Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киімнің (погонсыз) үлгілерін және Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киімнің (погонсыз) киіп жүру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 30/98 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 9 сәуірде № 7528 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6–тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 18.07.2024 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес, Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киім (погонсыз) үлгілері;
2) осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес, Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру үлгілерінің Ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің облыстық және Астана, Алматы қалаларының аумақтық инспекция басшылары ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киімдерін (погонсыз) сатып алу республикалық бюджетпен қарастырылып бөлінген қаржының шегінде қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті (Жақыпбаев Н.Х.) осы бұйрықтың заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр А. Мамытбеков
ҚР Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 13 наурыздағы
№ 30/98 бұйрығына
1-қосымша
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киім
(погонсыз) үлгілері
1. Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды (погонсыз) киімдері (бұдан әрі – нысанды киім) салтанатты, күнделікті, сезондық-қысқы және арнайы болып бөлінеді.

Об утверждении образцов форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах и Правил ношения форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 30/98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2012 года № 7528.
В соответствии с пунктом 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.07.2024 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ношения форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Начальникам территориальных инспекций областей и городов Астана, Алматы Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить приобретение форменной одежды (без погон) для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах в пределах ассигнований, выделенных из средств республиканского бюджета.
3. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Жакупбаев Н.Х.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2012 года.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 марта 2012 года № 30/98
Образцы форменной одежды (без погон) государственных
ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных
постах
1. Форменная одежда (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах (далее – форменная одежда) подразделяется на парадную, повседневную, осенне-зимнюю и специальную.

2. Үлгілік киімдер өлшемге сәйкес дайын түрде беріледі.
3. Барлық бөлшектердің өлшемдері миллиметрмен (бұдан әрі – мм) көрсетіледі.
1 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының жазғы
ерлерге арналған нысанды киімі (погонсыз) үлгілері
Ескерту: а – салтанатты нысанды киім; б – салтанатты жазғы нысанды киім; в – күнделікті нысанды киім; г – күнделікті нысанды киім; д – күнделікті жазғы нысанды киім
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың ерлерге арналған
нысанды киімдерінің (погонсыз) сипаты
4. Салтанатты және күнделікті киімнің жатады (1 сурет):
1) болат және қара-көк түсті фуражка;
2) қара-көк түсті берет;
3) болат және қара-көк түсті ашық бір өңірлі китель;
4) күнделiктi күрте қара-көк түстi;
5) қысқа немесе ұзын жеңді ақ және көгілдір түсті жейде;
6) болат және қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
7) қара түсті галстук;
8) галстукке арналған қысқыш;
9) былғары белбеу;
10) қара түсті былғары туфли.
5. Фуражка жартылай жүн матадан жасалады. Салтанатты фуражка – болат түсті матадан, күнделікті - қара-көк түсті матадан жасалады. Сопақша түбi және дөңгелек қабырғасы, қара-көк түстi шұға немесе барқытты шеңберi мен күнқағардан тұрады. Қалқаншаның ортасының үстiне қалқанға кокарда бекiтiледi. Күнқағар үстiңгi жағынан лакталған қара терiмен, ал төменгi жағынан қара түстi жұмсақ терiмен немесе жүннен тоқылған матамен қапталған. Күнқағардың үстiңгi жағында, киетiн шеңберiне екi нысанды түймелер, алтын түстi тоқылған филигран бауы тағылады.
6. Берет астарымен қара-көк түстi жүннен тоқылған матадан тiгiледi. Береттiң асты енi 50 мм қара-көк түстi трикотаж матасынан тiгiледi. Береттiң алдындағы ортасына кокарда тағылады.
7. Китель жартылай жүн матадан жасалады, салтанатты китель – болат түсті матадан, күнделікті - қара-көк түсті матадан жасалады. Жартылай қынамалы силуэттi, бір өңiрлi, астында, төрт нысанды түймеге түймеленген. Жағасы мен лацканы қайырылған. Шлицасында үш нысанды түймесi бар жеңi екі тігіспен қайын тігілген, сол жақ жеңінде жеңді белгісі және ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың айырым белгісі бар. Арқа тұсының ортаңғы тiгiсi шлицамен бiтеді, таяқшалары бүйiрiнің жырығымен және белi бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйiрiнде клапанды тiлiк қалталары және кеуденің сол жағында тілінген омырау жапырақ қалталары бар.
8. Күнделiктi күрте қара-көк түстi жартылай жүндi матадан тiгiледi. Күрте тiк пiшiндi өңiрi сыдырмалы iлгекпен түймеленедi. Бүйiрлерi жалғап тiгiлген иiнiштi, жалғап тiгiлген жерiнде жапсырылып салынған клапанды төс қалталар мен ойылып салынған рамкалы екi жан қалтасы бар, олар сыдырмалы iлгекпен түймеленедi. Арқасында жалғап тiгiлген иiнiшi және иiнiш жапсырылған тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған. Жағасы қайырылған. Жеңi қос тiгiстi, жапсыра тiгiлген манжеталары және шынтақ тiгiсiнде тiлiгi бар. Сол жақ жеңiнде жеңдiк белгi (шеврон) тiгiлген. Күртенiң төменгi жағында екi бүйiрi жалғап тiгiлген, төрт қатар резинкамен тартылған болады. Манжеталары нысанды екi шағын түймемен, ал клапандары бiр түймемен түймеленедi.

