"Талдықорған қаласының құрметті азаматы" атағын беру Ережесін бекіту туралы
Алматы облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 сәуірдегі N 258 шешімі. Алматы облысының Әділет департаменті Талдықорған қаласының Әділет басқармасында 2011 жылы 16 мамырда N 2-1-143 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2012 жылғы 22 қазандағы N 80 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2012.10.22 N 80 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес Талдықорған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген "Талдықорған қаласының құрметті азаматы" атағын беру Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Талдықорған қалалық мәслихатының әлеуметтік қорғау, заңдылықты сақтау, азаматтардың құқықтары және қоршаған ортаны қорғау мәселесі жөніндегі комиссия төрағасы С. Жансеңгіровқа жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезектен тыс XXXV сессияның
төрағасы, қалалық
мәслихаттың хатшысы                        М. Бопазов
Талдықорған қалалық мәслихатының
2011 жылғы 22 сәуіріндегі
"Талдықорған қаласының құрметті
азаматы" атағын беру Ережесін
бекіту туралы N 258 шешімімен
бекітілген
"Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағын беру
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағын беру ережесi" (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңына сәйкес әзiрленген және "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағын беру тәртiбiн реттейдi.
2. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағы (бұдан әрi – Атақ):
1) қаланың экономикасын, ғылымын және мәдениетiн, өнерiн, бiлiмiн, денсаулық сақтау және әлеуметтiк салаларын дамытуға үлес қосқаны.
2) мемлекеттiк және қоғамдық қызметтегi, демократиялық, жариялылық және әлеуметтiк прогресс, рухани және интеллектуалдық әлеуетiн дамытуға қосқан еңбегi.
3) спортта, мемлекеттiк және әскери қызметте жеткен жетiстiгi.
4) қайырымдылық қызметi және мейiрмандылығы.
5) халықаралық келiсiм мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбiтшiлiктi, халықтар арасында достық пен ынтымақтастықты нығайту жөнiндегi жемiстi жұмысы.
6) азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi белсендi қызметі.

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Талдыкорган"
Решение маслихата города Талдыкорган Алматинской области от 22 апреля 2011 года N 258. Зарегистрировано Управлением юстиции города Талдыкорган Департамента юстиции Алматинской области 16 мая 2011 года N 2-1-143. Утратило силу - Решением маслихата города Талдыкорган Алматинской области от 22 октября 2012 года N 80
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата города Талдыкорган Алматинской области от 22.10.2012 N 80
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Талдыкорганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Талдыкоргана".
2. Контроль за исполнением данного решения возлагается на председателя комиссии по вопросам социальной защиты, соблюдения законности, прав граждан и окружающей среды С. Жансенгирова.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной
XXXV сессии, секретарь
городского маслихата                       М. Бопазова
Утверждены решением
Талдыкорганского городского
маслихата Об утверждении
Правил присвоения звания
"Почетный гражданин города
Талдыкоргана" от 22 апреля
2011 года за N 258
ПРАВИЛА
присвоения звания "Почетный гражданин города Талдыкоргана"
1. Общие положения
1. Настоящие "Правила присвоения звания "Почетный гражданин города Талдыкоргана" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регламентируют порядок присвоения звания " Почетный гражданин города Талдыкоргана".
2. Звание "Почетный гражданин города Талдыкоргана" (далее - Звание) присваивается в знак признания заслуг перед городом за:
1) вклад в развитие экономики, науки и культуры, искусства, образования, здравоохранения и социальной сферы города;
2) заслуги в государственной и общественной деятельности, развитии демократии, гласности и социального прогресса, духовного и интеллектуального потенциала;
3) достижения в спорте, на государственной и военной службе;
4) благотворительную деятельность и милосердие;
5) плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между народами;
6) активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан; создании высокохудожественных произведений искусства, литературы и журналистики;

