Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 наурызда № 7492 тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы
1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртіппен осы бұйрықтың ресми жариялануын және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 1 наурыздағы
№ 25-03-01/82 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы
1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағындағы жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу тәртібін егжей-тегжейлі түсіндіреді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2015 № 18-03/1111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жануарлар түрлерінің есебін жүргізуді аңшылық шаруашылығы субъектілері (бұдан әрі – жануарлар дүниесін пайдаланушылар), жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасы болып табылатын аумақтар мен акваториялар бекітілген Аумақтық бөлімшелер, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
Аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы бекітіп берілген аңшылық алқаптарында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің санын есепке алуды жүргізуге қатысуды, аңшылық шаруашылығының субъектілері ұсынған деректерді талдау мен жалпылауды және жануарлар дүниесі объектілерін алып қою лимитін дайындау үшін уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынымдар енгізуді жүзеге асырады.

Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2012 года № 7492.
В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждена
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 01 марта 2012 года
№ 25-03-01/82
Инструкция
по проведению учета видов животных на территории
Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и детализирует порядок по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2015 № 18-03/1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ведение учета видов животных осуществляется субъектами охотничьего хозяйства (далее - пользователи животным миром), территориальными подразделениями, особо охраняемыми природными территориями и государственными учреждениями за которыми закреплены территории и акватории, являющиеся средой обитания объектов животного мира.
Республиканская ассоциация общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства осуществляет участие в ведении учета численности видов животных, являющихся объектами охоты, на закрепленных охотничьих угодьях, анализ и обобщение данных, представленных субъектами охотничьего хозяйства, и внесение рекомендаций в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа для подготовки лимита изъятия объектов животного мира.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Аңшылық алқаптардың резервтік қорында жануарлар түрлерін есепке алуды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - аумақтық бөлімшелер) ұйымдастырады және жүргізеді.
4. Жануарлар түрлерінің есебін жүргізу олардың республика аумағы бойынша таралуы (мекендеу орындары мен алқаптары), олардың саны және ықтимал пайдаланылу көлемі туралы деректер алуды қамтамасыз етеді.
Жануарлар дүниесі объектілерінің жай-күйінің сандық және сапалық өзгерістеріне бақылау жасау мақсатында олардың санын есепке алуды осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес мерзімде жануарлар дүниесін пайдаланушылар жүзеге асырады.
2-тарау. Жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жануарлар түрлерін есепке алу мынадай түрлерге бөлінеді:
1) белгілі бір аумақтағы жануарлардың сол немесе басқа түрінің саны туралы сенімді мәліметтер (дарақтарда) алуға мүмкіндік беретін абсолюттік санын есепке алу;
2) есепке алу мәліметтерін өткен жылдағы ұқсас табиғи жағдайында және сол бір уақытта алынған сол аумақтағы ұқсас мәліметтермен салыстыру арқылы белгілі бір аумақтағы жануарлардың сол немесе басқа түрі санының динамикасының үрдісін анықтауға мүмкіндік беретін (саны өседі, азаяды, тұрақты) салыстырмалы санын есепке алу;
3) белгілі бір аумақтағы жануарлардың сол немесе басқа түрінің (көп, аз, жеткілікті) санының жай-күйі туралы ақпарат алуға мүмкіндік беретін санын сараптамалық бағалау.
6. Есепке алудың барлық түрі мына тәсілдермен жүргізіледі:
1) маршруттық есепке алу - жануарлардың барлық түрін есепке алу үшін пайдаланылады;
2) сынақ алаңдарында есепке алу – жануарлардың барлық түрін есепке алу үшін қолданылады;
3) есепке алудың қоршау әдісі - бұл әдіс тұяқтыларды, жыртқыштар мен кеміргіштерді есепке алу үшін қолданылады;
4) айдау арқылы есепке алу - тұяқтылар, жыртқыштар, кеміргіштер және тауық тектестер есепке алынады;
5) қыста жиналу орындарында есепке алу - тұяқтылар мен тауық тектестерді есепке алу үшін пайдаланылады;
6) күйлеу мерзімдерінде және қырмандарда аталықтарының дауысы бойынша есепке алу – тұяқтылар, тауық тектестер, жыртқыштар есепке алынады;
7) тауларда көзбен шолып есепке алу - тұяқтыларды, жыртқыштарды, кеміргіштерді, тауық тектестерді есепке алу үшін қолданылады;

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В резервном фонде охотничьих угодий учеты видов животных организуются и проводятся территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа (далее – территориальные подразделения).
