Аудандағы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтің ақысын төлеуге арналған тұрғын үй көмегін көрсетудің Қағидасын бекіту туралы
Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2011 жылғы 03 қазандағы N 238 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2011 жылы 28 қазанда N 10-3-191 тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 қыркүйектегі N 55 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2012.09.26 N 55 Шешімімен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 қаулысымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін" басшылыққа ала отырып Арал аудандық мәслихаты ШЕШЕМІЗ:
1. Қоса берілген "Аудандағы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтің ақысын төлеуге арналған тұрғын үй көмегін көрсетудің Қағидасы" бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Аудандық мәслихаттың кезекті
отыз сегізінші сессиясының төрағасы,
аудандық мәслихаттың хатшысы                      Ә. Әуезов
2011 жылғы 3 қазандағы N 238
Арал аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілген
Аудандағы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтің ақысын төлеуге арналған тұрғын үй көмегін көрсетудің
Қағидасы
Осы аудандағы аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтің ақысын төлеуге арналған тұрғын үй көмегін көрсетудің Қағидасы (бұдан әрi-Қағида) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 қаулысымен бекiтiлген "Тұрғын үй көмегiн көрсету" ережесiне сәйкес әзiрлендi және ауданда аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi мен тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ереже
1. Осы Қағидада мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi – телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде отбасының бiр айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған шығыстар төлеміне, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға жұмсалған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң отбасының орташа айлық жиынтық кiрiсiне пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш бiлдiрiлген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған кiрiстердiң жалпы сомасы;
кондоминиум объектiсiн басқару органы – кондоминиум объектiсiн күтiп ұстау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
уәкiлеттi орган – "Аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi.

Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным семьям (гражданам) района жилищной помощи для содержания жилища и оплаты коммунальных услуг
Решение Аральского районного маслихата Кызылординской области от 03 октября 2011 года N 238. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 28 октября 2011 года за N 10-3-191. Утратило силу решением Аральского районного маслихата Кызылординской области от 26 сентября 2012 года N 55
Сноска. Утратило силу решением Аральского районного маслихата Кызылординской области от 26.09.2012 N 55.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", а также на основании Постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" маслихат Аральского района РЕШИЛИ:
1. Утвердить "Правила предоставления малообеспеченным семьям (гражданам) района жилищной помощи для содержания жилища и оплаты коммунальных услуг" согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель очередной тридцать
восьмой сессии районного маслихата,
секретарь районного маслихата                    А. Ауезов
Утверждено решением
Аральского районного маслихата
от 3 октября 2011 года N 238
Правила предоставления малообеспеченным семьям (гражданам) района жилищной помощи для содержания жилища и оплаты коммунальных услуг
Правила предоставления малообеспеченным семьям (гражданам) района жилищной помощи для содержания жилища и оплаты коммунальных услуг (далее Правила) разработан в соответствии Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении правил предоставления жилищной помощи" от 30 декабря 2009 года N 2314 и определяет размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в районе.
1. Общее положение.
1. В правилах используются следующие основные понятия:
доля предельно - допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на выплаты для расходов на содержание жилых домов (жилых зданий), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах;
совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющие функции по управлению объекта кондоминиума;
уполномоченный орган – государственное учреждение "Районный отдел занятости и социальных программ"

2. Тұрғын үй көмегi бюджет қаражаты есебiнен Арал ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған шығыстар төлеміне;
2) тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтердi тұтынуға;
3) байланыс саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне;
Аз қамтамасыз етiлген отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп ұстауға арналған шығыстар төлеміне, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
3. Отбасының тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтері үшін ақы төлеуге жұмсалатын шекті шығындар үлесі, сондай-ақ, тұрғын үй коммуналдық қызметтер мөлшері мен тарифтері өзгерген жағдайда аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі бұрын тағайындалған көмекке қайта есептеу жүргізеді.
4. Отбасының табысы туралы жалған не толық емес құжаттар ұсыну анықталған жағдайда тұрғын үй көмегін алушыға бөлінген қаржыға қайта есептеулер жүргізіледі және артық есептелген сома белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қайтарылуға жатады.
5. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептiк кезеңде алынған табыстың мынадай түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы және әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыстар;
2) бiр жасқа дейiнгi және он сегiз жасқа дейiнгi балаларға арналған ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақы;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;

2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Аральском районе для оплаты:
1) капитального ремонта и (или) взносов на накопления средств на содержание жилых домов (жилых зданий) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищных помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2)потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке, установленном законодательством в области связи;
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлении.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на содержание жилых домов (жилых зданий), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели, установленной местной представительной властью.
2. Порядок назначения жилищной помощи
3. Районный отдел занятости и социальных программ проводит перерасчет размера назначенной ранее жилищной помощи при изменении тарифов и размера оплаты за коммунальные услуги и содержание жилого дома.
4. В случае предоставления заведомо недостоверных и неполных сведений о доходах семьи производится перерасчет средств, выделенных получателю и излишек от начисленной суммы подлежит возврату в уполномоченный орган согласно установленному порядку.
5. При подсчете совокупного дохода семьи, полученного за отчетный период в Республике Казахстан и за ее пределами, учитывается следующий вид доходов:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда и социальных выплат;
2) государственные ежемесячные детские пособия до 1 года и до 18 лет;
3) полученные алименты на детей и других иждивенцев;
4) государственная адресная социальная помощь;

5) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен табыс.
Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған халықтың табысы жазбаша өтiнiшпен расталады.
Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiр жолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
6. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) тұрғын үй көмегi;
2) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
3) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
4) ақшалай және заттай түрдегi (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
5) оқушыларды тегiн тамақтандыру, жалпыға бiрдей оқыту қорынан берiлетiн көмектер және азық-түлiк бағаларының қымбаттауына байланысты әлеуметтiк әлжуаз топтарға көрсетiлген көмектер;
6) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтiрiлген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек.
7. Тұрғын үй көмегiн тағайындау туралы шешiм уәкiллеттi органға өтiнiшпен бiрге құжаттар толық ұсынылған күннен бастап 10 күн iшiнде қабылданады.
8. Тұрғын үй көмегi өтiнiш берiлген айдан бастап тағайындалады.
9. Тұрғын үй көмегiне қажеттi құжаттар толық тапсырылмаған жағдайда тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
10. Тұрғын үй көмегiн алушы адам артық алған соманы өтеуден бас тартқан жағдайда, өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
11. Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтердi тұтынуға жұмсалатын есептiк тарифтерiн анықтау аудандық телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiндегi байланыс қызметтерiн тұтыну ақысы телекоммуникация дирекциясының ұсынған тарифiмен, ал отынға және газбен жабдықтау көмектi есептеу мерзiмiндегi қызмет көрсету мекемелердiң тарифтерi қолданылады.
12. Отбасының жиынтық табысын заңнамада белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган есептейдi.
13. Тұрғын үй көмегiн алуға құқылы тұлғалардың тiзiмi дайындалып, ұсынылған жеке есеп шоттарына аударылуға жолданады.
3. Тиісті құжаттардың тізбесі
14. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін азамат (отбасы) уәкілетті органға өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) тұрғын үй көмегін алуға өтініші;
2) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
4) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
5) отбасының табысын растайтын құжаттар;
6) коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;

5) доходы от самозанятости.
Доходы от самозанятости удостоверяются письменным заявлением.
Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально неподтвержденный доход берется в расчет с учетом распределения на каждого работающего члена семьи, но не менее минимальной заработной платы.
6. При исчислении совокупного дохода семьи не учитывается:
1) жилищная помощь;
2) единовременное пособие на погребение;
3) государственное единовременное пособие, выдаваемое при рождении ребенка;
4) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
5) бесплатное питание школьников и помощь оказываемая в организациях образования, а также помощь социально уязвимым группам в связи с подоражанием продуктов питания;
6) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствии чрезвычайных ситуаций.
7. Решение о назначении жилищной помощи принимается в течение 10 дней со дня представления в уполномоченный орган заявления и всех необходимых документов.
8. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления.
9. При неполном предоставлении документов жилищная помощь не назначается.
10. В случае когда, лицо получающее жилищную помощь, отказывается возвращать излишек суммы, взымание производится в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
11. Сумма за потребление услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети городской телекоммуникаций определяется тарифами дирекции телекоммуникации, а за топливо и газоснабжение за отчетный период на основании тарифов учреждений, оказывающих данные услуги.
12. Совокупный доход семьи подсчитывает уполномоченный орган в порядке установленный законодательством.
13. Готовится список лиц правомочных для получения жилищной помощи, перечисляются на предоставленные лицевые счета.
3. Перечень документов
14. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет следующие документы:
1) заявление на получение жилищной помощи;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию право устанавливающего документа на жилище;
4) копию книги регистрации граждан;
5) сведения о доходах членов семьи;
6) копии счетов на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги связи телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;

8) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
4. Тұрғын үй көмегінің мөлшері
15. Тұрғын үйдi күтiп ұстауға және тұтынған коммуналдық қызметтер төлемiне шыққан шығындар шегiндегi үлесi 15 пайыз мөлшерiнде отбасының жиынтық табысымен белгiленедi.
16. Аудан бойынша тұрғын үй көмегін тағайындау аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) төмендегі пайдалану нормасына сәйкес жүргізіледі:
1) электрмен жабдықтау бір айға бір адамға -70 квт, екі адамға -140 квт, үш адамға және одан да көп мүшелері бар отбасыларына бір айға -150 квт;
2) газбен жабдықтау бір айға төрт адамға дейінгі мүшесі бар отбасыларына бір кішкентай балон, салмағы - 10 кг, төрт адамға және одан да көп мүшелері бар отбасыларына бір үлкен балон, салмағы - 20 кг;
3) сумен жабдықтау бір айға бір адамға тиісті уәкілетті органдардың берген тарифі бойынша;
4) отын пайдалану әр отбасына үш адамға дейінгі мүшесі бар отбасыларына бір айға 0,5 тоннадан, төрт адамға және одан көп мүшелері бар отбасыларға бір айға 1 тоннадан;
5. Тұрғын үй көмегін төлеу
17. Тұрғын үй көмегін төлеу бюджеттің есебінен жүргізіледі.
18. Тұрғын үй көмегін алушыларға бөлінген қаражаттар алушылардың таңдауы бойынша банктік операцияларды жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдар арқылы төленеді.

8) счет о размере арендной платы за использование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
4. Размер жилищной помощи
15. Размер расходов за содержание жилого дома и потребление коммунальных услуг определяется в размере 15 процентов от совокупного дохода семьи.
16. Назначение жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по району проводится согласно нижеуказанным нормам потребления:
1) электроснабжение в месяц на 1 человека - 70 квт/час, на 2 человека - 140 квт/час, на 3 человека и более - 150 квт/час в месяц;
2) газоснабжение в месяц до 4 членов семьи один маленький баллон, весом 10 кг, от 4 и более членов семьи один большой баллон, весом 20 кг;
3) водоснабжение в месяц на каждого человека согласно тарифу предоставленных уполномоченным органом;
4) топливо до 3 членов семьи в месяц 0,5 тонны, на 4 и более членов семьи в месяц по 1 тонне;
5. Выплата жилищной помощи
17. Выплата жилищной помощи осуществляется за счет средств бюджета.
18. Выплата средств получателям жилищной помощи производятся по усмотрению получателя, через организации, имеющие лицензию на банковские операции.