Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті түрде тарату жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 132 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 мамырда № 7635 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті түрде тарату жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті тарату ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 наурыздағы № 80 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4224 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2007 жылғы 28 мамырдағы № 155 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4803 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы мамыр-шілдеде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының, кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 20-тармағы;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті тарату ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 наурыздағы № 80 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 28 қарашадағы № 188 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5442 тіркелген).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                 Г.Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 132 қаулысымен
бекітілген
Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті түрде тарату жөніндегі
нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 132. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2012 года № 7635. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 80 «Об утверждении Правил добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4224);
2) пункт 20 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года № 155 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803, опубликованное в мае-июле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан);
3) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 188 «О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 80 «Об утверждении Правил добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5442).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 марта 2012 года № 132
Инструкция по добровольной ликвидации
накопительных пенсионных фондов

Осы Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті түрде тарату жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және ерікті түрде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы (бұдан әрі – тарату комиссиясы) қызметінің, тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту, ерікті түрде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлар комитетін қалыптастыру және оның қызметінің ерекшеліктерін, тарату комиссиясының кассалық тәртіпті сақтау талаптарын белгілейді.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мәндерде қолданылады.
1. Ерікті түрде тарату процесінің басталуы тарату комиссиясының құрылған күні болып есептеледі.
2. Жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – қор) акционерлерінің жалпы жиналысы тарату комиссиясын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның қорды, оның ішінде қордың филиалдары мен өкілдіктері бойынша ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы шешімін алған күнінен бастап күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей құрады.
Тарату комиссиясының құрамын өзгерту қор акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
3. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап және қорды тарату процесі аяқталғанға дейін:
1) ерікті түрде таратылатын қор акционерлері жалпы жиналысының, басқа органдарының және лауазымды тұлғаларының өкілеттіктері, оның ішінде қордың мүлкіне иелік ету және міндеттемелерін өтеу, сондай-ақ Нұсқаулықта көзделген жағдайларды қоспағанда, қорды басқару бойынша олардың құқықтары тоқтатылады;
2) таратылатын қордың атынан немесе соның есебінен жүзеге асырылатын іс-әрекеттер, егер оларды тарату комиссиясының төрағасы не төраға осы іс-әрекеттерді жасауға Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат берген тұлға жасаған жағдайда ғана заңды күшке ие болады;
3) қорға қатысты мүліктік сипаттағы талаптарды тарату комиссиясы Нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қарайды.
4. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап оған таратылатын қордың істерін және мүлкін басқару бойынша барлық өкілеттіктер беріледі.
Тарату комиссиясы қордың істерін аяқтау үшін, соның ішінде оның кредиторларымен және акционерлерімен есеп айырысуды қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
Тарату комиссиясы таратылатын қордың атынан және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде өз бетінше әрекет жасайды.
Тарату комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді.

Настоящая Инструкция по добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее – Закон) и устанавливает особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда (далее – ликвидационная комиссия), формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов, требования по соблюдению ликвидационной комиссией кассовой дисциплины, формирования и деятельности комитета кредиторов добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Понятия, используемые в Инструкции, применяются в значениях, определенных законодательством Республики Казахстан.
1. Началом процесса добровольной ликвидации считается дата создания ликвидационной комиссии.
2. Ликвидационная комиссия создается общим собранием акционеров накопительного пенсионного фонда (далее - фонд) не позднее сорока пяти календарных дней с даты получения фондом решения государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию фонда, в том числе, по филиалам и представительствам фонда.
Изменение состава ликвидационной комиссии осуществляется по решению общего собрания акционеров фонда.
3. С даты создания ликвидационной комиссии и до завершения процесса ликвидации фонда:
1) прекращаются полномочия общего собрания акционеров, других органов и должностных лиц добровольно ликвидируемого фонда, в том числе по управлению имуществом и погашению обязательств фонда, а также их права по управлению фондом, за исключением случаев, предусмотренных Инструкцией;
2) действия, осуществляемые от имени или за счет ликвидируемого фонда имеют юридическую силу лишь в случае, если они совершены председателем ликвидационной комиссии, либо лицом, которому председателем выдана оформленная в установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее - Гражданский кодекс) порядке доверенность на совершение этих действий;
3) требования имущественного характера, относящиеся к фонду, рассматриваются ликвидационной комиссией в соответствии с Инструкцией и гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. С даты создания ликвидационной комиссии к ней переходят все полномочия по управлению делами и имуществом ликвидируемого фонда.
Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел фонда, в том числе по обеспечению расчетов с его кредиторами и акционерами.
Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемого фонда и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
Решения ликвидационной комиссии оформляются протоколом.

5. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының жұмысына басшылық жасайды. Тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға тағайындаған орынбасар атқарады.
6. Қордың филиалдары және (немесе) өкілдіктері болған жағдайда, олардың таратылуын тарату комиссиясының жергілікті жерде құрылған бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) жүргізеді.
7. Бөлімшеге тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен тағайындалатын бөлімше басшысы (бұдан әрі – бөлімше басшысы) басшылық жасайды. Бөлімше басшысы өз қызметін оған тарату комиссиясының төрағасы берген сенімхат негізінде жүзеге асырады. Бөлімше басшысы мен бөлімше тарату комиссиясы төрағасының алдында есеп береді.
8. Тарату комиссиясы мүшесінің, бөлімше басшысының еңбекке ақы төлеу талаптарын қоса алғандағы құқықтары мен міндеттері тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын еңбек шартында айқындалады.
Жұмысқа қабылдау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен ресімделеді.
Жұмысқа тартылған қызметкердің құқықтары мен міндеттері еңбек шартында немесе ақылы қызмет көрсету шартында, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы бекіткен әрбір қызметкердің лауазымдық нұсқаулықтарында айқындалады.
9. Тарату комиссиясының төрағасы жедел басқаруды жүзеге асырады, бөлімше басшыларының жұмысына және бөлімшелердің қызметіне бақылау жасайды.
10. Тарату комиссиясы қорды тарату рәсімін тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
11. Жұмыс жоспары жарты жылдықтарға бөліне отырып, бір жылға жасалады және тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде және кейіннен жоспарланатын кезеңнің алдындағы айдың оныншы күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәлімет үшін ұсынылады.
Тарату комиссиясы жұмыс жоспарының орындалғаны туралы ақпаратты уәкілетті органға жарты жылдықтың нәтижелері бойынша ұсынады.
12. Қордың ірі акционерлері тарату комиссиясының құрамына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 88-бабының 3-тармағына сәйкес енгізіледі.
13. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап:
1) күнтізбелік он күн ішінде орталық әділет органының ресми баспа басылымдарында кредиторлардың шағым-талаптарын ұсыну тәртібін, мерзімдерін және қор кредиторларының өз талаптарын ұсыну мекенжайын міндетті түрде көрсете отырып, қорды ерікті түрде тарату туралы ақпаратты мемлекеттік тілде және орыс тілінде жариялайды;

5. Председатель ликвидационной комиссии возглавляет работу ликвидационной комиссии. В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.
6. При наличии у фонда филиалов и (или) представительств, их ликвидация производится подразделением ликвидационной комиссии, создаваемым на местах (далее - подразделение).
7. Подразделение возглавляется его руководителем, назначаемым приказом председателя ликвидационной комиссии из числа членов ликвидационной комиссии (далее - руководитель подразделения). Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, выданной ему председателем ликвидационной комиссии. Руководитель подразделения и подразделение подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
8. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения, включая условия оплаты труда, определяются в трудовом договоре, заключаемом с председателем ликвидационной комиссии.
Прием на работу оформляется приказом председателя ликвидационной комиссии.
Права и обязанности привлеченного работника определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг, а также в должностных инструкциях на каждого работника, утверждаемых председателем ликвидационной комиссии.
9. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство, контролирует работу руководителей подразделений и деятельность подразделений.
10. Ликвидационная комиссия осуществляет процедуру ликвидации фонда в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии.
11. План работы составляется на год, с разбивкой на полугодия и представляется для сведения в Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) в течение двадцати рабочих дней с даты назначения ликвидационной комиссии и не позднее десятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду в последующем.
Информация об исполнении плана работы представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган по итогам полугодия.
12. Крупные акционеры фонда включаются в состав ликвидационной комиссии в соответствии с пунктом 3 статьи 88 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
13. С даты создания ликвидационная комиссия:
1) в течение десяти календарных дней публикует информацию о добровольной ликвидации фонда в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции на государственном и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков заявления претензий кредиторов и адреса, по которому кредиторы фонда предъявляют свои требования;

2) үш жұмыс күні ішінде мүлікті және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын органдарға, сондай-ақ «Қазақстан қор биржасы», «Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі», «Бағалы қағаздардың бірыңғай тіркеушісі» акционерлік қоғамдарына қорды ерікті түрде тарату туралы ақпарат береді және тарату комиссиясы жасамаған қордың мүлкін иеліктен шығару мәмілелерін тіркеуге, сондай-ақ таратылатын қор кепіл ұстаушысы болып табылатын мүліктен ауыртпалық алуға тыйым салуды белгілейді;
3) заңды тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын әділет органдарына және салық органдарына қорды ерікті түрде таратудың басталғаны туралы ақпарат береді;
4) бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қордың банк шоттары бар екінші деңгейдегі банктерге қол қою үлгілері мен мөр таңбасы бар жаңа құжаттарды ұсынады;
5) бірінші жұмыс күні қор басшылығынан қордың құқықтарын белгілейтін құжаттарды, мөрлерді, мөртабандарды, ақпараттың электронды тасымалдағыштарын, бағдарламалық қамтамасыз етуді, бланкілерді және құжаттар мен құндылықтарды қабылдау-өткізу туралы қажетті актілерді жасай отырып, таратылатын қордың барлық басқа да құжаттарын талап етеді;
6) қабылдау-өткізу актісі бойынша қордың меншікті активтерін қабылдайды;
7) бірінші жұмыс күні кассаға ревизия жүргізеді, Нұсқаулықтың 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін қоспағанда, ақша қалдығын таратылатын қордың ағымдағы шоттарына аударады;
8) он жұмыс күні ішінде қордың банк шоттарын салыстырып тексереді және оларды жабады, таратылатын қордың теңгедегі және/немесе шетел валютасындағы ағымдағы шотын ашады;
9) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның қорды ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы шешімінің көшірмелерін, акционерлердің жалпы жиналысының тарату комиссиясын құру туралы шешімін қарау үшін көрнекі жерге орналастырады;
10) қордың активтерін анықтайды;
11) қорды тарату мақсаттарына сәйкес оның активтерін басқарады;
12) қордың атынан сотта талап қояды және оның мүддесін білдіреді;
13) тарату комиссиясы құрылған күні электрондық түрде қолда бар бухгалтерлік құжаттаманы басып шығаруды жүзеге асырады.
Мұндай құжаттама электрондық түрде жоқ болған жағдайда, көрсетілген күнгі қағаз тасымалдағыштағы құжаттама негізге алынады;
14) қордың толық материалдық жауапкершілік алатын тұлғаларының, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізудің электрондық жүйесіне және қаржылық пен өзге де есептілікті өңдеуге рұқсаты бар тұлғалардың аясын анықтайды;

