Оқу жетістіктерін сырттай бағалау нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 151 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 11 сәуірде № 7553 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 28.01.2016 № 94 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319 Заңының 55-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған оқу жетістіктерін сырттай бағалауды өткізу қағидасы бекітілсін.
2. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Ә. Ырсалиев):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Ә. Ырсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 151 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында
оқу жетістіктерін сырттай бағалауды өткізу жөніндегі нұсқаулық
Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарында оқу жетістіктерін сырттай бағалауды (бұдан әрі - ОЖСБ) ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2. Нұсқаулық меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан білім беру ұйымдарында жүзеге асады.
3. Білім беру ұйымдарындағы ОЖСБ-ның міндеттері:
1) білім алушылардың оқу жетістіктерін мониторингілеуді жүзеге асыру;
2) оқу процесін ұйымдастырудың тиімділігін бағалау;
3) білім беру ұйымдары көрсететін білім беру қызметінің сапасына салыстырмалы талдау жасау болып табылады.
4. ОЖСБ-ны өткізу мерзімін білім саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) белгілейді.
2. Жалпы орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ-ны өткізу
5. Жалпы орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ негізгі орта, жалпы орта білім алуды аяқтағаннан кейін:

Об утверждении Инструкции по проведению внешней оценки учебных достижений
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2012 года № 7553. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 94
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 28.01.2016 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 «Об образовании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению внешней оценки учебных достижений.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки (Ирсалиев С.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Ирсалиева С.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Утвержден приказом
и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 6 апреля 2012 года № 151
Инструкция
по проведению внешней оценки учебных достижений
в организациях образования Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 «Об образовании» и определяет условия организации и осуществления внешней оценки учебных достижений (далее - ВОУД) в организациях образования.
2. Инструкция распространяется на организации образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, типов и видов.
3. Задачами ВОУД в организациях образования являются:
1) осуществление мониторинга учебных достижений обучающихся;
2) оценка эффективности организации учебного процесса;
3) проведение сравнительного анализа качества образовательных услуг, предоставляемых организациями образования.
4. Сроки проведения ВОУД устанавливаются уполномоченным органом в области образования (далее – уполномоченный орган).
2. Проведение ВОУД в организациях общего среднего образования
5. В организациях общего среднего образования ВОУД проводится после окончания основного среднего, общего среднего образования:

негізгі мектепте (9 (10)-сыныптан кейін – оқытудың одан әрі траекториясын айқындау мақсатында;
жалпы орта (бейіндік) мектепте – оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау мақсатында өткізіледі.
6. Негізгі орта білім деңгейіндегі ОЖСБ білім алушылар білім алып жатқан білім беру ұйымдарының базасында өткізіледі.
7. ОЖСБ-ны өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің Білім саласындағы бақылау департаменттері және Министрліктен жіберілген уәкілетті өкілдер жүзеге асырады.
8. ОЖСБ кешенді тестілеу нысанында қағаз жеткізгіш сияқты қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен жазбаша тапсырмаларды қолдану арқылы өткізіледі.
9. Тапсырмалар жалпы білім беретін оқу бағдарламаларының негізінде әзірленеді, олардың мазмұны аталған бағдарламалардың шеңберінен шықпауы тиіс.
10. 9 (10) сыныптарда ОЖСБ рәсімдеріне міндетті түрде қазақ тілі және уәкілетті орган жыл сайын белгілейтін 3 пән енгізіледі.
11. Әрбір пән бойынша тест тапсырмаларының саны – 20.
12. Тестілеуге 4 пән бойынша 120 минут (2 сағат) беріледі.
13. ОЖСБ-ның нәтижесі әрбір дұрыс жауап үшін 1 балмен бағаланады.
14. Нәтижелерін өңдеу ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу пункттерінде жүргізіледі.
15. ОЖСБ-ның нәтижелері оқушылардың назарына ол аяқталғаннан кейін күнтізбелік 3 күн ішінде жеткізіледі.
16. ОЖСБ-ның нәтижелерін рейтингтік зерттеу жүргізетін ұйымдар пайдалануы мүмкін.
17. Тестілеуді жүргізуге дайындық барысында оқушылармен тестілеу материалдарын толтыру бойынша түсіндіру жұмыстары жүргізіледі, ОЖСБ рәсімін өткізу тәртібімен таныстырылады.
Оқушыларға:
1) бір орыннан екінші орынға ауысуға;
2) кезекшінің рұқсатынсыз тестілеу материалдарын ашуға;
3) тестілеу материалдарын басқа оқушының материалдарымен айырбастауға;
4) калькуляторды, анықтамалық әдебиеттерді (Менделеев және тұздардың ерігіштігі кестесінен басқасын), электрондық жазба кітапшаларын, корректор сұйықтығын және байланыс құралдарын пайдалануға;
5) басқа оқушылармен сөйлесуге және көшіруге, шпаргалка және басқа да анықтамалық материалдарды қолдануға;
6) кезекшінің және Министрлік өкілінің рұқсатынсыз аудиториядан шығуға рұқсат етілмейді.
3. ОЖСБ-ны жоғары білім беру ұйымдарында өткізу
18. Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында ОЖСБ білім беру қызметтерінің сапасын бағалау және жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында (бұдан әрі - МЖМБС) қарастырылған оқу пәндерінің көлемін білім алушылардың меңгеру деңгейін анықтау мақсатында соңғы курс студенттері үшін жүзеге асырылады.

