"Жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы N 204-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2012 жылғы 19 наурыздағы N 72-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 сәуірде № 7595 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 280 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 30.07.2021 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 461-IV Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы № 204-ө бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерінiң мемлекеттік реестрiнде № 4825 тіркелген, 2007 жылғы 22 тамызда № 128 (1331) "Заң газетінде" жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу бойынша нұсқаулықта:
3-тармақтың 5)-тармақшасы алынып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нұсқаулықта төмендегідей негізгі терминдер мен айқындамалар қолданылып отыр:
1) әсер - адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігін, жануарлар мен өсімдіктер әлемін, топырақты, жер қойнауын, ауаны, климатты, ландшафты, тарихи ескерткіштер мен басқа да материалдық объектілерді, осы факторлар арасындағы өзара байланысты қоса алғанда қоршаған орта үшін көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің кез келген зардабы; ол сондай-ақ мәдени мұра мен әлеуметтік-экономикалық жағдайларға тигізілген зардаптарды да қамтиды, осы факторлардың өзгеруінің нәтижесі болып табылады;
2) зардап - көзделіп отырған шаруашылық немесе өзге де қызметтің әсерінің нәтижесі және содан пайда болған, қоршаған табиғи және (немесе) әлеуметтік-экономикалық ортада көрініс тапқан өзгерістер;

О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 204-п "Об утверждении Инструкции по проведению оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации"
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 19 марта 2012 года № 72-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2012 года № 7595. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 280.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.07.2021 № 280 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 204-п "Об утверждении Инструкции по проведению оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4825, опубликованный в "Юридической газете" 22 августа 2007 года № 128 (1331)) следующие изменения:
в Инструкции по проведению оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации, утвержденный указанным приказом:
подпункт 5) пункта 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В Инструкции используются следующие основные термины и определения:
1) воздействие - любое последствие намечаемой хозяйственной и иной деятельности для окружающей среды, включая здоровье и безопасность людей, животный и растительный мир, почву, недра, воздух, климат, ландшафт, исторические памятники и другие материальные объекты, взаимосвязь между этими факторами; оно охватывает также последствия для культурного наследия и социально-экономических условий, является результатом изменения этих факторов;
2) последствие - результат воздействия намечаемой хозяйственной или иной деятельности и вызванные изменения, получившие отражение в окружающей и (или) социально-экономической средах;

3) жұртшылықтың қатысуы (қоғамдық пікірді ескерту) - қоғамдық пікірді білу және әсерді бағалау барысында оны ескерту мақсатымен жұртшылықты жоспарланған қызмет туралы және оның қоршаған ортаға ықтимал әсері туралы хабардар етуге бағытталған, ҚОӘБ шеңберінде жүргізілетін іс-шаралар кешені;
4) ҚОӘБ бойынша құжаттаманы әзірлеуші - көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүзеге асыратын, аталған қызметті жүргізуге қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган берген тиісті лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлға;
5) қоғамдық талқылаулар - халықтың (жұртшылықтың) мүдделерін қозғайтын көзделіп отырған қызметті орындау жөніндегі шешімдерді қабылдауға оның қатысуына кепілдік беретін тура және кері ақпараттық байланысты қамтамасыз ететін, ҚОӘБ-тің құрамдас бөлігінің жалпылама атауы;
6) өзгеру - қоршаған ортаның құрамдас бөліктеріндегі және (немесе) олардың үйлесіміндегі қайтымды және (немесе) қайтымсыз өзгеріс;
7) тапсырыскер - қызметтің осы түріне қойылатын нормативтік талаптарға сәйкес көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызмет бойынша құжаттаманы дайындау үшін жауапты және көзделіп отырған қызмет бойынша құжаттаманы экологиялық сараптамаға ұсынатын заңды немесе жеке тұлға;
8) экологиялық сүйемелдеу - көзделіп отырған қызметті жүзеге асырудың барлық сатыларында оған экологиялық негіздеме беру бойынша ұйымдық-техникалық және қисынды түрдегі өзара байланысқан әрекеттердің жүйелілігін қамтамасыз ететін рәсім.";
5-тармақтың 8)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жұртшылықтың қатысуы - ҚОӘБ өткізілуі барысында жұртшылықтың ҚОӘБ туралы ақпаратқа қол жеткізуі қамтамасыз етіледі және қоғамдық тыңдаулар (ҚОӘБ материалдарының қоғамдық талқылаулары) өткізіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасындағы шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының барысында ҚОӘБ рәсімі нәтижелері мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына жіберілетін жүйелі іс-қимылдар реті бойынша өткізіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шаруашылық және өзге де қызметті негіздейтін құжаттаманы әзірлеу кезеңдеріне сәйкес, олардың дәйекті түрде нақтылануын және айқындалуын көздейтін ҚОӘБ сатыларына атау беріледі:
1) қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалау (Алдын ала ҚОӘБ);
2) қоршаған ортаға әсерді бағалау (ҚОӘБ);
3) "Қоршаған ортаны қорғау" тарауы.";