2) в течение трех рабочих дней информирует органы, осуществляющие регистрацию имущества и сделок с ним, а также акционерные общества «Казахстанская фондовая биржа», «Центральный депозитарий ценных бумаг», «Единый регистратор ценных бумаг» о добровольной ликвидации фонда и устанавливает запрет на регистрацию сделок по отчуждению имущества фонда, совершаемых не ликвидационной комиссией, а также на снятие обременения с имущества, залогодержателем которого является ликвидируемый фонд;
3) информирует органы юстиции, осуществляющие регистрацию юридических лиц, и налоговые органы о начале добровольной ликвидации фонда;
4) в срок не позднее одного рабочего дня представляет в банки второго уровня, в которых имеются банковские счета фонда, новые документы с образцами подписей и оттиска печати;
5) в первый рабочий день истребует у руководства фонда правоустанавливающие документы фонда, печати, штампы, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы ликвидируемого фонда с составлением необходимых актов о приеме-передаче документов и ценностей;
6) по акту приема-передачи принимает собственные активы фонда;
7) в первый рабочий день производит ревизию кассы, остаток денег зачисляет на текущий счет ликвидируемого фонда, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного в пункте 47 Инструкции;
8) в течение десяти рабочих дней производит сверку банковских счетов фонда и закрывает их, открывает текущий счет ликвидируемого фонда в тенге и (или) иностранной валюте;
9) размещает копии решения государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций о даче разрешения на добровольную ликвидацию фонда, решения общего собрания акционеров о создании ликвидационной комиссии в месте, доступном для обозрения;
10) выявляет активы фонда;
11) распоряжается активами фонда в соответствии с целями его ликвидации;
12) предъявляет требования и выступает в суде от имени фонда;
13) осуществляет распечатку бухгалтерской документации, имеющейся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии.
При отсутствии данной документации в электронном виде за основу берется документация, имеющаяся на бумажном носителе на указанную дату;
14) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности фонда;

15) таратылатын қордың істері мен құжаттарын қабылдағаннан кейін қордың құжаттарын сақтауды ұйымдастыруға жауапты тұлғаны тағайындайды;
16) бағдарламалық қамтамасыз етудің және ақпаратты электрондық тасымалдағыштардың, сондай-ақ қордың басқа да ақпаратының сақталуын қамтамасыз етеді;
17) қордың басшы және өзге де қызметкерлерін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шығарады;
18) өз функциялары мен міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің қажетті мөлшерін жалдайды;
19) кредиторлардың тізімін жасайды, қолда бар құжаттар бойынша олардың мекенжайын белгілейді және оны талдамалық есеп деректерімен салыстырып тексереді;
20) қордың әрбір кредиторына қордың ерікті түрде таратылғаны туралы жазбаша хабар береді;
21) кредиторлар туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қолда бар деректемелерді және жазбаша хабарлама берудің мүмкін болмау себептерін көрсете отырып акт жасайды;
22) таратылатын қор кредиторлары талаптарының заңдылығын анықтайды және оларды қордың бекітілген аралық таратылу балансы мен кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес қанағаттандырады;
23) қорды таратудың барлық кезеңі ішінде қордың құжаттары мен мүлкінің сақталуы бойынша іс-шаралар қабылдайды;
24) қор дебиторларынан берешекті алу шараларын қабылдайды;
25) жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын екі мерзімді баспа басылымдарында есепті жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде қорды тарату өндірісінің барысы туралы ақпаратты мемлекеттік тілде және орыс тілінде жариялайды;
26) кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін мүліктің жеткіліксіздігі фактісі белгілі болған жағдайда, қорды банкрот деп тану туралы сотқа өтініш береді;
27) тарату, тарату балансы туралы есеп жасайды және оларды қор акционерлерінің жалпы жиналысына бекіту үшін ұсынады;
28) қорды тарату аяқталған кезде құжаттарды мұрағатқа сақтауға өткізеді және бұл жөнінде уәкілетті органға мәлімдейді.
14. Таратылатын қордың теңгедегі және/немесе шетел валютасындағы ағымдағы шоты оның бас офисі орналасқан жердегі екінші деңгейдегі банкте ашылады.
Нұсқаулықтың 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін қоспағанда, таратылатын қордың, оның ішінде филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің барлық ақшасы таратылатын қордың ағымдағы шотына аударылады.
Таратылатын қор алдында берешегі жоқ жеке немесе заңды тұлғалардың жазбаша талаптары бойынша тарату комиссиясы қорды ерікті түрде таратуға рұқсат алғаннан кейін қордың банк шоттарына келіп түскен ақшаны қайтарады.

15) после принятия дел и документов ликвидируемого фонда назначает лицо, ответственное за организацию хранения документов фонда;
16) обеспечивает сохранность программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации фонда;
17) увольняет руководящих и иных работников фонда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
18) нанимает необходимое количество работников для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей;
19) составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
20) письменно уведомляет каждого кредитора фонда о добровольной ликвидации фонда;
21) в случае отсутствия сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления;
22) определяет правомерность требований кредиторов ликвидируемого фонда и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом фонда и реестром требований кредиторов;
23) в течение всего периода ликвидации фонда принимает меры по сохранности документов и имущества фонда;
24) принимает меры к получению задолженности с дебиторов фонда;
25) по итогам года публикует в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, информацию о ходе ликвидационного производства фонда в срок не позднее 1 (первого) февраля года, следующего за отчетным;
26) при установлении факта недостаточности имущества для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме, подает в суд заявление о признании фонда банкротом;
27) составляет отчет о ликвидации, ликвидационный баланс и представляет их на утверждение общего собрания акционеров фонда;
28) сдает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган.
14. Текущий счет в тенге и (или) в иностранной валюте ликвидируемого фонда открывается в банке второго уровня по месту нахождения его головного офиса.
Все деньги ликвидируемого фонда, включая его филиалы и (или) представительства, зачисляются на текущий счет ликвидируемого фонда, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного пунктом 47 Инструкции.
По письменному требованию физических или юридических лиц, не имеющих задолженности перед ликвидируемым фондом, ликвидационной комиссией осуществляется возврат денег, поступивших на банковские счета фонда после получения разрешения на добровольную ликвидацию фонда.

15. Тарату комиссиясының мүшелері мен қызметкерлері (басшы және өзге де қызметкерлері) тарапынан Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, тарату комиссиясының төрағасы құқық қорғау органдарына немесе сотқа белгіленген тәртіппен өтініш береді, сондай-ақ бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
16. Жұмыс жоспарында белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілген тиісті жазбаша түсіндіруді ұсынады.
17. Тарату комиссиясы жасаған жұмысы туралы есептерді, қажет болған жағдайда қосымша ақпаратты да уәкілетті органға ұсынады.
Қордың тарату комиссиясының жасаған жұмысы туралы есептерді беру, сондай-ақ есептілікте көрсетілген ақпаратты тексеруге қажетті мәліметтер мен құжаттарды алу нысаны, мерзімдері мен тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы № 71 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2802 тіркелген) бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларының есеп пен қосымша ақпаратты ұсыну нысандары, мерзімі және кезеңділігі туралы нұсқаулықта белгіленген.
Қордың филиалдарында және өкілдіктерінде өз қызметтерін жүзеге асырып отырған тарату комиссиясының бөлімшелері жасаған жұмысы туралы есепті тарату комиссиясының төрағасына ұсынады.
1. Тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту
18. Қорды ерікті түрде таратуға байланысты барлық шығыстар осы қордың қаражаты есебінен ғана жасалады.
Тарату өндірісіне, оның ішінде тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге байланысты шығыстар, таратылатын қордың негізгі функцияларын қамтамасыз ету қажеттілігінен пайда болатын шығыстар кезектен тыс және тұрақты түрде жүргізіледі. Тарату массасын мақсатсыз жұмсауға, сондай-ақ тарату шығыстарына арналған қаражатты күнтізбелік тоқсан күннен астам мерзімге резервтеуге жол берілмейді.
19. Таратылатын қордың шығыстарын реттеу мақсатында тарату комиссиясының қызмет ету кезеңінде Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасы жасалады.
20. Тарату комиссиясы құрылғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде тарату шығыстарының сметасын қалыптастырады және күнтізбелік он бес күн ішінде сметаны қарастыратын уәкілетті органға оны түсіндірме жазбасымен бірге келісу үшін ұсынады.
Тарату шығыстарының сметасы тоқсан аясындағы әрбір ай бөлігінде жасалады.
Тарату комиссиясы жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы айдың онынан кешіктірмей тарату шығыстарының сметасын кейіннен келісу үшін уәкілетті органға ұсынады.
Кредиторлар комитеті құрылғанға дейін тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Тарату комиссиясының төрағасы тарату шығыстарының сметасына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті органмен келіскеннен кейін ғана енгізеді.

15. При выявлении фактов нарушения законодательства Республики Казахстан со стороны членов и работников ликвидационной комиссии (руководящих и иных работников) председатель ликвидационной комиссии в установленном порядке обращается в правоохранительные органы или в суд, а также уведомляет об этом уполномоченный орган.
16. В случае нарушения сроков, установленных планом работы, ликвидационная комиссия в течение десяти календарных дней представляет в уполномоченный орган соответствующее письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов.
17. Ликвидационная комиссия представляет отчеты о проделанной работе, а при необходимости и дополнительную информацию в уполномоченный орган. Формы, сроки и периодичность предоставления отчетов о проделанной работе ликвидационной комиссии фонда, а также получения сведений и документов, необходимых для проверки информации, указанной в отчетности, установлены Инструкцией о формах, сроках и периодичности представления отчетов и дополнительной информации ликвидационными комиссиями накопительных пенсионных фондов, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года № 71 (зарегистрированной в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2802).
Подразделения ликвидационной комиссии, осуществляющие свою деятельность в филиалах и представительствах фонда, представляют отчет о проделанной работе председателю ликвидационной комиссии.
1. Формирование и утверждение сметы ликвидационных расходов
18. Все расходы, связанные с добровольной ликвидацией фонда, производятся только за счет средств этого фонда.
Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии, расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемого фонда, производятся вне очереди и постоянно. Не допускается нецелевое расходование ликвидационной массы, а также резервирование средств на ликвидационные расходы на срок более девяноста календарных дней.
19. В целях упорядочения расходов ликвидируемого фонда в период деятельности ликвидационной комиссии составляется смета ликвидационных расходов ликвидационной комиссии по форме в соответствии с приложением 1 к Инструкции.
20. Смета ликвидационных расходов составляется ликвидационной комиссией в течение десяти календарных дней после ее создания и предоставляется с приложением к ней пояснительной записки для согласования в уполномоченный орган, который рассматривает смету в течение пятнадцати календарных дней.
Смета ликвидационных расходов составляется в разрезе каждого месяца в рамках квартала.
В срок не позднее десятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду, ликвидационная комиссия для последующего согласования предоставляет смету ликвидационных расходов в уполномоченный орган.
До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов утверждается председателем ликвидационной комиссии.
Изменения и дополнения в смету ликвидационных расходов председателем ликвидационной комиссии вносятся только по согласованию с уполномоченным органом.

