Әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2012 жылғы 4 маусымдағы № 227 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 шілдеде № 7784 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 17 наурыздағы № 109 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 17.03.2014 № 109 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңының 39-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы 26-бабының 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әскери оқу орындарына қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 275 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7098 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 7 қыркүйекте № 418-419 (26813) болып жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркегеннен кейін бұйрықты ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына жолдасын.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Министрдің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің төрағасына жүктелсін.
5. Бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ә. Жақсыбеков
Келісілді
Білім және ғылым министрі
____________ Б.Жұмағұлов
2012 жылғы «__» _________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2012 жылғы 4 маусымдағы
№ 227 бұйрығымен
бекітілген
Әскери оқу орындарына қабылдау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңының 39-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы 26-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленді және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына кандидаттарды қабылдау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 июня 2012 года № 227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2012 года № 7784. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 17 марта 2014 года № 109
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 17.03.2014  № 109(вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих», пунктом 12 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в военные учебные заведения.
2. Признать утратившими силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 275 «Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7098, опубликованный в «Казахстанская правда» от 7 сентября 2011 года № 285-286 (26676-26677).
3. Начальнику Департамента военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) после государственной регистрации приказ направить в средства массовой информации для официального опубликования.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра – председателя Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
А. Джаксыбеков
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Б. Жумагулов
«___» _________ 2012 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 4 июня 2012 года № 227
Правила
приема в военные учебные заведения
1. Общие положения
1. Правила приема в военные учебные заведения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих», пунктом 12 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» и определяют порядок приема кандидатов в военные учебные заведения, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования.

2. Әскери оқу орындарына түсу үшін кандидаттарды іріктеуді:
1) әскери қызметшілер қатарынан - әскери бөлімдер мен мекемелердің командирлері (бастықтары);
2) әскери қызметте тұрмайтын азаматтар қатарынан - жергілікті әскери басқару органдары жүзеге асырады.
3) Іріктеу жыл сайын 1 ақпанда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті әзірлейтін және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін әскери оқу орындарына қабылдау жоспарына (бұдан әрі - қабылдау жоспары) сәйкес жүзеге асырылады.
4) Қабылдау жоспарынан үзінділер оны бекіткеннен кейін онда көрсетілген әскери бөлімдер мен мекемелерге күнтізбелік он күн ішінде жеткізіледі.
5) Әскери бөлімдер мен мекемелердің командирлері (бастықтары) үзінділерді алғаннан кейін әскери қызметшілер мен әскери қызметте тұрмайтын азаматтарды әскери оқу орындарына түсуге үгіт-насихаттау жөніндегі жұмысты жүргізеді.
6) Үгіт-насихаттау іс-шараларына қатысу үшін әскери бөлімдер мен жергілікті әскери басқару органдарына оқу орындарының тіршілік әрекеті туралы ақпараттық материалды ұсына отырып, әскери оқу орындарының өкілдері жіберіледі.
2. Әскери оқу орындарына қабылдау үшін құжаттарды
ұсыну тәртібі
7. Әскери қызметшілер оқуға түсетін жылдың 1 сәуіріне дейін командирдің (бастықтың) атына әскери атағын, тегін, атын және әкесінің атын, атқаратын лауазымын, туған күнін, білім деңгейін көрсете отырып, баянат береді.
Сонымен қатар баянатта әскери оқу орнының атауы және әскери қызметші оқуға ниет білдірген мамандық көрсетіледі.
8. Әскери оқу орнына түсуге ниет білдірген әскери қызметшінің баянатын аттестаттау комиссиясы қарайды.
9. Аттестаттау комиссиясы әскери қызметшінің кандидатурасы бойынша оң шешім қабылдаған кезде командир (бастық) оны медициналық куәландырудан өту үшін жібереді.
10. Әскери қызметші әскери қызметке жарамды деп танылған жағдайда оған әскери оқу орнына түсуге дайындалу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әскери оқу орындарына түсу үшін Құжаттар тізбесінде (бұдан әрі - Тізбе) көрсетілген қажетті құжаттарды жинауға және ресімдеуге уақыт беріледі.
11. Әскери бөлімнің және мекеменің командирі (бастығы) жоғары тұрған қолбасшылықпен келісу және әскери оқу орындарының қабылдау комиссиялары қарау үшін әскери оқу орындарына түсу үшін іріктелген әскери қызметшілердің тізімімен бірге әскери қызметшілердің баянаттарын және Тізбеде көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ оқуға түсу үшін іріктелген кандидаттардың тізімдері мен осы Қағидаларға 2,3-қосымшаларға сәйкес үлгілер бойынша әскери қызметшілердің кәсіби іріктеу карталарын ұсынады.

