________________________________
Бағасы __________________________________
2. Тексеру кезеңінде істелінген шаруашылық іс-шаралардың талдану толықтылығы (№ № телімдер қателерімен)
_____________________________________________________________________
_____________ Бағасы ________________________________________________
3. Өскіндерді дұрыс сиппатау (Н, жасы, құрамы - қателері бар телімдердің құрамы)
Бағасы_______________________________________________________________

1. Точность определения таксационных элементов
(не менее 20 выделов лесных угодий, в пустынных лесах - не менее 15)
квар-
тала
выдела
Числитель – данные таксации; знаменатель – контрольные данные
(отклонения в абсолютных величинах)
Приме-
чание
сос-
тав
на-
саж-
дения
(вид
уго-
дий)
воз-
раст,
лет
Н,
метр
Д,
сан-
ти-
метр
к-
ласс
то-
вар-
нос-
ти
бо-
ни-
тет
тип
ле-
са
пол-
нота
за-
пас,
ку-
би-
чес-
кий
метр
хо-
зяй-
ст-
вен-
ное
меро-
прия-
тие
под-
рост,
тысяч
штук
1. Протаксированные выдела, в которых отклонения не превышают допустимые
(приводится перечень выделов поквартально)
а) на пробных площадях:_______________б) по таксационному ходу:_______________________
1) выдела, в которых отклонения превышают допустимые – на пробных площадях
(числитель – фактические данные таксации, знаменатель – контрольные данные)
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
2) выдела, в которых отклонения превышают допустимые – по таксационному ходу
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
отклоне-
ние +,-
Количество отклонений, превышающее допустимые,% ____________________
двойные и более,% ______________________________________
Оценка ________________________________
2. Полнота анализа хозмероприятий, выполненных в ревизионном периоде (№ выделов с замечаниями)
____________________________________________________________________
Оценка___________________________________________________________
3. Правильность описания подроста (высота, возраст, состав - № выделов с замечаниями) ______________________________________________
Оценка ______________________________________________________________

16-31
15 тен төмен
2.
% телімдерде екіесе және одан асатын ауытқулар
6–дан жоғары
4-5
3 тен төмен
1-4 пункттері бойынша нәтижелер төмендегідей бағаланады: 1 пункт бойынша - 60 пайыз, 2 және 3 пункттері бойынша – 10 пайыз және 4 пункт бойынша 20 пайыз.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу
ережелерінің 8 қосымшасы
Фотосуреттерді жұмысқа дайындау, фотоабрис
пен абристерді түсіру бойынша техникалық нұсқаулық
1. Фотоабристерді құрастыру
1. Фотоабристерді құрастыруда алдымен түрлі-түсті бояумен топографиялық объектілер көрсетіледі. Олар орман карталарының топографиялық элементтері болып табылады: өзен, бұлақ, жол, соқпақ, құрғату жүйесі және басқа да объектілер. Олар аэрофотосуреттерде стереоскоп арқылы көрінеді. Жолдар қызыл бояумен, ал гидрографиялық жүйе көгілдір бояумен боялады. Фотоабристің барлық элементтері аэрофотосуреттің жұмыс алаңында орналасады.
2. Кейін аэрофотосуреттерге шекаралар мен орам соқпақтары
түсіріледі. Ол үшін (қайталап орман орналастыру кезінде) өткен
орман орналастырудың планшеттері (көшірмелері), алқаағаш пландары,
карта-схемалары қолданылады.
Бастапқы орман орналастыруда топографиялық карталар мен планшеттердің жаңадан құрастырылған геодезиялық және топографиялық негіздері қолданылады.
Аэрофотосуреттерде көрінетін соқпақтар мен шекаралар жіңішке сызықтармен түсіріледі: түрлі-түсті аэрофотосуреттерде - ақ бояумен, ал бір түсті суреттерде - қара бояумен. Көрінбейтін әртүрлі сызықтар мен шабылмаған орам соқпақтарының орналасуы аэрофотосуреттердің масштабы мен негізгі бағдарлары бойынша анықталып жіңішке сызықтармен аэрофотосуреттерге түсіріледі.
Фотоабристің соңғы дайындық жұмысы аэрофотосуреттерге соқпақтар мен жолдарды, өзендерді түсіргеннен кейін жүргізіледі.
Бастапқы орман орналастыруда орам жүйесі аэрофотосуреттерге қарындашпен түсіріледі. Ол үшін орам жүйесінің жобасы мен топокарталар қолданылады (кейін олар нақтырақ анықталады).
Аэрофотосуреттерге орам жүйесін түсірген кезде орамдардың нөмірлері орам жүйесінің жобасына сәйкес қойылады. Орам екі немесе одан да көп аэрофотосуреттерде орналасқан жағдайда нөмірі аэрофотосуреттердегі жұмыс алаңдарының барлық бөліктерінде қойылады.
3. Аэрофотосуреттерге объект шекаралары мен орам
соқпақтары түсірілгеннен кейін МОҚ категорияларының шекаралары
шартты белгілер арқылы түсіріледі. Шекаралар негізгі бағдар мен
орам жүйесі арқылы, аэрофотосуреттердің масштабын ескере отырып түсіріледі.

16-31
15 и менее
Двойные и превышающие их
отклонения в _________%
выделов
6 и более
4-5
3 и менее
По пунктам 1-4 результаты тренировки оцениваются: оценка по пункту 1 принимается - 60 процентов, 2 и 3 - 10 процентов и 4 - 20 процентов.
Приложение 8
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Технические указания
по подготовке к работе аэрофотоснимков, оформлению фотоабрисов
и абрисов
1. Составление фотоабрисов
1. Первоначальной операцией составления фотоабриса является поднятие цветной тушью (гуашью) топографических объектов, являющихся элементами топографической основы лесных карт: рек, ручьев, дорог, троп, осушительной сети и других объектов, видимых на аэрофотоснимках только при стереоскопическом их рассматривании. Дороги поднимаются красной тушью (гуашью), гидрографическая сеть - голубой.
Все элементы фотоабриса должны располагаться в пределах рабочей площади аэрофотоснимка.
2. В дальнейшем производится опознавание и нанесение на аэрофотоснимки границ и квартальных просек. Для этой цели (при повторном лесоустройстве) используются копии планшетов прошлого лесоустройства, планы лесонасаждений, карты-схемы. При первичном лесоустройстве используются топографические карты и вновь составленные геодезические и топографические основы планшетов.
Просматривающиеся на аэрофотоснимках просеки и границы поднимаются штриховой линией: на цветных аэрофотоснимках - белой гуашью, на черно-белых - черной тушью. Местоположение непросматривающихся различных линий, не прорубленных квартальных просек определяется по масштабу аэрофотоснимка на основании промера их в натуре, привязок к опорным ориентирам и наносятся они на аэрофотоснимки тонкими сплошными линиями. Окончательное оформление фотоабриса следует производить после производства натурных работ путем поднятия на аэрофотоснимках просек, дорог, рек и других.
При первичном лесоустройстве квартальную сеть следует наносить на аэрофотоснимки в карандаше, используя для этого проект квартальной сети и топокарты с последующим уточнением в натуре.
При нанесении квартальной сети на аэрофотоснимки производится нумерация кварталов согласно составленному проекту квартальной сети. Если квартал размещается на двух и более аэрофотоснимках, то номер проставляется на всех частях рабочих площадей аэрофотоснимков.
3. После нанесения на аэрофотоснимки границ объекта и квартальных просек, со схемы условными значками наносятся границы категорий ГЛФ. Границы наносятся с использованием опорных ориентиров, квартальной сети и с учетом масштаба аэрофотоснимков.

4. Орамдардың ауданын таксациялық телімдерге бөлу фотоабристерді құрастырудың негізгі кезеңі болып табылады. Бұл бөлу аэрофотосуреттердегі таксациялық телім шекараларының шифрын ашып (стереоскоп арқылы) оқу әдісімен жүргізіледі. Қайталап орман орналастыру кезінде телім шекараларының негізі ретінде өткен орман орналастыру белгілеген шекаралар алынады. Аэрофотосуреттердің шифрын ашып оқу кезінде оларға фотосуреттері бойынша түзетулер енгізіледі.
Телім шекаралары таксациялық жұмыстарды жүргізу кезінде
нақтырақ анықталады. Орман екпелері мен кеспеағаштың, ағашы кесілген жерлер мен өртеңдердің шекаралары мұқият анықталады.
5. Орам соқпақтары мен таксациялық нысаналарды өлшеп кесу кезінде олардың нақты орналасуы (аэрофотосуреттердегі) негізгі бағдарлар мен сүлбе нүктелері бойынша анықталады.
Сүлбе нүктелері ретінде құрылыс пен жеке тұрған ағаштар, өзен мен жолдардың бұрылыстары, ормансыз учаскелер сүлбелерінің бұрыштары алынады.
Барлық нақты анықталған бағдарламалармен сүлбе нүктелері аэрофотосуреттерге + 0,2 миллиметр дәлдігімен түсіріледі (түйреледі). Бағдарлар түйрелген жерлер аэрофотосуреттің сырт жағынан дөңгелектеп белгіленеді. Дөңгелектің қасында өлшенетін сызықтың бағдарға немесе сүлбе нүктесіне бағытталатыны туралы белгі қойылады.
6. Таксацияға дайындалған фотоабристе (жұмыс алаңымен шектелгеннен басқа) мыналар көрсетіледі:
1) орман карталарының топографиялық элементтері: өзен, бұлақ, жол, көл тағы басқалары;
2) объект шекаралары (көршілес жер пайдаланушылармен), жер пайдаланушылардың атаулары;
3) соқпақ немесе орамдардың табиғи шекаралары, өлшеу мәліметтері бойынша түсірілген пикеттері бар таксациялық нысаналар;
4) МОҚ категорияларының шекаралары (бет жағында);
5) таксациялық телімдердің шифры ашылған шекаралары;
6) жұмыс алаңдары шегінде орам нөмірлері (бет және сырт жағында);
7) нақты белгіленген бағдарлар мен сүлбе нүктелері (бет және сырт жағында);
8) адрес мөртабаны (сырт жағында).
7. Таксация жүргізілгеннен кейін аэрофотосуреттің бет жағына тушь немесе гуашпен төмендегідей элементтер түсіріледі:
1) сызықтарды өлшеу арқылы нақты анықталған пикетаж (жұп пикеттерінің нөмірлерімен);
2) өлшеудің бағыты (сызықтардың өлшемдері көрсетіледі);

4. Главным этапом работы составления фотоабриса является разделение площади кварталов на таксационные выделы. Разделение производится методом дешифрирования границ таксационных выделов на аэрофотоснимках с использованием стереоскопа.
При проведении повторного лесоустройства за основу границ выделов принимаются границы, установленные прошлым лесоустройством. При этом при дешифрировании аэрофотоснимков производится их обязательная корректировка по фотоизображениям.
Окончательное уточнение границ выделов производится при производстве натурных таксационных работ. Особенно тщательно должны уточняться контуры лесных культур, лесосек, вырубок, гарей.
5. При проведении промера квартальных просек и визиров и их прорубке точное их положение на аэрофотоснимках определяется путем привязок к твердо опознанным опорным ориентирам и контурным точкам. В качестве контурных точек могут использоваться строения, одиночно стоящие деревья, характерные изгибы рек и дорог, углы контуров безлесных участков и другие, ясно выраженные ориентиры.
Все твердо опознанные ориентиры и контурные точки накалываются на аэрофотоснимке с точностью ± 0,2 миллиметра. Наколы обводятся на оборотной стороне аэрофотоснимка кружком, который обозначается литером. Около кружка делается отметка о привязке измеряемой линии к ориентиру или контурной точке.
6. Подготовленный к таксации фотоабрис, кроме отграниченной рабочей площади, должен содержать:
1) на лицевой стороне топографические элементы лесных карт: реки, ручьи, дороги, озера и другие, и их названия;
2) границы объекта лесоустройства со смежными землепользователями, названия землепользователей (по лицевой стороне);
3) просеки или естественные границы кварталов, таксационные визиры с пикетами, нанесенными по данным натурного промера, или предварительно размеченными (в карандаше) на лицевой и оборотной стороне;
4) границы категорий ГЛФ (на лицевой стороне);
5) отдешифрированные границы таксационных выделов;
6) номера кварталов в пределах рабочей площади и смежных на лицевой и оборотной сторонах;
7) твердо опознанные ориентиры и контурные точки с данными привязки к ним ходовых линий (на лицевой и оборотной сторонах);
8) адресный штамп с заполненной информацией и масштаб аэрофотоснимка (на оборотной стороне).
7. После проведения таксации на лицевой стороне аэрофотоснимка окончательно поднимаются тушью или гуашью следующие элементы:
1) пикетаж, уточненный по промерам линий и опознаванию в натуре, с номерами четных пикетов;
2) направление промера с указанием мер линий в горизонтальном  проложении;

3) таксациялық пункттердің нөмірлері;
4) таксациялық телімдердің анықталған шекаралары мен нөмірлері;
5) картаның топографиялық негізінің анықталған және көтерілген элементтері;
6) тура анықталған тесіктер бағыты және сүлбе нүктелері;
7) анықталған сүлбе нүктелерін орам соқпақтарына байланыстыру;
8. Таксациялық жұмыстардан кейін аэрофотосуреттердің сырт беттеріне мыналар түсіріледі:
1) анықталған бағдарлар мен сүлбе нүктелері белгіленген тесіктер;
2) орам сокпақтарының байлану мәліметтері;
3) орам соқпақтары мен нысаналардың жол, өзен, бұлақ және басқа да бағдарлармен қиылысқан жерлеріндегі байлану мәліметтері;
2. Абристерді қағазда құрастыру
9. Орман орналастыру барысында аэрофотосуреттер жоқ болған жағдайда абристер қағазда құрастырылады. Бұл жағдайда өткен орман орналастыру кезіндегі пикетаж журнал мен планшеттерден алынып, масштабы калькаға немесе миллиметрлік қағазға түсіріледі.
10. Абрис магнитты меридианы бойынша бағдарланады және мәліметтер фотоабрис мәліметтеріне сәйкес келеді, сондай-ақ, анықталған нүктелермен белгіленеді.
11. Орманға шығар алдында өткен орман орналастыруда анықталған таксациялық телім шекаралары планшеттен көшіріледі. Фотожоба мен топокарта бар болған жағдайда (планшет масштабында) абриске жолдар, бұлақтар, өзендер, көлдер, каналдар, саздар және тағы басқа топографиялық элементтер көшіріледі.
12. Телімдер арасындағы белгіленген шекаралар, өткен орман орналастыруда АФС-сіз жүргізілген жағдайда, телім бедері бойынша телімдердің шектелу сызығы бойынша белгіленеді. Телім шекаралары нысаналар арасындағы ашық жерлердің ортасымен жүргізіледі
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
9 қосымшасы
Толымдылық өлшегіштерімен жұмыс істеу және
оларды тексеру әдістері
1. Толымдылық өлшегіштері (бұрышты шаблондар, акад. Анучин призмасы) 1 га сүрек діңдерінің көлденең қиылмаларының аудандарын анықтауға арналған.
Аудандар толымдылық өлшегіштерімен есепке алынатын діңдерді санау арқылы анықталады. Бұл жағдайда діңдердің диаметрі өлшенбейді.
2. Көлденең қималарының аудандарын (өскіні қалың емес сүрекдіңдерде) толымдылық өлшегішпен анықтау нәтижелерінің дәлдігі өте жоғары болады.
Бұрышты шаблондар әртүрлі болады: жақтауының ені 20; 14; 1; 10; және 7,05 миллиметр, ал рейканың ұзындығы бірінші екеуі үшін - 100 сантиметр, қалғандарына – 50 сантиметр.
Ені 20 және 14,1 миллиметр, ал ұзындығы 100 сантиметр бұрышты шаблондар орташа диаметрі 20 сантиметр және одан көп сүрекдіңдерде қолданылады.
Ені 20 миллиметр бұрышты шаблонды қолданған жағдайда, қайта есептеу нәтижелері нақты болып есептеледі, ал шаблонның ені 14,1 миллиметр болса - алынған нәтиже көрсеткіштері екі есе азайтылады. Ені 14,1 миллиметр шаблондардың нәтижелері дәлірек болады. Ені 10 және 7,05 миллиметр, ал ұзындығы 50 сантиметр бұрышты шаблондар ерекше жағдайларда ғана қолданылады (диаметрі 20 сантиметр сүрекдіңдердің көлденең қиылмаларының аудандарын (қосындысын) анықтау үшін). Ені 10 миллиметр шаблонды қолданған жағдайда алынған нәтиже нақты болып есептеледі, ал ені 7,05 миллиметр болса екі есе азайтылады.

3) номера пунктов таксации;
4) уточненные границы и номера таксационных выделов;
5) опознанные и поднятые элементы топографической основы карты;
6) проколы точно опознанных ориентиров и контурных точек;
7) привязка квартальных просек к опознанным контурным точкам,  находящимся в стороне от просек.
8. На оборотную сторону аэрофотоснимка после таксации должны быть нанесены:
1) проколы опознанных ориентиров и контурных точек, обведенных кружком;
2) данные привязки квартальных просек;
3) данные привязки квартальных просек и визиров в местах их пересечения с дорогами, реками, ручьями и другими ориентирами.
2. Составление абрисов на бумажной основе
9. Составление абрисов на бумажной основе производится при проведении лесоустроительных работ без аэрофотоснимков. В этом случае абрис составляется в соответствующем масштабе на кальке или миллиметровой бумаге в туши по данным пикетажного журнала или планшета прошлого лесоустройства.
10. Абрис ориентируется стрелкой по магнитному меридиану и должен содержать те же данные, что и фотоабрис, за исключением проколов твердо опознанных точек.
11. До выхода в лес с планшетов предыдущего лесоустройства переносятся границы таксационных выделов, которые уточняются при таксации. При наличии фотопланов и топокарт в масштабе планшета, на абрис с них переносятся дороги, контуры болот, ручьи, реки, озера, канавы и другие элементы топографического содержания.
12. Установление границ между выделами, когда предыдущее устройство выполнялось без аэрофотоснимков, производится по наиболее вероятному направлению линий разграничения выделов относительно ходовой линии с учетом рельефа. Границы выделов в межвизирном пространстве проводятся по их середине.
Приложение 9
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Работа с полнотомерами и методы их поверок
1. Полнотомеры (угловые шаблоны, призма академика Анучина) предназначены для определения суммы площадей поперечных сечений древесных стволов на 1 гектар. Определение осуществляется путем подсчета стволов, учитываемых полнотомерами, при этом исключается необходимость непосредственного измерения диаметров стволов в натуре.
2. Определение суммы площадей поперечных сечений с применением полнотомеров дает довольно точные результаты в древостоях без наличия густого подроста или подлеска, то есть в древостоях, где возможен просмотр каждого ствола без каких-либо естественных помех.
Угловые шаблоны имеют различные модификации с шириной рамки 20; 14, 1; 10; и 7,05 миллиметров при длине рейки для первых двух 100 сантиметров, для остальных - 50 сантиметров.
Угловые шаблоны с шириной рамки 20 и 14, миллиметров и длине рейки 100 сантиметров применяются в древостоях, имеющих средний диаметр 20 сантиметров и более. При пользовании рамкой 20 миллиметров полученный при перечете результат принимается за истинный, а при пользовании рамкой 14,1 миллиметров полученный при перечете результат уменьшается вдвое. Применение шаблона с шириной рамки 14,1 миллиметра дает более точные результаты.
Угловые шаблоны с шириной рамки 10 и 7,05 миллиметров при длине рейки 50 сантиметров применяются в исключительных случаях, при необходимости определения сумм площадей поперечных сечений в древостоях, имеющих средний диаметр менее 20 сантиметров. При применении шаблона с шириной рамки 10 миллиметров, полученный результат принимается за истинный, а при 7,05 миллиметров - уменьшается вдвое.

3. Бұрышты шаблондармен жұмыс істеген кезде орындаушы алаңның ортасында тұрып, құралды көзіне тақап, шаблонның жырығынан нысананы ағашқа бағыттайды. Діңнің диаметрі шаблонның жырығын толық жапқан жағдайда ғана ағаш есепке алынады. Діңнің диаметрі шаблонның жырығын жаппаса, ағаш есепке алынбайды (1 А сурет).
Күмәнді жағдайларда (діңнің диаметрі шаблонның жырығына тура келсе) ағашқа дейінгі қашықтық пен діңнің диаметрі қайта өлшенеді. Дің диаметрінің (мөлшерінің) жартысы ағашқа дейінгі қашықтықтан кем болған жағдайда, ағаш есепке алынбайды. Мысалы: дің диаметрінің жартысы 10 сантиметр (диаметрі – 20 сантиметр), ал ағашқа дейінгі қашықтық 10,5 метр болса, ол ағаш есепке алынбайды. Диаметрдің жартысы мен ағашқа дейінгі қашықтық бірдей болған жағдайда да ағаш есепке алынбайды.
4. Академик Анучинның призмасымен жұмыс істеген кезде, орындаушы призма алаңның ортасында болатындай орналасады. Призма ағаш діңіне 1,3 метр биіктікте бағыттаған кезде, тік және көлденең бағыттарда жылжытып, көріністің бағытқа перпендикулярлы орналастырылады. Әр ағашты жеке нысаналаған дұрыс. Ол үшін призма көз деңгейіне көтеріліп ағашқа бағытталады да төмен түсіріледі. Осы әдіспен есепке алынған және алынбаған діңдердің шатыспауы қамтамасыз етіледі және орындаушының көру қабілеті сақталады.
Дің көрінісінің жылжу (көлденең бағытта) мөлшері бойынша ағаштар есепке алынған мен есепке алынбағандарға бөлінеді. Призмамен жылжытылған дің бөлігі оның диаметрінен аспаған жағдайда ағаш есепке алынады, ал асқанда – есепке алынбайды (1 Б сурет). Көріністің жылжуы дің диаметрімен бірдей болған жағдайда алаңның ортасынан ағашқа дейінгі қашықтық пен діңнің диаметрі өлшенеді (3 пункіттегідей).
Күмән тудыратын ағаштардың екеуін бір ағаш ретінде алуға болмайды, себебі ол 15 пайыздық ауытқуға әкеліп соғады.
Толымдылық өлшегіштер (шаблон мен призмалар) арнайы құрал-жабдықтарсыз тексеріледі. Ол үшін мөлшері 40 х 40 сантиметр (20 метр қашықтықтағы) ақ қағаз 2 сантиметр ашылған шаблонның тілігіне тура келтіріледі.
4. Шаблонның тілігі 14,1 миллиметр рейканың ұзындығы 1 метр, ал қашықтық 20 метр болған жағдайда қағаздың ені 28,2 сантиметр болып есептеледі.
6. Кеспеағаштарды тұрақты радиусты шеңберлі алаңдармен таксациялау кезінде олар өлшеуіш жіппен алыстан өлшейтін рейка мен академик Анучиннің призмасы арқылы шектеледі. Осы құралдар еңбек өнімділігін 1,5 – 2 есе арттырады. Шеңберлі алаңдарды өлшеуіш жіппен шектеу (шекараларын белгілеу) құралдары (2-сурет) 11,28 метр (шеңберлі алаңдардың ауданы 400 шаршы метр) және 13,82 метр (алаңның ауданы 600 шаршы метр), созылмайтын материалдан жасалған (телефон кабелі) жіптен және екі тіректен (біреуі қозғалмалы, екіншісі - қозғалмайтын) тұрады.
Шеңберлі алаңдарды шектеу кезінде шпилька алаңның ортасын белгілейтін қазыққа қағылады (3А - суреті).
7. Шеңберлі алаңдары призмамен және алыстан өлшейтін рейкамен (диаметрі 2-4 сантиметр, биіктігі адам бойымен бірдей) шектеледі. Вешканың жоғарғы жағы тазаланады немесе шеңберлі алаңдардың радиусына байланысты белгіленген өлшемде боялады. Радиусы 11,28 метр (шеңбердің ауданы - 400 шаршы метр) болған жағдайда вешканың жоғары тазаланған бөлігінің ұзындығы - 22,6 сантиметр, ал радиусы 13,82 метр (ауданы – 600 шаршы метр) – 27,6 сантиметр болады.
Қазықпен белгіленген алаң ортасынан шегініп, тік орналасқан призмадан қарап, оның тазаланған бөлігінің ауытқуынан алаңның радиусын табамыз (3 Б - суреті).
Шеңберлі алаңның ішінде қалған ағаштар әдеттегі әдіспен жаппай қайта есептеледі.
8. Толымдылық өлшегіш пен призманың қайта есептеу ленталарының (енін шектеу үшін) қолданылуы бірдей. Олардың айырмашылығы: вешканың тазаланған ұзындығы (сантиметр) лента ұзындығының екі есе метрлік мөлшеріне тең болады. Мысалы, қайта есептеу лентасының ені 10 метр болған жағдайда вешканың тазаланған бөлігінің ұзындығы 20 сантиметр, ал ені 15 метр – 30 сантиметр, 20 метр – 40 сантиметр болады.
Толымдылық өлшегіштерімен және басқа да шеңберлі
алаңдарды шектеу құралдарымен жұмыс істеу
СХЕМАЛАРЫ
1-сурет Ағаш діңдерін бұрышты шаблон (А) мен (Б) призма арқылы есепке алу ережелері
есепке тексеру есепке есепке тексеріледі есепке
алынады алынбайды алынады алынбайды
2-Сурет Тұрақты радиустағы шеңбер алаңын шектеу құралдары:
1) өлшеуіш жіп; 2) қозғалмайтын сүйем; 3) қозғалмалы сүйем; 4) шпилькасы
3-сурет Тұрақты радиустағы шеңбер алаңын өлшеуіш жіппен (А) алыстан өлшеуіш рейкамен және призмамен (Б) шектеу схемасы
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
10 қосымшасы
нысан
Сүректі ағаш пен бұта тұқымдыларының
толық атаулары мен индекстері
Сүректі ағаш пен бұта тұқымдарының толық атауы
Сүректі ағаш пен бұта түрлерінің индексі
Сүректі ағаш пен бұта тұқымдыларының индексі
1
2
3
4
Негізгі орман құраушы тұқымдылар

3. При работе с угловыми шаблонами исполнитель находится в центре площадки и, приложив к глазу свободный от насадки конец инструмента, визирует через прорезь шаблона на дерево на высоте груди. Если при визировании диаметр ствола перекрывает прорезь шаблона, то дерево учитывается. Если диаметр ствола меньше прорези шаблона, то дерево не учитывается (рисунок 1,А). В сомнительных случаях, когда древесный ствол точно вписывается в прорезь шаблона и исполнитель затрудняется в отнесении его к учитываемым или не учитываемым стволам, необходима контрольная проверка расстояния до этого дерева и измерение диаметра его ствола. Если полудиаметр ствола в сантиметрах меньше расстояния до дерева, то дерево не учитывается. Например, если полудиаметр ствола равен 10 сантиметров (при диаметре - 20), а расстояние до него 10,5 метров, то этот ствол не учитывается и наоборот, если полудиаметр ствола больше расстояния до дерева, то дерево учитывается. Если полудиаметр ствола и расстояние до дерева равны, дерево также учитывается.
4. При работе с призмой академика Анучина исполнитель располагается таким образом, чтобы призма находилась над центром площадки. При визировании на ствол дерева на высоте 1,3 метра призму необходимо покачивать как в вертикальном, так и в горизонтальном направлениях, добиваясь минимального сдвига изображения, что обеспечивает ее перпендикулярность к линии визирования. Визирование призмой на каждое дерево следует производить индивидуально. Для оценки каждого дерева призма поднимается на уровень глаз, визируется на дерево и опускается. Этим приемом устраняется возможная путаница учтенных и неучтенных стволов и, кроме того, не притупляется острота зрения исполнителя. По величине сдвига изображения ствола в горизонтальном направлении древесные стволы подразделяются на учитываемые и не учитываемые. Если сдвинутая призмой часть ствола не вышла за величину его диаметра, то дерево учитывается; если вышла за величину диаметра, то дерево не учитывается (рисунок 1,Б). В сомнительных случаях, когда сдвиг изображения примерно равен диаметру ствола и имеются затруднения в отнесении ствола к той или иной категории, следует провести контрольную проверку, измерив расстояние до дерева от центра площадки и его диаметр, как описано выше в пункте 3.
Нельзя принимать сомнительные деревья за половину, считая два таких дерева за одно, так как это приводит к погрешности до 15 процентов.
5. Поверка полнотомеров (шаблонов и призмы) не требует специального оборудования и может осуществляться непосредственно на местах и заключается в проверке точности вписывания листа белой бумаги размером 40х40 сантиметров в прорезь шаблона с раствором 2 сантиметра при расстоянии до него в 20 метров или точности смещения этого листа призмой ровно на свою величину. При поверке полнотомера с шириной прорези шаблона 14,1 миллиметров при той же длине рейки (1 метр) и расстоянии 20 метров ширина листа бумаги принимается равной 28,2 сантиметра.
6. При таксации лесосек круговыми площадками постоянного радиуса, отграничение их в натуре должно производиться не рулеткой, а мерным шнуром или с помощью дальномерной рейки в сочетании с призмой академика Анучина. Указанные приспособления позволяют повысить производительность труда на выполнении этой операции в 1,5-2 раза. Приспособление для отграничения круговых площадок мерным шнуром (рисунок 2) состоит из самого шнура длиной 11,28 метра при величине круговой площадки равной 400 квадратных метра и 13,82 метра - при 600 квадратных метров, который рекомендуется делать из нерастяжимого материала (полевой телефонный кабель), двух упоров, один из которых закрепляется шпилькой неподвижно, а другой подвижно (рисунок 3,А). При отграничении круговой площадки шпилька вбивается в кол, обозначающий центр площадки.
7. Для отграничения круговой площадки с помощью призмы и дальномерной рейки, последнюю можно изготовить из вешки диаметром 2-4 сантиметра и высотой в рост человека. Вершинная часть вешки ошкуривается или окрашивается для контрастности на определенную величину, которая зависит от радиуса круговой площадки. При радиусе 11,28 сантиметров (площадь круга 400 квадратных метров) длина верхней ошкуренной части вешки должна быть равна 22,6 сантиметров, а при радиусе 13,82 метров (площадь круга 600 квадратных метров) - 27,6 сантиметров.
Отходя от центра площадки, которая обозначена вешкой, и добиваясь при рассмотрении через вертикально расположенную призму смещения ее изображения на величину ошкуренной части, находят искомый радиус площадки (рисунок 3,Б).
Деревья, оказавшиеся внутри круговой площадки, подлежат сплошному перечету обычным порядком. Как отграничение круговой площадки, так и перечет на ней, лучше производить по четвертям круга.
8. Использование полнотомера или призмы для отграничения ширины ленточных перечетов аналогично, с той лишь разницей, что при этом длина ошкуренной части вешки в сантиметрах должна быть равна удвоенной ширине ленты в метрах. Например, при ширине ленты перечета 10 метров длина ошкуренной части вешки равна 20 сантиметров, при 15 метров - 30 сантиметров и при 20 метров - 40 сантиметров.
Приложение 10
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Древесные и кустарниковые породы, их полное название и индексы
Полное название древесных и кустарниковых
пород
Индекс рода
древесных и
кустарниковых
пород
Индекс
основных видов
древесных и
кустарниковых
пород
1
2
3
4
Основные лесообразующие породы

6) Қоңыр итмұрын (R. cіnnamomea L.)
-
Итмқң
7) Жалаңаш жапырақты итмұрын (R. glabrіfolіa C.A.M.)
-
Итмжж
8) Павлов итмұрыны (R. Pavlovіі Chrshan)
-
ИтмПв
9) Инелі итмұрын (R. acіmlarіs Lіndl)
-
Итмин
10) Тікенекті итмұрын (R. apіnosіssіma L)
-
Итмтк
11) Жалпақ тікенді итмұрын (R. platyacantha Schrenk)
-
Итмжтк
Негізгі ағаш пен бұта тұқымдыларының түрлері профессор А.М.Мушегянның "Деревья и кустарники Казахстана", кітабына сәйкес алынған том 1, Казсельхозгиз, 1962, мал 2, Қайнар, 1966.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
11 қосымшасы
Нысан
Облысы __________________________________________
Орман мекемесі____________________________________
Орманшылық______________________________________
Таксациялау кезінде орман екпелерін
далалық есепке алу және келісу ведомосы
Орман орналастыру 20____ж.
Құрастырған: маман___________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Тексерген: орман орналастыру партиясының бастығы____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Тексерген: орманшы___________________________________
қолы) (Т.А.Ә.)
Бекіткен: директор (орынбасары)
(бас орманшы) орман мекемесі__________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қол қойған күні__________________________ 20 ______ж.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу
ережелерінің
11 қосымшасының сыртқы беті
орам №
телім
Орман мекемесі мәліметтері бойынша егілген орман екпелері
орман екпелерінің өлу себептері
(шифр)
басты тұқымдылар
отырғызылған жылы
ауданы, гектар
орманмен қамтылған жерлерге аударылғаны, толымдылығы
орманмен қамтылған жерлерге аударылмағаны, жерсінуі, %
орман астары екпелері жерсінуі, %
акт бойынша есептен шығарылғаны
мекеме жерлерінен тыс жерлерге егілгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
орам
телім
Орман орналастыру кезінде есепке алынған орман екпелері
орман екпелерінің өлу себептері (шифр)
Ескерту
бастытұқымдылар
отырғызылған жылы
жер көлемі,гектар
орманмен қамтылған жерлерге аударылғаны, толымдылығы
Орман мен қамтылған жерлерге аударылмағаны, жерсінуі, %
отырғызылған жылы
орман астарындағы екпелері жерсінуі, %
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
12 қосымшасының сыртқы беті
Нысан
Қазақстан Республикасы орман қорында
орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
ережелерінің 13 қосымшасы
нысан
ОРМАННЫҢ ТАБИҒИ ТҮЛЕУІН ЗЕРТТЕУ
КАРТОЧКАСЫ
____________________________облысы ____________________орман мекемесі
_____________________________________________орманшылық
Орам №______Телім №________Ауданы, гектар___________________________
Телім сипаттамасы

6) Ш.коричный (R. cinnamomea L.)
-
Шпк
7) Ш.гололистый (R. glabrifolia C.A.M.)
-
Шпг
8) Ш.Павлова (R. Pavlovii Chrshan.)
-
ШпП
9) Ш.иглистый (R. acicularis Lindl.)
-
Шпиг
10) Ш.колючейший (R. spinosissima L.)
-
Шпкл
11) Ш. широкошипый (R. platyacantha
Schrenk.)
-
Шпш
Названия основных видов древесных и кустарниковых пород заимствованы из книги доктора биологических наук, профессора А.М. Мушегяна "Деревья и кустарники Казахстана", том I, Казсельхозгиз, 1962, том II, Кайнар, 1966.
Приложение 11
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Область ____________________________________________
Лесное учреждение___________________________________
Лесничество_________________________________________
ВЕДОМОСТЬ
полевого учета и согласования лесных культур при таксации
Лесоустройство 20_________года
Составил: специалист _____________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Проверил: начальник лесоустроительной партии
____________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Согласовано: лесничий________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Утверждаю: директор (заместитель директора)
лесного учреждения ________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Дата подписания____________________________20____г.
Оборотная сторона приложения 11
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
кв-
ар-
тала
вы-
де-
ла
Создано культур по данным лесного учреждения
Причины
гибели
лесных
культур
(шифр)
Глав-
ная
поро-
да
Год
про-
из-
вод-
ства
Площадь,
гектар
Переве-
денных в
покрытые
лесом
угодья
полнота
Не
переве-
денных в
покрытые
лесом
угодья
прижив.,
%
Под
пологом
леса
прижи-
вае-
мость,
%
Списа-
но по
актам
Созда-
но за
грани-
цей
учреж-
дения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Учет лесных культур лесоустройством
Причины
гибели
лесных
культур
(шифр)
Примеча-
ние
кв-
ар-
тала
вы-
де-
ла
Глав-
ная
поро-
да
Год
про-
из-
вод-
ства
Площадь,
гектар
Переве-
денных в
покрытые
лесом
угодья
полнота
Не
переве-
денных в
покрытые
лесом
угодья
прижива-
емость,
%
Под
пологом
леса
прижи-
вемос-
ть, %
Не
списан-
ные
учреж-
дением
прижив.
, 25 %
и ниже
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Причины гибели культур
(Шифр)
Засуха
1
Засоление
2
Заморозки
3
Ливни
4
Оползни
5
Вымокание
6
Несоблюдение агротехники
7
Неудовлетворительное качество работ
8
Некачественный посадматериал
9
Повреждение механизмами
10
Потравы дикими животными
11
Потравы домашним скотом
12
Повреждения грызунами
13
Повреждения энтомовредителями
14
Повреждения грибными заболеваниями
15
Повреждения пожарами
16
Несоответствие условий местопроизрастания
17
Отсутствие уходов
18
Нерайонированный посадочный материал
19
Приложение 12
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Приложение 13
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
К А Р Т О Ч К А
ОБСЛЕДОВАНИЯ ЕСТЕСТВЕННОГО ВОЗОБНОВЛЕНИЯ ЛЕСА
____________________________область________________ лесное учреждение __________________________________________________________лесничество
Квартал №_______ Выдел №________ Площадь, гек-тар__________________                               Характеристика выдела

1. Алқаағаш құрамы______________
2. Жасы, жыл________________________
3. Бонитет класс._______________
4. Толымдылығы_______________________
5. Орман типтерінің тобы, ӨОТ______________
6. Жер бедері_______________
7. Экспозиция, тіктілігі_______________
8. Топырағы_______________________
9. Шымдану дәреж.________
10. Құлаған ағаш, текше метр/гектар____________/
11. Өскін: құрамы_________,мың дана/гектар______биіктігі,метр_____ жасы, жыл___
12. Орман астының өсімінің құрамы:_____,мың дана/гектар_____ биіктігі,метр_________
Шаруашылық шаралар сипаттамасы
13. Кесу әдісі___________
14. Кеспеағаш ені, метр_____________________
15. Аралық мерзімі,жыл______________
16.Тасымалд.әдісі__________________
17. Кеспеағашты тазарту әдісі_________
18.Зерттелген участкідегі шарқұнды ағаштар (дана/га тұқымд. бойынша),_____________________________________
олардан тұқымдылары____________,кесілмей қалғаны___________________
19.Бар ағаштардың орналасуы (біркелкі., шоқт.) ____________________
20. Орындалған шаралар, олардың ұзақтығы (жыл), тиімділігі
_____________________________________________________________
Есептік жұмыстардың нәтижесі мен сипаттамасы
21.Уч.есепт. алаңдарының саны, дана____________1 гектарғы _________
22.Есептеу алаң. мөлшері,шаршы метр______
23.Зерттелгені,шаршы метр____%____
24.Қайта түлеген өскіндерді зерттеудің сипаттамасы:
құрамы__________ орт.жасы, лет_____ орт.биіктігі,метр ______________
мың дана/гектар______ толымд. ______ орнал. және жағдайы ___________
25.Кесу кезінде шар-құнды өскіндердің сақталуы,% ___________________
26. Қорытынды және бағасы:__________________________________________
27. Шаруашылық шаралар______________________________________________
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
13-қосымшасының сыртқы беті
нысан
Есептеу алаңшаларының
Тұқымнан жаңаруы
Түбірден жаңаруы
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
0,5-ке дей-ін
0,6-1,5
1,5-нан жоғаы
0,5-ке дейн
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Түбірден жаңаруы
Тамырдан жаңаруы
Орман астары тұқымдылары
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш__________
жасы__________
биіктігі, метр
ағаш
дана
ағаш
дана
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан
жоғары
0,5-ке дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
0,5-ке
дейін
0,6-1,5
1,5-нан жоғары
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Зерттелген учаскелер мен онда салынған сынақ алаңшаларының орналасу сызбасы
Учаске ерекшелігі және зерттеу нәтижелерінің қысқаша талдауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орындаушы ________________ Күні "____" _________
аты-жөні, қолы
Тексерген____________________________________________
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
14-қосымшасы
нысан
ОРМАН ЕКПЕЛЕРІН ЗЕРТТЕУ КАРТОЧКАСЫ
________________облысы _______________________________ орман мекемесі
___________________________________________________________орманшылық
Орам№____Телім №_____Орман екпелерінің ауданы (орман мекемесінің
мәліметі бойынша), гектар____________________________________________
Орман өсіру жағдайлары мен жер түрлерінің сипаттамасы
1.Орман екпелерін өсіруге дейінгі жердің түрі _______________________
_____________________________________________________________________
2.Жер бедері___________ 3. экспликация,тіктілігі.____________________
4.Орман типі тобы______

1. Состав насаждения ________________ 2. Возраст, лет ______________
3. Класс бонитета________________ 4. Полнота________________________
5. Группа типов леса, ТУМ______________ 6. Рельеф ___________________
7. Экспозиция, крутизна_______________ 8. Почвы______________________
9. Степень задернения_________10. Захламленность, кубических метров на гектар___________________________________________________________
11. Подрост: состав ________, тысяч штук на гектар ______ высота, метр______ возраст, лет_______12. Подлесок: состав _______, тысяч штук на гек-тар_______ высота, метр_________
Характеристика хозяйственной деятельности
13. Способ рубки_______________14. Ширина лесосеки, метр___________
15. Срок примыкания, лет________ 16. Способ трелевки________________
17. Способ очистки лесосеки___________18.Наличие хозяйственно - ценных деревьев на обслуживаемом участке (штук на гектар по породам),
________________________________________________________________ из них семенников ___________________, недорубов ________________
19.Размещение имеющихся деревьев (равнины, куртины)__________________
20. Выполненные мероприятия, их давность (лет), эффективность
Характеристика и результаты учетных работ
21. Количество учетных площадок на участке, штук ______на 1 гектар _____
22. Размер участков площадь, квадратных метров_________ 23. Обследовано, квадратных метров________%_____
24. Характеристика обследованного возобновления (подроста):
состав________ средний возраст, лет_______ средняя высота, мет-ров_______ тыс. штук гектар_________ полнота ______ размещение и состоя-ние_______
25. Сохранность хозяйственно-ценного подроста при рубке, %_________
26. Выводы и оценка:___________________________________________
27. Хозяйственное распоряжение_________________________________
Оборотная сторона приложения 13
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Перечетная ведомость возобновления древесных и
кустарниковых пород на учетных площадках
учетных
площадок
Семенное возобновление
Возобновление
от пня
порода_______
возраст______
высота, метров
порода__________
возраст_________
высота, метров
порода___________
возраст__________
высота, метров
порода___________
возраст__________
высота, метров
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Возобновление от пня
Корневые отпрыски
Подлесочные породы
порода___________
возраст__________
высота, метров
порода___________
возраст__________
высота, метров
порода___________
возраст__________
высота, метров
порода
штук
порода
штук
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
до
0,5
0,6-
1,5
более
1,5
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Схематический чертеж обследуемого участка и расположения на нем учетных площадок
Особенности участка и краткий анализ результатов обследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Специалист ____________________________ Дата "_____" _______________
Ф.И.О., подпись
Проверил ____________________________________________________________
Приложение 14
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Карточка обследования лесных культур
____________________область________________________ лесное учреждение
_________________________________________________________лесничество
Квартал №_________ Выдел №________ Площадь лесных культур по данным лесного учреждения, гектар _________________________________________
Характеристика видов угодий и лесорастительных условий
1.Вид угодий до производства лесных культур ________________________
2.Рельеф______________ 3. Эксп.,крут.________________ 4.Группы типов леса____________

5.Кесу түрі (өртең)___________________6. Топырағы____________________
7.Шымдану дәреж.______________8. Бонитет______________9. Алқаағаштар сип-сы (құрамы, жасы., толымд.) _____________________________________
10.Құлағ. ағаш,текше метр/гектар__________11.Орм. асты өсімд. (құрамы., қалыңд.)_____
Орман екпелерін өсірудің технологиясы және әдістері
12.Топырақ өңдеу әдісі_______________13. Өсіру әдістері______________
14.Өсіру мерзімі мен жылы.___________________15. Басты тұқымд.__________________
16.Орн. схемасы_____________17. Қатар іші______________18.Қатар арасы__________
19.1гектарғы отырғ. орны _____ с.і. басты тұқымдылар_____ 20. Отырғ матер. жасы_________________
21.1гектар себілген тұқым__________________________
22.Қосымша отырғ. тікпе саны және тұқымдар саны _____________________
Есепке алу жұмыстарының нәтижесі және сипаттамасы
23.Сынақ алаңшалар. саны, дана_______24. 1гектар салынғаны,шашры метр____________
25.Зерттелген пайызы,% ______________________________________________
26.1гектар дана саны, барлығы__________,с.і. басты тұқымдылар________
27.Жерсінуі,%(толымдылығы)___________________________________________
28. Аралас табиғи жаңаруы (құрамы, дана/гектар ______________________
29.Жалпы құрамы (екпе +табиғи түлеуі)________________________________
30.Толымдылығы (табиғи түлеуімен қоса) ______________________________
31.Екпенің орташа биікт.: басты тұқымд. ______,ілеспе тұқымд. ______,
аралас_________________________________________________________ метр.
32. Құлауының себептері (өлгені) ____________________________________
33.Орман екпелерін бағалау (жақсы, қанағ-қ, қанағ-сыз.) _____________
34. Шаруашылық шаралары _____________________________________________
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
14-қосымшасының сыртқы беті
нысан
Қайта есептеу ведомосы
Экземпляр саны, дана
Сынақалаңшалары№
Ауданы, шаршы метр
Ағаш
Ағаш
Алаңшадағы барлығы
сау ағаш
зақымданғаны
өлгені
табиғи өскен өсімдіктер саны
сау ағаш
зақымданғаны
өлгені
табиғи өскен өсімдіктер саны
сау ағаш
зақымданғаны
сау ағаш
табиғи өскен өсімдіктер саны
энтомо-немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
энтомо-немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
энтомо-немесе фито зиянкестермен
мал және жабайы аңдармен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Зерттелген учаскелер мен онда салынған сынақ алаңшаларының орналасу схемасының сызбасы
Зерттеу нәтижелерінің қысқаша талдауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Орындаған___________________ Күні______________________
Тексерген______________________________________________
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
15 қосымшасы
Орман орналастыру жұмыстары кезіндегі
орман екпелерінің сапасын есепке алу және баға
берудің кейбір қосымша ерекшеліктері туралы техникалық нұсқау

5.Тип вырубки (гари)_______________________6. Почвы________________
7.Степень задернения_____________8. Бонитет__________________
9. Характеристика насаждения (состав, возраст, полнота)____________________________________________
10.Наличие захламленности, кубический метр/гектар___ 11. Подлесок (состав, густота.) ____
Способы и технология производства культур
12.Способ подготовки почвы_____________ 13. Способ произв.___________
14.Год и сезон произв.________________________ 15. Главная порода____________________
16.Схема смешения______ 17. Расстояние в ряду________ 18. Расстояние между рядами____
19.Посадочных мест на 1 гектар_____ в том числе главной породы____________ 20. Возраст посадочного материала __________
21. Высеяно семян на 1 гектар, килограмм ____________
22.Число дополнительно, порода и количество высаженных сеянцев (саженцев.)__________
Характеристика и результаты учетных работ
23.Количество пробных площадок, штук___24. Заложено на 1 гектар, квадратных метров___
25.Процент обследования, % ___________________________________
26.Количество экземпляр на 1 гектар, всего ___, в том числе главной породы _____________
27.Приживаемость, % (полнота) _____________________________________
28. Примесь естественного возобновления (состав, штук/гектар)
___________________________________________________________________
29.Общий состав (культуры + естественная примесь) ___________________________________________________________________
30.Полнота (с учетом естественной примеси) ___________________________________________________________________
31.Средняя высота культур: главной породы _________, сопутствующих пород _____________, примеси ____________________________ метров
32. Причины отпада (гибели) ___________________________________________________________________
33.Оценка успешности лесных культур (хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)______________________________________________
34. Хозяйственное распоряжение ____________________________________
Оборотная сторона приложения 14
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Перечетная ведомость
Количество экземпляров, штук
проб-
ной
пло-
щади
Пло-
щадь,
квад-
ратных
метров
П о р о д а
П о р о д а
здо-
ровых
поврежденных
по-
гиб-
ших
количес-
тво
растений
естест-
венного
проис-
хождения
здо-
ро-
вых
поврежденных
по-
гиб-
ших
коли-
чество
расте-
ний
естес-
твен-
ного
проис-
хожде-
ния
энто-
мо-
или
фито
вре-
дите-
лями
скотом
или
дикими
живот-
ными
энто-
мо
или
фито
вреди-
телями
скотом
или
дикими
живот-
ными
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение Перечетной ведомости
Всего на площадке
здоровых
поврежденных
погибших
количество
растений
естественного
происхождения
энтомо- или
фито
вредителями
скотом или дикими
животными
13
14
15
16
17
Схематический чертеж обследуемого участка и расположения на нем пробных площадей
Краткий анализ результатов обследования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Специалист ____________________ Дата "____" _______________
Ф.И.О., подпись
Проверил _______________________________________________
Приложение 15
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Некоторые
дополнительные особенностях учета и оценки
качества лесных культур при лесоустройстве

1. Тексеру кезеңіндегі жинақталмаған орман екпелері мен
орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелері
1. Жерсінуі 25 пайыз немесе одан да аз жинақталмаған орман екпелері, сондай-ақ толымдылығы 0,3 және одан да аз орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелері, табиғи жаңаруымен қосқанда толымдылығы 0,4 және одан көп болған жағдайда (егер табиғи жаңару 70 пайыздан көп болса), олар табиғи пайда болған балауса ағаштар ретінде таксацияланады, ал толымдылығы 0,4-тен төмен болған жағдайда олар бұрынғы жер категорияларына жатқызылады (өртенген жерлер, шабылған жерлер және ашық жерлер).
2. Барлық орман екпелері есепке алу ведомосына енгізіледі.Осы ведомоста барлық бағандар толығымен толтырылады. Сонымен қатар, қазіргі жағдайы мен жер ауданы бойынша өзгерістер жазылып толтырылуы қажет. Өспей қалған жағдайда – себебі жазылуы тиіс.Сонымен қатар, орман орналастыру кезінде орман екпелерінің өліп қалған учаскелері орман иелерімен бірге тексеріледі.
Орман екпелерінің типтерінде, отырғызылған жылдарында және аумақтарында сәйкестік болмай жатса, онда олар орман иелерімен бірге осы орманшылықта орман орналастыру жұмыстары жүргізілген кезде анықталады.
3. Егер орман орналастыру кезінде орман екпелерінің 1 га ағаштардың (екпелердің) саны және биіктігі бойынша нормативтік деңгейге жеткен болса, онда олар жастарына қарамай-ақ орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылады, ал орман иеленушілері олардың ауыстырылуын заң жүзінде рәсімдейді.
4. Орман иеленушілері өздері орман қатарына ауыстырған орман екпелерінің (жолақпен, арықша немесе алаңшаларға отырғызған) орман орналастыру кезіндегі толымдылығы 0,4-тен аз болса, олардың қазіргі жағдайы төмендегідей тәртіп бойынша анықталады:
1) егер сақталуы 25 пайыздан төмен болса, онда олар өліп қалған деп есептеледі.
2) егер сақталуы 26 пайыздан асатын болса, онда олар нормативтерге сәйкес орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылып толымдылығы 0,4 қойылып таксацияланады.
2. Жоғарғы жастағы орман екпелері, оларды есепке
алу және рәсімдеу тәртібі
5. Есепке алу үшін негіз ретінде өткен орман орналастыру кезіндегі мәліметтер алынады. Олар өткен тексеру кезеңіндегі отырғызылған орман екпелері және жоғарғы жастағы орман екпелері ведомостарынан немесе таксациялық сипаттамалардан жазылып алынады. Осы мәліметтер таксациялық карточкаларына жазылады.
6. Жоғарғы жастағы өліп қалған орман екпелерінің барлық учаскелеріне, сондай-ақ бұрын өліп қалған деп таксацияланған, бірақ қазір әртүрлі жағдайлардың арқасында (қосымша екпелер егу және тағы басқа) қайта қалпына келген орман екпелері табылған кезде арнайы акт жазылады. Осы актіде учаскелердің тізімі мен айырмашылығының себептері жазылады.

1. Несомкнувшиеся и переведенные в покрытые лесом угодья
лесные культуры ревизионного периода
1. Несомкнувшиеся лесные культуры с приживаемостью 25 процентов и менее, а также переведенные в покрытые лесом угодья с полнотой 0,3 и менее, образующие вместе с примесью естественного возобновления насаждения с полнотой 0,4 и более (если доля естественного возобновления составляет более 70 процентов), таксируются молодняками естественного происхождения, а при их общей полноте менее 0,4 относятся к категориям угодий, на которых они ранее были созданы (прогалины, гари, вырубки).
2. Все участки лесных культур заносятся в ведомость учета с заполнением всех граф и с указанием причин имеющихся расхождений как по площади, так и по состоянию, а для погибших - с анализом причин их гибели. При этом все участки лесных культур, определенные лесоустройством погибшими с приживаемостью 20-25 процентов, в совместно с лесничим или представителем лесовладельца проверяются в натуре.
Другие расхождения по площади участков, типам культур, годам их создания уточняются представителем лесоустройства с лесничим в процессе производства полевых лесоустроительных работ в данном лесничестве.
3. Выявленные в процессе проведения полевых лесоустроительных работ участки лесных культур, достигшие нормативов по высоте и количеству растений на 1 га (кроме возраста), позволяющие перевести их в покрытые лесом угодья, несмотря на недостаточный возраст, таксируются насаждениями, а лесовладельцы их перевод оформляют документально.
4. Для лесных культур, переведенных лесовладельцем в покрытые лесом угодья, независимо от методов их создания (полосами, бороздами, площадками), но на момент проведения полевых лесоустроительных работ имеющих полноту менее 0,4, устанавливается следующий порядок определения их состояния:
1) если их сохранность составляет 25 и менее процентов, то они  таксируются погибшими;
2) если их сохранность составляет 26 процентов и более, то они при соответствии нормативам (по количеству растений и высоте) таксируются покрытыми лесом угодьями с проставлением для них условной полноты 0,4.
2. Лесные культуры старших возрастов.
Порядок их учета и оформления
5. За основу учета берутся данные предыдущего лесоустройства, которые выписываются из таксационных описаний или ведомостей лесных культур старших возрастов и лесных культур, созданных за ревизионный период. Данные заносятся в карточки таксации.
6. На все участки (выделы) лесных культур старших возрастов, которые погибли, а также при обнаружении участков лесных культур, ранее протаксированных погибшими, но которые восстановились за счет проведенного дополнения их и по другим причинам, или ошибочно протаксированных естественными насаждениями, составляется акт в произвольной форме, в котором приводится перечень этих участков и освещаются причины расхождений.

7. Акт, орманшы мен орман орналастыру басшысының қолы қойылып, екі данада жазылады. Үлкен жастағы орман екпелерінің далалық есепке алу ведомосы келтірілмейді. Жиынтық актіге орман орналастыру партиясының бастығы және орман иелері басшыларының қолы қойылады.
3. Екі мәрте отырғызылатын орман екпелері
8. Екі және одан да көп жолақпен отырғызылған орман екпелері алғашқы отырғызылған жылдан бастап есептелінеді. Бұл тәсілдердің жер аудандары және олардың сипаттамалары таксациялық сипаттама мен далалық орман екпелерін есепке алу ведомостарына жазылады.
9. Екі жолақты орман екпелері нормативтік көрсеткіштеріне жеткен кезде екінші мәртеде орманмен қамтылған жерлер қатарына жатқызылады. Осы кезеңге дейін бірінші мәртедегі орман екпелері (нормативтік көрсеткіштері мен жастарына байланыссыз) жинақталмаған орман екпелері болып табылады (жолақтарындағы жерсінуі бойынша).
Бірінші мәртедегі орман екпелерінің жер аудандары орман орналастыру кезінде жолақтар арасындағы бос жерлерді қоса есептелінеді. Есеп беру құжатында орманшы топырақты қопсыту, отау жұмыстары жүргізілген жер аудандары есепке алынады.
Орман екпелерін екінші тәсілмен отырғызу мүмкін болмаған
жағдайда (жас мерзімі өтіп кетсе), орман екпелерінің сапасы
анықталып, жолақтар арасындағы бос жерлерді қоса есептегенде,
жалпы жер ауданына толымдылығы қойылады. Күту үшін кесу
іс-шараларын жүргізу мақсатында, қосымша (бөлшекпен) жолақтағы толымдылығы көрсетіледі.
4. Орман астарына егілген орман екпелері
10. Орман екпелерінің биіктігі – 4 метр, толымдылығы 0,4-ке жетпеген телімдер негізгі алқаағаштар бойынша жазылады, ал екпелер сипаттамасы жеке келтіріледі.
11. Орман астарындағы орман екпелерінің биіктігі – 4 метр, толымдылығы 0,4 және одан жоғары болса, онда қорына байланыссыз, отырғызылған жылы мен шығу түрі көрсетіліп сүрек қабаты ретінде сипаттамасы жазылады.
Үлкен жастағы ағаштар кесілгеннен кейін олардың сапасын бағалау белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
12. Далалық орман астарындағы орман екпелерін есепке алу ведомостары жеке келтіріледі.
5. Отырғызу немесе себу әдісімен жүргізілген
сексеуіл орман екпелері
13. Себілген қара сексеуілдердің нәтижелері ең жақсы өскен учаскелерде біркелкі етіп (диагоналы бойынша) салынған сынақ алаңшаларындағы өскіндерді жаппай санау арқылы анықталады.
14. 100 пайыздық жерсінуі, 1 гектар саны- 1800 өскіннен аз болмайды. Ал бұл орман екпелерін бағалау нормативтеріне сәйкес жүргізіледі.
Сексеуілді орман екпелерін (тікпе жолмен отырғызылған) орманды жерлер қатарына жатқызу мерзімі 1-2 жылға қысқартылуы мүмкін.

7. Акт составляется в двух экземплярах и подписывается представителем лесоустройства и лесничим. Ведомость полевого учета лесных культур старших возрастов не составляется. Сводный акт расхождений подписывается представителем лесовладельца и начальником лесоустроительной партии.
3. Двухприемные (полосные) лесные культуры
8. Лесные культуры, созданные двумя и более приемами (полосами), учитываются по первому году посадки (старшему поколению). Площади последующих приемов и их характеристика приводятся в таксационных описаниях и ведомостях полевого учета лесных культур.
9. Двухприемные лесные культуры переводятся в покрытые лесом угодья по второму приему (суммарно с культурами первого приема) при достижении ими нормативных показателей. При этом до этого периода лесные культуры первого приема, независимо от возраста и нормативных показателей, оцениваются как несомкнувшиеся по фактической приживаемости в полосах.
Площадь лесных культур первого приема при лесоустройстве учитывается полностью, то есть с включением межполосных пространств. В отчетной документации лесовладельца должна учитываться фактически закультивированная площадь.
При невозможности посадки лесных культур второго приема (упущены возрастные сроки), полнота проставляется в расчете на общую площадь, то есть с включением межполосных пространств, по которой и оценивается качество лесных культур. Дополнительно (дробью), с целью назначения мероприятий по рубкам ухода, указывается фактическая полнота в полосах.
4. Лесные культуры, созданные под пологом леса
10. Выделы, в которых лесные культуры древесных пород не достигли высоты 4 м и полноты 0,4, описываются по основному (старшему) насаждению, а их характеристика приводится отдельно.
11. Лесные культуры под пологом леса, достигшие 4 м и полноты 0,4 и выше, описываются как ярус, независимо от запаса, с указанием их происхождения и года создания.
12. В ведомости полевого учета лесные культуры под пологом леса учитываются отдельно.
5. Лесные культуры саксаула, созданные
посевом или посадкой
13. Результаты посева саксаула черного определяются путем сплошного перечета всходов на пробных площадях, закладываемых равномерно по диагоналям участка в наиболее характерных по лесорастительным условиям местах.
14. За 100 процентов приживаемости принимается не менее 1800 сеянцев в пересчете на 1 га площади.
Сроки перевода в покрытые лесом угодья лесных культур саксаула, созданных посадкой, могут уменьшаться на 1-2 года.

6. Жалпы мәселелер
15. Орман екпелерін есепке алу кезінде әртүрлі көзқарас болдырмау үшін толымдылығы (орман орналастыру мәліметтері бойынша) 0,4-тен төмен болған жағдайда, орманшы мен орман орналастыру мамандарымен бірге көзбен көріп анықтау қажет. Мұндай учаскелерді орманды жерлер қатарына аудару мақсатында (қосымша толықтыру жұмыстарын жүргізу, күту немесе өсіп жетілуіне қосымша мерзім белгілеу) олардың жақсы өсуіне арналған іс- шаралар белгіленеді.
16. Ағаш тұқымдыларынан егілген орман екпелері үшін орманды қайта қалпына келтіру жөніндегі қаулыда көрсетілмеген нормативтер (биіктігі және өсімдіктер саны) бойынша оларды орманды жерлер қатарына аудару 1-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған биологиялық ортасына байланысты жүргізіледі.

6. Общие вопросы
15. В целях исключения разногласий по учету лесных культур, имеющих полноту (по данным лесоустройства) ниже 0,4, они должны осматриваться в натуре совместно представителем лесоустройства и лесовладельца. Для таких участков должны намечаться мероприятия по улучшению их состояния (проведение работ по дополнению, уходу или назначению дополнительного срока для их доращивания) с целью перевода их в покрытые лесом угодья.
16. Для лесных культур, созданных древесными породами, не указанными в наставлении по лесовосстановлению, нормативы (по количеству растений и высоте) для их перевода в покрытые лесом угодья принимаются на 1 лесоустроительном совещании в зависимости от биологических свойств этих пород.