7) әдебиет және журналистикада жоғарғы көркем туындылары;
қоршаған табиғи ортаны сауықтырғаны үшін беріледі.
3. Атақ Талдықорған қаласының аумағында тұрақты тұрып жатқан қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуына еңбек сіңірген Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдiк азаматтарға берiледi.
2. Атақты беруге ұсынудың тәртібі
4. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағын беру туралы шешімді қала әкімінің ұсынуымен қалалық мәслихат қабылдайды.
5. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағына ұсыну туралы кепілдемесін ұйымдардың, кәсіпорындардың, ведомстволардың, мекемелердің, қоғамдық бірлестіктердің, шығармашылық одақтардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және басқалардың басшылары қала әкімі аппаратының қарауына ұсынады.
6. Атаққа ұсынылушының кандидатурасы мен мінездемесі ол жұмыс істейтін ұйымның, кәсіпорынның, ведомствоның, мекеменің, қоғамдық бірлестіктің, шығармашылық одақтың, жергілікті өзін-өзі басқару органының немесе басқаның еңбек ұжымындағы жиналыста қарастырылады.
7. Атаққа ұсынылушының әрқайсысына қосымшаға сәйкес награда қағазы толтырылады. Награда қағазында оның жеке басын куәландыратын құжаты бойынша тегi, аты, әкесiнiң аты, жұмыс орнының және лауазымының толық атауы наградаға ұсынылушының жеке басын сипаттайтын мәліметтер, саладағы және осы ұжымдағы жалпы еңбек өтілі, оның нақты сіңірген еңбегі, жұмысының тиімділігі мен сапасы туралы мәлімет, жұмысының негізгі нәтижелері көрсетіледі.
8. Награда қағазында марапатталушының нақты еңбек көрсеткiштерi мен шығармашылық еңбектерi, қызметiнiң тиiмдiлiгi мен сапасы туралы мәлiметтер, негiзгi жұмыс нәтижелерi баяндалған, сондай-ақ қаланың әлеуметтiк, экономикалық, мәдени және рухани дамуына қосқан нақты үлесi көрсетiлген мiнездеме келтiрiледi.
9. Атаққа ұсынылған ғалым, ғылым мен техника қайраткерлерінің награда қағаздарына ғылыми жұмыстарының тізімі, өнертапқыштар үшін – экономикалық тиімділігін көрсете отырып енгізілген жаңалығының тізімі, нотариус куәландырған жаңалығының куәлігінің көшірмесі немесе фотокөшірмелері тіркеледі.
10. Награда қағазына ұйымның, кәсіпорынның, ведомствоның, мекеменің, қоғамдық бірлестіктің, шығармашылық одақтың, жергілікті өзін-өзі басқару органының басшылары қол қояды, сондай-ақ басшылардың қолы қойылған ұйымның, кәсіпорынның, ведомствоның, мекеменің, қоғамдық бірлестіктің, шығармашылық одақтың, жергілікті өзін-өзі басқару органының мөрімен бекітіледі.
Награда қағазы компьютерлік техниканы пайдалана отырып, толтырылады. Награда қағазына 3*4 сантиметр көлемінде 2 түрлі-түсті фотосурет тіркеледі.