2. Отбор кандидатов для поступления в военные учебные заведения осуществляется:
1) из числа военнослужащих - командирами (начальниками) воинских частей и учреждений;
2) из числа граждан, не состоящих на воинской службе – местными органами военного управления.
3. Отбор осуществляется в соответствии с планом набора в военные учебные заведения (далее – план набора), ежегодно разрабатываемым к 1 февраля Департаментом военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан и утверждаемым Министром обороны Республики Казахстан.
4. Выписки из плана набора доводятся в течении десяти календарных дней после его утверждения до воинских частей и учреждений, указанных в нем.
5. После получения выписок командирами (начальниками) воинских частей и учреждений проводится работа по агитации военнослужащих и граждан, не состоящих на воинской службе, на поступление в военные учебные заведения.
6. Для участия в агитационных мероприятиях направляются представители военных учебных заведений с предоставлением информационного материала о жизнедеятельности учебных заведений воинским частям и местным органам военного управления.
2. Порядок представления документов
для зачисления в военные учебные заведения
7. Военнослужащие до 1 апреля года поступления подают рапорта на имя командира (начальника), с указанием воинского звания, фамилии, имени и отчества (при наличии), занимаемой должности, даты рождения, уровня образования, наименования военного учебного заведения и специальности, по которой желает обучаться.
8. Рапорт военнослужащего, изъявившего желание поступать в военное учебное заведение, рассматривается аттестационной комиссией.
9. При принятии аттестационной комиссией положительного решения по кандидатуре военнослужащего командир (начальник) направляет его для прохождения медицинского освидетельствования.
10. Военнослужащему, признанному годным к воинской службе, предоставляется время для сбора и оформления документов, указанных в Перечне документов, необходимых для поступления в военные учебные заведения согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Перечень).
11. Командир (начальник) воинской части и учреждения для согласования с вышестоящим командованием и рассмотрения приемными комиссиями военных учебных заведений вместе со списком военнослужащих, отобранных для поступления в военные учебные заведения, представляет рапорта военнослужащих и документы, указанные в Перечне, а также списки кандидатов, отобранных для поступления и карты профессионального отбора на военнослужащих по формам, согласно приложениям 23 к настоящим Правилам.

12. Әскери қызметшілер қабылдау жоспарында белгіленген мерзімдерде әскери оқу орындарына жіберіледі.
13. Әскери қызметте тұрмайтын және әскери оқу орындарына түсуге ниет білдірген азаматтар оқуға түсетін жылдың 1 сәуіріне дейін жергілікті әскери басқару органдарына еркін үлгідегі өтінішті, сондай-ақ Тізбеде көрсетілген құжаттарды береді.
14. Әскери қызметте тұрмайтын азаматтардың құжаттарын зерделеу үшін жергілікті әскери басқару органдары алдын ала іріктеуді жүзеге асыратын комиссияларды құрады.
15. Жергілікті әскери басқару органдары көрсетілген құжаттарды зерделейді және әскери қызметте тұрмайтын азаматтарды алғашқы медициналық куәландырудан өткізеді.
16. Азаматтардың өтініштері мен Тізбеде көрсетілген құжаттар, сондай-ақ осы Қағидаларға 24-қосымшаларға сәйкес үлгілер бойынша оқуға түсу үшін іріктелген кандидаттардың тізімі мен оқуға түсуші үшін кәсіби іріктеу карталары әскери оқу орындарының қабылдау комиссияларына ұсынылады.
3. Әскери оқу орындарына қабылдау тәртібі
17. Әскери оқу орындарында оқуға түсетін жылы қабылдау комиссиялары құрылады, олар әскери қызметшілердің баянаттарын және әскери қызметте тұрмайтын азаматтардың өтініштерін зерделеуді жүзеге асырады.
18. Қабылдау комиссияларының төрағалары болып әскери оқу орындарының бастықтары табылады. Одан басқа қабылдау комиссиясы:
1) кандидаттарды түпкілікті медициналық куәландырудан өткізуді;
2) түсу емтихандарын өткізуді (ұлттық бірыңғай тестілеу немесе кешенді тестілеу нәтижелерін қарауды);
3) әскери қызметшілер мен әскери қызметте тұрмайтын азаматтардың дене дайындығын тексеруді;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша әскери оқу орындарына қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы хаттаманы ресімдеуді жүзеге асырады.
18. Әскери оқу орындары қабылдау комиссиялары қызметінің мерзімдері және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындары қабылдау комиссияларының құрамдары жыл сайын Министрдің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитеті төрағасының бұйрықтарымен айқындалады.
Магистратураға және докторантураға түсу үшін қабылдау комиссияларының құрамдары әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен айқындалады.
19. Жоғары білім беру бағдарламалары бойынша әскери оқу орындарына оқуға кандидаттарды қабылдау ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) немесе кешенді тестілеу нәтижелері бойынша берілген  сертификат балдарына сәйкес конкурстық негізде жүргізіледі және үш кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезеңде - әскери оқу орындарының қабылдау комиссиялары медициналық, дене және психикалық-физиологиялық көрсеткіштер бойынша іріктеу жүргізе отырып, кандидаттардың тізімдерін жасайды;
екінші кезеңде - осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Әскери оқу орындарына қабылдау емтихандары өткізілетін пәндер тізбесі (бұдан әрі - Пәндер тізбесі) бойынша ұлттық бірыңғай тестілеу нәтижелерін алған ағымдағы бітіру жылы жалпы білім беретін мектептерді бітірушілердің арасынан кандидаттарды іріктеу;
үшінші кезеңде - әскери оқу орындарының қабылдау комиссиялары медициналық куәландыру, дене дайындығын тапсыру, психикалық-физиологиялық іріктеу нәтижелері және тестілеу нәтижелері бойынша қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