3) участие общественности (учет общественного мнения) - комплекс мероприятий, проводимых в рамках ОВОС, направленных на информирование общественности о планируемой деятельности и ее возможном воздействии на окружающую среду, с целью выявления общественного мнения и его учета в процессе оценки воздействия;
4) разработчик документации по ОВОС - физическое или юридическое лицо, осуществляющее проведение оценки воздействия на окружающую среду намечаемой хозяйственной и иной деятельности, имеющее лицензию на проведение указанной деятельности, выданную центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды;
5) общественные обсуждения - обобщенное наименование составной части ОВОС, обеспечивающей прямые и обратные информационные связи, гарантирующие участие населения (общественности) в принятии решений по реализации намечаемой деятельности, затрагивающей его интересы;
6) изменение - обратимая и (или) необратимая перемена в компонентах окружающей среды и (или) их сочетаниях;
7) заказчик - физическое или юридическое лицо, отвечающее за подготовку документации по намечаемой хозяйственной и иной деятельности в соответствии с нормативными требованиями, предъявляемыми к данному виду деятельности и представляющее документацию по намечаемой деятельности на экологическую экспертизу;
8) экологическое сопровождение - процедура, обеспечивающая последовательность организационно-технических и логически взаимосвязанных действий по экологическому обоснованию намечаемой деятельности на всех стадиях ее осуществления.";
подпункт 8) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"8) участия общественности - в процессе проведения ОВОС обеспечивается доступ общественности к информации по ОВОС и учитывается общественное мнение (общественные обсуждения материалов ОВОС).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В процессе разработки предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность в Республике Казахстан, процедура ОВОС проводится в порядке последовательных стадий, результаты которых предоставляются на рассмотрение государственной экологической экспертизы.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В соответствии с этапами разработки документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность, стадиям ОВОС, предусматривающим последовательную их детализацию и конкретизацию, присваиваются наименования:
1) предварительная оценка воздействия на окружающую среду (ПредОВОС);
2) оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС);
3) раздел "Охрана окружающей среды".";

11, 12, 13, 14-тармақтар алынып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ҚОӘБ өткізудің "Көзделіп отырған қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала бағалау" (бұдан әрі - Алдын ала ҚОӘБ) бірінші кезеңінің барысында қоршаған және әлеуметтік-экономикалық ортаның құрамындағы өзгерістердің және қоғам өмірінде және қоршаған ортадағы олардың келтіретін зардаптарының ықтимал әлеуетті бағыттары айқындалады.";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) объектілер мен құрылыстарды салу мен пайдаланудың қалыпты (штаттық) режимінде және апаттық жағдайларда (әсер етудің көздері, түрлері, дәрежесі мен аймақтары, оның ішінде ластағыш заттардың түрі, құрамы, бағдарлық көлемдері, өндіріс және тұтыну қалдықтарының сипаты - улылықтың түрі, көлемі, қауіптілігі) көзделіп отырған қызмет әсерінің түрлерін құрамдық-сапалық жағынан сипаттау;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жобалау алдындағы бағалау сипатындағы құжаттама (бизнес-жоспарлар, техникалық-экономикалық есептер (бұдан әрі - ТЭЕ), техникалық-экономикалық көрсеткіштер (бұдан әрі - ТЭК) және басқа да оларға ұқсас жобалау алдындағы құжаттар), сонымен қатар "Алдын ала ҚОӘБ" қоса алғанда жобалау алдындағы негізгі құжаттама – "Инвестицияны негіздеу" мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылады.";
26-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"26. ҚОӘБ өткізудің екінші кезеңі - "Қоршаған ортаға әсерді бағалау" көзделіп отырған шаруашылық қызметінің нақты объектілері мен құрылыстарының қоршаған ортаға (1, 2-қосымша) әсерінің барлық аспектілері толық көлемде жете талдауды көздейді және ол қоршаған ортаның құрамдас бөліктері бойынша төмендегідей материалдарды қамтиды:";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өндіріс және тұтыну қалдықтары:
қалдықтардың түрлері және пайда болу көлемдері;
аумақтың өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануының ерекшеліктері (қауіптілік индексі, улылығы, физикалық күйі);
қалдықтардың барлық түрлерін залалсыздандыру, кәдеге жарату, көму бойынша ұсынымдар;
қалдықтарды залалсыздандыру немесе кәдеге жарату бойынша технологиялар;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтеріне жету бойынша ұсыныстар";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс құжаттамасына "Қоршаған ортаны қорғау" бөлімін (бұдан әрі – Бөлім) әзірлеу ҚОӘБ рәсімінің үшінші кезеңі болып табылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бөлімнің құрамы мен мазмұны көбінесе ҚОӘБ екінші кезеңінің материалдарына ұқсас келеді.
Қоршаған ортаға әсердің сипаттамасы мен параметрлері үшінші кезеңде:
жобалық құжаттамада қарастырылатын нақты техникалық шешімдерге сәйкес анықталуы керек;
қысқаша түрде, бірақ қабылданған шешімдерді талдауға және қоршаған ортаны қарастырылатын объектінің теріс әсерінен қорғауды қамтамасыз етуге жеткілікті көлемде баяндалуы керек.";