4. Проведение учета видов животных обеспечивает получение данных об их распространении по территории республики (местах и площади обитания), их численности и возможных объемах использования.
В целях контроля за количественными и качественными изменениями состояния объектов животного мира учет их численности осуществляется пользователями животным миром в сроки, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Глава 2. Проведение учетов видов животных
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Учеты видов животных подразделяется на:
1. учет абсолютной численности, позволяющий получить достоверные данные о численности того или иного вида животных (в особях) на определенной территории;
2. учет относительной численности, позволяющий установить тенденции динамики численности того или иного вида животных (численность растет, уменьшается, стабильна) на определенной территории путем сравнения данных учета с аналогичными данными на этой территории за предыдущие годы в аналогичных погодных условиях и в то же время года;
3) экспертная оценка численности, позволяющая получить информацию о состоянии численности того или иного вида животных (много, мало, достаточно) на определенной территории.
6. Все виды учета проводятся следующими способами:
1) маршрутный - используется для учета всех видов животных;
2) на пробных площадках - применяется для учета всех видов животных;
3) окладной - способ применяется для учета копытных, хищных и грызунов;
4) прогоном - учитываются копытные, хищные, грызуны и куриные;
5) в местах зимнего скопления - используется для учета копытных и куриных;
6) по голосам самцов в период гона и на токах - учитываются копытные, куриные, хищные;
7) визуально в горах - применяется для учета копытных, хищных, грызунов, куриных;

8) жануарлардың көп мөлшері жиналатын орындарда (сортаңдар, суаттар) есепке алу – бұл тәсіл тұяқтыларды, бұлдырықтарды, қылқұйрықты есепке алу үшін қолданылады;
9) қи үйінділері бойынша есепке алу – ірі жыртқыштар мен тұяқты жануарлар үшін қолданылады;
10) тұрғын орындар мен ұялар бойынша есепке алу - жыртқыштарды, кеміргіштерді, суда жүзетіндерді және тауық тектестерді есепке алу үшін қолданылады;
11) балапандар бойынша есепке алу - суда жүзетіндер мен тауық тектестерді есепке алу үшін пайдаланылады;
12) ұшу қарқыны бойынша есепке алу - суда жүзетіндер есепке алынады;
13) түлеген құстардың жиналу орындары бойынша есепке алу - бұл тәсіл суда жүзетіндерді есепке алу үшін қолданылады;
14) ұя учаскелері бойынша есепке алу – жыртқыштар, тауық тектестер санын анықтауға қызмет етеді;
15) таралымның жас құрамын есепке алу - тұяқтылар мен тауық тектестерді есепке алу үшін пайдаланылады;
16) таңбалау мен сақина тағу арқылы есепке алу – жануарлардың іс жүзінде барлық түрі үшін қолданылады;
17) авиаесеп - тұяқтыларды, жыртқыштарды, суда жүзетіндерді есепке алу үшін пайдаланылады;
18) автомашинадан (мотоциклден) есепке алу - тұяқтыларды, кеміргіштерді, жыртқыштарды есепке алу үшін қолданылады.
7. Санына сараптамалық баға беру үшін не жоғарыда аталған тәсілдерге қосымша ретінде мына әдістер қолданылуы мүмкін:
1) сауалнамалық (сұрау) есепке алу;
2) кәсіпшілік (аң аулау) нәтижелерін есепке алу;
3) сақина салу;
4) фото-киноға түсіру.
8. Жануарлар түрлерін есепке алудың алдында олардың биологиясының, экологиясының негізгі қасиеттерімен және олар мекендейтін аудандармен танысып алады.
Есепке алу жұмыстары жүргізілгенге дейін:
1) мекендеу орындары бойынша таралу сипаты;
2) тұрақты топтар - табындар, үйірлер, ұялас балапандар тобын құруға бейімділігі;
3) бір біріне жалғасатын немесе оқшауланған нақты шектелген аңшылық аудандарының болуы;
4) жүйелі маусымдық үйірлер құруға бейімділігі;
5) белсенділіктің тәуліктік және маусымдық өзгеруі;
6) тәуліктік және маусымдық жылыстауы және көшуі зерттеледі.