12. Военнослужащие направляются в военные учебные заведения в сроки, установленные в плане набора.
13. Граждане, не состоящие на воинской службе и изъявившие желание поступать в военные учебные заведения, до 1 апреля года поступления подают в местные органы военного управления заявление в произвольной форме, а также документы, указанные в Перечне.
14. Для изучения документов граждан, не состоящих на воинской службе, местные органы военного управления создают комиссии, которые осуществляют предварительный отбор.
15. Местные органы военного управления изучают указанные документы и проводят первичное медицинское освидетельствование граждан, не состоящих на воинской службе.
16. Заявления граждан и документы, указанные в Перечне, а также список кандидатов, отобранных для поступления и карты профессионального отбора для поступающего по формам, согласно приложениям 24 к настоящим Правилам представляются в приемные комиссии военных учебных заведений.
3. Порядок приема и зачисления в военные учебные заведения
17. В военных учебных заведениях в год поступления создаются приемные комиссии, которые осуществляют изучение рапортов военнослужащих и заявлений граждан, не состоящих на воинской службе.
Председателями приемных комиссий являются начальники военных учебных заведений.
Кроме того, приемная комиссия осуществляет:
1) проведение окончательного медицинского освидетельствования кандидатов;
2) проведение вступительных экзаменов (рассмотрение результатов единого национального тестирования или комплексного тестирования);
3) проверку физической подготовки военнослужащих и граждан, не состоящих на воинской службе;
4) оформление протокола приема или отказа в приеме в военные учебные заведения по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
18. Сроки деятельности приемных комиссий военных учебных заведений и составы приемных комиссий военных учебных заведений, реализующие программы высшего образования, определяются ежегодно приказами первого заместителя Министра – председателя Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.
Составы приемных комиссий для поступления в магистратуру и докторантуру – приказом начальника военного учебного заведения.
19. Прием кандидатов на обучение в военные учебные заведения по программам высшего образования проводится на конкурсной основе в соответствии с баллами сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования и осуществляется в три этапа:
на первом этапе – приемные комиссии военных учебных заведений формируют списки кандидатов, проводя отбор по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям;
на втором этапе – отбор кандидатов среди выпускников общеобразовательных школ текущего года выпуска, получивших результаты единого национального тестирования, по Перечню дисциплин (предметов), по которым проводятся вступительные экзамены в военные учебные заведения, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень дисциплин);
на третьем этапе – приемные комиссии военных учебных заведений принимают решение о приеме или отказе в приеме по результатам медицинского освидетельствования, сдачи физической подготовки, психофизиологического отбора и результатов тестирования.

20. Магистратураға, докторантураға қабылдау түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады:
1) бір шет тілі (ағылшын, француз, неміс) бойынша;
2) мамандық бойынша;
3) дене дайындығы бойынша.
Магистратураға, докторантураға түсу емтихандарын өткізу кезеңінде мамандықтар бойынша емтихан комиссиясы құрылады.
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының құрамы әскери оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
21. Магистратураға түсу емтихандарының бағдарламалары жоғары білім пәндері бойынша үлгілік оқу бағдарламалары негізінде жасалады.
Докторантураға түсу емтихандарының бағдарламалары магистратураның кәсіптік оқу бағдарламалары негізінде жасалады.
22. Магистратураға қабылдау үш кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезеңде - қабылдау комиссиясы медициналық және психикалық-физиологиялық көрсеткіштер бойынша іріктеу жүргізе отырып, кандидаттардың тізімдерін жасайды;
екінші кезеңде - Пәндер тізбесі бойынша және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша мамандық бойынша емтихан комиссиясының хаттамасын жасай отырып, оқуға түсу емтихандарын тапсыру жүргізіледі;
үшінші кезеңде - әскери оқу орнының қабылдау комиссиясы медициналық, психикалық-физиологиялық іріктеу және түсу емтихандарын тапсыру нәтижелері бойынша магистратураға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
23. Докторантураға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша мамандық бойынша емтихан комиссиясының хаттамасын жасауды және дене дайындығын тапсыруды қоспағанда, медициналық куәландыру және 6-қосымшаға сәйкес Әскери оқу орындарына қабылдау емтихандары өткізілетін пәндер тізбесі бойынша түсу емтихандарын тапсыру негізінде «магистр» академиялық дәрежесі, «ғылым кандидаты» ғылыми дәрежесі бар немесе әскери мамандықтар бойынша (жедел-тактикалық басқару буынының деңгейі) әскери академияларды және университеттерді бітірген адамдар қабылданады.
24. Шет тілі бойынша түсу емтихандары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша тапсырылады.
25. Түсу емтихандарын қайта тапсыруға жол берілмейді, медициналық және психикалық-физиологиялық көрсеткіштер бойынша қайта іріктеу жүргізілмейді.
Қабылдау комиссиясының жұмысы кезеңінде шағымдарды қарау үшін әскери оқу орнында апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссия құрамы қабылдау комиссиясы төрағасының бұйрығымен бекітіледі.
26. Әскери оқу орнының магистратурасына оқуға түсу емтихандарының сомасы бойынша дене дайындығын тапсыруды қоспағанда, әр емтихан үшін 100 балдық бағалау шкаласы бойынша кемінде ең жоғары балл 150 балл жинаған адамдар қабылданады.
Дене дайындығын тапсыру уәкілетті органдардың басшылары бекіткен дене дайындығы жөніндегі нормативтерге сәйкес бағаланады.
Бірдей балл көрсеткіштері болған жағдайда қабылдау кезінде мамандық, дене дайындығы және шет тілі бойынша анағұрлым жоғары бағасы бар кандидаттар басым құқыққа ие болады.