7) оздоровление окружающей природной среды.
3. Звание присваивается гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам, постоянно проживающим на территории города Талдыкорган, внесшим весомый вклад в социально-экономическое развитие города.
2. Порядок представления к присвоению Звания
4. Решение о присвоении звания "Почетный гражданин города Талдыкоргана" принимает городской маслихат по представлению акима города.
5. Ходатайство о присвоении звания "Почетный гражданин города Талдыкоргана" представляется руководителями организаций, предприятий, ведомств, учреждений, общественных объединений, творческих союзов, органов местного самоуправления и других в аппарат акима города.
6. Кандидатура лица, представляемого к присвоению звания и характеристика на него, рассматривается на собрании трудового коллектива организации, предприятия, ведомства, учреждения, общественного объединения, творческого союза, органа местного самоуправления и других, где непосредственно работает представляемый к награде.
7. На каждого представляемого к присвоению звания составляется наградной лист согласно приложению. В наградном листе указываются фамилия, имя, отчество согласно документу, удостоверяющему личность, профессия и должность, полное наименование должности и места работы, данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы, основные результаты работы.
8. В наградном листе приводится характеристика с изложением конкретных трудов и творческих заслуг награждаемого, сведения об эффективности и качестве его деятельности, основные результаты работы, а также указывается конкретный вклад в дело социального, экономического, культурного и духовного развития города.
9. К наградному листу на лицо, представляемое к присвоению звания из числа ученых, деятелей науки и техники прилагается список научных работ, для изобретателей – перечень внедренных изобретений с показом экономического эффекта, фотокопии или нотариально заверенные копии авторских свидетельств об изобретениях.
10. Наградной лист подписывается руководителем организации, предприятия, ведомства, учреждения, общественного объединения, творческого союза, органа местного самоуправления, а также скрепляется печатями тех организаций, предприятий, ведомств, учреждений, общественных объединений, творческих союзов, органов местного самоуправления, руководителями которых он подписан.
Наградные листы заполняются с применением компьютерной техники. К наградному листу прилагаются 2 цветных фотографии, размером 3х4 сантиметра.

11. Дұрыс ресімделмеген награда құжаттары қарауға қабылданбайды.
12. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағы берілген адамдарға куәлік, төсбелгі және лента тапсырылады.
13. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" кеуде белгісі мен куәлігін қала әкімі мен қалалық мәслихаттың хатшысы салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Тапсырылғаны туралы хаттама жасалып, оған тапсырған адам қол қояды.
15. "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" атағы берілген адамдар туралы мәліметтер "Талдықорған қаласының құрметті адамдары кітабына" енгізіледі.
3. Куәліктің, төсбелгінің және лентаның сипаттамасы
Куәлік
17. Куәлiк қою көк түстi немесе қою күрең түсті қатты қаптамадан жасалады, жайылған күйдегi көлемi 6,5 х 18,5 сантиметр, сыртқы бетiнде Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленiп, "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" деп баспа қарiппен мемлекеттік тiлiнде жазылған.
18. Куәлiктiң iшкi жағы ақ түстi ұсақ көк торкөздерімен, сол және оң жағында мемлекеттік және орыс тiлдерiнде: "Қазақстан Республикасы" және "Республика Казахстан" деген мәтiндер терiлген, куәлiк нөмiрi, тегi, аты, әкесiнiң аты және қалалық мәслихаттың қабылдаған шешiмiнiң нөмiрi, датасы және берiлген күнi көрсетiледi.
19. Iшкi оң жақ бетте Талдықорған қаласының таңбасы және "Талдықорған қаласы" деген сөз бар, iшкi сол жақ бетiне көлемi 3х4 сантиметр болатын сурет (анфас) жапсырылады. Суреттен төмен Талдықорған қаласы әкiмiнiң қолы қойылады.
20. Куәлiкке қойылған қол "Куәлікке арналған. Для удостоверений" мөрімен расталады.
21. Куәлiктiң сол және оң жақ беттерi ламинатталады.
Төсбелгi
22. Төсбелгi гальваникалық жолмен жұқа қабатты никель мен алтын жалатылған төменгi температуралы металл қосындыларынан жасалады.
23. Атақтың төсбелгiсi екi элементтен тұрады: кеудеге тағатын негiз және алқасы. Кеудеге тағатын негiздiң iшi көк түстi эмальмен құйылған, "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" деген жазуы бар.
Алқада Талдықорған қаласының таңбасы бейнеленген.
Лента
24. Лента ұзындығы – 210 сантиметр, енi – 20 сантиметр көк түстi матадан жасалынған. Лентаның ортасында алтын түспен жазылған "Талдықорған қаласының құрметтi азаматы" деген алтын түстi жiппен көмкерiлген жазу бар. Екi жақ ұшы алтын түстi шашақтармен көмкерiлген.
4. Атақтан айыру негiздемесi
25. Атақ берiлген адам қылмыс жасаған, заңды күшiне енгеннен сот шешімінен кейiн, үлкен қоғамдық наразылық тудыратын жағымсыз мiнез-құлық көрсеткен жағдайда, атақ беру туралы кепілдеме енгізген органның ұсынысы бойынша қалалық мәслихаттың шешiмiмен атағынан айырылады.