9. Есепке алуды жүргізу басталмас бұрын жануарлар дүниесін пайдаланушы, ал аңшылық алқаптардың резервтік қорында есепке алу жүргізген жағдайда аумақтық бөлімшенің басшысы жануарлар дүниесі объектілерін есепке алуды ұйымдастыру туралы шешім қабылдайды, онда:
1) есепке алу жүргізілетін жануарлардың түрлері, есепке алу әдістері мен оны өткізу мерзімдері;
2) есепке алуды және алынған деректерді камералдық өңдеуді ұйымдастыруға, жүргізуге жауапты тұлға;
3) жануарлар дүниесі объектілерін есепке алуды жүргізуге қатысатын тұлғалар тізімі (бұдан әрі – есепшілер);

8) в местах, привлекающих большое количество животных (солонцы, водопои) - способ применяется для учета копытных, рябков, саджи;
9) по фекальным кучкам - применим для крупных хищников и копытных животных;
10) по жилищам и гнездам - применяется для учета хищных, грызунов, водоплавающих и куриных;
11) по выводкам - используется при учете водоплавающих и куриных;
12) по интенсивности пролета - учитываются водоплавающие;
13) в местах скопления линных птиц - способ применяется для учета водоплавающих;
14) по гнездовым участкам - служит для определения численности хищных, куриных;
15) подсчет возрастного состава популяции - используется для учета копытных и куриных;
16) при помощи мечения и кольцевания - применим практически для всех видов животных;
17) авиаучет - используется для учета копытных, хищных, водоплавающих;
18) с автомашины (мотоцикла) - применяется для учета копытных, грызунов, хищных.
7. Для проведения экспертной оценки численности, либо как дополнительные предшествующие вышеуказанным способам могут применяться следующие методы:
1) анкетный (опросный) учет;
2) учет результатов промысла (охоты);
3) кольцевание;
4) фотокиносъемка.
8. Учету видов животных предшествует предварительное ознакомление с основными чертами их биологии, экологии и районами обитания.
До проведения учетных работ проводится изучение:
1) характера распределения по местообитаниям;
2) склонности к образованию постоянных группировок – стад, стай, выводков;
3) наличия четко ограниченных охотничьих районов, налегающих один на другой, или изолированных;
4) склонности к образованию регулярных сезонных скоплений;
5) суточные и сезонные изменения активности;
6) суточные и сезонные миграции и кочевки.
9. До начала проведения учета пользователь животным миром, а в случае проведения учетов в резервном фонде охотничьих угодий руководитель территориального подразделения, принимают решение об организации учета объектов животного мира, в котором указываются:
1) виды животных, учет которых будет проводиться, методы учета и сроки его проведения;
2) лицо, ответственное за организацию, проведение учета и камеральную обработку полученных данных;
3) список лиц, участвующих в проведении учета объектов животного мира (далее – учетчики);

4) есепке алу маршруттары және (немесе) алаңдары көрсетіледі.
10. Есепке алуды ұйымдастыру мен жүргізуге жауапты тұлға оны өткізу шарттарын жоспарлайды, еркін түрде есепке алу карточкаларын, есепке алу маршруттарының және (немесе) алаңдарының сызбасын және құрал-жабдықтар дайындайды және есепшілерге береді, есепке алуды жүргізудің тәсілдері мен ерекшеліктері, есепке алу карточкаларын толтыру тәртібі бойынша нұсқама өткізеді.
11. Жануарлар түрлерін есепке алуды орман және аңшылық шаруашылығы саласында кемінде үш жыл жұмыс өтілі және (немесе) осы жұмыстарды жүргізудің кемінде бір жыл тәжірибесі бар есепшілер жүргізеді.
12. Жануарлар түрлерін есепке алуды өткізу нәтижелері бойынша есепшілер есепке алу карточкаларын толтырады және оларға қол қояды.