17. Орман екпелерін далалық есепке алу ведомосы екі данада құрастырылып, орманшы мен партия бастығының және орман орналастыру мамандарының қолдары қойылады. Бір данасы партия бастығына, екінші данасы орманшылықта қалдырылады.
18. Орман екпелерін далалық есепке алу ведомосы мәліметін негізге ала отырып, орманшылық немесе таксаторлық учаске бойынша партия бастығы екі данадан орман екпелерінің жиынтық ведомосын құрастырады. Оған партия бастығы және директор (немесе орынбасары) қол қояды. Бір данасы партия бастығында қалады, ал 2-ші данасы директорға беріледі.
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
16 қосымшасы
нысан
Алқаағаштардың санитарлық жағдайын анықтау карточкасы
Орман мекемесі ____________ ______________ Орманшылық _______________
Орамы _____________ Телімі ________ Жер ауданы, гектар ______________
Сынақ реласкопиялық алаңшалардың №
Ағаш түрі
Жас класы
Сүрек қабатыныңбиіктігі, метр
1 гектар көлденең қима ауданы, метр Қ (алымы), 1 гектар сүрек қоры, текше метр (бөлімі)
Сүрекдіңнің әлсіреу ұзақтығының себептері, дәрежесі, сипаттамасы
категория топтары (жағдайы)
жиыны
жел және желопырық
1
2
3
өтімді
өтімді емес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Телімнің көзмөлшерлі таксациялық мәліметтері
Сынақ алаңшаларындағы қайта есептеу мәліметтері
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
16-қосымшасының сыртқы беті
нысан
Реласкопиялық сынақ алаңшаларының №
Ағаш түрі
Жас класы
Ярус биіктігі, метр
1гектарғы қима аудандарының жиынтығы, (алымы);
1гектарғы сүрек қоры,текше метр (бөлімі)
Себептері, дәрежесі, сипаттамасы және сүрекдің әлсіреген ұзақтығы
категория топтары
жиынтығы
жел және желопырық
1
2
3
өтімді
өтімді емес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1 гектарғы орташа қоры, текше топтар бойынша % %-ы соның ішінде ағаш түрі бойынша текше метр
1
2
3
4
Күні "_____" ___________________ж.
Маманның аты- жөні, қолы _______________
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
17 қосымшасы
нысан
Орман мекемесі ___________________________________________________
ТАБЫЛҒАН ОРМАН ЗИЯНКЕСТЕРІ МЕН АУРУЛАРЫ
ТУРАЛЫ ЕСКЕРТУ ҚАҒАЗЫ
_______________ орманшылығының № __________________________, орамдағы № _______ телімі аумағында __________ гектар ауданында ______________
_____________________________________________________________________
(зиянкестер мен аурулар түрі, даму стадиясы, белгілері және зақымдану дәрежесі)
_____________________________________________________________________
(зақымданған алқаағаштардың қысқаша сипаттамасы: құрамы, жас класы, толымдылығы және тағы басқалары)
"_____" ________________ 20_____ ж.
Маман __________________(Т.А.Ә.)
______________ ( қолы )
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
18 қосымшасы
Орман қорын таулы жерлерге жатқызу туралы
техникалық нұсқаулар

17. Составляются полевые учеты лесных культур. Один экземпляр полевого учета лесных культур оставляется у начальника партии, второй передается лесничеству.
18. На основании данных полевого учета лесных культур по таксаторским участкам или лесничествам начальником партии составляется в 2-х экземплярах сводная ведомость лесных культур в целом по лесовладельцу (в разрезе лесничеств) и подписывается начальником партии и директором (заместителем директора) лесовладельца. Один экземпляр сводной ведомости хранится у начальника партии, второй передается лесовладельцу.
Приложение 16
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
КАРТОЧКА ОБСЛЕДОВАНИЯ САНИТАРНОГО СОСТОЯНИЯ НАСАЖДЕНИЯ
Лесное учреждение _____________________ Лесничество _______________
Квартал_________________Выдел____________________Площадь_____________
пробной
реласкопи-
ческой
площадки
По-
рода
Класс
возраста
Высота
яруса,
метр
Суммы площадей сечений, квадратный
метр на 1 гектар (числитель);
запасы древесины, кубический метр на
1 гектар (знаменатель)
Причины,
степень,
характер
и
давность
ослабле-
ния
древостоя
группы категорий
состояния
ито-
го
ветровал и
бурелом
1
2
3
лик-
вид
нелик-
вид
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Глазомерные данные таксации выдела
Данные перечета на пробных площадках
Средний запас на 1 гектар,кубических
метров в % по группам состояния в том
числе по породам в кубических метрах
1
2
3
4
Дата "________"________________г.
Специалист _______________________________
Ф.И.О., подпись
Приложение 17
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Лесное учреждение _____________________________________________
СИГНАЛЬНЫЙ ЛИСТОК О ВЫЯВЛЕННЫХ ВРЕДИТЕЛЯХ
И БОЛЕЗНЯХ ЛЕСА
На территории __________ лесничества, в квартале № _______________
выделе № __________ на площади ______________гектар в насаждении,
__________________________________________________________обнаружено
(вид вредителя или болезни, стадия развития, признаки и степень повреждения)
_____________________________________________________________________
(краткая характеристика поврежденного насаждения: состав, класс возраста, полнота и другие)
Дата "_____" ___________ 20_____ г.   Специалист___________________
Ф.И.О., подпись
Приложение 18
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Технические указания
по отнесению земель лесного фонда к горным

1. Жалпы қағидалар
1. Таулы орман қорына жататын жерлер тек ағаш сүрегін алу көзі ғана емес, сонымен қатар су қорғау, су жүйесін реттеу, топырақ қорғау, климат жақсарту, санитарлық-гигиеналық, шаруашылықты ұйымдастыру және жүргізу, ормандағы пайдасы бар нәрселерді сақтау, жануарлар мен өсімдіктер байлығын арттыру және орман ресурстарын анағұрлым тиімді пайдалану жолы болып табылады.
2. Ормансыз жерлер (5 градустан жоғары), тау етегінен тау жотасына дейінгі аралық, салыстырмалы биіктігі 100 м жоғары болатын тау жүйелері мен жекелеген алқаптарда орналасқан орман қоры жерлері таулы ормандарға жатқызылады.
2. Таулы ормандардың бөлінуі
3. Таулы орман қорына жататын жерлерді бөлу өткен орман орналастыру материалдары бойынша жүргізіледі. Мұндай материалдар жоқ болса, келесі орман орналастыруды жүргізуге дейін картографиялық материалдар бойынша бөлінеді. Барлық кездейсоқ жағдайда оларды бөлу материалдарын дайындауға ғылыми- зерттеу, орман орналастыру, жобалау мекемесі, ғылыми жұмыстармен айналысатын және тағы басқа мамандар тартылады.
4. Таулы орман қоры жерлеріне ереже бойынша, түгелдей есепке алынатын бірліктер- орамдар, сайлар (дачалар) бассейіндер мемлекеттік орман қоры категориясы шегінде жатқызылады.
Таулы ормандар бойынша орман қорын есепке алу жеке жүргізіледі.
3. Таулы ормандардың бөлінуін рәсімдеу тәртібі
5. Таулы орман қоры жерлеріне жатқызу бойынша ұсыныстар орман мекемесінде дайындалып, қосымшасымен бірге облыстық орман шаруашылығындағы аймақтақ органдарға жіберіледі:
1) орман мекемесі және бөлінуі бойынша (түсініктеме жазба) негіздеме;
2) бөлінуі жөнінде аудандық әкімшіліктің шешімі;
3) орман мекемесінің таулы жерлерге жатқызылған аймақтарының белгіленген схемалық картасы;
4) таулы жерге жатқызылуға белгіленген учаскелердің ведомосы;
6. Өкілетті органның аймақтық органы көрсетілген ұсыныстар қарап шығып соңғы шешім шығару үшін облыстық әкімшілікке жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
20___ жылдың ______ № _____
бұйрығына 19 қосымша
Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасының
Кіріспе
1. Орман мекемесінің жалпы жер аумағы, орналасқан жері (мекен жайы, байланыс, облыс және аудан орталығымен ара қашықтықтары) және орман орналастыру жұмыстарын жүргізу заңдылығын негіздеу (келісім, тапсырыс және тағы басқа) туралы мәліметтер келтіріледі. Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу технологиясы тиісті құжаттарға негізделіп жасалады, (толық орман орналастыру жартылай және тағы басқа).
2. Негізгі қағидаларды орман шаруашылық облыстарында қолдану тәртібі (бұдан әрі - Негізгі қағидалар), келтіріледі. Олар орманы орналастырылатын мекеме орналасқан облыс үшін жасалады.Облыс картасындағы орман мекемесінің аумағы боялады (А-3 форматынан үлкен емес) (1-сурет)
1 Тарау.
Мекеме аумағының орман өсіру және
экологиялық жағдайлары
1. Параграф. Табиғат және климат жағдайлары
3. Орман өсіру аудандары мен жер бедері (таулы, далалы) және климаттық көрсеткіштері осы Ережеге 20-қосымшаның 1-кестесі.Табиғи-климаттық жағдайларының орман өсімдіктеріне тигізетін әсері туралы қорытынды.
2. Параграф. Қоршаған ортаны
қорғауда ормандардың алатын орны
4..Аудандық халық шаруашылығы салаларының орманды сақтауға және олардың жағдайына әсері. Ормандардың ауыл шаруашылығы өндірісіне әсері, демалыс және туризмді, дамыту. Қоршаған ортаны қорғауда ормандардың алатын орны.
2 Тарау.
Өткен тексеру кезеңіндегі шаруашылық
қызметін талдау
1. Параграф. Орман орналастыру жобасының негізгі
қағидаларын орындау
5. Орман мекемесінің ұйымдық- шаруашылық құрылымы, кесу жастарының орналасуы осы Ережеге 20-қосымшаның 2 - кестесі. Орман орналастыру жобасының ауытқыған жерлері мен олардың себептері. Өткен тексеру кезеңінде болған өзгерістерді орман орналастыру құжаттарына енгізу сапасы.
2. Параграф. Өткен тексеру кезеңіндегі орман шаруашылық
шаралар көлемінің орындалуы
6. Өткен орман орналастыру кезеңінде жобаланған орман шаруашылық шаралардың көлемдік көрсеткіштері және олардың тексеру кезеңі мен осы орман орналастыру алдындағы жылғы орындалуы (басты пайдалану, аралық және басқа да кесулері мен орманды қорғау, ұдайы өндіру шаралары бойынша) келтіріледі. Сондай-ақ орман орналастыру жобасынан ауытқу себептері мен нақты қорытындылары көрсетіледі. Барлық мәліметтер жалпы мекеме бойынша беріледі.
3. Параграф. Орман зиянкестері мен ауру ошақтарының
динамикасы

1. Общие положения
1. Отнесение земель лесного фонда к горным, являющихся не только источником получения древесины, но и имеющих особо важное водоохранное, водорегулирующее, почвозащитное, климатоулучшающее, санитарно-гигиеническое значение, производится с целью организации и ведения в них хозяйства с режимом, обеспечивающим сохранение и усиление полезных свойств лесов, повышения богатств растительного и животного мира, а также рационального и наиболее полного использования в них ресурсов.
2. К горным относятся земли лесного фонда, расположенные в пределах горных систем и отдельных массивов, с колебаниями относительно высот местности более 100 метров и средним уклоном поверхности от подножья до вершины горных хребтов или до границы безлесных пространств более 5 градусов (независимо от того, что отдельные участки склона могут иметь крутизну менее 5 градусов), а также на горных плато и плоскогорьях, независимо от величины уклона местности.
2. Выделение горных лесов
3. Отнесение земель лесного фонда к горным производится по  материалам прошлого лесоустройства. При отсутствии таких материалов они впредь, до проведения очередного лесоустройства, выделяются по данным картографических материалов и натурного обследования. Во всех случаях к подготовке материалов по их выделению привлекаются научно-исследовательские, лесоустроительные, проектные учреждения, соответствующие научные работники и другие специалисты.
4. Отнесение земель лесного фонда к горным производится в пределах категорий ГЛФ целыми учетными единицами - кварталами, урочищами (дачами) или бассейнами.
Учет лесного фонда по горным лесам ведется отдельно, как в том числе.
3. Порядок оформления выделения горных лесов
5. Предложения по отнесению земель лесного фонда к горным подготавливаются лесными учреждениями и направляются в территориальный орган с приложением:
1) обоснования (объяснительная записка) лесного учреждения по их выделению;
2) решения районных акиматов об их выделении;
3) схематической карты лесного учреждения с нанесением территорий, подлежащих к отнесению их к горным;
4) ведомости на участки, намечаемые к отнесению к горным.
Приложение 19
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Пояснительная записка к лесоустроительному проекту
Введение
1. Приводятся данные об общей площади лесного учреждения, его местонахождении (почтовый адрес, связь с областным и районным центрами и расстояние до них). Юридическое обоснование проведения лесоустроительных работ (договор, заказ). Освещается технология проведения полевых лесоустроительных работ со ссылкой на соответствующие документы (полное лесоустройство, частичное).
2. Указывается порядок применения Основных положений ведения лесного хозяйства области (далее - Основные положения) при условии, что они были разработаны для области, в которой находится территория устраиваемого лесного учреждения. Помещается схематическая карта области (формата не более АЗ), на которой выделяется и закрашивается территория лесного учреждения.
Глава 1
Лесорастительные и экологические условия территории
Параграф 1. Природно-климатические условия
3. Лесорастительное районирование и рельеф (горный, равнинный). Климатические показатели. Выводы о влиянии на лесную растительность природно-климатических условий.
Параграф 2. Роль лесов в охране окружающей среды
4. Влияние отраслей народного хозяйства района на состояние и сохранение лесов. Влияние лесов на развитие сельскохозяйственного производства, развитие зон лечения, отдыха и туризма. Роль лесов в охране окружающей среды.
Глава 2
Анализ хозяйственной деятельности за прошедший
ревизионный период
Параграф 1. Выполнение основных положений лесоустроительного
проекта
5. Организационно-хозяйственная структура лесного учреждения, установленные возрасты рубок согласно таблице 2 приложении 20 к настоящим Правилам. Имевшие место отступления от лесоустроительного проекта и их причины. Качество внесения текущих изменений в материалы лесоустройства согласно таблице 3 приложении 20 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Выполнение объемов лесохозяйственных мероприятий
за прошедший ревизионный период
6. Приводятся объемные показатели лесохозяйственных мероприятий, запроектированных прошлым лесоустройством и их фактическое выполнение в целом за ревизионный период и в год, предшествующий настоящему лесоустройству, по рубкам главного пользования, прочим рубкам, рубкам промежуточного пользования, лесозащитным мероприятиям и мероприятиям по воспроизводству лесов согласно таблице 4 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин отступления от лесоустроительного проекта и их качества с подкреплением своих выводов конкретными примерами. Все данные приводятся в целом по лесному учреждению.
Параграф 3. Динамика очагов вредителей и болезней леса

7. Орман зиянкестері мен ауру ошақтарына талдау жасалады. Олармен күресу шаралары осы Ережеге 20-қосымшаның 5- кестеде көрсетіледі.
4. Параграф. Тұқым және тұқымбақтары
8. Орман мекемесінің өзіне қажетті тұқымы мен тікпе ағаш көшеттерінің ассортименті және орман тұқымдарын дайындау көлемі, плюсті алқаағаштар мен ағаштардың болуы, мекеменің отырғызу материалдары мен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтер осы Ережеге 20-қосымшаның 6- кестеде келтіріледі.
5. Параграф. Орманды күзету
9. Орман өрттері мәліметтерінің қорытындысы және талдануы осы Ережеге 20-қосымшаның 7- кестеде келтірілген. Орман орналастыруда жобаланған өртке қарсы шаралар көлемінің орындалуы және олардың орындалмау себептері келтіріледі.
6. Параграф. Өткен тексеру кезеңінде
орман шаруашылығын жүргізу сапасы туралы қорытынды
10. Тексеру кезеңінде орман мекемесінің іс-әрекеттерін жалпы бағалау арқылы орман орналастыру материалдарын пайдалану сапасы мен орман шаруашылығын жүргізу сапасы туралы жалпы қорытынды келтіріледі.
3 Тарау.
Орман қорының сипаттамасы
1. Параграф. Мекеме құрылымы
11.Өткен тексеру кезеңіндегі мекеменің құрылымдық өзгерістеріне жасалған талдау нәтижелері енгізілген орман мекемесінің құрылымы осы Ережеге 20-қосымшаның 9-кестеде келтіріледі. Орман шаруашылық мекемесінің карта-схемасында орманшылықтар боялып орналастырылады.
(А-3 форматынан үлкен емес) (2 сурет).
2. Параграф. Мекеме аумағын ұйымдастыру.
Орындалған жұмыстардың көлемі мен сипаты
12. Орман мекемесін ұйымдастыру мен орман орналастыру жұмыстарын жүргізу жылдары туралы мәліметтер (өткен орман орналастыру туралы нақтырақ). Осы орман орналастырудың сипаттамасы (орман орналастыру разрядтары мен атқарылған жұмыстардың технологиясы және картографиялық материалдар) осы Ережеге 20-қосымшаның 10-кестесі. Орындалған жеке жұмыстардың көлемі (қабылдау - өткізу акті) туралы мәліметтер қосымшаларда келтіріледі. АФС жоқ немесе жартылай жоқ аумақтарда атқарылған жұмыстардың технологиясы түсіндіріледі, аэрофотосуреттермен қамтамасыз етілуі осы Ережеге 20-қосымшаның 11-кестесі. Орман мекемесінің жалпы ауданында (өткен тексеру кезеңінде) болған өзгерістерді талдау осы Ережеге 20-қосымшаның 12-кестесі. Басқа орман пайдаланушылардың ормандары туралы қысқаша мәліметтер осы Ережеге 20-қосымшаның 13-кестесі. Ормандардың аумақтағы орналасуы және олардың құрылымы осы Ережеге 20-қосымшаның 14-кестесі.
3. Параграф. Орман шаруашылығын орналастыру

7. Приводится в таблице 5 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом очагов вредителей и болезней леса, мерах борьбы с ними.
Параграф 4. Семена и питомники
8. Приводится в таблице 6 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом сведений об ассортименте посадочного материала, наличии плюсовых насаждений и деревьев, объемах заготовки лесных семян и обеспеченности потребностей лесного учреждения собственными семенами и посадочным материалом.
Параграф 5. Охрана леса
9. Сведения о лесных пожарах согласно таблице 7 приложении 20 к настоящим Правилам с соответствующими выводами и анализом. Выполнение объемов противопожарных мероприятий, запроектированных лесоустройством согласно таблице 8 приложении 20 к настоящим Правилам, с анализом причин их невыполнения, если такие имели место.
Параграф 6. Заключение о качестве ведения лесного хозяйства
в прошедшем ревизионном периоде
10. Приводится общее заключение о качестве ведения лесного хозяйства и качестве использования лесоустроительных материалов с общей оценкой лесохозяйственной деятельности лесного учреждения за ревизионный период (переносятся данные оценки, приведенной в пункте 18 протокола второго лесоустроительного совещания).
Глава 3
Характеристика лесного фонда
Параграф 1. Структура лесного учреждения
11. Структура лесного учреждения согласно таблице 9 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом происшедших за ревизионный период структурных изменений. Помещается карта-схема лесного учреждения.
Параграф 2. Организация территории лесного учреждения.
Объем и характер выполненных работ
12. Сведения об организации лесного учреждения, годах проведения лесоустроительных работ, более конкретно о предыдущем лесоустройстве. Характеристика проведенного настоящего лесоустройства согласно таблице 10 приложении 20 к настоящим Правилам с освещением вопросов о разрядах лесоустройства, технологии выполненных работ, использовании картографических материалов. Данные о выполненных поэлементных объемах работ (приемо-сдаточный акт) помещаются в приложении. Обеспеченность аэрофотоснимками согласно таблице 11 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснением технологии выполненных работ на территориях, где АФС отсутствуют полностью или частично. Анализ происшедших изменений в общей площади лесного учреждения за прошедший ревизионный период согласно таблице 12 приложении 20 к настоящим Правилам с соответствующими пояснениями. Краткие сведения о лесах других землепользователей и лесистости (согласно таблице 13 приложении 20 к настоящим Правилам. Характер размещения лесов по территории и их структура согласно таблице 3 приложении 20 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Организация лесного хозяйства

13. Орман мекемесі жерлерін МОҚ категориялары бойынша бөлу осы Ережеге 20-қосымшаның 15-кестесі. Олардың табиғи-экономикалық жағдайларға сәйкестігі талданады да қажет болған жағдайда бөлуді қайта қарау жөнінде ұсыныстар беріледі. МОҚ категориялары бойынша боялған карта-схемасы тіркеледі (А-3 форматынан үлкен емес) – 3 сурет. Ерекше қорғалатын аумақтар мен ормандардың (емдеу, демалу және туризмге арналған) тізбесі де келтіріледі осы Ережеге 20-қосымшаның 16-кестесі. Орман жерлерінің басым тұқымдылары бойынша бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 17-кестесі. Кесу жастары мен жас кластарының жас топтарына бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 18-кестесі мен өткен орман орналастыру анықтаған кесу жастары бойынша ауытқулардың себептері көрсетіледі.
4. Параграф. Орман қорының жағдайы мен динамикасы
14. Аудандардың жер категориялары бойынша тексеру кезеңіндегі бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 19-кестесі. Болған өзгерістердің себептері де көрсетіледі. Орманмен қамтылған жерлердің жас кластары мен тіктік топтары бойынша бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 20-кестесі және алқаағаштардың жас кластары бойынша біркелкі бөлінбеуінің себептері. Орманмен қамтылған жерлердің бонитет кластары мен толықтығы бойынша бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 21, 22 – кестелері. Орманмен қамтылған жерлердің жас топтары шегіндегі өзгеру динамикасы осы Ережеге 20-қосымшаның 23- кестесі. Жас топтарында болған өзгерістердің себептері де келтіріледі. Орташа таксациялық көрсеткіштердің динамикасы осы Ережеге 20-қосымшаның 24-кестесі және болған өзгерістердің себептері. Орманмен қамтылған жерлердің орман типі топтары бойынша бөлінуі осы Ережеге 20-қосымшаның 25-кестесі. Пісіп келе жатқан және көнерген орман құрушы тұқымдылар алқаағаштарының қолтығындағы өскіннің сипаттамасы осы Ережеге 20-қосымшаның 26-кестесі. Құнды тұқымдылардың өскінмен қамтамасыз етілу барысы.
5. Параграф. Орманның экологиялық жағдайы
15. Орманға келтірілген зиянды әсерлердің көзі мен мөлшері осы Ережеге 20-қосымшаның 27-кестесі және келтірілген зиянның талдануы. Ормандардың өлуі мен сүрек шығындарының (тексеру кезеңіндегі) мөлшері - осы Ережеге 20-қосымшаның 28-кестесі. Сүрек қоры мен тексеру кезеңіндегі сүрек өскінінің ара қатысы осы Ережеге 20-қосымшаның 29-кестесі. Ормандардың экологиялық жағдайы бойынша жалпы қорытынды.
4 Тарау.
Тексеру кезеңіне белгіленген орман шаруашылық шаралары
1. Параграф. Пайдалану қоры

13. Распределение земель лесного учреждения по категориям ГЛФ согласно таблице 15 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом их соответствия природно-экономическим условиям, при необходимости с предложениями по их пересмотру. Помещается карта-схема (формата не более А3), окрашенная по категориям ГЛФ. Перечень особо охраняемых природных территорий и лесов, резервируемых для организации зон лечения, отдыха и туризма согласно таблице 16 приложении 20 к настоящим Правилам с соответствующими пояснениями. Распределение лесных угодий по преобладающим породам согласно таблице 17 приложении 20 к настоящим Правилам. Возрасты рубок и распределение классов возраста по возрастным группам согласно таблице 18 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснением причин имеющихся расхождений по возрастам рубок, установленным прошлым и настоящим лесоустройствами.
Параграф 4. Состояние и динамика лесного фонда
14. Распределение и динамика площадей по категориям угодий за ревизионный период согласно таблице 19 приложении 20 к настоящим Правилам с объяснением причин происшедших изменений. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и группам крутизны согласно таблице 20 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин, повлекших неравно-мерное распределение насаждений по классам возраста. Распределение покрытых лесом угодий по классам бонитета и полнотам (таблицы 21 и 22). Динамика изменений покрытых лесом угодий и запасов в пределах групп возраста согласно таблице 23 приложении 20 к настоящим Правилам с объяснением причин, происшедших изменений в возрастных группах. Динамика средних таксационных показателей согласно таблице 24 приложении 20 к настоящим Правилам с объяснением причин, происшедших изменений в таксационных показателях. Распределение покрытых лесом угодий по группам типов леса согласно таблице 25 приложении 20 к настоящим Правилам. Характеристика подроста под пологом приспевающих, спелых и перестойных насаждений основных лесообразующих пород согласно таблице 26 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом хода обеспеченности подростом ценных пород.
Параграф 5. Экологическое состояние лесов
15. Источники, размеры и характер вредных воздействий на лес согласно таблице 27 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причиненного лесу вреда. Размеры гибели лесов и потерь древесины за ревизионный период согласно таблице 28 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом и соответствующими выводами. Соотношение между изъятием древесного запаса и приростом древесины за ревизионный период согласно таблице 29 приложении 20 к настоящим Правилам с соответствующим анализом. Общее заключение об экологическом состоянии лесов.
Глава 4
Лесохозяйственные мероприятия, намеченные на ревизионный период
Параграф 1. Эксплуатационный фонд

16. Басты пайдалану мөлшері есебінен шығарылған және енгізілген алқаағаштардың аудандары мен қорлары осы Ережеге 20-қосымшаның 30-кестесі. Пайдалану қорының тауарлық құрылымы (осы Ережеге 20-қосымшаның 31-кестесі) тауарландыру негізі ретінде алынған тауарлық кестелер. Кәделік сүрекдің шығуындағы ауытқулардың себептерін талдау.
2. Параграф. Басты пайдаланудың мөлшері мен кесу әдістері
17. Тексеру кезеңіне белгіленетін басты пайдаланудағы кесу әдістері (кесу әдістері кестесі келтіріледі), олардың негізделуі, Орман кодексіне немесе Негізгі қағидаларға жасалатын сілтемелер. Кеспеағаштарды кесу, қалдықтарынан тазарту. Басты пайдаланудың алдағы тексеру кезеңіне белгіленетін жыл сайынғы мөлшерінің есебі (осы Ережеге 20-қосымшаға 32-кесте). Қабылдауға ұсынылатын есепті кеспеағашты талдау.
Ерікті таңдамалы кесулер бойынша орман пайдаланудың жыл сайынғы мөлшерінің есебі (осы Ережеге 20-қосымшаға 33 - кесте). Алдағы тексеру кезеңіне белгіленген басты пайдалану кесулерінің жыл сайынғы мөлшері мен оның салыстырмалы сипаттамасы (осы Ережеге 20-қосымшаға 34-кесте). Болған және қабылданған есепті кеспеағаш көлемдерінің өзгеруін талдау. Басты пайдаланудың жыл сайынғы мөлшерінің орманшылықтар бойынша бөлінуі (осы Ережеге 20-қосымшаға 35-кесте).
3. Параграф. Орман таксалары
18. Орман мекемесінің аумағын сүректі тұтыну пунктерінен кеспеағаштардың алшақ орналасу аймақтары бойынша жобаға сәйкес бөлу (осы Ережеге 20-қосымшаға 36-кесте). Сүректі тұтыну пунктерінен кеспеағаштардың қашықтығы бойынша боялған (А-3 форматынан үлкен емес) карта-схемасы (4-сурет).
4. Параграф. Басқа кесулер
19. Орман мекемесі мен орманшылықтар бойынша басқа кесулердің анықталған және жобаланған көлемі; белгіленген көлемді толық қамтымау себептерін талдау (осы Ережеге 20-қосымшаға 37-кесте).
5. Параграф. Аралық пайдалану кесулері
20. Күтіп-баптау кесулері
Күтіп-баптау жасындағы және күтіп-баптау кесуіне белгіленген алқаағаштарды толымдылықтары бойынша бөлу (осы Ережеге 20-қосымшаға 38-кесте) және күту кесуін қажет ететін алқаағаштарды толық қамтымау себептерін талдау.
Орман орналастыру ұсынып, кеңесте қабылданған күтіп-баптау кесулерінің көлемі мен өтімді және кәделік сүрекдің шығуы (осы Ережеге 20-қосымшаға 39-кесте), сүрекдің шығу пайызының ауытқуына түсіндірмелер.

16. Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования лесом и включенных в расчет согласно таблице 30 приложении 20 к настоящим Правилам. Товарная структура эксплуатационного фонда согласно таблице 31 приложении 20 к настоящим Правилам с указанием товарных таблиц, на основании которых произведена товаризация, и анализом причин расхождений по выходу деловой древесины.
Параграф 2. Способы рубок и размер главного пользования
17. Проектируемые на ревизионный период способы рубок главного пользования (приводится таблица способов рубок), их обоснование или ссылка на Лесной кодекс Республики Казахстан или на Основные положения. Способы очистки лесосек от порубочных остатков. Расчет ежегодного размера главного пользования лесом на предстоящий ревизионный период согласно таблице 32 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом рекомендуемых к принятию расчетных лесосек. Расчет ежегодного размера лесопользования по добровольно-выборочным рубкам согласно таблице 33 приложении 20 к настоящим Правилам. Ежегодный размер рубок главного пользования, принятый на предстоящий ревизионный период и его сравнительная характеристика согласно таблице 34 приложении 20 к настоящим Правилам, и анализ изменений объемов действовавших и принятых расчетных лесосек. Распределение ежегодного размера рубок главного пользования по лесничествам согласно таблице 35 приложении 20 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Лесные таксы
18. Проектируемое распределение площади лесного учреждения по зонам удаленности лесосек от пунктов потребления древесины согласно таблице 36 приложении 20 к настоящим Правилам. Помещается карта-схема (формата не более А3), раскрашенная по зонам удаленности лесосек от пунктов потребления древесины.
Параграф 4. Прочие рубки
19. Выявленные и проектируемые объемы прочих рубок по лесному учреждению и лесничествам согласно таблице 37 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин неполного охвата рубками выявленного объема.
Параграф 5. Рубки промежуточного пользования
20. Рубки ухода за лесом. Распределение насаждений в возрасте рубок ухода по полнотам и назначенных в рубки ухода согласно таблице 38 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин неполного охвата рубками ухода насаждений, нуждающихся в их проведении.
Объемы рубок ухода, рекомендованные лесоустройством и принятые совещанием, выход ликвидной и деловой древесины согласно таблице 39 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснениями причин неполного объема, принятого совещанием, и имеющихся расхождений в процентах выхода ликвидной и деловой древесины.

Күту кесулеріне салыстырмалы сипаттама, олардың орманшылықтар бойынша орналасуы (осы Ережеге 20-қосымшаға 40-кесте) және 1-4 пункттері бойынша ауытқуын талдау. Күту кесуін орындау технологиясы мен тәсілдерінің сипаттамасы.
21. Таңдамалы санитарлық кесулер
Таңдамалы санитарлық кесулерге белгіленген алқаағаштардың сипаттамасы. Таңдамалы санитарлық кесулердің мөлшері (осы Ережеге 20-қосымшаға 41-кесте) және 1-2 пункттері бойынша ауытқуларға түсіндірмелер.
22. Құндылығы төмен алқа ағаштар мен су қорғау және басқа да функциялары жойылып бара жатқан алқаағаштарды қайта құрумен байланысты кесулер. Қайта құруға белгіленген алқаағаштардың қысқаша сипаттамасы және оларды орындау технологиясы. Қайта құрудың жылдық мөлшері және оның орманшылықтар бойынша бөлінуі (осы Ережеге 20-қосымшаға 42-кесте), 1-2 пункттер бойынша ауытқуларға түсіндірмелер.
6. Параграф. Барлық орманды кесу түрлері
бойынша пайдаланудың жыл сайынғы мөлшері
23. Кесулердің барлық түрлері бойынша орманды пайдаланудың жобаланған жылдық мөлшері. Жобаланған кесу көлемдерінің салыстырмалы сипаттамасы, олардың орманшылықтар бойынша (осы Ережеге 20-қосымшаға 43-кесте) бөлінуі және 1-6 пункттері бойынша ауытқуларды талдау.
7. Параграф. Орманды ұдайы өндіру және тұқым шаруашылығы
24. Орман мекемесі құрған және орманды орналастыруда есепке алынған екпе ормандар туралы мәліметтер (осы Ережеге 20-қосымшаға 44-кесте) және болған ауытқу себептерін талдау. Сақталған екпе ормандарының жағдайы (осы Ережеге 20-қосымшаға 45-кесте) және олардың өлуі мен қанағаттанарлықсыз жағдайының себептерін талдау. Табиғи жаңаруға жәрдемдесу бойынша жұмыс көлемдері мен олардың тиімділігін талдау (осы Ережеге 20-қосымшаға 46-кесте). Тексеру кезеңінде орманды ұдайы өндіру шараларының көлемдері (осы Ережеге 20-қосымшаға 47-сурет) және орманды қалпына келтіру шараларымен аумақтың толық қамтылмауының себептерін талдау. Жобаланған екпе орман типтеріне сипаттама, негізгі ережелерге немесе басқа құжаттарға сілтемелер. Екпе орман өндірісінің жылдық көлемдері, табиғи жаңаруға жәрдемдесу мен қайта құрулар (осы Ережеге 20-қосымшаға 48-кесте) және 5, 7, 9 бағандар бойынша жұмыс көлемдеріндегі ауытқу себептерін талдау. Орманшылықтар бойынша орманның қалпына келу көлемдерін бөлу (осы Ережеге 20-қосымшаға 49-кесте).
25. Екпе орман өндірісі мен басқа мақсаттарға тікпе көшеттердің жылдық қажеттілігі (осы Ережеге 20-қосымшаға 50-кесте). Тұқым өсіру мен тұқымбағы шаруашылығын дамыту бойынша ұсыныстар. Селекция негізінде орман екпелерін құру жұмыстарын тұқыммен және тікпе көшеттерімен қамтамасыз ету мүмкіндіктері.
8. Параграф. Орманды күзету

Сравнительная характеристика размеров рубок ухода и распределение их по лесничествам согласно таблице 40 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом расхождений по пунктам 1-4. Характеристика методов и технологии проведения рубок ухода.
21. Выборочные санитарные рубки. Характеристика насаждений, назначенных в выборочные санитарные рубки. Размер выборочных санитарных рубок согласно таблице 41 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснениями расхождений по пунктам 1, 2.
22. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции. Рубка единичных деревьев в молодняках. Краткая характеристика насаждений, назначенных под реконструкцию и технология их проведения. Ежегодный размер реконструкции и распределение его по лесничествам согласно таблице 42 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснениями расхождений по пунктам 1, 2.
Параграф 6. Ежегодный размер пользования лесом
по всем видам рубок
23. Проектируемый ежегодный размер пользования лесом по всем видам рубок. Сравнительная характеристика запроектированных объемов рубок и распределение их по лесничествам согласно таблице 43 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом имеющихся расхождений по пунктам 1-6).
Параграф 7. Воспроизводство лесов и семеноводство
24. Сведения о лесных культурах, созданных лесным учреждением и учтенных лесоустройством согласно таблице 44 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин имеющихся расхождений. Состояние сохранившихся лесных культур согласно таблице 45 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин их неудовлетворительного состояния и гибели. Объемы работ по содействию естественному возобновлению согласно таблице 46 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом их эффективности. Объемы мероприятий по воспроизводству лесов на ревизионный период согласно таблице 47 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин неполного охвата ими имеющихся площадей). Характеристика проектируемых типов лесных культур или ссылка на Основные положения или другие документы. Ежегодные объемы производства лесных культур, содействия естественному возобновлению и реконструкции согласно таблице 48 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом причин имеющихся расхождений в объемах работ по графам 5, 7, 9. Распределение объемов лесовосстановительных мероприятий по воспроизводству леса по лесничествам согласно таблице 49 приложении 20 к настоящим Правилам.
25. Ежегодная потребность в посадочном материале для производства лесных культур и других целей согласно таблице 50 приложении 20 к настоящим Правилам. Рекомендации по развитию лесосеменного и питомнического хозяйства. Возможности обеспечения работ по созданию лесных культур семенами и посадочным материалом на селекционной основе.
Параграф 8. Охрана леса

26. Орман мекемесі аумағын табиғи өрт қауіптілігі кластары бойынша бөлу (осы Ережеге 20-қосымшаға 51-кесте). Орман қорғауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар. Орман мекемесі аумағының өртке қарсы жабдықталуы және өртке қарсы құралдармен қамтамасыз етілуі (осы Ережеге 20-қосымшаға 52-кесте). Аумақтың өрт қауіптілігі кластары бойынша жабдықталу нысандары көрсетілген карта-сүлбесі (А-3 форматтан үлкен емес) беріледі (осы Ережеге 20-қосымшаға 5-сурет). Айналымдардың оңтайлы аумағын және санын есептеу (осы Ережеге 20-қосымшаға 53-кесте) кезінде қолданылған құжаттардың қазіргі айналым санымен байланыстылығы көрсетіледі. Орман мекемесі аумағының мастерлік учаскелер мен айналымдарға бөлінуі (осы Ережеге 20-қосымшаға 54-кесте). Олардың саны қазіргі санымен салыстырлып, айырмашылығы негізделеді. Орман мекемесінің карта-сүлбесі көрсетіледі (А-3 форматтан үлкен емес), мастерлік учаскелер мен айналымдар боялады (6-сурет). Белгіленген өртке қарсы шаралардың орындалу технологиясының қысқаша сипаттамасы.
9. Параграф. Орманды қорғау
27. Мекеме ормандарының санитарлық жағдайы. Орманды зиянкестер мен аурулардың және өнеркәсіп қалдықтарының әсерінен зақымдануын бақылау бойынша ұсынылған шаралар. Орманды қорғау бойынша шаралардың көлемі (осы Ережеге 20-қосымшаға 55-кесте).
10. Параграф. Ормандарды мәдени-сауықтыру мақсатында қолдану
28. Мәдени-сауықтыру мақсатында қолданылатын ормандардың сипаттамасы. Емдеу, демалыс, туризм және тағы басқа аймақтарды ұйымдастыруға арналған ормандарды бөлу туралы ұсыныстар. Рекреациялық аумақты жақсарту шараларының көлемі (осы Ережеге 20-қосымшаға 56-кесте).
11. Параграф. Жанама пайдалану
29. Орманды жанама пайдалану көлемдері (осы Ережеге 20-қосымшаға 57-кесте) мен оларды қолдану бойынша ұсыныстар және қосалқы пайдалану түрлеріне қысқаша талдау. Шабындық алқаптардың сипаттамасы және оларды жақсарту бойынша белгіленген шаралар, көлемдерді орманшылықтар бойынша бөлу (осы Ережеге 20-қосымшаға 58-кесте) және 2 орман орналастыру кеңесінде көлемдерді қабылдамаған жағдайда себебін көрсету. Қосалқы ауыл шаруашылық және орман пайдалану өнімдері өндірісінің көлемі (осы Ережеге 20-қосымшаға 59-кесте) және қажетті түсініктемелер. Мал жаюды реттейтін шаралар. Қосалқы ауыл шаруашылықты дамыту бойынша ұсыныстар, пайдаланылмаған орман алқаптары арқылы ауыл шаруашылық алқаптарын кеңейту мүмкіндіктері және ұжымдық бақ шаруашылығы, бақша және тағы басқалары ретінде жалға беру мүмкіндіктері.
12. Параграф. Жануарлар дүниесін қорғау

26. Распределение территории лесного учреждения по классам природной пожарной опасности согласно таблице 51 приложении 20 к настоящим Правилам. Рекомендации по организации охраны лесов. Противопожарное обустройство территории лесного учреждения и приобретение противопожарного инвентаря согласно таблице 52 приложении 20 к настоящим Правилам. Помещается карта-схема (формата не более А3), окрашенная по классам природной пожарной опасности и с нанесением объектов противопожарного обустройства территории. Расчет оптимальной площади и количества лесных обходов согласно таблице 53 приложении 20 к настоящим Правилам с указанием, на основании каких документов произведены расчеты и как это увязывается с существующим количеством лесных обходов. Деление территории лесного учреждения на мастерские участки и лесные обходы согласно таблице 54 приложении 20 к настоящим Правилам с обоснованием различий по их количеству в сравнении с существующим. Помещается карта-схема лесного учреждения (формата не более А3), окрашенная по мастерским участкам и лесным обходам. Краткое описание технологии выполнения намеченных противопожарных мероприятий.
Параграф 9. Лесозащита
27. Санитарное состояние лесов лесного учреждения. Рекомендуемые мероприятия по организации надзора за повреждением лесов вредителями, болезнями, воздействием на лесную среду промышленных выбросов. Объемы мероприятий по лесозащите согласно таблице 55 приложении 20 к настоящим Правилам.
Параграф 10. Использование лесов в культурно-оздоровительных
целях
28. Характеристика лесов, используемых в культурно-оздоровительных целях. Предложения о выделении лесов для организации зон лечения, отдыха, туризма и других целей. Объемы мероприятий по благоустройству территорий рекреационного назначения согласно таблице 56 приложении 20 к настоящим Правилам.
Параграф 11. Побочные пользования
29. Объемы побочных лесных пользований согласно таблице 57 приложении 20 к настоящим Правилам с кратким анализом видов побочных лесных пользований и предложениями по их использованию. Характеристика сенокосных угодий и мероприятия, намечаемые по их улучшению, распределение объемов по лесничествам согласно таблице 58 приложении 20 к настоящим Правилам с указанием причин в случае непринятия объемов вторым лесоустроительным совещанием. Объемы производства продукции подсобного сельского хозяйства и побочного пользования лесом согласно таблице 59 приложении 20 к настоящим Правилам с соответствующими пояснениями. Меры по урегулированию пастьбы скота. Предложения по развитию подсобного сельского хозяйства, возможностях расширения сельхозугодий за счет неиспользуемых лесных угодий и возможностей передачи их в аренду под огороды, коллективное садоводство и для других целей.
Параграф 12. Охрана фауны

30. Орман мекемесі аумағындағы жануарлар дүниесі туралы қысқаша мәліметтер. Биотехникалық шаралар көлемі (осы Ережеге 20-қосымшаға 60-кесте). Орман мекемесі аумағында аңшылық шаруашылығы мен аң аулауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар.
13. Параграф. Басқару және жұмысшы кадрлар
31. Орман мекемесі мен орманшылық жұмыскерлерінің штаты (осы Ережеге 20-қосымшаға 61-кесте). Штат бірліктерінде ауытқулар болса, түсініктемелер беріледі. Орман шаруашылығының жұмыстарына жұмысшы кадрдың қажеттілігі, қамтамасыз етілуі, уақытша орман шаруашылық жұмыстарына олардың қатыстырылуы.
14. Параграф. Орман шаруашылығы құрылыстарының көлемі,
жобаланған орман шаруашылық жұмыстарын орындау үшін
көлік пен техниканы және механизмдерді сатып алу
32. Осы Бағдарламаның 21 параграфында көрсетілгендерден басқа, орман шаруашылық іс-әрекеттері, орындауға қажет жабдықтар мен құрылыс көлемі (осы Ережеге 20-қосымшаға 62-кесте) көрсетіледі.
15. Параграф. Орманды жерлердің өнімділігін арттырудағы
экономикалық және экологиялық іс- шаралардың тиімділігі

30. Краткие сведения о наличии на территории лесного учреждения фауны. Объемы биотехнических мероприятий согласно таблице 60 приложении 20 к настоящим Правилам. Предложения об организации на территории лесного учреждения охотничьих хозяйств, охоты.
Параграф 13.Управление и рабочие кадры
31. Штаты служащих лесного учреждения и лесничеств согласно таблице 61 приложении 20 к настоящим Правилам. При наличии расхождений в штатных единицах приводятся соответствующие пояснения. Потребность в рабочих кадрах на лесохозяйственные работы, обеспеченность, источники их привлечения на временные лесохозяйственные работы.
Параграф 14. Объемы строительства объектов лесохозяйственного
назначения, приобретения транспортных средств, техники и
механизмов для выполнения запроектированных лесохозяйственных
мероприятий
32. Приводятся объемы строительства и приобретений, необходимые для проведения лесохозяйственной деятельности согласно таблице 62 приложении 20 к настоящим Правилам, кроме перечисленных в параграфе 21 настоящей Программы.
Параграф 15. Экологические и экономические показатели
эффективности намеченных мероприятий и повышения продуктивности лесных угодий

33. Орманды пайдаланудың экологиялық көрсеткіштері осы Ережеге 20-қосымшаға 63-кестеде келтірілген. Ормандандыруға жататын аудандардағы жұмыс көлемі туралы қорытынды. Тексеру кезеңінде күтілетін өзгерістер, орман категориялары мен басым тұқымдылар жөнінде қысқаша түсіндірме (осы Ережеге 20-қосымшаға 64- кесте). Жобаланған іс- шаралардың экономикалық тиімділігі жалпылама корытындыланады.
Негізгі таксациялық көрсеткіштердің тексеру кезеңінің соңындағы өзгерістері (осы Ережеге 20-қосымшаға 65- кесте) және олардың себептері.
Қазақстан Республикасы
орман қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргiзу ережелерiнiң
20-қосымшасы
1-Кесте
Климат көрсеткіштері
1
Көрсеткіштердің атаулары
Өлшем бірліктері
Көрсеткіштер
1
2
3
4
1.
Ауа температурасы: орташа жылдық
градус
абсолютті максималды
- " -
абсолютті минималды
- " -
2.
Жылдық жауын-шашын мөлшері
миллиметр
3.
Вегетациялық кезеңнің ұзақтығы
күн
4.
Көктемгі соңғы үсіктер
күні
5.
Күзгі алғашқы үсіктер
күні
6.
Өзеннің қатуының орташа күні
- " -
7.
Өзеннің тасуының орташа күні
- " -
8.
Қар жамылғысы: қалыңдығы
сантиметр
пайда болу уақыты
күні
ормандағы қардың еруі
- " -
9.
Топырақтың тоңу тереңдігі
сантиметр
10.
Жыл мерзімдері бойынша басым жел
бағыттары: қыс
румб
көктем
- " -
жаз
- " -
күз
- " -
11.
Жыл мерзімдері бойынша басым жел бағыттарының орташа жылдамдығы: қыс
метр/
секунду
көктем
- " -
жаз
- " -
күз
- " -
12.
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы
%
2-Кесте
Басты пайдалану кесулерінің жастары
Негізгі ағаш түрі
Жас кластарының ұзақтығы, жыл
Басты орман қорларының категориялары (алымы – кесу жастары; бөлімі – жаз класы)
1
2
3
4
5
МОҚ категориялары кесу жастары бірдей

33. Экологические показатели пользования лесом согласно таблице 63 приложении 20 к настоящим Правилам с анализом приведенных показателей. Выводы об объемах работ на площадях, подлежащих облесению. Причины неполного охвата закультивирования площадей, охваченных сплошными и заключительными приемами постепенных рубок. Ожидаемое изменение площадей категорий угодий и преобладающих пород за ревизионный период согласно таблице 64 приложении 20 к настоящим Правилам с краткими пояснениями причин происшедших изменений. Изменения основных таксационных показателей на конец ревизионного периода согласно таблице 65 приложении 20 к настоящим Правилам с пояснением причин происшедших изменений, особенно отрицательных. Общее заключение об эффективности запроектированных мероприятий и, по возможности, их экономическое обоснование.
Приложение 20
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Таблица 1
Климатические показатели
Наименование показателей
Единицы
измерения
Показатели
1
2
3
4
1
Температура воздуха, среднегодовая
абсолютная максимальная
абсолютная минимальная
градусы
- \\ -
- \\ -
2
Количество осадков за год
миллиметр
3
Продолжительность вегетационного периода
день
4
Последние заморозки весной
дата
5
Первые заморозки осенью
- \\ -
6
Средняя дата замерзания рек
- \\ -
7
Средняя дата начала паводка
- \\ -
8
Снежный покров: мощность
время появления
время схода в лесу
сантиметр
дата
- \\ -
9
Глубина промерзания почвы
сантиметр
10
Направление преобладающих ветров по сезонам года:
зима
весна
лето
осень
румб
- \\ -
- \\ -
- \\ -
11
Средняя скорость преобладающих ветров по сезонам
года:
зима
весна
лето
осень
метр /секунду
- \\ -
- \\ -
- \\ -
12
Относительная влажность воздуха
%
Таблица 2
Возрасты рубок главного пользования
Преобладающая
порода
Продолжительность
класса возраста, лет
Категории ГЛФ
(числитель – возраст рубки; знаменатель - класс
возраста)
1
2
3
4
5

2)
басты пайдалану
3)
күту кесулері
4)
санитарлық кесулер
орман екпелерін есепке алу
Бағалары: қанағаттанарлықсыз - өзгерістер енгізілмеген немесе қателермен
енгізілген телімдердің 10 пайызынан
артығына қателер жіберілген
қанағаттанарлық - басқа барлық жағдайлар
4-Кесте
Тексеру кезеңінде орман шаруашылық шаралар
көлемінің орындалуы
Шаралардың түрлері, басым ағаш түрлері
Орман орналастырумен жобаланған
Орман мекемесінің орындағаны
Тексеру кезеңінде орындалу %
ауданы, гектар
қоры, мың текше метр
өсіп тұрған
қоры, мың текше метр
орман орналастыру алдындағы жылы
ауданы бойынша
өтімді қоры
өсіп тұрған
оның ішінде
өсіп тұрған
оның ішінде
өтімді
кәделік
өтімді
кәделік
гектар
өтімді мың текше метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Басты пайдалану кесулері
1) жаппай кеспе-
ағаштың:
қарағай
қайың
Барлығы:
2) ерікті таңдап:
қарағай
қайың
Барлығы:
3) біртіндеп:
қарағай
қайың
Барлығы:
4) жалпы:
қарағай
қайың
Жалпы:
5) жоба ведомосына сәйкессіз орындалғаны
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
6) кесу жасына жетпеген немесе кесуді қажет етпеген алқаағаштарда орындалғаны
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
2.
Басқа кесулер
1) орман соқпағын шабу
2)жаппай санитарлық кесулер
3) қурап кеткен ағаштардан тазарту
3.
Аралық пайдалану кесулері:
1) орманды күту кесулері, барлығы
соның ішінде:
жас шыбықтарды күту сирету өтпелі кесулер
Орындалу сапасы:
жақсы ағаштар кесілген
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
таңдау қарқындылығы бұзылған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
толымдылығы төмендетілген
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
телім жартылай қамтылған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман орналастыруда жобаланбаған телімдерде орындалғаны
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2) санитарлық таңдап кесу
3) жеке ағаштарды кесу
Х
Х
Х
Х
4) қайта құру ке- сулері
4.
Орман қорғау шаралары
1)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
тағы басқа
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5.
Орманды ұдайы өндіру шаралары
1) құрылған орман екпелері
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
оның ішінде:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман қолтығында
Орындалу сапасы:
орман орналастыруда жобаланбаған телімдерде құрылған
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
орман орналастыруда жобаланған типтерге сәйкес болмауы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
тағы басқа
2) табиғи жаңаруға әсер ету
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3) табиғи өсуі
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Кестенің барлық тараулары бойынша орман мекемесі орындаған орман шаруашылық шаралардың толық талдануы келтіріледі.
5- Кесте
Орман зиянкестері мен аурулар
ошағының динамикасы
Аумағы, гектар
Орман зиянкестері мен ауруларының түрлері
Тексеру кезеңіндегі динамикасы
өткен тексеру кезеңінің басында болғаны
тексеру кезеңінде пайда болғаны
жойылғаны
өшкені
орман орналастыру
жылында қалғаны
барлығы
оның ішінде күресу шараларын қажет ететіні
1
2
3
4
5
6
7
8
6-Кесте
Жұмыс істеп тұрған орман тұқымбақтары мен орман орналастыру
жылының алдындағы жылында 1 гектар шыққан өскін мен
тікпе көшеттердің саны
мың дана
Тұқымбағының орналасқан жері
Тұқымбағының типі
Ауданы, гектар
Ағаш-бұта түрлері
Өсірілген көшеттер, барлығы
1 гектар шығатын нормалы шығымы
1 гектар нақты шығымы
жалпы
оның ішінде өнім беретіні
1 жылдық
2 жылдық
1 жылдық
2 жылдық
1 жылдық
2 жылдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
7-Кесте
Орман өрттері туралы мәліметтер
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жалпы тексеру кезеңі бойынша
1
2
3
4
1.
Өрт болған аумақ
гектар
оның ішінде орманды аумақ
-“-
2.
Өрт саны – барлығы
дана
оның ішінде: жоғарғы өрт
-“-
төменгі өрт
-“-
3.
Өрттің болу себептері:

2)
главного пользования
3)
рубок ухода
4)
санитарных рубок
5)
учета лесных культур
Оценки: неудовлетворительно - изменения не внесены или вносятся с
ошибками более 10 процентов от числа проверенных выделов
удовлетворительно - во всех остальных случаях
Таблица 4
Выполнение объемов лесохозяйственных мероприятий за
ревизионный период
Виды
мероприятий,
преобладающие
породы
Запроектировано
лесоустройством
Выполнено лесным учреждением
%
выполне-
ния за
ревизи-
онный
период
пло-
щадь,
гек-
тар
запас, тысяч
кубических
метров
пло-
щадь
,
гек-
тар
запас, тысяч
кубических метров
в год,
предшест-
вующий
лесоуст-
ройству
по
п-
ло-
ща-
ди
по
ли-
к-
ви-
д-
но-
му
за-
па-
су
кор-
не-
вой
в том числе
кор-
не-
вой
в том
числе
лик-
вид-
ный
де-
ло-
вой
лик-
вид-
ный
де-
ло-
вой
ге-
к-
тар
ты-
сяч
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
лик-
вида
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Рубки главного пользования:
3.сплошнолесосеч-
ные:
сосна
береза
и так далее
Итого
2)
добровольно-
выборочные:
сосна
береза
и так далее
Итого
3) постепенные:
сосна
береза
и так далее
Итого
4) всего: сосна
береза
и так далее
Всего:
5) выполнено не в
соответствии с
ведомостями
проекта
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
6) выполнено в
насаждениях, не
достигших
возраста рубки
или где их
проведение не
требовалось
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2
Прочие рубки:
1) разрубка
просек
Х
Х
Х
Х
2) сплошные
санитарные рубки
3) уборка
ликвидной
захламленности
и так далее
3
Рубки
промежуточного
пользования:
1)рубки ухода за
лесом, всего
в том числе
уход в молодняках
прореживание
проходные рубки
Качество
выполнения:
убраны лучшие
деревья
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
нарушена
интенсивность
выборки
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
занижена полнота
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
выдел охвачен
частично
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
выполнено в
выделах, не
запроектированных
лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2) выборочные
санитарные рубки:
3) рубка
единичных
деревьев
Х
Х
Х
Х
4)
реконструктивные
рубки
4
Лесозащитные
мероприятия:
1)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
и так далее
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
5
Мероприятия по
воспроизводству
леса:
1) созданию
лесных культур,
всего
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
из них под
пологом леса
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Качество
выполнения:
создано в
выделах, не
запроектированных
лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
несоответствие
типам,
запроектированным
лесоустройством
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
и так далее
2) содействие
естественному
возобновлению
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
3) естественное
заращивание
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
По всем разделам таблицы приводится детальный анализ выполненных лесным учреждением лесохозяйственных мероприятий.
Таблица 5
Динамика очагов вредителей и болезней леса
Площадь, гектар
Виды вредителей и
болезней леса
Динамика за ревизионный период
имелось на
начало
прошедшего
ревизионного
периода
возникло в
течение
ревизионного
периода
ликвидиро-
вано
за-
тухло
остаток на год
настоящего
лесоустройства
всего
в том числе
требуются
меры борьбы
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 6
Сведения о существующих лесных питомниках, количестве
выращенных сеянцев и выходе посадочного материала с 1 га в год,
предшествующий лесоустройству тысяч штук
тысяч штук
Местона-
хождение
питомника
Тип
питом-
ника
Площадь,
гектар
Древес-
ные и
кустар-
никовые
породы
Выращено
сеянцев –
всего
Нормативный
выход с 1
гектара
Фактический
выход
с 1 гектара
общая
в том
числе
про-
дуци-
рующая
1
летних
2
летних
1
летних
2
летних
1
летних
2
летних
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 7
Сведения о лесных пожарах
Показатели
Единицы измерения
Всего за
ревизионный период
1
2
3
4
1
Площадь, пройденная пожарами
гектар
в том числе покрытая лесом
- \\ -
2
Количество пожаров – всего
штук
в том числе: верховых
- \\ -
низовых
- \\ -
3

Негізгі Ережелер болған жағдайда оларға сілтеме келтіріледі, бұл жағдайда кестеден 6-11 бағандар шығарылып тасталады.
26-Кесте
Негізі орман құрушы ағаш тұқымдыларының пісе бастаған
және піскен орман астарындағы өскіндерінің сипаттамасы
Басым тұқымдылар
Орман типтерінің тобы (индекс)
Пісе бастаған піскен және көнерген орманның аумағы
Өскіндері бар
Табиғи жолмен өсүдің болашағы
барлық ағаш түрінде, аумағы
аумағынан %-ы
бағалы ағаш түрінде, ауданы
ауданнан%-ы
өскінмен қамтамасыз етілген, ауданы
ауданнан %-ы
өскінмен қамтамасыз етілген, ауданы
ауданнан %-ы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
5, 7, 9, 11 бағандардың пайызы пісе бастаған, піскен және көнерген алқаағаштардың жиынтық ауданы арқылы есептеледі.
27-Кесте
Орманға зиянды әсер ету көздері, сипаты мен мөлшері
Әсер ету көздері мен факторлары, зақымдалу сипаты
Әсер ету нәтижелері
Әсер еткен аумағы (орманшылық, орамдар номері)
Аумағы, мың гектар
1
2
3
4
5
Орман мекемесі бойынша толтырылады
Зиянды әсердегі жалпы аудан
оның ішінде сипаты бойынша:
қурап кету: толығымен
жартылай
өсудің бояулануы
және тағы басқалары
ағаштардың әлсіреуі
28-Кесте
Тексеру кезеңіндегі орманның жойылуы мен
сүрекдің шығыны
Жойылу себептері
Ауданы, гектар
Жойылған алқа ағаш сүрегінің қоры, мың текше метр
1
2
3
4
1.
Өрттен (осы орман орналастыруда есепке алынған өртеңдер)
2.
Зиянкестер мен аурулардан
3.
Желден және дауылдан
4.
Өнеркәсіптік және ауыл шаруашылық кәсіпорындар мен құрылыстардың әсерінен
5.
Су басудан
6.
Басқа себептерден
7.
Жалпы жойылған ормандар
олардың ішінде:
қылқандылар
жұмсақ жапырақтылар
қатты жапырақтылар
сексеуілдер
Орман мекемесі бойынша толтырылады.
29-Кесте
Тексеру кезеңінде жойылған және кесіп алынған сүрекпен
сүрек өскінінің ара қатынастары
Қоры, мың текше метр
Сүрек тұқымдыларын қордан алу түрлері
Ағаш түрлері
Жалпы
қылқанды
жұмсақ жапырақтылар
қатты жапырақтылар
сексеулдер
басқалары
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Кесілген, барлығы:
соның ішінде:

При наличии Основных положений на них делается ссылка, и в этом случае графы 6-11 из таблицы исключаются.
Таблица 26
Характеристика подроста под пологом приспевающих, спелых
и перестойных древостоев основных лесообразующих пород
Площадь, гектар
Преобла-
дающая
порода
Груп-
па
типов
леса
(ин-
декс)
Площадь
приспеваю-
щих,
спелых и
перестой-
ных
насаждений
Имеется подрост
Перспективы зарастания
естественным путем
всех
пород,
площадь
% от
площади
ценных
пород,
площа-
дь
% от
пло-
щади
обеспе-
чено
подрос-
том,
площадь
% от
площа-
ди
не
обес-
печено
под-
рос-
том,
площа-
дь
% от
пло-
щади
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
В графах 5, 7, 9, 11 процент вычисляется от суммарной площади приспевающих, спелых и перестойных насаждений.
Таблица 27
Источники, характер и размеры вредных воздействий на лес
Источники и факторы
воздействия и
характер наносимых
повреждений
Результаты
воздействия
Территория, подвергающаяся
воздействиям
(лесничество, № кварталов)
Площадь,
тысяч гектар
1
2
3
4
5
Заполняется в целом по лесному учреждению
Всего находится
под вредным
воздействием:
в том числе по
характеру:
усыхание:
полное
частичное
замедление роста
ослабление
древостоя
и так далее
Таблица 28
Гибель лесов и потери древесины за ревизионный период
Причины гибели
Площадь, гектар
Запас древесины
погибших насаждений,
тысяч кубических
метров
1
2
3
4
1
От пожаров (учтенные настоящим
лесоустройством гари)
2
От вредителей и болезней
3
От ветровалов и буреломов
4
От воздействия промышленных,
сельскохозяйственных предприятий,
строительства
5
От подтопления
6
По другим причинам:
7
Всего погибших лесов
из них:
хвойных
мягколиственных
твердолиственных
саксаульников
Заполняется в целом по лесному учреждению.
Таблица 29
Соотношение между изъятием и потерями древесины
и приростом древесины за ревизионный период
Общий запас, тысяч кубических метров
Вид изъятия запаса
древесных пород
Древесные породы
Всего
хвой-
ные
мягко-
лист-
венные
твердо-
лист-
венные
саксау-
льники
прочие
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Вырублено всего:
в том числе:

1) басты пайдалану бойынша
2) аралық пайдалану бойынша
3) басқа да кесулер бойынша
2.
Қолайсыз әсерлерден жойылған) (өрттен, суланудан және тағы басқа факторлардан)және техникалық қасиетін жоғалтуына байланысты алуға белгіленбеген сүрек
3.
Жаппай және таңдап санитарлық кесуге белгіленген өлі орман қоры Осы орман орналастыруда жаппай және таңдамалы санитарлық кесуге белгіленген есепке алынған өлі орманның қоры және орманды өтімді қураған ағаштан тазарту
4.
Кесілген және жойылған сүрекдің мөлшері
5.
Сүрек тұқымдыларының тексеру кезеңіндегі жалпы орташа өсімі
6.
Сүрек тұқымдыларының жалпы орташа өсімнен алынған және жойылған сүрек пайызы
Мәтіндер мен кестелерде осы жерде және бұдан әрі орташа өсім (5 графа) деп орман қорының орташа өзгеруі айтылады.
30-Кесте
Басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылып,
есепке енгізілген алқаағаштардың ауданы мен қорлары
Басым тұқымдылар
Орманмен қамтылған жерлер, барлығы
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтары бойынша бөлу
Жалпы орташа өсім, мың текше метр
Басты пайдалану мөлшері есебінен шығару негізі
балауса ағаштар
орта жастағылар, гектар
пісе бастағандар, гектар
піскен және пісіп кеткендер
жалпы
оның ішінде көнергені
жалпы
оның ішінде есепке алынғандары
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ведомосты толтырудың бірізділігі:
Орман қорын есепке алудың қорытынды мәліметтері.
Басты пайдалану мөлшері есебінен шығарылған алқаағаштардың аумақтары мен қорлары (мәліметтер басты орман қорларының категориялары бойынша келтіріледі).
Есепке алынған алқаағаштардың қорлары мен аудандары (жалпы орман қорларының мәліметтері келтірілген).
31-Кесте
Пайдалану қорының тауарлық құрылымы
Қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Пайдалану қорының тауарлық құрылымы алымы - қор; бөлімі – пайызбен
Кәделік сүрекдің шығымы, %
түбірдегі қоры
кәделік сүрек
технологиялық отын
жанар отын
өтімді жиыны
қалдықтар
соңғы 5 жылдағы нақтысы
орман орналастыру жобалаған
ауытқу, Ғ
ірі
орташа
ұсақ
жалпы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Орман мекемесі бойынша есепке енгізілген әрбір ағаш түрі бойынша жинақ мәліметтер құрастырылады. Қор екі ондық белгілермен көрсетіледі.
32-Кесте
Алдағы тексеру кезеңіне белгіленген
басты пайдаланудың жыл сайынғы мөлшерін есептеу
Басым тұқымдылар
Орманмен қамтылған жерлердің жалпы ауданы, гектар
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтары бойынша бөлу
1 гектар пайдалану қорындағы орташа қор, текшее метр
Кесу жасы, жыл
Жыл сайын шығарылған есептік кеспеағаштар алымы – аумағы, гектра; бөлімі - қоры, мың текшее метр
Орман орналастыру жобаланған кеспеағаштар
балауса ағаштар
орта жастағылар,гектар жалпы
пісе бастағандар, гектар
піскен және көнерген
ауданы, гектар
құрылған қор, мың текшее метр
оның ішінде есепке кіргізілген
жалпы, гектар
оның ішінде көнерген, гектар
өсіп тұрған ағаштың орташа өсімі
жас класы
біркелкі пайдалану
бірінші жастағы
екінші жастағы
интегралды
жағдайы бойынша
нақты алу бойынша
қор, мың текше метр
Х
жалпы қор, мың текшее метр
кәделік ағаш, мың текшее метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескерту: Басым ағаш тұқымдылары мен кесу түрлері туралы мәліметтер басты орман қорының категориялары шегінде және орман мекемесі бойынша келтіріледі.
Қор бойынша мәліметтер екі ондық белгілерімен, ауданы бойынша – бүтін гектармен үтірсіз көрсетіледі.

1) по главному пользованию
2) по промежуточному
пользованию
3) по прочим рубкам
2
Древесина, потерянная от
неблагоприятных воздействий
(пожаров, вымочек и других
факторов), не намеченная к изъятию
из-за потери ею технических
качеств
3
Запас учтенного мертвого леса,
назначенного настоящим
лесоустройством в сплошные и
выборочные санитарные рубки и к
уборке ликвидной захламленности
4
Всего изъято и потеряно древесины
5
Общий средний прирост древесных
пород за ревизионный период
6
Процент изъятия и потерь древесины
от общего среднего прироста
древесных пород
Здесь и далее по тексту и в таблицах под понятием средний прирост (строка 5) подразумевается среднее изменение запаса древостоя.
Таблица 30
Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера
главного пользования и включенных в расчет
Пре-
обла-
даю-
щая
поро-
да
Покры-
тые
лесом
угодья,
всего,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам возраста
Общий
средний
при-
рост,
тысяч
куби-
ческих
метров
Осно-
вание
к
исклю-
чению
из
расче-
та
разме-
ра
глав-
ного
поль-
зова-
ния
мо-
лод-
няки,
гек-
тар
средневоз-
растные,
гектар
приспе-
вающие,
гектар
спелые и перестойные
всего
в том
числе,
вклю-
ченные
в
расчет
всего
в том числе
перестойные
гек-
тар
тысяч
куби-
ческих
метров
гек-
тар
тысяч
куби-
ческих
метров
Последовательность заполнения ведомости:
итоговые данные учета лесного фонда;
площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования (данные приводятся по категориям ГЛФ, видам исключений);
площади и запасы насаждений, включенных в расчет (данные приводятся по категориям ГЛФ).
Таблица 31
Товарная структура эксплуатационного фонда
Запас, тысяч кубических мест
Преоб-
ладаю-
щая
порода
Товарная структура эксплуатационного фонда
числитель – запас; знаменатель – в процентах
Выход деловой
древесины, %
кор-
невой
запас
деловая
древесина
техно-
логи-
ческие
дрова
дрова
топ-
лив-
ные
итого
лик-
вида
от-
ходы
факти-
чески
за
послед-
ние 5
лет
проек-
тиру-
ется
лесоу-
строй-
ством
отк-
лоне-
ние,
±
круп-
ная
сред-
няя
мел-
кая
и-
то-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Составляется в целом по лесному учреждению с подбивкой итогов отдельно по каждой породе, включенной в расчет.
Запас показывается с двумя десятичными знаками.
Таблица 32
Расчет ежегодного размера главного пользования лесом
на предстоящий ревизионный период
Преоб-
ладаю-
щая
порода
Общая
площадь
покрытых
лесом
угодий,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам
возраста
Средний запас
эксп. фонда на
1
гектар,
кубических
метров средний
прирост
корневой
массы,
кубических
метров
молод-
няки,
гектар
средне-
возраст-
ные,
гектар
всего
в том
числе
включен-
ные в
расчет
прис-
певаю-
щие,
гектар
спелые и перестойные
всего,
гектар
запас,
тысяч
кубичес-
ких
метров
в том числе
перестойные,
гектар
Х
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Возраст
рубки, лет
класс
возраста
Ежегодные исчисленные расчетные лесосеки
числитель – площадь, гектар; знаменатель – запас,
тысяч кубических метров
Лесосека,
рекомендованная
лесоустройством
равномер-
ного
пользова-
ния
первая
возраст-
ная
вторая
возрас-
тная
интег-
раль-
ная
по
сос-
тоянию
по
факти-
чес-
кому
набору
площадь,
гектар
общий
запас,
тысяч
кубичес-
ких
метров
запас
ликвида,
тысяч
кубичес-
ких
метров
деловая,
тысяч
кубичес-
ких
метров
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечания:
данные приводятся в пределах категорий ГЛФ и лесному учреждению в целом по способам рубок и преобладающим породам;
данные по запасу приводятся с двумя десятичными знаками, по площади - в целых гектарах, без запятой;

2-8 бағандарында есепке енгізілген тұқымдылар бойынша деректер келтіріледі.
Алғашқы 10 жыл мен тексеру кезеңінің келесі 5 жылына кеспеағаш әртүрлі көлемде белгіленген жағдайда, 10-17 бағандарында осы кезеңдер бойынша мәліметтер келтіріледі.
33-Кесте
Басты мақсатта пайдаланудағы ерікті таңдамалы
кесудің жылдық мөлшері
Басым тұқымдылар
Есептік көрсеткіштер
Пайдалану қорының аудандарын толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
соның ішінде толымдылықтары бойынша
гектар
мың текше метр

в гр. 2 - 8 приводятся данные по породам, включенным в расчет;
в случае, если расчетная лесосека устанавливается на первые 10 лет и последующие 5 лет ревизионного периода в разных объемах, в графах 10-17 должны приводиться данные по этим периодам.
Таблица 33
Расчет ежегодного размера главного пользования
по добровольно-выборочным рубкам
Пре-
об-
ла-
даю-
щая
по-
рода
Расчет-
ные
показа-
тели
Распределение площадей и запасов эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в том числе по полнотам
гек-
тар
ты-
сяч
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров

1,0-0,9
0,8
0,7
0,6
0,5-0,3
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
гектар
мың текше метр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік орман қорының категориясы _______
Қарағай
Есепке алынған піскен және көнерген алқаағаштардың бары
Алқаағаштардың толымдылығына байланысты (кесу ережелеріне сәйкес) таңда- латын қордың орташа пайызы
1 мәрте кесуге жататын ағаштар қоры
Кесу жұмыстарының қайталану кезеңі
Жыл сайынғы есепті кеспеағаш
Барлық есепке алынған тұқымдылардың мемлекеттік орман қоры шегінде көрсетілетіндері.
34-Кесте
Тексеру кезеңінде қабылданған басты пайдалану
кесулерінің жылдық мөлшері мен оның
салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, гектар; қоры, мың текшее метр
Басым ағаш тұқымдылар
Басты пайдалану кесулерінің жыл сайынғы мөлшері
Пайдалану қорын қолданылудың жыл саны
Бұрынғы орман орналастыруда қабылданған кеспеағаш, өтімді қор
жылдағы есептік кеспеағаш,өтімді қор
жылда нақты кесілген ағаш мөлшері, өтімді қор
Алқа ағаштың орташа өсімінің жалпы жылдық мөлшері, (есепке енгізілгені)
орман орналастыру ұсынған
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған
аумағы
қор
ауданы
қор
жалпы
өтімді
кәделік
жалпы
өтімді
кәделік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Бұл деректер кесу түрлері мен басым тұқымдылары бойынша жинақ мәліметтерді қосу арқылы (мемлекеттік орман қоры категориялары шегінде), ал сексеуілдер әрбір кесу түрлері мен категориялары бойынша құрастырылады.
Орман мекемесі бойынша қорытындылар ұқсас ретпен шығарылады.
10- бағанда жаппай және біртіндеп кесу түрлері бойынша ғана мәліметтер келтіріледі.
14- бағанның мәліметтері басты пайдалану мөлшері есебіне енгізілген алқаағаштар бойынша келтіріледі.
35-Кесте
Басты пайдалану кесулерінің жыл сайынғы мөлшерін
орманшылықтар бойынша бөлу
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Орманшылықтар
Жалпы орман мекемесі бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Қарағай
Аумағы
Қоры: өсіп тұрған
құраған
іс ағаш
36-Кесте
Орман мекемесі ауданын кеспеағаштардың жалпы пайдаланудағы
жолдардан қашықтығы бойынша бөлу
Жалпы пайдалану жолдарынан орамдардың алшақтығы, шаршы метр
Орамдар тізімі
Орманмен қамтылған жерлердің аумағы
га
%
1
2
3
4
________________ орманшылық
10-ға дейін
10,1-25
25,1-40
40,1-60
60,1-80
80,1-100
100-ден жоғары
Барлығы:
100
Осылай барлық орманшылықтар мен орман мекемесі бойынша жүргізіледі.
Ауданы мен пайыздары бүтін бірлікпен беріледі.
37-Кесте
Орман мекемесі мен орманшылықтар бойынша басқа
кесулердің жобаланған жылдық мөлшері
Көрсеткіштер
Басқа кесулердің жыл сайынғы мөлшері
Жалпы
жаппай санитарлық кесулер
орамдық соқпақтарды кесу
өртке қарсы үзілімдерді кесу
қылқанды жас балаусаларды блоктарға шабу
құрылыс үшін трассалар шабу
Тағы басқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Ағаш түрі бойынша анықталған көлемі:
Қарағай
ауданы
түбір қоры
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Жиыны: ауданы
түбір қоры
2.
Жыл сайынғы мөлшері (алымы -орман орналастырумен белгіленген, бөлімі – екінші орман орналастыру кеңесімен қабылданған
Қарағай
ауданы
қоры: түбірдегі
өтімді
кәделік ағаш
кесу жылы, жыл
сүрек шығымының, %
өтімді
кәделік ағаш
және т. б. барлық
тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры:
түбірдегі
өтімді
кәделік ағаш
3.
Басқа кесу түрлерінің 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерін орманшылықтар бойынша бөлу
______________________________ орманшылығы
Қарағай
ауданы
қоры: өсіп тұрған
өтімді
кәделік ағаш
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Орманшылық бойынша:
ауданы
қоры: өсіп тұрған
өтімді
кәделік ағаш
осылай барлық орманшылықтар бойынша
Орман орналастыру белгілеген барлық көлемдерді екінші орман орналастыру кеңесінде қабылдаған кезде мәтінде тиісті сілтемелер жасалып, 2-ші пункттегі барлық мәліметтер бөлімсіз келтіріледі.
38-Кесте
Толымдылық топтары бойынша кесуге белгіленген
және күтіп-баптау үшін кесу жасындағы алқаағаштарды бөлу
Ауданы, гектар
Басым тұқымдылар
Күтіпбаптау кесулерінің түрі
Толымдылық бойынша бөлу (алымы-күту кесу жасында; бөлімі-күту кесу тағайындалған)