2. Форменная одежда выдается в соответствии с размерами в готовом виде.
3. Все детальные размеры указаны в миллиметрах (далее – мм).
рисунок 1
Образцы летней мужской форменной одежды государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
а б в г д
Примечание: а – парадная форма; б – парадная летняя форма; в – повседневная форма; г – повседневная форма; д – повседневная летняя форма
Описание летней мужской форменной одежды (без погон)
государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на
ветеринарных контрольных постах
4. В комплект мужской парадной и повседневной формы входит (рисунок 1):
1) фуражка стального и темно-синего цвета;
2) берет повседневный темно-синего цвета;
3) китель однобортный открытый стального и темно-синего цвета;
4) куртка повседневная темно-синего цвета;
5) рубашка белого и голубого цвета с короткими или длинными рукавами;
6) брюки на выпуск стального и темно-синего цвета;
7) галстук черного цвета;
8) зажим для галстука;
9) ремень из кожи;
10) туфли кожаные черного цвета.
5. Фуражка изготавливается из полушерстяной ткани. Парадная фуражка из ткани стального цвета, повседневная - из ткани темно-синего цвета. Состоит из овального донышка и четырех стенок, суконного или бархатного околыша темно-синего цвета, козырька. По краю донышка и верхнему краю околыша кант из основного материала. Над серединой козырька, на околыше, укрепляется кокарда. Козырек обтянут сверху черной лакированной кожей, снизу замшей или шерстяной тканью черного цвета. Над козырьком к околышу пристегиваются две форменные пуговицы, плетеный филигранный шнур золотистого цвета.
6. Берет шьется из шерстяной ткани темно-синего цвета на подкладке. Низ берета выполняется из трикотажной ткани темно-синего цвета шириной 50 мм. Спереди посередине берета прикрепляется кокарда.
7. Китель изготавливается из полушерстяной ткани. Парадный китель из ткани стального цвета, повседневный - из ткани темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, однобортный, на подкладке с застежкой на четыре форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные. Рукава втачные двухшовные с тремя форменными пуговицами на шлицах, на левом рукаве нарукавный знак и нарукавный знак различия государственного ветеринарно-санитарного инспектора. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном и нагрудным прорезным карманом-листочком на левой стороне груди.
8. Куртка повседневная шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Куртка прямого силуэта, с бортовой застежкой на замок-молнию. Полочки с притачными кокетками, в швах притачивания кокеток обработаны нагрудные накладные карманы с клапанами и два боковых прорезных кармана в рамку, застегивающиеся на замок-молнию. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. Воротник втачной, отложной. Рукава двухшовные, втачные с притачными манжетами и разрезами по локтевым швам. На левом рукаве настрочен шеврон. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Манжеты застегиваются на две малые форменные пуговицы, а клапаны - на одну.

9. Ұзын жеңдi жейде көгiлдiр түстi полиэстердiң үйлесуiмен мақтадан тоқылған матадан тiгiледi. Жейде тiк пiшiндi, орталық өңiрден түймелермен түймеленедi және клапанды екi жапсырма төс қалтасы бар. Жейденiң төменгi жағында бүйiр тiгiстерi төрт қатар резинкамен тартылып, сырып тiгiледi. Қондырмалы қайырма жағалы, тiктеп жалғанған. Жеңi жапсыра тiгiлген, қос тiгiстi, шынтақ тiгiстерi шлицамен өңделген, жеңiнiң төменгi жағына түймелермен түймеленетiн манжеталар жалғана тiгiлген. Арқасында жалғана тiгiлген қос қабатты иiнiшi бар, тiгiлген тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған.
10. Қысқа жеңдi жейде көгiлдiр түстi полиэстердiң үйлесуiмен мақтадан тоқылған матадан тiгiледi. Жейде тiк пiшiндi, орталық өңiрден түймелермен түймеленедi және клапанды екi жапсырма төс қалтасы бар. Жейденiң төменгi жағында бүйiр тiгiстерi төрт қатар резинкамен тартылып, сырып тiгiледi. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тiктеп жалғанған. Жеңi қысқа, сырылған қос тiгiстi, жеңiнiң төменгi жағына имитациялы манжеталар салынған. Арқасында жалғана тiгiлген қос қабатты иiнiшi бар, тiгiлген тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған.
11. Шалбар жүн аралас матадан астарымен тiгiледi. Салтанатты шалбар болат түсті матадан, күнделікті қара-көк түсті матадан жасалады. Шалбар тiк пiшiндi. Екi жақ сыртқы тiгiсiнiң бойымен енi 2,5 мм алтын түстi жиек салынған. Шалбардың артқы жақ бөлiктерiнде бүрме тiгiстер салынған, ал оң жақ бөлiгiне ойылып салынған рамкалы қалта тiгiледi, ол күрмек iлгекпен бiр түймемен түймеленедi. Шалбардың алдыңғы жақ бөлiктерiне екi жан қалта тiгiледi. Шалбардың алды сыдырма iлгекпен түймеленедi. Белi сырылып тiгiлген, түймемен түймеленедi. Қайылған тiгiстерiнiң енi 10 мм. Әрленген тiгiстерiнiң енi 2 мм.
12. Галстук қара түстi матадан тiгiлген және созылған трапеция түрінде негізгі бөлігі тік бұрыш болып аяқталады.
13. Белбеу қара түстi былғары.
14. Туфлиi қара түстi былғары.
2 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың жазғы
әйелдерге арналған нысанды киімі (погонсыз) үлгілері
Ескерту: а – салтанатты нысанды киім; б – салтанатты жазғы нысанды киім; в – күнделікті нысанды киім; г – күнделікті нысанды киім; д – күнделікті жазғы нысанды киім
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың әйелдерге арналған
нысанды киімдерінің (погонсыз) сипаты
15. Салтанатты және күнделікті киімнің жатады (2 сурет):
1) болат және қара-көк түсті қалпақ-таблетка;
2) қара-көк түсті берет;
3) болат және қара-көк түсті ашық бір өңірлі китель;
4) күнделiктi күрте қара-көк түстi;