21. Кредиторлар комитетінің құрамы бекітілген соң тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасын тоқсан сайын жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы айдың бесінен кешіктірмей кредиторлар комитетіне бекітуге береді.
Тарату шығыстарының сметасын бекіту туралы немесе оны бекітуден бас тарту туралы кредиторлар комитетінің шешімі хаттамамен ресімделеді.
22. Тарату комиссиясы кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстары сметасының көшірмесін түсіндірме жазбасымен бірге оны бекіткен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні уәкілетті органға ұсынады.
23. Тарату комиссиясының төрағасы кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстарының сметасына міндетті түрде кредиторлар комитеті алдын ала бекітетін өзгерістер мен толықтыруларды енгізе алады.
24. Егер тарату шығыстары алдыңғы кезеңде жүзеге асырылмаса және оларды жоспарланған кезеңде жүзеге асыру қажеттілігі туындаса, онда аталған шығыстар жоспарланған кезеңдегі тарату шығыстарының сметасына енгізілуі тиіс.
25. Кредиторлар комитеті құрылғанға дейін тарату шығыстарының сметасын келіскен уәкілетті орган оның орындалуына бақылау жасайды. Тарату шығыстарының сметасын бекіткен кредиторлар комитеті оның орындалуын бақылайды.
26. Тарату комиссиясы, уәкілетті орган мен кредиторлар комитеті таратылатын қордың тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру, келісу және бекіту кезінде тарату шығыстарының нақтылық, негізділік, мақсатқа сай болу және шынайылық қағидаттарын басшылыққа алады.
Тарату шығыстарының нақтылық қағидаты тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде таратылатын қордың нақты қаржылық жай-күйін, оның ішінде кредиторлар алдындағы берешек мөлшерін негізге алуды көздейді.
Тарату шығыстарының негізділік қағидатын тарату өндірісінің белгілі бір кезеңінде қажет болатын шығындардың объективті қажеттігі деп түсінген жөн.
Тарату шығыстарының мақсатқа сай болу қағидаты тарату комиссиясының жұмсап отырған шығындары алға қойылып отырған мақсатқа сәйкес келетіндігін, яғни тарату өндірісін аяқтауға және қордың кредиторларымен және акционерлерімен есеп айырысуға бағытталғандығын білдіреді.
Тарату шығыстарының шынайылық қағидаты жұмсалған шығындарды тарату комиссиясының құжаттамалық растауы арқылы көрініс береді.
27. Тарату шығыстарының сметасында шығынның мына баптары көзделеді:
1) қызметкердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары;
2) ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу шығыстары;

21. После утверждения состава комитета кредиторов смета ликвидационных расходов предоставляется ежеквартально ликвидационной комиссией на утверждение комитета кредиторов не позднее пятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Решение комитета кредиторов об утверждении или об отказе в утверждении сметы ликвидационных расходов оформляется протоколом.
22. Копия утвержденной комитетом кредиторов сметы ликвидационных расходов с приложением к ней пояснительной записки предоставляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган в первый рабочий день, следующий за днем ее утверждения.
23. Председатель ликвидационной комиссии в утвержденную комитетом кредиторов смету ликвидационных расходов вносит изменения и дополнения, которые в обязательном порядке предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
24. Если ликвидационные расходы не были осуществлены в предыдущем периоде и существует необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы подлежат включению в смету ликвидационных расходов планируемого периода.
25. Уполномоченный орган, согласовавший смету ликвидационных расходов до создания комитета кредиторов, осуществляет контроль за ее исполнением. Комитет кредиторов, утвердивший смету ликвидационных расходов, осуществляет контроль за ее исполнением.
26. Ликвидационная комиссия, уполномоченный орган и комитет кредиторов при формировании, согласовании и утверждении сметы ликвидационных расходов ликвидируемого фонда руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов подразумевает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения ликвидируемого фонда, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Под принципом обоснованности ликвидационных расходов следует понимать объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности ликвидационных расходов означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и расчеты с кредиторами и акционерами фонда.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных затрат.
27. В смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы по оплате труда персонала;
2) расходы по оплате по договорам возмездного оказания услуг;

3) бюджетке аударымдар;
4) әкімшілік шығыстар;
5) тарату өндірісін жүзеге асыруға қажетті тауар-материалдық құндылықтарды сатып алуға арналған шығыстар;
6) іссапар шығыстары;
7) болжанбаған шығыстар.
28. Қызметкердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары мына шығындарды көздейді: тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің еңбегіне ақы төлеу, таратылатын қордың бар филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, еңбек шарттарының негізінде жұмыс істейтін тарату комиссиясына жұмысқа тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу.
29. Ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша қызмет көрсетуге тартылған қызметкерлердің қызметіне ақы төлеуге жұмсалған шығыстарды қамтиды.
Тарату шығыстарының сметасына ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеуге жұмсалатын шығыстарды енгізу кезінде тарату комиссиясы жасалған ақылы қызмет көрсету шарттары негізінде есеп айырысады, ол бойынша қызметтер күн сайын көрсетіліп, ақы ай сайын төленеді.
30. Еңбекке ақы төлеу бөлігіндегі тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде есеп айырысулар жасалған еңбек шарттарына және жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтарға негізделеді. Қызметкердің еңбегіне ақы төлеу шығыстарының бабы тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптасады.
31. Бюджетке төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарына сәйкес жасалады.
32. Тарату комиссиялары сатып алынатын әртүрлі қызметтер мен тауар-материалдық құндылықтарды шығыстар сметасына енгізу кезінде есептерді тиісті өңірде белгіленген тарифтік кестелер мен орта нарықтық бағалар негізінде жүргізеді.
33. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің іссапарға шығу шығыстары тарату шығыстарының сметасында көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Іссапарға жіберілген қызметкерге бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тәуліктік шығыстар төленеді, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларындағы айлық есептік көрсеткіштің бес еселік мөлшерінен, облыс орталықтарындағы айлық есептік көрсеткіштің төрт еселік мөлшерінен және аудан орталықтарындағы айлық есептік көрсеткіштің үш еселік мөлшерінен аспайтын тұрғын үйді жалға алу шығыстары, іссапар орны мен тұрақты жұмыс орнына қайта қайтуға жұмсалатын көлік шығыстары өтеледі.
34. Болжанбаған шығыстар тарату комиссиясының кезек күттірмейтін қажеттіліктеріне жұмсалатын, мөлшері жүз айлық есептік көрсеткіштерден аспайтын жоспарланбаған шығындарды құрайды.
«Болжанбаған шығыстар» шығындарының бабы бойынша шығыстардың басқа бабындағы артық шығындарға байланысты шығыстар, сондай-ақ келісілуі не бекітілуі Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен көзделген қажеттіліктерге жұмсалатын шығыстар жүзеге асырылмайды.

3) отчисления в бюджет;
4) административные расходы;
5) расходы по приобретению товарно-материальных запасов, необходимых для осуществления ликвидационного производства;
6) командировочные расходы;
7) непредвиденные расходы.
28. Расходы по оплате труда персонала предусматривают следующие затраты: оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, с учетом имеющихся филиалов и представительств ликвидируемого фонда.
29. Расходы на оплату по договорам возмездного оказания услуг включают затраты на оплату услуг привлеченных работников, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг.
При включении в смету ликвидационных расходов оплаты по договорам возмездного оказания услуг, ликвидационной комиссией расчеты производятся на основании заключенных договоров возмездного оказания услуг, по которым услуги оказываются на ежедневной основе и оплата осуществляется ежемесячно.
30. При формировании сметы ликвидационных расходов в части оплаты труда, расчеты основываются на заключенных трудовых договорах и приказах о приеме на работу. Статья расходов на оплату труда персонала формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии.
31. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
32. При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных запасов ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в соответствующем регионе.
33. Расходы по выезду сотрудников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.
Командированному работнику выплачиваются суточные в размере одного месячного расчетного показателя, а также возмещаются расходы по найму жилого помещения, которые не превышают пятикратного размера месячного расчетного показателя в городах Алматы и Астана, четырехкратного размера месячного расчетного показателя - в областных центрах и трехкратного размера - в районных центрах, транспортные расходы к месту командирования и обратно к месту постоянной работы.
34. Непредвиденными расходами являются незапланированные ликвидационной комиссией затраты на неотложные нужды, размер которых не превышает сто месячных расчетных показателей.
По статье затрат «Непредвиденные расходы» не осуществляются расходы в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходы на нужды, согласование либо утверждение которых предусмотрено в Инструкции.

35. Тарату комиссиясы жоспарланып отырған және жұмсалған шығыстарды шарттармен, шот-фактуралармен, чектермен және өзге де растаушы құжаттармен растайды.
36. Басқа бап бойынша үнемдеу есебінен бір баптың қаражатынан артық шығынды жұмсауға жол берілмейді.
37. Нұсқаулықтың 38-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тарату шығыстарының сметасын кредиторлар комитеті бекіткенге дейін және (немесе) оны уәкілетті орган келіскенге дейін тарату комиссиясының шығыстарды жұмсауына жол берілмейді.
38. Тарату шығыстарының сметасын уәкілетті органмен келіскенге дейін тарату комиссиясының бірінші кезектегі іс-шараларды өткізуіне байланысты шығындардың мына баптары бойынша шығыстарды жұмсауына жол беріледі:
1) қорды ерікті түрде тарату туралы хабарландыруды жариялау қызметтері;
2) байланыс қызметтері (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшін абоненттік төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, пошта және анықтамалық қызметтер бойынша шығыстар, интернет желілерін пайдаланғаны үшін жұмсалатын шығыстар);
3) коммуналдық қызметтер;
4) қол қою үлгілері мен мөр таңбасы бар құжаттарды нотариатта куәландыру қызметтері.
39. Тарату шығыстарының сметасын уәкілетті органның келісуден (кредиторлар комитетінің бекітуден) бас тарту негіздемелері:
1) Нұсқаулықтың 26-тармағында көзделген тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру қағидаттарын тарату комиссиясының сақтауын көрсететін түсіндірме жазбаны;
2) жоспарланған (жүргізілген) шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбауы болып табылады.
40. Уәкілетті орган тарату шығыстарының сметасын келісу туралы немесе оны келісуден бас тарту туралы тарату комиссиясына жазбаша нысанда хабарлайды.
2. Тарату комиссиясының кассалық тәртіпті сақтауына қойылатын
талаптар
41. Тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтері, кассирі, ал бөлімшелерде – бөлімше басшысы қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын, бухгалтерлік есептің дұрыс жүргізілуін қамтамасыз етеді, тарату комиссиясының кассасына түскен ақшаның уақтылы кіріске алынуына бақылауды жүзеге асырады.
42. Тарату комиссиясының төрағасы бухгалтерлік құжаттарға қол қою құқығы бар тұлғаларды бұйрықпен анықтайды.
Бір кассирі бар тарату комиссияларында оны ауыстыру қажет болған жағдайда кассирдің міндетін атқару тарату комиссиясы төрағасының жазбаша бұйрығымен басқа қызметкерге жүктеледі.
43. Қолма-қол ақша операцияларымен жұмысты орындап отырған, сондай-ақ өзге де құндылықтарға рұқсаты бар тарату комиссиясының қызметкерімен толық материалдық жауапкершілік туралы шарт жасалады.