пункты 11, 12, 13, 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. На первой стадии проведения ОВОС "Предварительная оценка воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду" (далее - ПредОВОС) определяются потенциально возможные направления изменений в компонентах окружающей и социально-экономической среды и вызываемых ими последствий в жизни общества и окружающей среды.";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) компонентно-качественную характеристику вариантов воздействия объектов и сооружений намечаемой деятельности при нормальном (штатном) режиме строительства и эксплуатации и аварийных ситуациях (источники, виды, степень и зоны воздействия, в том числе вид, состав, ориентировочные объемы загрязняющих веществ, характер образующихся отходов производства и потребления - вид, объем, уровень опасности);";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Предпроектная документация оценочного характера (бизнес-планы, технико-экономические расчеты (далее - ТЭР), технико-экономические показатели (далее - ТЭП) и другие им аналогичные предпроектные документы), а также основная предпроектная документация - "Обоснование инвестиции", включая ПредОВОС, представляется на государственную экологическую экспертизу.";
в пункте 26:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"26. Вторая стадия проведения ОВОС - "Оценка воздействия на окружающую среду", предусматривает детальный анализ в полном объеме всех аспектов воздействия конкретных объектов и сооружений намечаемой хозяйственной деятельности на окружающую среду (Приложение 1, 2), и включает в себя следующие материалы по компонентам окружающей среды:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) отходы производства и потребления:
виды и объемы образования отходов;
особенности загрязнения территории отходами производства и потребления (индекс опасности, токсичность, физическое состояние);
рекомендации по обезвреживанию, утилизации, захоронению всех видов отходов;
технологии по обезвреживанию или утилизации отходов;
предложения по достижению нормативов размещения отходов производства и потребления;";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Третьей стадией процедуры ОВОС является разработка Раздела "Охрана окружающей среды" (далее - Раздел) на рабочую документацию.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Состав и содержание Раздела во многом аналогичен материалам второй стадии ОВОС.
На третьей стадии характеристики и параметры воздействия на окружающую среду должны:
определяться в соответствии с конкретными техническими решениями, рассматриваемыми в проектной документации;
излагаться в кратком виде, но в объеме достаточном для анализа принятых решений и обеспечения охраны окружающей среды от негативного воздействия рассматриваемого объекта.";

36, 37, 38, 39, 40, 41, 42-тармақтар алынып тасталсын;
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Трансшекаралық әсері бар объектілер үшін қоршаған ортаға әсерді бағалау процедурасын өткізу ерекшеліктері";
43, 46 және 47-тармақтар алынып тасталсын;
3-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Экологиялық заңнама және құқықтық қамтамасыз ету департаменті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға таралады.
Министрдің м.а.
М. Мұхамбетов
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
міндетін атқарушының
2012 жылғы 19 наурыздағы
№ 72-Ө бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 28 маусымдағы № 204-Ө
бұйрығымен бекітілген жоспарлау алдындағы,
жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау
құжаттамасын әзірлеу кезінде
көзделіп отырған шаруашылық және
өзге де қызметтің қоршаған
ортаға әсерін бағалауды жүргізу
тәртібі туралы Нұсқаулыққа
3-қосымша
ҚОӘБ материалдарын әзірлеу сатыларының
Қазақстан Республикасында шаруашылық және өзге де қызметті
негіздейтін жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы
және жобалау құжаттаманы орындаудың сатыларына сәйкес келуі
ҚОӘБ материалдарын әзірлеу сатылары
Өндірістік мақсаттағы объектілер мен құрылыстарды салуды жобалаудың сатылары
Қала құрылысын жобалаудың сатылары (ҚР ҚНмЕ 3.01-07-2001 сәйкес)
1. Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалау
Алдын ала ҚОӘБ (ҚОӘБ бірінші сатысы)
Инвестицияларды, сонымен қатар ТЭН, ТЭЕ, бизнес-жоспарды және басқа жобалау алдындағы құжаттарды ҚР ҚНмЕ 2.2-01-2001 2.1, 3.1-тармақтары, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулетшілік, қала құрылысы және құрылыс туралы" заңы) негіздеу, кен орнын өңдеудің технологиялық сұлбалары мен жобалары.
Қала құрылысын жоспарлаудың, облыстардың аумақтарын дамытудың кешенді сұлбалары және қала құрылысын жоспарлаудың, әкімшілік аудандардың аумақтарын дамытудың кешенді жобалары. Қаланың бас жоспарының тұжырымдамалары (ұзақ мерзімді даму қызметі болжамдары).
2. Жоба – жұмыс құжаттамасы Жобалық құжаттамасы екі сатысында жасалатын – қызметтің ауқымды және (немесе) экологиялық қауіпті түрлеріне арналған ҚОӘБ – Қоршаған ортаның әсерін бағалау (ҚОӘБ екінші сатысы)
Жоба (ҚР ҚНмЕ 2.2-01-2001 2.3, 3.10, 4.1-тармақтары), кен орнын ұйымдастыру жобалары
Ірі қалалардың бас жоспарлары. Ірі өнеркәсіпті аймақтардың және өнеркәсіптік аудандардың жоспарлау жобалары