9. Рубашка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера голубого цвета. Рубашка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
10. Рубашка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера голубого цвета. Рубашка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
11. Брюки шьются из полушерстяной ткани, на подкладке. Парадные брюки из ткани стального цвета, повседневные - из ткани темно-синего цвета. Брюки прямого силуэта. По боковым наружным швам вшит кант золотистого цвета шириной 2,5 мм. На задних половинках брюк обработаны вытачки, а на правой половинке обработан прорезной карман в рамку, застегивающийся навесной петлей на одну пуговицу. На передних половинках брюк обработаны два боковых кармана. Гульфик обработан на замок-молнию. Пояс притачной, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм.
12. Галстук изготавливается из ткани черного цвета и состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
13. Ремень кожаный черного цвета.
14. Туфли кожаные черного цвета.
рисунок 2
Образцы летней женской форменной одежды (без погон)
государственного ветеринарно-санитарного инспектора
а б в г д
Примечание: а – парадная форма; б – парадная летняя форма; в – повседневная форма; г – повседневная форма; д – повседневная летняя форма
Описание летней женской форменной одежды (без погон)
государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на
ветеринарных контрольных постах
15. В комплект женской парадной и повседневной формы входит (рисунок 2):
1) шляпа-таблетка стального и темно-синего цвета;
2) берет темно-синего цвета;
3) китель однобортный открытый стального и темно-синего цвета;
4) куртка повседневная темно-синего цвета;

5) қысқа немесе ұзын жеңді ақ және көгілдір түсті жейде;
6) болат және қара-көк түсті юбка;
7) қара түсті галстук;
8) қара түсті былғары туфли.
16. Қалпақ-таблетка фетровалық матадан жасалады, салтанатты, болат түсті, күнделіктісі қара-көк түсті, тегіс-бүтін формаланған, ортасында және өңірлерінде дөңгелек ұзартылған қалпақты басынан тұрады. Өңірінің алдында кокардасы бар.
17. Берет астарымен қара-көк түстi жүннен тоқылған матадан тiгiледi. Береттiң асты енi 50 мм қара-көк түстi трикотаж матасынан тiгiледi. Береттiң алдындағы ортасына кокарда тағылады.
18. Китель жартылай жүн матадан жасалады. Салтанатты китель – болат түсті матадан, күнделікті - қара-көк түсті матадан. Китель жартылай қынамалы пiшiндi, бiр жаққа iлме өңiрлi, астары бар, ұзартылған, лацканның бүгiлетiн жерiне дейiн төрт нысанды түймелермен түймеленедi. Жағасы мен лацкандары қайырмалы. Жағасының шетiне енi 2,5 мм ашық сүр түстi жиек салынған. Жеңi жапсыра тiгiлген, қос тiгiстi, шлицтiң шынтақтағы тiгiсiнде үш нысанды түймелер бар. Жеңнiң төменгi жағында қайырмасы бар, оның жоғарғы жағына енi 2,5 мм ашық сұр түстi жиек салынған. Сол жақ жеңiнде жеңдiк белгiсi (шеврон) бар. Арқа тұсының ортаңғы тiгiсi бар, клапандары бар жанындағы көлденең ойылған қалталарымен бүйiрлерiнде қапталдық өңiрлiк тiгiстер салынған.
19. Күнделiктi күрте қара-көк түстi жартылай жүндi матадан тiгiледi. Күрте тiк пiшiндi өңiрi сыдырмалы iлгекпен түймеленедi. Бүйiрлерi жалғап тiгiлген иiнiштi, жалғап тiгiлген жерiнде жапсырылып салынған клапанды төс қалталар мен ойылып салынған рамкалы екi жан қалтасы бар, олар сыдырмалы iлгекпен түймеленедi. Арқасында жалғап тiгiлген иiнiшi және иiнiш жапсырылған тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған. Жағасы қайырылған. Жеңi қос тiгiстi, жапсыра тiгiлген манжеталары және шынтақ тiгiсiнде тiлiгi бар. Сол жақ жеңiнде жеңдiк белгi (шеврон) тiгiлген. Күртенiң төменгi жағында екi бүйiрi жалғап тiгiлген, төрт қатар резинкамен тартылған болады. Манжеталары нысанды екi шағын түймемен, ал клапандары бiр түймемен түймеленедi.
20. Ұзын жеңдi жейде көгiлдiр түстi полиэстердiң үйлесуiмен мақтадан тоқылған матадан тiгiледi. Жейде тiк пiшiндi, орталық өңiрден түймелермен түймеленедi және клапанды екi жапсырма төс қалтасы бар. Жейденiң төменгi жағында бүйiр тiгiстерi төрт қатар резинкамен тартылып, сырып тiгiледi. Қондырмалы қайырма жағалы, тiктеп жалғанған. Жеңi жапсыра тiгiлген, қос тiгiстi, шынтақ тiгiстерi шлицамен өңделген, жеңiнiң төменгi жағына түймелермен түймеленетiн манжеталар жалғана тiгiлген. Арқасында жалғана тiгiлген қос қабатты иiнiшi бар, тiгiлген тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған.

5) рубашка белого и голубого цвета с короткими или длинными рукавами;
6) юбка стального и темно-синего цвета;
7) галстук черного цвета;
8) туфли кожаные черного цвета.
16. Шляпа-таблетка состоит из цельно формированной удлиненной головки с круглым колпаком посредине и бортика. Спереди бортика кокарда. Изготавливается из фетровой ткани, парадная – стального цвета, повседневная – темно-синего цвета.
17. Берет шьется из шерстяной ткани темно-синего цвета на подкладке. Низ берета выполняется из трикотажной ткани темно-синего цвета шириной 50 мм. Спереди посередине берета прикрепляется кокарда.
18. Китель изготавливается из полушерстяной ткани. Парадный китель – из ткани стального цвета, повседневный – из ткани темно-синего цвета. Китель полуприлегающего покроя, однобортный, на подкладке, удлиненный, застегивающийся до перегиба лацкана на четыре форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные. Рукава втачные двухшовные, в локтевом шве шлица с тремя форменными пуговицами. На левом рукаве нарукавный знак (шеврон). Спинка со швом посередине, полочки с нагрудной вытачкой, с притачными боковыми горизонтальными прорезными карманами с клапанами.
19. Куртка повседневная шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Куртка прямого силуэта, с бортовой застежкой на замок-молнию. Полочки с притачными кокетками, в швах притачивания кокеток обработаны нагрудные накладные карманы с клапанами и два боковых прорезных кармана в рамку, застегивающиеся на замок-молнию. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. Воротник втачной, отложной. Рукава двухшовные, втачные с притачными манжетами и разрезами по локтевым швам. На левом рукаве настрочен шеврон. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Манжеты застегиваются на две малые форменные пуговицы, а клапаны - на одну.
20. Рубашка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера голубого цвета. Рубашка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.