35. Планируемые и произведенные расходы подтверждаются ликвидационной комиссией договорами, счетами-фактурами, чеками и иными подтверждающими документами.
36. Не допускается осуществление перерасхода по одной статье затрат за счет экономии по другой статье.
37. Не допускается осуществление расходов ликвидационной комиссией до утверждения сметы ликвидационных расходов комитетом кредиторов и (или) до ее согласования с уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 38 Инструкции.
38. До согласования сметы ликвидационных расходов с уполномоченным органом допускается осуществление ликвидационной комиссией расходов, связанных с проведением ею первоочередных мероприятий, по следующим статьям затрат:
1) услуги по публикации объявления о добровольной ликвидации фонда;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб, расходы за пользование интернет-ресурсами);
3) коммунальные услуги;
4) услуги по нотариальному удостоверению документов с образцами подписей и оттиска печати.
39. Основаниями отказа в согласовании уполномоченным органом (утверждении комитетом кредиторов) сметы ликвидационных расходов являются непредставление:
1) пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, предусмотренных пунктом 26 Инструкции;
2) документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
40. Уполномоченный орган сообщает ликвидационной комиссии о согласовании сметы ликвидационных расходов или об отказе в ее согласовании в письменной форме.
2. Требования к соблюдению
ликвидационной комиссией кассовой дисциплины
41. Председатель, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководитель подразделения обеспечивают сохранность наличных денег и ценностей, правильное ведение бухгалтерского учета, осуществляют контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии.
42. Председатель ликвидационной комиссии приказом определяет лиц, подписывающих бухгалтерские документы.
В ликвидационной комиссии, имеющей одного кассира, в случае необходимости его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу председателя ликвидационной комиссии.
43. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.

44. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтау күзет, өрт және дабыл сигнализациясы құралдарымен бекітілген және жабдықталған, сейфтермен немесе жанбайтын металл шкафтармен жарақтандырылған үй-жайда жүзеге асырылады.
45. Тарату комиссиясы кассасының (бұдан әрі – касса) жұмысы аяқталған соң ақшаны және құндылықтарды сақтайтын үй-жай бір топтамасы кассирде, екіншісі бас бухгалтерде не тарату комиссиясының төрағасында (бөлімше басшысында) болатын кілттермен жабылады және тарату комиссиясының мөрімен сүргі соғылады.
46. Кассадағы қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алынады.
47. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимиті мына шектер бойынша анықталады:
1) тарату комиссиясының бас офисінде – 100 000 (жүз мың) теңге;
2) тарату комиссиясының бөлімшелерінде – 50 000 (елу мың) теңге.
48. Нұсқаулықтың 47-тармағында белгіленген күнделікті лимит сомасы жоғарылап кеткен кезде тарату комиссиясының кредиторлармен есеп айырысу мақсатында екінші деңгейдегі банктерден, мүлікті сатудан, дебиторлық берешекті өндіріп алудан алынған қолма-қол ақшаны сақтауы қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банктен ақшаны алған күнді қоспағанда, үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
49. Қолма-қол ақшаны кассаға қабылдау тарату комиссиясының бас бухгалтері мен кассирі қол қойған кассалық кіріс құжаттары бойынша (қолма-қол ақша жарнасына хабарлама және кассалық кіріс ордері) жасалады және кассалық кіріс кітабында бір күн ішіндегі жалпы сома ретінде көрсетіледі. Кассаға басқа құндылықтарды қабылдау баланстан тыс ордерлермен ресімделеді.
50. Кассаға қабылданған қолма-қол ақша (оның ішінде дебиторлық берешекті өтеу есебінен және мүлікті сатудан алынған ақша) кассаға сол күні кіріске алынады және Нұсқаулықтың 47-тармағында көзделген кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін қоспағанда, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тарату комиссиясының ағымдағы шотына аударылады.
51. Кассадан қолма-қол ақшаны беру кассалық шығыс ордерлері бойынша жасалады. Басқа құндылықтарды беру баланстан тыс ордерлер бойынша ресімделеді.
52. Ақшаны кассалық шығыс ордері бойынша беру кезінде кассир немесе оның орнындағы адам алушының жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуін талап етеді, құжаттың атауын және нөмірін, кім және қашан бергенін жазып алады.
53. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оның орнындағы адам тек кассалық шығыс ордерінде көрсетілген адамға ғана береді.
54. Егер ақшаны беру Азаматтық кодексте белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат бойынша жасалса, онда кассир ордер мәтініндегі ақшаны алушының тегінен, атынан және бар болса - әкесінің атынан кейін ақшаны алуға сенім білдірілген адамның тегін, атын және бар болса - әкесінің атын көрсетеді.
Егер ақша ведомость бойынша берілген болса, онда ақшаны алу үшін қол қоятын орынның алдына кассир «Сенімхат бойынша» деген жазба жасайды. Сенімхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордеріне немесе ведомосқа қосылып тігіледі.

44. Хранение наличных денег и ценностей осуществляется в помещении, укрепленном и оборудованном средствами охранной, пожарной и тревожной сигнализации, оснащенными сейфами или несгораемыми металлическими шкафами.
45. По окончании работы кассы ликвидационной комиссии (далее - касса) помещение для хранения денег и ценностей закрывается ключами, один комплект которых находится у кассира, а другой - у главного бухгалтера либо председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии, и опечатывается печатью ликвидационной комиссии.
46. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
47. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе определяется в следующих пределах:
1) в головном офисе ликвидационной комиссии – 100 000 (сто тысяч) тенге;
2) в подразделении ликвидационной комиссии – 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге.
48. При превышении суммы ежедневного лимита, установленного пунктом 47 Инструкции, хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных от банков второго уровня в целях проведения расчетов с кредиторами, от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности осуществляется не более трех рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке второго уровня.
49. Прием наличных денег в кассу производится по приходным кассовым документам (объявление на взнос наличных денег и приходный кассовый ордер), которые подписываются главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии и отражаются общей суммой за день в кассовой книге по приходу. Прием в кассу других ценностей оформляется внебалансовыми ордерами.
50. Принятые в кассу наличные деньги (в том числе деньги, полученные в счет погашения дебиторской задолженности и от реализации имущества) приходуются в кассу в тот же день и не позднее следующего рабочего дня перечисляются на текущий счет ликвидационной комиссии, за исключением ежедневного лимита остатка наличных денег в кассе, предусмотренного пунктом 47 Инструкции.
51. Выдача наличных денег из кассы производится по расходным кассовым ордерам. Выдача других ценностей оформляется по внебалансовым ордерам.
52. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру кассир, или лицо его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан.
53. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере.
54. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном Гражданским кодексом порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и при наличии - отчества получателя денег кассиром указываются фамилия, имя и при наличии - отчество лица, которому доверено получение денег.
Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись «По доверенности». Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.

55. Кассалық операциялар нәтижесінде пайда болған және кассалық құжаттар бойынша ресімделмеген ақшаның және құндылықтардың артық болуы немесе кем шығуы тиісінше кіріске алынуы немесе акт жасай отырып, кассирден өндіріп алынуы тиіс.
56. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға тарату комиссиясының төрағасы, тарату комиссиясының бас бухгалтері мен кассирі, ал бөлімшелерде бөлімше басшысы қол қояды.
57. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің және жұмысқа тартылған қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу әрбір алушыға кассалық шығыс ордері жасалмай-ақ төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосы бойынша не қызметкердің банк шотына соманы аудару арқылы жүргізіледі.
58. Төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосының титул (басқы) парағында тарату комиссиясы төрағасының және тарату комиссиясы бас бухгалтерінің қолы қойылған, қолма-қол ақшаны беру мерзімдерін және жазбаша түрде сомасын көрсете отырып, қолма-қол ақшаны беру туралы рұқсат беру жазбасы жасалады.
59. Жалақы төлеудің белгіленген мерзімі өткен соң кассир:
1) төлем ведомосындағы төлем жасалмаған адамдардың тегінің қарсы тұсына мөртабан басады немесе қолымен «Депонирленген» деген белгі қояды;
2) депонирленген соманың тізілімін жасайды;
3) ведомостың соңына жалақының нақты төленген сомасы мен депонирлеуге жататын жалақының алынбаған сомасы туралы жазба жасайды, осы сомаларды төлем ведомосының жалпы жиынтық сомасымен салыстырып тексереді және өзінің қойылған қолымен бекітеді;
4) ведомоста нақты төленген соманы көрсетеді.
60. Тарату комиссиясының қызметкерлеріне қолма-қол ақша тарату өндірісіне байланысты мақсаттар үшін есепті түрде беріледі.
Ақшаны есепті түрде берудің негіздемесі тарату комиссиясының бас бухгалтері мен төрағасы қол қойған осы шығыстардың қажеттігін негіздейтін ресімделген құжаттар (тарату комиссиясының баян жазбалары, есептеулері, хаттамалары және басқалар) болып табылады.
61. Есепті тұлғалар есепті түрде берілген сомалар бойынша оларды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, іссапарлық шығыстар бойынша іссапар мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алынған сомалардың нысаналы мақсатқа жұмсалғанын растайтын құжаттарды (барлық растаушы құжаттар қоса берілген аванстық есептерді, тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің төлемі туралы чектерді) береді.
Есепті түрде берілген ақша мына жағдайларда:
1) нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмағанда;
2) мақсатты пайдаланылғанын растайтын құжаттар болмағанда қайтарылуы тиіс.
Есепті түрде берілген ақша оларды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, ал іссапарлық шығыстар кезінде іссапар аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қайтарылуы тиіс.