3-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Толтырылған есепке алу карточкаларының негізінде жануарлар түрлері санының математикалық есеп-қисабы жүргізіліп, осы Нұсқаулықтың 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жануарлар түрлерін, су айдындарындағы суда жүзетін жабайы құстардың және ұшып өтетін суда жүзетін құстардың санын есепке алу ведомостары ресімделіп, оларға жануарлар дүниесін пайдаланушысының басшысы қол қояды, ал есепке алу аңшылық алқаптардың резервтік қорында жүргізілген жағдайда - аумақтық бөлімшенің басшысы және есепке алуды ұйымдастыру мен жүргізуге жауапты тұлға қол қояды.
Есепке алу ведомостарын жануарлар дүниесін пайдаланушы екі данада ресімдейді, олардың бір данасы аумақтық бөлімшеге жіберіледі, екіншісі өзінде қалады.
14. Математикалық есеп-қисаптары бар есепке алу карточкалары жануар дүниесін пайдаланушыда және аумақтық бөлімшеде олар толтырылған күнінен бастап бес жыл бойы сақталады, есепке алу ведомостары аумақтық бөлімшеде тұрақты сақталады.
15. Жануарлар дүниесін пайдаланушы ұсынатын жануарлар санын есепке алу деректерінің шынайылығын тексеру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы жануарлар түрлерінің бақылаулық есепке алынуын ұйымдастырады.
Бақылаулық есепке алу деректері жануарлар дүниесін пайдаланушының деректерімен қайшы келсе, жануарлар түрлерін алып қоюды жоспарлау үшін бақылаулық есепке алу деректері қолданылады.
16. Жануарлар дүниесін пайдаланушы аумақтық бөлімшеге аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің санын есепке алудың дұрыс емес деректерін ұсынған кезде, жануарлар дүниесі объектілерін аулауға квота берілмейді.

4) учетные маршруты и (или) площадки.
10. Лицо ответственное за организацию и проведение учета, планирует условия его проведения, готовит и выдает учетчикам учетные карточки в произвольной форме, схемы учетных маршрутов и (или) площадок и инвентарь, проводит инструктаж по способам и особенностям проведения учета, порядке заполнения учетных карточек.
11. Учет видов животных проводится учетчиками, имеющими стаж работы в сфере лесного и охотничьего хозяйства не менее трех лет и (или) опыт проведения данных работ не менее одного года.
12. По результатам проведения учета видов животных учетчиками заполняются и подписываются учетные карточки.
Глава 3. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. На основании заполненных учетных карточек производится математический расчет численности видов животных и оформляются ведомости их учета численности видов животных, водоплавающей дичи на водоемах и водоплавающей дичи на пролете по форме согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции, которые подписываются руководителем пользователя животным миром, а в случае проведения учетов в резервном фонде охотничьих угодий руководителем территориального подразделения и лицом, ответственным за организацию и проведение учета.
Ведомости учета пользователями животным миром оформляются в двух экземплярах, один из которых направляется в территориальное подразделение, второй экземпляр остается.
14. Учетные карточки с математическими расчетами хранятся пользователями животным миром и в территориальном подразделении в течение пяти лет со дня их заполнения, ведомости учета хранятся в территориальном подразделении постоянно.
15. В целях проверки достоверности данных учетов численности предоставляемых пользователями животным миром, ведомством уполномоченного органа организуются контрольные учеты видов животных.
При расхождении данных контрольных учетов с данными пользователя животным миром для планирования изъятия видов животных применяются данные контрольных учетов.
16. При представлении пользователем животного мира в территориальное подразделение недостоверных данных учетов численности видов животных, являющихся объектами охоты, квота изъятия объектов животного мира не выдается.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында жануарлар түрлерін
есепке алуды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Жануарлар түрлерінің санын есепке алуды жүргізу мерзімдері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 28.11.2023 № 333 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар түрлері
Есепке алуды жүргізу мерзімдері
1.
Бұлан
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
2.
Елік
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
3.
Марал
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
4.
Қабан
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
5.
Сібір тау текесі
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
6.
Құдыр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
7.
Аю
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
8.
Қасқыр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
9.
Түлкі
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
10.
Қарсақ
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
11.
Бұлғын
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
12.
Ондатр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
13.
Ақкіс
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
14.
Сары күзен
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
15.
Сілеусін
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
16.
Дала күзені
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
17.
Ақ тиін
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
18.
Ақ қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
19.
Құм қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
20.
Ор қоян
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
21.
Құну
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
22.
Саңырау құр
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
23.
Арқар
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
24.
