Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 11 тамыздағы № 410 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 12 тамыздағы № 241 бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 тамызда № 7142 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 шілдедегі № 471 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 4 тамыздағы № 231/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.07.2014 № 471 және ҚР Өңірлік даму министрінің 04.08.2014 № 231/НҚ бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 1-тармағының 7-1) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкесБҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау комитеті (А.Н.Выборов):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін осы бұйрықты ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында осы бұйрықты жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты зерделеуді және оның талаптарын орындауды ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары М.Ғ.Демеуовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі              Экономикалық даму және сауда
_______ Қ. Қасымов               министрінің міндетін атқарушы
________ Д. Шәженова
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің

Об утверждении критериев оценки степени риска субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 августа 2011 года № 410 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 12 августа 2011 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2011 года № 7142. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июля 2014 года № 471 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 4 августа 2014 года № 231/ОД
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 28.07.2014 № 471 и Министра регионального развития РК от 04.08.2014 № 231/ОД.
В соответствии с подпунктом 7-1) пункта 1 статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. Комитету по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Выборов А.Н.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы и на транспорте организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Демеуова М.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел          И.о. Министра экономического
Республики Казахстан            развития и торговли
Республики Казахстан
_____________ К. Касымов        _____________ Д. Шаженова
11 августа 2011 года            12 августа 2011 года
Утверждены
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан

2011 жылғы 11 тамыздағы № 410
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда вице-министрінің
2011 жылғы 11 тамыздағы
№ 241 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен
прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті
жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері саласының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - өлшемдер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» және «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жоспарлы тексерістер жүргізу үшін есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымындағы субъектілерді тәуекел топтарына жатқызу және субъектілерді іріктеу мақсатында әзірленді.
2. Осы өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
тәуекел - салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, тексерілетін субъектілер қызметінің нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортасына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттік мүліктік мүддесіне залал келтіру ықтималдығы.
Тексерілетін субъектілер - есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында әрекет етуші заңды тұлғалар.
3. Жоспарлы тексерулер жүргізудің мерзімділігі тәуекел дәрежесіне байланысты мына мерзімдерден:
жоғары дәрежелі тәуекел кезінде - жылына бір реттен; орта дәрежелі тәуекел кезінде - үш жылда бір реттен; елеусіз дәрежелі тәуекел кезінде - бес жылда бір реттен жиі емес аралықтарға белгіленеді.
4. Тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемдері 2 түрге бөлінеді:
1) объективтік - тексерілетін субъектілердің қызметін жүзеге асыру кезінде жол берілуіне байланысты айқындалады;
2) субъективтік - тексерілетін субъектілердің белгіленген талаптарды бұзуға жол беруіне байланысты айқындалады.
5. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелеріне бастапқы рет жатқызу жүзеге асыратын қызмет түріне байланысты тәуекел дәрежесін бағалаудың объективтік өлшемдерінің негізінде жүзеге асырылады:
жоғары дәрежелі тәуекел — есірткі құралдары мен психотроптық заттардың өндірісін және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын субъектілер;
орта дәрежелі тәуекел - прекурсорлардың өндірісін және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын субъектілер;
елеусіз дәрежелі тәуекел - прекурсорларды өзінің өндірістік қызметінде қолданатын субъектілер.
6. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелері бойынша екінші рет жатқызу елеулі заң бұзушылықтар мен елеусіз заң бұзушылықтар жатқызылатын субъективтік өлшемдерді ескере отырып жүзеге асырылады.
7. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы кезіндегі елеулі заң бұзушылықтарға мыналар жатады:

от 11 августа 2011 года № 410
и И.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 12 августа 2011 года № 241
Критерии оценки степени риска субъектов частного
предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере
оборота наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров
1. Настоящие критерии оценки степени риска субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (далее - Критерии) разработаны, в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" в целях отнесения субъектов в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к группам риска и отбора субъектов для проведения плановых проверок.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
проверяемые субъекты - юридические лица, занятые в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Периодичность проведения плановых проверок определяется в зависимости от степени риска с периодичностью не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска; одного раза в три года - при средней степени риска; одного раза в пять лет - при незначительной степени риска.
4. Критерии оценки степени риска подразделяются на 2 вида:
1) объективные - основаны на значимости рисков, возможных при осуществлении деятельности проверяемых субъектов;
2) субъективные - определяются в зависимости от допущенных проверяемыми субъектами нарушений установленных требований.
5. Первичное отнесение проверяемых субъектов к группам рисков осуществляется на основе объективных критериев оценки степени риска, в зависимости от осуществляемого вида деятельности:
высокая степень риска - субъекты, осуществляющие производство и (или) оптовую реализацию наркотических средств и психотропных веществ;
средняя степень риска - субъекты, осуществляющие производство и (или) оптовую реализацию прекурсоров;
незначительная степень риска - субъекты, использующие прекурсоры в своей производственной деятельности.
Последующее отнесение проверяемых субъектов к группам рисков осуществляется с учетом субъективных критериев, к которым относятся значительные и незначительные нарушения.
К значительным нарушениям при обороте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров относятся:

1) аумақтық ішкі істер органының есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайды пайдалануға рұқсатының жоқтығы;
2) күзет және (немесе) дабыл сигнализациясының жоқтығы;
3) нөмірленген, баумен тігілген және Қазақстан Республикасы ІІМЕБҚКК-нің мөрімен бекітілген есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды есепке алу журналының жоқтығы.
8. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы кезіндегі елеусіз заң бұзушылықтар:
1) тексеру парақтарында көрсетілген тексерілетін субъектілердің объектілері және үй-жайлары «Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үйлерді пайдалану үшін рұқсат беру тәртібі туралы» нұсқаулықты бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 16 ақпандағы № 141 бұйрығының (нормативтік актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1426 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келмеуі;
2) есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алған субъектінің қызметкерлерінде ішкі істер органдарының тиісті тексеруінен өткені туралы қорытындының болмауы;
3) есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алған субъектінің қызметкерлерінде наркологиялық және жүйке аурулары диспансерлерінен нашақорлық, уытқұмарлық және алкоголизм ауруларының жоқ екені туралы анықтамаларының болмауы;
Елеусіз дәрежелі тәуекел тобына кіретін тексерілетін субъектілер бірден астам елеулі не болмаса 3 елеусіз заң бұзушылыққа жол берген жағдайда орта дәрежелі тәуекел тобына ауыстырылады.
Орта дәрежелі тәуекел тобына кіретін тексерілетін субъектілер бірден астам елеулі не болмаса үш елеусіз заң бұзушылыққа жол берген жағдайда жоғары дәрежелі тәуекел тобына ауыстырылады.
Соңғы тексеріс кезінде тексерілетін субъектіден заң бұзушылықтар анықталмаған жағдайда объективтік өлшемдер бойынша жоғары дәрежелі тәуекел тобына жатқызылған заңды тұлғаларды (есірткі құралдары мен психотроптық заттарды өндірушілерді және көтерме сатушыларды) қоспағанда, ол тәуекел дәрежесі кем топқа ауыстырылады.
9. Мыналар:
1) бұрын анықталған елеулі заң бұзушылықтар;
2) есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымының көлемі;
3) соңғы тексеріс күні бір дәрежедегі тәуекел объектілерінде тексеруді басым жоспарлау үшін негіз болып табылады.

1) отсутствие разрешения территориального органа внутренних дел на использование объекта и помещения или договор на его аренду с субъектом, имеющим соответствующее разрешение в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) отсутствие охранной и (или) тревожной сигнализации;
3) отсутствие пронумерованного, прошнурованного и скрепленного печатью Комитета по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан журнала учета наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
8. К незначительным нарушениям при обороте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров относятся:
1) несоответствие объектов и помещений проверяемых субъектов требованиям приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 февраля 2001 года № 141 "Об утверждении Инструкции о порядке выдачи разрешения на использование объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1426), указанных в проверочном листе;
2) отсутствие заключения территориального органа внутренних дел  о прохождении соответствующей проверки работников проверяемого субъекта, получившие доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам;
3) отсутствие заключения наркологического и психоневрологического диспансеров об отсутствии заболевания наркоманией, токсикоманией и алкоголизма работников проверяемого субъекта, получившие доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам.
Проверяемые субъекты, входящие в незначительную группу риска, при допущении более одного значительного либо более трех незначительных нарушений переводятся в среднюю группу риска.
Проверяемые субъекты, входящие в среднюю группу риска, при допущении более одного значительного либо более трех незначительных нарушений переводятся в высокую группу риска.
При не выявлении последней проверкой нарушений у проверяемого субъекта, он переводится в группу меньшей степени риска, за исключением юридических лиц, отнесенных к высокой группе риска (производители и оптовые реализаторы наркотических средств и психотропных веществ) по объективным критериям.
9. Основания для приоритетного планирования проверок на объектах одного уровня риска:
1) количество ранее допущенных значительных нарушений;
2) объемы оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
3) дата последней проверки.