55. Излишки или недостача денег и ценностей, образовавшиеся в результате кассовых операций и не оформленные кассовыми документами, подлежат, соответственно, оприходованию или взысканию с кассира с составлением акта.
56. Документы на выдачу наличных денег подписываются председателем ликвидационной комиссии, главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководителем подразделения.
57. Оплата труда работников ликвидационной комиссии и привлеченных работников производится по платежным (расчетно-платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя либо перечислением суммы на банковский счет работника.
58. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями председателя ликвидационной комиссии и главного бухгалтера ликвидационной комиссии, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
59. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы кассир:
1) в платежной ведомости напротив фамилии лиц, которым не произведены выплаты, ставит штамп или делает отметку от руки «Депонировано»;
2) составляет реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости делает надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, подлежащей депонированию, сверяет эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепляет своей подписью;
4) указывает на ведомости фактически выплаченную сумму.
60. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
Основанием для выдачи денег в подотчет являются оформленные документы, обосновывающие необходимость данных расходов (докладные записки, расчеты, протоколы ликвидационной комиссии и другое), подписанные главным бухгалтером и председателем ликвидационной комиссии.
61. По суммам, выданным в подотчет, в срок не позднее трех рабочих дней со дня их получения, по командировочным расходам в срок не позднее трех рабочих дней со дня окончания срока командировки, подотчетные лица представляют документы, подтверждающие использование полученных сумм по целевому назначению (авансовые отчеты с приложением всех подтверждающих документов, чеки об оплате товаров или оказании услуг).
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату в следующих случаях:
1) неиспользования по целевому назначению;
2) отсутствия документов, подтверждающих целевое использование.
Деньги, выданные в подотчет, подлежат возврату не позднее трех рабочих дней со дня их получения, а при командировочных расходах – не позднее трех рабочих дней со дня окончания командировки.

62. Кассалық кіріс құжаттары, кассалық шығыс ордерлері мен баланстан тыс ордерлер нақты әрі түсінікті етіп толтырылады. Бұл құжаттарда ешқандай өшіруге, түзетуге немесе жөндеуге жол берілмейді.
Кассалық шығыс ордерлерінде оларды жасау негіздемесі беріледі және оған қоса берілетін құжаттар атап көрсетіледі.
63. Кассалық кіріс және шығыс ордерлері қосымшаларымен бірге күні, айы және жылы көрсетіліп, кассирдің немесе оның орнындағы адамның «Алынды» немесе «Төленді» деген мөртабанымен немесе қойылған қолымен міндетті түрде жабылуы тиіс.
64. Жұмыс күнінің соңында кассир кассалық кіріс және шығыс ордерлері негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1482 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргiзу ережесiнің талаптарына сәйкес бір күн ішіндегі кассалық айналымдар мен құндылықтардың қалдықтары туралы жиынтық анықтаманы жасайды және оның қорытындыларын бухгалтерлік есептің деректерімен салыстырып тексереді. Салыстырып тексеру тарату комиссиясының кассирі мен бас бухгалтерінің қойылған қолдарымен расталады.
65. Тарату комиссиясы қолма-қол ақшаның қозғалысын және мақсатты пайдаланылуын есепке алу үшін Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша кассир қабылдаған және берген ақшаны (құндылықтарды) есепке алу кітабын (бұдан әрі – касса кітабы) жүргізеді, ол нөмірленуі, тігілуі және мөрмен жабылуы тиіс. Касса кітабындағы парақтар саны төрағаның (бөлімше басшысының), бас бухгалтердің және кассирдің қойған қолдарымен расталады.
66. Касса кітабында өшірулерге және келісілмеген түзетулерге жол берілмейді.
Қате түзетілген жағдайда «Түзетілді» деген жазба жасалады да, ол түзетілген күні көрсетіліп, тарату комиссиясы кассирінің және бас бухгалтерінің қолдарымен расталады.
Касса кітабын дұрыс және уақтылы жүргізуге бақылау жасау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен бас бухгалтерге жүктеледі.
67. Күн сайын жұмыс күнінің соңында кассир бір күн ішіндегі операциялардың (кіріс және шығыс бойынша) қорытындысын есептейді, касса кітабындағы қолма-қол ақшаның қалдығын, сондай-ақ басқа да құндылықтардың келесі күнге қалған қалдығын шығарады, ол тарату комиссиясы кассирінің, бас бухгалтерінің және төрағасының (бөлімше басшысының) қойған қолдарымен расталады.

62. Приходные кассовые документы, расходные кассовые ордера и внебалансовые ордера заполняются четко и ясно. Подчисток, помарок или исправлений в этих документах не допускается.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления, и перечисляются прилагаемые к ним документы.
63. Приходные и расходные кассовые ордера вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки кассира либо лица, его заменяющего «Получено» или «Оплачено» с указанием числа, месяца и года.
64. В конце рабочего дня кассир на основании приходных и расходных кассовых ордеров составляет сводную справку о кассовых оборотах за день и остатках ценностей, в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 «Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан» (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1482) и сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета. Сверка заверяется подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии.
65. Для учета движения и целевого использования наличных денег ликвидационная комиссия ведет книгу учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром по установленной форме, согласно приложению 2 к Инструкции (далее - кассовая книга), которая пронумерована, прошнурована и опечатана печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями председателя (руководителя подразделения), главного бухгалтера и кассира.
66. Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются.
При исправлении ошибки делается запись «Исправлено», которая подтверждается подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии с указанием даты исправления.
Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги возлагается приказом председателя ликвидационной комиссии на главного бухгалтера.
67. Ежедневно в конце рабочего дня кассир подсчитывает итоги операций за день (по приходу и расходу), выводит остаток наличных денег, а также остаток других ценностей в кассовой книге на следующее число, которые заверяются подписями кассира, главного бухгалтера и председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии.

68. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығы мен бухгалтерлік есептің деректері арасында алшақтық болған жағдайда, бас бухгалтер бұл туралы алшақтық себептерін анықтау шараларын қабылдау үшін тарату комиссиясының төрағасына (бөлімше басшысына) хабарлайды. Артық қалу немесе кем шығу расталған жағдайда артық/кем шығу сомалары, аталған алшақтықты анықтау күні мен уақыты көрсетіле отырып акт жасалады. Осы актіге кассадағы қолма-қол ақшаның анықталған артық/кем шығу себептерін түсіндірген кассирдің түсініктеме жазбасы қоса беріледі.
69. Кассир касса жинақталған соң касса құжаттарын қалыптастырады және жинақтап тігеді. Кассалық құжаттарды қалыптастыру кезінде баланстық шоттар кіріс және шығыс бойынша жеке-жеке (нөмірлеудің өсу ретімен) іріктеледі. Мемориалдық құжаттар баланстан тыс шоттардың нөмірлері бойынша басында кіріс, содан соң шығыс құжаттары іріктеледі.
70. Касса құжаттары келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей әр күн үшін жеке папкаларға қалыптастырылады.
Жинақталып тігілген құжаттардың жинақталған деректері саналады және бір күн ішіндегі кассалық айналымдар туралы жиынтық анықтама деректерімен салыстырылып тексеріледі.
Жауапты қызметкерлер қол қойған кассалық және мемориалдық кіріс және шығыс ордерлерінің бір күн ішіндегі кассалық айналымдары туралы анықтамалар кассалық құжаттардың алдындағы папканың басына орналастырылады.
71. Тарату комиссиясының төрағасы белгілеген мерзімдерде, бірақ тоқсанына кем дегенде бір рет қолма-қол ақшаны толық қайта санау (банкнотты - парақтап, монеталарды - топтамалар бойынша) және басқа құндылықтардың болуын тексеру арқылы кассаға ревизия жасалады.
Кассаны ревизиялау өндірісі үшін төрағаның бұйрығымен сандық құрамы кемінде үш адамнан тұратын, жүргізілген ревизия нәтижелері туралы акт жасайтын комиссия тағайындалады.
72. Ревизия барлық құндылықтарға тексеру жүргізеді және ақша мен құндылықтарды талан-таражға салу және кем шығу мүмкіндігін жасыра алмайтын жүйелілік бойынша жасалады.
Кассадағы құндылықтардың кем немесе артық шығуы анықталған жағдайда кем шығу (артық қалу) туралы актіде кем шығу немесе артық қалу сомасы, олардың пайда болу жағдайлары көрсетіледі.
3. Активтерге иелік ету және шағым-талаптарды қарау
73. Таратылатын қордың активтері қордың меншікті мүлкін, бағалау құны бар мүліктік және жеке мүліктік емес игіліктері мен құқықтарын, сондай-ақ қордың басқа да талаптарын қамтиды және тарату массасын қалыптастыруға негіз болады.
Тарату массасына таратылатын қордың меншік құқығына жатпайтын мүлкі енгізілмейді.
74. Тарату комиссиясы тағайындалған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қордың мүлкіне (активтеріне), жеке шоттарына, міндеттемелеріне, құжаттарына түгендеу жүргізеді, сондай-ақ таратылатын қордың уәкілетті қызметкерлерінің қатысуымен баланстық шоттарындағы және меморандум шоттарындағы барлық қалдықтарын салыстырып тексереді және қабылдау-өткізу актісі бойынша қордың мүлкі мен құжаттарын қабылдайды.
Болашақта бухгалтерлік есеп деректерінің дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында тарату комиссиясы жылына кем дегенде бір рет, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы ауысқан жағдайда түгендеу жүргізеді.

68. В случае расхождения между остатком наличных денег в кассе и данными бухгалтерского учета главный бухгалтер ставит об этом в известность председателя (руководителя подразделения) ликвидационной комиссии для принятия мер по выявлению причин расхождения. При подтверждении излишка или недостачи составляется акт, с указанием суммы излишка/недостачи, даты и времени выявления указанного расхождения. К указанному акту прилагается объяснительная записка кассира с объяснением причин выявленного излишка/недостачи наличных денег в кассе.
69. После свода кассы кассир производит формирование и брошюровку кассовых документов. Кассовые документы при формировании подбираются по балансовым счетам (в порядке возрастания нумерации) отдельно по приходу и расходу. Мемориальные документы подбираются по номерам внебалансовых счетов - сначала приходные, затем расходные.
70. Кассовые документы формируются не позднее следующего рабочего дня в отдельные папки за каждый день.
Суммарные данные сброшюрованных документов подсчитываются и сверяются с данными сводной справки о кассовых оборотах за день.
Справки о кассовых оборотах за день по приходу и расходу кассовых и мемориальных ордеров, подписанные ответственными работниками, помещаются в начале папки перед кассовыми документами.
71. В сроки установленные председателем ликвидационной комиссии, но не реже одного раза в квартал, производится ревизия кассы с полным пересчетом наличных денег (банкнот - по листам, монет - по кружкам) и проверкой наличия других ценностей.
Для производства ревизии кассы приказом председателя назначается комиссия, численным составом не менее трех человек, которая составляет акт о результатах произведенной ревизии.
72. Ревизия проводится с проверкой всех ценностей и в такой последовательности, которая исключала бы возможность сокрытия хищений и недостач денег и ценностей.
При обнаружении недостачи или излишка ценностей в кассе в акте о недостаче (излишке) указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
3. Распоряжение активами и рассмотрение претензий
73. Активы ликвидируемого фонда включают в себя собственное имущество фонда, имущественные и личные неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, а также другие требования фонда и образуют основу для формирования ликвидационной массы.
В ликвидационную массу не включается имущество, не принадлежащее ликвидируемому фонду на праве собственности.
74. Ликвидационная комиссия, в срок не более тридцати календарных дней с даты назначения, в соответствии законодательством Республики Казахстан проводит инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, обязательств, документов фонда, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием уполномоченных работников ликвидируемого фонда и по акту приема-передачи принимает имущество и документы фонда.
В дальнейшем в целях обеспечения достоверности данных бухгалтерского учета инвентаризация проводится ликвидационной комиссией не реже одного раза в год, а также в случае смены председателя ликвидационной комиссии.