пункты 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 исключить;
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Особенности проведения процедуры оценки воздействия на окружающую среду для объектов с трансграничным воздействием";
пункты 43, 46 и 47 исключить;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экологического законодательства и правового обеспечения обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее его опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30 января 2012 года.
И.о. Министра
М. Мухамбетов
Приложение к приказу
и.о. Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 19 марта 2012 года № 72-П
Приложение 3
к Инструкции по проведению оценки
воздействия намечаемой хозяйственной и
иной деятельности на окружающую среду
при разработке предплановой, плановой,
предпроектной и проектной документации,
утвержденной приказом Министра охраны
окружающей среды Республики Казахстан
от 28 июня 2007 года № 204-п
Соответствие стадий разработки материалов ОВОС стадиям
выполнения предплановой, плановой, предпроектной и проектной
документации, обосновывающей хозяйственную и иную деятельность
в Республике Казахстан
Стадии разработки материалов
ОВОС
Стадии строительного
проектирования объектов и
сооружений производственного
назначения
Стадии градостроительного
проектирования
(в соответствии с СНиП РК
3.01-07-2001)
1. Предварительная оценка
воздействия на окружающую
среду – ПредОВОС (первая
стадия ОВОС)
Обоснование инвестиций, а
также ТЭО, ТЭР, бизнес-план
и другие предпроектные
документы (пункты 2.1, 3.1
СНиП РК А.2.2.-1-2001, Закон
Республики Казахстан от 16
июля 2001 года. "Об
архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности в
Республике Казахстан"),
технологические схемы и
проекты разработки
месторождений.
Комплексные схемы
градостроительного
планирования развития
территорий областей и
комплексные проекты
градостроительного
планирования развития
территорий административных
районов. Концепции
(долгосрочные прогнозы
развития) генерального
плана города.
2. Оценка воздействия на
окружающую среду – ОВОС для
масштабных и (или)
экологически опасных видов
деятельности, для которых
проектная документация
разрабатывается в две стадии
Проект – рабочая документация
(вторая стадия ОВОС)
Проект (пункты 2.3, 3.10, 4.1
СНиП РК А 2.2.-1-2001),
проекты обустройства
месторождений.
Генеральные планы крупных
городов. Проекты планировки
крупных промышленных зон и
промышленных районов.

3. "Қоршаған ортаны қорғау" тарауы. Жұмыс құжаттамасының құрамында осы тарау "Жоба" сатысына арналып жасалатын (осы кезеңде ҚОӘБ үшінші сатысы орындалуда) ҚОӘБ түзетуі болып табылады.
Жұмыс құжаттамасы (ҚР ҚНмЕ 2.2-01-2001 2.3-тармағы)
50 мыңнан кем тұрғыны бар қалалардың, кенттердің және ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары. Кішігірім өнеркәсіп аймақтарын және өнеркәсіп аудандарын жоспарлаудың жобалары
"Жұмыс Жобасы" құжаттамасының құрамында қызметтің шамалы және (немесе) экологиялық қауіпсіз түрлері үшін ҚОӘБ екінші сатысын жасау деңгейінде егжей- тегжейлі талдау іске асырылады
Жұмыс жобасы (ҚР ҚНмЕ А 2.2-1-2001)

3. Раздел "Охрана окружающей
среды". В составе рабочей
документации данный раздел
является корректировкой ОВОС,
разрабатываемого для стадии
"Проект" (третья стадия ОВОС)
Рабочая документация (пункт
2.3 СНиП РК А.2.2.-1-2001).
Генеральные планы городов
с населением менее 50 тыс.
человек, поселков и
сельских населенных
пунктов. Проекты планировки
небольших промышленных зон
и промышленных районов.
В составе документации
"Рабочий проект" для
незначительных и (или)
экологически неопасных видов
деятельности выполняется
детальный анализ на уровне
разработки третьей стадии ОВОС
Рабочий проект (пункт 2.3
СНиП РК А.2.2.-1- 2001).