20. Прием в магистратуру, докторантуру осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов, указанных в Перечне дисциплин:
1) по одному из иностранных языков (английский, французский, немецкий);
2) по специальности;
3) по физической подготовке (для магистратуры).
На период проведения вступительных экзаменов в магистратуру, докторантуру создаются экзаменационные комиссии по специальностям.
Состав экзаменационной комиссии по специальности утверждается приказом начальника военного учебного заведения.
21. Программы вступительных экзаменов в магистратуру формируются на основе типовых учебных программ по дисциплинам высшего образования.
Программы вступительных экзаменов в докторантуру формируются на основе профессиональных учебных программ магистратуры.
22. Прием в магистратуру осуществляется в три этапа:
на первом этапе – приемная комиссия формирует списки кандидатов, проводя отбор по медицинским и психофизиологическим показаниям;
на втором этапе – проводится сдача вступительных экзаменов по Перечню дисциплин и составлением протокола экзаменационной комиссии по специальности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
на третьем этапе - приемная комиссия военного учебного заведения принимает решение о приеме или отказе в приеме в магистратуру по результатам медицинского, психофизиологического отбора и сдачи вступительных экзаменов.
23. В докторантуру принимаются лица, имеющие академическую степень «магистр», ученую степень «кандидат наук» или завершившие обучение в военных академиях и университетах по военным специальностям (уровень оперативно-тактического звена управления) на основании медицинского освидетельствования и сдачи вступительных экзаменов по Перечню дисциплин, за исключением сдачи физической подготовки, и составлением протокола экзаменационной комиссии по специальности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
24. Вступительные экзамены по иностранному языку сдаются по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
25. Пересдача вступительных экзаменов не допускается, повторный отбор по медицинским и психофизиологическим показаниям не проводится.
В период работы приемной комиссии для рассмотрения жалоб в военном учебном заведении создается апелляционная комиссия.
Состав апелляционной комиссии утверждается приказом председателя приемной комиссии.
26. На обучение в магистратуру военного учебного заведения зачисляются лица, набравшие наивысшие баллы по сумме вступительных экзаменов не менее 150 баллов, по 100-бальной шкале оценок за каждый экзамен, за исключением экзамена по физической подготовке.
Сдача физической подготовки оценивается в соответствии с нормативами по физической подготовке, утверждаемыми руководителями уполномоченных органов.
В случае одинаковых показателей баллов преимущественное право при зачислении получают кандидаты, имеющие наиболее высокую оценку по специальности, физической подготовке и иностранному языку.

27. Әскери оқу орындарына тыңдаушыларды қабылдау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен, ал әскери оқу орындарына курсанттарды қабылдау тиісті әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен жүргізіледі.
Тыңдаушылар мен курсанттарды қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектеріне, жергілікті әскери басқару органдарына және әскери бөлімдерге жеткізіледі.
28. Әскери оқу орындарына қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер оқуға қабылданған әскери қызметшілерді әскери бөлімдер тізімдерінен шығару үшін негіз болып табылады.
29. Қабылдау комиссияларының жұмысы аяқталғаннан кейін әскери оқу орындарының бастықтары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаментіне тыңдаушылар мен курсанттарға жүргізілген қабылдау туралы есеп беруді ұсынады.
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Әскери оқу орындарына түсу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің
кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарына түсетін әскери қызметшілер үшін
1) № 8/ЖІ үлгісіндегі анықтама (офицердің өзі толтырған сауалнама);
2) көлемі 4,5x6 сантиметр алты фотосурет;
3) әскери қызметшінің өмірбаяны (бұдан бұрын оқыған шетел тілін көрсете отырып);
4) әскери оқу орнында оқуға ұсынымы бар әскери қызметшінің қызмет орнынан қызметтік мінездеме (әскери бөлімнің қолбасшылығы қол қойған және елтаңбалы мөрмен расталған);
5) шетел тілі бойынша тест тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі (бар болған жағдайда);
6) тұрақты әрекеттегі аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді;
7) нотариалды түрде куәландырылған білімі (қосымшасымен) және/немесе ғылым кандидаты туралы дипломның көшірмесі (бар болған жағдайда);
8) қызметтік карточка (бөлім командирі қол қойған және елтаңбалы мөрмен расталған);
9) жеке куәлігінің көшірмесі;
10) әскери қызметшінің жеке куәлігінің көшірмесі;
11) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстар тізімі (бар болған жағдайда);
12) некеге тұрғаны (некені бұзғаны) туралы, балалардың тууы туралы куәліктердің көшірмелері (бар болған жағдайда);
13) әскери (арнайы) оқу орнынан түсетін әскери қызметшінің медициналық куәландыру картасы;
14) психиатриялық, наркологиялық, тері-венерологиялық, туберкулез диспансерлерінен АҚТВ-ға анықтамалар;
15) Салық комитетінің есепті жыл үшін жеке табыс салығы жөніндегі декларацияны қабылдағаны туралы (салық төлеушінің салық есептілігін электронды түрде ұсынғаны туралы) анықтамасының көшірмесі;