75. Түгендеу жолымен анықталған таратылатын қордың барлық активтері тарату массасына енгізілуі тиіс.
Тарату комиссиясы тағайындалған күні қордың балансына енгізілмеген және түгендеу барысында анықталған активтері аралық тарату балансында көрсетіледі.
Нұсқаулықтың 74-тармағына сәйкес жүргізілген түгендеу барысында анықталған мүліктің жетіспеушілігі аралық тарату балансына енгізіледі және жеке шотта есепке алынады.
76. Тарату комиссиясы мүлікке баға беру бойынша бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны тарта отырып, қордың мүлкіне (санаткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) баға береді.
77. Егер таратылатын қордың қолда бар ақшасы кредиторлардың және акционерлердің талаптарын қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болса, тарату комиссиясы Азаматтық кодексте белгіленген тәртіппен және кредиторлар комитеті бекіткен мүлікті сату жоспарына сәйкес жария сауда-саттық тәртібімен мүлікті сатады.
Таратылатын қорда кредиторлар комитеті болмаған жағдайда Таратылатын қордың мүлкін сату жоспарын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді және үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мәлімет үшін жібереді.
78. Тарату комиссиясы таратылатын қордың мүлкін мына:
1) сатылатын мүлікке сол өңірдегі мүліктің ұқсас түрлеріне қойылған нарықтық бағасынан кем емес баға белгілеу;
2) мүлікті мүмкіндігінше неғұрлым жоғары бағамен сату;
3) мүліктің бағасын төмендетіп сатудан келетін шығындарды мүмкіндігінше азайту талаптары мен мақсаттарын ескере отырып сатады.
79. Қордың дебиторлары берешекті өтеу есебіне, оның ішінде сот шешімін орындау есебіне мүлікті өткізу күніндегі мүліктің бағасы туралы есеп бар болғанда ғана мүлікті өткізуді жүзеге асырады.
80. Жеке және заңды тұлғалар қормен арадағы дауларды тікелей реттеу мақсатында оның тарату комиссиясына растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жазбаша шағым-талаппен өтініш жасайды.
Кредиторлардың шағым-талаптарында талаптың мөлшері туралы (негізгі борыштың, сыйақының, тұрақсыздық айыбының және өзге де айыппұл санкцияларының, шығындардың мөлшері туралы жеке-жеке) мәліметтер қамтылады да, талаптың негіздемесі мен мөлшерін растайтын құжаттар (заңды күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері және басқа да құжаттар) қоса беріледі.
81. Тарату комиссиясы шағым-талапты алған күннен бастап оны күнтізбелік он төрт күн ішінде қарауы тиіс.
82. Тарату комиссиясы шағым-талапты қарау кезінде қойылған талаптың заңдылығын және оның негізділігін тексереді.
83. Шағым-талапты алған тарату комиссиясы өтініш иесінің негізделген талаптарын мойындайды және оған шағым-талапты қарау нәтижелері туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Шағым-талапқа берілген жауапта:

75. Все активы ликвидируемого фонда, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу.
Активы, не включенные в баланс фонда на дату назначения ликвидационной комиссии и выявленные в ходе инвентаризации, отражаются в промежуточном ликвидационном балансе.
Недостача имущества, выявленная в ходе инвентаризации, проведенной в соответствии с пунктом 74 Инструкции, включается в промежуточный ликвидационный баланс и учитывается на отдельном счете.
76. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества фонда с привлечением оценщика, имеющего лицензию на право осуществления деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
77. Если имеющихся у ликвидируемого фонда денег недостаточно для удовлетворения требований кредиторов и акционеров, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества с публичных торгов в порядке, установленном Гражданским кодексом и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным комитетом кредиторов.
В случае отсутствия в ликвидируемом фонде комитета кредиторов План реализации имущества ликвидируемого фонда утверждаются председателем ликвидационной комиссии и направляется для сведения в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней.
78. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества ликвидируемого фонда исходя из следующих условий и целей:
1) установления цен на реализуемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
79. Передача имущества дебиторами фонда в счет погашения задолженности, в том числе в счет исполнения решения суда, осуществляется только при наличии отчета об оценке имущества на дату передачи.
80. Кредиторы обращаются с письменной претензией к ликвидационной комиссии с приложением копий подтверждающих документов.
Претензии кредиторов содержат сведения о размере требования (отдельно о размере основного долга, вознаграждения, неустойки и иных штрафных санкций, убытков), с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров и другие документы).
81. Претензия подлежит рассмотрению в течение четырнадцати календарных дней со дня ее получения ликвидационной комиссией.
82. При рассмотрении претензии ликвидационная комиссия проверяет законность предъявленного требования и его обоснованность.
83. Ликвидационная комиссия, получившая претензию, признает обоснованные требования заявителя и в письменной форме уведомляет его о результатах рассмотрения претензии.
В ответе на претензию указывается:

1) жеке тұлғаның тегі, аты және бар болса әкесінің аты, заңды тұлғаның толық атауы, шағым-талап берген өтініш иесінің және қордың пошта деректемелері, жауап беріліп отырған шағым-талаптың жазылған күні мен нөмірі;
2) егер шағым-талап толық немесе ішінара заңды деп танылған жағдайда, орынды деп табылған сома, егер шағым-талап ақшалай бағалауға жатпайтын болса, оны қанағаттандыру мерзімі мен тәсілі көрсетіледі;
3) шағым-талап толық немесе ішінара қайтарылған жағдайда, Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне және шағым-талапты қабылдамауға негіз болған құжаттарға жасалған сілтемесі бар қабылдамау негіздемесі көрсетіледі;
4) жауапқа қоса берілген құжаттар мен өзге де дәлелдемелердің тізбесі көрсетіледі.
84. Егер шағым-талап толық немесе ішінара қабылданбаған жағдайда өтініш иесіне шағым-талаппен қоса алынған құжаттар қайтарылады, сондай-ақ шағым-талап берген өтініш иесінде олар жоқ болса, шағым-талаптың қайтарылуын негіздейтін құжаттар жіберіледі.
Тарату комиссиясының шағым-талапты кредитордың растаушы құжаттарды ұсынбауына байланысты қайтаруы кредитордың тарату комиссиясына шағым-талаппен және шағым-талапты қабылдау үшін белгіленген мерзім ішінде талап етілген құжаттарды қоса бере отырып, қайта өтініш жасауына кедергі келтірмейді.
85. Жауап арнайы немесе бағалы хатпен, оның жөнелтілуін белгілеуді қамтамасыз ететін басқа да байланыс құралдарымен жіберіледі.
86. Шағым-талапты беруге арналған мерзім қорды ерікті түрде тарату жөніндегі хабарландыру баспасөзде жарияланған күннен бастап есептеледі және кемінде екі айды құрайды.
87. Тарату комиссиясы шағым-талаптарды беруге, сондай-ақ барлық берілген шағым-талаптарды қарауға арналған мерзім өткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде активтер мен міндеттемелерге жүргізілген түгендеу нәтижелерін ескере отырып, аралық тарату балансын жасайды.
Филиалдары және (немесе) өкілдіктері бар қордың аралық тарату балансы филиалдар мен өкілдіктердің аралық тарату баланстарын ескере отырып жасалады.
Аралық тарату балансы мен оның қосымшалары, оның ішінде кредиторлар талаптарының тізілімі акционерлердің жалпы жиналысында бекітіледі.
Тарату комиссиясы бекітілген аралық тарату балансының көшірмесін қосымшаларымен бірге уәкілетті органға ұсынады.
88. Тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тізілімін кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында жасайды және Азаматтық кодекстің 51-бабында белгіленген кезектілікке сәйкес келуі тиіс.
Кредиторлар талаптарының тізіліміне даусыз болып табылатын және тарату комиссиясы мойындаған қор кредиторларының талаптары кіреді.

1) фамилия, имя, при наличии - отчество физического лица, полное наименование юридического лица, почтовые реквизиты заявителя претензии и фонда, дата и номер претензии, на которую дается ответ;
2) в случае признания претензии полностью или частично, указывается признанная сумма, срок и способ удовлетворения претензии, если она не подлежит денежной оценке;
3) в случае отклонения претензии полностью или частично, указывается основание отклонения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан и документы, обосновывающие отклонение претензии;
4) перечень приложенных к ответу документов и иных доказательств.
84. В случае когда претензия отклонена полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с претензией, а также направляются документы, обосновывающие отклонение претензии, если их нет у заявителя претензии.
Отклонение ликвидационной комиссией претензии в связи с непредставлением кредитором подтверждающих документов не препятствует повторному обращению кредитора в ликвидационную комиссию с претензией и приложением требуемых документов в пределах установленного срока для приема претензий.
85. Ответ направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки.
86. Срок для заявления претензий исчисляется со дня опубликования в печати объявления о добровольной ликвидации фонда и составляет не менее двух месяцев.
87. После истечения срока заявления претензий, а также рассмотрения всех заявленных претензий, ликвидационная комиссия в течение тридцати календарных дней составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом результатов проведенной инвентаризации активов и обязательств.
Промежуточный ликвидационный баланс фонда, имеющей филиалы и (или) представительства, составляется с учетом промежуточных ликвидационных балансов филиалов и представительств.
Промежуточный ликвидационный баланс и приложения к нему, в том числе реестр требований кредиторов, утверждаются общим собранием акционеров.
Копия утвержденного промежуточного ликвидационного баланса с приложениями представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней.
88. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и соответствует очередности, установленной статьей 51 Гражданского кодекса.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов фонда, которые являются бесспорными, и признаны ликвидационной комиссией.

