Павлодар облысының коммуналдық мүлікке ие болудың кейбір мәселелері туралы
Павлодар облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 11 қарашадағы N 243/9 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 15 желтоқсанда N 3194 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2015 жылғы 20 қазандағы № 297/10 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 20.10.2015 № 297/10 қаулысымен.
Ескерту. Атауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "облыстық", "облыстың" деген сөздері алынып тасталды - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңы 17-бабының 1)-тармақшасына, 74-бабының 3-тармағына, 75-бабының 3-тармағына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мыналар:
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) беру тәртібі туралы нұсқаулық;
Коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқаруға беру тәртібі туралы нұсқаулық;
Коммуналдық заңды тұлғалардың мүліктік құқықтары мәселесін келісу тәртібі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Облыс қаржы басқармасы осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қолдансын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары М. Оспановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің міндетін атқарушы М. Оспанов
Павлодар облысы әкімдігінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
N 243/9 қаулысымен
бекітілді
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалға
(жалдауға) беру тәртібі туралы нұсқаулық
Ескерту. Атауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзірленді және коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.

О некоторых вопросах распоряжения коммунальным имуществом Павлодарской области
Постановление акимата Павлодарской области от 11 ноября 2011 года N 243/9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 15 декабря 2011 года N 3194. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 20 октября 2015 года № 297/10
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 20.10.2015 № 297/10.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4.
Сноска. По всему тексту слова "областного", "областных" исключены постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 17, пунктом 3 статьи 74, пунктом 3 статьи 75 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Инструкцию о порядке передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду);
Инструкцию о порядке передачи коммунального имущества в доверительное управление;
Инструкцию о порядке согласования вопросов имущественных прав коммунальных юридических лиц.
2. Управлению финансов области принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Оспанова М.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима области М. Оспанов
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 11 ноября 2011 года N 243/9
Инструкция о порядке передачи коммунального
имущества в имущественный наем (аренду)
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяет порядок предоставления коммунального имущества в имущественный наем (аренду).

2. Коммуналдық заңды тұлғалардың теңгеріміндегі және мемлекеттік коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның иелігіне заңнамамен белгіленген тәртіпте түскен жылжымалы және жылжымайтын мүлік (заттар) мүліктік жалдау (жалға алу) объектілері (бұдан әрі – объектілер) болып табылады.
Ақша, бағалы қағаздар мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартының объектісі (нысанасы) бола алмайды.
3. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруді теңгерімде объектіcсі бар коммуналдық заңды тұлғалардың (бұдан әрі – баланс ұстаушы) келісімі бойынша коммуналдық мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – жалға беруші) жүзеге асырады.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар коммуналдық мемлекеттік мүлікті жалдаушы (жалға алушы) ретінде (бұдан әрі – жалдаушы) әрекет етеді.
Мемлекеттік заңды тұлғалардың балансындағы үй-жайларға мемле-кеттік заңды тұлғаларды орналастыру жалдау төлемін өндірмей, ұстау шығындарын (коммуналдық қызметтерді төлеуді, ағымдағы және күрделі жөндеуді жүзеге асыру және т.б.) үлестік өтеу шартымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мүліктік жалдау (жалға алу) шарты (бұдан әрі – шарт) шарт талаптарын тиісінше орындаған жағдайда шарттың қолданылу ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзімге жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде жасалынды.
Егер шартта белгіленген мерзім өткенге дейін баланс ұстаушы жалға берушіге шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан жазбаша бас тартуды ұсынбаса, шарттың қолданылу мерзімін ұзарту жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде негізгі шартқа қосымша келісім жасау жолымен жүзеге асырылады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды қоспағанда, шартта белгіленген мерзім өткеннен кейін Шарт тоқтатылды деп саналады.
Шартта жалдаушыға Заңның 105, 106, 120 және 145-баптарында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында тікелей көзделген жағдайларда жалдауға (жалға алуға) берілген объектіні иеліктен шығару туралы талап көзделуі мүмкін.
6. Жалдаушы коммуналдық тұлғаларға бекітілген мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге талдау жүргізеді.
Мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге талдау жүргізу тәртібін жалдаушы белгілейді.

2. Объектами имущественного найма (аренды) являются движимое и недвижимое имущество (вещи), находящиеся на балансе коммунальных юридических лиц и поступивших в распоряжение уполномоченного органа по управлению коммунальным государственным имуществом в установленном законодательством порядке (далее – объекты).
Деньги, ценные бумаги не могут быть объектом (предметом) договора имущественного найма (аренды).
3. Передача в имущественный наем (аренду) объектов осуществляется уполномоченным органом по управлению коммунальным государственным имуществом (далее – наймодатель) по согласованию с коммунальным юридическим лицом, на балансе которого находится объект (далее – балансодержатель).
4. Нанимателями (арендаторами) коммунального государственного имущества выступают физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан (далее – наниматель).
Размещение государственных юридических лиц в помещениях, находящихся на балансах государственных юридических лиц, осуществляется без взимания арендной платы, на условиях долевого возмещения затрат содержания (оплата коммунальных услуг, осуществление текущего и капитального ремонта и т.д.).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Договор имущественного найма (аренды) (далее – договор), заключается на срок не более трех лет с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора на основании решения (приказа) наймодателя.
Продление срока действия договора осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору на основании решения (приказа) наймодателя, если до истечения установленного договором срока балансодержатель не представил наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора.
Договор считается прекращенным по истечении установленного договором срока, за исключением продления срока действия договора.
Договор может предусматривать условие об отчуждении объекта, переданного в наем (аренду) нанимателю, в случаях, прямо предусмотренных статьями 105, 106, 120 и 145 Закона "О государственном имуществе" и иными законами Республики Казахстан.
6. Наймодатель проводит анализ предоставления в имущественный наем (аренду) имущества, закрепленного за коммунальными юридическими лицами.
Порядок проведения анализа предоставления в имущественный наем (аренду) имущества устанавливается наймодателем.

7. Мемлекеттік меншік болып табылатын тарих пен мәдениет ескерткіштерін жеке және заңды тұлғаларға пайдалануға беруге шарт жасасу ерекшеліктері "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңында айқындалады.
2. Тендер өткізбей объектілерді мүліктік
жалдауға (жалға алуға) беру
8. Объектiлердi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру:
1) алаңы 100 шаршы метрге дейiнгi үй-жайларды, ғимараттарды және құрылыстарды, қалдық құны 150 еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын жабдықтарды және оқу орындары мен мәдени ұйымдардың үй-жайларын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық iс-шаралар өткiзу үшiн бiр айдан аспайтын мерзiмге беру;
2) тауарларды жеткiзуге, жұмыстарды орындауға және объектiлердiң баланс ұстаушыларына қызмет көрсетуге байланысты мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасқан өнiм берушiлерге үй-жайлар беру жағдайларын қоспағанда, тендерлiк негiзде жүргiзiледi.
Жалдаушының алып отырған үй-жайлары мөлшерiнiң шартта көрсетiлген үй-жайлардың мөлшерiне сәйкестiгi үшiн объектiнiң баланс ұстаушысы жауапты болады.
Үй-жайлар алаңының мөлшерiне қарамастан, үй-жайларды (банктердiң есептеу-кассалық орталықтары, "Қазпошта" АҚ) банктiк операцияларды жүзеге асыру үшiн мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру банкоматтар мен мультикассаларды орнатуға арнаған алаңдарды қоспағанда, тендер негiзiнде жүргiзiледi.
9. Объектiнi тендер өткiзбей мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру кезiнде жалдаушының объектiнi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруге арналған өтiнiмiне (бұдан әрi – өтiнiм) (еркiн нысанда) мынадай құжаттар қоса берiледi:
1) объектiнi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруге баланс ұстаушының жазбаша келiсiмi;
2) объектiге деген қажеттiлiк негiздемесi;
3) заңды тұлғалар үшiн – салыстыру үшiн мiндеттi түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарт және жарғы), салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмелерi не көрсетiлген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмелерi;
жеке тұлғалар үшiн – салыстыру үшiн мiндеттi түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың, салық төлеушi куәлiгiнiң және үй кiтапшасының көшiрмелерi не көрсетiлген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерi;
4) акционерлiк қоғамдар үшiн – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмiнен үзiндi көшiрме;
жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер үшiн – серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмiнен үзiндi көшiрме (серiктестiктiкке қатысушылардың тiзiлiмi жүргiзiлген жағдайда);

7. Особенности заключения договора на предоставление в пользование физическим и юридическим лицам памятников истории и культуры, являющихся государственной собственностью, определяются Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия".
2. Передача объектов в имущественный
наем (аренду) без проведения тендера
8. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления помещений, зданий и сооружений площадью до 100 квадратных метров, оборудования остаточной стоимостью не более 150-кратного месячного расчетного показателя и помещений учебных заведений и культурных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий;
2) предоставления помещений поставщикам, заключившим договоры о государственных закупках, связанным с поставкой товаров, выполнением работ и оказанием услуг балансодержателям объектов.
Ответственность за соответствие размеров занимаемых нанимателем помещений размерам помещений, указанным в договоре, несет балансодержатель объекта.
Предоставление в имущественный наем (аренду) помещений для осуществления банковских операций (расчетно-кассовые центры банков, АО "Казпочта"), независимо от размеров площади помещений, производится на тендерной основе, за исключением площадей для установки банкоматов и мультикасс.
9. При предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера к заявке нанимателя (в произвольной форме) на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) (далее – заявка) прилагаются следующие документы:
1) письменное согласие балансодержателя на предоставление объекта в имущественный наем (аренду);
2) обоснование потребности в объекте;
3) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) учредительных документов (учредительный договор и Устав), свидетельства налогоплательщика с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и домовой книги с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
4) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае его ведения);

5) шетелдiк заңды тұлғалар үшiн – мемлекеттік және орыс тiлдерiне нотариалдық куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттары;
6) Өтінімді беру сәтінде салықтық берешегі жоқ екені туралы салық органының анықтамасы.
10. Объектiнi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруге өтiнiмдi жалға берушi күнтiзбелiк 15 күннен асырмай қарайды. Оны қарастырудан бас тартудың негіздемесі мыналар:
1) талап етілетін құжаттардың толық емес жиынтығын ұсыну;
2) салық бойынша, міндетті зейнетақы жарнасы мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердің бар болуы;
3) құжаттарды белгіленген талаптардың бұзылуымен ұсыну.
Жалдаушы өтiнiмдi және ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесi бойынша мынадай:
1) объектiнi нысаналы мақсаты бойынша мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
2) аталған объектi бойынша тендер өткiзу туралы;
3) себептерiн көрсете отырып, жазбаша түрде бас тарту туралы шешiм-дердiң бiреуiн қабылдайды.
11. Жалдаушымен шартты жалға берушiнiң басшысы немесе оның мiндетiн атқарушы адам осы Нұсқаулықтың 46, 49, 50, 51, 52-тармақтарының талаптарына сай келетiн шарттарда Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен мемлекеттiк мүлiктiң мүлiктiк жалдауға (жалға алу) үлгiлiк шартына сәйкес өтiнiм берiлген күннен бастап он бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей жасайды.
12. Баланс ұстаушының объектiнi жалдаушыға беруi осы Нұсқаулықтың 6-тарауына сәйкес қабылдау - беру актiсi бойынша жүзеге асырылады.
13. Осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көзделген объектілерді мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге арналған екі және одан көп өтінімдер ұсынылған жағдайда, оларды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізумен жүзеге асырылады.
3. Тендер өткізуге дайындық
14. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер комиссиясын қалыптастырады;
2) тендер құжаттамасын бекiтедi;
3) тендер өткiзу күнi мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн айқындайды;
4) Нұсқаулықта көзделген кепілдік жарналарын, құжаттарды қабылдайды;
5) тендер комиссиясы отырысының хаттамаларын бекiтедi;
6) тендер жеңiмпазымен шарт жасасуды қамтамасыз етедi;
7) Нұсқаулықтың 30-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда тендер аяқталғаннан кейiн тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарды қайтарады;
8) осы нұсқаулықтада көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
15. Тендердiң ұйымдастырушысы ретiнде жалға берушi әрекет етедi.
16. Тендер комиссиясының құрамына жалға берушiнiң, баланс ұстаушының, басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледi. Жалға берушi қажет болған жағдайда тәуелсiз мамандар мен сарапшыларды тартады. Жалға берушiнiң өкiлi комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссияның құрамы жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.

5) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
6) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности по налогам, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
10. Заявка на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) рассматривается наймодателем не более 15 календарных дней. Основаниями для отказа в ее рассмотрении, являются:
1) представление неполного комплекта требуемых документов;
2) наличие задолженности по налогам, по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
3) предоставление документов, с нарушением установленных требований.
По результатам рассмотрения заявок и представленных документов наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендера по данному объекту;
3) об отказе в сдаче с указанием причин в письменном виде.
11. Договор с нанимателем заключается руководителем наймодателя либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявки, на условиях, отвечающих пунктам 46, 49, 50, 51, 52 Инструкции, в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
12. Передача объекта балансодержателем нанимателю осуществляется по акту приема-передачи в соответствии с главой 6 Инструкции.
13. В случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных пунктом 8 Инструкции, передача их в имущественный наем (аренду) осуществляется с проведением тендера.
3. Подготовка к проведению тендера
14. При принятии решения о проведении тендера наймодатель:
1) формирует тендерную комиссию;
2) утверждает тендерную документацию;
3) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
4) принимает гарантийные взносы, документы, предусмотренные Инструкцией;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора с победителем тендера;
7) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 30 Инструкции;
8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Инструкцией.
15. В качестве организатора тендера выступает наймодатель.
16. В состав тендерной комиссии включаются представители наймодателя, балансодержателя и других заинтересованных государственных органов и организаций. Наймодатель при необходимости привлекает независимых специалистов и экспертов. Председателем комиссии является представитель наймодателя.
Состав комиссии утверждается приказом наймодателя.

17. Тендер комиссиясы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жалға берушi белгiлеген мерзiмде және олар ұсынған объектi туралы деректердiң негiзiнде осы Нұсқаулықтың 57-тармағына сәйкес есептелген жалдау ақысының ставкасынан төмен болмайтын, жалдау ақысының ең төменгi ставкасы негiзгiсi болып табылатын тендердiң шарттарын әзiрлейдi;
2) тендер жариялау үшiн тендер құжаттамасын және басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткізеді;
4) тендер жеңiмпазын айқындайтын қорытындыны немесе тендердiң қорытындысы бойынша өзге де шешiмдi қамтитын тендер комиссиясы отырысының хаттамасын ресiмдейдi;
5) осы Нұсқаулықта көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
18. Жалға берушi мерзiмдi баспа басылымдарында және Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мекемелер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тiзiлiмiнiң (бұдан әрi – Тiзiлiм) веб-порталында тендер өткiзу туралы хабарламаны мемлекеттік және орыс тілдерінде өткізілуіне дейін кем дегенде он бес күн қалғанда жариялануын қамтамасыз етедi.
19. Тендер өткiзу туралы хабарлама мынадай мәлiметтердi:
1) жалға берушiнiң атауын;
2) тендер өткiзу шарттарын және жеңiмпазды таңдау өлшемдерiн;
3) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасын;
4) тендер өткiзу күнiн, уақыты мен орнын;
5) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдау мерзiмдерiн;
6) мүлiктiк жалдау (жалға алу) мерзiмiн және жалдау ақысының бастапқы ставкасының мөлшерiн, ол осы Нұсқаулықтың 57-тармағына сәйкес жалға берушi бекiткен есептеу ставкасынан төмен болмайтындай есептеледi;
7) кепiлдiк жарнаның мөлшерiн, мерзiмi мен оны енгiзу үшiн банк деректемелерiн;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесiн;
9) шартты жасасу мерзiмiн;
10) тендерлiк құжаттаманы алу және тендер объектiсiмен танысу мекенжайын, мерзiмдерiн және шарттарын қамтиды.
20. Тендерлiк құжаттама мынадай негiзгi бөлiмдердi қамтиды:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) өтiнiмнiң және онымен бiрге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерi;
5) шарттың жобасы;
6) тендерге қатысуға өтiнiмнiң нысаны.
4. Тендерді өткізу
21. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргiзiледi және тендер өткiзiлгенге дейiн бiр жұмыс күнi бұрын аяқталады.
22. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн объектiлер туралы ақпаратқа және тендер өткiзу қағидаларына барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн, оның iшiнде Тiзiлiмнiң веб-порталы арқылы қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.
23. Үмiткер тендерге қатысу үшiн жалға берушi белгiлеген мерзiмде:

17. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает в установленный наймодателем срок и на основе представленных им данных об объекте условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 57 Инструкции;
2) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Инструкцией.
18. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в периодических печатных изданиях и на веб-портале Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее – Реестр) на государственном и русском языках не менее чем за пятнадцать календарных дней до проведения.
19. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:
1) наименование наймодателя;
2) условия проведения тендера и критерии выбора победителя;
3) краткую характеристику объекта тендера;
4) дату, время и место проведения тендера;
5) сроки принятия заявлений на участие в тендере;
6) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы, которая должна быть не ниже расчетной ставки, утвержденной наймодателем в соответствии с пунктом 57 Инструкции;
7) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) срок заключения договора;
10) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
20. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявления и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора;
6) форма заявления на участие в тендере.
4. Проведение тендера
21. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за один рабочий день до проведения тендера.
22. После публикации извещения о проведении тендера наймодатель обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объектах и правилам проведения тендера, в том числе через веб-портал Реестра.
23. Для участия в тендере претенденту в установленные наймодателем сроки необходимо представить:

1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмiн және оның тендер шарттарын орындау мен шарт жасасу жөнiндегi мiндеттемелерiн қамтитын тендерге қатысуға өтiнiштi;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) заңды тұлғалар үшiн – салыстыру үшiн мiндеттi түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң, құрылтай құжаттардың (құрылтай шарты пен жарғы) және салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмелерiн не көрсетiлген құжаттардың және нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн;
жеке тұлғалар үшiн – салыстыру үшiн мiндеттi түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, салық төлеушi куәлiгiнiң және үй кiтапшасының көшiрмелерiн не көрсетiлген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн;
4) акционерлiк қоғамдар үшiн – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмiнен үзiндi көшiрменi;
жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер үшiн – серiктестiкке қатысушылар тiзiлiмiнен үзiндi көшiрменi (серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмi жүргiзiлген жағдайда);
5) шетелдiк заңды тұлғалар үшiн – мемлекеттік және орыс тiлдерiне нотариалдық куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттарын;
6) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесiн;
7) өтiнiш беру сәтiне салықтық берешегi жоқ екенi туралы салық органының анықтамасын беруi қажет.
24. Өтiнiш тендерлiк құжаттамада анықталған талаптар мен шарттарға сәйкес жасалады. Өтiнiштер қосарланған конверттерде қабылданады. Сыртқы конвертте осы нұсқаулықтың 23-тармағында айтылған құжаттар болуы тиiс. Iшкi конвертте үмiткердiң ұсынысы болуы тиiс. Iшкi конверт өтiнiм берген сәтте жабық болуы және үмiткер мөрлеуi тиiс.
25. Өтiнiштi қабылдаған кезде жалға берушi iшкi конвертке салынғандарды қоспағанда, құжаттардың бар болуын тексередi. Егер құжаттар осы Нұсқаулықтың 23-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, жалға берушi өтiнiштi қабылдаудан және тiркеуден бас тартады.
26. Өтiнiштi қабылдау жалға берушiнiң атына тiгiлген түрде, парақтарына нөмiр қойылған және соңғы бетiне қол қойып, мөр басылған құжаттарды (егер осындай болған жағдайда жеке тұлға үшiн) ұсынылған кезде жүргiзiледi. Тендерге қатысуға ниет бiлдiрген адамдарды тiркеу Тiркеу журналында көрсетiледi.
27. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiппен және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.

1) заявление на участие в тендере, содержащее согласие претендента на это участие и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению соответствующего договора;
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) учредительных документов (учредительный договор и Устав), свидетельства налогоплательщика с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и домовой книги с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
4) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае его ведения);
5) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявления.
24. Заявление составляется в соответствии с требованиями и условиями, определенными в тендерной документации. Заявления принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте должны содержаться документы, перечисленные в пункте 23 Инструкции, во внутреннем – предложения претендента. Внутренний конверт на момент подачи заявки должен быть закрыт и опечатан претендентом.
25. При приеме заявления наймодатель проверяет наличие необходимых документов, за исключением содержащихся во внутреннем конверте. В случае несоответствия документов требованиям, указанным в пункте 23 Инструкции, наймодатель отказывает в приеме и регистрации заявления.
26. Прием заявления производится при предоставлении документов в адрес наймодателя в прошитом виде, с пронумерованными страницами и с заверением последней страницы подписью и печатью (для физического лица, если таковая имеется). Регистрация лиц, подавших заявление на участие в тендере, отражается в журнале регистрации.
27. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера, на депозитный счет наймодателя и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является наймодатель.

28. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарнаны тендер комиссиясы мүлiктi жалдауға (жалға алуға) берiлетiн объектi үшiн жалдаушының қызмет түрi мен жалдаушының құқықтық - ұйымдастырушылық нысанын ескеретiн коэффициенттер ескерiлместен, есептелген айлық жалдау ақысы мөлшерiнде белгiленедi.
29. Кепiлдiк жарна тендер жеңiмпазының мынадай:
1) тендерде жеңiске жеткен жағдайда, тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес шарт жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады.
30. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны:
1) тендерге қатысушыға оны өткiзгенге дейiн үш күннен кем уақыт қалғанда тендерге қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайда;
2) жеңiмпазға – ол тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда шарт жасасудан бас тартқан жағдайда қайтармайды.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар тендер аяқталған күннен бастап он банктік күннен кешіктірілмеген мерзімде, ал егер ақша жалға берушінің шотына тендер өткеннен кейін түссе, онда түскен күннен бастап он банктік күн ішінде қайтарылады.
31. Тендер комиссиясы тендердiң шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерiстер туралы хабарлама мерзiмдi баспа басылымдарында және Тiзiлiм веб-порталында қазақ және орыс тiлдерiнде тендердi өткiзгенге дейiн кемiнде күнтiзбелiк бес күн бұрын жариялануы тиiс.
Тендер шарттарының өзгертiлгенi туралы хабарлама жарияланғанға дейiн тендерге қатысуға өтiнiм берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан адамдар жазбаша өтiнiш негiзiнде кепiлдiк жарнасын және өздерiнiң шеккен шығыстарын қайтаруды талап ете алады. Кепілдік жарна жалға берушінің шотына түскен сәттен бастап он күнтізбелік күн ішінде қайтарылады.
32. Бiр кепiлдiк жарна бiр объектiнiң тендерiне қатысуға мүмкiндiк бередi.
33.Тендерге қатысушылар:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негiзiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысады;
2) тендерге шығарылатын объектi бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алады;
3) объектiнi алдын ала тексерiп қарайды;
4) өзiнiң құқықтары бұзылған кезде сотқа жүгiнедi;
5) тендер басталғанға дейiн кемiнде үш күн бұрын бұл туралы жалға берушiге жазбаша хабарлап, қатысуға берген өзiнiң өтiнiшiн қайтарып алады.
34. Егер өтiнiштердi қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiш тiркелген болса (екiншi және келесi тендерлердi қоспағанда), тендер өтпедi деп танылады. Өткiзiлмеген тендер туралы шешiм тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
35. Тендер өтетiн күнi отырыста тендер комиссиясы тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар iшкi конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл iшкi конверттердi ашу хаттамасында тiркеледi.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендерге қатысушылар немесе олардың уәкiлеттi өкiлдерi қатыса алады.

28. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается тендерной комиссией в размере месячной арендной платы за объект, передаваемый в имущественный наем (аренду), рассчитанной без учета коэффициентов, учитывающих вид деятельности нанимателя и организационно-правовую форму нанимателя.
29. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств победителя тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы;
2) заключить договор в соответствии с протоколом о результатах тендера.
30. Гарантийный взнос не возвращается наймодателем:
1) участнику тендера в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за три календарных дня до его проведения;
2) победителю в случае его отказа от заключения договора на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее десяти банковских дней со дня проведения тендера, а если деньги поступили на счет наймодателя после проведения тендера – в течение десяти банковских дней со дня их поступления.
31. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано в периодических печатных изданиях и на веб-портале Реестра на государственном и русском языках не менее чем за пять календарных дней до проведения тендера.
Лица, подавшие заявление на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшиеся в связи с этим от участия в нем, могут требовать на основании письменного заявления возврата гарантийного взноса и понесенных ими расходов. Гарантийный взнос возвращается в течение десяти календарных дней с момента поступления на счет наймодателя.
32. Один гарантийный взнос дает возможность участия в тендере на один объект.
33. Участники тендера:
1) участвуют в тендере лично или через своих представителей на основании доверенности оформленной соответствующим образом;
2) получают бесплатно дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер объекту;
3) предварительно осматривают объект;
4) обращаются в суд при нарушении своих прав;
5) отзывают свое заявление на участие не менее чем за три календарных дня до проведения тендера, сообщив об этом письменно наймодателю.
34. Если на момент окончания срока приема зарегистрировано не более одного заявления, тендер признается несостоявшимся (за исключением второго и последующих тендеров). Решение о несостоявшемся тендере оформляется соответствующим протоколом.
35. В день проведения тендера, на заседании, члены тендерной комиссии вскрывают внутренние конверты с предложениями участников тендера и оглашают их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе вскрытия внутренних конвертов.
При вскрытии внутренних конвертов и оглашении предложений могут присутствовать участники тендера или их уполномоченные представители.

36. Тендер комиссиясы ұсынылған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Егер берiлген ұсыныстар тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес болмаған жағдайда, көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiш берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл конверттердi ашу хаттамасында тiркеледi.
37. Конверттердi ашу хаттамасында тендерге қатысу мәртебесiн жоғалтқан тұлға туралы мынадай ақпарат:
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшiн – заңды тұлғаның атауы, мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) күнi және тiркеу нөмiрi (қайта тiркеу нөмiрi), сондай-ақ олардың өкiлiнiң өкiлеттiгiн растайтын құжат;
жеке тұлғалар үшiн – ТАӘ, жеке куәлiгi немесе паспортының нөмiрi және берiлген күнi көрсетiледi.
Осы хаттамаға тендерге қатысу мәртебесiн жоғалтқан тұлға берген ұсыныстардың конкурстық құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес келмейтiндiгiн растайтын нақты мәлiметтер енгiзiледi.
38. Конверттердi ашу хаттамасы ресiмделгеннен кейiн тендер комиссиясы ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
39. Тендер комиссиясының шешiмдерi қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған кезде тендер комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
40. Тендер комиссиясының отырыстары, егер оларға тендер комиссиясы мүшелерiнiң кемiнде үштен екісі қатысса, заңды болып табылады. Бұл ретте тендер комиссиясы мүшелерiнiң дәлелдi себеп бойынша растайтын құжаттамаларды ұсына отырып, келмеуiне болады.
41. Тендер комиссиясының шешiмi бойынша объект үшiн жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлiк құжаттамада қамтылған барлық талаптарға сай келетiн тендерге қатысушы тендер жеңiмпазы деп танылады.
5. Тендер нәтижелерін ресімдеу
42. Тендер жеңiмпазын анықтайтын тендер комиссиясының қорытындысы немесе тендердiң қорытындылары бойынша өзге шешiм тендер аяқталғаннан кейiн бiр күн мерзiмде хаттамамен ресiмделедi, тендер комиссиясының барлық мүшелерi қол қояды және жалға берушi бекiтедi.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы да қол қояды.
Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың көшiрмесi мiндеттi түрде барлық тендерге қатысушыларға, сондай-ақ жеңiмпазға жiберiледi және оған сәйкес шарт жасалатын құжат болып табылады.
43. Хаттамада мынадай деректер:
1) тендерлiк комиссияның құрамы;
2) тендердiң шарттары;
3) объектi туралы мәлiметтер;
4) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiметтер;

36. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае несоответствия представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такое заявление, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе вскрытия конвертов.
37. В протоколе вскрытия внешних конвертов отражается следующая информация о лице, утратившем статус участника тендера:
для юридических лиц Республики Казахстан – наименование, дата государственной регистрации (перерегистрации) и регистрационный номер (номер перерегистрации) юридического лица, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
для физических лиц – ФИО, номер и дата выдачи удостоверения личности или паспорта.
В данный протокол включаются точные сведения, подтверждающие несоответствие предложения, представленного лицом, утратившим статус участника тендера, требованиям, содержащимся в тендерной документации.
38. После оформления протокола вскрытия внутренних конвертов тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
39. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов тендерной комиссии, при равенстве голосов решающим является голос председателя.
40. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей членов тендерной комиссии. Члены тендерной комиссии могут отсутствовать только по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов.
41. Победителем тендера признается участник, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект и отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
5. Оформление результатов тендера
42. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или содержащее иное решение по его итогам, в однодневный срок после завершения тендера оформляется протоколом, подписывается всеми членами тендерной комиссии и утверждается наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
Копия протокола о результатах тендера в обязательном порядке направляется всем участникам тендера, а также победителю и является документом, согласно которому заключается договор.
43. В протоколе содержатся следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об объекте;
4) сведения об участниках тендера и их предложения;

5) тендердiң жеңiмпазы туралы мәлiметтер немесе жеңiмпаздың болмауы себебiн көрсете отырып, тендердiң қорытындылары бойынша өзге шешiм;
6) жеңiмпаздың тендердi жеңiп алу шарттары;
7) шартқа қол қою бойынша тараптардың мiндеттемелерi қамтылады.
44. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен мемлекеттiк мүлiктi мүлiктiк жалдаудың (жалға алудың) үлгi шартына сәйкес жеңiмпазбен шарт жасалады.
45. Жалға берушi не оның мiндетiн атқарушы тұлға тендер хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей тендердiң жеңiмпазымен шарт жасасады және Тiзiлiмде тiркелуге жатады.
46. Бiр жылдан артық мерзiмге жасалған шарт мемлекеттiк тiркеуге жатады және осындай тiркеу сәтiнен бастап жасалған болып есептеледi.
Шарттарды мемлекеттiк тiркеу жалдаушының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
47. Тендердiң жеңiмпазына енгiзiлген кепiлдiк жарнаның сомасы жасалған шарт бойынша тендердiң объектiсiн пайдаланғаны үшiн төлем есебiне жатқызылады.
48. Жеңiмпаз тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда шарт жасасудан жазбаша бас тартқан жағдайда, жалға берушi бiр күн мерзiмде тендерге қалған қатысушылардың iшiнен (егер қалғандарының саны кемiнде екеу болса) Нұсқаулықтың 41-тармағының талаптарына сай келетiн жеңiмпазды анықтайды не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
49. Шартта келесі ережелер болуы керек:
1) объектінің атауы, орналасқан орны мен техникалық сипаттамасы;
2) шарт мерзімі;
3) объектіні пайдалану тәртібі, көлемі мен пайдаланғаны үшін ақы енгізу мерзімі;
4) жалға берушінің міндеттері:
баланс ұстаушының жалдаушыға қабылдау-беру актісі бойынша шартпен белгіленген мерзімде объектіні беруді қамтамасыз ету;
жалдаушыға шартпен белгіленген тәртіпте объектіге иелік ету және пайдалануға кедергі болатын іс-әрекеттер жасамау;
5) жалдаушының міндеттері:
объектіні тиісті тәртіпте ұстау, объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттер жасамау;
егер өзгесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе шартпен белгіленбесе, мүлікті қалыпты жағдайда ұстау, өз есебінен ағымдағы жөндеу жүргізу және мүлікті ұстау бойынша шығыстарды көтеру;
жалға берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз объектіні ажырамас жақсартуды, соның ішінде объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмау;
жалға берушінің, санитарлық қадағалау қызметтерінің және ғимараттарды пайдалану және ұстау-күту тәртібіне қатысты заңнама мен өзге нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдар өкілдерінің объектіге және оған жақын орналасқан жер учаскесіне кіруіне рұқсат беру, көрсетілген олқылықтарды олар белгілеген мерзімде жою;
объектіні қосалқы жалдауға тапсыруды, объектіні ақысыз пайдалануға ұсынуды жалға берушінің келісімімен ғана жүргізу (шарт бойынша жалға беруші алдында жалдаушы жауапты болып қалады);
шарт бойынша өз құқықтарын кепілдікке бермеу немесе оларды салым ретінде шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдарды жарғылық капиталына немесе жарна ретінде өндірістік кооперативке енгізбеу;
шартпен белгіленген көлемде, мерзімде және тәртіпте жалдау ақысын енгізу;
баланс ұстаушыға қабылдау - беру актісі бойынша объектіні шартпен белгіленген мерзімде қанағаттанарлық жағдайда қайтару;

5) сведения о победителе тендера или иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
6) условия, при которых победитель выиграл тендер;
7) обязательства сторон при подписании договора.
44. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
45. Договор с победителем тендера заключается руководителем наймодателя либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее десяти календарных дней со дня подписания протокола тендера и подлежит регистрации в Реестре.
46. Договор, заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации и считается заключенным с момента такой регистрации.
Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств нанимателя.
47. Победителю тендера сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору.
48. В случае письменного отказа победителя заключить договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, наймодатель в однодневный срок определяет победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) на условиях, отвечающих пункту 41 Инструкции, либо принимает решение о проведении нового тендера.
49. Договор должен содержать следующие положения:
1) наименование, месторасположение и техническая характеристика объекта;
2) срок договора;
3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование объектом;
4) обязанности наймодателя:
обеспечить передачу объекта балансодержателем нанимателю по акту приема-передачи в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих нанимателю владеть и пользоваться объектом в установленном договором порядке;
5) обязанности нанимателя:
содержать объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан или договором;
не осуществлять без предварительного письменного согласия наймодателя неотделимые улучшения объекта, в том числе перепланировки или переоборудования объекта, а также расположенных в нем сетей и коммуникаций;
допускать на объект и прилегающий к нему земельный участок представителей наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства Республики Казахстан и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, устранять в установленные ими сроки зафиксированные нарушения;
сдавать объект в субаренду, предоставлять объект в безвозмездное пользование только с согласия наймодателя (ответственным по договору перед наймодателем остается наниматель);
не передавать свои права по договору в залог или вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленных договором;
возвратить балансодержателю по акту приема-передачи объект в удовлетворительном состоянии в установленный договором срок;

6) жалға берушінің талабы бойынша шартты мерзімінен бұрын бұзудың және объектіні қайтарудың негіздері мен талаптары:
егер жалдаушы жалға берушінің осындай іс-әрекеттерді тоқтату туралы жазбаша ескертулеріне қарамастан, объектіні шарт талаптарын елеулі бұзумен пайдаланса;
егер жалдаушы шарт бойынша берілген объектіні мақсатқа сай пайдаланбаса;
егер жалдаушы қасақана немесе абайсыздан объектіні елеулі нашарлатса;
егер жалдаушы шартпен белгіленген төлем мерзімі өткеннен кейін объектіні пайдаланғаны үшін ақыны екі реттен аса енгізбесе;
егер жалдаушы шартпен белгіленген мерзімде объектіні күрделі жөндеуден өткізбесе, ал ол шартта болмаған жағдайда (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күрделі жөндеу міндеті жалдаушыда болған жағдайда) жүйелі мерзімде өткізеді.
Жалға беруші жалдаушыға өз міндеттемелерін жүйелі мерзімде орындау мүмкіндігін бергеннен кейін ғана шартты мерзімінен бұрын бұзуды талап ете алады.
Шарт жалдаушының талабы бойынша мына жағдайларда:
баланс ұстаушы объектіні жалдаушының пайдалануына бермегенде немесе шарт талаптарына немесе объектінің нысанына сәйкес объектіні пайдалануға кедергі жасағанда;
объектінің баланс ұстаушысы шартпен белгіленген мерзімде, ал шартта ол болған жағдайда – жүйелі мерзімде оған жүктелген міндеттемелерін – объектіні күрделі жөндеуді жүргізбегенде;
жалдаушыға берілген объектіде оны пайдалану кедергі болатын кемшіліктері болса, оларды жалға беруші шарт жасау барысында ескертпесе, жалдаушыға алдын ала белгісіз болса және объектіні қарау кезінде немесе шарт жасасу барысында оның ақауларын тексергенде анықталмаса;
егер объект жалдаушы жауап бермейтін жағдайлар күшінен пайдалану үшін жарамсыз болып қалғанда мерзімінен бұрын бұзылады.
50. Жалға берілетін объектілерді қосалқы жалдауға тапсыру, жалға алынатын объект үшін залалы жоқ ажырамас жақсартуларын жалдаушының өз қаражаты есебінен жүргізуі мемлекеттік басқару органының келісімі бойынша, баланс ұстаушының келісімі және жалға берушінің жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жалдаушы жүргiзген объектiлердiң ажырауға келетiн жақсартулары, егер шартта өзгеше көзделмесе, оның меншiгi болып табылады.
Жалдаушы жүргiзген объектiлердiң ажырамас жақсартуларының құны жалға берушiнiң келiсiмi бойынша республикалық бюджет қаражаты есебiнен өтеледi.
51. Ажырамас жақсартуларды жүзеге асыруға рұқсат алу үшiн мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi органға тиiстi өтiнiштi мына құжаттарды:

6) основания и условия досрочного расторжения договора и возвращения наймодателю по его требованию в следующих случаях:
если наниматель пользуется объектом с существенным нарушением условий договора, несмотря на письменное предупреждение наймодателя о прекращении таких действий;
если наниматель использует объект, переданный по договору, не по целевому назначению;
если наниматель умышленно или по неосторожности существенно ухудшает объект;
если наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование объектом;
если наниматель не производит капитального ремонта объекта в установленные договором сроки, а при отсутствии их в договоре - в разумные сроки (в тех случаях, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязанность капитального ремонта лежит на нанимателе).
Наймодатель может требовать досрочного расторжения договора только после предоставления нанимателю возможности исполнения своих обязательств в разумный срок.
Договор досрочно расторгается по требованию нанимателя в следующих случаях:
балансодержатель не представляет объект в пользование нанимателю либо создает препятствия для пользования объектом в соответствии с условиями договора или назначением объекта;
балансодержатель объекта не производит в установленные договором сроки, а при отсутствии их в договоре - в разумные сроки, возложенную на него обязанность - капитальный ремонт объекта;
переданный нанимателю объект имеет недостатки, препятствующие его использованию, которые не были оговорены наймодателем при заключении договора, не были заранее известны нанимателю и не могли быть обнаружены им во время осмотра объекта или проверки его исправности при заключении договора;
объект в силу обстоятельств, за которые наниматель не отвечает, окажется в состоянии, не пригодном для пользования.
50. Сдача арендуемых объектов в субаренду, а также производство за счет собственных средств нанимателя улучшений объекта, не отделимы без вреда для него, осуществляются по согласованию с органом государственного управления, с согласия балансодержателя и письменного разрешения наймодателя.
Отделимые улучшения объектов, произведенные нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений объектов, произведенных нанимателем с согласия наймодателя, компенсируется за счет средств местных бюджетов.
51. Для получения разрешения на осуществление неотделимых улучшений объекта органы государственного управления представляют наймодателю соответствующее обращение с приложением следующих документов:

1) жалдаушының өтiнiмдерiн;
2) объектiге ажырамас жақсартулар жүргiзуге баланс ұстаушының келiсiмiн;
3) жалпы түсiндiрме жазбаның құрамындағы енгiзiлетiн ажырамас жақсартуларға қысқаша сипаттама және оларды жүргiзу қажеттiлiгiне, сондай-ақ құнының еркiн сметалық есебiне негiздеме берiлетiн жобалау - сметалық құжаттаманы;
4) жаңадан салынатын объектiлер үшiн есептеулердi, көлемдiк-жоспарланған, сындарлы және инженерлiк жобалық шешiмдердiң сызбаларын қоса бере отырып, ұсынады.
Жалға беруші бір ай мерзімінде көрсетілген өтінішті қарастырады және мемлекеттік басқару органын оъектінің оқшау жақсаруын өткізуге келісу немесе бас тарту туралы хабардар етеді.
Жалға берушінің рұқсатын алғаннан кейiн жалдаушы объектiнiң ажырамас жақсартуларын жүргiзуге кiрiседi.
Жалдаушы жүргiзген объектiнiң ажырамас жақсартуларының құнын өтеу үшiн мемлекеттiк басқару органы жалға берушіге тиісті өтінішпен бірге мынадай құжаттарды:
1) жалдаушының өтемақы алуына өтiнiмiн;
2) жалға берушінің объектiнiң ажырамас жақсартуларын жүргiзуге жазбаша рұқсатын;
3) объектiлердi қайта жаңартудан және техникалық қайта жарақтандырудан кейiн объектiнi пайдалануға енгiзуге рұқсат беретiн құжатты (мемлекеттiк комиссия актiлерi, объектiнi пайдалануға енгiзу бойынша жұмыс комиссиясының актiсi және басқалары);
4) орындалған жұмыстар актiлерiн бере отырып, тиiстi өтiнiш ұсынуы қажет.
Енгiзiлген ажырамас жақсартуларды растау үшiн жалға беруші қажеттi мамандар мен сарапшыларды тартуы мүмкiн.
Ұсынылған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша жалға беруші тиiстi шешiм қабылдайды, ол туралы ақпарат Тiзiлiмге енгiзiледi.
52. Күрделi жөндеудi жүзеге асыру бойынша мiндеттеме объектiнi жалдаушыға жүктелген жағдайда объектiнi күрделi жөндеу құны шарт бойынша төлем есебiне жатқызылады. Объектiге күрделi жөндеу жүргiзудiң құны мен басқа шарттары осы Нұсқаулықтың 51-тармағында көзделген талаптарға сәйкес мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi органмен жазбаша келiсiлуi тиiс.
6. Қабылдау-беру актiсi бойынша объектiнi беру
53. Шартқа қол қойылғаннан кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей объектiнi баланс ұстаушы жалға берушi бекiткен қабылдау-беру актiсi бойынша жалдаушыға бередi және Тiзiлiмде тiркеледi.
54. Қабылдау-беру актiсiнде мыналар:
1) акт жасалған орын мен күн;
2) өкiлдерi оларға сәйкес тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен деректемелерi;
3) объектiнi беру жүргiзiлетiн шарттың нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн объектiнiң анықталған ақаулықтардың тiзбесiмен бiрге техникалық жай-күйi;

1) заявки нанимателя;
2) согласие балансодержателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) проектно-сметной документации, включающей общую пояснительную записку, с краткой характеристикой вносимых неотделимых улучшений и обоснованием необходимости их проведения, а также сводный сметный расчет стоимости;
4) расчетов и чертежей объемно-планировочных, конструктивных и инженерных проектных решений для вновь возводимых объектов.
Наймодатель в месячный срок рассматривает указанное обращение и информирует орган государственного управления о согласии или отказе в проведении неотделимых улучшений объекта.
После получения разрешения наймодателя наниматель приступает к проведению неотделимых улучшений объекта.
Для компенсации стоимости неотделимых улучшений объекта, произведенных нанимателем, органу государственного управления необходимо представить наймодателю соответствующее обращение с приложением следующих документов:
1) заявка нанимателя на получение компенсации;
2) письменное разрешение наймодателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) документация, разрешающая ввод в эксплуатацию объекта после его реконструкции и технического перевооружения (акты государственной, рабочей комиссий по вводу в эксплуатацию объекта и другие документы);
4) акт выполненных работ.
Для подтверждения внесенных неотделимых улучшений наймодатель может привлекать необходимых специалистов и экспертов.
По итогам рассмотрения представленных документов наймодатель принимает соответствующее решение, информация о котором включается в Реестр.
52. В случаях, когда обязанность по осуществлению капитального ремонта возлагается на нанимателя, стоимость капитального ремонта объекта засчитывается в счет платы по договору. Стоимость и другие условия производства капитального ремонта объекта должны быть письменно согласованы с наймодателем, согласно требованиям, предусмотренным пунктом 51 Инструкции.
6. Передача объекта по акту приема-передачи
53. Не позднее десяти рабочих дней после подписания договора объект передается балансодержателем нанимателю по акту приема-передачи, который утверждается наймодателем и регистрируется в Реестре.
54. В акте приема-передачи указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми балансодержатель и наниматель уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) техническое состояние передаваемого объекта с перечнем выявленных неисправностей;

5) тараптардың мөрлерiмен куәландырылған өкiлдердiң қолдары көрсетiледi.
55. Қабылдау-беру актiсi қазақ және орыс тiлдерiнде алты данада жасалады, оның екеуi жалға берушiде, екеуi баланс ұстаушыда сақталады және екеуi жалдаушыға берiледi.
56. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша шарттың тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
7. Жалдау ақысы
57. Объектiлердi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру кезiнде жалдау ақысының ставкасын есептеудi жалға берушi мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын салудың түрлерiн, тұрғын емес үй-жайдың түрiн, қолайлылық дәрежесiн, аумақтық орналасуын, жалдаушы қызметiнiң түрiн, жалдаушының ұйымдастыру - құқықтық нысанын ескере отырып, базалық ставканың және қолданылатын коэффициенттердiң мөлшерi негiзiнде жүзеге асырады.
58. Төлем тұтас алғанда барлық жалданған мүлiк үшiн немесе шартта көзделетiн мерзiмдiлiкпен немесе бiр жолғы енгiзiлетiн төлемдердiң нақты сомасында оның барлық құрамдас бөлiктерiнiң әрқайсысы бойынша жеке белгiленедi.
Ғимаратта үй-жайлардың бiр бөлiгiн жалдау үшiн төлемдердi есептеу кезiнде жалдаушының осы алаңдарды үлестiк пайдалануына тепе-тең жалпы пайдалану орындарына қол жетiмдiлiктi ескеру қажет.
59. Мүлiктi жалдау (жалға алу) ақысына коммуналдық қызметтер үшiн төлемдер, ағымды және күрделi жөндеуге есептеулер, объектiге қызмет көрсету үшiн төлемдер енгiзiлмейдi. Бұл төлемдердi жалдаушы тiкелей ведомстволық күзетке, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа да қызметтерге төлейдi.
60. Егер шартта өзгеше көзделмесе, мүлiктi пайдаланғаны үшiн жалдау ақысының ставкасын жылына бiр реттен жиi өзгертуге болмайды.
61. Жалдау ақысы жергілікті бюджетке аударылады.
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Дауларды шешу
62. Объектiнi шарт бойынша мүлiктiк жалдауға беру кезiнде туындайтын даулар келiссөздер жолымен шешiледi.
Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда даулар сот тәртiбiнде шешiледi.
Павлодар облысы әкімдігінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
N 243/9 қаулысымен
бекітілді
Коммуналдық мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру тәртібі туралы нұсқаулық
Ескерту. Атауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі және Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді, мемлекеттік коммуналдық меншік объектілерін сенімгерлік басқаруға берудің, соның ішінде тендер өткізудің, сенімгерлік басқарушылармен шарттар жасаудың және оларға бақылауды жүзеге асырудың тәртібін анықтайды.