1,0–0,9
0,8
0,7
0,6
0,5–0,3
гек-
тар
ты-
сяч
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
гек-
тар
ты-
сяч
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
гек-
тар
ты-
сяч
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
гек-
тар
ты-
сяч
куби-
чес-
ких
мет-
ров
гек-
тар
тысяч
куби-
ческих
метров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Категория ГЛФ ___________________________________
Сос-
на
Наличие
спелых и
перес-
тойных
насажде-
ний,
включен-
ных в
расчет
Средний
%
выборки
запаса
(по
правилам
рубок) в
зависи-
мости от
полноты
насажде-
ния
Запас,
подлежа-
щий
вырубке
за 1
прием
Период
повто-
ряемости
рубок -
лет
Ежегод-
ная
расчет-
ная
лесосека
и так далее по всем включенным в расчет породам в пределах категорий ГЛФ.
Таблица 34
Ежегодный размер рубок главного пользования, принятый на
ревизионный период и его сравнительная характеристика
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Пре-
об-
ла-
даю-
щая
по-
рода
Ежегодный размер рубок главного
пользования
Число
лет
исполь-
зования
эксп-
луата-
ционно-
го
запаса
Лесо-
сека,
уста-
новлен-
ная
прежним
л/у,
запас в
ликвиде
Дейст-
вующая
рас-
четная
лесо-
сека
на
___г ,
запас
в
лик-
виде
Факти-
ческий
отпуск
леса в
___г.,
запас
в
лик-
виде
Общий
годичный
размер
среднего
прироста
насаж-
дений,
включен-
ных в
расчет
рекомендованный
лесоустройством
принятый 2
лесоустроительным
совещанием
п-
ло-
ща-
дь
запас
п-
ло-
ща-
дь
запас
об-
щий
лик-
вид-
ный
де-
ло-
вой
об-
щий
ли-
к-
ви-
д-
ный
де-
ло-
вой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Составляется в пределах категорий ГЛФ по способам рубок и преобладающим породам с подбивкой итогов по древесным породам, саксаулу по каждому способу рубки и в целом по категории ГЛФ. Все данные по кустарникам приводятся "кроме того".
Итоги по лесному учреждению приводятся в аналогичном порядке.
В графе 10 данные приводятся только по сплошным и постепенным способам рубок.
В графе 14 приводятся данные по насаждениям, включенным в расчет размера главного пользования.
Таблица 35
Распределение ежегодного размера рубок главного
пользования по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая
порода
Показатели
Лесничества
Всего по лесному
учреждению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Сосна
Площадь
Запас: корневой
ликвидный
деловой
Таблица 36
Распределение площади лесного учреждения по зонам
удаленности лесосек от дорог общего пользования
Удаленность кварталов от
дорог общего
пользования, километр
Перечень кварталов
Площадь покрытых лесом
угодий
га
%
1
2
3
4
__________________________ лесничество
до 10
10,1-25
25,1-40
40,1-60
60,1-80
80,1-100
более 100
Итого:
100
И так далее по всем лесничествам и лесному учреждению.
Площадь и проценты приводятся в целых единицах.
Таблица 37
Проектируемый ежегодный размер прочих рубок
по лесному учреждению и  лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобла-
дающая
порода
Показатели
Виды прочих рубок
Всего
сплош-
ные
сани-
тарные
рубки
разрубка
квар-
тальных
просек
разрубка
противо-
пожарных
разрывов
разруб-
ка
хвойных
молод-
няков на
блоки
разруб-
ка
трасс
под
строи-
тельст-
во
и так
далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Выявленный объем по
породам:
Сосна
площадь
корневой
запас
и так
далее по
всем
породам
Итого: площадь
2
Ежегодный размер
(числитель –
назначено
лесоустройством,
знаменатель – принято
2 лесоустроительным
совещанием)
Сосна
площадь
запас:
корневой
ликвидный
деловой
срок
вырубки,
лет
% выхода
древесины:
ликвидной
деловой
от ликвида
и так
далее по
всем
породам
Итого: площадь
запас:
корневой
ликвидный
деловой
3
Распределение
принятого 2 л/у
совещанием ежегодного
размера прочих рубок
по лесничествам
____________________________ лесничество
Сосна
площадь
запас:
корневой
ликвидный
деловой
и так
далее по
всем
породам
Итого по
лесничест-
ву:
площадь
запас:
корневой
ликвидный
деловой
и так
далее по
всем
лесничест-
вам
При принятии 2 лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, в тексте делается соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 38
Распределение насаждений, находящихся в возрасте рубок ухода
и назначенных в рубки в разрезе групп полнот
Площадь, гектар
Преобладающая
порода
Вид рубок ухода
Распределение по полнотам
(числитель – в возрасте рубок ухода;
знаменатель – назначено в рубки ухода)

0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Жалпы
1
2
3
4
5
6
7
Орман мекемесі бойынша қорытынды мәліметтер күту кесуінің түрлері арқылы жасалынады. Күтіп-баптау кесуі толық жүргізілмеудің себептері талданады.
39-Кесте
Орманды күтіп-баптау кесуінің жыл сайынғы мөлшері
(сүйреу жолдарын шапқанда алынған сүректі есептегенде)
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Күтіп-баптау кесулерінің түрі
Күту кесуінің мөлшері (алымы – о/о белгілеген; бөлімі – ІІ о/о мәжілісі қабылдаған
шығу %
1 гектар кесілетін қор
өтімді
кәделік сүрек
жалпы көлем
Қайталану мерзімі, жыл
жылдық көлем
Текше метр
алыну %
ауданы
қор
ауданы
қор
кесілетін
өтімді
кәделік ағаш
кесілетін
өтімді
кәделік ағаш
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орман мекемесі бойынша мәліметтер күту кесуінің түрлері шегінде қорытындыланады.
Орман орналастыру ұсынған және 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған мөлшерлердің бөлімі алынып тасталады. 12-15 бағандарында 2 орман орналастыру кеңесі қабылдаған мәліметтер келтіріледі және оларға талдау жасалынады.
40-Кесте
Күтіп-баптау кесулері мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
және жыл сайынғы көлемдердің орманшылықтар бойынша бөлінуі
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Көрсеткіштер
Күту кесуінің түрлері
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
1.
Осы орман орналастыруда жобаланған жыл сайынғы мөлшер: ауданы
қор: таңдап алынатын
өтімді
кәделік
2.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшер:
ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
3.
Өткен орман орналастыруда жобаланған жыл сайынғы мөлшері:
Ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
4.
Орташа есеппен 2 жылда нақты орындалғаны: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
5.
2-ші орман орналастыруда қабылданған күту кесулерінің жыл сайынғы мөлшерін орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылықтар
Қарағай: ауданы
қор: таңдап алынған
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша орманшылықтардың мәліметтері көрсетіледі

0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Всего
1
2
3
4
5
6
7
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода. Приводится анализ причин неполного охвата насаждений рубками ухода.
Таблица 39
Ежегодный размер рубок ухода за лесом
(с учетом древесины, получаемой при разрубке волоков)
Площадь: гектар, запас, тысяч кубических метров
Преоб-
ладаю-
щая
порода
Вид
рубок
ухода
Размер рубок ухода
(числитель – назначено лесоустройством; знаменатель
– принято 2 л/у совещанием)
% выхода
Вырубае-
мый
запас с
1
гектара
общий объем
срок
пов-
торяе-
мости,
лет
ежегодный объем
лик-
вид-
ной
дре-
ве-
сины
де-
ло-
вой
дре-
ве-
сины
от
лик-
вида
ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
%
вы-
бо-
рки
пло-
щадь
запас
пло-
щадь
запас
об-
щий
вы-
ру-
ба-
е-
мый
ли-
к-
ви-
д-
ный
де-
ло-
вой
вы-
ру-
ба-
е-
мый
лик-
вид-
ный
де-
ло-
вой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода.
При принятии 2 лесоустроительным совещанием размеров, предлагаемых лесоустройством, знаменатель убирается с соответствующим изменением значения - числитель, знаменатель. В графах 12-15 приводятся данные, принятые 2 лесоустроительным совещанием и производится их анализ.
Таблица 40
Сравнительная характеристика размеров рубок ухода
и распределение ежегодного объема по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических
Показатели
Виды рубок ухода
Итого
осветления
прочистки
прорежи-
вания
проходные
1
2
3
4
5
6
7
1
Ежегодный размер,
запроектированный настоящим
лесоустройством:
площадь
запас:      выбираемый
ликвидный
деловой
2
Ежегодный размер, принятый 2
лесоустроительным совещанием:
площадь
запас:        выбираемый
ликвидный
деловой
3
Ежегодный размер,
запроектированный прошлым
лесоустройством
площадь
запас:       выбираемый
ликвидный
деловой
4
Фактически выполнено в среднем
за последние 2 года:
площадь
запас:        выбираемый
ликвидный
деловой
5
Распределение ежегодного
размера рубок ухода, принятого
2 лесоустроительным совещанием,
по лесничествам
____________________________ лесничество
Сосна: площадь
запас:       выбираемый
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам с
подбивкой итогов по
лесничествам

1-4 пунктері бойынша ауытқуларға талдау жасалынады.
41-Кесте
Таңдамалы санитарлық кесудің жыл сайынғы мөлшері мен
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған
көлемдердің орманшылықтар бойынша бөлінуі
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Таңдамалы санитарлық кесулер
жаңа қураған және қурай бастаған ағаштар
ескі қураған
жиыны
1
2
3
4
5
6
1.
Тұқымдылар бойынша алынған көлем:
Қарағай
ауданы
таңдап алынған жалпы қор
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
таңдап алынатын қор
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы кесу мөлшері (алымы – орман орналастыруда белгіленген; бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Қарағай
ауданы
қоры:
таңдап алынатын
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүрекдің шығу %
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
3.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерді орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылықтар
Қарағай
ауданы
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры: таңдап алынған
өтімді
кәделік
Осылай барлық орманшылықтар бойынша орман мекемесі мәліметтерін қоспай толтырылады
Орман орналастыруда белгіленген барлық көлемдерді 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылдау кезінде мәтінде тиісті сілтемелер жасалады да 2 пункттегі барлық мәліметтер бөлімсіз келтіріледі.
42-Кесте
Алқаағаштарды қайта құрудың жыл сайынғы мөлшері,
балауса ағаштарда жеке ағаштарды кесу
және олардың көлемін орманшылықтар бойынша бөлу
Ауданы, гектар; қоры, мың текше метр
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Қайта құру тәсілдері
жаппай кесу
коридормен кесу
тағы басқа
жалпы
Балауса ағаштарда жеке ағаштарды кесу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Тұқымдылар бойынша алынған көлемі
Қарағай
ауданы
алынатын түбірдегі қор
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
таңдалған түбір қоры
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы мөлшері (алымы – о/о жобаланған; бөлімі – 2 о/орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы
қоры: таңдалған түбір
қоры
өтімді
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүрек шығымының %
өтімді
кәделік
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры: таңдалған түбір
қоры
өтімді
кәделік
3.
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған жыл сайынғы мөлшерді орманшылықтар бойынша бөлу
________________________________ орманшылықтар
Қарағай
ауданы
қоры: таңдалған түбір қоры
өтімдін
кәделік
кесу мерзімі, жыл
сүрек шығымының %
өтімді
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Барлығы: ауданы
қоры: таңдалған түбір қоры
өтімді
кәделік
Осылай барлық орманшылықтар бойынша орман мекемесінің мәліметтері қосылмай толтырылады
Орман орналастыруда белгіленген барлық көлемдерді 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған кезде мәтінде тиісті сілтемелер жасалады да бөлімсіз келтіріледі.
43-Кесте
Барлық кесу түрлері бойынша орманды пайдаланудың
жобаланған жыл сайынғы мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, гектар; қоры мың текше метр
Көрсеткіштер
Басым тұқымдылар
Орманды пайдалану түрлері алымы – аудан;
бөлімі - қор
Жалпы
басты пайдалану кесулері
басқа кесулер
аралық пайдалану кесулері
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
жаппай санитарлық
құраған ағаштардан тазарту
және тағы басқа
күту кесуі
таңдамалы санитарлық кесулер
қайта құру кесулері
балауса ағаштардағы жеке ағаштарды кесу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған
қарағай
тағы басқалар
2.
2-ші орман орналастыру қабылдаған
қарағай
тағы басқалар
3.
Алдыңғы орман орналастыруда белгіленген
қарағай
тағы басқалар
4.
Жыл сайын нақты кесілгені (орташа есеппен соңғы 5 жылда)
қарағай
тағы басқалар
5.
Орманды алқаптың 1 гектар орташа жылдық өсімі (орман мекемесі бойынша бұтақтарсыз)
қарағай
тағы басқалар
6.
Орманды алқаптың 1 гектар жыл сайын алынатын сүрек, текше метр (орман мекемесі бойынша бұтақсыз)
нақты жобаланатын
Көрсеткіштер барлық пункттер бойынша талданады.
44-Кесте
Орман мекемесі құрған және орман орналастырумен
есепке алынған орман екпелері туралы
мәліметтер
Ағаш түрі
Орман екпелері туралы мәліметтер (алымы – орман мекемесі құрған; бөлімі – орман орналастырумен есепке алынған
ауытқулар
+
-
сақталған орман екпелері
мекеме есебінен шығарып тасталған
орман орналастырумен анықт алған өлген орман екпелері (есепт- ең шығарылған
орман мекемесінен тыс жерде өсірілген
барлығы
орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған
желегі түйіспеген
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жалпы орман мекемесі бойынша Тексеру кезеңіндегі орман екпелері Сонымен қатар, орман астарында өсірілген екпелер Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінен жиыны Жоғары жастағы орман екпелері Сонымен қатар, орман астарында өсірілген екпелер Жоғары жастағы жалпы орман екпелерінің жиыны Орман мекемесі бойынша барлық орман екпелері Сонымен қатар, орман астарында өсірілген екпелер Барлық орман екпелері Мәтінде (кестеден кейін) болған ауытқуларға толық түсіндірме беріледі.
45-Кесте
Орман орналастыру деректері бойынша
сақталған екпелердің жағдайы
Ауданы, гектар
Ағаш түрі
Сақталған орман екпелерінің жағдайы алымы – орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғаны; бөлімі – желегі түйіспегені
Барлығы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1
2
3
4
5
Текесеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында құрылғаны
Тексеру кезеңіндегі жалпы орман екпелерінің жиыны
Жоғары жастағы орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері
Жоғары жастағы жалпы орман екпелерінің жиыны
Орман мекемесі бойынша барлық оман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері
Барлық орман екпелері
Мәтінде кестеден кейін (аудандар мен белгілі бір учаскелер келтіріліп) екпе ормандардың қанағаттанарлықсыз жағдайы мен орман екпелерінің жойылуына толық талдау жасалынады.
46-Кесте
Табиғи жаңаруға жәрдемдесу бойынша жұмыстардың
тиімділігін талдау
Көрсеткіштер
Барлығы
өскіндерді сақтау
топырақты минералдау
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Орман шаруашылығын құруда белгіленген, гектар
2.
Орман мекемесімен орындалған, гектар
3.
Орындау %
4.
Қалпына келгені, барлығы гектар / %
оның ішінде бағалы –шарауашылық ағаш түрлері, гектар
5.
Қалпына келмегені, барлығы гектар /%
47–Кесте
Тексеру кезеңінде орманды ұдайы өндіру
шараларының көлемдері
Ауданы, гектар
Жер түрлері
Жалпы аудан
Шаралардың түрлері мен көлемі алымы – о/о-да ұсынылған; бөлімі – кеңесте қабылданған
орманды қалпына келтіру бойынша шаралар
шаруашылық әсерсіз қалдырылған
топырақты зерттеу
кіші алаңдар және күрделі учаскелер
шаруашылық жұмыстар үшін ққолайсыз жерлер
барлығы
орман екпелері
табиғи жаңаруға жәрдемдесу
табиғи өсу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Орманмен қамтылмаған жерлер барлығы (сирек ормансыз)
соның ішінде: өртеңдер,
өлген алқаағаштар
ағашы кесілген жерлер
бос жерлер
2.
Тексеру кезеңіндегі кеспе-ағаштар
3.
Реконструкцияланған учаскелер
4.
Толымдылығы төмен алқа -ағаштар
Орман мекемесі бойынша барлығы
Орман мекемесі бойынша құрастырылады.
Сирек ормандар осы ведомосқа енгізілмейді.

Проводится анализ имеющихся расхождений по пунктам 1-4.
Таблица 41
Ежегодный размер выборочных санитарных рубок и распределение
принятых 2 лесоустроительным совещанием объемов по лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая
порода
Показатели
Площадь
Запас
Другие
показа-
тели
отмираю-
щих
деревьев
сухос-
тоя
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
-
-
-
-
выбираемый общий запас
-
-
и так далее по всем породам
Всего: площадь
-
-
-
-
выбираемый общий запас
-
-
2
Ежегодный размер рубок по породам:
(числитель – намечено
лесоустройством, знаменатель –
принято 2 л/у совещанием
Сосна
площадь
-
-
-
-
запас:
выбираемый
-
-
ликвидный
-
-
деловой
-
-
срок вырубки, лет
-
-
-
-
% выхода древесины:
ликвидной
-
-
-
-
деловой от ликвида
-
-
-
-
и так далее по всем породам
Всего: площадь
-
-
-
-
запас: выбираемый
-
-
ликвидный
-
-
деловой
-
-
3
Распределение ежегодного размера,
принятого 2 лесоустроительным
совещанием, по лесничествам
_________________________ лесничество
Сосна
площадь
-
-
-
запас: выбираемый
-
ликвидный
-
деловой
-
и так далее по всем породам
Всего: площадь
-
-
-
запас: выбираемый
-
ликвидный
деловой
И так далее по всем лесничествам без подбивки итогов по
лесному учреждению
При принятии 2 лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, в тексте делается соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 42
Ежегодный размер реконструкции насаждений, рубки единичных
деревьев в молодняках и распределение их объемов по
лесничествам
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладаю-
щая порода
Показатели
Способы реконструкции
Рубка
единичных
деревьев в
молодняках
Всего
сплошная
вырубка
вырубка
коридо-
рами
и так
далее
ито-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
выбираемый
корневой запас
и так далее по всем породам
Всего: площадь
выбираемый
корневой запас
2
Ежегодный размер по породам:
(числитель – запроектировано
лесоустройством, знаменатель –
принято 2 лесоустроительным
совещанием)
Сосна
площадь
запас: выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
срок вырубки, лет
% выхода
древесины:
ликвидной
деловой от
ликвида
и так далее по всем породам
Всего: площадь
запас: выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
3
Распределение ежегодного
размера, принятого 2
лесоустроительным совещанием,
по лесничествам
_________________________________ лесничество
Сосна
площадь
запас: выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
и так далее по всем породам
Всего по
лесничеству:
площадь
запас: выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
И так далее по всем лесничествам без подбивки итогов по лесному учреждению
При принятии 2 лесоустроительным совещанием всех объемов, намеченных лесоустройством, делается в тексте соответствующая ссылка и в пункте 2 все данные приводятся без знаменателя.
Таблица 43
Сравнительная характеристика запроектированных ежегодных
размеров лесопользования по всем видам рубок
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров ликвида
Показатели
Преоб-
ладаю-
щая
порода
Виды лесопользования
числитель – площадь; знаменатель – запас
В-
с-
е-
го
руб-
ки
г-
лав-
ного
по-
ль-
зо-
ва-
ния
прочие рубки
рубки промежуточного пользования
все-
го
в том числе:
в-
се-
го
в том числе:
сп-
лош-
ные
са-
ни-
тар-
ные
у-
бор-
ка
лик-
вид-
ной
зах-
лам-
лен-
нос-
ти
и
так
да-
лее
руб-
ки
ухо-
да
вы-
бо-
роч-
ные
са-
ни-
тар-
ные
руб-
ки
ре-
кон-
ст-
рук-
тив-
ные
руб-
ки
руб-
ка
еди-
нич-
ных
де-
ре-
вьев
в
мо-
лод-
ня-
ках
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Запроектиро-
вано
настоящим
лесоустройст-
вом
Сосна
и так
далее
2
Принято 2
лесоустрои-
тельным
совещанием
Сосна
и так
далее
3
Установлено
предыдущим
лесоустройст-
вом
Сосна
и так
далее
4
Фактически
вырублено
ежегодно (в
среднем за
последние 5
лет)
Сосна
и так
далее
5
Средний
ежегодный
прирост с 1
гектар
покрытых лесом
угодий,
кубических
метров (в
целом по
лесному
учреждению по
всем древесным
породам без
кустарников)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
6
Ежегодный
отпуск
древесины с 1
гектар
покрытых лесом
угодий,
кубических
метров (в
целом по
лесному
учреждению без
кустарников)
Факти-
ческий
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Проек-
тирумый
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Анализ показателей производится по всем пунктам.
Таблица 44
Сведения о лесных культурах,
созданных лесным учреждением и учтенных лесоустройством
Площадь, гектар
Порода
Сведения о лесных культурах
числитель – создано лесным учреждением; знаменатель – учтено
лесоустройством
Расхож-
дения
+
-
сохранившиеся лесные культуры
списано
лесным
учрежде-
нием
выявлено
лесоустрой-
ством
погибших
(подлежат
списанию)
создано
за
пределами
лесного
учрежде-
ния
всего
переведенные в
покрытые лесом
угодья
несомк-
нувшиеся
ито-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего в целом по лесному учреждению
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Лесные культуры старших возрастов
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур старших возрастов
Всего лесных культур по лесному учреждению
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Всего лесных культур
В тексте после таблицы дается детальное объяснение имеющихся
расхождений.
Таблица 45
Состояние сохранившихся лесных культур по данным
лесоустройства
Площадь, гектар
Порода
Состояние сохранившихся лесных культур числитель – переведенные в
покрытые лесом угодья; знаменатель – несомкнувшиеся
Итого
хорошее
удовлетворительное
неудовлетворительное
1
2
3
4
5
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Лесные культуры старших возрастов
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур старших возрастов
Всего лесных культур по лесному учреждению
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Всего лесных культур
В тексте после таблицы дается полный анализ (с подкреплением площадями и конкретными участками) причин неудовлетворительного состояния и гибели лесных культур.
Таблица 46
Анализ эффективности работ по содействию естественному
возобновлению
N
Показатели
Виды содействия естественному возобновлению
Всего
сохранение
подроста
минерализация
почвы
огоражи-
вание
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Намечено лесоустройством,
гектар
2
Выполнено лесным
учреждением, гектар
3
% выполнения
4
Восстановилось, всего
гектар на %
в том числе
хозяйственно-ценными
породами, гектар
5
Не восстановилось, всего
гектар на %
Таблица 47
Объемы мероприятий по воспроизводству леса на ревизионный
период
Площадь, гектар
Виды угодий
Общая
пло-
щадь
Виды и объемы мероприятий
числитель – рекомендовано лесоустройством; знаменатель –
принято совещанием
мероприятия по
воспроизводству леса
оставлено без хозяйственного
воздействия
под
поч-
вен-
ное
об-
сле-
дова-
ние
участки
малой
площади
и
сложной
конфи-
гурации
недос-
тупные
для
хозяйс-
твенно-
го
воздей-
ствия
Ито-
го
лес-
ные
куль-
туры
содейст-
вие
естест-
венному
возоб-
новлению
естес-
твен-
ное
зара-
щива-
ние
Ито-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Не покрытые лесом,
всего (без редин)
в том числе:
гари, погибшие
насаждения
вырубки
прогалины
2
Лесосеки
ревизионного
периода
3
Реконструируемые
участки
4
Низкополнотные
насаждения
Всего по лесному
учреждению:
Составляется в целом по лесному учреждению.
Редины в настоящую ведомость не включаются.

Орман мекемесінде таулы ормандар болса кестеге қосымша графа (екіншіден кейін) енгізіліп, барлық жер түрлері бойынша мәліметтер 5 градустық градациялар тіктігі арқылы топтар бойынша (0-5, 6-10, 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, 31 және одан жоғары) құрылады.
48-Кесте
Орман екпелерін өндіру, табиғи жаңаруы мен
қайта құру, жәрдем берудің жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, гектар
Жер түрі
Ағаш түрі
Орман екпелерін құру тәсілі, ЕТК
Жыл сайынғы мөлшері
Соңғы 5 жылда орташа есеппен екпе орман құрудың жылдық мөлшері
орман орналастыруда ұсынылған
2-ші орман орналастыру қабылданған
жыл сайынғы көлем
игеру мерзімі
Жыл сайынғы көлемі
игеру мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Орманмен қамтылған
жерлер

При наличии в лесном учреждении горных лесов в таблицу вводится дополнительная графа (после второй - крутизна склонов в "градусах") и по всем видам угодий данные приводятся по группам крутизны с градацией через 5 градусов (0-5, 6-10, 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, 31 и более).
Таблица 48
Ежегодный размер производства лесных культур,
содействия естественному возобновлению и реконструкции
Площадь, гектар
Виды угодий
Порода
Способ
создания
лесных
культур,
РТК
Ежегодный размер
Ежегодный
размер
создания
лесных
культур в
среднем за
последние
5 лет
рекомендовано
лесоустройством
принято 2
лесоустройством
совещанием
ежегод-
ный
объем
сроки
освоения,
лет
ежегод-
ный
объем
сроки
освоения,
лет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Не покрытые лесом
угодья:

2)
Аң терісі, жүні
10.
Балық аулау
2-ші орман орналастыру кеңесінде келісілген көрсеткіштер еңгізіледі.
60 кесте
Биотехникалық шаралардың жыл сайынғы көлемі
және олардың орманшылықтар бойынша бөлінуі
Іс-шаралар түрлері
Өлшем бірлігі
Көлемі
2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған көлемдері орманшылықтар бойынша бөлу
орман орналастырумен жобаланған
2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
61 кесте
Орман мекемесі мен орманшылықтардағы мамандар саны
Қызмет атауы
Адам саны
бары
орман орналастыруымен ұсынылған
кеңеспен қабылданған
1
2
3
4
5
Өзгерістерді еңгізу қажеттілігіне түсініктеме еңгізіледі
62 кесте
Құрылыс көлемі, көлік және орман шаруашылық
өндірісінің механизмдері мен техникасын алу
Құрылыс және алымдар
Өлшем бірлігі
Көлемі
Жобаның типі,
маркасы
Орналасқан жері
орталық жайда
орманшылықтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
63 кесте
Орманды пайдаланудың экологиялық көрсеткіштері
Көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Тұқымдылар тобы
Одан басқа бұталар
қыл-
қан жапы-
рақ-
тылар
жұмсақ жапырақтылар
қатты жапырақтылар
сексеуілдер
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Барлық кесу түрлері бойынша жыл сайынғы қолдану мөлшері (өтімді қор)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Басты мақсатта пайдалану:
орман орналастыру кезінде белгіленген кеспеағаш (2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған), барлығы
мың,м3
сонымен қатар кеспеағашты жаппай кесу
мың,м3
оның ішінде өскінін сақтап қалу
мың,м3
біртіндеп кесу
мың,м3
іріктеп - ерікті кесу
мың,м3
орман орналастыру жылындағы кеспеағаш
мың,м3
осы орман орналастыру белгілеген кеспеағаш пен орман орналастыру жылындағы кеспеағаштың пайыздық ара-қатысы
%

2) пушнина, шкурки
10
Отлов рыбы
Заносятся данные, согласованные на 2 лесоустроительном совещании.
Таблица 60
Ежегодные объемы биотехнических мероприятий и распределение
их по лесничествам
Виды
мероприятий
Единицы
измерения.
Объем
Распределение
принятых 2
лесоустроительным
совещанием
объемов по
лесничествам
запроектировано
лесоустройством
принято 2
лесоустроительным
совещанием
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 61
Штаты специалистов лесного учреждения и лесничеств
Наименование должностей
Количество человек
существующее
предложено
лесоустройством
принято
совещанием
1
2
3
4
Приводится обоснование необходимости внесения изменений.
Таблица 62
Объемы строительства, приобретения транспортных средств,
техники и механизмов лесохозяйственного производства
Виды
строительства и
приобретений
Единицы
измерения
Объем
Тип
проекта,
марка
Местонахождение
центральной
усадьбы
лесничества
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Таблица 63
Экологические показатели пользования лесом
Показатели
Единицы
измере-
ния
Группы пород
Кроме
того,
кус-
тар-
ники
хвой-
ные
мяго-
лист-
вен-
ные
твер-
долис-
твен-
ные
саксау-
льники
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Ежегодный размер пользования
по всем видам рубок
(выбираемый корневой запас)
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1) главное пользование:
лесосека, установленная
настоящим лесоустройством
(принятая 2 лесоустроительным
совещанием), всего
тысяч
кубичес-
ких
метров
в том числе сплошнолесосечные
рубки
-"-
из них: с сохранением подроста
-"-
постепенные рубки
-"-
добровольно-выборочные рубки
-"-
лесосека, действующая на год
лесоустройства
-"-
установленная настоящим
лесоустройством лесосека в % к
действующей на год
лесоустройства
%

2) аралық пайдалану
мың,м3
3) басқа да кесулер
мың,м3
Барлық кесу түрлері бойынша пайдалану, барлығы
4) Орманмен қамтылған жерлердің 1 гектарынан тұқымдылар топтарының шегіндегі пайдалану қарқындылығы
мың,м3
м3
5) 1 га-дағы орташа өсімнің тұқымдылар топтарының шегіндегі пайызы
%
2.
Тексеру кезеңінде ұдайы өндіруге жатады
га
сонымен қатар:
1) жаппай кеспеағаш және біртіндеп кесулердің ауданы (соңғы кесу)
га
2) орманды орманмен қамтылмаған (сирек ормандардан басқа) жерлердің ауданы
га
3.
Орманды алқапты ұдайы өндіру (тексеру кезеңі үшін 2-ші орман орналастыру кеңесімен қабылданған көлем), барлығы:
га
соның ішінде:
1) орман екпелермен
га

2) промежуточное пользование
тысяч
кубичес-
ких
метров
3) прочие рубки
-"-
Всего пользования по всем
видам рубок
-"-
4) средний прирост на 1 гектар
в пределах групп пород
5) интенсивность пользования с
1 гектар покрытых лесом угодий
в пределах групп пород
кубичес-
ких
метров
6) в % от среднего прироста на
1 гектар в пределах групп
пород
%
2
Подлежит воспроизводству лесов
за ревизионный период, всего:
гектар
в том числе:
1) площадь сплошнолесосечных и
заключительного приема
постепенных рубок
гектар
2) площадь лесных не покрытых
лесом угодий (кроме редин)
гектар
3
Намечается воспроизвести лесов
(объемы, принятые 2
лесоустроительным совещанием
на ревизионный период), всего:
гектар
в том числе:
1) лесными культурами
гектар

2) өскіндерді сақтау
га
3) табиғи жаңаруына жағдай жасау
га
4) табиғи түлеу
4.
Берілген 2-ші және 3-ші пункттеріндегі мәліметтер арасындағы ауытқулар, барлығы
га
соның ішінде мына себептерімен:
га
1)
64 кесте
Жер аудандары мен басым тұқымдылары бойынша тексеру
кезеңінде күтілетін өзгерістер
Ауданы, га
Жер түрлері мен басым тұқымдылар
Ауданы
Өзгерістер
орман орналастыру жылында
тексеру кезеңінің соңына
±
% %
1
2
3
4
5
6
1.
Орманды жерлер, барлығы

2) сохранением подроста
-"-
3) содействием естественному
возобновлению
-"-
4) естественным заращиванием
-"-
4
Расхождения между данными
пунктов 2 и 3, всего
гектар
в том числе по причинам:
-"-
1)
Таблица 64
Ожидаемые изменения площадей угодий и преобладающих пород
за ревизионный период
Площадь, гектар
Виды угодий и преобладающие
породы
Площадь
Изменения
на год
лесоустройства
на конец
ревизионного периода
±
в %
1
2
3
4
5
6
1
Лесные угодья, всего

1) Орманмен қамтылған жерлер жиынтығы соның ішінде: қарағай
балқарағай
қайың
көктерек
осылай барлық негізгі орман құрушы тұқымдылар бойынша
Басқа да сүрек тұқымдылары мен бұталар әрқайсысы жеке сызықпен көрсетілген
2) Арнайы мақсатта пайдаланылатын плантациялар
3) Бұталаспаған орман екпелері
4) Орман тұқымбақтары
5) Орманмен қамтылмаған орман жерлері, жиынтығы
соның ішінде: ағашы кесілген жерлер
өртеңдер мен өлген ағаштар
алаңқай жерлер
сирек ормандар
2.
Ормансыз жерлер, барлығы

1) покрытые лесом угодья,
итого
в том числе: сосна
лиственница
береза
осина
и так далее по всем основным
лесообразующим породам
Прочие древесные породы и
кустарники показываются
каждая отдельной строкой
2) плантации специального
назначения
3) несомкнувшиеся лесные
культуры
4) лесные питомники
5) лесные не покрытые лесом
угодья, итого
в том числе: вырубки
гари и погибшие насаждения
прогалины
редины
2
Нелесные угодья, всего

1) соның ішінде: жыртылған жерлер
осылай барлық ормансыз жер түрлері бойынша
3.
Орман мекемесі бойынша, барлығы
65 кесте
Тексеру кезеңі соңындағы негізгі
таксациялық көрсеткіштердің өзгеруі
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Орман орналастыру жылына
Тексеру кезеңінің аяғына
Өзгерістер
±
% %
1
2
3
4
5
6
7
1.
Орман мекемесінің жалпы жер көлемі, барлығы
мың, га
2.
Алқаағаштардың жалпы қоры
мың, м3
3.
1 га орманмен қамтылған жердің орташа қоры, барлығы
соның ішінде: қарағай
қайың және тағы басқалары басқа сүрек тұқымдылары мен бұталар әрқайсысы жеке бір жолда көрсетіледі
м3
м3
м3
м3
4.
Орманмен қамтылған жердің 1 га орташа өсімі, барлығы с.і. қарағай
қайың
және тағы басқалары
басқа сүректі
тұқымдылары мен бұталар әрқайсысы жеке бір сызықта көрсетіледі
м3
м3
м3
м3
м3
5.
Шабындық жерлердің 1 га өнімділігі
ц
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
20 қосымшасы
Облыс бойынша құрама орман орналастыру жобасының
бағдарламасы
Кіріспе
Облыс аумағында орналасқан барлық объектілерде кезекті орман орналастыру біткеннен кейін қосымша төлем ақыға құрама орман орналастыру жобасы жазылады.
Құрама орман орналастыру жобасы, орман қоры мен жобалауға қатысты орман шаруашылығы шараларының көлемін сипаттайтын, қорытынды кесте мәліметтерінен және облыстағы барлық орман мекемелері бойынша орман орналастыру жобаларындағы келтірілген мәліметтерден тұрады. Облыс аумағындағы ерекше қорғалатын табиғи аймақтар болса, олар арнайы жолға жазылады (одан басқа).
Орман иеленушілерінің орман қорында болған өзгерістер орман орналастыру өткен жылдан бастап құрама орман орналастыру жобасы құрастырылатын жылға дейін ескерілмейді.
Орман орналастыру жобасының құжаттар тізімі:
Даярланған құжаттардың атаулары
Саны
Материалдарды қарамағына беру
өкілетті органға
аймақтық органға
облыс әкімшілігінің орман бөліміне
орман орналастыру ұйымына
1.
Түсіндірме жазба
5
1
(лазерлік дискіде)
1
2
1
2
Облыс ормандарының картасы

1) в том числе: пашни
и так далее по всем видам
нелесных угодий
3
Всего по лесному учреждению
Таблица 65
Ожидаемое  изменение основных таксационных
показателей на конец ревизионного периода
Показатели
Единицы
измерения
На год
лесоустрой-
ства
На конец
ревизионного
периода
Изменения
±
в %
1
2
3
4
5
6
7
1
Общая площадь лесного
учреждения, всего
тысяч
гектар
2
Общий запас насаждений
тысяч
гектар
3
Средний запас на 1 гектар
покрытых лесом угодий, всего
кубический
метр
в том числе: сосна
-"-
береза
-"-
и так далее
-"-
прочие древесные породы и
кустарники показываются каждая
одной строкой
-"-
4
Средний прирост на 1 гектар
покрытых лесом угодий, всего
в том числе: сосна
береза
и так далее
прочие древесные породы и
кустарники показываются
каждая одной строкой
-"-
-"-
-"-
-"-
-"-
5
Урожайность на 1 гектар
сенокосных угодий
центнер
Приложение 20
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Программа
сводного лесоустроительного проекта по области
Введение
Сводный лесоустроительный проект по области составляется за дополнительную оплату после завершения очередного лесоустройства во всех объектах, находящихся на территории области.
Сводный лесоустроительный проект должен содержать итоговые данные таблиц, характеризующих лесной фонд и объемы проектируемых лесохозяйственных мероприятий путем обобщения данных, приведенных в лесоустроительных проектах по всем лесным учреждениям области. При наличии на территории области объектов особо охраняемых природных территорий данные по ним приводятся отдельной строкой (кроме того).
Изменения, происшедшие в лесном фонде лесовладельцев за период с года лесоустройства и до года составления сводного лесоустроительного проекта, не учитываются.
Документация сводного лесоустроительного проекта состоит:
Наименование
изготавли-
ваемых
документов
Количество
экземпляров
Материалы представляются:
уполномоченному
органу
террито-
риальному
органу
областному
лесному
подразделе-
нию
акимата
лесо-
устрои-
тельной
организации
1.
Пояснительная
записка
5
1
(на лазерном
диске)
1
2
1
2.
Карты лесов
области

А 1 (62 х 84 см) форматында құрастырылады. Карта-схемада
барлық орман иеленушілерінің, орманшылықтардың (аймақтық
бөлімшелердің) және, мүмкін болса, орамдық тармақтар
және орамдардың нөмірлері белгіленуі керек.
Картографиялық жүктілігі ҚҚА (қызметтік қолдануға
арналған) талаптарына сай болуына тиісті.
Жиынтық орман орналастыру жобасындағы
түсіндірме жазбаның мазмұны
Кіріспе
Кіріспеде облыстық орман мекемелерінде орман орналастыру жұмыстарын жүргізілген жылдары туралы мәліметтер, құрама орман орналастыру жобасының жасалғанында қандай бағдарлама қолданғаны, Негізгі ережелердің болуы және тағы да басқа қосымша сұрақтар келтіріледі.
1. Тарау. Облыс бойынша орман экономикасы
жағдайының қысқаша сипаттамасы
1. Облыстағы орман шаруашылығын басқару және ұйымдастыру
құрылымы
Облыстағы және аудандардың ормандылығы, орман иегерлері (министрлік, ведомствалар, мекемелер).
Облыстың орман мекемелері мен әкімшілік аудандары көрсетілген облыстық карта – схемасы енгізіледі.
1 кесте
Әкімшілік-шаруашылық құрылым
Орман иегерлері
Ауданы, мың га
Саны
Жалпы
соның ішінде орманмен қамтылған жерлер
орманшылықтар
мастерлік учаскелер
орман айналымдары
орман орналастыру жобасы бойынша
нақты
орман орналастыру жобасы бойынша
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2 кесте
Соңғы орман орналастыру жылындағы жағдайы бойынша
орман қоры жерлері бар әкімшілік аудандардың
ормандылығы
Ауданы мың, га
Әкімшілік ауданы
Жер балансы мәліметтері бойынша ауданның жалпы көлемі
Аудан шекарасындағы орман иегерлерінің тізімі
Мемлекеттік органдар қарамағындағы орман қоры жерлері (алымы жалпы ауданы; бөлімі - орманмен қамтылған жерлер)
Ормандылық өңірі %
орман және аңшылық комитеті
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

формата А1 (62 х 84 сантиметров). На схемкарте должны
обозначаться границы всех лесовладельцев, лесничеств
(региональных отделений) и,желательно, с нанесенной
квартальной сетью и нумерацией кварталов.
Картографическая нагрузка должна отвечать требованиям
ДСП (для служебного пользования).
Содержание пояснительной записки
к сводному лесоустроительному проекту
Введение
В введении приводятся данные о годах производства лесоустроительных работ в лесных учреждениях области, какая программа использована при составлении сводного лесоустроительного проекта, наличие Основных положений и другие обобщающие вопросы.
Глава 1. Краткая характеристика лесоэкономических условий
области
1. Структура организации и управления лесным хозяйством в
области
Лесовладельцы (министерства, ведомства, учреждения), лесистость территории районов и области.
Помещается схематическая карта области с отражением административных районов и лесных учреждений.
Таблица 1
Административно-хозяйственная структура
Лесовладельцы
Площадь,тысяч
гектар
Количество
общая
в том числе
покрытых
лесом угодий
лесни-
честв
мастерских
участков
лесных обходов
по
лесоустро-
ительному
проекту
факти-
ческое
по
лесоустро-
ительному
проекту
фактичес-
кое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 2
Лесистость административных районов, на территории которых
имеются земли лесного фонда, по состоянию на год последнего
лесоустройства
Площадь, тысяч гектар
Админис-
тративный
район
Общая
площадь
района
по данным
зембаланса
Перечень
лесовла-
дельцев в
границах
района
Наличие земель лесного фонда в
пределах государственных
органов (числитель – общая
площадь; знаменатель – покрытые
лесом угодья)
% лесис-
тости
Комитет
лесного и
охотничьего
хозяйства
Итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

2. Табиғи жағдайлар
Таулы және жазық ормандар. Орман шаруашылығы және орман өсіруді аудандастыру. Климаттың, топырақтың, жер бедерінің, гидрография және гидрология жағдайларының қысқаша сипаттамасы. Облыстық орман өсіруді аудандастыру схемалық картаға енгізіліп, 3 кестеде көрсетіледі.
3 кесте
Облыстың орман қоры жерлерін орман
өсіру бойынша аудандастыру
Орман өсіру провинциясы
Орман өсіру ауданы
Орман өсіру аудан тармағы
Орман шаруашылық ауданы
Орман иегері
1
2
3
4
5
3. Экономикалық жағдайлар
Халық шаруашылығы салалары және олардың облыс экономикасына ықпалын тигізу. Облыс экономикасындағы орман шаруашылығының мәні. Өзіндік табыс көздеріне ағаш сүрегімен халық шаруашылығы салаларының қажеттілігін қанағаттандыру. Дайындалатын ағаш сүрегінің көлемі және оны қажеттіліктермен салыстыру.
2 тарау. Орман қорының қазіргі жағдайы

2. Природные условия
Леса горные и равнинные. Лесохозяйственное и лесорастительное районирование. Кратко характеристика климата, почв, рельефа, гидрографии и гидрологических условий. Приводится схематическая карта лесорастительного районирования области и таблица 3.
Таблица 3
Лесорастительное районирование земель лесного фонда области
Лесорасти-
тельная
провинция
Лесорасти-
тельный район
Лесорасти-
тельный подрайон
Лесохозяй-
ственный район
Лесовладелец
1
2
3
4
5
3. Экономические условия
Отрасли народного хозяйства и их влияние на экономику области. Роль лесного хозяйства в экономике области. Удовлетворение потребностей отраслей народного хозяйства древесиной за счет собственных источников. Объем заготавливаемой древесины и сравнение его с потребностями.
Глава 2. Современное состояние лесного фонда

1989
2001
Өзгерістер (±)
3 тарау. Орман шаруашылығы мен орман пайдаланудың
қазіргі және перспективалық деңгейі
7. Орманды басты пайдалану
Басты пайдаланудың жобаланған кесу жасы және оларды өткен тексеру кезеңіндегімен салыстыру.
Қолданыстағы есепті кеспеағаш, орман орналастыру жылындағы кесулердің нақты көлемі, алдағы тексеру кезеңіне белгіленген пайдалану мөлшері.
Кесетін қор және оның тауарлық құрылымы. Ұсынылатын кесу әдістері. Осы орман орналастыру белгілеген есепті кеспеағашты орман орналастыру жылындағы кеспеағашпен салыстыру. Кестеде көрсетілген мәліметтер бойынша талдау және ауытқулар.
17 кесте
Басты пайдаланудың белгіленген кесу жастары және оларды
қолданыста болғандармен салыстыру (алымы – белгіленгені,
бөлімі - қолданыста болғаны)
Басым тұқымдылар
Жас класының ұзақтылығы, жыл
МОҚ категориялары
Егін және топырақ қорғау
және тағы басқалары
кесу жасы, жыл
жас класы
кесу жасы, жыл
жас класы
1
2
3
4
5
6
Кесу жастары бірдей топталған МОҚ категориялары туралы мәліметтер келтіріледі.
18 кесте
Өткен орман орналастыру белгілеген есепті
кеспеағаш пен орман орналастыру жылындағыны сүрекдің
нақты босатылуын салыстыру
(алымы – өтімді қор мың, м3, бөлімі – соның ішінде кәделік ағашы мың, м3 )
Тұқымдылар тобы
Кесу әдісі
Есепті кеспеағаш
Тексеру кезеңіндегі нақты орташа кесілген ағаш
Өткен орман орналастырумен бекітілген есепті кеспеағашты пайдалану %
өткен орман орналастырумен белгіленген
орман орналастыру жылындағы
барлығы
сонымен қатар
барлығы
сонымен қатар
барлығы
сонымен қатар
барлығы
сонымен қатар
қылқанды
жұмсақ жапырақты
қылқанды
жұмсақ жапырақты
қылқанды
жұмсақ жапырақты
қылқанды
жұмсақ жапырақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Мәліметтер - қылқанды, жұмсақ жапырақты, қатты жапырақты, сексеуіл, бұта тұқымдыларының топтары бойынша келтіріледі.
Басында мәліметтер облыс бойынша, (тұқымдылар топтары мен кесу әдістері тұрғысынан), ал төменде (жиынтықтан кейін) әр орман мекемесі бойынша мәліметтер келтіріледі.
19 кесте
Басты пайдалану есебінен шығарылған
және есепке енгізілген алқаағаштардың қоры мен ауданы
Басым тұқымдылар
Орманмен қамтылған жер ауданы, га
Орманмен қамтылған жерлерді жас тобына бөлу
балауса ағаштарға
орта жастағы
пісіп келе жатқан, га
піскен және көнерген
барлығы
сонымен қатар есепке алынғаны
барлығы
сонымен қатар пісіп кеткен
аудан, га
қоры мың м3
аудан, га
қоры мың м3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Басында облыс бойынша жиынтық мәліметтер көрсетіліп, содан кейін есептеп шығарылған түрлері бойынша мәліметтер және ең соңында басты пайдалану өлшемінің есебіне енгізілген кәделік аудандар мен қорлар бойынша мәліметтер жиынтығы көрсетіледі.
20 кесте
Пайдалану қорының өтімді және кәделік ағаш сүрегінің
шығуы, %
Басым тұқымдылар
Алдағы орман орналастыру мәліметтері бойынша
Соңғы жылдарда нақтылы жетістіктер
Қазіргі орман орналастырумен жобаланған
Жобаланғанның нақты жетістіктен ауытқуы (+, -)
өтімді
өтімдіден шықм қан кәделік ағаш
өтімді
өтімдіден шыққан кәделік ағаш
өтімді
өтімдіден шыққан кәделік ағаш
өтімді
өтімдіден шыққан кәделік ағаш
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мәлімет орман иенушірлердің шегінде беріледі
21 кесте
Алдағы тексеру кезеңіне берілген басты
пайдаланудағы кесу мөлшері
МОҚ категориялары
Кесу әдісі
Қабылданған кеспеағаш (алымы - ауданы, га бөлімі - қоры, мың м3
барлығы
сонымен қатар
қылқанды
жұмсақ жапырақты
сүректілер тұқымдыларының жиыны
сексеуіл
талдар
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Өтімді ағаш сүрегі, мың м3
Кәделік ағаш сүрегі, мың м3
барлығы
сонымен қатар
барлығы
сонымен қатар
қылқанды
жұмсақ жапырақты
сүректілер тұқымдыларының жиыны
сексеуіл
талдар
қылқанды
жұмсақ жапырақты
сүректілер тұқымдыларының жиыны
сексеуіл
талдар
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Басында мәліметтер бүтіндей облыс бойынша, ал кейін – орман иеленушілері бойынша келтіріледі.
22 кесте
Басты мақсатта пайдаланудың
қабылданған өлшемінің салыстырмалы сипаттамасы
Қоры, мың м3
N
Салыстырылатын көрсеткіштер
Сүрек қоры
Сонымен қатар
сол сияқты сексеуілдер мен бұталар бойынша
өтімді
кәделік
өтімдіден барлығы
сонымен қатар
өтімдіден барлығы
сонымен қатар
кәделік
өтімдіден кәделік %
кәделік
өтімдіден кәделік %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Қазіргі о/о-мен белгіленген (2- о/о-ру кеңесімен қабылданған) кеспеағаш
2.
Өткен орман орналастырумен белгіленген кеспеағаш
3.
Орман орналастыру жылында істеп тұрған кеспе ағаш
4.
Орман орналастыру жылының алдындағы жылғы орманның нақты босатылғаны
5.
Орман мекемесі бойынша жалпы есепке енгізілген алқаағаштардың орташа өсімінің мөлшері

1989
2001
Изме-
нение,
±
Глава 3. Достигнутый и перспективный уровень ведения
лесного хозяйства и лесопользования
7. Главное пользование лесом
Проектируемые возрасты рубок главного пользования и их сопоставление с действовавшими в истекшем ревизионном периоде.
Действовавшая расчетная лесосека, фактический  объем рубок на год лесоустройства, установленный размер пользования на предстоящий ревизионный период.
Эксплуатационный фонд и его товарная структура. Рекомендуемые способы рубок. Сопоставление установленной настоящим лесоустройством расчетной лесосеки с действовавшей на год лесоустройства и средним приростом. По всем приведенным в таблицах данным производится анализ и причины имеющихся отклонений.
Таблица 17
Установленные возрасты рубок главного пользования,
их сравнение с действовавшими
(числитель – установленные, знаменатель – действовавшие)
Преобладающие
породы
Продолжительность класса возраста,
лет
Категории ГЛФ
поле- и
почвозащитные
и так далее
возраст
рубки, лет
класс
возраста
возраст
рубки, лет
класс
возраста
1
2
3
4
5
6
Данные приводятся в разрезе сгруппированных категорий ГЛФ, имеющих одинаковые возрасты рубок.
Таблица 18
Сопоставление фактического отпуска леса с расчетной лесосекой,
установленной прежним лесоустройством и действовавшей на
год лесоустройства
(числитель – запас в ликвиде, тысяч кубических метров; знаменатель – в том числе деловой, тысяч кубических метров)
Группа
пород
Способ
рубки
Расчетная лесосека
установленная прежним
лесоустройством
действовавшая на год лесоустройства
всего
в том
числе
всего
в том числе
хвойные
мягколис-
твенные
хвойные
мягколист-
венные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Фактически вырублено в среднем
за ревизионный период
% использования расчетной лесосеки,установленной
прежним лесоустройством
в том числе
всего
в том
числе
мягколист-
венные
хвойные
мягколист-
венные
11
12
13
14
15
16
17
18
Данные приводятся по группам пород – хвойные, мягколиственные, твердолиственные, саксаульники, кустарники.
В начале приводятся данные в целом по области в разрезе групп пород, способов рубок, а ниже (после итога) приводятся данные по каждому лесному учреждению в аналогичном порядке.
Таблица 19
Площади и запасы насаждений, исключенные из расчета
размера главного пользования и включенные в расчет
Преоб-
ладающие
породы
Площадь
покрытых
лесом
угодий,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам возраста
молод-
няки,
гектар
средневоз-
растные,
гектар
приспева-
ющие,
гектар
спелые и перестойные
все-
го
в том
числе
включен-
ные в
расчет
всего
в том
числе
перестойные
пло-
щадь,
гек-
тар
запас,
тысяч
куби-
ческих
метров
пло-
щадь,
гектар
запас, тысяч
кубических
метров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
В начале приводится итог по области, далее следуют данные по видам исключений и в конце приводятся итоговые данные по площадям и запасам, включенным в расчет размера главного пользования.
Таблица 20
Выход ликвидной и деловой древесины эксплуатационного
фонда, в процентах
Преоб-
лада-
ющая
порода
По данным
предыдущего
лесоустройства
По фактически
достигнутому в
среднем за
последние годы
Запроектировано
настоящим
лесоустройством
Отклонения
запроектированного
от фактически
достигнутого (+,-)
ликвид
деловой
от
ликвида
ликвид
деловой
от
ликвида
ликвид
деловой
от
ликвида
ликвид
деловой
от
ликвида
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Данные приводятся в разрезе лесовладельцев
Таблица 21
Размер рубок главного пользования на предстоящий
ревизионный период
Категория
ГЛФ
Способ
рубки
Принятая лесосека (числитель – площадь, гектар;
знаменатель – запас, тысяч кубических метров)
всего
в том числе
хвойные
мягко-
листвен-
ные
итого
древес-
ных
пород
саксауль-
ники
тальники
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Ликвидная древесина,
тысяч кубических метров
Деловая древесина, тысяч кубических метров
все-го
в том числе
все-
го
в том числе
хвой-
ные
мягко-
лист-
вен-
ные
ито-
го
дре-
вес-
ных
пород
сак-
сауль-ники
таль-
ники
хвой-
ные
мягко-
листвен-
ные
итого
древес-
ных
пород
сакса-
уль-
ники
таль-
ники
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
В начале приводятся данные в целом по области и далее – в том числе по лесовладельцам.
Таблица 22
Сравнительная характеристика принятого размера главного
пользования
Запас, тысяч кубических метров
Сравниваемые
показатели
Запас
древесины
В том числе:
хвойные
мягколиственные
аналогично
по
твердолис-
твенным,
саксауль-
никам,
кустарни-
кам
лик-
вид-
ной
дело-
вой
всего
лик-
вид-
ной
в том числе
всего
ликвид-
ной
в том числе
дело-
вой
% дело-
вой
от
лик-
вид-
ной
дело-
вой
%
дело-
вой
от
лик-
вид-
ной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Лесосека,
установленная
настоящим
лесоустройством
(принятая 2 л/у
совещанием
2
Лесосека,
установленная
прошлым
лесоустройством
3
Лесосека,
действовавшая
на год
лесоустройства
4
Фактический
отпуск леса
в год,
предшествующий
лесоустройству
5
Размер среднего
прироста
насаждений,
включенных
в расчет в
целом
по лесному
учреждению

9. Аралық пайдаланудағы кесу
1) Орманды күтіп кесу. Күтіп кесу жасына келген және кесуге белгіленген алқаағаштарының барлығы, оларды өткізуді талап еткен алқаағаштарды толығымен камтылмаған себептерін талдауымен бірге. Күтіп кесу жасындағы алқаағаштар мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы. Оны жүргізу қысқаша технологиясы.
24 кесте
Облыс бойынша орманды күтіп кесудің жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га; қор, мың м3
Күтіп кесу түрі
Басым тұқымдылар
Күту үшін кесу жасындағы алқа ағаш ауданы
Олардың жүргізілуін қажет ететін алқа ағаштар ауданы
Белгіленген күту үшін кесу
ауданы
қор
қайталанатын мерзімі, жас
өтімді %
қор
жалпы
кесілетін
ауданы
қор
м3
кесу %
жалпы
өтімді
кәделік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Мәліметтер орман иеленушілері бойынша және бүтіндей облыс бойынша (жиынтық) есептеу арқылы беріледі.
25 кесте
Күтіп кесудің салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, га; қор, мың м3
Күтіп кесу түрі
Басым тұқымдылар
Орташа жылдық көлемі
өткен орман орналастырумен жобаланған
қазіргі орман орналастмен жобаланған
соңғы 2 жыл ішінде нақты орындалған
жобаланған көлемімен орташа жылдықты салыстыру
ауданы
кесілетін қор
ауданы
кесілетін қор
ауданы
кесілетін қор
ауданы
қоры
±
%
±
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
26 кесте
Күтіп кесуді жүргізгенде өтімді және
кәделік ағаштың жобаланған шығымы, пайызда
Орман мекемесі
кәделік ағаштың жобаланған шығымы,пайызда
Басым тұқымдылар
Күту үшін кесу түрлері
жарықтандыру
тазартпалы
сиретпелі
өтпелі
өтімді %
өтімдіден кәделік ағаш %
өтімді %
өтімдіден кәделік ағаш %
өтімді %
өтімдіден кәделік ағаш %
өтімді %
өтімдіден кәделік ағаш %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

9. Рубки промежуточного пользования
1) Рубки ухода за лесом. Наличие насаждений в возрасте рубок ухода и назначенных в рубки с анализом причин неполного охвата насаждений, нуждающихся в их проведении. Сравнительная характеристика размеров рубок ухода. Краткая технология их проведения.
Таблица 24
Ежегодный размер рубок ухода за лесом в целом по области
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Вид
ру-
бок
ухо-
да
Преоб-
лада-
ющая
по-
рода
Пло-
щадь
насаж-
дений
в воз-
расте
рубок
ухода
Пло-
щадь
насаж-
дений,
нужда-
ющихся
в их
прове-
дении
Назначены рубки ухода
пло-
щадь
запас
срок
пов-
то-
ряе-
мос-
ти,
лет
ежегодный размер
%
лик-вида
выру-
баемый
запас с 1
гектар
об-
щий
вы-
ру-
бае-
мый
пло-
щадь
запас
Ку-
би-
чес-
ких
мет-
ров
%
вы-
бор-
ки
выру-
бае-
мый
лик-
вид-
ный
де-
ло-
вой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Данные приводятся по лесовладельцам с подбивкой итогов в целом по области.
Таблица 25
Сравнительная характеристика рубок ухода
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Вид
рубок
ухода
Преоб-
лада-
ющая
порода
Среднегодовой объем
запро-
екти-
ровано
прошлым
лесоус-
тройством
запроекти-
ровано
настоящим
лесоус-
тройством
фактически
выполнено
в среднем
за последние
2 года
сравнение
запроектированного
объема с фактически
выполненным в среднем за
последние 2 года
пло-
щадь
выру-
баемый
запас
пло-
щадь
выру-
баемый
запас
пло-
щадь
выру-
баемый
запас
по
площади
по запасу
+
в %
+
в %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 26
Проектируемый выход ликвидной и деловой древесины
при проведении рубок ухода, в процентах
Лесные
учрежде-
ния
Преобла-
дающая
порода
Виды рубок ухода
осветления
прочистки
прорежи-
вание
проходные
%
лик-
вида
%
деловой
от
ликвида
%
лик-
вида
%
деловой
от
ликвида
%
лик-
вида
%
деловой
от
ликвида
%
ли-
квида
%
деловой
от
ликвида
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

2) Іріктеп санитарлық мақсатта кесу, су қорғау қызметін жоғалта бастаған алқаағаштар мен құндылығы аз алқаағаштарды қайта құруға байланысты кесу, жас ағаштар (балауса) құрамындағы жеке ағаштарды кесу.
Санитарлық және басқа да кесу түрлері бойынша табылған және жобаланған көлемдердің мәліметтері беріледі. Оларға қысқаша талдау келтіріледі.
27 кесте
Жыл сайынғы іріктеп санитарлық кесу, жекелеген
ағаштарды кесу және қайта құрумен байланысты
кесулердің мөлшері
Ауданы, га; қор, мың м3
Орман мекемесі
Басым тұқымдылар
Орман орналастырумен табылған қор
Кесуге белгіленген
Жүргізу мерзімі, жас
Жылдық өлшем
ауданы, га
қор
ауданы
түбірлі қор
түбірлі
өтімді
ауданы
қор, мың м3
түбірлі
өтімді
кәделік ағаш
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестеде орман иеленушілері мен тұқымдылар бойынша мәліметтер төмендегідей ретпен беріледі:
Іріктеп санитарлық кесу;
Қайта жаңарту үшін кесу;
Жекелеген ағаштарды кесу.

2) Выборочные санитарные рубки, рубки, связанные с реконструкцией малоценных насаждений и насаждений, теряющих защитные, водоохранные функции, рубка единичных деревьев в молодняках.
Приводятся данные о выявленных и запроектированных объемах санитарных и других видов рубок, приводится их краткий анализ.
Таблица 27
Ежегодный размер выборочных санитарных рубок,
рубок, связанных с реконструкцией и рубкой единичных деревьев
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Лес-
ные
учреж-
дения
Пре-
обла
дающая
порода
Выявленный
лесоустрой-
ством фонд
Намечено к
рубке
Срок
прове-
дения,
лет
Ежегодный размер
пло-
щадь
корне-
вой
запас
пло-
щадь
запас
пло-
щадь
запас
кор-
не-
вой
лик-
вид-
ный
кор-
невой
лик-
видный
дело-
вой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
В таблице приводятся данные в разрезе лесовладельцев и                 преобладающих пород в следующей последовательности:
выборочные санитарные рубки;
реконструктивные рубки;
рубка единичных деревьев.

10. Кесудің барлық түрлері бойынша пайдаланудың жылдық мөлшері
Кесудің барлық түрі бойынша пайдаланудың жылдық мөлшері жөнінде мәліметтер келтіріліп, олардың салыстырмалы сипаттамасы және жобаланған көлемдердің қысқаша талдауы беріледі.
28 кесте
Алдағы тексеру кезеңі үшін
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған
кесудің барлық түрлері бойынша пайдаланудың
жылдық мөлшері
Ауданы, га; қор, мың м3
Кесу түрі
Басым тұқымдылар
Пайдаланудың жылдық мөлшері
Орманмен қамтылған жердің 1 га-дағы пайдалану өлшемі
жалпы ауданы
түбірлі қор
соның ішінде
өтімді
кәделік ағаш
1
2
3
4
5
6
7
29 кесте
Орман пайдаланудың жобаланған
көлемдерінің салыстырмалы сипаттамасы
Өтімді қор, мың м3
Кесу түрлері
Салыстырмалы көрсеткіштер
қазіргі орман орналыстырумен бекітілген пайдалану өлшемі
өткен орман орналастырумен бекітілген пайдалану өлшемі
соңғы 5 жыл ішіндегі нақты жылдық босатылуы
жалпы орташа өсімі
орманды жерлердің 1 га-дан сүрек ағашының жылдық босатылуы, м3
сүрекдің жалпы босатылуынан пайдалану түрлері бойынша босатылуының пайызы
нақты
жобаланған
нақты
жобаланған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бұдан бұрын көрсетілген барлық түрлері бойынша кесулердің мәліметтері 1-ші схемаға жазылады.
Мәліметтер бүтіндей облыс бойынша келтіріледі.

10. Годичный размер пользования по всем видам рубок
Приводятся данные о годичном размере пользования по всем видам рубок, дается их сравнительная характеристика и краткий анализ запроектированных объемов.
Таблица 28
Годичный размер пользования по всем видам рубок,
принятый 2 лесоустроительным совещанием на
предстоящий ревизионный период
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Виды
рубок
Преобладающие
породы
Годичный размер пользования
Размер
пользования
с 1 гектара
покрытых
лесом земель
общая
площадь
корне-
вой
запас
в том числе
ликвид-
ный
деловой
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 29
Сравнительная характеристика запроектированных объемов
лесопользования
Запас, тысяч кубических метров в ликвиде
Виды
рубок
Сравнительные показатели
размерпользо-
вания,установ-
ленный
настоящим
лесоустрой-
ством
размер
пользования,
установленный
предыдущим
лесоустройством
фактический
ежегодный
отпуск в
среднемза
последние 5
лет
общий
средний
прирост
ежегодный
отпуск
древесины
с 1
гектара
лесных
угодий,
кубических
метров
процент от
общего отпуска
древесины по
видам
пользования
фак-
ти-
чес-
кий
про-
екти-
руемый
фак-
тичес-
кий
про-
екти-
руемый
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Поочередно в графу 1 вписываются данные по всем видам рубок, приведенным в предыдущих разделах.
Данные приводятся в целом по области.

11. Орманды ұдайы өндіру шаралары. Алқаағаштарды қайта құру.
Орман тұқымбағы. Орман тұқым шаруашылығы
Орман екпелері қоры. Алдыңғы жылдарда істелінген және алдағы тексеру кезеңіне жобаланған орман өсіру бойынша шаралардың көлемі. Егілген орман екпелерінің көлемі туралы мәліметтер және оларды жағдайы мен басты тұқымдыларға бөлу. Орман екпелерінің өлуінің басты себептері. Қол жеткізген және жобадағы қайта құрудың көлемі, тұқымбақтары мен орман тұқым шаруашылығы туралы мәліметтер, орман тұқымбағы мен орман тұқым шаруашылығын жетілдіру бойынша ұсыныстар келтіріледі. Қол жеткізген және жобадағы көлемдерге талдау жасалады, көлемдер арасындағы ауытқулардың себебі анықталады.
30-Кесте
Орман иеленушілерімен құрылған және оларды өндіру
кезеңінде аман қалған орман екпелерінің
көлемі мен қазіргі жағдайы туралы мәліметтер
Тұқымдылар
Орманмен қамтылған жерлерге аударылған орман екпелері
Жетілмеген орман екпелері
Барлығы
жағдайы бойынша орналастыру
жағдай бойынша орналастыру
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
жиынтығы
өліп қалған (есептен шығарылмаған)
Барлығы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
жиынтығы
өлген (есептен шығарылмаған)
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Облыс бойынша жиынтық мәліметтер төмендегідей ретпен келтіріледі:
Өткен тексеру кезеңінде құрылған орман екпелері.
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері.
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы.
Үлкен жастағы орман екпелері:
Сонымен қатар, орман астарында құрылған орман екпелері.
Үлкен жастағы орман екпелерінің жиынтығы.
Облыс бойынша көрсеткіштер жоғарыда көрсетілгендей келтіріледі.
31-Кесте
Тексеру кезеңінде құрылған орман екпелерінің
қанағаттанарлықсыз жағдайы мен өлуінің басты себептері
Өлуі мен қанағаттанарлықсыз жағдайының себептері
Басым тұқымдылар
Қанағаттанарлықсыз жағдайы
Өлген (есептен шығарылмаған)
га
%
га
%
1
2
3
4
5
6
32-Кесте
Тексеру кезеңіне белгіленген орманды ұдайы өндіру
бойынша шаралар көлемі
Жерлер түрлері
Жалпы көлемі
Шаралар көлемі мен түрі, алымы – орман орналастырумен ұсынылған; бөлімі – кеңесумен қабылданған
орманды қайта ұдайы ұлғайту шаралары
іс шарасыз қалтырылған
топырақты зерттеуге қалдырылды
кіші ауданды және күрделі пішінді учаскелер
шаруашылық әсер етуге қолайсыз аумақтар
жиынтығы
орман екпелері
табиғи түлеуіне жағдай жасау
табиғи түлеу
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Орманмен қамтылмаған жерлер, барлығы (сирек ормандарсыз)
сонымен қатар өртеңдер, өлген алқаағаштар
ағашы кесілген жерлер
алаңқай жерлер
2.
Тексеру кезеңіндегі кеспеағаш
3.
Қайта құрылған учаскелер
4.
Толымдылығы төмен алқа- ағаштар
Орман мекемесі бойынша, барлығы
Мәліметтер облыс бойынша содан кейін орман иеленушілері бойынша келтіріледі.
33-Кесте
Тексеру кезеңінде орман екпелерін өндірудің 2-ші
орман орналастыру кеңесімен бекітілген орташа жылдық көлемі
Жер түрлері
Басым тұқымдылар
Орман екпелерін өндіру әдісі (ЕТК)
Тексеру кезеңіне жылдық көлемі (немесе бесжылдық)
1
2
3
4
Басында бірыңғай облыс бойынша басым тұқымдылар туралы, ал содан кейін әр орман иеленушісі бойынша (басым тұқымдылар мен ЕТК-ға бөлмей) көрсеткіштер (жиынтық) келтіріледі.
34-Кесте
Орман екпелерін (қайта құруды қосқанда),
бөлімдер мен плантацияларды құру үшін тікпе көшеттері
мен тұқымның қажеттілігі
Көрсеткіштер
Орман екпелерін құру (қайта құруды қосқанда)
Плантациялар мен орман тұқымбағының көшеттер бөлімдерін құру
Барлығы
басты тұқымдылар
Қ
Ш
Қң
және тағы басқалары
жиынтығы
басты тұқымдылар
Қ
Қң
және тағы басқалары
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орман екпелерінің ауданы, га
Тікпе көшеттердің қажетті саны, мың дана
Тұқымбақтар мен плантацияларға және бөлімшелерге қажетті аудандар, га
Тұқым қажеттілігі
Облыс бойынша жалпы келтіріледі.