27. Зачисление слушателей в военные учебные заведения производится приказом Министра обороны Республики Казахстан, а курсантов в военные учебные заведения – приказами начальников соответствующих военных учебных заведений.
Выписки из приказов о зачислении слушателей и курсантов доводятся до видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, местных органов военного управления и воинских частей.
28. Выписки из приказов о зачислении в военные учебные заведения являются основанием для исключения из списков воинских частей военнослужащих, зачисленных на учебу.
29. После окончания работы приемных комиссий начальники военных учебных заведений представляют в Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан отчет о проведенном наборе слушателей и курсантов.
Приложение 1
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Перечень документов,
необходимых для поступления в военные учебные заведения
1. Для военнослужащих, поступающих в организации
образования, реализующие профессиональные программы
послевузовского образования
1) справка формы № 8/ЛД (анкета, заполненная лично офицером);
2) шесть фотографий размером 4,5х6 сантиметров;
3) автобиография военнослужащего (с указанием ранее изучаемого иностранного языка);
4) служебная характеристика с места службы военнослужащего, содержащая рекомендацию на учебу в военные учебные заведения (подписанная командованием воинской части, и заверенная гербовой печатью);
5) копия сертификата о сдаче теста по иностранному языку (при наличии);
6) выписка из протокола заседания постоянно действующей аттестационной комиссии;
7) копия диплома об образовании (с приложением) и/или кандидата наук, заверенные нотариально (при наличии);
8) служебная карточка (подписанная командиром части и заверенная гербовой печатью);
9) копия удостоверения личности;
10) копия удостоверения личности военнослужащего;
11) список научных и научно-методических работ (при наличии);
12) копия свидетельства о заключении брака (расторжении брака), о рождении детей (при наличии);
13) карта медицинского освидетельствования военнослужащего, поступающего в военное (специальное) учебное заведение;
14) справки из психиатрического, наркологического, кожно-венерологического и туберкулезного диспансеров, на ВИЧ;
15) копия справки Налогового комитета о приеме декларации по индивидуальному подоходному налогу (о предоставлении налогоплательщиком налоговой отчетности в электронном виде) за отчетный год;

16) отбасы құрамы туралы анықтама (бар болған жағдайда);
17) еңбек сіңірген жылдары туралы анықтама және ақшалай аттестаты;
18) үлгісін, нөмірін және күнін көрсете отырып, мемлекеттік құпияларға рұқсатнамасы туралы мәліметтер;
19) құжаттар тізбесі.
Ескертпе: жеке басын, білімін куәландыратын түпнұсқа құжаттарды, мемлекеттік құпияларға рұқсаттаманың бар болуы туралы мәліметті, ғылым кандидаты немесе докторы, жоғары арнайы білімі (жақын және алыс шет елдерінің түрлік академиялары және оларға тең жоғары оқу орындары) дипломын нострификациялау (тану) туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық аккредиттеу орталығы берген куәлікті қабылдау комиссиясына жеке өзі ұсынады.
Докторантураға түсетіндер үшін оқу ісіне қосымша болжамды отандық немесе шетелдік ғылыми консультантпен келісілген жоспарланып отырған диссертациялық зерттеудің негіздемесін ұсынады.
2. Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске
асыратын білім беру ұйымдарына түсетін әскери қызметшілер
үшін
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) орта білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, жеке куәлік, диплом) көшірмесі;
3) көлемі 4,5x6 сантиметр алты фотосурет;
4) өмірбаяны;
5) мінездеме;
6) қызметтік карточкасы;
7) үлгісін, нөмірін және күнін көрсете отырып, мемлекеттік құпияларға рұқсатнамасы туралы мәліметтер;
8) атаулы тізім және кәсіби іріктеу картасы;
9) жеңілдіктерге құқық беретін құжаттар.
Жеке куәлікті, әскери билетті және білімі туралы құжаттың түпнұсқасын әскери қызметші әскери оқу орнына келгеннен кейін көрсетеді.
3. Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске
асыратын білім беру ұйымдарына түсетін әскери қызметте
тұрмаған азаматтар үшін
1) орта білімі туралы құжаттың (аттестаттың) көшірмесі (орта мектеп оқушылары ағымдағы үлгерімі туралы анықтама ұсынады);
2) жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме;
3) өмірбаян;
4) үлгісін, нөмірін және күнін көрсете отырып, мемлекеттік құпияларға рұқсатнамасы туралы мәліметтер;
5) атаулы тізім және кәсіби іріктеу картасы;
6) көлемі 4,5x6 сантиметр алты фотосурет;
7) жеңілдіктерге құқық беретін құжаттар.
Жеке куәлікті, әскери билетті немесе тіркеу куәлігін және орта білімі туралы құжаттың түпнұсқасын және ҰБТ сертификатын (ағымдағы жылғы бітірушілер) кандидат әскери оқу орнына келгеннен кейін қабылдау комиссиясына ұсынады.
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
2-қосымша
Үлгі
Бекітемін
__________________________________
(лауазымы)
__________________________________
(әскери атағы, аты-жөні және тегі)
20 ж. _______ _________________
__________________________________________________________ комиссиясы
(комиссия құрылатын органның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(әскери оқу орнының, факультеттің атауы)
оқуға түсу үшін іріктеген кандидаттардың
тізімі
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Ескертпе
1
2
3
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
Үлгі
_____________________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
_____________________________________________________________________
факультетіне (бөлімшесіне)
түсетін мерзімді қызмет әскери қызметшісін кәсіби іріктеу
картасы