5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
55. Акт приема-передачи составляется в шести экземплярах на государственном и русском языках, два из которых хранятся у наймодателя, два у балансодержателя и два передаются нанимателю.
56. По всем вопросам, не урегулированным Инструкцией, стороны договора руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
7. Арендная плата
57. При передаче объектов в имущественный наем (аренду) расчет ставки арендной платы осуществляется наймодателем на основании базовой ставки и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого помещения, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя, определяемых уполномоченным органом по государственному имуществу.
58. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что предусматривается в договоре.
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию нанимателем этих площадей.
59. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание объекта. Эти платежи оплачиваются нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
60. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором.
61. Арендная плата перечисляется в местный бюджет.
Сноска. Пункт 61 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Разрешение споров
62. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем по договору, разрешаются путем переговоров.
В случае недостижения соглашения споры разрешаются в судебном порядке.
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 11 ноября 2011 года N 243/9
Инструкция о порядке передачи коммунального
имущества в доверительное управление
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке передачи коммунального имущества в доверительное управление (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяет порядок передачи в доверительное управление объектов государственной коммунальной собственности, в том числе проведения тендеров, заключения договоров с доверительными управляющими и осуществления контроля над ними.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган – коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті орган.
2) сенімгерлік басқарушы - уәкілетті органмен сенімгерлік басқару шартын жасасқан жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
3) шарт – уәкілетті органмен сенімгерлік басқарушының арасында жасалатын объектіні сенімгерлік басқару шарты (контракт);
4) объект – коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның немесе мемлекеттік коммуналдық мекеменің мүліктік кешені немесе мүлкі, акционерлік қоғамның мемлекеттік пакет акциялары, жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталдағы мемлекеттің қатысу үлестері, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға берілетін өзге де мемлекеттік мүлік.
5) басқару органы – акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін, жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталындағы мемлекеттің қатысу үлесін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекетік орган, сондай-ақ коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарды мемлекеттік басқару органы;
6) тендер жеңімпазы – тендерлік комиссияның қорытындысы бойынша ең жақсы шарттарды ұсынған тендерге қатысушы;
7) ағымдағы құн – кейіннен сатып алу құқығымен сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес тәуелсіз бағалаушының есебі негізінде тендерлік комиссия бекітетін объектінің құны;
8) тендер – уәкілетті орган өзі ұсынған шарттардың негізінде тендер жеңімпазымен шарт жасасуға міндеттенетін, объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі конкурстық сауда-саттық нысаны;
9) тендрлік комиссия - уәкілетті орган тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін құрған комиссия;
10) тендерге қатысушы – тендерге қатысуға жіберілген жеке және заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Объектіні сенімгерлік басқаруға берудің тәртібі
3. Объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімді коммуналдық меншік - облыс, аудан (қала) әкімдігі қабылдайды.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Инструкции используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган – орган, уполномоченный управлять коммунальной собственностью;
2) доверительный управляющий – физическое или негосударственное юридическое лицо, заключившее договор доверительного управления с уполномоченным органом;
3) договор – договор (контракт) на доверительное управление объектом, заключенный между уполномоченным органом и доверительным управляющим;
4) объект – имущественный комплекс или имущество коммунального государственного предприятия или коммунального государственного учреждения, государственный пакет акций акционерного общества, доля участия государства в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также иное государственное имущество, передаваемое в доверительное управление;
5) орган управления – государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций акционерного общества, долей участия государства в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также орган государственного управления коммунальным государственным предприятием;
6) победитель тендера – участник тендера, который по заключению тендерной комиссии предложил наилучшие условия;
7) текущая стоимость – стоимость объекта в случае принятия решения о передаче его в доверительное управление с правом последующего выкупа, утверждаемая тендерной комиссией на основании отчета независимого оценщика, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
8) тендер – форма конкурсных торгов по передаче в доверительное управление объекта, при которой уполномоченный орган обязуется на основе предложенных им условий заключить договор с победителем тендера;
9) тендерная комиссия – орган, созданный уполномоченным органом для организации и проведения тендера;
10) участник тендера – физическое или юридическое лицо, допущенное к участию в тендере.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок передачи объекта в доверительное управление
3. Решение о передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа принимается собственником коммунального имущества – акиматом области, района (города).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Уәкілетті орган - объектіні сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы болып табылады.
5. Объектіні сенімгерлік басқару шарт бойынша жасасылған мәміле негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталын төлеу есебіне объектілерді бергенге дейін, объектілер кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
Кейіннен сатып алу құқығынсыз объектілерді сенімгерлік басқаруға беру жөндеу жұмыстарына инвестицияларды салу қажетіне қарай тендерді өткізбестен жүзеге асырылады.
6. Кейіннен сатып алу құқығымен немесе рентабельді емес мемлекеттік кәсіпорындарды оңалту үшін объектіні сенімгерлік басқаруға беру жағдайында тендерді өткізу міндетті болып табылады.
7. Объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімді облыс, аудан (қала) әкімдігі мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылдайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Сенімгерлік басқарушы объектіні сатып алу шартын келісіммен анықтайды. Келісімде объекті сенімгерлік басқарушының меншігіне қандай мерзімде және қандай міндеттемелер орындалған кезде берілетіні қарастырылуы қажет.
Сенімгерлік басқарушыға объектіні сату олардың келісімді тиісінше орындаған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
9. Уәкілетті орган объектіні сенімгерлік басқаруға беру мақсатында:
1) тендер ұйымдастырады (тендерлік комиссияның құрамы мен жұмыс регламентін бекітеді, тендерге қатысушыларды тіркейді, ақпараттық хабарламалардың жариялануын қамтамасыз етеді);
2) кепілдік жарналарды қабылдайды;
3) объектілерді бағалау бойынша қызметтер көрсетуге шарттар жасасады;
4) тендердің өткізілу барысын бақылауды жүзеге асырады;
5) Тендерге қатысушылармен және бағалаушылармен тендер өткізу рәсімдеріне байланысты есептерді жүзеге асырылады;
6) сенімгерлік басқарушымен шарт жасасады;
7) объектілерді сенімгерлік басқаруға беруге байланысты өзге де функцияларды жүзеге асырады.
10. Мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ акциялары мен жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің қатысу үлестері сенімгерлік басқаруға беру объектісі болып табылатын мемлекеттік емес заңды тұлғалардың лауазымды адамдары уәкілетті органның коммуналдық меншікті басқаруға сұрау салуы бойынша олар белгіленген мерзімде объектіні сенімгерлік басқаруға беруге дайындау үшін қажетті мәліметтерді береді және берілген мәліметтердің дұрыстығына жауап береді.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Учредителем доверительного управления объектом является уполномоченный орган.
5. Доверительное управление объектом производится на основании сделки по договору.
До передачи объектов в счет оплаты уставного капитала юридических лиц объекты могут передаваться в доверительное управление без права последующего выкупа.
Передача объектов в доверительное управление без права последующего выкупа осуществляется без проведения тендера при необходимости вложения инвестиций в ремонтные работы.
6. В случае передачи объекта в доверительное управление с правом последующего выкупа или для оздоровления нерентабельных коммунальных государственных предприятий проведение тендера является обязательным.
7. Решение о передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа принимается акиматом области, района (города), в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере управления государственным имуществом.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Условия выкупа объекта доверительным управляющим определяются договором. Договор должен предусматривать, в какие сроки и при выполнении каких обязательств объект перейдет в собственность доверительного управляющего.
Продажа объекта доверительному управляющему допускается лишь при условии надлежащего исполнения им договора.
9. Уполномоченный орган в целях передачи объекта в доверительное управление:
1) организует тендер (утверждает состав и регламент работы тендерной комиссии, регистрирует участников тендера, обеспечивает публикацию информационных сообщений);
2) принимает гарантийные взносы;
3) заключает договоры на оказание услуг по оценке объектов;
4) осуществляет контроль за ходом проведения тендера;
5) осуществляет расчеты, связанные с процедурами проведения тендера с участниками и оценщиками;
6) заключает договор с доверительным управляющим;
7) осуществляет иные функции, связанные с передачей объекта в доверительное управление.
10. Должностные лица государственных и негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства, в уставных капиталах которых выступают объектом передачи в доверительное управление, по запросу уполномоченного органа управлять коммунальной собственностью, в определяемые им сроки представляют сведения, необходимые для подготовки объекта к передаче в доверительное управление и несут ответственность за достоверность представляемых сведений.

11. Мыналарға:
1) объектіге инвестициялардың көлемдеріне, түрлеріне және мерзімдеріне;
2) өндіріс көлемдеріне, шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің түрлері мен номенклатурасына;
3) нақты тұтынушыларға өнімді жеткізуге;
4) баға белгілеуге, оның ішінде бағалардың шекті деңгейі бойынша шектеулерге;
5) табиғат қорғау іс-шараларын өткізуге;
6) қолда бар санды сақтап қалуға немесе жаңа жұмыс орындарын құруға;
7) өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін пайдалану тәртібіне;
8) объектінің берешектерін белгіленген мерзімде өтеуге;
9) сенімгерлік басқарушының объектіні кейін сатып алуына;
10) мәмілелер жасасуға және/немесе белгілі бір уақыт кезеңі ішінде объектіге қатысты айқындалған әрекеттерге тыйым салуға қатысты сенімгерлік басқару міндеттемелері объектіні сенімгерлік басқаруға беру шарттары болуы мүмкін.
12. Мыналар:
1) кәсiпорын қызмет түрінінің негiзін сақтау;
2) кәсіпорынды қаржылық сауықтыру бағдарламасының бар болуы ол мыналаларды:
табыстылықты арттыру мақсатында қаржы көрсеткіштерін жақсарту бойынша ұсыныстарды;
тиімді шаруашылық қызмет мақсатында өндіріс құрылымын, оның техникалық-технологиялық базасын қайта құру бойынша ұсыныстарды;
маркетингтік қызметтi ұйымдастыру бойынша ұсыныстарды;
неғұрлым ұтымды шарттарда қажетті қаржы қаражатын тарта отырып, кәсіпорынды қаржылық тұрақтандырудың (оңалтудың) қолданылатын тетіктері бойынша ұсыныстарды;
бағдарламаны iске асыру мерзiмiн қамтитын кәсіпорынның қаржылық оңалту бағдарламасының бар болуы рентабельді емес кәсіпорындарды сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендер жеңімпазын анықтаудың негізгі шарттары болып табылады.
13. Мемлекеттік басқару органы кәсіпорындар қызметінің ерекшелігін ескере отырып қосымша өлшемдерді ұсынуы мүмкін.
3. Тендерлік комиссия
14. Тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін уәкілетті орган тендерлік комиссияны құрады, оның құрамына облыс қаржы басқармасының, қалалар мен аудандардың қаржы бөлімдерінің, бөлімдердің салалық басқармаларының, өзге де мүдделі заңды тұлғалардың өкілдері (келісім бойынша) кіреді. Тендерлік комиссия құрамының саны кемiнде бес адамнан құралады.
15. Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) объектiнің ағымдағы құнын бекiтедi;
2) кепiлдiк жарнаның мөлшерін анықтайды;
3) тендердiң шарттарын айқындайды;
4) тендер өткiзедi;
5) тендер жеңiмпазын жариялайды.
Тендерлік комиссияның хатшысы тендерді ұйымдастыруға және өткiзуге қажеттi құжаттарды дайындайды, тендерлік комиссия хаттамасын рәсiмдейді.
4. Объектіні сенiмгерлік басқаруға беруге дайындау
16. Объектіні сенiмгерлік басқаруға беруге дайындауды уәкілетті орган жүзеге асырады.

11. Условиями передачи объекта в доверительное управление могут быть обязательства доверительного управляющего в отношении:
1) объемов, видов и сроков инвестиций в объект;
2) объемов производства, видов и номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг;
3) поставки продукции определенным потребителям;
4) ценообразования, в том числе ограничения по предельному уровню цен;
5) проведения природоохранных мероприятий;
6) создания или сохранения их существующего количества новых рабочих мест;
7) порядка использования объектов производственной и социальной инфраструктуры;
8) погашения задолженностей объекта в установленные сроки;
9) последующего выкупа объекта доверительным управляющим;
10) совершения сделок и/или запрещения определенных действий в отношении объекта в течение определенного периода времени.
12. Основными условиями определения победителя тендера по передаче в доверительное управление нерентабельных предприятий являются:
1) сохранение основного вида деятельности предприятия;
2) наличие программы финансового оздоровления предприятия, которая должна включать:
предложения по улучшению финансовых показателей в целях повышения прибыльности;
предложения по преобразованию структуры производства, его технико-технологической базы в целях повышения эффективности хозяйственной деятельности;
предложения по организации маркетинговой деятельности;
предложения по применению механизмов финансовой стабилизации (оздоровление) предприятия с привлечением необходимых финансовых средств на наиболее выгодных условиях;
срок реализации программы.
13. Органами государственного управления могут быть предложены дополнительные критерии с учетом специфики деятельности предприятий.
3. Тендерная комиссия
14. Для организации и проведения тендера уполномоченный орган образует тендерную комиссию, в состав которой включаются представители управления финансов области, отделов финансов городов и районов, отраслевых управлений отделов, других заинтересованных юридических лиц (по согласованию). Число членов тендерной комиссии должно составлять не менее пяти человек.
15. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) утверждает текущую стоимость объекта;
2) определяет размер гарантийного взноса;
3) определяет условия тендера;
4) проводит тендер;
5) объявляет победителя тендера.
Секретарь тендерной комиссии готовит необходимые документы для организации и проведения тендера, оформляет протокол тендерной комиссии.
4. Подготовка к передаче объекта в доверительное управление
16. Подготовку к передаче объекта в доверительное управление осуществляет уполномоченный орган.