в основной школе (после 9 (10) класса) – с целью определения дальнейшей траектории обучения;
в общей средней (профильной) школе – с целью оценивания уровня учебных достижений.
6. ВОУД на уровне основного среднего образования проводится на базе организаций образования, в которых обучаются учащиеся.
7. Контроль над соблюдением правил проведения ВОУД осуществляют Департаменты по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки и направляемые уполномоченные представители Министерства.
8. ВОУД проводится в форме комплексного тестирования как с применением бумажных носителей, так и с использованием современных информационных технологий, а также письменных заданий, утверждаемых уполномоченным органом.
9. Задания разрабатываются на основе общеобразовательных учебных программ, их содержание не может выходить за рамки указанных программ.
10. В процедуру ВОУД в 9 (10) классах в обязательном порядке включаются казахский язык и 3 предмета, ежегодно определяемые уполномоченным органом.
11. Количество тестовых заданий по каждому предмету — 20.
12. На тестирование по 4 предметам отводится 120 минут (2 часа).
13. Результаты ВОУД оцениваются 1 баллом за каждый правильный ответ.
14. Обработка результатов производится в пунктах проведения единого национального тестирования.
15. Результаты ВОУД доводятся до сведения учащихся в течение 3 календарных дней после его окончания.
16. Результаты ВОУД могут использоваться организациями, проводящими рейтинговые исследования.
17. При подготовке к проведению тестирования проводится разъяснительная работа с учащимися по заполнению материалов тестирования, знакомят учащихся с порядком проведения процедуры. Учащимся не разрешается:
1) пересаживаться с места на место;
2) открывать без разрешения дежурного материалы тестирования;
3) производить обмен материалами тестирования с другими учащимися;
4) пользоваться калькулятором, справочной литературой (кроме таблицы Менделеева и таблицы растворимости солей), электронными записными книжками, корректирующими жидкостями и средствами мобильной связи;
5) переговариваться и списывать у других учащихся, пользоваться шпаргалкой и другими справочными материалами;
6) выходить из аудитории без разрешения дежурного и представителя Министерства.
3. Проведение ВОУД в организациях высшего образования.
18. В организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования, ВОУД осуществляется с целью мониторинга оценки качества образовательных услуг и определения уровня освоения обучающимися объема учебных дисциплин, предусмотренных государственными общеобязательными стандартами высшего образования для студентов последнего курса.

19. ОЖСБ меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары оқу орындарындағы барлық оқыту нысандары бойынша білім алушы студенттер үшін өткізіледі. ОЖСБ-ның нәтижелерін рейтингтік зерттеу жүргізетін ұйымдар пайдаланатын болады.
20. ОЖСБ жүргізілетін жоғары білім мамандықтарының тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
21. ОЖСБ өткізу үшін МЖМБС-ның базалық және бейінді пәндерінің циклдары бойынша тест тапсырмалары пайдаланылады.
22. ОЖСБ кешенді тестілеу (бұдан әрі - тестілеу) нысанында 4 пән бойынша уәкілетті орган белгілеген мерзімде өткізіледі.
23. Әрбір пән бойынша тест тапсырмаларының саны – 25, ал 4 пән бойынша тест тапсырмаларын орындауға 150 минут (2,5 сағат) бөлінеді.
24. Тестілеу оқыту тілінде, тиісінше қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
25. Білім беру ұйымдарында ОЖСБ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің аумақтық органдары және базалық жоғары оқу орындарына жіберілген Министрліктің өкілдері жүзеге асырады.
26. Тестілеудің нәтижелері студенттердің назарына тестілеу аяқталғаннан кейін 24 сағат ішінде жеткізіледі.

19. ВОУД проводится для студентов, обучающихся по всем формам обучения в высших учебных заведениях, независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности. Результаты ВОУД будут использованы организациями, проводящими рейтинговые исследования.
20. Перечень специальностей высшего образования, по которым проводится ВОУД, определяется уполномоченным органом в области образования.
21. Для проведения ВОУД используются тестовые задания по циклам базовых и профилирующих дисциплин ГОСО.
22. ВОУД проводится в форме комплексного тестирования (далее – тестирование) по 4 дисциплинам в сроки, установленные уполномоченным органом.
23. Количество тестовых заданий по каждой дисциплине – 25, на выполнение тестовых заданий по 4 дисциплинам отводится 150 минут (2,5 часа).
24. Тестирование проводится на языке обучения, на казахском или русском языках, соответственно.
25. Контроль над соблюдением правил проведения ВОУД в организациях образования осуществляют территориальные органы Комитета по контролю в сфере образования и науки и направляемые в базовые вузы уполномоченные представители Министерства.
26. Результаты тестирования доводятся до сведения студентов в течение 24-х часов после его окончания.