Ғарыш кеңістігіне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектілерін таңбалаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі төрағасының м.а. 2012 жылғы 14 мамырдағы № 61/НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 4 маусымда № 7694 тіркелді
«Ғарыш қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 24-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Ғарыш кеңістігіне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектілерін таңбалау бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің Заң басқармасы (Қ.А. Әліпбаев) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу үшiн ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігі төрағасының орынбасары М.М. Молдабековке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төрағаның
міндетін атқарушы                             М. Молдабеков
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ғарыш агенттігі
төрағасының
міндетін атқарушының
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 61/НҚ бұйрығымен бекiтілген
Ғарыш кеңістігіне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектілерін таңбалау
1. Осы Ғарыш кеңістігіне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектілерін таңбалау ғарыш қызметіне қатысушылармен Қазақстан Республикасында өндірілген ғылыми, әлеуметтік-экономикалық және қосарлы мақсаттағы ғарыш объектілерін таңбалауды (бұдан әрі – Ғарыш объектілерін таңбалау) жүзеге асыру кезінде бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
Қазақстан Республикасының аумағынан ғарыш кеңістігіне ұшырылатын шетелдік жеке және заңды тұлғаларға тиесілі ғарыш объектілерін таңбалау талап етілмейді.
2. Ғарыш объектілерiнде:
ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін тіркеу нөмірін;
тіркеу нөмірінің астында орналастырылатын «Kazakhstan» жазуын қамтитын таңбалау салынады.
3. Ғарыш объектілерінде көлемі таңбалау мәтінінің көлеміне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының бейнесi орналастырылады.
4. Таңбалау ғарыш кеңiстiгiне ғарыш аппараттарын және олардың құрамдас бөлiктерiн шығару құралы болып табылатын ғарыш объектілері корпусының жоғарғы бөлігінің әрбір жағынан салынады.
Ғарыш аппараттары болып табылатын ғарыш объектілерін таңбалау ғарыш объектісі корпусы конструкциясының элементтері жоқ бүйірлік бетіне салынады.

О некоторых вопросах маркировки космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство
Приказ и.о. Председателя Национального космического агентства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 61/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2012 года № 7694
В соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую маркировку космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство.
2. Юридическому управлению Национального космического агентства Республики Казахстан (Алипбаев К.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Национального космического агентства Республики Казахстан Молдабекова М.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Председателя                          М. Молдабеков
Утверждена
приказом исполняющего обязанности
Председателя Национального
космического агентства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 61/ОД
Маркировка космических объектов Республики Казахстан,
запускаемых в космическое пространство
1. Настоящая Маркировка космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство разработана в целях обеспечения единого подхода при осуществлении маркировки участниками космической деятельности космических объектов научного, социально-экономического и двойного назначения, произведенных в Республике Казахстан (далее – Маркировка космических объектов).
Маркировка космических объектов, принадлежащих иностранным физическим и юридическим лицам, запускаемых в космическое пространство с территории Республики Казахстан не требуется.
2. На космические объекты наносится маркировка, включающая в себя:
регистрационный номер, присваиваемый при государственной регистрации космического объекта;
надпись «Kazakhstan», которая размещается под регистрационным номером.
3. На космических объектах размещается изображение Государственного флага Республики Казахстан размером, соответствующим размеру текста маркировки.
4. На космических объектах, являющихся средствами выведения в космическое пространство космических аппаратов, и их составных частях маркировка наносится на каждой стороне верхней части корпуса.
На космических объектах, являющихся космическими аппаратами, маркировка наносится на боковые поверхности корпуса, незанятые элементами конструкции космического объекта.