17. Басқару органы уәкілетті органға акциялары (үлестері) объекті болып табылатын заңды тұлғаның құрылтай құжаттарын, соңғы екі жылдағы қаржылық-шаруашылық қызметі туралы толық ақпаратты, объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсынысты береді.
18. Тендерді өткізуге дайындық негізінде уәкілетті орган объекті туралы ақпаратты жинау, ақпараттық хабарламаның уақтылы жариялануын қамтамасыз етеді, тендерге қатысуға өтінімдерді қабылдауды және тіркеуді, бағалауды (объектіні кейін сатып алу құқығымен сенімгерлік басқаруға берген жағдайда) жүргізеді, қарауға келіп түскен материалдарды тендерлік комиссияға тапсырады.
19. Тендер өткiзу туралы ақпараттық хабарлама тендер өткізудің жарияланған күніне дейін кемінде он бес күнтізбелік күн бұрын мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады әрі мынадай мәліметтерді:
1) тендердің шарттары мен тендер жеңімпазын анықтау өлшемдерін;
2) тендер объектсінің қысқаша сипаттамасын;
3) тендердi өткiзу күнін, уақыты мен орнын;
4) тендерге қатысуға өтінім салынған көнвертті ұсынудың тәртібін, тәсілін, орны мен соңғы мерзімін және тендерге қатысуға өтінім қолданысының талап етілетін мерзімін;
5) кепiлдiк жарнаның мөлшерi мен оны енгізу үшін банктiң деректемелерін (кепiлдiк жарнаның мөлшерін ақпараттық хабарлама жариялағаннан кейiн өзгертуге болмайды);
6) сенімгерлік басқарушыға қойылатын талаптарды;
7) мемлекеттік басқару органдары ұсынған қосымша мәліметтерді қамтиды.
20. Тендерлік комиссия тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерістер туралы хабарландыру осы Нұсқаулықтың 19-тармағында белгіленген тәртіпте, тендер өткізуге дейін бес күнтізбелік күн ішінде кешіктірілмей жариялануы тиіс.
Тендердің шарттары өзгергені туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан тұлғалар кепілдік жарнаны толық көлемде қайтаруды талап етуге құқылы.
21. Заңды тұлғалар бойынша ақпараттық хабарлама жарияланғанға дейін акциялары (үлестері) сенімгерлік басқаруға беруге жататын уәкілетті орган мынадай құжаттардың көшірмелерінен тұратын құжаттар пакетін дайындауы тиіс:
1) жарғы;
2) эмиссияны тiркеу туралы куәлiк;
3) есепті кезеңнің алдындағы бір жылдағы қосымшаларымен бухгалтерлік теңгерімдер;
4) заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік;
5) мемлекет қатысатын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, заңды тұлғалардың тізілімінен үзінді.
Ақпараттық хабарлама жариялағаннан кейін уәкілетті орган тендерге қатысушы болуға тілек білдіргендерге объекті туралы ақпаратқа және нұсқаулыққа қолжетімділікті қамтамсыз етеді.

17. Орган управления представляет уполномоченному органу учредительные документы юридического лица, акции (доли) которого являются объектом, полную информацию о финансово-хозяйственной деятельности за последние два года, предложение об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа.
18. При подготовке к проведению тендера уполномоченный орган обеспечивает сбор информации об объекте, своевременную публикацию информационного сообщения, проводит прием и регистрацию заявок на участие в тендере, дает оценку (в случае передачи объекта в доверительное управление с правом последующего выкупа), передает поступившие материалы на рассмотрение тендерной комиссии.
19. Информационное сообщение о проведении тендера публикуется в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках за пятнадцать календарных дней до объявленной даты проведения тендера и содержит следующие сведения:
1) условия тендера и критерии определения его победителя;
2) краткую характеристику объекта тендера;
3) дату, время и место проведения тендера;
4) порядок, способ, место и окончательный срок представления конверта с заявкой на участие в тендере и требуемый срок действия заявок на участие;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его внесения (размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения);
6) требования к доверительному управляющему;
7) дополнительные сведения, представленные органами государственного управления.
20. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано не менее чем за пять календарных дней до проведения тендера, в порядке, установленном пунктом 19 Инструкции.
Лица, подавшие заявку на участие в тендере до опубликования извещения об изменении его условий и отказавшиеся в связи с этим от участия в тендере, вправе требовать возврата гарантийного взноса в полном объеме.
21. До публикации информационного сообщения по юридическому лицу, акции (доли) которого подлежат передаче в доверительное управление, уполномоченным органом должен быть подготовлен пакет, состоящий из копий следующих документов:
1) Устав;
2) свидетельство о регистрации эмиссий ценных бумаг;
3) бухгалтерские балансы с приложениями за год, предшествующий отчетному периоду;
4) свидетельство о регистрации юридического лица;
5) выписка из реестра коммунальных государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства.
После публикации информационного сообщения уполномоченный орган обеспечивает доступ к информации об объекте и Инструкции для желающих стать участниками тендера.

22. Тендерге қатысушылар тендер өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімде және тәртіппен кепілдік жарна енгізеді. Кепілдік жарнаның мөлшерін ақпараттық хабарлама жариялағаннан кейін өзгертуге болмайды. Кепілдік жарнаны қатысушының атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға енгізе алады. Кепілді жарнаны алушы уәкілетті орган болып табылады.
23. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарна әрбір объекті үшін оның ағымдағы немесе теңгерімдік құнының (объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берген жағдайда) бес пайызы шегінде бөлек белгіленеді.
24. Кепілдік жарна қатысушының мынадай міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылады.
1) жеңген жағдайда тендердің нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) жеңімпаз бен уәкілетті орган арасында тендердің және жеңімпаздың ұсыныстары шарт жасасу жағдайында.
25. Кепiлдiк жарна тендерге қатысушыларға тендер өткізілгенге дейін кемінде үш күн бұрын оған қатысудан бас тартқан жағдайда қайтарылмайды (Нұсқаулықтың 20-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда).
26. Нұсқаулықтың 25 және 41-тармақтарында саналанғандардан басқа барлық жағдайларда кепілдік жарна тендер аяқталған күннен бастап он банктік күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал егер ақша уәкілетті органның шотына тендер өткізілгеннен кейін түссе, онда олар түскен күннен бастап банктік он күн ішінде қайтарылады.
27. Тендерге қатысушыларды тiркеу ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.
28. Тендерге қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналарды:
1) тендерге қатысушыны тендер жеңімпазы деп жариялаған жағдайда оның жазбаша, ақпараттық хабарламада көрсетілген және тендерге қатысушының өзі ұсынған тендер талаптарында шарт жасасу міндеттемесін білдіретін тендерге қатысуға өтінімді;
2) басқа құжаттардан бөлек желімделген конвертте тендерге байланысты құжаттаманы қоса бере отырып, жазбаша түрде тендер шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) банктің (банктердің) мөрі басылған бірінші басшы немесе қол қоюға құқығы бар адам және бас бухгалтер қол қойған тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу күнінің алдында кемінде үш ай бұрын банк (банктер) алдында тендердің ықтимал қатысушысының мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы анықтаманы (егер тендерге ықтимал қатысушы екінші деңгейдегі бірнеше банктің, сондай-ақ шет ел банкінің клиенті болып табылған жағдайда);

22. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в информационном сообщении о проведении тендера. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника тендера любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является уполномоченный орган.
23. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого объекта отдельно, в пределах пяти процентов от его текущей или балансовой стоимости (в случае передачи объекта в доверительное управление без права последующего выкупа).
24. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника:
1) подписание протокола о результатах тендера в случае победы;
2) заключение договора между победителем и уполномоченным органом на условиях тендера и предложений победителя.
25. Гарантийный взнос не возвращается участникам в случае отказа их от участия в тендере менее чем за три дня до его проведения, (за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 20 Инструкции).
26. Во всех случаях, кроме перечисленных в пунктах 25 и 41 Инструкции, гарантийный взнос возвращается в срок не позднее десяти банковских дней со дня проведения тендера, если же деньги поступили на счет уполномоченного органа после проведения тендера – то в течение десяти банковских дней со дня их поступления.
27. Регистрация участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за двадцать четыре часа до проведения тендера.
28. Для регистрации в качестве участника тендера необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере, означающую письменное обязательство участника тендера в случае объявления его победителем, заключить договор на условиях тендера, указанных в информационном сообщении и предложенных самим участником тендера;
2) предложения по условиям тендера в письменном виде с приложением обусловленной тендером документации, в отдельном от других документов запечатанном конверте;
3) справку банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности потенциального участника тендера перед банком (банками) за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, и главного бухгалтера с печатью банка (банков), (в случае, если потенциальный участник тендера является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, такая справка представляется от каждого из таких банков);

4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен аудитті міндетті өткізу белгіленген заңды тұлғалардың соңғы қаржы жылындағы аудиторлық есебін;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
6) қатысушының, лицензиялардың және/немесе патенттердің, куәлiктердің тендерге ықтимал қатысушының бiлiктiлiгін растайтын біліктілігі туралы мәліметті басқа құжаттардың және/немесе лицензиялардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiнiң қосымшасы бар бекітілген мәлiметін;
7) жарғының нотариалды куәландырылған көшiрмесiн, нотариалды куәландырылған (шет ел заңды тұлғалар құрылтай құжаттарын мемлекеттiк және орыс тiлдерінде аудармасымен ұсынады;
8) осы салық органының мөрі бар бірінші басшы немесе қол қою құқығы бар адам қол қойған тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу күнінің алдында кемінде үш ай бұрын салық берешегінің, салықтар мен басқа міндетті төлемдерді төлеу бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтаманың түпнұсқасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі ұзартылған жағдайларды қоспағанда;
9) кепілдік жарнаны төлеу (түпнұсқа тендер өткізілген күні қайтарылады) туралы төлем тапсырысы немесе түбіртектің (жеке тұлға үшін) түпнұсқасы не көшірмесі;
10) тендерге ықтимал қатысушы өкiлiнiң өкiлеттiгiн растайтын құжатты (сенімхат), немесе iшкi iстер органдарының құжаттары, жеке куәлікті, паспортты (шет ел азаматтар үшiн) не ішкі істер органдары берген уақытша жеке куәлікті ұсынған жағдайда жарамды);
29. Жеке тұлға болып табылатын тендердің ықтимал қатысушысы осы Нұсқаулықтың 28-тармағының 1), 2), 9)-тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ:
1) жеке куәліктің, паспорттың (шет ел азаматтары үшін) немесе ішкі істер органдары берген тиісті анықтамалардың көшірмесін;
2) тиісті мемлекеттік орган берген, заңды тұлға құрамастан, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін нотариалды куәландырылған құжаттың көшірмесі азаматтық құқықтық қабілеттің барын растау үшін шарт жасасу);
3) қатысушының, лицензиялардың және/немесе патенттердің, куәлiктердің тендерге ықтимал қатысушының бiлiктiлiгін растайтын біліктілігі туралы мәліметті басқа құжаттардың және/немесе лицензиялардың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiнiң қосымшасы бар бекітілген мәлiметін;
30. Өтінімдерді қабылдау және тендерге қатысуға ниет білдірген адамдарды тіркеу талап етілетін құжаттардың толық жиынтығы бар болған кезде жүргізіледі.
31. Мыналар:

4) аудиторский отчет за последний финансовый год юридических лиц, для которых законодательством Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита;
5) нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) сведения о квалификации с приложением нотариально заверенных копий лицензий и/или патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих квалификацию потенциального участника тендера;
7) нотариально заверенную копию Устава, (иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки);
8) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, с печатью данного налогового органа, возвращаемый в день проведения тендера об отсутствии просроченной задолженности потенциального участника тендера по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет и отчислений в накопительные пенсионные фонды более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
9) оригинал или копию платежного поручения или квитанции (для физического лица) об оплате гарантийного взноса, (оригинал возвращается в день проведения тендера);
10) документ (доверенность), удостоверяющий полномочия представителя потенциального участника тендера (действителен при предъявлении удостоверения личности, паспорта (для иностранных граждан) либо соответствующей справки органов внутренних дел).
29. Потенциальный участник тендера, представляет документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 9) пункта 28 Инструкции, а также:
1) копию удостоверения личности, паспорта (для иностранных граждан) или соответствующей справки органов внутренних дел;
2) нотариально заверенную копию документа выданного соответствующим государственным органом (для подтверждения наличия гражданской правоспособности заключать договор), предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица;
3) сведения о квалификации с приложением нотариально заверенных копий лицензий и/или патентов, свидетельств, иных документов, подтверждающих квалификацию потенциального участника тендера.
30. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производятся при наличии полного комплекта требуемых документов.
31. Участником тендера не может быть:

1) Қазақстан Республикасының заңдарына немесе құрылтай құжаттарына сәйкес тендердің шарттарымен көзделген қызмет түрлерімен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлға;
2) сенімгерлік басқаруға шарт жасасу және оны орындау жөніндегі тиісті міндеттемелерді орындамаған өткен тендерлердің жеңімпазы тендерге қатысушы бола алмайды.
32. Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган тендерге қатысушыларға қатысы бар ақпаратты тендерді дайындау және оны өткізудің кезеңі ішінде жариялауға құқығы жоқ.
33. Тендердің ықтимал қатысушыларының құжаттары тіркеу журналында тіркелгеннен кейін сейфте сақталады, тендер өткізілетін күні тендерлік комиссияға беріледі.
5. Тендерді өткізу
34.Тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттерін ашады және жеңімпазды анықтау өлшемінде (өлшемдеріне) сүйене отырып, тендерге қатысушылардың ұсыныстарын қарайды.
35. Тендерлік комиссияның шешімі оның мүшелерінің қарапайым дауыс беру көпшілігімен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Дауыстар тең болған кезде тендерлік комиссия дауыстардың тең санын алған қатысушыларды келіссөзге шақыруға құқылы. Олардың келісімі арқылы объектінің жұмысын жақсартуға бағытталған қосымша ұсынысты тендерлік комиссияның қарауына енгізген тендерге қатысушы жеңімпаз болып танылады.
36. Тендерлік комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді, оған тендерлік комиссияның мүшелері, төрағасы, хатшысы және тендер жеңімпазы қол қояды. Тендерлік комиссияның мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша беруге және оны хаттамаға қоса беруге құқылы, ол туралы соңғысында белгі қойылады. Тендердің нәтижелеріне оның қатысушылары тендер жеңімпазын хабарлаған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде шағым бере алады. Жеңімпаз тендер өткізген күннен кейін келесі күні кешіктірілмей жарияланады.
37. Тендердің нәтижелері туралы хаттама тендерді өткізу күні рәсімделеді және ол тендер жеңімпазының міндеттемелері мен тиісті жағдайда уәкілетті органның тендер талаптары және тендер жеңімпазының ұсынысына шарт жасау құжаты болып табылады.
38. Тендер нәтижелерін тендер жеңімпазы мен уәкілетті орган арасында тендер шарттарында шарт жасасу міндеттемелері мен тендер жеңімпаздарының ұсыныстарын белгілейтін құжат болып табылады.
Уәкілетті орган жаңадан тендер жариялауға, сондай-ақ мынадай жағдайларда тендер комиссиясына тендер талабына өзгерістер енгізуге ұсыныс жасауға құқылы:
1) тендерге қатысуға өтініш болмағанда;
2) тендерлік комиссия жеңімпаздың жоқ екені туралы шешім қабылдаса;

1) юридическое лицо, которое в соответствии с законодательством Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься видами деятельности, предусмотренными условиями тендера;
2) победитель предыдущих тендеров, не выполнивший соответствующие обязательства по заключению и исполнению договора на доверительное управление.
32. Уполномоченный орган не вправе разглашать информацию, имеющую отношение к участникам тендера, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
33. Документы потенциальных участников тендера после регистрации в журнале хранятся в сейфе и в день проведения тендера передаются тендерной комиссии.
5. Проведение тендера
34. Тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и рассматривает эти предложения с учетом критериев выявления победителя.
35. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов ее членов. При равенстве голосов решающим является голос председателя. Тендерная комиссия вправе пригласить участников, набравших равное количество голосов, на переговоры. С их согласия победителем признается участник тендера, внесший на рассмотрение тендерной комиссии дополнительные предложения, направленные на улучшение работы объекта.
36. Решение тендерной комиссии оформляется протоколом, который подписывается ее членами, председателем, секретарем и победителем тендера. Член тендерной комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка. Результаты тендера могут быть опротестованы его участниками в течение тридцати календарных дней со дня объявления победителя тендера. Победитель объявляется не позднее дня, следующего за днем проведения тендера.
37. Протокол результатов тендера оформляется в день проведения тендера и является документом, фиксирующим обязательства победителя тендера и уполномоченного органа заключить договор на соответствующих условиях, с учетом предложений победителя тендера.
38. Результаты тендера утверждаются уполномоченным органом в течение пяти календарных дней со дня объявления его победителя.
Уполномоченный орган вправе объявить новый тендер, а также рекомендовать тендерной комиссии изменить условия тендера в случае:
1) отсутствия заявок на участие в тендере;
2) принятия тендерной комиссией решения об отсутствии победителя;

3) тендерлік жеңімпазы шартқа қол қоюдан бас тартса.
39. Мына жағдайларда, егер:
1) Тендерлік комиссия қатысушылардың ұсыныстарын тендер шарттарын қанағаттандырмайды немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейді деп таныса;
2) тіркелген қатысушылардың саны екеуден кем болған тендер өткізілмейді деп танылады.
40. Тендер жеңімпазы тендердің нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоюдан жалтарған кезде өзі енгізген кепілдік жарнаны жоғалтады.
41. Тендер ашық болуы тиіс.
6. Шарттың орындалуын бақылау
42. Шарттың орындалуын бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
43. Шарт тендер жеңімпазының тендерлік ұсыныстарына сәйкес талаптарды қарастыруы қажет.
44. Бақылауды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган шарттың орындалуына байланысты құжаттармен танысуға, сондай-ақ тәуелсіз консультанттарды тарта отыра Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес объектіні басқару тиімділігінің мониторингін жыл сайынғы мониторинг жүргізуге құқылы.
45. Сенімгерлік басқарушы уәкілетті органға және пайдаланушыға шартта белгіленген мерзімдерде және тәртіппен өзінің қызметі туралы есепті ұсынады. Уәкілетті органның талабы бойынша және (немесе) пайдаалушыға басқа жағдайларда да және кешіктрілмей сенімгерлік басқарушының қызметі туралы шұғыл және өзге жағдайларда ұсынылуы тиіс есепті ұсыну қажет.
46. Шарт талаптарын орындауды бақылау сенімгерлік басқарушымен орындау міндеттеріінің аяқталу мерзіміне дейін өткізіледі.
7. Қорытынды ережелер
47. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Нұсқаулықта көзделген сенімгерлік басқару қатынастарына Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының реттейтін нормалары таралады.
Павлодар облысы әкімдігінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
N 243/9 қаулысымен
бекітілді
Коммуналдық заңды тұлғалардың мүліктік
құқықтары мәселесін келісу тәртібі туралы нұсқаулық
Ескерту. Атауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы коммуналдық заңды тұлғалардың мүліктік құқықтары мәселесін келісу тәртібі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) коммуналдық меншік объектілерін мемлекеттік коммуналдық заңды тұлғалардың теңгерімдеріне, коммуналдық меншік мүлкін жергілікті мемлекеттік басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік коммуналдық мекемелер мен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкіне иелік ету тәртібін белгілейді.

3) отказа победителя тендера от подписания договора.
39. Тендер может быть признан несостоявшимся в случаях, если:
1) предложения участников признаны тендерной комиссией не удовлетворяющими условия тендера или не соответствующими законодательству Республики Казахстан;
2) количество зарегистрированных участников менее двух.
40. Победитель тендера при уклонении от подписания протокола о результатах тендера или договора – на условиях тендера и предложений победителя утрачивает внесенный им гарантийный взнос.
41. Тендер должен проводиться открыто.
6. Контроль за исполнением договора
42. Контроль за исполнением договора осуществляет уполномоченный орган.
43. Договор должен содержать условия в соответствии с тендерными предложениями победителя тендера.
44. Для осуществления контроля уполномоченный орган вправе знакомиться с документами, связанными с исполнением договора, а также проводить ежегодный мониторинг эффективности управления объектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан с привлечением независимых консультантов.
45. Доверительный управляющий представляет в уполномоченный орган отчет о своей деятельности в сроки и порядке, установленные договором. По требованию уполномоченного органа отчет о деятельности доверительного управляющего должен представляться незамедлительно и в иных случаях.
46. Контроль за исполнением условий договора проводится до момента окончания исполнения обязательств доверительным управляющим.
7. Заключительные положения
47. На отношения доверительного управления, предусмотренные Инструкцией, распространяются нормы гражданского законодательства Республики Казахстан, регулирующие такие отношения, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 11 ноября 2011 года N 243/9
Инструкция о порядке согласования вопросов
имущественных прав коммунальных юридических лиц
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке согласования вопросов имущественных прав коммунальных юридических лиц (далее - Инструкция) определяет порядок передачи объектов коммунальной собственности на балансы коммунальных государственных юридических лиц, имущества коммунальной собственности из одного уровня местного государственного управления в другой, а также порядок распоряжения имуществом коммунальных государственных учреждений и коммунальных государственных предприятий.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген.
3. Коммуналдық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкіне иелік ету қажеттілігін айқындауды облыстың, қаланың, ауданның коммуналдық меншігін басқаруға уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) құзыреті шегінде қабылдайды.
4. Балансына коммуналдық мемлекеттік меншік мүлігі берілетін коммуналдық мемлекеттік заңды тұлға облыстың, қаланың, ауданның тиісті Уәкілетті органына құзыретіне сәйкес құжаттардың мына пакетін:
1) коммуналдық меншік объектісін бекіту туралы жазбаша қолдаухатты;
2) құрылтай құжаттарының көшірмесін (заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік, статистикалық карточка, Жарғы немесе Ереже);
3) баланс ұстаушының объектіні беруге жазбаша келісімін;
4) келешек баланс ұстаушының объектіні қабылдауға жазбаша келісімін;
5) бастапқы және қалдық құны, тозуы, техникалық сипаттамасы туралы әрбір объекті бойынша жеке ақпараты бар баланс ұстаушының анықтамасын;
6) беретін әрі қабылдайтын тараптың мемлекеттік басқару органының (немесе уәкілетті органының) жазбаша келісімін (қолдаухатты) ұсынады.
2. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкін беру тәртібі
5. Мемлекеттік басқару органы болып табылатын коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлікті тапсыруы мемлекеттік басқару органының өз ұсынысы бойынша: құны 1000 айлық есептік көрсеткішке дейін болғанда, Уәкілетті органның шешімі бойынша, 1000 айлық есептік көрсеткіштен жоғары болғанда, жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Өзге мекеменің мүлікті тапсыруы мемлекеттік басқару органының келісімі бойынша: құны 1000 айлық есептік көрсеткішке дейін болғанда, Уәкілетті органның шешімі бойынша, 1000 айлық есептік көрсеткіштен жоғары болғанда, жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Облыстың, қаланың, ауданның жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде жүзеге асырылатын мүлікті тапсыру мүліктің орналасқан жері бойынша 30 күнтізбелік күн ішінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Инструкция разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Определение необходимости распоряжения имуществом коммунальных государственных юридических лиц принимается государственным органом, уполномоченным управлять коммунальной собственностью области, города, района (далее – Уполномоченный орган) в пределах компетенции.
4. Коммунальное государственное юридическое лицо, на баланс которого передается имущество коммунальной государственной собственности, представляет в соответствующий Уполномоченный орган согласно компетенции следующий пакет документов:
1) письменное ходатайство о закреплении объекта коммунальной собственности;
2) копии учредительных документов (свидетельство о регистрации юридического лица, статистическую карточку, Устав или Положение);
3) письменное согласие балансодержателя на передачу объекта;
4) письменное согласие будущего балансодержателя на прием объекта;
5) справку балансодержателя с информацией о первоначальной и остаточной стоимости, износе, технической характеристикой по каждому объекту отдельно;
6) письменное согласие (ходатайство) органа государственного управления (либо уполномоченного органа) как передающей, так и принимающей стороны.
2. Порядок передачи имущества коммунального
государственного учреждения
5. Передача имущества коммунального государственного учреждения, являющегося органом государственного управления, осуществляется по предложению самого органа государственного управления: при стоимости до 1000 месячного расчетного показателя по решению Уполномоченного органа, свыше 1000 месячного расчетного показателя по решению местного исполнительного органа.
Передача имущества иного учреждения осуществляется по согласованию с органом государственного управления: при стоимости до 1000 месячного расчетного показателя по решению Уполномоченного органа, свыше 1000 месячного расчетного показателя по решению местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Передача имущества, осуществляемая на основании решения местного исполнительного органа области, города, района по месту нахождения имущества, производится в течение 30 календарных дней.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Облыстың, қаланың, ауданның уәкілетті органының шешімі негізінде жүзеге асырылатын мүлікті тапсыру мүліктің орналасқан жері бойынша 10 күнтізбелік күн ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Мекеменің мүлкін беру туралы шешім қабылданғаннан кейін 10 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде беретін және қабылдайтын тараптардың лауазымды тұлғалары қол қоятын ОС-1, ОС 1-1 нысаны бойынша қабылдау-тапсыру актісі ресімделеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мүлікті қабылдау-тапсыру актісі мемлекеттік және орыс тілдерінде төрт данамен жасалады және Уәкілетті органмен бекітіледі.
3. Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның мүлкін беру тәртібі
10. Баланстық құны 1000 және одан көп айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) көлемінде болатын, коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың негізгі құралдарына жататын жылжымайтын мүлік объектілерін, көлік құралдарын, сондай-ақ мүлікті беру облыстың, қаланың, ауданның жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша мемлекеттік басқару органының қолдау-хаты негізінде 10 күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырылады.
11. Баланстық құны 1000 АЕК көлемінен төмен болатын, кәсіпорынның негізгі құралдарына жататын (жылжымайтын объектілер мен көліктен басқа) өзге де мүлікті беру кәсіпорынның орналасу орны бойынша Уәкілетті органының жазбаша келісімімен мемлекеттік басқару органының қолдаухаты негізінде 10 күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік коммуналдық меншік объектілерін жергілікті
мемлекеттік басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру тәртібі
12. Коммуналдық мемлекеттік меншік объектілерін жергілікті мемлекеттік басқарудың облыстық деңгейінен қалалық, аудандық деңгейлеріне беру мына тәртіпте жүзеге асырылады:
1) облыстық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер (бұдан әрі – облыстық коммуналдық заңды тұлғалар) мүліктік кешендер, облыстың коммуналдық меншігіндегі акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы мемлекет үлесі ретінде қаланың немесе ауданның коммуналдық меншігіне облыс әкімдігінің қаулысы негізінде тиісті қала немесе аудан әкімінің қолдау-хаты бойынша беріледі;

