Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттың процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 18 шілдедегі № 105 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасы төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 97 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 қыркүйекте № 7211 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 91 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кредиттік бюроның қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2008 жылғы 18 шілдедегі № 105 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5310 тіркелген, 2008 жылғы 15 қазанда Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге орталық мемлекеттік органдарының актілері жинағының № 10, 2008 жылғы 31 қазанда «Заң газеті» газетінде № 166 (1392) жарияланған) мынадай толықтыру мен өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықта:
мынадай мазмұндағы 29-1-тармақпен толықтырылсын:
«29-1. Кредиттік бюроның бағдарламалық қамтамасыз етуі Кредиттік бюро туралы заңмен белгіленген мерзім ішінде кредиттік тарих субъектісіне қатысты ақпараттың сақталуын, сондай-ақ кредиттік тарихты қалыптастырғаннан бастап кез келген уақыттағы жағдай бойынша кредиттік есептердің бір жұмыс күні ішінде қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 105 "Об утверждении Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 августа 2011 года № 97. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2011 года № 7211. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 91
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2015 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность кредитных бюро, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 105 "Об утверждении Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5310, опубликованное 15 октября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10, 30 октября 2008 года в газете "Юридическая газета" № 166 (1566)) внести следующие дополнение и изменение:
в Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям, утвержденной указанным постановлением:
дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. Программное обеспечение кредитного бюро должно обеспечивать хранение информации в отношении субъекта кредитной истории в течение срока, установленного Законом о кредитном бюро, а также возможность формирования в течение одного рабочего дня кредитных отчетов по состоянию на любой момент времени с начала формирования кредитных историй.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

«31. Кредиттік бюроның серверлері бас тартатын тұрақты аяқталған жүйеден тұруы тиіс және аппараттық бөлікті жүз пайыз қайталайтын кластерді білдіруі тиіс. Кредиттік бюроның деректер базасының резервтік серверлері негізгі серверден он километрден кем емес аралықта орналасуы және деректер базасының негізгі серверлері жұмысын тоқтатқан жағдайда, кредиттік бюро негізгі сервердің жұмысын тоқтатқан сәттен бастап 6 (алты) сағаттан аспайтын мерзімде резервтік серверлердегі деректер базасының жұмысын қалпына келтіруді қамтамасыз ететіндей кредиттік бюроның деректер базасының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуі тиіс.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрлігі
Министр ___________А. Жұмағалиев
2011 жылғы 16 қыркүйек
(қолы, күні, елтаңбалық мөр)

"31. Серверы кредитного бюро должны составлять отказоустойчивую завершенную систему и представлять собой кластер со стопроцентным дублированием аппаратной части. Резервные серверы базы данных кредитного бюро должны быть расположены от основных серверов на расстоянии не менее десяти километров, и обеспечивать бесперебойную работу базы данных кредитного бюро таким образом, чтобы в случае прекращения работы основных серверов базы данных, кредитное бюро могло обеспечить восстановление работы базы данных на резервных серверах в срок не более 6 (шести) часов с момента прекращения работы основного сервера.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Министерство связи
и информации Республики Казахстан
Министр Жумагалиев А.К. __________
16 сентября 2011 года
(подпись, дата, гербовая печать)