5. Әрiптер мен цифрлар көлденеңмен параллельді бiр бағытта салынады.
Бiр белгiнiң символдары кемiнде 300 мм және 1000 мм аспайтын бiрдей биiктiкте болуы тиiс.
Корпусқа салынатын белгi символдарының биiктiгi бос орынның болуына байланысты, белгiнiң барынша мүмкiн болатын ұзындығы бойынша айқындалады.
6. Егер Ғарыш объектілерін таңбалауының 5-тармақтың екінші абзацында қарастырылған ғарыш объектісі конструкциясының көлемi таңбалаудың қажеттi көлемiн салуға мүмкiндiк бермейтін болса, ұсынылған пропорцияларды сақтай отырып, Ғарыш объектілерін таңбалауының 5-тармақтың үшінші абзацында қарастырылған ең жоғары көлемге дейiн кiшiрейтуге рұқсат етiледi.
7. Таңбалау ашық фонда күңгiрт түспен, күңгiрт фонда ашық түспен орындалады. Барлық символдар атмосфералық жағдайларда түрiн өзгертпейтiн және ғарыш объектісiн ұшыруға дайындау процесіне қызмет көрсету кезінде өшпейтiн бояумен жазылады.
8. Барлық символдар мен дефистер жалпақ жолақтармен және фонмен жақсы үйлесуді қамтамасыз ететін түспен орындалады. Әрбiр символдың енi (1 цифрынан басқасы) және дефистiң ұзындығы символ ұзындығының үштен екi бөлiгiн құрайды. Жолақтың қалыңдығы символ биiктiгiнiң алтыдан бiр бөлiгiн құрайды.
9. Әрбiр символ алдыңғы немесе одан кейiнгi символдан арақашықтығы кем дегенде символдың төрттен бiр енiн құрайтын арақашықтықпен бөлiнедi. Осындай жағдайларда дефис жеке символ болып табылады.
10. Ғарыш объектілерiне мынадай қосымша белгiлер салынуы мүмкін:
1) ғарыш объектісін ұшыратын ғарыш қызметіне қатысушының атауы (мемлекеттік тілде) мен эмблемасының жазылуы;
2) фонға қанық тік шрифтпен салынған ғарыш объектісінің белгісі.
Дайындаушы зауытпен көрсетілген ғарыш объектісінің түрі жөніндегі белгіні сақтау ұсынылады.
11. Ғарыш объектісіне қосымша белгілер таңбалауды визуалды тануды қиындатпайтын тәсілмен салынады.

5. Буквы и цифры наносятся в одном направлении параллельно горизонтали.
Символы одного знака должны быть одинаковой высоты не менее 300 миллиметров и не более 1000 миллиметров.
Высота символов знака, наносимого на корпус, определяется по максимально возможной длине знака, обусловленной наличием свободного места.
6. В случае, когда размеры конструкции космического объекта не позволяют нанести маркировку необходимых размеров, предусмотренных в абзаце два пункта 5 Маркировки космических объектов, разрешается уменьшить размеры маркировки космических объектов до максимально возможных с соблюдением заданных пропорций, предусмотренных в абзаце три пункта 5 Маркировки космических объектов.
7. Маркировка выполняется темным цветом на светлом фоне и светлым цветом на темном фоне. Все символы наносятся краской, не меняющей цвета от воздействия атмосферных условий и не стирающейся при обслуживании в процессе подготовки к запуску космического объекта.
8. Все символы и дефисы выполняются сплошными линиями и таким цветом, который обеспечивает хорошую контрастность с фоном. Ширина каждого символа (кроме цифры 1) и длина дефиса составляют 2/3 высоты символа. Толщина линий составляет 1/6 высоты символа.
9. Каждый символ отделяется от предшествующего или последующего символа расстоянием, составляющим не менее одной четвертой ширины символа. В таких случаях дефис считается отдельным символом.
10. На космических объектах могут наноситься следующие дополнительные знаки:
1) надпись наименования (на государственном языке) и эмблема участника космической деятельности, запускающего космический объект;
2) обозначение космического объекта, которое наносится прямым шрифтом, контрастным к фону.
Рекомендуется сохранять обозначение типа космического объекта, указанное заводом-изготовителем.
11. Дополнительные знаки наносятся на космические объекты способом, не затрудняющим визуальное опознавание маркировки.