16) справка о составе семьи (при наличии);
17) справка о выслуге лет и денежный аттестат;
18) сведения о допуске к государственным секретам с указанием формы, номера и даты;
19) опись документов.
Примечание: подлинные документы, удостоверяющие личность, образование, сведения о наличии допуска к государственным секретам, удостоверение, выданное Национальным Аккредитационным центром Министерства образования и науки Республики Казахстан о нострификации (признание) диплома кандидата или доктора наук, высшего специального образования (видовые академии и им равные высшие учебные заведения стран ближнего и дальнего зарубежья) предоставляются в приемную комиссию лично.
Для поступающих в докторантуру дополнительно в учебное дело представляют обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом.
2. Для военнослужащих, поступающих в организации образования,
реализующие профессиональные учебные программы высшего образования
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа (аттестата, свидетельства, удостоверения, диплома) о среднем образовании;
3) шесть фотографий размером 4,5х6 сантиметров;
4) автобиография;
5) характеристика;
6) служебная карточка;
7) сведения о допуске к государственным секретам с указанием формы, номера и даты;
8) именной список и карта профессионального отбора;
9) документы, дающие право на льготы.
Удостоверение личности, военный билет и подлинный документ об образовании, предъявляются военнослужащим по прибытии в военное учебное заведение.
3. Для граждан, не состоящих на воинской службе,
поступающих в организации образования, реализующие
профессиональные учебные программы высшего образования
1) копия документа (аттестата) о среднем образовании (учащиеся средних школ представляют справку о текущей успеваемости);
2) характеристика с места работы или учебы;
3) автобиография;
4) сведения о допуске к государственным секретам с указанием формы, номера и даты;
5) именной список и карта профессионального отбора;
6) шесть фотографий размером 4,5х6 сантиметров;
7) документы, дающие право на льготы.
Удостоверение личности, военный билет или приписное свидетельство и подлинный документ о среднем образовании, а также сертификат ЕНТ (выпускники текущего года) предъявляются кандидатом в приемную комиссию по прибытии в военное учебное заведение.
Приложение 2
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Форма
Утверждаю
_________________________________
(должность)
_________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
« ___ » __________ 20__ г.
Список
кандидатов, отобранных для поступления
в ________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование военного учебного заведения, факультета)
комиссией ________________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Примечание
1
2
3
Председатель комиссии ___________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Члены комиссии: _________________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Приложение 3
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Форма
Карта
профессионального отбора на военнослужащего,
поступающего в ___________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
на ___________________________________________ факультет (отделение)

1. Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _________
_____________________________________________________________________
2. Туған жылы және айы ______________________________________________
3. Ұлты _____________________________________________________________
(қалауы бойынша)
4. Білімі ___________________________________________________________
(оқу орнының атауы және бітірген жылы)
5. ҚК-ға шақырылғанға дейінгі лауазымы және жұмыс өтілі _____________
6. Мемлекеттік наградалары __________________________________________
7. Сыныптылығы ______________________________________________________
8. Спорттық атағы немесе спорттық разряды (спорт түрі) ______________
_____________________________________________________________________
9. ҚР ҚК-да __________________________________________________ бастап
10. Қызмет мерзімі және атқаратын лауазымы __________________________
1. Әскери бөлімде (мекемеде) алдын ала кәсіби іріктеу
11.Моральдық қасиеттері _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескертпе
Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Дене дайындығын тексеру нәтижелері:
Тексерілетін жаттығулар
Өлшем бірліктері
Нәтижелер
Бағалар
Дене дайындығын қорытынды бағалау ___________________________________
15. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеу нәтижелері:
Пән
Балл
Жалпы балл
16. Аттестаттау комиссиясының қорытындысы және әскери оқу орнына конкурстан тыс қабылдау жөніндегі ұсыныстар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________Комиссия төрағасы: __________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)

1. Воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии) _________
__________________________________________________________________
2. Год и месяц рождения __________________________________________
3. Национальность ________________________________________________
(по желанию)
4. Образование ___________________________________________________
(наименование учебного заведения и год окончания)
5. Должность и стаж работы до призыва в ВС _______________________
6. Государственные награды _______________________________________
7. Классность ____________________________________________________
8. Спортивное звание или спортивный разряд (вид спорта) __________
__________________________________________________________________
9. В Вооруженных силах Республики Казахстан с ____________________
10. Срок службы и занимаемая должность ___________________________
__________________________________________________________________
1. Предварительный профессиональный отбор
в воинской части (учреждении)
11. Моральные качества ___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
12. Результаты психофизиологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психофизиологического обследования
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
13. Постановление военно-врачебной комиссии
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
14. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности ______________________
15. Результаты тестирование по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
16. Заключение аттестационной комиссии и предложения по
внеконкурсному зачислению в военное учебное заведение
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель комиссии: __________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)