89. Егер шағым-талап берген кредитор бір уақытта таратылатын қордың борышкері болып табылса, онда шағым-талапты қарау кезінде тарату комиссиясы ұсынылған құжаттарға сәйкес аралық тарату балансы бекітілгенге дейін кредитор мен борышкердің бір адам ретінде сәйкес келуін өзара талаптар сынағын өткізу туралы мәселені қарастырады және қалыптасқан айырма түріндегі соманы аралық тарату балансына енгізеді.
Өзара талаптар сынағы аралық тарату балансы бекітілгеннен кейін аталған кредитордың талаптарын қанағаттандырудың тиісті кезегі басталған кезде ғана жүргізіледі.
90. Соттардың шешімдері бойынша орындаушы құжаттар орынды деп танылған талаптар болып табылады.
Ерікті түрде таратылатын қордың ағымдағы шотына ұсынылған, заңды күшіне енген соттардың шешімдері бойынша атқарушы құжаттар кредиторлардың талаптарын есепке алу үшін тарату комиссиясының төрағасына беріледі.
4. Кредиторлар комитетін қалыптастырудың және қызметінің
ерекшеліктері
91. Қор ерікті түрде таратылған кезде кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
92. Тарату комиссиясы ерікті түрде таратылатын қордың кредиторлар комитеті құрамының тізімін аралық тарату балансы мен кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қалыптастырады, оған тарату комиссиясының төрағасы қол қояды және екі жұмыс күні ішінде бекіту үшін уәкілетті органға жібереді. Тарату комиссиясы кредиторлар комитеті құрамының тізімін Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жасайды.
93. Кредиторлар комитетінің құрамына кредиторлар талаптарының тізіміне енгізілген талаптардың ең көп сомасы (кредиторлық берешектің ең жоғары сомасы) бар кредиторлар Азаматтық кодекстің 51-бабында көзделген кредиторлардың әр санатынан бір-бір өкілден енгізіледі.
Тарату комиссиясы мұндай кредиторларға тарату өндірісіне қатысу үшін аталған кредиторларды кредиторлар комитетінің құрамына енгізу туралы ұсыныс жібереді.
Кредитордың жазбаша келісімі болған кезде ол кредиторлар комитетінің құрамына енгізіледі.
Кредиторлар комитетінің құрамына таратылатын қордың бұрынғы басшы қызметкерлері, сондай-ақ бұрын екінші деңгейдегі банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған, оларға қарсы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған, тарату рәсімдерін жүзеге асыру кезінде жүктелген міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқаларға басымдық беретін іс-әрекеттерді орындаған фактінің (лердің) орын алуы белгіленген кредиторлардың өкілдері енгізілмейді.

89. Если кредитор, предъявивший претензию, является одновременно должником ликвидируемого фонда, то при рассмотрении претензии ликвидационная комиссия в соответствии с представленными документами рассматривает вопрос о проведении зачета взаимных требований в виду совпадения кредитора и должника в одном лице до утверждения промежуточного ликвидационного баланса и включает в промежуточный ликвидационный баланс сумму образовавшейся разницы.
После утверждения промежуточного ликвидационного баланса зачет взаимных требований производится только при наступлении соответствующей очереди удовлетворения требования данного кредитора.
90. Исполнительные документы по решениям судов являются признанными требованиями.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету добровольно ликвидируемого фонда, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
4. Особенности формирования и деятельности
комитета кредиторов
91. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при добровольной ликвидации фонда создается комитет кредиторов.
92. Список состава комитета кредиторов добровольно ликвидируемого фонда формируется ликвидационной комиссией в течение десяти рабочих дней с даты утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и в течение двух рабочих дней направляется в уполномоченный орган для утверждения. Список состава комитета кредиторов составляется ликвидационной комиссией по установленной форме, согласно приложению 3 к Инструкции.
93. В состав комитета кредиторов включаются кредиторы с наибольшей суммой требований (наибольшей суммой кредиторской задолженности), включенных в реестр требований кредиторов, по одному представителю от каждой очереди кредиторов, предусмотренной статьей 51 Гражданского кодекса.
Ликвидационная комиссия направляет таким кредиторам предложения о включении данных кредиторов в состав комитета кредиторов для участия в ликвидационном производстве.
При наличии письменного согласия кредитора он включается в состав комитета кредиторов.
В состав комитета кредиторов не включаются бывшие руководящие работники ликвидируемого фонда, а также представители кредиторов, ранее являвшиеся председателем или членом ликвидационной комиссии банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, в отношении которых установлено наличие факта(ов) нарушения законодательства Республики Казахстан, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим.

94. Кредиторлар комитетіне енгізілген кредиторлардың саны кемінде үш адамды құрайды.
Кредитордың талаптары толық қанағаттандырылған жағдайда, ол кредиторлар комитетінің құрамынан шығарылады.
Мұндай жағдайда тарату комиссиясы кейіннен уәкілетті органға бекіту үшін кредиторлар комитетінің тізімін бере отырып, кредиторлар комитетінің құрамына өзгерту енгізеді.
95. Тарату комиссиясы комитеттің бірінші отырысын өткізу орны мен күні туралы кредиторлар комитетінің барлық мүшелеріне хабарлайды.
Кредиторлар комитетінің бірінші отырысы кредиторлар комитетінің құрамы бекітілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі. Кредиторлар комитеті бірінші отырыста дауыс беру рәсімінде дауыстар тең түскен кезде шешуші дауыс құқығы берілетін комитеттің төрағасын сайлайды. Кредиторлар комитетінің келесі отырыстары комитет анықтайтын тәртіппен және мерзімдерде шақырылады.
Кредиторлар комитетінің төрағасы комитеттің жұмыс жоспарын жасайды және бекітеді.
96. Кредиторлар комитеті:
1) тарату өндірісі барысында жасалатын барлық құжаттармен танысады;
2) кредиторлардың құқықтары мен мүдделерінің бұзылуы туралы шағымдарын қарауға қатысады;
3) қорды тарату өндірісі барысында кредиторлардың құқықтарының, мүдделерінің және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы туралы, оның ішінде тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерінің өз міндеттерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны туралы уәкілетті органға хабарлайды;
4) тарату комиссиясының іс-әрекеттері бойынша сотқа және уәкілетті органға шағымданады;
5) мүлікті сату саудасы мен тарату комиссиясының отырыстарын қоса алғанда, кез келген тарату рәсімдерін жүргізген кезде оған қатысатын кредиторлар комитетінің мүшелері арасынан кредиторлардың өкілдерін сайлайды;
6) тарату комиссиясынан таратылатын қордың қаржылық жай-күйі туралы ақпаратты беруін талап етеді;
7) таратылатын қордың дебиторлық берешегін өндіріп алуға жатпайтын мөлшерді бекітеді;
8) тарату комиссиясы ұсынған қордың мүлкін сату жоспарын бекітеді;
9) таратылатын қордың қаржылық жай-күйін ескере отырып, тарату шығыстарының сметасын бекітеді;
10) жекелеген кредиторларды хабардар етудің мүмкін еместігі туралы тарату комиссиясының актісін бекітеді;
11) қордың балансынан мүлікті есептен шығару туралы тарату комиссиясының актісін бекітеді.
Кредиторлар комитеті болмаған, сондай-ақ өзінің функцияларын орындамаған жағдайда, осы тармақтың 7), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерді тарату комиссиясының төрағасы жүзеге асырады.

94. Количество кредиторов, включенных в комитет кредиторов составляет не менее трех человек.
В случае полного удовлетворения требований кредитора, он исключается из состава комитета кредиторов.
В этом случае ликвидационная комиссия вносит изменения в состав комитета кредиторов с последующим представлением списка комитета кредиторов на утверждение в уполномоченный орган.
95. Ликвидационная комиссия уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета.
Первое заседание комитета кредиторов проводится в срок не позднее десяти рабочих дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов выбирает председателя комитета, которому предоставляется право решающего голоса при равенстве голосов в процедуре голосования. Последующие заседания комитета кредиторов созываются в порядке и сроки, определяемые комитетом.
Председатель комитета кредиторов составляет и утверждает план работы комитета.
96. Комитет кредиторов:
1) знакомится со всеми документами, составляемыми в ходе ликвидационного производства;
2) принимает участие в рассмотрении жалоб кредиторов о нарушении их прав и интересов;
3) информирует уполномоченный орган о нарушениях прав, интересов кредиторов и законодательства Республики Казахстан в ходе ликвидационного производства фонда, в том числе о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении своих обязанностей председателем и (или) членами ликвидационной комиссии;
4) обжалует в суд и уполномоченный орган действия ликвидационной комиссии;
5) избирает представителей кредиторов из числа членов комитета кредиторов, которые присутствуют при совершении любой из процедур ликвидации, включая торги по реализации имущества и заседания ликвидационной комиссии;
6) требует от ликвидационной комиссии предоставления информации о финансовом состоянии ликвидируемого фонда;
7) утверждает объем невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемого фонда;
8) утверждает представленный ликвидационной комиссией план реализации имущества фонда;
9) утверждает смету ликвидационных расходов с учетом финансового состояния ликвидируемого фонда;
10) утверждает акт ликвидационной комиссии о невозможности уведомления отдельных кредиторов;
11) утверждает акт ликвидационной комиссии о списании имущества с баланса фонда.
В случае отсутствия комитета кредиторов, а также при не осуществлении им своих функций, полномочия, предусмотренные подпунктами 7)8)9)10)11) настоящего пункта, осуществляет председатель ликвидационной комиссии.

