5 жастан 15 жасқа дейінгі балалардың 1 типтегі қант диабетін емдеуге инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі жобаны енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2011 жылғы 3 қарашадағы № 783 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 13 желтоқсанда N 7335 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 9 шілдедегі № 383 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 09.07.2014 № 383 бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 7-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасында 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмекті жетілдіру және дамыту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 5 жастан 15 жасқа дейінгі балалардың 1 типтегі қант диабетін емдеуге инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі жоба (бұдан әрі - жоба) енгізілсін.
2. Қоса беріліп отырған I типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға іріктеу және ауыстыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
3. "Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы" АҚ (бұдан әрі - АҚ) (Лукас Якубец) (келісім бойынша) жобаны іске асыруда үйлестіруші (бұдан әрі - үйлестіруші) болып белгіленсін.
4. Үйлестіруші:
1) облыстар, Астана және Алматы қалаларында жобаны үйлестіруді және мониторингін;
2) облыстар, Астана және Алматы қалаларында инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі кабинеттердің жұмыстарын ұйымдастыру үшін эндокринолог дәрігерлердің қатарынан жаттықтырушыларды оқытуды және даярлауды;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаментіне тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне жобаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша):
1) құрамында басқарма бастығының емдеу-профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасары, бас эндокринолог (балалар эндокринологы), бас педиатр, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері бар инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды іріктеу және ауыстыру жөніндегі комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрсын;

О внедрении проекта по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 783. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2011 года № 7335. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2014 года № 383
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 09.07.2014 № 383.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения» и в целях совершенствования и развития медицинской помощи детям с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внедрить с 1 января 2012 года проект по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет (далее - проект).
2. Утвердить прилагаемую Инструкцию по отбору и переводу детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина (далее - Инструкция).
3. Определить координатором реализации проекта Акционерное общество (далее - АО) «Национальный научный центр материнства и детства» (Лукас Якубец) (по согласованию) (далее - Координатор).
4. Координатору обеспечить:
1) координацию и мониторинг проекта в областях, городах Астана и Алматы;
2) обучение и подготовку тренеров из числа врачей-эндокринологов для организации работы в областях, городах Астаны и Алматы кабинетов по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина;
3) ежеквартальное предоставление в Департамент организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан аналитической информации о ходе реализации проекта в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Начальникам управлений здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы (по согласованию):
1) создать комиссию по отбору и переводу детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в составе заместителя начальника управления по лечебно-профилактической работе, главного эндокринолога (детского эндокринолога), главного педиатра, представителей неправительственных организаций (далее - Комиссия);

2) 2011 жылғы 20 желтоқсанға дейін бекітілген Нұсқаулыққа сәйкес Комиссия ұсынымының негізінде инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балалардың тізімін анықтасын;
3) облыстық орталықтарда, Астана және Алматы қалаларында, үздіксіз теріасты инфузиясы жүйесін пайдалану бойынша даярланған эндокринолог-дәрігері бар денсаулық сақтау ұйымдарының базасында инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдаланатын 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды оқыту және байқау жөніндегі кабинетті (бұдан әрі - "Помпалық мектеп") құрсын;
4) бар бюджеттік қаражаттың шегінде бір "Помпалық мектепке" бір лауазым есебінен инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйелерімен жұмыс дағдылары бар эндокринолог-дәрігердің бір штат бірлігін қарастырсын;
5) Үйлестірушіге ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне жобаның іске асырылу барысы жөніндегі талдамалық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін;
6) "Помпалық мектепте" жұмыс істеу үшін эндокринолог дәрігерді даярлауды қамтамасыз етсін. Эндокринолог-дәрігер болмаған жағдайда, "Помпалық мектепте" жұмысты педиатр дәрігерлердің, жалпы практика дәрігерлерінің қатарынан даярланған маман жүзеге асырады.
6. "Астана және Алматы қалаларындағы 15 жасқа дейінгі балалардың 1 типтегі қант диабетін емдеуге инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 956 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6707 тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 31 наурызда жарияланған, № 116-119 (26521)) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
8. Қазақстан Республикасы Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті (міндетін атқарушы Р.М. Момбаева) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
9. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
10. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы С. Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушының

2) в срок до 20 декабря 2011 года определить список детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина на основании рекомендаций Комиссии согласно утвержденной Инструкции;
3) создать кабинет по обучению и наблюдению детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет, использующих систему непрерывной подкожной инфузии инсулина (далее - «Помповая школа») в областных центрах, городах Астаны и Алматы, на базе организаций здравоохранении, имеющих подготовленных врачей-эндокринологов по использованию системы непрерывной подкожной инфузии;
4) предусмотреть в пределах имеющихся бюджетных средств одну штатную единицу врача-эндокринолога с навыками работы с системами непрерывной подкожной инфузии инсулина из расчета одна должность на «Помповую школу»;
5) обеспечить ежемесячное предоставление аналитической информации по реализации проекта Координатору в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
6) обеспечить подготовку врачей-эндокринологов для работы в «Помповой школе». В случае отсутствия врача-эндокринолога, работу в «Помповой школе» осуществляет специалист, подготовленный из числа врачей-педиатров, общей врачебной практики.
6. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 декабря 2010 года № 956 «О внедрении пилотного проекта по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении сахарного диабета 1 типа у детей до 15 лет в городах Астана и Алматы» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6707, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 3 февраля 2011 года, № 38-39 (26459-26460)).
7. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
8. Департаменту юридической службы и государственных закупок (и.о. Момбаева P.M.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
9. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
10. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Мусинов
Утверждена
Приказом И.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

2011 жылғы 3 қарашадағы № 783
бұйрығымен бекітілген
1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға іріктеу және ауыстыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға (бұдан әрі - ИҮТИ) 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды іріктеу және ауыстыру талаптарын анықтайды.
2. ИҮТИ жүйесін пайдалануға 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 5 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды (бұдан әрі - пациенттер) іріктеу және ауыстыру "Помпалық мектепте" жұмыс істеу үшін және пациенттердің тұрғылықты жерінің қашықтығына дайындалған эндокринолог-дәрігерлердің бар болу есебімен кезең-кезеңмен жүзеге асырылады. Жобаны кеңейту облыстық орталықтардан, Астана, Алматы қалаларынан аудандық деңгейге "Помпалық мектептер" жүйесін құру шегінде жүзеге асырылады.
3. ИҮТИ жүйесін пайдалануға әрі қарай ауыстыру үшін пациенттерді іріктеу мына өлшемдерге сәйкес Комиссиямен жүргізіледі:
1) тиісті күтімге қарамастан, бірнеше реттік күнделікті инсулин егу әдісінің тиімсіздігі және қолданылмайтындығы;
2) пациенттің өмір сүру сапасын жақсартуға ықыласы;
3) анамнездегі гипогликемия;
4) "Таңғы шық" феномені бар болғанда (таңертеңгілік ауқыттарда контринсулярлы гормоның шығуының есебінен қандағы глюкозаның жоғары болуы);
5) қант диабетінің тұрақсыз болуы;
6) инсулинге жоғары сезімталдығы (0,4 ед/кг кем);
7) қант диабетінің алғашқы асқынуы;
8) созылмалы бүйрек функциясының жетіспеушілігі, бүйрек трансплантациясы;
9) гастропарезбен көрінетін асқазан-ішек аурулары;
10) эндокринолог-дәрігердің нұсқауларын орындау;
11) гликемияны күнделікті көп мәртелі өзіндік бақылау жүргізу мүмкіндігі және уәжідемесі;
12) ИҮТИ қарсы көрсетілімдердің жоқтығы.
4. Пациенттер мына жағдайда ИҮТИ пайдалануға ауыстырылмайды:
1) пациент күнделікті помпалық терапиядан және гликемияны күнделікті өзіндік бақылауды жүзеге асырудан бас тартқанда;
2) попмалық инсулинді терапияға қарсы көрсетілімдер болған кезде: көру (немесе) естудің нашарлығы; психикалық бұзылулар;
3) ИҮТИ жүйесін пайдалану мен байланысты ем-шараларды жүргізуді қаламау немесе қабілетсіздігі.
5. Пациент ИҮТИ жүйесін пайдалану жөніндегі жобадан оның тәртіпсіздігі байқалған жағдайда Комиссияның шешімімен шығарылады: өзін өзі бақылау күнделігі жоқ болған жағдайда, дәрігер-эндокринологтің тағайындамасын орындамағанда.
6. ИҮТИ жүйесін пайдалануға пациенттерді іріктеуді Комиссия 2 кезең бойынша жүргізеді.
1) бірінші кезең - қажетті білімі мен тәжірибелері бар болған жағдайда пациентті және оның заңды өкілін ИҮТИ аударуға дайындау:
Қант диабеті туралы базалық білім ("Диабет мектебінде" оқыту);
Көмірсуларды НБ (нандық бірліктер) немесе грамм бойынша есептеуді білуі;
күніне 4 реттен кем емес гликемия деңгейінің мониторингі;
помпамен жұмыс мүмкіндігінің техникалық бағалануы;
ИҮТИ (помпаның ішкі түрі және оның құрылымы) жай ғана техникалық аспектілері;