2. Әскери оқу орнында кәсіби іріктеу
17. Моральдық қасиеттері ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескертпе
Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшқыштар) комиссияның қаулысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Дене дайындығын тексеру нәтижелері:
Тексерілетін жаттығулар
Өлшем бірліктері
Нәтижелер
Бағалар
Дене дайындығын қорытынды бағалау
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеу нәтижелері:
Пән
Балл
Жалпы балл
22. Әскери оқу орны қабылдау комиссиясының қорытындысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: __________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Комиссияның жауапты хатшысы: ________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
4-қосымша
Үлгі _________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
______________________________ факультетіне (бөлімшесіне)
түсуші үшін кәсіби іріктеу
картасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _______________________
2. Туған жылы және айы ______________________________________________
3. Ұлты _____________________________________________________________
(еркі бойынша)
4. Білімі ___________________________________________________________
(оқу орнының атауы және бітірген жылы)
5. Лауазымы және жұмыс өтілі ________________________________________
6. Мемлекеттік наградалары __________________________________________
7. Спорттық атағы немесе спорттық разряды (спорт түрі) ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Профессиональный отбор в военном учебном заведении
17. Моральные качества
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
18. Результаты психофизиологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психофизиологического обследования
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
19. Постановление военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
20. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности ____________________
21. Результаты тестирование по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
22. Заключение приемной комиссии военного учебного заведения
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель комиссии:___________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Ответственный секретарь комиссии: _______________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Приложение 4
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Форма
Карта
профессионального отбора для поступающего
в _______________________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
на факультет (отделение) ________________________________________
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) _________________________
_________________________________________________________________
2. Год и месяц рождения _________________________________________
3. Национальность _______________________________________________
(по желанию)
4. Образование __________________________________________________
(наименование учебного заведения и год окончания)
5. Должность и стаж работы ______________________________________
6. Государственные награды ______________________________________
7. Спортивное звание или спортивный разряд (вид спорта)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Қаланың (облыстың) қорғаныс істері жөніндегі басқармасында
(бөлімінде) алдын ала іріктеу
8. Моральдық қасиеттері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескертпе
Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Дене дайындығын тексеру нәтижелері:
Тексерілетін жаттығулар
Өлшем бірліктері
Нәтижелер
Бағалар
Дене дайындығын қорытынды бағалау
12. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеу нәтижелері:
Пән
Балл
Жалпы балл
13. Аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының қорытындысы және әскери оқу орнына конкурстан тыс қабылдау жөніндегі ұсыныстар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Комиссияның кәсіби іріктеу жөніндегі қорытындысы. Негіздемелер бар болған кезде әскери оқу орнына конкурстан тыс қабылдау жөнінде ұсыныс енгізіледі
Комиссия төрағасы: __________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
2. Әскери оқу орнына кәсіби іріктеу
15. Моральдық қасиеттері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері:
Әдістеме атауы
Көрсеткіштер
Ескертпе
Психикалық-физиологиялық тексеру нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшқыштар) комиссияның қаулысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Предварительный профессиональный отбор
в управлении (отделе) по делам обороны города (области)
8. Моральные качества
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Результаты психофизиологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психофизиологического обследования
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Постановление военной врачебной комиссии
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности _____________________
12. Результаты тестирование по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
13. Заключение районной (городской) призывной комиссии и предложения
по внеконкурсному зачислению в военное учебное заведение
___________________________________________________________________
/__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
14. Заключение комиссии по профессиональному отбору. При наличии
оснований вносится предложение по внеконкурсному зачислению в военное
учебное заведение _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель комиссии:
___________________________________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
2. Профессиональный отбор в военном учебном заведении
15. Моральные качества ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
16. Результаты психофизиологического обследования:
Название методики
Показатели
Примечание
Заключение по результатам психофизиологического обследования
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Постановление военной врачебной (врачебно-летной) комиссии
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

18. Дене дайындығын тексеру нәтижелері
Тексерілетін жаттығулар
Өлшем бірліктері
Нәтижелер
Бағалар
Дене дайындығын қорытынды бағалау ___________________________________
19. Жалпы білім беру пәндері бойынша тестілеу нәтижелері:
Пән
Балл
Жалпы балл
20. Әскери оқу орны қабылдау комиссиясының қорытындысы
Комиссия төрағасы:___________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Комиссияның жауапты хатшысы: ________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
5-қосымша
Үлгі
Әскери оқу орындарына қабылдаудың және қабылдаудан бас тартудың
№ ____ хаттамасы
_______________________                            20 __ жылғы « __ »
(толтырылған орны)                                 (толтырылған күні)
______________________________________ қабылдау комиссиясының отырысы
(комиссия құрылатын органның атауы)
_____________________________ қабылдау (қабылдаудан бас тарту) туралы
(әскери оқу орнының атауы)
Төраға, төрағаның орынбасары, мүшелер құрамындағы комиссия: отырысында кандидаттарды қарады, зерделеді және қаулы етті:
Р/с
Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы және жылы
Білімі
Мемлекеттік наградалары
жоғарғы оқу орнына түсу кезіндегі лауазымы және онда болу уақыты
Келісім шарт бойынша әскери қызметшінің атақта болған мерзімі
Жоғарғы оқу орнына конкурстан тыс қабылдау үшін негіздеменің бар болуы
Бөлімдер бойынша кәсіби іріктеу нәтижелері
Қоғамдық белсенділік нәтижелері және моральдық қасиеттері
Денсаулық жағдайы
Психологиялық деректер
Дене дайындығы
Жалпы білім беру (әскери) пәндері бойынша емтихандар және бағалары
Жоғарғы орнына қабылдау (бас тарту) туралы комиссияның шешімі
а) Жоғары оқу орнының мамандықтары бойынша қойылатын талаптарды қанағаттандыратын психологиялық деректерді, дене дайындығын ескере отырып, жоғары моральдық қасиеттері, денсаулық жағдайы бар және жалпы білім беру (әскери) пәндері бойынша жоғары нәтижелер көрсеткен кандидаттар оқуға қабылдансын:
Жиыны адам қабылданды.
Соның ішінде: адам - жалпы білім беру (әскери) пәндер бойынша білімдерін тексермей;
адам - конкурстан тыс;
адам — басым тәртіппен конкурс бойынша.
б) Белгіленген талаптарға жауап бермейтін кандидаттарды қабылдаудан бас тартылсын.
Комиссия төрағасы _____________________________________________
Комиссия төрағасының орынбасары _______________________________
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Әскери оқу орындарына қабылдау емтихандары
(ұлттық бірыңғай тестілеу, мамандық бойынша емтихан)
өткізілетін пәндер тізбесі
Р/с
Әскери оқу орындарының (факультеттердің, мамандықтардың) атауы
Пәндер атауы
1
Ұлттық қорғаныс университеті
Мамандық бойынша емтихан (жалпы тактика, әскер тектерін жауынгерлік қолдану, қамтамасыз етудің барлық түрлері, қару-жарақтың тактикалық-техникалық сипаттамасы, жауынгерлік мүмкіндіктері). Дене дайындығы. Шетел тілі.
2
ҚР ҚМ жоғары командалық, инженерлік әскери оқу орындары
Ұлттық бірыңғай тестілеу:
Қазақстан тарихы;
қазақ (орыс) тілі;
математика (бейіндік пән);
таңдау бойынша пән (шетел тілі - әскери аудармашылар мен әскери өлкетанушылар үшін, физика - басқа мамандықтар үшін).
Әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
7-қосымша
Үлгі
Бекітемін
Қабылдау комиссиясының төрағасы
___________________________________
(лауазымы)
___________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
20____ ж. « _______ »
_____________________________________________________ бойынша емтихан
(пәннің немесе кешенді емтиханның атауы)
тапсыру туралы № қабылдау комиссиясының мамандық бойынша емтихан
комиссиясы отырысының 20___ ж. «___»____________
№ хаттамасы
_____________________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
Қатысқандар:
мамандық бойынша емтихан комиссиясының төрағасы
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
мамандық бойынша емтихан комиссиясының мүшелері
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты-жөні)
№ қабылдау комиссиясының мамандық бойынша емтихан комиссиясы мынадай бағалар қоюды қаулы етеді:
Р/с
Әскери атағы
Тегі, аты-жөні
Емтихан билетінің нөмірі
Бағасы (жазбаша)
Ескертпе
1
2
мамандық бойынша емтихан комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының төрағасы:
_____________________________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының мүшелері:
_____________________________________________________________________
(әскери атағы) (аты-жөні және тегі)

