Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банктік есепшоттарын ашу, жүргізу және жабу ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 132 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 9 желтоқсанда N 7333 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банктік есепшоттарын ашу, жүргізу және жабу ережесін бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 266 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1199 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2000 жылы № 9 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банктік есепшоттарын ашу, жүргізу және жабуережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Ереже 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) және 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (бұдан әрі - Азаматтық кодекс), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына әзірленген және Қазақстан Республикасының банктерінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының осындай ұйымның қызметін реттейтін заңында көрсетілген операцияларды лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген жағдайда заңды және жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі - банктер) клиенттердің банктік шоттарын ашу, ашудан бас тарту, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 266 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 132. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2011 года № 7333. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и в целях совершенствования порядка открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 266 «Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1199, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в 2000 году № 9) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года и Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее - Гражданский кодекс), Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и определяют порядок открытия, отказа в открытии, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан и организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов юридических и физических лиц, на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан, а также в случае, когда законом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных операций без лицензии (далее - банки).»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Осы Ережеде Азаматтық кодексте, Салық кодексінде, «Ақша төлемі мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Төлемдер туралы заң) көзделген ұғымдар пайдаланылады.»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Банктік шоттар ағымдағы, жинақ және корреспонденттік шоттар болып бөлінеді, осы Ереженің 37-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, теңгемен және сол сияқты шетел валютасымен ашылады және жүргізіледі.»;
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1. Банктік шоттарды ашудан бас тарту Салық кодексінде, Төлемдер туралы заңда, «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша, сондай-ақ осы Ережеде көзделген құжаттар ұсынылмаған не клиент пен банк арасында мәміле жасалмаған жағдайларда жүзеге асырылады.»;
11-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары және олардың оқшауланған бөлімшелері (филиалдары мен өкілдіктері) үшін:
осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжат;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) не филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
жарғының (оқшауланған бөлімшелер үшін - Ереженің) не үлгі жарғының негізінде клиенттің қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
клиенттің банктік шотын жүргізуге (банктік шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жасау кезінде осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжатқа сәйкес төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
қоғамдық немесе діни бірлестіктің жарғысында және оның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеде көзделген тәртіппен сайланған (тағайындалған) қоғамдық немесе діни бірлестіктің филиалы немесе өкілдігі басшысының өкілеттігін растайтын, орыс және/немесе мемлекеттік тілдерде нотариат куәландырған құжаттар (қоғамдық және діни бірлестіктердің филиалдары және өкілдіктері үшін);
заңды тұлғаның филиалдың немесе өкілдіктің басшысына берген сенімхаттың көшірмесі (өзге нысандағы заңды тұлғалардың филиалдары және өкілдіктері үшін);
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін - бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның рұқсаты;»;
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке басын куәландыратын құжат;»;
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасының резиденттері - жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары және адвокаттар үшін:
жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат не жеке сот орындаушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы мәліметтер көрсетілетін және салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың болуы не мұндай құжаттың болмауы туралы белгі қойылатын банк белгілеген нысан бойынша банктік шотын ашу туралы өтініш;
қол қою үлгісі бар құжат;
жеке кәсіпкер ретінде міндетті мемлекеттік тіркеуден өтуі тиіс жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке сот орындаушылары үшін - салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың көшірмесі;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжат;
жеке нотариустар үшін - нотариалдық қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі;
адвокаттар үшін - адвокаттық қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі;
жеке сот орындаушылары үшін - атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасының резидент емес жеке тұлғалары үшін:
жеке басын куәландыратын құжат;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;»;
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасының резидент еместері жеке кәсіпкерлер үшін:
жеке кәсіпкер ретінде қызметті жүзеге асыру туралы мәліметтер көрсетілетін және салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың болуы не мұндай құжаттың болмауы туралы белгі қойылатын банк белгілеген нысан бойынша банктік шотын ашу туралы өтініш;
қол қою үлгісі бар құжат;
жеке кәсіпкер ретінде міндетті мемлекеттік тіркеуден өтуі тиіс жеке кәсіпкерлер үшін - салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың көшірмесі;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
жеке басын куәландыратын құжат;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) таратылатын банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорлары, олардың филиалдары үшін:
тарату комиссиясының қол қою үлгілері және таратылатын клиенттің мөр таңбасы бар құжат;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
клиентті тарату және тарату комиссиясын тағайындау туралы (сот, уәкілетті орган не акционерлердің жалпы жиналысы) шешімінің көшірмесі;
уәкілетті органның банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған не сақтандыру қызметін, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесі;»;
7) тармақшада:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«клиентті салық төлеуші ретінде тіркеу фактісін растайтын салық қызметі органы берген құжаттың көшірмесі;»;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жасау кезінде осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжатқа сәйкес төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.»;
2-тарау мынадай мазмұндағы 11-2-тармақпен толықтырылсын:

«2. В настоящих Правилах используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом, Налоговым кодексомЗаконом Республики Казахстан от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» (далее - Закон о платежах).»;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. Банковские счета подразделяются на текущие, сберегательные и корреспондентские счета, открываются и ведутся как в тенге, так и в иностранной валюте, за исключением случая, предусмотренного пунктом 37-1 настоящих Правил.»;
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
«6-1. Отказ в открытии банковских счетов осуществляется в случаях и по основаниям, предусмотренным Налоговым кодексомЗаконом о платежах, Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма», а также в случаях непредставления документов, предусмотренных настоящими Правилами, либо несовершения сделки между клиентом и банком.»;
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан и их обособленных подразделений (филиалов и представительств):
документ с образцами подписей и оттиска печати, оформленный в соответствии с главой 5 настоящих Правил;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;
копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо учетной регистрации филиала (представительства);
нотариально удостоверенную копию устава (для обособленных подразделений - Положения) либо документа, подтверждающего факт деятельности клиента на основании типового устава;
копию документа (-ов), удостоверяющего (-их) личность лица (лиц), уполномоченного (-ых) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета клиента (распоряжением деньгами на банковском счете) в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати, оформленном в соответствии с главой 5 настоящих Правил;
нотариально удостоверенные на русском и/или государственном языках документы, подтверждающие полномочия руководителя филиала или представительства общественного или религиозного объединения, избранного (назначенного) в порядке, предусмотренном уставом общественного или религиозного объединения и положением о его филиале или представительстве (для филиалов и представительств общественных и религиозных объединений);
копию доверенности, выданной юридическим лицом руководителю филиала или представительства (для филиалов и представительств иных форм юридических лиц);
для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, - разрешение уполномоченного органа по исполнению бюджета;»;
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«документ, удостоверяющий личность;»;
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
«2-1) для индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов - резидентов Республики Казахстан:
заявление об открытии банковского счета по форме, установленной банком, в котором указываются сведения об осуществлении деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката либо частного судебного исполнителя и проставляется отметка о наличии документа, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, выданного органом налоговой службы, либо отсутствии такого документа;
документ с образцом подписи;
для индивидуальных предпринимателей, подлежащих обязательной государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, частных нотариусов, адвокатов, частных судебных исполнителей - копию документа, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя, выданного органом налоговой службы;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;
документ, удостоверяющий личность;
для частных нотариусов - копию лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;
для адвокатов - копию лицензии на право занятия адвокатской деятельностью;
для частных судебных исполнителей - копию лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) для физических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;»;
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
«4-1) для индивидуальных предпринимателей-нерезидентов Республики Казахстан:
заявление об открытии банковского счета по форме, установленной банком, в котором указываются сведения об осуществлении деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и проставляется отметка о наличии документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя, либо отсутствии такого документа;
документ с образцом подписи;
для индивидуальных предпринимателей, подлежащих обязательной государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, - копию документа, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, выданного органом налоговой службы;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;
документ, удостоверяющий личность;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) для ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, их филиалов:
документ с образцами подписей ликвидационной комиссии и оттиска печати ликвидируемого клиента;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;
копию решения (суда, уполномоченного органа либо общего собрания акционеров) о ликвидации клиента и назначении ликвидационной комиссии;
копию решения уполномоченного органа о лишении лицензии на проведение банковских и иных операций либо на право осуществления страховой деятельности, деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;»;
в подпункте 7):
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт регистрации клиента в качестве налогоплательщика;»;
дополнить абзацем следующего содержания:
«копию документа (-ов), удостоверяющего (-их) личность лица (лиц), уполномоченного (-ых) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати, оформленном в соответствии с главой 5 настоящих Правил.»;
главу 2 дополнить пунктом 11-2 следующего содержания:

«11-2. Жеке тұлға (бұдан әрі - өкіл) клиент-жеке тұлғаның атына ағымдағы шот ашуы үшін өкіл банкке осы Ереженің 11-тармағының 2) немесе 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ мынадай құжаттарды ұсынады:
1) заңнамаға сәйкес уәкілетті тұлғаға (ата-анасына немесе өзге де заңды өкілдерге) сенімхатты ұсыну талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, ағымдағы шотты ашу және (немесе) иелік ету құқығына берілген нотариат куәландырған сенімхат;
2) өкілдің жеке басын куәландыратын құжат.»;
17-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары және олардың оқшауланған бөлімшелері (филиалдары мен өкілдіктері) үшін:
осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжат;
клиентті салық төлеуші ретінде тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) не филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
жарғының (оқшауланған бөлімшелер үшін - Ереженің) не үлгі жарғының негізінде клиенттің қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
клиенттің жинақ шотын жүргізуге (жинақ шотындағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жасау кезінде осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжатқа сәйкес төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
қоғамдық немесе діни бірлестіктің жарғысында және оның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеде көзделген тәртіппен сайланған (тағайындалған) қоғамдық немесе діни бірлестіктің филиалы немесе өкілдігі басшысының өкілеттігін растайтын, орыс және/немесе мемлекеттік тілдерде нотариат куәландырған құжаттар (қоғамдық және діни бірлестіктердің филиалдары және өкілдіктері үшін);
заңды тұлғаның филиалдың немесе өкілдіктің басшысына берген сенімхаттың көшірмесі (өзге нысандағы заңды тұлғалардың филиалдары және өкілдіктері үшін);»;
2) тармақшада:
үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«жеке кәсіпкерлер үшін - жеке кәсіпкер ретінде қызметті жүзеге асыру туралы мәліметтер көрсетілетін және салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың болуы не мұндай құжаттың болмауы туралы белгі қойылатын банк белгілеген нысан бойынша банктік шотын ашу туралы өтініш;»;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке кәсіпкер ретінде міндетті мемлекеттік тіркеуден өтуі тиіс жеке кәсіпкерлер үшін - салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың көшірмесі;»;
4) тармақшада:
үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«жеке кәсіпкерлер үшін - жеке кәсіпкер ретінде қызметті жүзеге асыру туралы мәліметтер көрсетілетін және салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың болуы не мұндай құжаттың болмауы туралы белгі қойылатын банк белгілеген нысан бойынша банктік шотын ашу туралы өтініш;
жеке кәсіпкер ретінде міндетті мемлекеттік тіркеуден өтуі тиіс жеке кәсіпкерлер үшін - салық қызметі органы берген, клиентті жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қоюды растайтын құжаттың көшірмесі;»;

«11-2. Для открытия текущего счета физическим лицом (далее - представитель) на имя физического лица-клиента представитель представляет в банк документы, предусмотренные подпунктами 2) или 4)пункта 11 настоящих Правил, а также следующие документы:
1) нотариально удостоверенную доверенность на право открытия и (или) распоряжения текущим счетом, за исключением случаев, когда представление доверенности не требуется уполномоченному лицу в соответствии с законодательством (родителям или иным законным представителям);
2) документ, удостоверяющий личность представителя.»;
в пункте 17:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан и их обособленных подразделений (филиалов и представительств):
документ с образцами подписей и оттиска печати, оформленный в соответствии с главой 5 настоящих Правил;
копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика;
копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо учетной регистрации филиала (представительства);
нотариально удостоверенную копию устава (для обособленных подразделений - Положения) либо документа, подтверждающего факт деятельности клиента на основании типового устава;
копию документа (-ов), удостоверяющего (-их) личность лица (лиц), уполномоченного (-ых) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением сберегательного счета клиента (распоряжением деньгами на сберегательном счете) в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати, оформленном в соответствии с главой 5 настоящих Правил;
нотариально удостоверенные на русском и/или государственном языках документы, подтверждающие полномочия руководителя филиала или представительства общественного или религиозного объединения, избранного (назначенного) в порядке, предусмотренном уставом общественного или религиозного объединения и положением о его филиале или представительстве (для филиалов и представительств общественных и религиозных объединений);
копию доверенности, выданной юридическим лицом руководителю филиала или представительства (для филиалов и представительств иных форм юридических лиц);»;
в подпункте 2):
после абзаца третьего дополнить абзацем следующего содержания:
«для индивидуальных предпринимателей - заявление об открытии банковского счета по форме, установленной банком, в котором указываются сведения об осуществлении деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и проставляется отметка о наличии документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, либо отсутствии такого документа;»;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«для индивидуальных предпринимателей, подлежащих обязательной государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя - копию документа, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, выданного органом налоговой службы;»;
в подпункте 4):
после абзаца третьего дополнить абзацами следующего содержания:
«для индивидуальных предпринимателей - заявление об открытии банковского счета по форме, установленной банком, в котором указываются сведения об осуществлении деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и проставляется отметка о наличии документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, либо отсутствии такого документа;
для индивидуальных предпринимателей, подлежащих обязательной государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя - копию документа, подтверждающего регистрационный учет клиента в качестве индивидуального предпринимателя, выданного органом налоговой службы;»;

18-тармақтың 1) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«жинақ шотын ашқан кезде осындай құжатты ұсыну талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, клиенттің салық төлеуші ретінде тіркелуін растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) не филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;»;
19-3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Ереженің 5-тарауына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжат/қол қою үлгісі бар құжат;»;
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
«20-1. Клиент - жеке тұлға банктік шотты ашқан кезде, егер банк пен клиент арасындағы банктік қызмет көрсету шартында мұндай талаптар көзделмесе, кәсіпкерлік, адвокаттық, жеке нотариалдық қызметпен, сондай-ақ жеке сот орындаушысы қызметімен байланысты операциялардың банктік шоты бойынша жүргізілмегені туралы мәліметтер көрсетілетін, банк белгілеген нысан бойынша банктік шот ашу туралы өтініш ұсынады.»;
21-1-тармақ алып тасталсын;
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың (кәмелетке толмаған клиенттің тууы туралы куәлігінің) түпнұсқасынан басқа, шот ашу үшін клиент берген құжаттар банкте әрбір клиент бойынша арнайы ашылған істе шарттың түпнұсқасымен не клиенттің үлгі шартқа қосылу туралы өтінішімен және клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың (кәмелетке толмаған клиенттің тууы туралы куәлігінің) көшірмесімен бірге тігіліп, сақталуға тиіс»;
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Резидент еместі қоса алғанда, заңды тұлғаға, оның құрылымдық бөлімшелеріне, жеке кәсіпкерге, жеке нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, шетелдікке және азаматтығы жоқ тұлғаға жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін, арнайы қаржы компаниясы облигацияларының шығарылымын қамтамасыз ету болып табылатын активтерді және инвестициялық қордың активтерін сақтауға арналған банктік шоттарды, резидент емес заңды тұлғалардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың жинақ шоттарын және (немесе) шетелдік корреспондент банктердің корреспонденттік шоттарын қоспағанда, банктік шот ашылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей банктер тиісті салық қызметі органдарын хабарларды кепілдікпен жеткізуді қамтамасыз ететін электрондық байланыс арналары арқылы көрсетілген шоттарды ашу туралы, сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, хабардар етеді.»;
26-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банк клиенттің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті органның өкімін орындамастан, мынадай негіздердің бірі бойынша:

абзацы третий и четвертый подпункта 1) пункта 18 изложить следующей редакции:
«копию документа, подтверждающего регистрацию клиента в качестве налогоплательщика, за исключением случаев, когда представление такого документа при открытии сберегательного счета не требуется;
копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо учетной регистрации филиала (представительства);»;
подпункт 1) пункта 19-3 изложить в следующей редакции:
«1) документ с образцами подписей и оттиска печати/документ с образцом подписи, оформленный в соответствии с главой 5 настоящих Правил;»;
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
«20-1. При открытии банковского счета клиент - физическое лицо представляет заявление об открытии банковского счета по форме, установленной банком, в котором указываются сведения о неосуществлении по банковскому счету операций, связанных с предпринимательской, адвокатской, частной нотариальной деятельностью, а также с деятельностью частного судебного исполнителя, если такие условия не предусмотрены в договоре банковского обслуживания между банком и клиентом.»;
пункт 21-1 исключить;
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:
«22. Представленные клиентом для открытия счета документы, за исключением оригинала документа, удостоверяющего личность клиента (свидетельства о рождении несовершеннолетнего клиента), должны подшиваться и храниться в банке в специально заведенном деле по каждому клиенту вместе с оригиналом договора либо заявлением клиента о присоединении к типовому договору и ксерокопией документа, удостоверяющего личность клиента (свидетельства о рождении несовершеннолетнего клиента).»;
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
«23. Не позднее одного рабочего дня, следующего за днем открытия банковского счета юридическому лицу, включая нерезидента, его структурным подразделениям, индивидуальному предпринимателю, частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, иностранцу и лицу без гражданства, кроме банковских счетов, предназначенных для хранения пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, активов, являющихся обеспечением выпуска облигаций специальной финансовой компании, и активов инвестиционного фонда, сберегательных счетов юридических лиц-нерезидентов, иностранцев и лиц без гражданства и (или) корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов, банки уведомляют соответствующие органы налоговой службы посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, об открытии указанных счетов, с указанием идентификационного номера.»;
часть третью пункта 26 изложить в следующей редакции:
«Банк возвращает распоряжение уполномоченного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам клиента соответствующему уполномоченному органу без исполнения по одному из следующих оснований:

1) банктің және оның клиентінің деректемелері клиенттің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті органның өкімінде көрсетілген деректемелеріне сәйкес болмаған жағдайда;
2) егер клиенттің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті органның өкімі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5585 тіркелген, «Өкімдердің нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы № 16 қаулысына сәйкес келмейтін нысанда ресімделсе және ұсынылса, тиісті уәкілетті органға қайтарады.»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Уәкілетті органдардың банктік шоттағы шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімдері, клиенттің осындай шотындағы ақшаға тыйым салу туралы уәкілетті органдардың шешімдері (қаулылары) банкке түскен кезде банк оларды Азаматтық кодексте, Салық кодексінде және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңында көзделген тәртіппен және жағдайларда орындайды.»;
31-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31-1. Қол қою үлгілері және мөр таңбасы бар құжаттың (қол қою үлгісі бар құжаттың) «Банктің белгісі» бағанында банктің уәкілетті тұлғасы бірінші не бірінші және екінші қол қою құқығы бар тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттарының деректерін және банктің ішкі ережелерінде айқындалған өзге мәліметтерді көрсетеді.»;
35-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Бұл норма клиенттің ісі банкте электрондық түрде қалыптастырылған және электрондық досье жүргізілетін жағдайларға қолданылмайды.»;
5-тарау мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
«36-1. Қол қою және мөр таңбасының үлгілері бар, әрбір уәкілетті тұлғаға жеке-жеке не бірнеше уәкілетті тұлғаға ресімделген, қол қою және мөр таңбасының үлгілері бар құжаттардан тұратын құжатты, клиенттің осындай құжаттарды қол қою және мөр таңбасының үлгілері бар бір құжат ретінде қабылдау туралы жазбаша өтінішін банкке ұсыну шартымен ресімдеуге жол беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
«37-1. Уақытша жинақ шоты теңгемен ашылады.»;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«43. Банктік шотты:
1) шот:
заңды тұлға клиентті таратуға немесе қайта ұйымдастыруға;
жеке және заңды тұлғаның шотында бір жылдан астам уақыт ақша болмауына;
жеке және заңды тұлғаның шотында бір жылдан астам уақыт ақша қозғалысының болмауына;
клиенттің банктік шоты ашылған банкті таратуға;
жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге берілген лицензиядан айырған жағдайда, клиенттің банктік шоты ашылған банкті қайта ұйымдастыруға байланысты жабылған жағдайларды қоспағанда, банктік шотқа орындалмаған талаптар, оның ішінде банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімдері, сондай-ақ клиенттің ақшасына тыйым салуға құқығы бар уәкілетті органдардың немесе лауазымды тұлғалардың шешімдері (қаулылары) болған жағдайда жабуға жол берілмейді. Банктік шоттың иесіне шоттағы ақша қозғалысының болмауы және хабарлаған күннен бастап үш ай өткен соң оны жабатындығы туралы хабарлайды. Егер хабарлаған күннен бастап үш ай ішінде шоттың иесі шот бойынша операцияларды жаңартпаса, банк Азаматтық кодекстің 291-бабына сәйкес нотариустың депозитіне ақша қалдығын аудара отырып, банктік шот шартын біржақты тәртіппен бұзады және шотты жабады.»;
44-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

1) в случае несоответствия реквизитов банка и его клиента реквизитам, указанным в распоряжении уполномоченного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам клиента;
2) если распоряжение уполномоченного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам клиента оформлено и представлено в форме, не соответствующей приказу Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2009 года № 27 и постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 февраля 2009 года № 16 «Об утверждении форм распоряжений», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5585.»;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. При поступлении в банк решений уполномоченных органов о приостановлении расходных операций на банковском счете, решений (постановлений) уполномоченных органов о наложении ареста на деньги клиента, находящиеся на таком счете банк исполняет их в порядке и случаях, предусмотренных Гражданским кодексом, Налоговым кодексом и  Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан».»;
пункт 31-1 изложить в следующей редакции:
«31-1. В графе «Отметки банка» документа с образцами подписей и оттиска печати (документа с образцом подписи) уполномоченное лицо банка указывает данные документов, удостоверяющих личность, имеющих право первой либо первой и второй подписи и иные сведения, определенные внутренними правилами банка.»;
часть вторую пункта 35 дополнить предложением следующего содержания:
«Данная норма не распространяется на случаи, когда дело клиента в банке сформировано в электронном виде и ведется электронное досье.»;
главу 5 дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
«36-1. Допускается оформление документа с образцами подписей и оттиска печати, состоящего из документов с образцами подписей и оттиска печати, оформленных на каждое уполномоченное лицо по отдельности либо на несколько уполномоченных лиц, при условии представления в банк письменного заявления клиента о принятии таких документов в качестве одного документа с образцами подписей и оттиска печати.»;
дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
«37-1. Временный сберегательный счет открывается в тенге.»;
пункт 43 изложить в следующей редакции:
«43. Не допускается закрытие банковского счета при наличии:
1) неисполненных требований к банковскому счету, в том числе распоряжений уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, а также решений (постановлений) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, за исключением случаев закрытия счета в связи с:
ликвидацией или реорганизацией юридического лица-клиента;
отсутствием денег на счете физического и юридического лица - более одного года;
отсутствием движения денег на счете физического и юридического лица - более одного года. Банк уведомляет владельца счета об отсутствии движения денег на счете и закрытии его по истечении трех месяцев со дня уведомления. Если в течение трех месяцев со дня уведомления владелец счета не возобновит операции по счету, банк расторгает договор банковского счета в одностороннем порядке и закрывает счет, перечислив остатки денег на депозит нотариуса, согласно статье 291 Гражданского кодекса;
ликвидацией банка, в котором открыт банковский счет клиента;
реорганизацией банка, в котором открыт банковский счет клиента, в случае лишения лицензии на открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц;»;
часть первую пункта 44 изложить в следующей редакции:

«44. Резидент еместі қоса алғанда, заңды тұлғаға, оның құрылымдық бөлімшелеріне, жеке кәсіпкерге, жеке нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, шетелдікке және азаматтығы жоқ тұлғаға жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін, арнайы қаржы компаниясы облигацияларының шығарылымын қамтамасыз ету болып табылатын активтерді және инвестициялық қордың активтерін сақтауға арналған банктік шоттарды, резидент емес заңды тұлғалардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың жинақ шоттарын және (немесе) шетелдік корреспондент банктердің корреспонденттік шоттарын қоспағанда, банктік шоттарды жапқаннан кейін олар жабылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей банктер тиісті салық қызметі органдарын хабарларды кепілдікпен жеткізуді қамтамасыз ететін электрондық байланыс арналары арқылы олардың жабылғаны туралы, сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, хабардар етеді.»;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«46. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің банктік шотын банк бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган осы мемлекеттік мекеменің банктік шотын ашуға берген рұқсатты қайтарып алған жағдайда жабады.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр__________Б. Жәмішев
2011 жыл 14 қараша

«44. После закрытия банковских счетов юридическому лицу, включая нерезидента, его структурным подразделениям, индивидуальному предпринимателю, частному нотариусу, частному судебному исполнителю, адвокату, иностранцу и лицу без гражданства, кроме банковских счетов, предназначенных для хранения пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, активов, являющихся обеспечением выпуска облигаций специальной финансовой компании, и активов инвестиционного фонда, сберегательных счетов юридических лиц-нерезидентов, иностранцев и лиц без гражданства и (или) корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов, банки обязаны уведомить соответствующие органы налоговой службы об их закрытии посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их закрытая с указанием идентификационного номера.»;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
«46. Закрытие банковского счета государственного учреждения, финансируемого из государственного бюджета, производится банком в случае отзыва центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешения на открытие данному государственному учреждению банковского счета.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                       Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
_________________ Б. Жамишев
14 ноября 2011 года