Барыс, сабаншы
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
25.
Тас сусары
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
26.
Алтай ұлары
1 ақпаннан 31 наурызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
27.
Құр
1 ақпаннан 15 мамырға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
28.
Суда жүзетіндер (үйректер, қаз тектестер, қасқалдақтар, сұқсыр үйректер, шалшықшылар) оның ішінде Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілгендер
1 ақпаннан 15 маусымға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
29.
Ақшіл
1 ақпаннан 31 наурызға дейін
30.
Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілген жыртқыш құстар (бүркіт, қыран, ақиық, сұңқар, қаршыға, үкі, балықшы тұйғын)

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по проведению учета
видов животных на территории
Республики Казахстан
Сроки проведения учетов численности видов животных
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.11.2023 № 333 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Виды животных
Сроки проведения учета
1
Лось
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
2
Косуля
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
3
Марал
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
4
Кабан
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
5
Сибирский горный козел
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
6
Кабарга
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
7
Медведь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
8
Волк
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
9
Лисица
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
10
Корсак
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
11
Соболь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
12
Ондатра
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
13
Горностай
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
14
Колонок
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
15
Рысь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
16
Степной хорек
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
17
Белка
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
18
Заяц-беляк
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
19
Заяц-толай
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
20
Заяц-русак
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
21
Росомаха
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
22
Глухарь
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
23
Архар
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
24
Снежный барс, манул
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
25
Каменная куница
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
26
Алтайский улар
с 1 февраля по 31 марта/
с 15 сентября по 15 ноября
27
Тетерев
с 1 февраля по 15 мая/
с 15 сентября по 15 ноября
28
Водоплавающие (утки, гусеобразные, лысухи, поганки, кулики), в том числе занесенные в Красную Книгу Республики Казахстан
с 1 февраля по 15 июня/
с 15 сентября по 15 ноября
29
Белая куропатка
с 1 февраля по 31 марта
30
Хищные птицы, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан (беркут, орлы, орланы, сокола, ястребы, филин, скопа)

1 наурыздан 30 мамырға дейін /
10 шілдеден 20 тамызға дейін
31.
Сұр құр
1 сәуірден 31 мамырға дейін/
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
32.
Қырғауыл
1 сәуірден 31 мамырға дейін
33.
Дуадақ
1 сәуірден 15 маусымға дейін
34.
Ақбас тырна, сұр тырна, қара дегелек
1 сәуірден 15 маусымға дейін
35.
Борсық
15 сәуірден 15 маусымға дейін /
15 қыркүйектен 30 қазанға дейін
36.
Суыр
15 сәуірден 15 маусымға дейін
37.
Гималай ұлары, кекілік, бөдене
1 шілдеден 31 тамызға дейін /
15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін
38
Кәмшат
1 қыркүйектен 15 қазанға дейін
39
Киік
20 наурыздан 1 мамырға дейін/
1 қыркүйектен 30 қарашаға дейін
Ескертпе:
Жабайы жануарлар түрлерінің санын күзгі есепке алу ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өткізіледі, ал таралымның жыныстық-жас құрамын және сандық өзгерісінің үрдісін барынша нақты зерттеу қажет болған кезде оны жануарлар дүниесін пайдаланушылар өткізеді.
Қазақстан Республикасының аумағында
жануарлар түрлерін есепке алуды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Үлгілік нысан
20___жыл үшін жануарлар түрлерінің санын есепке алу ведомосы
______________________________________________________________
(жануарлар дүниесін пайдаланушының, аумақтық бөлімшенің атауы)
Жануар түрі
Алаң, алқап, барлығы (мың гектар)
Түрдің таралу аймағы
(мың гектар)
Таралу аймағы алаңынан есепке алу ауданы (мың гектар)
Таралу аймағы алаңынан есепке алу %
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Есепке алу көрсеткіштері
Экстропаляция көрсеткіштері
1000 гектар тығыздығы (дарақ)
Барлығы (дарақ)
Аиалық (дарақ)
Ұрғашы (дарақ)
Биылғы төлдер (дарақ)
Барлығы (дарақ)
Аталық (дарақ)
Ұрғашы (дарақ)
Биылғы төлдер (дарақ)
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ескертпе: таралымның жыныстық-жас құрылымының есебі тұяқты жануарлар бойынша ғана жүргізіледі.