от 3 ноября 2011 года № 783
Инструкция по отбору и певеводу детей с сахарным диабетом 1
типа от 5 до 15 лет на использование систем непрерывной
подкожной инфузии инсулина
1. Настоящая Инструкция детализирует условия отбора и перевода детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина (далее - НПИИ).
2. Отбор и перевод детей с сахарным диабетом 1 типа от 5 до 15 лет (далее - пациенты) на использование систем НПИИ осуществляется поэтапно с учетом наличия подготовленных врачей-эндокринологов для работы в «Помповой школе» и отдаленности проживания пациента. Расширение проекта проводится по мере создания сети «Помповых школ» от областных центров, городов Астаны и Алматы до районного уровня.
3. Отбор пациентов для дальнейшего перевода на использование НПИИ проводится Комиссией согласно следующим критериям:
1) неэффективность или неприменимость метода многократных ежедневных инъекций инсулина, несмотря на надлежащий уход;
2) желание пациента улучшить качество жизни;
3) гипогликемии в анамнезе;
4) наличие феномена "утренней зари" (высокое содержание уровня глюкозы в крови в утренние часы за счет выброса контринсулярного гормона (кортизола));
5. лабильное течение сахарного диабета;
6. высокая чувствительность к инсулину (менее 0,4 ед/кг);
7. начальные осложнения сахарного диабета;
8. хроническая почечная недостаточность, трансплантация почек;
9) заболевания желудочно-кишечного тракта, сопровождающиеся гастропарезом;
10) выполнение рекомендаций врача-эндокринолога;
11) мотивация и возможность проведения ежедневного многократного самоконтроля гликемии;
12) отсутствие противопоказаний к НПИИ.
4. Пациенты не переводятся на использование НПИИ при:
1) отказе пациента применять помповую терапию и осуществлять ежедневный самоконтроль гликемии;
2) наличии противопоказаний к помповой инсулинотерапии: тяжелые нарушения зрения и (или) слуха; психические нарушения;
3) нежелании или неспособности проводить процедуры, связанные с использованием системы НПИИ.
5. Пациент исключается из проекта по использованию НПИИ по решению комиссии при наличии его недисциплинированности: отсутствие дневника самоконтроля, невыполнения назначении врача-эндокринолога.
6. Отбор пациента на использование НПИИ производится Комиссией в 2 этапа.
1) первый этап - подготовка пациента и его законного представителя к переводу на НПИИ при наличии необходимых знаний и навыков:
базисные знания о сахарном диабете (обучение в «Школе диабета»);
умение рассчитывать углеводы по ХЕ (хлебные единицы) или граммам;
мониторинг уровня гликемии не менее 4 раз в сутки;
оценка технических возможностей работы с помпой;
простейшие технические аспекты НПИИ (внешний вид помпы и ее устройство);

2) екінші кезең - ИҮТИ жүйесін беру және оның "Помпалық мектепте" пайдалану бойынша Комиссияның ұсынымымен 14 күннен кем емес (4 келім) оқыту.
7. ИҮТИ жүйесін пайдалануға пациенттерді ауыстыру оның заңды өкілімен егер жоғалтқан немесе бұзылған жағдайда ИҮТИ жүйесін қайтадан берілмейтіндігі жөнінде жазбаша ескертумен жүзеге асырылады, бұл ретте, аталған жүйені әрі қарай пациентпен пайдаланылуы Комиссиямен шешіледі.
Бірінші бару кезінде:
Тұрақты помпалық инсулинді терапияның қағидаттары талқыланады;
Нұсқаулықпен таныстыру, ақаулықты іздеу парақшасымен таныстыру жүргізіледі;
Помпаны бағдарламалау, инфузиялық жүйені және базалық режимді құю және бекіту жүзеге асырылады;
Прандиалды болюсты қолмен жүргізуге пациент және оның заңды өкілі оқытылады.
Бірінші барғаннан кейін пациент үйіне нұсқаулығын, мәзірін оқуға помпамен қайтады, сұрақтарды жазып алады, мұқият күнделік жүргізеді, тамақ ішу уақытын, дене күші жүктемелерін, стрестық жағдайларды белгілеп отырады.
Екінші рет келгенде (4-ші күн) эндокринолог-дәрігер:
Помпаны пайдалануда алған білімдері мен тәжірибелерін бақылайды;
Стандарттық базалдық мөлшерді нақтылауды және түзетеді;
Қажетті коэффиценттерді есептейді.
Екінші рет келгенде пациент немесе оның заңды өкілі жаттықтырушының қатысуымен өз бетінше резервуарды және инфузиялық жүйені толтырады және белгілейді.
Үшінші рет келгенде (8-ші күн) эндокринолог-дәрігер:
Помпаны пайдалануда алған білімдері мен тәжірибелерін бақылайды;
Стандарттық базалдық мөлшерді нақтылайды;
Прандиалдық болюсті реттейді;
Үшінші рет келгенде пациент немесе оның заңды өкілі дәрігердің қатысуымен өз бетінше резервуарды және инфузиялық жүйені толтырады және белгілейді.
Төртінші рет келгенде (12-ші күн) эндокринолог-дәрігер:
Помпаны пайдалануда алған білімдері мен тәжірибелерін бақылайды;
Стандарттық базалдық мөлшерді және прандиалдық болюсті нақтылайды және реттейді;
Бозалдық режимнің әртүрлі кәсіптерін қолдану мүмкіндігімен таныстырады және оқытады;
Уақытша базалдық режимді бекітеді.
8. Барлық оқыту кезінде:
Пациент немесе оның заңды өкілі гликемия деңгейін күнделікті өлшейді: ашқарынға, әрбір тамақ ішудің алдында, әрбір тамақ ішкеннен кейін 2 сағат сайын, ұйықтар алдында, өзін нашар сезінген уақытта; "Помпалық мектеп" эндокринолог-дәрігер пациенттің жинақылығын, өмірінің сапасын, шұғыл емдеуге жатқызылуын, гипогликемиялық жағдайының мөлшерін, гликированды гемоглобиннің, гликемияның деңгейін анықтау мәліметтерінің динамикасын қоса алғанда ИҮТИ жүйесінің тиімділігіне мониторинг және пациентке динамикалық бақылау жүргізеді.

2) второй этап - выдача системы НПИИ и обучение по ее использованию в «Помповой школе» в течение не менее 14 дней (4 визита) по рекомендации Комиссии.
7. Перевод пациентов на использование систем НПИИ осуществляется с письменным уведомлением его законного представителя о том, что в случае утери или порчи повторная выдача системы НПИИ не производится, при этом дальнейшее использование пациентом данной системы решается Комиссией.
В ходе первого визита:
обсуждаются принципы постоянной помповой инсулинотерапии;
проводится ознакомление с инструкцией, листком поиска неисправностей;
осуществляется программирование помпы, заправка и установка инфузионной системы и базального режима;
пациент и его законный представитель обучается введению ручного прандиального болюса.
После первого визита пациент уходит домой с помпой, где изучает инструкцию, меню помпы, записывает вопросы, тщательно ведет дневник, фиксирует время еды, физических нагрузок, стрессовых ситуаций.
Во второй визит (4-ый день) врач-эндокринолог проводит:
контроль полученных знаний и навыков использования помпы;
уточнение и коррекцию стандартной базальной дозы;
расчет необходимых коэффициентов.
Во время второго визита пациент или его законный представитель в присутствии тренера самостоятельно заполняет и устанавливает резервуар и инфузионную систему.
В третий визит (8-ой день) врач-эндокринолог проводит:
контроль полученных знаний и навыков использования помпы;
уточнение стандартной базальной дозы;
коррекцию прандиального болюса;
Во время третьего визита пациент или его законный представитель в присутствии врача самостоятельно заполняет и устанавливает резервуар и инфузионную систему.
В четвертый визит (12-ый день) врач-эндокринолог проводит:
контроль полученных знаний и навыков использования помпы;
знакомство и обучение возможностей применения различных профилей базальных режимов;
установку временного базального режима.
8. В течение всего обучения:
пациентом или его законным представителем проводится ежедневное измерение уровня гликемии: натощак, перед каждой едой, через 2 часа после каждой еды, перед сном, при плохом самочувствии;
врачом-эндокринологом "Помповой школы" проводится динамическое наблюдение пациента и мониторинг эффективности системы НПИИ с учетом динамики данных определения уровней гликированного гемоглобина, гликемии, количества гипогликемических состояний, экстренных госпитализаций, качества жизни, комплаентности пациента.

9. Пациентті ИҮТИ жүйесін пайдалануға үйретудің барлық кезеңінде және бұдан әрі 3 айда 1 рет гликированды гемоглабин деңгейін анықтауды, май айналымының көрсеткішін анықтауды (холестерин, триглицеридтер) жүргізеді.
10. "Помпалық мектепте" қайта оқытуға пациенттерді іріктеу және аталған пациенттегі тактика мәселесін шешу үшін ИҮТИ тиімділігіне бағалауға әрі қарайғы терапия 6 айда 1 рет жүргізіледі.
11. Пациентті ИҮТИ жүйесін пайдалануға толықтай ауыстыру жөніндегі шешім, бақылаған эндокринолог-дәрігердің ұсынысымен 1 типтегі қан дибетімен ауыратын пациентті 3-6 айлық бақылау нәтижелерінің бағалуы негізінде қабылданады.

9. В течение всего периода ооучения пациента использованию системы НПИИ и далее 1 раз в 3 месяца проводится определение уровня гликированного гемоглобина, определение показателей жирового обмена (холестерин, триглицериды).
10. Отбор пациентов на повторное обучение в «Помповой школе» иоценка эффективности НПИИ у данного пациента для решения вопроса о тактике дальнейшей терапии проводится 1 раз в 6 месяцев.
11. Решение об окончательном переводе пациента на использование системы НПИИ принимается Комиссией на основе оценки результатов 3-6 месячного наблюдения пациента с сахарным диабетом 1 типа, представленных наблюдавшим врачом-эндокринологом.