97. Кредиторлар комитеті отырысының нәтижелері кредиторлар комитетінің отырысқа қатысып отырған барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Кредиторлар комитетінің шешімі «комитеттің бір мүшесі – бір дауыс» қағидаты бойынша отырысқа қатысушы кредиторлар комитеті мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Кредиторлар комитетінің отырысы егер де онда құрамның кемінде 2/3 бөлігі қатысса, заңды болып табылады.
98. Кредиторлар комитетінің құрамына кірмеген қордың қалған барлық кредиторлары кредиторлар комитетінің құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде кредиторлар комитетіне ұсынымдар беру құқығымен кредиторлар комитетінің отырысына қатысады.
Жинақтаушы зейнетақы
қорларын ерікті түрде тарату
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(таратылатын қордың атауы)
____________ жылғы _____ тоқсандағы
тарату шығыстарының сметасы
Шығыстар баптарының атауы
Жоспарланатын шығыстар сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
Айы
1
Еңбекақы төлеу шығыстары
лауазымдық жалақы сомасы
жеке табыс салығының сомасы
міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
2
Ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша ақы төлеу шығыстары
3
Бюджетке аударымдар бойынша шығыстар
әлеуметтік салық
әлеуметтік аударымдар
мүлікке салынатын салық
көлік құралдарына салынатын салық
жер салығы
қосылған құн салығы
жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемақы
қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы
4
Әкімшілік шығыстар
қызметтік және шаруашылық қажеттіліктер үшін көлік жалдау қызметтері
байланыс қызметтері
үйлер мен ғимараттар күзеті және сигнализациясы бойынша қызметтер
көлікті күзету қызметтері
көлікке арналған тұрақтарды ұсыну қызметтері
көлікті тіркеу қызметтері
көлікті техникалық тексеру қызметтері
көлікті сақтандыру қызметтері
коммуналдық қызметтер
мердігерлік тәсілмен жүзеге асырылатын негізгі құрал-жабдықтарды ағымдағы жөндеу, оларға техникалық, сервистік қызмет көрсету (тексеру) жұмыстары
үй-жайды жалдау
тіркеу органдарында жылжымайтын мүлікті және тиісті құжаттаманы тіркеу қызметтері
мүлікті бағалау қызметтері
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау қызметтері
жылу жүйелерін iске қосуға дайындық жасау қызметтері
сантехникалық жұмыстар
мүлікті сақтау қызметтері
мемлекеттік баж салығын төлеу
нотариатта куәландыру қызметтері
мүлікті тасымалдау, тиеу, түсiру бойынша қызметтер
терезелерге, есіктерге арналған торларды дайындау және орнату жұмыстары
аукциондар өткізу жөніндегі қызметтер
инкассация қызметтері
сараптама жүргізу жөніндегі қызметтер
аудит өткізу жөніндегі қызметтер
құжаттарды аудару бойынша қызметтер
телефон нөмірлерін орнату, ауыстыру немесе көшіру
акционерлер тізілімін маңызды жағдайда ұстап тұру үшін тіркеушінің қызметтері
банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашпай жатып жүзеге асырылған ақша аударымдары мен төлемдері жөніндегі қызметтер
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу және оларды мұрағатқа өткізу бойынша қызметтер
таратуды тіркеу үшін алым төлеу
инкассация қызметтері
банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашпай жатып жүзеге асырылған ақша аударымдары мен төлемдері жөніндегі қызметтер
5
Тауар-материалдық құндылықтарды сатып алуға арналған шығыстар
офистік жабдықтарды жұмыс жағдайында ұстау
көлік құралдарын ұстау
үй-жайларды ұстау
қағаз және бланк өнімдерін сатып алу
кеңсе тауарларын сатып алу
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
6
Іссапар шығыстары
7
Болжанбаған шығыстар
Ай ішіндегі жиынтығы
Ай ішіндегі жиынтығы
Ай ішіндегі жиынтығы
Тоқсан ішіндегі барлығы
Тарату комиссиясының
төрағасы ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)   (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)   (қолы)
Орындаушы ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)   (қолы)
Телефон.
Жинақтаушы зейнетақы
қорларын ерікті түрде тарату
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
________________________________________________________
(таратылатын қордың атауы)
______________________________________
Кассир қабылдаған және берген ақшаны (құндылықтарды) есепке алу
кітабы
Басталды: _______________
Аяқталды: _______________
Кітаптағы жазба оны толық пайдаланғанға дейін жүргізіледі
Кіріс
Түскен күні
Кімнен қабылданды (тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)
Кіріс құжаттарының саны (бір данада)
Сомасы цифрмен (валюта түрін көрсете отырып, бірлікпен)
Сомасы жазбаша
Нысаналы мақсаты
Кассирдің қойған қолы
Тарату комиссиясы бас бухгалтерінің қойған қолы
Тарату комиссиясы төрағасының (бөлімше басшысы) қойған қолы
Осы күнгі жиынтығы...
Шығыс
Берілген күні
Кімге берілді(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)
Шығыс құжаттарының саны (бір данада)
Сомасы цифрмен (валюта түрін көрсете отырып, бірлікпен)
Сомасы жазбаша
Нысаналы мақсаты
Кассирдің қойған қолы
Тарату комиссиясы бас бухгалтерінің қойған қолы
Тарату комиссиясы төрағасының (бөлімше басшысы) қойған қолы
Осы күнгі жиынтығы...
Растау жазбасы
20___ жылғы «____»  _____________ жазбаға арналған
(күні)    (айы)
осы кітаптың жиынтығы
_______________________________________________
(таратылатын қордың атауы)
___________ нөмірден бастап ___________ нөмірді қоса алғанда
нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген
_____________________________________________ парақ бар.
(саны жазбаша көрсетіледі)
20___жылғы «____» ______________
Тарату комиссиясының
төрағасы (бөлімше басшысы)
________________ (тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)
қолы
Тарату комиссиясының
(тарату комиссиясы бөлімшесінің)
бас бухгалтері _____________ (тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)
қолы
Тарату комиссиясының
(тарату комиссиясы бөлімшесінің)
кассирі _____________ (тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)
қолы
Жинақтаушы зейнетақы
қорларын ерікті түрде тарату
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын бақылау
мен қадағалау комитеті
бекіткен
______ жылғы «___» _______
__________________________
___________________________________________
(таратылатын қордың атауы)
Кредиторлар комитетi құрамының тiзiмi
р/с №
Кезектіліктің нөмірі мен атауы
Кредиторлар комитетiнің құрамына енгізілетін, таратылатын қор кредиторының атауы
Кредиторлық берешек сомасы
1
2
3
4
Тарату комиссиясының
төрағасы ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)    (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)    (қолы)
Орындаушы ____________________________________   __________
(тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты)    (қолы)
Телефон.

97. Результаты заседания комитета кредиторов оформляются протоколом, который подписывается всеми присутствующими на заседании членами комитета кредиторов.
Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов от общего числа членов комитета кредиторов, присутствующих на заседании по принципу «один член комитета – один голос».
Заседание комитета кредиторов признается правомочным, если в нем участвует не менее 2/3 состава.
98. Все остальные кредиторы фонда, не вошедшие в состав комитета кредиторов, участвуют в заседании комитета кредиторов с правом давать рекомендации комитету кредиторов по вопросам, входящим в компетенцию комитета кредиторов.
Приложение 1
к Инструкции по
добровольной ликвидации
накопительных пенсионных фондов
Форма
Смета ликвидационных расходов
за _____ квартал ____________ года
__________________________________________________________
(наименование ликвидируемого фонда)
Наименование статей расходов
Сумма
планируемых расходов
(в тысячах тенге)
1
2
3
Месяц
1
Расходы на оплату труда
сумма должностного оклада
сумма индивидуального подоходного налога
сумма обязательных пенсионных взносов
2
Расходы на оплату по договорам возмездного оказания
услуг
3
Расходы по отчислениям в бюджет
социальный налог
социальные отчисления
налог на имущество
налог на транспортные средства
земельный налог
налог на добавленную стоимость
плата за пользование земельными участками плата за
эмиссии в окружающую среду
4
Административные расходы
услуги по найму транспорта для служебных и
хозяйственных нужд
услуги связи
услуги по охране и сигнализации зданий и сооружений
услуги по охране транспорта
услуги по предоставлению стоянки для транспорта
услуги по регистрации транспорта
услуги по техническому осмотру транспорта
услуги по страхованию транспорта
коммунальные услуги
работы по текущему ремонту, техническому,
сервисному обслуживанию (осмотру) основных средств,
осуществляемых подрядным способом
аренда помещения
услуги по регистрации недвижимости и
соответствующей документации в регистрирующих
органах
услуги по оценке имущества
услуги по публикации в средствах массовой
информации
услуги по подготовке отопительной системы к запуску
сантехнические работы
услуги по хранению имущества
оплата государственной пошлины
услуги по нотариальному удостоверению
услуги по транспортировке, погрузке, разгрузке
имущества
работы по изготовлению и установке решеток на окна,
дверей
услуги по проведению аукционов
услуги инкассации
услуги по проведению экспертизы
услуги по проведению аудита
услуги по переводу документов
установка, смена или перенос телефонных номеров
услуги регистратора для поддержания реестра
акционеров в актуальном состоянии
услуги по обслуживанию банковского счета, переводам
и платежам денег, осуществленным без открытия
банковского счета
услуги по научно-технической обработке документов и
сдаче их в архив
оплата сбора за регистрацию ликвидации
услуги по инкассации
услуги по обслуживанию банковского счета, переводам
и платежам денег, осуществленным без открытия
банковского счета
5
Расходы на приобретение товарно-материальных
запасов
содержание офисного оборудования в рабочем
состоянии
содержание транспортных средств
содержание помещений
приобретение бумажной и бланочной продукции
приобретение канцелярских товаров
приобретение горюче-смазочных материалов
6
Командировочные расходы
7
Непредвиденные расходы
Итого за месяц
Итого за месяц
Итого за месяц
Всего за квартал
Председатель
ликвидационной комиссии ____________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ____________________________________ ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Телефон.
Приложение 2
к Инструкции по
добровольной ликвидации
накопительных пенсионных фондов
Форма
________________________________________________________
(наименование ликвидируемого фонда)
Книга
учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром
__________________________________________________________
Начата: _________________
Окончена: _______________
Записи в книге производятся до полного ее использования
Приход
Дата
поступ-
ления
От кого
принято
(фамилия,
имя, при
наличии -
отчество)
Коли-
чество
приходных
документов
(в штуках)
Сумма
цифрами
(в единицах с
указанием
вида валюты)
Сумма
пропи-
сью
Целевое
назна-
чение
Подпись
кассира
Подпись
главного
бухгал-
тера
ликви-
дацион-
ной
комиссии
Подпись
предсе-
дателя
(руково-
дитель
подраз-
деления)
ликвида-
ционной
комисси
Итого за
день...
Расход
Дата
выдачи
От кого
принято
(фамилия,
имя, при
наличии -
отчество)
Коли-
чество
расходных
документов
(в штуках)
Сумма
цифрами
(в единицах с
указанием
вида валюты)
Сумма
пропи-
сью
Целевое
назна-
чение
Подпись
кассира
Подпись
главного
бухгал-
тера
ликвида-
ционной
комиссии
Подпись
предсе-
дателя
(руково-
дитель
подраз-
деления)
ликвида-
ционной
комисси
Итого за
день...
Заверительная надпись
Итого в данной книге _________________________________________,
(наименование ликвидируемого фонда)
предназначенной для записей с «_____» ______________ 20 __ года
(дата)     (месяц)
содержится __________________________________________________________
(количество указывается прописью)
пронумерованных, прошнурованных и скрепленных печатью листов с номера _________ по номер _________ включительно.
«_____» __________________ 20____ года
Председатель (руководитель подразделения)
ликвидационной комиссии _____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) подпись
Главный бухгалтер
ликвидационной комиссии
(подразделения ликвидационной комиссии)______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) подпись
Кассир ликвидационной
комиссии (подразделения
ликвидационной комиссии) ____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) подпись
Приложение 3
к Инструкции по
добровольной ликвидации
накопительных пенсионных фондов
Форма
Утвержден
Комитетом по контролю и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций Национального Банка
Республики Казахстан
_____________________________
«____»__________________ года
Список состава комитета кредиторов
___________________________________________
(наименование ликвидируемого фонда)
п/п
Номер и
наименование
очередности
Наименование кредитора
ликвидируемого фонда, включаемого в
состав комитета кредиторов
Сумма кредиторской
задолженности
1
2
3
4
Председатель
ликвидационной комиссии __________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ______________________________________ ____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)   (подпись)
Телефон.