11. Неправильно оформленные наградные документы к рассмотрению не принимаются.
12. Лицам, которым присвоено звание "Почетный гражданин города Талдыкоргана" вручаются удостоверение, нагрудной знак и лента.
13. Вручение удостоверения, нагрудного знака и ленты производится акимом города и секретарем городского маслихата в торжественной обстановке.
14. О вручении составляется протокол, который подписывается лицом, вручившим награду.
15. Сведения о лицах, которым присвоено звание "Почетный гражданин города Талдыкоргана" заносятся в "Книгу почетных людей города Талдыкоргана".
2. Описание удостоверения, нагрудного знака и ленты
Удостоверение
17. Удостоверение изготавливается из твердой обложки темно-синего или темно-бордового цветов, в развернутом виде имеет размер 6,5 х 18,5 сантиметра, на лицевой стороне удостоверения изображен герб Республики Казахстан, типографическим шрифтом выполнена надпись на государственном языке "Талдықорған қаласының құрметті азаматы".
18. Внутренняя сторона удостоверения белого цвета в мелкую синюю клетку, на правой и левой стороне на государственном и русском языках имеется текст: "Қазақстан Республикасы" и "Республика Казахстан", указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество, номер, дата принятия решения городского маслихата.
19. На правой внутренней стороне изображен герб города Талдыкоргана и надпись "Талдықорған қаласы", на левую внутреннюю сторону удостоверения наклеивается фотография (анфас) размером 3 х 4 сантиметра. Ниже фотографии ставится подпись акима города Талдыкоргана.
20. Подпись на удостоверении заверяется печатью "Күәлікке арналған. Для удостоверений".
21. Левый и правый листки удостоверения ламинируются.
Нагрудный знак
22. Нагрудный знак изготавливается из низкотемпературного металлосплава, покрытого тонким слоем никеля и золота путем гальваники.
23. Нагрудный знак к Званию состоит из двух элементов: колодки и подвески. Фон текста в колодке заливается голубой эмалью и имеется надпись "Талдықорған қаласының құрметті азаматы". В подвеске изображен герб города Талдыкоргана.
Лента
24. Лента изготовлена из материала синего цвета, длиной – 210 сантиметров, шириной - 20 сантиметров. По центру ленты золотым цветом выполнена надпись "Талдықорған қаласының құрметті азаматы", обшитая нитками золотого цвета. Концы ленты обрамлены бахромой золотого цвета.
4. Основания для лишения Звания
25. Лицо, которому присвоено Звание, будет лишен его по решению городского маслихата в случаях совершения: преступления, после вступления в законную силу решения суда; негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс; по представлению органа, внесшего ходатайство о присуждении Звания.

26. Осы Ереженiң 25-тармағында көрсетiлген негiздемелер бойынша Атақтан айырылған адам Атақ беруге қайта ұсынылмайды.
27. Сот шешімі бойынша заңсыз сотталғандар және толық ақталғандардың атаққа құқығы Талдықорған қаласы мәслихатының шешімімен қайта қайтарылады.

26. Лицо, лишенное Звания по основаниям, предусмотренным пунктом 25 настоящих Правил, не может быть повторно выдвинуто на присвоение Звания.
27. Незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда восстанавливаются в правах на Звание решением Талдыкорганского городского маслихата.