21. Қысқа жеңдi жейде көгiлдiр түстi полиэстердiң үйлесуiмен мақтадан тоқылған матадан тiгiледi. Жейде тiк пiшiндi, орталық өңiрден түймелермен түймеленедi және клапанды екi жапсырма төс қалтасы бар. Жейденiң төменгi жағында бүйiр тiгiстерi төрт қатар резинкамен тартылып, сырып тiгiледi. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тiктеп жалғанған. Жеңi қысқа, сырылған қос тiгiстi, жеңiнiң төменгi жағына имитациялы манжеталар салынған. Арқасында жалғана тiгiлген қос қабатты иiнiшi бар, тiгiлген тiгiс бойымен екi жерден қаусырылған.
22. Юбка астарымен қара-көк түстi, салтанатты – болат түсті жүн аралас матадан тiгiледi. Юбка тiк пiшiндi, ұзындығы тiзенiң ортасына дейiн келедi. Юбканың артқы және алдыңғы жақтарындағы тiгiстер сырмаланып өңделген. Юбканың ортаңғы және сол жақ тiгiсiнiң арасындағы алдыңғы сол жақ тiгiсiне төменнен жоғары қарай енi 2,5 мм алтын түстi жиек салынған. Юбканың артқы жағының ортаңғы тiгiсi шлицаға ұласады. Артқы жағының орталық тiгiсiне сыдырма iлгек салынған. Белi сырылып тiгiлген, түймемен түймеленедi. Қайрылған тiгiстерiнiң енi 10 мм. Әрленген тiгiстерiнiң енi 2 мм.
23. Галстук қара түстi матадан тiгiлген және созылған трапеция тәрiздi, негiзгi бөлiгi тiк бұрыш болып аяқталады.
24. Туфлиi өкшесi биiк емес, қара түстi былғары.
3 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының сезондық-қысқы
ерлерге арналған нысанды киім (погонсыз)үлгілері
Ескерту: а – сезондық нысанды киім; б – қысқы нысанды киім
4 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының сезондық-қысқы
әйелдерге арналған нысанды киім (погонсыз) үлгілері
Ескерту: а – сезондық нысанды киім; б – қысқы нысанды киім
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың сезондық-қысқы
нысанды киімдерінің (погонсыз) сипаты
25. Сезондық-қысқы киімнің жатады (3-4 сурет):
1) қой терісінен жасалған ашық сұр түсті құлақшын;
2) қара-көк түсті плащ;
3) ашық сұр түсті жағасы цигейкадан қою-көк түсті пальто;
4) ашық сұр түсті жүннен жасалған мойын орауыш;
5) қара түсті былғары жылы етік (қысқа етік).
26. Құлақшын ашық-сұр түсті елтiріден жасалады. Құлақшынның ортасында кокарда орналасады.
27. Ерлердің плащы, қою-көк түстi суға төзімді плащтық матадан жасалынады, тік силуэтті, тоғалы алмалы белдiгі бар. Бүйiр бөлiктерінде жапсырылған жапырақшалы қиық қалталары бар, ұшпалы иініштер түймемен түймеленеді. Арқасының ортаңғы тігісі және бүрмесі, ұшпалы иініші бар. Жеңі тігілген. Сол жақ жеңінде – жең белгісі бар. Ілгешегі көрінбейтін. Бүйір бөліктерінде, иініштерінде, жапырақшаларында, жағасында шетiнен әрленген тiгiс жүргiзiлген.

21. Рубашка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера голубого цвета. Рубашка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
22. Юбка шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета, парадная – стального цвета на подкладке. Юбка прямого силуэта, длиной до середины колена. На задних и передних полотнищах юбки обработаны вытачки. Переднее левое полотнище юбки между центром полотнищем и левым краем снизу вверх оформленный кантом золотистого цвета шириной 2,5 мм. Заднее полотнище юбки со средним швом, переходящим в шлицу. В среднем шве заднего полотнища обработана застежка с замком-молнией. Пояс притачной, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм.
23. Галстук шьется из ткани черного цвета и состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
24. Туфли кожаные, на невысоких каблуках, черного цвета.
рисунок 3
Образцы осенне-зимней мужской форменной одежды (без погон)
государственного ветеринарно-санитарного инспектора
а б
Примечание: а – демисезонная форменная одежда; б – зимняя форменная одежда
рисунок 4
Образцы осенне-зимней женской форменной одежды (без погон)
государственного ветеринарно-санитарного инспектора
а б
Примечание: а – демисезонная форменная одежда; б – зимняя форменная одежда
Описание осенне-зимней форменной одежды (без погон)
государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на
ветеринарных контрольных постах
25. В комплект осенне-зимней форменной одежды входит (рисунок 3-4):
1) шапка-ушанка из овчины светло-серого цвета;
2) плащ темно-синего цвета;
3) пальто темно-синего цвета с воротником из цигейки светло-серого цвета;
4) шарф шерстяной светло-серого цвета.
5) сапоги (полусапоги) зимние и демисезонные утепленные, кожаные черного цвета.
26. Шапка-ушанка изготавливается из цигейки светло-серого цвета. По центру шапки-ушанки размещается кокарда.
27. Плащ мужской прямого силуэта изготавливается из непромокаемой ткани темно-синего цвета на подкладке с потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на большую форменную пуговицу. На левом рукаве настрочен шеврон. Пояс съемный, застегивающийся на пряжку. Воротник втачной, отложной с лацканами классического английского покроя. Подклад притачной, по низу отлетной.