11. Мероприятия по воспроизводству лесов. Реконструкция
насаждений.
Питомники. Лесосеменное хозяйство
Лесокультурный фонд. Объем мероприятий по воспроизводству лесов, выполненных в предыдущие годы и проектируемых на предстоящий ревизионный период. Сведения об объемах созданных лесных культур, их распределение по главным породам и состоянию. Основные причины гибели лесных культур. Сведения о достигнутых и проектируемых объемах реконструкции, питомниках, лесосеменному хозяйству, рекомендации по развитию лесопитомнического и лесосеменного хозяйства. Производится анализ достигнутых и проектируемых объемов, вскрываются причины резких расхождений в объемах.
Таблица 30
Сведения об объемах сохранившихся лесных культур,
созданных лесовладельцами за весь период их производства
и их состояние
Площадь, гектар
Поро-
да
Лесные культуры, переведенные
в покрытые лесом земли
Несомкнувшиеся лесные культуры
Все-
го
распределение по состоянию
распределение по состоянию
хо-
ро-
шие
удов-
лет-
вори-
тель-
ные
не-
удов-
летво-
ритель-
ные
ито-
го
погиб-
шие
(нес-
писа-
нные)
все-
го
хо-ро-
шие
удов-
лет-
вори-
тель-
ные
не-
удов-
лет-
вори-
тель-
ные
ито-
го
по-
гиб-
шие
(не-спи-
сан-
ные)
все-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Сведения приводятся суммарно в целом по области в следующей последовательности:
лесные культуры, созданные за прошедший ревизионный период.
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса.
Итого лесных культур ревизионного периода;
лесные культуры старших возрастов.
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса.
Итого лесных культур старших возрастов;
аналогично приводятся данные в целом по области.
Таблица 31
Основные причины гибели и неудовлетворительного состояния
лесных культур, созданных за ревизионный период
Площадь, гектар
Причины гибели и
неудовлетворитель
ного
состояния
Преобладающая
порода
Неудовлетворительного
состояния
Погибшие (не списанные)
гектар
%
гектар
%
1
2
3
4
5
6
Таблица 32
Объемы мероприятий по воспроизводству леса на ревизионный
период
Площадь, гектар
Виды
угодий
Общая
пло-
щадь
Виды и объемы мероприятий числитель – рекомендовано
лесоустройством; знаменатель – принято совещанием
мероприятия по
воспроизводству леса
оставлено без хозвоздействия
под-
почвен-ное
обсле-
дование
участки
малой
площади
и
сложной
конфигу-
рации
недос-
тупные
для
хозяй-
ствен-
ного
воздей-
ствия
ито-
го
лес-
ные
куль-
туры
содействие
естествен
ному
возобнов-
лению
естес-
твен-
ное
зара-
щива-
ние
ито-
го
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Не
покрытые
лесом,
всего
(без
редин)
в т.ч.
гари,
погибшие
насажде-
ния
вырубки
прогалины
2
Лесосеки
ревизи-
онного
периода
3
Реконст-
руируемые
участки
4
Низко-
полнотные
насажде-
ния
Всего по
лесному
учрежде-
нию:
Данные приводятся в целом по области и далее, после итога по области, в разрезе лесовладельцев.
Таблица 33
Среднегодовые объемы производства лесных культур на
ревизионный период, утвержденные 2 лесоустроительным совещанием
Площадь, гектар
Виды угодий
Преобладающая
порода
Способ создания
лесных культур
(РТК)
Ежегодный размер на
ревизионный период
(или по пятилетиям)
1
2
3
4
В начале приводятся данные в целом по области в разрезе
преобладающих пород и далее по каждому лесовладельцу суммарно
(без разделения по преобладающим породам и РТК).
Таблица 34
Ежегодная потребность в посадочном материале и семенах
для создания лесных культур (включая реконструкцию),
закладки школ и плантаций
Показатели
Создание лесных культур
(включая реконструкцию)
Кроме того,
создание
плантаций, школ
Всего
целевые породы
целевые породы
С
Е
Б
в том
числе
итого
С
Б
в том
числе
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Площадь лесных
культур, гектар
Потребность в
посадочном
материале,
тысяч штук.
Необходимая
площадь
питомника,
школ и
плантаций,
гектар
Потребность в
семенах,
килограмм
Составляется в целом по области.

2) өскінді сақтаумен
- " -
3) табиғи қайта түлеуіне жағдай жасау
- " -
4) табиғи қайта түлеуімен
- " -
4.
Қалпына келтіруді қажет ететін және қалпына келтіруге белгіленген көлемдердің айырмашылығы, барлығы
- " -
соның ішінде себебі бойынша:
1)
47 кесте
Облыс бойынша тексеру кезеңіндегі күтілетін жер
категориялары мен басым тұқымдылары аудандарының
өзгерістері
Ауданы, га
Жер түрлері және басым тұқымдылар
Ауданы
Өзгерістер
Орман орналастыру жылындағы
тексеру кезеңінің соңында
+
-
%%
1
2
3
4
5
6
1.
Орманды жерлер, барлығы:
1) орманмен қамтылған жерлер, барлығы
соның ішінде: қарағай
балқарағай
қайың
көктерек
және тағы да басқа орман құрушы тұқымдылар бойынша
Басқа да сүрек тұқымдылары мен бұталары әрқайсысы бір жолақпен көрсетіледі

2) сохранением
подроста
-"-
3) содействием
естественному
возобновлению
-"-
4)
естественным
заращиванием
-"-
4.
Расхождения
между
объемами,
подлежащими
восстанов-
лению и
намеченными к
восстано-
влению, всего
-"-
в том числе по
причинам:
1)
Таблица 47
Ожидаемые изменения площадей видов угодий
и преобладающих пород за ревизионный период в целом по области
Площадь, гектар
Виды угодий и
преобладающие
породы
Площадь
Изменения
на год
лесоустройства
на конец ревизионного
периода
+
в %
1
2
3
4
5
6
1
Лесные
угодья, всего
1) покрытые
лесом угодья,
итого
в том числе:
сосна
лиственница
береза
осина
и так далее
по всем
основным
лесо-
образующим
породам
Прочие
древесные
породы и
кустарники
показываются
каждая одной
строкой

2) желегі қосылмаған орман екпелері
3) орман тұқымбақтары
4) орманмен қамтылмаған жерлер, барлығы
соның ішінде: сирек орман
өртең және өлген алқаағаштар
ағашы кесілген жерлер
алаңқай жерлер
2.
Ормансыз жерлер, барлығы
соңын ішінде: егіндік
және тағы да басқа ормансыз жерлердің түрлері
3.
Орман мекемесі бойынша барлығы
48 кесте
Облыс бойынша тексеру кезеңінің соңында күтілетін
негізгі таксациалық көрсеткіштердің өзгерісі
N
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Орман орналастыру жылындағы
Тексеру кезеңінің соңында
Өзгерістер
+
-
%%
1
2
3
4
5
6
7
1.
Орман иелерінің жалпы ауданы, барлығы
мың, га
соның ішінде:
1) орманмен қамтылған
мың, га

2) несомк-
нувшиеся
лесные
культуры
3) лесные
питомники
4) не
покрытые
лесом угодья,
итого
в том числе:
редины
гари и
погибшие
насаждения
вырубки
прогалины
2
Нелесные
угодья, всего
в том числе:
пашни
и так далее
все виды
нелесных
угодий
3
Всего по
лесному
учреждению
Таблица 48
Ожидаемое изменение основных таксационных показателей
на конец ревизионного периода в целом по области
Показатели
Единицы измерения
На год
лесоустройства
На конец
ревизионного
периода
Изменения
+
в %
1
2
3
4
5
6
7
1
Общая площадь
лесо-
владельцев,
всего
тысяч гектар
в том числе1)
покрытые
лесом
угодья
-"-

2) орманмен қамтылмаған жерлер
мың, га
2.
Алқаағаштардың жалпы қоры
мың, м3
3.
1-га-дағы орманмен қамтылған жарамды жерлердің орташа қоры, барлығы
м3
соның ішінде:
қарағай
- " -
қайың
- " -
және тағы басқа
- " -
басқа да сүрек тұқымдылары және бұталар әрқайсысы бір жолақпен көрсетіледі
- " -
4.
Жалпы ауданның 1 га-ғы орташа қоры
- " -
5.
Орманмен қамтылған жерлердің 1 га-ғы орташа өсімі
- " -
6.
Шабындық жерлердің 1 га-ғы өнімділігі
ц
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
21 қосымшасы
Орман орналастыру жобасының томдарын мазмұны
және түптеу тәртібі.
1 том
Түсіндірме жазба – бірнеше кітаптарға түптеу жіберілмейді.
1. Қол қойылған титул беті.
2. Мазмұны
3. Мағынасы бойынша "Бағдарламаға" сәйкес түсіндірме жазба.
4. Қосымшалар:
1) бірінші техникалық кеңестің хаттамасы;
2) бірінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасы;
3) екінші техникалық кеңестің хаттамасы;
4) екінші орман орналастыру кеңесінің хаттамасы;
5) орман шаруашылығы саласында өкілетті органдардың көрсетілген хаттамалар бойынша шығарған қорытындылары (бар болған жағдайда);
6) орман орналастыру мәліметтеріне енгізілген ағымды өзгерістерінің дұрыстығын тексеру актісі;
7) далалық орман орналастыру жұмыстарын тапсырыс берушіге өткізу актісі;
8) орман мекемесіне қатысты басқа да деректі құжаттар (үкімдер, бұйрықтар, қағидалар, шешімдер, биліктер және басқа да нұсқау құжаттары);
9) далалық және камералдық жұмыстарын орындаушылар тізімі;
10) қолданылған әдебиеттер тізімі;
11 орман орналастыру жобасының томдар мазмұны мен құрамы;
12) орман мекемесі бойынша орман қорын есепке алу.
№ 1-пішін - а) аудандық аймақтық жер ресурстарын басқару
органдарымен куәландырылған;
б) мемлекеттік орман қоры категорияларының шегінде
толық көлемінде
№ 1 пішінге N 1 қосымша
№ 2 пішінге N 1 қосымша.
Орманшылықтарға арналған даналарда көрсетілген формалар тіркелмейді.
Ескертулер:
1. Орман орналастыру жобасының 1-томының қосымшасына кірген құжаттардың бәрі куәландырылады:
Қолы, фамилиясы түсінікті жазылуы керек.
2. Түсіндірме жазбаның соңғы бетінде: Тексерген: қолы, дұрыс фамилиясы, күні қойылады.
2 том
1 кітап. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің сипаттамасы
Түптеледі:
1. Орман орналастыру партия бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орманшылықтар бойынша орман қорын есепке алу:
1) № 1 пішін;
2) № 1 пішінге № 1 қосымша
5. Орманшылықтар шегіндегі орамдар бойынша және жалпы мекеме бойынша қорытынды ведомостар:
1) жер түрлері бойынша аудандарды бөлу;
2) сүрекдің жалпы қорын бөлу.

2) не
покрытые
лесом угодья
-"-
2
Общий запас
насаждений
тысяч гектар
3
Средний запас
на 1 гектар
покрытых
лесом угодий,
всего
кубических метров
в том числе:
сосна
-"-
береза
-"-
и так далее
-"-
прочие
древесные
породы и
кустарники
показываются
каждая одной
строкой
-"-
4
Средний запас
на 1 гектар
общей
площади
-"-
5
Средний
прирост на 1
гектар
покрытых
лесом угодий
-"-
6
Урожайность 1
гектар
сенокосных
угодий
ц
Приложение 21
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Содержание
и порядок брошюровки томов лесоустроительного проекта
Том 1
Пояснительная записка - брошюровка в несколько книг не допускается.
Брошюруется:
1. Титульный лист с подписями (смотреть образец)
2. Оглавление
3. Пояснительная записка по содержанию в соответствии с "Программой"
4. Приложения:
1) протокол 1 технического совещания;
2) протокол 1 лесоустроительного совещания;
3) протокол 2 технического совещания;
4) протокол 2 лесоустроительного совещания;
5) заключения уполномоченного органа в области лесного хозяйства по указанным протоколам (при их наличии);
6) акт проверки качества внесения текущих изменений в лесоустроительные документы;
7) акт сдачи полевых лесоустроительных работ заказчику;
8) другие документы, касающиеся конкретно данного лесного учреждения (постановления, приказы, положения, решения, распоряжения и другие директивные документы);
9) список исполнителей, выполнявших полевые и камеральные работы;
10) список использованной литературы;
11) состав и содержание томов лесоустроительного проекта;
12) учет лесного фонда в целом по лесному учреждению:
форма № 1 - а) заверенная районными территориальными органами по управлению земельными ресурсами;
б) в полном объеме в разрезе категорий государственного лесного фонда;
приложение 1 к форме № 1;
приложение 2 к форме № 1.
Указанные формы в экземплярах, предназначенных для лесничеств, не прикладываются.
Примечания: 1. Все помещенные в приложении 1 тома лесоустроительного проекта документы должны быть заверены: Верно: подпись, разборчивая фамилия.
2. На последней странице пояснительной записки ставится: Считку произвел: подпись, разборчивая фамилия, дата.
Том 2
Книга 1. Характеристика участков государственного лесного фонда
Брошюруется:
1. Титульный лист с подписью начальника лесоустроительной партии
2. Оглавление
3. Условные обозначения
4. Учет лесного фонда по лесничествам:
1) форма № 1;
2) приложение 1 к форме № 1
5. Ведомости поквартальных итогов в пределах лесничеств с итогами в целом по лесному учреждению:
1) распределение площадей по видам угодий;
2) распределение общих запасов древесины

6. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас және бонитет кластарына байланысты орманшылықтар мен орман мекемелері бойынша бөлу.
7. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас кластары мен тіктік топтары бойынша орман мекемелері шегінде бөлу.
8. Орман мекемесіндегі басым көпшілік тұқымдылардың
алқаағаштардың тип топтары мен жас топтарының шегінде толымдылығы бойынша бөлініуі.
9. Орман мекемесіндегі орманмен қамтылмаған жерлер мен жинақталмаған орман екпелерінің басым көпшілік тұқымдылары мен жер категориялары шегінде орманның тип топтары, тіктік топтары және бонитет класы бойынша бөлінуі.
10. Орманшылықтар және орман мекемесі бойынша МОҚ учаскелері мен орташа таксациялық көрсеткіштерінің жалпы сипаттамасы.
2 кітап. Алдағы тексеру кезеңіне арналған орман
шаруашылық іс-шаралары
Түптеледі:
1. Жұмыс басшысының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орманшылықтар бойынша орман шаруашылық іс-шаралар және жалпы орман мекемесіндегі орманшылардың жинақ құжаттары:
1) тексеру кезеңіндегі отырызылған орман екпелерінің ведомосы;
2) үлкен жастағы орман екпелерінің ведомосы;
3) орман екпелерінің жиынтық ведомосы;
4) орман екпелері жағдайларының ведомосы;
5) орман екпелерінің өлуінің және қанағаттанарлықсыз жағдайларының ведомосы;
6) басты мақсатта пайдалану үшін кесуге белгіленген учаскелердің ведомосы (көлемі үлкен болған жағдайда бөлек кітапқа мұқабалануы мүмкін);
7) аралық пайдалану мақсатындағы кесулердің ведомосы (күтіп-баптау мақсатындағы кесулер, іріктеп санитарлық кесу, қайта жаңартуға байланысты кесу, балауса ағаштардағы жекеленген ірі ағаштарды кесу) және басқа да кесулер (жаппай санитарлы кесу, тазарту және соқпақтар салу және басқа да, іске жарамды қалдықтарды жинау);
8) ормандағы орманмен қамтылмаған жерлерде орман екпелерін және басқа да ұдайы өсіруге бағытталған іс-шараларды жоспарлау ведомосы;
9) топырақты дайындау тәсілдері және орманмен қамтылмаған жерлерде орман екпелерін өндіру;
10) орманмен қамтылмаған жерлерде ұдайы өсіруге бағытталған іс-шаралардың жиыны;
11) алқаағаштарды қайта құру мақсатында жобаланатын орман екпелері ведомосы;
12) орманмен қамтылмаған жерлердің қалпына келтіруге белгіленбеген іс-шараларының ведомосы;
13) орманшылықтарды мастерлік учаскелер мен орман айналымдарына бөлу жобасы.
3 том
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің
таксациялық сипаты
Түптеледі:
1. Орман орналастыру партиясы бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Таксациялық сипаттау (орманшылық шегінде орамдарды бір немесе бірнеше кітаптарға нөмірлерінің өсу реті бойынша түптеледі).
4 том
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің сипаттамасы және
орманшылық бойынша жоспарланған орман шаруашылық
іс-шаралары
Әр орманшылық үшін бөлек кітапқа түптелінеді:

6. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и классам бонитета по лесничествам и лесному учреждению
7. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и группам крутизны по лесному учреждению
8. Распределение насаждений преобладающих пород по полнотам в пределах групп типов леса и групп возраста по лесному учреждению
9. Распределение не покрытых лесом угодий и несомкнувшихся лесных культур в пределах преобладающих пород и категорий угодий по группам типов леса, группам крутизны и классам бонитета по лесному учреждению
10. Общая характеристика участков ГЛФ и средние таксационные показатели по лесничествам и лесному учреждению
Книга 2. Лесохозяйственные мероприятия на
предстоящий ревизионный период
Брошюруется:
1. Титульный лист с подписью руководителя работ
2. Оглавление
3. Условные обозначения
4. Лесохозяйственные мероприятия по лесничествам и сводные по лесничествам и в целом по лесному учреждению:
1) ведомость лесных культур, созданных в ревизионном периоде;
2) ведомость лесных культур старших возрастов;
3) сводная ведомость лесных культур;
4) ведомость состояния лесных культур;
5) ведомость причин гибели и неудовлетворительного состояния лесных культур;
6) ведомость участков, назначаемых в рубки главного пользования (при большом объеме возможен переплет в отдельную книгу);
7) ведомость рубок промежуточного пользования (рубок ухода, выборочных санрубок и рубок, связанных с реконструкцией, рубок единичных деревьев в молодняках) и прочих рубок (сплошные санрубки, расчистка и прокладка просек, уборка ликвидной захламленности);
8) ведомость проектируемых лесных культур и других мероприятий по воспроизводству лесов на лесных не покрытых лесом угодьях;
9) способы подготовки почвы и производства лесных культур на не покрытых лесом угодьях;
10) свод мероприятий по воспроизводству лесов на не покрытых лесом угодьях;
11) ведомость проектируемых лесных культур в целях реконструкции насаждений;
12) ведомость не покрытых лесом угодий без назначенных лесовосстановительных мероприятий;
13) проект деления лесничеств на мастерские участки и лесные обходы.
Том 3
Таксационные описания участков
государственного лесного фонда
Брошюруются:
1. Титульный лист с подписью начальника лесоустроительной партии
2. Оглавление
3. Условные обозначения
4. Таксационные описания (брошюруются по порядку нарастания номеров кварталов в пределах лесничеств в одну или несколько книг)
Том 4
Характеристика участков государственного лесного фонда
и проектируемые лесохозяйственные мероприятия по лесничеству
Брошюруется для каждого лесничества в отдельную книгу:

1. Орман орналастыру партия бастығының қолы қойылған титул беті
2. Мазмұны
3. Шартты белгілер
4. Орманшылықтар бойынша орман қорын есепке алу:
1) N 1-пішін;
2) N 2-пішінге N 1 қосымша.
5. Орамдар бойынша қорытынды ведомосы:
1) аудандарды жер түрлері бойынша бөлу;
2) сүрекдің жалпы қорын бөлу.
6. Орманмен қамтылған жерлер мен қорларды жас класы және бонитет кластары бойынша бөлу.
7. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінің жалпы сипаттамасы және орташа таксациялық көрсеткіштері.
8. Орманшылық бойынша тексеру кезеңіне арналған ормашаруашылық іс-шаралары:
1) тексеру кезеңінде отырғызылған екпе ормандарының ведомосы;
2) үлкен жастағы екпе ормандардың ведомосы;
3) екпе ормандардың жиынтық ведомосы;
4) екпе ормандардың жағдайларының ведомосы;
5) екпе ормандардың өлуінің және қанағаттанарлықсыз жағдайларының ведомосы;
6) басты мақсатта пайдалану үшін кесу белгіленген учаскелердің ведомосы (көлемі үлкен болған жағдайда бөлек кітапқа мұқабалануы мүмкін);
7) аралық пайдалану мақсатындағы кесулердің ведомосы (күтіп–баптау мақсатындағы кесулер, іріктеп санитарлық кесу, қайта жаңартуға байланысты кесу, балаусалардың ішіндегі жекеленген ірі ағаштарды кесу) және басқа да кесулер (жаппай санитарлық кесу, тазарту және соқпақтар салу және басқа да, іске жарамды қалдықтарды жинау);
8) ормандағы орманмен қамтылмаған жерлерде екпе ормандарын және басқа да ұдайы өсіруге бағытталған іс-шараларды жоспарлау ведомосы;
9) топырақты дайындау тәсілдері және орманмен қамтылмаған жерлерде екпе ормандарын өндіру;
10) орманмен қамтылмаған жерлерде орманды ұдайы өсіруге бағытталған іс-шаралардың жиыны;
11) қалпына келтіру шаралары белгіленбеген орманмен қамтылмаған орман жерлерінің ведомосы;
12) орманшылықтарды мастерлік учаскелер мен орман айналымдарына бөлу жобасы.
Кітапханаға және кәсіпорын архивіне өткізуге
жататын құжаттар тізімі
Кітапханаға жататын
1. 1 том – орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасы (қосымшылармен қоса) басылған және бір кітап болып түптелген түрде (жаңа орман орналастыруға дейін сақталып, Мемархивке тапсырылады).
2. Орман мекемесінің карта–схемасы – басым көпшілік
тұқымдылар бойынша
боялған;
- өртке қарсы орналастыру
3. 2 том – 1 және 2 кітаптар – толық көлемде.
4. Тұқымдылар бойынша боялған, орманшылықтардың алқаағаш пландары
Архивке өткізуге жататын (сақтау мерзімі – келесі орман
орналастыруға дейін)
3. МОҚ учаскелерінің таксациялық сипаттамасы – 3 том.
2. Бір папкаға жинақталған алдын-ала дайындық жұмыстарының құжаттары (орам торының жобасы, жер мәселелері бойынша әртүрлі құжаттар, көшірмелер, шешімдер, үкімдер, бұйрықтар және тағы басқа), бір папкаға.

1. Титульный лист с подписью начальника лесоустроительной партии
2. Оглавление
3. Условные обозначения
4. Учет лесного фонда:
1) форма № 1;
2) приложение 1 к форме № 1.
5. Ведомости поквартальных итогов:
1) распределение площадей по видам угодий;
2) распределение общих запасов древесины;
6. Распределение покрытых лесом угодий и запасов по классам возраста и классам бонитета
7. Общая характеристика участков государственного лесного фонда и средние таксационные показатели
8. Лесохозяйственные мероприятия по лесничеству на ревизионный период:
1) ведомость лесных культур, созданных в ревизионном периоде;
2) ведомость лесных культур старших возрастов;
3) сводная ведомость лесных культур;
4) ведомость состояния лесных культур;
5) ведомость причин гибели и неудовлетворительного состояния лесных культур;
6) ведомость участков, назначаемых в рубки главного пользования (при большом объеме возможен переплет в отдельную книгу);
7) ведомость рубок промежуточного пользования (рубок ухода, выборочных санрубок и рубок, связанных с реконструкцией, рубок единичных деревьев в молодняках) и прочих рубок (сплошные санрубки, расчистка и прокладка просек, уборка ликвидной захламленности);
8) ведомость проектируемых лесных культур и других мероприятий по воспроизводству лесов на лесных не покрытых лесом угодьях;
9) способы подготовки почвы и производства лесных культур на не покрытых лесом угодьях;
10) свод мероприятий по воспроизводству лесов на не покрытых лесом угодьях;
11) ведомость лесных не покрытых лесом угодий без назначенных лесовосстановительных мероприятий;
12) проект деления лесничеств на мастерские участки и лесные обходы. Перечень документов, подлежащих сдаче в библиотеку и архив предприятия
Подлежат сдаче в библиотеку
1. Том 1 - пояснительная записка к лесоустроительному проекту с приложениями в отпечатанном и переплетенном в одну книгу виде (хранится до нового лесоустройства с последующей передачей в Госархив)
2. Карта-схема лесного учреждения - окрашенная по преобладающим породам;
- противопожарного обустройства
3. Том 2 книги 1 и 2 - в полном объеме (смотрите выше)
4. Планы лесонасаждений лесничеств, окрашенные по породам
Подлежат сдаче в архив (срок хранения до нового лесоустройства)
1. Таксационные описания участков ГЛФ - том 3
2. Документы подготовительных работ (проект квартальной сети, различные документы по земельным вопросам, выкопировки, решения, постановления, приказы и другие), помещенные в одну папку

3. Қолдан жасалған немесе компьютермен құралған, боялмаған алқаағаштардың түпнұсқа планы.
4. Пленкаларда сызылған планшет түпнұсқалары.
5. Орман мекемесіндегі карта-схема түпнұсқалары (боялмаған).
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру жұ-
мыстарын жүргізу ережелерінің
22 қосымшасы
нысан
Орман орналастырудың орналастыру жобасына берілген
ұсыныстары бойынша екінші орман орналастыру кенесінің хаттамасы
облыс _______________________________________________________ бойынша
Орман иесінің толық аталуы
______________________қ. "_____" ______________ж.
Қатысқандар:
№ Аты жөні қызметі
"Қазақ орман орналастыру кәсіпорыны" РМҚК ( ______ жылғы далалық орман орналастыру жұмыстарының нәтижесі бойынша), орман орналстыру жобасы үшін орман шарушылық шаралары ____________ орман мекемесі орман орналастыру жобасына белгілеген орман шаруашылық шаралар.
Қаулы қабылданды:
_________ ж. тексеру кезеңіне мына негізгі орман шаруашылылық шаралары бекітілсін.

3. Неокрашенные оригиналы планшетов лесонасаждений, составленные вручную или на компьютере
4. Оригиналы планшетов, вычерченные на пленке
5. Оригиналы карт-схем лесных учреждений (неокрашенные)
Приложение 22
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Протокол
второго лесоустроительного совещания по рассмотрению рекомендаций
лесоустройства к лесоустроительному проекту
по ______________________________ _________________________ области
полное название лесовладельца
г. __________________ "____" _________________ г.
Присутствовали:
Ф.И.О.
Должность
Рассмотрев разработанные ____________________________________
название лесоустроительной организации
(по результатам полевых лесоустроительных работ ________ года)
лесохозяйственные мероприятия к лесоустроительному проекту по
____________________________________ лесному учреждению,
П О С Т А Н О В И Л И :
Утвердить следующие основные лесохозяйственные мероприятия на  ревизионный период  ______________________ гг.:

1. Барлық МОҚ категориялары мен әр орман мекемесі бойынша тұқымбақ жөніндегі мәліметтер тек жиынтықтарға енгізіледі.
2. № 1-ші орман қорын есепке алу пішіннің 1 қосымшасына сәйкес бұта мен сүрек тұқымдылары кестеге бірінен соң бірі жазылады. Басқа ағаш тұқымдылары мен бұталар осылай жеке көрсетіледі.
4. Басты мақсатта пайдаланудағы кесудің жыл сайынғы мөлшері
1) Басты мақсатқа пайдаланудағы мөлшердің есебінен
шығарылған және есепке енгізілген алқаағаштың қоры
мен ауданы
4 кесте
Басым тұқымдылар
Орман мен қамтылған жерлер, барлығы, га
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтарына бөлу
Жалпы орташа өсім, мың, м3
Басты мақсатта пайдаланудағы өлшемнің есебінен шығарылуына негіз
балауса ағаштар, га
орта жастағылар, га
толысқан ағаштар
пісіп жетілген және көнерген
барлығы
сонымен қатар есепке алынған
барлығы
Сонымен қатар толысқан
га
мың м3
га
мың м3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мәліметтер төмендегідей ретпен келтіріледі:
орман қорын есепке алудың жиынтық мәліметтері;
басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарлыған алқаағаштардың аудандары мен қорлары (мәліметтер МОҚ категориялары бойынша, ал олардың шегінде – шығару түрлері бойынша келтіріледі);
есепке алынған алқаағаштардың аудандары мен қорлары (мәліметтер МОҚ категориялары бойынша келтіріледі).
2) Алдағы тексеру кезеңінде орманды басты мақсатта
пайдаланудың, жыл сайынғы мөлшерінің есебі
5 кесте
Басым тұқымдылар
Жалпы орманмен қамтылған жерлердің ауданы, га
Орманмен қатылған жердің жас топтарға бөлінуі
1га м3 пайдалану қордың орташа қоры
Кесілу жасы, жас
балауса ағаштар, га
орта жастағылар, га барлығы
толысқан ағаштар, га
піскен және көнерген
сонымен қатар есепке енгізілген
бар лығы, га
соның ішінде көнерген, га
түбірлік массаның орташа өсімі, м3
жас класы
Қоры, мың м3
Х
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Жыл сайын есептелінген кеспеағаш алымы – ауданы, га бөлімі - қоры, мың м3
Орман орналастырумен ұсынылған кеспе ағаш
бір қалыпты пайдалану
бірінші жастағы
екінші жастағы
интегралды
жағдайы бойынша
нақтылы жинау бойынша
ауданы, га
өтімді қоры, мың м3
жалпы қор, мың м3
кәделік, мың м3
10
11
12
13
14
15
16
17
Мәліметтер МОҚ категорияларының шегінде кесу әдісі мен басым тұқымдылар бойынша келтіріледі.
Қоры бойынша мәліметтер екі ондық белгімен, ауданы бойынша бүтін гектар арқылы үтірсіз келтіріледі.
2-8 бағандарында есепке қосылған тұқымдылар туралы мәліметтері келтіріледі.
6 кесте
3) Басты мақсатқа пайдаланудағы іріктеп ерікті кесудің
жыл сайынғы есеп мөлшері
Басым тұқымдылар
Есеп көрсеткіштері
Пайдалану қорының аудандары мен қорларын толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
сонымен қатар толымдылығы бойынша
га
мың м3

1. Сведения о питомниках заносятся только в итоги - всего по категориям ГЛФ и всего по каждому лесному учреждению.
2. В данную таблицу вписываются все древесные и кустарниковые породы в последовательности согласно приложению 1 к форме
№ 1 учета лесного фонда. Прочие древесные породы и кустарники также показываются каждая отдельно.
4. Ежегодный размер рубок главного пользования
1) Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера
главного пользования и включенных в расчет
Таблица 4
Преобладающая
порода
Покрытые
лесом
угодья,
всего,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам возраста
молодняки,
гектар
средневозрастные,
гектар
приспевающие,
гектар
всего
в том числе,
включенные
в расчет
1
2
3
4
5
6
продолжение
Общий средний
прирост, тысяч
кубических метров
Основание к исключению
из расчета размера
главного пользования
спелые и перестойные
всего
в том числе
перестойные
гектар
тысяч
кубических
метров
гектар
тысяч
кубических
метров
7
8
9
10
11
12
Данные приводятся в следующей последовательности:
итоговые данные учета лесного фонда;
площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования (данные приводятся по категориям ГЛФ, а в их пределах – по видам исключений);
площади и запасы насаждений, включенных в расчет (данные приводятся по категориям ГЛФ).
2) Расчет ежегодного размера главного пользования лесом
на предстоящий ревизионный период
Таблица 5
Преоб-
ладающая
порода
Общая
покрытая
лесом
площадь,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам
возраста
Средний
запас эксп.
фонда на
1 гектар
кубических
метров
средний
прирост
корн.
массы,
кубических
метров
молодняки,
гектар
средне-
возрастные,
гектара
всего
в том числе
включенные в
расчет
приспе-
вающие,
гектар
спелые и
перестойные
всего,
гектар
запас,
тысяч
кубичес-
ких
метров
в т.ч.
пере-
стойные,
гектар
Х
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение
Возраст
рубки,
лет
класс
возраста
Ежегодные исчисленные расчетные лесосеки
числитель – площадь, гектар;
знаменатель – запас, тысяч кубических метров
Лесосека,
рекомендованная
лесоустройством
равно-
мерного
пользо-
вания
первая
воз-
растная
вторая
воз-
растная
интег-
ральная
по сос-
тоянию
по факти-
ческому
набору
площадь,
гектар
общий
запас,
тысяч
кубических
метров
запас
ликвида,
тысяч
кубических
метров
деловая,
тысяч
кубических
метров
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Данные приводятся в пределах категорий ГЛФ по способам рубок и преобладающим породам.
Данные по запасу приводятся с двумя десятичными знаками, по площади – в целых гектарах, без запятой.
В графах 2 - 8 приводятся данные по породам, включенным в расчет.
3) Расчет ежегодного размера главного пользования
по добровольно-выборочным рубкам
Таблица 6
Преоб-
ладающая
порода
Расчетные
показа-
тели
Распределение площадей и запасов
эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в т.ч. по полнотам
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубичес-
ких
метров

1,0-0,9
0,8
0,7
0,6
0,5-0,3
га
мың м3
га
мың м3
га
мың м3
га
мың м3
га
мың м3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
МОҚ категориясы _________________________________________________
Қарағай
Есепке алынған толысқан алқаағаштардың бар болуы
Есепке алынған толысқан алқаағаш тардың бар болуы
алқаағаштардың толымдылығына байланысты қордың алқаағаштардың толымдылығына байланысты таңдалуының (кесу әдісі бойынша) орташа пайызы
1 мәрте кесуге белгіленген қор
кесудің қайталану кезеңі, жыл
жыл сайынғы есептік кеспе - ағаш
Осылай МОҚ категориялары шегіндегі есепке алынған барлық тұқымдылар бойынша.
7 кесте

1,0 – 0,9
0,8
0,7
0,6
0,5 – 0,3
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубических
метров
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубических
метров
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубических
метров
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубических
метров
г
е
к
т
а
р
тысяч
кубических
метров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Категория ГЛФ ___________________________________
Сосна
Наличие
спелых
насаж-
дений,
вклю-
ченных
в расчет
Средний
% выборки
запаса
(по
прави-
лам
рубок)
в зависи-
мости
от пол-
ноты
насаж-
дения
Запас,
подле-
жащий
вырубке
за 1
прием
Период
повто-
ряемос-
ти
рубок -
лет
Ежегод-
ная
расчет-
ная
лесо-
сека
и так далее по всем включенным в расчет породам в пределах категорий ГЛФ.

4) Тексеру кезеңіне қабылданған басты мақсатта
пайдаланудағы кесудің жыл сайынғы мөлшері және оның
салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, га, қор, мың м3
Басым тұқымдылар
Басты мақсатта пайдаланудағы кесудің жылдық өлшемі
пайдалану қорын пайдалану жылдары
алдынғы орман орналастырумен қабылданған, кеспе ағаш,
өтімді қор
--ж-. қолданыстағы есеп кеспеағашының өтімді қоры
--ж. орманды нақты жіберу, өтімді қор
орташа өсімнің жалпы жылдық өлшемі
Орман орналастырумен ұсынылған
2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
аудан
Қ о р
аудан
Қ о р
жалпы
өтімді
кәделік ағаш
жалпы
өтімді
кәделік ағашы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Басым тұқымдылар мен кесу әдісі бойынша МОҚ категориясы шегінде құрастырылады, тек сүрек тұқымдылары мен сексеуілдің (әр кесу әдісі бойынша) жиынтықтары қосылады. Орман мекемесі бойынша жиынтық мәліметтер осы тәртіппен келтіріледі.
Біртіндеп және жаппай кесу әдістері бойынша мәліметтер тек 10 бағанында көрсетіледі.
Басты пайдалану мөлшеріне енгізілген алқаағаш туралы мәліметтер 14 бағанында келтіріледі.
5) Пайдалану қорының тауарлық құрылымы
8 кесте
Қоры, мың м3
Басым тұқымдылар
Пайдалану қорының тауарлық құрылымы алымы – қор; бөлімі - пайызда
Кәделік сүрекдің өтімдіден шығу %%
тамыр қоры
іс сүрегі
технологиялық отын
жағуға арналған отын
өтімдінің жиынтығы
қалдықтар
нақты соңғы 5 жыл аралығында
орман орналастырумен жобаланады
ауытқу
ірісі
орташа
ұсағы
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жалпы орман мекемесі бойынша және есепке енгізілген әр тұқым бойынша шығарылған жиынтық мәліметтер арқылы құрастырылады.
Қор екі ондық белгілермен көрсетіледі.
Берілген бөлімнің соңында барлық кестелерге талдау жасалады (4- тен 7-ге дейін) және алынған кеспеағаштың есебі мен өтімді және кәделік ағаштың шығу пайызының негізделуі келтіріледі.
9 кесте
5. Орман мекемесі және орманшылықтар бойынша
басқа кесулердің жыл сайынғы жобаланатын мөлшері
Ауданы, га; қоры, мың м3
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Басқа кесудің жыл сайынғы мөлшері
Барлығы
жаппай және санитарлық кесу
орамдық соқпақтарды кесу
өртке қарсы үзілімдерді кесу
қылқан жапырақта балауса
трассаны құрылыс үшін шабу
өтімді қоқысты жинау
және ары қарай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Тұқымдылар бойынша анықталған көлем
қарағай
аудан, тамыр қоры және ары қарай, барлық тұқымдылар бойынша
Жиынтық: аудан, тамыр қоры
2.
Жыл сайынғы мөлшері (алымы орман орналастырумен белгіленген, бөлімі – екінші орман орналастыру кенесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы қоры: тамырлы
өтімді кәделік ағаш, сүректі кесу мерзімі жыл сүрек шығу пайызы % өтімді
өтімдіден кәделік ағаш
осылай барлық тұқымдылар бойынша
Жиынтық: аудан қор: тамырлы өтімді кәделік ағаш
Кесте мәліметтерінің толық талдауы және қабылданған немесе қабылданбаған көлемдердің негізделуі келтіріледі.

4) Ежегодный размер рубок главного пользования, принятый на
ревизионный период и его сравнительная характеристика
Таблица 7
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобла-
дающая
порода
Ежегодный размер рубок
главного пользования
Число
лет
исполь-
зования
эксплуа-
тацион-
ного
запаса
Лесосека,
установлен-
ная прежним
лесоуст-
ройства,
запас в
ликвиде
Дейст-
вующая
расчетная
лесосека
на ____
г.,
запас в
ликвиде
Факти-
ческий
отпуск
леса в
____ г.,
запас в
ликвиде
Общий
годичный
размер
среднего
прироста
рекомендован-
ный лесо-
устройством
принятый
2 лесо-
устроительным
совещанием
п
л
о
щ
а
д
ь
запас
п
л
о
щ
а
д
ь
запас
о
б
щ
и
й
л
и
к
в
и
д
н
ы
й
д
е
л
о
в
о
й
о
б
щ
и
й
л
и
к
в
и
д
н
ы
й
д
е
л
о
в
о
й
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Составляется в пределах категорий ГЛФ по способам рубок и преобладающим породам с подбивкой итогов по древесным породам, саксаулу по каждому способу рубки и в целом по категории ГЛФ.
Итоги по лесному учреждению приводятся в аналогичном порядке.
В графе 10 данные приводятся только по сплошным и постепенным способам рубок.
В графе 14 приводятся данные по насаждениям, включенным в расчет размера главного пользования.
5) Товарная структура эксплуатационного фонда
Таблица 8
Запас, тысяч кубических метров
Преоб-
ладающая
порода
Товарная структура эксплуатационного фонда
числитель – запас; знаменатель – в процентах
Выход деловой древесины
от ликвида, %
кор-
невой
запас
Деловая
древесина
техноло-
гические
дрова
дрова
топ-
ливные
итого
лик-
вида
о
т
х
о
д
ы
фактически
за последние
5 лет
проекти-
руется
лесоуст-
ройством
откло-
нение, ±
к
р
у
п
н
а
я
с
р
е
д
н
я
я
м
е
л
к
а
я
и
т
о
г
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Составляется в целом по лесному учреждению с подбивкой итогов отдельно по каждой породе, включенной в расчет.
Запас показывается с двумя десятичными знаками.
В конце данного раздела приводится анализ всех таблиц (4-7) и обоснование принятых расчетных лесосек и процентов выхода ликвидной и деловой древесины.
5. Проектируемый ежегодный размер прочих рубок
по лесному учреждению и лесничествам
Таблица 9
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преоб-
ладающая
порода
Показатели
Ежегодный размер прочих рубок
В
с
е
г
о
сплошные
санитарные
рубки
разрубка
квартальных
просек
разрубка
противо-
пожарных
разрывов
разрубка
хвойных
молод-
няков на
блоки
разрубка
трасс под
строи-
тельство
уборка
ликвидной
захлам-
ленности
и так
далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Выявленный объем
по породам:
Сосна
площадь
корневой
запас
и т. д.
по всем
породам
Итого: площадь
корневой запас
2
Ежегодный размер
(числитель –
назначено
лесоустройством,
знаменатель –
принято 2
лесоустроительным
совещанием)
Сосна
площадь
запас:
корневой
корневой
ликвидный
деловой
срок
вырубки,
лет
% выхода
древесины:
ликвидной
деловой
от ликвида
и т. д.
по всем
породам
Итого: площадь
запас: корневой
ликвидный деловой
Приводится полный анализ табличных данных и обоснования принятых или не принятых объемов.

6. Аралық пайдалану үшін кесудің жобаланатын мөлшері
1) Күтіп-баптау кесулерінің жыл сайынғы мөлшері. Күту үшін кесу жасындағы және толымдылық топтарына бөлінген кесуге белгіленген алқаағаштардың бөлінуі.
10 кесте
Ауданы, га
Басым тұқымдылар
Күту үшін кесу түрлері
Толымдылығы бойынша бөлу алымы - күтіп-баптау кесуінің жасындағы бөлімі – күтіп-баптау кесуіне белгіленген
0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Орман мекемесі бойынша жиынтықтардың есебі күту үшін кесу түрлеріне бөлініп жүргізіледі. Алқаағаштарды күту үшін кесудің толық жүргізілмеу себептерінің талдауы келтіріледі.
11 кесте
Орманды күтіп баптап кесудің жыл сайынғы мөлшері
(жолақтарды кесу кезіндегі алынатын сүректі есептегенде)
Ауданы, га; қор, мың м3
Басым тұқымдылар
Кү-ту үшін кесу түрлері
Күту үшін кесудің мөлшері алымы - орман орналастырумен белгіленген бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Шығу %%
1 га-дан кесілетін қор
жалпы көлем
қайталану мерзімі, жыл
жылдық өлшем
өтімді сүрек
кәделік сүрек
м3
іріктеп алу %
ауданы
қ о р
ауданы
қ о р
кесілген
өтімді
кәделік сүрек
кесілетін
өтімді
кәделік сүрек
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орман мекемесі бойынша жиынтықтардың есебі күту үшін кесу түрлеріне бөлініп жүргізіледі.
12 кесте
Күтіп-баптау үшін кесу мөлшерінің салыстырмалы сипаттамасы
Ауданы, га, қор, мың м3
N
Көрсеткіштер
Күту үшін кесу түрлері
жиынтығы
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған жыл сайынғы мөлшері: ауданы қор: таңдалатын өтімді кәделік сүрек
2.
Өткен орман орналастырумен жобаланған жыл сайынғы мөлшері ауданы қор: таңдалатын өтімді кәделік сүрек
3.
Нақты орындалғандар (соңғы 2 жыл бойынша орташа): ауданы қор: таңдалатын өтімді кәделік сүрек
Жалпы орман мекемесі бойынша бүкіл тұқымдылар жиынтығы арқылы құрастырылады.
13 кесте
2) Іріктеп санитарлық мақсатта кесудің жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га; қор мың м3
N
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Ауданы
Қоры
Басқа көрсеткіштер
қурай бастаған және қурап қалған ағаш
қураған ағаш
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
тұқымдылар бойынша анықталған мөлшер
Қарағай
ауданы
таңдалатын жалпы қор
және т.б. тұқымдылар бойынша
Барлығы ауданы
таңдалатын жалпы қор
2.
Тұқымдылар бойынша кесудің жыл сайынғы мөлшері (алымы – орман орналастырумен белгіленген, бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
аудан
қор:
пайдаланатын
өтімді
кәделік сүрек
кесу мерзімі, жыл
сүрекдің шығу % өтімді өтімдіден кәделік
және тағы басқа тұқымдылар бойынша
Барлығы ауданы
қор: таңдалынатын түбірлі өтімді кәделік сүрек
Жалпы орман мекемесі бойынша келтіріледі және ұсынылатын көлемдердің негізделуі беріледі.
14 кесте
3) Алқаағашты қайта құрудың және балауса ағаш ішіндегі
жеке өсіп тұрған ағашты кесудің жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га; қор, мың м3
Басым тұқымдылар
Көрсеткіштер
Жаңарту әдісі
Балауса ағаш ішіндегі жеке өсіп тұрған ағашты кесу
Барлығы
жаппай кесу
жолақтап кесу
және т.б.
жиынтық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Тұқымдылар бойынша анықталған көлем
Қарағай
ауданы
пайдаланатын тамырлы қор
және т.б. тұқымдылар бойынша
барлығы: ауданы
пайдаланатын тамырлы қор
2.
Тұқымдылар бойынша жыл сайынғы мөлшері (алымы – орман орналастырумен жобаланған; бөлімі – 2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған)
Қарағай
ауданы
қор: тамырлы таңдамалы
өтімді
кәделік сүрек
кесу мерзімі, жыл
сүрекдің шығу, %
өтімді
өтімдіден кәделік
және тағы басқа тұқымдылар бойынша
барлығы: ауданы
қор: тамырлы таңдамалы
өтімді
кәделік сүрек
Жалпы орман мекемесі бойынша келтіріледі және ұсынылатын көлемдердің негізделуі беріледі.
15 кесте

6. Проектируемый размер рубок промежуточного пользования
1) Ежегодный размер рубок ухода
Распределение насаждений, находящихся в возрасте рубок ухода
и назначенных в рубки в разрезе групп полнот
Таблица 10
Площадь, гектар
Преобладающая
порода
Вид рубок
ухода
Распределение по полнотам
числитель – в возрасте рубок ухода;
знаменатель – назначено в рубки ухода
0,3-0,5
0,6-0,7
0,8
0,9-1,0
Всего
6
2
3
4
5
6
7
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода. Приводится анализ причин неполного охвата насаждений рубками ухода.
Ежегодный размер рубок ухода за лесом
(с учетом древесины, получаемой при разрубке волоков)
Таблица 11
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преоб-
ладающая
порода
Вид
рубок
ухода
Размер рубок ухода
числитель – назначено лесоустройством; знаменатель – принято 2 лесоустроительным совещанием
%% выхода
Вырубаемый запас с 1 гектара
общий объем
срок
повто-
ряемости,
лет
ежегодный
объем
лик-
видной
древе-
сины
деловой
древе-
сины
куби-
ческих
метров
% выбор-
ки
п
л
о
щ
а
д
ь
запас
п
л
о
щ
а
д
ь
запас
в-
ы
р
у
б
а
е
м
ы
й
л
и
к
в
и
д
н
ы
й
д
е
л
о
в
о
й
в
ы
р
у
б
а
е
м
ы
й
л
и
к
в
и
д
н
ы
й
д
е
л
о
в
о
й
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Подбивка итогов по лесному учреждению производится в разрезе видов рубок ухода.
Сравнительная характеристика размеров рубок ухода
Таблица 12
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
№ по
по-
рядку
Показатели
Виды рубок ухода
Итого
осветления
прочистки
прореживания
проходные
1
2
3
4
5
6
7
1
Ежегодный размер,
запроектированный
настоящим
лесоустройством:
площадь
запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
2
Ежегодный размер,
запроектированный
прошлым
лесоустройством:
площадь
запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
3
Фактически выполнено
в среднем за
последние 2 года:
площадь
запас:
выбираемый
ликвидный
деловой
Составляется в целом по лесному учреждению суммарно по всем породам.
2) Ежегодный размер выборочных санитарных рубок
Таблица 13
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая
порода
Показатели
Площадь
Запас
другие
показатели
отмирающих
деревьев
сухостоя
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
-
-
-
-
выбираемый
общий запас
-
-
и так далее по всем породам
Всего:
площадь
-
-
-
-
выбираемый
общий запас
-
2
Ежегодный размер рубок по
породам: (числитель – намечено
лесоустройством, знаменатель –
принято 2 лесоустроительным
совещанием
Сосна
площадь
-
-
-
-
запас:
выбираемый
-
-
ликвидный
-
-
деловой
-
-
срок вырубки,
лет
-
% выхода
древесины:
ликвидной
-
-
-
-
деловой от
ликвида
-
-
-
-
и так далее по всем породам
Всего:
площадь
-
-
-
-
запас:
выбираемый
-
-
ликвидный
-
-
деловой
-
-
Приводится в целом по лесному учреждению и дается обоснование рекомендуемых объемов.
3) Ежегодный размер реконструкции насаждений
и рубки единичных деревьев в молодняках
Таблица 14
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающая
порода
Показатели
Способы реконструкции
Рубка
единичных
деревьев в
молодняках
В
с
е
г
о
сплошная
вырубка
вырубка
коридорами
и так
далее
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Выявленный объем по породам:
Сосна
площадь
выбираемый
корневой запас
и так далее по всем породам
Всего: площадь
выбираемый
корневой запас
2
Ежегодный размер по породам:
(числитель – запроектировано
лесоустройством, знаменатель
– принято 2 лесоустроительным
совещанием)
Сосна
площадь
запас:
выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
срок вырубки,
лет
% выхода
древесины:
ликвидной
деловой от
ликвида
и так далее по всем породам
Всего: площадь
запас:
выбираемый
корневой
ликвидный
деловой
Приводится в целом по лесному учреждению и дается обоснование рекомендуемых объемов.

7. Барлық кесу түрлері бойынша орман пайдаланудың
жобаланған жыл сайынғы мөлшерінің салыстырмалы
сипаттамасы
Ауданы, га; қор, мың м3
N
Көрсеткіштер
Басым тұқымдылар
Орман пайдалану түрлері алымы - аудан, бөлімі - қор
барлығы
басты мақсатта пайдалануда кесу
басқа кесулер
аралық пайдалануды кесу
барлығы
соның ішінде
барлығы
соның ішінде
жаппай санитарлық кесу
өтімді қоқысты жинау
және т.б.
күту үшін кесу
іріктеп санитарлық кесу
қайта жаңарту үшін кесу
балауса ағаш ішіндегі жеке өсіп тұрған ағашты кесу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Осы орман орналастырумен жобаланған
Қарағай
және т.б.
2.
2 орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Қарағай
және т.б.
3.
Өткен орман орналастыру мен анықталған
Қарағай
және т.б.
Кестеде көрсетілген көрсеткіштерді талдау барлық пункттер бойынша жасалады.
8. Орманды ұдайы өндіру шаралары
1) Орман мекемесімен құрылған және орман орналастырумен есептелген орман екпелері бойынша мәліметтер
16 кесте
Ауданы, га
Тұқымдылар
Орман екпелері бойынша мәліметтер алымы - орман мекемесімен құрылған бөлімі – орман орналастырумен есепке алынған
Ауытқуы
Сақталып қалған орман екпелері
мекемеден есептен шығарылған
орман орналастырумен анықталған қурап қалған орман екпелері (есептеп шығаруға жататын)
мекеме аумағынан тыс жердегі
барлығы
+
-
Орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған
жинақталмаған
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жалпы орман мекемесі бойынша барлығы
Тексеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы
Үлкен жастағы орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Үлкен жастағы орман екпелері барлығы
Мекеме бойынша орман екпелерінің барлығы
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Орман екпелері, барлығы
Мәтінде кестеден кейін орын алған ауытқуларға түсініктеме беріледі.
17 кесте

7. Сравнительная характеристика запроектированных
ежегодных размеров лесопользования по всем видам рубок
Таблица 15
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров ликвида
Показатели
Преобладающая
порода
Виды лесопользования
числитель – площадь; знаменатель – запас
рубки
главного
пользования
прочие рубки
в
с
е
г
о
в том числе:
сплошные
санитарные
уборка
ликвидной
захламленности
и так
далее
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Запроектиро-
вано
настоящим
лесоуст-
ройством
Сосна
и так далее
2
Принято 2
лесоустрои-
тельным
совещанием
Сосна
и так далее
3
Установлено
предыдущим
лесоуст-
ройством
Сосна
и т.д.
продолжение
Виды лесопользования числитель – площадь; знаменатель – запас
Всего
рубки промежуточного пользования
всего
в том числе:
рубки
ухода
выборочные
санитарные рубки
реконструктивные
рубки
рубка
единичных
деревьев в
молодняках
9
10
11
12
13
14
Анализ показателей, приведенных в таблице, производится по всем пунктам.
8. Мероприятия по воспроизводству лесов
1) Сведения о лесных культурах, созданных лесным учреждением
и учтенных лесоустройством
Таблица 16
Площадь, гектар
Порода
Сведения о лесных культурах числитель – создано лесным учреждением;
знаменатель - учтено лесоустройством
Расхож-
дения
+
-
Сохранившиеся лесные культуры
списано
учреждением
выявлено
лесоуст-
ройством
погибших
(подлежат
списанию)
создано
за пределами
учреждения
в
с
е
г
о
переведенные
в покрытые
лесом угодья
несомкнувшиеся
и
т
о
г
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего в целом по лесному учреждению
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Лесные культуры старших возрастов
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур старших возрастов
Всего лесных культур по лесному учреждению
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Всего лесных культур
В тексте после таблицы дается детальное объяснение имеющихся
расхождений.

2) Орман орналастыру мәліметтері
бойынша сақталып қалған орман екпелерінің жағдайы
Ауданы, га
Тұқымдылар
Сақталып қалған орман екпелерінің жағдайы алымы - орман мен қамтылған жерлерге аударылуы, бөлімі – жинақталмағандар
жиынтығы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
1
2
3
4
5
Тексеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы
Үлкен жастағы орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Үлкен жастағы орман екпелерінің жиынтығы
Орман мекемесі бойынша орман екпелерінің жиынтығы
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Орман екпелерінің барлығы
Кестеден соң мәтінде орман екпелерінің қанағаттанарлық болу және өлу себептерінің талдауы беріледі (нақты учаскелер мен аудандары келтіріледі).
18 Кесте

2) Состояние сохранившихся лесных культур по данным лесоустройства
Таблица 17
Порода
Состояние сохранившихся лесных культур числитель –
переведенных в покрытые лесом угодья;
знаменатель – несомкнувшихся
Итого
хорошее
удовлетворительное
неудовлетворительное
1
2
3
4
5
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Лесные культуры старших возрастов
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур старших возрастов
Всего лесных культур по лесному учреждению
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Всего лесных культур
В тексте после таблицы дается полный анализ (с подкреплением
площадями и даже конкретными участками) причин
неудовлетворительного состояния и гибели лесных культур.

3) Тексеру кезеңіне берілген
орманды ұдайы ұлғайту іс-шараларының көлемі
Ауданы, га
N
Жер түрлері
Жалпы ауданы
Іс–шаралардың түрлері мен көлемі алымы – орман орналастырумен ұсынылған бөлімі – орман орналастыру кеңесінде қабылданған
Орманды ұдайы ұлғайту іс-шаралары
іс-шарасыз қалдырылған
топырағын зерттеуге қалдыру
аз аумақты және күрделі конфигурациялы учаскелер
іс-шараларды жүргізу үшін қиын жерлер
жиынтығы
орман екпелері
орман ның табиғи тү леуіне жәрдемдесу
табиғи өсіп өнуі
жиынтығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Орманмен қамтылмаған (сирек орманнан) басқа) барлығы сонымен қатар өртеңдер, өлген ағаштар
ағашы кесілген жерлер
аланқай жерлер
2
Тексеру кезеңіндегі кеспеағаштар
3
Қайта құрылатын учаскелер
4
Толымдылығы төмен алқаағаштар
Орман мекемесі бойынша барлығы:
Жалпы орман мекемесі бойынша құрастырылады.
Сирек ормандар осы ведомосқа кірмейді.
Егер орман мекемесінде таулы ормандар болса, онда кестеге қосымша баған енгізіледі (екіншіден кейін) және барлық жер түрлері бойынша мәліметтер еңістік топтары бойынша 5 градустық градациямен (ауытқумен) келтіріледі.
(0-5, 6-10, 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, 31 және одан жоғары)
19 Кесте
4) Орман екпелерін өсірудің орманның табиғи түлеуіне
жәрдемдесудің және қайта құрудың жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га
N
Жер түрлері
Тұқымдасы
Орман екпелерін өсірудің әдісі, ЕТК
Жыл сайынғы мөлшері
Орман екпелерін өсірудің жылдық өлшемі (орташа соңғы 5 жыл ішінде)
орман орналасумен ұсынылған
2ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған
жылдық көлемі
игеру мерзімі, жыл
жылдық көлемі
игеру мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Орманмен қамтылмаған жерлер
1) өртеңдер және өлген ағаштар
қ
ЕТК-1 ЕТК-2

3) Объемы мероприятий по воспроизводству леса на ревизионный период
Таблица 18
Площадь, гектар
Виды
угодий
Общая
площадь
Виды и объемы мероприятий числитель – рекомендовано
лесоустройством; знаменатель – принято совещанием
мероприятия по
воспроизводству леса
оставлено без хозвоздействия
под-
почвен-
ное
обсле-
дование
участки
малой
площади и
сложной
конфигурации
недоступ-
ные для
хозвоз-
действия
и
т
о
г
о
лесные
культуры
содействие
естест-
венному
возобнов-
лению
естест-
венное
заращи-
вание
и
т
о
г
о
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Не
покрытые
лесом,
всего
(без
редин)
в том
числе
гари,
погибшие
насаждения
вырубки
прогалины
2
Лесосеки
ревизион-
ного
периода
3.
Реконст-
руируемые
участки
4.
Низкопол-
нотные
насаждения
Всего по
лесному
учреждению:
Составляется в целом по лесному учреждению.
Редины в настоящую ведомость не включаются.
При наличии в лесном учреждении горных лесов в таблицу вводится дополнительная графа (после второй) и по всем видам угодий данные приводятся по группам крутизны с градацией через 5 градусов (0-5, 6-10, 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, 31 и более).
4) Ежегодный размер производства лесных культур,
содействия естественному возобновлению и реконструкции
Таблица 19
Площадь, га
Виды
угодий
Порода
Способ
создания
лесных
культур,
РТК
Ежегодный размер
Ежегодный
размер
создания
лесных
культур в
среднем за
последние 5 лет
рекомендовано
лесоустройством
принято 2
лесоустроительным
совещанием
ежегодный
объем
сроки
освоения,
лет
ежегодный
объем
сроки
освоения,
лет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Не покрытые
лесом
угодья
1) гари и
погибшие
насаждения
С
РТК-1
РТК-2
и так далее
Итого
Б
РТК-4
РТК-6
и так
далее
Итого

2) Орманды өрттен күзетудің, заңсыз кесулердің және тағы басқа орман тәртібін бұзудан қорғаудың сапалылығын және өртке қарсы шаралар жобасының орындалуы.
3) Орманды қорғау іс-шараларының орындалуының, орман аурулары мен зиянкестерінің бар болуы және солармен күрес жүргізудің тиімділігі.
4) Орман орналастыру құжаттарына өзгертулерді енгізу сапасы.
5) Бағаланған тексеру кезеңіндегі мекеменің шаруашылық іс-әрекеттерінің жалпы қорытындысы.
Қазақастан Республикасы орман
қорында орман орналастыру жұ-
мыстарын жүргізу ережелерінің
23 қосымшасы
______________________
өкілетті органның атауы
______________________ 20_____ ж.
№ ____ бұйрығымен іске енгізілген
_______________________________ 20_____ жылғы
орман орналастыру ұйымының атауы
далалық орман орналастыру жұмыстарының
нәтижелері бойынша _______________________
орман иеленушісінің,
__________________________________________
облыстың, толық атауы
жасалған орман орналастыру жобасын
іске асыру туралы
А Н Ы Қ Т А М А
Орман орналастыру жобасы бойынша ____________________________ облысы, _____________________ орман мекемесі, РМҚК "Қазақ орман орналастыру кәсіпорыны" 20______ жылы орындаған далалық орман орналастыру жұмыстарының қорытындысы бойынша 20_____ ж. 01 қаңтарынан 20____ж. 02 қаңтарына дейін мына көрсеткіштерді іске енгізу:
1. Өткен тексеру кезеңінде орман иеленушісімен орындаған шаруашылық қызмет жөніндегі қорытынды, ______________________________
баға- қанағаттанарлықсыз,
____________________________________________________________ деп тану
қанағаттанарлық
және мынаны ескеру:

2) Качество охраны лесов от пожаров, незаконных порубок и других лесонарушений, выполнение проекта противопожарных
мероприятий.
3) Выполнение мероприятий по лесозащите, наличие болезней и вредителей леса, эффективность борьбы с ними.
4) Качество внесения текущих изменений в материалы лесоустройства.
5) Общее заключение о хозяйственной деятельности учреждения за ревизионный период с оценкой.
Приложение 23
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Введен в действие приказом
____________________________________
наименование уполномоченного органа
____________________________________
от ____________20___ г. №_____
С П Р А В К А
о введении в действие лесоустроительного проекта по
_________________________________________________________,
полное наименование лесовладельца, области
разработанного __________________________________________
наименование лесоустроительной организации
по результатам полевых лесоустроительных работ,
выполненных в 20 ____ году
Лесоустроительный проект по ________________ лесному учреждению
__________________ области, разработанный ___________________________
наименование лесоустроительной организации
по результатам  полевых лесоустроительных работ, выполненных в 20 ___
году, ввести в действие на период с 01 января 20 ___ года по 01
января 20 ___ г., по следующим показателям:
1. Заключение о хозяйственной деятельности, выполненной
лесовладельцем в прошедшем ревизионном периоде, признать
________________________________________________
оценка – удовлетворительно, неудовлетворительно
и отметить следующее:

6. Күтіп-баптау кесулерінің МОҚ категориялары шегіндегі
(түрлері бойынша) жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га; қоры, мың м3
Кесу түрлері, басым тұқымдылар
Күту үшін кесуге қажет ететін алқа ағаш аудандары
Күтіп–баптау мақсатындағы кесудің жыл сайынғы өлшемі
ауданы
қоры
шығу пайызы
жалпы, шабылатын
өтімді
кәделік ағаш
шабылатыннан өтімді
өтімдіден кәделік
1
2
3
4
5
6
7
8
7. МОҚ категориялары шегіндегі іріктеп
санитарлық кесудің жыл сайынғы мөлшері
Ауданы, га; қоры, мың м3
Басым тұқымдылары
Жаңадан жұқтырған және өлгелі тұрған ағаштардың табылған қоры (қураған ескі ағашсыз)
Жыл сайынғы кесу мөлшері
ауданы
қоры
ауданы
қоры
шығымы%%
шабу мерзімі, жыл
жалпы
өтімді
кәделік
ағаш
жалпы қорының өтімдісі
өтімді-ден кәделік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
8. Орман екпелері туралы мәліметтер
1) Орман иеленушісімен құрылған және орман орналастырумен есепке алынған, орман екпелері туралы мәліметтер
Ауданы, га;
Тұқымдас
Орман екпелерінің туралы мәліметтер (алымы - орман мекемесімен отырғызылған, бөлімі - орман орналастырумен есепке алынған)
Ауытқу
орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылынған
жинақталмай қалғаны
орман иеленушісімен есептен шығарылған
орман орналастырумен анықталған өлген ағаштар (есептен шығарылатын)
орман мекемесі аумағынан тыс жерде отырғызылған
барлығы
+
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тексеру кезеңіндегі орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Тексеру кезеңіндегі орман екпелерінің жиынтығы
Үлкен жастағы орман екпелері
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Үлкен жастағы орман екпелерінің жиынтығы
Орман екпелерінің барлық жиынтығы
Сонымен қатар, орман астарында егілген орман екпелері
Орман екпелерінің барлық жиынтығы

6. Ежегодный размер рубок ухода по их видам в пределах категорий ГЛФ
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Виды
рубок,
преобла-
дающие
породы
Площадь
насаждений,
нуждающихся
в рубках
ухода
Ежегодный размер рубок ухода
площадь
запас
выход в %
вырубаемый,
общий
ликвидный
деловой
ликвида от
вырубаемого
деловой от
ликвида
1
2
3
4
5
6
7
8
7. Ежегодный размер выборочных санитарных рубок в пределах категорий ГЛФ
Площадь, гектар; запас, тысяч кубических метров
Преобладающие
породы
Выявленный
фонд свеже-
зараженных и
отмирающих
деревьев (без
старого
сухостоя)
Ежегодный размер рубок
площадь
запас
площадь
запас
выход в %
срок
вырубки,
лет
общий
лик-
вида
дело-
вой
ликвида
от
общего
запаса
деловой
от ликвида
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
8. Сведения о лесных культурах
1) сведения о лесных культурах, созданных лесовладельцем и учтенных лесоустройством
Площадь, га
Порода
Сведения о лесных культурах
(числитель –создано лесным учреждением, знаменатель – учтено
лесоустройством)
Расхож-
дения
переведено
в покрытые
лесом угодья
осталось
несомкнув-
шихся
Списано
лесо-
владельцем
выявлено
лесо-
устройством
погибших
(подлежат
списанию)
создано за
пределами
лесного
учреждения
всего
+
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Лесные культуры ревизионного периода
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур ревизионного периода
Лесные культуры старших возрастов
Кроме того,  лесные культуры, созданные под пологом леса
Итого лесных культур старших возрастов
Всего лесных культур
Кроме того, лесные культуры, созданные под пологом леса
Всего лесных культур

2. Осы әдістеме орман қорын есепке алу және үздіксіз орман орналастыру жұмыстарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырудың мақсатын, жүргізу барысындағы кіріс-шығыс құжаттарының жүйесін айқындайды, өңдеу мен керекті мәліметтерді алу процесін сипаттайды. Үздіксіз орман орналастыру барысында алынған мәліметтер орман мекемесіндегі орман пайдалануды, орман қоры мен орман шаруашылық бағыты бойынша ақпараттық базасын құруды, мәліметтер банкін жіктеуді қамтамасыз етеді.
3. Тексеру кезеңіндегі жыл сайын жаңартылатын мәліметтер базасының ақпараттары, алқаағаштар көрсеткіштерінің актуализациясы, орман түгендеу көрсеткіштері, түсіру – геодезиялық және карта құрастыру жұмыстары кезекті базалық орман орналастырудың ақпараттық негізі болып табылады және орман шаруашылығындағы мәліметтер қорының толық жаңаруын қамтамасыз етеді.
Содан кейін кезекті үздіксіз орман орналастыру циклы басталады. Бұл жағдайда орман шаруашылығы мен орманды пайдалану қарқындылығына байланысты тексеру кезеңінің ұзақтығы тапсырыс берушінің анықтауымен 20-25 жылға созылуы мүмкін.
4. Үздіксіз орман орналастыруға көшу мен оның тиімділігін арттыруға қажетті жағдайлар:
1) оны жүргізуге қатысатын кәсіпорындар мен ұйымдардың құқықтары мен міндеттерінің анық көрсетілуі;
2) орман шаруашылықтары және орман орналастыру ұйымдарында орман қоры мен орман шаруашылығы саласындағы автоматтандырылған мәліметтер банкін жасау және оны игеру үшін техникалық, бағдарламалық құралдардың, дайындықтан өткен мамандардың болуы;
3) шаруашылық жұмыстарын жүргізуге белгіленген телімдердің үлесі жалпы телімдер санының 3 пайызынан кем болмауы;
4) кезекті базалық орман орналастыруға дейінгі орман мекемелерінің шекараларының сақталуы, олардың аумағының орманшылықтарға, орам торларына бөлінуі, шекараларының тұрақты сақталуы, ірі ұйымдастырушылық және аумақтық құрылымдардың жүргізілмеуі.
5. Үздіксіз орман орналастыруға көшу белгілі уақыт жағдайларына байланысты негізгі орман орналастырудан кейін (бірақ аралығы 5 жылдан аспай) орман мекемесінің сұрауымен және өкілетті органдардың шешімімен өткен жылдар ішіндегі ағымдағы өзгерістерді толық көлемде орман орналастыру мәліметтеріне енгізе отырып, орман орналастыру ақпараттарын магнитті таспаларда сақтаған жағдайда ғана жүзеге асуы мүмкін.
Бұл жағдайда тиісті бағдарламалық құралдар арқылы орман қоры бойынша актуализацияланған мәліметтер қоры жасалады, түзетулер енгізіледі, сипаттамасы күдік тудыратын немесе дұрыс емес телімдер аралап көру әдісімен тексеріледі, сонымен қатар, қажет болған жағдайда, белгіленген тәртіппен ормандардың МОҚ категорияларына бөлінуі қайта қарастырылып, рәсімделеді. Ал күрделі өзгерістер болған жағдайда бұрынғы толтырылған ұйымдық-шаруашылық жоспарға түзетулер енгізіледі негізгі және аралық пайдаланудың есебін қайта береді.
Көрсетілген жұмыстар орындалғаннан кейін орман иеленушісінің мәліметтері бойынша Орман қорының мәліметтер банкі құрылады.