18. Результаты проверки физической подготовленности:
Проверяемые упражнения
Единицы измерения
Результаты
Оценки
Итоговая оценка физической подготовленности _______________________
19. Результаты тестирование по общеобразовательным предметам:
Дисциплина
Балл
Общий балл
20. Заключение приемной комиссии военного учебного заведения
Председатель комиссии: ____________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Ответственный секретарь комиссии: _________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Приложение 5
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Форма
Протокол № _____
приема или отказа в приеме в военные учебные заведения
__________________                       «___» _______ 20 __ года
(место заполнения)                         (дата заполнения)
заседания приемной комиссии _________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
о приеме (отказе в приеме) в ________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
Комиссия в составе: председателя, заместителя председателя, членов:
_____________________________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
п/п
Воинское
звание,
фамилия,
имя,
отчество
Число,
месяц
и год
рождения
Образо-
вание
Государ-
ственные
награды
Должность
при
поступлении
в вуз и
время
пребывания
в ней
Срок
пребывания
в воинском
звании
военнослужа-
щего по
контракту
Наличие
основания
для
внекон-
курсного
зачисления
в вуз
продолжение таблицы
Результаты профессионального отбора по разделам
Результаты
общественной
активности и
моральные
качества
Состояние
здоровья
Психоло-
гические
данные
Физическая
подготов-
ленность
Экзамены по
общеобразо-
вательным
(военным)
предметам
(дисциплинам)
и оценки
Решение комиссии
о приеме (отказе)
на учебу в вуз
а) Кандидатов, имеющих высокие моральные качества, состояние здоровья
с учетом психологических данных, физическую подготовленность,
удовлетворяющих требованиям, предъявляемым по специальностям вуза, и
показавших высокие результаты по общеобразовательным (военным)
предметам (дисциплинам), принять на учебу:
Итого принято чел.
В том числе: чел. – без проверки знаний по общеобразовательным
(военным) дисциплинам;
чел. – вне конкурса;
чел. – по конкурсу в порядке преимущества.
б) Отказать в приеме кандидатам, не отвечающим установленным
требованиям.
Председатель комиссии ___________________________________________
Заместитель председателя комиссии _______________________________
Приложение 6
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Перечень
дисциплин (предметов), по которым проводятся
вступительные экзамены (единое национальное тестирование,
экзамен по специальности) в военные учебные заведения
п/п
Наименование вузов
(факультетов,
специальностей)
Наименование дисциплин
1
Национальный университет
обороны
Экзамен по специальности (общая
тактика; боевое применение родов
войск; все виды обеспечения;
тактико-технические
характеристики, боевые
возможности вооружения);
Физическая подготовка;
Иностранный язык
2
Высшие командные,
инженерные военные
учебные заведения МО РК
Единое национальное тестирование:
история Казахстана;
казахский (русский) язык;
математика (профильный предмет);
предмет по выбору
(иностранный язык – для военных
переводчиков и военных
регионоведов,
физика – для других
специальностей)
Приложение 7
к Правилам приема
в военные учебные заведения
Форма
Утверждаю
Председатель приемной комиссии
__________________________________
(должность)
__________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
« ___ » __________ 20__ г.
Протокол № _______
заседания экзаменационной комиссии по специальности
№ _____ приемной комиссии
_________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
«___» __________ 20__ г.
о сдаче экзамена по _________________________________________________
(наименование дисциплины или комплексного экзамена)
Присутствовали:
председатель экзаменационной комиссии по специальности
_____________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
члены экзаменационной комиссии по специальности
_____________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, инициалы)
Экзаменационная комиссия по специальности № ____
приемной комиссии постановляет выставить следующие оценки:
п/п
Воинское
звание
Фамилия,
инициалы
Номер
экзаменационного
билета
Оценка
(прописью)
Примечание
1
2
Особое мнение членов экзаменационной комиссии по специальности
_____________________________________________________________________
Председатель экзаменационной комиссии по специальности
_____________________________________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)
Члены экзаменационной комиссии по специальности:
_____________________________________________________________________
(воинское звание) (инициал имени и фамилия)