28. Әйелдер киетін плащы, қою-көк түстi суға төзімді плащтық матадан жасалады, тік силуэтті, тоғалы алмалы белдiгі бар. Бүйiр бөлiктерінде жапсырылған жапырақшалы қиық қалталары бар, ұшпалы иініштер түймемен түймеленеді. Арқасының ортаңғы тігісі және бүрмесі, ұшпалы иініші бар. Жеңі тігілген. Сол жақ жеңінде - жең белгісі бар. Ілгешегі көрінбейтін. Бүйір бөліктерінде, иініштерінде, жапырақшаларында, жағасында шетiнен әрленген тiгiс жүргiзiлген.
29. Ерлер киетін пальто – қос өңiрлi, ашық, қою-көк түсті, теріден жасалады қайырылған жағасы және лацканы, әр бүйiр бөлiгінде үш нысанды түйме бар. Бүйір бөліктерінде көлденең қиылған бүйір қалталары бар. Арқасының ортасында шлицамен аяқталатын тігіс бар, беліне үш бөліктен тұратын белдікше қондырылған, белдікшенің ортаңғы бөлігі бүйір бөліктеріне кішкентай төрт нысанды түймемен (әр шетінен екеуден) бекітіледі. Жеңі екі реттен тігілген, хлястик қайырмасы бар. Сол жақ жеңінде жең белгісі шеврон бар.
30. Әйелдер киетін пальто – қос өңiрлi, ашық, қою-көк түсті, теріден жасалады қайырылған жағасы және лацканы, әр бүйiр бөлiгінде үш нысанды түйме бар. Бүйір бөліктерінде көлденең қиылған бүйір қалталары бар. Арқасының ортасында шлицамен аяқталатын тігіс бар, беліне үш бөліктен тұратын белдікше қондырылған, белдікшенің ортаңғы бөлігі бүйір бөліктеріне кішкентай төрт нысанды түймемен (әр шетінен екеуден) бекітіледі. Жеңі тігілген, қайырмасы бар. Сол жақ жеңінде жең белгісі бар.
31. Мойын орағыш – ашық сұр түсті жүннен матадан жасалады.
32. Аяқ-киiм сезондық-қысқы былғары етiк (терi салынған) қара түстi, ерлер үшiн қысқа қонышты, әйелдер үшiн ұзын қонышты болады;
5 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының арнайы
нысанды киім (погонсыз) үлгілері
Ескерту: а – қой терісінен дайындалған қысқа тон; б – унта аяқ киімі; в – резенке етік; г – хромнан жасалған әйелдердің қысқа етігі; д – бәтенке; е – халат.
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторларының арнайы нысанды
киімдерінің (погонсыз) сипаты
33. Арнайы киімнің жатады:
1) қой терісінен жасалған қысқа тон (5, а сурет);
2) унты (5, б сурет);
3) резинке етік (5, в сурет);
4) хромнан жасалған әйелдердің қысқа етігі (5, г сурет);
5) статикалық салмақтан және шаршағыштықтан қорғайтын бәтеңке (5, д сурет);

28. Плащ женский полуприлегающего покроя изготавливается из непромокаемой ткани темно-синего цвета на подкладке с потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на большую форменную пуговицу. На левом рукаве настрочен шеврон. Пояс съемный, застегивающийся на пряжку. Воротник втачной, отложной с лацканами классического английского покроя. Подклад притачной, по низу отлетной.
29. Пальто мужское прямого силуэта изготавливается из шерстенной ткани темно-синего цвета с утеплителем и потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на большую форменную пуговицу. На левом рукаве настрочен шеврон. Пояс съемный, застегивающийся на пряжку. Воротник втачной, отложной из цигейки светло-серого цвета и лацканами классического английского покроя. Подклад притачной, по низу отлетной.
30. Пальто женское полуприлегающего покроя изготавливается из шерстяной ткани темно-синего цвета с утеплителем и потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на большую форменную пуговицу. На левом рукаве настрочен шеврон. Пояс съемный, застегивающийся на пряжку. Воротник втачной, отложной из цигейки светло-серого цвета и лацканами классического английского покроя. Подклад притачной, по низу отлетной.
31. Шарф изготавливается из шерстяной ткани серого цвета.
32. Сапоги (полусапоги) зимние и демисезонные кожаные (с мехом) черного цвета, с короткими голенищами для мужчин и высокими - для женщин.
рисунок 5
Образцы специальной формы (без погон) государственных
ветеринарно-санитарных инспекторов
Примечание: а – полушубок из овчины; б - унты; в – сапоги резиновые; г – сапоги женские хромовые; д – ботинки; е – халат
Описание специальной форменной одежды (без погон)
государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на
ветеринарных контрольных постах
33. В комплект специальной формы входит:
1) полушубок из овчины (рисунок 5, а);
2) унты (рисунок 5, б);
3) сапоги резиновые (рисунок 5, в);
4) сапоги женские хромовые (рисунок 5, г);
5) ботинки для защиты от статистических нагрузок и утомляемости (рисунок 5, д);