2. Настоящая методика определяет задачи, организацию и технологию проведения непрерывного лесоустройства и учета лесного фонда, систему входной и выходной документации, которая образуется в процессе его проведения, описывает процесс обработки и получения необходимой информации.
Информация, получаемая в процессе непрерывного лесоустройства, обеспечивает поддержку информационных баз и функционирование банка данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности лесных учреждений, а также решение комплекса задач по перспективному и текущему планированию лесного хозяйства илесопользования, учету лесного фонда, анализу и оценке его состояния, контролю за эффективностью хозяйственной деятельности, предупреждению нежелательных тенденций в динамике лесного фонда в ближайшей и отдаленной перспективе.
3. Ежегодное обновление информации в базах данных в течение ревизионного периода, а также периодическая актуализация лесотаксационных показателей насаждений на естественный рост создает информационную основу для проведения очередного базового лесоустройства в сокращенном объеме натурных лесоинвентаризационных,съемочно-геодезических и картосоставительских работ с полным обновлением всего банка данных по лесному фонду и лесному хозяйству и составлением нового лесоустроительного проекта, после чего начинается очередной цикл непрерывного лесоустройства. При этом, в зависимости от интенсивности ведения лесного хозяйства и лесопользования, длительность ревизионного периода может быть увеличена до 20-25 лет, что определяет заказчик.
4. Необходимыми условиями перехода к непрерывному лесоустройству и обеспечения его эффективности являются:
1) четкая регламентация прав и обязанностей предприятий, организаций, участвующих в его проведении;
2) возможность создания в лесных учреждениях и лесоустроительной организации автоматизированного банка данных по лесному фонду и лесохозяйственной деятельности, сосредоточения технических и программных средств для его ведения и кадров,
подготовленных к пользованию ими;
3) доля выделов, ежегодно вовлекаемых в хозяйственную деятельность, должна составлять не менее 3 процентов выделов в год от их общего количества;
4) сохранение стабильности границ лесного учреждения, деления его территории на лесничества, квартальную сеть, исключение крупных организационных и территориальных реорганизаций до очередного базового лесоустройства.
5. Переход на непрерывное лесоустройство по прошествии определенного времени после проведения основного лесоустройства (но не более, чем через 5 лет после его завершения) может быть осуществлен по заявке лесного учреждения и решению уполномоченного  органа при условии сохранности записи лесоустроительной информации на магнитных носителях, ежегодного учета и внесения текущих изменений в материалы лесоустройства в полном объеме за истекшие годы.
В этом случае соответствующими программными средствами создается и корректируется актуализированная база данных по лесному фонду с проверкой или новой таксацией в натуре всех выделов, характеристика которых вызывает сомнения или заведомо неверна. Одновременно, при необходимости, пересматривается и оформляется вустановленном порядке разделение лесов на категории ГЛФ, а в случае крупных изменений делается перерасчет главного и промежуточного пользования лесом с составлением корректирующей записки к ранее составленному оргхозплану.
После выполнения указанных работ создается банк данных «Лесной фонд» по лесовладению.

6. Орман иеленушісіне тұрақты түрде қолдануы үшін, базалық орман орналастыру кезінде пайдаланылған әуе-ғарыштық фотосуреттер беріледі. Бұл құжаттармен жұмыс істеуге орманшылардың, тағы басқа да мамандардың рұқсаты болады. Сонымен қатар, олар құжаттарды пайдалануға алу, сақтау және жұмыс жасау ережелерін бұзбаулары шарт.
7. Үздіксіз орман орналастырудың циклы (жыл сайынғы ағымдағы орман түгендеу) орман иеленушісінің орман қоры бойынша төмендегідей ортақ жинақталған мәліметтер базасы құрастырылғаннан кейін басталады:
1) орман қорының;
2) картографиялық;
3) техника-экономикалық көрсеткіштердің және жобалық жоспар нормативтері;
4) орманды пайдалану;
5) орманды ұдайы өсіру;
6) орманды күзету және қорғау;
7) жол тораптары және гидрография;
8) нормативті-анықтамалық ақпараттар;
9) орман қорындағы ағымдағы өзгерістер.
Аталған мәліметтер базасы бірінші ағымдағы орман түгендеу жұмыстарына дайындық басталмас бұрын арнайы бағдарламалық құралдармен жасалады.
Бірінші орман түгендеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін оның нәтижелері бойынша барлық мәліметтер қоры жаңартылады, бірақ орман қорының бастапқы мәліметтері мен картографиялық мәліметтер архивтеледі, магниттік таспаларда сақталады.
8. Мәліметтер қорына төмендегідей ақпараттық толықтырулар енгізіледі:
1) орман қорының таксациялық сипаттамасы көлеміндегі телім бойынша ақпараттар, орам бойынша жалпы көрсеткіштердің мәліметтері, мемлекеттік және орман кадастры есептерінің мәліметтері. Бұл база көрсеткіштерінің құрамы орман орналастыру ақпараттарын өңдеу жүйелерінің көрсеткіштеріне сәйкес келеді (ОАӨЖ);
2) мазмұны бойынша әртүрлі масштабтағы картографиялық мәліметтер базасы және орман орналастыру планшеттері, алқаағаштар жоспары, кеспеағаштардың орамдар бойынша альбомы, екпе ормандардың сызбалары, ұзақ мерзімді орман пайдалану учаскелерін белгілеу жоспары, басқа да жұмыстар көлеміндегі сандық және таңбалық ақпараттар;
3) техника-экономикалық көрсеткіштері мен жоспарлы-жобалық нормативтердің мәліметтер базасы, орман мекемесі мен орманшылықтағы құжаттар, шаруашылық бойынша есептік кеспеағаш, орман дайындау жұмыстары бойынша аралық пайдалану мен ағаш дайындау көлемі, өндіріс қарқындылығы, орман шаруашылық әрекетінің негізгі жобалық және жоспарлық көрсеткіштері жөніндегі ақпараттар;
4) орман пайдаланудың мәліметтер базасы, негізгі және аралық пайдалану үшін кесу, күту үшін кесу, санитарлық кесу тағы басқа кесулер белгіленген кеспеағаштар мен олардың сортименттік құрылымы, материалдық қаржылай бағасы жөніндегі мәліметтер, шайыр алу учаскелері, ағаш кесу билетін есепке алу мен оны жазып тарату, жоспарланатын шаралар, орман заңдарын бұзушылықты куәландыратын құжаттар, орманды қосымша пайдалану, тағы сол сияқты шаралар жөніндегі мәліметтер;

6. В постоянное пользование лесовладельцу должны быть переданы аэро- и космические фотоснимки, использовавшиеся при проведении базового лесоустройства. К этим материалам должны иметь доступ лесничие и другие специалисты при условии соблюдения ими установленных правил по их выдаче, хранению и пользованию.
7. Цикл непрерывного лесоустройства (текущая ежегодная лесоинвентаризация) начинается после создания единого интегрированного банка данных по лесному фонду лесовладельца:
1) лесного фонда (повыдельной и агрегированной);
2) картографической (повыдельной и топо(гео)основы);
3) технико-экономических показателей и проектно-плановых нормативов;
4) лесопользования;
5) воспроизводства лесов;
6) охраны и защиты лесов;
7) дорожной сети и гидрографии;
8) нормативно-справочной информации;
9) текущих изменений в лесном фонде.
Перечисленные базы данных создаются специальными программными средствами на основе материалов базового лесоустройства не позднее начала подготовительных работ к первой текущей лесоинвентаризации.
После проведения первой текущей лесоинвентаризации, по ее результатам, все базы данных обновляются, но исходные базы данных лесного фонда и картографических данных по состоянию на год основного (базового) лесоустройства архивируются и хранятся на магнитных носителях.
8. Устанавливается следующее информационное наполнение баз данных:
1) база данных лесного фонда должна содержать повыдельную информацию в объеме таксационного описания, данные поквартальных итогов, государственного учета лесов и лесного кадастра. Состав показателей этой базы должен соответствовать перечню показателей системы обработки лесоустроительной информации;
2) картографическая база данных различных масштабов на повыдельном и поквартальном уровнях должна содержать цифровую и символьную информацию в объеме лесоустроительных планшетов, планов лесонасаждений, поквартального альбома лесосек, чертежей участков лесных культур, планов отвода участков, передаваемых в долгосрочное лесопользование и прочих, аналогичных по содержанию документов;
3) база данных технико-экономических показателей и проектно-плановых нормативов должна содержать информацию паспортов лесных учреждений и лесничеств, расчетные лесосеки по хозяйствам, объемы промежуточного пользования и отпуска леса – полесозаготовителям, производственные мощности, основные проектируемые и плановые показатели лесохозяйственной деятельности;
4) база данных лесопользования должна содержать планы рубок главного и промежуточного пользования, рубок ухода, санитарных и прочих рубок, данные об отведенных в рубку лесосеках, их сортиментной структуре и материально-денежной оценке, об участках подсочки и осмолоподсочки (пригодных к подсочке, находящихся в подсочке, выведенных из подсочки), данные учета и выписки лесорубочных билетов, технологические данные о планируемых хозмероприятиях, данные освидетельствования мест рубок и выявленных лесонарушениях, данные о местах осуществления побочных пользований и заготовки второстепенных лесных материалов, материалы учета выполненных работ, контрольную информацию о результативности выполненных мероприятий;

5) ормандарды ұдайы өсірудегі мәліметтер базасына табиғи жаңартуларға жағдай жасалатын және орман қорының мәліметтер базасында жоқ екпе ормандары құрылған учаскелердің қосымша сипаттамалары, орман екпелерінің жобасы, оларды түгендеу мен техникалық қабылдау құжаттары, орманның табиғи жолмен қалпына келуіне жәрдемдесу шаралары жүргізілген жерлер, ағашы кесілген жерлерді зерттеу мәліметтері, екпе ормандарды есептен шығару акті, құндылығы шамалы алқаағаштарды қайта қалпына келтіру арқылы жасалған екпе ормандар жөніндегі мәліметтер. Соған қосымша барлық орман орналастыру кезінде есепке алынған немесе түгендеу жылына дейін пайда болған, және ормандарды ұдайы өндіру шараларының қорына енгізілетін ормансыз жерлер жөніндегі мәліметтер енгізіледі;
6) орманды күзету және қорғау жөніндегі мәліметтер базасы орман өрттерін есепке алу кітабы, ағымдағы түгендеу барысында анықталған орман заңдарын бұзушылықтарды есепке алу кітабы, қолайсыз санитарлық жағдайлар туралы мәліметтер, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының кітабы, алқаағашты бағалау мәліметтері;
7) жол тораптары мен гидрография жөніндегі мәліметтер базасы, аумақтағы өзендер, барлық мақсаттағы жолдар, жол-техникалық және гидротехникалық құрылыстар, олардың сипаттамасы (сапасы, категориясы және жағдайы), жол тораптары құрылыстарының даму бағытының жағдайы туралы мәліметтер;
8) нормативтік-анықтамалық ақпараттар базасына сөздіктер, классификаторлар, цифрлық анықтамалықтар, тиісті базаларға енгізілетін мәліметтерді, есептік, логикалық әдістермен бақылау үшін және үздіксіз орман орналастыру құжаттарын алу үшін қажет нормативтік және реттеуші құжаттар.
Нормативтік-анықтамалық мәліметтер базасы, орман орналастыру мәліметтерін өңдеу жүйесінде қолданылатын анықтамалар, басты және аралық пайдалану кесулері мен ормандарды ұдайы өндіру және сөл ағызу жөніндегі заңдастырылған ережелер мен нұсқаулықтар, жеке қағидалар. Нормативтік-анықтамалық мәліметтердің анықталған құрамы мен оны құру ережелері үздіксіз орман орналастыру мәселелерін шешетін техно-жұмыс жобаларында келтірілген;
9) ағымдағы өзгерістер жөніндегі мәліметтер базасы қандай да бір әсерге ұшыраған телімдердің барлық өзгерістері жөніндегі мәліметтерді қамтиды. Бұнда барлық жыл бойындағы өзгерістер жөнінде мәліметтер жинақталады да табиғи жағдайда зерттеу қорытындысынан кейін, көрсеткіштері барлық басқа базаларға беріледі. Ал ағымдағы өзгерістердің толық мазмұны стримерде архивтеледі.
Орман қорындағы учаскелердің шекараларына өзгерістер әкелетін және жаңа телімдердің пайда болуына әкеліп соғатын шаруашылық және тағы басқа әсерлер арнайы бағдарламалық құралдар арқылы сандық пішін құрайтын және картографиялық мәліметтер базасына енгізілетін графикалық құжаттармен қоса жүреді (абристер, көшірмелер және геомәліметтер).
Орман қорындағы өзгерістер жөніндегі мәліметтер әр ағымдық орман түгендеу жұмыстарынан кейін жиналып тексеру кезеңінің аяқталуына байланысты болашақта орман шаруашылық әрекеттерінің әсерін сараптау мақсатында қолдану үшін және нормативтерді құрастыру үшін архивтеледі;

5) база данных воспроизводства лесов должна содержать дополнительные характеристики участков лесного фонда, на которых происходят процессы естественного заращивания или созданы лесные культуры, отсутствующие в базе данных лесного фонда, проекты лесных культур, материалы технической приемки и инвентаризации лесныхкультур, данные об угодьях с проведенными мерами содействия естественному восстановлению леса и материалы обследования вырубок, оставленных под естественное заращивание, акты списания лесных культур, данные о культурах, создаваемых в порядке реконструкции малоценных насаждений. В эту базу вносятся также поучастковые
характеристики всех не покрытых лесом угодий, учтенных при базовом лесоустройстве, или возникших к году текущей инвентаризации, а также нелесных угодий, включаемых в фонд мероприятий по воспроизводству лесов;
6) база данных охраны и защиты леса должна содержать показатели книги учета очагов вредителей и болезней леса, книги учета лесных пожаров, книги учета лесонарушений, полученные при текущих инвентаризациях, данные таксации насаждений, неблагополучных в санитарном или лесопатологическом отношении;
7) база данных дорожной сети и гидрографии с поучастковыми характеристиками должна содержать информацию о существующих реках и дорогах всех категорий и назначения, о дорожно-технических и гидротехнических сооружениях, их характеристиках (качество, категория, состояние), а также о возможных направлениях развития дорожной сети с характеристиками условий строительства;
8) база нормативно-справочной информации должна содержать словари-справочники, классификаторы, цифровые справочники, нормативные и регламентирующие документы, необходимые для машинного расчетного и логического контроля данных, вводимых в соответствующие базы, а также для последующего решения задач и получения необходимых выходных документов непрерывного лесоустройства.
База нормативно-справочной информации включает в себя  те же справочники, которые используются в системе обработки лесоустроительной информации, а также формализованные извлечения из правил и наставлений по рубкам главного и промежуточного пользования лесом, воспроизводству лесов, подсочке леса и другое.Уточненный состав научно-справочной информации и правила ее формирования приводятся в техно-рабочих проектах на решение конкретных задач непрерывного лесоустройства;
9) база данных о текущих изменениях должна содержать информацию об изменениях во всех выделах, подвергшихся каким-либо воздействиям. Данные об изменениях в течение года накапливаются в этой базе и после подтверждения натурными обследованиями новые значения показателей передаются во все остальные базы, актуализируя их содержание, а полное содержимое базы текущих изменений архивируется на стриммере.
Хозяйственные или иные воздействия на участки лесного фонда, повлекшие за собой изменения в границах или возникновение новых выделов, сопровождаются соответствующими выверенными графическими документами (абрисами, выкопировками, геоданными), которые преобразуются специальными программными средствами в цифровую форму и вносятся в картографическую базу данных.
Данные о текущих изменениях в лесном фонде последовательно накапливаются в соответствующей базе данных после каждой текущей лесоинвентаризации и по истечении ревизионного периода лесоустройства также архивируются с целью последующего использования их для детального анализа результатов лесоводственного и хозяйственного воздействия на лес, в научных целях и для составления нормативов;

10) мәліметтер базасын қалыптастыруға қажет ақпараттар базалық орман орналастыру мәліметтері мен орман мекемелерінің есеп беру және жоспарлық құжатарынан, ағымдағы орман түгендеу барысында толтырылған бағалау карточкаларынан алынады;
11) циклға байланысты базалық орман орналастыру 5 жылдан кейін орман қорының мәліметтер базасы табиғи өсімге актуализацияланады. Актуализациялауға жарықтандыру, тазарту жасындағы балауса ағаштар мен пісіп жетілген ағаштардан басқа орман шаруашылық және басқа да өзгерістерге ұшырамаған алқаағаштар жатады.
Актуализация арнайы әдістемемен сыналған модель бойынша, солардың негізінде құрастырылған бағдарлама арқылы, және алқаағаштардың бағалау көрсеткіштерінің өзгеруі арқылы жасалады.
Мәліметтер қорын жаңартқаннан соң, әр ағымдағы орман орналастыру мәліметтері бойынша табиғи өсімге актуализацияланғаннан кейін үздіксіз орман орналастырудың міндеті жүзеге асырылады;
12) Үздіксіз орман орналастыру мамандандырылған орман орналастыру партиясының күшімен жүзеге асырылады. Мамандар Орман қорының мәліметтер банкін қолдану және үйрену барысында мыналарды орындайды:
нормативтік анықтау мәліметтері базасын енгізу;
ағымдағы түгендеу мәліметтерін енгізу және қадағалау;
орман қорының телімдік орман бағалау мәліметтерін жүргізу;
арнайы және жинақталған ақпараттардың мәліметтер базасын актуализациялау;
орман шаруашылығы шараларының ағымдағы міндетін жоспарлау үшін жұмыс ақпаратын дайындау;
кеспеағаш қоры жөніндегі графикалық кескіндерді қоса мәліметтер дайындау және өңдеу;
сұрыптау мен бірге кеспеағашты материалдық-қаржылай бағалау;
сұраныстар бойыынша анықтамалар беру;
орман шаруашылық шараларының жылдық жоспарларын жасау;
орман шаруашылылығы және орман пайдалануды бақылау жөніндегі жинақ ақпараттарды өңдеу, тарату;
орман қорын есепке алу құжаттарын толтыру;
орман қорының жағдайын сараптау және бағалау;
орман мониторингі жөніндегі мәліметтерді дайындау;
стандартты емес сұраныстарға арналған анықтамаларды дайындау және беру;
картографиялық мәліметтер базасын жаңарту;
пайдаланушының сұрауымен оған қажетті объектілердің шекарасы көрсетілген әуе-ғарыштық суреттерді автоматты түрде өңдеу және оларды картографиялық мәліметтер базасына тіркеу.
9. Өздеріне берілген техникалық құралдар арқылы орманшылар мыналарды қамтамасыз етулері керек:
1) мемлекеттік орман қорындағы жерлердің жағдайы мен оларды пайдалануды салалық есепке алу және орман кадастры кітабын жүргізу;

10) информация, необходимая для формирования баз данных, берется из проектных материалов базового лесоустройства, учетно-отчетной и плановой документации лесного учреждения и из карточек таксации, заполняемых в натуре при текущихлесоинвентаризациях;
11) с периодичностью в 5 лет после базового лесоустройства информация базы данных лесного фонда актуализируется на естественный рост. Актуализации подлежат все продуктивные насаждения, не затронутые к моменту ее проведения лесохозяйственными и иными воздействиями, кроме молодняков в возрасте осветлений и прочисток и спелых насаждений, составляющих лесосечный фонд на последующие 5 лет.
Актуализация производится по специальной методике по апробированным моделям изменения основных таксационных показателей насаждений и программам, составленным на их основе.
После обновления банка данных по материалам каждой текущей лесоинвентаризации, актуализации на естественный рост, осуществляется решение задач непрерывного лесоустройства;
12) непрерывное лесоустройство производится силами специализированной лесоустроительной партии, специалисты которой на этапе его внедрения и освоения банка данных осуществляют:
ведение базы нормативно-справочной информации;
ввод и контроль данных текущей инвентаризации;
ведение повыдельной лесотаксационной базы данных лесного фонда;
актуализацию базы данных агрегированной и специализированной информации;
подготовку рабочих массивов информации для решения задач текущего планирования лесохозяйственной деятельности;
подготовку и обработку данных по лесосечному фонду, включая и графическое представление;
материально-денежную оценку лесосек с вариантной сортиментацией;
выдачу справок по стандартным запросам;
составление годовых планов лесохозяйственной деятельности;
обработку и выдачу сводной информации по аналитическому контролю за лесохозяйственной деятельностью и лесопользованием;
составление и ведение документации по учету лесного фонда;
анализ и оценку состояния лесного фонда;
подготовку информации для лесного мониторинга;
подготовку и выдачу справок по нестандартным запросам;
обновление базы картографических данных;
выдачу по запросам выходных тематических и справочных карт или их фрагментов;
автоматизированную обработку аэро- и космических снимков с выявлением на них границ интересующих пользователя объектов и регистрацией их в картографической базе данных.
9. Лесничие при проведении непрерывного лесоустройства должны обеспечивать на предоставляемых в их распоряжение технических средствах:
1) ведение лесокадастровых книг и отраслевого учета состояния и использования земель государственного лесного фонда;

2) ағаш кесуді есепке алу;
3) кеспеағаштарды материалдық - қаржылай бағалау;
4) орманды қалпына келтіру жұмыстарын жоспарлау және есепке алу;
5) орман күзетуді және қорғауды жоспарлау мен есепке алу;
6) орман өрттері мен олардың салдарын есепке алу;
7) орман пайдалануды есепке алу;
8) жерлерді қабылдау мен тапсыруды есепке алу;
9) сүрексіз қорларды есепке алу;
10) орман шаруашылығы шаралары бойынша санақ-есеп беру құжаттарын магнитті таспаларда, көшірмелер түрінде дайындау.
2. Үздіксіз орман орналастырудың мақсаты мен міндеті
10. Үздіксіз орман орналастырудың мақсаты:
1) орман мекемелерінде орман қорларын тиімді пайдалануды ұйымдастыру және орман шаруашылығын тиімді жүргізуді қамтамасыз ету;
2) тексеру кезеңінде орманды пайдалану мен орман шаруашылық шаралары салдарынан орманға және қоршаған ортаға әсер ететін орман қорындағы өзгерістерді есепке ала отырып құрастырылған ұйымдық-шаруашылық жоспарын толық жүзеге асыру;
3) барлық пайдалану түрлері бойынша сүрекдің қорларын толық көлемде анықтау және айқындау, сонымен қатар орман мекемелеріндегі, оның жекелеген бөліктеріндегі, соның ішінде ұзақ мерзімге пайдалануға берілген жерлердегі сүрексіз орман қорын пайдалану қарқындылығын есепке ала отырып, сүрекдің қорларын, олардың пайдалануға жарамдылығы мен тиімділігін анықтау;
4) орман қорын пайдаланудың барлық түрлерін, орман шаруашылық шараларын жүргізу орындарын белгілеу, алқаағаштардың өсімі мен дамуына, олардың экологиялық жағдайына кері әсер ететін факторларды жою және қолайлы шешімдерін табу;
5) орманшылықтар мен орман учаскесінен бастап орман мекемелерінің барлық өндіріс звенолары арасында немесе басқа да қызығушылық білдіріп отырған мекемелер арасындағы жарлық және есеп беру құжаттарының (алмасуын) қағазсыз формасына ауысу арқылы тиімді басқаруды қамтамасыз ету;
6) жалға берілген орман қорларында шұғыл шараларды қолдана отырып, орманды дайындаудағы және басқа да орман қорындағы керексіз тенденцияларының қалыптасуын болдырмау мақсатында орман жағдайына тұрақты бақылау ұйымдастыру;
7) базалық орман орналастыру мәліметтерінің нақтылығын арттыру, кезекті орман орналастыру және орман қоры мен орман кадастрын есепке алу бойынша құжаттау жұмыстарына жұмсалатын еңбек шығынын азайту;
8) орман қорындағы әртүрлі орман пайдалану үшін орман қорының жерлерін бөлудегі геодезиялық және картографиялық белгілену сапасын арттыру, оларды қабылдау және орман пайдалануға тапсыру;

2) учет отпуска леса на корню;
3) материально-денежную оценку лесосек;
4) планирование и учет работ по лесовосстановлению;
5) планирование и учет работ по охране и защите леса;
6) учет лесных пожаров и их последствий;
7) учет лесопользователей;
8) учет приемки и передачи земель;
9) учет недревесных ресурсов;
10) формирование и выдачу статотчетности по лесохозяйственной деятельности на магнитных носителях и в твердых копиях.
2. Цели и задачи непрерывного лесоустройства
10. Непрерывное лесоустройство проводится в целях:
1) обеспечения высокой эффективности ведения лесного хозяйства и организации рационального непрерывного пользования лесными ресурсами в лесных учреждениях;
2) наиболее полной реализации оргхозпланов, составленных по материалам базового лесоустройства, с учетом изменений в лесном фонде, происходящих в течение ревизионного периода вследствие осуществления лесопользования, лесохозяйственной деятельности, а также иных воздействий на лес и лесную среду;
3) выявления в полном объеме и постоянного уточнения ресурсов древесины по всем видам пользования, а также недревесных ресурсов с учетом интенсивности лесопользования в лесном учреждении и в отдельных его частях, в том числе переданных в долгосрочноелесопользование, обеспеченности древесным запасом, пригодным и доступным к использованию;
4) нахождения оптимальных решений по текущему планированию организации и размещения всех видов пользования лесом, мест проведения других лесохозяйственных мероприятий, устранения и локализации факторов, неблагоприятно воздействующих на рост и развитие лесонасаждений, их экологическое состояние;
5) обеспечение гибкого и оперативного управления всеми производственными звеньями лесного учреждения, начиная от лесничества и лесоучастка, с переходом на безбумажные формы обмена распорядительной и учетно-отчетной документацией между ними и другими заинтересованными учреждениями;
6) постоянного контроля за состоянием лесов и рациональным использованием лесных ресурсов в участках лесного фонда, переданных в аренду, ростом и формированием отдельных насаждений, принятием оперативных мер по устранению недостатков в ведении лесного хозяйства, осуществлении лесозаготовок, других пользований лесом инежелательных тенденций в динамике лесного фонда;
7) повышения достоверности материалов базового лесоустройства, очищения их от ошибочной информации, сокращения трудозатрат на проведение очередного лесоустройства и ведение документации по учету лесного фонда и лесного кадастра;
8) повышения качества геодезического и картографического оформления на лесных картах отвода земель лесного фонда под разные виды лесопользования и лесохозяйственных мероприятий, а также их приемки и передачи в лесопользование;

9) орман мекемесінің аумағында іске асырылған жағдайда ормандардың аймақтық және локальді мониторингі жөніндегі ақпараттармен қамтасыз ету.
11. Үздіксіз орман орналастыру барысында қойылған мақсатқа сәйкес төмендегідей тапсырмалар кешені шешіледі:
1) орман шаруашылығы мен орман қоры бойынша мәліметтер банкін және ағымды орман түгендеуді сақтау:
ағымдағы жылға орман қорының жағдайы, атқарылған шаралар, олардың салдары, орманның босатылуы және оның барлық пайдалану түрлері бойынша дайындалуы, орман қорларына кіретін ұзақ мерзімді пайдалануға берілген орман учаскелеріндегі өзгерістер, орман учаскелерінің (телімдердің) жағдайлары жөніндегі мәліметтерді жинау;
орманға шаруашылық әсерін тигізетін учаскелерді анықтау;
кезекті басты және аралықтағы пайдалану жылындағы кеспеағаш қорын бағалау;
орман пайдалану мен басқа да орманға тигізетін әсерлер жөніндегі мәліметтердің дұрыстығын бақылау;
мәліметтер базасын ағымды жаңарту;
ОҚ мәліметтер базасын алқаағаштың табиғи өсіміне байланысты актуализациялау;
2) орман шаруашылық шаралары мен орман пайдалануды жоспарлау:
кеспеағаш қорын басты және аралық пайдалану кесуіне дайындау;
келесі кеспеағаштардың орналасу жоспарын айқындау;
кеспеағаштарды материалдық-қаржылай бағалау;
кеспеағаштардың геомәліметтерімен бірге графикалық жоспарын беру;
ағаш кесу билеттерін беру және есепке алу;
күту үшін кесу, санитарлық кесу, екпе ағаштарды қайта жаңарту және басқа да кесулерді белгілеу;
ормандардың ұдайы өсіруге жататын ауданының құрылымы мен көлемін айқындау;
орман екпелері жұмыстарын іске асыру мен орманмен қамтылмаған жерлердегі табиғи жаңаруға қолайлы жағдай жасау шараларының жылдық жоспарын жасау;
орманды кесу және орман шаруашылық шаралар жоспарына түзету енгізу;
табиғи жаңару жағдайы орманмен қамтылған жерлерге ауыстыруға сәйкес келетін немесе ауыстыруға нормативтік мерзімі жеткен орман екпелерінің учаскелерін іріктеу;
3) орман пайдалану мен орман шаруашылық шараларының жүргізілуін бақылау:
атқарылған жұмыстарды есепке алу, белгіленген жоспарлардан, орманшылық ережелері мен шектеулерден ауытқуларды тіркеу және бағалау шұғыл шараларды қажет ететін анықталған ауытқулардың белгі беру анықтамасын толтыру;
басты орман пайдалану кесулерін куәландыру;
атқарылған орман шаруашылық шараларының сапасын бағалау мен жұмыс нәтижелерін сараптау;

9) информационного обеспечения регионального или локального мониторинга состояния лесов и природной среды в случае его осуществления на территории лесного фонда лесного учреждения и участках, прилегающих к нему.
11. В соответствии с поставленными целями при непрерывном лесоустройстве решаются следующие комплексы задач:
1) текущие лесоинвентаризации и поддерживание банка данных по лесному фонду и лесному хозяйству в актуальном состоянии:
получение актуальной и достоверной информации о состоянии лесного фонда и его отдельных участков на текущий год, выполненных мероприятиях, их последствиях, реализованном отпуске леса и его фактических заготовках по всем видам пользования, изменениях в лесном фонде в целом и по участкам леса, переданным в долгосрочноелесопользование, а также в состоянии лесных участков (выделов);
выявление участков, требующих первичного или очередного хозяйственного воздействия на лес;
таксация лесосечного фонда на очередной год проведения рубок главного и промежуточного пользования лесом;
контроль за достоверностью информации о лесопользовании и других воздействиях на лес;
текущее обновление баз данных;
актуализация базы данных лесного фонда на естественный рост насаждений;
2) текущее планирование лесопользования и лесохозяйственной деятельности:
подготовка лесосечного фонда к рубке по главному и промежуточному пользованию;
уточнение плана размещения лесосек;
материально-денежная оценка лесосек;
выдача графических планов лесосек с геоданными отвода;
учет и выдача лесорубочных билетов;
территориальное размещение рубок ухода, санитарных рубок, реконструкции насаждений и прочих рубок;
уточнение величины и структуры площадей, подлежащих воспроизводству лесов;
составление годового плана размещения и производства лесокультурных работ, мер содействия естественному возобновлению на не покрытых лесом угодьях;
текущая корректировка плана рубок леса и лесохозяйственных мероприятий;
набор участков, подлежащих переводу в покрытые лесом угодья в соответствии с состоянием возобновления или лесных культур и истечением нормативного срока перевода в текущем году;
3) текущий оперативный контроль за лесопользованием и проведением лесохозяйственных мероприятий:
учет выполненных работ, регистрация и оценка отклонений от установленных планов, лесоводственных правил и ограничений. Формирование и выдача сигнальных справок (ведомостей) выявленных нарушений, требующих немедленных мер;
освидетельствование вырубок главного пользования лесом;
оценка качества проведения и анализ результатов выполненных
лесохозяйственных мероприятий с учетом нормативных сроков деятельности хозяйственных воздействий, получения конечного или промежуточного результатов;
анализ выполнения текущего и перспективного планов рубок леса и лесохозяйственных мероприятий;

4) орманды күзету мен қорғауды ұйымдастыру:
өндірістік қалдықтар әсер ететін аймақтардағы ормандардың орман патологиялық мониторингі;
қарауға алынған бақылау учаскелерінің санитарлық жағдайын тексеру;
орман қорғау бойынша есеп беру мен ұсыныстар пішіндерін беру;
5) орман кадастры, орман шаруашылығы бойынша есепке алу және есеп беру, ормандарды мемлекеттік есепке алу құжаттарын жүргізу, ақпараттық қызмет көрсету:
орман кадастрлық кітабын жүргізу және орманды мемлекеттік есепке алу пішіндерін немесе оның үзіндісін беру;
орман шаруашылығы бойынша мемлекеттік статистикалық есеп беру пішінін құрастыру;
орман шаруашылық саласының әртүрлі ерекшелігі бойынша орман пайдалану, орман қоры мен оның жекелеген бөліктерінің жағдайы жөнінде анықтамалық ақпарат беру;
орман қоры мен орман шаруашылық шараларының картографиялық және графикалық орындалуы бойынша мәлімет беру;
6) орман пайдалану мен орман шаруашылық шараларын жоспарлау:
тексеру кезеңіне орман кесу мен орман шаруашылық шараларының жоспарын жасау (анықтау);
алқаағаштардан шайыр алу жобасын кесу жоспарымен ұштастыра отырып құрастыру (қалыптастыру);
орман шаруашылық жұмыстарын жүргізу және оны орналастырудың жылдық жоспарын құрастыру;
қайта қалпына келтіру учаскелерін орманмен қамтылған жерге, ал жұмсақ жапырақты алқаағаштарды күтіп-баптау кесулері арқылы қылқанды шаруашылыққа ауыстыру жобасына түзету енгізу;
7) орман қорының жалға берілген учаскелерінде басты пайдалану үшін кесудің және орман шаруашылығын жүргізудің жобасын жасау.
12. Барлық мәселелер кешені жыл сайынғы орман түгендеудің нәтижесі бойынша шешіледі.
Болашаққа жоспарлау мәселелері актуализацияланған мәліметтер базасының ақпараттары арқылы шешіледі.
Пайдаланушылырға орман қоры мен мемлекеттік есепке алудың жаңартылған пішіндерін немесе оның үзіндісін және орман қорының, орман пайдаланудың, орман шаруашылық саласының жағдайы жөніндегі анықтама беру алдын ала анықталған мерзімдерде жүргізіледі.
Керекті ақпараттарды шұғыл тапсыруды қажет ететін мәселелер бір жылдың ішінде немесе белгіленген уақытта пайдаланушының талабы бойынша шешіледі.
Үздіксіз орман орналастыру барысында жалға беру қағазы орман қорын жалға алу сұраныстарына байланысты белгілі бір шарттардың көмегімен жалға алушының есебінен құрастырылады.

4) организация охраны и защиты леса:
локальный лесопатологический мониторинг лесов в зонах влияния промвыбросов;
контроль санитарного состояния поднадзорных полигонов;
выдача форм отчетности и рекомендаций по лесозащите;
5) ведение документации государственного учета лесов, лесного кадастра, учета и отчетности по лесному хозяйству, информационное обслуживание:
ведение лесокадастровой книги и выдача форм Государственного учета лесов или их фрагментов;
составление и выдача форм государственной статотчетности по лесному хозяйству;
выдача справочной информации по различным аспектам лесохозяйственной деятельности, лесопользованию, состоянию лесного фонда и его отдельных участков;
выдача информации по лесному фонду и лесохозяйственной деятельности в графическом и картографическом исполнении;
6) перспективное планирование лесопользования и лесохозяйственной деятельности:
составление (уточнение) плана рубок леса и лесохозяйственных мероприятий на ревизионный период;
формирование проектов подсочки насаждений в увязке с планом рубок леса;
формирование годовых планов размещения и проведения лесохозяйственных работ;
корректировка проекта перевода лесовосстанавливаемых участков в покрытые лесом угодья, а насаждений мягколиственных пород – в хвойное хозяйство в результате рубок ухода;
7) составление проекта рубок главного пользования и ведения лесного хозяйства на арендуемых участках лесного фонда.
12. Все комплексы задач решаются ежегодно по результатам текущих лесоинвентаризаций, кроме комплекса перспективного планирования и задачи актуализации базы данных лесного фонда на естественный рост насаждений, которые решаются с периодичностью в 5 лет после проведения базового лесоустройства и при очередном базовом лесоустройстве. Задачи перспективного планирования решаются по актуализированной информации баз данных.
Выдача пользователям обновленных форм государственного учета лесного фонда или его фрагментов, а также справок по состоянию лесного фонда, лесопользованию, лесохозяйственной деятельности производится по договоренности, либо в заранее определенное время (стандартные справки), либо по разовым запросам с оговоренным сроком их реализации.
Задачи, требующие оперативной выдачи необходимой информации, решаются в течение года либо в установленные фиксированные сроки, либо по требованию пользователя (реакция на непредвиденную ситуацию).
Арендные записки при непрерывном  лесоустройстве составляются по мере поступления заявок на аренду участков лесного фонда в соответствии с требованиями соответствующего положения об аренде участков лесного фонда за счет средств арендатора.

3. Үздіксіз орман орналастыруға ауысу барысындағы
базалық орман орналастыруды жүргізу ерекшеліктері
13. Орман орналастыру нұсқауларында көрсетілген барлық жұмыстарды жүргізу және орман қорының нақты ақпараттық мәліметтер базасын құру – орман орналастырудың негізгі мақсаты болып табылады. Бұнымен базалық орман орналастырудың далалық және камералдық жұмыстарының ерекшеліктері анықталады.
14. Дайындық жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері:
1) базалық орман орналастыруға дайындық жұмыстары барысында қарастырылған орман орналастыру ережелеріне қосымша мыналар атқарылады:
алдағы тексеру кезеңінің тиісті кесу аймағын анықтау;
таксациялау әдісі бойынша (дешифрлер, көзбен көру, таңдамалы және өлшемелі есептеу) орман қорының орман орналастыру объектілерін алдын ала бөліп дешифрланған бақылау учаскесін немесе сызықтық жүрісті салу;
таксациялау көрсеткіштерінің табиғи өсімге модельдік актуализациялануын айқындау, қайта жаңарту үшін кесу, басты пайдалану үшін кесу жасына жетпеген әртүрлі жастағы алқаағаштарда сүрекдің қорының нормативтерін таңдау;
2) алдағы тексеру кезеңінде басты, күтіп-баптау және басқа да кесулер жүргізілетін аймақтарды анықтау (кесу түрлерінің араласуы, орман алқаптарының тасымалдауға қолайлығы және тасымалдау жолының құрылымын ескере отырып жүргізіледі).
Аймақтар орман алқаптарының жоспарлы-картографиялық және таксация мәліметтерін, ағаш тасымалдау және басқа да жол құрылысының жоспарын зерттеу негізінде анықталады.
Жұмыстың нәтижесі бойынша алдағы күту үшін кесу, тағы басқа да кесулер жүргізілетін орамдар тізімі жасалады;
3) таксация әдісі бойынша орман қорының бөлінуі әртүрлі алқаағаштарды таксациялау дәлдігі бойынша, орман орналастыру нұсқауларының нормативтеріне сәйкес жүргізіледі;
4) таксациялық – дешифрлік бақылау учаскесі (немесе сызықтық жүріс) аэрофотосуреттерін дұрыс дешифрлеу үшін машықтану, әдіс-тәсілдерді үйрену мақсатында жасалынады. Бұдан көлемдеріне байланысты 4-тен 6-ға дейін орамдар таңдалып алынады, олардағы алқаағаш және жер категориялары әртүрлі болады.
Бақылау учаскелеріне қарасты сызықтық жүріс үстіндегі барлық телімдер таңдамалы өлшемелі-санау әдісімен таксацияланады.
Шекарасы анық көрінбейтін телімдер керек болған жағдайда көзбен көріп анықталады.
Сызықтық жүрістің ұзындығы алқаағаштардың орналасуына байланысты 5 км. мөлшерінде белгіленеді;
5) алқаағаштардың актуализациясын, сүрекдің қорын таңдау нормативін анықтау үшін ғылыми-зерттеу институттарының ұсыныстары, орман орналастыру аумағындағы сақталған бақылау алаңшалары мен алдыңғы таксацияның мәліметтері пайдаланылады.
Әрбір орман құраушы тұқымға құрамы және толымдылығы көбірек қамтылатын 2-4 бақылау алаңшалары салынады;
6) орманды дешифрлік таксациялауға қажетті нормативтік анықтамалар болмаған жағдайда ағаш тұқымдарының дешифрлеу белгілері кестесі және сүрекдің желектерінің аэрофотосуреттері арқылы олардың таксациялық көрсеткіштерін анықтау кестелері жасалынады.
Ағаш тұқымдыларын аэрофотосуреттерде дешифрлеу кестесі әртүрлі категориялардағы алқаағаштардың суреттік көрінісі мен алдын-ала көзбен бағалау арқылы алынған мәліметтерін талдау негізінде жасалады. Бағалау–дешифрлік модель кестесі алқаағаштың дешифрлік көрсеткіштерін стандартты бағдарламалар көмегімен компьютерде сараптау негізінде жасалады;
7) аэрофотосуреттерді жұмысқа дайындау және орамдар аумағын таксациялық телімдерге бөлу қолданыстағы орман орналастыру нұсқауларында көрсетілген талаптарға сәйкес іске асырылады.
Орман мекемелерінің орман қорын таксациялық телімдерге бөлу барысында мүмкіндігінше телімдердің бұрынғы анықталған шекаралары сақталады. Тексеру кезеңінде пайда болған жаңа телім шекаралары (ағашы кесілген жерлер, орман екпелері) аэрофотосуреттер мен орман орналастыру планшеттеріндегі шекараларына мүмкіндігінше сәйкес болады. Олардың шекараларын бір-бірімен сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда, шекаралар дишифірлеу мәліметі бойынша табиғи жағдайда көзбен көріп тексеру арқылы белгіленеді де орманшымен келісу ведомосы жасалады. Бұл жағдайда есепке алу кітабына тиісті түзетулер енгізіледі.

3. Особенности проведения базового лесоустройства
при переходе на непрерывное
13. Кроме проведения всех работ, предусмотренных лесоустроительной инструкцией, и составления лесоустроительного проекта, одной из основных целей базового лесоустройства является создание достоверных исходных информационных баз банка данных по лесному фонду, лесопользованию и лесохозяйственной деятельности дляпоследующей реализации комплекса задач непрерывного лесоустройства, связанных с организацией лесохозяйственного производства и лесопользования. Этим, в основном, и определяются особенности подготовительных, полевых и камеральных работ базового лесоустройства.
14. Особенности проведения подготовительных работ:
1) при подготовительных работах к базовому лесоустройству дополнительно к требованиям, предусмотренным лесоустроительной инструкцией, осуществляются:
уточнение зон рубок на предстоящий ревизионный период;
предварительное распределение лесного фонда объекта лесоустройства по методам таксации (дешифровочному, глазомерному, глазомерно-измерительному, выборочному иизмерительно-перечислительному);
закладка, таксация и обработка специального дешифровочного полигона или линейного хода;
уточнение моделей актуализации таксационных показателей на естественный рост, а также нормативов выборки древесного запаса при проведении реконструктивных рубок, рубок в разновозрастных и производных лиственно-хвойных насаждениях, не достигших возраста главной рубки, но имеющих в составе древостоя спелую часть, по возрасту или по размерам отвечающую параметрам технической спелости;
2) выявление зон, в которых в предстоящем ревизионном периоде будут проводиться рубки главного пользования, рубки ухода и другие виды рубок (производится с учетом требований по концентрации рубок, транспортной доступности лесных массивов и перспектив строительства путей транспорта).
Выявление зон производится на основе изучения планово-картографических и таксационных материалов, планов строительства лесовозных и других путей транспорта, планов освоения лесных массивов.
По результатам работы составляется перечень кварталов, входящих в выявленные зоны предстоящих рубок ухода и других рубок, который включается в протокол технического совещания;
3) распределение лесного фонда по методам таксации леса производится адекватно требованиям по точности таксации различных категорий насаждений в соответствии с требованиями и нормативами лесоустроительной инструкции;
4) таксационно-дешифровочный полигон (или линейный ход) закладывается с целью тренировки и отработки навыков для достоверного контурного и лесотаксационного дешифрирования аэрофотоснимков. Для него подбираются от 4 до 6 кварталов в зависимости от их размеров, в которых должно быть представлено возможно большее разнообразие всех категорий земель и насаждений. Все выделы, входящие в полигон или примыкающие к линейному ходу, должны быть тщательно отдешифрированы и протаксированы с применением выборочного измерительно-перечислительного метода. Положение слабо распознаваемых границ выделов при необходимости уточняется в натуре.
Протяженность линейного хода устанавливается в зависимости от характера расположения насаждений и в пределах 5 км;
5) для уточнения моделей актуализации насаждений и нормативов выборки древесного запаса используются рекомендации научно-исследовательского института, а также все сохранившиеся пробные площади, заложенные лесоустройством или другими организациями в объекте лесоустройства, данные таксации древостоев при прошломлесоустройстве.
Закладываются 2 – 4 пробные площади (в зависимости от поставленных целей и применяемых видов рубок) на каждую лесообразующую породу, наиболее полно представленную средним возрастом, составом и полнотой;
6) при отсутствии соответствующих нормативно-справочных материалов для дешифровочной таксации леса составляются таблицы признаков для дешифрирования древесных пород и таблицы моделей для определения таксационных показателей древостоев по параметрам изображения их полога на аэрофотоснимках.
Таблица признаков для дешифрирования на аэрофотоснимках древесных пород составляется на основе данных анализа фотоизображения различных категорий древостоев с предварительно установленной в натуре таксационной характеристикой.
Таблица моделей таксационного дешифрирования разрабатывается на основе данных сопряженных измерений таксационных показателей древостоев в натуре, а дешифровочных показателей (параметров полога) этих же древостоев – непосредственно по аэрофотоснимкам с последующим моделированием связей на основе проведения регрессивного анализа на компьютере по стандартным программам;
7) подготовка аэрофотоснимков к работе и разделение территории кварталов на таксационные выделы производятся по требованиям, изложенным в действующей лесоустроительной инструкции.
При разделении территории лесного фонда лесного учреждения на таксационные выделы должны в максимальной степени сохраняться  ранее установленные границы выделов, достоверность которых не вызывает сомнений. Границы новых выделов, возникших в ревизионном периоде (вырубки, лесные культуры), по возможности идентифицируются на рабочих аэрофотоснимках с границами, установленными по данным их геосъемок (отвода) и нанесенными на лесоустроительные планшеты. В случае невозможности их идентификации в пределах установленных допусков границы устанавливаются по данным дешифрирования с составлением ведомости согласования с лесничим и при необходимости с проверкой в натуре. При этом в материалы отводов и книги учета вносятся необходимые исправления.

15. Далалық жұмыстарды жүргізу ерекшеліктері:
1) далалық жұмыстарды жүргізу барысында Орман қорының мәліметтер банкі нақты болуы үшін орамдардың таксациялық телімдерге бөлінуі (тұрақты шаруашылық учаскелер) сапалы және орман орналастыру жұмыстарының нормативтік дәлдігі орман орналастыру нұсқауларына сәйкес болады;
2) орманды таксациялау жұмыстарымен бірге шаруашылық және апаттық өзгерістерге ұшыраған телімдердің жоспарлық-картографиялық мәліметтерде дұрыс көрсетілуі тексеріледі және дұрыс көрсетілмеген шекарасы орманшымен келісіледі.
Кеспеағаш, телім, орман екпелері аудандарының планшеттерде көрсетілуі дұрыс болмаған жағдайда, орман орналастыру маманының бақылауымен қайта есептеу жұмыстары жүргізіледі, орман шаруашылығын есепке алу кітабына қажетті түзету енгізіліп, келісім акт толтырылады.
Егер учаскелердің ауданы орман орналастырудың разряды бойынша ең төменгі рұқсат етілген ауданына тең немесе үлкен болса, онда олар жекеленген телімдерге бөлінеді.
Жаңадан пайда болған телімдер бойынша орамдағы телімдердің реттік сандары белгіленеді. Телімдерді толық қайта реттік нөмірлеу кезекті базалық орман орналастыру кезеңінде жүзеге асырылады;
3) кесілетін ағаш қоры аз учаскелерді таксациялау кезінде негізгі орман құраушы тұқым бойынша кесу жасына жетпеген алқаағаштарға немесе техникалық сапасын жоғалтпастан бұрын жұмсақ жапырақты ағаш тұқымдарына (қайыңдар, көктеректер) кесу шараларын белгілеу арқылы қосымша сүрекдің қорлары анықталады;
4) сүрекдіңдердің қосымша қоры дайындалатын телімдер күтіп-баптау кесу жұмыстары белгіленбеген төмендегідей алқаағаштар категориясынан жиналады:
қылқан жапырақты ағаштарға зиян келтірмей кесіп алу мүмкіндігі бар негізгі кесу жасына жеткен бір қабаттағы, орта және пісіп жетілу жасындағы, аралас ағаштар (көктерек, қайың);
қор бойынша негізгі емес пісіп жетілген тұқымдары бар әртүрлі жастағы қылқан жапырақты (басым көпшілігі - шыршалы) алқаағаштар;
қылқан жапырақты ағаш өскіндері жеткілікті және өміршеңдігі жоғары, жасы 30-дан асқан, 2 қабаттағы орман астарымен қамтылған, құнарлығы жоғарғы топырақта өскен жапырақты және жапырақты-қылқанды алқаағаштар. Осындай алқаағаштарда бір немесе екі мәртелі кесу, қайта жаңарту кесуі белгіленеді (толымдылығына байланысты). Бұл жағдайда техникалық пісіп жетілу жасындағы жуандыққа жеткен сүрекдіңдер ғана кесіледі;
жағдайы нашар, өсуі баяу орта жастағы және пісіп келе жатқан, толымдылығы 0,3–0,5 тұқымдылар (кесуге тыйым салынған ерекше қорғалатын учаскелерге жатқызылғандардан басқа). Оларды кесу жасына дейін қалдыру топырақ құнарлығының толық пайдаланылмауына әкеліп соғады. Бұндай алқаағаштарда жаппай қайта құру кесулері белгіленеді.
Кейін олар астарындағы шаруашылық жағынан құнды тұқымдылардың өскіні арқылы қалпына келтіріледі (немесе орман екпелерін өндіру арқылы);
5) қосымша сүрекдің қоры бар телімдерге кірмейтіндері:
толымдылығы 0,5-0,6 немесе топтап алғанда сирету жұмыстарын жүргізген жағдайда жел құлатуы мүмкін (көп жағдайда дымқыл, әлсіз топырақты жерлер) алқаағаштар;
өзінің жағдайы бойынша жаппай санитарлық кесу жұмыстарын қажет ететін алқаағаштар;
орман астарында шаруашылық бағалы өскіндері жоқ пісіп жетілмеген орташа толымдылықты жұмсақ жапырақты алқаағаштар.

15. Особенности проведения полевых работ:
1) в целях максимальной достоверности информационных баз банка данных «Лесной фонд» при проведении полевых работ должно быть обеспечено высокое качество разделения кварталов на таксационные выделы (постоянные хозяйственные участки) и нормативная точность лесотаксационных работ в соответствии с требованиями лесоустроительной инструкции;
2) одновременно с таксацией леса производится тщательная проверка правильности нанесения работниками лесничеств и лесного учреждения на планово-картографические материалы выделов, охваченных хозяйственными и стихийными воздействиями, с уточнением в натуре и согласованием с лесничим всех спорных границ.
При обнаружении несоответствия фактических границ лесосек, делянок, лесокультурных площадей, принятых земель границам, нанесенным на лесоустроительные планшеты, силами лесничества и под контролем специалиста – лесоустроителя делается их инструментальная пересъемка или досъемка, а в материалы отводов и соответствующие книги лесохозяйственного учета вносятся необходимые исправления, что в обязательном порядке оформляется актом согласования.
Отдельные участки выделяются в отдельные таксационные выделы, если их площадь равна или больше минимально допустимой площади выдела для соответствующего разряда лесоустройства.
Вновь образованным выделам присваиваются номера, продолжающие нумерацию выделов в квартале, установленную при базовом лесоустройстве, независимо от их местонахождения в квартале. Полная перелитерация выделов производится при очередном базовом лесоустройстве;
3) при таксации леса в объектах с истощенными лесными ресурсами, особенно там, где имеется тенденция к снижению лесопользования при полном сбыте древесины от всех видов рубок, выявляются дополнительные ресурсы древесины, использование которойвозможно до достижения насаждениями (по преобладающей породе элемента леса) возраста главной рубки и до потери ими технических качеств путем своевременной вырубки мягколиственных пород (березы, осины) в смешанных древостоях, а также спелых поколений хвойных пород, если по тем или иным причинам эти насаждения не назначаются в рубки ухода;
4) фонд выделов, в которых возможна заготовка дополнительных ресурсов древесины, набирается из следующих категорий насаждений, не назначаемых в рубки ухода:
смешанные одноярусные средневозрастные и приспевающие хвойные насаждения, в которых породы примеси (осина, береза) достигли возраста главной рубки и могут быть вырублены без нанесения ущерба оставляемой хвойной части насаждения;
разновозрастные хвойные насаждения (преимущественно – еловые) с наличием спелого, не преобладающего по запасу поколения;
лиственные и лиственно-хвойные насаждения в возрасте от 30 лет и старше, произрастающие на высокопродуктивных почвах с наличием под пологом второго яруса или достаточного количества жизнеспособного подроста хвойных пород. В таких насаждениях назначают реконструктивные рубки, при которых в один или два приема (в зависимости от полноты) вырубается часть лиственного древостоя, достигшего диаметра, соответствующего среднему диаметру возраста технической спелости;
средневозрастные и приспевающие насаждения всех пород, с полнотами 0,3 – 0,5 (кроме участков, отнесенных к особо защитных с полным запретом рубок), с признаками
повышенной фаутности, распада, ухудшением роста, оставление которых на корню до возраста рубки ведет к резкому недоиспользованию потенциала почвенного плодородия и, вследствие этого, к потере прироста древесины. В таких насаждениях назначаются сплошные реконструктивные рубки с последующим восстановлением за счет имеющегося под их пологом подроста хозяйственно ценных пород, либо путем немедленного производства лесных культур;
5) в фонд выделов с наличием дополнительных ресурсов древесины не включаются:
насаждения, в которых изреживание древостоя до полноты 0,5 – 0,6 или при групповом характере выборки может привести к ветровалу (на слабых почвах с повышенным увлажнением;
насаждения, требующие назначения по своему состоянию сплошной санитарной рубки;
среднеполнотные неспелые мягколиственные древостои, в которых условия для возникновения под их пологом подроста хозяйственно ценных пород отсутствуют.

16. Камералдық жұмыстарды жүргізу ерекшеліктері:
1) камералдық кезеңде далалық орман таксациялау және зерттеу ақпараттары өңделеді, жаңа орман орналастыру нұсқауларына сәйкес орман орналастыру жобасы жасалады;
базалық орман орналастыру материалдары бойынша арнайы бағдарламалық құралдардың көмегімен барлық орман орнастыруды жобалау тапсырмаларын шешуде маңызды болып есептелетін орман мекемесінің Орман қорының мәліметтер банкі жаңартылады. Камералдық жұмыстардың соңында жасалынған Орман қорының мәліметтер банкі ұйымдастыру-шаруашылық жоспарының барлық материалдарымен бірге орман мекемелеріне пайдалануға тапсырылады;
3) басты және аралықтағы пайдалану есебінен басқа қорларды қосымша пайдалану тәртібі бойынша жыл сайынғы ағаш дайындау есебі де жүргізіледі (осы ереженің 15-4 пунктінен қараңыз). Қосымша қорлар кездесетін телімдерге кесу түрі бойынша басым тұқымдылар есебінен ведомос жасалады. Қосымша қорды таңдаумен қоса кесу түрлері бойынша бір жолғы кесудің жалпы қосынды қоры пісіп жетілген ағаш қорының құралу кезеңіне бөлінеді. Бұл кезең сол жұмыс жүргізілетін аудандағы ағаштың өсу заңдылықтары мен алдағы 10-15 жылға болжанатын орман қорының жас құрылымының өзгеру динамикасын зерттеу арқылы анықталады;
4) сүрекдің дайындауға қажетті қосымша ағаш қорлары бар телімдер пайдалану қорының орналасу планында көрсетіледі. Пайдалану қорының алқаағаштарынан өзгеше болуы үшін бұл телімдердің іші (45 градус) қара тушпен тік жіңішке сызықтармен сызылады. Олар пайдалану қолайлылығы мен шаруашылық маңызы бойынша бөлінбейді;
5) жобаланатын іс-шаралардың аумақтық таралу ведомосы орман орналастыру жұмысынан кейін алғашқы екі жылдың ішінде жасалады;
6) орман мекемесінде Орман қорының мәліметтер банкін жүргізетін дайындықтан өткен мамандар (орманшы) мен техникалық құралдар болған жағдайда, таксациялық сипаттаманың кітаптары орман иеленушісіне тек бір дана дайындалып беріледі, ал орманшылықтарға магнитті көшірмелер түрінде беріледі.
Орман қорының мәліметтер банкін жүргізу және пайдалану арнайы нұсқаулар бойынша жүзеге асырылады. Дайындықтан өткен Орман қорының мәліметтер банкін пайдаланатын мамандардың құрастырған нұсқаулары және басқа да құжаттар орман орналастыру ұйымына тапсырылады.

16. Особенности проведения камеральных работ:
1) в камеральный период производится обработка полевой лесотаксационной и обследовательской информации, разрабатывается новый лесоустроительный проект в полном соответствии с требованиями действующей лесоустроительной инструкции;
2) по материалам базового лесоустройства специальными программными средствами создается или полностью обновляется банк данных «Лесной фонд» лесного учреждения, на основе которого решаются все задачи лесоустроительного проектирования. При завершении камеральных работ созданный (обновленный) банк данных «Лесной фонд» сдается в пользование лесному учреждению со всеми материалами лесоустроительного проекта;
3) кроме расчетных лесосек по главному пользованию и объемов промежуточного пользования лесом производится также расчет возможной ежегодной заготовки древесины в порядке использования дополнительных ресурсов.
На выдела с наличием дополнительных ресурсов составляется ведомость в разрезе преобладающих пород по видам назначаемых рубок. По видам рубок с выборкой дополнительного ресурса за один прием суммарный запас вырубаемой древесины делится на период, за который произойдет накопление запаса спелой древесины (эксплуатационного фонда) в равном объеме. Этот период определяется на основе изучения закономерностей роста древостоев в районе проведения работ и прогнозируемой динамики изменений в возрастной структуре лесного фонда в ближайшие 10 – 15 лет;
4) выдела с наличием дополнительных ресурсов для заготовки древесины показываются на обзорном плане размещения эксплуатационного фонда. Соответствующим тоном окраски основной вырубаемой породы показывается группа концентрации запаса. Для отличия от насаждений эксплуатационного фонда контуры этих выделов заштриховываются наклонными (45 градусов) прямыми тонкими линиями черной тушью. Разделение их по доступности и хозяйственной ценности не производится;
5) ведомость территориального размещения запроектированных мероприятий составляется только на первые 2 года после лесоустройства;
6) при наличии в лесном учреждении подготовленного персонала (лесничих) и технических средств для ведения и эксплуатации банка данных «Лесной фонд» книги таксационных описаний изготавливаются и передаются только в одном контрольном экземпляре лесовладельцу, а в лесничества – в записи на магнитных носителях.
Ведение и эксплуатация банка данных «Лесной фонд» осуществляется по специальным инструкциям и руководствам, входящим в состав техно-рабочего проекта, который принимается в промышленную эксплуатацию в установленном порядке. Инструкции и руководства передаются лесоустроительной организации непосредственно подготовленным специалистам лесовладельца – пользователям банка данных «Лесной фонд».

4. Ағымдағы орман түгендеу
17. Жыл сайынғы ағымдағы орман түгендеу жұмыстары төмендегідей:
1) ағымдағы орман түгендеу жұмысы барысында орман орналастыру бөлімшелері жыл бойына мынандай шараларды атқарады:
орман иеленушісінің есепке алу мәліметтері бойынша кезекті базалық орман орналастырудан кейінгі 01. 01. жылының жағдайы бойынша ағымдағы өзгерістерінің мәліметтер базасын қалыптастыру;
табиғи жағдайда көзбен көріп бағалауға телімдерді таңдау;
Орман қорының мәліметтер базасын жаңалау;
таңдалынып алынған телімдерді бағалау;
тексеру кезеңінің кезекті жылына арналған орман шаруашылық, орман пайдалану шаралары мен көлем жоспарын құрастыру (ағымдағы жоспарлау);
орман кадастрлық кітабын толтыру;
бұрынғы орындалған жұмыстардың сапасы мен тиімділігі, орман қорындағы өзгерістер және орман шикізат қорының жағдайы сараптамасының есеп беру құжатын құрастыру;
таксациялық көрсеткіштерді актуализациялау үшін өсу моделін нақтылау мақсатында қосымша мәліметтер жинау, бақылау алаңшаларын салу;
2) ағымдағы орман түгендеуге дайындық жұмыстары үздіксіз орман орналастыру объектісі бекітіліп берілген орындаушылардың тікелей қатысуымен жүргізіледі, олар мынандай шараларды атқарады:
орман орналастыру материалдарындағы ағымдағы өзгерістердің енгізілу сапасын және есепке алу құжаттарын тексеру;
табиғи жағдайда таксациялау жұмыстарына арналған құжаттарды дайындау;
3) орман орналастыру материалдары мен есеп құжаттарына ағымдағы өзгерістерінің енгізілу сапасын анықтау үшін өзгеріс түрлері бойынша жалпы телімдер санының аз дегенде 5 %-на тексеру жүргізіледі. Тексеру нәтижелері бойынша тиісті акт толтырылады.
Кеспеағаштардың, орман екпелерінің шекаралары орман бағалау телімдерінің сүлбесіне сәйкес болуына ерекше көңіл бөлінеді. Бұл үшін орман орналастыру планшеттері, аэрофотосуреттер (базалық орман орналастыру абристері), ғарыштан түсірілген суреттер (егер оларды алу мүмкін жағдайда), сонымен бірге картографиялық мәліметтер базасы пайдаланылады. Сәйкес келмеген жағдайлардың барлығы есепке алынып, табиғи жағдайда тексеріледі.
Егер де өзгерістердің түсірілмеуі немесе қате түсірілуі көрсеткіш бойынша барлық тексерілген учаскелердің 10 пайызынан асса, онда қанағаттанарлықсыз деген баға беріледі, басқа жағдайларда қанағаттанарлық болып бағаланады.
Ағымдағы өзгерістердің түсірілуіне қанағаттанарлықсыз деген баға бергенде дайындық жұмыстары тоқтатылып орман иеленушісіне хабарланады және ерекше бақылауға ала отырып, өзгерістерді енгізу мерзімі белгіленеді.
Ағымдағы өзгерістердің енгізілуін, есепке тіркеу қағазының толтырылуын, табылған қателердің түзелуін тексергеннен кейін арнайы бағдарламалық құралдар арқылы бірінші ағымдағы түгендеу жылы объекті өзгерістерінің көмекші мәліметтер базасы құрастырылады;

4. Текущая лесоинвентаризация
17. Состав работ, выполняемых при текущих ежегодных инвентаризациях:
1) при проведении текущей инвентаризации лесоустроительное подразделение в течение года осуществляет:
формирование базы данных текущих изменений по состоянию на 01.01. очередного после базового лесоустройства года на основе материалов их учета лесовладельцем;
набор выделов для таксации (осмотра, проверки) в натуре;
обновление баз данных банка данных «Лесной фонд».
натурную таксацию отобранных выделов;
составление (корректировку) и согласование плана объемов и размещения лесопользования и лесохозяйственных мероприятий на очередной год ревизионного периода (текущее планирование);
заполнение лесокадастровой книги;
составление отчета по анализу объемов, качества и эффективности ранее выполненных лесохозяйственных мероприятий, изменений, происшедших в лесном фонде и состоянии лесосырьевых ресурсов;
сбор дополнительных материалов и закладку пробных площадей для уточнения моделей роста древостоев для актуализации таксационных показателей;
2) подготовительные работы к текущей инвентаризации проводятся перед натурными таксационными работами непосредственно исполнителями, за которыми закреплен объект непрерывного лесоустройства, они включают:
проверку полноты и качества внесения текущих изменений в материалы лесоустройства и учетные документы;
подготовку рабочей документации для проведения натурных таксационных работ;
3) для установления полноты и качества внесения текущих изменений в материалы лесоустройства и учетную документацию производится проверка не менее 5 процентов общего количества таксационных выделов по каждому виду изменений. По результатампроверки составляется соответствующий акт.
Особое внимание уделяется соответствию границ лесосек, делянок, лесокультурных площадей контурам лесотаксационных выделов. Для этого используются лесоустроительные планшеты, аэрофотоснимки (рабочие абрисы базового лесоустройства), космические снимки (при возможности их получения), а также картографическая база данных. Все случаи несоответствия границ регистрируются и подлежат проверке в натуре.
Оценка «неудовлетворительно» дается в случаях, когда изменения не внесены или внесены с ошибками, отступлениями от указаний или инструкций более чем в 10 % от общего количества проверенных участков. В остальных случаях ставится оценка «удовлетворительно».
При неудовлетворительной оценке качества внесения текущих изменений подготовительные работы приостанавливаются, о чем ставится в известность лесовладелец и устанавливается срок внесения текущих изменений, который берется на особый контроль.
После проверки полноты и качества внесения текущих изменений, заполнения регистрационного листа и устранения выявленных при этом ошибок и неувязок соответствующими программными средствами составляется предварительная база данных текущих изменений, происшедших в объекте к году первой текущей инвентаризации;

4) табиғи жағдайда көріп шығатын телімдерді таңдап алу әр орманшылық бойынша орамдардың қағазға түсірілген тізімін Орман қорының мәліметтер банкін алу арқылы жүзеге асырылады. Телімдерді теріп алу әртүрлі іс-шаралардың әсерінен болған өзгерістер мен бағалау сипатамасына сәйкес жүргізіледі;
5) жыл сайын мыналар таксацияланады:
мекеме аумағына жаңа қосылған аудандар;
ағымдағы түгендеу жылында жер түрлері аттарының өзгеруіне байланысты орманды және ормансыз жер учаскелері;
күтіп-баптау кесуі, басты пайдалану кесуі жаппай жүргізілмеген, тағы басқа кесулер жүргізілген алқаағаштар;
апатты әсерлерге ұшыраған, зиянкестер мен аурулар ошақтары бар және антропогенді әсерлерге ұшыраған алқаағаштар;
ағаштары жаңадан кесілген және алдағы 2 жылда орман екпелерін отырғызу белгіленген жерлер;
орманмен қамтылған жерлерге аудару жасындағы орман екпелері, сонымен бірге олардың аудару жасынан асқандары (бірінші ағымдағы орман түгендеу барысында базалық орман орналастырудан екі және оданда көп жылдардан кейін барлық орман екпелері табиғи жағдайда таксацияланады);
шайыр алудан кейінгі қайта жаңарту шаралары аяқталған алқаағаштар;
тапсырыс берушінің көзқарасы бойынша орман орналастыру сипаттамасы табиғи жағдайға сәйкес емес телімдер;
6) бес жылда бір рет мыналар бағаланады (таксацияланады):
жинақталған орман екпелері, қайта жаңартудан кейінгі 25 жасқа дейінгі алқаағаштар;
базалық орман орналастыру мәліметтері бойынша толымдылығы кесу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік беретін соңғы 5 жылдың ішінде күтіп-баптау кесуі жүргізілмеген және оларды атқаруға ешқандай шаруашылық шешімдер тағайындалмаған, жарықтандыру және тазарту кесу жасындағы алқаағаштар;
шайыр алу жұмыстары жүргізіліп жатқан алқаағаштар;
орман орналастыру бойынша табиғи түлеу, сонымен қатар табиғи түлеуге жәрдемдесу шаралары белгіленген орман учаскелері;
7) 10 жылда бір рет мыналар бағаланады:
сирету және өтпелі кесу жасындағы 10 жылдың ішінде кесу жұмыстары жүргізілмеген, толымдылығы 0,7 және одан жоғары, таксациялық сипаттамасы бойынша кесу жұмыстарын жүргізуге болатын алқаағаштар;
қайта жаңарту шаралары белгіленбеген төменгі бағалы балауса және орта жастағы алқаағаштар;

4) набор выделов, подлежащих натурному осмотру (таксации) производится путем запроса к банку данных "Лесной фонд" с выводом на печать поквартального перечня выделов по каждому лесничеству и обновляющихся карточек таксации.
Набор выделов осуществляется с учетом необходимой повторяемости натурной таксации их в зависимости от вида хозяйственного или иного воздействия, характера вызываемого ими изменения;
5) таксируются ежегодно:
площади, присоединенные к учреждению за предыдущий год;
участки нелесных и лесных угодий, у которых изменились к году текущей инвентаризации наименования видов угодий;
насаждения, пройденные рубками ухода, несплошными рубками главного пользования и другими видами рубок;
насаждения, пострадавшие от стихийных бедствий, с очагами поражения вредителями и болезнями, антропогенными воздействиями;
свежие вырубки и не покрытые лесом угодья, на которых в ближайшие 2 года планируется создание лесных культур;
несомкнувшиеся лесные культуры в год перевода их в покрытые лесом угодья, а также те из них, для которых истек нормативный срок перевода (при проведении первой текущей лесоинвентаризации спустя 2 и более лет после базового лесоустройства таксируются в натуре все лесные культуры, переведенные в покрытые лесом угодья после лесоустройства);
насаждения с законченной реконструкцией, вышедшие из подсочки;
выдела, в которых по представлению заказчика таксационная характеристика лесоустройства не соответствует натуре;
6) один раз в 5 лет таксируются:
сомкнувшиеся лесные культуры и законченные реконструкцией насаждения в возрасте до 25 лет;
насаждения в возрасте осветлений и прочисток, в которых за последние 5 лет не проводились рубки ухода и не было хозяйственного распоряжения на их проведение, если полнота их в таксационных описаниях базового лесоустройства близка к допустимой для проведения рубок;
насаждения, находящиеся в подсочке;
участки леса, назначенные лесоустройством под естественное лесозаращивание, а также участки, в которых проведены меры содействия естественному возобновлению;
7) один раз в 10 лет таксируются:
насаждения в возрасте прореживания и проходных рубок, в которых за последние 10 лет они не проводились, если такие насаждения по таксационным описаниям базового лесоустройства имели полноту 0,7 и более при отсутствии хозяйственного распоряжения на проведение рубки, или, если по данным актуализации на естественный рост, их таксационные показатели допускают проведение рубок ухода в соответствии с наставлением;
малоценные молодняки и средневозрастные насаждения, если не было хозяйственного распоряжения на проведение их реконструкции;

8) мәліметтер банкінен сұраныс бойынша алынған телімдер тізімі орманшымен, керек болған жағдайда тапсырыс берушінің басқа да мамандарымен келісіледі. Оларға қосымша орманшының ұсынысымен немесе өсімге актуализациялау мәліметі бойынша белгілі бір іс-шараларды жүргізуді қажет ететін телімдер қосылуы мүмкін. Осылармен бір мезгілде бағаланатын телімдердің жұмыстық орналасу сүлбесі сызылады, оларды қарап шығу бағыты салынады, орам абристері (орман орналастыру планшеттерінен ксерокөшірмелер немесе олардың картографиялық мәліметтер базасындағы графикалық көшірмелері) актуализацияланған таксация карточкалары дайындалады, қажетті нормативтік-анықтамалық ақпараттары таңдалады немесе жаңартылады;
9) далалық жұмыстар басталар алдында бұрын базалық орман орналастыру жұмыстарына қатыспаған мамандар орман орналастырудың нұсқауларына сәйкес ұжымдық таксациялық жаттығудан өтеді. Қалған мамандар жұмыс басшысы белгілеген көлемі бойынша жаттығудан ерікті түрде өтеді.
Ағымдағы орман түгендеу жұмыстарына байланысты жаттығу барысында шаруашылық шаралардың дұрыс тағайындалуына, орман екпелеріне, өртеңдер мен ағашы кесілген жерлердегі табиғи түлеу жағдайларын бағалауына ерекше мән беріледі. Мамандардың дәлдік пен нақтылық талаптарына сай нормативтерді қолдану мүмкіншіліктері тексеріледі;
10) дайындық жұмыстары мен келесі далалық жұмыстары кезінде Орман қорының мәліметтер банкінің мәліметтер базасына кіретін барлық ақпараттар толық жиналады;
11) кесу жоспарын құрастыру мен жоспарлау талаптарына сәйкес жол тораптарының мәліметтер базасын қалыптастыру үшін кезекті орман түгендеу барысында барлық жол тораптарының сипаттамасы есепке алынады. Жолдардың барлық жағдайлары толық сипатталады.
18. Ағымдағы орман түгендеудегі орман бағалау жұмыстары:
жұмыс басталмас бұрын жаттығудан өткен жұмысты атқаруға жіберілген маман – орман орналастырушыға мыналар тапсырылады:
өткен жылдардағы ағымдағы өзгерістер актуализацияланған карточкалар барлық орман бағалау өзгерістері түсірілген, кеспеағаштардың, орман екпелерінің шекаралары белгіленген орам абристері (планшеттердің көшірмелері, картографиялық мәліметтер базасынан алынған материалдар) бағалау жүрістерінің жан-жақты бағыттар сүлбесі;
өлшеп-санап бағалау жолымен анықтауға арналған телімдер сүлбеде қара қарындашпен сирек үзік сызықпен белгіленеді. Орам абрисінде осындай телім ауданы шегінде бағалау дәлдігін қамтамасыз ететін шеңберлі есептеу алаңшаларының орталары белгіленеді;
1) телімдерді көзбен көріп бағалау (олардың телімдер бойынша мәліметтер базасына сәйкес жинағынан және олардың орналасу сүлбесімен) орман орналастыру нұсқауларының талаптарына сәйкес өлшемелі-есепке алу, көзбен өлшеу әдістерімен бойынша жүргізіледі.