Басшы ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Жауапты тұлға ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
20___ жылғы "___"_____________
Қазақстан Республикасының аумағында
жануарлар түрлерін есепке алуды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Үлгілік нысан
20___жылы су қоймаларындағы суда жүзетін құстардың санын есепке алу ведомосы
Жануарлар дүниесін пайдаланушының, аумақтық бөлімшенің атауы
Барылдауық
Шүрегейлер
Сүңгуірлер
Басқа да өзен үйректері
Барлық үйрек
Қасқалдақтар
Қаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
Басшы ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Жауапты тұлға ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
20___ жылғы "___"_____________
Қазақстан Республикасының аумағында
жануарлар түрлерін есепке алуды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Үлгілік нысан
20___жылы суда жүзетін жабайы құстарды ұшу барысында есепке алу ведомосы
___________________________________________________________________
(жануарлар дүниесін пайдаланушының, аумақтық бөлімшенің атауы )
көктемгі ұшу/күзгі ұшу
________________________________
(керектісінің астын сызу керек)
Құс түрі
Ұшу барысында байқалған күні
Жаппай ұшу күні
Ұшудың аяқталу күні
Стационарлық қадағалаудағы есепке алу саны
Таңертең
Кешке
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Басшы ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Жауапты тұлға ________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
20___ жылғы "___"_____________

с 1 марта по 30 мая/
10 июля по 20 августа
31
Рябчик
с 1 апреля по 31 мая/
с 15 сентября по 15 ноября
32
Фазан
с 1 апреля по 31 мая
33
Дрофы
с 1 апреля по 15 июня
34
Журавль красавка, серый журавль, черный аист
с 1 апреля по 15 июня
35
Барсук
с 15 апреля по 15 июня/
с 15 сентября по 30 октября
36
Сурок
с 15 апреля по 15 июня
37
Гималайский улар, кеклик, перепел
с 1 июля по 31 августа/
с 15 сентября по 15 ноября
38
Бобр
с 1 сентября по 15 октября
39
Сайгак
с 20 марта по 1 мая/
с 1 сентября по 30 ноября
Примечание:
Осенний учет численности видов диких животных проводится на особо охраняемых природных территориях, а при необходимости более детального изучения половозрастного состава популяций и тенденций изменения численности пользователями животным миром.
Приложение 2
к Инструкции по проведению учета
видов животных на территории
Республики Казахстан
Типовая форма
Ведомость учета численности видов животных за 20___год
_____________________________________________________________
(наименование пользователя животным миром, территориального подразделения)
Вид
животного
Площадь угодий,
всего (тысяч
гектар)
Ареал
вида
(тысяч
гектар)
Площадь учета
от площади
ареала (тысяч
гектар)
% учета от
площади ареала
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Показатели учета
Показатели экстропаляции
Плотность
на 1000
гектар
(особь)
Всего
(особь)
Самцов
(особь)
Самок
(особь
Сеголеток
(особь)
Всего
(особь)
Самцов
(особь)
Самок
(особь)
Сеголе-
ток
(особь)
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Примечание: Расчет половозрастной структуры популяции
производится только по копытным животным.
Руководитель _________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Ответственное лицо_________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_____________20__года
Приложение 3
к Инструкции по проведению учета
видов животных на территории
Республики Казахстан
Типовая форма
Ведомость учетов численности водоплавающей дичи на водоемах в
20__ году.
Наименование
пользователя
животным миром,
территориального
подразделения
Кряква,
серая
Чирки
Нырки
Прочие
речные
утки
Всего
уток
Лысухи
Гуси
1
2
3
4
5
6
7
8
всего
Руководитель _________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Ответственное лицо_________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_____________20__года
Приложение 4
к Инструкции по проведению учета
видов животных на территории
Республики Казахстан
Типовая форма
Ведомость учетов водоплавающей дичи на пролете в 20__ году
_____________________________________________________________
(наименование пользователя животным миром, территориального
подразделения)
весенний пролет/осенний пролет
(нужное подчеркнуть)
Виды
птиц
Дата
появления
на
пролете
Дата
массовых
пролетов
Дата
окончания
пролета
Учетная численность на
стационарах наблюдений
утром
вечером
Всего
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель _________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Ответственное лицо_________________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_____________20__года