6) халаттар (5, е сурет).
34. Қысқа тон тік силуэтті, жылы қой терісінен жасалынады, қара түстi жібек матамен қапталып жасалған. Бүйiр бөлiктерінде жапсырылған жапырақшалы қиық қалталары бар. Жеңі екі реттен тігілген, жеңіне қайрыла әрленген тiгiс жүргiзiлген. Сол жақ жеңінде – жең белгісі (шеврон) бар. Жағасы әрленген тiгiс жүргiзiлген, қара түсті қой терісінен дайындалған.
35. Қысқы унта, опушкасы қой терісі, ботинкасы қой терісінен дайындалған, астары таза теріден жасалған, түсі қара.
36. Резина етік арнайы жұмысшыға арналған универсальды етік. Судан қорғану үшін қолданылады. Үлгілік әдіспен жасалынады.
37. Хромнан жасалған әйелдердің қысқа етігі, түсі қара, таза былғарыдан жасалған, өкшесі қатты.
38. Бәтеңке статикалық салмақтан және шаршағыштықтан жоғары күштен қорғайтын бәтеңке, жоғарғы беті-тегіс таза хромделген былғарыдан, астары жұқа былғарыдан, табандығы ТЭП (термоэластопласттан +/- 40 С0) клейленіп тігістелген әдіс арқылы бекітілген.
39. Халат қағаз мақта матасынан дайындалады. V – образды дайындалған қайырылған жағасы бар, 2 бүйiр қалталары бар. Халат түймемен түймеленген. Түсі ақ.
6 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының арнайы үлгідегі шеврон
7 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының жеңге
тігілген айырма белгісінің үлгісі
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының жеңге тігілген айырма белгісі 3 алтын түсті жолақ (аға бекетші)
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының жеңге тігілген айырма белгісі 2 алтын түсті жолақ (бас маман)
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының жеңге тігілген айырма белгісі 1 алтын түсті жолақ (жетекші маман)
8 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының арнайы үлгідегі түймесі
Диаметр:
9 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының арнайы
үлгідегі бас киімінің кокардасы
10 – сурет
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының арнайы
нөмірленген кеуде белгісі үлгісі
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың белгілеу жүйесінің сипаты
40. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың белгілік жүйесіне жатады:
1) шеврон (6 сурет);
2) жеңге тігілетін белгі (7 сурет);
3) түйме (8 сурет);
4) кокарда (9 сурет);
5) нөмірленген кеуде белгісі (10 сурет).
41. Шеврон, фигуралық формасы сопақша, көлемі 100х80 мм, көк түсті, ткацтік әдісімен жасалынады. Көк түсті щиттік формада және ішкі жағында алтын түсті бидайдың масақтарымен зерделенген. Бейненің ортасында алтын түсті, контурлы жасыл түсті сегiзбұрышты жұлдыз, ортасында күн мен бүркіттің символикалық бейнесі бар, алтын түспен орындалған және бүркіттің бейнесінің астында орналасқан "Қазақстан" деген алтын түсті жазуы бар. Күннің ортасында ыдысқа оранған қара түсті жылан бейнеленген. Шевронның жоғары жағында "МЕМЛЕКЕТТІК", төменгі жағында – "ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ-САНИТАРИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ" деген жазуы бар. Жең белгісінің жиектері ашық-сұр түсті тігіспен жиектелген. Жең белгісі (шеврон) сол қолдың жеңінің сырт жағына, сыртқы киімнің жеңінің жоғарыдан 120 мм аралығына тігіледі.

6) халаты (рисунок 5, е).
34. Полушубок прямого силуэта изготавливается из шерстенной ткани черного цвета с утеплителем из натуральной овчины. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Рукава втачные с обшлагами. На левом рукаве настрочен шеврон. Воротник втачной, отложной из овчины черного цвета.
35. Унты зимние, опушка овчина, ботинки из натуральной кожи, подкладка натуральный мех, цвет черный.
36. Сапоги специальные рабочие, универсального назначения. Применяются для защиты от воды. Изготавливаются формовым способом.
37. Сапоги женские хромовые утепленные, черного цвета, на натуральном меху.
38. Ботинки для защиты от статистических нагрузок и утомляемости с высокими берцами, верх - гладкая натуральная кожа хромового дублирования, подкладка - кожа подкладочная натуральная подошва – ТЭП (термоэластопласт ± 40C), метод крепления подошвы – клеепрошивной, высота берца - 22,5 см, зимние, подкладка - мех натуральный.
39. Халат изготавливается из хлопчатобумажной ткани. V-образный вырез с отложным воротником, 2 боковых кармана, застежка на пуговицы. Цвет белый.
рисунок 6
Образец шеврона форменный одежды государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
рисунок 7
Образец нарукавного нашивного знака различия государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
Знак различия государственного ветеринарно-санитарного инспектора
(старшего по посту) – 3 золотистые полоски
Знак различия государственного ветеринарно-санитарного инспектора
(главный специалист) – 2 золотистые полоски
Знак различия государственного ветеринарно-санитарного инспектора
(ведущий специалист) – 1 золотистая полоска
рисунок 8
Образец пуговицы форменной одежды государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
Диаметр:
Примечание: а – пуговица для кителя; б – пуговицы для рукавов кителя
рисунок 9
Образец кокарды головного убора государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
рисунок 10
Образец нагрудного номерного знака государственного
ветеринарно-санитарного инспектора
Описание знаковой системы государственных
ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных
постах
40. В знаковую систему государственных ветеринарно-санитарных инспекторов входит:
1) шеврон (рисунок 6);
2) нарукавный нашивной знак (рисунок 7);
3) пуговицы (рисунок 8);
4) кокарда (рисунок 9);
5) нагрудный номерной знак (рисунок 10).
41. Шеврон форменной одежды фигурально-овальной формы, размером 100х80 мм, синего цвета, изготавливается ткацким способом. Представляет форму щита синего цвета и окантован по внутреннему периметру пшеничным колосом золотистого цвета: в центре изображение восьмиконечной звезды бирюзового цвета с золотистым контуром, с символическим изображением солнца и орла в центре, выполненным золотистым цветом и надписью "Казахстан" золотистого цвета, расположенной под изображением орла, в центре солнца изображены чаша со змеей черного цвета. В верхней части шеврона надпись "МЕМЛЕКЕТТІК", в нижней части – надпись "ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ-САНИТАРИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ". Нарукавный знак по краям имеет вышитую окантовку светло-серого цвета. Нарукавный знак (шеврон) нашивается на внешней стороне левого рукава верхней одежды на расстоянии 120 мм от верхней точки рукава.