8) полученный из банка данных по запросу перечень выделов согласовывается с лесничим и, при необходимости, с другими специалистами заказчика. В него могут быть дополнительно включены выделы, в которых, по мнению лесничего или по данным актуализации на естественный рост, возникла необходимость в срочном проведениикакого-либо хозяйственного мероприятия. Одновременно изготавливается рабочая схема размещения выделов, подлежащих натурной таксации, с нанесением наиболее рациональных маршрутов их обхода, абрисы кварталов (выкопировки, ксерокопии с лесоустроительных планшетов или их графические распечатки из картографической базы данных),актуализированные карточки таксации, подбирается или обновляется необходимый набор нормативно-справочной информации;
9) перед началом полевых работ по текущей инвентаризации исполнители, ранее не участвовавшие в проведении базового лесоустройства, проходят коллективную таксационную тренировку в полном объеме, предусмотренном требованиями лесоустроительной инструкции. Остальные исполнители проходят индивидуальную тренировку в объемах и составе, определяемых руководителем работ.
При проведении таксационной тренировки к текущей лесоинвентаризации особое внимание обращается на обоснованность и правильность назначения хозяйственных мероприятий, оценку состояния лесных культур, подроста и естественного лесовозобновления на вырубках и гарях. Проверяется умение исполнителей применять различные методы и нормативы таксации леса, соответствующие требованиям точности и достоверности;
10) при подготовительных и при последующих полевых работах должны быть собраны все документальные сведения и данные, которые входят в состав информационных баз данных банка данных «Лесной фонд» , но отсутствуют в материалах базового лесоустройства;
11) для создания полноценной базы данных дорожной сети, отвечающей требованиям задач составления планов рубок и текущего планирования, при проведении текущих лесоинвентаризаций должны быть откорректированы описания дорог. Дороги должны быть описаны по отрезкам между пересечениями их (узлами связи) друг с другом и с
квартальными просеками, а также по участкам дорог в пределах квартала, отличающихся по этапу, параметрам полотна и его состоянию.
18. Лесотаксационные работы при текущей лесоинвентаризации:
1) перед началом таксационных работ специалист – лесоустроитель, прошедший тренировку и допущенный к их проведению, получает:
комплект карточек таксации, актуализированных на текущие изменения, происшедшие в предыдущие годы;
абрисы кварталов (выкопировки, или ксерокопии с планшетов или распечатанные из картографической базы данных) со всеми изменениями границ таксационных выделов, границами отведенных лесосек, делянок лесокультурных площадей;
рабочую схему рациональных маршрутов таксационных ходов.
Выдела, подлежащие уточнению путем измерительно-перечислительной таксации, на схеме обозначаются редкой штриховкой простым мягким карандашом. На абрисе квартала в пределах контуров таких выделов должны быть предварительно нанесены центры круговых перечетных или реласкопических площадок, размещаемых в соответствии с нормативами их количества в таксируемых насаждениях, обеспечивающего требуемую точность таксации;
2) натурная таксация выделов (в соответствии с их набором из повыдельной базы данных и рабочей схемы их размещения) осуществляется измерительно-перечислительным, глазомерно-измерительным и глазомерным методами в соответствии с требованиями лесоустроительной инструкции.

Ағымдағы түгендеу жылына дейін немесе сол жылы бөлінген бірақ кесілмеген, бөлім мәліметтері орман орналастыру мәліметерінен (жалпы қоры бойынша ± 15 пайыз, ондағы қылқандылардың үлесі бойынша ± 20 пайыздан астам, сонымен бірге тауарлық класы бойынша бір класс) өзгеше келетін немесе қате табылған кеспеағаштар өлшеп-санау әдісімен таксацияланады.
Бірінші немесе кезекті басты пайдалану кесуінің таңдамалы немесе біртіндеп кесу түрлері жүргізілген, сонымен бірге сирету және өтпелі кесулер тағайындалған алқаағаштар көзбен өлшеніп бағаланады.
Келесі жылдың кесу жоспарына актуализацияның нәтижесіне сәйкес сирету мен өтпелі кесу жұмыстары белгіленген немесе сондай кесулер жүргізілуі керек жағдайда алқаағаштар қоры бойынша ± 15 пайыз дәлдікпен өлшеп–санау әдісін қолдана отырып, таксация жүргізіледі.
Жарықтандыру мен тазарту, кесу және осы кесулерді керек ететін немесе кесулер жүргізілген балауса ағаштарды күтіп баптау үшін кесу жұмыстарын белгілеуде күдік пайда болған жағдайда (толымдылығы мен құрамына байланысты) олар өлшеп-санау әдісімен бағаланады (таксацияланады).
Орман екпелері (жинақталмаған және орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған), және кесу кезінде сақталынып қалған қанағатанарлық және жақсы жағдайдағы өскіндер, көзбен өлшеніп бағаланады. Ағымдағы түгендеу барысында бұндай учаскелерге орман орналастыру нұсқауларының талаптарына сәйкес зерттеулер жүргізіледі;
2) ОҚ жаңа қабылданған учаскелері мен жер категориясы ауысқан телімдерге жаңа бағалау карточкалары толтырылады.
Бағалау нәтижелерінің барлығы мәліметтер банкінен алынған актуализациялық сипаттары жазылған карточкаларға түсіріледі. Орындалған шаралардың сапасы жөніндегі керекті қосымша мәлімет макеттері толтырылады;
3) ағымдағы түгендеу барысында орман орналастырушылардың күшімен (қосымша ақы төлене отырып) кезекті екі жылға жаппай кесу тағайындалған кеспеағаш қорын бағалау, сонымен бірге біртіндеп кесу, сирету және өтпелі кесуге арналған кеспеағаштар таңдамалы өлшеп-санау тәсілімен бағаланады, материалдық-қаржылай бағасы шығарылады, бірақ кесуге таңдалынып алынған сүрекдіңдер таңбаланбайды. Бұл жағдайда барлық таңдауға жататын ағаш тұқымдары және техникалық жарамдылық категориялары бойынша жіктеле отырып, жеке жеке тұрақты радиусты шеңберлі есептеу алаңшаларда есепке алынады;
4) Атқарылған іс-шараларды қабылдау және келісу базалық орман орналастырудағыдай іске асырылады.
Ай сайынғы далалық жұмысты қабылдау кезінде орман орналастырушы маман орманшымен барлық белгіленген шаруашылық шаралар жөнінде келіседі. Келісім ведомосы қабылдау актісінің ажыратылмайтын бөлігі болып есептелінеді. Келісілмеген жағдайда орман орналастыру партиясының бастығы мен тапсырыс берушінің жетекшілері хабардар етіліп, өзара келісімге келеді. Талас тудыратын мәселелер әдетте, бақылау геодезиялық және орман бағалау өлшемдерін қолдана отырып, қайта тексеріп шығу арқылы немесе мәліметтер сараптамасы мен аэрофотосуреттер материалдары негізінде далалық жұмыстар аяқталмас бұрын шешіледі.
19. Ағымдағы орман түгендеу барысындағы орман шаруашылық шараларының орындалу сапасын бағалау мыналарды қамтиды:

Лесосеки, отведенные до и на год текущей инвентаризации и не вырубленные, таксируются с применением измерительно-перечислительных методов только в случаях, когда материалы их отвода отличаются от данных лесоустройства (по общему запасу более чем на 15 процентов, по доле хвойных в запасе – более  20 процентов, а также в классетоварности преобладающей породы на один класс), а также если обнаружены ошибки в геоданных отвода, или недопустимые нарушения в размерах и местоположении лесосеки.
Глазомерно-измерительным методом таксируются насаждения, пройденные первым или очередным приемом постепенных или выборочных рубок главного пользования, а также участки, назначенные к проведению в них прореживаний и проходных рубок. Насаждения, намеченные в прореживания и проходные рубки, согласно плану рубки на последующий год, или в которых возникает потребность в проведении таких рубок по результатам актуализации, таксируются измерительно-перечислительным методом с точностью не ниже 15 процентов по запасу.
Молодняки в возрасте осветлений и прочисток, требующие проведения рубок ухода, или в которых эти рубки проведены, таксируются с применением измерительно-перечислительных методов только при возникновении сомнений в лесоводственной необходимости проведения в них рубок ухода (по нижнему пределу полноты, составу).
Лесные культуры (не сомкнувшиеся и переведенные в покрытые лесом земли), а также подрост, сохраненный при рубке леса, хорошего и удовлетворительного состояния, площади, возобновившиеся естественным путем  таксируются глазомерно, за исключением случаев наличия значительных расхождений в определении их таксационных показателей состояния и качества с данными инвентаризации и технической приемки, выполненных специалистами учреждения. Обследование таких участков при текущей инвентаризации производится в полном соответствии с требованиями лесоустроительной инструкции;
3) на участки, вновь принятые в состав лесного фонда, а также на выделы, в которых изменились категории угодий, заполняются новые карточки таксации.
Результаты таксации всех других выделов вписываются в распечатки карточек таксации с актуализированными таксационными характеристиками выделов, полученными из банка данных. Записи в карточках таксации сводятся к исправлению значений таксационных показателей, которые не соответствуют натурным данным. Заполняются все необходимые макеты дополнительных сведений по оценке выполненных мероприятий;
4) при проведении текущей инвентаризации силами лесоустроительной партии может производиться (за дополнительную оплату) отвод и таксация лесосечного фонда под сплошные рубки на очередные 2 года, а также уточненная выборочнаяизмерительно-перечислительная таксация лесосек под несплошные рубки главного пользования, прореживания и проходные рубки с таксацией и материально-денежной оценкой выбираемой части древостоев, но без клеймения деревьев, подлежащих рубке. При этом на круговых перечетных площадках постоянного радиуса или реласкопических площадках отдельно учитываются деревья, подлежащие выборке с разделением по породам и категориям их технической годности;
5) приемка выполненных работ и согласование хозяйственных мероприятий, вновь назначенных по результатам натурной таксации, осуществляется в том же порядке, что и при базовом лесоустройстве.
При ежемесячной приемке выполненных полевых работ специалист – лесоустроитель согласовывает с лесничим все намеченные им лесохозяйственные мероприятия. Ведомость согласования прилагается к акту приемки и является его неотъемлемой частью.
Несогласованные разногласия доводятся до сведения начальника лесоустроительной партии и руководства заказчика и решаются на их уровне. Спорные вопросы  решаются на основе повторного осмотра участка в натуре с проведением контрольных геодезических и лесотаксационных измерений, или на основе сопоставительного анализа данных отвода и материалов аэрофотосъемки. Все согласования по спорным вопросам должны быть завершены до окончания полевых работ.
19. Оценка качества выполненных лесохозяйственных мероприятий при текущей лесоинвентаризации содержит:

1) үздіксіз орман орналастыру объектісіндегі ағымдағы орман түгендеу шараларын орындау кезінде шаруашылық бағыттарды іске асыру және оның нәтижелерін бақылау мақсатында, сонымен бірге орман шаруашылық шаралардың әсері тиген нақты өзгерістер негізіндегі актуализацияланған мәліметтер базасын ақпараттық қамтамасыз ету үшін мекемені есепке алу мәліметтері бойынша белгілі бір учаскенің сипаттама сәйкестігі тексеріледі.
Табиғи жағдайда ауытқулар табылған болса (жердің түрлерінде нақты учаскенің бағалау сипаттамаларында, шаруашылық шараларының орындалу сапасын бағалауда), олар тиісті қосымша мәлімет макеттерінде көрсетіледі. Орман шаруашылық шараларының орындалу сапасын бағалауға арналған критерий шкалалары 8.1 қосымшада келтірілген;
2) қосымша мәлімет макеттерінде телім туралы мәліметтер (шаруашылық шаралар түрі, орындалған жылы, ауданы, басым тұқымы, бір гектардағы кесу көлемі, іс-шараның негізсіз және негізді болуы, оны атқару сапасы, қанағаттанарлықсыз атқарылу себептері) белгіленген шифрлармен көрсетіледі;
3) орман орналастыру маманының тексеруі барысындағы атқарылған іс-шаралардың орындылығы немесе орман мекемесі комиссияларының олардың орындалуына берген бағасының дұрыстығы күдік туған телімдер аралап көріп тексеріп шығуды талап етеді;
4) іс-шаралардың орындалу сапасы бағасының нәтижесі бойынша әрбір орманшылықтарда ведомос толтырылады. Онда учаскелердің орналасқан жері, оның ауданы, сипаттамасы, орман мекемесі мен орман орналастыру мәліметтерінің нормативтік талаптарға сай келмеу себебі көрсетіледі. Ведомос үш данада дайындалады, орман орналастырушы және орманшының қолымен расталады, бір данасы орман мекемесіне тапсырылады.
20. Ағымдағы орман түгендеу кезіндегі камералдық жұмыстар:
1) далалық жұмыстардан кейін:
орман шаруашылық сипатындағы картографиялық ақпараттарды жұмыс абрисінен планшеттерге көшіру немесе оны картографиялық мәліметтер базасына енгізу;
шекаралары өзгерген телімдер мен орамдар ауданын қайта есептеу;
ағымдағы орман түгендеу материалдары бойынша мәліметтер банкіндегі телімдік және басқа да ақпараттарды жаңалау;

1) при проведении текущих лесоинвентаризаций в объекте непрерывного лесоустройства специалистом-лесоустроителем в целях контроля за осуществлением хозяйственной деятельности и ее результатами, а также для поддержания информационных баз данных в актуализированном состоянии на основе внесения достоверных изменений, вызванных хозяйственной деятельностью, производятся проверки соответствия действительного состояния конкретных участков их характеристикам, приведенным в учетной документации учреждения. При обнаружении в натуре расхождений в оценке изменений, произошедших в видах угодий, основных таксационных показателях конкретного участка, в оценке качества и результатов выполненного на нем мероприятия, эти расхождения фиксируются в соответствующих макетах дополнительных сведений карточки таксации. Шкала критериев для оценки качества выполненных лесохозяйственных мероприятий приведена ниже;
2) в макете дополнительных сведений о выделе все данные о выполненном хозяйственном мероприятии отражаются в соответствующем макете, где указывается (определенным шифром) вид хозмероприятия, год его проведения, площадь, преобладающая порода, вырубленная кубомасса с 1 гектара, обоснованно или не обоснованно проведено мероприятие, оценка качества его выполнения, причины неудовлетворительной оценки при контрольном обследовании участка;
3) выдела, при осмотре которых у специалиста-лесоустроителя возникли сомнения о целесообразности проведенного мероприятия или в правильности оценки его качества комиссией (специалистами) лесного учреждения, подлежат детальному натурному обследованию;
4) по данным оценки качества выполненных хозмероприятий составляется ведомость по каждому лесничеству, в которой указывается местонахождение участка, его площадь, краткая характеристика, оценка качества по данным лесного учреждения и лесоустройства, описываются причины, согласно которым оценка качества выполненного мероприятия не соответствует существующим нормативным требованиям. Данная ведомость, составленная в трех экземплярах, заверяется подписью специалиста-лесоустроителя и лесничего, один из экземпляров при этом передается лесовладельцу.
20. Камеральные работы при текущей лесоинвентаризации содержат:
1) после завершения полевых работ осуществляются:
перенесение уточненной картографической информации лесохозяйственного содержания с рабочих абрисов на планшеты или ввод ее в картографическую базу данных;
вычисление площадей кварталов и выделов с изменившимися границами;
обновление повыдельной и другой информации, хранящейся в банке данных, по материалам текущей лесоинвентаризации;

2) бағалау карточкасындағы және ағымдағы өзгерістер карточкаларындағы мәліметтер логикалық бақылаудан өткеннен кейін телім бойынша ағымдағы өзгерістер базасының Орман қоры мәліметтер банкіне енгізіледі, ал телім мен орам шекараларының өзгерістері картографиялық мәліметтер базасына немесе орман орналастыру планшеттеріне тікелей түсіріледі. Сонымен бірге таксация карточкасындағы тиісті мәліметтер орман пайдалану және орманды қалпына келтіру жөніндегі мәліметтер базасына енгізіледі;
3) ағымдағы орман түгендеу жұмыстарының камералдық кезеңінде Орман қоры мәліметтер банкінің жаңартылған ақпараттарын пайдалана отырып, мыналар орындалады:
орман шаруашылық шаралары атқарылатын телімдер тізімі беріледі және ол орманшымен келісіледі, сонымен бірге жұмыстардың көлемі, келесі жылдардағы орналасу сүлбесі беріледі;
базалық орман орналастырудан кейінгі шаруашылық іс-шаралардың орындалу сапасына сараптама жасалады және ол жөнінде тапсырыс беруші жетекшілеріне мағлұмат беріледі;
сүрекдіңді пайдалану түрі бойынша кеспеағаш қоры кесуге дайындалады;
келесі жылдың ағымдағы түгендеу жұмыстарына дайындық жүргізіледі;
4) үздіксіз орман орналастыру жұмыстарының бастапқы кезеңдерінде "Орман қоры" мәліметтер банкі пайдалануға жәрдем жасайтын техникалық құралдардың қайда орналасқанына қарамастан төмендегідей орман шаруашылық шараларын жүргізу жоспарының ұсыныстары беріледі:
Орман қоры мәліметтер банкінің жаңартылған мәліметтер базасының негізінде, тиісті бағдарламалық құралдарды және базалық орман орналастырудың жобалық ведомостарын пайдалана отырып, төмендегідей орман шаруашылық шаралары жүргізілетін телімдер іріктеледі:
басты пайдалану кесулері;
шайыр алуға белгілеу және одан шығару;
жаппай санитарлық кесулер;
төмен бағалы балауса ағаштарды қайта жаңартуға байланысты кесулер;
күтіп баптау кесулері;
орман екпелерін өсіру;
табиғи түлеуге жәрдемдесу;
орманшының көмегімен келесі орман пайдалану және орман шаруашылық шаралары атқарылатын учаскелер анықталады:
таңдамалы санитарлық кесулер;
жекелеген ағаштарды кесу;
жинақталмаған орман екпелері бар және табиғи түлеген учаскелері орманмен қамтылған жерлер категориясына ауыстыру;
шабындық жерлерін жақсарту шаралары;
орам соқпақтары мен өртке қарсы жолақты кесу;
гидротораптар және әртүрлі трассалар құрылыстарына байланысты тазартулар;
орман шаруашылық және ағаш тасымалданатын жолдар құрылысын салу және жөндеу;
қосалқы орман материалдарын дайындау:
орманды қосымша пайдалану;
5) осының нәтижесінде жұмыс файлдарына құрастырылған телім мәліметтерінің жиынтықтары келесі жылдағы орман шаруашылық және орман пайдаланудың тиімді жылдық жоспарын құрастыруға негіз болады.
Жоспар орман шаруашылық шаралары мен орман пайдаланудың барлық түріне арнайы әдістермен ағымдағы жоспарлаудың бағдармалық құралдар кешені арқылы белгіленген пішінімен құрастырылады.
Таксатор – маман, партия бастығы жоспар құрастыруға тікелей қатысады. Олар қол қоймаса жоспар бекітілмейді;

2) сведения из карточек таксации и карточек текущих изменений после их логического контроля вводятся в повыдельную базу текущих изменений банка данных «Лесной фонд» , а изменения контуров выделов и границ кварталов – в картографическую базу данных или непосредственно на лесоустроительные планшеты. Соответствующая информация из карточек таксации вводится также в базы данных лесопользования, лесовосстановления и другие базы данных;
3) в камеральный период лесоустроительная партия, выполнявшая текущую лесоинвентаризацию, используя обновленную информацию банка данных «Лесной фонд»:
выдает перечень выделов для проведения лесохозяйственных мероприятий и согласовывает с лесничими и специалистами учреждения объемы и план размещения их на следующий год;
проводит анализ качества лесохозяйственных мероприятий, выполненных после базового лесоустройства, и доводит его до сведения руководства заказчика;
выполняет работы по подготовке лесосечного фонда к рубке по видам пользования древесиной;
ведет подготовительные работы к текущей инвентаризации следующего года;
4) на начальном этапе осуществления непрерывного лесоустройства, независимо от места нахождения технических средств, обеспечивающих поддержку и эксплуатацию банка данных «Лесной фонд», рекомендуется следующий порядок разработки плана размещения и проведения лесохозяйственных работ и осуществления лесопользования на очередной год:
на основе обновленных баз данных банка данных «Лесной фонд», используя соответствующие программные средства, проектные ведомости базового лесоустройства, специалисты лесоустроительной партии набирают выдела на следующие виды лесохозяйственных мероприятий:
рубки главного пользования;
ввод в подсочку и вывод из подсочки;
сплошные санитарные рубки;
рубки, связанные с реконструкцией малоценных молодняков;
рубки ухода;
производство лесных культур;
содействие естественному возобновлению;
лесничими определяются участки под следующие виды лесопользования и лесохозяйственных мероприятий:
выборочные санитарные рубки;
рубка единичных деревьев;
перевод участков несомкнувшихся лесных культур и естественно возобновившихся площадей в покрытые лесом угодья;
меры по улучшению сенокосных угодий;
разрубку квартальных просек и противопожарных разрывов;
расчистку лесных площадей в связи со строительством гидроузлов и различных трасс, прочие рубки;
строительство и ремонт лесохозяйственных и лесовозных дорог;
заготовку второстепенных лесных материалов;
побочные лесные пользования;
5) полученные в результате этого наборы повыдельных данных, сформированные в рабочие файлы, служат основой для разработки оптимального годового плана лесохозяйственных работ и лесопользования на следующий год.
План составляется на все виды лесохозяйственной деятельности и лесопользования по установленным формам по специальной методике и комплексу программных средств «Текущее планирование».
Специалист-таксатор, начальник партии принимают непосредственное участие в работе по его составлению, без их подписей он не утверждается;

6) тапсырыс беруші мамандар Орман қоры мәліметтер банкін пайдалануды толық меңгерген жағдайда ағымдағы жоспарлау жұмыстарын өз бетінше жүргізеді, ал орман орналастырушылар шаруашылық жүргізуге арналған телімдердің дұрыс іріктелгеніне бақылау жасап қана отырады.
21. Мәліметтерді өңдеу және тапсырмаларды шешудегі әдістер мен құралдар:
1) үздіксіз орман орналастыруды ақпараттармен қамтамасыз ету үш жағдайда ұйымдастырылады:
жоғарғы деңгейде аумақтық бөлімдерге арналған ақпараттық жүйелер ұйымдастырылуы мүмкін. Олар орман қоры жөніндегі жинақталған ақпараттардан, атқарылған іс-шаралардың жоспарлық және есеп беру мәліметтерінен, даму болжамдарынан тұрады. Бұлардың жақын эквиваленттері – орман орналастыру кәсіпорнындағы орман орналастыру мамандарының, картографтың, партия бастықтарының автоматтандырылған жұмыс орындарын қоса есептегенде ақпараттық жүйе болып табылады.
Орман мекемесінде орман шаруашылық бөлімінің мамандарымен құрастырылған екінші деңгейдегі ақпараттық жүйесі Орман қоры мәліметтер банкі ұйымдастырылады. Ол орман иеленушісінің барлық орманшылықтарындағы телімдік мәліметтер базасын құрайды.
Үшінші дәрежедегі жүйе орманшылықтың ақпараттық жүйесі базалық дербес электрондық есептеу машинасында орманшының автоматтандырылған жұмыс орны негізінде ұйымдастырылады. Онда орман қоры шегіндегі телімдік, картографиялық, орман пайдалану, орманды ұдайы өсіру, ағымдағы өзгерістер, жобалы-жоспарлық нормативтер негізіндегі локальді мәліметтер базасы қалыптастырылады. Картографиялық мәліметтер бойынша орманшының экрандағы телімдер тобы, телімдер, орамдардың графикалық көріністерімен дұрыс жұмыс істей алуы мен керекті мәліметтерді қағазға басып шығара алуы қамтамасыз етіледі;
2) Бірінші және екінші деңгейдегі жүйелерді ақпараттық қамтамасыз етудің негізгі анықтауыш элементі ретінде тиімді бағдарламалық құралдарды қолдана отырып дербес электрондық есептеу машинасына сәйкес мәліметтер базасында актуализацияланған телімдік ақпараттар алынады.
Үздіксіз орман орналастыруға қажет алғашқы мәлімет болып бағдарламалық кешендер бойынша электрондық құралдарда өңделген құжаттар саналады;
3) орман иеленуші мамандардың автоматтандырылған жұмыс орны мына тапсырмаларды шешуге мүмкіндік береді:
ормандарды мемлекеттік есепке алу және кадастр кітабын жүргізу;
күту үшін кесудің мақсаттық бағдарламасын басқару;
орманды ұдайы өсіру жұмыстарын жоспарлау және есепке алу;
орманды күзету және қорғау жұмыстарын жоспарлау мен есепке алу;
орман өрттерін есепке алу;
сүрексіз қорларды есепке алу;
орман шаруашылық қызметі туралы статистикалық есеп белгіленген пішінде дискеттерде және қағазда (қатты көшірмелерінде) беріледі;

6) при полном освоении специалистами заказчика программных средств эксплуатации банка данных «Лесной фонд» они осуществляют работы по текущему планированию
самостоятельно, а лесоустроители осуществляют при этом только выборочный контроль за правильностью и обоснованностью набора выделов под хозяйственные мероприятия.
21. Методы и средства обработки данных и решения задач:
1) информационное обеспечение задач непрерывного лесоустройства организуется на трех уровнях:
на верхнем уровне может быть организована информационная подсистема для территориального подразделения. Она содержит интегрированную информацию о лесном фонде, плановые и отчетные данные лесных учреждений о выполненных хозмероприятиях, прогнозы развития. Близким к ней эквивалентом является информационная подсистема (банка данных) лесоустроительного предприятия, включающая автоматизированные рабочие места  специалистов-лесоустроителей, картографа, начальника партии.
В лесном учреждении организуется информационная подсистема банка данных «Лесной фонд» второго уровня, комплектуют которую специалисты отдела лесного хозяйства. Она включает повыдельные базы данных по всем лесничествам лесовладельца.
Информационная подсистема лесничества – третий уровень – организуется на базе автоматизированного рабочего места лесничего, в базовой персональной электронно-вычислительной машине, которой формируются и поддерживаются локальные базы данных: повыдельная, картографическая, лесопользования, воспроизводства лесов, текущих изменений, проектно-плановых нормативов в пределах лесного фонда лесничества и осуществляемой в нем хозяйственной деятельности. Картографические базы данных должны обеспечивать лесничему возможность работы с графическим изображением квартала, выдела, группы выделов на экране и получать соответствующие ему распечатки на бумажных носителях;
2) основным определяющим элементом информационного обеспечения подсистем первого и второго уровней является наличие повыдельной информации, актуализированной на текущий момент времени размещенной на персональной электронно-вычислительной машине в соответствующих базах данных с использованием наиболее эффективных программных средств.
В качестве первоначальных исходных данных для проведения непрерывного лесоустройства являются документы, обработанные на электронных средствах по программным комплексам;
3) автоматизированные рабочие места специалистов лесовладельца обеспечивают решение следующих задач:
ведение государственного учета лесов и кадастровых книг;
управление целевыми программами рубок ухода;
планирование и учет работ по воспроизводству лесов;
планирование и учет работ по охране и защите леса;
учет лесных пожаров;
учет недревесных ресурсов;
формирование и выдача статотчетности по лесохозяйственной деятельности по установленным формам на магнитных носителях и в твердых копиях на бумаге;

1. Жалпы қағидалар
1. МОҚ учаскелеріндегі есептегі кеспеағаш – тексеру кезеңіне орман орналастыру барысында әр мемлекеттік орман мекемесіне, басты мақсатта пайдалану үшін кесу бойынша жыл сайынғы сүрек дайындау нормасы белгіленеді.
2. Есептелінген кеспеағаш орманды 30-40 жыл көлемінде үздіксіз және сарқылмай пайдалануды қамтамасыз етеді. Сондай-ақ су қоймаларын жетілдіру және қорғау, орман құрылымын жақсарту функцияларын атқарады және елімізді орман материалымен және ағаштармен қамтамасыз етеді.
3. МОҚ категориясында басты мақсатта пайдалануға кесу бойынша кеспеағашты есептеу Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Басты мақсатта пайдалану үшін кесуге рұқсат етілген МОҚ ағаштарында есептегі кеспеағашты анықтау кезінде мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орманды кесу ережелеріне сәйкес ерекше қорғалатын орман учаскелері мен құнды және сирек тұқымды бұталар мен алқаағаштар есепке алынбайды.
4. Көлік жолдарынан қашықтығына және басқа да себептерге байланысты 10 және одан да көп жыл ішінде игеруге белгіленбеген жету қиын таулы және шөлейт ормандарда кеспеағаштарды есептеу жүргізілмейді, ал жыл сайынғы сүрек пайдаланудың мөлшері кеспеағашты бірқалыпты пайдалану деңгейінде есептеледі.
5. Есептегі кеспеағаш басты пайдалану үшін кесуге рұқсат берілген әр орман мекемесі үшін МОҚ категориясындағы басым тұқымдылар бойынша анықталады.
Есептегі кеспеағаштың жыл сайынғы көлемі (мөлшері) тек басым тұқымдылар бойынша есептеледі (құрамын есепке алмайды).
МОҚ учаскелеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді пайдалануға берген жағдайда, сүрек дайындау үшін кеспеағашты есептеу осындай (жоғарыдағыдай) жолмен жүргізіледі.
6. Орман орналастыру материалдары есептегі кеспеағаштарды анықтайтын дерек көзі болып табылады. Егер олардың дайындалғанына 5 жылдан көп уақыт өтсе - МОҚ есепке алу материалдары қолданылады.
7. Сүректерді пайдалану көлемін анықтау негізінде кеспеағаштарды біркелкі қолдану бірінші және екінші өсімтал, интеграл деп бөлінеді.
Түрлі апаттардан кейінгі зақымданған алқаағаш саны көп қамтылған орман мекемелерінде орманды пайдаланудың жыл сайынғы көлемі тексеру кезеңінің алғашқы жылдары алқаағаштардың жағдайына байланысты бекітіледі.

1. Общие положения
1. Расчетная лесосека на участках государственного лесного фонда – норма ежегодной заготовки древесины в порядке рубок главного пользования, устанавливаемая на ревизионный период по каждому государственному лесовладению при лесоустройстве, исходя из принципов непрерывности и неистощительности лесопользования.
2. Расчетная лесосека, по возможности, должна обеспечивать непрерывность и неистощительность лесопользования при относительной стабильности размера рубок главного пользования в течение 30 – 40 лет, своевременное и рациональное использование запасов спелой древесины для обеспечения потребностей республики в лесоматериалах, улучшение возрастной структуры лесов, сохранение и усиление водоохранных, защитных и иных полезных природных их свойств.
3. Расчетная лесосека по рубкам главного пользования устанавливается в древостоях категорий ГЛФ, в которых в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан их проведение разрешается.
При определении расчетной лесосеки в древостоях категорий ГЛФ, в которых проведение рубок главного пользования допускается, в расчет не включаются также насаждения и кустарники ценных и редких пород и особо защитные участки леса в соответствии с действующими Правилами рубок леса на участках лесного фонда.
4. В труднодоступных горных и пустынных лесах, не намечаемых к освоению в ближайшие 10 и более лет вследствие их удаленности от транспортных путей и по другим причинам, расчетная лесосека не устанавливается, а возможный ежегодный размер пользования древесиной определяется расчетным путем на уровне лесосеки равномерного пользования.
5. Расчетная лесосека определяется по преобладающим породам в категориях ГЛФ, в которых разрешено проведение рубок главного пользования.
Общий размер ежегодной расчетной лесосеки определяется в целом по преобладающим породам без учета наличия в составе насаждений составляющих древесных пород.
В случае передачи лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование для заготовки древесины расчетная лесосека также может устанавливаться для этих участков в аналогичном порядке.
6. Исходными данными для определения расчетной лесосеки являются материалы лесоустройства, а при их значительной давности (более 5 лет) – материалы государственного учета лесного фонда.
7. Для обоснованного определения оптимального размера пользования древесиной исчисляются лесосеки равномерного пользования, первая и вторая возрастные, интегральная.
При наличии на территории лесовладельцев значительного количества поврежденных (не до степени прекращения роста) насаждений в результате стихийного или иного воздействия ежегодный размер пользования лесом на первые годы ревизионного периода должен устанавливаться с учетом наличия таких насаждений (лесосека по состоянию).

8. Кеспеағаштардың барлық түрі, біркелкі қолданудағы кеспе- ағаштарды қоспағанда - сүрек тұқымдыларына 10 жылдық мерзім, ал сексеуілге - бес жылдық мерзім белгіленеді. Есептелген кеспеағаштардың бірі белсенділер негізінде қабылданады.
15 жылдық тексеру кезеңінде қабылданған кеспеағаш алдағы 10 жылдық мерзімге сүрек тұқымдылары пісіп жетілген алқаағашымен қамтамасыз етіледі, ал сексеуілдер 5 жылға. Пісіп жетілген алқаағаш жетіспеген жағдайда келесі бес жылда сүрек тұқымдылары және 10 жылдықта сексеуіл, пісіп келе жатқан сүрек тұқымдыларымен және орташа жастағы сексеуілмен қамтамасыз етіледі. Он жылдан кейін олар толық пісіп-жетіледі. Егер кеспеағаштар толық дерлік қамтылмаса, піскен алқаағаштардың аздығына байланысты, онда нақты таңдау қолданылады, яғни, қолда бар піскен алқаағаштарына алғашқы 5 жылға - сексеуіл, ал 10 жылға сүрек тұқымдыларын таңдап алады. Келер жылдары, алқаағаштың жетілмеген түрі көп болса, піскен алқаағаштары кезеңіне өтетін кеспеағаштар бекітіледі.
Келер бес жылдыққа сүрек тұқымдылары және екі бес жылдыққа сексеуіл үшін қосымша кеспеағаш есебін төменгі класс ағаштарын алып қосып, шығарады. Қылқан тұқымдылары үшін 50 %, жұмсақ және қатты жапырақты тұқымдылар үшін 100 %, сексеуілдер үшін екі мәрте кластан класқа қосымша есеп жүргізіледі.
Пісіп жетілген алқаағаштардың артық мөлшері осы пісіп жетілмеген, бірақ 10 жыл көлемінде пісіп жетілгендердің қатарына қосылатын алқа ағаштардың артық мөлшерінен құралады. Сексеуіл дәл солай.
9. Кеспеағаштардың есебі орманды басқару үшін, ережеге сай, тексеру кезеңі аяқталғанға дейін сақталады. Ол орман қорындағы өзгерістерге байланысты қайта қаралуы мүмкін (аймақтың өзгеруі, МОҚ категориясы, кесу жасы, түрлі апат жағдайлары мен өрт, ауру немесе зиянкестердің орманға тигізген залалы, орман шикізат ресуртарының қысқаруы).
10. Облыс бойынша есептегі кеспеағаш орман мекемелері бойынша есептегі кеспеағаштарды қосу жолымен анықталады, ал Қазақстан Республикасы бойынша – облыс бойынша МОҚ категориясындағы тұқымдылар шегінде есептегі кеспеағаштарды қосу жолымен анықталады.
2. Осы әдістемелік нұсқауларда қолданылатын жалпы түсініктер
11. Нұсқауда төмендегідей жалпы түсініктер мен анықтаулар қолданылады:
1) кесу жасы - сүрекдің жасы, пісіп келе жатқаннан пісіп жетілген кезеңге өтеді және басты мақсатта кесуге белгіленуі мүмкін.
2) кесу түрлері:
ұзақ-біртіндеп кесу - сүрекдің әртүрлі жасына қолданылады, екінші кезең 30-40 жылдан кейін жүргізіледі;
ерікті-іріктеп кесу – басты мақсатта кесу, алдымен кеміс, көнерген, пісіп жетілген ағаштардың сүрекдіңдерін уақытында пайдалану үшін және орманның қорғаныштық қасиетін сақтау үшін жүргізіледі;
біртіндеп кесу - басты мақсатта кесу - піскен сүректерді бірнеше әдіспен бір немесе екі класс жасында кесу;
жолақты біртіндеп кесу - әр 5 жылдықта 2-3 рет ені 15-20 м аралықта ағаштар жаппай шабылады;
жаппай кеспеағаш кесу - басты мақсатта кеспеағаштағы барлық ағаш бір әдіспен кесіледі;
3) сүрекдің - алқаағаштардың негізгі құрамы болатын ағаштар жиынтығы;
4) МОҚ категориясы - орманды ерекше қорғаныштық, су қорғау, санитарлық-гигиеналық, рекреациялық, ғылыми немесе басқа да арнайы бағытта пайдалану және орман шаруашылығын жүргізу үшін ерекше тәртіппен белгіленетін МОҚ бөлігі.
5) жас класы - жылы араб цифрларымен белгіленеді 1, 2, 3, 4 және тағы да сол сияқты;
6) жас топтары:
балауса ағаштар – кесу жасы 5 және одан жоғары кезде, 1-ші және 2-ші жас класындағы алқаағаштар (кесу жасы 4 және одан төмен болғанда балауса ағаштарға тек 1-ші жас класы жатады);
орта жастағы алқаағаштар – балауса ағаштар мен пісіп келе жатқан жас кластары ортасындағы алқаағаштар;
пісіп келе жатқан алқаағаштар – кесу жасына жетіп қалған, бір жас класындағы алқаағаштар;
пісіп жетілген алқаағаштар – жас класы басты кесуге сәйкес келетін алқаағаштар;
көнерген алқаағаштар – пісіп жетілген жас класынан кейінгі кластағы алқаағаштар;

8. Все виды лесосек, за исключением лесосеки равномерного пользования, для древесных пород исчисляются на десятилетний период, а для саксаула – на пятилетний период. Принимается же в качестве оптимальной одна из расчетных лесосек, наиболее полно обеспечивающая изъятие запаса за установленную для лесовладельца продолжительность ревизионного периода.
При пятнадцатилетнем ревизионном периоде в обязательном порядке принятая расчетная лесосека должна быть обеспечена спелыми насаждениями древесных пород на ближайшие 10 лет ревизионного периода, а по саксаульникам на 5 лет. При недостатке спелых насаждений на последующие 5 лет для древесных пород и 10 лет для саксаульников ее обеспеченность может осуществляться за счет приспевающих насаждений древесных пород и приспевающих и средневозрастных саксаульников, которые полностью или частично (хвойные) к тому времени (после 10 лет) перейдут в спелые. Если ни одна из расчетных лесосек не может быть принятой в качестве оптимальной из-за недостатка спелых насаждений, принимается лесосека по фактическому набору, при этом на первые 10 лет для насаждений древесных пород и 5 лет – для саксаульников ее объем набирается из имеющихся спелых насаждений. На последующие годы, при большом наличии приспевающих насаждений, должна устанавливаться лесосека, рассчитанная на переход части (или полностью) приспевающих насаждений в спелые, при этом на последующие 5 лет для насаждений древесных пород и на два пятилетия для саксаульников производится дополнительный расчет лесосек с учетом передвижек насаждений из младших классов возраста в смежные с ними старшие классы возраста из расчета 50 процентов для насаждений хвойных пород (продолжительность класса возраста – 20 лет), 100 процентов - для насаждений мягколиственных и твердолиственных пород (продолжительность класса возраста – 10 лет) и дважды из класса в класс – для саксаульников, для которых продолжительность класса возраста в республике установлена в 5 лет.
Запас спелых насаждений в данном случае складывается из запасов приспевающих насаждений, перешедших в спелые, с учетом 10-летнего ежегодного текущего прироста по каждой породе (хвойные, мягколиственные и твердолиственные), а по саксаульникам – из запасов приспевающих и последнего класса средневозрастных насаждений с учетом их пятилетнего ежегодного текущего прироста.
9. Утвержденная для лесовладения (после завершения лесоустройства) расчетная лесосека должна сохраняться в течение всего ревизионного периода. Она может пересматриваться в случаях наличия существенных изменений в лесном фонде (изменение территории лесовладения, категорий ГЛФ, возрастов рубок, повреждения лесов на значительных площадях вредителями, болезнями, пожарами и иными стихийными бедствиями, сокращения лесосырьевых ресурсов вследствие сверхнормативных рубок).
10. Расчетная лесосека по области определяется путем суммирования расчетных лесосек по лесовладениям, а в целом по Республике Казахстан – суммированием расчетных лесосек по областям в разрезе преобладающих пород в пределах категорий ГЛФ.
2. Основные понятия, применяемые в настоящих методических
указаниях
11. В настоящей Инструкции применяются следующие основные понятия и определения:
1) возраст рубки - возраст древостоя, начиная с которого он из приспевающего переходит в спелый и может быть назначен в рубку главного пользования;
2) способы рубок:
длительно-постепенная рубка - рубка, проводимая в разновозрастных древостоях в два приема с оставлением на второй прием деревьев, не достигших возраста спелости. Второй прием проводится через 30-40 лет;
добровольно-выборочная рубка - рубка главного пользования, при которой в первую очередь вырубаются фаутные, перестойные, спелые с замедленным ростом деревья для своевременного использования древесины и сохранения защитных свойств леса;
постепенная рубка - рубка главного пользования, при которой спелый древостой вырубается на лесосеке в несколько приемов в течение одного или двух классов возраста;
полосно-постепенная рубка - система рубки, при которой древостой вырубается сплошь полосами шириной 15-20 м в 2-3 приема с периодом повторяемости через 5 лет;
сплошнолесосечная рубка - рубка главного пользования, при которой весь древостой на лесосеке вырубается в один прием;
3) древостой - совокупность деревьев, являющихся основным компонентом насаждений;
4) категория государственного лесного фонда - часть государственного лесного фонда с особо защитным, водоохранным, санитарно-гигиеническим, рекреационным, научным или иным специальным назначением, на территории которой устанавливается особый режим ведения лесного хозяйства и лесопользования;
5) класс возраста - число лет, в пределах которого лес хозяйственно однороден, обозначается арабскими цифрами 1, 2, 3, 4 и так далее;
6) группы возраста:
молодняки - насаждения 1 и 2 классов возраста при пятилетнем и выше классах возраста рубки (при возрасте рубки в 4 классе возраста и ниже к молоднякам относятся только насаждения 1 класса);
средневозрастное насаждение - насаждение классов возраста между молодняками и приспевающими.
приспевающее насаждение - насаждение одного класса возраста, предшествующее установленному возрасту рубки;
спелое насаждение (древесина) - насаждение класса возраста, соответствующего установленному возрасту главной рубки и следующего за ним класса;
перестойное насаждение - насаждение более высоких классов возраста, следующих после спелых;

7) есептегі кеспеағаш - басты мақсатқа пайдалану үшін жыл сайынғы кесу мөлшері.
3. Есептік кеспеағаштарды есептеу
12. Кеспеағаштарды жаппай кесуде кеспеағаш ауданы төмендегі формуламен анықталады:
1) бірқалыпты қолдану (S бірқалыпты)
S бірқалыпты= F: А
2) алғашқы жасы (S1жасы)
S1 жасы=(Fпкж+Fпж және к.):2К
3) екінші жасы (S2 жасы)
S2 жасы=(Fорт.+Fпкж+Fпж және к.):3К
Басым тұқымдыларда кеспеағаштың екінші жасын анықтау кезінде орта жас топтарында үш жас класына дейін болған жағдайда, есепке тек үлкен бір жас класы алынады, ал төрт және одан көп жас кластары болғанда – екі жоғары класс.
интегралды (S1инт.):
- орта жастағы топтар, яғни 20 жылдық жас класында:
- төрт жас класы:
Sинт.=[0,2(Fб.+ F1орт.+F2орт.)+0,6F3орт.+F4орт.+1,4Fпкж.+1,8Fпж. және кн.)] х 0,01
- үш жас класы:
Sинт.=[0,2(Fб.+ F1орт.)+0,6F2орт.+6F3орт.+1,4Fпкж.+1,8Fпж. және кн.)] х 0,01
- екі жас класы:
Sинт.=(0,2Fб. + 0,6F1орт.+F2орт.+1,4Fпкж.+1,8Fпж. және кн.) х 0,01
- бір жас класы:
Sинт.=(0,2Fб. + 0,6F1орт.+ 1,4Fпкж.+1,8Fпж. және кн.) х 0,01
- орта жастағы топтар, яғни 10 жылдық жас класында:
- төрт жас класы:
Sинт.=[0,4(F1орт.+F2орт.) + 1,26F3рт.+2,0F4орт.+2,8Fпкж.+3,6Fпж. және кн.] х 0,01
- үш жас класы
Sинт.=(0,4F1орт.+1,2F2орт. + 2,06F3орт.+ 2,8Fпкж.+3,6Fпж. және кн.) х 0,01
- екі жас класы:
Sинт.=(0,4Fб.+1,2F1орт. + 2,0F2орт.+ 2,8Fпкж.+3,6Fпж. және кн..) х 0,01
- бір жас класы
Sинт.=(0,4Fб.+1,2F1орт. + 2,8Fпкж.+ 3,6Fпж. және кн..) х 0,01
- орта жастағы топтар 5 жылдық жас класында (сексеуіл):
- екі жас класы:
Sинт.=(0,8Fб.+2,4F1орт + 4,0F2орт.+ 5,6Fпкж.+7,2Fпж. және кн.) х 0,01
Формула мәні:
S – кеспеағаш ауданы;
F – басым тұқымдылардың орманмен қамтылған жерлерінің ауданы;
Fпж және кн. – көнерген және пісіп жетілген алқаағаш ауданы;
Fпкж. – пісіп келе жатқан алқаағаштардың ауданы;
Fорт. – есепке алынған 2-ші жастағы кеспеағаштағы орта жастағы алқаағаш ауданы;
Fб. – балауса ағаш ауданы;
F1орт. – орта жастағы бірінші класс ауданы;
F2орт. - орта жастағы екінші класс ауданы;
F3орт. - орта жастағы үшінші класс ауданы;
F4орт. - орта жастағы төртінші класс ауданы;
А – кесу жасы;
К – жас класының жалғасуы.

7) расчетная лесосека - возможный ежегодный размер рубок главного пользования;
3. Исчисление расчетных лесосек
12. При сплошнолесосечном способе рубок лесосеки по площади исчисляются по следующим формулам:
1) равномерного пользования (Sравн.)
Sравн.      = F: A
2) первая возрастная (S1возр.)
S1возр. = (Fпр. + Fсп. и пер.): 2K
3) вторая возрастная (S2возр.)
S2возр. = (Fср. + Fпр. + Fсп. и пер.): 3K
При исчислении второй возрастной лесосеки в преобладающих породах, имеющих в средневозрастной группе до трех классов возраста, в расчет включается только один старший класс, а при наличии четырех и более классов – два старших класса. При включении в расчет двух старших классов расчетная лесосека определяется как частное от деления площади спелых (включая перестойные), приспевающих и средневозрастных насаждений на продолжительность четырех классов возраста;
4) интегральная (Sинт.):
- при двадцатилетних классах возраста при наличии в группе средневозрастных:
- четырех классов возраста:
Sинт. = [0,2(Fм. + F1ср. + F2ср. ) + 0,6F3ср. + F4ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.)] х 0,01
- трех классов возраста:
Sинт. = [0,2(Fм. + F1ср.) + 0,6F2ср. + F3ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.)] х 0,01
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,2Fм. + 0,6F1ср. + F2ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.) х 0,01
- одного класса возраста:
Sинт. = (0,2Fм. + 0,6F1ср. + 1,4Fпр. + 1,8Fсп. и пер.) х 0,01
- при десятилетних классах возраста при наличии в группе средневозрастных:
- четырех классов возраста:
Sинт. = [0,4(F1ср. + F2ср). + 1,2F3ср. + 2,0F4ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.] х 0,01
- трех классов возраста:
Sинт. = (0,4F1ср. + 1,2F2ср. + 2,0F3ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,4Fм +1,2F1ср. + 2,0F2ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- одного класса возраста:
Sинт. = (0,4Fм +1,2F1ср. + 2,8Fпр. + 3,6Fсп. и пер.) х 0,01
- при пятилетних классах возраста (саксаульники) при наличии в группе средневозрастных:
- двух классов возраста:
Sинт. = (0,8Fм. + 2,4F1ср. + 4,0F2ср. + 5,6Fпр. + 7,2Fсп. и пер.) х 0,01
Обозначения в формулах:
S – площадь лесосеки;
F- площадь покрытых лесом угодий преобладающей породы;
F сп. и пер. – площадь спелых и перестойных насаждений;
Fпр. – площадь приспевающих насаждений;
Fср. – площадь классов средневозрастных насаждений, включенных
в расчет при исчислении второй возрастной лесосеки;
Fм. – площадь молодняков;
F1ср. – площадь первого класса средневозрастных;
F2ср. – площадь второго класса средневозрастных;
F3ср. – площадь третьего класса средневозрастных;
F4ср.                                                 – площадь четвертого класса средневозрастных;
А – возраст рубки;
К – продолжительность класса возраста.

5) бұталарда 1-ші жас, интегралдық және 2-ші жастағы кеспеағаш есептелінбейді.
13. Біркелкі пайдаланатын есептегі кеспеағашты есептеу кезінде орманмен қамтылған жерлердің ауданы жас класының соңғы мағынасына қарай бөлінеді.
14. қолдануға енгізілген бір гектардағы піскен алқаағаштағы сүрек артық орташа мөлшердегі кеспеағаштарды көбейтумен анықталады.
15. Өрттен, желден немесе энтомозиянкестерімен зақымданған алқаағаштар көп болса есептегі кеспеағаштар жағдайы бойынша анықталады және қабылданады.
16. Кесу ережелеріне сәйкес басты мақсаттағы кесулерді талап ететін учаскелердің нақты мәліметтер жиынтығы сексеуіл үшін – 5 жылға, ал жұмсақ және қатты жапырақтылар мен қылқандылар үшін – 10 жылға анықталады.
17. Орман кесуде әртүрлі кесу әдісі қолданғанда есептелген кеспеағаш кесудің әртүрлі әдісімен саналады.
18. Біртіндеп кесу барысында есептегі кеспеағаш ауданы да дәл осылай, яғни жаппай кеспеағашты кесу әдісіндегідей саналады. Одан кейін есептегі кеспеағаш қоры кесудің бір түрін қолдану арқылы есептегі кеспеағаш ауданы бойынша бір гектар жерден алынған орташа көлемін көбейту арқылы анықталады.
Жолақты біртіндеп және ұзақ - біртіндеп кесуде бірінші, интегралды, екінші жастағы кеспеағаштар саналмайды. Кесудің бұл әдістеріне басты мақсаттағы кесу ведомосына енгізілген, кесуді қажет ететін нақты мәліметтер бойынша алынған учаскелер, республика жағдайына қолайлы кеспеағаштар қолданылады.
19. Кеспеағаштарды еркін–таңдап кесу - кесуді қайталау кезеңінде кесуге қойылған қордан бөлек анықталады. Қор кесу ережелеріне сай сүректердің алынған пайызына қарай анықталады (1 қосымша).
Есепті кеспеағаштарды еркін - таңдап кесу қоры бойынша бір қалыпты қолданыстағы есептелген кеспеағаштардан аспайды.
4. Есептегі кеспеағашты негіздеу
20. Жалпы белгілеулер мен алқаағаштардың жас құрылымын ескере отырып, қазіргі нұсқаудың екінші пунктіне сай талаптарға жауап берерліктей есептегі кеспеағаштың есептелген бір түрін қабылдау ұсынылады.
Жекеленген жағдайда есептелгендер арасынан аралық маңызы бар кеспеағаш қабылдануы мүмкін.
21. Кеспеағашқа негіздеме беруде мына ерекшеліктері ескеріледі:
1) бірқалыпты пайдалану кеспеағашы алқаағаштар (басым тұқымдылар) жас кластары бойынша біркелкі бөлінген жағдайда және пайдалануға белгіленбеген ормандарда ұсынылады;
2) пісіп жетілген және көнерген сүректері басым алқаағаштарда интегралды және екінші жастағы кеспеағаш ұсынылады.
Интегралды және 2-ші кесу жасындағы кеспеағаштардың көлемінің айырмасы аз болған жағдайда бірінші интегралды ұсынылады;
3) пісіп жетілген сүрек қоры сарқылған алқаағаштарда бірінші кесу жасындағы кеспеағаштар ұсынылады;
4) ұсынылған есептеу кеспеағашы жағдайы бойынша кеспеағаштан кіші болмайды;
5) Орман мекемесі бойынша қабылдауға ұсынылған жыл сайынғы есепті кеспеағаш және ұзақ мерзімді пайдалануға берілген МОҚ учаскелерінің қосындысы (МОҚ категорияларының шегінде) орман пайдалану есебіне енгізілген барлық алқаағаштардың жалпы жыл сайынғы орташа өскінінен аспайды.
Қоры сарқылған алқаағаштарға ұсынылған есептегі кеспеағаш қылқан жапырақты, жұмсақ жапырақты және қатты жапырақты алқаағаштарды 10 жылға, сексеуілдіктерді – 5 жылға пісіп жетілген сүрек қорымен қамтамасыз етеді. Егер есептелген кеспеағаштардың ешқайсысы осы талаптарға сай келмесе, онда есептегі кеспеағаш пісіп жетілген және көнерген алқаағаштардың қоры мен ауданын 10 немесе 5 жылға бөлу жолымен анықталады.
22. Шайыр алу аймағында қарағай алқаағашы бойынша есепті кеспеағаш шайыр алу өндірісін тиімді пайдалануды ескере отырып белгіленеді.
5. Есепті кеспеағаштарын анықтау материалдарын
қарастыру және дайындау тәртібі
23. Кеспеағаштарды анықтаудағы материалдар бекітілген пішінге сай орман орналастырумен әр орман мекеме бойынша құрастырылады.
24. Әрбір орман мекемесі бойынша орман орналастыру қабылдауға ұсынған есептегі кеспеағаштар 2-ші орман орналастыру кеңесінде қаралады және соңынан облыс орман шаруашылығының өкілетті органдарымен бекітіледі.
Облыстағы орман шаруашылығы органдарымен оны бекіту үшін облыстағы орман мекемелері бойынша басты мақсатта кесудің жыл сайынғы мөлшерінің ведомосы жасалады.
Бекітілген басты пайдаланудың жыл сайынғы мөлшері пайдаланушылар арасында кеспеағаш қорын бөлуге негіз болып табылады.
Басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылған және
есепке енгізілген алқаағаш аудандары мен қорлары
Басым тұқымдылар
Орман мен қамтылған жерлер, барлығы
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтары бойынша бөлу
Жалпы орташа өсім, мың м3
Басты пайдалану мөлшері есебінен шығару негізі
балауса ағаштар
орта жастағылар, га
пісе бастағандар, га
піскен және пісіп кеткендер
барлығы
оның ішінде көнергені
барлығы
оның ішінде есепке алынғандары
га
мың м3
га
мың м3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ведомосты толтыру реті:

5) в кустарниках первая возрастная, интегральная и вторая возрастная лесосеки не исчисляются.
13. При исчислении расчетных лесосек равномерного пользования площадь покрытых лесом угодий делится на конечное значение класса возраста рубки.
14. Расчетная лесосека по запасу при сплошнолесосечном способе рубок определяется умножением расчетной лесосеки по площади на средний запас древесины на одном гектаре спелых и перестойных насаждений, включенных в расчет пользования.
15. Расчетная лесосека по состоянию должна определяться и приниматься при большом наличии ветровальных или поврежденных пожарами, или энтомовредителями (не до степени прекращения роста) насаждений.
По площади и запасу она определяется как частное от деления площади и запаса насаждений, требующих срочной рубки, на продолжительность периода, за который целесообразно эти насаждения вырубить. На последующие годы, после окончания периода действия лесосеки по состоянию, принимается одна из расчетных лесосек или она определяется путем фактического набора спелых насаждений на оставшиеся годы 10 летнего периода.
16. Расчетная лесосека по фактическому набору  участков, где требуется проведение рубок главного пользования согласно правилам рубок, определяется как частное от деления площади и запаса этих насаждений на 5 лет для саксаульников (она определяется по пятилетиям) и 10 лет для хвойных, мягколиственных и твердолиственных насаждений.
17. При несплошных способах рубок леса расчетные лесосеки исчисляются отдельно по каждому способу рубок (постепенные, полосно-постепенные, длительно-постепенные, добровольно-выборочные).
18. При постепенных рубках расчетные лесосеки по площади исчисляются в таком же порядке, как и при сплошнолесосечном способе рубок. Затем исчисляются лесосеки по запасу путем умножения полученной расчетной лесосеки по площади на средний объем древесины, намечаемый к вырубке с одного гектара за один прием рубки.
Для полосно-постепенных и длительно-постепенных рубок первая возрастная, интегральная и вторая возрастная лесосеки не исчисляются. Для этих способов рубок наиболее приемлемой в условиях республики является лесосека, установленная по фактическому набору участков, требующих рубки, которые включаются в ведомость главной рубки.
19. При добровольно-выборочных рубках расчетная лесосека определяется как частное от деления суммарного запаса, намечаемого к рубке, на период повторяемости рубок. Суммарный запас определяется по установленным правилами рубок процентам выборки древесины в насаждениях в зависимости от их полнот).
Расчетная лесосека по добровольно-выборочным рубкам по запасу не должна превышать расчетную лесосеку равномерного пользования.
4. Обоснование расчетной лесосеки
20. К принятию рекомендуется одна из исчисленных расчетных лесосек, которая наиболее полно отвечает требованиям пункта 2 настоящей Инструкции, исходя из существующей возрастной структуры насаждений и их целевого назначения.
В отдельных случаях может приниматься расчетная лесосека, имеющая промежуточное значение между исчисленными, если она более полно отвечает изложенным выше требованиям.
21. При обосновании расчетной лесосеки необходимо учитывать следующие особенности:
1) лесосека равномерного пользования рекомендуется к принятию при относительно равномерном распределении насаждений (преобладающих пород) по классам возраста, а также в лесах, еще не вовлеченных в эксплуатацию;
2) интегральная и вторая возрастная лесосеки рекомендуются преимущественно в насаждениях, где преобладают спелые и перестойные древостои.
При близких размерах интегральной и второй возрастной лесосек приоритетной является интегральная лесосека;
3) первая возрастная лесосека рекомендуется в насаждениях с истощенными запасами спелых древостоев;
4) рекомендуемая расчетная лесосека не должна быть меньше лесосеки по состоянию;
5) рекомендуемая к принятию ежегодная расчетная лесосека по массе как в целом по лесовладению, так и суммарно по участкам государственного лесного фонда, переданным в долгосрочное лесопользование, не должна превышать общий ежегодный средний прирост всех насаждений данной породы, включенных в расчет размера лесопользования, в пределах каждой категории ГЛФ.
В насаждениях с истощенными запасами рекомендуемая расчетная лесосека должна быть обеспечена спелыми запасами древесины в хвойных, мягколиственных и твердолиственных насаждениях на срок не менее 10 лет, саксаульниках – не менее 5 лет. Если ни одна из исчисленных лесосек не отвечает этому требованию, то расчетная лесосека определяется путем деления площади и запаса спелых и перестойных насаждений соответственно на 10 или 5 лет.
22. В зоне обязательной подсочки расчетная лесосека по сосновым насаждениям должна устанавливаться с учетом рационального использования насаждений для добычи
живицы.
5. Порядок подготовки и рассмотрения
материалов по определению расчетной лесосеки
23. Материалы по определению расчетной лесосеки составляются лесоустройством по каждому лесовладению по нижеследующим формам.
24. Рекомендованные лесоустройством к принятию расчетные лесосеки по каждому лесовладению рассматриваются на вторых лесоустроительных совещаниях и в последующем утверждаются уполномоченным органом.
Для утверждения уполномоченным органом в области лесного хозяйства составляется ведомость ежегодного размера рубок главного пользования в целом по области в разрезе лесовладений.
Утвержденный ежегодный размер главного пользования является основой для ежегодного распределения лесосечного фонда по потребителям.
Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера
главного пользования и включенных в расчет
Преобладаю-
щая
порода
Покрытые
лесом
угодья,
всего,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по
группам возраста
молодня-
ки,
гектар
средневозрастные,
гектар
приспевающие,
гектар
всего
в том
числе,
включенные
в расчет
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Распределение покрытых лесом угодий по
группам возраста
Общий
средний
прирост,
тысяч
кубических
метров
Основание к
исключению
из расчета
размера
главного
пользования
спелые и перестойные
всего
в том числе
перестойные
гектар
тысяч
кубических
метров
гектар
тысяч
кубических метров
7
8
9
10
11
12
Последовательность заполнения ведомости.

1. Орман қорын есепке алудың жиынтық мәліметтері.
2. Басты пайдалану мөлшерінің есебінен шығарылған алқаағаштардың аудандары мен қорлары (мәліметтер МОҚ категориялары мен есептен сәйкес келтіріледі).
3. Есепке алынған алқаағаштардың аудандары мен қорлары (мәліметтер МОҚ категорияларына сәйкес келтіріледі).
Басты пайдаланудың алдағы тексеру кезеңіне жасалған
жыл сайынғы мөлшерінің есебі
Басым тұқымдылар
Орманмен қамтылған жерлердің жалпы ауданы, га
Орманмен қамтылған жерлерді жас топтары бойынша бөлу
1 га пайдалану қорындағы орташа қор,
м3 өсіп тұрған ағаштың орташа өсімі
балауса ағаштар
орта жастағылар, га жалпы оның ішінде есепке кіргі зілген
пісе бастағандар, га
піскен және көнерген
жалпы, га қор, мың
м3
оның ішінде көнерген, га
Х
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Кесу жасы, жыл жас класы
Жыл сайын шығарылған есептік кеспеағаштар алымы – аумағы, га; бөлімі - қоры, мың м3
Орман орн-у жобаланған кеспеағаштар
ауданы, га жалпы қор, мың м3
құрылған қор, мың м3 кәделікағаш, мың м3
біркелкі пайдалану
бірінші жастағы
екінші жастағы
интегралды
жағдайы бойынша
нақты алу бойынша
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескерту:

1. Итоговые данные учета лесного фонда.
2. Площади и запасы насаждений, исключенных из расчета размера главного пользования (данные приводятся по категориям ГЛФ и видам исключений).
3. Площади и запасы насаждений, включенных в расчет (данные приводятся по категориям ГЛФ).
Расчет ежегодного размера главного пользования лесом
на предстоящий ревизионный период
Преоб-
ладаю-
щая
порода
Общая
площадь
покрытых
лесом
угодий,
гектар
Распределение покрытых лесом угодий по группам
возраста
Средний запас
эксплуатационного
фонда на 1
гектар,
кубический
метр
средний прирост
корневой массы,
кубический метр
мо-
лод-
няки,
гек-
тар
средневоз-
растные,
гектар
всего
в том
числе
включенные
в расчет
приспе-
вающие,
гектар
спелые и перестойные
всего,
гектар
запас,
тысяч
кубичес-
ких
метров
в том числе
перестой-
ные,
гектар
Х
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Возраст
рубки,
лет
класс
возраста
Ежегодные исчисленные расчетные
лесосеки числитель – площадь, гектар;
знаменатель – запас, тысяч кубических
метров
Лесосека, рекомендованная
лесоустройством
равно-
мерно-
го
поль-
зова-
ния
первая
воз-
раст-
ная
вто-
рая
воз-
раст-
ная
интег-
раль-
ная
по
сос-
тоя-
нию
по
факти-
ческому
набору
площадь,
гектар
общий запас,
тысяч
кубических
метров
запас ликвида, тысяч
кубических метров
деловая, тысяч кубических метров
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечания:

1. Мәліметтер МОҚ категориялары мен орман мекемесі шегінде кесу әдістері мен басым тұқымдылары бойынша келтіріледі.
2. Қор бойынша мәліметтер екі ондық белгілермен, ал ауданы бойынша – бүтін гетармен (үтірсіз) келтіріледі.
3. 2-8 бағандарында есепке енгізілген тұқымдылар бойынша мәліметтер келтіріледі.
4. Есепті кеспеағаш тексеру кезеңінің алғашқы 10 жылы мен кейінгі 5 жылына (әртүрлі көлемде белгіленген жағдайда) 10-17 бағандарында осы тұқымдылар бойынша мәліметтер келтіріледі.
Ерікті іріктеп кесудің есепті кеспеағаштың
есебінің үлгісі
_________________________ облысы орман иенушілері бойынша
Басым тұқымдылар
Есептік көрсеткіштер
Пайдалану қорының аудандарын толымдылықтары бойынша бөлу
барлығы
соның ішінде толымдылықтары бойынша
га
мың м3

1. Данные приводятся в пределах категорий ГЛФ и лесному учреждению в целом по способам рубок и преобладающим породам.
2. Данные по запасу приводятся с двумя десятичными знаками, по площади – в целых гектарах, без запятой.
3. В графах 2 - 8 приводятся данные по породам, включенным в расчет.
4. В случае, если расчетная лесосека устанавливается на первые 10 лет и последующие 5 лет ревизионного периода в разных
объемах, в графах 10-17 должны приводиться данные по этим периодам.
Пример исчисления расчетной лесосеки
по добровольно-выборочным рубкам
по лесовладению _____________________________ области
Преобладающая
порода
Расчетные показатели
Распределение площадей и запасов
эксплуатационного фонда по полнотам
всего
в том числе по полнотам
гектар
тысяч
кубических
метров

2. Кесу әдістерінің шартты белгілері: ЖК – жаппай кесу
БК – біртіндеп кесу
ЖБК – жолақты біртіндеп кесу
ҰБК - ұзартып біртіндеп кесу
ЕТК – ерікті таңдамалы кесу
Қазақстан Республикасы орман
қорында орман орналастыру
жұмыстарын жүргізу ережелерінің
27 қосымшасыАвторлық қадағалауды жүргізу
бағдарламасы
1. Жалпы қағидалар
1. Авторлық қадағалауды жүргізуде төмендегідей материалдар қолданылады:
1) Орман орналастыру жобасының түсіндірме жазбасы, таксациялық сипаттамалар, жоба ведомостары мен планшеттер;
2) Орман орналастыру жобасы жұмыс істей бастаған уақыттан авторлық қадағалауға дейінгі мерзімдегі орман иеленушілердің шаруашылық-өндірістік қызметі туралы жылдық есептері;
3) белгіленген тәртіп бойынша рәсімделген жерлерді қабылдау немесе өткізу актілері. Осы мәселелер бойынша өкілетті органдардың шешімдері;
4) Жерлерді ұзақ мерзімді пайдалануға беру кезінде - құзырлы органдардың шешімдерін және жақтардың құқықтары мен міндеттерін анықтайтын келісім шарт;
5) Ормандарды МОҚ категорияларының бірінен екіншісіне ауыстыру кезінде - құзырлы органдардың шешімі;
6) Басты пайдалану кесулерін жүргізген кезде – кеспеағштарды белгілеу материалдары мен ағашы кесілетін жерлерді куәландыру актілері;
7) Орман екпелерін есепке алу кітаптары;
8) Орман қорын есепке алу формалары;
9) Орман кадастры кітаптары;
10) Орман екпелерін түгендеу материалдары;
11) Орман екпелерін техникалық қабылдау актілері;
12) Орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру актілері;
13) Орманмен қамтылмаған жерлерді орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру актілері;
14) Алқаағаштарды бір шаруашылықтан екіншісіне ауыстыру актілері (жүргізілген күтіп-баптау кесулері нәтижесінде телімдердің тұқымдық құрылымы өзгерген жағдайда);
15) Өрт, желсұлама және басқа да табиғи апаттардан пайда болған орман қорындағы өзгерістер жөніндегі актілер;
16) Орман шығымының кітабы;
17) Орман шаруашылық шаралардың орындалуын тексеру актілері;
18) Орман өрттерін есепке алу кітаптары;
19) Орман заңдарының бұзылуын есепке алу кітаптары;
20) Өрт қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуын (хаттамаларын) есепке алу кітаптары;
21) Өрт-химиялық станциясының паспорты.
2. 1 пунктте көрсетілген материалдарды талдау негізінде жобаланған шаралар мен нақты орындалған көлемдері салыстырылады және шаралар жүргізілген телімдердің жоба ведомостарымен сәйкестігі анықталады.
3. Талданатын кезеңдегі орман шаруашылық қызметімен қамтылған телімдердің (шаралардың әр түрі бойынша) 5 пайызынан кем емесі аралап тексеруді талап етеді (5 телімнен кем емес).
Осы кезеңде егілген (отырғызылған) орман екпелерінің тексерілетін көлемі олардың ауданының 10 пайызынан кем болмайды. Жерсінуі 25 пайызға жуық орман екпелері қайта есептеу әдісімен тексеріледі.
Аралап тексеру орман шаруашылық шаралармен қамтылған екі орманшылықта жүргізіледі (егер олардың жалпы саны үштен аспаса), ал жалпы саны одан көп болған жағдайда үш орманшылық тексеріледі.
Аралап тексеру үшін телімдер статистикалық әдіспен таңдалады (әр бесінші, оныншысы…).