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Передача имущества, осуществляемая на основании решения уполномоченного органа области, города, района по месту нахождения имущества, производится в течение 10 календарных дней.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. После принятия решения о передаче имущества учреждения в срок не более 10 календарных дней оформляется акт приема - передачи имущества по форме ОС-1, ОС 1-1, подписываемый уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Акт приема - передачи имущества составляется в четырех экземплярах на государственном и русском языках и утверждается Уполномоченным органом.
3. Порядок передачи имущества коммунального
государственного предприятия
10. Передача объектов недвижимости, транспортных средств, а также имущества, относящегося к основным средствам коммунальных государственных предприятий, балансовой стоимостью 1000 и более размеров месячного расчетного показателя (далее - МРП) осуществляется по решению местного исполнительного органа области, города, района на основании ходатайства органа государственного управления в течение 10 календарных дней.
11. Передача иного имущества, относящегося к основным средствам (за исключением объектов недвижимости и транспорта) предприятия, балансовой стоимостью менее 1000 размеров МРП осуществляется с письменного согласия Уполномоченного органа по месту нахождения предприятия на основании ходатайства органа государственного управления в течение 10 календарных дней.
4. Порядок передачи объектов коммунальной государственной
собственности из одного уровня местного
государственного управления в другой
12. Передача объектов коммунальной государственной собственности из уровня местного государственного управления на городской, районный осуществляется в следующем порядке:
1) областные коммунальные государственные предприятия и учреждения (далее – областные коммунальные юридические лица) как имущественные комплексы, акции акционерных обществ и доли государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в коммунальной собственности области, передаются в коммунальную собственность города или района на основании постановления акимата области по ходатайству соответствующего акима города или района;

2) облыстық коммуналдық заңды тұлғалардың мүлкі қаланың немесе ауданның коммуналдық меншігіне облыс әкімдігінің қаулысы негізінде тиісті қала немесе аудан әкімінің қолдаухаты бойынша беріледі.
13. Нұсқаулықтың 12-тармағы 1), 2)-тармақшаларында көрсетілген коммуналдық меншік объектілерін беру кезінде облыс қаржы басқармасы тиісті облыс әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеушісі болып табылады.
Ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органдары қабылдау-тапсыру актілерін ресімдеу үшін мүлікті қабылдау туралы тиісті шешім қабылдайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облыстық 2012.04.04 N 66/4 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Коммуналдық мемлекеттік меншік объектілерін жергілікті мемлекеттік басқарудың қалалық немесе аудандық деңгейінен облыстық деңгейіне беру мына тәртіпте жүзеге асырылады:
1) қалалық немесе аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер (бұдан әрі – қалалық немесе аудандық коммуналдық заңды тұлғалар) мүліктік кешендер, қаланың немесе ауданның коммуналдық меншігіндегі акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы мемлекет үлесі ретінде облыстың коммуналдық меншігіне тиісті қала немесе аудан әкімдігінің қаулысы негізінде беріледі;
2) қалалық немесе аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың мүлкі облыстың коммуналдық меншігіне облыс қаржы басқармасымен және теңгеріміне мүлік берілетін облыстық коммуналдық заңды тұлғалардың мемлекеттік басқару органдары (немесе уәкілетті органдары) болып табылатын мемлекеттік органдармен келісілген қаланың немесе ауданның тиісті әкімдігінің қаулысы негізінде беріледі.
15. Нұсқаулықтың 14-тармағы 3), 4)-тармақшаларында көрсетілген коммуналдық меншік объектілерін қабылдау облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады, облыс қаржы басқармасы оның әзірлеушісі болып табылады.
16. Коммуналдық мемлекеттік меншік объектілерін жергілікті мемлекеттік басқарудың бір қалалық немесе аудандық деңгейінен басқа қалалық немесе аудандық деңгейге беру қалалар немесе аудандар әкімдіктерінің мүлікті беру және қабылдау туралы тиісті қаулылары негізінде облыс қаржы басқармасының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
17. Коммуналдық меншік объектілерін жергілікті мемлекеттік басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру туралы шешім қабылдағаннан кейін беретін және қабылдайтын тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қоятын және тиісті Уәкілетті органның басшысы құзыретіне сәйкес бекітетін ОС бухгалтерия нысаны бойынша мүлікті қабылдау-беру актісі 30 күнтізбелік күннен асырмай мерзімде ресімделеді.

2) имущество коммунальных юридических лиц передается в коммунальную собственность города или района на основании постановления акимата области по ходатайству соответствующего акима города или района.
13. При передаче объектов коммунальной собственности, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 12 Инструкции, разработчиком соответствующего проекта постановления акимата области выступает управление финансов области;
Для оформления актов приема – передачи местные исполнительные органы района (города) принимают соответствующее решение о приеме имущества.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 04.04.2012 N 66/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Передача объектов коммунальной государственной собственности из городского или районного уровней местного государственного управления в областной осуществляется в следующем порядке:
3) городские или районные коммунальные государственные предприятия и учреждения (далее – городские или районные коммунальные юридические лица) как имущественные комплексы, акции акционерных обществ и доли государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в коммунальной собственности города или района, передаются в коммунальную собственность области на основании постановления соответствующего акимата города или района;
4) имущество городских или районных коммунальных юридических лиц передается в коммунальную собственность области на основании постановления соответствующего акимата города или района, согласованного с управлением финансов области и государственными органами, являющимися органами государственного управления (либо уполномоченными органами) коммунальных юридических лиц, на баланс которых передается имущество.
15. Принятие объектов коммунальной собственности, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 14 Инструкции, осуществляется на основании постановления акимата области, разработчиком которого выступает управление финансов области.
16. Передача объектов коммунальной государственной собственности из одного городского или районного уровней местного государственного управления в другой городской или районный уровень осуществляется на основании соответствующих постановлений акиматов городов или районов о передаче и принятии имущества по согласованию с управлением финансов области.
17. После принятия решения о передаче объектов коммунальной собственности из одного уровня местного государственного управления в другой в срок не более 30 календарных дней оформляется акт приема - передачи имущества по форме ОС бухгалтерия, подписываемый уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон и утверждаемый руководителем соответствующего Уполномоченного органа согласно компетенции.

18. Қабылдау-беру актісі төрт данада мемлекеттік және орыс тілдерінде, қабылдау-беру актісін (беру актісі) ресімдеуге қатысатын тараптардың әр қайсысы үшін бір данамен жасалады.
19. Заңды тұлғалар қабылдау-беру актісін бекіткеннен кейін 30 күнтізбелік күн ішінде жылжымайтын мүлікті тіркеуді жүзеге асыратын органдарда құқықтарын міндетті түрде тіркеуді жүргізеді.
20. Заңды тұлғалар жылжымайтын мүлікті тіркеу жүргізетін органдарда жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқықтарын тіркегеннен кейін облыс қаржы басқармасына осы тіркеу туралы куәліктің көшірмесін ұсынады.
21. Қаланың немесе ауданның коммуналдық меншік объектілерін республикалық меншікке берген жағдайда, тиісті қала немесе аудан әкімдігінің осы объектілерді беру туралы қаулысы қабылданады, ол облыс қаржы басқармасына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес рәсімдерді одан әрі жүргізу үшін жіберіледі.
5. Қорытынды ережелер
22. Жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық меншік объектілерін бекітудің, сондай-ақ объектілерді жергілікті мемлекеттік басқарудың бір деңгейінен екіншісіне берудің қолданыстағы тәртібі бұзылған жағдайда, кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасы-мен белгіленген жауапкершілікке тартылады.
23. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.

18. Акт приема - передачи составляется в четырех экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема - передачи (передаточного акта).
19. Юридические лица в течение 30 календарных дней после утверждения акта приема - передачи производят в обязательном порядке регистрацию прав в органах, производящих регистрацию недвижимости.
20. Юридические лица после регистрации права оперативного управления или хозяйственного ведения в органах, производящих регистрацию недвижимости, представляют в управление финансов области копию свидетельства о данной регистрации.
21. В случае передачи объектов коммунальной собственности города или района в республиканскую собственность принимается постановление соответствующего акимата города или района о передаче данных объектов, которое направляется в управление финансов области для проведения дальнейших процедур в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Заключительные положения
22. В случае нарушения действующего порядка закрепления объектов коммунальной собственности на праве оперативного управления или хозяйственного ведения, а также передачи объектов из одного уровня местного государственного управления в другой виновные лица несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
23. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.