42. Айырма жең белгісі, ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларының атқаратын қызметтік міндеттері жеңге тігілген айырма белгісі (алтын түсті жолақ) арқылы анықталады. Жеңге тігілген алтын түсті жолақ сол қолдың сырт жағына орналастырылады. Жеңнің төменгі шеті мен белгінің төменгі шетінің арасы 90 мм, ұзындығы 70 мм, биіктігі 9 мм.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларының құрамы мына жеңге тігілген айырма белгілері белгіленген:
3 алтын түсті жолақ – аға бекетшіге арналған;
2 алтын түсті жолақ – бас маманға арналған;
1 алтын түсті жолақ – жетекші маманға арналған.
43. Түймелер домалақ формалы, ілмешегі бар, көлемі 24 мм және 14 мм, алтын түсті металл ерітіндісінен жасалған, Қазақстан Республикасының Елтаңбасы рельефтік бейнесі бейнеленген.
44. Кокарда сары алтын түсті бүтін металл қорытындысынан жасалған, гербтың бейнесі бар. Фигуралық формасы сопақша көгілдір фонда бүркіт және күн бейнесі бар. Күннің ортасында ыдысқа оранған қара түсті жылан бейнеленген. Кокарда екі жағына бірдей симметриялы үш бұтақтармен көмкерілген. Көмкерілген жиектердің көлемі биіктігі 40 мм, жалпақтығы 70 мм. жиектелген. Сыртқы жағында екі металдан жасалған аяқтар дәнекерленген. Кокарда бас киімнің алдыңғы жағында ортасына бекітіледі.
45. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық испекторлардың ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі нөмірленген кеуде белгісі фигуралық сопақша формада, сары алтын түсті бүтін металл қорытындысынан жасалған. Белгінің ортасында, көгілдір түсті аумақта 30 мм диаметрде эмблема бейнеленген. Эмблеманың үстінде "МЕМЛЕКЕТТІК ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ-САНИТАРИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ" деген жазуы бар темір лента жапсырылған. Жетонның бейнесінде эмблемадан жарып шыққан сәуленің жарығымен нақышталған. Эмблеманың астында жетонның төменгі жағында төртбұрышты жеке нөмірі бар. Жетонның сырт жағына рет нөмірі енгізілген. Кеуде белгісінің ілмешегі әр түрлі вариантта жасалынады.
ҚР Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 13 наурыздағы
№ 30/98 бұйрығына
2-қосымша
Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
инспекторларының нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларының нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларының нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру тәртібін анықтайды.

42. Знаками различия для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов исполняющих свои функциональные обязанности на ветеринарных контрольных постах служат нарукавные знаки различия – нашивки (полоски) из нити золотистого цвета. Нарукавные нашивки располагаются на наружной стороне левого рукава. Расстояние от нижнего края рукава до нижнего края знака различия 90 мм, длиной 70 мм, шириной 9 мм.
Для состава государственных ветеринарно-санитарных инспекторов установлены следующие знаки различия:
для старших постов – 3 золотистые полоски;
для главных специалистов – 2 золотистые полоски;
для ведущих специалистов – 1 золотистая полоска.
43. Пуговицы форменные круглые, на ножке, диаметрами 24 мм (для кителя) и 14 мм (для рукавов кителя) изготавливаются из металлического сплава золотистого цвета с рельефным изображением Герба Республики Казахстан.
44. Кокарда головного убора изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое, с изображением в центре полуовальной формы на голубом фоне изображением солнца и орла, в центре солнца изображены чаша со змеей черного цвета. Кокарда симметрично с двух сторон обрамляется тремя ветвями. Размер кокарды с обрамлением по высоте 40 мм, по ширине - 70 мм. На оборотной стороне припаиваются две металлические ножки. Укрепляется кокарда спереди в центре головного убора.
45. Нагрудной знак государственного ветеринарно-санитарного инспектора на ветеринарных контрольных постах фигурально - овальной формы, изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое. В центре знака, в круге голубого цвета диаметром 30 мм, изображение эмблемы. Над эмблемой накладная металлическая ленточка с надписью "МЕМЛЕКЕТТІК ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ-САНИТАРИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОРЫ". Поле жетона орнаментировано лучами исходящих от эмблемы. Под эмблемой в нижней части жетона четырехзначный личный номер. На обратной стороне жетона нанесен порядковый номер. Застежка нагрудного жетона изготавливается в различных вариантах.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 марта 2012 года № 30/98
Правила ношения форменной одежды (без погон) государственных
ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных
постах
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и определяют порядок ношения форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 18.07.2024 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы, Ережеде пайдаланылатын негізгі түсініктер мен анықтамалар:
1) нысанды киім – ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларының қызметтік арнайы киімі;
2) лауазымды адам – ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар.
3. Нысанды киiм ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлiнедi.
4. Қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киімді киіп жүру міндетті.
5. Нысанды киімді және оның заттарын киіп жүру мерзімдері оның берілген күнінен бастап саналады.
6. Нысанды киіммен қамтамасыз ету мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкілетті органның мекемесінің есебінен жасалады.
7. Лауазымды адам беретін нысанды киім мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкілетті органның мекемесінің меншігі болып табылады және босату кезінде қайтарып беруге жатады.
8. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың нөмірлі кеуде белгісі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың жеке нөмірі бар кеуде белгісі ретінде тиісті нысанды киімге тағып жүруге арналады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың жеке нөмірі төрт символдан тұрады:
1) бірінші символ – латын әліпбиімен белгіленген, Қазақстан Республикасының облыстарына және республикалық маңызы бар қалаларына, астанаға бекітілген литерлік код;
2) соңғы үш символ – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекіткен және берген ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың жеке нөмірі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың жеке нөмірлерін беру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес рет-ретімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру тәртібі

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.07.2024 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) форменная одежда – служебная специальная одежда государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах;
2) должностное лицо – государственные ветеринарно-санитарные инспектора на ветеринарных контрольных постах.
3. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
4. Ношение форменной одежды обязательно при исполнении служебных обязанностей.
5. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
6. Обеспечение форменной одеждой производится за счет ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор.
7. Форменная одежда, выдаваемая должностным лицам, считается собственностью ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор и подлежит возврату при увольнении.
8. Нагрудной номерной знак государственного ветеринарно-санитарного инспектора предназначен для ношения с соответствующей форменной одеждой как нагрудной знак с индивидуальным номером государственного ветеринарно-санитарного инспектора.
Индивидуальный номер государственного ветеринарно-санитарного инспектора состоит из четырех символов:
1) первый символ – литерный код, обозначенный буквами латинского алфавита, закрепленный за областями и городами республиканского значения, столицы Республики Казахстан;
2) три последних символа – индивидуальный номер государственного ветеринарно-санитарного инспектора на ветеринарных контрольных постах, утвержденный и присвоенный ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии, осуществляющим государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор.
Присвоение индивидуальных номеров государственным ветеринарно-санитарным инспекторам в пределах области, города республиканского значения, столицы осуществляется последовательно в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Правила ношения форменной одежды (без погон) государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Киім нысаны мынадай жағдайларда киіледі:
1) салтанатты нысан – мемлекеттік наградаларды беру кезінде, салтанатты отырыстарда, ресми қабылдауларда, сондай-ақ мерекелік күндерде. Киімнің салтанатты нысанын қызметтен бос уақытта киіп жүруге рұқсат етіледі;
2) күнделікті нысан – қызметтік міндеттерді орындау кезінде, оқуда және қызметтен бос уақытта;
3) арнайы нысан – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылаудың және қадағалаудың бақылауындағы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жүктерді қарау жөніндегі қызметтік міндеттерді орындау кезінде.
10. Нысанды киімнің барлық заттары тазаланған және өтектелген болуы тиіс. Кительдің, сыртқы жейде қалталарының қақпалары сыртқа түсірілген болуы тиіс.
11. Теріден жасалған құлақшын бөрік, фуражка, таблетка-қалпақ, берет төменгi жиегi қастың үстiнен бiр-екi елi биiктiкте, күн қағар қастың деңгейiнде киiлуi керек. Кокарданың ортасы қастың ортасына келуi керек. Теріден жасалған құлақшын, фуражка, таблетка-телпек қисайтылмай тiк киiледi. Берет оң жаққа сәл қисайтыла киіледі.
12. Плащ белдігі салынып киіледі. Еденнен плащтың етегіне дейінгі қашықтық 42 – 45 сантиметр (бұдан әрі – см.).
13. Китель барлық түймелеріне салынады.
14. Күртенің сыдырма ілмегін кеуде қалталарының деңгейіне дейін ағытып киеді.
15. Китель киілген кезде ғана жейдені галстукпен киеді.
16. Галстук үстіңгі үшінші және төртінші түйменің арасында жарғылық үлгідегі қысқышпен жейденің үстінен бекітіледі.
17. Аяқ киім тазаланған болуы тиіс. Бәтеңке жинақы бауланған.
18. Шарф пальтоның (плащтың) жағасының астына жинақы түрде салынады. Шарфтың жоғарғы шеті жағаның астынан біркелкі 1 – 2 см. шығып тұруы тиіс.
19. Пальто, плащ барлық түймелеріне салынады.
20. Киюге рұқсат беріледі:
1) жазғы салтанатты және жазғы қызметтік киімді киюде жейделерді кительсіз галстукпен;
2) галстуксыз, кительсіз үсіңгі түймесін ағытып, кысқа жеңмен киюге рұқсат етіледі.
21. Нөмірлі кеуде белгісі (жетон), кителдің алдыңғы өңірлі жақтауының сол жағына орналасады (немесе күнделікті куртканың қалтасында болады). Жазғы үлгілік киім көйлегінде, қысқы үлгілік киімдерде плащта, пальтода нөмірлі кеуде белгісін (жетонды) тағып жүруге болады.
Ветеринариялық бақылау
бекеттеріндегі мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
инспекторларының нысанды
киімді (погонсыз) киіп
жүру ережесіне
қосымша
Қазақстан Республикасының облыстарына, республикалық маңызы бар қалаларына және астанасына бекітіліп берілген латын әліпбиінің әріптерімен белгіленген литерлік кодтар

Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Форма одежды подлежит ношению в случаях:
1) парадная форма – при вручении государственных наград, на торжественных заседаниях, официальных приемах, а также в праздничные дни;
2) повседневная форма – при исполнении служебных обязанностей;
3) специальная форма – при исполнении служебных обязанностей, по досмотру подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) грузов.
10. Все предметы форменной одежды должны быть вычищены и выглажены. Клапаны карманов кителя, верхней сорочки должны быть выпущены наружу.
11. Меховая шапка, фуражка, шляпа-таблетка, берет носиться так, чтобы нижний край находился на ширине одного – двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки – на уровне бровей. Центр кокарды должен находиться над переносицей. Меховая шапка, фуражка, шляпа-таблетка надевается прямо без наклона. Берет носиться с небольшим наклоном на правую сторону.
12. Плащ носится с застегнутым поясом. Расстояние от пола до низа плаща 42 – 45 сантиметров (далее – см.).
13. Китель застегивается на все пуговицы.
14. Куртку носят с расстегнутой молнией до уровня нагрудных карманов.
15. Рубашка носится при надетом кителе только с галстуком.
16. Галстук прикрепляется к верхней рубашке зажимом для галстука между третьей и четвертой сверху пуговицами.
17. Обувь должна быть начищена. Ботинки аккуратно зашнурованы.
18. Шарф носится аккуратно заправленными под воротник пальто (плаща). Верхний край шарфа должен равномерно выступать над воротником на 1 – 2 см.
19. Пальто, плащ застегиваются на все пуговицы.
20. Допускается ношение:
1) рубашки с галстуком без кителя при летней парадной и летней служебной одежды, а в помещениях в любое время года;
2) рубашки с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука, без кителя.
21. Нагрудной номерной знак располагается на передней левой стороне кителя (или на кармане повседневной куртки). Разрешается жетон носить на плаще (пальто) при зимней форменной одежде, и на рубашке при летней форменной одежде.
Приложение к Правилам
ношения форменной одежды
(без погон) государственных
ветеринарно-санитарных
инспекторов на ветеринарных
контрольных постах
Литерные коды, обозначенные буквами латинского алфавита, закрепленные за областями, городами республиканского значения и столицы Республики Казахстан