2. Условные обозначения способов рубок: СР - сплошнолесосечные рубки
ПР - постепенные рубки
ППР - полосно-постепенные рубки
ДПР - длительно-постепенные рубки
ДВР - добровольно-выборочные рубки
Приложение 27
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Программа
проведения авторского надзора
1. Общие положения
1. При проведении авторского надзора используются следующие материалы:
1) пояснительная записка к лесоустроительному проекту, таксационные описания, проектные ведомости и планшеты;
2) годовые отчеты лесовладельца по хозяйственно-производственной деятельности за период с начала срока действия лесоустроительного проекта до года проведения авторского надзора;
3) оформленные в установленном порядке акты приемки или передачи земель. Наличие решений уполномоченных органов по этим вопросам;
4) при передаче земель в долгосрочное лесопользование - решения компетентных органов и договора, обуславливающие права и обязанности сторон;
5) при переводе лесов из одной категории ГЛФ в другую - решения компетентных органов;
6) при проведении рубок главного пользования - материалы отвода лесосек и акты освидетельствования мест рубок;
7) книги учета лесных культур;
8) формы учета лесного фонда;
9) лесокадастровые книги;
10) материалы инвентаризации лесных культур;
11) акты технической приемки лесных культур;
12) акты перевода лесных культур в покрытые лесом угодья;
13) акты перевода не покрытых лесом угодий в покрытые лесом;
14) акты перевода насаждений из одного хозяйства в другое при изменениях породного состава выделов в результате проведенных рубок ухода;
15) другие акты на изменения, происшедшие в лесном фонде в результате пожаров, ветровалов и других стихийных бедствий (по натурным обследованиям);
16) книги расхода леса;
17) акты проверок выполнения лесохозяйственных мероприятий;
18) книги учета лесных пожаров;
19) книги учета лесонарушений;
20) книги учета протоколов о нарушениях правил пожарной безопасности;
21) паспорт пожарно-химической станции.
2. На основании анализа указанных в пункте 1 материалов делается сравнение запроектированных и фактически выполненных объемов мероприятий, выявляется соответствие выделов, где проведены мероприятия, содержанию проектных ведомостей.
3. Натурному обследованию подлежит не менее 5 процентов выделов по каждому виду мероприятий, охваченных лесохозяйственной деятельностью в анализируемом периоде, но не менее 5 выделов, если в процентном соотношении их количество меньше.
Созданные в рассматриваемом периоде лесные культуры обследуются в объеме не менее 10 процентов их площади. При этом лесные культуры, состояние которых вызывает сомнение (на грани 25 процентной их приживаемости), обследуются перечислительным методом.
Натурное обследование проводится в двух лесничествах, в которых проводились лесохозяйственные мероприятия, если их общее количество не превышает трех. При их большем количестве натурному обследованию подлежит не менее трех лесничеств. Выделы для натурного обследования подбираются статистическим методом (каждый пятый, десятый и так далее).

4. Учаскелерді көз мөлшерімен бағалау арқылы осы шаралардың орындалу сапасы анықталады:
1) таксацияның сапасы мен орман орналастыру белгілеген шаруашылық нұсқаулардың негізделуі;
2) учаскелерді іріктеп қарап шығу мен шаралардың орындалуын көз мөлшермен бағалау негізінде учаскелердің салыстырмалы ведомосы құрастырылады (18 кесте). Ведомосқа орманшы немесе орман иеленушісінің басқа өкілі қол қояды. Салыстырмалы ведомосқа учаскелер рет ретімен шаралардың түрі бойынша енгізіледі (орманшылықтар шегінде). Кейін сол ведомостардан есеп беруге қажетті мәліметтер алынады;
3) шаруашылық қызметі туралы толық мәлімет алу үшін және келіспеушілік пайда болған жағдайда, учаскелер қосымша өлшеу-қайта есептеу әдістерімен тексеріледі. Тексерілетін көлем атқарылған шаралардың сапасын дұрыс бағалауға мүмкіндік беретіндей болуы керек. Мұндай тексерулердің көлемі елеулі болған жағдайда қосымша қаражат талап етіледі.
5. Атқарылған жұмыстардың сапасы мен орындау технологиясы бойынша және учаскелердің орналасуында жіберілген ауытқулар жан жақты талданып, себептері анықталады және оларды жою жөнінде ұсыныстар келтіріледі.
Ауытқулар орман иеленушісіне байланыссыз себептермен пайда болған жағдайда, олардың себептері жөнінде негізделген қорытынды шығарылып оларды жою жөнінде ұсыныстар беріледі.
6. Авторлық қадағалау, орман орналастыру жобасындағы орман шаруашылығын жүргізу мен орман орналастыру белгілеген шараларды орындау қағидаларының негізделуі жеткіліксіз деп тапқан жағдайда, оларды түзету бойынша ұсыныстар енгізеді.
7. Авторлық қадағалау нәтижесінде бағдарламаның тиісті тараулары мен кестелеріндегі мәселелердің қаралуы туралы есеп беріледі. Бұл есептің кіріспесінде орман иеленушісінің мекен-жайы, орман орналастыру жобасы бекітілген және жұмыс істей бастаған жылы, авторлық қадағалауды жүргізген мамандар құрамы, қадағалауды жүргізу кезеңі, орындалған жұмыстардың көлемі көрсетіледі (1 кесте).
8. МОҚ-ларында самырсын және емен ормандары бар орман мекемелерінде олардың жағдайын талдауға, орман шаруашылығын жүргізу сапасына, орманды сауықтыру, өнімділігін арттыру бойынша орман орналастыру берген ұсыныстарына, кешенді шаруашылықты жүргізуге, самырсын мен еменді сақтау және қалпына келтіру, сондай-ақ олардың сүрегін тиімді пайдалануға ерекше көңіл бөлінеді.

4. На основе натурной глазомерной оценки участков устанавливается качество выполнения этих мероприятий:
1) определяется качество таксации и обоснованность назначения лесоустройством (для осмотренных участков) хозяйственных распоряжений;
2) на основе выборочного осмотра участков и глазомерной оценки выполненных мероприятий составляется сличительная ведомость участков, осмотренных в натуре (таблица 18). Ведомость подписывается лесничим или другим представителем лесовладельца.
В сличительную ведомость участки заносятся последовательно по видам мероприятий в пределах лесничеств. В дальнейшем из ведомости производятся все необходимые для отчета выборки;
3) при необходимости получения более полной информации о хозяйственной деятельности, а также в спорных случаях дополнительно производится выборочное обследование участков измерительно-перечислительными методами в объемах, позволяющих объективно оценить качество выполненных мероприятий. Указанное обследование при значительных объемах этих работ должно проводиться за счет дополнительного финансирования.
5. Все случаи допущенных отклонений по качеству выполненных работ, технологии их производства и пространственного размещения участков всесторонне анализируются и устанавливаются причины, повлекшие эти отклонения, и приводятся рекомендации по их устранению.
Если отступления от лесоустроительного проекта вызваны не зависящими от лесовладельца причинами, дается обоснованное заключение о характере этих причин и, при необходимости, указываются меры по их устранению.
6. При выявлении авторским надзором недостаточной обоснованности в лесоустроительном проекте положений по ведению лесного хозяйства или намеченных лесоустройством мероприятий, вносятся предложения по их корректированию.
7. В результате авторского надзора составляется отчет с освещением вопросов, содержащихся в соответствующих разделах и таблицах программы.
Во введении к отчету указывается местонахождение лесовладельца, год утверждения и введения в действие лесоустроительного проекта, состав специалистов, проводивших авторский надзор, период его проведения, содержание и объем натурных работ, выполненных при авторском надзоре (таблица 1).
8. В лесных учреждениях, имеющих в составе ГЛФ кедровые и дубовые леса, особое внимание уделяется анализу их состояния и качеству ведения лесного хозяйства, выполнению проектных рекомендаций лесоустройства по оздоровлению, повышению продуктивности, ведению комплексного хозяйства, сохранению и восстановлению кедра и дуба, а также рациональному использованию их древесины.

2. Орман шаруашылығын жүргізудің негізгі қағидалары
9. Орман иеленушілердің орман орналастыру жобасының негізгі қағидаларындағы орман шаруашылығын жүргізу (МОҚ категориялары мен басты пайдалану кесулерінің белгіленген жастары шегінде) мәселелерін орындауы талданады.
10. Орман шаруашылығын жүргізудегі орман орналастыру жобасынан ауытқулардың себептері анықталып, оларды болдырмау жөнінде ұсыныстар беріледі.
Орман иеленушісінің орындалған шараларды есепке алуы туралы мәлімет келтіріледі:
ағаш кесу билеттерінде және шығынды есепке алу кітабында телім нөмірлерінің жазылуы, МОҚ категориялары басым тұқымдылары бойынша есептің жүргізілуі. Осыны реттеу жөнінде ұсыныстар беріледі.
3. Басты пайдалану кесулері
11. 2 кестеде бар есептік кеспеағашты екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған есептік кеспеағашпен (әрбір кесу тұқым үшін кесу түрлері бойынша) салыстыру жүргізіледі.
12. Егер қаралып отырған кезеңде есептік кеспеағаш өзгертілсе, оны өзгерту негізі көрсетіледі (бұйрықтың нөмірі мен күні). Кестеде қаралып отырған кезеңдегі қолданылған есептік кеспеағаштың орташа жылдық мөлшері көрсетіледі.
13. Қолданылған есептік кеспеағаш пен екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған кеспеағаштың айырмашылығының себептері, есептік кеспеағаштан артық немесе кем кесу себептері анықталып, кәделік ағаштың шығуының жобаланған пайызы, нақты шығуымен салыстырылады.
14. Кеспеағаштарды дайындау материалдарын талдау негізінде 3 кесте жасалады. Онда орман орналастыру жобасында кесуге жобаланбаған алқаағаштардан кесілген сүрекдің көлемі мен кесілген ауданының басты кесу ведомосына сәйкес болуы көрсетіледі. Басқа да бұзушылық түрлері көрсетіледі.
1 га орташа пайдалану қоры бойынша, өскіндерді сақтап кесу ауданы бойынша жобаланған ведомос мәліметтері мен нақты кесілгендердің айырмашылығының себептері көрсетіліп салыстырылады.
Кесу орындарын қарап шығу нәтижесі, орман иесінің есептік мәліметтерімен салыстырылады. Жіберілген кемшіліктер көрсетіліп, оларды жою туралы ұсыныстар беріледі.
15. Кеспеағаш қорын таксациялау мен дайындауды тексерудің нәтижелері 4 кестеде көрсетіледі. Тексеру, кесуге белгіленген ағаштарды шеңбер тәріздес алаңшаларында санау арқылы жүргізіледі. Дайындаудың сапасы мен толықтығы және кесу орындарының куәландыру тәртібі анықталып, жіберілген кемшіліктерді түзеу бойынша ұсыныстар енгізіледі. Тексеру мәліметтерінен ауытқу пайызы көрсетіледі.

2. Основные положения ведения лесного хозяйства
9. Дается критический анализ соблюдения лесовладельцем основных положений лесоустроительного проекта в части ведения лесного хозяйства в пределах категорий ГЛФ, установленных возрастов рубок главного пользования и других.
10. Указываются причины этих отступлений при ведении лесного хозяйства от установленных лесоустроительным проектом. Даются предложения по их соблюдению или пересмотру. Приводятся сведения о характере учета лесовладельцем выполняемых мероприятий: указываются ли в лесорубочных билетах и книгах расхода леса номера выделов, ведется ли учет по категориям ГЛФ, преобладающим породам и другим формам. Даются предложения по упорядочению этого учета.
3. Рубки главного пользования
11. В таблице 2 приводится сравнение действующей расчетной лесосеки с фактическим среднегодовым отпуском леса и с расчетной лесосекой, принятой 2 лесоустроительным совещанием в пределах способов рубки по каждой преобладающей породе.
12. Если за рассматриваемый период действующая расчетная лесосека изменялась, указывается основание по ее изменению (номер и дата приказа). В таблице дается среднегодовой размер действующей расчетной лесосеки за рассматриваемый период.
13. Указываются причины расхождений действующей расчетной лесосеки с принятой 2 лесоустроительным совещанием, причины перерубов или недорубов действующей расчетной лесосеки, а также сведения о фактическом в сравнении с проектным проценте выхода деловой древесины.
14. На основании анализа материалов отвода лесосек составляется таблица 3, в которой указывается соответствие вырубаемых площадей содержанию ведомости главной рубки с указанием объема срубленной древесины в насаждениях, не предусмотренных к рубке лесоустроительным проектом. Приводятся другие виды нарушений. Дается сравнение и указываются причины расхождений фактической рубки с данными проектных ведомостей по среднему эксплуатационному запасу на 1 гектар, по площади рубок с сохранением подроста и другим показателям. Результаты натурного осмотра мест рубок сравниваются с отчетными данными лесовладельца. Указываются причины допущенных нарушений и даются предложения по их устранению.
15. Результаты проверки отвода и таксации лесосечного фонда приводятся в таблице 4. Проверка выполняется методом перечета деревьев, назначенных в рубку на круговых площадках. Определяется полнота и качество отвода и освидетельствования мест рубок,
указываются причины нарушений и предложения по их устранению. Указываются проценты отклонения от данных проверки.

16. Орман иеленушісі ағаш дайындау кезінде жүргізетін басты пайдалану кесулерінің механикаландыру дәрежесі.
17. Есепте кесу жоспарлары мен олардың сақталуы туралы ақпарат беріледі.
4. Аралық пайдалану кесулері
18. Күтіп-баптау кесулері:
1) орман орналастыру жобасының күшінде болу мерзімінде орындалған күтіп-баптау кесулерінің көлемі екінші орман орналастыру кеңесімен белгіленген жыл сайынғы көлеммен салыстырылады (5 кесте).
2) жобаланған кесу көлемдерінің орындалуы, таңдау қарқындарының сақталуы, өтімді және кәделік сүрекдің жоспар бойынша және нақты шығуы, ауытқу себептері, күту кесулерінде алынған сүректердің пайдаланылуы көрсетіледі.
3) кесу орындарының жоба ведомостарына сәйкестігі, алқаағаштың күту кесулерімен қамтылу пайызы анықталады.
Күту кесулерінің орындалу сапасының бағасы (6 кесте) және күту кесулерін қажет етпейтін алқаағаштарда жүргізілген кесулердің көлемі мен қанағаттанарлықсыз бағасының себептері талданып көрсетіледі (7 кесте).
4) жүргізілген күту кесулерінің әдістері мен (соның ішінде орамдық) учаскелерді өз бетімен кесуге белгілеудің себептері және оның орман өсіру тиімділігіне әсері талданады.
5. Басқа да кесулер
22. Жаппай және таңдамалы санитарлық кесулердің, орам соқпақтары мен өртке қарсы үзілімдерді тазарту бойынша орындалған жұмыстардың көлемі, екінші орман орналастыру кеңесінде қабылданған көлемдермен салыстырылады (8 кесте). Орын алған ауытқулардың себептері талданады (9 кесте). Орман орналастыру белгілемеген учаскелерде санитарлық кесулерді жүргізу қажеттілігі және орындалу сапасы қаралады.
6. Орман қорғау шаралары
23. Орман қорғау шараларының орындалуы, тиімділігі талданады, объект ормандарының санитарлық жағдайын жақсарту туралы ұсыныстар беріледі.
7. Орманды ұдайы өндіру шаралары.
Алқаағаштарды қайта құру
24. Талданып отырған кезеңдегі орманды қалпына келтіру (10 кесте) жұмыстарының орындалған көлемі және олардың орташа жылдық орындалуы (11 кесте) орман орналастырудың жобасымен салыстырылады.
Ауытқу себептері анықталады. Егер жұмыс көлемі асыра орындалса, осы орындалған көлемді тексеру кезеңінің соңына дейін сақтаудың тиімділігі немесе тиімсіздігі негізделеді.

16. Степень механизации рубок главного пользования, выполняемых лесовладельцем при собственных заготовках леса (среднегодовая).
17. В отчете дается информация о наличии планов рубок и их соблюдение лесозаготовителями.
4. Рубки промежуточного пользования
18. Рубки ухода за лесом:
1) приводится сопоставление фактически выполненных объемов рубок ухода за период действия лесоустроительного проекта с установленным размером этих рубок (таблица 5);
2) анализируется выполнение запроектированных объемов рубок, соблюдение интенсивности выборки, проектируемого и фактического выхода ликвидной и деловой древесины, причины отклонений и их обоснованность, использование древесины, получаемой при рубках ухода;
3) устанавливается соответствие мест рубок проектным ведомостям, процент охвата насаждений рубками ухода. Оценка качества выполнения рубок ухода приводится в таблице 6, с анализом причин неудовлетворительной оценки и указанием объемов рубок ухода,
проведенных в насаждениях, не нуждавшихся в уходе (таблица 7);
4) анализируются методы проведенных рубок ухода (в том числе поквартальный), принципы и причины самостоятельного подбора участков в рубку с анализом их влияния на лесоводственную эффективность рубок.
19. Выборочные санитарные рубки.
20. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции.
21. Рубка единичных деревьев в молодняках.
По пунктам 19-21 анализ производится аналогично пункту 18.
5. Прочие рубки
22. Приводится сопоставление фактически выполненных объемов сплошных санитарных рубок, разрубки и расчистки квартальных просек и противопожарных разрывов, очистки леса от захламленности и рубок для иных целей с объемами, принятыми 2 лесоустроительным совещанием (таблица 8) с анализом причин имеющихся отклонений от лесоустроительного проекта (таблица 9). Анализируется необходимость и качество выполнения в участках, не назначенных лесоустройством.
6. Мероприятия по лесозащите
23. Анализируется выполнение мероприятий по лесозащите и их эффективность, приводятся предложения по улучшению санитарного состояния лесов объекта.
7. Мероприятия по воспроизводству лесов.
Реконструкция насаждений
24. Сопоставляются с данными лесоустроительного проекта фактически выполненные за анализируемый период объемы лесовосстановительных работ (таблица 10) и их среднегодовое выполнение (таблица 11). Освещаются причины отклонений. В случае перевыполнения объемов дается обоснование целесообразности (или нецелесообразности) сохранения достигнутых объемов на оставшийся срок ревизионного периода с учетом результатов натурного обследования.

25. Орман екпелерін егу технологиясының жоба ведомостарына (12 кесте) жобаланған орман екпелерінің түрлеріне және отырғызу әдісіне, күту санына, толықтыру пайызына сәйкестігі анықталады.
26. Орман орналастыру жобасының мерзімінде егілген орман екпелерінің жағдайы талданады (13 кесте). Орман иеленушісінің мәліметі мен учаскелерді аралап көріп тексеру нәтижесінде олардың өлу себептері мен қанағаттанарлықсыз жағдайы анықталады (14 кесте). Екпелерге кері әсер ететін себептерді жою туралы ұсыныстар беріледі.
27. Орман орналастыру табиғи жаңаруға қалдырған учаскелердің жаңару нәтижесі бағаланады. Орман орналастыру жобасымен жобаланған және орындалған көлемдер (қайта құру көлемі, оны жүргізу әдістерінің сақталуы, қайта құру ретінде егілген орман екпелерінің жағдайы бағаланады) салыстырылып, орман орналастырудың ұсыныстарынан ауытқу себептері анықталады.
8. Тұқымбақтар мен орман тұқым учаскелерін
жасау шараларының орындалуы
28. Орман орналастыру жобасы ұсыныстарының (тұрақты және уақытша орман тұқым учаскелерін ұйымдастыру, тұқым жинау кезінде оларды қолдану дәрежесі, селекциялық тұқым шаруашылықтары мәселелері және тұқым мен отырғызу материалдарына деген өз қажеттілігінің қанағаттану дәрежесі, тұқым сапасы, тұқымбақтағы жұмыстың технологиясы мен көлемдері) орындалуы талданады.
9. Өртке қарсы шаралар
29. Жобаланған өртке қарсы шара көлемдерінің (орман иеленушісінің есептік мәліметтері) жұмыс түрі бойынша орындалуы талданады (15 кесте); орман өртімен күресу шаралары: орман заңдарын бұзушылық пен орман өрті есебінің жағдайы; орман өрті ауданын анықтау дәлдігі: орман өртіне кінәлі адамдарды анықтау дәрежесі және істердің соттардан өтуін бақылау; орман өртінің шығуы мен таралу себептеріне қызметтік тексеру жүргізу; орман өрт қызметінің жұмысы; бақылау пункттерінің бар болуы; радиобайланыс құралдардың бар болуы мен жұмысы; орман өртінің нәтижесінде болған өзгерістердің таксациялық сипаттамасы; планшеттерге және есеп құжаттарына енгізу; орман өртін тіркеу құжатының толтырылуы.
10. Жанама пайдалану
Сүрек емес ресурстарды қолдану және өндіру
30. Қосымша пайдалану шаралары бойынша орындалған шаралардың көлемі мен сапасы қаралады. Оның ішіне шабындықтар мен жайылымдардың өнімділігін арттыруға бағытталған шаралар мен оларды пайдалану көлемі де кіреді және ауыл шаруашылық өндірісінің көлемі мен түрлері талданады.

25. Устанавливается соответствие технологии производства лесных культур проектным ведомостям (таблица 12), запроектированным типам лесных культур, способам их производства, кратности уходов и проценту их дополнения.
26. Анализируется состояние созданных за период действия лесоустроительного проекта лесных культур (таблица 13). Устанавливаются причины их гибели и неудовлетворительного состояния по данным лесовладельца и результатам обследования участков в натуре (таблица 14). Вносятся предложения по устранению причин, отрицательно влияющих на состояние культур. Устанавливается успешность возобновления участков, намеченных лесоустройством под естественное лесозаращивание.
27. Производится сравнение выполненных и намеченных лесоустроительным проектом объемов реконструкции, соблюдение рекомендованных способов ее проведения, оценивается состояние лесных культур, созданных в порядке реконструкции, устанавливаются причины отклонений от рекомендаций лесоустройства.
8. Выполнение мероприятий по отводу
лесосеменных участков и закладке питомников
28. Анализируется выполнение рекомендаций лесоустроительного проекта по организации постоянных и временных лесосеменных участков, степень их использования при сборе семян, вопросы селекционного семеноводства и степень удовлетворения собственных потребностей в семенах и посадочном материале, качество семян, объемы и технология работ в питомниках.
9. Противопожарные мероприятия
29. Анализируется выполнение (по отчетным данным лесовладельца) проектных объемов противопожарных мероприятий по их видам (таблица 15); методы борьбы с лесными пожарами; состояние учета лесонарушений и лесных пожаров; достоверность определения площадей лесных пожаров; степень выявления виновников возникновения лесных пожаров и состояние контроля за прохождением дел в судах; проведение служебных расследований причин возникновения и распространения лесных пожаров; наличие, оснащенность и работа лесопожарных служб; наличие пунктов наблюдения; наличие и работа средств радиосвязи; качество внесения в таксационные описания, планшеты и в учетную документацию изменений, происшедших в результате лесных пожаров; наличие и полнота заполнения документов по учету лесных пожаров.
10. Побочные пользования.
Использование и воспроизводство недревесных ресурсов
30. Анализируется объем и качество выполненных мероприятий по побочным лесным пользованиям, включая мероприятия, направленные на повышение продуктивности сенокосных угодий и пастбищ, и объемы их использования, а также приводится анализ видов и объемов сельскохозяйственного производства.

11. Орман шаруашылық объектілерін салу көлемі,
техника мен механизмдер және көлік құралдарын алу
31. Тексеру кезеңіне жобаланған тұрғын және өндіріс ғимараттарын салу көлемі талданады (16 кесте), олардың орындалмау себептері анықталады.
12. Басқаруды ұйымдастыру және басқа мәселелер
32. Орманшылықтарды, мастерлік учаскелер мен айналымдарды ұйымдастыру, орман мекемесі аппаратының және орманшылықтардың мамандармен толықтырылуы туралы орман орналастырудың ұсыныстарының орындалуы талданады.
Орман қорында болған ағымдағы өзгерістерді орман орналастыру материалдарына дер кезінде енгізу мен оның толықтығы (17 кесте) және есеп құжаттарын (орман екпелерінің, күту кесулерінің тағы басқа кітаптарына) жүргізу сапасы анықталады.

11. Объемы строительства объектов лесохозяйственного
назначения, приобретение транспортных средств, техники и
механизмов
31. Анализируется выполнение запроектированных объемов строительства жилых и производственных зданий на ревизионный период (таблица 16), приводятся причины их невыполнения.
12. Организация управления и другие вопросы
32. Анализируется выполнение рекомендаций лесоустройства по организации лесничеств, мастерских участков и лесных обходов, по укомплектованности аппарата лесного учреждения и лесничеств специалистами.
Устанавливается полнота и своевременность внесения в лесоустроительные материалы текущих изменений, происшедших в лесном фонде (таблица 17) и качество ведения учетной документации (книги лесных культур, рубок ухода и другие).

13. Авторлық қадағалаумен анықталған орман
шаруашылығын жүргізудегі кемшіліктерді
жою бойынша ұсыныстар мен қорытындылар
33. Қорытындыда (орман иесі жіберген) орман орналастыру жобасынан негізгі ауытқулардың (соның ішінде негізсіз) тізімі келтіріледі. Орындалған жұмыстардың сапасы туралы жалпы қорытынды жасалады, орман орналастырудың кемшілігі көрсетіледі және орман орналастыру жобасына қажетті түзетулерді енгізу туралы ұсыныстар келтіріледі.
1 кесте
Авторлық қадағалаудағы аралап тексеру көлемі
Орман шаруашылық көлемі
Орман иеленушісінің 20__ жылдан
20__ жылға дейінгі кезеңдегі атқарған жұмыстарының жалпы көлемі, ауданы, га
Орманшылықтар саны
Авторлық қадағалау кезіндегі аралап тексеру көлемі
барлығы
с. і. авторлық қадағалау кезінде тексерілгені
ауданы, га
жалпы көлемі нен, пайызы
тексерілген учаскелердің саны
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Басты пайдалану кесулері
2.
Аралық пайдалану

13. Выводы и предложения по устранению недостатков
в ведении лесного хозяйства, выявленных авторским надзором
33. В выводах приводится перечень основных отклонений от лесоустроительногопроекта, допущенных лесовладельцем, в том числе необоснованных. Делаются общие выводы о качестве выполненных работ, указываются также недостатки, допущенные лесоустройством, и приводятся предложения о необходимости внесения соответствующих корректировок в лесоустроительный проект.
Таблица 1
Объем натурного обследования при авторском надзоре
Виды лесохозяйственных
мероприятий
Общий объем
работ,
выполненных
лесовладельцем
за период с
20….г. по 20….
г.,
площадь,
гектар
Количество
лесничеств
Объемы натурных
обследований при
авторском надзоре
всего
в том
числе
охваченных
обследова-
нием при
авторском
надзоре
площадь,
гектар
% от
общего
объема
коли-
чество
прове-
ренных
участков
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Рубки главного
пользования
2
Промежуточное
пользование

1)
Орманды күтіп баптау кесулері, барлығы
соның ішінде:
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі кесулер
2)
таңдамалы
санитарлық
3)
қайта құруға байланысты кесулер
4)
жекелеген ағаштарды кесу
4.
Басқа да кесулер:
1)
жаппай санитарлық кесулер
2)
соқпақтар мен өртке қарсы үзілімдерді шабу, тазарту
3)
ормандарды қураған (құлаған) ағаштардан тазарту
4)
басқа мақсаттарға кесу
4.
Орманды ұдайы өндіру:
орман екпелері
қайта құру
табиғи жаңару-
ға жәрдемдесу
барлығы, с. і.:
өскіннің сақталуымен
5.
Орман екпелерін орманмен қамтылған жерлерге ауыстыру т. б.басқа да көрсеткіштері бойынша осылай
2 кесте
Басты пайдаланудағы кесулер көлемін орындау
Басым тұқым
2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған есепті кеспеағаш
Қолданыстағы есепті кеспеағаш (қаралатын кезеңдегінің орташасы)
Нақты кесілгені (орташа жылдық)
Қоры бойынша қолданыстағы кеспеағашты пайдалану пайызы
Өтімді сүректі босатудың орташа жылдық жоспары мың м3
ауданы, га
қоры мың м3 (өтімдісі)
кәделік пайызы
ауданы, га
қоры мың м3 (өтімдісі)
кәделік пайызы
ауданы, га
қоры мың м3 (өтімдісі)
кәделік пайызы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
3 кесте
Ағаш кесу ережелері мен сүректі түбірден босату ережелерін бұзу
Өтімдінің қоры
Заң бұзушылық түрі
Өлшем бірлігі
Авторлық қадағалау кезіндегі аралап тексеру мәліметтері бойынша
Жалпы көлемнен пайызы
1
2
3
4
5
1.
Талданатын кезеңдегі нақты кесу ауданы:
ауданы
га
қоры
мың м3
2.
Анықталған заң бұзушылықтар:
1) ведомостарға сәйкес емес кесулер
2) кесу жұмыстары жүргізілген алқаағаштар:
пісіп келе жатқан
га
орта жастағылар
га
3) өскіні сақталмаған
га
4) кесу әдістері сақталмаған
га
5) кеспеағашты сапасыз тазалау
га
6) кесілген сүрекдің жоғалуы:
кеспеағаштарда
мың м3
жоғары қоймаларда, тасымалдау кезінде
мың м3

1)
Рубки ухода за лесом -
всего,
в том числе:
осветление
прочистки
прореживания
проходные рубки
2)
выборочные санитарные
рубки
3)
рубки, связанные с
реконструкцией
4)
рубка единичных
деревьев
3
Прочие рубки
1)
сплошные санитарные
рубки:
2)
разрубка и расчистка
просек и
противопожарных
разрывов
3)
очистка леса от
захламленности
4)
рубки для других целей
4
Воспроизводство
лесов:
лесные культуры
реконструкция
содействие естественному
возобновлению - всего,
в том числе с
сохранением подроста
5
Перевод лесных культур
в покрытые лесом
угодья
аналогично по другим
показателям
Таблица 2
Выполнение объемов по рубкам главного пользования
Преобладающая
порода
Расчетная лесосека, принятая 2
лесоустроительным совещанием
Действующая расчетная лесосека
(средняя за рассматриваемый
период)
площадь,
гектар
запас,
тысяч
кубических
метров
ликвида
%
деловой
площадь,
гектар
запас,
тысяч
кубических
метров
ликвида
%
деловой
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Фактически вырублено в среднем за год
% использования действующей
расчетной лесосеки по запасу
Среднегодовой
план
отпуска леса в
ликвиде,
тысяч кубических
метров
площадь,
гектар
запас,тысяч
кубических
метров ликвида
%
деловой
8
9
10
11
12
Таблица 3
Нарушение правил рубки леса и отпуска древесины на корню
(среднегодовые данные)
Запас в ликвиде
Вид нарушений
Единица
измерения
По данным натурного
обследования лесосек
при авторском надзоре
В % от
общего
объема
1
2
3
4
5
1
Фактическая площадь рубки за анализируемый
период:
площадь
гектар
запас
тысяч
кубических
метров
2
Выявленные нарушения:
1) вырублено не в соответствии с ведомостями
гектар
2) вовлечено в рубку насаждений:
приспевающих
гектар
средневозрастных
гектар
3) не обеспечено сохранение подроста
гектар
4) не соблюдены способы рубок
гектар
5) некачественная очистка лесосек
гектар
6) потеряно срубленной древесины:
на лесосеках
на верхних складах, при вывозке
тысяч
кубических
метров

7) шала кесілгендер
мың м3
8) сүректі үнемсіз кесу
мың м3
4 кесте
Басты пайдалану бойынша кеспеағашты белгілеу мен
таксациялаудың сапасын тексеру нәтижелері
Орманшылық
Нөмірі
Кесу әдісі
Тұқымы, гектар
Тексерілген аудан, гектар
Тексеру нәтижелері (алымы текше метр – белгілеу мәліметтері, бөлімі - тексеру нәтижелері)
Ағаштарды кесуге іріктеу дұрыстығы, текше метр
орам
телім
өтімді
кәделік
отындық
артық белгіленген ағаштар
жетіспейтін ағаштар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
5 кесте
Аралық пайдалану кесулерінің көлемін орындау
Кесу түрлері
Кесуді қажет ететін алқаағаштар, гектар
Кесулердің көлемі (алымы – 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған, бөлімі – нақты орындалғаны)
Орташа жылдық жоспар
талданатын кезеңдегі барлығы
орташа жылдық
гектар/
текше метр/
текше метр
гектар
текше метр
гектар
жобадан пайызы
текше метр
жобадан пайызы
1 гектар текше метр
жобадан пайызы
жобадан пайызы
1 гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
6 кесте
Күтіп баптау кесулерінің орман орналастыру жобасына
сәйкестігі және олардың орындалу сапасы
Кесу түрлері
Тексеру нәтижелері, га
жалпыауданы, гектар
соның ішінде
Орман орналастыру
Белгілеген учаскелерде
Орман орналастыру
белгілемеген учаскелерде
олардан
қанағаттанарықсыз орындалғаны, барлығы
кесуді қажет еткендер
Кесуді қажет етпеген
барлығы
с. і. қанағаттанарлықсыз орындалғаны
1
2
3
4
5
5
7
8
кестенің жалғасы:
Күтіп-баптау кесулері жүргізілген барлық ауданға тексеру нәтижелерін ауыстыру, га
Алқаағаштардың кесумен қамтылған пайызы
Жалпы ауданы, гектар
соның ішінде
Орман орналастыру белгілеген учаскелерде
Орман орналастыру белгілемеген учаселерде
олардан
қанағаттанарлықсыз орындалғаны, барлығы
кесуді қажет еткендер
Кесуді қажет етпеген
барлығы
с. і. қанағаттанарлықсыз орындалғаны
9
10
11
12
13
14
15
16
7 кесте
Аралық пайдалану кесулерінің қанағаттанарлықсыз
орындалуының себептері
Кесу түрлері
Қанағаттанарлықсыз орындалғаны, барлығы
Қанағаттанарлықсыз орындалудың себептері
кесулермен толық қамтылмаған учаскелердің ауданы
іріктеу қарқыны бұзылған
сапасыз (нашар) ағаштар қалдырылған
жақсы ағаштардың алынғаны
күтім қажет етілмеген
барлығы
соның ішінде кесу ағашқа кері әсерін тигізген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
8 кесте
Басқа да кесулердің орташа жылдық көлемдерінің
орындалуы
Өтімді қор
2 орман орналастыру кеңесімен қабылданған жыл сайынғы көлем
Нақты орындалғаны (орташа жылдық)
Талданатын кезеңде орындалғаны, барлығы
Жобадағы көлемнен пайызы
Шара түрі
гектар мың м3
таңдалатын қор 1 гектар, м3
гектар мың м3
таңдалатын қор 1 гектар, м3
гектар мың м3
таңдалатын қор 1 гектар, м3
ауданы бойынша қор бойынша
таңдалатын қор бойынша 1 гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
9 кесте
Басқа да кесулері орындарының орман орналастыру
жобасымен сәйкестігі және олардың сапасы
Көрсеткіштер
Аралап тексерудің нәтижелері, гектар/пайыз
Талданатын кезеңдегі басқа да кесулер жүргізілген аудан, гектар/пайызы
барлығы
с. і. қанағаттанарлықсыз
барлығы
с. і. қанағаттанарлықсыз
1
2
3
4
5

7) оставлено в недорубах
тысяч
кубических
метров
8) нерациональная разделка древесины
тысяч
кубических
метров
Таблица 4
Результаты проверки качества отвода и таксации лесосек
по главному пользованию
Лес-
ни-
чес-
тво
Номер
Спо-
соб
рубки
По-
рода
Обследо-
ванная
площадь,
гектар
Результаты
обследования,
кубических метров
(числитель-данные
отвода,
знаменатель-данные
проверки)
Правильность отбора
деревьев в рубку,
кубических метров
квар-
тала
вы-
дела
лик-
вид
деловая
дрова
излишне
взято
деревьев
недобрано
деревьев
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 5
Выполнение объемов рубок промежуточного пользования
Вид
рубок
Площадь
насаждений,
нуждающихся
в рубках,
гектар
Объем рубок
(числитель – принятый 2 лесоустроительным
совещанием,
знаменатель - фактически выполненный)
Среднегодовой план
всего
за
анали-
зируе-
мый
период
в среднем за год
гектар %
от
проекта
куби-
чес-
кий
метр
% от
про-
екта
куби-
чес-
кий
метр
с 1
гек-
тара
гектар
куби-
чес-
кий
метр
гек-
тар
% от
про-
екта
куби-
ческий
метр
% от
про-
екта
Куби-
чес-
кий
метр
с 1
гек-
тара
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 6
Соответствие рубок промежуточного пользования
лесоустроительному проекту и качество их выполнения
Виды
рубок
Результаты обследования, гектар
общая
площадь
в том числе
в
участках,
намеченных
лесоустрой-
ством
в участках,
не
намеченных
лесоустройс-
твом
из них
всего
выполнено
неудов-
летвори-
тельно
рубки требовались
прове-
дение
не
требо-
валось
всего
в том
числе
выполнено
неудовлет-
ворительно
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Перевод результатов обследования на всю площадь, пройденную рубками
ухода, гектар
% от охвата
рубками
насаждений
общая
площадь
в том числе
в
участках,
намеченных
лесоуст-
ройством
в
участках,
не
намечен-
ных
лесоуст-
ройством
из них
всего
выполнено
неудовлет-
ворительно
рубки
требовались
проведение не
требовалось
всего
в том
числе
выполнено
неудовлет-
ворительно
9
10
11
12
13
14
15
16
Таблица 7
Причины неудовлетворительного выполнения рубок промежуточного
пользования
Виды
рубок
Всего
выполнено
неудовлетво-
рительно,
гектар
Причины неудовлетворительного выполнения, гектар
не
полностью
охвачена
рубками
площадь
участка
нарушена
интен-
сивность
выборки
оставлены
худшие
деревья
убраны
лучшие
(здоровые
стволы)
рубка не
требовалась
всего
в том числе
рубка
привела к
расстроен-
ности
насаждений
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Таблица 8
Выполнение среднегодовых объемов прочих рубок
Запас в ликвиде
Вид
меро-
приятия
Ежегодный объем,
принятый 2
лесоустроительным
совещанием
Фактически
выполнено в
среднем за год
Выполнено всего за
анализируемый
период
В % от
запроектированног
объема
гектар
тысяч
кубичес-
ких
метров
выбираемый
запас
с 1
гектара
кубичес-
ких
метров
Гектар
кубических
метров
выбирае-
мый запас
с 1
гектар
кубических
метров
Гектар
тысяч
кубичес-
ких
метров
выбираемый
запас с 1
гектар,
кубических
метров
по
площади
по
запасу
по
выбирае-
мому
запасу с
1 гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 9
Соответствие мест прочих рубок лесоустроительному проекту и их
качество
Показатели
Результаты натурного
обследования, гектар / %
На всей площади, пройденной
прочими рубками за
анализируемый период,
гектар / %
всего
в том числе
неудовлетворительно
всего
в том числе
неудовлетворительно
1
2
3
4
5

1. Орман орналастыру белгілеген учаскелер
2. Орман орналастыру белгілемеген учаскелер, барлығы
с. і. негізсіз кесілгені (жақсы, сау ағаштар кесуге белгіленген)
Барлығы гектар/ пайызы
10 кесте
Ормандарды ұдайы өндіру жұмыстарының жалпы көлемі
Ауданы, гектар
Жер түрлері
Ормандарды ұдайы өндіру жұмыстарының көлемі (алымы – 2-ші орман орналастыру кеңесінде қабылданған, бөлімі - талдау кезеңіндегі нақты орындалғаны)
талдау кезеңіндегі барлығы
орташа жылдық
орман екпелері
табиғи жаңаруына жәрдемдесу
табиғи өсуі
жиыны
орман екпелері
табиғи жаңаруына жәрдемдесу
табиғи жаңаруы (орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылғаны)
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11 кесте
Орман екпелерін өсіру жұмыстарының орташа жылдық орындалуы
Басты тұқым
Өсіру әдісі
Жоба бойынша орташа жылдық көлемі, гектар
Есептер бойынша нақты
жобаның іске асырылуы кезеңіндегі барлығы
орташа жылдық
Орташа
ауданы, гектар
жобадан пайызы
жылдық жоспар
1
2
3
4
5
6
7
12 кесте
Орман екпелері өсірілген учаскелердің орман орналастыру
жобасына сәйкестігі (тексеру мәліметтері бойынша)
Жер түрлері
Өсірілген орман екпелері, барлығы
с. і.: гектар
Жобаның жұмыс істеу кезеңіндегі өсірілген орман екпелері,барлығы
с. і. (тексеру мәліметтерін ескере отырып)
орман орналастыру белгілеген учаскелерде
орман орналастыру белгілемеген учаскелерде
орман орналастыру белгілеген учаскелерде
орман орналастыру белгілемеген учаскелерде
барлығы
орман екпелерінің өсірілуі негізделмеген
барлығы
орман екпелерінің өсірілуі негізделмеген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
13 кесте
Орман екпелерінің жағдайы
Басты тұқым
Орман екпелерінің жағдайы, га/пайызы
орман орналастыру жобасының жұмыс істеу кезеңінде мекеменің есеп беру мәліметтері бойынша өсірілгендері
барлығы
с. і.
жақсылары
қанағаттанарлықтары
қанағаттанарлықсыздары
өлгені
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
авторлық қадағалау кезіндегі тексеру мәліметтері бойынша
жалпы ауданға ауыстырылғандағысы (тексеру мәліметтерін ескере отырып)
барлығы
с. і.
барлығы
с. і.
жақсылары
қанағаттанарлықтары
қанағаттанарлықсыздары
өлгені
жақсылары
қанағаттанарлықтары
қанағаттанарлықсыздары
өлгені
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
14 кесте
Талданатын кезеңдегі орман екпелерінің өлуі мен
қанағаттанарлықсыз жағдайының себептері
Себептері
Ауданы
қанағаттанарлықсыз
өлгені
гектар
пайызы
гектар
пайызы
1
2
3
4
5
6
15 кесте
Өртке қарсы шаралардың орындалуы
Шаралар
Тексеру кезеңіне жобаланғаны
Нақты орындалғаны
Орындау пайызы
1
2
3
4
5
16 кесте
Құрылыс пен сатып алынатын заттар
Құрылыс объектілері мен сатып алынатын заттардың атаулары
2-ші орман орналастыру кеңесімен тексеру кезеңіне қабылданғаны
Орындалғаны
Орындау пайызы
1
2
3
4
5
17 кесте
Ағымды өзгерістердің орман орналастыру материалдарына
енгізілуінің сапасын бағалау
Құжаттар
Тексерілген учаскелердің жалпы саны, дана
Алымы – жағдайлар саны бөлімі – тексерілген көрсеткіштер санынан пайызы
Бағасы
өзгерістер нұсқауларға сәйкес енгізілген
өзгерістер нұсқауларды бұзушылықпен немесе қателермен енгізілген
өзгерістер енгізілмеген
1
2
3
4
5
6
Планшеттер
Таксациялық сипаттамалар
Орман қорын есепке алу түрлері, орман кадастры кітаптары, орындалған орман шаруашылық шараларын есепке алу кітаптары
Жалпы бағасы
Ескерту:
"Қанағаттанарлықсыз" деген баға өзгертулер енгізілмеген немесе қателермен, нұсқаулардан ауытқуларымен (тексерілген, учаскелердің 10 пайызы жоғары) енгізілгенде қойылады. Басқа жағдайларда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады
18 кесте
Аралап тексерілген учаскелердің салыстыру ведомосы
Орманшылық
Орамның №
Телімнің №
Ауданы, гектар
Орман орналастыру мәліметтері бойынша учаскелердің таксациялық сипаттамасы
Орман орналастыру белгілеген шаралар
Орындалған шара
Орындалған шараның сапасын бағалау және оның шаруашылық қажеттілігі. Учаскенің жағдайы
Орындалуға тиісті шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Басты пайдалану
Күтіп-баптау кесулері мен санитарлық кесулер
Орманды қалпына келтіру шаралары т.б.
Орындаушы:
Орман орналастыру партиясының бастығы
Орман иеленушісінің өкілі:
Қазақстан Республикасы орман қорында
орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
ережелерінің
28-қосымшасы
Орман кадастры мен орман қорын есепке алу және
орман орналастыру материалдарындағы ағымдағы
өзгерістерді енгізу жөніндегі
нұсқаулық

1. Участки, назначенные
лесоустройством
2. Участки, не назначенные
лесоустройством,
всего:
в том числе, вырублено
необоснованно
(назначены в рубку здоровые
деревья)
Всего, гектар
%
Таблица 10
Общий объем работ по воспроизводству лесов
за анализируемый период
Площадь, гектар
Виды
угодий
Объем работ по воспроизводству лесов,
(числитель - принятый 2 лесоустроительным совещанием,
знаменатель - фактически выполненный за анализируемый период)
всего за анализируемый период
в среднем за год
лесные
культуры
содействие
естественному
возобновлению
естест-
венное
заращи-
вание
итого
лесные
культуры
содействие
естествен-
ному
возобновле-
нию
естественное
заращивание
(переведено
в покрытые
лесом
угодья)
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 11
Среднегодовое выполнение работ по созданию лесных культур
Главная
порода
Способ
производства
Среднегодовой
объем по
проекту, гектар
Фактически выполнено по отчетам
Средне-
годовой
план
всего за
период
действия
проекта
в среднем за год
площадь,
гектар
% от
проекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 12
Соответствие лесоустроительному проекту закультивированных
лесными культурами участков (по данным обследования)
Виды
угодий
Всего
создано
лесных
культур
В том числе, гектар
Всего
создано
лесных
культур за
период
действия
проекта
В том числе (с учетом
данных обследования)
в
участках,
намеченных
лесоуст-
ройством
в участках, не
намеченных
лесоустройством
в
участках,
намечен-
ных
лесоуст-
ройством
в участках, не
намеченных
лесоустройством
всего
из них
закультивиро-
вано
необоснованно
всего
в том
числе
закуль-
тивиро-
вано
необос-
нованно
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 13
Состояние лесных культур
Главная порода
Состояние лесных культур, гектар / %
созданные за период действия лесоустроительного
проекта по отчетным данным лесного учреждения
всего
в том числе
хорошие
удовлетво-
рительные
неудовлетворительные
погибшие
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Состояние лесных культур, гектар / %
по данным натурного обследования при
авторском надзоре
в переводе на всю площадь с учетом
результатов обследования
всего
в том числе
всего
в том числе
хорошие
удовлет-
вори-
тельные
неудов-
летво-
ритель-
ные
погибшие
хорошие
удовлет-
вори-
тельные
неудовлет-
ворительные
погибшие
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Таблица 14
Причины гибели и неудовлетворительного состояния лесных
культур, созданных за анализируемый период
Причины
Площадь
неудовлетворительные
погибшие
гектар
%
гектар
%
1
2
3
4
5
6
Таблица 15
Выполнение противопожарных мероприятий
Мероприятия
запроектировано на
ревизионный период
Фактически
выполнено
% выполнения
1
2
3
4
5
Таблица 16
Строительство и приобретения
Наименование объектов
строительства и
приобретений
Принято 2 лесоустроительным
совещанием на ревизионный
период
Выполнено
%
выполнения
1
2
3
4
5
Таблица 17
Оценка качества внесения текущих изменений
в материалы лесоустройства
Документы
Общее
количество
проверенных
участков,
штук
Числитель – число случаев,
знаменатель – их % от числа
проверенных показателей
Оценка
изменения
внесены в
соответствии с
указаниями
изменения
внесены с
нарушениями
указаний или с
ошибками
изменения
не внесены
1
2
3
4
5
6
Планшеты
Таксационные описания
Формы учета лесного
фонда, лесокадастровые
книги, книги учета
выполненных
лесохозяйственных
мероприятий
Общая оценка
Оценка «неудовлетворительно» дается в случаях, когда изменения не вносятся или они
внесены с ошибками, отступлениями от указаний более чем в 10 % количества проверенных
участков. В остальных случаях ставится оценка «удовлетворительно».
Таблица 18
Сличительная ведомость участков, осмотренных в натуре
Лесни-
чество
квар-
тала
вы-
дела
Площадь,
гектар
Таксаци-
онная
характе-
ристика
участка
по данным
лесоуст-
ройства
Мероприятие,
назначенное
лесоустройст-
вом
Выполнен-
ное
мероприя-
тие
Оценка
качества
выполненного
мероприятия и
его
хозяйственная
целесообраз-
ность.
Состояние
участка
Необ-
ходи-
мые к
выпол-
нению
мероп-
риятия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Главное пользование
Рубки ухода и санитарные рубки
Лесовосстановительные мероприятия
и так далее
Исполнитель: Начальник лесоустроительной партии ______________________________
Представитель лесовладельца ______________________________
Приложение 28
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
Указания
по внесению текущих изменений в материалы
лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра

1. Жалпы қағидалар
1. Орман ресурстарын ұтымды пайдалану және орман шаруашылығын жоғары сапада дұрыс жүргізе білу мақсатында барлық орман мекемелері мен ұйымдар табиғи апаттардан болатын (өрт, су басып кету және тағы басқа) және шаруашылық іс-шаралар нәтижесінде болатын орман қоры жерлеріндегі барлық өзгерістер міндетті түрде тіркеледі.
2. Орман қорын есепке алу мен орман орналастыру материалдарындағы өзгерістер орман кадастры кітабына енгізіледі және бұл өзгерістер жөніндегі құжаттар әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдайы бойынша жүйелендіріледі.
2. Ағымдағы өзгерістерді енгізу негіздері
3. Орман қорында болған өзгерістерді орман орналастыру материалдары мен орман қорын есепке алу және орман кадастры кітаптарына енгізуге құқық беретін, құжаттар:
1) мемлекеттік орман қоры жерлерінен басқа ведомстваларға жер беру кезінде - сәйкестендірілген шешім және берілетін учаске сызылған сызбасы мен оның актісі, нақты шекарасы мен геодезиялық мәліметтер белгіленген сызбасы;
2) ұзақ мерзімді пайдалануға жерді беру кезінде - жер беру актісі келісімшарт, учаскенің сызбасы, қолданушының міндеті мен құқығын анықтайтын құжаттар;
3) басқа жер пайдаланушыдан жерді қабылдаған кезде - қабылдау актісі және шешімі, геодезиялық мәліметі бар сызбасы және учаскенің сипаттамасы;
4) табиғи апаттар кезінде (жел, өрт және тағы басқа) - көзбен көріп зерттелген учаске актісі (съемка көмегімен);
5) орман екпелерін орманды жерлер қатарына аудару кезінде - оларды аударғаны жөнінде акті;
6) орман екпелерін отырғызу кезінде материалдарды түгендеу және орындаған жұмыстар актісі;
7) табиғи жаңаруына қосымша жүргізілген шаралар арқасында орманды жерлердің көбеюі кезінде - зерттеген учаскелер актісі;
8) табиғи жаңару салдарынан орманды жерлердің көбеюі кезінде - зерттелген учаскелердің актісі;
9) басты мақсатқа пайдалану үшін кесу кезінде (жаппай, біртіндеп, таңдап, ұзақ мерзімді-таңдап) - кесуге белгіленген кеспеағаш пен кесілетін жерді куәландыратын акті;
10) зерттеу және орман орналастыру нәтижесі бойынша қорлар мен жер көлемдерін бекіту кезінде – орман орналастыру материалдары;

1. Общие положения
1. В целях правильного ведения лесного хозяйства на качественном профессиональном уровне и рационального использования лесных ресурсов, а также обеспечения достоверного анализа хозяйственной деятельности все лесные учреждения и организации, независимо от их ведомственной подчиненности, в постоянном владении которых находятся земли лесного фонда, обязаны постоянно регистрировать все изменения, происходящие в лесном фонде в результате проводимой лесохозяйственной деятельности или в результате возникших стихийных бедствий (пожары, вымочки и другие).
2. Изменения в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги вносятся постоянно и систематизируются по состоянию на 1 января каждого года на основании документов, фиксирующих эти изменения в натуре.
2. Основания для внесения текущих изменений
3. Документами, дающими право вносить изменения, происшедшие в лесном фонде, в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги, являются:
1) при передаче земель другим ведомствам с исключением из земель государственного лесного фонда – соответствующие решения и акты их передачи с приложением чертежей передаваемых участков, имеющих точные обозначения границ и соответствующие геодезические данные:
2) при передаче земель в долгосрочное лесопользование – акты передачи, договора, обуславливающие права и обязанности сторон, с приложением чертежей передаваемых участков и их привязкой;
3) при приемке земель от других землепользователей – соответствующие решения и акты приемки, чертежи участков с геодезическими данными и привязками, а также характеристикой принимаемых участков;
4) при стихийных бедствиях (ветровалы, пожары и другие) – акты обследования участков в натуре с приложением чертежей, составленных по данным натурной съемки;
5) при переводе лесных культур в покрытые лесом угодья – акты об их переводе;
6) при создании лесных культур – акты на выполненные работы и материалы инвентаризации;
7) при увеличении покрытых лесом угодий за счет проведенных мер содействия естественному возобновлению – акты натурного обследования участков;
8) при увеличении покрытых лесом угодий за счет естественно возобновившихся участков – акты натурного обследования участков;
9) при проведении рубок главного пользования (сплошных, постепенных, выборочных, длительно-постепенных) – материалы отвода лесосек и акты освидетельствования мест рубок;
10) при уточнении площадей и запасов по результатам проведенного лесоустройства или обследования – материалы лесоустройства;

11) орман орналастыруда жіберілген қателіктер табылған кезде - учаскені зерттеу актісі;
12) бір шаруашылықтан екіншіге күту үшін кесу жұмыстары жүргізілген орман учаскелерін аудару кезінде - өзгерістері көрсетілген кесілген жерді куәландыратын акті;
13) қажетінше, қызығушылық танытатын ұйымның қатысуымен орман жетекшісі бекіткен актісі құрастырылады.
4. Орман мекемесінде таулы жер бедерлерін есепке алу көлденең бағытта жүргізіледі.
3. Орман кадастры мен кітабы орман қорын
есепке алу және орман орналастыру материалдарына
ағымдағы өзгерістерді енгізу тәртібі
5. Ағымдағы өзгерістер (орман қорында болған) орман кадастры кітабы мен орман қорын есепке алу пішініне, таксациялық сипаттамаға және планшеттерге енгізіледі.
6. Планшеттерге өзгерістер тиісті шартты белгілермен осы Ережелердің 5 параграфына сәйкес енгізіледі:
1) орман мекемесінің жер құрамынан шығарылған учаскелер, тиісті геодезиялық мәліметтеріне сәйкес толығымен қара түспен сызылады және сүлбесінің ортасына жер ауданы көрсетіледі;
2) ұзақ мерзімге берілген учаскелер, қара түсті үзік сызықтармен сызылады және сызбасында берілген мерзімі және жер ауданы көрсетіледі;
3) мекеме құрамына қабылданған учаскелер қара түсті үзік сызықпен сызылады және оның жер ауданы көрсетіледі;
4) табиғи апаттан зақымданған алқаағашты учаскелер толығымен қызғылт сары түспен сызылып, жер ауданы, жылы және табиғи апат түрі көрсетіледі;
5) кесу жасына келген кеспеағаш учаскелері, жаппай кесу белгісі қойылып белгіленеді;
6) орманды жерлер қатарына жатқызылған орман екпелері учаскелері көк түспен сызылып, сүлбенің іші көлденең сызықтармен басты тұқым түсті бояумен сызылады. Сызбада басты тұқымы, орман екпелерін отырғызған жылы және жер ауданы көрсетіледі;
7) ормансыз жерлерге отырғызған (себу немесе тігу әдісімен) жинақталмаған орман екпелерінің учаскелері жай қарындашпен көлденең сызықтармен сызылады. Сызбада тұқымдас индексі, жер ауданы және егілген жылы көрсетіледі;
8) орман астарына отырғызылған орман екпелері жай қарындашпен 45 градус бұрышта сызықтармен сызылады. Сызбада жер ауданы, тұқымдас индексі және отырғызылған жылы көрсетіледі;
Орман қорын есепке алу және олардың жер ауданы N 1 пішінде жинақталмаған орман екпелері - 5 бағанда көрсетіледі;
9) алқаағаштарды (бұталар) қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген учаскелер жай қарындашпен тік бағытта сызылады және жер ауданы мен қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген жылы көрсетіледі;

11) при обнаружении ошибок, допущенных лесоустройством – акты натурного обследования участков;
12) при переводе участков леса из одного хозяйства в другое в результате проведенных рубок ухода – акты освидетельствования мест рубок с указанием происшедших в них изменений;
13) акты составляются и утверждаются лесовладельцами, в необходимых случаях с участием заинтересованных организаций.
4. Учет земель в лесных учреждениях с горным рельефом местности должен проводиться и учитываться в горизонтальной проекции.
3. Порядок внесения текущих изменений в материалы лесоустройства, учета лесного фонда и лесокадастровые книги
5. Текущие изменения, происшедшие в лесном фонде вносятся на планшеты, в таксационные описания, формы учета лесного фонда и лесокадастровые книги.
6. На планшеты изменения вносятся соответствующими условными знаками согласно параграфу 5 настоящего приложения:
1) участки, исключенные из состава земель лесного учреждения, наносятся черным цветом сплошной линией в полном соответствии с геодезическими данными участка, с указанием его площади в середине контура;
2) участки, переданные в долгосрочное лесопользование, наносятся черным цветом штрихпунктирной линией с указанием площади участка и периода, на который они переданы;
3) участки, принятые в состав земель лесного учреждения, обводятся черным цветом пунктирной линией с обязательной привязкой к основному массиву и указанием его площади;
4) участки насаждений, поврежденных в результате стихийных бедствий до степени прекращения роста, обводятся сплошной линией оранжевой тушью с указанием площади, года и вида стихийного бедствия;
5) участки лесосек, отведенные в рубку очередного года, отмечаются как участки, отведенные в сплошные рубки;
6) участки лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, обводятся сплошной линией зеленого цвета и заштриховываются горизонтальными линиями цвета главной породы. Указываются площадь участка, год производства лесных культур и главная порода;
7) участки несомкнувшихся лесных культур, созданных на не покрытых лесом угодьях (посадкой или посевом) обводятся и заштриховываются горизонтальными линиями простым карандашом. Указываются индекс породы, площадь и год их создания;
8) участки лесных культур, созданных под пологом леса, обводятся и заштриховываются наклонными линиями под углом 45 градусов черным цветом. Указываются площадь, индекс породы и год их создания.
В форме № 1 учета лесного фонда их площадь показывается в знаменателе графы 5 «Несомкнувшиеся лесные культуры»;
9) участки с проведенной реконструкцией насаждений (кустарников) обводятся и заштриховываются вертикальными линиями черным цветом. Указываются площадь и год проведения реконструкции;

10) жаппай кесілген жер учаскелері, жас өскіні жоқ немесе сақталмаған жерлер қызыл түспен жаппай сызықтармен белгіленіп, нақты жер ауданы мен кесілген жылы көрсетіледі;
11) жаппай кесілген жерлер, жас өскіндері сақталған болса, (табиғи қайта жаңаруына қалдырылған) қызыл түспен сызылып, 45 градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады және нақты жер ауданы мен кесілген жылы көрсетіледі;
12) табиғи жолмен жаңаратын (орманды жерлер қатарына жатқызылған), соның ішінде табиғи жаңаруына қосымша іс-шаралар жүргізілген учаскелер, жаппай сызықтармен сызылып, 45 градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады. Жер ауданы, басты тұқымы және жаңару түрі көрсетіледі ("Т" - табиғи, "ТҚ" - табиғи қосымша іс-шаралар арқылы, "ТҚӨ" - табиғи қосымша іс-шаралар арқылы жас өскіндері сақталынған);
13) жаппай санитарлық кесуге және басты мақсатқа пайдалану үшін жаппай кесуге белгі соғылған кеспеағашты учаскелер, қызыл түсті үзік сызықпен түсіріледі және кесу жылы, жер ауданы мен кесу түрі көрсетіледі (ЖК. ЖСК);
14) жаппай санитарлық кесу жүргізілген учаскелер қызыл түспен белгіленеді және нақты жер ауданы, кесу жолы, кесу индексі көрсетіледі (ЖСК);
15) біртіндеп кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түспен жіңішке үзік сызықтармен сызылып, осы түспен көлденең сызықтармен сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу түрі және кесу индексі қойылады – (БК);
16) ерікті-таңдап кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түсті жіңішке үзік сызықтарымен сызылады және осы түспен тік сызықтармен (90 градуста) жіңішке сызықтармен сызылады және мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу индекстері қойылады – ЕТК;
17) ұзартып-біртіндеп кесу жүргізілген учаскелер, қызыл түспен жіңішке үзік сызықтарымен сызылады және осы түспен 45 градус бұрышта жіңішке сызықтармен сызылады. Жер ауданы, кесу жылы, кесу индексі қойылады – (ҮБК);
18) күту үшін кесу жүргізілген (кесудің барлық түрлері) учаскелер, көк түспен жаппай толық сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу түрлері көрсетіледі (Жар - жарықтандыру, Тзу - тазарту, Сир - сирету, Өт.к - өтпелі кесу);
19) таңдамалы санитарлық кесу жүргізілген учаскелер, көк түспен пунктирлі сызықпен сызылады. Мұнда да жер ауданы, кесу жылы, кесу индекстері – (ТСК) қойылады.
7. Таксациялық сипаттамаларға өзгертулерді енгізу тәртібі:
1) басқа мекемелерге тұрақты пайдалануға жерлерді беру кезінде, құжаттардың қысқаша мазмұны, айы-күні, нөмірі және учаскенің жер ауданы жазылады;

10) участки, вышедшие из-под сплошных рубок (вырубки), без сохранения или с отсутствием подроста, обводятся красным цветом сплошной линией. Указываются фактическая площадь и год вырубки;
11) участки, вышедшие из под сплошных рубок (вырубки) с сохранившимся подростом ценных пород (отнесенных под естественное заращивание), обводятся сплошной линией и штрихуются под углом 45 градусов красным цветом. Указываются фактическая площадь и год вырубки;
12) участки, облесившиеся естественным путем (переведенные в покрытые лесом угодья), в том числе с проведенными мерами по содействию естественному возобновлению, обводятся сплошной линией и штрихуются под углом 45 градусов цветом главной возобновившейся породы. Указываются площадь, главная порода, вид возобновления («Е» – естественное, «ЕС»– естественное с мерами содействия, «ЕСП» – естественное с мерами содействия – сохранением подроста);
13) участки отведенных в натуре под сплошные рубки главного пользования и сплошные санитарные рубки обводятся красным цветом пунктирной линией. Указываются предусмотренный год вырубки, площадь и индекс рубки (СР; ССР);
14) участки, вышедшие из под сплошных санитарных рубок, наносятся красным цветом штрихпунктирной линией. Указываются фактическая площадь, год вырубки и индекс рубки (ССР);
15) участки, пройденные постепенными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются горизонтальными линиями этим же цветом. Указываются площадь, год рубки, прием рубки и ставится индекс рубки (ПР);
16) участки, пройденные добровольно - выборочными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются вертикальными линиями этим же цветом. Указываются площадь, год рубки и ставится индекс рубки (ДВР);
17) участки, пройденные длительно-постепенными рубками, обводятся красным цветом штрихпунктирной линией и заштриховываются под углом 45 градусов этим же цветом. Указываются площадь, год рубки и ставится индекс рубки (ДПР);
18) участки, пройденные рубками ухода (все виды рубок), обводятся сплошной линией синего цвета. Указываются площадь, год рубки, вид рубки (Осв – осветление, Прч – прочистка, Прр – прореживание, Прх.р – проходная рубка);
19) участки, пройденные выборочными санитарными рубками, обводятся пунктирной линией синего цвета. Указываются площадь, год рубки, индекс рубки (ВСР).
7. В таксационные описания изменения вносятся:
1) при передаче земель в постоянное землепользование другим организациям вписываются площадь участка, номер, дата и краткое содержание документа;

