"Фармацевтикалық білімі бар маман болмаған жағдайда аудан орталықтарынан шалғайдағы елді мекендерде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды бастапқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері арқылы және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы өткізуді іске асыру үшін медициналық білімі бар мамандарды аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 9 қазандағы № 515 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 642 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 19 қазанда № 7267 тіркелді
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
«Фармацевтикалық білімі бар маман болмаған жағдайда аудан орталықтарынан шалғайдағы елді мекендерде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды бастапқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері арқылы және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы өткізуді іске асыру үшін медициналық білімі бар мамандарды аттестаттау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 9 қазандағы № 515 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 23 қарашадағы нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5871 тіркелді. Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 1) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фармацевтикалық білімі бар маман болмаған жағдайда аудан орталықтарынан шалғайдағы елді мекендерде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды бастапқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері арқылы және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы өткізуді іске асыру үшін медициналық білімі бар мамандарды аттестаттау ережесіне:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Аттестаттау міндетті болып табылады және бес жылда бір рет тестілеу және әнгімелесу түрінде жүргізіледі.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Бастапқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі - денсаулық сақтау ұйымдары) аттестатталуға жататын тұлғаларды анықтайды.
Денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары немесе олардың орнындағы тұлғалар аттестатталуға жататын тұлғалардың тізімін бекітеді және аттестаттау комиссиясына жібереді.»;

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2009 года № 515 "Об утверждении Правил аттестации специалистов с медицинским образованием для осуществления реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения в отдаленных от районного центра населенных пунктах через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь и передвижные аптечные пункты, в случае отсутствия специалиста с фармацевтическим образованием"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2011 года № 642. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2011 года № 7267
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2009 года № 515 "Об утверждении Правил аттестации специалистов с медицинским образованием для осуществления реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения в отдаленных от районного центра населенных пунктах через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь и передвижные аптечные пункты, в случае отсутствия специалиста с фармацевтическим образованием" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 23 ноября 2009 года № 5871, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2010 год, № 1) следующие изменения и дополнения:
в Правила аттестации специалистов с медицинским образованием для осуществления реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения в отдаленных от районного центра населенных пунктах через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь и передвижные аптечные пункты, в случае отсутствия специалиста с фармацевтическим образованием, утвержденные указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Аттестация является обязательной и проводится один раз в пять лет в форме тестирования и собеседования.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь (далее - организации здравоохранения), определяют лиц, подлежащих аттестации.
Руководители организаций здравоохранения или лица их замещающие, утверждают и направляют в аттестационную комиссию список лиц, подлежащих аттестации.";

12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) соңғы 5 жылдың ішінде оқу бағдарламасына фармация саласындағы мәселелері енгізілген біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы куәліктерінің көшірмелері.»;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
«12-1. Аттестаттау комиссиясы құжаттарды алған сәтінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша уәжделген бас тартуды береді»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Тестілеу бағдарламасын 50 сұрақ құрайды.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Тестілеу тапсырмасын орындауға берілген жалпы уақыты 60 минут.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Дұрыс жауаптар 70 %-дан кем жағдайда нәтижесі қате деп саналады.
Тестілеуді өткен кезде теріс нәтиже алған аттестатталушы тұлға аттестаттаудың екінші кезеңіне (әңгімелесу) жіберілмейді.
Қайта тестілеу осы Ережеде белгіленген тәртіппен бастапқы тестілеу күнінен бастап алты айдан кейін өткізіледі.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
а) аттестатталды;
ә) аттестатталған жоқ;
б) қайта аттестатталуға жатады.
Аттестаттау комиссиясының шешімі отырыс хаттамасымен ресімделенеді, оған отырысқа қатысқан төраға, аттестаттау комиссиясының мүшелері мен хатшысы қол қояды. Аттестаттау комиссиясының шешімімен келіспеген жағдайда аттестатталушы тұлға сот тәртібімен оған шағымдануына болады.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Н.Е.Бейсен) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (Қ.Б.Бесбалаев) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә.Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                          С. Мусинов

подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) копии свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации с включением в программу обучения вопросов в области фармации за последние 5 лет.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Аттестационная комиссия в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Тестовая программа составляет 50 вопросов.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Общее время, отпущенное на выполнение тестовых заданий 60 минут."
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Отрицательным считается результат тестирования менее 70 % правильных ответов.
Аттестуемое лицо, получившее при прохождении тестирования отрицательный результат тестирования, не допускается ко второму этапу аттестации (собеседованию).
Повторное тестирование проводится через шесть месяцев со дня проведения первоначального тестирования в порядке, определенном настоящими Правилами.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
а) аттестован;
б) не аттестован;
в) подлежит повторной аттестации.
Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на заседании комиссии и секретарем. В случае несогласия с решением аттестационной комиссии аттестуемое лицо может обжаловать его в судебном порядке.".
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бейсен Н.Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бесбалаев К.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Мусинов