2) жерді ұзақ мерзімді пайдалануға беру кезінде, учаскенің жер ауданы, нөмірі, айы-күні, құжат жөнінде қысқаша мазмұны және мерзіміі жазылады;
3) басқа жер пайдаланушыдан жерді қабылдау кезінде, жерді қабылдау негізіне құжаттардың қысқаша мазмұны, айы-күні, нөмірі және учаскенің қысқаша сипаттамасы енгізіледі;
4) табиғи апаттарға ұшырау, нәтижесінде зақымданған учаскелердің жер ауданы, табиғи апат түрі және болған жылы, зақымдануы және өлген ағаштардың қоры көрсетіледі;
5) орман екпелері отырғызылған учаскелер үшін, табиғи жолмен жаңарған және орманды жерлер қатарына жатқызылған учаскелер үшін, осы учаскелердің сипаттамаларын негізге ала отырып, жаңадан таксациялық сипаттамалар келтіріледі (жер ауданы, құрамы, толымдылығы, жасы және қоры).
Қ ұ р а м ы - құрамындағы тұқымдылар діңдері сандарының ара қатынасы бойынша анықталады;
Т о л ы м д ы л ы ғ ы – желек жиынтығы дәрежесі бойынша анықталады;
Ж а с ы – жаңару жасы бойынша немесе орман екпелерін (себу) отырғызу жылы бойынша анықталады;
Қ о р ы – 1 га орманды жерлер қатарына жатқызылған балауса ағаштар және орман екпелері үшін, былай анықталады:
қылқан жапырақтылар үшін – 2 жас класындағы қылқан жапырақты алқаағаштың 1 га орташа өсімінен 40 пайыз мөлшерде (ауыстырылатын екпелердің жасына көбейтіледі);
жапырақтылар үшін - 2 жас класындағы жапырақты алқаағаштардың 1 га орташа өсімінен 60 пайыз мөлшерде;
балауса ағаштар үшін – табиғи өсіп-өну жасы 10 жасқа дейінгілері көз мөлшермен анықталады.
Ағаш тұқымдылары үшін 1 га қоры – 5 м3 - аз болмайды, ал сексеуілдерде - 0,1 м 3.
Таксациялық сипаттамада жобаланатын іс-шаралар бағанында, іс шаралар атауы және жүргізілетін жылы мен жер ауданы көрсетіледі;
6) ормансыз жерлерге отырғызылған жинақталмаған орман екпелері учаскелерінде - олардың нақты жер ауданы, отырғызылған жылы және технологиялық схемасы көрсетіледі;
7) орман астарына отырғызылған орман екпелері учаскесінде - отырғызылған жылы, жер ауданы және технологиялық схемасы көрсетіледі;
8) қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген орман екпелері учаскесінде де - жер ауданы, отырғызылған жылы және қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген жердің технологиялық схемасы көрсетіледі.
Орманды жерлер қатарына жатқызылатын учаскелер, басты тұқымдылардың бар болуына байланысты сол шаруашылықта қалдырылады немесе басқа шаруашылыққа жатқызылады.
9) жаппай санитарлық кесу (ағашы кесілген жер) немесе басты мақсатқа пайдалану үшін жаппай кесілген учаскелер үшін, нақты жер ауданы, кесілген жылы, кесу түрлері және таксациялық көрсеткіштеріне сәйкес тұқымдылар бойынша кесілген ағаш сүрегінің көлемі мен өскіндердің сақталу жағдайы көрсетіледі.
Есептен шығарылған қор таксациялық көрсеткіштердегі 1 га орташа қорға сәйкес келуі керек. Сонымен қатар, жалпы кеспеағаш бойынша анықталған және материалдық-ақшалай мәліметтері бойынша нақты қоры көрсетіледі;

2) при передаче земель в долгосрочное лесопользование вписываются площадь участка, номер, дата, краткое содержание документа и период, на который переданы земли;
3) при приемке земель от других землепользователей приводится краткая характеристика участка, дата и краткое содержание документа, на основании которого приняты земли;
4) для участков, подвергшихся стихийным воздействиям, указываются их площадь, вид и год стихийного воздействия, характеристика повреждения, запас погибшего леса;
5) для участков лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья и для участков, возобновившихся естественным путем, приводится новая таксационная характеристика на основании освидетельствования этих участков в натуре (фактическая площадь, состав, полнота, возраст и запас молодняка).
С О С Т А В - определяется по соотношению числа стволов составляющих пород;
П О Л Н О Т А - определяется по степени сомкнутости крон;
В О З Р А С Т - по фактическому году посадки (посева) лесных культур или по возрасту возобновления;
З А П А С - на один га для лесных культур и молодняков, переведенных в покрытые лесом угодья, определяется:
для хвойных пород - в размере 40 процентов от среднего прироста на 1 гектар хвойных насаждений 2 класса возраста, умноженного на возраст переводимых культур;
для лиственных пород - в размере 60 процентов от среднего прироста на 1 гектар 2 класса возраста лиственных насаждений, умноженного на возраст переводимых культур;
для молодняков естественного происхождения в возрасте до 10 лет – определяется глазомерно.
Запас учитывается при величине его не менее 5 кубических метров на один гектар для древесных пород и 0,1 кубических метров для саксаульников.
В таксационных описаниях в графе «Проектируемые мероприятия» указывается наименование мероприятия, год производства и площадь, на которой оно проведено;
6) для участков несомкнувшихся лесных культур, созданных на не покрытых лесом угодьях, указываются их фактическая площадь, год производства и технологическая схема их создания;
7) для участков лесных культур, созданных под пологом леса, указываются год производства, площадь и технологическая схема их создания;
8) для участков лесных культур, произведенных в порядке реконструкции насаждений (кустарников), указываются площадь, год создания, технологическая схема проведенной реконструкции.
Участки, числящиеся в покрытых лесом угодьях, переводятся в другое хозяйство или остаются в том же хозяйстве, в зависимости от процента введенной главной породы;
9) для участков, вышедших из под сплошных рубок главного пользования или сплошных санитарных рубок (вырубки), указываются фактическая площадь, год рубки, вид рубки, объем срубленной древесины по породам в соответствии с таксационным описанием, состояние сохранившегося подроста;
Списываемый запас должен соответствовать среднему запасу на 1 гектар согласно таксационному описанию. В знаменателе также указывается фактический запас, определенный по данным материально-денежной оценки в целом на лесосеке;

10) біртіндеп және ұзақ-біртіндеп кесу жүргізілген учаскелерде жер ауданы, тұқымы бойынша кесілген қоры, кесілген жылы және кесілгеннен кейінгі өскіндердің сипаттамасы көрсетіледі;
11) ерікті-таңдамалы кесу жүргізілген учаскелерде жер ауданы, тұқым бойынша кесілген қоры, кесілген жылы және өскіндерінің жағдайы көрсетіледі;
12) жаппай санитарлық кесу немесе басты мақсатқа пайдалану үшін кеспеағашты белгілегенде, олардың жер ауданы, кесу жылы, кесу түрі және тұқымы бойынша кесуге белгіленген ағаштардың көлемі көрсетіледі;
13) таңдамалы санитарлық кесу және күту үшін кесу жүргізілген учаскелерде - жер ауданы, кесу түрлері, тұқым бойынша кесілетін қоры, ал өскіндері үшін - құрамы және кесілгеннен кейінгі толымдылығы көрсетіледі;
14) бір шаруашылықтан екінші шаруашылыққа берілген кезде, күту үшін кесу жүргізілген орман учаскелерінде - тиісті бағандағы телімнің таксациялық сипаттамасы сызылып тасталады да қызыл түспен кесілген жерді куәландыратын актідегі жаңа көрсеткіші жазылады;
15) алқаағаштар бір жас класынан екінші жас класына ауыстырылған кезде, орман орналастыру кезінде жіберілген қателер болса, тиісті бағандағы телімнің бұрынғы жасы мен жас класы сызылып тасталынып, үстіне қызыл түспен нақты мәліметі жазылады. Қоры зерттеу кезінде бекітілген көлемде қойылады;
16) өзгерістер енгізілетін учаскелер нөмірі (телімі) қызыл түспен (қарындашпен, сиямен) шеңберленеді.
8. Орман қорын есепке алу пішініне және орман кадастры кітабына өзгерістер қара түспен (қарындашпен, сиямен) енгізіледі:
1) жерді қабылдау немесе шығару кезінде орман кадастры кітабы мен № 1 пішінге, № 1 пішіннің 1 қосымшасына сәйкес графаға таксациялық көрсеткіштер енгізіледі;
2) орман екпелері, сонымен қатар табиғи жаңарған учаскелерді орманды жерлер қатарына жатқызар кезде № 1 пішінге, № 1 пішіннің 1 қосымшасына сәйкес графаға осы учаскелердің нақтыланған таксациялық көрсеткіштері енгізіледі;
3) жаппай кесу кезінде мыналар белгіленеді:
алымында – таксациялық сипаттамасына сәйкес телімдегі 1 га-ғы орташа қоры бойынша кесілетін қоры және кесілетін жердің жер ауданы, ал бөлімінде – материалдық-ақшалай бағаланған мәліметі бойынша кеспеағаштың қоры жазылады;
4) біртіндеп және ұзақ-біртіндеп кесу жүргізген кезде, тек кесілетін қоры ғана көрсетіледі.
Бұдан басқа, жеке парақта бірінші тәсілмен кесу жүргізілген жердің ауданы есепке алынады. Соңғы кесу тәсілі кезінде, таксациялық сипаттамаларда көрсетілген учаскенің ауданы мен қоры есептен шығарылады;

10) для участков, пройденных постепенными и длительно-постепенными рубками, указываются площадь, вырубаемый запас по породам, прием, год рубки, характеристика подроста после рубки;
11) для участков, пройденных добровольно-выборочными рубками, указываются площадь, вырубаемый запас по породам, год рубки и состояние подроста;
12) для отведенных в натуре лесосек главного пользования или сплошных санитарных рубок указываются площадь, год рубки, вид рубки, объем древесины, подлежащей вырубке по породам;
13) для участков, пройденных рубками ухода и выборочными санитарными рубками, указываются площадь, вид рубки, вырубаемый запас по породам, а для молодняков – состав и полнота после рубки;
14) в участках леса, переведенных из одного хозяйства в другое в результате проведенных рубок ухода, в соответствующих графах выдела зачеркивается таксационная характеристика, установленная лесоустройством, и красным цветом вписывается новая, указанная в акте освидетельствования мест рубок;
15) при переводе насаждений из одного класса возраста в другой, при обнаружении ошибок, допущенных лесоустройством, в соответствующих графах выдела перечеркивается прежний возраст и класс возраста, а сверху красным цветом проставляются уточненные данные. Запас проставляется в объеме, установленном при натурном обследовании;
16) номера участков (выделов), в которые вносятся изменения, округляются красным цветом (карандашом, чернилами, тушью).
8. В формы учета лесного фонда и лесокадастровые книги изменения вносятся черным цветом (карандашом, тушью, чернилами):
1) при приемке или исключении земель производится запись таксационных показателей участка в соответствующие графы формы № 1, приложения 1 к форме № 1 и лесокадастровые книги;
2) при переводе лесных культур, а также естественно возобновившихся участков в покрытые лесом угодья в соответствующие графы формы № 1 и в приложение 1 к форме № 1 вносятся уточненные таксационные показатели этих участков;
3) при сплошных рубках отмечаются: в числителе – площадь по фактическому размеру вырубки и вырубаемый запас по среднему запасу выдела на 1 гектар, числящихся по таксационному описанию, а в знаменателе – фактический изъятый запас на лесосеках по данным материально-денежной оценки;
4) при проведении постепенных и длительно-постепенных рубок указывается фактически вырубленный запас.
Кроме того, на отдельном листе ведется учет площадей, пройденных первым приемом рубки. При последнем приеме рубки окончательно списывается запас, числящийся по таксационному описанию для данного участка;

5) ерікті - таңдап кесу жүргізген кезде, тек кесіліп алынған қоры ғана есептен шығарылады;
6) шаруашылық жағынан бағалы тұқымдыларды өсіру жолымен ағаштарда қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілген учаскелерде екпелер қатар түзегенше бұрынғы шаруашылығында қалдырылады, бірақ учаскедегі қоры кесілген сүрекдіңнің санына азаяды;
7) өлген орман екпелері орман қорларын есепке алу N 1 пішіндегі тиісті бағаннан шығарылып, белгіленген тәртіпте рәсімделіп, орман екпелерін түгендеу актісі бойынша есептен шығарылады.
9. N 1 пішіннің 1-қосымшасында басым тұқымдылар бойынша жер ауданының өзгеруін есепке алу жұмыстары күту үшін кесу жүргізілген кезде ғана жүргізіледі.
Орман қорларында болған өзгерістер енгізілген барлық құжаттар әр жұмыс түрлері бойынша жүйелендіріліп, сақтауға жіберіледі.
4. Ағымдағы өзгерістерді енгізу сапасын бағалау
Өзгерістер енгізілген материалдар атауы
Алымы-жалпы тексерілген учаскелер саны,
Алымы-учаскелер саны, бөлімі-тексерілген учаскелер саны-ның %-ы
Өзгерістерді енгізу сапасын бағалау
бөлімі-100%
нұсқауларға сәйкес енгізілген өзгерістер
нұсқаулардан шамалы ауытқулармен енгізілген өзгерістер
қателермен енгізілген өзгерістер
өзгерістер енгізілмеген
1
2
3
4
5
6
7
Планшеттер
-/100
Таксациялық сипаттама
-/100
Орман қорын есепке алу пішіні, орман кадастры кітабы және орман шаруашылығы іс-шараларының орындалуын есепке алу кітабы
Жалпы бағасы
-/100
Ескерту: "Қанағаттанарлықсыз" бағасы, тексерілген учаскелер санының 10 пайызында нұсқаулардан аздап ауытқулармен және қателермен енгізілген болса немесе өзгерістер енгізілмеген жағдайда қойылады. Ал қалған жағдайларда "қанағаттанарлық" бағасы қойылады.
5. Орман орналастыру материалдарына орман қорын есепке
алу материалдарына және орман кадастрына ағымды
өзгерістерді енгізу тәртібі
р/р
Есепке алу құжаттарынаенгізілетін шаралар
тізбегі
Ағымдағы өзгерістерді есепке алу құжаттарына енгізу
планшеттерге
таксациялық сипаттамаларға
енгізілетін
өзгерістер
толтыру
үлгісі
1
2
3
4
5
1.
Басқа орман иеленушілеріне тұрақты пайдалануға берілген жер учаскелері
Учаскенің сүлбесі бүтін қара түсті сызықпен сызылады. Учаскенің ортасында ауданы көрсетіледі (га).
Учаскенің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Ауданы, нөмірі, датасы, қысқаша мазмұны жазылады.
2.
Ұзақ мерзімді пайдалануға берілген жер учаскелері
Учаскенің сүлбесі жіңішке үзік сызықтармен қара қарандашпен сызылады. Учаскенің ортасында ауданы (га) және кезеңі (жыл) көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Ауданы, нөмірі, датасы, құжаттың қысқаша мазмұны және мерзімі көрсетіледі.
3.
Басқа орман иеленушілерінен алынған учаскелер
Учаскенің сүлбесі бүтін қара түсті сызықшаларымен сызылады. Учаскенің ортасында ауданы көрсетіледі (га).
Ауданы, нөмірі, датасы және қысқаша мазмұны жазылады. Учаскенің қысқаша сипаттамасы беріледі, датасы мен мазмұны жазылады.
4.
Табиғи аппаттардан зақымданғандықтан өсуін тоқтатқан алқаағаштар учаскелері
Учаскелердің сүлбесі қызыл-сары түсті бүтін сызықпен сызылады. Табиғи апаттың ауданы, жылы және түрі көрсетіледі (өртеңдер - 2000ж, 17,5 га)
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Табиғи апаттың ауданы, түрі, жылы, зақымдану түрі, өлген ағаш қоры көрсетіледі.
5.
орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған орман екпелері учаскелері
Учаскенің сүлбесі жасыл түсті бүтін сызықпен сызылады. Орман екпелерінің ауданы, себілген (отырғызылған) жылы және басты тұқымы көрсетіледі. Учаске басым тұқымы түстес көлденең сызықтарымен жаппай сызылады.
Учаскенің нөмірлері қызыл түспен шеңберленеді. Учаскені куәландыру негізінде жаңа таксациялық сипаттама жазылады
6.
Орманмен қамтылмаған жерлерде өсірілген жинақталмаған орман екпелері учаскелері (егілген немесе отырғызылған).
Учаскелердің сүлбелері қара қарындашпен көлденең сызықтармен сызылады. Тұқымның ауданы, индексі және себу (отырғызу) жылы көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың ауданы, жылы, технологиялық схемасы жазылады.
7.
Орман астарында өсірілген орман екпелерінің учаскелері
Учаскелердің сүлбелері қара қа рындашпен қиғаштап сызылады. Олардың ауданы, тұқым индексі және егу (отырғызу) жылы көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың жылы, ауданы және технологиялық схемасы көрсетіледі. Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың жылы, ауданы, технологиялық схемасы (жүргізілген қайта құрудың) көрсетіледі.
8.
Алқаағаштары (бұталары) қайта құрылған учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қара қарындашпен тік сызықтармен сызылады. Олардың жылы, ауданы және тұқым индексі көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Олардың жылы, ауданы, технологиялық схемасы (жүргізілген қайта құрудың) көрсетіледі.
9.
Ағашы жаппай кесілген, өскіні сақталмаған немесе жоқ учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті бүтін сызықпен сызылады. Кесулердің нақты ауданы және жылы көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесілген сүрекдің тұқымдылар бойынша көлемі, ауданы және кесу жылы көрсетіледі.
10.
Ағашы жаппай кесілген, құнды тұқымдылардың өскіні сақталған (табиғи өсу) учаскелері
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті 450 бұрышпен сызылады. Кесудің нақты ауданы мен жылы көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесілген сүрекдің тұқымдылар бойынша көлемі, ауданы және кесу жылы, сақталған өскіннің сипаттамасы көрсетіледі.
11.
Табиғи жолмен орманданған (орманмен қамтылған жерлерге ауыстырылған), с.і. табиғи жаңаруға жәрдемдесу жолымен орманданғандар
Учаскелердің сүлбелері жаңарған басты тұқымның түсімен (450 бұрышпен) сызылады. Жаңару түрі, басты тұқым, ауданы көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Нақты ауданы, жаңа таксациялық сипаттамасы, жаңару түрі көрсетіледі
12.
Басты пайдалану кеспеағашы мен жаппай кесуге белгіленген учаскелер
Учаскенің сүлбесі қызыл түсті үзік сызықтармен сызылады. Қарастырылған кесу жылы, ауданы және кесу түрі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен жазылады. Кесу түрі жылы, кесілетін сүрекдің көлемі тұқымдылар бойынша көрсетіледі
13.
Жаппай санитарлық кесулерден шыққан учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады. Ауданы (нақты), кесу жылы мен индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесілген қор, алқаағаштардың өлу себептері көрсетіледі.
14.
Біртіндеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбелері қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және қызыл көлденең жіңішке сызықтармен боялады. Кесудің ауданы, жылы, кесудің қабылдануы, индексі көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесілген тұқымдылар бойынша қоры, кесу жұмыстарынан кейінгі өскіннің сипаттамасы.
15.
Ерікті-іріктеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және қызыл түсті жіңішке тік сызықтармен боялады. Ауданы, кесу жылы, индексі көрсетіледі.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қор, өскіннің жағдайы көрсетіледі.
16.
Ұзақ-біртіндеп кесілген учаскелер
Учаскелердің сүлбесі қызыл түсті жіңішке үзік сызықтармен сызылады және 450-ке қиғашталып қызыл жіңішке үзік сызықтармен боялады
БҰҚ-2000 ж.
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қор, өскіннің сипаттамасы көрсетіледі.
17.
Күтіп-баптау кесулері жүргізілген учаскелер (барлық кесу түрлері)
Учаскелердің сүлбесі көк түсті сызықтармен сызылады. Кесу жылы, ауданы, кесу түрі көрсетіледі (жарық., тазарту, сирету)
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, түрі, ауданы, тұқымдылар бойынша кесілетін қоры, ал балауса ағаштар үшін - кесуден кейінгі құрамы мен толымдылығы
18.
Таңдамалы санитарлық кесулер жүргізілген учаскелер
Телімдердің сүлбесі қызыл түсті үзік сызықтармен сызылады. Кесу жылы, ауданы, ТСК, индексі көрсетіледі
Учаскелердің нөмірлері қызыл түспен сызылады. Кесу жылы, түрі - ТСК, ауданы, тұқымдылар бойынша таңдалатын қор, кесуден кейінгі құрамы мен толымдылығы.
Ескерту: Учаскенің сүлбесі өте кіші болған жағдайда, сол учаскелер жөніндегі мәліметтер көрші учаскенің сүлбесінде көрсетіледі. Мәліметтердің бағыты стрелкамен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы орман қорында
орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
ережелерінің
29-қосымшасы
Планшеттердің, орамдардың және телімдердің
ауданын есептеу және байланыстыру
Ерекшеліктері

5) при проведении добровольно - выборочных рубок списывается запас фактически вырубленной древесины;
6) участки, в которых проведена реконструкция насаждений путем ввода хозяйственно-ценных пород, остаются в прежнем хозяйстве до смыкания культур в ряду, но запас на участке должен быть уменьшен на количество вырубленной древесины;
7) погибшие лесные культуры списываются по актам инвентаризации лесных культур, оформленным в установленном порядке, и исключаются из соответствующей графы формы N 1 учета лесного фонда.
9. В приложение 1 к форме № 1 учета лесного фонда изменение площади по преобладающей породе в результате проведенных рубок ухода производится в случае изменения преобладающей породы на выделе.
Все документы, фиксирующие изменения в лесном фонде, систематизируются по видам работ и подлежат хранению.
4. Оценка качества внесения текущих изменений
Наименование
материалов, в
которые вносились
изменения
Числитель-
общее
число
проверен-
ных
участков
В числителе – число участков,
в знаменателе – их % от числа
проверенных
Оценка
качества
внесения
изменений
знамена-
тель-100 %
изменения
,
внесенные
в
соответ-
ствии с
указани-
ями
изменения
,
внесенные
с
незначи-
тельными
отступле-
ниями от
указаний
измене-
ния,
внесен-
ные с
ошиб-
ками
изме-
нения
не
внесе-
ны
1
2
3
4
5
6
7
Планшеты
Таксационные
описания
Формы учета
лесного фонда,
лесокадастровые
книги и книги
учета выполненных
лесохозяйственных
мероприятий
Общая оценка
-
100
-
100
-
100
Оценка «неудовлетворительно» выставляется в случаях, когда изменения не вносились или они были внесены с ошибками, отступлениями от указаний более, чем в 10 процентах от количества проверенных участков.
В остальных случаях ставится оценка «удовлетворительно».
5. Порядок внесения текущих изменений в материалы
лесоустройства, учета лесного фонда и лесного кадастра
Перечень
мероприятий,
подлежащих
внесению в
учетные
документы
Порядок внесения текущих изменений в учетные документы
на планшеты
в таксационные
описания
изменения вносятся
образец заполнения
1
2
3
4
5
1
Участки земель,
переданных в
постоянное
землепользование
другим
землевладельцам
Контуры участков
обводятся черным
цветом сплошной
линией. В середине
участка ставится
площадь в гектарах
Номера участков
округляются
красным цветом.
Вписываются
площадь, номер, дата
и краткое содержание
документа
2
Участки земель,
переданных в
долгосрочное
лесопользование
Контуры участков
обводятся черным
карандашом
штрихпунктирной
линией. В середине
участка ставятся
площадь в гектарах
и период в годах
Номера участков
округляются
красным цветом.
Вписываются
площадь, номер,
дата, краткое
содержание документа
и период, на который
переданы земли
3
Участки земель,
принятых от
других
землевладельцев
Контуры участков
обводятся черным
цветом пунктирной
линией. В середине
участка ставится
площадь в гектарах
Вписываются площадь,
номер, дата и
краткое содержание
документа.
Дается краткая
характеристика
участка, дата и
краткое содержание
документа
4
Участки
насаждений,
поврежденных в
результате
стихийных
бедствий до
степени
прекращения
роста
Контуры участков
обводятся оранжевым
цветом сплошной
линией. Указываются
площадь, год и вид
стихийного бедствия
(гарь – 2000 г.,
17,5 гектар)
Номера участков
округляются
красным цветом.
Указываются
площадь, вид и год
стихийного бедствия,
характеристика
повреждения, запас
погибшего леса
5
Участки лесных
культур,
переведенных в
покрытые лесом
угодья
Контуры участков
обводятся зеленым
цветом сплошной
линией. Указываются
площадь и год
создания лесных
культур и главная
порода. Участок
заштриховывается
горизонтальными
линиями цвета
главной породы
Номера участков
округляются красным
цветом. Вписывается
новая таксационная
характеристика на
основании
освидетельствования
участка в натуре
6
Участки
несомкнувшихся
лесных культур,
созданных на не
покрытых лесом
угодьях (посевом
или посадкой)
Контуры участков
обводятся и
штрихуются
горизонтальными
линиями простым
карандашом.
Указываются
площадь и индекс
породы, год
создания лесных
культур
Номера участков
обводятся красным
цветом. Вписываются
площадь, год и
технологическая
схема их создания
7
Участки лесных
культур,
созданных под
пологом леса
Контуры участков
обводятся и
штрихуются
наклонными линиями
простым карандашом.
Указываются
площадь, индекс
породы и год
создания лесных
культур
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
год, площадь и
технологическая
схема их создания
8
Участки с
проведенной
реконструкцией
насаждений
(кустарников)
Контуры участков
обводятся и
штрихуются
вертикальными
линиями простым
карандашом.
Указываются год
производства,
площадь и индекс
породы
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь, год
создания л.к.,
технологическая
схема проведенной
реконструкции
9
Участки,
вышедшие из под
сплошных рубок
(вырубки) без
сохраненного или
с отсутствующим
подростом
Контуры участков
обводятся красным
цветом сплошной
линией. Указываются
фактическая площадь
и год рубки
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
фактическая площадь,
объем срубленной
древесины по
породам, год рубки
10
Участки,
вышедшие из под
сплошных рубок
(вырубки) с
сохранившимся
подростом
ценных пород
(отнесенных под
естественное
заращивание)
Контуры участков
обводятся и
штрихуются под
углом 450 красным
цветом. Указываются
фактическая
площадь и год рубки
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
фактическая площадь,
объем срубленной
древесины по
породам, год рубки,
описание
сохранившегося
подроста
11
Участки,
облесившиеся
естественным
путем
(переведенные в
покрытые лесом
угодья), в том
числе с
проведенным
содействием
естественному
возобновлению
Контуры участков
обводятся и
штрихуются под
углом 450 цветом
главной
возобновившейся
породы.
Указываются
площадь, главная
порода, вид
возобновления
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
фактическая площадь,
новая таксационная
характеристика, вид
возобновления
12
Участки
отведенных в
натуре
лесосек главного
пользования и
сплошных
санитарных рубок
Контуры участков
обводятся красным
цветом пунктирной
линией. Указываются
предусмотренный год
вырубки, площадь и
вид рубки
(СР, ПР, ДВР, ДПР,
ССР)
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь, год рубки,
вид рубки, объем
подлежащей вырубке
древесины по породам
13
Участки,
вышедшие из под
сплошных
санитарных рубок
Контуры участков
обводятся красным
цветом
штрихпунктирной
линией.
Указываются
фактическая
площадь, год
вырубки и индекс -
ССР
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь, год
вырубки, вырубленный
запас, причины
гибели насаждений
14
Участки,
пройденные
постепенными
рубками
Контуры участков
обводятся красным
цветом
штрихпунктирной
линией и
заштриховываются
красным цветом
горизонтальными
линиями.
Указываются
площадь, год рубки,
прием рубки, индекс
- ПР
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь,
вырубленный запас по
породам, год рубки,
прием,
характеристика
подроста после рубки
15
Участки,
пройденные
добровольно-
выборочными
рубками
Контуры участков
обводятся красным
цветом
штрихпунктирной
линией и
заштриховываются
вертикальными
линиями красного
цвета. Указываются
площадь, год рубки
и индекс - ДВР
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь,
вырубаемый запас по
породам, год рубки,
состояние подроста
16
Участки,
пройденные
длительно-
постепенными
рубками
Контуры участков
обводятся красным
цветом
штрихпунктирной
линией и
заштриховываются
под наклоном 450
красным цветом.
Указываются
площадь, год рубки
и индекс - ДПР
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь,
вырубаемый запас по
породам, прием, год
рубки,
характеристика
подроста
17
Участки,
пройденные
рубками ухода
(все виды рубок)
Контуры участков
обводятся синим
цветом сплошной
линией. Указываются
площадь, год рубки,
вид рубки (Осв.,
Прч., Прр., Прх.р.)
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь, год, вид
рубки, вырубаемый
запас по
породам, а для
молодняков - состав
и полнота после
рубки
18
Участки,
пройденные
выборочными
санитарными
рубками
Контуры выделов
обводятся синим
цветом пунктирной
линией. Указываются
площадь, год рубки,
индекс - ВСР
Номера участков
обводятся красным
цветом. Указываются
площадь, год, вид
рубки – ВСР,
выбираемый запас по
породам, состав и
полнота после рубки
Приложение 29
к Правилам проведения лесоустройства
в государственном лесном фонде
Республики Казахстан
форма
Особенности
вычисления и увязки площадей планшетов, кварталов и выделов

1. Планшеттердің жалпы ауданын есептеу
1. Планшеттің пішініне байланысты оның жалпы ауданы әртүрлі тәсілдермен есептеледі.
1) Геометриялық әдіс. Бұл әдіс тік сызықтармен шектелген планшеттерді есептеу үшін қолданылады.
Планшет үш бұрышты бөлшектерге бөлінеді. Масштабты сызғыш пен өлшеуіштің көмегімен үш бұрыштың төменгі және жоғары нүктелері анықталады. Содан кейін келесі формуламен ауданы есептеледі:
Үшбұрыштардың ауданын есептеу қате болмас үшін бақылау екі мәрте атқарылады. Планшеттің жалпы, ауданы ретінде айырмашылығы ± 1 пайыздан аспайды екі өлшемінің орташа мәні алынады.
2) А.Н.Савич әдісі. Қисық сызықты немесе қисық шекарамен шектелген планшеттің ауданын есептеу үшін қолданылады. Ол үшін планшет нақты координаттық торға бөлінеді.
Әр планшеттің жұмыс ауданын қамтитын тор төрт мәрте есептелінеді: екі рет тордың еркін бөлігі және екі рет қажетті бөлігі. Планиметрмен өлшеу барысындағы қорытындының әртүрлігі 2-3 бөлгіштен аспайды. Ал асып кеткен жағдайда қосымша өлшеу жүргізіледі.
Планшеттің қажетті және еркін бөлігінің қосындысы барлық есептелген торлардың теориялық ауданымен тең болады.
Түзетулер тордың еркін және қажетті бөлігіне пропорционалды бөлінеді.
Планшеттің бөлігі координатты торларға толығымен сызылмаған жағдайда, қажетті бөлігі төрт мәрте тексеріледі. Ол үшін бір кареталы планиметр мен төрт рет есептеледі. 7 см 2 М 1:10000 және 6 см 2 М 1:25000 дейінгі көлемдегі ауданның қажетті бөлігі екі мәрте палеткамен өлшенеді. Тұтас клетка болғанда ғана байланыстыруға болады.
Планшеттің қажетті және еркін бөлігі, теориялық ауданы ± 1 пайыздан аспаған жағдайда планшеттің ауданы нақты деп қабылданады.
3) Біріктірілген әдіс. Аты айтып тұрғандай бұл әдіс геометриялық, сондай-ақ А.Н. Савич әдісін қолдану арқылы сандық есептеуді қысқарту мақсатымен қолданылады.
2. Орам ауданын есептеу
2. Планшет ауданын есептегендей орам ауданы да оның пішініне және ауданына байланысты түрлі әдістермен есептелінеді.
Тік сызықты жолақпен шектелген орам ауданы 2 рет геометриялық әдіспен немесе төрт рет бір кареталы планиметрмен есептелінеді. Қисық сызықты жолақпен шектелген орам төрт мәрте планиметр немесе А.Н. Савич әдісімен есептелінеді.
Орам ауданы мен планшеттің нақты ауданын есептеудегі қорытынды айырмашылығы ± 1 пайыздан аспайды.
Гектарға дейін дөңгелектелген және түзету енгізілген орамның ауданы нақты аудан деп қабылданады.

1. Вычисление общей площади планшетов
1. В зависимости от конфигурации планшета общая площадь его вычисляется различными способами.
1) Геометрический метод. Этим способом вычисляются планшеты, ограниченные прямыми линиями (границами).
Планшет разбивается на сеть треугольников. С помощью масштабной линейки и измерителя определяются основания и высоты треугольников для последующего вычисления их площадей по формуле:
Для контроля вычисление площадей треугольников производится двукратно. За общую площадь планшета принимается среднее из двух измерений при расхождении между ними не более + 1 %.
2) Метод А.Н. Савича. Применяется при вычислении площадей планшетов, ограниченных криволинейными или сильно изломанными границами. При этом планшет должен иметь точную координатную сетку.
Каждый квадрат сетки, имеющий часть рабочей площади планшета (квартала), вычисляется четырехкратно: двукратно свободная часть клетки (фигуры) и двукратно полезная (занятая частью планшета и квартала). Разность отсчетов планиметра из двух измерений не должна превышать 2 – 3 делений. При расхождении отсчетов более чем на 3 деления следует дополнительно произвести контрольный обвод.
Сумма полезных частей фигур и свободных частей должна быть равной теоретической площади всех затронутых вычислениями клеток.
Поправка разбрасывается пропорционально на свободную и полезную площади клетки.
В случаях, когда координатная клетка с частью планшета (квартала) не полностью вычерчена на планшете, полезная часть вычисляется четырехкратно однокареточным планиметром или двукратно двухкареточным планиметром, то есть должно быть обязательно четыре отсчета. Полезные части площадью до 7 квадратных сантиметров в М 1: 10000 и до 6 квадратных сантиметров в М 1: 25000 допускается вычислять палеткой при двукратном измерении. Увязка производится в пределах целых клеток.
Площадь планшета принимается за истинную при расхождении суммы полезной и свободной частей планшета и теоретической площадью не более + 1 процента.
3) Комбинированный метод. Само название определяет способ вычисления общей площади планшета, то есть применение как геометрического способа, так и метода А.Н. Савича с целью сокращения числа вычислений.
2. Вычисление площадей кварталов
2. Как и площади планшетов, площади кварталов в планшете вычисляются различными способами в зависимости от их конфигурации и площади.
Площади кварталов, отграниченных прямолинейными линиями, вычисляются двукратно геометрическим путем или планиметром при четырехкратном измерении. Кварталы, отграниченные криволинейными или сильно изломанными линиями, вычисляются только планиметром при четырехкратном измерении, или по методу А.Н. Савича.
Разница (невязка) между суммой вычисленных площадей кварталов и истинной площадью планшета не должна превышать + 1 процента.
Исправленные и округленные до целых гектаров площади кварталов принимаются за истинные.

3. Телім ауданын есептеу
3. Орам ішіндегі телім ауданы планиметр немесе палеткамен анықталады.
Палеткамен - 7 см2 масштаб көлеміндегі планшет ауданының дөңгеленген пішіні немесе тікбұрышты телімдер есептеледі.
Сызықтық сипаты бар (жолдар, орам соқпақтары және тағы басқа) ішкі жағдайлар элементтерінің ауданы планшеттерде анықталған ендеріне және ұзындықтарына байланысты немесе соқпақтардың нақты өлшенген мәліметтері бойынша есептеледі.
Орамның нақты ауданын телім ауданының қорытындысымен салыстырғанда айырма ± 2 пайыздан артық болмайды.
Телімдер ауданын байланыстырғанда 10 га дейін болған жағдайда, 0,1 га дәлдікпен, ал ауданы 10 га жоғары болса, 1,0 га дәлдікпен ықшамдалады.
Ауданды есептеу барысында барлық жазулар (ескертулер) әр планшет үшін жеке ведомосқа жазылады.
Шоқ ормандардың телім ауданын есептеуді екі орындаушы орындағаны жөн.

3. Вычисление площадей выделов
3. Внутри квартала площади выделов определяются планиметром (как средние значения из двукратных измерений) или палеткой.
Палеткой допускается вычислять выдела прямоугольных или округлых форм площадью до 7 квадратных сантиметров в масштабе планшета.
Площади элементов внутренней ситуации линейного характера (дороги, квартальные просеки) вычисляются по их ширине, измеренной в натуре, и длине, определяемой на планшете или по данным натурных измерений просек.
Суммарная невязка сумм площадей выделов относительно площади квартала, принятой за истинную, допускается в размере не более + 2 процентов.
Поправка вносится пропорционально площадям выделов со знаком, противоположным знаку невязки.
Площади выделов при их увязке округляются с точностью до 1 гектар при площади выделов более 10 гектар, до 0,1 гектар при площади выделов менее 10 гектар.
При исчислении площадей все записи заносятся для каждого планшета в отдельную ведомость.
Вычисление площадей выделов колочных лесов производится дважды разными исполнителями (в две руки).

3. Карта дайындау барысында қойылған норма нақтылығы +1 мм аспауы тиіс.
3. Орман карталарының бәрі төмендегі формат бойынша кесіліп, соңынан кесу сызықтары бойынша желімдегіш лентамен біріктіріледі:
1) планшет – төрт бөлікке – 300х300 мм бөлінеді;
2) орман алқаағаштары мен (орман айналымдары планынан басқасы) карта схемалардың барлық түрі (облыстың карта-схемасынан басқасы) - 190х280 мм форматты;
3) орман айналымының планы 190х280 мм немесе 140х190 мм;
4) облыс карта-схемасы – форматы 260х360 мм.
4. Орман картасының тиражы дайындалатын орман орналастыру материалдарының тізбесіне сәйкес дайындалады.
5. Дайындалған орман карталарының көшірмелері төмендегідей талаптарға сай болады:
1) барлық көшірмелерінде баспадағы нұсқалар мазмұны сақталады;
2) нүктелер мен сызықтар нақты көрсетіледі; учаскелер мен шекараларды бояғанда олардың түсі анық түсуі тиіс;
3) орман картасының бояу түрлері нұсқаудағы түріне сәйкес болады;
4) картаның беткі және сыртқы жағында ешқандай дақ, сызық болмайды.
5. Картаның бұрыштары бүктелмейді және жыртылмайды.
6. Координаттық тордың түпнұсқаданасы көшірімге топографиялық жолмен көшірілуі негізгі техникалық әдіс болып табылады.
Баспадағы орман картасының түпнұсқасында (орман орналастыру планшетін есепке алмағанда) координаттық тор көрсетілмейді. Сондай-ақ планшет түпнұсқасында километрлік тор тушпен сызылмайды, планшеттің ішкі және сыртқы жақтауы аралығындағы тор көрсетіледі.
7. Барлық карталарды сақтау үшін арнайы қатты қағаздан папка дайындалады, форматтан 2-3 см үлкенірек.
8. Картографияда қабылданған арнайы нұсқау талаптарына сай карта дайындау ісінде шартты белгілер мен техникалық үлгілерге назар аударылады (11. 1–11. 16 қосымшалар).
9. Өндіріске геоақпараттар жүйесін енгізу барысында орман картографиясы бойынша орман картасы осы тараудағы құжаттарға сәйкес құрастырылады.
2. Орман орналастыру планшеттерін дайындау
10. Орман орналастыру планшеттерінің түпнұсқасы, технологиялық схемасы оның картографиялық немесе геодезиялық негізіне байланысты қабылданады.
1) орман орналастыру қайталанған кезде, геодезиялық негіз ретінде өткен орман орналастыру топокарталары мен планшеттерінің түпнұсқасы қолданылады. Бұл жағдайда жаңа планшеттер телімнің сүлбесінде және планшеттің басқа топографиялық элементтерінде болған өзгерістерді (тексеру кезеңі барысында болған) енгізе отырып, тікелей көшіру жолымен жасалады.
Егер өткен орман орналастырудың планшеттері басқа негізде (сызу қағазында) сақталған болса, олар тексеріледі де топографиялық жүктелімдердің барлық элементтері тиісті масштабтағы топокарталарға түсіріледі.

3. При изготовлении лесных карт предельные отклонения от
установленных нормативов точности не должны превышать
+ 1 миллиметров.
3. Все виды лесных карт разрезаются на форматки с последующим скреплением форматок по линиям разреза липкой лентой:
1) планшеты – на 4 части – 300 х 300 миллиметров;
2) все виды планов лесонасаждений (кроме планов по лесным обходам) и карты-схемы (кроме карт-схем по области) – на форматки размером 190 х 280 миллиметров;;
3) планы по лесным обходам – на форматки размером 190 х 280 или 140 х 190 миллиметров;;
4) карты-схемы по области – на форматки размером 280 х 380 миллиметров;;
4. Тираж лесных карт изготавливается в соответствии с Перечнем изготавливаемых лесоустроительных материалов (таблица 13).
5. Изготовленные копии лесных карт должны удовлетворять следующим требованиям:
1) содержание лесных карт на всех размноженных экземплярах должно полностью воспроизводить содержание издательских оригиналов;
2) линии и точки, образующие штриховой рисунок карт, должны быть плотными, без разрывов, раздвоений и утолщений;
3) красочное изображение участков и границ должно быть совмещено с изображением контуров, равномерно насыщено по цвету, иметь достаточный контраст между тонами одного цвета, четкость и чистоту, без недопечаток отдельных деталей;
4) красочное оформление лесных карт должно соответствовать шкале цветов красок, принятых для их окраски;
5) на лицевой и оборотной сторонах не должно быть пятен, полос, следов размывания;
6) карты не должны иметь надрывов краев, забоев торцов, складок и загнутых углов.
6. Перенос топографической нагрузки с источника на составляемую лесную карту по координатной сетке служит основным техническим приемом составления лесных карт.
На издательских оригиналах лесных карт, за исключением лесоустроительных планшетов, координатная сетка не показывается. На оригиналах планшетов километровая сетка тушью также не вычерчивается, а наносятся лишь выходы этой сетки между внутренней и внешней рамками планшета, без какой-либо ее оцифровки.
7. Для хранения всех видов лесных карт изготавливаются папки из твердого картона, по размеру на 2-3 см больше форматок.
8. При составлении лесных карт должны соблюдаться требования, определенные нижеприведенным условным знакам и другим техническим образцам, принятым в картографии.
9. При внедрении в производство геоинформационной системы по лесному картографированию составление лесных карт должно осуществляться в соответствии с разработанными документами по этому разделу.
2. Изготовление лесоустроительных планшетов
10. Технологическая схема составления оригиналов лесоустроительных планшетов принимается в зависимости от наличия топографической или геодезической основы:
1) при повторном лесоустройстве в качестве геодезической основы должны использоваться топокарты и оригиналы планшетов прошлого лесоустройства, в обязательном порядке изготовленных на безусадочной чертежной основе. В данном случае новые планшеты составляются путем их прямого копирования с внесением соответствующих изменений (которые произошли в течение прошедшего ревизионного периода) в контуры выделов и другие элементы топографической нагрузки планшета.
Если планшеты прошлого лесоустройства сохранились на другой основе (чертежной бумаге) в обязательном порядке производится их полная корректировка с последующим перенесением всех элементов топографической нагрузки на топокарты соответствующего масштаба;

2) бірінші орман орналастыру кезінде планшеттер нақтыланған фотосхемалары мен шаруашылық арасындағы жер орналастыру пландарын және дешифровка жасалған аэрофотосуреттерді пайдалана отырып, топокарталар негізінде жасалады.
Планшетке орам соқпақтарын және орман қоры жерлерінің шекарасын түсіруде 1 және 2 разрядты орман орналастыруда жіберілетін ауытқу 1 мм-ден, ал 3 разрядты (зерттеу) орман орналастыруда 2 мм артық болмайды.
Үлкен көлемдегі айналымның аэрофотосурет негізінде жасалған монтажы бойынша дайындалған калькадан телімдерді көшіруге болмайды.
11. Құрастырылған планшет түпнұсқасы төмендегідей талаптарға сай жасалады (11. 4 қосымша):
1) телім шекаралары анық көрінетіндей жасалады. Телім нөмірлері бос жерге жазылып жақсы оқылатындай көрнекті болады. Ұсақ телімдер үшін көрсеткіш – сызықшалар қолданылады.
Абристен планшетке (топокартаға) телім сүлбесін түсіргенде орташа ауытқу 1,0 мм аспайды.
2) планшет түпнұсқасы белгіленген белгілерге сай нақты сызылады. Онда облыс, аудан орман иеленушісі, орманшылық, планшет нөмірі және ауданы, масштабы, орман орналастыру жылы, орындаушының аты-жөні, қолтаңбасы және оны құрастырушылардың аты-жөні жазылады. Бұл мәліметтердің бәрі планшет рамкасынан тыс белгіленген жерлерде орналасады.
Әр айналымда оның нөмірі мен ауданы, таксациялық телім нөмірі қойылады.
3) құрамдық түпнұсқалардың планшет жақтаулары (олармен әрі қарай жұмыс істеу үшін) өткізудің алдында шектес планшеттердің шекараларын сәйкестіру арқылы тексеріледі.
4) планшет түпнұсқасын құру жұмыстарына барлық кезеңде, тіпті аяқталғаннан кейін де бақылау жүргізіледі.
Тексеру барысында мыналар тексеріледі:
орманның жағдайы мен топографиялық сүлбенің орналасуы;
планшет жақтауының сүлбемен үйлесімділігі жөнінде мәлімет;
объекті белгілерінің сәйкестігі;
географиялық атаулардың транскрипциясы;
телім нөмірлерінің жазылуы;
орамдар мен планшеттердің нөмірлері мен аудандары, бұрылыс бұрыштарының нөмірлері, шекаралары мен сызықтардың ұзындығы;

2) при первичном лесоустройстве планшеты составляются на основе топокарт с использованием уточненных фотосхем, планов внутрихозяйственного землеустройства, отдешифрованных аэрофотоснимков.
При этом линейная ошибка нанесения на планшеты квартальных просек и границ земель лесного фонда не должна превышать 1 миллиметр при лесоустройстве по 1 и 2 разрядам и 2 миллиметров; – по 3 разряду (обследованию), независимо от применяемой для их составления топографической или геодезической основы.
Не допускается перенос выделов с калек, изготовленных в результате монтажа нескольких аэрофотоснимков, на кварталы больших размеров (три и более аэрофотоснимка).
11. Составительский оригинал планшета должен быть оформлен и содержать:
1) границы выделов должны быть четкими, замкнутыми. Номера выделов вписываются на свободном месте и должны хорошо читаться. Для мелких выделов допускается смещение надписи со стрелкой-указателем.
Средняя погрешность перенесения контуров выделов с абриса на планшет (топокарту) не должна превышать 1,0 миллиметра; в масштабе планшета;
2) составительский оригинал планшета должен быть вычерчен в соответствии с принятыми условными знаками и содержать полную нагрузку (топографическую и лесотаксационную). На нем должны быть указаны область, район, лесовладелец, лесничество, номер и площадь планшета, масштаб, год лесоустройства, подписи и фамилии исполнителей, участвовавших в его составлении. Все эти сведения располагаются за рамкой планшета в установленных местах.
В каждом квартале проставляется его номер и площадь, номера таксационных выделов, а по окружной границе планшета – наименования смежных землепользователей и номера смежных планшетов;
3) перед сдачей составительских оригиналов для дальнейшей работы с ними производится проверка и сводка планшетных рамок путем совмещения на просвет границ смежных планшетов. Расхождения в размерах планшетных рамок, сдвиги и просветы между ними, а также несовмещения контуров ситуации не должны превышать + 0,5 миллиметров;;
4) контроль за созданием составительского оригинала планшета осуществляется на всех стадиях выполняемых работ и после их завершения. При контрольных операциях проверяются: точность положения контуров топографической и лесной ситуации, сводка планшетных рамок с увязкой контурной нагрузки, соответствие условных знаков отображаемым объектам, транскрипция географических названий, наличие надписей номеров выделов, номеров и площадей кварталов и планшета, номеров точек углов поворота – инструментально снятых границ, румбы и длины линий;

5) ауытқуларға қойылатын шектеулер төмендегідей:
топокарталар геодезиялық негіз ретінде алынатын жағдайда, олардың жақтары мен жақтау диагональдары теоретикалық мөлшерден ауытқуы ± 0,5 мм, ал олардың фотокөшірмелерінің ауытқуы ± 1,0 мм аспайды. Километрлік тор квадраттарының жақтары бойынша ауытқулар ± 0,2 - 0,3 мм аспайды. Топокарталар 2-ден артық бүктелмейді;
6) бір орманшылық планшеттерінің бәрінде бірдей координаттық тор болады;
7) ішкі жағдайлар планшеттердегі жұмыс алаңдарынан шықпайды;
8) орман планшетінің баспалық түпнұсқасының жүктелімі төмендегідей болады:
жұмыс ауданында – орам соқпақтары мен шекаралары (табиғи белгілері бойынша), таксациялық нысаналар, таксациялық телімдердің шекаралары, кейбір жер түрлерінің шартты белгілері, тұрақты сынақ алаңдары, тұқымбақтар, орман тұқым учаскелері, көлік жолдары жолақтарының шекаралары, жалпы пайдаланудағы орман жолдары, тұрақты соқпақтар, жылғалар, өзендер, суландыру арықтары мен каналдары (ағыс бағыты көрсетіледі), көлдер, орамдардың ауданы мен нөмірі, таксациялық телімдердің нөмірлері, өзендер мен көлдердің атаулары, әкімшілік аудандардың шекаралары, МОҚ категориялары, орман мекемелерінің, орманшылықтардың кеңселері, кордондар, қыстаулар және тағы басқа құрылыстар көрсетіледі, ал таулы аудандар үшін – су айрықтарының жолақтары;
сыртқы шекаралары мен планшет жақтауында – бұрылыс бұрыштарының нүкте нөмірлері, румбтар мен жолақтардың ұзындығы, көрші жер пайдаланушылардың атаулары, көрші планшеттердің нөмірлері, жер пайдаланушылардың қиылысқан шекаралары белгіленеді.
Таулы ормандарды орналастыру кезінде (кейбір жағдайда) белгіленген тәртіппен өкілетті орган беретін арнайы рұқсат бойынша планшеттерде горизонтальдар көрсетілуі мүмкін. Горизонтальдар көрсетілген планшеттерді пайдалану тәртібі құпиялық туралы арнайы құжаттармен анықталады;
9) Планшеттердің жақтауын безендіру оларды көбейту (шығарушының түпнұсқасы мен жақтауын безендіру бөлек орындалған кезде) немесе алдын-ала сызуға дайындалған планшеттердің баспа түпнұсқасының сызбасы бойынша жүргізіледі.
Планшетті безендіру оны көбейту барысында бірге атқарылады. Осындай жағдайда орманшылық планшеті үшін стандартты жақтау дайындалады.
3. Орманшылық пландарын дайындау

5) погрешности не должны превышать:
при использовании в качестве геодезической основы топокарт, размеры их сторон и диагоналей рамок не должны отличаться от теоретических более чем на + 0,5 мм, а фотокопий с них – на + 1,0 миллиметров; Ошибки в размерах сторон квадратов километровой сетки не должны превышать + 0,2-0,3 миллиметров;.
используемые топокарты не должны иметь более 2 изгибов;
6) все планшеты одного лесничества должны иметь координатную сетку одинакового ориентирования относительно осевого меридиана;
7) выход внутренней ситуации за рамку рабочей площади планшета может допускаться в исключительных случаях с наличием квартальной сети, установленной по естественным рубежам;
8) издательский оригинал лесоустроительного планшета должен содержать следующую нагрузку:
в рабочей площади – квартальные просеки и границы кварталов, установленные по естественным рубежам, таксационные визиры, границы таксационных выделов, условные знаки отдельных видов угодий, постоянные пробные площади, питомники, лесосеменные участки, границы полос отчуждения магистральных путей транспорта, проезжие лесные дороги общего пользования, постоянные тропы, ручьи, реки, мелиоративные канавы и каналы (с указанием стрелкой направления течения), озера, номера и площади кварталов, номера таксационных выделов, названия рек, озер и больших ручьев, границы административных районов, категорий ГЛФ, конторы лесных учреждений, лесничеств, кордоны, зимовья, бараки и прочие строения, а для горных районов – линии водораздельных хребтов;
по окружным границам и инструментально снятым планшетным рамкам – номера точек углов поворота, румбы и длины линий, наименование смежных землепользователей, номера смежных планшетов. Стыки границ землепользователей показываются выносными стрелками.
При лесоустройстве горных лесов в отдельных случаях по специальному разрешению, выдаваемому в установленном порядке уполномоченным органом, на планшет могут наноситься горизонтали. Порядок пользования планшетами с нанесенными на них горизонталями определяется действующими положениями о действующем режиме секретности;
9) зарамочное оформление планшетов производится или одновременно с их размножением (когда издательский оригинал и зарамочное оформление выполняются раздельно), или на чертежной основе издательских оригиналов планшетов при их предварительной подготовке к вычерчиванию.
Для этого, в том и другом случае, на каждое лесничество готовится стандартная обрамляющая планшетная рамка.
3. Изготовление планов лесонасаждений по лесничествам

12. Орманшылық бойынша алқаағаштар планын құрастыру үшін негізгі картографиялық материал ретінде орман орналастыру мәліметтері енгізілген топокарталар алынады.
Орманшылық бойынша алқаағаштар планы компьютерде, орман орналастыру ұйымы өнеркәсіпте пайдалануға қабылданған геоақпараттық негізде жасалады.
13. Алқаағаштар планының құрастырылған түрі мағынасына сай элементтермен толықтырылады және форматкаларға кесілетін жерлерін білдіретін крест тәрізді белгілер қойылады. Алқаағаштар планында орман алқаптарынан кейін темір және тас жолдар, гидрографиялық тордың негізгі элементтері белгіленеді. Елді мекендер мен орманшылық кеңселері, орман кордондары шартты белгілермен белгіленеді.
14. Тексерілген орманшылық жобасының баспалық түпнұсқасы форматкаларға бөлініп қажет деп табылған мөлшерде көбейтіледі.
15. Орманшылық алқаағаштары пландарының көшірмесі қажетті мөлшерде төмендегідей боялады:
1) топ жастарына сай басым тұқымдылары, МОҚ категориялары мен әкімшілік шекаралары бойынша төменде келтірілген тұқымдылар түсімен боялады. Су қоймалары мен саздар да боялады.
Қосымша мәлімет ретінде орман карталары мен шартты белгілерді бояуға арналған түстер шкаласы келтіріледі. Пландар компьютерлік технологияларды қолдана отырып боялады.
Сүрек тұқымдылары шаруашылық мәніне сай және өзіндік биологиялық белгілеріне байланысты топталады және бір түспен боялады. Бояу түрі орман картасына сай түстерімен сәйкес келеді. Телім түсі аудан жобаларының бәрінде біркелкі түспен қамтылады;
2) жобаланатын орман шаруашылық шаралары бойынша түрлі түсті бояулармен төмендегідей шараларға жобаланған телімдер боялады:
кесу түрлері бойынша - орманды күту үшін кесу, жаппай және таңдамалы санитарлық кесу және қоқыстан тазалау;
орман екпелерін отырғызуға тағайындалған ормансыз жерлер;
қосымша отырғызу және оларды күту, табиғи түлеуге жәрдемдесу;
жаңартуға тағайындалған құндылығы аз алқаағаштар;
тазалау немесе жақсарту үшін басқа да шараларды жүргізу жобаланған шабындықтар.
Сонымен қатар шабуға немесе тазалауға жататын соқпақтар шартты белгілермен көрсетіледі.

12. Исходным картографическим материалом для составления планов лесонасаждений по лесничествам служат топокарты с нанесением на них лесоустроительной информации.
Создание и оформление планов лесонасаждений по лесничествам производится на компьютерах на основе геоинформационной системы, принятой в промышленную эксплуатацию лесоустроительной организацией.
13. Смонтированный план лесонасаждений дополняется недостающими элементами содержания. На нем поднимаются крестообразные метки, определяющие разрезы на форматки. За пределами лесного массива на плане лесонасаждений вычерчиваются железные и шоссейные дороги, изображаемые на открытых картах, без указания их характеристик, основные элементы гидрографической сети, условными знаками показываются населенные пункты, местонахождение контор лесничеств, лесных кордонов и других объектов.
14. Выверенный и исправленный издательский оригинал плана лесничества разрезается на форматки и размножается в необходимом количестве экземпляров.
15. Копии планов лесонасаждений лесничеств в необходимом количестве окрашиваются:
1) по преобладающим породам в пределах групп возраста, а также с раскраской болот, водоемов, административных границ и границ категорий ГЛФ. Раскраска производится по цветам пород, приведенным ниже. В качестве дополнительной информации приводится шкала цветов для окраски разных видов лесных карт и условных знаков. Окраска планов производится с применением компьютерных технологий.
Древесные породы, занимающие незначительные площади, разрешается объединять в близкие по своим биологическим признакам и хозяйственному значению группы и окрашивать одним цветом.
Цвета красок должны соответствовать принятой шкале цветовых обозначений для лесных карт. Окраска выделов должна быть равномерной по всей площади плана, одинакового цветового тона и насыщенности;
2) по проектируемым лесохозяйственным мероприятиям различными цветами красок окрашиваются выделы, запроектированные:
в рубку главного пользования с подразделением по способам рубок (сплошные, постепенные, выборочные), участки, назначенные под сплошные рубки, подразделяются также по способам лесовосстановления;
в рубки ухода за лесом с подразделением по видам рубок;
к проведению сплошных и выборочных санитарных рубок и уборке захламленности;
участки не покрытых лесом лесных угодий, назначаемые под лесные культуры, дополнение и уход за ними, содействие естественному возобновлению леса;
малоценные насаждения, назначаемые к реконструкции;
сенокосы, на которых проектируется проведение расчистки или других мероприятий по их улучшению.
Кроме того, условными знаками показываются просеки, подлежащие разрубке или расчистке.

3) жеміс, дәрілік және техникалық шикізаттарды орналастыру бойынша. Олардағы шөптер бұталар мен дәрілік техникалық маңызы бар бұталары мен ағаштары бар телімдер түрлі-түсті бояумен боялады;
4) мастерлік учаскелер мен орман айналымдарының алқаағаштар планы орманшылықтың боялған алқаағаштар планын бөлу арқылы жасалады.
Мастерлік учаскелердің планы арнайы картушпен және шартты белгілермен безендіріледі.
Орман айналымдары алқаағаштарының пландары картушпен безендіріледі. Айтылған пландарға арналған шартты белгілер папканың ішкі жағында орналастырылады.
Сондай-ақ, папкаға құжаттардың атаулары көрсетілген, айналымдардың ведомстволық және аймақтық меншіктігі және пландарды жасаған кәсіпорынның атаулары жазылған қағаз салынады.
4. Карта-схемаларды құрастыру
16. Карта-схемаларды құрастырудың негізі ретінде алқаағаштардың орманшылықтар бойынша карта-схемалары компьютерде, орман орналастыру ұйымы үшін өнеркәсіпте пайдалануға қабылдаған геоақпараттық жүйе алынады.
17. Карта-схеманың баспа түпнұсқасы тиісті мөлшердегі форматкаларға белгіленеді. Карта–схемаларға телім жөніндегі мәлімет, топографиялық жүктелім (орамдық тор, МОҚ категорияларының шекаралары), ағашы кесілген жерлердің іріленген учаскелері, өртеңдер, сирек ормандар, ормансыз жерлер (саздар, сортаңдар, құмдар т.б.) енгізіледі.
Шартты белгілер кестесі және картуш типографиялық, фотографиялық әдіспен немесе тушпен белгіленеді. Карта-схемадағы топографиялық жүктелім элементтерінің барлығы және жазбалар осы қосымшада келтірілген шартты белгілерге сай жасалады.
18. Карта-схеманың баспалық түпнұсқасына төмендегідей міндеттер жүктеледі:
1) облыс аумағының ауданы, орман жерлерінің шекарасы;
2) МОҚ жерлері және орманшылық шекарасы;
3) орамдық соқпақ, өртке қарсы үзілімдер оның ішінде автокөлік үшін;
4) ұзақ мерзімді пайдалануға берілген аудандардың шекарасы;
5) орам нөмірлері;
6) орманшылық, орман иеленушісінің кеңселері;
7) көл, арық, өзен, өртке қарсы және өзге де жолдар;
8) сүректерді өңдеу өндіріс орындары;

3) по размещению ягодников, лекарственного и технического сырья, на которых различными цветами красок окрашиваются выделы, с наличием трав, кустарников и деревьев, имеющих пищевое, лекарственное или техническое значение с определенным процентом проективного покрытия, обеспечивающего возможность их промышленной заготовки;
4) планы лесонасаждений мастерских участков и лесных обходов изготовляются путем механического деления окрашенного плана лесонасаждений лесничества на части (мастерские участки или лесные обходы) и монтирования таких частей на листах чертежной бумаги в папки соответствующих размеров.
Планы лесонасаждений мастерских участков оформляются установленными для них картушем и условными знаками.
Планы лесонасаждений лесных обходов оформляются картушем. Условные знаки к указанным планам размещаются на внутренней стороне папки. На папке помещается также текст, в котором указывается название документа, ведомственная и территориальная принадлежность обхода и предприятие-изготовитель.
4. Составление карт – схем
16. Основой для составления карты-схемы являются планы лесонасаждений по лесничествам.
Создание и оформление карт – схем производится на компьютерах на основе геоинформационной системы, принятой в промышленную эксплуатацию лесоустроительной организацией.
17. Издательский оригинал карты-схемы размечается на форматки соответствующего размера. На картах – схемах наносится информация о выделах, топографическая нагрузка (гидрографическая сеть, дороги и другие), элементы специальной нагрузки: квартальная сеть, границы категорий ГЛФ, укрупненные участки вырубок, гарей, редин, нелесных угодий (болота, солончаки, галечники, пески, камыш и другие).
Все элементы топографической нагрузки и оформления надписями на карте-схеме выполняются в соответствии с условными знаками, приведенными в данном приложении.
18. Полностью оформленный издательский оригинал карты-схемы должен содержать следующую нагрузку:
1) границы областей, административных районов, лесовладений, сельхозформирований, а также других смежных землепользователей;
2) границы лесничеств и категорий ГЛФ;
3) квартальные просеки, противопожарные разрывы, в том числе проезжие для автотранспорта;
4) границы площадей, переданных в долгосрочное лесопользование;
5) нумерацию кварталов;
6) условными знаками конторылесовладельцев, лесничеств, населенных пунктов, кордоны, избушки и другие объекты;
7) лесовозные, противопожарные и другие дороги, постоянные тропы, реки и ручьи (с указанием направления течения), озера;
8) нижние склады, предприятия по переработке древесины;

9) ашық картада көрсетілген жалпы қолданыстағы жеткізу, хабарлау әдісі;
10) облыс және аудан басқармалары, көл, өзен, елді мекен орындарының атауы;
11) әкімшілік аудандары мен орманшылықтардың нөмірі.
19. Карта-схемадағы бос орынға картуш, шартты белгілер кестесі, орман орналастыру ұйымдарының атауы, карта-схемасын құрастырушы мен орман орналастыру партия бастығының аты-жөні жазылады.
20. Карта-схема көшірмесінің қажетті данасы боялады:
1) жас топтарына қарай тұқымдылар өзіне тән түспен боялады.
Жинақталған орман екпелері боялғаннан кейін басты тұқымның түсіне сәйкес түспен қалың сызық түсіріледі. Жинақталмаған орман екпелері боялмайды. Оларға басты тұқыммен түстес түспен қалың сызық түсіріледі.
Көл, өзен (қос сызықпен белгіленген), саз, әкімшілік шекаралар, жер пайдаланушылар шекаралары да боялады.
Карта-схеманың картушына оның тақырыптық атауы енгізіледі:
2) өртке қарсы шаралар төменде келтірілгендей табиғи өрт қауіпсіздігі класы бойынша қажетті түспен боялады: қылқанды балауса ағаштар қара тушпен қоршалып, қызыл түспен боялады. Бояу өрт телімдері бойынша жүргізіледі. Өрт телімдерінің төменгі ауданы карта-схеманың масштабында төменде келтірілген.
Көрсеткіштер
Орман орналастыру жұмыстарының разряды
І
2
3 (зерттеу)
Өрт телімінің төменгі ауданы,
мм2
10
25
100
Өрт телімінің нөмірі карта-схемада көрсетілмейді.
Карта-схемада өртке қарсы жоспарланған және шартты белгілер, сондай-ақ өзге де өрт қаупін тудыратын объектілер, өрт қауіпсіздігі белгілері, минералдандырылған қорғаныш жолақтары, жолдар, өртке қарсы және орам соқпақтары белгіленеді. Осы аумақта қызмет етуге лайықты автокөлік немесе трактор жүре алатындай жағдай жасалады. Яғни, өртке қарсы жабдықталған пункттер, орман авиациялық қорғау базалары, механикаландырылған топтар, ормандағы өрт бақылау пункттері, жер және авиациялық орман қорғау аудандары, телефон, радиостанция, қабылдау пункті, тікұшақ қонатын жерлер, шылым шегуге арналған демалыс орны, туристік маршруттар, көлік орны, өртке қарсы жабдықталған жерлер және авиациялық патрульды маршруттар да көрсетіледі.
Объектілер мен өртке қарсы жоспарланған шаралар шартты белгілер арқылы қызыл тушпен белгіленеді.
Өртке қарсы шаралар карта-схемада боялған макеттерден өрт телімдері ведомосына сай, табиғи өрт қауіптілігі класы бойынша боялады. Жобаланатын өртке қарсы шаралар да сонда көрсетіледі.
21. Орман орналастыру жобасының 1 томына (түсіндірме жазба) безендіру үшін кіші масштабты карта-схема орман иеленушісінің карта-схемасын қажетті мөлшерге (масштаб 1:100000 – 1:300000) кішірейту арқылы құрастырылады.
Карта-схеманың кішірейтілген масштабы А–3 (300 х 420) форматынан аспайды.
Орман орналастыру қайталанғанда, тексеру кезеңіндегі болған өзгерістер енгізілген өткен орман орналастырудың карта-схемасын пайдалануға болады.
Сызылған және дайындалған карта-схеманың түпнұсқасынан тематикалық мағынасына сәйкес түрлі-түсті бояумен боялатын көшірме дайындалады:

9) пути сообщения общего пользования (без указания классификации дорог), изображаемые на открытых картах;
10) наименование населенных пунктов, рек, озер, смежных землепользователей, административных районов и областей;
11) номера лесничеств и административных районов.
19. На свободной части карты-схемы помещаются картуш (в верхнем левом углу карты-схемы), таблица условных знаков, экспликация и наименование лесоустроительной организации, должности и фамилии начальника лесоустроительной партии и составителя карты-схемы.
В экспликацию выносятся под соответствующими номерами наименования административных районов, лесничеств и их площади.
20. Копии карт-схем в необходимом количестве экземпляров окрашиваются:
1) по преобладанию древесных пород по группам возраста теми же цветами и тонами, что и планы лесонасаждений. Сомкнувшиеся лесные культуры после их окраски соответствующим цветом штрихуются жирными линиями цвета главной породы. Несомкнувшиеся лесные культуры не окрашиваются, а только штрихуются жирными линиями цвета главной породы.
Подлежат окраске также озера и реки (обозначенные двойной линией), болота, административные границы, границы со смежными землепользователями.
В картуш карты-схемы вносится ее тематическое название;
2) по противопожарным мероприятиям. В ее картуш вносится соответствующее название.
Она окрашивается по классам природной пожарной опасности в соответствии с расцветкой, приведенной ниже. Участки хвойных молодняков ограничиваются черной тушью и окрашиваются красным цветом более плотного тона. Окраска производится по пожарным выделам. Минимальная площадь пожарного выдела в масштабе карты-схемы приведена ниже.
Показатели
Разряд лесоустроительных работ
1
2
3 (обследование)
Минимальная площадь пожарного выдела,
квадратных миллиметров
10
25
100
Нумерация пожарных выделов на карте-схеме не производится.
На карту-схему условными знаками наносятся существующие и проектируемые огнедействующие установки и другие объекты, являющиеся источниками повышенной пожарной опасности, противопожарные разрывы, заслоны, водоемы, пожароустойчивые опушки, защитные минерализованные полосы, дороги и квартальные просеки, пожарно-химические станции, границы обслуживаемой ими территории, пункты сосредоточения лесопожарного инвентаря и оборудования, пожарно-наблюдательные пункты, места базирования авиационной охраны леса, механизированных отрядов, жительства лесной охраны (кордоны), границы районов наземной и авиационной охраны лесов, пункты приема авиадонесений, радиостанции и телефоны лесной охраны, посадочные площадки для вертолетов (постоянные и временные), места отдыха и курения, туристские маршруты, места туристских стоянок, наземные и авиационные маршруты патрулирования лесов и другие объекты, имеющие противопожарное значение.
Проектируемые противопожарные мероприятия и объекты наносятся теми же условными знаками, но красной тушью.
Окраска карт-схем противопожарных мероприятий производится с предварительно окрашенных макетов по классам природной пожарной опасности, согласно ведомости описания пожарных выделов. Здесь же наносятся и проектируемые противопожарные мероприятия.
21. Составление мелкомасштабных карт-схем для иллюстрации 1 тома лесоустроительного проекта (пояснительной записки) производится путем уменьшения карты-схемы лесовладения (масштаба 1: 100000 – 1: 300000) до необходимого размера. Уменьшенный формат карты-схемы должен быть не более формата А3 (300х420 миллиметров).
При проведении повторного лесоустройства может быть использована карта-схема прошлого лесоустройства, откорректированная с учетом происшедших за ревизионный период изменений.
С вычерченного и оформленного оригинала карты-схемы изготовляется необходимое количество копий, которые в последующем окрашиваются разными цветами красок по следующему тематическому содержанию: